PDA

View Full Version : Kriza Greke


~AnnA~
27-06-10, 18:05
Nė themel tė krizės aktuale greke qėndrojnė dy aspekte tė ndėrlidhur. Aspekti i parė dhe mė i dukshėm ėshtė kriza financiare apo borxhi i madh publik, qė pothuajse e falimentoi shtetin grek dhe prodhoi ndėrhyrjen e BE-sė dhe FMN-sė. Nė kėtė aspekt, Greqia nuk ėshtė shumė e ndryshme nga mjaft vende tė tjera tė perėndimit, edhe pse shpesh kriza greke ėshtė trajtuar me tė padrejtė si njė deviacion ballkanik. Edhe vende si Britania e Madhe, apo edhe vetė SHBA-tė, nė aspektin financiar dhe pėrsa i pėrket borxhit publik janė nė pozita tė ngjashme me Greqinė. Ama ndryshe nga Greqia, vende tė tilla kanė kapacitet ekonomik shumė mė tė madh sesa Greqia, pėr ta kaluar krizėn financiare.

Ky ėshtė edhe aspekti i dytė dhe mė themelor i krizės greke, qė ka tė bėjė me problemet strukturore tė ekonomisė sė vendit fqinj. E thėnė mė shqip, vendi fqinj ka pak ose aspak prodhim apo sektorė ekonomik qė mund tė ruajnė nivelin e lartė tė mirėqėnies. Ekonomia greke mbahet kryesisht nga biznesi i vogėl, nga turizmi, nga transporti detar (ndonėse fitimet e flotės greke nuk pėrfundojnė tė gjitha nė Greqi), dhe nga shfrytėzimi i pozicionit gjeostrategjik. Disa sektorė premtues qė nė tė ardhmen mund tė ndihmojnė rivitalizmin e ekonomisė greke janė telekomunikacioni apo shėrbimet financiare, po tė kemi parasysh se ekonomia greke ka njė rol dominues nė rajon nė kėta sektor.

Prandaj masat e ashpra tė disiplinimit fiskal dhe shtrėngimit buxhetor tė rekomanduara, si nga BE, por edhe nga FMN, nė rastin mė tė mirė janė njė zgjidhje afatshkurtėr. Reduktimet e shpenzimeve buxhetore, reduktimi i administratės publike, apo shtyrja e moshės sė pensioneve janė tė gjitha masa qė kanė tė bėjnė me ‘shtrėngimin e rripit’, pra me kursimin, por nė termin afatgjatė ato nuk prodhojnė burime shtesė ekonomike apo financiare. Po kėshtu liberalizimi apo ‘ēlirimi i tregut’ nuk mund tė prodhojė vetvetiu zhvillim pa njė ndėrhyrje tė thellė strukturore, qė sot nuk duket gjėkundi. Aq mė tepėr qė njė vend evropian si Greqia, nuk mund tė konkurrojė me fleksibilitetin e tregut tė punės me vende si Kina apo vende tė tjera mė tė pazhvilluara se ajo. Fleksibilitet i tregut tė punė’, troē do tė thotė paga tė ulėta dhe punėsim i pagarantuar.

Nė kėtė aspekt, eksperienca shqiptare do ishte njė mėsim i mirė pėr Greqinė sot. Liberalizimi ekonomik dhe fleksibiliteti ekstrem i tregut tė punės nė Shqipėri nuk kanė prodhuar aspak ndonjė mrekulli ekonomike nė kushtet e mungesės sė njė strategjie zhvillimi qė nxit prodhimin vendas. Produkti themelor i politikave ekonomike tė ndjekura deri mė sot nga Shqipėria, nėn udhėheqjen e FMN dhe BB, ka qenė papunėsia. Ndaj eksporti mė i madh shqiptar ende mbetet krahu i punės, ēka pėrbėn edhe motorin themelor tė zhvillimit ekonomik tė Shqipėrisė gjatė tranzicionit. Kjo nuk ėshtė njė alternativė pėr Greqinė sot.

Por nėse Greqia mund tė mėsojė nga eksperienca jonė dje, ne duhet tė mėsojmė nga eksperienca greke sot. Ėshtė tronditės fakti se modeli ynė aktual i zhvillimit synon qė Shqipėrinė nesėr, pas disa dekadash, ta bėjė siē ėshtė Greqia sot. Ekziston pothuajse njė konsensus kombėtar se turizmi duhet tė shėrbejė si njė nga sektorėt kyē tė ekonomisė shqiptare. Ashtu sikurse njė nga elementėt themelorė pėrmbajtėsor tė strategjisė sonė tė zhvillimit mbetet shfrytėzimi i pozicionit tonė gjeostrategjik. Hera-herės ėshtė hedhur edhe ideja e Shqipėrisė si superfuqi energjetike. Ndonėse njė ide e tillė duhet marrė seriozisht dhe ėshtė pozitive nė parim, nė realitet ajo po prodhon njė Shqipėri qė ngjan mė shumė si koloni, sesa si superfuqi energjetike.

Kriza greke po na tregon se prioritetet tona aktuale tė zhvillimit, edhe sikur tė realizohen me sukses (dhe ky ėshtė njė sikur i madh) nuk mund tė prodhojnė njė zhvillim tė qėndrueshėm. E thėnė thjesht; Shqipėria nuk mund tė arrijė njė nivel tė lartė zhvillimi dhe mirėqenie thjesht nėpėrmjet turizmit, thjesht duke shitur energji, apo thjesht duke shėrbyer si njė pikė tranziti. Ajo qė i duhet Shqipėrisė nesėr dhe qė i mungon Greqisė sot, ėshtė njė sektor konkurrues prodhimi. Kjo do tė thotė se ne sot na duhet patjetėr njė politikė industriale. Ne sot na duhet tė pėrcaktojmė disa sektorė qė nė 20-30 vitet e ardhshėm do shėrbejnė si motorė tė zhvillimit tonė ekonomik. Kjo nuk do tė thotė se turizmi nuk duhet zhvilluar, se pozicioni gjeostrategjik nuk duhet shfrytėzuar, apo se Shqipėria nuk duhet tė rrisė eksportin e energjisė. Ama kėta nuk janė sektorė qė prodhojnė zhvillim tė qėndrueshėm. Kėta janė sektorė suplementarė qė nuk mund tė punėsojnė gati 1 milion punėtorė shqiptarė qė kanė emigruar dhe do vazhdojnė tė emigrojnė, si pasojė e mungesės sė vendeve tė punės.

Ndaj sot nė krizė nuk ėshtė thjesht Greqia. Sot nė krizė ėshtė vetė ėndrra jonė, pėr njė Shqipėri qė nė rastin mė tė mirė nesėr do tė pėrfundojė si Greqia sot. Pėr mė tepėr, kur ne sot jemi nė disavantazh nė raport me Greqinė dje. Pėrfitimet tona nga anėtarėsimi nė BE do jenė shumė mė tė vogla sesa ato tė Greqisė dje. Nga ana tjetėr, ndryshe nga Greqia, ne nuk kemi as ndonjė sektor tė zhvilluar financiar apo tė telekomunikacioneve qė tė shėrbejnė nesėr si motorė tė mirėqenies sonė ekonomike.

Sot me krizėn greke, ne kemi njė ėndėrr qė po falimenton para syve tanė. Sot ne gabimisht ende shpresojmė se futja nė BE, zhvillimi i turizmit, dhe shfrytėzimi i pozicionit tonė gjeostrategjik, njė ditė do ta bėjnė Shqipėrinė njė vend tė zhvilluar. Ėshtė njė ėndėrr nga e cila duhet tė zgjohemi sa mė parė sot, nė mėnyrė qė brezave qė do tė vinė mos t’i lemė trashėgim njė Shqipėri qė vazhdon tė zvarritet e fundit nė proceset e zhvillimit. Pėr kėtė ėshtė e rėndėsishme tė shikojmė pėrtej krizave pa brum tė ditės qė vazhdojnė tė zhvillohen me tė njėjtat klishe tė para 20 viteve, tashmė sa tė mėrzitshme, aq edhe bosh si ‘transparenca’, ‘zgjedhjet e lira’, ‘bllokmenėt’ apo ‘integrimi evropian’.

Marre nga Gazeta "Panorama"
Shkruar nga Bledi Kajsiu

Gentiani
29-06-10, 19:46
ngordhshin!

po, po hyjme ne Juropijan Union, mos te paguajme asgje, te marrim sa te mundemi kredi, benificione e ēfare te japin, te falsifikojme bilancat si fletore te ushtrimeve... edhe kjo logjike i percjelle gjitha vendet e juropes lindore... te hyjne ne EU, ama ēfare kane per ti ofruar EU-se ? nada, nichts, niente, asgje

Greket, duhet te ju falenderohen atyre, qe ne menyre artificiale po mundohet ti japin jete Ojros nje lloj stabiliteti te zbehte, ne te kunderten sikur te kishi valuten e tyre, si do i kishin lene te ngordhin ne trazirat e tyre e nuk do ishte merzitur askush fare per ta.

E deri sa te behet te hyjne edhe tjerat vende ne EU, atehere ojra ka ngordhur edhe hitherat kane per te ju rritur mbi!

~AnnA~
01-07-10, 18:57
ngordhshin!

po, po hyjme ne Juropijan Union, mos te paguajme asgje, te marrim sa te mundemi kredi, benificione e ēfare te japin, te falsifikojme bilancat si fletore te ushtrimeve... edhe kjo logjike i percjelle gjitha vendet e juropes lindore... te hyjne ne EU, ama ēfare kane per ti ofruar EU-se ? nada, nichts, niente, asgje

Greket, duhet te ju falenderohen atyre, qe ne menyre artificiale po mundohet ti japin jete Ojros nje lloj stabiliteti te zbehte, ne te kunderten sikur te kishi valuten e tyre, si do i kishin lene te ngordhin ne trazirat e tyre e nuk do ishte merzitur askush fare per ta.

E deri sa te behet te hyjne edhe tjerat vende ne EU, atehere ojra ka ngordhur edhe hitherat kane per te ju rritur mbi!

Pa merak, se nuk jane larg gremines.Paaftesia e grekeve per te shlyer borxhet dhe duke marre rrjedhimisht borxh te ri, po e con me hapa te shpejte drejt ngordhdjes....

Gentiani
01-07-10, 22:25
Pa merak, se nuk jane larg gremines.Paaftesia e grekeve per te shlyer borxhet dhe duke marre rrjedhimisht borxh te ri, po e con me hapa te shpejte drejt ngordhdjes....

ashtu mendoj edhe une, dem u kane shkaktuar taksapaguesve te evropes te mbajne ne jete artificialisht diēka qe ka vdekur. Zgjidhje e perkohshme ama jo e perhershme ishte ajo me fond intervenimet e EU- se dhe fondin monetare.

4peace
04-07-10, 18:38
***

JU zhvicrrant,
mos e ngritni Frangun deri n'Matterhorn...
...sepse, sic thot populli, " pi sa ma nalti bje, aq ma shum t'dhem"

Gentijan,

cfare eksporton Zvicrra pos Djathit (Schwitzerchääs) dhe ēokolatave?

Sa di une, Zhvicrra importon dhe pastron para (franga) t'pista, qofte nga boset e drogave, diktatoret dhe tiranet nga e gjithe bota...


Mos e pata pak dallash?!


***

Gentiani
04-07-10, 19:47
***

JU zhvicrrant,
mos e ngritni Frangun deri n'Matterhorn...
...sepse, sic thot populli, " pi sa ma nalti bje, aq ma shum t'dhem"

Gentijan,

cfare eksporton Zvicrra pos Djathit (Schwitzerchääs) dhe ēokolatave?

Sa di une, Zhvicrra importon dhe pastron para (franga) t'pista, qofte nga boset e drogave, diktatoret dhe tiranet nga e gjithe bota...


Mos e pata pak dallash?!


***

Franaka po rrine ne lartesine e saj, po eshte Ojra ajo qe eshte tu rrezue deri sa ti bijne O-ja ne bandash :tongue:

Svitzerlandat jane Wirtschaftsnation o ti 4 Peace, edhe a din pse, qe e paske harruar me kryesore Schweizeruhr tika-takat i ben preciz.


koheve te fundit jane duke i planifikuar me i exportue kriminelle Ausländer per Evropen juglindore, nuk kane nge me ja maten IQ si ne deutschaland, po ne bisht ta ballonjes e atje ku kthehen sowieso nuk i pyet kush :tongue:

te Sektori i financave, normal ato para duhet te pastrohen, ka i ruajne njerezit ne Afrike e Azi ne tavana e pleme, duhet me i sjelle edhe me i shperla mire mit bestem CH - Qualität ahahahah me u pa ne pamje te parave, plus edhe ua shesin deutschave nje CD 4-5 milion Ojra, ndersa ajo me vaksinen e gripit te derrave - bingooooooo ka qene per industrine Farmaceutike tu CH-jes

Tjetra edhe nja 800 (points) milion CHF i kishin ndare to Greece, ne fakte i ka ndare FMN-ja prej parave tu CH, qe me na pas dhene neve qiknenaj bukur si shume na kishin rritur BiP per koke te banoreve.

Edhe Ricoooooooooola deri ne Finlande e eksporton :biggrin:

http://www.youtube.com/watch?v=zAoDzIsx03E&feature=related

4peace
04-07-10, 20:03
***

Kuku, t'umu falni ju zhvicrranat...
...qysh e paskam harrue shpikjen ma t'madhe n'bote: Ricola, kräuter Bonbons...Wer hat'e erfunden? Die Schwiitzer (chäseli) ha ha ha

O,edhe sahatat i paskam harrue, sepse s'baj vet sahat, SWATCH jo se jo.

Ama k'ta zhvicrrant: Ticken sie denn so richtig wie ihre (SWATCH) Uhren?
Wohl kaum, bre!

Kjo Ojra, mos na kshyrni bre...sivjet ka ra shume bore (krejt bora e Zhvicrres ka ra te na) edhe vec ka rr'shite pak (tu poshte) ha ha haaa


Grüezi wohl!Mitenanda...


***

DEA
04-07-10, 20:24
"Fakilaki" ( ryshfeti) po thojne i ka qu ne humbje, u qudita kur njeva!

elvio
04-07-10, 21:46
e kam thene edhe diku ne lidhje me kete fenomenin e krizes greke.

eshte sikur ti qajme hall kaloresit si i mban kembet,varur apo mbledhur:confused:


ne jemi ne dite te hallit per vete,qe eshte kredhur shqiperia per rrugen e kombit ,me % shume shume te larte,por fatmiresisht se s'behen te ditura pasi shqiperia ka kryeminister optimist koti.

greqia frekuentohet nga turiste qe plazhet i ka te permbushur,edhe turizmi gjithmonene rritje.

ne u qajme hall:rolleyes:

Gentiani
06-07-10, 09:33
o ti four Peace, nisa me te shkrujten, ama po me doket, ky elvio po kujton qe pi ndihmojna hellas edhe e lash krejte :biggrin:

Mu kane sikur ju te EU-se, me ti ra grqkes edhe deri sa te ja nxjerrin paret e shtojeres, qe i ka dhene Merkelja pa ju vehte hiq, nuk i kisha dalen prej Grqkes... edhe mu thene po i dojna paret, edhe asishne te rrumbullaket si ojra me O te madhe, tani nje Pajdhaqe si pare edhe ne fund kur ti rafshoni borgjet bejani Faki - laki ju bastard, a kujtuat qe po marojna Iliada ne shekullin XXI me O(jra)diseja ? :biggrin:

Ne ketu ne Mattahorn, vetum po i lajme frankat, tani e kqyrim Oren me CH- Qualität pra, mos me i lene shume me u tere po i kthejme nga allamani edhe po i palojna nga lindja:biggrin:

Fshatari
25-07-10, 18:18
"Fakilaki" ( ryshfeti) po thojne i ka qu ne humbje, u qudita kur njeva!
Ēiko mos fol ti me za t'nalt per "fikugreko"(ryshfet) se me ba me nie eulexi largohet menihere prej Kosoves e shkon me i arrestue 10 miljon greke te korruptuem(ryshfet=korrupcion aktiv)!Mire qe paske perdor fjale shqipe(ryshfet) e grek (fakilaki)se kjo i peshton ata te mjere nga "prokuroret" e euleshit qe nuk i kuptojne keto fjale, bile 20 vjet me jau perserit nje fjale nuk mujne me majt mend se inteligjenca e memorja nuk jane virtytet kryesore te tyre(euleshave po du me than)!

Guri i madh
25-07-10, 18:50
Ēiko mos fol ti me za t'nalt per "fikugreko"(ryshfet) se me ba me nie eulexi largohet menihere prej Kosoves e shkon me i arrestue 10 miljon greke te korruptuem(ryshfet=korrupcion aktiv)!Mire qe paske perdor fjale shqipe(ryshfet) e grek (fakilaki)se kjo i peshton ata te mjere nga "prokuroret" e euleshit qe nuk i kuptojne keto fjale, bile 20 vjet me jau perserit nje fjale nuk mujne me majt mend se inteligjenca e memorja nuk jane virtytet kryesore te tyre(euleshave po du me than)!edhe ti mos fol keq per gerrkun


se qysh me erdhi nji HABER para spanjes po dojke me e pranue shtetin e TU KASOVES

Fshatari
25-07-10, 19:10
edhe ti mos fol keq per gerrkun


se qysh me erdhi nji HABER para spanjes po dojke me e pranue shtetin e TU KASOVES
Qashtu e lexova edhe une po ku i dihet kesaj pune.Besojne se shkojme na e jau blejme naj ishull qe i kane qit ne shitje:23 eshte numri i ishujve ne shitje ne Greqi.
Une e neshkrova nje kontrate me ble nja t'vogel n'afersi t'Korfuzit po pom kerkojne dollare greket se nuk po kane ma besim n'euro. Si ti konvertoj qato miljiona qe i kam grumbullue qaty n'shtalle t'lopeve e kam ndermend me u nis pre ne Korfuz e me u ba padron i atij ishullit grek. Kah 15 gushti e ftoj krejt forumin n'kafe ne plazhin privat te ishullit tim...!
Kuptohet se e ftuar eshte edhe autorja e kesaj teme! Madje ky eshte prioritet i agjendes se muajit gusht!

Guri i madh
25-07-10, 19:15
Qashtu e lexova edhe une po ku i dihet kesaj pune.Besojne se shkojme na e jau blejme naj ishull qe i kane qit ne shitje:23 eshte numri i ishujve ne shitje ne Greqi.
Une e neshkrova nje kontrate me ble nja t'vogel n'afersi t'Korfuzit po pom kerkojne dollare greket se nuk po kane ma besim n'euro. Si ti konvertoj qato miljiona qe i kam grumbullue qaty n'shtalle t'lopeve e kam ndermend me u nis pre ne Korfuz e me u ba padron i atij ishullit grek. Kah 15 gushti e ftoj krejt forumin n'kafe ne plazhin privat te ishullit tim...!
Kuptohet se e ftuar eshte edhe autorja e kesaj teme! Madje ky eshte prioritet i agjendes se muajit gusht!po kam frig se evropjant po e nxjerrin nga kriza , ashtu disi po kam merak me e pa nji luft civile ne greqi ,me pa trazira

Fshatari
25-07-10, 19:32
po kam frig se evropjant po e nxjerrin nga kriza , ashtu disi po kam merak me e pa nji luft civile ne greqi ,me pa trazira
Vallahi keta evropjanet, qysh e din edhe ti mire(i ke pa qatje n'Gjermani) e lan me cofe krejt po me e nxjerre prej krize nuk e nxjerrin kurre; bile asnji cent falas nuk ia japin hiē. Nese edhe evropjanet tjere jane si keta miqt e mi ketu ku jam, atehere vaj halli per greket! po ketu as vellaun nuk po e ndihemojshin njerzit more e po e lashin me cof si qen ne rruge e palla nuk po iu hajke, ama hiē!
Jo ti mos u merzit hiē se djemt e kolonelave grek jane ne moshe te luftes; jane kane nise qe nja dy muej do fare manifestimeve, e nuk shkonn gjate jo, edhe lufta civile do te ndodh me ndihmen e te madhit zot. A i di ti industrine e kepucve greke me lekuren e shqiptarve:zoti ka me i myt krejt per ate krim!
Amen!