PDA

View Full Version : Kosova Duhet Te Braktis Planin Per Te Ndertuar Hidrocentralin E Zhurit !


Shpati
26-08-10, 14:45
MEM fillon projektin pa arritur pajtueshmėri me Shqipėrin

Prishtinė, 25 gusht 2010 (Kosovapress) Koha 10:25
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/250810_justina_pula_thmb1.jpg
Artikuj tė ngjajshem

$(document).ready(function() {SimilarArticles('109545');});

MEF-i nėnshkruan kontratė me kėshilltarit strategjik pėr privatizimin e PTK-sė (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,109509)
Udhėtimi nė autostradė do tė bėhet me pagesė (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,109544)
Sllovenia do tė mbėshtesė Kosovėn nė hartimin e politikave bujqėsore (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,109418)
Maqedoni, papunėsia 33,6 pėr qind (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,109421)
Shtrenjtohet buka (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,108698)
Mjafton njė marrėveshje e arritur qysh nė kohėn e ish- Jugosllavisė sė Titos dhe ministrja e Energjisė dhe Minierave, Justina Shiroka - Pula ka vendosur qė mos tė pret qėndrimin e fundit tė Qeverisė sė Shqipėrisė nėse ajo pajtohet pėr tė nisur ndėrtimin e Hidrocentralit tė Zhurit. (Ministrja Shiroka - Pula ėshtė vajza e artarit- skulptorit, Simon Shiroka, qė flitet se ishte i vetmi nė ish- Jugosllavi qė kishte punuar nė ari stafetėn e Titos, kurse ėshtė gruaja e djalit tė Ymer Pulės - njė zyrtari tė lartė komunist, qė ishte pėr shumė vite kryetar i Kėshillit Ekzekutiv Krahinor tė Kosovės, qė ėshtė pozitė e njėjtė me atė tė kryeministrit aktual). Edhe pse Tirana ende nuk e ka dhėnė fjalėn e saj pėrfundimtare, Shiroka Pula ka thėnė se tashmė do tė hapen ofertat e shprehjes sė interesit pėr ndėrtimin e Hidrocentralit, i cili ėshtė me shumė interes pėr Kosovėn.

Pavarėsisht faktit se Shqipėria qysh mė parė ka shprehur gatishmėrinė pėr tė pėrkrahur interesin kombėtar, por ende nuk ka dhėnė fjalėn pėrfundimtare, ministrja e Energjisė dhe Minierave, Justina Shiroka - Pula ka thėnė pėr Kosovapress tashmė do tė hapen ofertat e shprehjes sė interesit pėr ndėrtimin e Hidrocentralit, i cili ėshtė me shumė interes pėr Kosovėn.

Shiroka-Pula: Ky projekt ėshtė nė fazėn pėrfundimtare
(Video)
“Ky projekt ėshtė nė fazėn pėrfundimtare dhe ne e kemi lansuar shprehjen e interesit. Besoj qė do ta tė finalizojmė dhe do t’i pėrzgjedhim investitorėt tė cilėt janė tė interesuar qė tė investojnė nė kėtė projekt dhe tani e kemi lansuar edhe projektin pėr pėrzgjedhjen e kėshilltarėve tė transaksionit dhe pėr zyrėn qė e menaxhon kėtė projekt”, ka thėnė ajo.

Projekti i hidrocentralit, qė do tė nisė sė shpejti, ėshtė menduar qė nė kohėn e ish- Jugosllavisė dhe tani edhe pas lirisė sė Kosovės ėshtė projektuar pa pyetur se ēfarė pasojash krijon nė vendet fqinje, pėrkatėsisht shtetin amė – Shqipėrinė.

Nė fakt, projekti i Hidrocentralit tė Zhurit i sjell tė mira Kosovės, por edhe probleme Shqipėrisė, pasi do tė bėhet devijimi i ujėrave tė lumenjve e qė i lė me dhjetėra fshatra tė Kukėsit pa rrjedhėn e ujėrave. Sipas konventave ndėrkombėtare pėr trajtimin e burimeve ujore, duhet pajtueshmėri e tė gjitha vendeve qė posedojnė tė njėjtat burime.

Ministrja Shiroka - Pula, thotė se diskutimet me Shqipėrinė pėr ndėrtimin e Hidrocentralit tė Zhurit janė duke vazhduar, por edhe i mjafton tė kujtojė faktin se ky ndėrtim po bėhet nė marrėveshje tė arritur qysh nė kohėn e ish- Jugosllavisė.

Shiroka-Pula: Ekziston njė marrėveshje prej vitit 1962
(Video)
“Ekziston njė marrėveshje prej vitit 1962 nė mes tė shtetit shqiptar dhe ish- shtetit jugosllav. Pala shqiptare ėshtė duke e shfrytėzuar njė pjesė tė asaj marrėveshje, qė do tė thotė se e ka ndėrtuar Hidrocentralin e Fierzės. Pala kosovare ende nuk e ka shfrytėzuar atė tė drejtė qė e ka pasur. Ne e kemi parasysh atė marrėveshje edhe tė gjitha ato marrėveshje, apo ato direktiva dhe rregulla qė kanė dalė pėr shfrytėzimin e ujėrave ndėrkufitar”, ėshtė shprehur ajo.

Projekti nė fjalė i Hidrocentralit tė Zhurit mund tė prek edhe disa vendbanime kufitare tė Maqedonisė, por ministrja Shiroka - Pula, thotė se me kėtė shtet s’ka ēka tė bisedohet, pasi Maqedonia e ka shfrytėzuar tė drejtėn e saj dhe tani ėshtė radha e Kosovės.

Sidoqoftė nga ndėrrimi i rrjedhės sė ujėrave tė lumenjve mė shumė preken vendbanimet veriore tė Shqipėrisė dhe projekti pėr ndėrtimin e Hidrocentralit tė Zhurit nė kufi me Kukėsin ėshtė kundėrshtuar nga inxhinierė e projektues tė Shqipėrisė, tė cilėt mendojnė se ndėrtimi i tij do ketė pasoja tė rėnda ekonomike e sociale pėr banorėt e zonės kufitare tė vendit.

Eksperti i veprave energjetike, Mehmet Hasalami, duke komentuar mbi projektin e Zhurit, ka thėnė pėr DĖ, se dalin njė sėrė problemesh ligjore, sociale, mjedisore, por edhe financiare.

Pėr ndėrtimin e hidrocentralit, sipas projektit duhen 300 milionė euro dhe rreth 150 milionė kryesisht pėr shpenzime tjera, kryesisht pėr kompensimin e banorėve qė shpėrngulen. Kjo sipas ekspertit Hasalamit do tė sjell njė burim energjetik me afėr 279 milionė kilovat/orė ne vit, qė ėshtė baras me njė shlyerje investimi prej rreth 25 viteve.

Ndėrsa ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės i Republikės sė Shqipėrisė, Dritan Prifti, mė parė ka deklaruar se tė dyja vendet ende do tė diskutojnė pėr vazhdimėsinė e projektit.

“Qeveritė e tė dy vendeve do tė diskutojnė se cili ėshtė varianti mė i mirė pėr ndėrtimin e Hidrocentralit tė Zhurit dhe pėr hir tė sė vėrtetės ekziston njė variant qė lejon njė rrjedhje ekologjike tė ujėrave nė atė basen ujor, qė mos tė dėmtohen hidrocentralet qė janė nė Shqipėri, por nė tė njėjtėn kohė edhe Hidrocentrali i Zhurit tė ndėrtohet me njė kapacitet pak mė tė kufizuar”, ka thėnė Prifti.

Sipas tij, Hidrocentrali i Zhurit, njė projekt i filluar nga Qeveria e Kosovės, nėse ndėrtohet nė pjesėn e kufirit me Republikėn e Shqipėrisė dėmton rreth 18 koncesione tė dhėna nė vazhdimėsinė e basenit ujorė.

Mirėpo, ministrja e Energjisė dhe Minierave, Justina Pulka - Shiroka thotė se devijimi i ujėrave tė lumenjve do tė bėhet sipas ligjeve e rregulloreve dhe sipas studimit tė fizibilitetit, andaj si rrjedhojė nuk do tė ketė pasoja negative pėr ambientin.

Ndryshe, Qeveria e Republikės sė Kosovės kohė mė parė e ka prezantuar studimin e fizibilitetit pėr ndėrtimin e Hidrocentralit nė Zhur tė Prizrenit, me vlerė rreth 300 milionė euro dhe prodhim me 300 megavat.

Tani pritet tė hapen ofertat, qė sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Energjisė dhe Minierave deri mė tani kanė marrė aplikacionet mbi 22 kompani pėr shprehjen e interesit, kurse 33 kompani tjera pėr mundėsinė e ndėrtimit tė Hidrocentralit tė Zhurit. Investitorėt e interesuar, janė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bullgaria, Sllovenia, Kroacia, Turqia, etj./KosovapressNdertimi i Hidrocentralit te Zhurit do te ishte i demshem jo vetem per Shqiperin por edhe per Kosoven.
Per ket duhet nje her e pergjithmon te hiqet dor nga ndertimi i Hidrocentraleve ne Kosove.
Kosova energjin e saj duhet ta siguroj psh: nga Era, Djelli ,etj.
Sot ekzistojn Turbina qe vihen ne veprim nga Era dhe nje Turbin e till siguron deri ne 5 megavat.
Don te thot !
60 Turbina te tilla dikue ne nje Koder ku fryen Era e bejn te panevojshem Hidorcentralin e Zhurit.

Guri i madh
26-08-10, 18:38
MEM fillon projektin pa arritur pajtueshmėri me Shqipėrin

Prishtinė, 25 gusht 2010 (Kosovapress) Koha 10:25
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/250810_justina_pula_thmb1.jpg
Artikuj tė ngjajshem

$(document).ready(function() {SimilarArticles('109545');});
MEF-i nėnshkruan kontratė me kėshilltarit strategjik pėr privatizimin e PTK-sė (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,109509)
Udhėtimi nė autostradė do tė bėhet me pagesė (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,109544)
Sllovenia do tė mbėshtesė Kosovėn nė hartimin e politikave bujqėsore (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,109418)
Maqedoni, papunėsia 33,6 pėr qind (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,109421)
Shtrenjtohet buka (http://dardania.de/vb/upload/?cid=1,3,108698)Mjafton njė marrėveshje e arritur qysh nė kohėn e ish- Jugosllavisė sė Titos dhe ministrja e Energjisė dhe Minierave, Justina Shiroka - Pula ka vendosur qė mos tė pret qėndrimin e fundit tė Qeverisė sė Shqipėrisė nėse ajo pajtohet pėr tė nisur ndėrtimin e Hidrocentralit tė Zhurit. (Ministrja Shiroka - Pula ėshtė vajza e artarit- skulptorit, Simon Shiroka, qė flitet se ishte i vetmi nė ish- Jugosllavi qė kishte punuar nė ari stafetėn e Titos, kurse ėshtė gruaja e djalit tė Ymer Pulės - njė zyrtari tė lartė komunist, qė ishte pėr shumė vite kryetar i Kėshillit Ekzekutiv Krahinor tė Kosovės, qė ėshtė pozitė e njėjtė me atė tė kryeministrit aktual). Edhe pse Tirana ende nuk e ka dhėnė fjalėn e saj pėrfundimtare, Shiroka Pula ka thėnė se tashmė do tė hapen ofertat e shprehjes sė interesit pėr ndėrtimin e Hidrocentralit, i cili ėshtė me shumė interes pėr Kosovėn.

Pavarėsisht faktit se Shqipėria qysh mė parė ka shprehur gatishmėrinė pėr tė pėrkrahur interesin kombėtar, por ende nuk ka dhėnė fjalėn pėrfundimtare, ministrja e Energjisė dhe Minierave, Justina Shiroka - Pula ka thėnė pėr Kosovapress tashmė do tė hapen ofertat e shprehjes sė interesit pėr ndėrtimin e Hidrocentralit, i cili ėshtė me shumė interes pėr Kosovėn.

Shiroka-Pula: Ky projekt ėshtė nė fazėn pėrfundimtare
(Video)
“Ky projekt ėshtė nė fazėn pėrfundimtare dhe ne e kemi lansuar shprehjen e interesit. Besoj qė do ta tė finalizojmė dhe do t’i pėrzgjedhim investitorėt tė cilėt janė tė interesuar qė tė investojnė nė kėtė projekt dhe tani e kemi lansuar edhe projektin pėr pėrzgjedhjen e kėshilltarėve tė transaksionit dhe pėr zyrėn qė e menaxhon kėtė projekt”, ka thėnė ajo.

Projekti i hidrocentralit, qė do tė nisė sė shpejti, ėshtė menduar qė nė kohėn e ish- Jugosllavisė dhe tani edhe pas lirisė sė Kosovės ėshtė projektuar pa pyetur se ēfarė pasojash krijon nė vendet fqinje, pėrkatėsisht shtetin amė – Shqipėrinė.

Nė fakt, projekti i Hidrocentralit tė Zhurit i sjell tė mira Kosovės, por edhe probleme Shqipėrisė, pasi do tė bėhet devijimi i ujėrave tė lumenjve e qė i lė me dhjetėra fshatra tė Kukėsit pa rrjedhėn e ujėrave. Sipas konventave ndėrkombėtare pėr trajtimin e burimeve ujore, duhet pajtueshmėri e tė gjitha vendeve qė posedojnė tė njėjtat burime.

Ministrja Shiroka - Pula, thotė se diskutimet me Shqipėrinė pėr ndėrtimin e Hidrocentralit tė Zhurit janė duke vazhduar, por edhe i mjafton tė kujtojė faktin se ky ndėrtim po bėhet nė marrėveshje tė arritur qysh nė kohėn e ish- Jugosllavisė.

Shiroka-Pula: Ekziston njė marrėveshje prej vitit 1962
(Video)
“Ekziston njė marrėveshje prej vitit 1962 nė mes tė shtetit shqiptar dhe ish- shtetit jugosllav. Pala shqiptare ėshtė duke e shfrytėzuar njė pjesė tė asaj marrėveshje, qė do tė thotė se e ka ndėrtuar Hidrocentralin e Fierzės. Pala kosovare ende nuk e ka shfrytėzuar atė tė drejtė qė e ka pasur. Ne e kemi parasysh atė marrėveshje edhe tė gjitha ato marrėveshje, apo ato direktiva dhe rregulla qė kanė dalė pėr shfrytėzimin e ujėrave ndėrkufitar”, ėshtė shprehur ajo.

Projekti nė fjalė i Hidrocentralit tė Zhurit mund tė prek edhe disa vendbanime kufitare tė Maqedonisė, por ministrja Shiroka - Pula, thotė se me kėtė shtet s’ka ēka tė bisedohet, pasi Maqedonia e ka shfrytėzuar tė drejtėn e saj dhe tani ėshtė radha e Kosovės.

Sidoqoftė nga ndėrrimi i rrjedhės sė ujėrave tė lumenjve mė shumė preken vendbanimet veriore tė Shqipėrisė dhe projekti pėr ndėrtimin e Hidrocentralit tė Zhurit nė kufi me Kukėsin ėshtė kundėrshtuar nga inxhinierė e projektues tė Shqipėrisė, tė cilėt mendojnė se ndėrtimi i tij do ketė pasoja tė rėnda ekonomike e sociale pėr banorėt e zonės kufitare tė vendit.

Eksperti i veprave energjetike, Mehmet Hasalami, duke komentuar mbi projektin e Zhurit, ka thėnė pėr DĖ, se dalin njė sėrė problemesh ligjore, sociale, mjedisore, por edhe financiare.

Pėr ndėrtimin e hidrocentralit, sipas projektit duhen 300 milionė euro dhe rreth 150 milionė kryesisht pėr shpenzime tjera, kryesisht pėr kompensimin e banorėve qė shpėrngulen. Kjo sipas ekspertit Hasalamit do tė sjell njė burim energjetik me afėr 279 milionė kilovat/orė ne vit, qė ėshtė baras me njė shlyerje investimi prej rreth 25 viteve.

Ndėrsa ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės i Republikės sė Shqipėrisė, Dritan Prifti, mė parė ka deklaruar se tė dyja vendet ende do tė diskutojnė pėr vazhdimėsinė e projektit.

“Qeveritė e tė dy vendeve do tė diskutojnė se cili ėshtė varianti mė i mirė pėr ndėrtimin e Hidrocentralit tė Zhurit dhe pėr hir tė sė vėrtetės ekziston njė variant qė lejon njė rrjedhje ekologjike tė ujėrave nė atė basen ujor, qė mos tė dėmtohen hidrocentralet qė janė nė Shqipėri, por nė tė njėjtėn kohė edhe Hidrocentrali i Zhurit tė ndėrtohet me njė kapacitet pak mė tė kufizuar”, ka thėnė Prifti.

Sipas tij, Hidrocentrali i Zhurit, njė projekt i filluar nga Qeveria e Kosovės, nėse ndėrtohet nė pjesėn e kufirit me Republikėn e Shqipėrisė dėmton rreth 18 koncesione tė dhėna nė vazhdimėsinė e basenit ujorė.

Mirėpo, ministrja e Energjisė dhe Minierave, Justina Pulka - Shiroka thotė se devijimi i ujėrave tė lumenjve do tė bėhet sipas ligjeve e rregulloreve dhe sipas studimit tė fizibilitetit, andaj si rrjedhojė nuk do tė ketė pasoja negative pėr ambientin.

Ndryshe, Qeveria e Republikės sė Kosovės kohė mė parė e ka prezantuar studimin e fizibilitetit pėr ndėrtimin e Hidrocentralit nė Zhur tė Prizrenit, me vlerė rreth 300 milionė euro dhe prodhim me 300 megavat.

Tani pritet tė hapen ofertat, qė sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Energjisė dhe Minierave deri mė tani kanė marrė aplikacionet mbi 22 kompani pėr shprehjen e interesit, kurse 33 kompani tjera pėr mundėsinė e ndėrtimit tė Hidrocentralit tė Zhurit. Investitorėt e interesuar, janė nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bullgaria, Sllovenia, Kroacia, Turqia, etj./KosovapressNdertimi i Hidrocentralit te Zhurit do te ishte i demshem jo vetem per Shqiperin por edhe per Kosoven.
Per ket duhet nje her e pergjithmon te hiqet dor nga ndertimi i Hidrocentraleve ne Kosove.
Kosova energjin e saj duhet ta siguroj psh: nga Era, Djelli ,etj.
Sot ekzistojn Turbina qe vihen ne veprim nga Era dhe nje Turbin e till siguron deri ne 5 megavat.
Don te thot !
60 Turbina te tilla dikue ne nje Koder ku fryen Era e bejn te panevojshem Hidorcentralin e Zhurit.
jo nertone ket hidro central ashtu siq e ndertut termocentralin me 2500 mg kosoven e re


se idhnohet hidro centrali me ja bae me hile