PDA

View Full Version : Tubim i Lidhjes sė Shkrimtarėve


lirik
21-02-10, 13:14
Tubim i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Shqiptarė nė Haidelberg tė Gjermanisė promovim librash dhe pėrkujtimi i Flakės sė Janarit

lirik
21-02-10, 13:15
Me iniciativėn e shoqatės kulturore „Iliria“ e Hajdelbergut pakė ditė ma parė u organizua manifestimi „Flaka e Janarit“ me tė cilin ishte njė atmosferė festive me flamurin e vetėm kombėtar me ē’rast fillimisht kryetari i kėsaj shoqate hapi programin zoti Sheramet Pantina i cili prezantoj pikat e rendit te ditės dhe u kėndua himni kombėtar njėkohėsisht u bė edhe njė minutė heshtje pėr dėshmorėt e kombit. Fillimisht nė skenė doli edhe Blerta Pantina me njė poezi pėr vėllezėrit Gėrvalla dhe Kadri Zekėn. Pastaj nė foltore u ftua zoti Sami Krasniqi me ē’rast udhėhoqi fjalėn kryesore kushtuar „Vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zekės” . Zoti Krasniqi nė emrin e shoqatės Iliria u pėrqendrua nė historikun e aktivitetit te Vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zekėn.Pastaj zoti Pantina i dha fjalėn Kadri Gėrgalles i cili foli pėr veprėn e Fahredin Tafallarit qe doli nga shtypi me titull“Me tre yjet e pavarėsisė ne ato vite tė stuhishme“ ku zoti Gėrvalla dha njė analizė tė librit kushtuar tre trimave te heronjve te pa vdekshėm ku Tafallari nė kėtė libėr ka sjell mjaft argumente ,shkrime ,incizime dhe faksimile tė tyre duke e pasuruar kėtė vepėr edhe ma tepėr ,pastaj Kadri Gėrvalla theksoj se ky libėr ishte me plot atdhedashuri patriotizėm dhe mu ka dashtė njė analizė studiuese ta bėjė ky sipas vlerėsimit dha njė pėrshkrim shumė te thukėt mbi personalitetet e Jusufi,Bardhoshiut dhe Kadi Zekės qė si synim kishin ēlirimin e vendit nga robėria dhe pikėrisht protagonistė ishin ata qe pėrjetuan terrorin dhe regjimin jugosllav deri nė vdekje.
Zoti Sheremet Pantina njoftoj njė telegram pėrshėndetje nga bashkatdhetari ynė shkrimtar dhe poeti i cili jeton nė Sh.B.A Zeqir Gėrvalla i cili pėrgėzoj tė pranishmit me rasti pėrkujtimor te flakės se Janarit dhe promovimit te dy librave nga Martin Ēunit dhe Fahredin Tafallarit.Ne vazhdim mori fjalėn zoti Martin Ēuni ku i pėrshėndeti tė pranishmit dhe duke prezantuar librin e ri dhe vlerat e saj me titull” Radio Kosova e lirė” e cila luajti njė rendėsi tė madhe pėr informimin e zhvillimit tė luftės nė Kosovė.
Shėnim i yni Themelues i kėsaj Radio ėshtė zoti Martin Ēuni qe shfrytėzoj potencialin e vet te vetėdijes si gazetar i ish Radio Prishtinės la luksin dhe jetėn nė Gjermani qe ishte si emigrant dhe nė frontin e luftės nė malet e Berishe e ngriti zėrin e shqiptarėve pėrmes “Radio Kosovės se lirė“
Pastaj Martin Ēuni u pėrqendrua ne sakrificat financiare dhe vėshtiruesit qė ishin nė teren nga barbaria serbe. Emitimi i Radio Kosovės sė lirė filloj ne ato kushte tė jashtė zakonshme dhe shpesh herė kemi qenė tė sulmuar nga granatat serbe por gjithnjė kemi pėrdorur njė taktikė lėvizėse me qėllim tė ndėrrimit tė valėve nga njė vend nė vend tjetėr po pa marre parasysh ishim te pėrpiktė qė programi me filluar ne ora 16,h. Kemi dhėne lajmet nga tereni mediave te huaja por edhe me Radio Deutsche Velen kishim njė korrespondencė tė rregullt .

lirik
21-02-10, 13:16
gjithmone me vonese me lajmrojn ne imeil kurr jo me kohe dhe prandaj nga mungesa e mos informimit nuk isha pjesmarrs

lirik
21-02-10, 13:17
http://gfx2.hotmail.com/mail/w4/pr01/ltr/i_safe.gif
Martin Cuni themelues i Radio Kosovės dhe autor i vepres “ Radio kosova e lire”

Me kujtohet kur e vendosėm Radio Kosovėn tė stacionuar nė shtėpinė e Riza Berishės ku ishte njė vend shumė strategjik pėr neve por edhe pėr armikun qe u befasuan me transmetuesin e Radio Kosovės ku mediat serbe dolėn me deklarata publike se nė Shqipėri ėshtė themeluar Radio Kosova e lirė ku ishte mjaft pengesė pėr forcat serbe qė ky zė mori hapėsira valore edhe pėrtej Kosovės, ky zė u bė po thuajse edhe zėdhėnėse pėr frontin e luftės .Ne vazhdim zoti Ēuni theksoj se njė moment e di se e kemi ndėrpre emetimin pasi na sulmuan forcat serbe me avion ushtarak ku zbrazen mese 1600 bomba me te cilin rast bombarduan cakun e radios dhe u vranė 8 veta ne atė beteje . Me Nysret Pllanen para se ta sulmonin cakun ne kishim ndėrruar pozicionin sipas pėrcjelljes dhe vėzhgimit qe kishim .Kjo vepėr i ka 1100 faqe me komente,shkrime ,emisione te ndryshme kemi dhėne komunikatat e shtabit te pergjitheshem tė UĒK ,radio pati mungesė edhe pėr kuadro kuadro, por ekipin e Radio Kosovės sė lirė de kemi pėrbėrė 9 anėtarė.

lirik
21-02-10, 13:18
Halit Berisha dhe Martin Ēunit

Nga zoti Pantina u ftua zoti Halit Berisha I cili diskutimin e vet e sajoj ma tepėr ne biografinė e autorit Martin Ēunit theksoj tė nderuar miq tė nderuar bashkatdhetarė sot e ndiej veten shumė tė privilegjuar dhe kam nderin tė flas pėr veprėn e Martin Ēunit ,pėr tė kaluarėn e tij si njė strateg i veēanet ne luftė ku dha kontribute te mėdha si luftėtar ,si gazetar i asaj kohe por dhe si shkrimtar qe pikėrisht po flas edhe pėr veprėn e tij qe posa doli nga shtypi Radio Kosova e lirė .Pėr herėn e parė theksoj ma tutje Berisha pėr Martin Ēunin kisha dėgjuar ne ngjarjet e vitit 1981, ku isha unė nxėnės i shkollės se mesme pėr njė njeri qe u akuzua si armik dhe kundėrrevolucionar nga jugosllavet pėr Martin Ēunin u fol shumė qė ishte njė patriot intelektual dhe njė veprimtar i pa thyeshėm i cili edhe u dėnua me shume vite burg nga aparatura serbe e asaj kohe.
Ėndrra ime u bė realitet pėr ta takuar Martin Ēunin nė burgun e Prizrenit ku ma vonė na transferuan nė burgun famėkeq te Nishit me tė cilin rast takuam edhe shumė ish tė burgosur politik nė atė ku vlen te pėrmendet edhe Asllan Dibrani qe sot ėshtė kėtu prezent ,pastaj Hydajet Hysenin Gani Kocin Bajram Kosumin Sylė Mujen,Gani Krasniqin Berat Luzhen Gursel Sylemanin qė u vra ne luftėn e Jezercit nė Ferizaj etj. Nė radhė tė diskutimit fjalėn mori
Shaban Cakolli i cili e pėrshėndeti promovimin e dy librave tė Fahredin Taffallarit dhe tė Martin Ēunit dhe u pėrqendrua nė biografinė e Pal Sokolit botues disa librave dhe anėtar kryesisė se Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artisteve Shqiptar nė Gjermani Cakolli thesoj ecurinė e Palit nė shtigjet e krijimtarisė qysh nga Gjakova nė hapat e parė tė shkrimeve tė tij .Nė foltore doli ish I burgosuri politik Tefik Ramadani ku u shpreh si motiv kishte tė burgosurit politik dhe tė kaluarėn e tyre nė periudhėn e pas ngjarjeve te vitit 1981 dhe ma parė dhe propozoj qė njė nismė e hapjes se dosjeve pėr ata qe i sollėn robėrinė dhe keqtrajtuan mbi 60 vjet njerėzit ma me influencė ne interesin kombėtar .Zoti Ramadani doli me propozim konkret qė tė bėhet hapja e dosjeve jo pėr t’u hakmarrė dikujt por me njė komision shtetėror te zbardhen krimet e tyre .Ai pėrshkroi arrestimin e tij dhe pėrmendi disa ish inspektor dhe gjykatės ku sot e kėsaj dite prapė gjinden ne pozicione edhe ma te mira ?

http://gfx2.hotmail.com/mail/w4/pr01/ltr/i_safe.gif

lirik
21-02-10, 13:20
Brikena,Bleder dhe Blegin Berisha nxėnės te shkollės
shqipe me mėsim plotėsues

Ne skenė dolėn tre fėmije motėr e vėllezėr Brikena,Bleder dhe Blegin Berisha me kėngėn kush e vėrua Jusuf Gėrvallen dhe kushtuar manifestimit tė flakės se janarit. Ne emrin e shoqatės kulturore” Iliria” pėr mbarėvajtjet e aktiviteteve dhe plan programet vjetore foli Agim Dauti.
Zoti Nikolle Shabani disktimin e vet e pėrqendroj nė organizimin e Mėrgatės shqiptare dhe qeverive aktuale qe nuk janė duke dhėne kurrfarė kontributi. Diaspora shqiptare dha shumė pėr atje dhe u pėrqendrua edhe nė organizimin e diasporės nė “ Lobin Shqiptar” foli edhe pėr pozitėn e shqiptarėve nė Mal te Zi ,Greqi pėr ēamėt dhe pozitėn e shqiptareve ne Kosovėn lindore dhe Maqedoni
e ma gjėrė .Ali Berisha foli pėr etnitetin tonė shqiptar ku pėrmblodhi njė histori te dhimbshme tė shqiptarėve deri ne formimin dhe organizimin e tyre ne frymėn kombėtare duke i pėrshkruar ato periudha kohore.
Nė foltore doli Fahredin Taffallari autor i librit qė u promovua pėr vėllezėrit Gėrvalla dhe Kadri Zekėn .

lirik
21-02-10, 13:20
http://gfx2.hotmail.com/mail/w4/pr01/ltr/i_safe.gif
Fahredin Taffallari autor i librit“Me tre yjet e pavarėsisė ne ato vite tė stuhishme“

Zoti Tafallari foli pėr biografinė e kėtyre martireve dhe pėrshkroi sakrificat e mėrgatės ku pati vėrejtje shume ne organet e Shqipėrisė dhe te Kosovės qė pak janė duke punuar si unike pėr heshtjen madhore te bashkimit ne njė shtet te bashkuar nė atė tė Shqipėrisė. Pavarėsinė e Kosovės e quajti si gjysme gėzimi dhe jo pavarėsi pėr ēka punuam ku ceku vėrejtjet ne deklaratat e liderėve serb qe edhe sot po e quajnė Deēanin si djep tė Serbisė. Theksoj ma tutje se UNMIK e Euleksi duhet ta ndihmojnė kėtė popull e jo nė ketė forme ta plaqkitė. Begzat Gashi mori fjalėn u pėrqendrua ne figurat e Jusufit Bardhoshit dhe Kadiut si pishtar te pararoje te lėvizjes kombėtare dhe ma nė fund edhe deri te formimi i U.C.K dhe tha se ne kombin tone ka nevojė tė bėhen reforma si nė Shqipėri Kosovė e ma gjerė dhe pėr Diasporėn shqiptare tė funksionoj Lobi Shqiptar qė do ti rigjeneroj shume mekanizma ne interesin kombėtar .Nė radhė nė foltore doli Asllan Dibrani qė i pėrshėndeti tė pranishmit dhe theksoj se pėr vėllezėrit Gėrvalla u fol mjaft ne kėtė takim skam ēka flas por me vjen mire pėr ti nderuar ata sot po dalin vepra tė artit dhe letėrsisė pėr ta siē ėshtė rasti i librit tė Fahredin Tafallarit sot e pėrgėzoj Tafallarin. E pėrshėndes dhe ju uroj punė tė mėtutjeshme shoqatės se Heidelbergut qe ka dhėnė shpeshherė aktivitete qė vėrtet janė shumė frytdhėnėse pa ngjyrime politike . Pėr zotin Martin Ēunin e ēmoj punėn e tij dhe uroj pėr librin e tij ,e nderoj si bashkėluftėtar dhe bashkė ish i burgosur politik ,vepra e tij dhe guximi i tij pėr hapjen e Radio Kosovės se lirė , aktivitetet, fotografit e tij janė dėshmia ma e gjallė pėr luftėn e Kosovės qė pa botimin e tyre lufta e Kosovės mendoj se do t’i zbeh begatitė vetės sė vet .Mandej Dibrani u shprehu analizen rreth gjendjes aktuale pėr sot qe ceku se tė burgosurit politik janė duke u nėpėrkėmbur ,bashkėkombėsit e mi qė kemi bashkė jetua ne shtetet e Evropės si Mėrgate Shqiptare nga historia e re shqiptare qė nga Jusufi Gėrvalla e deri me sot po anashkalohen nga qeveritė aktuale e Kosovės kur dihet se ēdo gjė ėshtė nisur ,iniciuar deri ne lėnien e eshtrave me qindra heronjve qė i lanė fėmijėt e tyre kėtu dhe shkuan e nuk u kthyen ma kurrė . Zoti Dibrani propozoj pastaj qė tė riorganizojmė Mėrgatėn Shqiptare ne nivel Lobi,bėri thirrje qė partitė politike me dekret ligj tė shpėrndahen nė gjithė Evropėn dhe te rregullohen marrėdhėniet ligjore nė ndryshimin dhe interesin e Kosovės tė qe konsideroj ėshtė njė politikė e dobėt duke u udhėhequr nė politiken e jashtme ,nė ekonomi qė ėshtė rrėnuar fare , nė kulturė qė ėshtė shėmtuar nga matrapaz kulturor nė ministritė pėrkatėse etj.
I njė mendimi ishte edhe nga zoti Can Tahiri i cili u theksoj pėr riorganizimin e Mėrgatės Shqiptare .Diskutoj edhe Dan Gashi aktivist i hershem qė dha kontribute tė shumta u angazhua pėr riorganizimin e Mėrgatės Shqiptare nė diskutime te ngjashme u paraqiten edhe Pal Sokoli, Sheremet Pantina ,Mujė Konjusha pjestar i luftės dhe ish i plagosur ne frontin e luftės etj.

Zeqiri
21-02-10, 17:28
olirik spo muj rri pa fol po qyky jarani tafallari has lpk komunist me rraj apo nuk me duket interesant ky njeri

murrizi
21-02-10, 17:46
Tubim i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Shqiptarė nė Haidelberg tė Gjermanisė promovim librash dhe pėrkujtimi i Flakės sė Janarit
A jam edhe une i thirrun o Lirik djali ?

GURI SYLAJ
21-02-10, 23:18
A jam edhe une i thirrun o Lirik djali ?

Jo ,bilahin ,Murriz kjo pune e ka pase .Shnosh ne ndonje takim e promovim tjeter se ky eshte kry!
As mu nek me kan thirre po tybe do emna aty i njoh personalisht dhe kam nje rrespskt te vecant se edhe e meritojn!P.sh Martinin ,Asllanin ,Sheremetin ,Halitin ,Nikollen e disa te tjere qe i qmoj per punen ,krijimtarine dhe aktivitetin e tyre edhe para luftes edhe gjat luftes e as sot nuk po e ndalin punen dhe veprimtarine e tyre .
I pershenmdes dhe i admiroj per punen e palodheshme qe bejne!!

lirik
23-02-10, 10:41
kan harrru me me lajmru me koh se po ju dukem picimul i vogel
nejse po nuk e di valla
po kushton bre rruga shum
edhe larg
mandej kur nuk po vjen dikush me mua ne kerr
largsinė nuk po e duroj ma shum vetem

njerzt po jan neper puna

nuk po ka koh kush me ardh me mua aq larg prandaj
qe e bsa veshtir e kam me marr pjes neper largsi te mdha
ne tubime edhe pse mir do ishte po ja qe kohrat kan ndryshue

lirik
23-02-10, 10:43
Jo ,bilahin ,Murriz kjo pune e ka pase .Shnosh ne ndonje takim e promovim tjeter se ky eshte kry!
As mu nek me kan thirre po tybe do emna aty i njoh personalisht dhe kam nje rrespskt te vecant se edhe e meritojn!P.sh Martinin ,Asllanin ,Sheremetin ,Halitin ,Nikollen e disa te tjere qe i qmoj per punen ,krijimtarine dhe aktivitetin e tyre edhe para luftes edhe gjat luftes e as sot nuk po e ndalin punen dhe veprimtarine e tyre .
I pershenmdes dhe i admiroj per punen e palodheshme qe bejne!!
...................


qy jo more edhe murrizi po dojka me hy aty po ky nuk esht shkrimtar more as poet qka po do ky aty eu