PDA

View Full Version : Metodat shtėpiake pėr parandalimin e rėnies sė flokėve ..


Jana
24-06-10, 20:51
Rėnia e flokėve shfaqet shpesh si njė burim hidhėrimi i pėrhapur dhe qė ndikon si tek burrat ashtu dhe tek gratė. Pėr parandalimin e saj tashmė mund tė pėrgatisni ilaēe me produktet qė mbani nė shtėpi.

Ja metodat natyrale tė ngadalėsimit tė rėnies sė flokėve madje metoda qė ndikon nė daljen e flokėve tė rinj sipas lajmit tė publikuar nė adresėn ehow.com:


Uthull molle: uthulla e mollės pėrdoret pėr shumė gjėra nė shtėpi. Por veēoritė acide qė pėrmban rivėnė nė lėvizje zhvillimin e flokėve tė rinj. Forma mė e mirė e pėrdorimit tė uthullės sė mollės ėshtė shpėlarja. Pas shampos apo kremit tė flokėve lagini flokėt me uthullėn e mollės dhe prisni rreth 15 minuta. Pastaj hapni ēezmėn dhe shpėrlajini mirė. Kėtė metodė mund ta praktikoni ēdo ditė.


Vajrat natyralė: edhe vajrat natyralė tė cilėt janė njė rrugė e mirė pėr daljen e flokėve tė rinj nė tė njėjtėn kohė pėrforcojnė rrėnjėt e flokėve. Pasi t’i lyeni flokėt me vajrat e ullirit, avokados apo bajames duhet ta lyeni pak dhe lėkurėn. Pasi tė prisni 10-15 minuta derisa tė pėrthithet nga lėkura duhet t’i shpėrlani flokėt. Kjo metodė mund tė praktikohet njė ose dy herė nė muaj.


Veza: veza pėrdoret shpesh si zbutės natyral. Por pėrveē kėsaj ajo pėrforcon dhe zhvillimin e flokėve. Dhe e verdha e vezės ėshtė njė burim natyral proteinash. Pėrveē ndikimit nė daljen e flokėve tė rinj ajo ndihmon dhe nė riparimin e flokėve tė djegur. Merrni njė vezė dhe thyejeni, pasi ta rrihni hapeni mirė nėpėr flokė. Prisni njė orė kėshtu dhe pastaj lajini mirė flokėt. Kėtė mund ta praktikoni njė herė nė javė.