PDA

View Full Version : Argėtohemi, njėkohėsisht edhe mėsojmė!


Idila
06-04-10, 12:53
E hapa njė lojė por me temė gramatikore duke i ndarė fjalėt nė rrokje dhe tė gjejmė se tek cila shkronjė qėndron theksi nė fjalė. Si pasojė e kėtyre dy tė fundit vjen intonacioni, dmth, variacionet e tonit e formojnė intonacionin e fjalisė dhe vijėn e saj melodike.
Nė fillim tė sqarojmė pak fjalė mbi rrokjen. Sigurisht ju e dini ēfarė ėshtė rrokja. Rrokja ėshtė njė grup gėrmash tė pėrqėndruara rreth njė zanoreje. Ndėrsa sa i pėrket theksit, kemi tri llojė,
nė kėtė lojė do tė mundohemi tė gjejmė vetėm theksin nė njė fjalė, dmth ku bie theksi nė fjalė.
Pėrshembull:
Fshatari e ndajmė nė rrokje, Fsha-ta-ri
Dhe tani mė thoni ju, nė cilėn shkronjė bie theksi tek ky emėr?

Argėtim dhe mėsim tė kėndshėm. :)

Fshatari
06-04-10, 13:06
E hapa njė lojė por me temė gramatikore duke i ndarė fjalėt nė rrokje dhe tė gjejmė se tek cila shkronjė qėndron theksi nė fjalė. Si pasojė e kėtyre dy tė fundit vjen intonacioni, dmth, variacionet e tonit e formojnė intonacionin e fjalisė dhe vijėn e saj melodike.
Nė fillim tė sqarojmė pak fjalė mbi rrokjen. Sigurisht ju e dini ēfarė ėshtė rrokja. Rrokja ėshtė njė grup gėrmash tė pėrqėndruara rreth njė zanoreje. Ndėrsa sa i pėrket theksit, kemi tri llojė,
nė kėtė lojė do tė mundohemi tė gjejmė vetėm theksin nė njė fjalė, dmth ku bie theksi nė fjalė.
Pėrshembull:
Fshatari e ndajmė nė rrokje, Fsha-ta-ri
Dhe tani mė thoni ju, nė cilėn shkronjė bie theksi tek ky emėr?

Argėtim dhe mėsim tė kėndshėm. :)
Theksi e godet rrokjen e dyte -ta- duke desintegruar unitetin e Fshatarit. Do te keni vene re, miqe te nderuar, qe gjuhetarja jone, Idila(Idi-la) krijon nje neologjizem: Fshari duke suprimuar keshtu definitivisht nga memorja kolektive fjalen me tradite te gjate, e familjare per te gjithe ju, fshatari!
Ju pershendet anonimi!

~AnnA~
06-04-10, 13:25
Idila(Idi-la)

Per te qene e sinqertene, une Idila do e kisha ndare ne I-di-la- Theksi bien ne zanoren e dyte :confused:
Gabim trashanik, apo?

Per t'ju permbajte temes, do lej "aeroplani" te ndahet ne rrokje...

Idila
06-04-10, 13:25
Theksi e godet rrokjen e dyte -ta- duke desintegruar unitetin e Fshatarit. Do te keni vene re, miqe te nderuar, qe gjuhetarja jone, Idila(Idi-la) krijon nje neologjizem: Fshari duke suprimuar keshtu definitivisht nga memorja kolektive fjalen me tradite te gjate, e familjare per te gjithe ju, fshatari!
Ju pershendet anonimi!
Lol... Fshatari ngelet fshatar me zemėr tė gjerė dhe shpirt tė bardhė. E mira e sė mirės do tė ishte edhe ju tė parashtronit pyetjen e radhės.


Vazhdojmė pra mė tutje

Urdhėr - ndajeni nė rrokje dhe gjejeni ku bie theksi. :D

Idila
06-04-10, 13:27
Per te qene e sinqertene, une Idila do e kisha ndare ne I-di-la- Theksi bien ne zanoren e dyte :confused:
Gabim trashanik, apo?

Per t'ju permbajte temes, do lej "aeroplani" te ndahet ne rrokje...
Saktė Anna, bukur e ndarė nė rrokje! :smile:

Aeroplani

A-e-ro-pla-ni (a ėshtė mirė kėshtu?)

~AnnA~
06-04-10, 13:32
Saktė Anna, bukur e ndarė nė rrokje! :smile:

Aeroplani

A-e-ro-pla-ni (a ėshtė mirė kėshtu?)

Po, sakte e ndare ne rrokje :)
Po theksi ku bien? :)
e me pas vazhdoni e ndani "urdher"

Fshatari
06-04-10, 13:54
Per te qene e sinqertene, une Idila do e kisha ndare ne I-di-la- Theksi bien ne zanoren e dyte :confused:
Gabim trashanik, apo?

Per t'ju permbajte temes, do lej "aeroplani" te ndahet ne rrokje...
Lexova te nje gjuhetar i madh e shekullit tone se nuk ekzistuaka lidhje e motivuar ne mes fjales dhe objektit jashtgjuhesor(objektit real pra) qe fjala shenjon. Dhe vazhdon demonstrimin e vete me nje shembull mjaft bindes:
"Fjala qen nuk kafshon", thot gjuhetari.
Une jam i prirur te besoj se fjalet jane vete bota qe na rrethon.Duke u nisur nga pervoja ime e femijerise se varfer, shpeshehere kam ruajtur bagetine zbadhur neper therra, e kur kethehesha me lote ne sy (jo t'argusit) babi m'i sheronte kembet e thumbuara nen driten e llambes me vajgure(asgje s'ka ndryshuar as sot, perkunder ndryshimeve qeveritare)! As sot nuk guxoj te shqiptoj fjalen therre nga frika se me thumbon kemben!
Besoj se Anna e kupton mire perse fshatari refuzon te analizoje fjalen Aeroplan ne rrokje:
po e copetova fjalen e coptoj ne te njejtin ēast edhe aeroplanin duke provokuar keshtu tagjedi ne njerez!

Ja nje shembull me pasoja te kufizuara:
Pshtjell!

Fshatari
06-04-10, 13:58
Po, sakte e ndare ne rrokje :)
Po theksi ku bien? :)
e me pas vazhdoni e ndani "urdher"
ur-dher. Theksi bie ne zanoren e rrokjes se pare.

Idila
07-04-10, 13:15
Ja nje shembull me pasoja te kufizuara:
Pshtjell!
E din sa "pshtjell" e paske shkruar kėtė fjalė? lol

Nė shqip pėshtjell, mbėshtjell = mbuloj

mbė-shtjell

tani gjejeni tek cila shkronjė bie theksi nė kėtė fjalė?

~AnnA~
07-04-10, 14:20
E din sa "pshtjell" e paske shkruar kėtė fjalė? lol

Nė shqip pėshtjell, mbėshtjell = mbuloj

mbė-shtjell

tani gjejeni tek cila shkronjė bie theksi nė kėtė fjalė?

tek zanorja e dyte :rolleyes:


Kodra

roadrunner
07-04-10, 16:14
ko-dra

Fustani

Elina
07-04-10, 22:08
ko-dra

Fustani


Fus-ta-ni


Tavolina

shfletuesi_
07-04-10, 22:14
Fus-ta-ni


Tavolina


Ta-vo-LinaPenxhere.

Elina
07-04-10, 22:20
Ta-vo-LinaPenxhere.


Me dije timen eshte Ta-vo-li-na.


Pen-xhe-re.

Fshatari
07-04-10, 22:34
Me dije timen eshte Ta-vo-li-na.


Pen-xhe-re.
S'ka dasht me ia prish qejfin Lines prandaj i ka ruejt dy rrojet bashk:Lina (pz)!
E njejta vlen edhe per Elina=E-lina!

Dallandyshja_718
31-07-10, 15:14
S'ka dasht me ia prish qejfin Lines prandaj i ka ruejt dy rrojet bashk:Lina (pz)!
E njejta vlen edhe per Elina=E-lina!

E ku po E-lini, E-li-nen...:biggrin:


Rrjedhė?

Fshatari
03-08-10, 15:16
E ku po E-lini, E-li-nen...:biggrin:


Rrjedhė?
S'po shoh me shume se nje rrokje ne kete fjalė.