PDA

View Full Version : Ēfarė ėshtė parfumi pėr ju dhe ē’pėrfaqėson ?


Jana
12-03-11, 00:00
Pse na pėlqen njė parfum? Ndoshta sepse na kujton diēka. Ndoshta sepse na pėrfaqėson, na shpreh, na plotėson. E vėshtirė pėrgjigjja. E vėrteta ėshtė se parfumin e zgjedhim me tė njėjtin kriter qė zgjedhim dhe njeriun e zemrės, d.m.th. duke u bazuar tek kimia.

Roli i parfumit ėshtė tė pėrcjellė informacion dhe identitet pėr atė qė e pėrdor. Shqisa e tė nuhaturit ėshtė ajo qė ka ndėrhyrje tė menjėhershme tek kujtesa jonė duke patur njė influencė tė fuqishme tek emocionet e njeriut dhe psikologjia e tij.


Gjeni parfumin e pėrshtatshėm pėr ju
Pjesa mė e mirė e ditės pėr tė zgjedhur parfumin e duhur, ėshtė mėngjesi pasi atėherė hunda ėshtė mė “e freskėt”. Mos pėrdorni produkte kundėrdjerse ose krem trupi atė ditė, pasi nuk duhet tju ngatėrrojė asnjė lloj ere tjetėr.
Filloni duke nuhatur parfume nė letra tė posacme dhe pėrdorni nė kycin e dorės, vetėm ndonjė qė ju tėrheq vėmendjen. Zgjidhni duke patur parasysh edhe sezonin e vitit. Gjate verės evitoni parfumet e rėnda (extrait, eau de parfum) dhe preferoni njė eau de toilette.

Tre gjėrat qė nuk duhet tė bėni kurrė
- Mos i fėrkoni kurrė kycet me njėri-tjetrin kur pėrdorni parfum, pasi temperatura qė krijohet nga fėrkimi ndryshon aromėn e vėrtetė tė parfumit.
- Mos provoni shumė parfume njėkohėsisht. Pas tre-katėr provash, nuhatja juaj nuk do tė jetė nė gjendje tė dallojė saktė.
- Mos vendosni menjėherė. Lėreni parfumin tė paktėn 15 minuta nė lėkurėn tuaj qė tė kuptoni se si “sillet” dhe cfarė ndikimi ka tek psikologjia juaj kur e nuhasni.


Mbrojeni parfumin tuaj
Mos e lini tė hapur shishen. Mbylleni gjithmonė kapakun.Mos e lini shishen e parfumit nė diell dhe afėr dritares, pasi drita dhe ndryshimi i temperaturės janė armiku i tij. Nėse keni njė parfum shumė tė vjetėr (psh. tė mamit) dhe doni ta ruani gjatė, mund ta vendosni nė frigorifer.


Ku ėshtė mė mirė tė pėrdoret
“Aty ku doni t’ju puthin”, thoshte e paharueshmja Coco Chanel. Kryesisht nė pjesėn e pasme tė qafės, por jo prapa veshėve. Pasi tė jeni veshur, hidhni pak parfum tek flokėt dhe tek dy supet.
Mos harroni se duke pėrdorur produktet shoqėruese tė parfumit (krem trupi, kundėrdjersė, shampo trupi, pudėr etj) rrisni shumė shanset pėr tė mbajtur pėr mė shumė kohė “gjallė” erėn e parfumit tuaj.

Guri i madh
12-03-11, 17:25
drejt me tregue hala kurr nuk kam ble parfym pos do uj te rrojes

LaDy_Diaspora
20-07-11, 06:40
Eshte pjese e pandashme dhe rri gjithemone ne canten time.
I ndrroj shpesh, i pershtatem edhe stines qe t'mos behen bajat parfumet apo t'jene shembull teper t'rende per vere.

Parfumi im aktual eshte ky:
http://images.hugy.ch/catalog/gallery/ArmCodTP.jpg

Jana
29-07-11, 16:09
S'muj me ndejt pa kete ,,,

http://www.e-kosmetika.lv/images/produkt_foto/DUHI/joop_jette_women-500x500.jpg

jEtA_1
29-07-11, 16:27
Per mua parfumi eshte nje hiqqq dhe nuk me perfaqson asgje sepse une per vete nuk preferoj ta perdori perveq ndonje dezodorant me arom te leht edhe ate vetem ne stinen e veres aroma qe me se shumti e pelqej eshte aroma e shampos qe e perdori per dush

AliSia
30-07-11, 15:56
Parfumi ...e perdori sipas Gerdarobes!

Kur te vishem me jensa apo me thjesht,kete e perdori..!

http://www.alela.cz/files/Flowing%20Woman%5B1%5D.jpg
Kur jam diq....e veshur elegante...http://www.ioffer.com/img/item/186/531/054/yves-saint-laurent-paris-women-edt-spray-125ml-perfume-2f7da.jpg

emine
30-07-11, 16:04
kethttp://lapoupeerusse.files.wordpress.com/2009/12/clemence_poesy_chloe_02.jpg

po ky eshte parfumi qe me se shumti e perdori
Rock n'Rose (von Valentino)
http://talkingperfume.com/pics/valentino/valenb.jpg

Hajra
31-07-11, 23:00
......e drejt vote,

jadore
31-07-11, 23:05
kethttp://lapoupeerusse.files.wordpress.com/2009/12/clemence_poesy_chloe_02.jpg

po ky eshte parfumi qe me se shumti e perdori
Rock n'Rose (von Valentino)
http://talkingperfume.com/pics/valentino/valenb.jpg

shije specifike , jo shume kush e gjene vehten ne te ,
p.s.
perzgjidhje e persosur paske emine,

Virti
31-07-11, 23:17
aroma e trupit te paster eshte me e mira! :cool:

valiii
01-08-11, 00:43
Kurr s'kam ble, gjithmon mi kane dhuru... I kam edhe nja 5 copa pa naqete-2 prej tyre me gjase jane orgindall ama qysh e tha edhe Virti aroma e trupit te pastert eshte parfumi me i miri, per femra e kam fjalen se mashkullit pa i ardhe era njersjetllave, edhe gojes duhan, mos t'i thote vetit mashkell :)), kurse kto femrat i kane muzikat e ronda, jo une e perdori kete tomel, jo qekjo subrin spo mi zbute diēka flokte, qe tash e mora vesh qe edhe parfumat po na perfaqsojkan identitetin...
A, po nime po e perdorsha edhe ni parfum qe ma kane pru prej turkijes LIVANTE i thojme na, 2 litra po vishin me pak pare, ta then endu qendu era limontoz trandafila e zymbyla...

Hajde me nate t'mire :))

VoOoglushja
01-08-11, 11:45
http://www.aussieperfumes.com.au/img/productImages/females/allure-chanel-edt.jpg