PDA

View Full Version : Tragjedi shqiptare nė Gjermani


Faqet : [1] 2

niemand
04-04-10, 17:30
Freising, 4 prill - Njė vrasje e rėndė ka ndodhur nė landin e Bavarisė nė Gjermani, ku njė shqiptar nga Kosova ka vrarė familjen e tij dhe veten. Ngjarja e cila tronditi opinionin publik, ndodhi kur kryefamiljari Ajet K., 40 vjeē, pėr tė cilin nuk tregohet se nga cili qytet i Kosovės ėshtė me origjinė, ka shtėnė me revole kundėr bashkėshortes sė tij, Dinore K., dhe tė birit Aulonit.

Para se Ajet K. tė shtinte me armė mbi gruan dhe njėrin fėmijė, bashkėshortja e tij kishte arritur ta lajmėronte policinė. Sipas medieve gjermane, edhe fqinjėt kishin dėgjuar tė shtėna dhe kishin lajmėruar policinė, e cila disa minuta mė vonė kishte arritur dhe i kishte gjetur tė vdekur djalin pesėvjeēar dhe tė atin, babanė e tij. Nėna e fėmijės ishte e plagosur dhe nė gjendje tė rrezikut pėr jetėn. Ndėrsa djali tjetėr, Ronarti, dy vjeē, nuk kishte lėndime dhe tani pėr tė pėrkujdeset njė ekip pėr intervenime nė kriza, transmeton portali Zhurnal.

“Motivi ende nuk ėshtė absolutisht i qartė”, tha njė zėdhėnės policie. Sipas policisė, familja tashmė njė kohė jetonte e ndarė. Se si kishte hyrė burri nė banesėn e katit pėrdhes, ėshtė ende e paqartė. “Ėshtė e mundshme qė ai donte ta vizitonte familjen e tij dhe gruaja t’ia ketė hapur derėn. Por, ky ėshtė vetėm njė supozim”, tha zėdhėnėsi i policisė.

teutaA
05-04-10, 00:19
no coment me vie keq per kete tragjedi

schütze
05-04-10, 12:41
nje tragjedi e cila ishalla nuk ndodh me,edhe ishalla vlen si shembull
kam ndegju mbas do te njofshum
nuk e di qka me than veq kuku qka na ka gjet neve shiptarve,sidomos qka jena ne perendim
nese jan te verteta ato qe ndegjova, asht per keq ardhje qysh i ka shku gjaku kot ati te mjer, edhe pa shpetu ajo kurv
si pas te gjitha gjasav, aj femin e ka vra pa qellim,se gruja e ka marr femin ne mbrojtje te vet, ose gruja e ka vra burrin edhe femin,edhe ka plagos veten per te lan fain burrit,keto jan dyshimet
mir po ishalla policia ban hetimin e duhur,edhe del ne shesh e verteta
nje porosi per te gjith ata qe shkoj ne kosov per te gjet fatin, hapni syt mir e mos merrni turli kurve,edhe prej turli familje te ndyr qe i japin qikat per interes perfitimi

jEtA_1
05-04-10, 14:06
Eh.........cfar tragjedie kur ndegjova sot ne mengjes deri sa ishim duke e pir kafen e mengjesit me bashkshortin TV Koha-Vizion e dha lajmin per tragjedin qe kishte ndodhur ne Gjermani por e pyes veten athua kushe ishte fajtori per kete qe ndodhi eh.......ne shqiptart me kalimin ne Diaspor me hapa shume te shpejta po i trashegojm kulturat Evropiane e kjo po vjen si pasoj e shkatrimit te familjeve e besa shume here po perfundon ne tragjedi

instruktori
05-04-10, 14:25
E Mjerueshme eshte kjo qka lexova ma larte

roadrunner
05-04-10, 14:39
A ki fjet ti me to qe po i thu kurv a? Ma se sbon me fol veq ashtu. nje tragjedi e cila ishalla nuk ndodh me,edhe ishalla vlen si shembull
kam ndegju mbas do te njofshum
nuk e di qka me than veq kuku qka na ka gjet neve shiptarve,sidomos qka jena ne perendim
nese jan te verteta ato qe ndegjova, asht per keq ardhje qysh i ka shku gjaku kot ati te mjer, edhe pa shpetu ajo kurv
si pas te gjitha gjasav, aj femin e ka vra pa qellim,se gruja e ka marr femin ne mbrojtje te vet, ose gruja e ka vra burrin edhe femin,edhe ka plagos veten per te lan fain burrit,keto jan dyshimet
mir po ishalla policia ban hetimin e duhur,edhe del ne shesh e verteta
nje porosi per te gjith ata qe shkoj ne kosov per te gjet fatin, hapni syt mir e mos merrni turli kurve,edhe prej turli familje te ndyr qe i japin qikat per interes perfitimi

Prishtina-racing
05-04-10, 14:55
Gjynah qaj fmi se ja ka honger shpirtin ajo far kudre najsen tek qe u ardh dej ktu po qaj fmi qe e kish honger pa pik faji pom dhimet se ajo lavire 99% e ka lyp.

instruktori
05-04-10, 14:59
Shoke dhe Shoqe te dashur ne Forum
Eshte jo njerzore te japim keso mendimesh ne kete tem.
Rasti qenka shume i keq dhe shume i mjer
Prandaj mos ja futni kot me mendime personale
Te vrasesh nje Grua me kanun te Lekes eshte me teper se nje Gjake
Te vrasesh edhee femi eshte edhe me keq.
Prandaj kjo qe paska ndodhur te lutemi qe te mos ndodhe me se nuk jan te mira per ne.

schütze
05-04-10, 15:38
A ki fjet ti me to qe po i thu kurv a? Ma se sbon me fol veq ashtu.
jo jo se nuk e kam un vul komune kush don

nuk jan fjal te kota por shum te verteta,
se keto informata jan nga nje person qe ka lidhje familjare,edhe historin e ksaj familje e kam ndegju edhe me heret
edhe ky burr ka qen shum i dhan mas familjes,edhe shum ka hjek deri i ka ba letrat per me jetu ne gjermani, edhe pastaj ka shku e ka marr ket fat keqe ne kosov,edhe qysh prej fillimit kan pas probleme,por ka qen e dishme se ajo vetem per interes e ka marr, si shum tjera i marrin me diferenc te madhe ne mosh vetem per interes, edhe un fain krysor mendoj se e ka familja e gruas, se gjithmon i kan dhan perkrahje asaj edhe e kan shti mu nda nga aj
ajo u nda nga ai per shum problem te vogel,vetem se ka than qe me ka rrah burri,edhe ja ka thirr policin,edhe prej asaj dite u nda, familja e saj qysh heret kan pas deshir me nda nga aj, kuptohet pasi qe ajo e ka fitu qendrimin ne gjermani
aj ka qen shum i dhan mas femive, edhe heren e fundit kur ka qen ne kosov ka than se nuk di qka te baj se pa femi nuk muj te jetoj
por tash asht shum e pa besushme se aj ka desht me vra femiun e vet
pasi qe endu nuk asht ba e ditur si ka ndodh edhe ndoshta kurr nuk zbulohet e verteta per ket tragjedi, dyshohet qe keshtu ka ndodh, aj ka shku me vizitu femine, edhe kan fillu me grindje, pastaj ajo ka thirr policin,aj ka hap zjarr ne gru,ajo ka marr femin ne mbrojtje, ose ajo ka thirr policin ka vra burrin edhe femin,pasi qe femia ka qen 5 vjeqar edhe mund ndoshta me deshmu se si ka qen,edhe ne fund e ka plagos veten, ose aj kur ka hap zjarr ne gru ajo ka marr femin ne mbrojtje,ky kur e ka par se e ka vra djalin atehere e ka vra edhe veten,se nuk besohet se aj ka shku me qellin qe te vras femit,

roadrunner
05-04-10, 15:46
Se di se di, qkas ka edhe prej gjinis femrore...por pa u vertetu smujm e than asnjo asgje se sban askush me ia marr gjynahet askujt per keso gjana. Megjithate, me vje shume keq per ket familje, tere keto vujtje, e qfare i pret me tutje, per vetem 10 minuta gjithe kjo makaber, me vra djalin 5 vjet....ncncnc...jo jo se nuk e kam un vul komune kush don

nuk jan fjal te kota por shum te verteta,
se keto informata jan nga nje person qe ka lidhje familjare,edhe historin e ksaj familje e kam ndegju edhe me heret
edhe ky burr ka qen shum i dhan mas familjes,edhe shum ka hjek deri i ka ba letrat per me jetu ne gjermani, edhe pastaj ka shku e ka marr ket fat keqe ne kosov,edhe qysh prej fillimit kan pas probleme,por ka qen e dishme se ajo vetem per interes e ka marr, si shum tjera i marrin me diferenc te madhe ne mosh vetem per interes, edhe un fain krysor mendoj se e ka familja e gruas, se gjithmon i kan dhan perkrahje asaj edhe e kan shti mu nda nga aj
ajo u nda nga ai per shum problem te vogel,vetem se ka than qe me ka rrah burri,edhe ja ka thirr policin,edhe prej asaj dite u nda, familja e saj qysh heret kan pas deshir me nda nga aj, kuptohet pasi qe ajo e ka fitu qendrimin ne gjermani
aj ka qen shum i dhan mas femive, edhe heren e fundit kur ka qen ne kosov ka than se nuk di qka te baj se pa femi nuk muj te jetoj
por tash asht shum e pa besushme se aj ka desht me vra femiun e vet
pasi qe endu nuk asht ba e ditur si ka ndodh edhe ndoshta kurr nuk zbulohet e verteta per ket tragjedi, dyshohet qe keshtu ka ndodh, aj ka shku me vizitu femine, edhe kan fillu me grindje, pastaj ajo ka thirr policin,aj ka hap zjarr ne gru,ajo ka marr femin ne mbrojtje, ose ajo ka thirr policin ka vra burrin edhe femin,pasi qe femia ka qen 5 vjeqar edhe mund ndoshta me deshmu se si ka qen,edhe ne fund e ka plagos veten, ose aj kur ka hap zjarr ne gru ajo ka marr femin ne mbrojtje,ky kur e ka par se e ka vra djalin atehere e ka vra edhe veten,se nuk besohet se aj ka shku me qellin qe te vras femit,

schütze
05-04-10, 16:15
Se di se di, qkas ka edhe prej gjinis femrore...por pa u vertetu smujm e than asnjo asgje se sban askush me ia marr gjynahet askujt per keso gjana. Megjithate, me vje shume keq per ket familje, tere keto vujtje, e qfare i pret me tutje, per vetem 10 minuta gjithe kjo makaber, me vra djalin 5 vjet....ncncnc...
se si ka ndodh me detaje ne ato 10-20 minuta ende nuk dihet, veq pak a shum e ditne asht se ajo lavire, me fmi edhe me dashnor mu shetit, e ky i ndjeri sa fmin e vet si ka pas ngat,hmmmmmm mos na provovt zoti se men jan kto

me vjen shum keq sidomos per femin e vogel, veq shum e sigurt asht se aj pa dashje ka vra femin

Pulebardha
05-04-10, 16:25
Pérshéndetje;

Tmerr

Nuk kam fjalé pér t“é shprehur dhembjen qé ndiej ne kéto momente pér at familje.
Ti Schütze hanem me lejo té té them shiko ti punét e tua kishte me qen nje alternativ shum mé e miré, sa pérgojon ata té cilét pérjetojne njé humbje té madhe, njé masaker ne femi dhe grua, Mashkulli i denjé pér familje ai din edhe me u largua nga laviret dhe me i sjell ne vend humbjet besa edhe shfrytézimet morale e materiale té njé femre me moral té ulét, nése ajo paska qen e ati rangu, atéher ky "Trimi" ishte largua nga ajo dhe gjykatesia egzistone dhe punén e fémijve e kisha regullua si éshté mésé miri. Po si duket edhe kjo osht ndonje Fjollé e pa fat e cila ka martua nje pus pa fund dhe ja rezultati i kesaj martese. Zoti e ndjefte dhembjen e atyre momenteve dramatike, gjyshja me ka thon se me vdek osht pazar i madh i shpirtit.

Makresh
05-04-10, 17:21
Ngushllime popullit shqiptar.

Drenushaa
05-04-10, 17:26
O kuku ,po si ka vra zoti ata dy me vra njoni tjetrin po me qellu ne fmi .Mallku qofshin ata qe e kan sjell gjendjen deri aty .

Zeqiri
05-04-10, 17:35
ishalla zoti nuk eprovon kerkan hiq mepune tliga e tkqija se mashtire tyben past edhe kerkush nuk edin secka kapas nmes atyne dyshpirtave nmes burrit dhe grus veq perenija edin atij ikofshim fal edhe atady po burri paska shkue e ishalla pergjenet e gruja koka met gjalle ishalla qohet ebile ekqyr qat fmi qeika met e ktu cka te thot njeri munet meba gabim tmadh sena nuk edijme qysh ukan puna e dikush jafut badihava jogruja joburri nasdim gja per ket pune emire asht mos mefol veq qemunemi se hijme ne gjynah kur nuk dijme sesi ukan puna ishalla emrama vjen mehajr edhe ishalla zoti eban mire per dyfamiljet edhe tburrit edhe tgrus

progress
05-04-10, 18:36
E sa keq ndihem kur ndegjoj raste tilla .pora ajo qe me prek ne zemer eshte se ndodh te shqiptaret, dhe faji i te gjitha ketyre rasteve bien mbi femren qe nuk kontrollin liren po nese del jashte kufive te vendlindjes! ju dukete vetja (evropijane) saqe len anashe karakterin njerzore,dhe kulturen vendase.

Vrasesi Ajete Kryeziu nga bubaveci komuna Malishev. ishte i martuar me Dinoren nga Dushi Komuna Klin.

Qifti jeton ne harmoni te plote deri sa Dinora. gjen dashnore tjeter.mbase ca vite martes dhe lindjen e dy Djemve!
Ajo qe eacaroj Ajetin dhe e shtyri te bej nje akte * Makamber)ishte prekja ne (seder)
Thirrja e nje telefonate,qe behet nga dashnori i Dinores ? nxite perqarje mese qiftit saqe detyron -Ajetin ta rrafe Dinoren deri ne alivanosje.
me pase Ajeti mere femijete len gruan ne banes dhe gjen nje vendbanim tjeter.Dinora
lajmorn Policin.dhe me gjygje Dinora fiton Perkujdesjen e dy Djemve!?

Ajeti ,si i prekur ne moral !dhe mbasi jeton vetem ?humb kujdesin mbi femijeve.Nuk mund ta pranoj kete humbje ?dhe shkon deri te banesa ku ndodhet Dinora.dhe kryen Aktin.Gjuan me ARME,mbi Dinoren dhe mbi djalin.ne fund, vret edhe veten.Nga plaget e mara vdes Djali/dhe Dinora shpeton me lendim te renda.

-Te nderuar antare te forumite.ne veqanti ju Meshkuj.
Cilia nga ju do lejonte ti preket morali mbase ca vite harmoni ne qifte?
Cili nga ju do duronte prekjen ne seder nga njeri qe eshte me i afert PARTNERI?
C'fare ka me rendesi ne jete se nderi dhe krenarija e njeriut?


Un si femere mendoj se vetem nje (manjak) do lejonte ti prekete morali........

Pulebardha
05-04-10, 19:53
"Makamber" askush nuk ka drejt té vret.... secili paguan mekatet e veta, ne rastin e kundert mashkulli po te ishte telefonua nga njé femer tjeter nuk kishte ndodhé kjo, dmth. morali i Shqiptarit ne mes kembeve flamur e komb, kerkoj ndjes qe shprehem keshtu, por asnje martes nuk éshté absolute gjitha jan relative andaj mos me cekni ju mua moralin e nderin ketu.... se e dijme cilet jeni dhe sa viktima palohet ne arkivol.

Ai ka qen nje xheloz i sémur dhe nuk i ka interesua ati femija... perndryshe nuk do e kishte vrar feminé, por ajo ajo... ka edhe té atillé sa nuk ka mund me pat kurr asnjeher me femer piké. Ai prind i cili jeton dhe nderon femijén e vet, ai kishte punua mé ndryshe.

progress
05-04-10, 21:06
"Makamber" askush nuk ka drejt té vret.... secili paguan mekatet e veta, ne rastin e kundert mashkulli po te ishte telefonua nga njé femer tjeter nuk kishte ndodhé kjo, dmth. morali i Shqiptarit ne mes kembeve flamur e komb, kerkoj ndjes qe


Ai ka qen nje xheloz i sémur dhe nuk i ka interesua ati femija... perndryshe nuk do e kishte vrar feminé, por ajo ajo... ka edhe té atillé sa nuk ka mund me pat kurr asnjeher me femer piké. Ai prind i cili jeton dhe nderon femijén e vet, ai kishte punua mé ndryshe.
Do thote nese mashkulli tradhton duhet patjeter te tradhtoj edhe femra!
nderi dhe krenarij e nje femeres eshte morali i bukure.moj /Pul-bardhe,,
femra eshte per nje mashkell, se per ndryshe behete kafshe .Apo loder ne duart e cdo kujt.
Me dhimbset femiju ne ketet rast qe ka qen viktim! Se ajo dinora aspak nuk ndjej dhembje per te.Kjo duhete t'jete mesim per tjerat femra se shesin nderin dhe trupin.kur kan afer njeriun qe vete e kan zgjedhe cfare don me shume ajo?!.(Apo duhete ndejkur epshet sikure kafshet )-Edhe un jam e pajtimit ,se nese nuk shkon nje martes me mire te ndahen.. Por jo te tradhtoj sepse shqiptarin nderi dhe besa e ka karakterizu si njeri me potencial shum te larta.por kjo ndodhe kur marim (MODELIN )e huaj.
andaj mos me cekni ju mua moralin e nderin ketu.... se e dijme cilet jeni dhe sa viktima palohet ne arkivol


UAAAAAAAA pa me thuaj moj kushe qenkam un se po me njeh ti!!
c'fare paskem bere? apo nuk kishe matrijal te adekuat , dhe veq shkuja qe te mbushej rubriken?
per mua nderi eshte ne radhe ter pare..NESE KE N'DER DO NDERTOSHE NJE FAMILJE TE SHENDOSHE ....

Murgesha
05-04-10, 21:30
Do thote nese mashkulli tradhton duhet patjeter te tradhtoj edhe femra!
nderi dhe krenarij e nje femeres eshte morali i bukure.moj /Pul-bardhe,,
femra eshte per nje mashkell, se per ndryshe behete kafshe .Apo loder ne duart e cdo kujt.
Me dhimbset femiju ne ketet rast qe ka qen viktim! Se ajo dinora aspak nuk ndjej dhembje per te.Kjo duhete t'jete mesim per tjerat femra se shesin nderin dhe trupin.kur kan afer njeriun qe vete e kan zgjedhe cfare don me shume ajo?!.(Apo duhete ndejkur epshet sikure kafshet )-Edhe un jam e pajtimit ,se nese nuk shkon nje martes me mire te ndahen.. Por jo te tradhtoj sepse shqiptarin nderi dhe besa e ka karakterizu si njeri me potencial shum te larta.por kjo ndodhe kur marim (MODELIN )e huaj.
andaj mos me cekni ju mua moralin e nderin ketu.... se e dijme cilet jeni dhe sa viktima palohet ne arkivol


UAAAAAAAA pa me thuaj moj kushe qenkam un se po me njeh ti!!
c'fare paskem bere? apo nuk kishe matrijal te adekuat , dhe veq shkuja qe te mbushej rubriken?
per mua nderi eshte ne radhe ter pare..NESE KE N'DER DO NDERTOSHE NJE FAMILJE TE SHENDOSHE ....Vertet tragjedi e madhe ky rast.

Me vie keq per viktimat!

Po ashtu me vie keq edhe per te mbijetuarit qe ndoshta me shum do ta deshironin veten tevdekur ne ket rast.

Progres ti po thua: "Nderi dhe krenarija e nje femre eshte morali i bukur!"

Ku qenka morali i mashkullit?

Pastaj vazhdon:

"Femra eshte per nje mashkull se perndryshe po u bajka kafshe!"

Per sa femra jan mashkujt simbas mendimit tend, e a behen edhe ata si kafshet nese shkojn neper duar te shum femrav???

gazi-de
05-04-10, 21:34
raste te tilla ne Gjeramani ndodhin shpesh,sa qe ky virus i paska kap edhe Shqipteret per fate te keq...
me vjen keq per kete tragjeti.....

schütze
05-04-10, 21:45
Pérshéndetje;

Tmerr

Nuk kam fjalé pér t“é shprehur dhembjen qé ndiej ne kéto momente pér at familje.
Ti Schütze hanem me lejo té té them shiko ti punét e tua kishte me qen nje alternativ shum mé e miré, sa pérgojon ata té cilét pérjetojne njé humbje té madhe, njé masaker ne femi dhe grua, Mashkulli i denjé pér familje ai din edhe me u largua nga laviret dhe me i sjell ne vend humbjet besa edhe shfrytézimet morale e materiale té njé femre me moral té ulét, nése ajo paska qen e ati rangu, atéher ky "Trimi" ishte largua nga ajo dhe gjykatesia egzistone dhe punén e fémijve e kisha regullua si éshté mésé miri. Po si duket edhe kjo osht ndonje Fjollé e pa fat e cila ka martua nje pus pa fund dhe ja rezultati i kesaj martese. Zoti e ndjefte dhembjen e atyre momenteve dramatike, gjyshja me ka thon se me vdek osht pazar i madh i shpirtit.

Pulbardha ti na qenke shum e ndershme, edhe si pas reagimeve tua koke ne rrug te kesaj LAVIRE (dinore)
veq vazhdo nese je ne ket rrug, se nashta ty ta qet ma mir,
oj zoj ku ka njeri qe vet femin e vet??? a je normal ti qka je ka thu!!!!!!!! pa pas ndoj zor te madh nuk e ban kush ket
po ti nuk e din se qka ka ber aj per familje ka fliju rinin e vet, ka qen i martun me italjane,me nje femer qe zor gjan nje shqiptare si ajo,me karakter, edhe u nda nga ajo pasi nuk ka desht te jetoj me nje te huaj, por me nje shqiptare,pse ajo lavire erdhi ne gjermani, pse su nda ne fillim por pasi rregulloj lejen e qendrimit,
mir po aj i ndjeri skish pas fat ne ket drejtim se asht taku me nje lavire
shum keq qe ka vdek djali, por per mendimin tim aj asht dasht te grun me gjith familjen e saj se familja saj e ka pru deri ne ker gjendje,
tash ajo lavire asht liru nga burri edhe nga femia qe aj me siguri ka dit pak a shum se si u nda prej burri edhe per qka, e tash kur te del prej spitali e pret jarani,edhe e rritin at femiun bashk,edhe krenohen se per te qen keta bashk asht dasht te vdesin dy njerz
ti nese nuk i njeh mos fol pa lidhje veq se te pershtatet ty

Guri i madh
05-04-10, 21:48
pa e pas naj zor shum te madh askush nuk merr armen me ja shue jeten dikujt edhe vehtes


edhe pse asgje nuk die per rastin ne fjal

progress
05-04-10, 21:48
Vertet tragjedi e madhe ky rast.

Me vie keq per viktimat!

Po ashtu me vie keq edhe per te mbijetuarit qe ndoshta me shum do ta deshironin veten tevdekur ne ket rast.

Progres ti po thua: "Nderi dhe krenarija e nje femre eshte morali i bukur!"

Ku qenka morali i mashkullit?

Pastaj vazhdon:

"Femra eshte per nje mashkull se perndryshe po u bajka kafshe!"

Per sa femra jan mashkujt simbas mendimit tend, e a behen edhe ata si kafshet nese shkojn neper duar te shum femrav???Patjeter se po nese nje mashkell, ben aventuare dhe ka partneren ne shtepi si ta quajm ate!!-Po nese nje mashkell ,ka pase aventuare para se te jet ne lidhje me nje femere per serjozishte ajo ndryshon pune.por nuk duhet gjykuar rasti si per femra .sepse femra ka rolin me te rendesishem ne familje .duhet edukoj femijete nje dite,Mashkullu eshte me shum mysafir sepse kur te lind nje femere ajo duhet nje koh edhe nese eshte e punsuar te rri pran foshjnes.pra te nderpres cdo aktivitet tjeter.se familja eshte ne radh te par.
Ama gruan ne shtepi, e po kerkon dikun( stre)ketu kan leviz gjerat per s'mbrapthit?
Duhete shikuare ku eshte gabimi se kerkon stre dikun tjeter?dhe nese nuk permbushe kushtet si bashkshorte me mire te jete ndarja edhe pse. Ndarja eshte shum e urryeer te All'ahu.por me mire te ndahet shapi nga sheqeri ne fillim.sepse prej nje pik behet nje oqean ?

Murgesha
05-04-10, 21:58
Patjeter se po nese nje mashkell, ben aventuare dhe ka partneren ne shtepi si ta quajm ate!!-Po nese nje mashkell ,ka pase aventuare para se te jet ne lidhje me nje femere per serjozishte ajo ndryshon pune.por nuk duhet gjykuar rasti si per femra .sepse femra ka rolin me te rendesishem ne familje .duhet edukoj femijete nje dite,Mashkullu eshte me shum mysafir sepse kur te lind nje femere ajo duhet nje koh edhe nese eshte e punsuar te rri pran foshjnes.pra te nderpres cdo aktivitet tjeter.se familja eshte ne radh te par.
Ama gruan ne shtepi, e po kerkon dikun( stre)ketu kan leviz gjerat per s'mbrapthit?
Duhete shikuare ku eshte gabimi se kerkon stre dikun tjeter?dhe nese nuk permbushe kushtet si bashkshorte me mire te jete ndarja edhe pse. Ndarja eshte shum e urryeer te All'ahu.por me mire te ndahet shapi nga sheqeri ne fillim.sepse prej nje pik behet nje oqean ?

Ti po thua nuk duhet gjykuar njesoj si per femra si per mashkuj:

Te lutem shum, nese nje mashkulli i shikohen veprimet mes gishtave, e ne ket rast amoraliteti ateher pse te gjykohet partnerja e tij nese ja kthen ne te njejten mase??

schütze
05-04-10, 22:04
Ti po thua nuk duhet gjykuar njesoj si per femra si per mashkuj:

Te lutem shum, nese nje mashkulli i shikohen veprimet mes gishtave, e ne ket rast amoraliteti ateher pse te gjykohet partnerja e tij nese ja kthen ne te njejten mase??
ne ket rast nuk asht tradhtu ajo nga burri por burri nga ajo lavire,
asht mendu se jaranat i kan mbet ne kosov, por qe ajo shum e mequr edhe e zoja i ka gjet tjeret ketu

progress
05-04-10, 22:11
Ti po thua nuk duhet gjykuar njesoj si per femra si per mashkuj:

Te lutem shum, nese nje mashkulli i shikohen veprimet mes gishtave, e ne ket rast amoraliteti ateher pse te gjykohet partnerja e tij nese ja kthen ne te njejten mase??Jo zemra ime un them nese nje mashkell ka pase nje jete ( avanture para marteses)
por jo mbase jan dy gjera qe dalloj keto.
sado ne femrat te mundohem te kerkojm barazi gjinore nuk do mund te arrim ne ate mase sa mashkulli kurre ,sepse po e mare nje raste te thjeshte,,Nje mashkell mund te del edhe pa bluz dhe askuhs nuk e shan e nje femera po te del mer statuse lavire..
ky eshte mendimi ime ndoshta dhe gaboj.

Murgesha
05-04-10, 22:22
ne ket rast nuk asht tradhtu ajo nga burri por burri nga ajo lavire,
asht mendu se jaranat i kan mbet ne kosov, por qe ajo shum e mequr edhe e zoja i ka gjet tjeret ketu

I lexova te gjitha shkrimet ne ket tem edhe tuajat schütze!

Po shof se je i mireinformuar me ket rast, ndoshta edhe eshte ashtu siq po thua ti, ai erifi qenka martuar me nje lavire, po ku ishte bre burr me heret po priti deri ne ket moment sa te bahet vrases i femiut se vet??

Mendimet qe i shkembeva me progress nuk kan te bajn me ket rast. Po sikur gjithmon kemi deshir ta fajesojm vetem femren, femra nuk duhet te baj amoralitet, femra duhet te ruaj nderin, femra duhet ruaj ftyren e tjera e tjera!!!!

shfletuesi_
05-04-10, 22:25
Ruana zot koft larg nesh e mos degjofsha me per keso raste.

Murgesha
05-04-10, 22:29
Jo zemra ime un them nese nje mashkell ka pase nje jete ( avanture para marteses)
por jo mbase jan dy gjera qe dalloj keto.
sado ne femrat te mundohem te kerkojm barazi gjinore nuk do mund te arrim ne ate mase sa mashkulli kurre ,sepse po e mare nje raste te thjeshte,,Nje mashkell mund te del edhe pa bluz dhe askuhs nuk e shan e nje femera po te del mer statuse lavire..
ky eshte mendimi ime ndoshta dhe gaboj.

Eshte shum normale qe nuk do te kemi barazi gjinore me mendime si tuajat progress, mashkullit duhet ti falen edhe aventurat paramartesore, a ndersa femres nuk duhet tķ falen, dhe burri i saj i ardhshem duhet te ja haj shpirtin per te kaluaren. Kemi mjaft keso raste. Mashkullit i falet edhe kur e tradheton gruan, edhe kur shkon krijon femije me gra tjera se nuk duhet ta fusim ne nje thes me femren, atij i ka hije e femres jo.


Mua me vie keq nga rasti ne fjale, jo qe bje ndoj turp i madh mbi shqiptaret ku jan e ku s“jan se keso raste ne qe po jetojm ne perendim po ndegjojm kogja si shpesh e autoret nuk jan shqiptare.

" Prite punen pa u ba, se kur te bahet mos ban za" i thon ketij rasti!!!

roadrunner
05-04-10, 22:45
Dmth sipas disave, aj qe tradhton qenka kafshe, e na po jetojshum me kafshe, pasmi bo femi me kafshe...E qka te kokmi na qe po flejm e po hajm e po jetojm e po rrisem femi me nje kafshe? Qka kokan femijt e tane nese nana qenka e moralshme/jokafshe, e baba kafshe, femija po dalka qka? Melez? Haj kuku ktu nin qkamos hahaha....a besoni se burri ste tradhton kurre? Jo un kurr si garantoj kerkujt per dike tjeter. Ani gruaja po e bejka familjen, e burri qka te koka, veq per fare? Ooo qelu tok se ka zbritje hahaha

roadrunner
05-04-10, 22:55
Po de po, shume keq valla. Sma merr mendja qe kish pas njeri zemer me vra femi te pafajshem, po kumedit qysh ka shku puna huq aty, njerit si dihet, sbon me i paragjyku kto raste se jan senzitive, po prap se prap gjithmone femija eshte viktime.se si ka ndodh me detaje ne ato 10-20 minuta ende nuk dihet, veq pak a shum e ditne asht se ajo lavire, me fmi edhe me dashnor mu shetit, e ky i ndjeri sa fmin e vet si ka pas ngat,hmmmmmm mos na provovt zoti se men jan kto

me vjen shum keq sidomos per femin e vogel, veq shum e sigurt asht se aj pa dashje ka vra femin

progress
05-04-10, 22:56
Eshte shum normale qe nuk do te kemi barazi gjinore me mendime si tuajat progress, mashkullit duhet ti falen edhe aventurat paramartesore, a ndersa femres nuk duhet tķ falen, dhe burri i saj i ardhshem duhet te ja haj shpirtin per te kaluaren. Kemi mjaft keso raste. Mashkullit i falet edhe kur e tradheton gruan, edhe kur shkon krijon femije me gra tjera se nuk duhet ta fusim ne nje thes me femren, atij i ka hije e femres jo.


Mua me vie keq nga rasti ne fjale, jo qe bje ndoj turp i madh mbi shqiptaret ku jan e ku s“jan se keso raste ne qe po jetojm ne perendim po ndegjojm kogja si shpesh e autoret nuk jan shqiptare.

" Prite punen pa u ba, se kur te bahet mos ban za" i thon ketij rasti!!!


Po ti prap po i perzin gjerate. un them i falet nese ka pase lidhej para martesore.seper ndryshe duhet merun masa.
Cdo njeri si femra si mashkull mund te bjew cfare te doj me jeten evete personale.por duhet diture nje gje se nuk them vetem(mashkullit i falet se eshte mashkell e femres jo se eshte femere) por me keto u rritem tani me ta pysesh mamin tende shiko cfare pergjgijej do mareshe.edhe femrat po dalin lakuriq sikur meshkujt pa bluza po fole realen si do i pershkuaj ti ato femra si femra serjoze qe duhen te ken te drejt si meshkujt se dalin pa bluza se ben koh e nxete ?
EDHE UN SI FEMRE DO DESHIROJ TE KEMI DREJTAT E BARABARTA PO JA QE ALLAHU E KE BERE MASHKULLI SI MBUROJ E FEMRES DHE FEMREN E KA BERE NGA TRUPI I MASHKULLIT(BRINJET) E JO MASHKULLIN NGA TRUPI I FEMRES,NESE DO GJYKOJM KOHEN DO DALIM HUMBES

Murgesha
05-04-10, 23:04
Po ti prap po i perzin gjerate. un them i falet nese ka pase lidhej para martesore.seper ndryshe duhet merun masa.
Cdo njeri si femra si mashkull mund te bjew cfare te doj me jeten evete personale.por duhet diture nje gje se nuk them vetem(mashkullit i falet se eshte mashkell e femres jo se eshte femere) por me keto u rritem tani me ta pysesh mamin tende shiko cfare pergjgijej do mareshe.edhe femrat po dalin lakuriq sikur meshkujt pa bluza po fole realen si do i pershkuaj ti ato femra si femra serjoze qe duhen te ken te drejt si meshkujt se dalin pa bluza se ben koh e nxete ?
EDHE UN SI FEMRE DO DESHIROJ TE KEMI DREJTAT E BARABARTA PO JA QE ALLAHU E KE BERE MASHKULLI SI MBUROJ E FEMRES DHE FEMREN E KA BERE NGA TRUPI I MASHKULLIT(BRINJET) E JO MASHKULLIN NGA TRUPI I FEMRES,NESE DO GJYKOJM KOHEN DO DALIM HUMBES

Progress a ishin fjalet e tuaja keto:

Do thote nese mashkulli tradhton duhet patjeter te tradhtoj edhe femra!
nderi dhe krenarij e nje femeres eshte morali i bukure.moj /Pul-bardhe,,
femra eshte per nje mashkell, se per ndryshe behete kafshe .Apo loder ne duart e cdo kujt.

Ku je ka flet ketu per aventurat e paramarteses???Amoraliteti (kurvnillaku pra) nuk i ka hije as burrit e as gruas, se paku per keto gjera Allahu eshte i qarte, per lavirin e laviren ka pergadit te njejtin denim!!

roadrunner
05-04-10, 23:07
Po valla, te dyt ka me i zi me ni tenxhere fjupppp hahahaha....Progress a ishin fjalet e tuaja keto:Ku je ka flet ketu per aventurat e paramarteses???Amoraliteti (kurvnillaku pra) nuk i ka hije as burrit e as gruas, se paku per keto gjera Allahu eshte i qarte, per lavirin e laviren ka pergadit te njejtin denim!!

progress
05-04-10, 23:28
Progress a ishin fjalet e tuaja keto:Ku je ka flet ketu per aventurat e paramarteses???Amoraliteti (kurvnillaku pra) nuk i ka hije as burrit e as gruas, se paku per keto gjera Allahu eshte i qarte, per lavirin e laviren ka pergadit te njejtin denim!!


Kur flisnjim per gjinin femrore un e thashe shum kjarte,nese nje mashkell tradhton nuk duhet, ta bejn te njejten gje dhe femra.sepse vetem po perseritet gabim dhe nuk mbetet askush per te gjyku.
Edhe un mendoj se nuk i ka hije asnjerit amoraliteti.por ndryshojn do gjera.mese gjinive.sepse nje mashkell nese ka pase avanture para nje lidhjes serjoze (martes) nuk mund ta kete edhe femra nje gje till dhe ti thuhet femer e ndershme ,ndryshojn gjerat qyshe me lindjen e gjinive.

roadrunner
05-04-10, 23:32
Um doket asnjoni sishin kon te lidhjes paramartesore. Edhe aspak asnjonit si ka pas hije, e masi ka ardh puna deri te ndarja, osht dash edhe aj haluci me dit qe dy fmi i ka mrena, me ja mendu se munet me i damtu ata, nese veq pak i paska desht. Po kto sene sbon mei paragjyku, jan pun te Zotit, e ju tjert merrni msim pej ktyne senev

Murgesha
05-04-10, 23:39
Kur flisnjim per gjinin femrore un e thashe shum kjarte,nese nje mashkell tradhton nuk duhet, ta bejn te njejten gje dhe femra.sepse vetem po perseritet gabim dhe nuk mbetet askush per te gjyku.
Edhe un mendoj se nuk i ka hije asnjerit amoraliteti.por ndryshojn do gjera.mese gjinive.sepse nje mashkell nese ka pase avanture para nje lidhjes serjoze (martes) nuk mund ta kete edhe femra nje gje till dhe ti thuhet femer e ndershme ,ndryshojn gjerat qyshe me lindjen e gjinive.


Po mir moj progress me kon i bajn mashkujt ato lidhje paramartesore, me femra apo me LOPĖ qe mashkulli po mundka me e pas e femra jo????

Uragani_99
05-04-10, 23:44
Tradhtia ndaj burrit si dhe tradhtia ndaj gruas eshte dukuri e shemtuar por edhe e papranuar.Tradhtia bashkeshortore lendon shpirtin e njerit nga bashkeshortet.Te qenet imoral eshte idiotizmi me i madh qe mund te ket njeriu.Kurveria(me falni per ket fjale) eshte nje fenomen ma se i shemtuar ,sepse, me ket veprim po shkelet besnikeria bashkeshortore,me ket rast po tradhtohet njeri nga bashkeshortet,pra, njeri prej bashkeshorteve po shkel kuroren martesore.Mendoj,se keto dukuri kan ndodhur edhe ne te kaluaren, por ,po ndodhin edhe ne te sotmen.Mirpo,ne ket rast ,une nuk gjykoj njeri ,sepse ,nuk dihen shkaqet ,e ato munden me qene te ndryshme.Kjo qe ka ndodhe nuk eshte e mire aspak,eshte shume tragjike,e posaqerisht, femiu pesevjeqar te vritet nga arma e zjarrte ,ruana zot,c'far po ndodhe me ket popull tone!!!! Besoj,se Gjykatat gjermane do te jen ato qe do te percaktojne fajesine ,se kush,si ,c'far beri ,dhe si erdhi deri tek veprimi i perdorimit te armes per te vrare.Mendoj ,se per te gjykyar rastin apo fajesine, duhet pritur fjalen e fundit te Organeve te Drejetesise Gjermane,ata ,besoj se do ta ndriqojne rastin me perpikmeri,.......me nderime .....Uragani_99

progress
05-04-10, 23:50
Po mir moj progress me kon i bajn mashkujt ato lidhje paramartesore, me femra apo me LOPĖ qe mashkulli po mundka me e pas e femra jo????


Eee shume me vende e ke then kete. e shikon kur un thashe se femra luan rol shum te madhe dhe nuk po kontrollon lirin por po ben liri te pa kontrolluare...

Nese nje femere nuk deshiron qe tjet me nje mashkell.edhe po tjen 1000 meshkuj nuk mund tja thejn mendjen.
Pore nese ndodhe ekunderta dhe nje femere don te luaj pak xhek potin 1000 meshkuj per nje dite i ben per vete.

roadrunner
05-04-10, 23:55
qka bon ti, nese po takohesh me nje mashkull te "sinqert", dashurohesh, fejohesh, martohesh, i ben femi, dhe ne fund kupton se ai paska qen i martum, paska edhe gru, paska edhe femi me te.....ti si e sinqert ndaj burrit tend ner kurore....

veq ke pytje, ndoshta jasht temes, por jam kurreshtare me dit....Eee shume me vende e ke then kete. e shikon kur un thashe se femra luan rol shum te madhe dhe nuk po kontrollon lirin por po ben liri te pa kontrolluare...

Nese nje femere nuk deshiron qe tjet me nje mashkell.edhe po tjen 1000 meshkuj nuk mund tja thejn mendjen.
Pore nese ndodhe ekunderta dhe nje femere don te luaj pak xhek potin 1000 meshkuj per nje dite i ben per vete.

progress
06-04-10, 00:13
qka bon ti, nese po takohesh me nje mashkull te "sinqert", dashurohesh, fejohesh, martohesh, i ben femi, dhe ne fund kupton se ai paska qen i martum, paska edhe gru, paska edhe femi me te.....ti si e sinqert ndaj burrit tend ner kurore....

veq ke pytje, ndoshta jasht temes, por jam kurreshtare me dit....
Don Zotin ne radhe te pare e mos te me takoj me nje djal till jo te sinqert .por t'jet i sinqert si un dua.un i lutem allahut cdo sekond mos te me takoj me njeri te gabuar.sepse fatin e njeriute e ke Zoti ne duare.

Po nese ndodhe nje gje till .do shikoj mire rastin dhe nese e kuptoj se aj e don tjeteren me shum se mua ,un do ja liroj rrugen.nuk deshiroj te jem barr e askuj.aqe me pak t'jem e partnerit .sepse jeta per te keq eshte shum e gjate e per te mire na duket e shkurt.

roadrunner
06-04-10, 00:16
Po aj thot un ju du te dyjav, te dyjat juv kam gra, me te dyjat kam femi qe i dua njejt. Kujtoje ket thenien, burri eshte per shtat gra, e ne Kur'an munet me i pas kater. A pranon ti. Un per veti skisha pranu, per at edhe liria e tepert e partnerit mundet me shku edhe ne dam tendin....e kush po viktimizohet ketu? Normal eshte femija, se kur ka qen koha me u pa keto sende, na i kemi mbyll syt, jo se skem dasht me pa, por per faktin se na femrat jemi qashtu kem qef veq mir me pa, mir me ni, e qka jo te mire.Don Zotin ne radhe te pare e mos te me takoj me nje djal till jo te sinqert .por t'jet i sinqert si un dua.un i lutem allahut cdo sekon mos te me takoj me njeri te gabuar.sepse fatin e njeriute e ke Zoti ne duare.

Po nese ndodhe nje gje till .do shikoj mire rastin dhe nese e kutoj se aje e don tjeteren me shum se mua un do ja liroj rrugen.nuk deshiroj te jem barr e askuj.aqe me pak tjem e partnerit .sepse jeta per te keq eshte shum e gjate e per te mire na duket e shkurt.

progress
06-04-10, 00:26
Po aj thot un ju du te dyjav, te dyjat juv kam gra, me te dyjat kam femi qe i dua njejt. Kujtoje ket thenien, burri eshte per shtat gra, e ne Kur'an munet me i pas kater. A pranon ti. Un per veti skisha pranu, per at edhe liria e tepert e partnerit mundet me shku edhe ne dam tendin....e kush po viktimizohet ketu? Normal eshte femija, se kur ka qen koha me u pa keto sende, na i kemi mbyll syt, jo se skem dasht me pa, por per faktin se na femrat jemi qashtu kem qef veq mir me pa, mir me ni, e qka jo te mire.Po aje le te thot cfare te doje,pore dashuri te njejet per te dyjate smund te ket kurre.
Pare nese mua me don un do rri me te. po nese jo don tjetren me shum pse te behem un therr kaqe apo te viktimizohem per te.Aji le ta gezon lirin e vete un time.


po ishalla kurr askush nuk bien ne nje gje till.

roadrunner
06-04-10, 00:38
...po qysh jo....i don edhe katra njejt tybe. All'ahu e ka dit kur ka than burrit kater gra. Plus tjetres ti e thave edhe vet se neve na ka maru pej brinit te mashkullit. Qysh sun i don katra aj perniher. E ti tani mundesh me mendu qe ty te don ma shume, ose tjetren pe dojka ma shume, qysh ta thoje mendja jote qashtu manipuloje. Po qysh thu edhe ti, ishalla zot askujt edhe pse kan me ndodh keso raste sa te duash, sikurse edhe kan ndodh. Po veq thuaj Zot mos provo.

E sa i perket ktij rasti kaq te dhimbshem, s'bon me paragjykue se gjynahet askujt me qellim si mirren. I din heta punt e veta si thone. Nashta ajo koka kan lavire, po nashta burrin e ka pas lavir, ku i dihet. Kryesorja ajo qe sosht dasht me ndodh, ndodhi, eshte vra i biri para nanes e para vellaut, eshte vetevra baba para te birit pasi qelloi nenen, eh more Zot runa prej menve te liga....sdi sdi....Po aje le te thot cfare te doje,pore dashuri te njejet per te dyjate smund te ket kurre.
Pare nese mua me don un do rri me te. po nese jo don tjetren me shum pse te behem un therr kaqe apo te viktimizohem per te.Aji le ta gezon lirin e vet e un time.


po ishalla kurr askush nuk bien ne nje gje till.

Pulebardha
06-04-10, 08:22
Schütze mos ma cek emrin tim hiq fare.... u kuptuam.

Jo rastesisht kemi nje merim té tillé dhe jemi keta qe jemi.

Morali ne mes kémbéve tek meshkujt, e mbas kuj po vrapojné e po i béjne gjithé ato marina me balushen a, nuk eshte cudi ndodh edhe ajo.

Dikur shqiptaret vriteshin edhe per gabelica te Serbis e Rumunka e besa edhe Ruse e Moldave, e cka nuk kan bo.
Kan len femijet ne Kosove e jan martua e familja e tij ka tmerua boten nga varferia, dhe ti e disa ketu me flitni per moralin.... flitni atje ku nuk ju njofin mashkullin Shqiptar.... e di se ka edhe femra te cilat jan ne rug te keqe, por ajo eshte pasqyr e mashkullit piké. N+e kohe lufte iken dhe i lan femrat me ruajt Atdhene, luajten shkijet me to si me lecka fushe.

Tashi po e vret gruan pse nuk don me jetua me me to, eshte e drejt askush askend nuk mundet me i imponua me ke jeton, eshte e drejt elementare pér zgjedhjen e njeriut me ke jeton. Derisa nje mashkull deri né 20 vite diferenc shkone dhe marton nje vajz té re dihet pse.....

premium
06-04-10, 08:47
Se pari Zoti ja u'merr mendjen nga koka , e pastaj shpirtin .


Keto gjera ndodhen atyre qe jane shoqeri me drejqin e lanetin ..
Te jem njeri si don Zoti , asnje fatkeqsi te randa nuk ndodhen.

roadrunner
06-04-10, 09:32
Ajeti s’ėshtė vrasės, thonė familjarėt


Nga Express mė 05.04.2010 nė ora 19:20

Familja Kryeziu nga Malisheva ėshtė tronditur nga tragjedia qė ka ndodhur nė qytetin Freising tė Gjermanisė, ku njė anėtar i kėsaj familje Ajet Kryeziu besohet se ka vrarė djalin e tij pesė vjeē dhe ka plagosur rėndė gruan e tij, me tė cilėn nuk jetonin bashkė.

Hydi Kryeziu nuk mund tė besoj se kėtė vrasje e ka kryer vėllai i vet Ajeti.

“Nė mbrėmje kena marre lajmin se Ajeti me djalė ėshtė i vdekur dhe gruaja e tij ėshtė e plagosur rėnd. Por, duke e njohur personalitetin e vėllait tonė, unė jam mese i bindur se Ajeti nuk e ka kryer kėtė vrasje”, ka shtuar ai. Edhe Nuhija nuk beson se nipi i vet Ajeti ka mundur tė kryej kėtė vrasje.

“Nuk besojmė kurrė, se Ajeti e ka kryer kėtė vepėr hajde, nashta njeri mundet me qu dore mbi krye, ama mbi evlad nuk mundet”, thotė xhaxhai i Ajetit. Ai u ka bėrė apel medieve qė mos tė ngutėn dhe tė paraqesin Ajetin si vrasės, derisa nuk tė vėrtetohet tėrėsisht rrethanat e vrasjes sė tij dhe tė fėmijėt.

Mediat gjermane kanė raportuar se ngjarja e rėndė ka ndodhur nė natėn ndėrmjet tė shtunės dhe tė dielės nė qytetin Freising tė Gjermanisė, qė ndodhet nė Landin e Bavarisė. Sipas mediave gjermane,

Ajet K ka hyrė nė banesėn ku jetonte ish gruaja e tij nė periferi tė qytetit Freising. Fėmijėt e ēiftit tė ndarė kanė jetuar me nėnėn e tyre, kurse policia nuk ka ende ndonjė shpjegim se pėrse ka ndodhur vrasja.

Pasi ėshtė plagosur rėndė nga ish burri i vet, policia ka sqaruar se Dinore K ka lajmėruar forcat e rendit, veprim qė kishin bėrė nė tė njėjtėn kohė edhe fqinjėt e tyre, tė cilėt kanė dėgjuar tė shtėna nė banesėn e ish ēiftit nga Kosova. Zyrtarėt e rendit kanė shkuar menjėherė nė vendin e ngjarjes, por kur ata kanė hapur derėn me forcė, para tyre ėshtė shfaqur njė skenė makabre e trupave tė pajetė dhe e gjakut.

~AnnA~
06-04-10, 12:43
Tmerr!!!
Ngushllime familjes se viktimave!

Nuk i lexova te gjitha postimet, por disa ne faqet e para.Me rane ne sy postimet e antarit schütze " me kan thene, kam degjuar...ajo lavirja,,,, ai i tha, kjo me tha...."
schütze, deshiron te genjesh? Atehere flit cfare ke degjuar! Asnjeri nga ne s'ka qene ne vendin e ngjarjes ndaj nuk kemi as te drejte te gjykojme te tjeret, e aq me pak nje femer, qe eshte ndare nga burri per shkak te malltretimit qe i ka bere ai-gje qe nuk dyshoj ketu, sepse e tille eshte natyra e mashkullit shqiptar( te pakten nga antari schütze morra vesh, se rrahja e gruas dhe paraqitja e burrit ne polici ka qene shkaku i ndarjes)...
Te ngresh dore ne nje femer,ne nenen e femijes tend, kjo eshte dukuria me e shmetuar per nje burre. Meqe nuk kishin mirekuptim cifti mes veti, c'priten derisa te behen prinder?!
Apo, ne baze disa antareve, femera duhet te behet skllave e nje burri, edhepse e malltretuar, le te rrije se ndryshe humb moralin!!!Le te behet prone e mashkullit dhe viktime e dhunes...!!E mashkulli le te beje cfare ti doje qejfi,se eshte mashkull e s'eshte turp per to!!!
S'arri t'a kuptoj kete, e aq me pak i kuptoj ca femera qe durojne keto meshkuj....Po te jete divorcuar kjo femer, per shkak te dhunes, edhepse per disa meshkuj mund te duket absurde, une do e quaj nje arsye goxha te shendoshe....

roadrunner
06-04-10, 12:53
Le qa folin anna, se kur tju ndodh folin ndryshe. Kan kta edhe motra edhe nana...jo te gjith jane te pjekur ashtu per me i perceptu gjanat prej kandit te drejte

schütze
06-04-10, 19:09
Tmerr!!!
Ngushllime familjes se viktimave!

Nuk i lexova te gjitha postimet, por disa ne faqet e para.Me rane ne sy postimet e antarit schütze " me kan thene, kam degjuar...ajo lavirja,,,, ai i tha, kjo me tha...."
schütze, deshiron te genjesh? Atehere flit cfare ke degjuar! Asnjeri nga ne s'ka qene ne vendin e ngjarjes ndaj nuk kemi as te drejte te gjykojme te tjeret, e aq me pak nje femer, qe eshte ndare nga burri per shkak te malltretimit qe i ka bere ai-gje qe nuk dyshoj ketu, sepse e tille eshte natyra e mashkullit shqiptar( te pakten nga antari schütze morra vesh, se rrahja e gruas dhe paraqitja e burrit ne polici ka qene shkaku i ndarjes)...
Te ngresh dore ne nje femer,ne nenen e femijes tend, kjo eshte dukuria me e shmetuar per nje burre. Meqe nuk kishin mirekuptim cifti mes veti, c'priten derisa te behen prinder?!
Apo, ne baze disa antareve, femera duhet te behet skllave e nje burri, edhepse e malltretuar, le te rrije se ndryshe humb moralin!!!Le te behet prone e mashkullit dhe viktime e dhunes...!!E mashkulli le te beje cfare ti doje qejfi,se eshte mashkull e s'eshte turp per to!!!
S'arri t'a kuptoj kete, e aq me pak i kuptoj ca femera qe durojne keto meshkuj....Po te jete divorcuar kjo femer, per shkak te dhunes, edhepse per disa meshkuj mund te duket absurde, une do e quaj nje arsye goxha te shendoshe....

AnnA qka athu ti nese keto qka i kam shkru jan te sakta,qka thu ti nese un i njoh shum mir, edhe e di historin e tyre prej qe esht feju me ket lavire???
per mendimin tim,qdo kush thot at qe din ose e ndin veten te till,
me plot te drejt e qyaj LAVIRE
moj zonj e sipas teje qfar kokan laviret,me brina , a me dy vagina a qysh masi ti pe dishe ma mir qka jan laviret???
gruja qe ka burrin, edhe dy femi me nje burr, e i thot burrit ti mu ke ba monoton por tash e du nje zezak( se ktu ne gjermani zezakt jan te njoftur per ato qe kan nevoj si ajo lavire)
edhe shum e shum tjera raste raste tjera qe ajo e ka ba veten lavire

edhe Ajeti i ndjeri nuk ka desht me shum,per veq qe ka desht femit e vet,edhe nuk ka dasht qe ajo te lun me femit e tij, ndoshta thash edhe deshmohen, sa her e sa her ajo lavire e ka rrah te ndjerin e vogel Aulonin, veq se i ka ngja babait te vet, ndoshta e ka malltretu, se asht kan e sigurt se asht gjak i Ajetit
nuk po du ma shum me fol, veq ajo qe perkrah nje lavire te till, ajo asht ne at rrug, edhe lyp perkrahje
un kam than se ajo ka ba gabim qe ka vra veten, edhe pse asht shum pak e mundshme qe ajo ka shku me vra femit ose veten, por shum e sigurt asht se ajo lavire ka marr femin ne mbrojte te vet,edhe gabim eshet qellu djali, pastaj aj ska mun te pajtohet me ket,edhe ka ba vet vrasje
veq shpresojm se se shpejti do te dal e verteta ne shesh
por se qka ka lyp ajo, asht dasht ndryshe,se asht dasht grun me gjith familje mej faru, se nje familje qe jap perkrahjen bijes tyre per keto marrzira,duhet mej zhduk nga faqja e dheut,
edhe ti anna nese je ne ket rrug ruje se nuk e paske larg, veq gjith fitimtare jan dal laviret, si ne ket rast,ajo lavire jeton

teutaA
06-04-10, 19:40
AnnA qka athu ti nese keto qka i kam shkru jan te sakta,qka thu ti nese un i njoh shum mir, edhe e di historin e tyre prej qe esht feju me ket lavire???
per mendimin tim,qdo kush thot at qe din ose e ndin veten te till,
me plot te drejt e qyaj LAVIRE
moj zonj e sipas teje qfar kokan laviret,me brina , a me dy vagina a qysh masi ti pe dishe ma mir qka jan laviret???
gruja qe ka burrin, edhe dy femi me nje burr, e i thot burrit ti mu ke ba monoton por tash e du nje zezak( se ktu ne gjermani zezakt jan te njoftur per ato qe kan nevoj si ajo lavire)
edhe shum e shum tjera raste raste tjera qe ajo e ka ba veten lavire

edhe Ajeti i ndjeri nuk ka desht me shum,per veq qe ka desht femit e vet,edhe nuk ka dasht qe ajo te lun me femit e tij, ndoshta thash edhe deshmohen, sa her e sa her ajo lavire e ka rrah te ndjerin e vogel Aulonin, veq se i ka ngja babait te vet, ndoshta e ka malltretu, se asht kan e sigurt se asht gjak i Ajetit
nuk po du ma shum me fol, veq ajo qe perkrah nje lavire te till, ajo asht ne at rrug, edhe lyp perkrahje
un kam than se ajo ka ba gabim qe ka vra veten, edhe pse asht shum pak e mundshme qe ajo ka shku me vra femit ose veten, por shum e sigurt asht se ajo lavire ka marr femin ne mbrojte te vet,edhe gabim eshet qellu djali, pastaj aj ska mun te pajtohet me ket,edhe ka ba vet vrasje
veq shpresojm se se shpejti do te dal e verteta ne shesh
por se qka ka lyp ajo, asht dasht ndryshe,se asht dasht grun me gjith familje mej faru, se nje familje qe jap perkrahjen bijes tyre per keto marrzira,duhet mej zhduk nga faqja e dheut,
edhe ti anna nese je ne ket rrug ruje se nuk e paske larg, veq gjith fitimtare jan dal laviret, si ne ket rast,ajo lavire jeton

mos more tipi se ki evlad edhe vet mos gjyko ne kete menyr pamar parasysh rrethanat askush nuk ka te drejt ti mar jeten tjetrit person vetem pse ajo (sipas teje) nuk paska pas ndjenja per tipin edhe paska vendos me u nda me shku me dikon tjeter as kjo nuk e ben lavire thjesht bot e civilizume qe disa shqiptar si ti nuk munden me perballu ,,,,,,,jam shum e sigurt qe as nenea e as babai i ati femije nuk kan dasht qe femija te jet viktim ne ket tragjedi me vjen keq per nenen e keti femije qe ka me jetu me kete humbje ne shpiert e babai me mir qe paska vra vehten mas krejt ksaj qe ka ndodh sido qe te jet leht me shkru kur e ki larg zemre zot mos provo askend me keso tragjedi

opsss po cili posedonte armen more schutze qka po te thojn ata qe po e njofkan ?

roadrunner
06-04-10, 19:50
schutzi, e pse more aj e morr laviren per grua? Per qka pra i ka jap rast nje lavire me i lind femi, te gjakut te tij? A spat asnjo tmir per Ajetin a? Aj kur e paska vra ket "laviren" dikur ma e mira per to, aj e ka dit qe fmija kan qen aty, qka lypi more aj me arm para fmive, hey llogjiko pak mos u nxej. Aj a e ka dit qe boni e vrajti nanen para fmive, munet me e vra edhe fmijen? Edhe mos ji shum i sigurt kur thua e ka mar fmijen per mbrojtje, ashtu eshte vra djali. Nuk je kan aty. Atij me ju pas dhimt fmija, jo tybe skish shkrep plum para tyne. AnnA qka athu ti nese keto qka i kam shkru jan te sakta,qka thu ti nese un i njoh shum mir, edhe e di historin e tyre prej qe esht feju me ket lavire???
per mendimin tim,qdo kush thot at qe din ose e ndin veten te till,
me plot te drejt e qyaj LAVIRE
moj zonj e sipas teje qfar kokan laviret,me brina , a me dy vagina a qysh masi ti pe dishe ma mir qka jan laviret???
gruja qe ka burrin, edhe dy femi me nje burr, e i thot burrit ti mu ke ba monoton por tash e du nje zezak( se ktu ne gjermani zezakt jan te njoftur per ato qe kan nevoj si ajo lavire)
edhe shum e shum tjera raste raste tjera qe ajo e ka ba veten lavire

edhe Ajeti i ndjeri nuk ka desht me shum,per veq qe ka desht femit e vet,edhe nuk ka dasht qe ajo te lun me femit e tij, ndoshta thash edhe deshmohen, sa her e sa her ajo lavire e ka rrah te ndjerin e vogel Aulonin, veq se i ka ngja babait te vet, ndoshta e ka malltretu, se asht kan e sigurt se asht gjak i Ajetit
nuk po du ma shum me fol, veq ajo qe perkrah nje lavire te till, ajo asht ne at rrug, edhe lyp perkrahje
un kam than se ajo ka ba gabim qe ka vra veten, edhe pse asht shum pak e mundshme qe ajo ka shku me vra femit ose veten, por shum e sigurt asht se ajo lavire ka marr femin ne mbrojte te vet,edhe gabim eshet qellu djali, pastaj aj ska mun te pajtohet me ket,edhe ka ba vet vrasje
veq shpresojm se se shpejti do te dal e verteta ne shesh
por se qka ka lyp ajo, asht dasht ndryshe,se asht dasht grun me gjith familje mej faru, se nje familje qe jap perkrahjen bijes tyre per keto marrzira,duhet mej zhduk nga faqja e dheut,
edhe ti anna nese je ne ket rrug ruje se nuk e paske larg, veq gjith fitimtare jan dal laviret, si ne ket rast,ajo lavire jeton

roadrunner
06-04-10, 19:54
Eu sa burra tan i kan lon ktu belhollat per trashalluqe te gjermanise, e jo per ndjenja, po fill per ni cop leter, bile me thmi i kan lan. Ata sot e kan emrin hero edhe shperblehen eeeee.....mos more tipi se ki evlad edhe vet mos gjyko ne kete menyr pamar parasysh rrethanat askush nuk ka te drejt ti mar jeten tjetrit person vetem pse ajo (sipas teje) nuk paska pas ndjenja per tipin edhe paska vendos me u nda me shku me dikon tjeter as kjo nuk e ben lavire thjesht bot e civilizume qe disa shqiptar si ti nuk munden me perballu ,,,,,,,jam shum e sigurt qe as nenea e as babai i ati femije nuk kan dasht qe femija te jet viktim ne ket tragjedi me vjen keq per nenen e keti femije qe ka me jetu me kete humbje ne shpiert e babai me mir qe paska vra vehten mas krejt ksaj qe ka ndodh sido qe te jet leht me shkru kur e ki larg zemre zot mos provo askend me keso tragjedi

opsss po cili posedonte armen more schutze qka po te thojn ata qe po e njofkan ?

teutaA
06-04-10, 20:00
Eu sa burra tan i kan lon ktu belhollat per trashalluqe te gjermanise, e jo per ndjenja, po fill per ni cop leter, bile me thmi i kan lan. Ata sot e kan emrin hero edhe shperblehen eeeee.....

atyne skan guxu me ju hy ne shpi si kauboja me ja u lyp fmin apo skan dasht se kan hup shum me ate fmi hmmm nje martes me nje femer naive nga kosova ,,,,,edhe sa me gjak ftohtesi e thojn po more per letra e ka nje djal me ta po ajo e ka fmin si mos me kan fmija i tyne ahhaha a shqiptaren e gjor e quajn lavire

roadrunner
06-04-10, 20:05
...hiq ma larg qetu nje kojshi temin hahahaa.....e ka shkurorzu grujen e vet me tre fmi, me marr nje plak per letra, ajo e meqme gjermanka, ja ka marr 20 mi euro edhe si lajmrohet ma...hahah......o zot perdit keshi me to hahahahaatyne skan guxu me ju hy ne shpi si kauboja me ja u lyp fmin apo skan dasht se kan hup shum me ate fmi hmmm nje martes me nje femer naive nga kosova ,,,,,edhe sa me gjak ftohtesi e thojn po more per letra e ka nje djal me ta po ajo e ka fmin si mos me kan fmija i tyne ahhaha a shqiptaren e gjor e quajn lavire

Gentiani
06-04-10, 20:23
lexoje ti qitash, tradhetia eshte bere objekt diskutimi, e jo vrasja qe paska ndodhur.

Tragjedi e dhimbshme familjare, qe nuk ka pasur nevoje te marre permasat e nje vrasjeje, e aq me pak te shuhet jeta e femijes se njome dhe te pafajshem!

schütze, Ajeti i ndjere, ka mundur ti gjeje jo 10, po sigurisht edhe 50 metoda tjera, ta heq qafe, nga jeta o nga kjo bote kete "laviren" ne fjale dhe pa rrezikuar per asnje moment femijen e tij... tek e fundit para Aldit o Lidl-es, kur te kishte shkuar Dinorja me ble qumesht me ja kurdisur teneqen, ama jo ne banese!

schütze
06-04-10, 20:27
teutaA nuk esht e leht me fol ne ket rast per njerz qe i njeh,
por e leht asht per ju qe nuk i njihn
tregon te lutem qfare koka ajo si pas teje, kur nje femer jeton disa vite me burr ka dy femi edhe deri ka ardh ne gjermani edhe e ka marr lejene pergjithshme te qendrimit,ka nej me ket te ndjer, edhe pastaj nuk ka pas ndjenja per ket, kur nuk ka pas ndjenja qka ju kan dasht femija i tij,edhe qysh munet njeri me ba dallim ne evlad, qe femija i ngjan babes, edhe per ket arsye malltretohet,ku ka nan qe femin e vet e perdor si mbrojtje,
more ju si mos me dit keto gjera, se ku ka njeri qe ter jeten e vet punon per familje,edhe neser gruja ti merr femit te shfrytzon materjalisht,edhe shkon me tjer,ajo ka pas te drejt te shkon me kan don kur te dahet prej burri, por jo sa asht me burr, e ne anen tjeter shkon me frajera,
edhe ku ka shqiptar qe len femiun e vet ne dor te frajerav te grus
e vertet asht se shum kush i ka lan grat ne kosov edhe ka ardh ketu perte siguru nje te ardhme me te mir per grun edhe familjen e vet

per ket ende nuk dihet edhe nuk asht e sigurt se kush e ka pas revolen edhe kush ka qen atu nga frajerat e asaj lavire

por ishalla sa me shpejt zbardhet kjo si ka ndodh,edhe mbyllen gojat e njerzve qe folin ashtu si ju pershtatet,

schütze
06-04-10, 20:39
lexoje ti qitash, tradhetia eshte bere objekt diskutimi, e jo vrasja qe paska ndodhur.

Tragjedi e dhimbshme familjare, qe nuk ka pasur nevoje te marre permasat e nje vrasjeje, e aq me pak te shuhet jeta e femijes se njome dhe te pafajshem!

schütze, Ajeti i ndjere, ka mundur ti gjeje jo 10, po sigurisht edhe 50 metoda tjera, ta heq qafe, nga jeta o nga kjo bote kete "laviren" ne fjale dhe pa rrezikuar per asnje moment femijen e tij... tek e fundit para Aldit o Lidl-es, kur te kishte shkuar Dinorja me ble qumesht me ja kurdisur teneqen, ama jo ne banese!
Gentiani kjo ka ndodh shum rasisht,e per ata jan ende te pa kjarta edhe si ka ndodh ky makaber,
ajo qysh prej qe ka marr lejen e qendrimit ka fillu me kto gjana,por Ajeti nuk ka desht tjeter nga ajo pos femin e vet,edhe asht shum e pa qart se qysh Ajeti me vepru keshtu, ata qe e njohin Ajetin nuk mujn e marrin me mend qe aj e ka kry ket veper,por tash ende nuk asht ka dihet si ka ndodh ne at mbramje makabre

aj kurr nuk ka marr ndoj veprin ma te voglin pa u kosultu me njerzit e ti, edhe peren e fundit qe ka qen ne kosov nuk ka pas ndoj mendim qe aj do te nderrmerr diqka,por dhithmon asht anku se femit po me mungojn shum
qysh e si, ishalla gjermant nese dojn muj e zbuloj ket rast

roadrunner
06-04-10, 20:40
Me e kqyr qashtu holl e holl qysh ti pe kqyr shuci, bile bile njo 60% te shqiptarve (mashkuj) duhet me i masakrue.....nashta na spo e dijm rastin, per at edhe po thejm i din heta punt e veta, po edhe ti sje kan aty me e mbrojt. Nuk jam kunder asaj qe ti ndoshta din me t'nime, por jam kunder vrasjeve pik, qfaredo te jete shkaku, nuk arsyetohet krimi para femijes. Ne boten e civilizume denohesh veq per prishje te rendit, e le ma me vra nanen para fmive....spo muj me kuptu qeto...edhe dije se kur te ndahet gruja pej burrit, jo tonat vendosin me i shti turshijat ne kese te frizit, tek e fundit e drejt e tij/saj osht me vazhdu jeten si te doje vet.

schütze
06-04-10, 20:57
Me e kqyr qashtu holl e holl qysh ti pe kqyr shuci, bile bile njo 60% te shqiptarve (mashkuj) duhet me i masakrue.....nashta na spo e dijm rastin, per at edhe po thejm i din heta punt e veta, po edhe ti sje kan aty me e mbrojt. Nuk jam kunder asaj qe ti ndoshta din me t'nime, por jam kunder vrasjeve pik, qfaredo te jete shkaku, nuk arsyetohet krimi para femijes. Ne boten e civilizume denohesh veq per prishje te rendit, e le ma me vra nanen para fmive....spo muj me kuptu qeto...edhe dije se kur te ndahet gruja pej burrit, jo tonat vendosin me i shti turshijat ne kese te frizit, tek e fundit e drejt e tij/saj osht me vazhdu jeten si te doje vet.
ev bre zoj,po marakli koke si ajo ne fjal
o njeri a ,kupton ti qe njerzit nuk ki bajn fmin edhe mej la ne dor te dikujt tjeter,
ajo lavire ka mujt edhe me shpi publike me shku, pot ky nuk ka mujt me jetu pa femin, edhe ajo nuk e ka desht at lavire, por ka desht mej pas femin afer veti,edhe pa femi nuk ka mujt me jetu
edhe un kam fmi,edhe ishalla nuk me vjen puna se 100 gra i dha edhe nje femi timin se jap edhe se la ne dor te askujt
po tash kjo a asht krenare qe dy vet kan dhan jeten shkaku i saj, nuk e di se si mundet me jetu,por normal se ata njerz qe jan si ajo i pranojn te gjitha bile me kok lart

schütze
06-04-10, 21:08
ju kisha lut te gjith antarve qe ket tem te mos e shfrytzojn per ideologji,edhe per te shpreh mendimet e tyre per raste tjera, apo per te debatu,se si jan njerzit cilet jan te mir e silet te kqinj,
por ke tu te jepin veten lajme, ne lidhje me rasti edhe me keta persona qe jan te perfshi ne ket makaber
pa marr parasysh se qka flitet,por ju lutem veten me deshmi,nese dikush i njeh apo asht ne lidhje familjare
qdo lajm i vertet do ishte ne interes te opinjonit,
me respekt schütze

roadrunner
06-04-10, 21:11
E kam ni pytje per ty, cili per ty eshte ma i mire prej ktyne dyve? A kjo lavirja qe e paska rre djalin qe i paska ngja babes, apo ky i shenjti qe shkoj sheik qe e paska vra fmijen e vet veq pse ka dal prej nje lavire?ev bre zoj,po marakli koke si ajo ne fjal
o njeri a ,kupton ti qe njerzit nuk ki bajn fmin edhe mej la ne dor te dikujt tjeter,
ajo lavire ka mujt edhe me shpi publike me shku, pot ky nuk ka mujt me jetu pa femin, edhe ajo nuk e ka desht at lavire, por ka desht mej pas femin afer veti,edhe pa femi nuk ka mujt me jetu
edhe un kam fmi,edhe ishalla nuk me vjen puna se 100 gra i dha edhe nje femi timin se jap edhe se la ne dor te askujt
po tash kjo a asht krenare qe dy vet kan dhan jeten shkaku i saj, nuk e di se si mundet me jetu,por normal se ata njerz qe jan si ajo i pranojn te gjitha bile me kok lart

schütze
06-04-10, 21:23
ju kisha lut qe kjo tem te mos perdoret per debat, por vetem per lajme,informata ne lidhje me rastin edhe per njerzit qe jan te perfshir ne ket makaber
pa marr parasysh nga vin informatat ne lidhje me ket rast jan ne interes te opinjonit

Bruk
06-04-10, 21:27
heu po te moralshem ketu qenkan paraqit do e mos vet hiq, me qira ne dore po nejkan .
Sigurisht keti far erifit nuk i ka konvenue qe ish gruja ka gjet dashnie e ndoshta ndoshta shume ma te mire se ai...e ndoshta edhe femija ja kan dasht nanes dashnin e ky nga xhelozia ju ka rrapllue menja si qaj far OJ sipsoni qe e vrau ish gruen me gjithe dashnin e saj nga xhelozia,njeriu me mendje te shendosh nuk e vret femin e vet...

schütze
06-04-10, 21:27
E kam ni pytje per ty, cili per ty eshte ma i mire prej ktyne dyve? A kjo lavirja qe e paska rre djalin qe i paska ngja babes, apo ky i shenjti qe shkoj sheik qe e paska vra fmijen e vet veq pse ka dal prej nje lavire?
a kupton ti???
kjo nuk asht e ditur se kush kan e ka vra???
edhe nese e merr keshtu, aj nuk e ka vra, por ajo lavire pasi e ka shfrytzu jeten e djalit per mbrojtje te vetes

poti tregon a e perdor fmin tan per mbrojtej tende????

roadrunner
06-04-10, 21:33
Une a? Mos ma pruvt zoti se qat dit se ndahna a? E di faji i kujna ka mu kan....bile as se krahasoj vetin me ksi raste. Po me bo me ardh te ma e keqja / ndarja a? Hahahahah....i lutna Zotit se me tenk me ardh aj ngat fmis tem sun afrohet ato harroje.

Edhe ti pra masi so e ditme kush kon e ka vra. le vlla mos e nxej veten, leja punen hyqmetit.a kupton ti???
kjo nuk asht e ditur se kush kan e ka vra???
edhe nese e merr keshtu, aj nuk e ka vra, por ajo lavire pasi e ka shfrytzu jeten e djalit per mbrojtje te vetes

poti tregon a e perdor fmin tan per mbrojtej tende????

Guri i madh
06-04-10, 22:00
qysh po sillet situata po kam frig se edhe ne shqiptart po duhet me shkue ne Tajland me u martue sikur gjermant

teutaA
06-04-10, 22:21
teutaA nuk esht e leht me fol ne ket rast per njerz qe i njeh,
por e leht asht per ju qe nuk i njihn
tregon te lutem qfare koka ajo si pas teje, kur nje femer jeton disa vite me burr ka dy femi edhe deri ka ardh ne gjermani edhe e ka marr lejene pergjithshme te qendrimit,ka nej me ket te ndjer, edhe pastaj nuk ka pas ndjenja per ket, kur nuk ka pas ndjenja qka ju kan dasht femija i tij,edhe qysh munet njeri me ba dallim ne evlad, qe femija i ngjan babes, edhe per ket arsye malltretohet,ku ka nan qe femin e vet e perdor si mbrojtje,
more ju si mos me dit keto gjera, se ku ka njeri qe ter jeten e vet punon per familje,edhe neser gruja ti merr femit te shfrytzon materjalisht,edhe shkon me tjer,ajo ka pas te drejt te shkon me kan don kur te dahet prej burri, por jo sa asht me burr, e ne anen tjeter shkon me frajera,
edhe ku ka shqiptar qe len femiun e vet ne dor te frajerav te grus
e vertet asht se shum kush i ka lan grat ne kosov edhe ka ardh ketu perte siguru nje te ardhme me te mir per grun edhe familjen e vet

per ket ende nuk dihet edhe nuk asht e sigurt se kush e ka pas revolen edhe kush ka qen atu nga frajerat e asaj lavire

por ishalla sa me shpejt zbardhet kjo si ka ndodh,edhe mbyllen gojat e njerzve qe folin ashtu si ju pershtatet,

ehhhh mos shkruj ma se po dihet tash kjart qe sipas teje burrnia e shqiptarit qenka shkaktare e ksaj tragjedie

schutze dil pak djalo mos rri veq ne ate zonen tende se per bes ndryshe po jetohet ne kete bot ka kalu ajo koh kur jeta e gruas eshte sjell rreth gishtit te burrit shqiptar

opsss edhe fmija ne keto shtetet e civilivizume hahaha i takon nenes kshtu qe ati qe i shkon mendja per trimni te shkon te ja merr gjermankes fmin

roadrunner
06-04-10, 22:27
Po qfar burrnie me vra femin bre allahile. Nuk arsyetohet ajo hiqqqq.....paj me dit qe edhe e ka kap nana at thmi e ka qit perpara e ka kqyr me i nejt permas, aj qyqar su dasht me shkrep plumin hiq ne familje te vet. Po i shnoshi ne kry se ban kto kurren e kurres. ehhhh mos shkruj ma se po dihet tash kjart qe sipas teje burrnia e shqiptarit qenka shkaktare e ksaj tragjedie

schutze dil pak djalo mos rri veq ne ate zonen tende se per bes ndryshe po jetohet ne kete bot ka kalu ajo koh kur jeta e gruas eshte sjell rreth gishtit te burrit shqiptar

opsss edhe fmija ne keto shtetet e civilivizume hahaha i takon nenes kshtu qe ati qe i shkon mendja per trimni te shkon te ja merr gjermankes fmin

teutaA
06-04-10, 22:32
Po qfar burrnie me vra femin bre allahile. Nuk arsyetohet ajo hiqqqq.....paj me dit qe edhe e ka kap nana at thmi e ka qit perpara e ka kqyr me i nejt permas, aj qyqar su dasht me shkrep plumin hiq ne familje te vet. Po i shnoshi ne kry se ban kto kurren e kurres.

po kto tragjedi ndodhin gjithkun ne bot nuk eshte qudi por te gjith shkaktaret e ketyre tragjedive jan te smut psiqikisht te depresionuar ose nje te kaluar te ngjashme perveq shqiptarir arabit e turkut vetem kta kan fuqi me kriju kso situatash me kaq gjakftohtesi edhe gjithmon arsye eshte burrnia

LOJETARI
06-04-10, 23:30
Kjo nuk eshte tragjedi shqiptare , por familjare .Ketu kemi te bejme me nje vrasje , motivet e se ciles rrjedhin nga nje "semundje " teper e rrezikshme per shumicen e njerezve e cila ne raste ekstreme perfundon keshtu si paska perfunduar ne kete familje .Cdo komentim qe anon ne shuarjen e paragjykimeve vetjake ,qofshin ato ne suaza kombetare apo gjinore eshte i gabuar dhe nuk i sjell askujt asgje .

Fshatari
07-04-10, 10:00
po kto tragjedi ndodhin gjithkun ne bot nuk eshte qudi por te gjith shkaktaret e ketyre tragjedive jan te smut psiqikisht te depresionuar ose nje te kaluar te ngjashme perveq shqiptarir arabit e turkut vetem kta kan fuqi me kriju kso situatash me kaq gjakftohtesi edhe gjithmon arsye eshte burrnia
Para i jave dite, nje skizofren francez(katolik) e shtyu nje pasagjer te rastit(francez edhe ky, katolik si shumica e francezve) ne binaret e metros pariziane; i kaloi metroja mbi trup dhe vdiē ne vend. E beri nga burreria!Edhepse nuk ishte as shqiptar, as turk, as arab dmth nje e treta e popullesise boterore me numer dhe nje e dyta e kesaj popullesie me burreri.
Nuk behet gjykimi me paragjykime e urrejtje patologjike. Nuk eshte e semure e gjithe bota po jane te semure disa individe qe vuajne nga semundje te ndryshme mendore, te cilet duhen ndihemuar e kuruar sepse ēdo psikopat(skizofren e tjere) krijojne "...kso situatash me kaq gjakftohtesi edhe gjithmon arsye eshte burrnia", pra qe nuk e kane kurre per motiv "burrenine".

Makresh
07-04-10, 10:05
Para i jave dite, nje skizofren francez(katolik) e shtyu nje pasagjer te rastit(francez edhe ky, katolik si shumica e francezve) ne binaret e metros pariziane; i kaloi metroja mbi trup dhe vdiē ne vend. E beri nga burreria!Edhepse nuk ishte as shqiptar, as turk, as arab dmth nje e treta e popullesise boterore me numer dhe nje e dyta e kesaj popullesie me burreri.
Nuk behet gjykimi me paragjykime e urrejtje patologjike. Nuk eshte e semure e gjithe bota po jane te semure disa individe qe vuajne nga semundje te ndryshme mendore, te cilet duhen ndihemuar e kuruar sepse ēdo psikopat(skizofren e tjere) krijojne "...kso situatash me kaq gjakftohtesi edhe gjithmon arsye eshte burrnia", pra qe nuk e kane kurre per motiv "burrenine".


Ashtu eshte, apo edhe rasti i ati ēiftit francez (katolik) qe i futen 3 femit e tyre ne frigorifer pasi i ndan nga kjo jet. As kjo s'ishte ber per motive burrerie, as fetare, as kombtare,.. por probleme psicike ! Raste te tilla ndodhin cdo dit, e cdo kund !

roadrunner
07-04-10, 10:06
Mos shkruni se po idhnohet shuci.

thellenza
07-04-10, 12:51
Po me vjen shume keq per fmin se sa per keta dy te rriturit, qysh e kaskan lyp e gjetshin.
Ishalla ju ndihmon Zoti familjeve qe ju duhet te jetojn me kete cka ju ka ndodhe.

Nuk eshte mire me me fole me hamendje, por pak a shume po shihet se kush eshte kon fajtori. A zgjedhen problemet me arme a? Edhe ate problemet familjare ?? :rolleyes:

~AnnA~
07-04-10, 14:59
AnnA qka athu ti nese keto qka i kam shkru jan te sakta,qka thu ti nese un i njoh shum mir, edhe e di historin e tyre prej qe esht feju me ket lavire???

edhe ti anna nese je ne ket rrug ruje se nuk e paske larg, veq gjith fitimtare jan dal laviret, si ne ket rast,ajo lavire jeton

Ti mund te njohesh familjen, por jo dhe ajo cfare ndodhi mbrenda 4 mureve.Vrasja nuk arsyetohet me asgje. Sido qe te kete qene ex-gruaja e ketij te ndjerit, s'ka te drejte as ish-bashkeshorti, po as dikush tjeter te behet Zot e te marre shpirtin e dikujt tjeter....

E sa per rrugen e Annes, ti hic mos u bej merak, se une kam zgjedhur rrugen qe prodhon fuqine...Grate jane celesi i perparimit dhe i begatise ne shekullin e 21-te. Kur ato anashkalohen dhe keqtrajtohen, njerezimi nuk mund te perparoje.... Kur u njihen te drejtat e tyre dhe u lejohen shanse te barabarta ne shkollim, punesim( pra, te zgjedhin rrugen, per te cilen jane te bindura se eshte rruga e duhur), ato ngrene lart familjet e tyre, komunitetet e tyre dhe kombet e tyre.

Guri i madh
07-04-10, 15:00
me qat shkrimin e lojtarit kjo tem ka qen dasht te mbyllet

progress
07-04-10, 21:20
Ti mund te njohesh familjen, por jo dhe ajo cfare ndodhi mbrenda 4 mureve.Vrasja nuk arsyetohet me asgje. Sido qe te kete qene ex-gruaja e ketij te ndjerit, s'ka te drejte as ish-bashkeshorti, po as dikush tjeter te behet Zot e te marre shpirtin e dikujt tjeter....

E sa per rrugen e Annes, ti hic mos u bej merak, se une kam zgjedhur rrugen qe prodhon fuqine...Grate jane celesi i perparimit dhe i begatise ne shekullin e 21-te. Kur ato anashkalohen dhe keqtrajtohen, njerezimi nuk mund te perparoje.... Kur u njihen te drejtat e tyre dhe u lejohen shanse te barabarta ne shkollim, punesim( pra, te zgjedhin rrugen, per te cilen jane te bindura se eshte rruga e duhur), ato ngrene lart familjet e tyre, komunitetet e tyre dhe kombet e tyre.Mos ti bejem gjerat personale tani! ne po diskutojm pse erdhi deri te kjo tragjedi ky qifte e jo,nese do ishim ne vendin e tyre,
se cfar ka pase brenda atyre mureve,siq e cek edhe Anna.askush nuk mund ta di ase edhe familjaret e viktimave.mund te flasesh per shum opcion aty se ke ndodhe p.sh Dinora ka mund te shti ne Ajetin?Mund te ket, ndodhe se ajeti duke shti me arme mbi dinoren,ajo te qet ne prite Djalin ?ishalla zbardhet fati shum shpejt dhe drejte .sepse eshte veshtire ,kur njera pal mungon ..

Shpati
08-04-10, 21:02
Mos ti bejem gjerat personale tani! ne po diskutojm pse erdhi deri te kjo tragjedi ky qifte e jo,nese do ishim ne vendin e tyre,
se cfar ka pase brenda atyre mureve,siq e cek edhe Anna.askush nuk mund ta di ase edhe familjaret e viktimave.mund te flasesh per shum opcion aty se ke ndodhe p.sh Dinora ka mund te shti ne Ajetin?Mund te ket, ndodhe se ajeti duke shti me arme mbi dinoren,ajo te qet ne prite Djalin ?ishalla zbardhet fati shum shpejt dhe drejte .sepse eshte veshtire ,kur njera pal mungon ..

Hetimi i rastit sesht i rendesishem.
Por e rendesishme esht!
Si Mashkujt dhe Femrat duhet te respektojn Normat Normale !
1.Ateher kur nje Qift nuk deshiron te jetoj bashke le te ndahen, e jo te merren me rrospillek msheftas ose njeri tjetrit tja bejn jeten ferr per se gjalli.
2.E drejta e Kujdestaris ne qofte se Qifti ka Femij dhe deshirojn te ndahen duhet te rregullohet ashtu siq e kan rregulluar Shqiptaret me te Drejten Zakonore dhe Fetare.
Femijet i takojn Babait.

e_martumja
08-04-10, 21:41
Hetimi i rastit sesht i rendesishem.
Por e rendesishme esht!
Si Mashkujt dhe Femrat duhet te respektojn Normat Normale !
1.Ateher kur nje Qift nuk deshiron te jetoj bashke le te ndahen, e jo te merren me rrospillek msheftas ose njeri tjetrit tja bejn jeten ferr per se gjalli.
2.E drejta e Kujdestaris ne qofte se Qifti ka Femij dhe deshirojn te ndahen duhet te rregullohet ashtu siq e kan rregulluar Shqiptaret me te Drejten Zakonore dhe Fetare.
Femijet i takojn Babait.Ma mire mos me tregu qesi sende se trupi po me terqithet. U bo veshtire qka spo ndin njeriu ne dite te sodit, mos vete per ne dhe per ardhmen e femijeve tone.
Ne kete tragjedi eshte ende ma veshtire per femijen qe ka mbet pa prind dhe qe do ta njek tere jete kjo tragjedi.


PS: Shat desha te nderhy ne thenjen tende te fundit qe une mendoj te kundeten, sa jane femijee te vegjel ma mire me qen me nenen se me babain por edhe n'varet mundsit. Kjo ge eshte ma e veshtire ne Kosove kurse ne perendime eshte ma leht me jetu me femijt e vete, i plotsojn te gjitha kushtet...

Personalisht nuk ma merr mendja qe i kisha lon femijet burri, aty jam e bindur 100%.
Vendin e nenes askush s'mundet me zavendsu.

schütze
08-04-10, 21:49
Hetimi i rastit sesht i rendesishem.
Por e rendesishme esht!
Si Mashkujt dhe Femrat duhet te respektojn Normat Normale !
1.Ateher kur nje Qift nuk deshiron te jetoj bashke le te ndahen, e jo te merren me rrospillek msheftas ose njeri tjetrit tja bejn jeten ferr per se gjalli.
2.E drejta e Kujdestaris ne qofte se Qifti ka Femij dhe deshirojn te ndahen duhet te rregullohet ashtu siq e kan rregulluar Shqiptaret me te Drejten Zakonore dhe Fetare.
Femijet i takojn Babait.
Shpati po me dhimesh se ketu shum nuk jan taman shqiptar,sipas shkrimeve,ja kena kalu qdo shteti me demokraci edhe kultur,jena dal ne sarrnisht
nuk kam besu se ka njerz qe shprehen me menyr te till,por secili niset nga vetvetja, shiqo ketu ne forum ka edhe shum femra,por paska edhe aso si do ne ket tem,qe per mendimin tim ketu jan mundu,ne nje menyr ta mbrojn edhe veten.ky rast ende nuk asht ndriqi,se si ka ndodh,por shum e ditne asht keto probleme i ka sjell vet ajo gru qe per mu asht me shum se lavire,sepse nuk asht e drejt te tradhtohet as shqja apo shoku qe je tuj jetu me te, e le me gruja apo burr qe ke jetu me te edhe disa vite,edhe 2 femi
per fat te keq nje numer i madh i femrav shqiptare nuk jan tuj dit me respektu te drejten,lirin, edhe barazin me meshkuj,
ishalla ky ras asht i fundit qe ndodh tek ne shqiptaret,

Murgesha
08-04-10, 22:17
Shpati po me dhimesh se ketu shum nuk jan taman shqiptar,sipas shkrimeve,ja kena kalu qdo shteti me demokraci edhe kultur,jena dal ne sarrnisht
nuk kam besu se ka njerz qe shprehen me menyr te till,por secili niset nga vetvetja, shiqo ketu ne forum ka edhe shum femra,por paska edhe aso si do ne ket tem,qe per mendimin tim ketu jan mundu,ne nje menyr ta mbrojn edhe veten.ky rast ende nuk asht ndriqi,se si ka ndodh,por shum e ditne asht keto probleme i ka sjell vet ajo gru qe per mu asht me shum se lavire,sepse nuk asht e drejt te tradhtohet as shqja apo shoku qe je tuj jetu me te, e le me gruja apo burr qe ke jetu me te edhe disa vite,edhe 2 femi
per fat te keq nje numer i madh i femrav shqiptare nuk jan tuj dit me respektu te drejten,lirin, edhe barazin me meshkuj,
ishalla ky ras asht i fundit qe ndodh tek ne shqiptaret,


schutze nese je ne dijeni te ketij rasti me shum se ne tjeret qe nuk jetojm ne Gjermani nuk te ipet e drejta te shprehesh me keso shkrimi ndaj femrave ne ket forum.

Artikulli i dhanun po shkruan shum mire, i tere rasti ka ndodh ne banesen e ish gruas se Ajetit, e cila jetonte me dy femijet e tyre!

Problemet familjare nuk zgjidhen me arme ne dore.

Turp ju qoft qe te dyve!!

Shpati
08-04-10, 22:33
Ma mire mos me tregu qesi sende se trupi po me terqithet. U bo veshtire qka spo ndin njeriu ne dite te sodit, mos vete per ne dhe per ardhmen e femijeve tone.
Ne kete tragjedi eshte ende ma veshtire per femijen qe ka mbet pa prind dhe qe do ta njek tere jete kjo tragjedi.


PS: Shat desha te nderhy ne thenjen tende te fundit qe une mendoj te kundeten, sa jane femijee te vegjel ma mire me qen me nenen se me babain por edhe n'varet mundsit. Kjo ge eshte ma e veshtire ne Kosove kurse ne perendime eshte ma leht me jetu me femijt e vete, i plotsojn te gjitha kushtet...

Personalisht nuk ma merr mendja qe i kisha lon femijet burri, aty jam e bindur 100%.
Vendin e nenes askush s'mundet me zavendsu.

Pse Femijet duhet te qendrojn te Babai nuk po te pergjigjem.
Te njeten pyetje shtroja Babait ose Nenes tende.
Me siguri ata do te pergjigjen.

Shpati
08-04-10, 22:47
Shpati po me dhimesh se ketu shum nuk jan taman shqiptar,sipas shkrimeve,ja kena kalu qdo shteti me demokraci edhe kultur,jena dal ne sarrnisht
nuk kam besu se ka njerz qe shprehen me menyr te till,por secili niset nga vetvetja, shiqo ketu ne forum ka edhe shum femra,por paska edhe aso si do ne ket tem,qe per mendimin tim ketu jan mundu,ne nje menyr ta mbrojn edhe veten.ky rast ende nuk asht ndriqi,se si ka ndodh,por shum e ditne asht keto probleme i ka sjell vet ajo gru qe per mu asht me shum se lavire,sepse nuk asht e drejt te tradhtohet as shqja apo shoku qe je tuj jetu me te, e le me gruja apo burr qe ke jetu me te edhe disa vite,edhe 2 femi
per fat te keq nje numer i madh i femrav shqiptare nuk jan tuj dit me respektu te drejten,lirin, edhe barazin me meshkuj,
ishalla ky ras asht i fundit qe ndodh tek ne shqiptaret,

Tradheti ka pas ka dhe do te ket edhe ne te ardhmen.
Ndarje ka pas ka dhe do te ket edhe ne te ardhmen.
Bile edhe me shume ne te ardhmen do te ket.
Por Femijet gjithmon kan qendrue te Babai.
Dhe keshtu edhe do te mbes.
Pse?
Psh: ne Kosove ne qofte se Femija do te shkonte me Nenen automatikisht i njeti do te humbte te drejten e Trashegimis...
Ndersa ne qofte se do te shkonte me Nene ,Femija ne Perendim do te perjetonte nje Jet me plot trauma dhe i pa mbrojtur.
Nenat e tilla do te nderrojn Burrat shpesh...don te thot Femija do te jet i detyruar te jetoj me Njerz te huaj .

teutaA
08-04-10, 23:50
tragjedi shqiptare sinqerisht komentet e shpatit e schutez me tragjedi se sa vet ky problemi familjar qe paska ndodh ehhh po sosht qudi qe jemi nje nder shtetet me te prapambetura ne bot

Uragani_99
09-04-10, 00:12
Komenti i te nderuares Pulebardha eshte nje koment i sakte ,real ,dhe shume domethenes,konkretisht per burrat e sotit.E nderuara forumiste Pulebardha, ke te drejten qe te mos prononcohesh nje muaj a me shum( mos fol nje muaj thuhet ne popull kur flet realitetin) ,sepse ate c'far e ke deklaruar as "topi nuk e luan".Realiteti eshte ashtu sic keni thene ju e nderuar.Dhe ,pak a shum do t'i perseriti pothuajse ato fjale edhe ne komentin tim, se paku do t'i bashkangjitem mendimit te juaj.
Pra,per shqiptaret kohera te zeza,te shkaperderdhur dhe te pabashkuar,"dikush hunit e dikush patkonit",varferi ,mjerim,gjendje e vajtueshme, kudo.Ju ndodhin gjerat prej me te kqijave,qe te helmojne,te pikllojne , dhe te krijojne dhembje te thelle shpirterore te pasheruar
Shkruajn per moral e morali "ne fund te pusit"............imoralitet jemi rrasur deri ne fyt, kurre nuk mund dalim prej tij,sa te duash,burrat e sotit e kan semurje "imoralitetin",syte jan me pa veshet me ndegjuar .
Jemi njerez pa "tru" ,pa fiqir,kemi ladruar dhe ladrojme pas "kurverise" pa nje fije turpi ,pavaresisht kush eshte ajo ,nga vjen dhe c'far nacionaliteti eshte ,e re apo plake , pune e madhe veq a bahet,ky eshte "mentaliteti" i burrave te sotit.I mburremi njeri tjetrit me "pislleqe",fryhum si "quranat" para njeri tjetrit, se bera keshtu bera ashtu,perfundimi ,berje te poshtersise .
Ikem "ja therrem ne burrat" ne kohen e luftes ,mbeten granimi me femije, vepruan shkiet me femrat tona si deshten ,mjafton te lexohet ne faqen e internetit, www.vajzat.com (http://www.vajzat.com), apo libri "Rrefime tronditese" te autores Luljeta Selimi,aty do shohim dhe do t'i kuptojme "trimerit" tona, te burrecave te ditve t'sotit ,se burrat vdiqen heret e nje pjese vdic ne luften e fundit.
Te rijte, jan plakur ne perendim me plaka, e tani shkojne dhe shfrytezojne "fukarallekun" ne familjet shqiptare te Kosoves, marrin vajza te reja ,cka do te thot kjo,"kamt e reja ne b...th te vjeter", a shkon keshtu,jo nuk shkon,eshte turp i madh,i papershkruar..... te perdore armen per qerim hesapesh ne bashkeshortesi, kjo eshte me shume se qmenduri.Te flitet per,ndere ,burreri,ftyre,shkelje te familjes,do te thoja, mjaft me me keto recidiva te botkuptimeve patriarkale.Eshte shek.21...bota e civilizuar vazhdon rrugen e perparimit....ne mbesim me :alltija,pushka ,thika,boksa te hekurit,me stupca,me sakica ,me kmesa etj etj,pastaj,me pleqnar ,me msitni,me bese,me nore,etj etj.
Vetem tek ne ndodhe me fol ,"kinezisht hesapi"( a ka kush qe e merr vesh at gjuhe),me fol kuturu,me vepru kuturu.Jemi te specializuar per zbulimin e ngjarjeve , me paragjykime,me fjale ngjitese, me rrena,me trillime,me "nashta",me tha filani apo me tha filanja,jo more "i biri t'bis t'bardhoks t'Kurulloves( eshte nje fshat) ka thene keshtu",duhet me i poseduar "diku nja dhjet barka" se te dhjetit te pelcasin nga thash e themet .Ne jemi gjykates,prokuror,polic,zbulojme krimet ,denojme pa gjygj,shpallim fajtor ,me hamendje,qysh kujt t'i teket,i dergojme ne burg,i lirojme prej burgut,vetem ne jemi ata qe e hajme buken tone e mbajme gajlen e tjeterkujte,keshtu na shkon jeta e zeze pa asnje dite te bardhe ,merremi me pune qe nuk na takojne neve por ju takojne thjeshte organeve shteterore ,sic i takon edhe rasti per te cilin po debatohet ..........me nderime ....Uragani_99

DEA
09-04-10, 00:28
Vrasja nuk arsyetohet, por as nuk paragjykoj pasi qe nuk e di rastin!
E shoh shume te mjere nese dy te rritur nuk mund te gjejne gjuhe te perbashket edhe nese jeta e tyre merr kahje te kunderta, e sidomos kur ne lojen e tyre te cmendur jane edhe femijet e pafajshem.
Ma merr mendja se sikurse njeri te posedonte qetesi kurr nuk do te eskalonte gjendja, edhe njeher po e them vrasja nuk ka arsyetim.........

Shpati
09-04-10, 08:15
tragjedi shqiptare sinqerisht komentet e shpatit e schutez me tragjedi se sa vet ky problemi familjar qe paska ndodh ehhh po sosht qudi qe jemi nje nder shtetet me te prapambetura ne bot

Ty te duket tragjedi mendimi im.
E di se ti deshrion sallamadi kret...
Por qe mos te ndodhin tragjedi te tilla !
Une ju preferoj Vendaseve te mi para se te nenshkruajn te Ofiqari ...
Te bejn nje Kontrate me shkrim "per q'do rast" ,ku e drejta e Kujdestaris te mbes te Babai ashtu siq ka qen gjithmon.
Shqiptari nuk ka nevoj te martoj nje Shqiptark qe nuk deshiron te respektoj normat Shqiptare dhe Fetare.
Ne qofte se nje Shqiptark deshiron te jetoj me "Normat e Gjermaneve" le te martohen ato me Gjerman.

roadrunner
09-04-10, 08:41
Nenshkrune edhe qeto para martese. Se burri mundet me tentu me te mbyt me sopate edhe para prindve te tu.

Tentoi ta vriste me sėpatė
Mustafa Aradinoviq mohoi tė ketė tentuar tė vrasė gruan e tij me sėpatė. Vjehrra e tė akuzuarit, nė cilėsinė e dėshmitares, rrėfeu pėr ngjarjen


Nga Jetmira Rexhepi mė 08.04.2010 nė ora 11:03

Trupit gjykues, tė mėrkurėn nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, ėshtė marrė me rastin e Mustafa Aradinoviqit, tė cilin prokurori e akuzon se ka tentuar tė vrasė gruan e tij. Por, vetė Mustafa i mohon tė gjitha pikat e aktakuzės, tė ngritura ndaj tij. Nė bazė tė aktakuzės, Aradinoviqi akuzohet pėr tri vepra penale: vrasje e rėndė e mbetur nė tentativė, lėndim i lehtė trupor dhe rrezik i trafikut tė pėrgjithshėm.

I akuzuari nė fjalė, Mustafa Aradinoviq, mė 1 shkurt 2009, ka tentuar tė vrasė me sėpatė bashkėshorten e tij, Elfete Aradinoviq. Nė seancat e kaluara janė dėgjuar dėshmitė e policėve, ndėrsa nė seancėn e sė mėrkurės ka dėshmuar vjehrra e tė akuzuarit, Ramize Berisha. Por, vetė i akuzuari ka mohuar gjithēka.

“Ka qenė e montuar nga nėna, motra dhe policėt, tė cilėt janė shoqėruar me motrėn e saj”, tha i akuzuari Aradinoviq. Ai shpjegoi para trupit gjykues se nuk ka pasur qėllim tė vriste askėnd dhe sėpatėn e kishte marrė pėr t’i thėnė gruas sė tij, se qė nė qoftė se ajo do tė donte tė shkonte, atėherė ta vriste atė e pastaj tė shkonte. I akuzuari gjithashtu ka thėnė se ėshtė maltretuar nga policėt, pasi e kanė arrestuar.

E gjithė historia ka nisur kur Ramize Berisha ka shkuar tė vajza e saj mysafire, e kur kjo e fundit i ka treguar asaj pėr maltretimet qė po i bėheshin nga bashkėshorti i saj. Bazuar nė dėshminė e viktimės, ajo ka rrėfyer ngjarjen qė kishte ndodhur pas njė fjalosjeje mes tyre, ndėrsa i akuzuari e ka mohuar qė po e maltretonte gruan e tij.

Sipas Ramizes, i akuzuari kishte marrė sėpatėn dhe kishte tentuar ta godiste nė kokė gruan e tij, mirėpo ajo i ka shpėtuar mė tė keqes, duke marrė vetėm disa lėndime tė lehta nga sulmi i burrit tė saj. Nė kėtė rast ishte lėnduar edhe dėshmitarja Ramize Berisha. Seanca e radhės do tė mbahet mė 21 prill, kur edhe do tė merret edhe vendimi pėrfundimtar nė lidhje me kėtė ēėshtje.

emine
09-04-10, 08:42
e fara keqe,rod manjakesh ,,,

Guri i madh
09-04-10, 08:46
Ty te duket tragjedi mendimi im.
E di se ti deshrion sallamadi kret...
Por qe mos te ndodhin tragjedi te tilla !
Une ju preferoj Vendaseve te mi para se te nenshkruajn te Ofiqari ...
Te bejn nje Kontrate me shkrim "per q'do rast" ,ku e drejta e Kujdestaris te mbes te Babai ashtu siq ka qen gjithmon.
Shqiptari nuk ka nevoj te martoj nje Shqiptark qe nuk deshiron te respektoj normat Shqiptare dhe Fetare.
Ne qofte se nje Shqiptark deshiron te jetoj me "Normat e Gjermaneve" le te martohen ato me Gjerman.


mos e perziej fen me komb

roadrunner
09-04-10, 08:50
Eh qetu mire ke thane. Kan met plot gjerman per neve valla. Ishin martu edhe ata me gjermanka, po diqysh ju jau keni marr kejt, e te gjorit gjermant skan me pas tjeter zgjidhje tjeter hahahahNe qofte se nje Shqiptark deshiron te jetoj me "Normat e Gjermaneve" le te martohen ato me Gjerman.

jadore
09-04-10, 09:07
Ty te duket tragjedi mendimi im.
E di se ti deshrion sallamadi kret...
Por qe mos te ndodhin tragjedi te tilla !
Une ju preferoj Vendaseve te mi para se te nenshkruajn te Ofiqari ...
Te bejn nje Kontrate me shkrim "per q'do rast" ,ku e drejta e Kujdestaris te mbes te Babai ashtu siq ka qen gjithmon.
Shqiptari nuk ka nevoj te martoj nje Shqiptark qe nuk deshiron te respektoj normat Shqiptare dhe Fetare.
Ne qofte se nje Shqiptark deshiron te jetoj me "Normat e Gjermaneve" le te martohen ato me Gjerman.


zemra tu gezofte , po te ec kungulli ty permbi uje , po..??

Fshatari
09-04-10, 10:26
e fara keqe,rod manjakesh ,,,
ah ēka jane keta -viēat, vertet fare e piste jane. shyqyr zotit qe nuk jane shqiptare se shqiptare me -viē nuk ka. Ēdo -viē asht shka i piste qe po e felliqin krejt ballkanin.

Fshatari
09-04-10, 10:28
Eh qetu mire ke thane. Kan met plot gjerman per neve valla. Ishin martu edhe ata me gjermanka, po diqysh ju jau keni marr kejt, e te gjorit gjermant skan me pas tjeter zgjidhje tjeter hahahah
e kane ilir deden; le t'ia bejne ate punen njani tjeterit!

roadrunner
09-04-10, 10:31
Hahaha, po si dihet ne fund cili do ta nxerrin sakicen se hahahaha......mvaret qysh e kan pas me rend hahahe kane ilir deden; le t'ia bejne ate punen njani tjeterit!

progress
09-04-10, 15:49
Komenti i te nderuares Pulebardha eshte nje koment i sakte ,real ,dhe shume domethenes,konkretisht per burrat e sotit.E nderuara forumiste Pulebardha, ke te drejten qe te mos prononcohesh nje muaj a me shum( mos fol nje muaj thuhet ne popull kur flet realitetin) ,sepse ate c'far e ke deklaruar as "topi nuk e luan".Realiteti eshte ashtu sic keni thene ju e nderuar.Dhe ,pak a shum do t'i perseriti pothuajse ato fjale edhe ne komentin tim, se paku do t'i bashkangjitem mendimit te juaj.
Pra,per shqiptaret kohera te zeza,te shkaperderdhur dhe te pabashkuar,"dikush hunit e dikush patkonit",varferi ,mjerim,gjendje e vajtueshme, kudo.Ju ndodhin gjerat prej me te kqijave,qe te helmojne,te pikllojne , dhe te krijojne dhembje te thelle shpirterore te pasheruar
Shkruajn per moral e morali "ne fund te pusit"............imoralitet jemi rrasur deri ne fyt, kurre nuk mund dalim prej tij,sa te duash,burrat e sotit e kan semurje "imoralitetin",syte jan me pa veshet me ndegjuar .
Jemi njerez pa "tru" ,pa fiqir,kemi ladruar dhe ladrojme pas "kurverise" pa nje fije turpi ,pavaresisht kush eshte ajo ,nga vjen dhe c'far nacionaliteti eshte ,e re apo plake , pune e madhe veq a bahet,ky eshte "mentaliteti" i burrave te sotit.I mburremi njeri tjetrit me "pislleqe",fryhum si "quranat" para njeri tjetrit, se bera keshtu bera ashtu,perfundimi ,berje te poshtersise .
Ikem "ja therrem ne burrat" ne kohen e luftes ,mbeten granimi me femije, vepruan shkiet me femrat tona si deshten ,mjafton te lexohet ne faqen e internetit, www.vajzat.com (http://www.vajzat.com), apo libri "Rrefime tronditese" te autores Luljeta Selimi,aty do shohim dhe do t'i kuptojme "trimerit" tona, te burrecave te ditve t'sotit ,se burrat vdiqen heret e nje pjese vdic ne luften e fundit.
Te rijte, jan plakur ne perendim me plaka, e tani shkojne dhe shfrytezojne "fukarallekun" ne familjet shqiptare te Kosoves, marrin vajza te reja ,cka do te thot kjo,"kamt e reja ne b...th te vjeter", a shkon keshtu,jo nuk shkon,eshte turp i madh,i papershkruar..... te perdore armen per qerim hesapesh ne bashkeshortesi, kjo eshte me shume se qmenduri.Te flitet per,ndere ,burreri,ftyre,shkelje te familjes,do te thoja, mjaft me me keto recidiva te botkuptimeve patriarkale.Eshte shek.21...bota e civilizuar vazhdon rrugen e perparimit....ne mbesim me :alltija,pushka ,thika,boksa te hekurit,me stupca,me sakica ,me kmesa etj etj,pastaj,me pleqnar ,me msitni,me bese,me nore,etj etj.
Vetem tek ne ndodhe me fol ,"kinezisht hesapi"( a ka kush qe e merr vesh at gjuhe),me fol kuturu,me vepru kuturu.Jemi te specializuar per zbulimin e ngjarjeve , me paragjykime,me fjale ngjitese, me rrena,me trillime,me "nashta",me tha filani apo me tha filanja,jo more "i biri t'bis t'bardhoks t'Kurulloves( eshte nje fshat) ka thene keshtu",duhet me i poseduar "diku nja dhjet barka" se te dhjetit te pelcasin nga thash e themet .Ne jemi gjykates,prokuror,polic,zbulojme krimet ,denojme pa gjygj,shpallim fajtor ,me hamendje,qysh kujt t'i teket,i dergojme ne burg,i lirojme prej burgut,vetem ne jemi ata qe e hajme buken tone e mbajme gajlen e tjeterkujte,keshtu na shkon jeta e zeze pa asnje dite te bardhe ,merremi me pune qe nuk na takojne neve por ju takojne thjeshte organeve shteterore ,sic i takon edhe rasti per te cilin po debatohet ..........me nderime ....Uragani_99
-Opinion tipik kunder gjinise mashkullore.sikur faji ti takoj vetem njeres pal! e tjetra qenka simbase shkrimit e paster pa njoll!Habitem kur ndegjoj mendim tilla sikur t'jemi ne shekullin e 15.ku fjala e burrite ngelet opcion i fundit!!..dhe ajo e gruase ase qe hyn ne pytje! fatbardhsisht po ndodhe e kundertA.dhe nuk do koment kjo me..

Fajin per nje prishje te rendit familjare e mban gjinija mashkullor sa edhe ajo femrore.sepse largimi nga vendlindja,dhe modeli evropjan jan njera nder fajet kryesore por edhe kultura familjare.Nje prinde duhet ti kushtoj shum kujdes familjes, jo vetem ta veshmbathe por edhe tjet ne cdo hap afer femiut te vet.

-Pse po harron rinja jon, se ne nuk na shkon modelet e huaja)
njeriu nuk duhet del nga vetja.lere moden evropian. sepse ne si shqiptar, cdo here kemi pase nje kulture me te veqant se vendet tjera.nese dikush mendon se me lakuriqesi do ecim para gabon dhe rend.
-Kur nje femere del jasht shtepis, e veshure ne menyre shum provukative.ku eshte faje nese nje mashkell e ngacmon apo ndodhe se shfrytezon rastin edhe me shum.
-ajo qe nuk me pelqeu dhe ishte si lloj injoranc ndaj gjinis mashkullore qe ti bere ishte pikrisht opinioni per meshkujt qe thua ,,iken gjat luftes dhe mbeten granimi vetem,,eshte gabim trashanik per mendim timin!Sepse shum mire dihet sa nga clia gjin ,kishte me shum viktima?


-Ajo qe ndodhi me femrat gjate luftes se fundite nuk ishte faji i meshkujve qe ti thua iken dhe lan ne duart e armikut motrat grat tona?-Armiku cdo her ne cdo lufte mundohet te prek ne piken kyqe ne moral.kete jo cdo populle e pranon si rrregulli strategjik te luftes.e aqe me pak shqiptaret.Ajo qe duhet ta mburre cdo femer dhe mashkell,eshte pikrisht te qenit Shqiptare... sepse cdo here kemi qen popull kur nderin kemi pagu me jeten...


Une do pajtohem plotesishte me nje shkrim ku dikush me larte e ceku ,se nese don, martes me norma gjermane. le te martoj me nje gjerman<ke. e jo te mundohet te kopjoj kulturen tjeter ,ajo qe mua me acaron eshte kur thon me nje dynja.apo mos dil nga rrjedha e jetes sepse te perqeshin?

Edhe nese jetojm ne vendin e huja nuk duhet kopjuare gjerat negative,p.sh ne vendet evropian femiju jeton me prindin vetem deri ne moshen 18 vjeqar ,me pase eshte plotesishte i pamvarun.dhe pothujse te gjith te moshurite vitet e fundit te jetes,e nese mungon njeri qifte jetojn neper shtepi pleqesh (dame te ndryshme)Per ne shqiptaret cdo here femiju ka qen penzion ne pleqeri,sa e shofim te udhes ne ti lemi prindrit tan neper shtepi pleqesh?

Ne vendet evropian, ndodhe pothujse ne 85% te rasteve kur qiftet jan te ndara dhe kan martesa te ngatrruar te them me shkurte.-Si do ndihemi ne Shqiptaret nese ne prezencen ton puthet mami jon me dashnor ?apo babi ?
KEMI PASE NJE KULTURE SHUM TE PASTER NE CDO ASPEKT.
TANI DROGA,PROSTUTICIJON,AMORALITETI,VJEDHJET,ZEN VENDIN E PARE.

-MendonI ju na shkon neve ky model apo duhet ecur me kohen me te mirat ne pakic.. dhe te ligat ne shumic qe dominojn?
-Mose te behemi egoist ti hedhim fajin vetem gjinis mashkullore.sepse faji eshte i te dy palve.

emine
09-04-10, 16:21
mos te ju duket tragjedi e shqiptareve,njerzit e prisht psiqikisht gjinden kudo,kjo ska lidhje me kullturen apo popullin,jane te shumta dhe rastet nder popujte tjer,xhelozia ,gabelizmi mos tolerimi jane percjelles te disa individav qe po ju dha rasti ata munde te cnjerzojne apo te marrin jetra njerzish,qenka ne rregull simbas kanunit te vrasesh,po se di cilli kanunen jep njerzve te drejte te vritet nena ne sy te femijes dhe njeherit te vritet femija,ka dhe njerz qe bejne vetvrasje ,shume her kerkohen shkaktaret mbase dhe jane vete ata prinde qe edukojne dhe rrisin nje femije te izoluare apo duke shfaqe dhune e presione ne ta,smundjet nervore depresionet shizefrenia trashegohen,derisa ajo gru eshte nda me te ka pas arsye a jetohet me njeri TE QMENDUR(ja cfare pasojash kure ben fmije me psikopat )kshtuqe na mbetet vetem te ndjejme keqardhje ndaj ketyre viktimav dhe te lutem mos te sfaqen kurre ne jeten tone keta njerz,pra sa me larg mendje prishve dhe atyre qe e urrejne jeten e tyre dhe shkatrrojne familje te tera.....zoti paste dhimbte per ta e i dergofte aty ku duhet (psikiatrit)ilzolim total ndaj gjithe njerzimit

Murgesha
09-04-10, 16:23
Tradheti ka pas ka dhe do te ket edhe ne te ardhmen.
Ndarje ka pas ka dhe do te ket edhe ne te ardhmen.
Bile edhe me shume ne te ardhmen do te ket.
Por Femijet gjithmon kan qendrue te Babai.
Dhe keshtu edhe do te mbes.
Pse?
Psh: ne Kosove ne qofte se Femija do te shkonte me Nenen automatikisht i njeti do te humbte te drejten e Trashegimis...
Ndersa ne qofte se do te shkonte me Nene ,Femija ne Perendim do te perjetonte nje Jet me plot trauma dhe i pa mbrojtur.
Nenat e tilla do te nderrojn Burrat shpesh...don te thot Femija do te jet i detyruar te jetoj me Njerz te huaj .


Kuku Shpat, nga ky shkrim i yti po kuptohet se burrat shqiptar qe i kan ndare grate dhe i kan ndal femijet per veti nuk jan martu e nuk kan shku kurr mė me femra tjera por ju kan perkushtu kryekeput femiut te cilit ja kan ndare nenen.
Ne shumicen e rasteve nje burr shqiptar qe e ka leshu nenen e femijeve nuk i ka lene ata kurr me te takohen a kontaktohen me nenen e vet.

Ke takuar ndojher femije te tille, qe eshte ndar per se gjalli prej nene e nuk ka pas me rast ta takoj kurr!

Une kam taku te tille, mos qofsha nen lekuren e tyre, se jete ma te traumatizuar nuk ka njeri qe e jeton!

Murgesha
09-04-10, 16:26
-Opinion tipik kunder gjinise mashkullore.sikur faji ti takoj vetem njeres pal! e tjetra qenka simbase shkrimit e paster pa njoll!Habitem kur ndegjoj mendim tilla sikur t'jemi ne shekullin e 15.ku fjala e burrite ngelet opcion i fundit!!..dhe ajo e gruase ase qe hyn ne pytje! fatbardhsisht po ndodhe e kundertA.dhe nuk do koment kjo me..

Fajin per nje prishje te rendit familjare e mban gjinija mashkullor sa edhe ajo femrore.sepse largimi nga vendlindja,dhe modeli evropjan jan njera nder fajet kryesore por edhe kultura familjare.Nje prinde duhet ti kushtoj shum kujdes familjes, jo vetem ta veshmbathe por edhe tjet ne cdo hap afer femiut te vet.

-Pse po harron rinja jon, se ne nuk na shkon modelet e huaja)
njeriu nuk duhet del nga vetja.lere moden evropian. sepse ne si shqiptar, cdo here kemi pase nje kulture me te veqant se vendet tjera.nese dikush mendon se me lakuriqesi do ecim para gabon dhe rend.
-Kur nje femere del jasht shtepis, e veshure ne menyre shum provukative.ku eshte faje nese nje mashkell e ngacmon apo ndodhe se shfrytezon rastin edhe me shum.
-ajo qe nuk me pelqeu dhe ishte si lloj injoranc ndaj gjinis mashkullore qe ti bere ishte pikrisht opinioni per meshkujt qe thua ,,iken gjat luftes dhe mbeten granimi vetem,,eshte gabim trashanik per mendim timin!Sepse shum mire dihet sa nga clia gjin ,kishte me shum viktima?


-Ajo qe ndodhi me femrat gjate luftes se fundite nuk ishte faji i meshkujve qe ti thua iken dhe lan ne duart e armikut motrat grat tona?-Armiku cdo her ne cdo lufte mundohet te prek ne piken kyqe ne moral.kete jo cdo populle e pranon si rrregulli strategjik te luftes.e aqe me pak shqiptaret.Ajo qe duhet ta mburre cdo femer dhe mashkell,eshte pikrisht te qenit Shqiptare... sepse cdo here kemi qen popull kur nderin kemi pagu me jeten...


Une do pajtohem plotesishte me nje shkrim ku dikush me larte e ceku ,se nese don, martes me norma gjermane. le te martoj me nje gjerman<ke. e jo te mundohet te kopjoj kulturen tjeter ,ajo qe mua me acaron eshte kur thon me nje dynja.apo mos dil nga rrjedha e jetes sepse te perqeshin?

Edhe nese jetojm ne vendin e huja nuk duhet kopjuare gjerat negative,p.sh ne vendet evropian femiju jeton me prindin vetem deri ne moshen 18 vjeqar ,me pase eshte plotesishte i pamvarun.dhe pothujse te gjith te moshurite vitet e fundit te jetes,e nese mungon njeri qifte jetojn neper shtepi pleqesh (dame te ndryshme)Per ne shqiptaret cdo here femiju ka qen penzion ne pleqeri,sa e shofim te udhes ne ti lemi prindrit tan neper shtepi pleqesh?

Ne vendet evropian, ndodhe pothujse ne 85% te rasteve kur qiftet jan te ndara dhe kan martesa te ngatrruar te them me shkurte.-Si do ndihemi ne Shqiptaret nese ne prezencen ton puthet mami jon me dashnor ?apo babi ?
KEMI PASE NJE KULTURE SHUM TE PASTER NE CDO ASPEKT.
TANI DROGA,PROSTUTICIJON,AMORALITETI,VJEDHJET,ZEN VENDIN E PARE.

-MendonI ju na shkon neve ky model apo duhet ecur me kohen me te mirat ne pakic.. dhe te ligat ne shumic qe dominojn?
-Mose te behemi egoist ti hedhim fajin vetem gjinis mashkullore.sepse faji eshte i te dy palve.


Interesant moj Progres, ka plot shqiptare qe jetojn ne ket perendim e dite qe ka dhon Zoti hasin ne femra te Evropes te "lakuriquara" po interesant sikur me qen impotent nuk po ju bajn gja atyre, a kur takojn nje femer shqiptare seq trimerohen e ju hyp epshi ne kup te krese!!

A thua pse moj moter po veprojn shqiptaret e "perendimit" ne ket menyre??

progress
09-04-10, 16:32
mos te ju duket tragjedi e shqiptareve,njerzit e prisht psiqikisht gjinden kudo,kjo ska lidhje me kullturen apo popullin,jane te shumta dhe rastet nder popujte tjer,xhelozia ,gabelizmi mos tolerimi jane percjelles te disa individav qe po ju dha rasti ata munde te cnjerzojne apo te marrin jetra njerzish,qenka ne rregull simbas kanunit te vrasesh,po se di cilli kanunen jep njerzve te drejte te vritet nena ne sy te femijes dhe njeherit te vritet femija,ka dhe njerz qe bejne vetvrasje ,shume her kerkohen shkaktaret mbase dhe jane vete ata prinde qe edukojne dhe rrisin nje femije te izoluare apo duke shfaqe dhune e presione ne ta,smundjet nervore depresionet shizefrenia trashegohen,kshtuqe na mbetet vetem te ndjejme keqardhje ndaj ketyre viktimav dhe te lutem mos te sfaqen kurre ne jeten tone keta njerz,pra sa me larg mendje prishve dhe atyre qe e urrejne jeten e tre dhe shkatrrojne familje te tera.....zoti paste dhimbte per ta e i dergofte aty ku duhet (psikiatrit)ilzolim total ndaj gjithe njerzimit-Si mos ti marim si raste abstrake ngjarjet e tilla ne si shqiptare thua ti!- Populli shqiptare cdo dite me me shum po afrohet degjinirimit.-pse nuk ndodhen keto raste te them para 30 apo me shum vite!shqiptare kemi qen edhe at'here apo ne ate kohe!-askushe nuk thot te izolohemi por jo te mos kontrollojm jeten me preteksin kinse jemi ne shekullin 21 dhe bejm cfare te ne vien ke dera.-Sikur ti kushtojm me shum rendesi sjelljeve nuk do kishmim kontakut per ngjarje till hiq..

progress
09-04-10, 16:40
Interesant moj Progres, ka plot shqiptare qe jetojn ne ket perendim e dite qe ka dhon Zoti hasin ne femra te Evropes te "lakuriquara" po interesant sikur me qen impotent nuk po ju bajn gja atyre, a kur takojn nje femer shqiptare seq trimerohen e ju hyp epshi ne kup te krese!!

A thua pse moj moter po veprojn shqiptaret e "perendimit" ne ket menyre??-Murgesha, ne po flasim per shqiptaret dhe kulturen si ka qen dhe ku kemi mbrri tani.Martesa me te huaj eshte shum me e lete sa ajo me shqiptare.Ne si shqiptare sikur se prindrit tani cdo here kemi pretendu tjemi vetem me nje partner.e ato evropijan nje numer shum shum i vogel kalo jeten vetem me nje bashkshorte gjith jeten.prandja dhe nuk vije deri aty sa tket konflikte ndermartesore.kemi qen popull shum i paster .

Murgesha
09-04-10, 16:52
-Murgesha, ne po flasim per shqiptaret dhe kulturen si ka qen dhe ku kemi mbrri tani.Martesa me te huaj eshte shum me e lete sa ajo me shqiptare.Ne si shqiptare sikur se prindrit tani cdo here kemi pretendu tjemi vetem me nje partner.e ato evropijan nje numer shum shum i vogel kalo jeten vetem me nje bashkshorte gjith jeten.prandja dhe nuk vije deri aty sa tket konflikte ndermartesore.kemi qen popull shum i paster .


Jo Progress, ne nuk po flasim per ish kulturen shqiptare, as me sa burra martohen evropianet. Por po flasim pėr njė problem bashkėshortor serioz qė pėrfundoi me vrasje!
Edhe ne ish vitet shqiptare ka pas ndarje e tradheti bashkeshortore, por nė tė shumtėn e rasteve nėnės ju kan dhėnė udha e fėmijėt kan mbet te babai!
Progress edhe ti je femėr, shpresoj kurr tė tė mos vijė rradha tė tė ndajė burri e ti ndal fėmijėt pėr veti, se je nė gjendje tė ja nxjerrėsh sytė me thonjė njė burri tė tillė.

Ligjėrisht fėmiu i takon nėnės, me pavarėsimin material tė femrės nė trojet shqiptare, baballarėt tė mledhin mirė mend para se tė detyrojnė njė grua tė ndahet se nuk do ta ketė mė privilegjin tė mbajė fėmijėt vetėm pėr veti. E deshtėm aspo se deshtėm njė gjė tė tillė kjo ėshtė qėshtje ditėsh kur tė fuqizohet edhe te shqiptarėt!

progress
09-04-10, 17:12
Jo Progress, ne nuk po flasim per ish kulturen shqiptare, as me sa burra martohen evropianet. Por po flasim pėr njė problem bashkėshortor serioz qė pėrfundoi me vrasje!
Edhe ne ish vitet shqiptare ka pas ndarje e tradheti bashkeshortore, por nė tė shumtėn e rasteve nėnės ju kan dhėnė udha e fėmijėt kan mbet te babai!
Progress edhe ti je femėr, shpresoj kurr tė tė mos vijė rradha tė tė ndajė burri e ti ndal fėmijėt pėr veti, se je nė gjendje tė ja nxjerrėsh sytė me thonjė njė burri tė tillė.

Ligjėrisht fėmiu i takon nėnės, me pavarėsimin material tė femrės nė trojet shqiptare, baballarėt tė mledhin mirė mend para se tė detyrojnė njė grua tė ndahet se nuk do ta ketė mė privilegjin tė mbajė fėmijėt vetėm pėr veti. E deshtėm aspo se deshtėm njė gjė tė tillė kjo ėshtė qėshtje ditėsh kur tė fuqizohet edhe te shqiptarėt!-Murgeshe, ne bised e siper te rastit qe ndodhi,prekem edhe temen kultura shqiptare.
-Ka ndodhe edhe ne ato vite por sa ka qen numri 1 nder 1000 ndoshta apo edhe me rrall sepse ka qen ne pyteje jeta me pase.

-Nese ndodhe te kete ndarje te qiftit, me te udhes do ishte nese ndahen edhe femijete.p/sh vajzat te shkojn me baba.e djemet me nene.
nuk eshte ndoshte mire te bejm keso ndarje? por ata femij i takojn po te njejti qifte dhe te dy prindrit kan drejte te barabarte...
-FEMIJETE cdo her jan viktima ne duart e eprinderve te ndare. nje femije nese jeton me njerin prind te ndare aje cdo here, do te ndi munges prindrore.keshtu qe tjemi te sinqert duhet ndare edhe femijete.por nese ndodhe te ken vetem nje femij .ateher duhet te gjejn nje mese qe asnjeri .te mos jete i lenduare../

emine
09-04-10, 17:54
-Si mos ti marim si raste abstrake ngjarjet e tilla ne si shqiptare thua ti!- Populli shqiptare cdo dite me me shum po afrohet degjinirimit.-pse nuk ndodhen keto raste te them para 30 apo me shum vite!shqiptare kemi qen edhe at'here apo ne ate kohe!-askushe nuk thot te izolohemi por jo te mos kontrollojm jeten me preteksin kinse jemi ne shekullin 21 dhe bejm cfare te ne vien ke dera.-Sikur ti kushtojm me shum rendesi sjelljeve nuk do kishmim kontakut per ngjarje till hiq..
progres une kam merzi te mirrem me mendimet e tjerve e shenoi ate qka eshte e vertet,gabimet jane njerzore po pse skan ndodhe para 30 vjetve mos mendo,ka pas dhe me shume vrasje dhe me shume kurvri,pshm kan kape qiken e axhes e ne familjen kan qnjerzu,po jan mbulu me DHUNE,dmth shume gjana kan qen te imponuera ,dmth edhe martesat 70% apo me shume kan qen te imponuera ,pse ndodhin sote kto eshte pasoje e mentalitetit te njerzve qe flasin per MORAL e ne te kunderten jan shume te pamoralshem,si priftat e hoxhte qe perdikojne cdo dite per moral e ne anen tjeter bjerrin njerzit duke perfitu ne ta,kshtuqe paragjkimet qe i behen kti rasti munde te ndodhin ne shtepite e cdo kujte ,pra per asgje sjemi te sigurte,,,,,
PS.EMINIA E DI RASTIN QE KA NDODHE PARA 38 VJETVE KURE BURRI KA VRA GRUNE SHTAZANE DHE E SIGURTE QE SKA QEN DIQKA ME MORAL POS QE AJO KA QEN E SHKOLLUNE DHE KA DESHTE ME FILLU NJE JETE NE QYTET KU KA QEN BURRI I PUNSUNE,E PSE KA VRA SEPSE BABA I TIJ(MANJAK) JA KA DHANE ALLTINE DHE I KA THEN NESE TI DEGJONE GRUAN TANDE DHE BANONE NE QYYTET SJE BURR ANDAJ ME KALLXU VETEN BURR DUHESH ME VRA GRUNE TANDE,,,,,,NUKE A PRRALL PO RAST I VERTET KU VETE KAM LEXU DESHMIT E GJYQIT,PRA MOS BEHI NAIVA ,PO MSONI NGA KETO DHE KNAQJUNI JETES DUKE JETU NE PAQE ME NJERZIT SE KENI AFER E JO ME BA ARMIQ EDHE NE FORUM PA FIJE ARSYE,
MIR MBETSH KUDO QE JE....

Dreni30
09-04-10, 20:34
Me tė vėrtetė gjendje prekėse, por kjo ka ndodh edhe duhet me u pajtu me fatin kush ka mbet mbrapa asaj familje. Unė nuk po e di rastin por vetėm cka lexova kėtu nė kėtė temė. Njė po e them dhe shumė me sinqeritet se ma e prekshme ėshtė kjo situatė qė ėshtė shkaktu kėtu ne forum sesa atyre personave tė ngjarjes. Eshtė leht me fol ulur e nė tė terun them mė shkurt, se askush nuk e din rastin ma mirė se ata dy e kam fjalėn pėr burr e gru qe kanė qenė. Nuk duhet askush me gjyku se nana ka pasė drejtė me i marr fminė pas ndarjes apo baba. Kjo bėhet me marrėveshje nė mes atyre dyve e nė shumicėn e resteve vendos gjygji. Pėrpara nė botėn tonė shqiptare nana nuk ka pasė drejtė me i pa fminė e vet ndoshta kurr, athu ka qenė mirė kjo punė aaa, jo nuk ka qenė po dinė ato nana si e kan shty jetėn me zor......... me njė fjalė me lot nė sy pėrherė.
Kėtu nė rastin konkret, shtohet pyetja, pse ai prind kur i ka dasht ata fmij aq shumė,- pse shkoi me revole pėr vizitė??????!!!!!
Ndarja paska ndodh moti edhe ai ka qenė dashtė me kuptu se edhe ajo gru e ka jetėn e vet e nuk mundet kush me ja mohu jetėn aq mė pak njė burr kur edhe janė tė ndarė.

Atje kah ana e jonė thojnė se njė njeri vjen me tė pa pėr riza tė zotit e 10 vijnė me tė pėrqesh. Kjo po tregon se ėshtė mė se e vėrtetė.

Edhe njė gjė ta keni tė kjartė se kjo qė ju ka ndodh atyre nė familje, nuk ėshtė dukuri qė vetėm tek ne ndodh, por kjo ndodh tek gjithė popujt e botės. Unė para disa dite e kam lexu rastin e njejtė qė ka ndodhur kėtu ku jetoj, por pėr fat prindi ka shku me pushkė gjysėm automatike dhe fqinjėt e kujdesshėm edhe kan arrit ta ndalin tragjedinė, ku njė prej fėmijėve ka qenė nxėnės i imi.

Prandaj mundohuni ti kuptoni gjanat mirė edhe ma me gjakftohtėsi, se askush nuk ju vlerėson pėr tė mirė sikur ja paskeni fillu diskutimit.
Atyre tė mbetur nė jetė zoti jav rujt mendėt dhe lehtėsim pėr jetė.

Oqeani
09-04-10, 20:38
Me tė vėrtetė gjendje prekėse, por kjo ka ndodh edhe duhet me u pajtu me fatin kush ka mbet mbrapa asaj familje. Unė nuk po e di rastin por vetėm cka lexova kėtu nė kėtė temė. Njė po e them dhe shumė me sinqeritet se ma e prekshme ėshtė kjo situatė qė ėshtė shkaktu kėtu ne forum sesa atyre personave tė ngjarjes. Eshtė leht me fol ulur e nė tė terun them mė shkurt, se askush nuk e din rastin ma mirė se ata dy e kam fjalėn pėr burr e gru qe kanė qenė. Nuk duhet askush me gjyku se nana ka pasė drejtė me i marr fminė pas ndarjes apo baba. Kjo bėhet me marrėveshje nė mes atyre dyve e nė shumicėn e resteve vendos gjygji. Pėrpara nė botėn tonė shqiptare nana nuk ka pasė drejtė me i pa fminė e vet ndoshta kurr, athu ka qenė mirė kjo punė aaa, jo nuk ka qenė po dinė ato nana si e kan shty jetėn me zor......... me njė fjalė me lot nė sy pėrherė.
Kėtu nė rastin konkret, shtohet pyetja, pse ai prind kur i ka dasht ata fmij aq shumė,- pse shkoi me revole pėr vizitė??????!!!!!
Ndarja paska ndodh moti edhe ai ka qenė dashtė me kuptu se edhe ajo gru e ka jetėn e vet e nuk mundet kush me ja mohu jetėn aq mė pak njė burr kur edhe janė tė ndarė.

Atje kah ana e jonė thojnė se njė njeri vjen me tė pa pėr riza tė zotit e 10 vijnė me tė pėrqesh. Kjo po tregon se ėshtė mė se e vėrtetė.

Edhe njė gjė ta keni tė kjartė se kjo qė ju ka ndodh atyre nė familje, nuk ėshtė dukuri qė vetėm tek ne ndodh, por kjo ndodh tek gjithė popujt e botės. Unė para disa dite e kam lexu rastin e njejtė qė ka ndodhur kėtu ku jetoj, por pėr fat prindi ka shku me pushkė gjysėm automatike dhe fqinjėt e kujdesshėm edhe kan arrit ta ndalin tragjedinė, ku njė prej fėmijėve ka qenė nxėnės i imi.

Prandaj mundohuni ti kuptoni gjanat mirė edhe ma me gjakftohtėsi, se askush nuk ju vlerėson pėr tė mirė sikur ja paskeni fillu diskutimit.
Atyre tė mbetur nė jetė zoti jav rujt mendėt dhe lehtėsim pėr jetė.

Jeni i sigurt se shkoi me revole ( apo revolja u gjend aty ku ndodhi ngjarja) ?

Edhe pse nuk dashta te them asgje per kete rast se me preku shume- por ketu shtroj pyetjen ?

Dreni30
09-04-10, 20:49
Jeni i sigurt se shkoi me revole ( apo revolja u gjend aty ku ndodhi ngjarja) ?

Edhe pse nuk dashta te them asgje per kete rast se me preku shume- por ketu shtroj pyetjen ?

Unė e ceka edhe mė lartė, por sidoqe tė jet, pyetja ėshtė me vend pėr revolėn?? Aty vetėm ata dy e dijnė e askush tjetėr. Por une nuk muj me than se revojla ka qenė aty??!!
Nuk ka asnjė mundėsi logjike.

Shpati
09-04-10, 20:52
Kuku Shpat, nga ky shkrim i yti po kuptohet se burrat shqiptar qe i kan ndare grate dhe i kan ndal femijet per veti nuk jan martu e nuk kan shku kurr mė me femra tjera por ju kan perkushtu kryekeput femiut te cilit ja kan ndare nenen.
Ne shumicen e rasteve nje burr shqiptar qe e ka leshu nenen e femijeve nuk i ka lene ata kurr me te takohen a kontaktohen me nenen e vet.

Ke takuar ndojher femije te tille, qe eshte ndar per se gjalli prej nene e nuk ka pas me rast ta takoj kurr!

Une kam taku te tille, mos qofsha nen lekuren e tyre, se jete ma te traumatizuar nuk ka njeri qe e jeton!

Dikush esht ndesh me probleme te tilla e dikush vetem ka ndigjuar ose njef persona te till !!!
Zgjedhja ekzistuese qe ofron Religjioni dhe e Drejta Zakonore esht zgjedhja-ku Femit mbesin te Babai esht zgjedhja me e mir.
Q'do zgjedhje tjeter do te ishte me e keqe edhe per Nenen dhe per Femijen.
LLogarite a do te mund te martohej ndonje Shqiptark prap sikurse te merrte te Burri i ri edhe Femijet nga martesa e pare?
Martesa te tilla nuk do te ndodhenin kurri pra Femra nuk do te kishte shanz fare per te filluar edhe nje her Jeten.
Dhe Femija do te gjendej ne nje pozit shume me te keqe sikurse te mbeste te Nena...
Femija do te perjashtohej nga Trashegimia dhe jeta normale...

Probleme ka pasur edhe me heret dhe tash ka ne Kosove ose nder Shqiptar por jo sikurse ne perendim tash !

Oqeani
09-04-10, 20:54
Kėtu nė rastin konkret, shtohet pyetja, pse ai prind kur i ka dasht ata fmij aq shumė,- pse shkoi me revole pėr vizitė??????!!!!!


Kjo me lart ishte thenia juaj !

Andaj shtrova pyetjen!

Shtrova pyetjen sepse kur e lexojme, formojme bindjan se prindi ( ish bashkeshorti) ka shkuar me revole tek femijet, konkretisht tek ish bashkeshortja.

Pulebardha
09-04-10, 21:08
Dikush esht ndesh me probleme te tilla e dikush vetem ka ndigjuar ose njef persona te till !!!
Zgjedhja ekzistuese qe ofron Religjioni dhe e Drejta Zakonore esht zgjedhja-ku Femit mbesin te Babai esht zgjedhja me e mir.
Q'do zgjedhje tjeter do te ishte me e keqe edhe per Nenen dhe per Femijen.
LLogarite a do te mund te martohej ndonje Shqiptark prap sikurse te merrte te Burri i ri edhe Femijet nga martesa e pare?
Martesa te tilla nuk do te ndodhenin kurri pra Femra nuk do te kishte shanz fare per te filluar edhe nje her Jeten.
Dhe Femija do te gjendej ne nje pozit shume me te keqe sikurse te mbeste te Nena...
Femija do te perjashtohej nga Trashegimia dhe jeta normale...

Probleme ka pasur edhe me heret dhe tash ka ne Kosove ose nder Shqiptar por jo sikurse ne perendim tash !


Edhe pse e kam merzi me bere citime kesaj radhe theva regullat dhe e bona,

Eshte e vertet se eshte fenomen ne gjithe boten mashkulli té jet mé dominues, por nuk di sa éshté e vértet se né njé popull 2 milionesh Kosovar mund té ndodhin gjithé kéto tragjedi familjare.

Fémia mbetet jetim pér néné thoné e jo pér babé... sepse nena e njef nga skondi i paré i fetusit at femije... dhe deri ne vdekje éshté lidhje me e forta né boté.

Nena mundet me punua dhe me mbajt féminé ne secilen ményré buxhetore dhe shpirterore... e baba mundet me i ofrua ndoshta nje siguri me té madhe.
[/quo
Zgjedhja me e drejt Ligjore, Zakonore e ndoshta Kanunore, qenka qe femiu te mbetet me baben... mhm kur ndahet femiu nga Néna thone edhe Dielli ndalet, asnje thénie pér baben.

Sa shof uné kétu kemi té béjmé me Religjionin sepse i vetmi besim i cili e pérkrah kete version eshte Muslimanismi, ku femra jo qe nuk i takojn femijet
por e ka té ndaluar ndarjen.... njeri pa non-grata.

Murgesha
09-04-10, 21:21
Dikush esht ndesh me probleme te tilla e dikush vetem ka ndigjuar ose njef persona te till !!!
Zgjedhja ekzistuese qe ofron Religjioni dhe e Drejta Zakonore esht zgjedhja-ku Femit mbesin te Babai esht zgjedhja me e mir.
Q'do zgjedhje tjeter do te ishte me e keqe edhe per Nenen dhe per Femijen.
LLogarite a do te mund te martohej ndonje Shqiptark prap sikurse te merrte te Burri i ri edhe Femijet nga martesa e pare?
Martesa te tilla nuk do te ndodhenin kurri pra Femra nuk do te kishte shanz fare per te filluar edhe nje her Jeten.
Dhe Femija do te gjendej ne nje pozit shume me te keqe sikurse te mbeste te Nena...
Femija do te perjashtohej nga Trashegimia dhe jeta normale...

Probleme ka pasur edhe me heret dhe tash ka ne Kosove ose nder Shqiptar por jo sikurse ne perendim tash !


Shpat e mos i ngrit shkronjat se nuk jemi tė verbėr!

Sot punon edhe burri edhe gruaja, secila gjini e ka mundesine te ja siguroj nje kulm mbi koke femiut te vet.

Perderisa ne ēertifikatėn e lindjes njė fėmijė mban emrin e tė dy prindėrve juridikisht ka tė drejtėn e trashėgimisė tek tė dy prindėt edhe pse rritet pa njėrin prej tyre.

Harro zakonet e padrejta qė egzistuan me shekuj nė trojet tona.

Tė drejtėn e rritjes dhe kujdesit sė fėmijės e ka si nėna si babai!

Shpati
09-04-10, 21:31
[quote=Shpati]Dikush esht ndesh me probleme te tilla e dikush vetem ka ndigjuar ose njef persona te till !!!
Zgjedhja ekzistuese qe ofron Religjioni dhe e Drejta Zakonore esht zgjedhja-ku Femit mbesin te Babai esht zgjedhja me e mir.
Q'do zgjedhje tjeter do te ishte me e keqe edhe per Nenen dhe per Femijen.
LLogarite a do te mund te martohej ndonje Shqiptark prap sikurse te merrte te Burri i ri edhe Femijet nga martesa e pare?
Martesa te tilla nuk do te ndodhenin kurri pra Femra nuk do te kishte shanz fare per te filluar edhe nje her Jeten.
Dhe Femija do te gjendej ne nje pozit shume me te keqe sikurse te mbeste te Nena...
Femija do te perjashtohej nga Trashegimia dhe jeta normale...

Probleme ka pasur edhe me heret dhe tash ka ne Kosove ose nder Shqiptar por jo sikurse ne perendim tash !


Edhe pse e kam merzi me bere citime kesaj radhe theva regullat dhe e bona,

Eshte e vertet se eshte fenomen ne gjithe boten mashkulli té jet mé dominues, por nuk di sa éshté e vértet se né njé popull 2 milionesh Kosovar mund té ndodhin gjithé kéto tragjedi familjare.

Fémia mbetet jetim pér néné thoné e jo pér babé... sepse nena e njef nga skondi i paré i fetusit at femije... dhe deri ne vdekje éshté lidhje me e forta né boté.

Nena mundet me punua dhe me mbajt féminé ne secilen ményré buxhetore dhe shpirterore... e baba mundet me i ofrua ndoshta nje siguri me té madhe.
[/quo
Zgjedhja me e drejt Ligjore, Zakonore e ndoshta Kanunore, qenka qe femiu te mbetet me baben... mhm kur ndahet femiu nga Néna thone edhe Dielli ndalet, asnje thénie pér baben.

Sa shof uné kétu kemi té béjmé me Religjionin sepse i vetmi besim i cili e pérkrah kete version eshte Muslimanismi, ku femra jo qe nuk i takojn femijet
por e ka té ndaluar ndarjen.... njeri pa non-grata.


Tragjedit te tilla kan ndodhe edhe me heret edhe tash ne Trojet Shqiptare por ne Perendim jan me te medha !!!
Pse?
a)Martesa nuk do te lidhej ne rast normal, por njera pal Mashkull ose Femer ka mshefur fakte ,qe po te diheshin para marteses nuk do te ndodhete Martesa.
Psh:
1.Pesoni X ose Y nuk tregon se esht i martuar ose ka qen me heret me nje tjeter i martuar.
2.Personi x dhe y nuk tregon se ka Femij.
3.Personi X dhe Y nuk tregon se ka Dashnore.
4.Personi X ose y martohet vetem per te drejt qendrimi.
6.Perosni X ose Y nuk tregon para marteses se ka probleme shendetesore.
7.Personja X ose Y tradheton ,etj.

b)Nje pjes e Shqiptarkave qe jetojn ne Perendim nuk duan te din per Normat nga e kan perjardhjen.

Pra pjesa me madhe e Tragjedive esht e programuar qe heret.

Shpati
09-04-10, 21:36
Shpat e mos i ngrit shkronjat se nuk jemi tė verbėr!

Sot punon edhe burri edhe gruaja, secila gjini e ka mundesine te ja siguroj nje kulm mbi koke femiut te vet.

Perderisa ne ēertifikatėn e lindjes njė fėmijė mban emrin e tė dy prindėrve juridikisht ka tė drejtėn e trashėgimisė tek tė dy prindėt edhe pse rritet pa njėrin prej tyre.

Harro zakonet e padrejta qė egzistuan me shekuj nė trojet tona.

Tė drejtėn e rritjes dhe kujdesit sė fėmijės e ka si nėna si babai!

Shko thuj ti Babait tend po due me marr Hisen e eja ketu trego qka te ka then .

Murgesha
09-04-10, 21:40
Tragjedit te tilla kan ndodhe edhe me heret edhe tash ne Trojet Shqiptare por ne Perendim jan me te medha !!!
Pse?
a)Martesa nuk do te lidhej ne rast normal, por njera pal Mashkull ose Femer ka mshefur fakte ,qe po te diheshin para marteses nuk do te ndodhete Martesa.
Psh:
1.Pesoni X ose Y nuk tregon se esht i martuar ose ka qen me heret me nje tjeter i martuar.
2.Personi x dhe y nuk tregon se ka Femij.
3.Personi X dhe Y nuk tregon se ka Dashnore.
4.Personi X ose y martohet vetem per te drejt qendrimi.
6.Perosni X ose Y nuk tregon para marteses se ka probleme shendetesore.
7.Personja X ose Y tradheton ,etj.

b)Nje pjes e Shqiptarkave qe jetojn ne Perendim nuk duan te din per Normat nga e kan perjardhjen.

Pra pjesa me madhe e Tragjedive esht e programuar qe heret.

Ēka thua ti Shpat kur njė burrė shqiptar ka fsheh tė vėrtetėn qė ka edhe fėmijė tjerė me njė, gjermane, italiane, spanjolle etj.

Kur gruaja e tij qė e ka sjellė prej Kosove merr vesh kėtė gjė, don tė ndahet dhe tė kujdeset pėr fėmijėt e vet, a duhet ai shqiptar qė vetėm ka lėnė njė pal fėmi nė mėshirė fati tė shkoj e tė tentoj ta vrasė shqiptaren qė nuk ja lė nė pėrkujdesje tė tij.

Sa fėmijė shqiptarėsh jan ka jetojnė me nėnat e veta gjermane, spanjolle italiane e tjera. Pse nuk po i marrin kėta baballarė fėmijėt prej tyre?
Pse kur ėshtė nė pyetje njė grua shqiptare qė ka dėshirėn, mundėsinė tė mbaj vetė fėmijėt ngrihen zėra burrėrrie nga shqipet.


P.s Pėr herė tė fundit ta tėrhjek vėrejtjen mos shkruaj me gėrma tė ngritura, pėrndryshe ēdo shkrim i tillė tė fshihet!

Murgesha
09-04-10, 21:43
Shko thuj ti Babait tend po due me marr Hisen e eja ketu trego qka te ka then .

Pse a pėr marrje hise prej vajzave shqiptare nė mall tė babės jemi ka flasėm nė kėtė temė a??

Oqeani
09-04-10, 21:44
Nuk ju kuptoj juve - keni probleme per martesat- apo flisni per rastin - Kete rast nuk eshte dashur ta sillni ketu, per ta shfrytezuar per "kokėmadhesi" - burri, gruaja !!!

Idila
09-04-10, 21:48
Mjerė ajo shtėpi qė digjet , se goja e "miletit" s`ka tė ndaluar.

Shpati
09-04-10, 21:49
Ēka thua ti Shpat kur njė burrė shqiptar ka fsheh tė vėrtetėn qė ka edhe fėmijė tjerė me njė, gjermane, italiane, spanjolle etj.

Kur gruaja e tij qė e ka sjellė prej Kosove merr vesh kėtė gjė, don tė ndahet dhe tė kujdeset pėr fėmijėt e vet, a duhet ai shqiptar qė vetėm ka lėnė njė pal fėmi nė mėshirė fati tė shkoj e tė tentoj ta vrasė shqiptaren qė nuk ja lė nė pėrkujdesje tė tij.

Sa fėmijė shqiptarėsh jan ka jetojnė me nėnat e veta gjermane, spanjolle italiane e tjera. Pse nuk po i marrin kėta baballarė fėmijėt prej tyre?
Pse kur ėshtė nė pyetje njė grua shqiptare qė ka dėshirėn, mundėsinė tė mbaj vetė fėmijėt ngrihen zėra burrėrrie nga shqipet.


P.s Pėr herė tė fundit ta tėrhjek vėrejtjen mos shkruaj me gėrma tė ngritura, pėrndryshe ēdo shkrim i tillė tė fshihet!

Ne Gjermani ka raste Presedente ku Gjykata i thot Muslimanes :ti je martuar me deshir me nje Musliman dhe e ke dit se me nje Musliman duhet te rrespektosh te Drejten Muslimane.
Dhe Gjykata vendos per persona te till simbas te drejtes Muslimane...
Pra edhe Shqiptarka kur hyn ne Martes me nje Shqiptar e din se per te vlen e drejta Shqiptare dhe ne qofte se esht Muslimane vlen e drejta Muslimane ...(per ty e drejta Muslimane nuk vlen se je murgesh).
Nuk esht Burrni me u kujdes per Femin tend por obligim.

Murgesha
09-04-10, 21:53
Ne Gjermani ka raste Presedente ku Gjykata i thot Muslimanes :ti je martuar me deshir me nje Musliman dhe e ke dit se me nje Musliman duhet te rrespektosh te Drejten Muslimane.
Dhe Gjykata vendos per persona te till simbas te drejtes Muslimane...
Pra edhe Shqiptarka kur hyn ne Martes me nje Shqiptar e din se per te vlen e drejta Shqiptare dhe ne qofte se esht Muslimane vlen e drejta Muslimane ...(per ty e drejta Muslimane nuk vlen se je murgesh).
Nuk esht Burrni me u kujdes per Femin tend por obligim.


Po e shof se mirė po e din si zhvillohet jeta nė Gjermani.

Mė thuaj tė paktėn sa fėmijė shqiptarėsh jetojnė me nėnat e tyre gjermane, e baballarėt e tyre paguajnė mujore deri sa tė bahen ata 18 vjet, nė tė shumtėn e rasteve as qė i shofin ndonjėherė fėmijėt e vet.

Ku ėshtė ligji gjerman qė nuk i la nėn pėrkujdesjen e baballarėve shqiptar e me ju thonė gjermonkav se e keni ditė qė po martoheni me njė shqiptar e me kanun tė tyre fėmija i takon babės??

progress
09-04-10, 22:03
Edhe pse e kam merzi me bere citime kesaj radhe theva regullat dhe e bona,

Eshte e vertet se eshte fenomen ne gjithe boten mashkulli té jet mé dominues, por nuk di sa éshté e vértet se né njé popull 2 milionesh Kosovar mund té ndodhin gjithé kéto tragjedi familjare.

Fémia mbetet jetim pér néné thoné e jo pér babé... sepse nena e njef nga skondi i paré i fetusit at femije... dhe deri ne vdekje éshté lidhje me e forta né boté.

Nena mundet me punua dhe me mbajt féminé ne secilen ményré buxhetore dhe shpirterore... e baba mundet me i ofrua ndoshta nje siguri me té madhe.
[/quo
Zgjedhja me e drejt Ligjore, Zakonore e ndoshta Kanunore, qenka qe femiu te mbetet me baben... mhm kur ndahet femiu nga Néna thone edhe Dielli ndalet, asnje thénie pér baben.

Sa shof uné kétu kemi té béjmé me Religjionin sepse i vetmi besim i cili e pérkrah kete version eshte Muslimanismi, ku femra jo qe nuk i takojn femijet
por e ka té ndaluar ndarjen.... njeri pa non-grata.Paragrafi i fundite eshte shum gabim...bashe feja muslimane ja lejon te ndahen femijete.pra vajza te shkoj me baben dhe djali me nene.per arsyje se Vajza kujdeset per baben.e Djali per nene.ne fen musliman ndarja eshte shum e urryer te qiftet e kam cek edh me larte, me duket.por nese nuk kan mirkuptim mund te ndahen.Mos te flasim me Racizem.pa njohur mir fen e tjetrit.

Shpati
09-04-10, 22:06
Po e shof se mirė po e din si zhvillohet jeta nė Gjermani.

Mė thuaj tė paktėn sa fėmijė shqiptarėsh jetojnė me nėnat e tyre gjermane, e baballarėt e tyre paguajnė mujore deri sa tė bahen ata 18 vjet, nė tė shumtėn e rasteve as qė i shofin ndonjėherė fėmijėt e vet.

Ku ėshtė ligji gjerman qė nuk i la nėn pėrkujdesjen e baballarėve shqiptar e me ju thonė gjermonkav se e keni ditė qė po martoheni me njė shqiptar e me kanun tė tyre fėmija i takon babės??

Ligji i Gjermanis esht keshtu !
Femin e Gjermankes ose te Gjermanit nuk ben me e "marr pa leje" se ndryshe esht Kindapim...
Per tjerit si jep rendesi Gjermania.
Per ket Tem kaq.

Guri i madh
09-04-10, 22:12
Po e shof se mirė po e din si zhvillohet jeta nė Gjermani.

Mė thuaj tė paktėn sa fėmijė shqiptarėsh jetojnė me nėnat e tyre gjermane, e baballarėt e tyre paguajnė mujore deri sa tė bahen ata 18 vjet, nė tė shumtėn e rasteve as qė i shofin ndonjėherė fėmijėt e vet.

Ku ėshtė ligji gjerman qė nuk i la nėn pėrkujdesjen e baballarėve shqiptar e me ju thonė gjermonkav se e keni ditė qė po martoheni me njė shqiptar e me kanun tė tyre fėmija i takon babės??po deri ne 18 nese nuk vazhdojn me studijue se nese vazhdojn shkollimin baba pagun deri sa fmiu i tij fillon punenpo ka raste kur fmijt gjygji ja ka dhan babes e jo nanes ne raste te rralla nese nana nuk esht e kujdesshme ose i len fmijt vetem ose nuk i ushqen

emine
09-04-10, 22:12
Ligji i Gjermanis esht keshtu !
Femin e Gjermankes ose te Gjermanit nuk ben me e "marr pa leje" se ndryshe esht Kindapim...
Per tjerit si jep rendesi Gjermania.
Per ket Tem kaq.
valla shpat shume mire pi dishe ligjet,po habitem ne cillen gjermani jetoni ju,apo ne cilen bote shqiptare,,,,po habitem veq nejse

Murgesha
09-04-10, 22:14
Ligji i Gjermanis esht keshtu !
Femin e Gjermankes ose te Gjermanit nuk ben me e "marr pa leje" se ndryshe esht Kindapim...
Per tjerit si jep rendesi Gjermania.
Per ket Tem kaq.

Po si jo, ti pak me lart shkrove qe i ka thon muslimonkes je martu me muslimon! Kas plot musliman qe kan shtetesin gjermane!
Askush nuk tha marrje femije pa leje por mbikqyrje te femijes e ti ishe kembengules se me ēdo kusht i takon babės! Pra pėr ty ky ligj po vlejka vetėm kur nje shqiptar ėshtė i martuar me shqiptare, se me tjerat nacionalitetet qysh tė ja rrehin ligjin ashtu kėrcen.

Shpati
09-04-10, 22:27
Po si jo, ti pak me lart shkrove qe i ka thon muslimonkes je martu me muslimon! Kas plot musliman qe kan shtetesin gjermane!
Askush nuk tha marrje femije pa leje por mbikqyrje te femijes e ti ishe kembengules se me ēdo kusht i takon babės! Pra pėr ty ky ligj po vlejka vetėm kur nje shqiptar ėshtė i martuar me shqiptare, se me tjerat nacionalitetet qysh tė ja rrehin ligjin ashtu kėrcen.

Per ket Tem thash kaq !
Sepse esht teme emocionale por e njeta problematik esht mjafte e madhe. Njerzit kan nderruar vendbanimin, sjelljet, formen e jetes, etj.
Personalisht mendoj se te "moqmit kan dit diqka" sepse po e shof qka po ndodhe rreth e rrotull.
Kalofsh mir.

progress
09-04-10, 22:29
progres une kam merzi te mirrem me mendimet e tjerve e shenoi ate qka eshte e vertet,gabimet jane njerzore po pse skan ndodhe para 30 vjetve mos mendo,ka pas dhe me shume vrasje dhe me shume kurvri,pshm kan kape qiken e axhes e ne familjen kan qnjerzu,po jan mbulu me DHUNE,dmth shume gjana kan qen te imponuera ,dmth edhe martesat 70% apo me shume kan qen te imponuera ,pse ndodhin sote kto eshte pasoje e mentalitetit te njerzve qe flasin per MORAL e ne te kunderten jan shume te pamoralshem,si priftat e hoxhte qe perdikojne cdo dite per moral e ne anen tjeter bjerrin njerzit duke perfitu ne ta,kshtuqe paragjkimet qe i behen kti rasti munde te ndodhin ne shtepite e cdo kujte ,pra per asgje sjemi te sigurte,,,,,
PS.EMINIA E DI RASTIN QE KA NDODHE PARA 38 VJETVE KURE BURRI KA VRA GRUNE SHTAZANE DHE E SIGURTE QE SKA QEN DIQKA ME MORAL POS QE AJO KA QEN E SHKOLLUNE DHE KA DESHTE ME FILLU NJE JETE NE QYTET KU KA QEN BURRI I PUNSUNE,E PSE KA VRA SEPSE BABA I TIJ(MANJAK) JA KA DHANE ALLTINE DHE I KA THEN NESE TI DEGJONE GRUAN TANDE DHE BANONE NE QYYTET SJE BURR ANDAJ ME KALLXU VETEN BURR DUHESH ME VRA GRUNE TANDE,,,,,,NUKE A PRRALL PO RAST I VERTET KU VETE KAM LEXU DESHMIT E GJYQIT,PRA MOS BEHI NAIVA ,PO MSONI NGA KETO DHE KNAQJUNI JETES DUKE JETU NE PAQE ME NJERZIT SE KENI AFER E JO ME BA ARMIQ EDHE NE FORUM PA FIJE ARSYE,
MIR MBETSH KUDO QE JE....
Po kan ndodhe edhe ne ato kohra po jo sikur tani.Nese dikush ka leshu nje gruan aje duhet te ket pase arsyje te forte se perndryshe ka hanger plumbin.por jo sikur se tani se luajn me moral sikur tjete diq pa rendesi .Morali eshte aji qe i jep karakter shum te fort njeriut. sa ndarjet behen tani dhe askush nuk jep pergjegjsi.pse te shkojm ne drejt degjenerimite ku mund ta parandalojm kemi mundesi ....

Edhe progress.din rastin ku eshte mbyte gruaj dhe e kan shti ne pleh.kuptohete cdo here, nga tregimet e te moshurve.por kan qen raste shum shum te rralla.dhe ka qen pikrisht amoralitet ne pytje.sikur se tani .

nuk nisem nga ajo se i ndodhi dikujt tjete e mua nuk do me ndodhe.ama duhet te kemi kujdes me jeten sepse nje here na jepet rasti te jetojm dhe duhete pasur kujdes.

roadrunner
09-04-10, 22:32
Lej Murgesh se kta grave te tyne sguzojn as me jau lujt bishtin e synit, e hyjn ktu kallzojn qysh duhet mu kan. Le tju kallzojn atyne qysh duhet me u kan....tybe meiher del ne shesh ajo fjala e vjeter e pleqve: B***a e lisit kta se ka boe. E per ligjin mos te flas, se veq nkoft nana me pasoje qe pengojne/ndikojne negativisht ne kujdesin e femijes, se ma "majc" ti ka marr. M'fal po Kosova po ec te para, edhe ligjin e pederave e kan legalizue, se le ma per ksi sene.

Murgesha
09-04-10, 22:42
Per ket Tem thash kaq !
Sepse esht teme emocionale por e njeta problematik esht mjafte e madhe. Njerzit kan nderruar vendbanimin, sjelljet, formen e jetes, etj.
Personalisht mendoj se te "moqmit kan dit diqka" sepse po e shof qka po ndodhe rreth e rrotull.
Kalofsh mir.


Kalo edhe ti mirė Shpat!


Roadrunner, nuk janė tė gjithė burrat qė nuk guxojnė me ju fol grave tė veta, ka plot gra qė edhe prej hijes sė tij tuten e le mė ndryshe.

Por....

Dhashtė Zoti edhe tek ne tė plotėsohen kushtet pėr njė jetes tė barabrtė grua-burrė, e pa njė zhvillim tė fortė ekonomik kjo gjė nuk arrihet.
Edhe nė tė kaluarėn shumė nėna me dėshirė i kishin marr nėn mbikqyrje fėmijėt e njė martese tė ndarė por kushtet materiale nuk ja u kan leju njė gjė tė tillė, e sot dalin plotė e thon qė fėmija hon e don i ka taku babės, bile jan tė bindur se kėtė zakon nuk ka fuqi qė e shfuqizon!

roadrunner
09-04-10, 22:58
Po valla, ski faj. Bile atje te puna jem jan do pastrues te atille. Nje dite tu dal prej VC-se ja bona Puna e mbar. Tha mbar paq....thash a po tu fshihet...tha skam qa boj. thash ani fshije, se t'grus tane se kishe prek kurre, bile edhe dajak i kishe jap. E tha zoriii.....edhe kta ktu, qeshtu qesin shkelma, a ne realitet zoni sguzo me ju niKalo edhe ti mirė Shpat!


Roadrunner, nuk janė tė gjithė burrat qė nuk guxojnė me ju fol grave tė veta, ka plot gra qė edhe prej hijes sė tij tuten e le mė ndryshe.

Por....

Dhashtė Zoti edhe tek ne tė plotėsohen kushtet pėr njė jetes tė barabrtė grua-burrė, e pa njė zhvillim tė fortė ekonomik kjo gjė nuk arrihet.
Edhe nė tė kaluarėn shumė nėna me dėshirė i kishin marr nėn mbikqyrje fėmijėt e njė martese tė ndarė por kushtet materiale nuk ja u kan leju njė gjė tė tillė, e sot dalin plotė e thon qė fėmija hon e don i ka taku babės, bile jan tė bindur se kėtė zakon nuk ka fuqi qė e shfuqizon!

emine
09-04-10, 23:08
Po valla, ski faj. Bile atje te puna jem jan do pastrues te atille. Nje dite tu dal prej VC-se ja bona Puna e mbar. Tha mbar paq....thash a po tu fshihet...tha skam qa boj. thash ani fshije, se t'grus tane se kishe prek kurre, bile edhe dajak i kishe jap. E tha zoriii.....edhe kta ktu, qeshtu qesin shkelma, a ne realitet zoni sguzo me ju ni
le se mbane me kesh,po shembul more:wink:

roadrunner
09-04-10, 23:17
Po de hanme, se shkijet i kan pas sakatue, tash duhet me bitis punen me gra. Euuuuu jau honksha ment qe kerkah si kishin pas. Qysh njo bre sdijti me fol per mu knaq, po kejt per alltija.


Valla qashtu ju thash edhe hiq sem erdh keq bile. Se dijshin me blu aty ne ballkon, aaa thojke pram ma pruni punen i rash gjygym kres, ma kish qit qajin e ftoft....heu pisiiiiiii.......rreh grujen qe qon jeten me ta, e hajde ktu laje m*** e grave te huja....bile aspak keq sem erdh me i than.le se mbane me kesh,po shembul more:wink:

teutaA
09-04-10, 23:51
a u gjet fajtori ?

Uragani_99
09-04-10, 23:54
E filloj me nje citat"Ky fenomen retrograd po ndodhė pėr ēdo ditė para syve tanė, si nėpėr shkolla, nė universitete private dhe shtetėrore, nėpėr institucione tė ndryshme shoqėrore, por besa edhe nėpėr institucionet shtetėrore tė vendit. Sipas, shkrimeve mediatike janė me dhjetėra raste kur ndonjė nxėnėse, apo studente nėpėr shkolla, apo fakultete nuk merr notė kaluese nga profesori, pėr shkak tė “abuzimit seksual” tė saj dhe pėr kėtė arsye nuk ka mund tė kalojė provimin. Ose e kundėrta, janė disa dhjetėra nxėnėse, apo studente qė janė detyruar pėr imoralitet me profesorėt e tyre vetėm tė kalojnė provimin, ose tė marrin diplomėn. Faktet janė tė shumta, por deri mė tani ka munguar guximi qytetar, si dhe mbrojtja institucionale pėr parandalimin e kėsaj dukurie. Kjo dukuri ka ndodhur edhe mė herėt, por kohėn e fundit ka marrė hov tė madh tė zhvillimit, pikėrisht pėr shkak tė mos veprimit tė ligjit.",fundi i citatit.Marre nga artikulli ”Imoraliteti ”maskues” ne shoqerine tone” shkruar nga F.Ramadani
E pa me thuaj e nderuara Progres a eshte ky veprim i mire,por me thuaj gjithashtu se c'far po ndodhe ne institucionet publike dhe ne Organizata Punuese te Kosves,si ne ato shteterore ashtu edhe ne ato private,ku pothuajse shumica e femrave te shkreta kushtezohen me abuzim seksual ,perndryshe nuk ka as me te voglen shanse me u punesuar apo per te mbetur te punesuara nese nuk pranojne abuzimin.Pa me thuaj ori zonjushe apo zonje,se ku eshte ketu morali i burrave,une them ne ”fund te pusit”,ne ”dreq te mallkuar”.
.Citate nga libri i poetes,publicistes z.L.Selimi "Rrefime Tronditese":citoj" Ai (burri), nė kotec, nuk bėnte zė, e donte shpirtin e vet mė shumė se djalin. Unė mbeta nė mes tė oborrit, tė shkoja te ai frikėsohesha se do tė ma vrasin djalin, tė mbetesha s'kisha para. Dhe, derisa unė po mendoja njė polic qė na rrinte pas shpine, tri herė me revole shkrepi nė trupin e djalit tim tė vetėm. Klitha aq shumė sa s'di si nuk u shembėn malet, si nuk e dėgjoi zoti dhembjen time"fund i citatit............me tutje vazhdim i citatit,ne pjesen perfundimtare: citoj "Katėr ditė pasi pėrfundoi lufta, vėllai tjetėr, i cili kishte dėgjuar se me kanė vrarė, erdhi bashkė me burrin tim dhe pasi mė shikoi, mė tha: “Mė mirė tė kishe vdekur, tani je pa fėmijė dhe pa burrė, ėshtė dashur ta vrasėsh veten, je fajtore qė tė dhunuan serbėt”. “Unė fajtore! Ngase ti i more paratė dhe nuk ua dhe barbarėve ta shpėtosh djalin tėnd, unė fajtore qė ti nuk na le tė dalim nga fshati edhe atėherė kur tė gjithė e shifnim rrezikun”,-pyesja dhe qaja. –“Motrėn tėnde e dhunuan ushtarėt serbė dhe unė s'mund ta kem mė grua”, -i tha ai vėllait tim dhe eci, pėr tė mos u kthyer kurrė mė...........mbyllje e citatit".Pa me thuaj ori e nderuara Progres se a kemi te beje ketu me burreri te burrit apo ligesi te gruas????!!!!! Dhe, eshte e vertete qe kan ikur burrat si ky ,e ikan lene granimin me femije,une them se po.Dhe ishin me mijera te tilla raste….

Citat nga nje paragraf i Kushtetetutes te shtetit te Suedis ku perfshihen lirit dhe te drejtat njerezore,nese e kam kuptuar mire ,nese jo ,kerkoj falje……marre nga Vikipedia…………citim”I regeringsformen slås även fast att statsmakten skall utövas med respekt för alla människors lika värde och individens frihet och värdighet. Individens personliga, ekonomiska, kulturella och sociala välfärd (http://www.dardania.de/wiki/V%C3%A4lf%C3%A4rd) skall vara den offentliga maktens mål, till vilket hör rätten till arbete, bostad och utbildning, social omsorg och trygghet ”fund i citatit….…… pra ,me thuaj znj.apo zo.Progres se:si e trajtojne Respektimin e lirive dhe te drejtave njerezore ne Kosoven tone te pasluftes.Te tregojne me se miri rastet e ”divorceve” ,ne shumicen e rasteve me fajin e burrave…….te drejtat t’uaja perfshihen ne ket ligj kushtetues dhe je e lire si”zogu qe eshte ne qiell”,nuk perballesh me kanune e me fanatizem shqiptare,paramendo, femrat kosovare,c’far i mbrone,kush i mbrone,ato,nuk jane te mbrojtura ,ato ,vriten ,plagosen,rrahen,maltretohen,abuzohen,nga gjinia e kundert, e ky veprim i shemtuar dhe poshterues, eshte nje paradoks i llojit te vet.


P.S…..vleresimi i juaj eshte i gabuar,sa eshte i gabuar aq eshte edhe i mjere.Lirohu nga mendimi fanatik se ”burrave ju takon te bejne c’far te duan”,ndersa femrat duhet t’i nenshtrohen”dhunes dhe keqperdorimit”,gjithnje sipas ligjeve kanunore apo fanatizmit qe mbreteron me shekuj tek shqiptare.E ke te njohur shume mire se jeton ne Suedi ,aty eshte Gjykata per keto raste,por,pranohen edhe :kompromisi,biseda,marreveshja,toleranca, si rruge per t’i zgjedhur mosmarreveshjet bashkeshortore dhe nuk eshte ”alltija”,thika, sakica, dhe vrasja e bashkeshortes e ne shume raste vrasja edhe e femijve.Ik, nga paragjykimi se femra shqiptare eshte ajo e para 40 viteve ,jo,jo,sot ajo eshte e pavarur dhe ajo do te krijoj jeten e vet ashtu si ajo deshiron, e barabarte me burrin,e deshtem apo nuk e deshtem ne burrat .Nuk jam profet ,”i mrrime” qe t’a kuptoj se c’far te mundon ne koken tende ,por si dukket me teper gjerat i spjegon nga aspekti fetar,mos krahaso Suedin me Kosoven ,te lutem…..me nderime …..Uragani_99

teutaA
10-04-10, 00:07
zoti uragani dy shkrimet e tua qe kam vrejt ne ket tem jan aq te pasuna sa qe ja vlejn me i vu ne faqen e par te forumit dardan dhe mendoj qe duhet te ishte nje tem e veqant ku do te kishte me shum shkrime si keto tuat e te pulbardhes


e sa per kete temen qitash pernime jam kah tutna kur po i shof do komente ksajde un mendojsha qe kemi perparu pak more ska ma kanun e fe kishe funksionon ligji per kto gjana jaaa qkas po nijka njeri ehh te kisha pas mundesin me i pru krejt femrat e ks ne canada hahaha e me ju lan veq meshkujve me u marr me kanune qatje

Uragani_99
10-04-10, 00:31
zoti uragani dy shkrimet e tua qe kam vrejt ne ket tem jan aq te pasuna sa qe ja vlejn me i vu ne faqen e par te forumit dardan dhe mendoj qe duhet te ishte nje tem e veqant ku do te kishte me shum shkrime si keto tuat e te pulbardhes


e sa per kete temen qitash pernime jam kah tutna kur po i shof do komente ksajde un mendojsha qe kemi perparu pak more ska ma kanun e fe kishe funksionon ligji per kto gjana jaaa qkas po nijka njeri ehh te kisha pas mundesin me i pru krejt femrat e ks ne canada hahaha e me ju lan veq meshkujve me u marr me kanune qatje

Pershendetje e nderuara Teuta, dhe falemnderit per mbeshtetje .Te them te drejten plotesisht dakordohem me mendimin tuaj qe thua,per njime jam kah tutna,dhe friga eshte prezente,evidente,sepse ,do te merr kohe derisa te pavaresohet femra shqiptare.Problemi eshte se pavaresia e femres po kuptohet si dukuri negative ne shoqerin tone,perkunder asaj qe duhet te pranohet si pozitive.Pa ngritjen e femres ne nivele te barabarta me mashkullin nuk do te kemi perparim.Mirpo,si do kudo gjerat po levizin ne drejtim te mire ,dhe do te vije koha e kapitullimit te kanuneve dhe fanatizmit shekullor shqiptare.....me nderime ...Uragani_99

uck_aksh
10-04-10, 00:34
i lexova te gjitha postimet dhe pash shum mendime te ndryshme
po filloj nga kjo tragjedi thuhet se i ndjeri paska than se nuk mund te jetoj pa i par femijet esht normale kjo se per femij jetojm per femij punojm nuk kem drejt ta quajm as njerin as tjetrin me fjalet "KURV" un nuk besoj ne ekzistimin e zotit por ju e di qe besoni ne zot por nuk e di perse nuk keni frig nga zoti qe jepni keso mendime ende pa u zbardhur rasti
per te gjitha me vie keq por po me dhemb zemra qe paska pesuar edhe nje femij krejt i pafajshem

Kur ajo fisnikja paska kerkuar ndarje ose shkurorzim qka ka ketu tragjike per at burr ligji ja lejon qe ti shoh femijet ligji ja lejon qe ti merr femijet ne vikende perse kur nje grua kerkon shkurorizim gjithmon konsiderohet si "Kurv e me fjal tjera fyese

Ka shum raste kur mbas shum vite martes burri ndahet nga bashkshortja vetem pse ai deshiron keshtu dhe e ndan nenen nga femijet edhe qka esht me e keqja qe nena nuk i she femijet e vet deri sa te vdes
un kam nje te aferm ku mbas 6 vite mates po shprehem popullorqe e leshon grun per pik te qefit se nuk ja ka qit kafen me nje mengjes edhe nje nat kur ka ardhur ai nga kafeneja ne oret e vona bashkeshorten nuk e ka gjetur duke e pritur po e ka gjetur ne gjum dhe e ndan nenen nga vajza e vet ende pa e festuar ditlindjen e par bashk me nenen sod vajza esht 11 vjeqare dhe nuk e din kend e ka nen nuk e din se si i duket nena e saj nuk ja kan len spaku nje fotografi te nenes se saj


tash ai thot se ka qen kurv si jeton 6 vite dhe mbas 6 vite i thua qe ka qen kurv mbase ta lindi nje vajz pastaj ti nenes se vajzes tende i thua se ka qen kurv jo o vllezer e motra ju qe besoni ne zot atehet keni frig nga ai e un qe nuk besoj ne te kam frig nga vetvetja

Pulebardha
10-04-10, 08:42
Respekt Uragani;

Nje shkrim i denj pér keté tem, ne munges kohe gjitheher shkruaj shkel e shko... e lexova shkrimin ténd dhe me gezoi shumé e sidmos pershkrimi i rastit te asaj zonjes L.Selimi pér té cilen nuk munda me i ndal lotét...

Ne si Komb shumé pak miremi me arsyen, mund té them fare, kemi tejmase te zhvilluar krenariné, dhe po té shqyrtoheshin gjithe keto alamet tema qe ne kemi para vehtes pér me i bo.... shpresoj se nuk do té ishte késhtu si éshté.

Femra Shqiptare nuk guxoi té déshmoj ne Hag, ajo nuk guxoj me ia pranua edhe vehtes tragjedia cila i ka ndodhe... ajo mbeti si nje zog i plagosur ne Oqeanet e pafunda, ku nuk ka mundesi as pér té jetua e as pér té vdekur. E vraré nga bashkeshorti e vraré nga familja. Jam e vetédijshme se éshté folur shumé né kété tem, kemi dalé jasht teme, por populli thot nuk mundesh me terhjek vetem nje fije kashte sepse i mer edhe njeqind tjera me vehte. Ndiej dhembje jetoj me té pér ata te cilet humben mé té dashurit... pér ato té cilat vuajn ne heshtje digjen si qiriri dhe nuk munden me e shpreh.

Plagét e hapura ne mesin e Kombit toné nuk mundet me i sherua asnje kush... ne jemi ata té cilét shtrijm dorén e mirésisé ndaj njéri tjetri....

Falim dhe japim me té mirén pér fémije.... shembim dhe male nese éshté nevoja per té i ikur mé té keqes.... pér té mos vrar.

Asgje nuk mundet me rikthy jeten, e shkurorezimet munden me kurorézim dhe dashuri me u pérsérit.

thellenza
10-04-10, 22:44
Tradheti ka pas ka dhe do te ket edhe ne te ardhmen.
Ndarje ka pas ka dhe do te ket edhe ne te ardhmen.
Bile edhe me shume ne te ardhmen do te ket.
Por Femijet gjithmon kan qendrue te Babai.
Dhe keshtu edhe do te mbes.
Pse?
Psh: ne Kosove ne qofte se Femija do te shkonte me Nenen automatikisht i njeti do te humbte te drejten e Trashegimis...
Ndersa ne qofte se do te shkonte me Nene ,Femija ne Perendim do te perjetonte nje Jet me plot trauma dhe i pa mbrojtur.
Nenat e tilla do te nderrojn Burrat shpesh...don te thot Femija do te jet i detyruar te jetoj me Njerz te huaj .Sa interesant!!! Burrat nuk rrin tu i ndrru grat shpesh a?! Nje mashkull qetu ne kojshi eshte nda prej grus para dy vjetve afersisht, dhe e kan nje ēik te cilen e ka marr ky, dhe ky mrenda 2 vjetve eshte martu per te treten here. Edhe nje pytje per ty Shpat, sa femra i njeh ti qe nuk jan martu me kurr per shkak te femis e sa mashkuj ? Une per vete njoh shume femra e as nje mashkull!

Shpati
10-04-10, 23:01
Sa interesant!!! Burrat nuk rrin tu i ndrru grat shpesh a?! Nje mashkull qetu ne kojshi eshte nda prej grus para dy vjetve afersisht, dhe e kan nje ēik te cilen e ka marr ky, dhe ky mrenda 2 vjetve eshte martu per te treten here. Edhe nje pytje per ty Shpat, sa femra i njeh ti qe nuk jan martu me kurr per shkak te femis e sa mashkuj ? Une per vete njoh shume femra e as nje mashkull!

Njof edhe Femra edhe Mashkuj qe per hir te Femijve sjan martuar.
Por njof edhe Femra edhe Mashkuj qe jan Martuar dhe skan qar Koken per Femijet.
Personalisht nuk kam asgje kunder perkundrazi perkrahi Martesen sepse esht diq normale por duhet te kujdeset edhe per Femijen.

Uragani_99
10-04-10, 23:41
Gjithashu respekt per ju e nderuara Pulebardha.Ju,jeni nje vleresues i drejte,real,dhe shume i sakte.Thenjet t'uaja lidhur me temen do te mbesin te pa shlyera ne kujtesen time.Lufta kunder fanatizmit shekullor dhe mbeturinave te patriarkalizmit duhet bere deri ne ato momente qe te arrihet progres i knaqshem ne respektimin e te drejtave dhe lirive te femres shqiptare.Dhe,me aktivizimin e femres shqiptare ne te gjitha poret e jetes shoqerore,besoj, se do te arrijme ne ato nivele qe femra te mos i nenshtrohet kurre me,"rekomandimeve" patriarkale,fanatike, te porositura dhe te servuara nga burri.Iluzioni i burrit per te qene mbizoterues ndaj gruas, do te pesoj disfatizem, dhe shume shpejte do te vije ajo kohe, kur ketyre "sjelljeve ogurzeza patriarkaliste" te ju themi, hasta la vista ...njehere e pergjithmone.....me nderime ....Uragani_99

roadrunner
11-04-10, 00:29
Burrat i ndrrojn edhe sa i kan grat te shpija, e bejne kete me mendim se eshte pjese e aktiviteteve te tyre sportive. Kojshija i jem (profesor i thot vetes) e ka lshu grujen mas 13 vjet martese, masi ja qiti kulmin shpise, e ajo e gjora dej i ushqeu kejt argat me buke, ke ma e mira. Kur ja qiti kulmin, i tha nuk ke qka rrin ma ketu se skam ma ndjenja per ty, e la qiken 3 vjet e gjys per gjynah ma jetim se jetim, e shkoj e morr nje tjeter per epshet e tija.

Valla me i ardh puna a? Veq ja epi udhet, e qesaj thanies se shpatit i kisha than: Ty a po te hahet? Si te hahet ty, edhe mu me hahet? E kur sje i zoti me rrit thmijen, ta rrit tjeter kush :wink:, spo te pelqen a? Edhe mu sem pelqen me mu rrit thmija me njerke tu e pas nanen e vet si loqk me tana te mirat. Ne RRS, as te dera skish guzojt mem ardh bile. Po ketu folin krejt kollaj, se ishalla sju vje puna me ardh deri qetu, se me ju bo qeshtu a, kejt shkojn ikin per bira te gardhit, ma asnje ketu ne FD sun e gjen hahah...Sa interesant!!! Burrat nuk rrin tu i ndrru grat shpesh a?! Nje mashkull qetu ne kojshi eshte nda prej grus para dy vjetve afersisht, dhe e kan nje ēik te cilen e ka marr ky, dhe ky mrenda 2 vjetve eshte martu per te treten here. Edhe nje pytje per ty Shpat, sa femra i njeh ti qe nuk jan martu me kurr per shkak te femis e sa mashkuj ? Une per vete njoh shume femra e as nje mashkull!

halla e madhe
11-04-10, 07:04
...i lexova me vemendje mendimet e te gjitheve,eshte teme delikate qe ja vlene te flitet cdo dite,te perpunohen keto adete e kanune qe na lan mbrapa me shekujt,vetem nene zezat e hoqen me shpirt jeten e tyre per hire te femijve.
_Para dy dite takova nje mike timen e cila ishte vizituar strehimoren e grave te dhunuara nga partnerat..besoni me tmeroj tregimi i saj,sa shiqptarja ishte aty me femije te vegjel, mosha e nenave sillej prej 25 deri ne 35 vjeq,po thuaj te gjithat ishin ato nena qe kishin ardhe gjate luftes dhe pas luftes ne kete qytet..mos te flasim per problemet familjare qe fillojne ne fillim martese ne nje vend ku emigron,nuk eshte lehte per nenat e shkreta,sapo fillojne te rikemben binaret e reja te jetes ne martese lindin problemet tjera qe nuk kane zgjidhje per disa,nuk kane perkrahje nga askush,jane keto tragjedi psiqike po flas per femra qe kane perjetuar nje gje te tille,me se shumti me dhimbsen femijte qe tere jeten bartin nje boshllek te sterngarkuar psiqik qe nnuk eshte lehte te vazhdojne jeten normale... me vjen keq kur degjoj keso tragjedi:mad:

emine
11-04-10, 09:20
...i lexova me vemendje mendimet e te gjitheve,eshte teme delikate qe ja vlene te flitet cdo dite,te perpunohen keto adete e kanune qe na lan mbrapa me shekujt,vetem nene zezat e hoqen me shpirt jeten e tyre per hire te femijve.
_Para dy dite takova nje mike timen e cila ishte vizituar strehimoren e grave te dhunuara nga partnerat..besoni me tmeroj tregimi i saj,sa shiqptarja ishte aty me femije te vegjel, mosha e nenave sillej prej 25 deri ne 35 vjeq,po thuaj te gjithat ishin ato nena qe kishin ardhe gjate luftes dhe pas luftes ne kete qytet..mos te flasim per problemet familjare qe fillojne ne fillim martese ne nje vend ku emigron,nuk eshte lehte per nenat e shkreta,sapo fillojne te rikemben binaret e reja te jetes ne martese lindin problemet tjera qe nuk kane zgjidhje per disa,nuk kane perkrahje nga askush,jane keto tragjedi psiqike po flas per femra qe kane perjetuar nje gje te tille,me se shumti me dhimbsen femijte qe tere jeten bartin nje boshllek te sterngarkuar psiqik qe nnuk eshte lehte te vazhdojne jeten normale... me vjen keq kur degjoj keso tragjedi:mad:

flasin hallush se deri me sote nuke dine qesht rrespekti ndaj vetes,flasin sepse edhe nese kan femije nuke dijne ta perqafojne dhe ti thojne te dua,flasin sepse lodra e tyre femra nuke futet ne listen e njerzve per ta,flasin per kanune e kurane derisa kurre si kan lexu e zbatu,e sa i perket femrav dhe sidomos shqiptareve per momentin keto shtepi,ku strehohen femrat satistikat tregojne se ne cdo shtepi ne Gjermani sepaku 2-3 gra shqiptare gjinden,shqiptaret e kosoves jane ne liste te zeze ,jo femrat siq pi gjykojne kta tipa, po meshkujte,se di pse shfrtezojne forumin me u mbrojte disi kure mu kta meshkuje kan pa nenat e tyre duke u rraf si kafshet,pra qka keta shenojne dmth e kan pa cdo dite dhe ju duket normale,,,,,
Ka edhe aso femra qe deri ne piken e fundit te gjakut luftojne per femijte ,dhe jane nene e babe per ta,e nese ky raste mirret mu tall ateher ne ket jete cdo borgj paguhet ,,,,,pos qe turp me perkrah dhunen askush ska te drejte te qoje dore mbi tjetrin,pos qe manjaket ,psikopatet qe jane me mendje te semure ata gjejne shkas edhe fmijet ti shkelmisin e ti vrasin,gabim i madh qe femrat tona nuke marrin guxim e sidomos ne perendim te qohen kunder ketyre tipav,ti harrojme traditat e kanunet sote svlejne ato aspak sote per sote meshkujte bejne tregti me femrat,derisa kan ber dokumentat me gjermanet ,kan pastru berdhogjet e gjermanis,kan ber femije se jan shkatru moralisht dhe psiqikisht shfrtzojne rastin te marrin ne kosove vajze te shpis te bukur te ndershme,dhe loja tyre shume her perfundone nese vajza dikure vedisohet dhe sdurone me,per ndryshe me asnje gjermane nuke kan tentu te sillen keshtu se dine forte mire qka i pret,e qka mane kjo toke ,le ai qe ka ba ket krim po qka me duket neveri keta qe perkrahin dhune dhe i japin arsye vrasjes,
veq shqiptari ben fmije me ate femer dhe mbas disa vitev kure ajo si shko per qejfi i thote lavire e poshtrone,nenat e fmijve te tyre ,une dyshoi se kta tipa aq pak kan moral saqe nenen e tyre dhe motren e tyre munde ta bejne gru,keshtu me duken,,,

halla e madhe
11-04-10, 10:01
flasin hallush se deri me sote nuke dine qesht rrespekti ndaj vetes,flasin sepse edhe nese kan femije nuke dijne ta perqafojne dhe ti thojne te dua,flasin sepse lodra e tyre femra nuke futet ne listen e njerzve per ta,flasin per kanune e kurane derisa kurre si kan lexu e zbatu,e sa i perket femrav dhe sidomos shqiptareve per momentin keto shtepi,ku strehohen femrat satistikat tregojne se ne cdo shtepi ne Gjermani sepaku 2-3 gra shqiptare gjinden,shqiptaret e kosoves jane ne liste te zeze ,jo femrat siq pi gjykojne kta tipa, po meshkujte,se di pse shfrtezojne forumin me u mbrojte disi kure mu kta meshkuje kan pa nenat e tyre duke u rraf si kafshet,pra qka keta shenojne dmth e kan pa cdo dite dhe ju duket normale,,,,,
Ka edhe aso femra qe deri ne piken e fundit te gjakut luftojne per femijte ,dhe jane nene e babe per ta,e nese ky raste mirret mu tall ateher ne ket jete cdo borgj paguhet ,,,,,pos qe turp me perkrah dhunen askush ska te drejte te qoje dore mbi tjetrin,pos qe manjaket ,psikopatet qe jane me mendje te semure ata gjejne shkas edhe fmijet ti shkelmisin e ti vrasin,gabim i madh qe femrat tona nuke marrin guxim e sidomos ne perendim te qohen kunder ketyre tipav,ti harrojme traditat e kanunet sote svlejne ato aspak sote per sote meshkujte bejne tregti me femrat,derisa kan ber dokumentat me gjermanet ,kan pastru berdhogjet e gjermanis,kan ber femije se jan shkatru moralisht dhe psiqikisht shfrtzojne rastin te marrin ne kosove vajze te shpis te bukur te ndershme,dhe loja tyre shume her perfundone nese vajza dikure vedisohet dhe sdurone me,per ndryshe me asnje gjermane nuke kan tentu te sillen keshtu se dine forte mire qka i pret,e qka mane kjo toke ,le ai qe ka ba ket krim po qka me duket neveri keta qe perkrahin dhune dhe i japin arsye vrasjes,
veq shqiptari ben fmije me ate femer dhe mbas disa vitev kure ajo si shko per qejfi i thote lavire e poshtrone,nenat e fmijve te tyre ,une dyshoi se kta tipa aq pak kan moral saqe nenen e tyre dhe motren e tyre munde ta bejne gru,keshtu me duken,,,

..e vlersoj plotesisht mendimin tende!

Shpati
11-04-10, 10:13
flasin hallush se deri me sote nuke dine qesht rrespekti ndaj vetes,flasin sepse edhe nese kan femije nuke dijne ta perqafojne dhe ti thojne te dua,flasin sepse lodra e tyre femra nuke futet ne listen e njerzve per ta,flasin per kanune e kurane derisa kurre si kan lexu e zbatu,e sa i perket femrav dhe sidomos shqiptareve per momentin keto shtepi,ku strehohen femrat satistikat tregojne se ne cdo shtepi ne Gjermani sepaku 2-3 gra shqiptare gjinden,shqiptaret e kosoves jane ne liste te zeze ,jo femrat siq pi gjykojne kta tipa, po meshkujte,se di pse shfrtezojne forumin me u mbrojte disi kure mu kta meshkuje kan pa nenat e tyre duke u rraf si kafshet,pra qka keta shenojne dmth e kan pa cdo dite dhe ju duket normale,,,,,
Ka edhe aso femra qe deri ne piken e fundit te gjakut luftojne per femijte ,dhe jane nene e babe per ta,e nese ky raste mirret mu tall ateher ne ket jete cdo borgj paguhet ,,,,,pos qe turp me perkrah dhunen askush ska te drejte te qoje dore mbi tjetrin,pos qe manjaket ,psikopatet qe jane me mendje te semure ata gjejne shkas edhe fmijet ti shkelmisin e ti vrasin,gabim i madh qe femrat tona nuke marrin guxim e sidomos ne perendim te qohen kunder ketyre tipav,ti harrojme traditat e kanunet sote svlejne ato aspak sote per sote meshkujte bejne tregti me femrat,derisa kan ber dokumentat me gjermanet ,kan pastru berdhogjet e gjermanis,kan ber femije se jan shkatru moralisht dhe psiqikisht shfrtzojne rastin te marrin ne kosove vajze te shpis te bukur te ndershme,dhe loja tyre shume her perfundone nese vajza dikure vedisohet dhe sdurone me,per ndryshe me asnje gjermane nuke kan tentu te sillen keshtu se dine forte mire qka i pret,e qka mane kjo toke ,le ai qe ka ba ket krim po qka me duket neveri keta qe perkrahin dhune dhe i japin arsye vrasjes,
veq shqiptari ben fmije me ate femer dhe mbas disa vitev kure ajo si shko per qejfi i thote lavire e poshtrone,nenat e fmijve te tyre ,une dyshoi se kta tipa aq pak kan moral saqe nenen e tyre dhe motren e tyre munde ta bejne gru,keshtu me duken,,,


Nuk ka vetem bardhe dhe zi por e verteta esht diku ne mes.
Familja Shqiptare edhe ne perendim esht e rrespektuar edhe tash nga te tjeret. Femra Shqiptare ka Pozit te mir ne Shoqeri ,Familje ,jo vetem ne Kosove por edhe ne Perendim.
Femra esht Nena jon, Motra jon, Vajza jon, pra ketu askush nuk ka mendim negativ per Femren.
Por edhe te Shqiptaret sikurse te tjeret ka te till qe deshtojn ne Jet.
Njeriu mund te jet i mir ne Shkoll, Karrierr por ne Jet deshton ,pra problemet lindin te keta Njerz.
Pa aftesi , Taksirat quje si te don.

Tragjedia demton te gjith :Femren,Mashkullin, Femijen dhe te afermit pra nuk shpeton askush.
Fajtor ne Tragjedi ne nje rast mund te jet Mashkulli heren tjeter Femra ,statistik nuk ka.
Kanuni ose e drejta zakonore nuk esht diqka artificiale por nje kompromis shoqeror qe kan gjetur Shqiptaret ne te kaluaren per te rregulluar qeshtjet Familjare, Trashegimore, etj.
Sistemi ekonomik i asaj kohe ka mundesuar nje zgjedhje te till.
A ka qen e demtuar Femra ne ate kohe ?
Po dhe jo.
Po! se e njeta nuk ka fitur te drejten e Kujdestaris.
Jo ! e njeta automatikisht esht liruar nga barra e Kujdestaris dhe esht martuar ka filluar Jeten prap.
Me moton Koha sheron plaget.

E tash !
Sistemi ekonomik tash ia mundeson Femres nje jet te pavarur por ka edhe veshtersi !
Ndarja e Kujdestaris automatikisht Femres do tja merrte mundesin per te filluar Jeten prap.
Dhe me rritjen e Femijve gjendja e Femres do te keqesohet sepse sistemi ekonomik ia mundeson edhe Femis ta braktis Shtepin dhe Nena ne moshe te mbes e vetme.
Pra diqka ka nderruar per te mir diqka per te keq.
Por edhe Njerzit nuk nderrojn shpejt !
Nuk besoj se vullnetarisht do te heqin dor Mashkujt nga e drejta e Kujdestaris.
Si do qe te jet dalja ne sken e ketyre problemeve do te demtoj pa dallim Gjinie te dy palet.
Shqiptari dhe Shqiptarka hyn ne martes me qellim te themeloj Familje Tradiconale Shqiptare . Ne qofte se diq e till nuk mund te beht me ateher asnjera pal nuk do te ...

Guri i madh
11-04-10, 10:17
Nuk ka vetem bardhe dhe zi por e verteta esht diku ne mes.
Familja Shqiptare edhe ne perendim esht e rrespektuar edhe tash nga te tjeret. Femra Shqiptare ka Pozit te mir ne Shoqeri ,Familje ,jo vetem ne Kosove por edhe ne Perendim.
Femra esht Nena jon, Motra jon, Vajza jon, pra ketu askush nuk ka mendim negativ per Femren.
Por edhe te Shqiptaret sikurse te tjeret ka te till qe deshtojn ne Jet.
Njeriu mund te jet i mir ne Shkoll, Karrierr por ne Jet deshton ,pra problemet lindin te keta Njerz.
Pa aftesi , Taksirat quje si te don.

Tragjedia demton te gjith :Femren,Mashkullin, Femijen dhe te afermit pra nuk shpeton askush.
Fajtor ne Tragjedi ne nje rast mund te jet Mashkulli heren tjeter Femra ,statistik nuk ka.
Kanuni ose e drejta zakonore nuk esht diqka artificiale por nje kompromis shoqeror qe kan gjetur Shqiptaret ne te kaluaren per te rregulluar qeshtjet Familjare, Trashegimore, etj.
Sistemi ekonomik i asaj kohe ka mundesuar nje zgjedhje te till.
A ka qen e demtuar Femra ne ate kohe ?
Po dhe jo.
Po! se e njeta nuk ka fitur te drejten e Kujdestaris.
Jo ! e njeta automatikisht esht liruar nga barra e Kujdestaris dhe esht martuar ka filluar Jeten prap.
Me moton Koha sheron plaget.

E tash !
Sistemi ekonomik tash ia mundeson Femres nje jet te pavarur por ka edhe veshtersi !
Ndarja e Kujdestaris automatikisht Femres do tja merrte mundesin per te filluar Jeten prap.
Dhe me rritjen e Femijve gjendja e Femres do te keqesohet sepse sistemi ekonomik ia mundeson edhe Femis ta braktis Shtepin dhe Nena ne moshe te mbes e vetme.
Pra diqka ka nderruar per te mir diqka per te keq.
Por edhe Njerzit nuk nderrojn shpejt !
Nuk besoj se vullnetarisht do te heqin dor Mashkujt nga e drejta e Kujdestaris.
Si do qe te jet dalja ne sken e ketyre problemeve do te demtoj pa dallim Gjinie te dy palet.
Shqiptari dhe Shqiptarka hyn ne martes me qellim te themeloj Familje Tradiconale Shqiptare . Ne qofte se diq e till nuk mund te beht me ateher asnjera pal nuk do te ...


allahu qoft me juve oo Burimi 35 i konvertuar ne SHpat

Murgesha
11-04-10, 11:16
Nuk ka vetem bardhe dhe zi por e verteta esht diku ne mes.
Familja Shqiptare edhe ne perendim esht e rrespektuar edhe tash nga te tjeret. Femra Shqiptare ka Pozit te mir ne Shoqeri ,Familje ,jo vetem ne Kosove por edhe ne Perendim.
Femra esht Nena jon, Motra jon, Vajza jon, pra ketu askush nuk ka mendim negativ per Femren.
Por edhe te Shqiptaret sikurse te tjeret ka te till qe deshtojn ne Jet.
Njeriu mund te jet i mir ne Shkoll, Karrierr por ne Jet deshton ,pra problemet lindin te keta Njerz.
Pa aftesi , Taksirat quje si te don.

Tragjedia demton te gjith :Femren,Mashkullin, Femijen dhe te afermit pra nuk shpeton askush.
Fajtor ne Tragjedi ne nje rast mund te jet Mashkulli heren tjeter Femra ,statistik nuk ka.
Kanuni ose e drejta zakonore nuk esht diqka artificiale por nje kompromis shoqeror qe kan gjetur Shqiptaret ne te kaluaren per te rregulluar qeshtjet Familjare, Trashegimore, etj.
Sistemi ekonomik i asaj kohe ka mundesuar nje zgjedhje te till.
A ka qen e demtuar Femra ne ate kohe ?
Po dhe jo.
Po! se e njeta nuk ka fitur te drejten e Kujdestaris.
Jo ! e njeta automatikisht esht liruar nga barra e Kujdestaris dhe esht martuar ka filluar Jeten prap.
Me moton Koha sheron plaget.

E tash !
Sistemi ekonomik tash ia mundeson Femres nje jet te pavarur por ka edhe veshtersi !
Ndarja e Kujdestaris automatikisht Femres do tja merrte mundesin per te filluar Jeten prap.
Dhe me rritjen e Femijve gjendja e Femres do te keqesohet sepse sistemi ekonomik ia mundeson edhe Femis ta braktis Shtepin dhe Nena ne moshe te mbes e vetme.
Pra diqka ka nderruar per te mir diqka per te keq.
Por edhe Njerzit nuk nderrojn shpejt !
Nuk besoj se vullnetarisht do te heqin dor Mashkujt nga e drejta e Kujdestaris.
Si do qe te jet dalja ne sken e ketyre problemeve do te demtoj pa dallim Gjinie te dy palet.
Shqiptari dhe Shqiptarka hyn ne martes me qellim te themeloj Familje Tradiconale Shqiptare . Ne qofte se diq e till nuk mund te beht me ateher asnjera pal nuk do te ...


Ka ndryshu shumė tradita e kanunit o Shpat.
Sot gjithnjė e mė shumė has fėmijė tė vegjėl qė mė shumė qė thėrrasin "Bab hajde lama bythėn" se qė i thėrrasin nėnat. Me traditė kjo punė pa diskutim i ka taku nėnės!
Gjithnjė e mė shum baballarėt janė ata qė ushqejnė, i vėnė nė gjumė fėmijėt, dhe gjithnjė e mė shumė po ndryshon tradita e tė qenit i lidhur mė shumė me nėnėn se me babain.
Ktyne herė simbas traditės sė tė jetuarit brezat nėn njė kulm e mbledhjes sė tri katėr kunatave nė njė shtėpi, baballarėt fare pak kan qen prezent nė jetėn e fėmijėve.
Tash pėr tė ruajt atė traditė a tė kėmbėngulim tė jetojmė sė bashku me vėllezėrit e burrave nėn njė kulm?
Shumė mė mirė qė sot djali nuk e ka synim flijimin pėr prindėr, tė martohet pėr hatėr tė tyre me nusen qė ja gjejnė ata siq ėshtė bėrė nė tė kaluarėn pėr hir tė traditės. Ka pa shumė qifte qė kan jetuar tė martuar vetėm hatri i familjeve e nė realitet as qė kan mund tė ja lėshojn sytė njėri tjetrit pėr munges dashurie mes tyre.
Normal te ato qifte gjithmonė kan qenė nė skenė grindjet e mosmarrėveshjet tė cilat nė tė shumtėn jan bėrė nė sy tė fėmijėve.
Ato skena jan ngulitur thellė nė mendjet e tyre e fėmijė tė tillė sot tė martuar e me fėmijė vazhdojn "traditėn" e mbrapshtė qė padrejtėsisht ja u ka dhuru jeta!

Sot ka shumė baballarė e nėna qė jetojnė bashkė e fėmijėt edhe pse i kan 5 a 6 i kan tė shkepur nėpėr botė, bani e vdiq burri para gruas prap se prap ajo nėnė do tė jetė e vetmuar duke ja u ruajtur mallin bijve tė vet, Edhe kėtu bie poshtė ngulmimi i yt se fėmijėt e sotėm e lėnė nėnėn e ndarė herdo kur vetėm.

Nuk po mė pėlqejnė disa femra qė po kėmbėngulin qė ajo do tė mbikqyrė me ēdo kusht fėmijėt nėse i vjen deri te ndarja! Sepse haptazi po e mohojnė tė drejtėn e fėmijės pėr tė pas babain ani pse ndoshta ai ėshtė fajtori kryesor pėr ndarje. Nuk e besoj kurrėn e kurrės qė njė burr nėse nuk e don mė gruan e vet, tė marr fund edhe dashuria pėr fėmijėt e vet.
Mos i pėrzini ndjenjat e qiftit me tė drejtat e fėmijėve pėr tė pas kontakt me tė dy prindėt, secili prej nesh mund tė mos e dojė mė burrin apo gruan, ose ti lind dashuri tjetėr, po kurr nė jetė nuk mund tė harroj e tė mos i dojė mė fėmijėt e vet.

Nuk kam fare dyshim qė Ajeti e Dinorja qė u bėnė shkak pėr kėto diskutime nuk i kan dashtė fėmijėt, mbase edhe dashuria e madhe qė kan pas pėr ta ėshtė shkaku i kėsaj tragjedie.
Familjarėt e Ajetit gabojnė rėndė nėse e konsiderojnė Dinoren lavire, ata mos tė harrojnė se ish qifti Ajet e Dinore e kan edhe Ronartin, i cili pa kurrfarė dyshimi do tė rritet me Dinoren e mirė apo e keqe qoftė Dinorja, Ronarti mban nė dejt e vet gjak tė familjes sė tyre.

progress
11-04-10, 11:19
-Nuk e di nga e nxore kete konkludim se un flisja kunder gjinis femrore apo isha kunder !!
-Sote femren shqiptare e gjen ne instuticione te ndryshem.-Aty ku eshte mashkulli aty eshte dhe femra e pranishme me aktivitete e saj.
,,E keqja qendron se femra shqiptare,sote nuk din ta respektoj lirine vete,,nuk flasim ne shumes.ka edhe tilla se vlejn shum me shum, se nje mashkell i rendomet,
-Kure femra vendose te shkollohe te korri sukses ne lemi te ndryshem .ajo duhet te ekte kujdes ne radhe te pare me sjelljen e vete..-Ajo femer qe do te arri sukses nuk shkon neper diskoteka neper kafiteri , gjate orve te mesimite,dhe ne funde te vitit lejon te (ABUZOHET( apo te shes nderin per njer note kaluse?-Askushe me dhun askujt s'mund ti bej asgje. keto gjera behen me vete deshir te cdo individi...

Tani femrat jan shum te emancipuare, vetem neper zonat rurale, apo nga ato familjet qe mungon kushtet ekonomike nuk vazhdojn shkollen femrat..

-Femra duhet te kete KUJDES ME NEYREN E MANGJIMIT TE JETES SE VETE,duhet zgjedhure apo diture llojn e stilit te veshjes. ne orar te punes nuk shkohet pothujse lakuriq.ketu eshte probleim se nuk din te mengjojn jeten e vet disa femra duke fillu vete nga stili i veshjes...
nuk jam nga ajo te mos vishete si ajo deshiron,por te di vendin ku duhet veshur aje stil...
e mos ti hudhim fajin gjinis te kunder gjoja me ngacmoj profi apo drejtori,Jo i nderuare,,URAGANI,,femres sote nuk i mungon asgje. nuk eshte sote ajo femre e viteve 40 ..-NESE ne vitet e 40 ka ndodhe se marttesat jan ber me shkusi(mesit) sote ndodhe e kunderta. dhe eshte pozitive. nese do dinim te udheheqnim mir kete rol.

-Gjate luftes se fundite, shum evertet se ka pase shum femra se jan dhunu, kam lexu shum raste nje nder ato edhe ate librin per vajzate qe ju cekete.kam shkru shum pse askush nuk i pranon ato femra ashtu si jan.por ka mbet fjala nen,, hije,,-nese ti je mashkell dhe nuk ke ndodnje lidhje serjoze pse nuk fillon ti ti ofroshe nje mbeshtetje nje femres se dhunuare?!
-KA pase edhe nder ata burreca qe ka len gruan ne duare te armikut vetem per ta rujt jeten evete..
POR KA PASE EDHE TILL QE KAN DHEN JETEN PER FAmiljen,,nuk mund te flasim ne shumese per asgje.siq ka trima ka edhe frigacak,siq ka femra te perdala ka edhe te moralshme....

-NESE hyn vetem pak dhe lexon ke tema pa *cenzure do shikoshe si din ta mangjoj femra sote lirin evete.-Nese nje femre ka afer partnerin ka femijet dhe hyn e shkruan per menyrat e (seksi)per jeten intime ku ajo i takon cdo njeriut ta mbaj per vete!!! si te them ne se abuzohet sote femra apo i ndalet liria e vetqeverisje se vete,Pikrishe rasti i Ajeti me Dinoren ka fillu me marrjen e telefonates nga dashnori i saj.Prandaj them mos tju hedhim fajin meshkujve kur femra eshte fajtore kryesosre ne shumicen erasteve per nje prishje te rendite familjare....NESE NUK SHKON MOS I MBAJ GJERAT PEZULL E JO TE JA PUNOSHE MBASE SHPINES,,Sote nuk behete jeta me cenzure por nuk din ta mengjojn fatkeqsishe disa!!!

-Rastit I Ajetie eshte raste shum i ngatrruare,sepse mungon viktim per te ven drejtesi ne kete rast.Nje shqiptare nuk vret femijun vete pa pase arsyje shum te forte,,(EVROPIANI vret per interes e shqiptare per nder)Shqiptare nuk han femiun evete e aji e ben nje gje till.Pra duke folur cdo here jo ne shumes.-Rasti qe shokoj boten ishte pikrishe rasti qe ndodhi ne nje vende shum demokraTIK (austri) ku prindi dhunon vajzen ,krijon femiljen dhe mban te mbyllur. per me shum se 18 vite!!!!edhe un them jam kunder dhunes ne familje ,por gjerat se ndodhin mbase shpines vrasin me shum.prandaj vien deri te ekceset e tilla....
,,Nje femere qe ben nje pun te paster ajo dhe krijon femilje te shendosh,,andaj nuk duhete te mendojm se po behet diskriminim sote sepse gabojm rende.
,,Allahu denon te beshe qrregullim ne tok,aje denon amoralitetin,nese nje Titanik u fundose ne vitein 1912,dhe kishet humbje,edhe sote e kesaj dite flitet per rast si tje rast i freskete e sote sa titaniket fundosen ,sa temermete ,sa permbytjet ,dhe kushe eshte fajtore?/ vete njeri sepse ben qrregullim ne tok,dhe allahu denon ,,,JETA DESHEM NE APO JO ESHTE E LIDHURE ME ALLAHUN dhe nuk edi si mund dikush te thot mos ti perzim gjerat me fen!!

Sote porostiticion behet ne menyre te rregullte pra eshte i licensuare dhe mbrohet nga ligji pra e mir eshte ti zbatojm rregullat e ligjit apo te Allahut?

schütze
11-04-10, 22:25
.................................................. .
[SIZE=3]veq shqiptari ben fmije me ate femer dhe mbas disa vitev kure ajo si shko per qejfi i thote lavire e poshtrone,nenat e fmijve te tyre ,une dyshoi se kta tipa aq pak kan moral saqe nenen e tyre dhe motren e tyre munde ta bejne gru,keshtu me duken,,,

emine nese ke pas raste te tilla ne familje apo ne te afermit, asht mir qe ta hapesh nje tem tjeter

edhe nuk kam ndegju qe nje femer ka lind lavire,nese nje gru asht e martuar edhe ka femi,edhe pas shpine te burrit ladrohet me tjer, nuk e di qka i thuhet asaj
shum koh kam ne mergin, por nuk me ka ra rasti te shoh ndoj femer te shkollume pa moral,por vetem apo te pa shkollume qe kan ardh nga kosova kan ba marrzira,asht fjala per gra te martume, ne nje hajm kan qen 5 familje, 3 prej tyre jan nda,sepse grat e tyre po te kishin nundesi do hapeshin shpi publike,bile edhe pa pages
sa i perket kesaj tragjedie, nuk e di si ka ndodh,sepse aj i ndjeri, ter ketyre viteve qe ka jetu me gru,nuk ka qen i lumtur,sepse kurr nuk ka arrit te ja plotsoj te gjitha deshirat gruas, sepse ato kan qen pa fund,por prap asht e pa besushme se si ka mujt ajo gru te fut ket te ndjer ne grack
disa femra ketu ne mergim, e dojn vetem gjysmen e tradites shqiptare, e gjysen e tradites europiane,sa i pereket punes edhe angazhimit per mbajtjen e familjes, ketu ju pelqen se burri asht pergjegjs per sigurimin e te ardhunave per shpenzime, e kur vjen fjala ato duhen me qen te lira si dojn vet, me shetit, me u sjell posht e perpjet pa lidhje,edhe nese dikun punon disa or ato te holla i dergon familjes se vet, pa mendu per burrin apo femin e vet,vetem femrat shqiptare din keshtu, nuk po foli me shums, edhe per fat te mir jan ni numer i vogel,qe nuk din as te dalin ne rrug si duhet, edhe nese dalin me vetsherbim apo ne qytet, dalin te veshura edhe te shminkune si te punojshin ne shpi publike, e femrat e evropes nuk i sheh keshtu

roadrunner
12-04-10, 01:33
A din najkush mem tregu, deri sot a eshte qel naj strehimore per meshkuj viktima, se shume kokan tu hjek ingratit e se paskum diten.

Po aj Ajet qorri, aj smotan, aj i paftyre, qka se morr ni baluke atje ku ju pershtat, po hyni kaq fell me ket femer. Ky hiq s'te koka kon i lumtur prej fillimit, veq kur i paska shuken dritat paska pas pa lumturi ingrati, se kah i morri aj ata thmi? Pse i boni dy thmi? A lejleki ja pruni a? Pse se lshoj ket lavire ne fillim kur s'koka kon i lumtur?

Kur njeri ka probleme te stresit mundet me shku te psikologi, kur ke probleme psiqike, shkon te psikiatri. E kur je ahmak, pis, njeri i lige, e kap alltijen, edhe shkon e vran thmijen tond. Nje njeri qe vran thmin e vet, smundet me pas emer tjeter. As mos kqyrni me e shfajsu ket tepric qe s'e ka dit as aryen e ekzistences se vet.

Femija shkon te nana, nese nana eshte lavire, nuk kujdeset per femij, baba e merr automtikisht besimin e femijes. Ju kejt pe dini se ajo e paska pas tjeter kond, po a jeni te sigurt? Jo. A jeni te sigurt qe ky pis s'ka pas tjeter? As per ket s'mundeni me garantu.

E verteta e kesaj eshte se aj pis e ka vra femijen e vet, ke qysh ke nana, ke qysh ke aj pis, aj pis ka vra femijen e vet, edhe nuk shfajsohet me asgje ne ket bote.

emine
12-04-10, 07:24
emine nese ke pas raste te tilla ne familje apo ne te afermit, asht mir qe ta hapesh nje tem tjeter

edhe nuk kam ndegju qe nje femer ka lind lavire,nese nje gru asht e martuar edhe ka femi,edhe pas shpine te burrit ladrohet me tjer, nuk e di qka i thuhet asaj
shum koh kam ne mergin, por nuk me ka ra rasti te shoh ndoj femer te shkollume pa moral,por vetem apo te pa shkollume qe kan ardh nga kosova kan ba marrzira,asht fjala per gra te martume, ne nje hajm kan qen 5 familje, 3 prej tyre jan nda,sepse grat e tyre po te kishin nundesi do hapeshin shpi publike,bile edhe pa pages
sa i perket kesaj tragjedie, nuk e di si ka ndodh,sepse aj i ndjeri, ter ketyre viteve qe ka jetu me gru,nuk ka qen i lumtur,sepse kurr nuk ka arrit te ja plotsoj te gjitha deshirat gruas, sepse ato kan qen pa fund,por prap asht e pa besushme se si ka mujt ajo gru te fut ket te ndjer ne grack
disa femra ketu ne mergim, e dojn vetem gjysmen e tradites shqiptare, e gjysen e tradites europiane,sa i pereket punes edhe angazhimit per mbajtjen e familjes, ketu ju pelqen se burri asht pergjegjs per sigurimin e te ardhunave per shpenzime, e kur vjen fjala ato duhen me qen te lira si dojn vet, me shetit, me u sjell posht e perpjet pa lidhje,edhe nese dikun punon disa or ato te holla i dergon familjes se vet, pa mendu per burrin apo femin e vet,vetem femrat shqiptare din keshtu, nuk po foli me shums, edhe per fat te mir jan ni numer i vogel,qe nuk din as te dalin ne rrug si duhet, edhe nese dalin me vetsherbim apo ne qytet, dalin te veshura edhe te shminkune si te punojshin ne shpi publike, e femrat e evropes nuk i sheh keshtu
Po breh schutze shume pe mbrone krimin andaj e shofe qe sja vlen me diskutu me ju aspak,apo ke harru se ktu eshte ne pyetje femija,nese ket raste e arsyetone,ateher shifet se ku jeni edhe ju,mos tju vret se ne liste te zeze jane meshkujte shqiptare e jo femrat,kshtuqe cdo arsyetim i juaji nuke ka aspak pesh pos neveri kure lexohet...ishalla mushi mend najher

schütze
12-04-10, 08:00
Po breh schutze shume pe mbrone krimin andaj e shofe qe sja vlen me diskutu me ju aspak,apo ke harru se ktu eshte ne pyetje femija,nese ket raste e arsyetone,ateher shifet se ku jeni edhe ju,mos tju vret se ne liste te zeze jane meshkujte shqiptare e jo femrat,kshtuqe cdo arsyetim i juaji nuke ka aspak pesh pos neveri kure lexohet...ishalla mushi mend najher
nuk asht aspak e vertet se po e mbrojm krimin,edhe por jemi duke akuzu ate qe e solli at te ndjer ne at gjendje, edhe per mendimin tim,aj nuk ka dasht te veproj ashtu pa marr parasysh se ajo lavire ja ka ba punen
edhe ketu asht dhimbja e madhe per femiun,per at qe ka ndrru jet edhe per ketqe jeton tash,edhe nese jeton me nenen aj prap do jeton me njerz te huaj,me frajera te nanes,edhe me siguri se do ta perkamin,edhe aj kurr nuk do te jet i lumtur
sa i perket Ajetit edhe Dinores ata kan qen te vetdishem,keta te dyt kan luftu per femi,nje luft e cila pesoj vet ajeti edhe djali i tij,se si ka ndodh ngjarja ende nuk dihet,por nja asht e sigurt, se dinorja e ka shfrytzu jeten e te birit per vet mbrojtje, gjeje ti nje nen qe e shfrytzo fmin e vet per mbrojtje????
gjeje mje nen qe i torturon femit e vet, veq se njeri ngjan babait,edhe asht i dhan ma shum mas babait???
si e sheh veten ajo gru qe ja bie punen burrit keshtu, krenare? trimresh? te moralshme??
nuk asht e falshme kjo qe ka ndodh,pa marr parasysh kush e ka kry vepren, por si thot populli, pika pika mushet pusi,por shum e sigurt asht se ajo e ka sjell punen deri ketu

sa i perket se shqiptaret jan ne leter te zez, un nuk e di, por nese ne i thojmi vetes se jemi ne leter te zez,ja bajna te miren vetes,
por un e di se per tana krimet qka ndodhin qdo skaj te botes i bejn te tjeret me shum se shqiptaret,por ne jemi e zeza vetes, se nuk kam ni ndojhet shqiptar duke e urrejt apo kauzu ndoj nacionalitet tjeter,pa marr parasysh se qfar krime bejn, por shqiptaret e nenqmojn e akuzojn e urrejn vetem vetveten

schütze
12-04-10, 08:29
“ü+A din najkush mem tregu, deri sot a eshte qel naj strehimore per meshkuj viktima, se shume kokan tu hjek ingratit e se paskum diten.

Po aj Ajet qorri, aj smotan, aj i paftyre, qka se morr ni baluke atje ku ju pershtat, po hyni kaq fell me ket femer. Ky hiq s'te koka kon i lumtur prej fillimit, veq kur i paska shuken dritat paska pas pa lumturi ingrati, se kah i morri aj ata thmi? Pse i boni dy thmi? A lejleki ja pruni a? Pse se lshoj ket lavire ne fillim kur s'koka kon i lumtur?

Kur njeri ka probleme te stresit mundet me shku te psikologi, kur ke probleme psiqike, shkon te psikiatri. E kur je ahmak, pis, njeri i lige, e kap alltijen, edhe shkon e vran thmijen tond. Nje njeri qe vran thmin e vet, smundet me pas emer tjeter. As mos kqyrni me e shfajsu ket tepric qe s'e ka dit as aryen e ekzistences se vet.

Femija shkon te nana, nese nana eshte lavire, nuk kujdeset per femij, baba e merr automtikisht besimin e femijes. Ju kejt pe dini se ajo e paska pas tjeter kond, po a jeni te sigurt? Jo. A jeni te sigurt qe ky pis s'ka pas tjeter? As per ket s'mundeni me garantu.

E verteta e kesaj eshte se aj pis e ka vra femijen e vet, ke qysh ke nana, ke qysh ke aj pis, aj pis ka vra femijen e vet, edhe nuk shfajsohet me asgje ne ket bote.
te gjith jan pisa,ata qe bej gjithqka,perkembet nga te huajat per te siguru nje jet me te mir per te ardhmen,shum hjekin kah 3-4 vite me teb hujat, edhe pastaj shkojn ne kosov e martohet pa dit se ato do te jen ndoshta fati me i keq qe mund te jet ne jeten e tyre, ma shum se gjysa e femrav ne kosov martohen me keta qe jan jasht vetem per interes, e nje dit pasi ti rregullojn punt ashtu si dojn e qojn kryt e nuk din qe ka zot pos k....,edhe pas nje kohe ju bahet bajat raca e bardh,edhe e shijojn racen e zez,po skan faj se raca e zez asht e njoftur

edhe pse ajo lavire e ka meritu te behet copa copa, aj i ndjeri asht dasht te ruaj rastin edhe te mos bej ket ne prezenc te femive,pse ka ndodh ne prezenc te femive jep me kuptu se ajo sken nuk ka qen e pregaditne por e rastsishme,edhe pse nuk dihet e sigurt se kush asht vrasi, nga ka ardh armja, asht e sigurt se aj nuk kishte vra djalin edhe veten,po ka desht te vret at lavire
ajo lavire nuk e meriton te jetoj pas kesaj qe ka ndodh,edhe vet ngjarja si ka ndodh kuptohet se ajo asht nje lavire e pa shembullt deri me tani, femija qe jeton asht fat i zi qe me siguri ka mu rrit me nje lavire edhe i dramatizum prej saj,por shpresoj ne drejtesin gjermane, se ajo kurr nuk duhet me pas drejten me marr at femi,pasi ajo ka deshmu se edhe femit i shfrytzon per vetmbrojtje, e ajo nuk meriton te ket femi

Murgesha
12-04-10, 08:39
nuk asht aspak e vertet se po e mbrojm krimin,edhe por jemi duke akuzu ate qe e solli at te ndjer ne at gjendje, edhe per mendimin tim,aj nuk ka dasht te veproj ashtu pa marr parasysh se ajo lavire ja ka ba punen
edhe ketu asht dhimbja e madhe per femiun,per at qe ka ndrru jet edhe per ketqe jeton tash,edhe nese jeton me nenen aj prap do jeton me njerz te huaj,me frajera te nanes,edhe me siguri se do ta perkamin,edhe aj kurr nuk do te jet i lumtur
sa i perket Ajetit edhe Dinores ata kan qen te vetdishem,keta te dyt kan luftu per femi,nje luft e cila pesoj vet ajeti edhe djali i tij,se si ka ndodh ngjarja ende nuk dihet,por nja asht e sigurt, se dinorja e ka shfrytzu jeten e te birit per vet mbrojtje, gjeje ti nje nen qe e shfrytzo fmin e vet per mbrojtje????
gjeje mje nen qe i torturon femit e vet, veq se njeri ngjan babait,edhe asht i dhan ma shum mas babait???
si e sheh veten ajo gru qe ja bie punen burrit keshtu, krenare? trimresh? te moralshme??
nuk asht e falshme kjo qe ka ndodh,pa marr parasysh kush e ka kry vepren, por si thot populli, pika pika mushet pusi,por shum e sigurt asht se ajo e ka sjell punen deri ketu

sa i perket se shqiptaret jan ne leter te zez, un nuk e di, por nese ne i thojmi vetes se jemi ne leter te zez,ja bajna te miren vetes,
por un e di se per tana krimet qka ndodhin qdo skaj te botes i bejn te tjeret me shum se shqiptaret,por ne jemi e zeza vetes, se nuk kam ni ndojhet shqiptar duke e urrejt apo kauzu ndoj nacionalitet tjeter,pa marr parasysh se qfar krime bejn, por shqiptaret e nenqmojn e akuzojn e urrejn vetem vetveten


Pershendetje schutze!

Po e shof se tan kohen po shkruan ne rolin e nje detektivi.
Jo nena e ka qit djalin para vetes per ta mbrojt veten, jo ajo lavire ja ka pru punen.
Si detektiv duhet ta kesh te gatshem edhe opcionin tjeter.
Cka thua ti nese Auloni eshte hjedh ne gjoks te Dinores per ta mbrojt ai me trupin e vet te njom nenen nga plumbat e shkrepur prej babait? Shum femije do ta benin nje gje te tille, se femiu nuk duron t“i jipet nje shpulle nenes ne prezence te tij e le me te shkrepen plumba ne trup te saj.

Po thua cila nene e qet djalin para vetes, per te shpetuar veten, une te pyes ty cili babe tenton t“ja vras nenen femijeve ne prezence te tyre.

Ishalla Ronarti nuk eshte ne gjendje te mbaj mend tere jeten ket fatkeqesi, se ate nuk do ta bejne te palumtur "jaranat" e ardhshem te nenes se tij, por lumturia e tij do ti jet e cunguar nga krismat e plumbave te shkrepur prej babait te tij. Skena kur i vritet vellau, nena e babai te mbuluar me gjak, e ai vetem dy vjeq pa qen ne gjendje te kuptoj se cfare po ndodh, ju tmerron valle juve kjo sken?

halla e madhe
12-04-10, 09:12
Oj Murgeshe, kur t'thehet kerri rruget qelen vetevetiu,thone pleqt!....mazamakeq per ate familje, askush mos e provoft kete te keqe! Cka s'po mbajka toka!:mad:

roadrunner
12-04-10, 09:13
Mu per faktin se vrasjet ndodhin edhe ne menyre te rastesishme, ai nuk eshte dasht bre heyyy....qysh mara para femijes. Edhe une mund te egzagjeroj te ndertoj skenar kinse ata u paskan perla dhe femija ka nderhy ne mbrojtje dhe pahire e paska rrok plumbi i cili edhe ka mujt me shkrep pahire, dhe ne ate moment kur kjo te kete ndodhe, ai ka shkrep ne nenen, dhe ne fund ia fut vetes prej trishtimit se ska per te me jete. Po, fakti qendron se pse ai me shku atje me qellim te keq para femijve te tij? Nuk ka pse mbrohet po veq te vajtohet. Mu me rrenqethet trupi se di. A ka ma tmerr...Eshte Ai se jep jete, dhe Ai se merr jete.

“ü+
te gjith jan pisa,ata qe bej gjithqka,perkembet nga te huajat per te siguru nje jet me te mir per te ardhmen,shum hjekin kah 3-4 vite me teb hujat, edhe pastaj shkojn ne kosov e martohet pa dit se ato do te jen ndoshta fati me i keq qe mund te jet ne jeten e tyre, ma shum se gjysa e femrav ne kosov martohen me keta qe jan jasht vetem per interes, e nje dit pasi ti rregullojn punt ashtu si dojn e qojn kryt e nuk din qe ka zot pos k....,edhe pas nje kohe ju bahet bajat raca e bardh,edhe e shijojn racen e zez,po skan faj se raca e zez asht e njoftur

edhe pse ajo lavire e ka meritu te behet copa copa, aj i ndjeri asht dasht te ruaj rastin edhe te mos bej ket ne prezenc te femive,pse ka ndodh ne prezenc te femive jep me kuptu se ajo sken nuk ka qen e pregaditne por e rastsishme,edhe pse nuk dihet e sigurt se kush asht vrasi, nga ka ardh armja, asht e sigurt se aj nuk kishte vra djalin edhe veten,po ka desht te vret at lavire
ajo lavire nuk e meriton te jetoj pas kesaj qe ka ndodh,edhe vet ngjarja si ka ndodh kuptohet se ajo asht nje lavire e pa shembullt deri me tani, femija qe jeton asht fat i zi qe me siguri ka mu rrit me nje lavire edhe i dramatizum prej saj,por shpresoj ne drejtesin gjermane, se ajo kurr nuk duhet me pas drejten me marr at femi,pasi ajo ka deshmu se edhe femit i shfrytzon per vetmbrojtje, e ajo nuk meriton te ket femi

Shpati
12-04-10, 09:57
A din najkush mem tregu, deri sot a eshte qel naj strehimore per meshkuj viktima, se shume kokan tu hjek ingratit e se paskum diten.

Po aj Ajet qorri, aj smotan, aj i paftyre, qka se morr ni baluke atje ku ju pershtat, po hyni kaq fell me ket femer. Ky hiq s'te koka kon i lumtur prej fillimit, veq kur i paska shuken dritat paska pas pa lumturi ingrati, se kah i morri aj ata thmi? Pse i boni dy thmi? A lejleki ja pruni a? Pse se lshoj ket lavire ne fillim kur s'koka kon i lumtur?

Kur njeri ka probleme te stresit mundet me shku te psikologi, kur ke probleme psiqike, shkon te psikiatri. E kur je ahmak, pis, njeri i lige, e kap alltijen, edhe shkon e vran thmijen tond. Nje njeri qe vran thmin e vet, smundet me pas emer tjeter. As mos kqyrni me e shfajsu ket tepric qe s'e ka dit as aryen e ekzistences se vet.

Femija shkon te nana, nese nana eshte lavire, nuk kujdeset per femij, baba e merr automtikisht besimin e femijes. Ju kejt pe dini se ajo e paska pas tjeter kond, po a jeni te sigurt? Jo. A jeni te sigurt qe ky pis s'ka pas tjeter? As per ket s'mundeni me garantu.

E verteta e kesaj eshte se aj pis e ka vra femijen e vet, ke qysh ke nana, ke qysh ke aj pis, aj pis ka vra femijen e vet, edhe nuk shfajsohet me asgje ne ket bote.

Nuk kam ndigjuar se esht hap ndonje qerdhe per meshkuj.
Por kam ndigjuar edhe takuar meshkujt qe jan viktima.
Psh:
Burri punon deri ne 12 ore ne Dite e Gruaja ben qef me tjeter burr e mandej ndodhin qesi Tragjedina.
Nuk jan kret Meshkujt ose Femrat -Melaqe.
Pse dhe si ka ndodhe kjo Tragjedi se di as spo due me dit.
Por Tragjedia nuk ndodhe pa shkak.

roadrunner
12-04-10, 10:09
Po, e a mundesh me deklaru ti per ket viktimen qe paska nejt shtret 24 ore dhe paska prit burra tjere? Qofte ajo gjate marteses (tybestikfar shkas ka edhe prej femrave), e edhe pas ndarjes (qe mund ti takoj nje, por me dije qofte se jo veq per nevoja te saj personale).
Ne ate moment se t divorsohesh, ti je i/e lire. Ne qofte se e marrim ne askpektin se si keta e spjegojne, atehere qdo mashkull qe paska lane grune, i ka marr femijet, dhe ka nje dashuriqke, po dufka me ti shku plum ne ball, e ashtu dalin shume. Ashtu paska me u ba gjaui deri ne gjunj. Per mos me ardh deri tek ndarja, njeriu eshte ne gjendje ti bej te gjithat, sepse gjithmone ne keto raste peson femija, se qefet e te medhenjve nuk kane kufi (e ate kufi s'mund ta caktoje ish bashkshorti/bashkshortja), por te na gjithmone mashkulli tenton te kete jeten e nje femre ne dore, gjate dhe edhe pas ndarjes. Nese edhe ndodh ma e keqja, duhet te gjindet nje ure komunikimi mes dy paleve per interes te femijes, e jo te shkrepet plumb, se shihe qfare na ndodhi. Ne ketu po flasim per viktima, e jo per kurvallak, se kur te gjinden faktet, askush nuk thot paska pas nana nje tjeter pas 3 viteve ndarje, por thone ka vra femijen e vet, ka vra driten e diellit, per epshet e tija dhe xhelozine e paskejshme e jo per nder.

Nese kesaj m'i thua nder, ateher mund te thuhet se edhe shkijet qe na quan lavire, e na dhunuan femrat tona, na i vrajten femijet, edhe keta paskan pas te drejte te quajne luften Lufte Nderi. Nuk kam ndigjuar se esht hap ndonje qerdhe per meshkuj.
Por kam ndigjuar edhe takuar meshkujt qe jan viktima.
Psh:
Burri punon deri ne 12 ore ne Dite e Gruaja ben qef me tjeter burr e mandej ndodhin qesi Tragjedina.
Nuk jan kret Meshkujt ose Femrat -Melaqe.
Pse dhe si ka ndodhe kjo Tragjedi se di as spo due me dit.
Por Tragjedia nuk ndodhe pa shkak.

Shpati
12-04-10, 11:34
Po, e a mundesh me deklaru ti per ket viktimen qe paska nejt shtret 24 ore dhe paska prit burra tjere? Qofte ajo gjate marteses (tybestikfar shkas ka edhe prej femrave), e edhe pas ndarjes (qe mund ti takoj nje, por me dije qofte se jo veq per nevoja te saj personale).
Ne ate moment se t divorsohesh, ti je i/e lire. Ne qofte se e marrim ne askpektin se si keta e spjegojne, atehere qdo mashkull qe paska lane grune, i ka marr femijet, dhe ka nje dashuriqke, po dufka me ti shku plum ne ball, e ashtu dalin shume. Ashtu paska me u ba gjaui deri ne gjunj. Per mos me ardh deri tek ndarja, njeriu eshte ne gjendje ti bej te gjithat, sepse gjithmone ne keto raste peson femija, se qefet e te medhenjve nuk kane kufi (e ate kufi s'mund ta caktoje ish bashkshorti/bashkshortja), por te na gjithmone mashkulli tenton te kete jeten e nje femre ne dore, gjate dhe edhe pas ndarjes. Nese edhe ndodh ma e keqja, duhet te gjindet nje ure komunikimi mes dy paleve per interes te femijes, e jo te shkrepet plumb, se shihe qfare na ndodhi. Ne ketu po flasim per viktima, e jo per kurvallak, se kur te gjinden faktet, askush nuk thot paska pas nana nje tjeter pas 3 viteve ndarje, por thone ka vra femijen e vet, ka vra driten e diellit, per epshet e tija dhe xhelozine e paskejshme e jo per nder.

Nese kesaj m'i thua nder, ateher mund te thuhet se edhe shkijet qe na quan lavire, e na dhunuan femrat tona, na i vrajten femijet, edhe keta paskan pas te drejte te quajne luften Lufte Nderi.

A skupton apo spo don me kuptue ?
Tragjedit ndodhin pa plan dhe rastesisht dhe ne gjendje Afekti.
Asnje Njeri Normal nuk mund te thot se e ka vrar Femijen e vet.
Por se i njeti ka vendos me Femin e vet me shkue ne Boten tjeter. Ka qen vendim i tij.
Normal per Jeten e Femis esht dasht te vendos Femija por si do qe te jet kjo ka qen qeshtje Private dhe duhet te akceptohe si e till.
Ti mtrus qatje ku je.
Sa e ka dasht Femin e vet me siguri ti se don .
Fund.

schütze
12-04-10, 11:50
Pershendetje schutze!

Po e shof se tan kohen po shkruan ne rolin e nje detektivi.
Jo nena e ka qit djalin para vetes per ta mbrojt veten, jo ajo lavire ja ka pru punen.
Si detektiv duhet ta kesh te gatshem edhe opcionin tjeter.
Cka thua ti nese Auloni eshte hjedh ne gjoks te Dinores per ta mbrojt ai me trupin e vet te njom nenen nga plumbat e shkrepur prej babait? Shum femije do ta benin nje gje te tille, se femiu nuk duron t“i jipet nje shpulle nenes ne prezence te tij e le me te shkrepen plumba ne trup te saj.

Po thua cila nene e qet djalin para vetes, per te shpetuar veten, une te pyes ty cili babe tenton t“ja vras nenen femijeve ne prezence te tyre.

Ishalla Ronarti nuk eshte ne gjendje te mbaj mend tere jeten ket fatkeqesi, se ate nuk do ta bejne te palumtur "jaranat" e ardhshem te nenes se tij, por lumturia e tij do ti jet e cunguar nga krismat e plumbave te shkrepur prej babait te tij. Skena kur i vritet vellau, nena e babai te mbuluar me gjak, e ai vetem dy vjeq pa qen ne gjendje te kuptoj se cfare po ndodh, ju tmerron valle juve kjo sken?

pershendetje murgesha
per fat te keq nuk ka edhe shum deshmi deri tash,por si pas disa deshmitarve,ajo e ka marr ket djal ne mbrojtje te vet,pasi si pas saj ket djal e don Ajeti me shum(asht e vertet se Ajeti ndoshta u perkujtes me shum per ket djal pasi prej lindjes ka qen disi me i dobet nga shendeti, edhe asht dasht nje pekudesje e veqant) edhe per ket aryse ajo djalin e dyt ket qe tash gati i mbush 3 vite e ka largu nga vendi i ngjarjes permes frajerit te saj qe ka qen aty,edhe e ka marr ket te madhin ne mbrojtje te vet,nuk asht e mundur qe aj vet ju ka ngjit nanes,edhe nese aj vet ju ka ngjit nanes,ajo asht dasht te qet mbrapa e jo para plumbit,ose ka mujt me largu nga ngjarja siq e ka largu ket te dytin

murgesha qdo kush e din, qe kjo qe ka ndodh nuk asht dasht te ndodh,kjo asht e pa falshme, edhe nuk jam ne mbrojtje te asnjerit,me dhimsen femit, ishalla Ronarti nuk ka pa at sken te tmerrshme,pasi qe para se te shkrepen plumat aj asht largu prej atu nga dashnori i dinores

Prishtina-racing
12-04-10, 12:06
Veq edhe 1 sen duhet me e pas parasysh se kjo nuk ka ndodh krejt ngjarja mrena dites po bajagi ni koh e gjat ish kon e per mendim temin nuk ka qen bash e pa pritun qysh po thu ti.Edhe tjetra nuk osht prindi aj qe vendos a me jetu femiu a jo se shyqyr ka kush mirret me ket sen e kshtu qe llogaritet KRIM.A skupton apo spo don me kuptue ?
Tragjedit ndodhin pa plan dhe rastesisht dhe ne gjendje Afekti.
Asnje Njeri Normal nuk mund te thot se e ka vrar Femijen e vet.
Por se i njeti ka vendos me Femin e vet me shkue ne Boten tjeter. Ka qen vendim i tij.
Normal per Jeten e Femis esht dasht te vendos Femija por si do qe te jet kjo ka qen qeshtje Private dhe duhet te akceptohe si e till.
Ti mtrus qatje ku je.
Sa e ka dasht Femin e vet me siguri ti se don .
Fund.

Murgesha
12-04-10, 12:51
pershendetje murgesha
per fat te keq nuk ka edhe shum deshmi deri tash,por si pas disa deshmitarve,ajo e ka marr ket djal ne mbrojtje te vet,pasi si pas saj ket djal e don Ajeti me shum(asht e vertet se Ajeti ndoshta u perkujtes me shum per ket djal pasi prej lindjes ka qen disi me i dobet nga shendeti, edhe asht dasht nje pekudesje e veqant) edhe per ket aryse ajo djalin e dyt ket qe tash gati i mbush 3 vite e ka largu nga vendi i ngjarjes permes frajerit te saj qe ka qen aty,edhe e ka marr ket te madhin ne mbrojtje te vet,nuk asht e mundur qe aj vet ju ka ngjit nanes,edhe nese aj vet ju ka ngjit nanes,ajo asht dasht te qet mbrapa e jo para plumbit,ose ka mujt me largu nga ngjarja siq e ka largu ket te dytin

murgesha qdo kush e din, qe kjo qe ka ndodh nuk asht dasht te ndodh,kjo asht e pa falshme, edhe nuk jam ne mbrojtje te asnjerit,me dhimsen femit, ishalla Ronarti nuk ka pa at sken te tmerrshme,pasi qe para se te shkrepen plumat aj asht largu prej atu nga dashnori i dinores


Schutze nuk e di per cilet deshmitar je ka flet ti tash:

Raporti thot keshtu:

Freising, 4 prill - Njė vrasje e rėndė ka ndodhur nė landin e Bavarisė nė Gjermani, ku njė shqiptar nga Kosova ka vrarė familjen e tij dhe veten. Ngjarja e cila tronditi opinionin publik, ndodhi kur kryefamiljari Ajet K., 40 vjeē, pėr tė cilin nuk tregohet se nga cili qytet i Kosovės ėshtė me origjinė, ka shtėnė me revole kundėr bashkėshortes sė tij, Dinore K., dhe tė birit Aulonit.

Para se Ajet K. tė shtinte me armė mbi gruan dhe njėrin fėmijė, bashkėshortja e tij kishte arritur ta lajmėronte policinė. Sipas medieve gjermane, edhe fqinjėt kishin dėgjuar tė shtėna dhe kishin lajmėruar policinė, e cila disa minuta mė vonė kishte arritur dhe i kishte gjetur tė vdekur djalin pesėvjeēar dhe tė atin, babanė e tij. Nėna e fėmijės ishte e plagosur dhe nė gjendje tė rrezikut pėr jetėn. Ndėrsa djali tjetėr, Ronarti, dy vjeē, nuk kishte lėndime. dhe tani pėr tė pėrkujdeset njė ekip pėr intervenime nė kriza, transmeton portali Zhurnal.

“Motivi ende nuk ėshtė absolutisht i qartė”, tha njė zėdhėnės policie. Sipas policisė, familja tashmė njė kohė jetonte e ndarė. Se si kishte hyrė burri nė banesėn e katit pėrdhes, ėshtė ende e paqartė. “Ėshtė e mundshme qė ai donte ta vizitonte familjen e tij dhe gruaja t’ia ketė hapur derėn. Por, ky ėshtė vetėm njė supozim”, tha zėdhėnėsi i policisė.


Simbas ketij raporti Ronarti gjendet ne banes i palenduar, e jo te jarani i Dinores.

Zyrtaret nuk kan asnje deshmi tjeter, ndersa "deshmitaret" lirshem e tregojn rastin goje mbas goje neper te njohurit.
A thua cka kerkuan ata deshmitar ne pik te nates te banesa e Dinores, i mori me vete Ajeti qe ata te shohin se si e kthen ky burrerine e vet ne vend???? Apo... krejt keto qe po i tregon ti jan thashetheme masi eshte thyer kerri?

emine
12-04-10, 13:07
bash me kish interesu cdo 12-24 ore qe po punojne ata tipat a pi bani hesap edhe oret se i kalojne te shfalerkat a qysh,

Guri i madh
12-04-10, 13:20
edhe ne minejer me shkue mashkulli me punue gruja thot se ka shkue te dashnorja


e nana thot te kunderten a thue aj djal mos po hjek keq

emine
12-04-10, 13:23
edhe ne minejer me shkue mashkulli me punue gruja thot se ka shkue te dashnorja


e nana thot te kunderten a thue aj djal mos po hjek keq
qka po thu more ,demek me gjet qka menone gruja e qka menone nana jo a:tongue:

Guri i madh
12-04-10, 13:33
qka po thu more ,demek me gjet qka menone gruja e qka menone nana jo a:tongue:deshta me than se mos te zhvleftsohen aq shum mashkujt se ka pun 12 orshe per ata qe punojn pun sezonale ne ndertimtari


sikur qe nuk mundem me te gjitha femnat me i zhvleftsue me i degradue

schütze
12-04-10, 15:22
Schutze nuk e di per cilet deshmitar je ka flet ti tash:

Raporti thot keshtu:

Freising, 4 prill - Njė vrasje e rėndė ka ndodhur nė landin e Bavarisė nė Gjermani, ku njė shqiptar nga Kosova ka vrarė familjen e tij dhe veten. Ngjarja e cila tronditi opinionin publik, ndodhi kur kryefamiljari Ajet K., 40 vjeē, pėr tė cilin nuk tregohet se nga cili qytet i Kosovės ėshtė me origjinė, ka shtėnė me revole kundėr bashkėshortes sė tij, Dinore K., dhe tė birit Aulonit.

Para se Ajet K. tė shtinte me armė mbi gruan dhe njėrin fėmijė, bashkėshortja e tij kishte arritur ta lajmėronte policinė. Sipas medieve gjermane, edhe fqinjėt kishin dėgjuar tė shtėna dhe kishin lajmėruar policinė, e cila disa minuta mė vonė kishte arritur dhe i kishte gjetur tė vdekur djalin pesėvjeēar dhe tė atin, babanė e tij. Nėna e fėmijės ishte e plagosur dhe nė gjendje tė rrezikut pėr jetėn. Ndėrsa djali tjetėr, Ronarti, dy vjeē, nuk kishte lėndime. dhe tani pėr tė pėrkujdeset njė ekip pėr intervenime nė kriza, transmeton portali Zhurnal.

“Motivi ende nuk ėshtė absolutisht i qartė”, tha njė zėdhėnės policie. Sipas policisė, familja tashmė njė kohė jetonte e ndarė. Se si kishte hyrė burri nė banesėn e katit pėrdhes, ėshtė ende e paqartė. “Ėshtė e mundshme qė ai donte ta vizitonte familjen e tij dhe gruaja t’ia ketė hapur derėn. Por, ky ėshtė vetėm njė supozim”, tha zėdhėnėsi i policisė.


Simbas ketij raporti Ronarti gjendet ne banes i palenduar, e jo te jarani i Dinores.

Zyrtaret nuk kan asnje deshmi tjeter, ndersa "deshmitaret" lirshem e tregojn rastin goje mbas goje neper te njohurit.
A thua cka kerkuan ata deshmitar ne pik te nates te banesa e Dinores, i mori me vete Ajeti qe ata te shohin se si e kthen ky burrerine e vet ne vend???? Apo... krejt keto qe po i tregon ti jan thashetheme masi eshte thyer kerri?
murgesha normal se te gjitha jan vetem spekulime ,edhe policia nuk kan pas ma shum qka me than vetem supozime, pasi qe ne ngjarje askush nuk ka qen i kyqur drejtperdrejt, edhe kjo ngjarje asht veshtir te zbardhet ne detaje se si ka ndodh pasi qe Ajeti nuk jeton me,e tash ajo flet ashtu si i konvenon asaj, por sipas dinores, ajeti ka shku te banesa e dinores, pasi qe dinorja shef se ajeti ka vendos te vras ate,ajo me shpejtesi ka shku ne dhom te gjumit ku ka qen djali flejt edhe e ka marr ashtu flejt si ka qen per mbrojtje te vet, ne at moment kur ka gjujt ajeti ajo me shpejtesi asht kthy me djal ne dor kah ajeti,edhe plumbi e ka rrok djalin,edhe dinorja asht plagos ne pjesen e poshtme te kembes, pasi qe ajeti ka pa se ka qellu blumbi djalin, nuk ka mujt te permbahet edhe ka vra veten

thellenza
12-04-10, 15:35
Njof edhe Femra edhe Mashkuj qe per hir te Femijve sjan martuar.
Por njof edhe Femra edhe Mashkuj qe jan Martuar dhe skan qar Koken per Femijet.
Personalisht nuk kam asgje kunder perkundrazi perkrahi Martesen sepse esht diq normale por duhet te kujdeset edhe per Femijen.Mire, ti po njofshe edhe femra edhe mashkuj. Atehere sa i njeh femra e sa mashkuj ?!?!? Une nuk e di, ndoshta jam hala e re dhe nuk kam perjetu majt, por une nuk e njoh as nje mashkull qe ju eshte perkushtu vetem femive“, perkundrazi,njoh vetem femra. Nje te afermi nga rethi im i vdeku gruja, dhe mbeten 4 femij pa nenen nga mosha 6-14 vjeē, dhe ky dy jave mbasi qe u vorros nena e femive te tij filloj me lyp gru tjeter, se kinse nuk ka kush perkujdest per femijt, edhe pse femijt nuk ishin edhe aq te vegjel. Mbas tre muajve qe i ka vdek gruja eshte martu me nje tjeter. Nuk e di si eshte me kon nene, as bashkshorte, por e di si eshte me kon femija i dikujt, dhe nje gje mund ta them me plot siguri; Une nuk kisha dasht qe babi jem te sjell nje gru tjeter ne shpi mbas tre muajve qe me ka vdek nena.

thellenza
12-04-10, 15:55
Burrat i ndrrojn edhe sa i kan grat te shpija, e bejne kete me mendim se eshte pjese e aktiviteteve te tyre sportive. Kojshija i jem (profesor i thot vetes) e ka lshu grujen mas 13 vjet martese, masi ja qiti kulmin shpise, e ajo e gjora dej i ushqeu kejt argat me buke, ke ma e mira. Kur ja qiti kulmin, i tha nuk ke qka rrin ma ketu se skam ma ndjenja per ty, e la qiken 3 vjet e gjys per gjynah ma jetim se jetim, e shkoj e morr nje tjeter per epshet e tija.

Valla me i ardh puna a? Veq ja epi udhet, e qesaj thanies se shpatit i kisha than: Ty a po te hahet? Si te hahet ty, edhe mu me hahet? E kur sje i zoti me rrit thmijen, ta rrit tjeter kush :wink:, spo te pelqen a? Edhe mu sem pelqen me mu rrit thmija me njerke tu e pas nanen e vet si loqk me tana te mirat. Ne RRS, as te dera skish guzojt mem ardh bile. Po ketu folin krejt kollaj, se ishalla sju vje puna me ardh deri qetu, se me ju bo qeshtu a, kejt shkojn ikin per bira te gardhit, ma asnje ketu ne FD sun e gjen hahah...Po e bejne, vetem ne qytetin ku une jetoj njoh disa mashkuj qe i kan nuset sikur llokume qe i kan marr ne Kosove mbasi qe e kan plak jeten e tyre me gjithekend ketu, dhe keta ne vend se t'i falenderohen Zotit per fatin e tyre ato nuse i tradhetojne me gjithefare borllogeje. E kur femra ta zen me pel perdores kete dhe detyrohet t'i thote bye - bye, athere kete le ta quajm te pamoralshme ! Disa po mendojn se morali eshte vetem femra. Jam femer per ata edhe e di se si mendojn femrat ne pergjithesi. Nje gje eshte me shume se e vertete: Femrat zakonisht nuk kerkojn ndarjen pa pase arsyje te fort, e sidomos kur jan be nena.

Prap po them se di si eshte me kon nene, por une mendoj se ma mire se ne duart e nenes nuk mund ta kete femiju askund tjeter, keshtu qe as une fmin tim nuk kisha me lon kurr te rritet ne duart e te tjerve.

klm road-i:smile:

Shpati
12-04-10, 20:36
Mire, ti po njofshe edhe femra edhe mashkuj. Atehere sa i njeh femra e sa mashkuj ?!?!? Une nuk e di, ndoshta jam hala e re dhe nuk kam perjetu majt, por une nuk e njoh as nje mashkull qe ju eshte perkushtu vetem femive“, perkundrazi,njoh vetem femra. Nje te afermi nga rethi im i vdeku gruja, dhe mbeten 4 femij pa nenen nga mosha 6-14 vjeē, dhe ky dy jave mbasi qe u vorros nena e femive te tij filloj me lyp gru tjeter, se kinse nuk ka kush perkujdest per femijt, edhe pse femijt nuk ishin edhe aq te vegjel. Mbas tre muajve qe i ka vdek gruja eshte martu me nje tjeter. Nuk e di si eshte me kon nene, as bashkshorte, por e di si eshte me kon femija i dikujt, dhe nje gje mund ta them me plot siguri; Une nuk kisha dasht qe babi jem te sjell nje gru tjeter ne shpi mbas tre muajve qe me ka vdek nena.

Po te pergjigjem qe te mendon realisht e ishalla ste duhet keshilla as ty, as askujt.
Edhe une e njof nje te aferm te cilit i ka vdek Shoqja nga nje smundje dhe Femit paten kerkuar te mos martohet Babai i tyre. Me siguri Femiet ate koh u paten kshilluar nga Dajet...
Personi qe e njof edhe ka vepruar dhe ka plotesuar deshiren e Femijve.
Ateher i pata then se Femijet nuk duhet pyet ,mjafton te ju plotesohen kushtet.
E sot !
Femijet i thojn Babait te vet martohu ,sidomos Dajli i tij i cili tash insiston te martohet !
Sepse vet duan te martohen.
Ndoshta nuk deshiron qe mbas marteses tende te mbes Babai yte vetem ?

halla e madhe
12-04-10, 21:41
..... askush s'ka te drejte t'ja merr jeten njeriut,ne asnje menyre!

schütze
12-04-10, 21:53
..... askush s'ka te drejte t'ja merr jeten njeriut,ne asnje menyre!
pershendetje halla e madhe
jam shum takort me mendimin ten halla e madhe

por nese dikush te merr qdo gje qe ke ne ket jet atehere si veprohet????

kurr se kam dit qe kokum aq te hasmuar ne mes vete,meshkuj e femra, por ra kjo tem edhe u shpalosen ndjenjat, veq hajmedet per neve qe jetojm ne ket faz tranzicioni

roadrunner
12-04-10, 22:25
Ashtu edhe une mendova thellenza, se pa ia pru punen mas ngushti, kurre nje grua normale nuk ia kishte marre lumturine femijes se vet. Ne pergjithsi nenat qe une shoqerohem, bejne qmos qe te shohin femijet e tyre te lumtur, e pse jo me duru edhe nje mije lloj te padrejtsive, duke i bo gajret njana tjetres hajt se bohet mire. Fakt eshte se nje nene gjithmone punon per lumturine e femijes, por ne qofte se prindi tjeter prish lumturine e familjes ne qdo aspekt, ajo detyrohet fatkeqesisht te marri rrugen me te veshtire per mbijetese. Po e bejne, vetem ne qytetin ku une jetoj njoh disa mashkuj qe i kan nuset sikur llokume qe i kan marr ne Kosove mbasi qe e kan plak jeten e tyre me gjithekend ketu, dhe keta ne vend se t'i falenderohen Zotit per fatin e tyre ato nuse i tradhetojne me gjithefare borllogeje. E kur femra ta zen me pel perdores kete dhe detyrohet t'i thote bye - bye, athere kete le ta quajm te pamoralshme ! Disa po mendojn se morali eshte vetem femra. Jam femer per ata edhe e di se si mendojn femrat ne pergjithesi. Nje gje eshte me shume se e vertete: Femrat zakonisht nuk kerkojn ndarjen pa pase arsyje te fort, e sidomos kur jan be nena.

Prap po them se di si eshte me kon nene, por une mendoj se ma mire se ne duart e nenes nuk mund ta kete femiju askund tjeter, keshtu qe as une fmin tim nuk kisha me lon kurr te rritet ne duart e te tjerve.

klm road-i:smile:

roadrunner
12-04-10, 23:03
Jo Shpati, njerzit si ti, smuj me i kuptue. Nje njeri qe perkrah nje krim, skam qef as me e kuptu bilem, edhe shyqyr se me kesi lloji ndeshem vetem ne jeten virtuale, respektivisht ketu ne dardani.
Vendimi per me ia marr jeten dikujt i takon Zotit, e jo njeriut.

Ti shko thuej grujes tonde trus, nese guzon, e mos mu shit ktu kapadahi ne virtualitet se kerkush s'ke kah ti blen pordhat.

Sa e du une femijen e vet, normal sa krejt femijet e botes, Dallimi n'mes meje edhe tij eshte se une s'kisha pranu asnje therr ne femije, e ai e vrau femijen e vet. Nese une nuk e perkrahi krimin, s'do te thot se duhet me ja dasht nanen apo femijen. Po flas prej kendit prinderor, e ti nese je pro vrasjes se femijeve, nisu prej femijes tend, e pastaj mendo per femijet tjere. Megjithate, te gjithe keta femije jane te Zotit :wink:A skupton apo spo don me kuptue ?
Tragjedit ndodhin pa plan dhe rastesisht dhe ne gjendje Afekti.
Asnje Njeri Normal nuk mund te thot se e ka vrar Femijen e vet.
Por se i njeti ka vendos me Femin e vet me shkue ne Boten tjeter. Ka qen vendim i tij.
Normal per Jeten e Femis esht dasht te vendos Femija por si do qe te jet kjo ka qen qeshtje Private dhe duhet te akceptohe si e till.
Ti mtrus qatje ku je.
Sa e ka dasht Femin e vet me siguri ti se don .
Fund.

roadrunner
12-04-10, 23:07
Nuk eshte se jemi te hasmuar, po kemi perjetu shume vuajtje para dhe gjate luftes. A nuk eshte tash koha me e duhur te mbahemi bashk? Ne sigurisht se bejme te pamundshmen me e mbajt nje nivel prinderor, nese jo per dashuri gjithmone, ateher per hater. Asnje mashkull nuk mund te falin lumturine femijes sikur babai, e njejte vlen per nenen. Po kur thehet qerrja mollat bien. Sa e veshtire te ket jete per babain, aq edhe per nenen. Jane ndjenjat negative ato qe mbizoterojne mbi dikend. Disa gjera duhet ti marrim me gjakftohtesi. Bashkjetesa eshte per sakrifice dhe kompromis, e jo une jam luga ti je mjalti. Edhe s'eshte ky rasti i pare qe kjo ka ndodhur, por shpresoj te jete i mramti, e ne te mesojme nga ky.pershendetje halla e madhe
jam shum takort me mendimin ten halla e madhe

por nese dikush te merr qdo gje qe ke ne ket jet atehere si veprohet????

kurr se kam dit qe kokum aq te hasmuar ne mes vete,meshkuj e femra, por ra kjo tem edhe u shpalosen ndjenjat, veq hajmedet per neve qe jetojm ne ket faz tranzicioni

Buqja_ch
12-04-10, 23:14
kurr se kam dit qe kokum aq te hasmuar ne mes vete,meshkuj e femra, por ra kjo tem edhe u shpalosen ndjenjat, veq hajmedet per neve qe jetojm ne ket faz tranzicioni


Nuk e di pse keta rreshta me bene te mendoi e te tregoi ni fjal nga te vjetrit qe se harrova kurr ...

me ma te madhin dushman qe e ki ,, e qet kryt ni jastak ( thojshin plakat )
runa zote qaq ...

roadrunner
12-04-10, 23:55
A je ka spekulon, apo je kah e vizaton rastin per qef tondin. E pse more schutze, qka lypi Ajeti atje ne oren 0200 te mengjezit? A thu Dinorja, po te kishte tjetrin aty, do ia kishte hapur deren? A mos ndoshta djali eshte zgju nga zhurmat qe benin dy te medhenjet? Une kam vajzen 7 vjeqare, dmth kam kaluar ate fazen prinderore me femije 5 vjeqar, dhe e di se qka jane te afte te bejne ne mbrojtjen e prinderve, qofte mami apo babi. Si t'ja fillojme me spekulime ateher mund te them se fakt eshte se Djali i ka hy ne midis qiftit ne momentet me kritike sepse femija s'mund t'i perballoje. Ai femije nuk ka pas kapacitet me e kuptu ngjarjen dhe ka vepruar me qellime te pastra. As Ajeti nuk e ka menduar se kjo do te perfundonte ashtu, dhe i dha fund edhe jetes se vet. Faji qendron te Ajeti per nje arsye: Ai ka mund mos te shkoje Hiq me arme, po te mos kishte qellim te keq. Me vetedije te plote eshte nisur, por perfundoi ashtu qysh kerkush s'kishte me dasht.


Vajza ime e do shume gjyshin, por kur ishte 5 vjeqare i thoshte "mami e keqe, xir xir", ajo bente qmos te mbroje mamin, edhe pse e do gjyshin forte, njejte ndodh edhe me babin kur i thoshte mami e keqe, ajo reagonte: a-haaa, ti je i keq, dhe anasjelltas. Femija gjithmone mbron prindin me te cilin kalon me shume kohe. Keto raste i kam pa edhe me baballare edhe me nena, krejt mvaret prej situates. A mendon se edhe Djali i A dhe D nuk kishte per te vepruar ashtu kur te kishte eskaluar nje situate aq e tmerrshme, se le ma ne situata te thjeshta qe un perdora si shembull? Asnje femije nuk ka deshire ti shoh prinderit duke lenduar njeri tjetrin, qofte ajo gojarisht, apo edhe fizikisht, qofte babai apo nena...
Qdonjeri se vret njeri arsyetohet kinse ndodhi pa qellim. Po qfare ishte qellimi i vizites se tij ne ato ore? Qfare hesapi kishte ai per te qeruar me arme para nje femre, mos te anashkalojme edhe prezencen e femijeve...une kur flas e qesi ne vete, po besoj se edhe ti mendon per femijen e gruan tende (nese ke) kur te flasesh per nje rast te atille. murgesha normal se te gjitha jan vetem spekulime ,edhe policia nuk kan pas ma shum qka me than vetem supozime, pasi qe ne ngjarje askush nuk ka qen i kyqur drejtperdrejt, edhe kjo ngjarje asht veshtir te zbardhet ne detaje se si ka ndodh pasi qe Ajeti nuk jeton me,e tash ajo flet ashtu si i konvenon asaj, por sipas dinores, ajeti ka shku te banesa e dinores, pasi qe dinorja shef se ajeti ka vendos te vras ate,ajo me shpejtesi ka shku ne dhom te gjumit ku ka qen djali flejt edhe e ka marr ashtu flejt si ka qen per mbrojtje te vet, ne at moment kur ka gjujt ajeti ajo me shpejtesi asht kthy me djal ne dor kah ajeti,edhe plumbi e ka rrok djalin,edhe dinorja asht plagos ne pjesen e poshtme te kembes, pasi qe ajeti ka pa se ka qellu blumbi djalin, nuk ka mujt te permbahet edhe ka vra veten

Shpati
13-04-10, 08:12
Jo Shpati, njerzit si ti, smuj me i kuptue. Nje njeri qe perkrah nje krim, skam qef as me e kuptu bilem, edhe shyqyr se me kesi lloji ndeshem vetem ne jeten virtuale, respektivisht ketu ne dardani.
Vendimi per me ia marr jeten dikujt i takon Zotit, e jo njeriut.

Ti shko thuej grujes tonde trus, nese guzon, e mos mu shit ktu kapadahi ne virtualitet se kerkush s'ke kah ti blen pordhat.

Sa e du une femijen e vet, normal sa krejt femijet e botes, Dallimi n'mes meje edhe tij eshte se une s'kisha pranu asnje therr ne femije, e ai e vrau femijen e vet. Nese une nuk e perkrahi krimin, s'do te thot se duhet me ja dasht nanen apo femijen. Po flas prej kendit prinderor, e ti nese je pro vrasjes se femijeve, nisu prej femijes tend, e pastaj mendo per femijet tjere. Megjithate, te gjithe keta femije jane te Zotit :wink:

Siq ka ndodhe kjo Tragjedi nuk kam kurrfar informacioni.
Dikush thot ka shkuar Burri ta vras Gruen !!!
Siq duket ti jeton ne Bote te Jashtme.
Dhe q'do dit ndigjon per Njerz te mbytur neper Ara , Male , Lumej,etj.
Pra Njerz qe planifikojn te mbysin dhe mbysin.
Per ket rast !
Veper e planifikuar nga Burri smund te jet sepse i mbytur esht Burri.
Shkruaj sa te don ,kush spo te ndal por sja qellon askund.
Diku me lart te keshillova qe te permbahesh sepse informacione ma shume se e tjeret nuk ke dhe ne aspektin profesional nuk mund te sqaron se te mungojn njohurit.
KLM

roadrunner
13-04-10, 08:18
Shume ja ke qellu :wink: veq vazhdo Zoteri Detektiv :tongue:Siq ka ndodhe kjo Tragjedi nuk kam kurrfar informacioni.
Dikush thot ka shkuar Burri ta vras Gruen !!!
Siq duket ti jeton ne Bote te Jashtme.
Dhe q'do dit ndigjon per Njerz te mbytur neper Ara , Male , Lumej,etj.
Pra Njerz qe planifikojn te mbysin dhe mbysin.
Per ket rast !
Veper e planifikuar nga Burri smund te jet sepse i mbytur esht Burri.
Shkruaj sa te don ,kush spo te ndal por sja qellon askund.
Diku me lart te keshillova qe te permbahesh sepse informacione ma shume se e tjeret nuk ke dhe ne aspektin profesional nuk mund te sqaron se te mungojn njohurit.
KLM

schütze
13-04-10, 08:58
A je ka spekulon, apo je kah e vizaton rastin per qef tondin. E pse more schutze, qka lypi Ajeti atje ne oren 0200 te mengjezit? A thu Dinorja, po te kishte tjetrin aty, do ia kishte hapur deren? A mos ndoshta djali eshte zgju nga zhurmat qe benin dy te medhenjet? Une kam vajzen 7 vjeqare, dmth kam kaluar ate fazen prinderore me femije 5 vjeqar, dhe e di se qka jane te afte te bejne ne mbrojtjen e prinderve, qofte mami apo babi. Si t'ja fillojme me spekulime ateher mund te them se fakt eshte se Djali i ka hy ne midis qiftit ne momentet me kritike sepse femija s'mund t'i perballoje. Ai femije nuk ka pas kapacitet me e kuptu ngjarjen dhe ka vepruar me qellime te pastra. As Ajeti nuk e ka menduar se kjo do te perfundonte ashtu, dhe i dha fund edhe jetes se vet. Faji qendron te Ajeti per nje arsye: Ai ka mund mos te shkoje Hiq me arme, po te mos kishte qellim te keq. Me vetedije te plote eshte nisur, por perfundoi ashtu qysh kerkush s'kishte me dasht.


Vajza ime e do shume gjyshin, por kur ishte 5 vjeqare i thoshte "mami e keqe, xir xir", ajo bente qmos te mbroje mamin, edhe pse e do gjyshin forte, njejte ndodh edhe me babin kur i thoshte mami e keqe, ajo reagonte: a-haaa, ti je i keq, dhe anasjelltas. Femija gjithmone mbron prindin me te cilin kalon me shume kohe. Keto raste i kam pa edhe me baballare edhe me nena, krejt mvaret prej situates. A mendon se edhe Djali i A dhe D nuk kishte per te vepruar ashtu kur te kishte eskaluar nje situate aq e tmerrshme, se le ma ne situata te thjeshta qe un perdora si shembull? Asnje femije nuk ka deshire ti shoh prinderit duke nduar njeri tjetrin, qofte ajo gojarisht, apo edhe fizikisht, qofte babai apo nena...
Qdonjeri se vret njeri arsyetohet kinse ndodhi pa qellim. Po qfare ishte qellimi i vizites se tij ne ato ore? Qfare hesapi kishte ai per te qeruar me arme para nje femre, mos te anashkalojme edhe prezencen e femijeve...une kur flas e qesi ne vete, po besoj se edhe ti mendon per femijen e gruan tende (nese ke) kur te flasesh per nje rast te atille.

me duket se un e theksova, ashtu siq ka deklaru vet Dinorja, ajo ka than se ajeti ka ardh me qellin ta vras dinoren, edhe kur e ka pa dinorja se nuk ka rrug tjeter ajo ka vrapu ne dhomen ku ka qen djali flejt edhe e ka marr ne dor per mbrojtje te vetvetes,,nese ajo ka than te verteten, kush asht deshmitar me i besushem si pas teje???ajo ka marr djalin e madh si pas mendjes te saj se keta dy duhen me shum mes veti,shum her asht malltretu djal vetem pse e don baben e vet,a i thuhet ksaj nen?gjeje nje nen qe ban dallim mes femive te vet?, gjeje nje nen qe shfrytzon jeten e femiut per mbrojtje te vet? pasi qe ka shku Ajeti ne ate koh dmth mas mesnate, asht e sigurt se aj ka shku me qellim te keq, por ndoshta e ka gjet ket koh pasi qe ka dit se femit jan ne gjum, pasi qe dinorja ka pas koh te thrras policin, ndoshta ajeti nuk ka desht te veproj mejher, por ta bind dinoren per te ja marr femit

po un kam gru,kam femi(ni djal ky qe ashtb ne foto) veq nja po te them, te gjitha i jap por femin tim kurr, nese nuk jam ne gjendje me mbrojt femin tim atehere edhe un do kisha ba vetvrasje,ose do kisha faru nje fis e femin tin nuk do lejoja te ma merr dikush,
por falenderoj zotin qe e kam nje gru ashtu siq duhet,ka nje familje shum korrekte, edhe nuk tutem kurr se do kem ndoj problem( sa her te flas me vjehrren ajo me pyt,edhe me thot se nese ke ma te voglin problem me tregon mu, edhe kjo e ka edhe edukaten nga familja)e di si thon, nje fre e ka prej burri e tre prej apqine,
po edhe gruja ne fillim me ka than se dua te jem e barabart edhe te respektohem si gru,por nese me sheh ne rrug te keqe,te qoft fal gjaku


qdo kun ndahen qiftet, dhe nese kan femi, por gjejn nje rrug,edhe para se te ndahen e gjejn rrugen e tani ndahen, e jo njeher ndahen e tani lypin rrugdalje,
per te mos than te gjitha shumica rasten ndahen per shkaqe tradhtie,pa marr parasysh nga gruja apo burri, ne ket rast shum e sigurt asht se dinorja ka tradhtu,ajetin edhe per at arsye jan da,por dinorja ka desht qe tishfrytzoj ajetin edhe me shum se deri me tani, ajo ka qesht qe te financohet nga ajeti(siq asht ligji ketu qe duhet baba me pagu per femit etij)ajo keshtu ka desht te ket ne gji diken tjeter e ajetin te shfrytzoj
e kto asht zor mej pranu njeri,sidomos kur asht ne pytje femit

roadrunner
13-04-10, 09:17
O qkas ka edhe prej femrav, ka edhe ashtu si po thua ti qe eshte Dinorja. Un s'po e mbroj as Dinoren e as Ajetin, po veq aj femi em dhimet. Une jam nane vet, edhe mu m'ka ndodh tu dal prej shpijes nanes, ishin rrok disa kalimtar dhe njeri nxori alltine dhe tu e njek at djalin e drejtoj kah na, se u humb, po qfar kam ba un ne ate moment? jam gjujt permi kolic e kam mlu femijen tem, prindi si prind i bon tonat mos me pa asnje therr ne femijen e vet. Nese Dinorja paska qene ajo se e ka marr femijen ne mbrojtje, Ajeti pse e gjujti? Pse me shkrep plum mbi femin e vet? Nuk jemi na qe marrim jete. Kollaj eshte me shkrep plumb, o ke permbi vete, o ke permbi tjeter kond. Ate dite se humb besimin ne Zot, ti merr fuqine te besh ate qe s'duhet. Eshte faji i te dyve. Por megjithate, zgjidhje tjera ka pas perveq se me vra femijen e vet edhe veten. Edhe pas tri vite ndarje, nuk eshte qen pune e Ajetit me ke fle Dinorja. E po qe i pengoi Ajetit qfar ben ajo me jeten e vet, ka pas menyra tjera te strehoje femijet e tij. Por ai zgjodhi rrugen e gabuar. Po te zgjidhte rrugen e drejte, me kohen te gjitha do te zgjidheshin. Plumbi askend nuk e ka qit ne drite. E tash pasojat? Ku mbet femija tjeter. A s'eshte gjynah ai te rritet me kete histori? Jo ai qenka dy vite, e dime se ne kete moshe veshtir mban mend te gjitha nje femije, por kur te rritet i ndien pasojat. Kjo mos i ndodht askujt, se me prish osht kollaj, me ndreq ka shume shume pune. me duket se un e theksova, ashtu siq ka deklaru vet Dinorja, ajo ka than se ajeti ka ardh me qellin ta vras dinoren, edhe kur e ka pa dinorja se nuk ka rrug tjeter ajo ka vrapu ne dhomen ku ka qen djali flejt edhe e ka marr ne dor per mbrojtje te vetvetes,,nese ajo ka than te verteten, kush asht deshmitar me i besushem si pas teje???ajo ka marr djalin e madh si pas mendjes te saj se keta dy duhen me shum mes veti,shum her asht malltretu djal vetem pse e don baben e vet,a i thuhet ksaj nen?gjeje nje nen qe ban dallim mes femive te vet?, gjeje nje nen qe shfrytzon jeten e femiut per mbrojtje te vet? pasi qe ka shku Ajeti ne ate koh dmth mas mesnate, asht e sigurt se aj ka shku me qellim te keq, por ndoshta e ka gjet ket koh pasi qe ka dit se femit jan ne gjum, pasi qe dinorja ka pas koh te thrras policin, ndoshta ajeti nuk ka desht te veproj mejher, por ta bind dinoren per te ja marr femit

po un kam gru,kam femi(ni djal ky qe ashtb ne foto) veq nja po te them, te gjitha i jap por femin tim kurr, nese nuk jam ne gjendje me mbrojt femin tim atehere edhe un do kisha ba vetvrasje,ose do kisha faru nje fis e femin tin nuk do lejoja te ma merr dikush,
por falenderoj zotin qe e kam nje gru ashtu siq duhet,ka nje familje shum korrekte, edhe nuk tutem kurr se do kem ndoj problem( sa her te flas me vjehrren ajo me pyt,edhe me thot se nese ke ma te voglin problem me tregon mu, edhe kjo e ka edhe edukaten nga familja)e di si thon, nje fre e ka prej burri e tre prej apqine,
po edhe gruja ne fillim me ka than se dua te jem e barabart edhe te respektohem si gru,por nese me sheh ne rrug te keqe,te qoft fal gjaku


qdo kun ndahen qiftet, dhe nese kan femi, por gjejn nje rrug,edhe para se te ndahen e gjejn rrugen e tani ndahen, e jo njeher ndahen e tani lypin rrugdalje,
per te mos than te gjitha shumica rasten ndahen per shkaqe tradhtie,pa marr parasysh nga gruja apo burri, ne ket rast shum e sigurt asht se dinorja ka tradhtu,ajetin edhe per at arsye jan da,por dinorja ka desht qe tishfrytzoj ajetin edhe me shum se deri me tani, ajo ka qesht qe te financohet nga ajeti(siq asht ligji ketu qe duhet baba me pagu per femit etij)ajo keshtu ka desht te ket ne gji diken tjeter e ajetin te shfrytzoj
e kto asht zor mej pranu njeri,sidomos kur asht ne pytje femit

Pulebardha
13-04-10, 13:08
Progress

"mos e pérziej fené me racisem" mos e trego MOSNJOHJEN ténde dhe mos dijen ténde késhtu Haptazi!

NUK ka kuptim i nderuari progras.


quote=progress]Paragrafi i fundite eshte shum gabim...bashe feja muslimane ja lejon te ndahen femijete.pra vajza te shkoj me baben dhe djali me nene.per arsyje se Vajza kujdeset per baben.e Djali per nene.ne fen musliman ndarja eshte shum e urryer te qiftet e kam cek edh me larte, me duket.por nese nuk kan mirkuptim mund te ndahen.Mos te flasim me Racizem.pa njohur mir fen e tjetrit.[/quote]

Isinqerti25
13-04-10, 13:15
SHum keq qe ska po ndodh te ne Shqipratet shum keq..........

roadrunner
13-04-10, 13:20
Vrasja e trefishtė e kosovarėve nė Gjermani, shpėton djali 2-vjeēar

Tėrhequr mė 05 Prill 2010

http://www.ora-news.com/foto/20100405113900_art.jpg (http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikull/iden/1046844365/titulli/Vrasja-e-trefishte-e-kosovareve-ne-Gjermani-shpeton-djali-2-vjecar#) Policia gjermane ka konfirmuar se ka shpėtuar nga tragjedia, njė anėtar i familjes sė shqiptarit nga Kosova, Ajet K, i cili vrau djalin, gruan dhe mė pas veten.
I mbijetuari ėshtė pikėrisht djali i dytė i ēiftit shqiptar qė ishte divorcuar ndėrsa jetonin nė Freising, land i Bavarisė.
Djali 2-vjeēar sipas policisė gjermane ka shpėtuar nė rrethana tė paqarta pa u dėmtuar prej krimit tė rėndė nė familje.
Emigranti Ajet K, rreth 40 vjeē, ekzekutoi dje me armė djalin e tij 5-vjeēar, mė pas vrau edhe gruan dhe nė fund qėlloi veten me pistoletė.
Krimi ka tronditur zonėn ndėrsa njoftohet se gruaja e autorit, shtetasja Dinora K, nė gjendje tė plagosur kishte arritur tė lajmėronte policinė.
Djali i saj Auloni, vetėm 5 vjeē mbeti i vdekur nė vend nga plumbat e armės sė babait ndėrkohė djali tjetėr 2-vjeēar Ronarti, ka arritur tė mbijetojė, ai ėshtė marrė nga policia menjėherė sapo forcat e sigurisė mbėrritėn nė banesė.
Para se tė vriste familjen e tij, shqiptari nga Kosova mėsohet se kishte mbylur nga brenda derėn e banesės e cila u hap me forcė nga policia.
Hetuesit ende nuk kanė njė sqarim nė lidhje me motivin e vrasjes makabre
Emigranti Ajet K, mėsohet se punonte si shofer autobusi, prej mėse njė viti e gjysmė ai ishte divorcuar nga bashkėshortja e cila jetonte vetėm me dy djemtė.
Ndarja me gruan sipas tė dhėnave tė deritashme kishte shkaktuar depresion ndėrsa vazhdimisht kishte tentuar tė merrte fėmijėt pas divorcit.

Isinqerti25
13-04-10, 13:21
po de apo nin mir a Tmerr....

roadrunner
13-04-10, 14:31
BARBARI .... !

- Gruaja eshte Perendesha e Njerezimit !
- Femija eshte engjell i Botes !

- Nga Alban Dega, Nju Jork

“ Njė vrasje e rėndė ka ndodhur nė landin e Bavarisė nė Gjermani. Njė shqiptar nga Kosova me emrin Ajet K, 40 vjec ka vrarė familjen e tij dhe veten. Ngjarja e cila tronditi opinionin publik, ndodhi kur kryefamiljari , ka shtėnė me revole kundėr bashkėshortes sė tij, Dinore K., dhe tė birit vetem pesevjecar Aulonit….” Femijen tjeter dyvjec e ka shpetuar vetem Zoti!
Vrasja makaber ka ndodhur megjithese ky cift kishin dy- tre vjet qe ishin ndare me ligj. Babe e bir varrosen , ndersa bashkeshortja e tij ndodhet ne rrezik serioz per jeten. Tre jete te rrenuara. Dhjetra te aferm, shoke e miq te dy plave mbeten te plagosur perjete shpirterisht.
Emri e reputacioni i shqiptarit ne Gjermani dhe ne Perendim ne teresi peson nje plasaritje tjeter me kete barbari te re pa asnje aresye reale e ligjore.
Nuk mund te quhet dhe nuk eshte cmenduri... Te qellosh femijen pese vjec, te vrasish gjakun tend... eshte barbari!
Gruaja , edhe prostituta me e ndyre e rrugeve, eshte e shenjte, Perderisa dikush e therret nene ajo eshte fisnikeria vete. Nene eshte fjala me e madherishme e kesaj Bote! Fjala e pare edhe e fundit ne kete jete!
Eshte fatkeqesi qe akoma disa shqiptare e shikojne ate si nje skllave, si nje fabrike femijesh pa asnje te drejte....Eshte fatkeqesi qe me shume se kushdo ne shqiptaret i bejme grate ... cka nuk e mban goja. me shume me fjale se me veprime, edhe ne internet e faqe gazetash! Turp! Haram emri shqiptar!
Grua eshte nene jone! Grua eshte motra jone! Grua eshte gruaja jone, shoqja jone e jetes! Grua do te behet edhe vajza jone....
Gruaja eshte mbreteresha e Botes sepse pa gruan nuk do te ekzistonte Bota! Gruaja eshte Perendesha e njerezimit!
Mos vini dore mbi gruan! Besnikerine e saj nuk e ruan as dajaku as skllaveria, as shtateqint dryna e as njemije pergjime telefonash e interneti!…. Nuk e ka ruajtur kurre... Aq me pak sot ! ....
Besnikerine e gruas e ruan vetem dashuria e sinqerte dhe respekti si per nenen. Nese ajo nuk eshte nena jote... ajo eshte nena e femijeve tu.... Ajo eshte nena e Botes!
Nuk ecen martesa.... Nuk eshte fundi i Botes…Ligji e njeh divorcin! Jo plumba! Jo barbari mbi grate e femijet !
Kush ve dore mbi gruan dhe femijnen, engjellin e dashurise , eshte me barbar se vete barbaria! Jo vetem ne Perendim por edhe ne Lindje! Si brenda edhe jashte Kosoves e Shqiperise; Gruaja eshte lule e jetes! Eshte vete jeta! Femija eshte engjell, shenujteria vete !
Femija eshte engjell i Botes! Gruaja eshte fisnikeria e jetes! Gruaja eshte Perendesha e njerezimit!

Lapsi
13-04-10, 14:42
Mjafte prekese, keq per femiun

Guri i madh
13-04-10, 15:35
shum rast i rand sidomos kur perdoret femija si mur mbrojtes nuk e di pse sherohet qka i duhet tutje me jetue Dinores

schütze
13-04-10, 16:46
BARBARI .... !

- Gruaja eshte Perendesha e Njerezimit !
- Femija eshte engjell i Botes !

- Nga Alban Dega, Nju Jork

“ Njė vrasje e rėndė ka ndodhur nė landin e Bavarisė nė Gjermani. Njė shqiptar nga Kosova me emrin Ajet K, 40 vjec ka vrarė familjen e tij dhe veten. Ngjarja e cila tronditi opinionin publik, ndodhi kur kryefamiljari , ka shtėnė me revole kundėr bashkėshortes sė tij, Dinore K., dhe tė birit vetem pesevjecar Aulonit….” Femijen tjeter dyvjec e ka shpetuar vetem Zoti!
Vrasja makaber ka ndodhur megjithese ky cift kishin dy- tre vjet qe ishin ndare me ligj. Babe e bir varrosen , ndersa bashkeshortja e tij ndodhet ne rrezik serioz per jeten. Tre jete te rrenuara. Dhjetra te aferm, shoke e miq te dy plave mbeten te plagosur perjete shpirterisht.
Emri e reputacioni i shqiptarit ne Gjermani dhe ne Perendim ne teresi peson nje plasaritje tjeter me kete barbari te re pa asnje aresye reale e ligjore.
Nuk mund te quhet dhe nuk eshte cmenduri... Te qellosh femijen pese vjec, te vrasish gjakun tend... eshte barbari!
Gruaja , edhe prostituta me e ndyre e rrugeve, eshte e shenjte, Perderisa dikush e therret nene ajo eshte fisnikeria vete. Nene eshte fjala me e madherishme e kesaj Bote! Fjala e pare edhe e fundit ne kete jete!
Eshte fatkeqesi qe akoma disa shqiptare e shikojne ate si nje skllave, si nje fabrike femijesh pa asnje te drejte....Eshte fatkeqesi qe me shume se kushdo ne shqiptaret i bejme grate ... cka nuk e mban goja. me shume me fjale se me veprime, edhe ne internet e faqe gazetash! Turp! Haram emri shqiptar!
Grua eshte nene jone! Grua eshte motra jone! Grua eshte gruaja jone, shoqja jone e jetes! Grua do te behet edhe vajza jone....
Gruaja eshte mbreteresha e Botes sepse pa gruan nuk do te ekzistonte Bota! Gruaja eshte Perendesha e njerezimit!
Mos vini dore mbi gruan! Besnikerine e saj nuk e ruan as dajaku as skllaveria, as shtateqint dryna e as njemije pergjime telefonash e interneti!…. Nuk e ka ruajtur kurre... Aq me pak sot ! ....
Besnikerine e gruas e ruan vetem dashuria e sinqerte dhe respekti si per nenen. Nese ajo nuk eshte nena jote... ajo eshte nena e femijeve tu.... Ajo eshte nena e Botes!
Nuk ecen martesa.... Nuk eshte fundi i Botes…Ligji e njeh divorcin! Jo plumba! Jo barbari mbi grate e femijet !
Kush ve dore mbi gruan dhe femijnen, engjellin e dashurise , eshte me barbar se vete barbaria! Jo vetem ne Perendim por edhe ne Lindje! Si brenda edhe jashte Kosoves e Shqiperise; Gruaja eshte lule e jetes! Eshte vete jeta! Femija eshte engjell, shenujteria vete !
Femija eshte engjell i Botes! Gruaja eshte fisnikeria e jetes! Gruaja eshte Perendesha e njerezimit!
Ky i ndereuar paska shkrua romane,por per rastin ne fjal nuk paska shum te dhen,
ky qift ka jetuar i ndar,por ende i pa ndar me ligj
dinorja asht ne spital jasht qdo rreziku per jet,edhe nuk ka qen ne rrezik per jet,pasi qe vetem plag te lehta ka marr ne pjesen e poshtme te kembes
asht tragjike kjo per gjith shqiptaret kjo qe ka ndodh,ishalla asht hera fundit
edhe po ti shiqojm ne vendt tjera keto raste ndodhin edhe me shum,prandaj nuk e kemi haram emrin shqiptar


Die Polizei hatte am vergangenen Mittwochabend in einem Einfamilienhaus die Leichen einer 51 Jahre alten Frau, ihrer 17-jährigen Tochter und ihres 22 Jahre alten Sohnes entdeckt. Am Tag danach wurde der 53-jährige Vater tot in einem nahe gelegenen See gefunden.
BRANDENBURG

19-Jähriger tötete vermutlich seine Mutter
Mittwoch, 7. April 2010 22:36 - Von Steffen Pletl und Maren Wittge
In Rathenow (Havelland) hat sich möglicherweise eine Familientragödie ereignet. Ein 19-Jähriger steht im Verdacht, am Dienstagabend seine 45 Jahre alte Mutter getötet zu haben. Nach ihm wird jetzt bundesweit gefahndetFamilientragödie in Berlin:

Mann tötet Freundin, eine Zweijährige und sich selbst
Familiendrama in Berlin-Tempelhof: Die Polizei hat die Leichen von drei Menschen in einem Wohnhaus gefunden. Offenbar hatte ein 25-Jähriger seine Lebensgefährtin, ihre Tochter und schließlich sich selbst getötet


30.03.10
Eichenau - Schock in Eichenau (Kreis Fürstenfeldbruck): Wahrscheinlich nach einer Familientragödie sind am Dienstagnachmittag ein Ehepaar und die beiden sieben Jahre alten Zwillingstöchter tot aufgefunden worden.

keto raste kan ndodh mbrenda nje kohe te shkur ketu ne gjermani,keso raste gati qdo dit ndegjon, autort nuk jan shqiptar
raste te tilla nuk ndodhin vetem te shqiptaret,por me shum ndodhin te tjeret shtete

roadrunner
13-04-10, 21:20
Meqenese nuk e kuptoj gjuhen gjermane, po ma merr mendja se per qfare eshte pruar perafersisht. Krimi nuk njeh gjuhe, fe, gjini, apo komb.

Ate qe une e prura ketu, ate qe une desha te them eshte se: jane tri lloje te nanave: NANIQK, NANULLE edhe NANE...nuk e di se sa e dini kuptimin e te trija ketyre, dhe shkrimi pat te beje me ate se: Pa marr parasysh se cila nga keto trije te kete qene ajo nene me ate femije, deshta te perkujtoj rolin e NANES. Ky i ndereuar paska shkrua romane,por per rastin ne fjal nuk paska shum te dhen,
ky qift ka jetuar i ndar,por ende i pa ndar me ligj
dinorja asht ne spital jasht qdo rreziku per jet,edhe nuk ka qen ne rrezik per jet,pasi qe vetem plag te lehta ka marr ne pjesen e poshtme te kembes
asht tragjike kjo per gjith shqiptaret kjo qe ka ndodh,ishalla asht hera fundit
edhe po ti shiqojm ne vendt tjera keto raste ndodhin edhe me shum,prandaj nuk e kemi haram emrin shqiptar


Die Polizei hatte am vergangenen Mittwochabend in einem Einfamilienhaus die Leichen einer 51 Jahre alten Frau, ihrer 17-jährigen Tochter und ihres 22 Jahre alten Sohnes entdeckt. Am Tag danach wurde der 53-jährige Vater tot in einem nahe gelegenen See gefunden.
BRANDENBURG

19-Jähriger tötete vermutlich seine Mutter
Mittwoch, 7. April 2010 22:36 - Von Steffen Pletl und Maren Wittge
In Rathenow (Havelland) hat sich möglicherweise eine Familientragödie ereignet. Ein 19-Jähriger steht im Verdacht, am Dienstagabend seine 45 Jahre alte Mutter getötet zu haben. Nach ihm wird jetzt bundesweit gefahndetFamilientragödie in Berlin:

Mann tötet Freundin, eine Zweijährige und sich selbst
Familiendrama in Berlin-Tempelhof: Die Polizei hat die Leichen von drei Menschen in einem Wohnhaus gefunden. Offenbar hatte ein 25-Jähriger seine Lebensgefährtin, ihre Tochter und schließlich sich selbst getötet


30.03.10
Eichenau - Schock in Eichenau (Kreis Fürstenfeldbruck): Wahrscheinlich nach einer Familientragödie sind am Dienstagnachmittag ein Ehepaar und die beiden sieben Jahre alten Zwillingstöchter tot aufgefunden worden.

keto raste kan ndodh mbrenda nje kohe te shkur ketu ne gjermani,keso raste gati qdo dit ndegjon, autort nuk jan shqiptar
raste te tilla nuk ndodhin vetem te shqiptaret,por me shum ndodhin te tjeret shtete

pranveruesi
13-04-10, 21:40
...tragjedi....

vjeshta
13-04-10, 21:43
po un kam gru,kam femi(ni djal ky qe ashtb ne foto) veq nja po te them, te gjitha i jap por femin tim kurr, nese nuk jam ne gjendje me mbrojt femin tim atehere edhe un do kisha ba vetvrasje,ose do kisha faru nje fis e femin tin nuk do lejoja te ma merr dikush,
por falenderoj zotin qe e kam nje gru ashtu siq duhet,ka nje familje shum korrekte, edhe nuk tutem kurr se do kem ndoj problem( sa her te flas me vjehrren ajo me pyt,edhe me thot se nese ke ma te voglin problem me tregon mu, edhe kjo e ka edhe edukaten nga familja)e di si thon, nje fre e ka prej burri e tre prej apqine,
po edhe gruja ne fillim me ka than se dua te jem e barabart edhe te respektohem si gru,por nese me sheh ne rrug te keqe,te qoft fal gjaku
Luaja schutze ,gruajen me 4 frena !!:eek:Por diqka tjeter po m'intereson ,se kur po te thot vjehrra keshtu ti si po ia kthen ???

Se ne keto raste mund te pergjigjesh vetem ne dy menyra,(se paktu une keshtu kisha bo ) :

1) veq mos ma prishte terezin, se si une nuk jam per to vetem frenjet e opqines munden me pshtu me faqe t'bardhe !

apo...

2) Jo bre vjeherr ,deri sa t'ia perdorem frenat s'kam me dite kurr se qfare gruaje kam martu .Dhe ,mos desht qika jote ka tjera se nuk jam mashkull i dobte qe mos me m'desht kush tjeter ???

schütze
13-04-10, 23:36
Luaja schutze ,gruajen me 4 frena !!:eek:Por diqka tjeter po m'intereson ,se kur po te thot vjehrra keshtu ti si po ia kthen ???

Se ne keto raste mund te pergjigjesh vetem ne dy menyra,(se paktu une keshtu kisha bo ) :

1) veq mos ma prishte terezin, se si une nuk jam per to vetem frenjet e opqines munden me pshtu me faqe t'bardhe !

apo...

2) Jo bre vjeherr ,deri sa t'ia perdorem frenat s'kam me dite kurr se qfare gruaje kam martu .Dhe ,mos desht qika jote ka tjera se nuk jam mashkull i dobte qe mos me m'desht kush tjeter ???
eiiiiiii hajgare je ka ban aaaaaa
le pah zoten se ato jan fjal qe kan shum kuptim,e ty nese sta rrok, keq valla
njeri duhet mej pas frenat,me pas moral,karakter,mirkuptim besim, e jo qka ti je ka mendon, se nuk asht ma ajo koh e ktyneherit,me ata frej qe i kan pas edhe apet i kan kcy gardhiqet
por shumica bajn ashtu si te ju thot familja,si per mir ashtu edhe per keq, se mos mendo se tutet sod dikush prej dikujt,po duhet me pas nder ndaj familjes qe te meson mir

frejt e sodit jan si interneti sod,nese folum un ti shoqerisht na lidh muhabeti edhe jemi shok,po nese nuk na shkon muhabeti,e nalum edhe as sme njeh ti e as ste njoh un, edhe per grat e sodit frej asht morali,kultura,besimi mirkuptimi,nese kto nuk ekzistojn atehere nuk ka as jet te perbashket,e nese grun e ki nga ni familje pa moral,atehere dije se edhe tragjedi si kjo munet me ndodh

teutaA
14-04-10, 00:03
Luaja schutze ,gruajen me 4 frena !!:eek:Por diqka tjeter po m'intereson ,se kur po te thot vjehrra keshtu ti si po ia kthen ???

Se ne keto raste mund te pergjigjesh vetem ne dy menyra,(se paktu une keshtu kisha bo ) :

1) veq mos ma prishte terezin, se si une nuk jam per to vetem frenjet e opqines munden me pshtu me faqe t'bardhe !

apo...

2) Jo bre vjeherr ,deri sa t'ia perdorem frenat s'kam me dite kurr se qfare gruaje kam martu .Dhe ,mos desht qika jote ka tjera se nuk jam mashkull i dobte qe mos me m'desht kush tjeter ???


ahhahahahhahahahhahahahhahahaha me falni se nuk eshte tema per me kesh veq ky shkrimi i vjeshtes i ka ra shpull gojes shcutez hahahahha ooo mos shkruj bre shutze per hir te zotit se kie evlad e nje grua te marrun nga kosova qe se njef as vehten po mos gjyko me e thierr kurv te gjoren dinore kur te gjith e dim sa te zonjat jan ato femra shqiptare qe vendosin te rritin femijet e tyre vet edhe pas ndarjes nga burri po nuk po du me fajsu as ajetin per vrasjen e femijes se po dihet qe edhe ai e ka perjetu rend per ket edhe i ka dhan fund jetes se vet por sido qe te jete fajtor eshte ai qe mori armen dhe i prishi qetsin tjetrit ne shpi te vet ,,,,,po skan faj te gjoret po rrethi si ka lan as punet e veta me i ndreq qysh kan dasht vet

vjeshta ty sdi qka te koft qka kam kesh

roadrunner
14-04-10, 00:06
KL.I.D ([email protected]):

Para 1 javėve:
ne janar te vitit 2010 ka then Dinore kryeziu ma e keqja e keqes usht qe une pe du Ajetin me gjith zemer.Dashurija e vet e ka vra.Ka qen besnike edhe ashtut dote jet sate usht jeta jet por edhe ne qoft se nuk ka jet ajo me ftyr te bardh esht.Nuk pa thum krejt veq shum ma shum dalin ne do raste gruja ma e menqur se burri.pak burra jan met ne kosov.Ngushllime familjarve.

fikreti kryziu ([email protected]):

Para 1 javėve:
toka ee nshoft te keqin veq zoti e din qka ii ban atyne njerzve edh zoti e din nuk ka fjla atyy i mir jeton i keqi nuk jeton se zoti e ka dasht qashtuu edh nuk ka me fjal per kerkon okkkkk edh lenii ketoo sen ngushllime atyne qe jon te sinqert nadj familjese e tyre edh jo ngushllime atii se e veret djalin e vet veq zoti e din se siiee shtin aat mendje po kush nuk ka besim ne zot nodhin ksoo sen
F: BUBAVEC ([email protected]):

Para 1 javėve:
Ajeti met vertet ka qen nje burr mir i sjellshum dhe familja e tina ne bubavec jan familje e pasur po edhe DINORA KA QEN NI GRU FAMILJARE EDHE SHUM E NDERSHME PO PROBLEMI KA QEN TJETER KUN :AJETI KOHEN E FUNDIT KAQEN NJE TIP GJELOZ EDHE TAN KOHEN KAJETU ME GJELOZI DHE SI NE FILLIM SI NE MBARIMAJ E PRISHI FAMILJEN JU LUTNA IDI MIR RRETHANAT PO GJELZI TEK NJERI SHKATRRON GJDO SEN:xxxx:

Para 1 javėve:
Ngjushllime familjes ,,para se ti dilte nga banesa kishte than gruja qe kandegju te fqinjet ashtu e plagosur ka pas djejna me fol,,,more ajet ti ke qen i vetmi per mua u martum u ndam gjitha ti dhash edhe femi ket ma ktheve me lendove me rand se gjitha kur eka pa veten te lenduar rend ja kthen dot vdes edhe un ,,ajet mos thuaj edhe jeten qe stakum dhan se ishalla edhe un vi me ju na at boten tjeter u lut te zoti ktu ka qen fajtor burri ska komenteiiiiiii hajgare je ka ban aaaaaa
le pah zoten se ato jan fjal qe kan shum kuptim,e ty nese sta rrok, keq valla
njeri duhet mej pas frenat,me pas moral,karakter,mirkuptim besim, e jo qka ti je ka mendon, se nuk asht ma ajo koh e ktyneherit,me ata frej qe i kan pas edhe apet i kan kcy gardhiqet
por shumica bajn ashtu si te ju thot familja,si per mir ashtu edhe per keq, se mos mendo se tutet sod dikush prej dikujt,po duhet me pas nder ndaj familjes qe te meson mir

frejt e sodit jan si interneti sod,nese folum un ti shoqerisht na lidh muhabeti edhe jemi shok,po nese nuk na shkon muhabeti,e nalum edhe as sme njeh ti e as ste njoh un, edhe per grat e sodit frej asht morali,kultura,besimi mirkuptimi,nese kto nuk ekzistojn atehere nuk ka as jet te perbashket,e nese grun e ki nga ni familje pa moral,atehere dije se edhe tragjedi si kjo munet me ndodh

schütze
14-04-10, 09:33
ahhahahahhahahahhahahahhahahaha me falni se nuk eshte tema per me kesh veq ky shkrimi i vjeshtes i ka ra shpull gojes shcutez hahahahha ooo mos shkruj bre shutze per hir te zotit se kie evlad e nje grua te marrun nga kosova qe se njef as vehten po mos gjyko me e thierr kurv te gjoren dinore kur te gjith e dim sa te zonjat jan ato femra shqiptare qe vendosin te rritin femijet e tyre vet edhe pas ndarjes nga burri po nuk po du me fajsu as ajetin per vrasjen e femijes se po dihet qe edhe ai e ka perjetu rend per ket edhe i ka dhan fund jetes se vet por sido qe te jete fajtor eshte ai qe mori armen dhe i prishi qetsin tjetrit ne shpi te vet ,,,,,po skan faj te gjoret po rrethi si ka lan as punet e veta me i ndreq qysh kan dasht vet

vjeshta ty sdi qka te koft qka kam kesh
mundesh me qesh,nuk ben asgje tjeter veq se e tregon moralin tend,
te zojat jan ato femra qe ruajn moralin,nderin edhe familjen e vet,e jo ajo qe pas shpine te burrit ladrohen me gjithken,
dinorja ka qen e zoja qe mundi te mashtroj ajetin deri e mori lejene qendrimit ne gjermani edhe i rregulloj te gjitha ashtu siq deshti vet,edhe sod jeton me ndihmen e ajetit, e aj i ndjeri han dhe
qfar jete,qfar ndjenja ka kjo qe e din se si e ka sjell punen deri te kjo tragjedi,njeri normal nuk mundet me jeto me keto gjera por keshtu mundet vetem dinorja,edhe sipas fjalve edhe ju,pasi qe po ju pelqejkan femrat e zoja si dinorja
ajeti vertet ka gabu,edhe asht e pa falshme,por aj nuk ka mujt me jetu per at qe ka ber,kurse dinorja e ka perdor femin e vet me mbrojt veten,nuk e di si mundet te jetoj , paska gjithqka,zot runa

roadrunner
14-04-10, 09:57
Vrasja e trefishtė e kosovarėve nė Gjermani, shpėton djali 2-vjeēar

Tėrhequr mė 05 Prill 2010

http://www.ora-news.com/foto/20100405113900_art.jpg (http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikull/iden/1046844365/titulli/Vrasja-e-trefishte-e-kosovareve-ne-Gjermani-shpeton-djali-2-vjecar#) Policia gjermane ka konfirmuar se ka shpėtuar nga tragjedia, njė anėtar i familjes sė shqiptarit nga Kosova, Ajet K, i cili vrau djalin, gruan dhe mė pas veten.
I mbijetuari ėshtė pikėrisht djali i dytė i ēiftit shqiptar qė ishte divorcuar ndėrsa jetonin nė Freising, land i Bavarisė.
Djali 2-vjeēar sipas policisė gjermane ka shpėtuar nė rrethana tė paqarta pa u dėmtuar prej krimit tė rėndė nė familje.
Emigranti Ajet K, rreth 40 vjeē, ekzekutoi dje me armė djalin e tij 5-vjeēar, mė pas vrau edhe gruan dhe nė fund qėlloi veten me pistoletė.
Krimi ka tronditur zonėn ndėrsa njoftohet se gruaja e autorit, shtetasja Dinora K, nė gjendje tė plagosur kishte arritur tė lajmėronte policinė.
Djali i saj Auloni, vetėm 5 vjeē mbeti i vdekur nė vend nga plumbat e armės sė babait ndėrkohė djali tjetėr 2-vjeēar Ronarti, ka arritur tė mbijetojė, ai ėshtė marrė nga policia menjėherė sapo forcat e sigurisė mbėrritėn nė banesė.
Para se tė vriste familjen e tij, shqiptari nga Kosova mėsohet se kishte mbylur nga brenda derėn e banesės e cila u hap me forcė nga policia.
Hetuesit ende nuk kanė njė sqarim nė lidhje me motivin e vrasjes makabre
Emigranti Ajet K, mėsohet se punonte si shofer autobusi, prej mėse njė viti e gjysmė ai ishte divorcuar nga bashkėshortja e cila jetonte vetėm me dy djemtė.
Ndarja me gruan sipas tė dhėnave tė deritashme kishte shkaktuar depresion ndėrsa vazhdimisht kishte tentuar tė merrte fėmijėt pas divorcit.
mundesh me qesh,nuk ben asgje tjeter veq se e tregon moralin tend,
te zojat jan ato femra qe ruajn moralin,nderin edhe familjen e vet,e jo ajo qe pas shpine te burrit ladrohen me gjithken,
dinorja ka qen e zoja qe mundi te mashtroj ajetin deri e mori lejene qendrimit ne gjermani edhe i rregulloj te gjitha ashtu siq deshti vet,edhe sod jeton me ndihmen e ajetit, e aj i ndjeri han dhe
qfar jete,qfar ndjenja ka kjo qe e din se si e ka sjell punen deri te kjo tragjedi,njeri normal nuk mundet me jeto me keto gjera por keshtu mundet vetem dinorja,edhe sipas fjalve edhe ju,pasi qe po ju pelqejkan femrat e zoja si dinorja
ajeti vertet ka gabu,edhe asht e pa falshme,por aj nuk ka mujt me jetu per at qe ka ber,kurse dinorja e ka perdor femin e vet me mbrojt veten,nuk e di si mundet te jetoj , paska gjithqka,zot runa

Zeqiri
14-04-10, 10:10
qka uba ktu qka spo merrni vesh kuja ka dhan kalllaj asht medite kit pune kqyrni mire baco se mevra grun ma let tyben past veq edhe njeri mai lig se qaj qe evret grun tyben past apet po thom e pse pothom kshtu se ai far ajet zeza kapas ku kallxon trimni po thoni ika pas 40 vjet e psenuk u shkuenlufte me vra shkie para dhetvjete kur ukan 30vjeq eeee more baco sja kamajt jo etash udal kishe pevraj grun se bajagi umpaska prek nftyre jobre bre bac gja ska nreq veq kaba ahmaki marre poshtersi magjupi me vra djalin grun ehmen hebir jep zot men kuska edhe npast pas jaran qajo grue ukan nane bre ika pas dy thmi ajoukan tuj rrit thmi enuk munet kerkush mei than rraspi jojo baco se nigrue qe rrit thmi smunet me kan medy emna jojo edhe rraspi edhe nane nuk shkon pasha bacin mirpo munet me ba nipune tpahjeshme edhe sinane veq emi than rraspi asajqe rrit thmi marre asht nane ashta edhe ktu nket rast ajo far dinorja nuk munet meu qujt rraspi jobaco jo se ajo kapas dythmi ajo kaveq ni emen nane dhe hiq mashum

roadrunner
14-04-10, 10:18
jo ktu zeqo kan met veq dy sene me i kap ne kete teme: me ja nguju qe ajo ka qene e divorsume prej ajetit, edhe ka qene nane nen kujdesje te dy djemve 24 ore, edhe e dyta emrin e qatij dashnorit qe e paska pas, bile at mas nje kohe qe jan nda me ajet kasapin. keta krejt po thojn paska pas, po asnjo spo mun ja bojn asnjanit me gisht qeky u kan :wink:qka uba ktu qka spo merrni vesh kuja ka dhan kalllaj asht medite kit pune kqyrni mire baco se mevra grun ma let tyben past veq edhe njeri mai lig se qaj qe evret grun tyben past apet po thom e pse pothom kshtu se ai far ajet zeza kapas ku kallxon trimni po thoni ika pas 40 vjet e psenuk u shkuenlufte me vra shkie para dhetvjete kur ukan 30vjeq eeee more baco sja kamajt jo etash udal kishe pevraj grun se bajagi umpaska prek nftyre jobre bre bac gja ska nreq veq kaba ahmaki marre poshtersi magjupi me vra djalin grun ehmen hebir jep zot men kuska edhe npast pas jaran qajo grue ukan nane bre ika pas dy thmi ajoukan tuj rrit thmi enuk munet kerkush mei than rraspi jojo baco se nigrue qe rrit thmi smunet me kan medy emna jojo edhe rraspi edhe nane nuk shkon pasha bacin mirpo munet me ba nipune tpahjeshme edhe sinane veq emi than rraspi asajqe rrit thmi marre asht nane ashta edhe ktu nket rast ajo far dinorja nuk munet meu qujt rraspi jobaco jo se ajo kapas dythmi ajo kaveq ni emen nane dhe hiq mashum

Zeqiri
14-04-10, 10:59
aiiiiiii roadruner qyre moj bij po shiptart mosme pas bisht tangjesin me pas bisht tashtojn edhenja tjeter tibajn dy e cka thojne krejt jan rrena se dinorja normal kur uda pej tinaj nashta eka gjet naj tjeter cka asht normale pse a me rujt ajet zezen a hajt bre ckajafusin shiptar palidhje runa zot o eshkreta cka kapas me ba femen epakrah umunu me kqyr thmin e kyfar ajet burreci meallti ushku eka vra thmin edhe aya eka plagos e ithojne ka ba burrni o pasha ni zot ska batroh burrnie veq magari po

schütze
14-04-10, 11:01
qka uba ktu qka spo merrni vesh kuja ka dhan kalllaj asht medite kit pune kqyrni mire baco se mevra grun ma let tyben past veq edhe njeri mai lig se qaj qe evret grun tyben past apet po thom e pse pothom kshtu se ai far ajet zeza kapas ku kallxon trimni po thoni ika pas 40 vjet e psenuk u shkuenlufte me vra shkie para dhetvjete kur ukan 30vjeq eeee more baco sja kamajt jo etash udal kishe pevraj grun se bajagi umpaska prek nftyre jobre bre bac gja ska nreq veq kaba ahmaki marre poshtersi magjupi me vra djalin grun ehmen hebir jep zot men kuska edhe npast pas jaran qajo grue ukan nane bre ika pas dy thmi ajoukan tuj rrit thmi enuk munet kerkush mei than rraspi jojo baco se nigrue qe rrit thmi smunet me kan medy emna jojo edhe rraspi edhe nane nuk shkon pasha bacin mirpo munet me ba nipune tpahjeshme edhe sinane veq emi than rraspi asajqe rrit thmi marre asht nane ashta edhe ktu nket rast ajo far dinorja nuk munet meu qujt rraspi jobaco jo se ajo kapas dythmi ajo kaveq ni emen nane dhe hiq mashum
nuk e di se sa e veshtir asht me kuptu
familja Ajetit kan dhan kontribut te madh kur asht kan koha luftes
ajeti nje koh te gjat para lufte ka jetu ne gjermani,
edhe mos i ngatrroni gjanat,
se ajeti edhe kur e ka pa se dinorja asht nje lloj tipi qe ka qef mej sheku edhe te zezakve, aj prap shkaku i femive nuk ka ba ball qe ti len femit pa nan,
edhe ajeti nuk e ka perza nga banesa dinoren por aj vet asht largu nga ajo, per arsye qe ajo e ka tradhtu
ajeti nuk ka shku atu me qiru hesape me dinoren shkaku i frajerav te saj, por ka shku shkaku i femive,edhe aj nuk ka muj me jetu pa femi,edhe nje bab qe e len femin e vet ne duart e dashnorve te grus per mu nuk e meriton emrin bab,
dinorja nuk e meriton emrin nane, pasi sod jeton fal gjakut te djalit,aj apo ajo qe femin e vet e jep per me jetu vet,thjesht nuk asht njeri

schütze
14-04-10, 11:12
jo ktu zeqo kan met veq dy sene me i kap ne kete teme: me ja nguju qe ajo ka qene e divorsume prej ajetit, edhe ka qene nane nen kujdesje te dy djemve 24 ore, edhe e dyta emrin e qatij dashnorit qe e paska pas, bile at mas nje kohe qe jan nda me ajet kasapin. keta krejt po thojn paska pas, po asnjo spo mun ja bojn asnjanit me gisht qeky u kan :wink:
nuk asht e vertet qe ajo ka qen 24or ne perkujdesje, pasi ajo ka punu,por jo me orar te plot(te gjitha fitimet nuk i ka shfrytzu per femit e vet,por per familje te vet)
dinorja ka qen shum e lir,por per fat te keq pasi qe asht si nje gjysum analfabete,nuk ka din me respektu lirin te drejten,por ajo e ka keq perdor

Bruk
14-04-10, 11:41
ej ti shurrc shfutz...mos maro perralla se po ta ban gruja jote mu qashtu e po me duket qe je ka mundohesh me ja shti friken grus tane me keto genjeshtra..veq duke e paramendu esht ka te zihet xhelozia.
Deri tash askuh nuk foli keq per ish grun e tij . ti je i vetmi me keto perralla,,, njoh dhe une kam shoke qe din per jeten e tij /saj ..thojn qe ka qen gru e ndreshme dhe nane shume e mire..edhe qe i ka ndihmu familjes tani cka...aj erifi paska pas... aty tregon nderin ajo kur i ndihmon familjes vet ...mos me shit trimni se bash keta qe folin keshtu jan shkulqa...

Guri i madh
14-04-10, 11:52
gruja e mir esht edhe nėn e mir e nana e mir nuk e qet fmiun para plumi po e ban te kunderten e mbron fmiun nga te kqiat

Bruk
14-04-10, 12:04
As policia nuk po e din se si ka ndodh kurse shqiptari ta vizato si me pas kan ne vendin e ngjarjes :D

Guri i madh
14-04-10, 12:18
si do qoft Ajeti per gabimin qe e ka ber e ka denue vehten e kjo Dinorja qe e ka perdor fmiun si mur mbrojtes nuk e meriton me e mbikqyr as fmiun tjter


kjo ma mir let kercen nga ura e te mbytet ne ISAR

roadrunner
14-04-10, 12:43
O schutzi, a jane keto fjalt te tua dy tri postime ma nalte: edhe sod jeton me ndihmen e ajetit, e aj i ndjeri han dhe..........


Tjetra, kur nana merr besimin e femijes, ajo eshte nen kujdesje 24 ore, qofte ne pune, qofte ne shpi. E them kete per faktin se: Nese njeri femij eshte semure, e Dinorja ka qene ne pune, Dinorja eshte ajo qe ka me ngajt prej punes me shku me kap me qu te mjeku, mos past kush tjeter, e jo Ajeti.

Kur flasum per analfabetizmin, pse qka na ke Ajeti, perveq se shofer i autobusave? Pa marr parasysh sa shkronja ti ken diten, ajo ka qene nana e femijve.
Tjetra, aman qate emrin e dashnorit te Dinores naj e jep, po kem qef tash me dite...apo veq me la m**t me sh***rr e keni.
nuk asht e vertet qe ajo ka qen 24or ne perkujdesje, pasi ajo ka punu,por jo me orar te plot(te gjitha fitimet nuk i ka shfrytzu per femit e vet,por per familje te vet)
dinorja ka qen shum e lir,por per fat te keq pasi qe asht si nje gjysum analfabete,nuk ka din me respektu lirin te drejten,por ajo e ka keq perdor

roadrunner
14-04-10, 12:45
E pse ti nuk ja pritshe Dinores fmijen me ja marr kishe ba sevap te madh me pshtu nje jete, e me i lan ata dy me bo qa dojne, po femijen mos me i prek? Apo sje kan aty e veq je kah ja fut paushall edhe ti veq pse po munesh :wink:si do qoft Ajeti per gabimin qe e ka ber e ka denue vehten e kjo Dinorja qe e ka perdor fmiun si mur mbrojtes nuk e meriton me e mbikqyr as fmiun tjter


kjo ma mir let kercen nga ura e te mbytet ne ISAR

Guri i madh
14-04-10, 12:54
E pse ti nuk ja pritshe Dinores fmijen me ja marr kishe ba sevap te madh me pshtu nje jete, e me i lan ata dy me bo qa dojne, po femijen mos me i prek? Apo sje kan aty e veq je kah ja fut paushall edhe ti veq pse po munesh :wink:si mbas disa informatave dinorja e ka perdor fmiun si muri mbrojtes nji gje te till as kafshet nuk e bejn


po tash Dinorja u shlirue e let e lshon ne dizgina te gjat

roadrunner
14-04-10, 13:01
kush te tha tye? schutze a? llafet skejav thone qka dojne, ato kurr nuk nalen. Edhe po ta kishte bere nje gje te tille, qe ne smujm me e dite, tregona cili qenka ketu ma kafshe? Ajeti se shkrepi plum mbi djalin ne gjoks te nanes, per me vra nje nane, apo dinorja?

Po eshte e vertet se as kuqka klyshit s'te len me ja prek, e pse une mei besue gjuhes pa asht? Asnjani sjeni kan aty edhe skemi te drejt me e gjyku askend. Veq ata dy e kan diten hallin ne mes kater mureve, e na qka flasim veq hyjm ne gjynah.si mbas disa informatave dinorja e ka perdor fmiun si muri mbrojtes nji gje te till as kafshet nuk e bejn


po tash Dinorja u shlirue e let e lshon ne dizgina te gjat

schütze
14-04-10, 13:59
kush te tha tye? schutze a? llafet skejav thone qka dojne, ato kurr nuk nalen. Edhe po ta kishte bere nje gje te tille, qe ne smujm me e dite, tregona cili qenka ketu ma kafshe? Ajeti se shkrepi plum mbi djalin ne gjoks te nanes, per me vra nje nane, apo dinorja?

Po eshte e vertet se as kuqka klyshit s'te len me ja prek, e pse une mei besue gjuhes pa asht? Asnjani sjeni kan aty edhe skemi te drejt me e gjyku askend. Veq ata dy e kan diten hallin ne mes kater mureve, e na qka flasim veq hyjm ne gjynah.

roadrunner me duket se ti nuk po dojshe me kuptu,nuk ka nevoj schütze askuj mej than, por diku lart ne nje postim
e kam shenu se qka ka deklaru dinorja,edhe ajo vet ka than se kur eka pa ajetin se don ta vret ajo ka shku e ka marr djalin me mbrojtr veten, ju muni me than qdoni vetem i thuni mendimet e juja,se ju dinoren nuk muni me ba njeri pasi ajo as shtaz nuk meriton me qen

Murgesha
14-04-10, 14:05
Sa me teper po lexoj shkrimet ne ket tem aq me shum po bindem qe " shtincat" e kan sjell ket fatkeqesi ne ket familje!

Dinorja nusja e ardhur prej Kosove para (po zupozoj nga vitet e djalit te madh 5 vjeqar) 6 viteve, nga nje familje e varfer e martuar per letra me nje "shac" ne Gjermani eshte aq e zonja sa mbrenda kesaj kohe i lind dy djem, ka kohe te dal te takoj "jarana" ndersa ne shtepi kujdeset per femije burri i saj shoferi i autobusit, i cili e perballon orarin e gjate te shoferave, plus larjen, shperlarjen e te ushqyerit e femijev.

4 vite e gjysme ky burr eshte i panjolle fare, dhe gruaja e merzitur prej tij don te ndahet qe te kaloj me shum kohe me "jaranat" e vet, por ne ndarje merr femijet me vete, dhe ligji gjerman ja vulos te drejten e marrjes se femijeve nen perkujdesje.

"Ajet zeza vazhdon punen, "udhetaret qe ai i dergon nga nje vend ne tjetrin nuk kan bised tjeter kur hypin ne autobus pos ndarjen e Ajetit prej te shoqes", dhe ket e zien mllefi dit e me teper, ne shtepi nuk e presin femijet e gruaja me, po mendimet e zymta " A jam une shqipe a jo, a i them une vedit burr ajo" Sa her del dikund takon shoket te cilet e pyesin per hallin e tij. Ka plot "schutze" ne Gjermani qe cdo her tregojn se sa trima jan po te ju ndodhe nje gje e tille, si do ta vrisnin gruan, se femijet me mir i mbysin se qe i lojn nen perkujdesje te nenes e cila tani qe eshte e ndare krahas dy femijeve ne moshe te vogel i tepron koha te dal e te takoj "jarana". Kthehet Ajet zeza ne shtepi aty se ka kend te ja lemoj plagen pos ushtima e fjaleve te shokeve "une ja kisha ba kshtu, tjetri ja kisha ba ashtu"
Nje nate e till eshte edhe e Shtuna e kobshme, u kthy nga puna Ajeti, i lodhur i merzitur, e kan lodh Ajetin gjemimi i fjaleve te trimave, kah ora dy i erresohen syte, truri i kalon ne afekt, vendos Ajeti te shkoj te Dinorja te bisedoj edhe njeher me te per fatin e femijeve, (ose ta gjej jaranin ne shtepi te saj) me vete merr revolen ta ket gadi per cdo rast.
Te kish pas "jaranin" Dinorja ate nat ne shtepi, dera e hymjes nuk ish hap fare, po edhe nese ish hap Ajeti ish perball me fuqi mashkulli e jo pafuqi gruaje.
Dinorja e hap deren ani pse eshte ora 02:00, kjo e deshmon besimin qe ajo ka pas ne Ajetin, perndryshe deren do ta thyente me shqelma vet Ajeti.
Posa hyn mbrenda gjeja e par qe ban Ajetin, e mbyll deren qeles, ja shef Dinorja Ajetit gjakun e zi ne ftyre, veshtrimin e trubullt dhe e kap panika, e tmerruarr kap telefonin e therret policine. Ik ne dhom te femijeve me te vetmin mendim qe femijet do ta kthjellin Ajetin, por truni i Ajetit nuk funksionon ne keto qaste, ne koke i ushtojn fjalet e "trimave" po te ish gruaja ime, po te ishin femijet une keshtu do te beja.
Nxjerr revolen e pret Dinoren te dal nga dhoma e femijeve. Ajo del me djalin ne krah, Ajeti vetem kur shkrep plumbin e ndoshta ne at moment ndegjon klithmen e femijes, vetem ateher i hapen syt Ajetit, i kalon gjendja e afektit, Dinorja eshte e shtrire ne toke mbi gjoks ka trupin e pa jete te djalit. Qan Ajeti kur shef djalin qe e vrau me dor te vet, i deshperuar nga rrjedha e fatkeqesise ja shkrep vedit plumbin.

Sot po ata "trima" qe e detyruan Ajetin te veproj keshtu shpikin "jaranat" e Dinores si aresye te kesaj tragjedie, e quajn "lavire" Dinoren, e vrasin per se vdekuri Ajetin me shum se qe e kan vra per se gjalli.

Shtinesat mos te rrokshin para vetes, se jo qe ta humbin jeten, por ate ta humbin me turp!!

roadrunner
14-04-10, 14:06
S'ka thon ajo po ke thon ti. Ti ke than qe ka ec me zezake, po nje zezak s'e vizatove ketu, bile emrin me ja pas dit eeee....po folni ju kollaj se duhet me mbrojt Ajetin se e ke te gjakut, por duhesh me kqyr realitetin. Dinorja ke budall qe e qiti djalin perpara, po Ajeti qka e gjujti djalin? A pam pam kan lujt aty mrena a? Edhe ki respekt ndaj qasaj shtaze, se aj kusha jot e ka pas grue per do vjet, e sa i pjelli djem, ke ma e mira. Keshtu qe mos hy n'gjyna me fol palidhje. S'po e boj at te mire me mbrojt, po as skam qef me ja ngjit. roadrunner me duket se ti nuk po dojshe me kuptu,nuk ka nevoj schütze askuj mej than, por diku lart ne nje postim
e kam shenu se qka ka deklaru dinorja,edhe ajo vet ka than se kur eka pa ajetin se don ta vret ajo ka shku e ka marr djalin me mbrojtr veten, ju muni me than qdoni vetem i thuni mendimet e juja,se ju dinoren nuk muni me ba njeri pasi ajo as shtaz nuk meriton me qen

schütze
14-04-10, 14:10
ej ti shurrc shfutz...mos maro perralla se po ta ban gruja jote mu qashtu e po me duket qe je ka mundohesh me ja shti friken grus tane me keto genjeshtra..veq duke e paramendu esht ka te zihet xhelozia.
Deri tash askuh nuk foli keq per ish grun e tij . ti je i vetmi me keto perralla,,, njoh dhe une kam shoke qe din per jeten e tij /saj ..thojn qe ka qen gru e ndreshme dhe nane shume e mire..edhe qe i ka ndihmu familjes tani cka...aj erifi paska pas... aty tregon nderin ajo kur i ndihmon familjes vet ...mos me shit trimni se bash keta qe folin keshtu jan shkulqa...

o ti hamam bruk a qysh pi thu veti, a jan prralla a qka ty nuk ta permeni emrin askush, edhe kan than gjithmon mos u lajmro pa pozif!!! edhe ti nuk du me ma shkru emrin ketu,
edhe trimria nuk tregohet ne forum

roadrunner
14-04-10, 14:17
....e as me gra, e as me vrasje te femise. Ti po e jep pershtypjen (qe se besoj qe e ke) se per inati te grujes e vraj djalin. Krejt na ketu folim se nuk e kemi kete hall ne familje, po i dine ata hallet e veta. E ti shok per hir te familjes se ke, nuk ban me u paraqit me keso fjale. Asht gjynah, se deri dje Dinorja ka honger buk ne qat shpi, ja ka bo dy djem, ja ka rrit si molla, e t'ish kon Dinorja ashtu qysh ju pe pershkruni pa asnje fakt, ateher pse ja qeli deren Ajetit ne dy te nates? A ishte Ajeti ish burri i saj? Po t'kish pas Dinorja tjeter mrenda, menon se kish gju ne djal te vetin Ajeti a? S'kish pas koh bac se ish ndesh me nje burr, e jo me gru e me thmi. Veq lutju Zotit, o Zot, keto gjana, ishalla po na msojn neve po na japin mend, edhe sa ma larg familjes tem, se sot as per gru tande s'mundesh me garantu, e po garanton per tjerat. o ti hamam bruk a qysh pi thu veti, a jan prralla a qka ty nuk ta permeni emrin askush, edhe kan than gjithmon mos u lajmro pa pozif!!! edhe ti nuk du me ma shkru emrin ketu,
edhe trimria nuk tregohet ne forum

schütze
14-04-10, 14:26
S'ka thon ajo po ke thon ti. Ti ke than qe ka ec me zezake, po nje zezak s'e vizatove ketu, bile emrin me ja pas dit eeee....po folni ju kollaj se duhet me mbrojt Ajetin se e ke te gjakut, por duhesh me kqyr realitetin. Dinorja ke budall qe e qiti djalin perpara, po Ajeti qka e gjujti djalin? A pam pam kan lujt aty mrena a? Edhe ki respekt ndaj qasaj shtaze, se aj kusha jot e ka pas grue per do vjet, e sa i pjelli djem, ke ma e mira. Keshtu qe mos hy n'gjyna me fol palidhje. S'po e boj at te mire me mbrojt, po as skam qef me ja ngjit.

nese mundesh lexoj postimet ma me kujdes edhe lexoj ashztu si jan te shkrune, nuk kam than qe ajo ka hec me zezak, por ajo vet me gojen e saj ka than se tash mu kan ba bajat raca e bardh,kam qef nje te zez
nuk asht e vertet se jemi duke mbrojt ajetin,por tuj tregu te verteten
veq pak me logjiku, si asht e mundur qe ajeti vrau djalin e grun jo, me qen se besohet se ka shku me vra grun,nese aj ka shku mej vra te gjith, aj e kish kry punen e tani e kish vra veten,por dinorja ka than se ajeti tuj e gju dinoren ,dinorja me shpejtesi e ka marr djalin ashtu flejt ne dor edhe e ka qit para,por per ajetin ka qen von se nuk e ka pa se ajo po e qet djalin para, edhe kur ka pa ajeti qe ka vra djalin mejher ka ba vet vrasje,keshtu ka deklaru dinorja,
nese ket deklarat e ka dhan edhe ne polici,siq ka dhan familjes se ajetit, atehere shum pak shanca ka dinorja me marr djelin e vogen ne mbikqyrje

edhe ndegjo kjo nuk ka lidhje se sa edhe qfar dashnor ka pas dinorja, por problemi ka fillu atu kur asht zan se ka dashnor, edhe ajeti qysh heret do ishte nda nga ajo po te mos kishte femi,por shkaku i femive i ka perballu te gjitha qe te mos jesin femit pa nene ose bab, e kjo tragjedi ka ndodh vetem shkaku se dinorja nuk ja ka lan ajetit femit

roadrunner
14-04-10, 14:34
Po o i nderum, un po i lexoj edhe tuat edhe t'tjerve. Po ti deri tash deklarove se ajo si ka dal me t'bardh e ka shku me zezak

Qy tjetri qa deklaron:KL.I.D ([email protected]):

Para 1 javėve:
ne janar te vitit 2010 ka then Dinore kryeziu ma e keqja e keqes usht qe une pe du Ajetin me gjith zemer.Dashurija e vet e ka vra.Ka qen besnike edhe ashtut dote jet sate usht jeta jet por edhe ne qoft se nuk ka jet ajo me ftyr te bardh esht.Nuk pa thum krejt veq shum ma shum dalin ne do raste gruja ma e menqur se burri.pak burra jan met ne kosov.Ngushllime familjarve.

fikreti kryziu ([email protected]):

Para 1 javėve:
toka ee nshoft te keqin veq zoti e din qka ii ban atyne njerzve edh zoti e din nuk ka fjla atyy i mir jeton i keqi nuk jeton se zoti e ka dasht qashtuu edh nuk ka me fjal per kerkon okkkkk edh lenii ketoo sen ngushllime atyne qe jon te sinqert nadj familjese e tyre edh jo ngushllime atii se e veret djalin e vet veq zoti e din se siiee shtin aat mendje po kush nuk ka besim ne zot nodhin ksoo sen
F: BUBAVEC ([email protected]):

Para 1 javėve:
Ajeti met vertet ka qen nje burr mir i sjellshum dhe familja e tina ne bubavec jan familje e pasur po edhe DINORA KA QEN NI GRU FAMILJARE EDHE SHUM E NDERSHME PO PROBLEMI KA QEN TJETER KUN :AJETI KOHEN E FUNDIT KAQEN NJE TIP GJELOZ EDHE TAN KOHEN KAJETU ME GJELOZI DHE SI NE FILLIM SI NE MBARIMAJ E PRISHI FAMILJEN JU LUTNA IDI MIR RRETHANAT PO GJELZI TEK NJERI SHKATRRON GJDO SEN:xxxx:

Para 1 javėve:
Ngjushllime familjes ,,para se ti dilte nga banesa kishte than gruja qe kandegju te fqinjet ashtu e plagosur ka pas djejna me fol,,,more ajet ti ke qen i vetmi per mua u martum u ndam gjitha ti dhash edhe femi ket ma ktheve me lendove me rand se gjitha kur eka pa veten te lenduar rend ja kthen dot vdes edhe un ,,ajet mos thuaj edhe jeten qe stakum dhan se ishalla edhe un vi me ju na at boten tjeter u lut te zoti ktu ka qen fajtor burri ska koment........eh tash k'tu un s'po du as me i besu ketyre se kan than eshte kan e ndershme, e as ty qe thua eshte kan lavire.


Ajo qe po du me than eshte, leni bac alltijat e mos e trashni kryt me llafe te huja, se kqyr qka u bo...e ka vra djalin e vet. Ka dasht ska dasht, aj e ka vra. Kjo s'osht per qudi se e dijm qe ndodh ne te gjithe popujt, po nuk perkrahet ashtu sikur te na. Ky rast makaber s'don tjeter perveq msim. nese mundesh lexoj postimet ma me kujdes edhe lexoj ashztu si jan te shkrune, nuk kam than qe ajo ka hec me zezak, por ajo vet me gojen e saj ka than se tash mu kan ba bajat raca e bardh,kam qef nje te zez
nuk asht e vertet se jemi duke mbrojt ajetin,por tuj tregu te verteten
veq pak me logjiku, si asht e mundur qe ajeti vrau djalin e grun jo, me qen se besohet se ka shku me vra grun,nese aj ka shku mej vra te gjith, aj e kish kry punen e tani e kish vra veten,por dinorja ka than se ajeti tuj e gju dinoren ,dinorja me shpejtesi e ka marr djalin ashtu flejt ne dor edhe e ka qit para,por per ajetin ka qen von se nuk e ka pa se ajo po e qet djalin para, edhe kur ka pa ajeti qe ka vra djalin mejher ka ba vet vrasje,keshtu ka deklaru dinorja,
nese ket deklarat e ka dhan edhe ne polici,siq ka dhan familjes se ajetit, atehere shum pak shanca ka dinorja me marr djelin e vogen ne mbikqyrje

edhe ndegjo kjo nuk ka lidhje se sa edhe qfar dashnor ka pas dinorja, por problemi ka fillu atu kur asht zan se ka dashnor, edhe ajeti qysh heret do ishte nda nga ajo po te mos kishte femi,por shkaku i femive i ka perballu te gjitha qe te mos jesin femit pa nene ose bab, e kjo tragjedi ka ndodh vetem shkaku se dinorja nuk ja ka lan ajetit femit

schütze
14-04-10, 15:01
....e as me gra, e as me vrasje te femise. Ti po e jep pershtypjen (qe se besoj qe e ke) se per inati te grujes e vraj djalin. Krejt na ketu folim se nuk e kemi kete hall ne familje, po i dine ata hallet e veta. E ti shok per hir te familjes se ke, nuk ban me u paraqit me keso fjale. Asht gjynah, se deri dje Dinorja ka honger buk ne qat shpi, ja ka bo dy djem, ja ka rrit si molla, e t'ish kon Dinorja ashtu qysh ju pe pershkruni pa asnje fakt, ateher pse ja qeli deren Ajetit ne dy te nates? A ishte Ajeti ish burri i saj? Po t'kish pas Dinorja tjeter mrenda, menon se kish gju ne djal te vetin Ajeti a? S'kish pas koh bac se ish ndesh me nje burr, e jo me gru e me thmi. Veq lutju Zotit, o Zot, keto gjana, ishalla po na msojn neve po na japin mend, edhe sa ma larg familjes tem, se sot as per gru tande s'mundesh me garantu, e po garanton per tjerat.
un jam mundu te pakten me ju tregu sipas deshmitarve,direkt edhe indirekt,e ju me duket se te gjitha vetem jeni thuj than nga mendja e jo qe ke ndegju ndoj deshmitar,
edhe pse keto jan nga deshmitart,direkt dhe indirekt, nuk muj me than qe keshtu ka ndodh 100%
ato qe ajo deri dje ka hanger buk, ja ka ba dy djem, kqyr e zbuloje pak historin e saj e prandaj analizoje se kush ka qen dinorja
mendimi jem asht se ajeti qe ka shku ne at koh, aj nuk ka shku rasisht,por ndoshta ka shku se asht kan i sigurt qe e gjan diken atu e jo vetem dinoren me femi(tham keshtu pasi flitet se aj nje koh papercjell kush po hin edhe del nga atu,sa asht e vertet nuk e di),hapja e deres nuk asht e sigurt se qysh asht hap,e ka hap dinorja,e ka dit qe asht ajeti,apo ka mendu se asht tjeterkush ne at koh(edhe per ket thuhet se dinorja nuk e ka hap deren kur ka pa se asht ajeti,por ajeti ka hy disi nga podrumi,edhe kjo sa asht e vertet nuk dihet)

schütze
14-04-10, 15:19
........eh tash k'tu un s'po du as me i besu ketyre se kan than eshte kan e ndershme, e as ty qe thua eshte kan lavire.


Ajo qe po du me than eshte, leni bac alltijat e mos e trashni kryt me llafe te huja, se kqyr qka u bo...e ka vra djalin e vet. Ka dasht ska dasht, aj e ka vra. Kjo s'osht per qudi se e dijm qe ndodh ne te gjithe popujt, po nuk perkrahet ashtu sikur te na. Ky rast makaber s'don tjeter perveq msim.[/QUOTE]
.................................................. .................................................. .................................................. ...
e ke gabim nese thu qe po e perkrahum ket krim,
ky asht per ajetin i pa falshem,edhe aj shpejt e ka kuptu qka ka ba edhe e ka denu veten,

por kjo qe asht kan autorja e gjith ksaj ngjarje,edhe nxitsja e ksaj tragjedie, edhe kjo e meriton denimin
por ndoshta edhe mos u deovt nga gjykata(qe jam i bindur se nuk e ka leht,nese i bajn ketu hetimet si duhet,por ndoshta edhe nuk bajn hetime se ktu numrohen dy te huaj me pak)
po tregon se si e ndin veten dinorja pas kesaj qe ka ndodh??

roadrunner
14-04-10, 15:21
Pse a s'i paska dhane buke Ajeti a? Kur s'i rriti ajo djemt, kush ja rriti? Pse ajo e fitoj besimin e femise?

Qka ka me i interesu Ajetit me kon flen ma Dinorja? A jan nda ata? S'osht pune e Ajetit. Po ta kishte marr besimin e femijve Ajeti, aj e kish marr nje gru me ja kqyr djemt. Qka tash, a mu qu Dinorja prej xhelozise se po flen aj me tjeter PAS ndarjes, e me vra femin edhe Ajetin, e n'mujt me ja zan edhe grujen e me t'ja ba piftiiii?


Medemek paska bo vrasje me paramendim. e ti po ma mbron ket njeri? E paska percjell. Po aj e paska percjell ish-grujen, e jo nanen e fmijve. Me pas percjell nanen e femijve, qysh ti po thu ska mujt me jetu pa fmije, aj edhe e kish zan me pele per dore (masi sipas juve koka kan ne rruge te keqe) edhe nese se ke dite, nje nane e pandergjegjshme ligji sja lejon perkujdesjen e femijve, se s'munesh edhe mi knaq jaranat edhe fmijt pernjehere. Aj e paska percjell ish-grujen, ska pas qa mi hy ne udhe ma atij se qka bon ajo, se ma ajo nuk eshte gruja e Ajetit, dhe mundet me qen gruja e kujna Dinorja ka pas qef, e Ajeti paska pas qef me pas mandat ne to edhe pas ndarjes. Qysh ti po thue, nese Ajeti kishte me marr besimin e femijve, dhe po e gjejka nje dashuriqke, Dinorja paska dasht me t'ja lujt tet shtate te mijtat Ajetit, a po? Qy nje pjese e ligjit: Sot grujen nen kuror, as me puth s'guzo pa qef te sajna, se e ka emrin dhune. E le ma me ja tregu ferkemat e kames kah ka mi que. Edhe ato nen kurore a, se leje ma divors, qe munet me ta caktu edhe urdherin per mbrojtje, qe ty te jep nje distance te majme larg sajna, e po e shkele, futesh ne burg.

Nuk eshte ma me rendesi se qysh ka depertue ai ne shtepine e Dinores, apo qysh ka thon ai ajo se kah ka mujt me hy. Ai e ka vra femijen e vet, a ka hy per ballkoni, a per bire te qelsit, s'ka ma rendesi. Ai ka vra femijen e pafajshem, te paster si loti, gjakun e vet. E ku ka ligj qe e shfajson kete akt? As Kanun, As Kur'an, As Bibel, AS Ligj, e As nje liber deri sot se kam lexu une nuk thot HALLALL per qet send. Keto veq prej juve pe nij.


E nje send po du me shtue, jau pruft i lumi All'ah familjes te dy palve jau dhasht forcen ne keto momentet ma te veshtira, me ba gajret, se keto kan mujt me i ndodh gjithkujt ne jete. E ty po te tham, mos i egzagjero senet se veq hyn ne gjynah. Nuk bon, mos ja merr askujt gjynahet. Ja kem borxh Atij me kshillu per mire, e mos e ushqej te keqen.


Kjo po na jep edhe nje mendim ne vehte: Mir more qe e paska qu ne rrot same, a jetohet me psikopat?
un jam mundu te pakten me ju tregu sipas deshmitarve,direkt edhe indirekt,e ju me duket se te gjitha vetem jeni thuj than nga mendja e jo qe ke ndegju ndoj deshmitar,
edhe pse keto jan nga deshmitart,direkt dhe indirekt, nuk muj me than qe keshtu ka ndodh 100%
ato qe ajo deri dje ka hanger buk, ja ka ba dy djem, kqyr e zbuloje pak historin e saj e prandaj analizoje se kush ka qen dinorja
mendimi jem asht se ajeti qe ka shku ne at koh, aj nuk ka shku rasisht,por ndoshta ka shku se asht kan i sigurt qe e gjan diken atu e jo vetem dinoren me femi(tham keshtu pasi flitet se aj nje koh papercjell kush po hin edhe del nga atu,sa asht e vertet nuk e di),hapja e deres nuk asht e sigurt se qysh asht hap,e ka hap dinorja,e ka dit qe asht ajeti,apo ka mendu se asht tjeterkush ne at koh(edhe per ket thuhet se dinorja nuk e ka hap deren kur ka pa se asht ajeti,por ajeti ka hy disi nga podrumi,edhe kjo sa asht e vertet nuk dihet)

roadrunner
14-04-10, 15:27
Autor i thojne atij qe ka be krimin. Dinorja ska shku ne shpi te Ajetit, po e kunderta, edhe Dinorja ka pas drejt me lan te coft qaty Ajetin ne prone te saj :wink: Dinorja se ka shkrep plumin, kshtu qe ajo smundet me qene autore, e as iniciatore e rastit, pasi qe Ajeti eshte kan ai qe ju ka hy mrenda ne dy te nates. Ka mendu te za fjet e ta ngulfati, e qka ka mendue veq Ai nalt e din.


Une nuk muj me ti tregu ndjenjat e nje njeri qe perjeton keso raste tragjike, edhe lekundna prej vendit veq mem shku mendja isha trenue???.........eh tash k'tu un s'po du as me i besu ketyre se kan than eshte kan e ndershme, e as ty qe thua eshte kan lavire.


Ajo qe po du me than eshte, leni bac alltijat e mos e trashni kryt me llafe te huja, se kqyr qka u bo...e ka vra djalin e vet. Ka dasht ska dasht, aj e ka vra. Kjo s'osht per qudi se e dijm qe ndodh ne te gjithe popujt, po nuk perkrahet ashtu sikur te na. Ky rast makaber s'don tjeter perveq msim.
.................................................. .................................................. .................................................. ...
e ke gabim nese thu qe po e perkrahum ket krim,
ky asht per ajetin i pa falshem,edhe aj shpejt e ka kuptu qka ka ba edhe e ka denu veten,

por kjo qe asht kan autorja e gjith ksaj ngjarje,edhe nxitsja e ksaj tragjedie, edhe kjo e meriton denimin
por ndoshta edhe mos u deovt nga gjykata(qe jam i bindur se nuk e ka leht,nese i bajn ketu hetimet si duhet,por ndoshta edhe nuk bajn hetime se ktu numrohen dy te huaj me pak)
po tregon se si e ndin veten dinorja pas kesaj qe ka ndodh??[/quote]

Uragani_99
14-04-10, 15:46
-

-Rastit I Ajetie eshte raste shum i ngatrruare,sepse mungon viktim per te ven drejtesi ne kete rast.Nje shqiptare nuk vret femijun vete pa pase arsyje shum te forte,,(EVROPIANI vret per interes e shqiptare per nder)Shqiptare nuk han femiun evete e aji e ben nje gje till.Pra duke folur cdo here jo ne shumes.-Rasti qe shokoj boten ishte pikrishe rasti qe ndodhi ne nje vende shum demokraTIK (austri) ku prindi dhunon vajzen ,krijon femiljen dhe mban te mbyllur. per me shum se 18 vite!!!!edhe un them jam kunder dhunes ne familje ,por gjerat se ndodhin mbase shpines vrasin me shum.prandaj vien deri te ekceset e tilla....
,,Nje femere qe ben nje pun te paster ajo dhe krijon femilje te shendosh,,andaj nuk duhete te mendojm se po behet diskriminim sote sepse gabojm rende.
,,Allahu denon te beshe qrregullim ne tok,aje denon amoralitetin,nese nje Titanik u fundose ne vitein 1912,dhe kishet humbje,edhe sote e kesaj dite flitet per rast si tje rast i freskete e sote sa titaniket fundosen ,sa temermete ,sa permbytjet ,dhe kushe eshte fajtore?/ vete njeri sepse ben qrregullim ne tok,dhe allahu denon ,,,JETA DESHEM NE APO JO ESHTE E LIDHURE ME ALLAHUN dhe nuk edi si mund dikush te thot mos ti perzim gjerat me fen!!

Sote porostiticion behet ne menyre te rregullte pra eshte i licensuare dhe mbrohet nga ligji pra e mir eshte ti zbatojm rregullat e ligjit apo te Allahut?


Nuk e kisha ndermend qe te shkruaj per ket rast dhe ka nje jave qe nuk kam hyre ne Forumin Dardania .Une,kam dhene dy komente per qeshtjen e ketij rasti tragjik qe ndodhi ne Gjermani.Kryesi i kesaj vepre te panjerezishme ,ishte nje shqiptar i Kosoves me emrin Ajet Kryeziu.Ne popull thuhet "sic e ka bere edhe vofte",nuk ka dhimbje per nje te pashpirte qe vret femiun e vet pesevjeqar.Pastaj,plagos gruan qe ishte e ndare dhe merrej me jeten e vet ,si t'i rrite dy femije te mbetur ne duart e saja ,jo me fajin e saj.Nuk do ta komaentoj rastin me gjere sepse kam dhene mendimin tim ne komentet e mehershme.Gykatat gjermane do t'a zbardhin rastin,besoj ne ate,plotesisht.Mirpo,pak a shume me detyroj komenti i jua zonj.apo z.Progress.Zonj.apo zo. Progress te kam thene edhe ne komentin e kaluar:mos bene krahasim ne mes te Suedise dhe Kosoves dhe mos i spjegoni gjerat nga aspektin fetar.Feja eshte dicka krejt tjeter.Ketu kemi te bej me vrasje njerzish,me marrje jeterash,te lutem.Krejtesisht je gabim,po ta them "ashiqare",pa kurfar ngurrimi, te lutem.C'far perceptimi ke ,oj e nderuar Progres,te marresh shembull dhe te beshe krahasime te rastit ne Austri,te nje psikopati austriak dhe rastin e permbysjes se anijes Titanik(tragjedite ndodhin ,dhe nuk ben te behen krahasime),me rastet qe ndodhin tek ne shqiptaret,me beso,me duket me shume se naivitet dhe egoizem,dicka qe nuk perkon me realitetin.Nuk me premton koha te shkruaj dhe te mirrem me ju e nderuara Progress,vetem po te them dicka:,krahaso rastet qe ndodhin tek burrat shqiptare dhe ne mes burrave shqiptare qe ,ju i mbroni me zell edhe kur jane ne rruge te shtrember,pra ,i mbron edhe kur bejne marrira..Ta jap vetem nje rast dhe komentoje ket, nuk dua nga ju pergjigje tjeter,dhe ate me nje kusht qe mos te thuash "valla ky eshte veq nje rast i izoluar",sic e kishe zakon me thene.Pyetja eshte kjo ,vazhdon per ty e nderuara Progress por munden edhe te tjeret me u nderlidhe. Pa me thuaj oj e nderuara Progress ,perse i "ndjeri" Ibrahim Shkupolli beri vrasje te pesefishte ne Norvegji ,diku ne v.2009 ??Ai,poashtu vrau veteveten ne fund,pse?A e beri qe te mbroj nderin personal apo dicka tjeter?A e beri qe te mbroj nderin familjar, ,apo, e beri per dicka tjeter?A e beri qe te mbroj kombin shqiptare,apo...???Ai,ishte i martuar me shqiptare dhe i kishte tre femije,i kishte edhe prinderit me veti,dhe perse e vrau norvegjezen dhe norvegjezet ? Une ,mendoj per shkaqe xhelozije!!!!! Ja ,moj motrushe Progress ku qendron morali i burrecave shqiptar,qe ju po i mbroni dhe po beni krahasime te pakuptimta.Pra,edhe ky far zoteriu Ajet Kryeziu ,na ishte i martuar me italijane,nuk ka "alibi" per mbrojtje nga askush ,Gjygji eshte ai qe do jep fjalen e fundit lidhur me rastin Ajeti-Dinore. Po e parafrazoj nje fjale popullore pa keqkuptim ,ju lutem: e parafrazoj keshtu," tek ne ne popull thuhet se qeni kishte bere be qe mos me ngrene m...t dyzet dite ,i mbajti dyzet dite dhe nuk ngreni fare,mirpo pas dyzet ditesh i ngreni dyzet e nje .Edhe, tek ky rast po frigohem se mos eshte rast i njejt si rasti i q...t dhe rasti ne Norvegji........vetem se ketu viktime femiu i gjore pesevjeqar dhe nena e tij Dinorja, .......me nderime ....Uragani_99

emine
14-04-10, 16:24
,,,,asgje sna takone neve gjithqka ne ket jete mirret si me qera,prinderit,partneri,femija cdo gje,nga gjitha kto ndahemi nje dite ,po e udhes eshte te lem brezave tane nje thesar plote dashuri dhe mirkuptim qe te munden te ndajne prep me tjeret e jo te vritet ,,,askush ska te drejte te merr jeten dikujte tjeter,sepse se pari ja merr vetes te drejten te ndihet njeri normal,,,
ngushllime ktyyre familjev,zoti ju japte kurajo ,per dite me te mira,,,

schütze
14-04-10, 16:29
roadrunner


veq desha te tregoj se ende nuk e ka pas te fitune besimin per mbajtjen e femive,pasi qe ende nuk kan qen te ndar me ligj, edhe ika se nuk po kan neva ma me shkru qetu se nuk e di se sa veshtir koka me bisedu me njerz qe folin qellime te caktuar, e jo realitetin e mundshem

roadrunner
14-04-10, 18:50
rrim rrim, na trego per grujen italiane qe paska pas Ajeti :wink:

Kollaj osht me fol qka te konvenon, e kur realiteti eshte tjeter. roadrunner


veq desha te tregoj se ende nuk e ka pas te fitune besimin per mbajtjen e femive,pasi qe ende nuk kan qen te ndar me ligj, edhe ika se nuk po kan neva ma me shkru qetu se nuk e di se sa veshtir koka me bisedu me njerz qe folin qellime te caktuar, e jo realitetin e mundshem

lovely
14-04-10, 20:18
Shko thuj ti Babait tend po due me marr Hisen e eja ketu trego qka te ka then .


allahile i kahit je?

lovely
14-04-10, 20:41
lexova e lexova e lexova...

"Djali i saj Auloni, vetėm 5 vjeē mbeti i vdekur nė vend nga plumbat e armės sė babait.."

me qete fjali, me t merthy vaji, mos me t marr gjumi, me u trishtu...

Shqiptari; gruja jem osht veq e jemja. Ajo nuk guxon me m lan kurre e perjete, nese m len ia boj kshtu e kshtu, s t ka pa drite me sy mo. A une, une muj me bo qka t du, muj me shku kur du, me u kthy kur du, absolut qka du vet me bo, si ai pusi nese iu kujtohet..

Edhe sa kohe dojm me msu, se gjithkush e ka jeten e vet, se gjithkush ka t drejte me jetu jeten e vet n qat mnyre qe ka qef, me kon t ka qef e qysh t ia don zemra?!. A mahet njeri me zor??

Shpati
14-04-10, 22:06
Sa me teper po lexoj shkrimet ne ket tem aq me shum po bindem qe " shtincat" e kan sjell ket fatkeqesi ne ket familje!

Dinorja nusja e ardhur prej Kosove para (po zupozoj nga vitet e djalit te madh 5 vjeqar) 6 viteve, nga nje familje e varfer e martuar per letra me nje "shac" ne Gjermani eshte aq e zonja sa mbrenda kesaj kohe i lind dy djem, ka kohe te dal te takoj "jarana" ndersa ne shtepi kujdeset per femije burri i saj shoferi i autobusit, i cili e perballon orarin e gjate te shoferave, plus larjen, shperlarjen e te ushqyerit e femijev.

4 vite e gjysme ky burr eshte i panjolle fare, dhe gruaja e merzitur prej tij don te ndahet qe te kaloj me shum kohe me "jaranat" e vet, por ne ndarje merr femijet me vete, dhe ligji gjerman ja vulos te drejten e marrjes se femijeve nen perkujdesje.

"Ajet zeza vazhdon punen, "udhetaret qe ai i dergon nga nje vend ne tjetrin nuk kan bised tjeter kur hypin ne autobus pos ndarjen e Ajetit prej te shoqes", dhe ket e zien mllefi dit e me teper, ne shtepi nuk e presin femijet e gruaja me, po mendimet e zymta " A jam une shqipe a jo, a i them une vedit burr ajo" Sa her del dikund takon shoket te cilet e pyesin per hallin e tij. Ka plot "schutze" ne Gjermani qe cdo her tregojn se sa trima jan po te ju ndodhe nje gje e tille, si do ta vrisnin gruan, se femijet me mir i mbysin se qe i lojn nen perkujdesje te nenes e cila tani qe eshte e ndare krahas dy femijeve ne moshe te vogel i tepron koha te dal e te takoj "jarana". Kthehet Ajet zeza ne shtepi aty se ka kend te ja lemoj plagen pos ushtima e fjaleve te shokeve "une ja kisha ba kshtu, tjetri ja kisha ba ashtu"
Nje nate e till eshte edhe e Shtuna e kobshme, u kthy nga puna Ajeti, i lodhur i merzitur, e kan lodh Ajetin gjemimi i fjaleve te trimave, kah ora dy i erresohen syte, truri i kalon ne afekt, vendos Ajeti te shkoj te Dinorja te bisedoj edhe njeher me te per fatin e femijeve, (ose ta gjej jaranin ne shtepi te saj) me vete merr revolen ta ket gadi per cdo rast.
Te kish pas "jaranin" Dinorja ate nat ne shtepi, dera e hymjes nuk ish hap fare, po edhe nese ish hap Ajeti ish perball me fuqi mashkulli e jo pafuqi gruaje.
Dinorja e hap deren ani pse eshte ora 02:00, kjo e deshmon besimin qe ajo ka pas ne Ajetin, perndryshe deren do ta thyente me shqelma vet Ajeti.
Posa hyn mbrenda gjeja e par qe ban Ajetin, e mbyll deren qeles, ja shef Dinorja Ajetit gjakun e zi ne ftyre, veshtrimin e trubullt dhe e kap panika, e tmerruarr kap telefonin e therret policine. Ik ne dhom te femijeve me te vetmin mendim qe femijet do ta kthjellin Ajetin, por truni i Ajetit nuk funksionon ne keto qaste, ne koke i ushtojn fjalet e "trimave" po te ish gruaja ime, po te ishin femijet une keshtu do te beja.
Nxjerr revolen e pret Dinoren te dal nga dhoma e femijeve. Ajo del me djalin ne krah, Ajeti vetem kur shkrep plumbin e ndoshta ne at moment ndegjon klithmen e femijes, vetem ateher i hapen syt Ajetit, i kalon gjendja e afektit, Dinorja eshte e shtrire ne toke mbi gjoks ka trupin e pa jete te djalit. Qan Ajeti kur shef djalin qe e vrau me dor te vet, i deshperuar nga rrjedha e fatkeqesise ja shkrep vedit plumbin.

Sot po ata "trima" qe e detyruan Ajetin te veproj keshtu shpikin "jaranat" e Dinores si aresye te kesaj tragjedie, e quajn "lavire" Dinoren, e vrasin per se vdekuri Ajetin me shum se qe e kan vra per se gjalli.

Shtinesat mos te rrokshin para vetes, se jo qe ta humbin jeten, por ate ta humbin me turp!!

Jeten e Ajetit se humben shtisat por fati i tij i zi .
Gjermania esht nje vend qe askush asknedin se njef, as askush askujt si thot mirmengjesi as mir dita .
Secili shkon ne pune te vet,shiqon punen e vet.
Diq te till praktikojn edhe Shqiptaret,diq te till do te ket ber edhe Ajeti.
Ajeti ka qen nje Njeri si shume te tjer qe askush se ka njohur.
Simbas te dhenave qe plasohen ketu ne internet i njeti siq duket ka qen i sukeseshem.
Ka fituar te drejten e qendrimit esht integruar ne Shoqerin Gjermane, ka pas nje vend mesatarisht te mir pune ,pak te hauj arrijn me shume.
Si Njeri i drejt nuk do te ket kuptur qka po i ziehet.
Shpejt do te gjendet ne nje situat te veshtir Jetesore. Ne nje proces Gjyqesor Ajeti do te humbe te drejten e Kujdestaris.
Siq duket Ajeti Vendimin e Gjygjit Gjerman se ka akceptuar fare.
Prandaj edhe qendrimin e Femijeve te tij te nje person tjeter e ka ndier si Kindapim.
Ngjarja do te jet zhvilluar ashtu siq esht zhvilluar dhe Ajeti dhe Djali i tij humben Jeten.

roadrunner
14-04-10, 22:16
Si mundet me qene Dinorja nje person tjeter, qe as ne Liber te Zotit se kie, kur Dinorja ata femij i ka bajt 9 muaj ne bark, jane ushqyer prej gojes se saj per 9 muaj rreshtazi? Dinorja i ka pru ne kete jete edhe veq shpyrti i nje nane e din hjeken kur bje ne toke nje jete. Dinorja ju ka dhan gji, Dinorja eshte Nana e femijve, Dinorja dit e nat i ka ushqy ata femij. Qka je ka fol palidhje. Prandaj edhe qendrimin e Femijeve te tij te nje person tjeter e ka ndier si Kindapim.
.

Guri i madh
14-04-10, 22:22
Si mundet me qene Dinorja nje person tjeter, qe as ne Liber te Zotit se kie, kur Dinorja ata femij i ka bajt 9 muaj ne bark, jane ushqyer prej gojes se saj per 9 muaj rreshtazi? Dinorja i ka pru ne kete jete edhe veq shpyrti i nje nane e din hjeken kur bje ne toke nje jete. Dinorja ju ka dhan gji, Dinorja eshte Nana e femijve, Dinorja dit e nat i ka ushqy ata femij. Qka je ka fol palidhje.e bajti e ma ne fund e qiti para plumit kjo na esht dinakja

roadrunner
14-04-10, 22:23
mos je ti nja pej jaranav qe ke qellu aty? apo edhe ti po ja fut pej korneri si shumicae bajti e ma ne fund e qiti para plumit kjo na esht dinakja

Guri i madh
14-04-10, 22:27
mos je ti nja pej jaranav qe ke qellu aty? apo edhe ti po ja fut pej korneri si shumicaune as qe i kam njoft po esht e vertet qe e ka qit djalin para armes kjo esht 100% e vertet

roadrunner
14-04-10, 22:32
prej qka po bazohesh ti me ate 100% pra...une as qe i kam njoft po esht e vertet qe e ka qit djalin para armes kjo esht 100% e vertet

Guri i madh
14-04-10, 22:42
prej qka po bazohesh ti me ate 100% pra...po pse ne at koh fmia ishte zgjuarAjeti kur e ka marr armen me vra Dinaken e ka dit se do ta vuj burgun po nuk ka shkue me e vra djalin , edhe une i kam disa te njofshem aty


po per Ajetin tregojn se ma shum e ka mundue pse fmijt e tij i ndrrojn baballaret shpesh bile edhe te huaj


kjo esht e pa perballushme Ajeti e ka bae gabimin po per gabimin qe e ka bae e ka denue vehten e dinakja let jeton po si

roadrunner
14-04-10, 22:54
A thue jan zgju prej bertimave? Apo ndoshta Ajeti tu e njek Dinoren naper shpi. Tash spo e di cili ma dinak, a ky hulluci qe ju ka hy mrena, a kjo qe ka ik?

Ajeti ka shku me vra nanen e fmive, per me vujt burgin, qe me i qu femijen nen kujdesje te shtetit a po? Se Ajeti sun i merr ata me veti ne burg.


Femija ka vetem nje babe, e sado mi pas ndrru nana, ashtu sikur ti k'ish ndrru baba, jane dy prind per femijen, nana edhe baba. E ata me te cilen keta martohen quhen njerk/e

Kurse hypsat e Ajetit e Dinores quhen Hypsa, e jo Baballare.


Edhe mu dokt qe per Ajetin skan pas qka me tregue se ne Gjermani s'po u bajkan kishe llafet? E une prap po bie ndesh me llafet e Murgeshes, se Ajetin e kan mbyt llafet e njerzve, ia ka myt jeten martesore, dhe ne fund Ajeti e bani veten mjet i ketyre thash e thanev dhe i qiti kejt senet ne ven te vet.

Kjo Dinakja e paska qit Aulonin perpara, edhe Ajet kauboji e paska gjujt. Sa interesant.Ajeti ka shku me marr jete, me ja marr jeten nanes se femijve te tij. E kush em ke Ajeti me marr jete? Aj eshte Zoti a po?


Ku e la Ajeti italianken nimena? Qka u bo me te? A din kush me tregue. Ajeti paska mujt me majt Italianka a po? po pse ne at koh fmia ishte zgjuarAjeti kur e ka marr armen me vra Dinaken e ka dit se do ta vuj burgun po nuk ka shkue me e vra djalin , edhe une i kam disa te njofshem aty


po per Ajetin tregojn se ma shum e ka mundue pse fmijt e tij i ndrrojn baballaret shpesh bile edhe te huaj


kjo esht e pa perballushme Ajeti e ka bae gabimin po per gabimin qe e ka bae e ka denue vehten e dinakja let jeton po si

Shpati
14-04-10, 22:55
Si mundet me qene Dinorja nje person tjeter, qe as ne Liber te Zotit se kie, kur Dinorja ata femij i ka bajt 9 muaj ne bark, jane ushqyer prej gojes se saj per 9 muaj rreshtazi? Dinorja i ka pru ne kete jete edhe veq shpyrti i nje nane e din hjeken kur bje ne toke nje jete. Dinorja ju ka dhan gji, Dinorja eshte Nana e femijve, Dinorja dit e nat i ka ushqy ata femij. Qka je ka fol palidhje.

Ne momentin kur Dinorja ka braktis Shtepin e Ajetit esht person tjeter ,i Huaj.
Dhe legalisht mund te thuhet se e njeta ka kindapue Femijet e Ajetit.
Ajeti vjen nga nje Vend ku Femija i takon Babait ,Ajeti ka vepruar konform te Drejtes qe i ka takuar. Ka tentuar ti marr Femijet e tij ,e ka humbur jeten.
Profesori i te Drejtes Romake Bardhyl Qaushi tregonte per nje rast :
Ku Nena deshironte ta mbanet Femijen!
Por Pleqnia ka ndar Drejtesin me ket argument !
"Ai qka e qet Faren ne Are ,i qati esht Bereqeti".
Kjo esht rregull qe sumnd ta nderron askush.

thellenza
14-04-10, 22:56
Po te pergjigjem qe te mendon realisht e ishalla ste duhet keshilla as ty, as askujt.
Edhe une e njof nje te aferm te cilit i ka vdek Shoqja nga nje smundje dhe Femit paten kerkuar te mos martohet Babai i tyre. Me siguri Femiet ate koh u paten kshilluar nga Dajet...
Personi qe e njof edhe ka vepruar dhe ka plotesuar deshiren e Femijve.
Ateher i pata then se Femijet nuk duhet pyet ,mjafton te ju plotesohen kushtet.
E sot !
Femijet i thojn Babait te vet martohu ,sidomos Dajli i tij i cili tash insiston te martohet !
Sepse vet duan te martohen.
Ndoshta nuk deshiron qe mbas marteses tende te mbes Babai yte vetem ?
Jo nuk kisha dasht qe babai im te mbes vetem as mbas marteses time as para marteses time, por as nuk kisha dasht ne asnje menyre qe disa jave mbasi te me ket vdek nena te lyp nje grua tjeter! Me ato cka une i thash, deshta vetem te tregoj egoizmin e mashkullit.. ende pa i hy gruja mire ne varr e kerkon nje tjeter, me arsyetimin se kishe e ka per te miren e femive.

Edhe pse nuk jam nene, jam shume kunder njerzve te cilet thone se femiu nuk i takon nenes, sepse jam shume e bindme, qe babai kurr nuk mund te kujdest per femiun aq sa mundet dhe ben nena.

Nje thenje e urte thote :
'Fuqia me e madhe ne bote, eshte dashuria e nenes per femiun.'
Besoj ne kete thenje, dhe jo veq pse jam femer vete, por edhe mashkull te isha, prap se prap do te kisha qendru te fakti, qe femiu duhet te rritet ne duart e nenes te vete.

klm

Oqeani
14-04-10, 22:57
Nga gjitha keto "grindje" kuptoj se me te pikelluar jemi se, kush duhet te mbreteroje ne bashkeshortesi, se sa per rastin e ndodhur !!!

ĒUDI !!!!

Guri i madh
14-04-10, 23:06
A thue jan zgju prej bertimave? Apo ndoshta Ajeti tu e njek Dinoren naper shpi. Tash spo e di cili ma dinak, a ky hulluci qe ju ka hy mrena, a kjo qe ka ik?

Ajeti ka shku me vra nanen e fmive, per me vujt burgin, qe me i qu femijen nen kujdesje te shtetit a po? Se Ajeti sun i merr ata me veti ne burg.


Femija ka vetem nje babe, e sado mi pas ndrru nana, ashtu sikur ti k'ish ndrru baba, jane dy prind per femijen, nana edhe baba. E ata me te cilen keta martohen quhen njerk/e

Kurse hypsat e Ajetit e Dinores quhen Hypsa, e jo Baballare.


Edhe mu dokt qe per Ajetin skan pas qka me tregue se ne Gjermani s'po u bajkan kishe llafet? E une prap po bie ndesh me llafet e Murgeshes, se Ajetin e kan mbyt llafet e njerzve, ia ka myt jeten martesore, dhe ne fund Ajeti e bani veten mjet i ketyre thash e thanev dhe i qiti kejt senet ne ven te vet.

Kjo Dinakja e paska qit Aulonin perpara, edhe Ajet kauboji e paska gjujt. Sa interesant.Ajeti ka shku me marr jete, me ja marr jeten nanes se femijve te tij. E kush em ke Ajeti me marr jete? Aj eshte Zoti a po?


Ku e la Ajeti italianken nimena? Qka u bo me te? A din kush me tregue. Ajeti paska mujt me majt Italianka a po?
ne ket tem po e perfundoj me ket shkrim edhe nese me citojn nuk shkruj


po fmit jan zgjue po pse e murr fmin e qiti para revoles edhe nese jan zgjue kan mujt me qendrue ne dhomen e tyre te zgjuar

e jo te perdoren si mbrojtjeune nuk po shfajsoj Ajetin po Dinaken kursesi nuk mundem me arsyetue bile esht shkaktare per shkatrrimin e familjes qe Ajeti familjen e ka qen e shenjtAjeti ka pas mundsi pa kurfar shpenzimesh me martue femna edhe ma te mira po ka desht me krijue familje me shqiptare e ka prue prej kosove po i kishte qellue e pa soj thijn prej neve

roadrunner
14-04-10, 23:08
Person tjeter per Ajetin, por jo per femijet. Po ka qene e huaj, e jo per Ajetin. Ai s'e ka kuptu ket, se ajo me eshte e huaja, dhe ben qfare don me jeten e saj. Ajo vendos si te jetoje dhe jo Ajeti.

Ajeti ka vepru konform me kanunin. Se ligji i sotit s'ia ndalon te drejten e besueshmerise nanes, perkundrazi. Kam lexuar shume e shume edhe per keso qeshtje dhe e di holl mire qka flas. Ajeti kish me i marr femijet, poqese kish me i pru faktet para ligjit se Dinorja ka qene ajo qe ketu po e perflasin. Ajeti nuk e ka kuptuar se ne Gjermani s'ka kanun, po ka ligj, dhe po te kishte marre femijet nga Dinorja, automatikisht e kishin perndjek shteti dhe ky akt quhet kidnapim. Nese un (po e qes ne vete) tash jetoj ne Gjermani me burr e me femi, dhe pernjehere burri ma mer qiken edhe ik, ky akt quhet kidnapim. E njejta gje vlen nese une do e beja nje gje. Por, me i pas marr Dinorja femijen ashtu si thua ti me i kidnapu, ather Ajeti kishte mujt me ba te njejten, po si duket ajo nuk i ka kidnapuar sepse ata kane jetuar me nene edhe pas ndarjes se tyre.


E ketij Bardhyl Qaushit, sot te drejtat njerezore, ku gruaja dhe burri takojne ne shkallen e njejte, kesaj thenies se tij i thojne: Kape qat faren, e qite ne sholje, lshoja ujin edhe kqyre sa bereqetin po te qet. Po te duket naive? Por kjo eshte e vertete. Sepse sot si kurr me pare, roli i nanes eshte duke dal ne vend, nese jo nga meshkujt arrogant, bile ligji po jau man pak barazpeshimin. Se jo ma nana nuk eshte ara e fares tuaj, por eshte ajo qe lindi femije, ajo qe e pruri ne drite, ajo qe e ushqeu, e ajo qe e rriti e edukoj.

Po tja benim ashtu si thua ti, duhet te kujtosh se ka shume shqiptar qe kane humb nanat ne lulak, dhe disa prej tyre hala as se dijn ku i kane, e disa prej tyre i kan gjete, mu per shkak te mos respektimit te drejtave te gruas, dmth nuk kan ekzistue hiq. Ligji i gruas ka qene burri. Ne momentin kur Dinorja ka braktis Shtepin e Ajetit esht person tjeter ,i Huaj.
Dhe legalisht mund te thuhet se e njeta ka kindapue Femijet e Ajetit.
Ajeti vjen nga nje Vend ku Femija i takon Babait ,Ajeti ka vepruar konform te Drejtes qe i ka takuar. Ka tentuar ti marr Femijet e tij ,e ka humbur jeten.
Profesori i te Drejtes Romake Bardhyl Qaushi tregonte per nje rast :
Ku Nena deshironte ta mbanet Femijen!
Por Pleqnia ka ndar Drejtesin me ket argument !
"Ai qka e qet Faren ne Are ,i qati esht Bereqeti".
Kjo esht rregull qe sumnd ta nderron askush.

roadrunner
14-04-10, 23:11
Duhet te mbreteroje paqja dhe harmonia. Vetem keto dyja mund te japin nje jete te shendoshe per nje femije.Nga gjitha keto "grindje" kuptoj se me te pikelluar jemi se, kush duhet te mbreteroje ne bashkeshortesi, se sa per rastin e ndodhur !!!

ĒUDI !!!!

roadrunner
14-04-10, 23:13
A mundesh me i bind keta se saher kur kemi qene femije, jemi lendu, dhe kemi qajt: Oj naneee, e jo o babeeee? Dhe per gjithqka qe kemi folur kemi than heu kuku nana jem, e jo heu kuku baba jem :biggrin:


[/b]
Edhe pse nuk jam nene, jam shume kunder njerzve te cilet thone se femiu nuk i takon nenes, sepse jam shume e bindme, qe babai kurr nuk mund te kujdest per femiun aq sa mundet dhe ben nena.


klm

Oqeani
14-04-10, 23:13
Duhet te mbreteroje paqja dhe harmonia. Vetem keto dyja mund te japin nje jete te shendoshe per nje femije.

Kuptohet - por me shume shkruhet per verzionin - sikur dikush te ishte agjent !!!

roadrunner
14-04-10, 23:14
Po de, qata e ka pas edhe nje grua Italiank :biggrin:


Ajeti ka pas mundsi pa kurfar shpenzimesh me martue femna edhe ma te mira po ka desht me krijue familje me shqiptare e ka prue prej kosove po i kishte qellue e pa soj thijn prej neve

roadrunner
14-04-10, 23:15
Shkruhet se si konvenohet. Dikend se len krenaria, e dikend padrejtesiaKuptohet - por me shume shkruhet per verzionin - sikur dikush te ishte agjent !!!

thellenza
14-04-10, 23:21
nuk e di se sa e veshtir asht me kuptu
familja Ajetit kan dhan kontribut te madh kur asht kan koha luftes
ajeti nje koh te gjat para lufte ka jetu ne gjermani,
edhe mos i ngatrroni gjanat,
se ajeti edhe kur e ka pa se dinorja asht nje lloj tipi qe ka qef mej sheku edhe te zezakve, aj prap shkaku i femive nuk ka ba ball qe ti len femit pa nan,
edhe ajeti nuk e ka perza nga banesa dinoren por aj vet asht largu nga ajo, per arsye qe ajo e ka tradhtu
ajeti nuk ka shku atu me qiru hesape me dinoren shkaku i frajerav te saj, por ka shku shkaku i femive,edhe aj nuk ka muj me jetu pa femi,edhe nje bab qe e len femin e vet ne duart e dashnorve te grus per mu nuk e meriton emrin bab,
dinorja nuk e meriton emrin nane, pasi sod jeton fal gjakut te djalit,aj apo ajo qe femin e vet e jep per me jetu vet,thjesht nuk asht njeriDisa njerz nuk munda me i kuptu! Ti ndoshta edhe vertet e njeh kete qiftin dhe e njeh mire edhe kete dinoren, te cilen po e vulos me fjalen lavire(ku gati ne cdo postim e kishe qujt keshtu), por te isha ne vendin tend e kisha mbyll gojen, se edhe nese kjo eshte vertete ashtu siq po thu ti, heret a vone kan me pa te gjithe, nuk ka nevoj per te thena kur egziston nje e vertete, kshtu qe mos u ben merak.
Tjetra: fatkeqsisht ka njerz te na, qe po e pane femren vetem tu e pyt dikush se sa eshte ora e vulosin me aso fjale. Munges e edkukimit kisha thone.. e mos te them primitivzem.

Kaq,
dicka me teper as nuk kisha dasht me te them lidhje me kete tem. Ishalla vetem behet mire, dhe ju lehteson Zoti dhimbjen personave qe kan perjetu kete fatkeqsi.

thellenza
14-04-10, 23:29
A mundesh me i bind keta se saher kur kemi qene femije, jemi lendu, dhe kemi qajt: Oj naneee, e jo o babeeee? Dhe per gjithqka qe kemi folur kemi than heu kuku nana jem, e jo heu kuku baba jem :biggrin:S'ke nevoj me i bind ne kete pik, se e din me mire se ti dhe une. Por thote shpeshhere prindi jem, 'sikur mos ta kishim pas na shqiparet kajten'. ..

SANTANA-29
14-04-10, 23:33
qka jeni que pesh ,,tash po e dini se shpiptari ende jeton ne kohen e gurit,
na tranut ,po ne rr,s i pafsha ,:redface:

teutaA
14-04-10, 23:37
edhe nje her me ba me shkru ne qet tem dikon kam me vra edhe kush me ngat se roadrunner se ka po ti nime koke tranu mori qka kujtove ajo prej kosove u shku ne germany veq me maru fmi edhe me ba buk ai per tjeter se ka marr:wink:

me tha nje kojshike u martu ne ger hahahah uhhh zot mos e bjer po dal un me shku ne fitnes po per qka u martu ky veq me gjet buken hazder kur te vjen prej pune e qushtu roadrunner lum ato qe jan brainwashed se knaqen po shuj:wink: