PDA

View Full Version : Po jetoj njė ėndėrr!


Jana
24-06-10, 20:43
Ka njė synim, tė cilėn prej vitesh e ka mbajtur tė strukur, nėn shkėlqimin, famėn, sukseset e njėpasnjeshme. Tė bėhet Kampion Bote. Kjo ėshtė dėshira e fundit e Elvir Muriqit. Veēse ėshtė edhe i zoti.

Elvir Muriqi ka njė histori shumė tė veēantė. Ai ka udhėtuar drejt Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė vitin 1996, ndėrsa nė Kosovė ishte shpallur kampion nė kikboks qė nė moshėn 15-vjeēare. Ka emigruar nė Bronks tė Nju Jorkut, lagja e famshme nga e cila kanė dalė shumė boksierė tė klasit botėror...
Nė fakt edhe nė Shtetet e Bashkuara fillon me sportin e kikboksit dhe atė me mjaft sukses. Shpallet kampion i Amerikės Lindore si dhe kampion i tri shteteve federale amerikane New York, New Jersey e Konektikat. Tė gjitha kėto i arrin me njė rekord prej 18 fitoresh tė njėpasnjėshme pa pėsuar asnjė humbje tė vetme.
Pas kėsaj fillon boksin amator duke boksuar nė kategorinė gjysmė tė rėndė dhe tė rėndė. Shpėrthimi i tij i parė nė ringun e boksit ngjan nė prill tė vitit 1998 kur fiton nė arenėn e famshme tė “Madison Square Garden” turneun prestigjioz “Golden Gloves”.
Jo rrallė boksieri shqiptar ka pasur kundėr vetes pėrveē kundėrshtarit nė ring edhe faktorė tė tjerė qė kanė ndikuar direkt apo indirekt nė epilogun e disa prej dueleve tė tij.
http://www.telegrafi.com/fo/elviri1.jpg
Mund tė na flisni pėr fėmijėrinė tuaj, deri tek momenti qė Elviri u takua me boksin…
Unė i pėrkas njė familje bujare edhe pėrkrahėse nė ēdo aspekt... Babai ėshtė marr me sport, i kam dy vėllezėr Elvisin dhe Avdylin edhe dy motra, Elvirėn dhe Elindėn. Babai Ramizi dhe nėna Rabija dhe tė gjithė tė tjerėt kanė qenė tė angazhuar qė unė tė merresha me sport, dhe jo vetėm me boks. Kam filluar me karate, jam marrė me gjimnastikė, futboll, kam ushtruar kickboxing, tani me boks...E falėnderoj familjen time se po tė mos kishte qenė angazhimi i tyre, se di se ku do tė isha sot! Edhe mė pėrkrahin deri nė maksimum...
Cili ishte reagimi i familjes suaj, pasi kuptuan se do tė merreni me boks?
Kur ia fillova tė merrem me koks, nė klubin e Pejės te Bekim Muqa, isha shumė i ri, 9 vjeē. Kam ushtruar njė vit e gjysmė. Familja mė ka pėrkrahur. Mbas njė viti e gjysmė, ia fillova qė tė merrem me kick boxing, nė klubin e kick boksit te Driton Kuka dhe i nderi Besnik Istrefi... kam ushtruar aty 5 vite. Nė tė njėjtėn kohė jam marrė edhe me futboll, gjimnastikė...sporte luftarake. Edhe reagimi i familjes ishte qė unė duhej tė merresh vetėm me sport. Dhe kėtė e kam bėrė tėrė jetėn.
Dua tė mė thoni realisht, kur filluat tė merreshit me boksin mendonit se do tė arrinit deri kėtu, pavarėsisht se siē thonė "shpresa vdes gjithmonė e fundit", thellė nė vetvete me shumė e shpresonit, apo e besonit kėtė ndjenjėn e suksesit tė arritur?
Kurrė nė jetė nuk e kam menduar qė do tė arrij kėtu ku jam sot, porse e kam pasur pėrherė ndjenjėn se nė sport diēka do tė arrij. Ama, tė jesh nė njė vend tė vogėl si Kosova, as qė tė shkon mendja se do tė boksosh, njė ditė, me boksierėt mė tė mirė nė botė dhe tė triumfosh psh, pėrballė Antonio Tarvarit, boksierit amator mė tė mirė tė tė gjitha kohėve nė Amerikė, boksieri tė parė qė e ka mundur 3 herė kampionin e botės, Joy Rones, me nokaut, KO, nė rundin e dytė.
Mua, si fėmijė, mė ka inspiruar filmi “ROCKY”, ndėrsa pas disa viteve boksova me njeriun qė e ka luajtur rojin kryesor nė “ROCKY 6”! Shpesh, thosha, mos jam nė ėndėrr, por ky ėshtė realiteti. Unė nuk do tė ndalem derisa ta fitoj titullin e Kampionit tė Botės nė njėrėn prej 4 Federatave. Besoj qė njė ditė do ta arrij kėtė synim, nėse nuk ma bėjnė tė padrejtė.
http://www.telegrafi.com/fo/elviri2.jpg
Cilat emocione ju pėrshkruajnė nė ring, kur ndiheni i rrethuar nga sportdashės, flamuj dhe zemra shqiptare, qė ju inkurajojnė deri nė fund?
Do tė ndalem te tri meēe qė mė kanė inkurajuar deri nė fund. Mė 3 prill 1998, kur e kam fituar Dorėzėn e Artė nė Madison square garden, kam qenė i pari shqiptar fitues si 18 vjeēar... Qė e kam ngrit flamurin ndėrkombėtar, i pari, nė Medison, shumė shqiptar mė kanė pėrkrahur atė natė.
Momenti i dytė ka qenė kur kam boksuar me Samy Amad mė 2002, kur pas 4 nokdaunave, me nokaut teknik nė rundin e tretė, e fitova meēin. Atė natė, pėr herė tė parė pėrjetova nokdaunin edhe arrita ta fitoj meēin. Ka qenė diēka e papėrshkrueshme ajo natė. Dhe, lufta qė i tregoi botės se kush ėshtė Elviri Muriqi, meēi me Antonio Tarver.... Kur kam hy nė atė sallė kam parė turmėn e madhe tė shqiptarėve dhe kam dėgjuar kėngėn, gati mė kanė lėshuar kėmbėt prej ndjenjave... Ishte njė kėngė patriotike qė mė ngriti gjakun para luftės, “Ky flamur po na thėrret...Fadil Berisha...por shqiptarėt dhe adhuruesit nuk mė lanė ta dėgjoj nga brohoritjet e tyre...ndjenjė e papėrshkrueshme.
Boksi ėshtė sporti mė burrėror. Ju boksierėt, normalisht jeni tė ashpėr nė ring... Por doja tė di, nė njė ditė tė zakonshme, ē’domethėnie ka ky sport pėr njė boksier, ėshtė i pranishėm, apo thjeshtė boksi mbetet vetėm sporti i ringut?
Po boksi ėshtė sport burrėror. Por, shumica e boksierėve janė njerėz tė qetė. Elviri ėshtė njė njeri tepėr i qetė kur bokson, por edhe nė tė pėrditshmen.
http://www.telegrafi.com/fo/elviri3.jpg
Cila ka qenė lufta mė e ashpėr...?
Lufta mė e ashpėr ka qenė me Samy Ahmed, mė 23 korrik 2002, nė New York, meēi i vitit nė ESPN2 2002.
Cilat janė ndryshimet bazė midis boksit profesionist dhe atij amator?
Nė boksin amator luftohet nė 4 runda, ndėrsa nė atė profesional 4-12 runda, edhe pak ‘kaxiga’, pa kanotierė, dorėzat janė mė tė vogla. Nė boksin profesional, sa mė shumė qė ta lėndosh kundėrshtarin fiton pikė mė shumė…
Cili ėshtė idhulli yt nė boksin profesional?
Dikur Mike Tayson edhe Muhamed Alin, pastaj Roy Jonesin, por ka kaluar koha e tyre edhe tash, idol e kam vetveten.
Ambicia e ēdo sportisti ėshtė arritja e suksesit maksimal. Sipas mendimit tuaj, qė ta realizoj dikush kėtė, pėrveē talentit ē’gjė tjetėr nevojitet?
Talenti, pastaj disiplina qė tė punosh sa mė shumė edhe njė gjė qė nuk e pėrmendin sportistėt shumė: pushimi edhe ushqimi janė me rėndėsi gati sa angazhimi!
http://www.telegrafi.com/fo/elviri4.jpg
Duke e parė nga kėndvėshtrimi profesional, a mendoni se sporti i boksit vlerėsohet aq sa duhet, duke pasur parasysh vetė faktin, qė kopertinat e gazetave, revistave tė ndryshme i pushtojnė futbollistėt dhe mė pak boksierėt...?
Futbollin e vlerėsojnė nė Evropė, por nė Amerikė boksi ėshtė mė i adhuruar. Por, ēdo sport e ka meritėn e vet...
Tė arrini tė jeni kaq i suksesshėm, pėrkrahė talentit mendoj se keni patur dhe mbėshtetjen e disa njerėzve tė dashur tė cilėt jo vetėm ju kanė ndihmuar, por dhe ju kanė stimuluar qė tė bėni njė hap mė tej, dhe nė kėtė pikė nuk i referohem vetėm familjes, por dhe atyre jashtė saj tė cilėve ndoshta u jeni mirėnjohės, mund tė na pėrmendni ndonjė emėr?
Sė pari falėnderoj secilin qė mė ka pėrkrahur nė karrierėn time... por s’mund tė lė pa pėrmendur Shemi Kelmendin, Bekim Muēėn, Driton Kukėn, Besnik Istrefin, qė mė kanė ushtruar nė Kosovė, pastaj Luis Ruiz, Ray, Pallilo, Teddy Atlas, Rallfei, Colin Morgan, Harold Knight, Chello, edhe trenerin qė e kom tash, Buddy McGirt, trenerėt e jetės sime dhe Victor Maqaren qė ka ardhur nė meēin e fundit qė e kam pasur nė Kosovė, menaxherin qė e kam pas 8 vite Frank LoCascio dhe babėn e ti, menaxherėt Joe Duva edhe promotorėt Star Boxing edhe Done King . Dhe, patjetėr familjen, axhallarėt, por mė sė shumti adhuruesit e mi...
Edhe pse keni ende shumė rrugė pėrpara...si ēdo sport tjetėr dhe boksi ka njė "datė skadence". A keni menduar se ku do tė ofroni kontributin tuaj mė pas, tė supozojmė nė shėrbim tė gjeneratės sė re te boksierėve?
Kur do ta mbaroj karrierėn do tė ndihmoj patjetėr tė gjithė boksierėt shqiptar, pėr tė dalė sa mė tė suksesshėm nė boks.
Unė, do tė merrem edhe me biznese tjera, por kam edhe 5 vite pėr t’u munduar qė tė hy nė Libėr tė Ginisit si shqiptari i parė kampion i Botės nė Pro Boxing nė njėrėn nga Federatat WBC, WBA, IBF, WBO, por dėshira ime ėshtė tė arrij WBC-nė.
http://www.telegrafi.com/fo/elviri-femen.jpg
Juve si duket ju pėlqejnė mė shumė modelet dhe gjithmonė. Nė media shkruhet se tashmė nė krah keni dhe po pėrjetoni njė lidhje tė suksesshme dashurie me 21-vjeēaren Roza Gough (Roza fitoi kurorėn e mė tė bukurės nė evenimentin "Elita Model Look").
Po, tash njė vit e tre muaj jam nė lidhje me Rosa Gough, njė vajzė shumė e mirė, e thjesht. Pasi kishte mbaru “Fashion Week” nė Itali edhe nė Paris, ajo ishte nė Kosovė 10 ditė. Pasi unė jam kthyer nė New York, kam shkuar nė vendlindjen e saj, nė Republikėn Dominikane. Jam shumė i lumtur me tė, pėr respektin qė ka ndaj meje dhe familjes sime...Ėshtė njė manekine shumė e suksesshme, bashkėpunon me markat mė tė mėdha botėrore tė modės…
Ēka vlerėson sė pari kur tė takohesh me njė femėr?
Sė pari, kur ta shohėsh njė femėr e vlerėson nga pamja, pastaj nga veset qė i ka dhe, unė, ia shikoj duart ēfarė i ka.

Inposible
13-07-10, 00:33
Po shkonė hapavė tė Luan Krasnicit , ka fatė qe pėr Grua ( te fejuarė ) ka Agnesa Vuthaj.
I deshiroj Suksese ne Karier dhe ne jeten Private