PDA

View Full Version : A ėshtė futbolli sport popullor edhe pėr gratė?


Shqiptare_ne_Turqi
17-06-10, 17:23
http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/f/t.gif

http://www.bbc.co.uk/f/t.gifhttp://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2007/08/20070806141239pakistan-women-football.jpg
Pasioni i grave pėr futbollin triumfon edhe nė shoqėritė konservatore

Botėrori nė Afrikėn e Jugut ka hyrė nė javėn e tij tė parė edhe ai po pėrcillet me entuziasėm e emocione nė tė gjithė botėn.

Rajoni ynė nuk bėn pėrjashtim.
Meqėnėse Shqipėria ende nuk e ka tė realizuar ėndėrrėn pėr t'u kualifikuar pėr njė kompeticion tė tillė, shqiptarėt kanė kohė qė kanė adoptuar ekipe tė huaja.
Tė jesh tifoz me tė huajt nuk ėshtė gjė e pazakontė. Nė dekadėn e fundit ky pasion ėshtė gėrshetuar fort edhe bastet qė kur ato janė legalizuar edhe janė shtuar nė numėr.
Qė prej Botėrorit tė parė qė mbaj mend si fėmijė, tifozėt e ekipit gjerman dhe italian gjithmonė kanė dominuar rrethin tim shoqėror, por edhe tė prindėrve.
Mė tė pakėt kanė qėnė tifozėt e Holandės e Brazilit, edhe mė tė pakėt ata tė Anglisė, Portugalisė dhe Spanjės.
Ndėr tifozėt mė tė apasionuar qė kam njohur, shumė kanė qėnė femra.
Nė adoleshencėn dhe rininė time tė hershme, vajzat e kompensonin pamundėsinė pėr tė luajtur futboll me entuziasmin dhe euforinė gjatė pėrcjelljes sė ndeshjeve.
Komentet dhe analizat e tyre tė pasndeshjeve ishin shumė mė dinjitoze se komentet e disa vajzave qė mė ka qėlluar tė dėgjoj nė djepin e futbollit, kėtu nė Angli.
Nė programin Forum tė rradhės me mua Irena Luton do tė flasim pėr marrėdhėniet qė kanė femrat shqiptare me futbollin.
Megjithėse futbolli femėror nuk ėshtė aq i popullarizuar sa ai i meshkujve, pėrsėri ai ndiqet me shumė interes nga vajzat edhe gratė.
Ēfarė e bėn futbollin njė sport kaq popullor edhe nė mesin e grave dhe vajzave?
Si e pėrcillni atė? A ju pėlqen ta luani? A keni kontradita me partnerėt apo bashkėshortėt tuaj pikėrisht pėr kėtė gjė?
Nė mesin e grave dhe vajzave ka shumė edhe nga ato qė nuk e pėlqejnė futbollin.
Sa e vėshtirė ėshtė koha e kaluar me partnerėt apo familjarėt kur ka aktivitete ndėrkombėtare si Botėrori, Kampionati Evropian apo Liga e Kampionėve?
Ēfarė nuk ju pėlqen tek futbolli dhe euforia qė e shoqėron?
Ju mund tė bėheni pjesėmarrės nė Forum duke kontribuar me komentetet tuaja.
Na tregoni nėse ju pėlqen futbolli, pse edhe si e pėrcillni atė?Pasi qe keto dite,dita dhe nata na u ka mbush me futboll (te mashkujve ) thash mos te mbesum mbrapa dhe ne grat :biggrin: Prandaj mora nga web-faqet e BBC-se kete teme,per ta diskutojmi dhe ne (hajt mundeni dhe ju burrat :biggrin: ) forumin tane ...

Une pervete,kampionatet nderkombetare i kam percjell shum me knaqesi,bile.bile me heret dikurr.... i simpatizojshim ekipet qe kishte futbolera te bukur,athere u bajshim dhe tifoza te atij ekipi :biggrin: Kam qene 2-3 here dhe ne stadium me i shiquar,eshte nje bote shum e kendshme,por duhej t'kemi kujdese te madhe ne grat,nga tifozat qe e humbin me ka krejt veten ... !!! hahahahahhaha

Tash,nuk po kam kohe me i percjell ...:frown:

A kem kontradita? poooo, shembull mua,komentet teper te gjata pas lojrave,dhe varesija per te shiquar ato komente,ne mes mashkujve,(te shumica ) me duket e tepert ...

Qa pothoni ju,qikat/grat e Dardanise ?

~AnnA~
19-06-10, 12:02
S'me pelqen fare ky lloj sporti....Nuk kam percjelle asnje loje tjeter pevec kur ka laur Gjermania me Serbine( por jo se pata qejf ta ndjek, po ashtu rastesisht ndodhi)
S'me erdhi zort pse humbi Gjermania, por pse pikerisht te fitoje Serbia http://www.my-smileys.de/smileys3/Benny_monkeysmilies.gif

Prishtinasja_
20-06-10, 21:28
Boll vetem me shikua!:biggrin:

shfletuesi_
20-06-10, 22:17
Boll vetem me shikua!:biggrin:


Jav kisha ndalu edhe me shikua... Ju nuk kqyrni lojen po kqyrni cili lojtar eshte ma Tip :) :biggrin:

Prishtinasja_
20-06-10, 22:35
Jav kisha ndalu edhe me shikua... Ju nuk kqyrni lojen po kqyrni cili lojtar eshte ma Tip :) :biggrin:

Ani de syt me pa jane qy! :biggrin:

Virti
20-06-10, 23:05
han e dan! :cool:

roadrunner
21-06-10, 15:34
Une e luj bile hala futbollin me shoqni, e kom merak me lujt, po me kqyr diqysh skam shume nerva mi percjell non stop, po kaniher e kqyri qaty kur te kqyr tjeter kush, ne shpin tyne edhe une i kulloj syt :P

shfletuesi_
21-06-10, 15:41
han e dan! :cool:


Eh po e di qka ke dasht me than me qeta... :) veq e lexova ne mes Hanit edhe Danit edhe e zbulova.

Kalimtare
21-06-10, 16:36
Eh po e di qka ke dasht me than me qeta... :) veq e lexova ne mes Hanit edhe Danit edhe e zbulova.


ty ta kisha ndalue forumin,se veq hyn me kqyr avatare e jo shkrime :redface:

shfletuesi_
21-06-10, 16:57
ty ta kisha ndalue forumin,se veq hyn me kqyr avatare e jo shkrime :redface:


Interesant Avatarin tend se kam kqyr deri qetash kur the.

Kalimtare
21-06-10, 17:03
Interesant Avatarin tend se kam kqyr deri qetash kur the.

e sheh si ti kujtoj gjerat?

ca ishe pa mue...hmm

shfletuesi_
21-06-10, 17:06
e sheh si ti kujtoj gjerat?

ca ishe pa mue...hmm


Jo po qe te punosh ne spital per ata qe vuajn nga amnestezia e perkohshme je shume doktorreshe e mire.. :)


si ca ishe pa mua.. Pa ty do isha mbret :)

Kalimtare
21-06-10, 17:21
Jo po qe te punosh ne spital per ata qe vuajn nga amnestezia e perkohshme je shume doktorreshe e mire.. :)


si ca ishe pa mua.. Pa ty do isha mbret :)


njerz demenca ka kosova plote.. kisha mujt lirishte me udhheq kosoven...

mbret Po..., kur te vdes une, ta la mbreterien time...

premium
21-06-10, 18:32
;)


.. kjo e paska bo ''tas'' me depilator .... tamam e paska pregadit komėt pėr futboll ;)

roadrunner
23-06-10, 10:03
N'boft me lujt me jadorin, kish bo be ajo kish me ja thy eshtrat me kopaqa ahahahaha;)


.. kjo e paska bo ''tas'' me depilator .... tamam e paska pregadit komėt pėr futboll ;)

Prishtina-racing
23-06-10, 10:07
Kush koka aj tjeter kush qe po e kqyrka :P

A po lun a po mbron ti :PUne e luj bile hala futbollin me shoqni, e kom merak me lujt, po me kqyr diqysh skam shume nerva mi percjell non stop, po kaniher e kqyri qaty kur te kqyr tjeter kush, ne shpin tyne edhe une i kulloj syt :P

roadrunner
23-06-10, 10:43
hahaha, njoni me ni ven de qyh, mos xhelozo tash :P

Jo, un po kqyri, ti po bertet hahahah :P (ooooooo golllllll, juhuuuuuuuuuu, hahaha)Kush koka aj tjeter kush qe po e kqyrka :P

A po lun a po mbron ti :P

Prishtina-racing
23-06-10, 12:09
nuk bertita shum hahahaha :Phahaha, njoni me ni ven de qyh, mos xhelozo tash :P

Jo, un po kqyri, ti po bertet hahahah :P (ooooooo golllllll, juhuuuuuuuuuu, hahaha)

Kalimtare
23-06-10, 12:50
Jadorushi ka kartelen e kuqe,...:biggrin:

premium
23-06-10, 19:11
Jo , femrat nuk kan stil pėr futboll , sepse nė vrapim ato dy senet qe e kanė dojshin me dal pi vendit ;)

Bon tė luanin vetėm nėse kanė tė vogla ato far senet ?? :)

roadrunner
24-06-10, 10:23
Per kom e ke fjalen a po? Se me tjera sene s'ma merr mendja se luhet futbolli?

Pse ju me qfare sene po e luni? :rolleyes:Jo , femrat nuk kan stil pėr futboll , sepse nė vrapim ato dy senet qe e kanė dojshin me dal pi vendit ;)

Bon tė luanin vetėm nėse kanė tė vogla ato far senet ?? :)

roadrunner
24-06-10, 10:23
Per kom e ke fjalen a po? Se me tjera sene s'ma merr mendja se luhet futbolli?

Pse ju me qfare sene po e luni? :rolleyes:Jo , femrat nuk kan stil pėr futboll , sepse nė vrapim ato dy senet qe e kanė dojshin me dal pi vendit ;)

Bon tė luanin vetėm nėse kanė tė vogla ato far senet ?? :)

shfletuesi_
24-06-10, 10:54
Valla sa jam kan ne shkolle fillore futboll veq ne meshkujt luajshim e basketboll femrat... Ama as basketbolli nuk eshte per femra bre.

Per femra eshte Tenisi, Volejbolli.

Kalimero
24-06-10, 11:42
Per kom e ke fjalen a po? Se me tjera sene s'ma merr mendja se luhet futbolli?

Pse ju me qfare sene po e luni? :rolleyes:
qish mare spu mer vesht pur cillat sene ka folen qaj edepsezi a,ai kishe asishne e devotshme e pi kshirka qato senet e jo fuZballin.piihh edepsez be,ku e ka qu sinin te senet e femnave e jo te fuzballi:eek:

roadrunner
24-06-10, 11:50
Po futbolli me kom luhet hahahahah :Pqish mare spu mer vesht pur cillat sene ka folen qaj edepsezi a,ai kishe asishne e devotshme e pi kshirka qato senet e jo fuZballin.piihh edepsez be,ku e ka qu sinin te senet e femnave e jo te fuzballi:eek:

premium
25-06-10, 18:59
Per kom e ke fjalen a po? Se me tjera sene s'ma merr mendja se luhet futbolli?

Pse ju me qfare sene po e luni? :rolleyes:
... po mendoj ,, topin pėr me zbut (bllok) duhet me gjoks ;)

Suelaa
25-06-10, 20:54
Une mendoj se asht nje pjes e disa femrave qe tregojn pjesen burrerore me ane te futbollit.