PDA

View Full Version : Luani nė sulm drejt titullit ...


Jana
30-01-11, 18:26
Kur kanė mbetur edhe pak javė deri nė zhvillimin e ndeshjes sė madhe tė boksierit tė madh shqiptar* gjithēka ėshtė nė rrugė tė mbarė pėr duelin e 26 shkurtit 2011* kur Luan Krasniqi do tė ngjitet nė ring shumė i motivuar dhe me synimin pėr fitore ndaj kundėrshtarit* Jonathan Banks.
Ndeshja e Luanit ka njė vlerė tė veēantė* sepse fituesi i duelit tė ardhshėm duhet tė takohet me njėrin nga vėllezėrit Klitschko* dhe ai takim zhvillohet pėr titullin e kampionit botėror nė boks. Nisur nga kjo* edhe ne kemi nderin qė ta zhvillojmė kėtė intervistė me boksierin qė mendon se ka pėr t’i dhėnė ende boksit...


Tashmė ėshtė e njohur* se Luan Krasniqi* duelin e radhės e ka mė 26 shkurt. Si e shihni kėtė ballafaqim?
Si tė gjitha duelet e deritashme* sepse secili ka qenė i rėndėsishėm. Kėshtu e shoh edhe kėtė luftė tė ardhshme* ndonėse kjo dallohet* ėshtė mė domethėnėse pėr aktualitetin dhe mė shpie mė afėr ėndrrės time sportive.


Ėshtė pėrfolur se* Luani* po plaket. A do t’i tregoni atyre qė paragjykojnė me njė fitore dhe qė tė hapet rruga pėr tė fituar titullin e kampionit botėrorė?
Sportisti mbetet sportist gjatė gjithė jetės sė tij. Kjo ndjenjė mė shoqėron kurdoherė dhe pėr kalimin e viteve nuk kam kohė tė mendoj. Nė ring ngjitem shumė i motivuar dhe me synimin pėr fitore.


Dmth* ende keni shumė pėr t’i dhėnė sportit tė boksit?
Po angazhohem qė tė sendėrtoj dėshirėn time dhe tė sportdashėsve tė shumtė.


E njihni kundėrshtarin Jonathan Banks?
Natyrisht qė e njoh dhe vlerat e tij sportive i respektoj.


Lėndimi i shpinės qė patėt gjatė vitit 2009* bėri qė tė pushoni pėr gati 2 vjet nga ky sport* por nuk ju ka penguar* qė ju tė pėrgatiteni dhe tė tregoni forcėn tuaj. Si ėshtė Luani njė muaj e ca ditė para kėsaj sfide?
Unė ndihem mirė* asnjėherė nuk jam ndarė nga ushtrimet dhe se jam nė formė tė mirė. Trajneri dhe shokėt qė i ndjekin ushtrimet e mia* pak sa ma kanė ‘zili’ pėr kondicionin dhe pėrkushtimin tim pėr kėtė duel.


Kundėrshtari juaj Banks* thotė* se e respekton Luan Krasniqin* por se ai do tė jetė fitues. Kjo po ndodh* sikurse me disa kundėrshtarė qė i keni pasur* por kanė puthur podiumin. A do tė ndodhė edhe me Banks* qė ta nakautoni?
Nuk e kam dėgjuar deklaratėn e tij* por ringu e pret takimin tonė dhe shikuesit do tė ndjekin njė luftė interesante.


Po pėrgatiteni pėr 12 raundet* sigurisht* pretendoni* ta kryeni para kohe?
Kur njeriu e fillon njė udhėtim* paraprakisht e paramendon se do tė arrij nė cak. Forma se si realizohet udhėtimi* shpeshherė nuk mund tė parashikohet. Edhe unė kėsaj here jam pėrgatitur pėr tė arritur nė cak.


Deri ku jeni me pėrgatitjet tua?
Me trajnerin dhe shtabin tim jemi duke i finalizuar pėrgatitjet taktike. 26 shkurti nuk ėshtė shumė larg* por kemi kohė qė tė zbatojmė planin e pėrgatitjeve.


Sigurisht se e keni studiuar kundėrshtarin tuaj dhe ku e shihni se ėshtė mė i fortė* me dorėn e majtė apo tė djathtėn?
Kjo ėshtė mė tepėr punė e shtabit tim mbase unė kam njohuri pėr taktikėn e luftės qė ai e kultivon. Stilin e tij e njoh dhe nė harmoni me kėtė jemi duke e bėrė konceptin e qasjes time nė ring.


Keni fituar 30 nga 35 meēet e zhvilluara* duke pėsuar nė katėr prej tyre* teksa njėri pėrfundoi nė barazim. Tri nga ato katėr disfata* kanė ardhur nė pesė meēet e fundit* duke pėrfshirė humbjen nga Lamon Brewster (2005)* Tony Thompson (2007) dhe Alexander Dimitrenko (2008). Do tė jetė ky duel njė rikthim i Luanit drejt qėllimit final* i pari nė botė?

Kėtė e kam synuar dhe e synoj. Ky duel mė shpie mė afėr realizimit tė dėshirės dhe qėllimit tim. Jam i lumtur qė mė ėshtė dhėnė kjo mundėsi.


Nė njė intervistė tė mė hershme mė patėt thėnė se keni ushtruar me Kliēkot dhe* madje* nė njė luftė qė e keni pasur* e keni mundur. Pas duelit tė 26 shkurtit* qė urojmė tė jeni fitues* a do ti kryqėzoni dorėzat me tė?
Kėshtu mund tė ndodh. Fituesi i duelit tė ardhshėm duhet tė takohet me njėrin nga vėllezėrit Kliēko. Dhe ai takim qė do tė pasoj zhvillohet pėr titullin e kampionit botėror nė boks.


Kush po tė ndihmon nė stėrvitje?
Njė ekip i mirė i udhėhequr nga trajneri Hans-Jürgen Witte* vėllau im Agimi* etj.
Stėrvitjet kryesore i keni nė Rottweil?
Nė Rottweil kam ushtruar njė kohė tė gjatė* kurse aktualisht ndodhem nė Austri. Kėtu* po ashtu* kushte janė tejet tė mira pėr ushtrime fizike.


26 shkurti* a do tė vendos pėr tė ardhmen e karrierės suaj?
Aktualisht jam i pėrqendruar pėr kėtė duel. Pėr tė menduar pėr diē tjetėr* hė pėr hė* nuk kam kohė.


Pse ėshtė zgjedhur qyteti Ludwigsburg pėr kėtė duel?
Qytet sportiv me shumė miq tė sportit tė boksit* me njė sallė tė mirė ku do tė krijohet atmosferė e kėndshme sportive.


Sigurisht* se e mirėprisni edhe pėrkrahjen e bashkatdhetarėve tanė.
Si gjithnjė. Pėrkrahja kurrė nuk ka munguar dhe kjo mė ka bėrė kurdoherė tė lumtur. Edhe kėsaj here me siguri do tė jetė kėshtu.


Cila fjalė do tė kishte ndihmuar nga tifozėt e shumtė qė do tė vijnė pėr tė pėrkrahur* gjersa ju jeni nė ring duke luftuar?

Prania e tyre ka domethėnie tė shumtė. Por unė gjithnjė e kam parasysh se edhe pranė ekraneve televizive* mijėra aderues bėjnė luftė sė bashku me mua. Edhe kjo ėshtė pėrkrahje e madhe. U jam mirėnjohės tė gjithėve.


Nėse do tė jesh i pari i botės* a do ta kishe pėrkrah flamurit gjerman edhe atė kombėtarė* nė ballafaqimin kundėr Klitschkos* qė mezi e presim dhe shumė besojmė nė fuqinė tuaj?

Si gjithmonė* jam krenar qė kam mundėsinė tė pėrfaqėsoj shtetin gjerman i cili mė ka mundėsuar tė jam ky qė jam nė sport* por njėkohėsisht jam tejet i lumtur qė me sukses kam pėrfaqėsuar edhe Kosovėn dhe trevat shqiptare. Ndaj* me kėnaqėsi* kudo dhe gjithnjė qė mė jepet mundėsia* e pėrdori edhe flamurin kombėtar* ngjyrat e tė cilit mė trimėrojnė edhe mė shumė.
Suksese dhe sigurisht* se do tė jemi tė mirėseardhur edhe nė duelin e 26 shkurtit pėr sė afėrmi* dhe* do tė kemi* natyrisht* emocione tė veēanta?
Faleminderit pėr interesimin dhe mbėshtetjen qė mė jepni ju dhe tė gjitha mediet.

Guri i madh
30-01-11, 18:33
po ne mujn shkurt nese nuk gaboj e ka meqin nuk pritet naj titull nga LUAN KRASNIQI po i duhen do pare po nuk besoj se do te marr aq shum pare se kta ish menegjert e LUANIT jan te deshpruar

ndoshta edhe LUANI po e lun rrolin e TAJSONIT sa her qe mbetet pa pare e paraqet naj meq

Jana
30-01-11, 18:37
po ne mujn shkurt nese nuk gaboj e ka meqin nuk pritet naj titull nga LUAN KRASNIQI po i duhen do pare po nuk besoj se do te marr aq shum pare se kta ish menegjert e LUANIT jan te deshpruar

ndoshta edhe LUANI po e lun rrolin e TAJSONIT sa her qe mbetet pa pare e paraqet naj meq


Hahahahahahhahaha Guri keshtu me tha edhe Xhaxhai im sot ....
Une shpresoj qe do te fiton ...

Guri i madh
30-01-11, 18:39
Hahahahahahhahaha Guri keshtu me tha edhe Xhaxhai im sot ....
Une shpresoj qe do te fiton ...


deshira esht diqka tjter po mundsit jan minimale *befasit munden me ndodh

nuk e di kush do te jet kundershtari po e paramendoj ndonji bokser nja 10 vite ma i ri se LUANI

Jana
30-01-11, 18:48
Shum me i ri eshte ky kundershtari i Luanit .. ja disa te dhena ...

Johnathon Banks Statistics

Real name Johnathon Banks
Nickname(s) Mr. Banks
Rated at Cruiserweight
Nationality United States
Birth date June 22* 1982 (1982-06-22) (age 28)
Birth place Southfield* MI* U.S.
Stance Orthodox
Boxing record
Total fights 27
Wins 25
Wins by KO 17
Losses 1
Draws 1
No contests 0

Guri i madh
30-01-11, 19:02
Shum me i ri eshte ky kundershtari i Luanit .. ja disa te dhena ...

Johnathon Banks Statistics

Real name Johnathon Banks
Nickname(s) Mr. Banks
Rated at Cruiserweight
Nationality United States
Birth date June 22* 1982 (1982-06-22) (age 28)
Birth place Southfield* MI* U.S.
Stance Orthodox
Boxing record
Total fights 27
Wins 25
Wins by KO 17
Losses 1
Draws 1
No contests 0veq i shtrir per dysheme nuk kam deshir me pae LUANIT i ka ik pampuri

Jana
30-01-11, 19:06
veq i shtrir per dysheme nuk kam deshir me pae LUANIT i ka ik pampuri


As une ... me te tregu te drejetn kam shum emocjone kur e shikoj ... po lutna me fitu e ta shohim me 26 ... sha po ben ...

Hajra
09-02-11, 13:53
Luan Krasniqi nė pėrgatitje pėrfundimtare


Lulzim Shala | 09-02-2011 11:40 CET
“Nuk po kthehem nė ring pėr lavdi* pėr para* apo pėr diēka tjetėr* por pėr ta fituar edhe njė herė tė drejtėn qė tė luftoj pėr titull tė botės. Kurrė nuk e kam ndėrprerė karrierėn* dhe e kam pritė me padurim kėtė moment”* ishin fjalėt e para tė boksierit mė tė madh shqiptar* Luan Krasniqi* nė konferencėn e parė me gazetarė* tė mbajtur menjėherė pas zbulimit tė rivalit tė ardhshėm* Johnathon Banks.
Qė nga ajo kohė* ndonėse Luani kurrė nuk i kishte ndėrprerė pėrgatitjet nė tėrėsi* i filloi ushtrimet e para* qė pėr 3 javė rresht u zhvilluan nė qendrėn malore Sylden tė Austrisė. Pas kėsaj faze* ai u kthye nė bazėn e vjetėr* nė Rottweil. “Ushtrimet janė duke ecur sipas parashikimeve. Paradite po zhvillohen pėrgatitjet fizike dhe nė akumulim tė forcės* kurse pasdite nė ring* ku kemi 3 sparing – partnerė* tė cilėt i kemi caktuar nė bazė tė cilėsive qė i ka rivali i ardhshėm”* tha trajneri dhe vėllai i tij* Agim Krasniqi.
Trajner i Luanit tani ėshtė miku i tij i vjetėr nga ditėt amatore nė boks* gjermani* Jurgen Vitte* me tė cilin junikasi e pati fituar titullin internacional tė boksit nė Liverpool. Ai e njeh shumė mirė nxėnėsin e vet* dhe beson qė sėrish do tė kremtojnė fitore si nė ditėt amatore. Luani ėshtė shumė optimist* duke thėnė vazhdimisht se ka borxh ndaj adhuruesve tė tij tė zjarrtė qė ta pėrmirėsojė imazhin nga humbja e fundit me Alexandar Dimitrenkon* qė ndodhi mė 15 nėntor* 2008* nė Duseldorff Arena. 38 vjeēari ishte shumė afėr qė ta realizoj ėndrrėn e vet nė vitin 2006* kur falė vetėm pakujdesisė nė fund* pėsoi humbje nga Lamon Brewster* nė meēin pėr titull bote.
“Luani e ka njė qėllim tė madh* qė ta rikthejė besimin e adhuruesve tė vet. Kemi pasur dėshirė qė sėrish tė takohemi me Dimitrenkon* por ai vazhdimisht i ka ikur kėtij ballafaqimi”* tha Agimi.
Tifozėt e Luanit* ndonėse nė asnjė moment nuk e kanė braktisur* presin qė ky duel tė jetė i fitores qė do tė gėzonte jo vetėm pėrkrahėsit e tij* tė cilėt do tė gjenden mė 26 shkurt* nė Ludwisburg Arena nė Gjermani. Palestra nė Ludwisburg ka kapacitetin e 6 mijė ulėseve* ndėrkohė qė pėr boks mund tė pranoj edhe mbi 10 mijė shikues* kurse pėr kėtė duel mbretėron interesim i madh* jo vetėm i bashkatdhetarėve tanė* pėr ē’gjė* kanė mbetur vetėm edhe pak bileta nė shitje.
Dallimi nė moshė mes Luanit dhe Banks* ėshtė 11 vjeē* dhe kjo ndoshta mund tė jetė njė element me rėndėsi. “Kategoria e rėndė ėshtė specifike. Boksieri mund tė paraqitet nė ring edhe nė moshė tė shtyrė. Kemi informacione tė bollshme pėr Banks. Ai ėshtė boksier i menēur* qė pret gabimin e kundėrshtarit* dhe mė pas sulmon me gjithė forcėn. Nuk duhet ta nėnēmojmė nė asnjė mėnyrė”* ishte i prerė Agimi. “Luani ėshtė rivali mė i madh deri mė tash. Kam respekt pėr te* dhe do tė mundohem ta gjunjėzoj* duke shpalosė boks mė cilėsor “* ishin fjalėt e para tė Banks.
Krasniqi* deri mė tash ka zhvilluar 35 meēe profesionale* ka 30 fitore* 4 humbje dhe 1 barazim* nga tė cilat 14 me nokaut* kurse Banks 25 fitore* nga 1 humbje dhe barazim* prej tė cilave 17 me nokaut. Pėr momentin* ai ėshtė i renditur nė pozitėn e 7-tė tė world Boxing Cuncil (WBC)* ndėrkohė qė e ka titullin nė NABF* tė fituar nė mars 2010* pas fitores dramatike ndaj Travis Walker.