PDA

View Full Version : Urime Krishtlindja


AliSia
22-12-10, 20:44
Urime gjithve dhe Zoti ju bekoft gjithve...


Ju uroj gjith bashkbesimtarve festen e Krishtlindjes.

Dhasht Zoti qe festat te tjera ti festojm me bashkatdhetaret tan ne Kosoven ton martire...

Shfyrtezoj rastin qe te ju a uroj Vitin e Ri gjithve shqiptarve kudo qe gjinden an e mban botes...

Ishalla ky vit i ri do te na percjell gjithve me shume Dashuri, Lumturi, Fat dhe Gezime, por me se shumti me Shendet te mire!!!!

Urime pra edhe niher dhe gjdo te mir ne jet GJITHVE...


me nderime dhe shume rrespekt

AliSSiA.....:smile:

Suelaa
22-12-10, 20:48
Ju uroj gezuar Krishlindjet te gjith forumistave.

turisti
22-12-10, 21:19
Urme te gjithve qe i festojne Krishtlindjet.

Nga zemra,

~AnnA~
22-12-10, 22:29
Gezuar!

tipi engjellor
22-12-10, 22:30
Urime te gjitheve atyre qe festojne krishtlindjet

Dilaver
23-12-10, 01:17
Me anė tė kėtyre vargjėve tė bukura, tė shkruara nga Mentor Thaqi, urojė tė gjithė vėllezėrit e motrat shqiptare tė konfesionit krishter, me rastin e festės sė Kėrshėndellave.

URIME DHE GĖZUAR, KĖRSHĖNDELLAT!


Nė shpirtė e zemėr, pėr dashurinė njerzore,
kohė dhe mot rilindjeje, i tė mbjellave,
kohė e lutjeve dhe bekimeve, prore,
Ditė e bukur, e shėnjtė e Kėrshėndellave!


Erdh mėsuesi, erdh Bariu, shpirtėshėruesi,Predikuesi,
vetė Mesia, vetė Isai, Iben Inri, vetė Jesusi,
e thanė shekujt, nė mes t“dishepujve, Historia,
n“ballė t“Apostujve, e solli vet Pėrėndia!


"Hyji nė Qiellė, o Zoti Ynė,
ka njė jetė nė Amshim,
pėr gjithēka TY tė falemi,
Rrugės tėnde, jo, s“do ndalemi!"
Ishin klithma, fjalė, betim,
masė e poppullit me kėngė e pritėn.
- Do ketė jeta, mė shumė kuptim,
Zoti Madh, na fali Rritėn!!!


Po po, dikush tha: Ndryshoi Bota!
Hyji paska zbritur n“Tokė.
E vėrtetė, ndryshoi Epoka!
Ėshtė nė ne, atė ditė e sot!


Qofsh Lavdėruar, Isus, Isa,
Iben Inri nė Nazaret!
Shėn Mėri, o Nėnė-Mama!
Nderim, Lavd, do keshė pėrjetė!


- Imzot, fali, s“dijnė ē“farė bėjnė!
Paska thėnė tek po flijohej.
- Lutem, qė paqe e mėshirė tė gjejnė,
qė mėndja, njė ditė t“u k“thjellohet!


Dhe, jem me fat! T“falem o At!
Ai sot ėshtė prap nė mesin tonė!
O njerėzi, t“krishterė, Komb Shqiptar,
pėrjetė e mot, gėzuar gjithmonė!


Njė bekim, nė Amshim, pėrgjithmonė,
pėr Nėnė Terezėn, Gonxhen tonė,
n“kėtė Natė tė Shenjtė, o Shenjtėreshė,
Dhuratė Krishtlindje, nga Hyji peshqesh!


T“falem o Zot, nė emėr t“Kombit!
Ne bijtė e Qytetėrimit tė Lashtė,
bijtė e Teutės, t“Pirros, t“Batonit,
Ditėlindjen e Krishtit, e festojmė bashkė!


Jemi t“njė gjaku, t“njė gjuhe tė tanė,
jemi Shqiptar, bij tė Shqipnisė,
jemi unikat nė Botėn e gjanė,
jemi vet Pjella e Hyjit tė Gjithėsisė!


Le tė kumbojnė deri n“Qiellė Kėmbanat,
nė Ditėn e Lindjes sė Jezu Krishtit,
baballarėt urojnė, pėrgėzojnė nanat:
- Gėzuar Kėrshėndellat, sėrish pas njė viti!


Gėzuar! Gėzuar, pėrjetė e mot!
Vėllėzėr e motra tė krishterė, Shqiptarė.
Ju pastė bekuar, vetė i Madhi Zot!
Paēi begati dhe njė Vit tė Mbarė!!!


Mentor Thaqi

roadrunner
23-12-10, 01:46
Te gjthe vellezerve e motrave katolike ia uroj festen e kershendellave e kalofshi si eshte me se miri afer gjirit tuaj familjar...pritshi edhe shume te tjera. Urime

teutaA
23-12-10, 06:49
Urime festen e krishtlindjeve qofshi te gzuar ne mesin e me te dashurve tuaj :smile:

shfletuesi_
23-12-10, 10:18
Urime festa te gjithe atyre qe i perkasin kesaj feje.

Guri i madh
23-12-10, 12:06
te gjith antarve te forumit ju uroj krishtlindjet

Murgesha
23-12-10, 18:11
Gezuar per shum mote Krishtlindjet!

ShEjToNkA
23-12-10, 22:15
Gėzuar pėr shumė mot!

Dushku
23-12-10, 22:26
http://i79.servimg.com/u/f79/11/99/90/53/pellum10.gifhttp://i79.servimg.com/u/f79/11/99/90/53/pellum10.gifhttp://i79.servimg.com/u/f79/11/99/90/53/pellum10.gif


http://unejetoj.org/unejetoj/wp-content/uploads/2009/12/gezuar.jpg

http://img510.imageshack.us/img510/5491/vitiriii1.gif

vjeshta
23-12-10, 23:03
Urime te gjithe besimtarve te krishtere .:smile:

halla e madhe
24-12-10, 08:46
“Te gjithe besimtareve te fese krishtere Gezuar Krishtlidjen!

Qika^Me^Kule
24-12-10, 09:51
http://i79.servimg.com/u/f79/11/99/90/53/pellum10.gifhttp://i79.servimg.com/u/f79/11/99/90/53/pellum10.gifhttp://i79.servimg.com/u/f79/11/99/90/53/pellum10.gif


http://unejetoj.org/unejetoj/wp-content/uploads/2009/12/gezuar.jpg

http://img510.imageshack.us/img510/5491/vitiriii1.gif


Woooooow Dushku...sic..cdo her me shkrimet e tuaja...te vcanta.... sa pelumba te bukur...

P/s. ndoshta nuk me idhrohesh se po ti mar...keta pelumba dhe po shkoi tek dhoma e kusherinit tim....pirro....per ta pershendetur ne kete mengjes......


Dhe une ne emrin tim... personal..... dhe ne nick...timi te gjithve Ju Uroi Kershendellat.....

Dhe nje here -------> > > Gezuar Kershendellat

doGzona
24-12-10, 13:46
Gezuar per shume mot!


http://img63.imageshack.us/img63/4421/4165.gif

SANTANA-29
24-12-10, 13:54
http://img165.imageshack.us/img165/536/89167057dn1.png (http://imageshack.us/)

Urime .,--

Shenjestra
24-12-10, 15:31
http://4.bp.blogspot.com/_mmBw3uzPnJI/TRCBewr6m1I/AAAAAAAB1nM/9JO4lxmrsIo/s400/Merry_Christmas.gifGezuar...

Diana007
24-12-10, 15:40
http://www.santhoswelt.de/Tutorialpage/Merry%20Christmas/merry_christmas_phili.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/Tutorialpage/Merry%20Christmas/merry_christmas_phili.gif

lovely
24-12-10, 16:12
http://www.youtube.com/watch?v=91brmsKeqcQ&feature=related


Urime Kershendellat :)

duke iu deshiruar te gjitheve nje pasdite/mbremje te mrekullueshme :smile:

Cuca_Llapjane
24-12-10, 16:17
Tė gjithė besimtarėve katolikė Urime Krishtlindjet!

niemand
24-12-10, 17:12
Gėzuar Krishtlindjet tė gjithė besimtarve Katolik

Shpresojmė se vitin e ardhshėm do tė jetė njė vitė mė i mirė pėr tė gjithė Shqiptarėt. Po ashtu pushime tė kėndėshme juve me familjet dhe miqtė tuaj.

Urimet mė tė mira dhe njė vit tė ri tė lumtur juve dhe gjithė shqiptarve!!

Me shumė respekt!

Art.

Gentiani
24-12-10, 17:57
Urime dhe Gezuar Krishtlindjet per te gjithe ju qe festoni kete feste te shenjte!

Ta festoni te lumtur dhe gezuar me me te dashurit tuaj!

F6eM-9wYhQU&feature=related

Oqeani
24-12-10, 17:59
Pergezime per ata qe festojne ...;

jadore
24-12-10, 18:44
Urime dhe Gezuar Krishtlindjet per te gjithe ju qe festoni kete feste te shenjte!

Ta festoni te lumtur dhe gezuar me me te dashurit tuaj!

F6eM-9wYhQU&feature=related

me kete huazim , Urime dhe nga ana ime ..

Daglasi
24-12-10, 23:40
Te gjithe besimtareve katolik.

Artisti
25-12-10, 18:35
Ju urojė tė gjithė shqiptarėve kudo qė jan festat e Krishtlindjes.

Paqja qoftė me ju!


.

jadore
25-12-10, 19:01
Ju urojė tė gjithė shqiptarėve kudo qė jan festat e Krishtlindjes.

Paqja qoftė me ju!


.


flm , edhe Une perfitoj nga rasti ta uroj Ty festen e Krishtlindjes.

Artisti
25-12-10, 20:17
flm , edhe Une perfitoj nga rasti ta uroj Ty festen e Krishtlindjes.
Sehr geehrte jadore,


ich bin so beeindruckt von deiner Einstellung!

Du bist so lieb.

Ich bedanke mich sehr für deine Glückwünsche.


Ich drück Dich


Artisti

LOJETARI
25-12-10, 22:09
Sehr geehrte jadore,


ich bin so beeindruckt von deiner Einstellung!

Du bist so lieb.

Ich bedanke mich sehr für deine Glückwünsche.


Ich drück Dich


Artisti


Drück sie nicht so fest !

e_martumja
25-12-10, 22:19
http://www.youtube.com/watch?v=P-2MoS_YSAk&feature=player_embedded

Artisti
25-12-10, 22:20
Drück sie nicht so fest !


Hahahahhahahhaaa, ich werde sie drücken bis si zu mir sagt;-Halt

hahahahhahaaaa

Urime nime Kėrshėndellat vllaēko se ai vllau i vogėl murrizi i ndau rrugėt me mua, ēka e kish gjetė se di veq po i dhimbset Hashimi po mė duket hahahhahaaaa.


.

LOJETARI
25-12-10, 22:38
Hahahahhahahhaaa, ich werde sie drücken bis si zu mir sagt;-Halt

hahahahhahaaaa

Urime nime Kėrshėndellat vllaēko se ai vllau i vogėl murrizi i ndau rrugėt me mua, ēka e kish gjetė se di veq po i dhimbset Hashimi po mė duket hahahhahaaaa.


.


Urime , urime .Mos u brengos pėr murrizin se Alle Wege führen nach Rom ........

Guri i madh
25-12-10, 22:40
Mesha e parė e Krishtlindjes nė katedralen e Prishtinės

Publikuar: Sot, mė 25 dhjetor 2010
http://www.kohaditore.com/repository/images/25-kershendellat4.jpg
Prishtinė, 25 dhjetor - Nė katedralen “Nėna Terezė”, me fillim nė orėn 24 tė mesnatės mes sė premtes dhe sė shtunės, u mbajt pėr herė tė parė Mesha e Mesnatės pėr nder tė festės sė Krishtlindjes. Me kėtė rast, tė gjithė besimtarėt katolikė u pėrgėzuan me urimin pėr paqe, dashuri dhe tolerancė.

Guri i madh
25-12-10, 22:45
Bota Sot » Dodė Gjergji: Festa e Krishtlindjes, moment i paqes dhe .. (http://www.google.de/url?sa=t&source=web&cd=10&ved=0CGYQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.botasot.info%2Fhome.php%3Fid% 3D95308&rct=j&q=mesha%20%20e%20krishtlindjeve%20%20katedralja%20 %20nen%20%20tereza%20%20&ei=VmUWTf39O4mIvgOey7SSDg&usg=AFQjCNHOP0SJSGeIsnAiJoit2xERp8H2aw&cad=rja)

gjini
26-12-10, 16:56
Mesha e parė e Krishtlindjes nė katedralen e Prishtinės

Publikuar: Sot, mė 25 dhjetor 2010
http://www.kohaditore.com/repository/images/25-kershendellat4.jpg
Prishtinė, 25 dhjetor - Nė katedralen “Nėna Terezė”, me fillim nė orėn 24 tė mesnatės mes sė premtes dhe sė shtunės, u mbajt pėr herė tė parė Mesha e Mesnatės pėr nder tė festės sė Krishtlindjes. Me kėtė rast, tė gjithė besimtarėt katolikė u pėrgėzuan me urimin pėr paqe, dashuri dhe tolerancė.

Ju dhasht e mbara te gjith miletit ton o Guri Madhi dhe urime kete dhurat qe ja kan dhurue prishtines dhe krejt kosoves nje katedral qe se kemi pas deri me tani.
Urimet e mia nuk mungojn kurr per kershendella dhe uroj te keni gjith jeten festa dhe harmoni

Giovanni
27-12-10, 09:56
Gėzuar pėr shumė mot!

murrizi
27-12-10, 10:57
Hahahahhahahhaaa, ich werde sie drücken bis si zu mir sagt;-Halt

hahahahhahaaaa

Urime nime Kėrshėndellat vllaēko se ai vllau i vogėl murrizi i ndau rrugėt me mua, ēka e kish gjetė se di veq po i dhimbset Hashimi po mė duket hahahhahaaaa.


.


Kadal shoki se po ua qet zorrt njerzve tuj i shtėrngu, ēfar dashnie na qenka kjo kshtu ?
nejse gjithėsecili ka ART-in e vetė tė dashnis, me m'fal noshta po gaboj.

Ai urime Kėrshnellat more nime se gati me harru.

Zeqiri
28-12-10, 19:02
oper hajr ju kofshin kershendellat juve tegjithve besimtarve tebesimit katolik

jadore
28-12-10, 20:40
Hahahahhahahhaaa, ich werde sie drücken bis si zu mir sagt;-Halt

hahahahhahaaaa

Urime nime Kėrshėndellat vllaēko se ai vllau i vogėl murrizi i ndau rrugėt me mua, ēka e kish gjetė se di veq po i dhimbset Hashimi po mė duket hahahhahaaaa.


.


ani , tash edhe mu po done me mi prish punt me to-a..!hahaha
p.s.
perqaf , po perqaf kadal ,jo keshtu rramonishi hhahaha ,

GURI SYLAJ
23-12-11, 08:37
Te gjithe shqiptareve ,te Besimit Katolik ,kudo qe gjenden ,ne Trojet Etnike apo ne mergim ,URIME KRISHTLINDJET!!

Zero Cool
23-12-11, 09:57
Per shume mote Krishlindja, ju uroj shendet,paqe, dashuri dhe miresi.


http://edrus.files.wordpress.com/2008/12/gezuarkrishtlindjet1.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=U2ZGj6fI7C4&feature=share)

jEtA_1
23-12-11, 13:58
Gezuar Krishtlindjet per shume mote per te gjithe besimtaret krishter

Kalimero
23-12-11, 14:35
URIME FESTAT BE DEJUZA (http://www.youtube.com/watch?v=XvD9TkNlk_I)

flm dijuz ;)

Hajra
23-12-11, 16:21
http://images7.cpcache.com/product_zoom/84515097v7_460x460_Front_padToSquare-true.jpg

tipi engjellor
23-12-11, 22:06
Te gjithe besimtareve katolik urime festa e krishtlindjeve .......

vjeshta
24-12-11, 00:21
Perse kam lindur ,thotė Zoti


Kam lindur i zhveshur ,thotė Zoti
sepse ,qė ti tė dijshė tė zhvishesh nga vetvetja.
Kam lindur i varfur,sepse qė ti tė mė konsiderosh
tė vetmen pasuri .
Kam lindur nė njė shtallė ,sepse qė ti tė mėsoshė
tė shėnjterosh qdo ambient .
Kam lindur i dobtė ,thotė Zoti,
sepse ,qė ti tė mos kesh kurr frike nga unė .
Kam lindur pėr dashuri
sepse ,qė ti te mos dyshoshe kurr nė dashurinė time
Kam lindur gjatė natės
sepse tė besoshė qė mundem me ndriqu qdo realitet
Kam lindur person,thotė Zoti
sepse qė ti te mos turpėrohesh kurr mė qėnė vetvetja .
Kam lindur njeri
qė ti tė mundesh mė qėnė"ZOT"
Kam lindur i pėrndjekur
qė ti tė mėsohėsh mė vėshtirėsitė.
Kam lindur nė thjeshtėsi
qė ti tė ndalosh tė jesh i komplikuar.
Kam lindur nė jetėn tuaj ,thotė Zoti,
pėr ti derguar tė gjithė nė shtėpinė e Atit .Mė kėta rreshta tė pėrkthyer nga unė .


Urime tė gjithėve Krishtlindjet .

Kercovari
24-12-11, 07:03
Panettone "pan del Toni"


http://www.terra-nuova.ch/we_img/produkte/comestible/panettone_1.jpg

Panettone (Milanese panetłn) ėshtė njė tortė specialitet me origjinė nga Milano, dhe qė ėshtė ngrėnė tradicionalisht gjatė Krishtlindjeve.Po nėn kėtė emėr Panetone i gjeni kėto ėmbėlsira specialiteti nė Peru, si tortė tipike e Krishtlindjeve.

Zakonisht ka formėn e njė kube me rreth 20 centimetra lartėsi. Panettone pėrmbėhet nga njė brumė i butė, jo plotė tė pjekur,i veshur me fruta dhe me sheqer, dhe rrush tė thatė kokra tė vogla.Panettone ėshtė kandiduar me pije tė nxehtė, pije e ėmbėl ose verė e ėmbėl tė tilla si Spumante apo Moscato.

Pėr origjinėn e Panettone janė thurur shumė legjenda. Njėra prej tyre thotė se buka shkon pėrsėri tek njė bukėpjekės nė Milano me emrin Antonio. Ky kishte ra fortė nė dashuri,dhe pėr tė befasuar tė pėrzgjedhurėn e tij mbaroj ambėlsirėn Panettone.E dashura e Tonit e preu bukėn nė disa pjesė dhe i sherbua disa nga tė njohurit e saj nė prezencė tė Tonit dhe kur e pyetėn si e ka emrin kjo bukė kaq e shishme ajo shpejtė u pėrgjigjė:"Pan del Toni".Dhe qė athere, tė gjithė nė Milano flisnin pėr bukėn dhe dashurinė e Antonios-Tonit. Kėshtu, Panettone jeton edhe sot falė dashurisė Tonit dhe pėrdoret nė botėn e krishtere katolike ekskluzivisht pėr festat e krishtlindjes.

Uroj me plotė respekt dhe dashuri si njeri ndaj njeriut,qė ēdo drejtim me bindje tė thellė tė bėra lutje Zotit,forcohet dashuiria ndaj njeri tjetrit,forcohet dinjiteti,morali,pastėrtia shpirtrore dhe gjithēka qė e bėn tė lumtur ēdo njeri,kėtė qenje tė pėrsosur qė ia fali Zoti natyrės qė kjo botė tė zbukurohet vetėm me njė urdhėr tė Zotit"Na krijoj si njerėz qė tė krijojmė njerzimin".

Uruar Krishtlindjet tė gjithė besimtarve shqiptarė tė krishterė katolik dhe tė gjithė krishterve nė mbarė botėn.

e-uritura
24-12-11, 08:02
Tė nderuarė bashkėbisedues, pa dallim gjinije, por me dallim feje,


Iu uroj nga zemra ime Kėrshėndellat!

Shumė tė mira pėr shumė mote

dėshiron vetėm pėr ju
mė s`shumti pėr Elvio,

e-uritura


Turqeta! :smile:

Diana007
24-12-11, 11:41
http://img265.imageshack.us/img265/4763/gezuarkershendellat1kx8.gif

winona
24-12-11, 12:13
Te gjithč besimtarve katolik ua uroj festen e
Krishtlindjes!

jadore
24-12-11, 13:52
Urime te gjithe besimtareve te keti religjioni ..
Kershendella te bukura ne vazhdim ..

Murgesha
24-12-11, 14:52
Pėr tė gjithė anėtarėt qė kan besim tė krishter:

Urime e pėr shumė mote Krishtlindja.

Neferta
24-12-11, 15:29
Te gjith shqiptarve katolik urime festa
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTdx0R1kuWawkfy-N-rIYtd9_YYBLGGGSayBjUXvruAekMLjhBQ6boeYM4 (http://www.google.com/imgres?imgurl=http://file1.npage.de/001524/40/bilder/weihnachtsstern01.gif&imgrefurl=http://palsokoli.npage.de/pal-sokoli-urime-kershendellat-e-viti-i-ri_30864521.html&usg=__X-ia6vR3GRrSHVwDlbM0jSASIqw=&h=220&w=218&sz=46&hl=en&start=70&zoom=1&tbnid=d2ATVraUDfDeUM:&tbnh=107&tbnw=106&ei=dOD1TrLgAoXMtAaUvvzlDw&prev=/search%3Fq%3Durime%2Bkershendellat%26start%3D63%26 hl%3Den%26sa%3DN%26gbv%3D2%26tbm%3Disch&itbs=1)

SANTANA-29
24-12-11, 16:44
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/newyear11.gif

emine
24-12-11, 16:52
Per shum mote Krishtelindja,,,,,!

Dallandyshja_718
24-12-11, 17:07
Per shume vjet K'shtellat te gjithe besimtarve katolik e ne veēanti shqiptarve! Paqe dhe harmoni ne familjet tuaja!

Dallandyshja

romansa
24-12-11, 17:41
http://lajme.dervina.com/foto/37ecd27608480aa3569a511a638ca74f/normal_festat_e_fund_vitit[1].jpg

Jana
24-12-11, 17:44
Urime Krishtlindjet te gjith Besimtarve Krishter...

...gjitha te mirat ...JANA ...

Naki
24-12-11, 20:47
http://img510.imageshack.us/img510/5491/vitiriii1.gifGėzuar Krishtlindjet !

natyra
24-12-11, 21:53
Urime Krishtlindjet...gjithe juve te besimit Katolik
Paqja dhe mirebesimi qofshin me ju/ne ku do...mbase jo shum large perpiqem dhe ne me kete fe...e veqenarisht fisi ime Nikaj..Andaj perzemersisht Urime gjithe atyre me fisin Nikaj e njekohesisht-Nikqi.:smile:

Ju uroi..Me kete kenge te preferuar Kombtare

http://www.youtube.com/watch?v=gZiv1-YttTQ&feature=related

Respekt dhe gjithe te mirat per gjithe frekunetuesit t kenges..

...nga malsore
Natyra&rugovase

Virti
24-12-11, 22:04
Gezuar Krishtlindjen!

lovely
24-12-11, 22:10
Urime edhe qitu iu kofte :))

deti_om :-)
24-12-11, 23:35
Urime Krishtlindjet tė gjithė besimtarve tė krishterė !!

Lepurushe
24-12-11, 23:41
Gezuar Krishtlindjen,qoft per ju nje Krishtlindje e lumtur,me harmoni falinjare,,Urime per besimtaret e krishter

Giovanni
25-12-11, 10:38
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/163971_170253456345865_160771273960750_321545_5466 799_n.jpg

Zero Cool
25-12-11, 12:02
Papa: Gjeni gėzimin e vėrtetė, jo kemercializėm me Krishtlindjet


http://www.noa.al/home/noa/public_html/wp-content/uploads/2011/12/Papa-Benedikti-noa.al_.jpg


Vatikan, 25 dhjetor 2011, NOA-
Papa Benedikti i XVI-tė nė meshėn e natės sė Krishtlindjeve nė katedralen e Shėn Pjetrit nė Vatikan kritikoi trajtėn komerciale tė kėsaj feste.

“Lutemi mbi tė gjitha edhe pėr ata qė duhet tė jetojnė Krishtlindjet nė varfėri, nė dhimbje, si emigrantė, me qėllim qė tu shfaqet atyre njė rreze nga mirėsia e Zotit. Sot Krishtlindjet janė shndėrruar nė njė festė e dyqaneve, me ndriēimin verbues qė fsheh misterin e pėrulėsisė sė Zotit, e cila na fton pėr thjeshtėsi. Nė kėto kohė, nė kėtė botė, bėj qė hunjtė e torturueseve, mantelet e mbuluara me gjak e ēizmet kumbuese tė ushtarėve tė digjen”, u shpreh Papa nė lutjen e tij.

Siē informon agjencia e lajmeve NOA.al, nė predikim e tij Papa bėri thirrje qė njerėzit tė shohin si tė fundit atė qė ai e pėrshkroi si vezullim sipėrfaqėsor dhe komercializėm i sezonit tė Krishtlindjeve, si dhe tė gjejnė gėzimin e vėrtetė, dritėn e Jezusit.

Nė vijim Papa pritet tė mbajė fjalimin e tij tradicional “Urbi et Orbi”, duke uruar festėn nė gjuhė tė ndryshme tė botės, pėrfshi dhe shqipen.

Zero Cool
23-12-12, 17:41
Pėr shumė mote Krishtlindja.http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/12192_4480802256024_647242229_n.jpg

Zero Cool
23-12-12, 17:42
Tėrnava pėrgėzon Ipeshkvin Dodė Gjergji pėr Krishtlindje


23.12.2012

Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, ka uruar Ipeshkvin e Ipeshkvisė sė Kosovės, Dodė Gjergji, pėr Krishtlindje.

Nė telegramin e Muftiut Tėrnava thuhet se Bashkėsia Islame e Republikės sė Kosovės, me rastin e festės sė Kėrshėndellave, pėrgėzon Ipeshkvin Gjergji dhe gjithė meshtarėt katolikė nė Kosovė, si dhe besimtarėt e krishterė.

“Kėrshėndellat nė vete simbolizojnė lindjen, jetėn, mbarėsinė dhe mesazhin pėr njė shoqėri tė ndershme e tė moralshme, parime kėto humane pėr tė cilat njerėzimi ka nevojė gjithherė”, thuhet nė telegramin e Tėrnavės.

“Zotni Ipeshkvė, festat fetare tek populli ynė gjithherė kanė qenė ngjarje qė na kanė bashkuar duke reflektuar respektin, dashurinė, mirėkuptimin, tolerancėn e ndėrgjegjėsimin, dhe jam i bindur se kėshtu do tė jetė gjithmonė”, vijon telegrami.

Si zakonisht, pėrveē urimeve, nuk kanė munguar as mesazhet politike.

“Kėtė vit festat tona marrin kuptim dhe vlerė edhe mė tė madhe, pėr faktin se gjendemi nė vitin jubilar tė shėnimit tė 100 vjetorit tė pavarėsisė e mėvetėsisė sė shqiptarėve, pėr ēka falėnderojmė Zotin qė na bėri tė jemi prej kėsaj gjenerate me fat qė pėrjetuam kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm pėr popullin tonė”, thuhet, pos tjerash, nė telegramin e zotit Tėrnava drejtuar Dodė Gjergjit.

emine
23-12-12, 17:45
Per shume mote Kershendellat....


Shendet ,paq dhe dashuri ne familjet e jueja,,,

halla e madhe
23-12-12, 17:59
Urime Festa e Krishtlindjes!

elvio
24-12-12, 06:50
''Gezuar Krishtelindjet,,!
I gjithe komuniteti katolik,edhe ortodoks ne kete feste te drites,ngrohtesise,edhe shpreses u uroj GEZUAR!!

Bona-us
24-12-12, 19:48
Ėshtė kohė pėr dhurata, kohė pėr tė dhėnė. E un juve ju dhuroj : dashuri, gėzim, paqe, kėto janė dhuratat e mia tė veēanta pėr ju. Dashuri qė s’njeh kufinj. Dashuri qė nuk tė gjykon nga ngjyra e lėkurės, nga pamja apo nga mėnyra e tė folurit, dashuri qė jep, dashuri qė ndan, dashuri qė mendon, dashuri qė ėshtė e gjallė, plot jetė e energji, e ngrohtė dhe e sjellshme, dashuri pa kushtė dhe e pėrjetshme, dashuri qė ėshtė e durueshme nė njė botė ku mungon toleranca.
Motra e vellezer te besimit katolik, nga zemra u uroj diten e shejte te Krishtlinjes, paqi shendet, fat e harmoni ne jete.
Uroj nga zemra qe neser te jemi me te forte me te bashkuar, me apartiak e me shum kombetar. Ta duam njeri tjetrin, ta rrespektojme njeri tjetrin.

Per shume mote Kershendellat.

Naki
24-12-12, 22:54
Te gjithe besimtareve Shqiptare Krishtere Gezuar Krishtelindjet!

Zero Cool
20-12-13, 10:38
Shqiptarėve tė besimit katolik ju uroj nga zemra paqe dhe lumturi pėr ju dhe familjet tuaja, Gėzuar Krishtlindja.

turisti
26-12-13, 15:15
http://worldchristmas.net/albanian/gezuarkrishtlindjet-011.jpg (http://www.google.nl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&docid=hc-UfyjqC8AzmM&tbnid=m288e0_qRRus5M:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fworldchristmas.net%2Falbanian.htm&ei=pTm8UvXeHMuQ0QXfiYDoBA&bvm=bv.58187178,d.d2k&psig=AFQjCNGeOe3hfO0BG2_G8RQ2fmnQd-Mv5g&ust=1388153629391560)

Zero Cool
24-12-14, 09:48
Urime Krishtlindja tė gjithė Shqiptarėve tė besimit katolik (dhe tė tjerėve qė e festojnė).https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/1560608_738857546182753_2723848682355537550_n.jpg? oh=60f813758943f83cfdfda192a8177a89&oe=550664BA&__gda__=1430697851_e0b6e0cb385e8df1c0d7ff8d3e47c6a 7

Zero Cool
24-12-15, 10:02
sbKQ7nXx0o8

Oqeani
24-12-15, 18:37
Per ata qe festojne - urime