PDA

View Full Version : Realiteti ne "Diaspore"


Doooni
24-02-10, 08:57
Qka mendoni ju ku shihet realiteti?


Mas mendimit time, realiteti shihet ne faqen "wikipedia.de"

Ne Pjesen e Evropas ku flitet Gjermanisht jetojn afersisht ma shum se 500 000 Shqiptar, po prap ne Artikullin per Luften ne Kosove u shkruar se ka pas 10 000 Viktima Serbe, dhe 2000 Viktima Shqiptar.

Mas keqi eshte Fakti...se ne at Artikull..ku flitet per Luften ne Kosove....nuk Permendet Fjala "Masaker" as me nje fjal....vetem ne ket form permendet "forcat e serbies kan perdor edhe pak dhun kunder shqiptarve"

Fakti i dyte:

Sa Gazeta Shqiptar shkruhet edhe ne gjuhen Gjermane?

Kush dergon Lajme ne gjuh Gjermane permes Google-news? A keni vrejt se shumicat Lajmeve ne gjuhen Gjermanie per Kosoven jan nga serbia, "radiosrbja" !?

Du me than, se kur ne Shqiptar nuk japim informate ne gjuh Gjermane...ato e ben Serbia...dhe Qytetaret ne Pjesejn Gjermane vetem ato i lexojn..

Nuk ka as Lajme per Maqedonien, edhe pse aty qdo jav ndodh naj rast te diskriminimit nga Qeveria kunder Elemetit Shqiptar, si encyklopedia, si gjuha maqedone ne klasen e pare..etj etj...

Amina
24-02-10, 21:41
Qka mendoni ju ku shihet realiteti?


Mas mendimit time, realiteti shihet ne faqen "wikipedia.de"

Ne Pjesen e Evropas ku flitet Gjermanisht jetojn afersisht ma shum se 500 000 Shqiptar, po prap ne Artikullin per Luften ne Kosove u shkruar se ka pas 10 000 Viktima Serbe, dhe 2000 Viktima Shqiptar.

Mas keqi eshte Fakti...se ne at Artikull..ku flitet per Luften ne Kosove....nuk Permendet Fjala "Masaker" as me nje fjal....vetem ne ket form permendet "forcat e serbies kan perdor edhe pak dhun kunder shqiptarve"

Fakti i dyte:

Sa Gazeta Shqiptar shkruhet edhe ne gjuhen Gjermane?

Kush dergon Lajme ne gjuh Gjermane permes Google-news? A keni vrejt se shumicat Lajmeve ne gjuhen Gjermanie per Kosoven jan nga serbia, "radiosrbja" !?

Du me than, se kur ne Shqiptar nuk japim informate ne gjuh Gjermane...ato e ben Serbia...dhe Qytetaret ne Pjesejn Gjermane vetem ato i lexojn..

Nuk ka as Lajme per Maqedonien, edhe pse aty qdo jav ndodh naj rast te diskriminimit nga Qeveria kunder Elemetit Shqiptar, si encyklopedia, si gjuha maqedone ne klasen e pare..etj etj...

Dooni, me Wikipedia duhet te jem te kujdeshesh, shumicen e rasteve nuk jan gjerat e sakta, apo disa detaje

Shpati
25-02-10, 13:04
Qka mendoni ju ku shihet realiteti?


Mas mendimit time, realiteti shihet ne faqen "wikipedia.de"

Ne Pjesen e Evropas ku flitet Gjermanisht jetojn afersisht ma shum se 500 000 Shqiptar, po prap ne Artikullin per Luften ne Kosove u shkruar se ka pas 10 000 Viktima Serbe, dhe 2000 Viktima Shqiptar.

Mas keqi eshte Fakti...se ne at Artikull..ku flitet per Luften ne Kosove....nuk Permendet Fjala "Masaker" as me nje fjal....vetem ne ket form permendet "forcat e serbies kan perdor edhe pak dhun kunder shqiptarve"

Fakti i dyte:

Sa Gazeta Shqiptar shkruhet edhe ne gjuhen Gjermane?

Kush dergon Lajme ne gjuh Gjermane permes Google-news? A keni vrejt se shumicat Lajmeve ne gjuhen Gjermanie per Kosoven jan nga serbia, "radiosrbja" !?

Du me than, se kur ne Shqiptar nuk japim informate ne gjuh Gjermane...ato e ben Serbia...dhe Qytetaret ne Pjesejn Gjermane vetem ato i lexojn..

Nuk ka as Lajme per Maqedonien, edhe pse aty qdo jav ndodh naj rast te diskriminimit nga Qeveria kunder Elemetit Shqiptar, si encyklopedia, si gjuha maqedone ne klasen e pare..etj etj...

Wikipedia ne te kaluaren ka publikuar shkrimet te gjith kujt, dhe shkrimet e publikuara mund te mos ken asgje me realitetin .
Ket vit Wikipedia ka ven nje lloj cenzure ku verifikohen shkrimet-sa verifikohen nuk di.
Une te propozoj te shkruash edhe ti nje Artikull rreth luftes ne Wikipedi.

Doooni
26-02-10, 01:28
Un mendoj, se qdo njeri qka intersohet per luften ne Kosove apo zakonisht Kosove/Shqipni mundohet mu shkollu ne Wikipedia.

Kjo eshte realitet, un du me than, se ska shqiptar aty...edhe pse jem ma shum se 500 000.

Estella
26-02-10, 02:02
Wikipedia Mundet secili me postu ose me shtu diqka tek nje shkrim

Doooni
26-02-10, 14:24
E DI MORE E DI!!!

Mundet me shkru qdo kush....edhe as nje Shqiptar nuk Shkrun.

Po shumica e njerzve SHKOLLOHEN MBAS WIKIPEDIES!!!

Thuj atinve...(mundesh mi ai trego ma shum 100 mIo njerz ne pjesen Gjermane se ne Wikipedia mundet me shkru qdokush!!!!)

REALITETI ESHTE KJO: GJERMANI LEXON SE NE KOSOVE SKA PAS MASAKRE NE WIKIPEDIA!!


Pu me befasoni....shum nivel i ult ktu, shum!


mdoket ktu vetem per dashuri, shminka dhe hajgaregji mundesh me bisedu.. :/

Amina
26-02-10, 18:48
E DI MORE E DI!!!

Mundet me shkru qdo kush....edhe as nje Shqiptar nuk Shkrun.

Po shumica e njerzve SHKOLLOHEN MBAS WIKIPEDIES!!!

Thuj atinve...(mundesh mi ai trego ma shum 100 mIo njerz ne pjesen Gjermane se ne Wikipedia mundet me shkru qdokush!!!!)

REALITETI ESHTE KJO: GJERMANI LEXON SE NE KOSOVE SKA PAS MASAKRE NE WIKIPEDIA!!


Pu me befasoni....shum nivel i ult ktu, shum!


mdoket ktu vetem per dashuri, shminka dhe hajgaregji mundesh me bisedu.. :/

Nuk e di ku eshte problemi Dooni, cka te pengon ty ne kete rast?
Qe gjdokush shkruan ne Wikipedia, a po qe nuk shkruhet gjithnje e verteta??

PS: Njerezit e arsimuar ne Gjermani, nuk jan te shkolluar spas Wikipedia!

Agroni22
27-02-10, 00:58
Qka mendoni ju ku shihet realiteti?


Mas mendimit time, realiteti shihet ne faqen "wikipedia.de"

Ne Pjesen e Evropas ku flitet Gjermanisht jetojn afersisht ma shum se 500 000 Shqiptar, po prap ne Artikullin per Luften ne Kosove u shkruar se ka pas 10 000 Viktima Serbe, dhe 2000 Viktima Shqiptar.

Mas keqi eshte Fakti...se ne at Artikull..ku flitet per Luften ne Kosove....nuk Permendet Fjala "Masaker" as me nje fjal....vetem ne ket form permendet "forcat e serbies kan perdor edhe pak dhun kunder shqiptarve"

Fakti i dyte:

Sa Gazeta Shqiptar shkruhet edhe ne gjuhen Gjermane?

Kush dergon Lajme ne gjuh Gjermane permes Google-news? A keni vrejt se shumicat Lajmeve ne gjuhen Gjermanie per Kosoven jan nga serbia, "radiosrbja" !?

Du me than, se kur ne Shqiptar nuk japim informate ne gjuh Gjermane...ato e ben Serbia...dhe Qytetaret ne Pjesejn Gjermane vetem ato i lexojn..

Nuk ka as Lajme per Maqedonien, edhe pse aty qdo jav ndodh naj rast te diskriminimit nga Qeveria kunder Elemetit Shqiptar, si encyklopedia, si gjuha maqedone ne klasen e pare..etj etj...HAJT bre bac mos ta nin se tybe krejt evropa eshte ne kosove edhe krejt bota eka pa qka ka ba shkau ne KOSOVE mos u merzite se kurgjo nuk eshte ajo pune

Guri i madh
27-02-10, 01:11
kam has ne disa tema qe vikopedia kerkon ndihm per nji tem te caktuar


une qysh moti kam ndegjue kengen nga radio tirana per bardhok biben


e kam kerkue vikopedia nuk ka pas shenime te mjaftushme kerkonte ndihm nga ata te cilet kan njohuri per kohen e luftes se dyt botrore po edhe pas lufte qe sa ma objektivisht te pershkruhet biografia e bardhok bibes

Pulebardha
06-04-10, 18:15
Dooni;

Me vie keq, por me duhet té flas me ironi.... i kan shpallur luft femrave, nuk kan kohé me u mar me shkaun...

roadrunner
06-04-10, 20:20
hahahahahaaa, mundsisht atyne te paarmatosura....Dooni;

Me vie keq, por me duhet té flas me ironi.... i kan shpallur luft femrave, nuk kan kohé me u mar me shkaun...

Pulebardha
07-04-10, 18:55
Roadrunner

Atje i shkon burnia ma shumé, e me pas ajo najfar lovacke e kishin leshu komt krejt.

Me veshtir eshté me bart thone populli se me bler.... kur e paguan dhe mer mallin... halli si me bart... e nese ke mendua edhe pér bartje atéher kryhet puna leht.

Ne fituam Pavarsiné po halli si me mbajt... tashi e kemi topin ne dhe syt e botes jan drejtua kah ne.... si po e drejtojme. Nese e humbim edhe kete radh atéher ne jemi ata té cilet nuk dijme me menagju me shtet.

DEA
09-04-10, 00:21
Doooni, deshti me ju bo apel shqiptareve, qe ti rreken Wikipedias e te shkruajne me shume te verteta , po si duket nuk i shkoj amaneti ne vend.

O njerez ju qe keni aftesi shprehje dhe posedoni ndonje dokument ne lidhje me historine shqiptare, ateher rrekejuni wikipedia-s se nga aty marrin shume informacione jo-shqiptaret dhe vetem nese ne i furnizojme me informacione objektive kemi shans me u njoft , me u respektu dhe me u pranu nga te tjeret...

Doooni
23-04-10, 12:12
Doooni, deshti me ju bo apel shqiptareve, qe ti rreken Wikipedias e te shkruajne me shume te verteta , po si duket nuk i shkoj amaneti ne vend.

O njerez ju qe keni aftesi shprehje dhe posedoni ndonje dokument ne lidhje me historine shqiptare, ateher rrekejuni wikipedia-s se nga aty marrin shume informacione jo-shqiptaret dhe vetem nese ne i furnizojme me informacione objektive kemi shans me u njoft , me u respektu dhe me u pranu nga te tjeret...


me vjen mire qe e kuptove......po edhe me vjen keq se e vetmja je....

perzonalisht kjo bised eshte pashqyrja jon..


Shiqptari duhet mu shkollu.....kjo eshte rendi i pare...

Makresh
26-04-10, 11:01
Kjo s'ka lidhje me "realitetin" diasporas, ne edhe pse jetojm ne diaspor, nuk e dim saktesisht se cfar ndodhe ne Maqedoni, Shqiperi, Mal te Zi, çameri, Kosove e Lugin, me kete pun mirren mediat e jo emigrantet.

Zeqiri
26-04-10, 13:28
krejt edije cka pobahet bytevi kah jan shiptarellat cka kime dijte punte ikan lluge si nshipni si nkosove si nlugine si nmaqedoni emaltzi besabese kurrendrite skan meqit kurgju memend qfare ikan

Makresh
26-04-10, 13:35
krejt edije cka pobahet bytevi kah jan shiptarellat cka kime dijte punte ikan lluge si nshipni si nkosove si nlugine si nmaqedoni emaltzi besabese kurrendrite skan meqit kurgju memend qfare ikan


Qe ikemi deshe me thon ? Se po tham, masi po shkrun qitu, duhesh mu kon edhe ti pi qityne venav dika ?

SANTANA-29
26-04-10, 13:51
Qka mendoni ju ku shihet realiteti?


Mas mendimit time, realiteti shihet ne faqen "wikipedia.de"

Ne Pjesen e Evropas ku flitet Gjermanisht jetojn afersisht ma shum se 500 000 Shqiptar, po prap ne Artikullin per Luften ne Kosove u shkruar se ka pas 10 000 Viktima Serbe, dhe 2000 Viktima Shqiptar.

Mas keqi eshte Fakti...se ne at Artikull..ku flitet per Luften ne Kosove....nuk Permendet Fjala "Masaker" as me nje fjal....vetem ne ket form permendet "forcat e serbies kan perdor edhe pak dhun kunder shqiptarve"

Fakti i dyte:

Sa Gazeta Shqiptar shkruhet edhe ne gjuhen Gjermane?

Kush dergon Lajme ne gjuh Gjermane permes Google-news? A keni vrejt se shumicat Lajmeve ne gjuhen Gjermanie per Kosoven jan nga serbia, "radiosrbja" !?

Du me than, se kur ne Shqiptar nuk japim informate ne gjuh Gjermane...ato e ben Serbia...dhe Qytetaret ne Pjesejn Gjermane vetem ato i lexojn..

Nuk ka as Lajme per Maqedonien, edhe pse aty qdo jav ndodh naj rast te diskriminimit nga Qeveria kunder Elemetit Shqiptar, si encyklopedia, si gjuha maqedone ne klasen e pare..etj etj...

Shoki mos ja fut kot e kot.serbia me te gjitha forcat qe i ka po lobon kunder shqiptarve,e ti po na tregon endrra ktu,e sipas teje qka me ba na,
ne kur vim ne kosove jemi per ju si kinez
besa ata kan ma shum te drejta se shqiptari se jeton ne mergim,

Ne kemi fakte mjaft ,.---

Doooni
30-04-10, 09:54
kur nuk ja kap kapaciteti....pse pro pu jepni pergjigjje?

Ju lutem, drejtohuni besida per lojna apo muzikes.... edhe mos e zhytni ket teme.

ta mbajm temen pak ma shum me seriozitet....se kshtu kerkund nuk arrit kjo bised.

Doooni
30-04-10, 10:06
Shoki mos ja fut kot e kot.serbia me te gjitha forcat qe i ka po lobon kunder shqiptarve,e ti po na tregon endrra ktu,e sipas teje qka me ba na,
ne kur vim ne kosove jemi per ju si kinez
besa ata kan ma shum te drejta se shqiptari se jeton ne mergim,

Ne kemi fakte mjaft ,.---
Qyre qyre...kur nuk ja kap...duhet miu ja bo keq a....duhet mi ja ul posht...hajdeeEE

Mfal, po mendimi im eshte, se na SHQIPTARET jemi PERGJEGJ per ne SHQIPTARET, a jo dikush tjeter....

Ti po pret se Gjermani te jep Informata nga Maqedonia, Kosova dhe Shqiperia..... (gjermani i cili i mer nga Lajmet te Serbies apo Greqies)


Edhe une ne Kosove nuk jam Kinez.....a din pse? se une kam lidhje me kosove, kam famlije kam shoqni....

DEA
30-04-10, 21:17
Nuk mjafton te themi " kemi fakte", po me qudit fakti se e veshtire eshte te kuptohet thelbi i kesaj teme!!!

p.s. po befasohna, si po devijohet me apo pa qellim se di!

Doooni
17-06-10, 19:13
Per mue eshte vetem nje vertetim...se sa dobt jan shqiptaret..me vertet..

Ne wikipedia shkruhet...Fustani (fustanella) ka prejardhje nga Greket...Marko Boqari eshte Grek....ne luften e Kosoves jan mbytur 10 000 Serbe...e 2 000 Shqiptar.

kjo esht realiteti....edhe pergjigjet ketu eshte realitet...

Un po flas shqip...po prap nuk kuptojn fare...se nuk kan kapacitet...vetem kacien e kuptojn keta njerz...dhe ato femnat veten si mi pastru shkallt e shtepiav te hujve e kuptojn...


Pastruese dhe Pun me Kaci....ketu 2 sene i dijm na...edhe kjo po vertetohet...


Sa i deshpruar nga shqiptaret jan kan more ata njerz qka kan luftu per shqiptaret....!?!? TEPER SHUM! edhe prap me pas forcet me luftu mer ne esht befasi e madhe.

Befasi!

Doooni
17-06-10, 23:18
A pi ju pelqen se ne wikipedia nuk shkrun as nje here fjala "MASAKER"!?

ma shum se 500 000 Shqiptar jetojn ne pjesen ku flitet gjernmanisht!! ma shum se gjys Mio.!!

Edhe krejt me kacia dhe fshise ne dor...

Kalimtare
23-06-10, 11:23
Shqiptaret ne Diaspor,sipas mendimit time, kane detyren te respresentojn nacionin e tyre. Ne shum raste,shqiptaret qe kane kriju nje organizat,qofte nga shkrimtaret,artistat etc, kane botue letersi ne gjuhen shqipe ( si psh revista ''Muza Shqiptare'', ose libra te ndryshme nga gjitha gjenret), por eksistojn edhe shkrime apo tema diplomave si edhe post-diplomike, qe jane botuar ne fakultetet te ndryshem(ne gjuhen gjermane).. psh. e njoh nje profesor, cili i ka botuar disa libra rreth histories, por cilat gjinden vetem ne libraria te universiteteve...

Ne Pergjithsi numri i librave ne gjuhen gjermane eshte marginale.. Por sinqerishte, shqiptaret ne diaspor, nuk jane te tille, qe kane qene nje pakic jashte kosove,shqiperie,maqedonie dhe i kane takue nje elite..Jane puntor te thjesht,dhe ende nuk e kane kuptu,se cfaredo qe bejn e bejn edhe ne emer te ''atdheut''.. Pikerishte Kosova ka marr nje kahje negative,sepse te huajit po e nderlidhin Kosoven veq me Luften apo krimet ilegale.. Shqiptaret u lodhen apo harruan me vazhdu kontributin ndaj atdheut, por spo lodhen me krimet e tyre, dhe tona te zezat qe po i bejne...

Shendet

emine
15-07-10, 19:17
Per fate te keq realiteti a ky,shumica po sakatohen ka lajne kredita se kan maru shpija per inati te kujshive,disa femna po durojne uni em gjeth fmije se burrat po lujne naper automata,disa po ankohen se po majne kunatine ne kosove,disa kan shku per hamome krejt,e disa kan studiju,punojne shikojne punen e vet e kjo a pakica,,,,e din tash ma krejt ku a realiteti e ku mirreshin qato kerret e shtrejta qe u fryjshin shipecat naper kosove,,,,,spo ju hahen ma foret as tu kusova ma:p

teutaA
15-07-10, 19:19
Per fate te keq realiteti a ky,shumica po sakatohen ka lajne kredita se kan maru shpija per inati te kujshive,disa femna po durojne uni em gjeth fmije se burrat po lujne naper automata,disa po ankohen se po majne kunatine ne kosove,disa kan shku per hamome krejt,e disa kan studiju,punojne shikojne punen e vet e kjo a pakica,,,,e din tash ma krejt ku a realiteti e ku mirreshin qato kerret e shtrejta qe u fryjshin shipecat naper kosove,,,,,spo ju hahen ma foret as tu kusova ma:p

po ju vjen era kredit a hahahhahah mir ju ka ba se na bojshin me u dok si humbesa neve knej oqeani qe mezi per 10 vite po e bajm nje kerr me 4 rrota a ata zotnit e evropes per 1 vit po shkelin ne ferrari:smile:

emine
15-07-10, 19:21
po ju vjen era kredit a hahahhahah mir ju ka ba se na bojshin me u dok si humbesa neve knej oqeani qe mezi per 10 vite po e bajm nje kerr me 4 rrota a ata zotnit e evropes per 1 vit po shkelin ne ferrari:smile:po moje po shko niher tu shpija skan shkama mu ule,sungjerat prej kosove i kan pru,ja nisi kjo mu anku per evrope,ev breh cdo me kersit lufta sonte :biggrin:

teutaA
15-07-10, 19:25
po moje po shko niher tu shpija skan shkama mu ule,sungjerat prej kosove i kan pru,ja nisi kjo mu anku per evrope,ev breh cdo me kersit lufta sonte :biggrin:

jojo spo ankohna veq po kallzoj drejt se sdi qka po bajn gjith ato shpija ne ks kerre te mira per gjdo vit ne pushim atje po ju lakmoj moj hahahahh jo valla un me njers mezi po mbijetoj:wink:

emine
15-07-10, 19:28
jojo spo ankohna veq po kallzoj drejt se sdi qka po bajn gjith ato shpija ne ks kerre te mira per gjdo vit ne pushim atje po ju lakmoj moj hahahahh jo valla un me njers mezi po mbijetoj:wink:mjellin lule ne tavan hahhahahhah,qysh pra me sene te hajrit e me kredita,,,,,

Doooni
01-08-10, 00:18
po mbas shkrimet e juve....edhe ju dy nuk jeni ma mir, nuk e keni kuptu fare temen, dhe ja futni KATUNARSKI...


Kur magjupi e shan magjupin MAGJUP...hahahahemine, a mujte me qu thesin me speca, a pate vende ne ajroplan, apo e dajte gjys-gjys thesin me teuten??

hajde MASHALLA!!!! hahah

teutaA
03-08-10, 19:31
po mbas shkrimet e juve....edhe ju dy nuk jeni ma mir, nuk e keni kuptu fare temen, dhe ja futni KATUNARSKI...


Kur magjupi e shan magjupin MAGJUP...hahahahemine, a mujte me qu thesin me speca, a pate vende ne ajroplan, apo e dajte gjys-gjys thesin me teuten??

hajde MASHALLA!!!! hahah

do me shfrytzu rastin sa jan moderatoret ne pushim me ta dhan nje te shame ftyres ty tipi ama boll u durova edhe un a:tongue:

blla blla blla edhe kjo tem qenka per nje faqe inetreneti si tona qato tjerat qe po i qelni me artikuj gazetas nejse un u bazova ne titullin e temes per ate edhe shkrujta pa qellim te dal nga tema por fundi i fundit mir ja pasna ba se edhe ashtu palidhje qenka permbajtja e saj aiii doni ma ja kajt deritin me dal ne serrnishta prej filozofive te kota :mad:

valiii
03-08-10, 23:12
Realiteti ne diaspore prek dy skaje tejet ekstreme:
1. Jeta tejete dinamike, bashkshortet mund te shihen vetem ne pauza te shkurta kur ju ofron vendi i punes(shumica me ka 2 puna), edhe ne krevet.
2. Bashkshortet munen me nejt gjithe diten te shpija edhe me ç'amortizu testatura neper foruma e me rrnu prej shtesa te fmive e sociallave.

Andetta
13-08-10, 23:06
Shyqyr që jetoj në vendlindje

e nuk kuptoj asgjë nga diaspora !

DEA
13-08-10, 23:09
Sa eshte i mire( materialisht), po aq eshte edhe i dhimbsur (emocionalisht).