PDA

View Full Version : Si tė humbisni 2 kg pėr dy ditė


~AnnA~
16-02-11, 12:45
http://www.shqipmedia.com/wp-content/uploads/2011/02/dieta-300x200.jpg

Dieta qė e mbuloi botėn, tė cilėn ju do tė mund ta praktikoni. Daton qė prej vitit 1967. Tė dhėnat mė tė rėndėsishme qė duhet t’i zbatoni ėshtė se kjo dietė bėhet nė afat prej dy ditėsh dhe kurrsesi nuk guxoni ta bėni nė vazhdimėsi.
Nėse i pėrcillni rregullat qė janė tė shkruara mė poshtė mund tė humbni dy deri tri kile. Mėngjesin, drekėn dhe darkėn qė ua propozojmė duhet t’i hani dhe vlejnė pėr dy ditė nga dieta.
Por, e para, mbajeni mend, kurrsesi nė kėto dy ditė mos pėrdorni: KRIPĖ, ERĖZA, SHEQER, PIJE TĖ GAZUARA, duhet t’i hani ushqimet vijuese dhe pijet qė ta realizoni dietėn:
Mėngjes
1 vezė tė zier
1 kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer
Dreka
2 vezė tė ziera
1 filxhan kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer
Darkė
400 gramė mish lope, e pjekur pa vaj
Shėrbehet nė njė fletė tė sallatės jeshile pa erėza
1 filxhan kafe apo ēaj – i zi, pa sheqer
E RĖNDĖSISHME: Duhet tė pini nga njė gotė ujė kur tė zgjoheni nga gjumi, pėrkatėsisht para se tė hani mėngjes, njė para drekės, njė pas drekės dhe njė para darkės, njė gotė ujė njė apo dy orė pas darkės dhe nė fund njė para se tė flini. Nėse kjo dietė ka sukses, mund ta pėrsėritni pas njė muaji, nėse e praktikoni nė mėnyrė konstante mund tė ndikojė negativisht nė shėndetin tuaj.

Burimi: ShqipMedia