PDA

View Full Version : Nje pyetje per ata qe jetojne ne Angli ?


Brilliant
26-07-10, 15:21
Te nderuar anetar /e te forumit DARDANIA, ju kisha lutur te gjithe atyre qe kan njohuri dhe qe pak a shum i njohin ligjet angleze te me tregojne ne lidhje me lejeqendrimin se si behet e mundur , cfare kushtesh duhet patur personi dhe cilat jan procedurat, cfare duhet te ndjek ku te lajmrohem etj..

Sa per info une kam nenshtetesi Belge...dhe deshiroje qe te jetoje ne Angli per arsye objektive, dua te shperngulem pra bashk me familjen time ...nese din ndokush te me jap pergjegjen e duhur do te jem mirenjohes ,

me nderime

Brillianti

Oqeani
26-07-10, 16:43
Te nderuar anetar /e te forumit DARDANIA, ju kisha lutur te gjithe atyre qe kan njohuri dhe qe pak a shum i njohin ligjet angleze te me tregojne ne lidhje me lejeqendrimin se si behet e mundur , cfare kushtesh duhet patur personi dhe cilat jan procedurat, cfare duhet te ndjek ku te lajmrohem etj..

Sa per info une kam nenshtetesi Belge...dhe deshiroje qe te jetoje ne Angli per arsye objektive, dua te shperngulem pra bashk me familjen time ...nese din ndokush te me jap pergjegjen e duhur do te jem mirenjohes ,

me nderime

Brillianti

Pershendetje

Nje pune e sigurte ne Angli, ju siguron lejeqendrim.


Oqeani

Brilliant
26-07-10, 21:59
I nderuar Oqeani,

Ju flm per pergjejgen qe e keni dhene, a keni mundesi dicka me teper te shkruani ne lidhje me lejeqendrimin , dhe si mund te sigurohet nje vend pune me lehte, para se te shperngulem.?

me respekt

teutaA
26-07-10, 22:04
vend pune ne internet apliko

Oqeani
26-07-10, 22:13
I nderuar Oqeani,

Ju flm per pergjejgen qe e keni dhene, a keni mundesi dicka me teper te shkruani ne lidhje me lejeqendrimin , dhe si mund te sigurohet nje vend pune me lehte, para se te shperngulem.?

me respekt

TE shkosh vetem se pari, tenenshkruash nje lontarate pune, dhe ja kjo eshte menura me e lehte.

Brilliant
27-07-10, 20:09
vend pune ne internet apliko

me trego ndonje adres nese din ju lutem

teutaA
27-07-10, 20:17
me trego ndonje adres nese din ju lutem

sdi per angli lyp ne google veq per canada kush don mu shperngul e di qe i ki ne interent krejt sigurisht edhe anglia duhet me pas ndonje faqe me keso te dhenash:smile:

teutaA
27-07-10, 20:22
http://www.alloexpat.com/moving_to_england_forum/work-permit-in-england-uk-england-uk-work-visa-t184.html lexo ne ket forum ndoshta te ndihmojn diqka

jEtA_1
28-07-10, 14:57
Te nderuar anetar /e te forumit DARDANIA, ju kisha lutur te gjithe atyre qe kan njohuri dhe qe pak a shum i njohin ligjet angleze te me tregojne ne lidhje me lejeqendrimin se si behet e mundur , cfare kushtesh duhet patur personi dhe cilat jan procedurat, cfare duhet te ndjek ku te lajmrohem etj..

Sa per info une kam nenshtetesi Belge...dhe deshiroje qe te jetoje ne Angli per arsye objektive, dua te shperngulem pra bashk me familjen time ...nese din ndokush te me jap pergjegjen e duhur do te jem mirenjohes ,

me nderime

Brillianti

I nderuari Brilliant pasi qe ju keni shtetsi Belge mund lirisht te vish ketu ne Angli dhe te fillosh te jetosh e punosh pa problem pa pasur kurfar dokumenti dhe nga dita qe hysh ne Angli fillosh te kompletosh te gjitha dokumentet ( kontrata e banimit fatura te rymes ujit taksave e te gjitha i run qe te kesh deshmi qe je ketu qe pes vite )dhe pas pes vitesh e fitosh statusin e pergjithshem me gjith familjen pastaj pas ni viti te ketij statusi aplikon per British Citizen apo si themi ne Shtetsi Angleze per cdo info qe ke nevoj shkruaj lirisht mund te ju ndihmoj

jEtA_1
28-07-10, 15:05
I nderuar Oqeani,

Ju flm per pergjejgen qe e keni dhene, a keni mundesi dicka me teper te shkruani ne lidhje me lejeqendrimin , dhe si mund te sigurohet nje vend pune me lehte, para se te shperngulem.?

me respekt

Sa per pune pa qene ketu prezent nuk mund te sigurosh pune po ju duhet te vini ketu e te kerkoni ndonji pune ne profesionin tend po nese nuk keni profesion si per fillim te kisha preferuar qe te hysh neper lavazhe ku shumicen e tyre e menagjojn shqiptaret ku nga aty do sigurosh pak financa sa per ta paguar banimin dhe shpenzimet e tjera deri sa te ambientohesh ketu ne Angli e pastaj do te gjesh pune ma me prespektiv se une di qe te gjithe fillestaret qe vine ne Angli puna e tyre fillon nga Lavazhet

Brilliant
28-07-10, 19:04
Sa per pune pa qene ketu prezent nuk mund te sigurosh pune po ju duhet te vini ketu e te kerkoni ndonji pune ne profesionin tend po nese nuk keni profesion si per fillim te kisha preferuar qe te hysh neper lavazhe ku shumicen e tyre e menagjojn shqiptaret ku nga aty do sigurosh pak financa sa per ta paguar banimin dhe shpenzimet e tjera deri sa te ambientohesh ketu ne Angli e pastaj do te gjesh pune ma me prespektiv se une di qe te gjithe fillestaret qe vine ne Angli puna e tyre fillon nga Lavazhet

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

E ndruara jEtA_1

Te faliminderoj per te gjitha informacionet qe mi ke dhene , vertet te jam shum mirenjohes per kete gjest human dhe njererzor qe e keni bere.
Dua dicka te te pyes Jeta , a mundet nje banes me qira te meret pa pas kontrat pune ?

me respekt

drini007
31-07-10, 01:00
Pershendetje !
i nderuari Brillant,e nderuara Jeta te ka dhene udhezime te mira,sepse ashtu eshte edhe ne realitet se si duhet me vepru ti !


Ndersa sa i perkete asaj se a mundeshe me marre nje banese me qera pa kontrate pune,pergjigjeja ime eshte po mundeshe me marre ne disa raste i lejojme ato, sepse une personalishte i kam disa qeragji ashtu,qe kur kane ardhe nuk kane pas kontrata punes,por ja kam mundesuare ashtu por edhe per ty,ka mundesi qe mundeshe me gjet banese apo shtepi,..! Por ndoshta nuk e dine procedura e qeras fillon ne kete menyre :
1 muje duhet te paguash ne fillim menjehere dhe nje muje e me teper dite per deposit,pra psh ne cofte se shtepija kushton £1200 ne muaj,depositi mundet me qene zakonishte 1 muje por ne disa raste edhe me shume se nje muje psh £1300 atehere ti duhet te pagushe qe ne fillime £2500 prandaj kjo ishte nje ilustrime i vogel per te kuptuare gjendjen ma konkretishte !

Ne cofte se keni ndonje pengese apo kerkoni ndihmen time ne cofte se jam i lire do te mundohem te ju ndihmoje !

Me nderime dhe respekte

Brilliant
31-07-10, 19:18
drini007,

Te flm shum per informacionet, te jam mirenjohes, shpresoj se do ju kem ne kontakt kur te shperngulem per Londer.

gjihte te mirat ti deshiroj

Brillianti

drini007
02-08-10, 15:39
Pershendetje i Nderuari Brilliant !

Me lajmrmroni, kur te vendose me ardhe per londer dhe ndoshta ne ate kohe kam dicka per ty dhe te letesoje shume punen e banimit dhe ne te njejten kohe edhe dhe preceduat e tjera.

Me respekte

Brilliant
02-08-10, 21:45
Flm shum drini0007

Afrimi_17
21-11-10, 16:52
Hmmm! Eshte procedur edhe e thjesht mirpo edhe e komplikuar,une kam vellaun ne londer,shpesh bisedoj mu per ksi temash, dhe bash vellau tjeter i ime ka kaluar nga suedia ne London,tani jeton ne london,fal punes qe ja ka gjetur vellau im .!Dmth,ta sigurosh nje vend pune,me kontrat,me rregull,te punon ta marresh nje banes atje.!Mundesh edhe ne at menyren si turist te shkosh..Mirpo aty duhet ti deshmosh Aq para sa ata mendojn qe ti mund te jetosh me to ne angli..Qe ta paguash banesen ..ushqimin e kshtu me radh..!
Ma edhe shum menyra tjera ..neperpjet lidhjeve ambasadore Belgjik-angli..Duhet te shfletosh dhe ti lezoni ju me shum ligjet agnleze .ofertat angleze....qe ndodhin ne perditshmeri kshtu qe te jeni me i sakt ne vendime.!
Ju faliminderit.!

Qika^Me^Kule
21-11-10, 19:43
Hmmm! Eshte procedur edhe e thjesht mirpo edhe e komplikuar,une kam vellaun ne londer,shpesh bisedoj mu per ksi temash, dhe bash vellau tjeter i ime ka kaluar nga suedia ne London,tani jeton ne london,fal punes qe ja ka gjetur vellau im .!Dmth,ta sigurosh nje vend pune,me kontrat,me rregull,te punon ta marresh nje banes atje.!Mundesh edhe ne at menyren si turist te shkosh..Mirpo aty duhet ti deshmosh Aq para sa ata mendojn qe ti mund te jetosh me to ne angli..Qe ta paguash banesen ..ushqimin e kshtu me radh..!
Ma edhe shum menyra tjera ..neperpjet lidhjeve ambasadore Belgjik-angli..Duhet te shfletosh dhe ti lezoni ju me shum ligjet agnleze .ofertat angleze....qe ndodhin ne perditshmeri kshtu qe te jeni me i sakt ne vendime.!
Ju faliminderit.!


Valla bre Afrim me za me ka ba me keshe... hooo allahile cka paske hanger qe tu pasan hullu mendja...?? shum i zgjuar bre....????

Ligjet jan po thuajse te njejta.....

Ti a po tregon ligjet... apo reth temes qe asht e hapun pyetje per ata/ato qe jeton ne Angli.... ???

Afrimi_17
22-12-10, 09:49
Oj qika me kule kqyre edhe niher Pytjen qysh eshte,
amo ty spo ta shoh per tmadhe se je me kule hanez
e kohes se vjeter :P
pa i desh kulet nuk tbesoj kurgjoo:P
Nashti po mendon qe me qet emer pi gersheton
traditen me modernen veq LArg je:P

roadrunner
25-12-10, 01:16
shume po pajtona me kete shkrimin tond...se pe shoh qe kejt temat qe i ke hap jane tema pa done (kule, apo cullak)....e per qudi paske hy ktu kinse po flas per ligje se vllavi yt ka thon kshtu ashtu.......na ke knaqe me pergjigje, se zakonisht veq bon pytje (edhe at pytje pa done) :POj qika me kule kqyre edhe niher Pytjen qysh eshte,
amo ty spo ta shoh per tmadhe se je me kule hanez
e kohes se vjeter :P
pa i desh kulet nuk tbesoj kurgjoo:P
Nashti po mendon qe me qet emer pi gersheton
traditen me modernen veq LArg je:P

Brilliant
25-01-11, 19:56
Hmmm! Eshte procedur edhe e thjesht mirpo edhe e komplikuar*une kam vellaun ne londer*shpesh bisedoj mu per ksi temash* dhe bash vellau tjeter i ime ka kaluar nga suedia ne London*tani jeton ne london*fal punes qe ja ka gjetur vellau im .!Dmth*ta sigurosh nje vend pune*me kontrat*me rregull*te punon ta marresh nje banes atje.!Mundesh edhe ne at menyren si turist te shkosh..Mirpo aty duhet ti deshmosh Aq para sa ata mendojn qe ti mund te jetosh me to ne angli..Qe ta paguash banesen ..ushqimin e kshtu me radh..!
Ma edhe shum menyra tjera ..neperpjet lidhjeve ambasadore Belgjik-angli..Duhet te shfletosh dhe ti lezoni ju me shum ligjet agnleze .ofertat angleze....qe ndodhin ne perditshmeri kshtu qe te jeni me i sakt ne vendime.!
Ju faliminderit.!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Si turist nuk e kam plan te shkoje por une e kam cekur shum mire dhe kjart se dua te shperngulem nga Belgika per Angli *pra nuk behet fjale me shkue si turist * dhe si turist kam qen ne Londer por une kerkoje te instalohem pergjithmone * pasi qe kam nenshtetesi Belge.
Sidoqoft te falimindzeoj qe ke gjet kohe te shkruash * te pershendes

Brillianti

roadrunner
25-01-11, 20:19
Poqese don me shku* mundesh edhe me ia mundesu vetit me shku si student...per ndryshe duhet me pas nje sponsor/punedhenes qe te jep kontrat pune per me mujt me nejt ne angli. Tier I visat nuk i japin me* tash po japin veq Tier II

Lexo me shume: http://*****visabureau*****/uk/work-permit.aspx

Qika^Me^Kule
27-01-11, 14:31
Oj qika me kule kqyre edhe niher Pytjen qysh eshte*
amo ty spo ta shoh per tmadhe se je me kule hanez
e kohes se vjeter :P
pa i desh kulet nuk tbesoj kurgjoo:P
Nashti po mendon qe me qet emer pi gersheton
traditen me modernen veq LArg je:P

Ec... bre baju..... qy...

Po ti ban pyetjen e s'din se si e ben... e aq me pak te i pergjigjesh vet... pyetjes tande....:cool:

Mos ma mbai galjen time...per asgje.... Ok.....!!

Peja-Boy
27-01-11, 21:14
Te nderuar anetar /e te forumit DARDANIA* ju kisha lutur te gjithe atyre qe kan njohuri dhe qe pak a shum i njohin ligjet angleze te me tregojne ne lidhje me lejeqendrimin se si behet e mundur * cfare kushtesh duhet patur personi dhe cilat jan procedurat* cfare duhet te ndjek ku te lajmrohem etj..

Sa per info une kam nenshtetesi Belge...dhe deshiroje qe te jetoje ne Angli per arsye objektive* dua te shperngulem pra bashk me familjen time ...nese din ndokush te me jap pergjegjen e duhur do te jem mirenjohes *

me nderime

Brillianti

Brillant une te kisha Preferu nese don te shprengulesh nga Belgjika*qe se pari Familja te mbetet ne Belgjik* ti te udhetosh vetem per nje pushim ne Angli edhe atje me ndonje Avokat mund ti rregullosh te gjitha gjerat...Dmth te kisha preferu se mos kerko ndihmen ne Internet ku nuk mundesh me gjet ndihm*po edhe mos u Bazo ne askend qe te thot eja deri ketu e te ndihmoj se vella nese e ke nuk i besohet e jo nje njeri i panjofshem...dmth i Panjofshem eshte aj qe te keshillon ne Internet po edhe ti je i Panjofshem per tet ndihmuar !!!.... Keshilla mund te gjesh sa te duash por ndihm Jo ...e kshtu qe mos Maltreto Familjen shko veq Vetum shiko se si sillen Punet ateher vendos* .. Se nuk eshte e Leht shprengulja ne nje shtet Tjeter*edhe per fillim duhet te kesh nje shume parash per te llogaritur se nuk mund te gjesh Pune 2 muajt e pare*e jo mu nis me 500euro e me Familje e mu kthy prap ne Belgjik !!!

Brilliant
19-02-11, 19:57
Brillant une te kisha Preferu nese don te shprengulesh nga Belgjika*qe se pari Familja te mbetet ne Belgjik* ti te udhetosh vetem per nje pushim ne Angli edhe atje me ndonje Avokat mund ti rregullosh te gjitha gjerat...Dmth te kisha preferu se mos kerko ndihmen ne Internet ku nuk mundesh me gjet ndihm*po edhe mos u Bazo ne askend qe te thot eja deri ketu e te ndihmoj se vella nese e ke nuk i besohet e jo nje njeri i panjofshem...dmth i Panjofshem eshte aj qe te keshillon ne Internet po edhe ti je i Panjofshem per tet ndihmuar !!!.... Keshilla mund te gjesh sa te duash por ndihm Jo ...e kshtu qe mos Maltreto Familjen shko veq Vetum shiko se si sillen Punet ateher vendos* .. Se nuk eshte e Leht shprengulja ne nje shtet Tjeter*edhe per fillim duhet te kesh nje shume parash per te llogaritur se nuk mund te gjesh Pune 2 muajt e pare*e jo mu nis me 500euro e me Familje e mu kthy prap ne Belgjik !!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

I nderuari Peja -Boy,

Pergjegje me korrekte dhe sygjerim me serioz nuk e kam marre nga asnjeri ketu, te jam shum shum mirenjohes per keshillen qe ma ke dhene, si dhe per korrektesin dhe vertetesin e atyre fjaleve qe mi ke shkrue.
Vertet qenke me pergjegjesi te plot dhe mik i mire .Nuk kam se cka te shtoj me shum , te uroje shendet dhe qdo te mire ne jete

me nderime

Brillianti