PDA

View Full Version : Shkrime tė Dilit!


Urata
05-04-11, 19:46
Toleranca

Pėrshėndetje gjithė diskutuesve tė ketij forumi.Unė mendoj qė secili kishte me qenė mirė qė tė niset nga vetvetja, tė analizoj vetėn se sa ėshtė tolerant nė politikė, por edhe nė lami tjera tė jetės sė pėrditshmeToleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin.

Nji form e intolerancės ėshtė edhe POLEMIKA, e cila nėse ėshtė serioze, jo e njianėshme, e bėrė nė sfera tė larta me pjekuri, pa pasion, me nivel kulture njerėzore atėherė ėshtė e dobishme, por per fat tė keq, ne nė tė shumten e rasteve i tejkalojmė caqet e njerėzisė, perdorim shprehje vulgare, ofenduese, nenēmuese, shtrembėrojmė tė vertetėn, falsifikojmė shum gjera tė cilat nuk na konvenojnė e ndodh qė edhe historinė ta falsifikojmė, pra polemizojmė me pasion duke mos kursuer edhe etiketimet ma tė rėnda .

Kur bėhet fjalė per tolerancen politike, patjetėr kemi tė bėjmė edhe me formimin e individit, edukatėn familjare dhe shoqėrore, kulturėn etj. faktorė tė cilėt ndikojnė nė tė shumtėn e rasteve.

Per tė qenė tolerant individi pikėsėpari duhet tė jetė i pajisur me kultururėn e vėrtetė njerėzore, sjelljen e mirė, paraqitjen e njerėzishme e tė hijėshme dhe tė pėrshtatshme dhe unė mendoj se kushti kryesor ėshtė nderimi pėr bindjen e tė tjerėve, dhe jo tė shkojmė nga teza e gabuar e cila ėshtė shumė prezente tek ne shqiptarėt “kush nuk mendon si unė, ai ėshtė kundershtari im, apo edhe ma katastrofalisht qė e marrin disa njerėz: armiku im”.

Ky fenomen shoqeror shfaqet nė lamin politike, shoqerore, shkencore etj. dhe nė jetėn e pėrditėshme nė mbledhje, nė diskutime, paraqitje publike etj hasim nė tė shumten e rasteve nė shkoqitje e prononcime ku mė shumė e ku mė pak egoiste, si ndėr njerėz intelektual e akademikė poashtu edhe nder ata me pergaditje mė tė ultėt arsimore, dhe nė intolerancė tė tjerėve.

Unė mendoj se ky fenomen i paarsyeshėm qė prezenton nė pėrmasa tė mėdha me gabimin trashanik tek shqiptarėt duke menduar se me ndjekė arsyen e nji tjetri ėshtė dobėsi. Nė mesin tonė egziston ndjenja primitive ti pergjigjemi tjetrit ashtu qė mendimi ynė tė jetė superior, dhe jo tė bindim tjetrin me fakte.

Pėr tė qenė tolerant nuk kerkohet tė mendojmė tė gjithė me nji kokė, as tė jemi tė gjithė tė nji mendimi dhe as nuk ėshtė e domosdoshme tė kemi tė njejtat parime, as tė jemi tė pagabueshėm, por patjetėr duhet t’ua njohim tė tjerėve tė drejtėn e mendimit tė lirė dhe tė bindjes, mu nė nė atė mėnyrė si deshirojmė qė tė tjerėt tė respektojnė mendimin tonė.

E dijmė fare mirė se secili njeri, shpesh edhe pa dashje apo pa ndonji qellim tė caktuar, mund tė ndjekė nji rrugė a nji parim tė gabuar, prandaj duke u nisur nga ky fakt nėse nuk deshirojmė tė na pėrbuzė kush ne edhe po tė jemi nė gabim, ashtu edhe ne mos ta perbuzim askėnd.

Toleranca ėshtė nji virtyt i shoqerisė sė moderuar njerėzore pėr tė dijtė thjeshtė tė bartim apo tė durojmė, unė kisha pėr tė thėnė vėllezėrit tanė si vėllezėr dhe jo si armiq. Toleranca ėshtė baza e njė shoqėrie demokratike dhe pluraliste, ėshtė njė qėndrim, i cili duhet tė mbahet rregullisht, i shoqeruar me mirėkuptim dhe kompromis si dhe pranimin e ideve tė ndryshme dhe respektimin e qėllimeve dhe qasjeve tė tė tjerėve.Unė vlersoj se gabimi kryesor i kėsaj sėmundje apo plage tė rrezikshme qė e shqetėson jetėn nė mesin tonė, ėshtė gabimi i madh i disa udhėheqėsve politikė, mediave informative e sidomos atyre qe anojnė kah ndonji subjekt politik, tė cilėt pėrpiqen ta mohojnė apo ta mshefin ketė sėmundje apo plagė e cila per fat tė keq ėshtė duke shkuar nė nji sėmundje apo metastazė, nėse nuk ndermirret diq pėr ta sheruar.

Ishte dasht qė tė gjitha gabimet, dobėsitė, mangėsitė, papėrgjegjshmeritė pra tė gjitha tė kqijat tė qiten nė shesh, pa dallim pozite a funksioni etj. pra e pėr hir tė sinqeritetit, duhet luftuar ēdo gabim, kudo qi ta gjejmė, edhe ndėr kėrkimet shkencore por duhet vepruar me maturi.Nji nder shkaktarėt e kesaj situate ėshtė edhe faktori historikė.

Jemi deshmitarė tė faktit se shekulli XX me gjith perparimin e theksuar tė shoqėrisė njerėzore nė shumė fusha tė ndryshme tė jetės, nė dhjetvjeēarin e fundit u shendrrua nė njė botė ku gjithnjė e mė shumė prezenton varfėria ekonomike, korrupsioni, uria, sėmundjet e ndryshme tė pasherueshme etj. Nė vend se tė zhdukeshin keto nė vendet e varfėra dhe tė pazhvilluara, ku me ketė rast do tė kultivohej toleranca dhe dialogu paqėsor drejt vetvendosjes sė popujve tė shtypur nga kolonialistėt shekullor, ketu u manifestua urrejtja, dhuna, terrori shtetror, gjenocidi ku nė ketė rast kemi tė bėjmė mu mė shqiptarėt.

.........

Urata
05-04-11, 19:49
toleranca ėshtė nji virtyt i shoqerisė sė moderuar njerėzore, ėshtė baza e njė shoqėrie demokratike dhe pluraliste, ėshtė njė qėndrim, i cili duhet tė mbahet rregullisht, i shoqeruar me mirėkuptim dhe kompromis si dhe pranimin e ideve tė ndryshme dhe respektimin e qėllimeve dhe qasjeve tė tė tjerėve.intoleranca ėshtė virtyt i shoqerisė sė shkatrruar dhe baza e njė shoqerie tė pa emancipuar, pa edukatė dhe pa kulturė ku mbreteron kaosi, krimi, korrupcioni, varferia e tė gjitha tė kėqijat.njerėzit tolerantė patjetėr se janė individė tė formuar me edukatė familjare, shoqerore e njerėzore, me sjellje tė mira e tė njerėzishme tė ngritur kombtarisht dhe intelektualisht.njerėzit intolerantė janė e kunderta e kesaj qe u tha mė lartė.prandej ėshtė e drejtė e secilit tė percaktohet se cilit grup i takon.


r.i.p dilaver...!

Urata
05-04-11, 22:38
9.01.2004, 15:58:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
"Kur njerėzit luftojnė vazhdimisht kundėr bashkatdhetarėve tė tyre, zakonisht vihet re se ata bėhen mė tė egėr nė mėnyrė tė panatyrshme dhe mbushen me tėrbim mė tepėr se kur janė kundėr njė armiku tjetėr".

Urata
06-04-11, 00:58
11.07.2003, 22:24:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Po me formimin e institucioneve shtetėrore tė Kosovės, apo me emėrimin e Kryetarit dhe kryeministrit, thashethemet e njerėzve tė lodhur nga karakteri kanė perfunduar.
Pra Dr. Ibrahim Rugova i pelqeu apo nuk i pelqeu dikujt ėshtė President.

RTK-ja nuk ėshtė kompetent pėr tė bėrė njohjen, pranimin apo emėrimin e kryetarit dhe as nuk ėshtė kompetent tė bėjė njohjen e Kosvės si shtet.
Dhe as nuk e dėmton aspak karrierėn e Kryetarit por me paraqitjet e tyre tregojnė sa “profesionistė” janė nė lemin e tyre.
Stafi drejtues i RTK-sė me gjeste tė tilla apo me mosnjohjen e institucioneve shtetėrore tregojnė kulturen, edukatėn dhe shkallėn profesionale (tė rrugėve) tė cilėn e posedojnė.

Njohjen e shtetsisė apo pavarsisė e bėjnė shtetet e huaja nderkombtarisht tė pranuara, kurse mediat informative emetojnė informata per njohjen apo mosnjohjen e shtetėsisė, ndersa Presaidenti aktual Dr. Rugova ėshtė edhe nga faktori nderkombėtar i njohur, por ma e rėndėsishme ėshtė se elektorati zgjedhės ia ka dhėnė votėn dhe e ka emėruar si President.

Ėshtė fakt se fjala Kryetar e ka domethanjen President.
Por ėshtė e pahijėshme pėr nji medium publik i cili pretendon tė jetė i ”pavarur” tė perdor fjalor tė rrugės, ėshtė papjekuri e madhe per stafin drejtues ėshtė etiketė e keqe pėr vetė shtepinė botuese, dhe asgjė me atė punė nuk dėmtohet Kryetari_Presidenti por ky gjest i ultė RTK-sė e demton ma tepėr imazhin e terė shqiptarėve tė Kosovės.

Me ketė gjest tė ulėt tė njerėzve tė pandergjegjshėm i sinjalizojmė faktorin nderkombėtar se ne shqiptarėt nuk i njofim as vet institucionet shtetėrore tė dalura nga vota e lirė e popullit dhe drejtpėrsedrejti i bajmė me dije se ne shqipatrėt nu kjemi tė aftė dhe tė gatshėm tė vetėudhėheqim, por duhet tė kemi njė tutor mbi kokė apo tė na udhėheqė i huaji sepse tonin nuk e njofim dhe nuk e pranojmė edhe nese shumica ėshtė percaktuar per tė, dhe ku ėshtė ma e keqja Zoti mos e thashtė kontribojmė nė atė qe ma tė gatshėm jemi qe tė na udhėheq armiku se sa i joni.

Njerėz tė caktuar janė nė gjendje qė ta sakrifikojnė edhe rrugėn e shenjtė e cila ėshtė trasuar dhe nuk ka tė ndalur drejt pavarsisė sė Kosvės, pėr interesa tė tyre personale apo partiake, nese thuhet se filani ėshtė iniciator i kesaj rruge apo pjesėtari i njė subjekti politik tė cilit ata nuk i takojn. Por per fat kjo nuk ka tė ndalur dhe vetėm mund tė ngadalėsohet edhe ndonji ditė se nuk ka forcė ma qe mund ta ndalė, pranoi apo nuk pranoi RTK-ja, i pelqeu apo nuk i pelqeu RTK-sė apo kujtdoqoftė.

Sa qesharake tingėllon perseritja shumė e nėnēueshme ēdo ditė e fjalės “kryetar”. Fjala shqip pėr President ėshtė kryetar, nuk ka asgjė tė keqe tė kjo fjalė. Por nese fjala “president” pėrdoret pėr “kryeshtetasin” e njė shteti pse RTK-ja pėrdorė fjalen “kryetar” pėr Dr. Ibrahim Rugoven?!

P. sh. Kjo ndodh nė tė njejten fjali edhe shpesh herė! “Presidenti Moisiu dergoj leter urimi Kryetarit Rugova me rastin e 125 vjetorit tė lidhjes sė Prizrenit.” Ose sot me 3 korrik kur Dr. Rugova dėrgon njė mesazh pėrurimi Presidentit Bush.
“Kryetari Rugova sot i dėrgoj njė letėr urimi Presidentit Bush pėr rastin e ditės sė pavarsisė sė SHBA-ve

Kjo shkon drejtpėrdrejt nė favor tė armiqve tanė shekullor tė cilėt me mjaft dinakeri janė duke i shfrytėzuar gabimet tona, dhe kanė perfituar bukur mirė nga ato.


Me nderime

Urata
06-04-11, 01:01
13.09.2004, 18:23:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Armiqtė e Azem Hajdarit do tė pėrfundojnė nė koshat e plehrave tė historisė

Urata
06-04-11, 01:21
30.10.2004, 05:01:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Tė nderuar diskutues, i nderuar Aliu nga Prishtina, ajo shoqatė, ai individ apo cilidoqoftė qė shprehet kundėr vullnetit tė popullit duhet tė keni parasysh se ėshtė shpreh kunder vullnetit tė Zotit dhe kombit.

Shtrohet pyetja kė pėrfaqėsojnė keto shoqata, a mė i rėndėsishėm qenka zėri, vullneti e deshira e popullit apo njė grup dallavergjinjėsh……

Kėto shoqata tė emeruara mė lartė pėr mua janė tė pavlefshme dhe prej ketij momenti i shpall si tė pavlefshme e tė degraduara, tepric teknologjike, tė demshme pėr kombin dhe shoqerinė dhe po permbahem e nuk po i perseris tė gjitha ato qka i kam shkruar mė parė pasi qe ju zotėrinj po viheni nė mbrotje tė tyre dhe e keni mundėsinė qe shkrimet tė cilat nuk ju konvenojnė t’i ndeshkoni me fshis.

I nderuar Aliu nga Prishtina me duhet tė ju them qartė e per here tė pare e them publikisht jo pėr mburrje sepse nuk e kam shprehi por sa pėr dijeni tė keni parasysh se gjinia ime familjare historikisht e ka trashėguar brez pas brezi nė shpirt e nė gen ēėshtjen e atdhedashurisė e patriotizmit e kurr konfrontimit nuk i kan ikur duke luftuar GJITHMON KUNDER SHKJAUT e pra edhe nė luftėn e fundit, por JO KURRRRRRRRR KUNDĖR BASHKKOMBASVE, besoj qė e ke tė qartė pse e potencova ketė, e per ata tė cilėt nuk e kuptojnė, mos u paraqitni mė katolik se Papa.

Tani shtrohet pyetja; ku ishin ata individ qe shprehen kundėr vullnetit tė popullit dhe rizgjedhjes sė personalitetit mė tė shquar tė kombit i tė gjitha kohėrave i cili ka merita mė shum se tė gjithė shqiptarėt tė vdekur e tė gjallė nė tė gjitha trevat ku ka e ku nuk ka shqipe, pse nuk e ndeshkuan nė mėnyrė demokratike me votėn e lire Lartmadherin e tij Dr Ibrahim Rugoven dhe vullnetin e pjesės dermuese tė popullit, por me gjeste e metoda destruktive e gjeste huliganesh deshirojnė tė krijojnė kaos nė shoqeri e nė vend sikurse qe bėnė nė Marsin e kaluar e tė perserisin “Revolucionin e vonuar tė Vlorės”.

Jo tė nderuar ėshtė toleruar jasht tė gjithė kufijve, nuk tolerohet mė, nuk ka tė drejtė askush tė prek nė thesarin mė tė qmuar tė shoqerisė tone!

Pasi qe jo rrall here shkrimet e mia zhduken edhe kur nuk ka ndonjė arsye, ketė shkrim po e mbylli kuptohet jo si do tė kisha qendis por tė censuruar nga ana ime si nė kohėn kur gjdo gjė censurohej.

Urata
06-04-11, 01:25
22.10.2004, 01:10:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Fare lehtė mund tė degjosh se njerėzit mė tė devotshėm tė kombit -(sipas ketyre monstrumave) e kan vra edhe Skenderbeun!!!!!!

Si po dalin gjurmėt ngadalė nė shesh tė gjitha vrasjet qe u bėnė ku shpesh deklarohej se janė bėrė nga shkiet do tė dalin nė shesh e tė shumtat dihen por ngadalė po afrohet dita qe drejtėsia tė thot fjalėn perfundimtare.
http://www.kosova.de/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.kosova.de/forum/newreply.php?do=newreply&p=246259)

Urata
06-04-11, 01:29
19.10.2004, 23:34:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Trimat si Geci, dalin haptas dhe nė pik tė ditės e jo natėn e nė prita e nė pabesi.
http://www.kosova.de/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.kosova.de/forum/newreply.php?do=newreply&p=245811)

Urata
06-04-11, 01:33
Kur dhe ku gėnjehet mė sė shumti si dhe kush po gėnjen mė sė shumti (http://www.kosova.de/forum/showthread.php?t=9422) ‎(http://www.kosova.de/forum/images/misc/multipage.gif 1 (http://www.kosova.de/forum/showthread.php?t=9422) 2 (http://www.kosova.de/forum/showthread.php?t=9422&page=2))
DILAVER

02.10.2004, 22:39:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Hajde jepni zor.
__________________________________________________ _________

03.10.2004, 13:29:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Mė sė shumti gėnjehet para zgjedhjeve, gjatė luftės dhe pas gjuetisė.
http://www.kosova.de/forum/images/buttons/quote.gif (http://www.kosova.de/forum/newreply.php?do=newreply&p=243147)

Urata
06-04-11, 01:37
29.09.2004, 17:39:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
************************************************** ***********
Karakteri gueril i luftes dhe veshtiresite me furnizim (UCKja sillte municion me gomare e mushka prej Shqiperise, ushtria serbe le qe ishte furnizuar, por cdo dite i vinin konvoje kamionesh furnizimi) u percollen edhe me ideologjizim. Percarjet politike te viteve tetedhjete e nentedhjete u percollen edhe ne UCK, e cila fundja ne fazen e vet fillestare trajtohej si krah i armatosur i LPK-se.

Qe te gjitha keto elemente, se bashku me fuqine ushtarake serbe, te ndertuar me dhjetevjetesh te tere, krijuan situaten kur UCK-ja ne vjeshte te vitit 1998 ishte kthyer ne fazen e vet fillestare. Pas ofensives serbe te veres se vitit 1998, Kosova ishte e ballafaquar jo vetem me barren e 250 mije refugjateve nga viset e luftes, por edhe me rrezikun qe UCK-ja te mbeste pa ndonje rol real ushtarak, pra edhe pa influence ne negociata. Kosova, me kete ritem dhe me forca te veta mund te llogariste ne clirim pas disa shekujsh.
************************************************** ***********
Pas debimit te qindra mije njerezve nga shtepite e tyre, shkaterrimit te UCK- se si faktor ushtarak dhe shnderrimit te tyre ne organizate terroriste, Kosova do te trajtohej brenda kornizave te nje autonomie te cunguar dhe, eventualisht, brenda nje territori te cunguar. C'eshte me e rendesishmja politikisht, Kosova do te mbetej pa aleate ne Perendim.
************************************************** ***********
Me rendesi, ne kete rast per mua eshte miti i cili po ngjizet gradualisht, e i perseritur me vite te tera eshte se e kemi cliruar veten.
************************************************** ***********
E kuptoj se eshte pjese e dinjitetit te te gjithe ushtareve te UCK-se dhe e deshires se tyre te prezentojne motivin e vetem te luftes se tyre, pra clirimin e Kosoves. Por, realiteti nuk ndertohet me projektimin e deshires si realitet.
************************************************** ***********
perfundimisht, ishin forcat e NATO-s ato qe na cliruan.
************************************************** ***********

Urata
06-04-11, 06:43
28.06.2003, 00:40:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Kisha pas deshirė qė kushdo qoftė tė na e jep definicionin e "tradhtarit" shkenctarisht.

Pra ēka duhet tė ketė bėrė nji person qe tė mund tė etiketohet me ketė titull?

Ketė pyetje e shtrova per arsye se shum janė duke u etiketuar me ketė titull njerėz ma tė shquar tė kombit, edhe atė nė tė gjitha strukturat e shoqerisė.

Ftoj tė gjithė diskutuesit pėr debat konstruktiv, pa ofendime fyerje si ndaj njeni tjetrit poashtu edhe ndaj personaliteteve tė tė gjitha subjekteve politike e ushtarake, pasi qė keta janė ma sė shumti nė shenjestėr tė etiketimeve.

Me nderime28.06.2003, 20:10:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Pluhur e paski ba more vėllezėr shqiptarė!

Mu pėr shkak tė ketyre etiketimeve qe prezentojnė nė mediat informative, forume e nė gjdo bisedė tė lirė tė pėrditėshme unė e parashtrova ketė temė.

Nuk pajtohem me asnjerin prej diskutuesve, po mendoj me shkrimet e tyre nė ketė temė.

Pyetja ėshtė mjaft e qartė dhe nuk ka nevoj me dalė prej teme.

TRADHĖTAR MUNDĖ TĖ JETĖ AI PERSON I CILI VEPRON KUNDER INTERESAVE TĖ KOMBIT dhe vendit (nė rend tė parė sipas mendimt tim), me qellim perfitimi personal dhe shkaktim i dėmeve tė rėnda shoqėrisė, duke krijuar huti dhe rrėmujė nė popull i cili nuk pajtohet me vendime tė tilla.
Pra personi i cili ėshtė nė pozitė dhe ka INGERENCA E PUSHTET tė shes interesat kombėtare e tė shtetit duke e dėmtuar atė rėndė pa pelqimin e kombit mendoj se ėshtė TRADHĖTAR.
Gjithashtu mendoj se ata njerėz tė cilėt spiunojnė dhe japin informata strategjike e sekrete shtetėrore armiqve e tė huajve mund tė quhen me ketė etiketė.
Ata tė cilėt nėnshkruajnė kontrata vendimtare nė emėr tė popullit e nė dėm tė tyre si dhe pa pelqimin e tyre janė TRADHĖTAR.
Ata tė cilėt marrin iniciativa dhe veprime tė ndryshme tė cilat i shkaktojnė dėm shoqerisė dhe kombit.
Ai i cili saboton nė luftė, apo ja kthen grykėhollen vėllaut tė vet (bashkluftėtarit, aleatit, mikut etj.) nė vend qė ta drejtoj atė nė drejtim tė armikut.
Ata tė cilėt perdorin dhunėn kunder shtetit, institucioneve shtetėrore tė dalura nga vota e lirė e popullit, dhe ndaj qytetarve tė lirė me qellim perfitimi politik, ideologjik a tjetėr qellim.
Ata tė cilėt mbjellin urrejtje, pėrqarje, huti, dezinformata tė ndryshme me karakter urrejtje e pėrqarje ndryshme si fshat qytet, ndėrkrahinore, fetare etj.
Ka edhe tė tjera por kishte me qenė mirė qe tė bisedojmė per keto gjera e jo tė sherbehemi me trillime e demagogji.

Unė mendoj se NUK DUHET etiketuar si TRADHĖTAR

Nji person i cili ka shtepi katėr katėshe e dy dyqane nė qendėr.

Ai person i cili u pranua nė nji vend pune tė mirė, pa marr parasysh a u pranua me mito apo ka pas tė afėrm kryetarin e komisionit apo me metoda tjera.

Nji person nese ka qenė me vite tė tera nė vuajtje denimi nėpėr kazamatet serbosllave pėr ēėshtje kombėtare.

Nji person i cili e kryen fakultetin nė afat rekord me notė tė lartė mesatare.

Nji person i cili ka luftuar fyt per fyt me shkaun duke mos kursyer kurr as jetėn.

Nji person nė qoftė se ėshtė i martuar me pjesėtare tė kombėsisė tjetėr.

Nji person i cili ka tet djem e nė mesin e tyre ka edhe problema (kuptohet nėse nuk janė marrė me tradhėti)

Nji person i cili ka vjedh qoftė edhe nė buxhetin shtetėror (por ai ėshtė Hajn).

Nji person i cili nuk i ka paguar kontributet edhe nėse ka pas mundėsi.

Nji person i cili nėse ka rėnė nė burg dhe tė afėrmit e tij me mito apo nė metoda tė ndryshme kanė arrijtur qė ta shpetojnė nga kthetrat e shkieve.Nji person i cili ka bėrė tregti me shkie edhe nė kohė tė luftės, apo thėnė thjeshtė ka sjellė miell e artikuj ushqimorė tė ndryshėm edhe nga serbia, kur dihet se sa mungesė e nadhe e tyre ka qenė, por nuk ka shit interesat e kombit.

Nji person i cili mendon ndryshe nga tjetri.

Nji person i cili ka bėrė vrasje edhe atė tė vėllezėrve tė vet shqiptar, por ai ka tjetėr etiketė.

Nji person nėse gėzon respektin dhe perkrahjen e pjesės dermuese tė kombit, cilido qoftė ai.

Dhe kurrsesi nuk mund tė pajtohem me disa diskutues qė e etiketojnė, nuk e njofin dhe nuk e pranojnė presidentin e shtetit tė zgjedhur me votėn e lirė tė popullit, si edhe tė gjith perfaqėsuesit e tjerė tė popullit.

Ka edhe shumė pėr tu shkruar por po e lėmė per herė tjetėr.


Pėrshėndes tė gjithė diskutuesit e ketij forumi

Urata
06-04-11, 07:04
28.06.2003, 23:40:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Pha pa pa pa, po sa shqiptarė tė menqur paskemi, e unė nuk kam dijtur fare.
Me kesi far fenomenash ne do t'ia kalojmė Japonisė dhe shteteve ma tė zhvilluara industrialisht.
1. “Pasi qė ka lindur dy vite pasi qė ju ka vra bababi duke “tradhtuar” kombin, nė bazė tė informatave tė konfirmuara nga Mazxhahi (tregu i shtazėve) ėshtė Tradhtarė, ketė informatė e konfirmonė personi i cili ia ka pre kėrthizėn......
2. “Pasi qe ėshtė “Kopil” gjithnji sipas informatave tė konfirmuara nga mazxhahi prap ka bėrė tradhti kombėtare bile atė edhe pa lindur”.
3. “Babai i tij ishte nė “pozita tė larta tė sigurimit shtetror serb”bile thuhet se ka qenė edhe ministėr i punėve tė mbrendshme tė Jugoshvabisė, dhe si i tillė u zu nga PATRIOTĖT dhe u burgos dhe si “tradhtarė i kombit shqiptarė” u vra, sepse nuk i perkrahi subjektin politik tė dalur nga lufta...
4. “Si jetim dhe si “Kopil” qeveria aktuale Jugosllave e mori nė Beograd e rriti dhe e shkolloi dhe e frymėzoi nė urrejtjen e kombit shqiptarė hahahahahhahahah........
5. “Gjatė studimeve nė Prishtinė bėri tradhti kombėtare sepse e kreu fakultetin......
6. “Gjatė diferencimit nė Universitetin e Kosovės ku ishte si Rektor i Universitetit demostratat studentore i shpalli si armiqsore edhe pse Beogradi e kundershtonte nji gja tė tillė, ahahhahahahahahhaha.......
7. “Nė skenėn politike erdhi si i padeshirueshėm ku i terė populli u zgjuan nė kėmbė nė protesta kunder zgjedhjes se tij si president i LDK-sė, edhe perkunder protestave gjthpopullore ai kėmbėnguli dhe e emėroi vetvetėn president prandaj kėshtu bėri tradhti tė madhe .....
8. “Derisa nė drenicė zhvillohej lufta, zotėriu nė fjalė bėri tradhti kombėtare duke i organizuar zgjedhjet popullore dhe i bėri dem tė pamatur Kosovės dhe mbarė popullit shqiptar pasi qė i emėroi perfaqėsuesit e popullit, nė tė cilat moren pjesė mbi 80% e popullsisė sė Kosovės .............pėr emėrimin e perfaq........
9. Celulat e para tė UCK-sė i quajti individ tė cilėt e mbrojnė pragun e shtepisė por edhe sikur ti quante me ndonji term ma tė vrazhd dihet se qfar kohe ishte kur SHBA-tė i quanin UCK-nė terroristė, rast i ngjajshėm me rastin e minimit tė urės nė Mitrovicė ku kreu i TMK-sė pasi qė e kerkon puna i quan kriminel apo edhe terrorista pjasėtarėt e vet.
10. “Per aksionet e UCK-sė i ftoi CIA dhe FBI dhe ata menjiherė pranuan sepse zotėriu nė fjalė ka qenė edhe agjent special dhe eprorė i lartė i CIA dhe FBI dhe urdhėri i tij realizohet e vijnė CIA dhe FBI menjiherė dhe i arrestojnė tė gjith luftėtarėt e UCK dhe kjo ishte tradhtia ma e madhe kombėtare sepse mu ata (disa ........
11. Si Kryetar tė shtetit tė shpallur Kosovar ishte nė rast lufte Komandant i forcave tė Armatosura (sipas kushtetutės), “dhe kjo ishte tradhti, (si me qen ai kryetar kur ka shqiptarė tė tjerė qe duhej tė ishin nė atė post, e atė aludoj nė disa individ tė ketij forumi), dhe prap bėri tradhti sepse nuk ju delte nė pritė kundershtarve tė tij politikė tė cilėt e kerkonin ta likuidonin fizikisht dhe tė hapnin luftė vėllavrasėse, tė cilėt kurrsesi nuk e pranonin si kryetar sepse duhej shkuar deri tė “vėllezrit grek” pėr tė pranuar qeveri tė vetshpallura.....
12. “Tradhtoi dhe harroi popullin, me tė shperthyer lufta shkoi nė hotelet e Tiranės dhe ishte i vetmi shqiptar qe ia ktheu shpinen atdheut, nuk qendroi asnji ditė nė rezidencėn e tij gjat luftės, por nėpėr hotele botėrore edhe atė nė pėrcjellje tė femrave mė tė bukura....... dhe gjithnji si tradhtarė me kallash nė fyt me vetdeshirė shkoi tek kasapi i Ballkanit nė Beograd, me vetdeshir..........
13. “Nė Beligrad kėrkonte tė shfaroste tėr popullin shqiptarė...........
14. “Nė Itali Humbi por per fat kemi shqiptarė tė fortė (kėsi forumista) dhe kombėtar e gjetėn duke bredhur rrugėve tė Romės ......
15. Nė gjermani nuk shkoi dhe prap nė ketė rast “bėri tradhti tė madhe”
16. Me tu kthyer nė vendlindje “bėri tradhti” sepse per disa individ ishte i padeshirueshėm (nji pakicė)
17. Me mospranimin e krytarve e kryeministrave e krye.. krye.... bėri “Tradhti” sepse ata kanė bėrė mund tė madh per t’u vetshpallur.......
18. Pasi qė sipas informatave tė mirėkonfirmuara nga telalli i Mazxhahit dhe sipas disa “PATRIOTĖVE” tė vetquajtur her na qenka tradhtar e herė jo por edhe ketu sipas tyre ka bėrė “tradhti” sepse populli po e respektojka......
19. Rugova ka “tradhtuar”....... sepse shpesh herė e ban shallin....
20. “Bėn alleshvereshe e tregti me shkie dhe si deshmi pėr kėtė janė restorentet, hotelet, motelet, villat, pompat e benzinės, shtepi tė mallrave si edhe disa herė ju kanė konfiskuar sasi e madhe e devizave me miliona dollare e euro” etj.
21. “Atėherė kur populli digjej vritej e maskrohej ai shetiste nėpėr botė dhe nėpėr hotele e sidomos nė Tiranė....


Me nderime
29.06.2003, 00:12:00
DILAVER (http://www.kosova.de/forum/member.php?u=4003) http://www.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif
me pervojė
Anetar prej: 25.06.2003
Postime: 323


http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Vazhdim aty ku e lamė e ku na mbeti


22. Rugova vrasjet e bijve mė tė shquar tė kombit asnjiherė nuk i lavdon dhe nuk dekoron vrasėsit dhe kurr nuk i shpall heronj kombėtar vrasėsit prendaj keshtu bėn “Tradhti kombėtare”

23. Rugova nbron ata tė cilėt janė kunder korrupcionit e padrejtėsive e kaosit dhe kėshtu bėn “Tradhti Kombėtare”

24. Rugova duke pas parasysh pengesat dhe pretendimet e disa individėve nuk e ka vizituar akoma Prekazin ėshtė fakt, por edhe shkaqet dhe pengesat qė i bėhen dihen

25. “Rugova perfiton mbi kurriz tė luftėtarėve tė lirisė” tjetėr kush po i keqperdor keta....

26. Si karrierist u pa nė fushatėn parazgjedhore ku “shkoi nė tė gjitha anėt e Kosovės duke propaganduar”

27. Ndan luftėn dhe nuk e pranojnė luftėn e luftėtrėve mė tė shquar tjetėrkush e jo Rugova.

28. Ban tradhti duke dekoruar personalitetet mė tė shquara tė kombit e nuk i dekoron ata tė cilėt e “meritojnė”

29. “Nuk bėn punėn e presidentit por del e luan kapitasha”

30. Me kallash nė fyt kerkoi ndaljen e bombardimeve tė NATO-s “dhe ato me tė kerkuar ai u ndalen”

31. “Nuk njeh individ tė ndryshėm si kryetar tė Kosovės sepse ai ėshtė emėruar vet si kryetar dhe nuk e ka pelqimin e elektoratit”

32. “Nuk njeh UCK sepse i konsideronte si tradhtar eprorėt tė cilėt ranė per lirinė e vendit gjat luftės e besa edhe pas luftės”

33. “Ka sjellė perqarje sepse shumica e popullit apo ma tepėr se gjysma e popullsisė e respektojnė dhe e dijnė si legjendė tė gjallė”

34. “I ka sjellė tradhti ketij vendi sepse edhe nė Evropė ėshtė pranuar si seantor nderi”

35. hahahhahahahahhahahha sepse ka bėrė ma sė shumti per ketė vend dhe ketė popull tė vuajtur.

36. Mbron intereat e kombit prandaj edhe ėshtė “tradhtarė”


Me nderime

Honesty^uk.
29-08-11, 19:04
Dilaver (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=13662)

http://www.dardania.de/vb/upload/image.php?u=13662&dateline=1256326038 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=13662)

Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294
Me rastin e Festės sė Fitėr Bajramit, uroj tė gjithė shqiptarėt e besimit islam.Njė SMS qė mora sot:

Ditėt qė kaluan
ne agjeruam,
lexuam Kur’anin,
forcuam imanin.

Zotit iu afruam,
Atij iu drejtuam,
larguam haramin,
e mundėm shejtanin.
Urime e me fat Fitėr Bajramin.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.

_________________________
_________________________
Pusho i qete ne amshim
I perjetshem do ngelet kujtimi per TY

Honesty

lovely
22-11-11, 23:47
--------------------------------------------------------------------------------

Kam mėsuar se; pa marrė parasysh se nė sa copėza tė imta ėshtė thyer zemra ime, bota nuk do tė ndalėt pėr shkak tė dhembjeve tė mia, por do tė vazhdojė lundrimin me shpejtėsi tė madhe nė rrugėn e pakthim tė kohės. Jeta do tė vazhdojė tutje rrjedhen e saj me ritmin e pėrditshmėrisė nėpėr rrugėt e saja tė gjata, por vet jeta ėshtė e shkurtėr….. e ……
--------------------------------------------------------------------------------

Rastėsisht u njohėm, kalimthi, nė atė kohė tė shkurtėr. Ishte natė e trentė, skishte gjė tjetėr pos natės sė pėrcjellur nga njė stuhi e sertė/vrullshme e shoqeruar me njė rrebesh shiu tė kombinuar me breshėr. Isha duke u kthyer nga … dhe sapo zbrita nga treni, duhej tė mirrja autobusin e parė pėr …nuk shihja asgjė nga terri, e ti u duke para meje dhe mė shndrite si hėna ē’do cep tė rrugės qė mė kishte ngelur pėr t’arrijtur nė stacion.
Morėm autobusin (koincidencė, sė bashku) dhe, filluam rrugėtimin nė rrugėn e pakthim tė kohės, por nuk shkuam larg. Kur arrijtėm nė kryqėzimin e rrugėve ku merrnin drejtime tė ndryshmė, aty ti do zbritje pėr t’vazhduar nė drejtim tjetėr, por unė insistova tė vazhdojmė me ēka edhe ti u pajtove, dhe vazhduam deri diku….
Gjatė atij segmenti rrugor qė kaluam atė natė, zhvilluam biseda tė gjata, shum llafe bėmė, i zbėrthyem nė neutrone e protone brigjet e shpatijet, si duket edhe nata me stuhi na bėnte sehirė dhe, nė sytė e saj filloi tė shihet shenjė pėndimi. Ajo filloi tė shkėpus kthetrat qė i kishte ngulur nė tokėn e pafajshme, duke u tkurrė ngadalė nė horizontin e skuqur nga dielli qė sapo agonte.
Dhe….nuk arrij dot tė lidh terė ngjarjen por…
Aty ku u njohėm edhe u ndamė!
Ende i kam tė freskėta kujtimet nga ajo natė. Mė kujtohet pamja jotė qė reflektonte krenarinė pėrballė erėrave tė majave tė larta, virtytin, zhgėnjimin, mallin pėr diēka, ikjen nga vetja, dhėmbjen e fisnikerinė.
Tė kota ishin insistimet e mia, autobusi u ndal, e ti duke dalė nga autobusi mė the:
“O njeri i mirė, unė duhet tė shkoj, duhet tė shkoj nė dretjim tjetėr edhe pa dėshirėn time, por ti mundohu qė me fuqinė tėnde tė mirėsisė, tė bėsh diēka pėr ata qė do tė vijnė nė tė njėjtat udhė.”
Nuk e di mirė pse, por njė ndjenjė e brendshme mi ndez dritat nė mendimin tim, mė bėn tė ndihėm se do tė takohemi pėrseri, ndoshta aty ku u ndamė apo….Jeta ėshtė lavire, dilemė e pazbėrthyeshme, e rrėshqitshme si sapuni!
Jeta ėshtė lojė pa kufi nė tė cilėn kurrė nuk dijme ēfar na pėrgadit, pėr ēdo ditė nga njė befasi herė tė kėndshme e herė tė pa…
Jeta ėshtė luftė prej dite nė ditė, deri sa njė ditė tė mbetėt vetem kujtim dhe ėndėrr! Rrallė na dhuron atė qė kėrkohet e dėshirohet prej saj.
Jeta ėshte jetė, ka anėt pozitive dhe negative, dikend e ledhaton tjetrit ia pėrgjak hundėt.
Jeta ėshtė misterioze. Plot sfida, ėndrra, imagjinata, shpresa, disfata, ngritje, rėnje, plot takime – ndarje, vuajtje, ēaste tė paharrueshme e tė lumtura.
Jeta ėshtė…...........................

MemphiSx
31-12-11, 15:18
Vallė sikur tė jetonte Niēe, ēfar do tė thoshtė pėr Prijėsin Hyjnor shqiptar?
Po,
Edhe Dostojevski do tė konfirmonte me fjalėn e urtė, “Aty ku s’ka Zot, gjithēka ėshtė e lejuar” dhe e mundur.
Kaluan dy vite pa TY, vizionarin e urtė. Vitet kaluan e jeta po vazhdon, njerėzit u gėzuan e po gėzohen, po gėzohen por edhe po pėrkujtojnė me dhėmbje ditėn qė u ndanė me TY.
Tė pėrkujtojnė substanca Jote kombėtare. Ajo substanca tė cilėn dijte tė ruajsh si thesarin mė tė ēmuar, si dritėn e syrit. Tė pėrkujtojnė sepse edhe nė ēastet kur substancės kombėtare i kanosej rreziku pėr ēfarosje kolektive, dijte t’i bėjsh mbrojtje kolektive pėrballė njė agresori barbar, mizor tė fuqishėm e ekspanziv. Tė pėrkujtojnė sepse e trasove rrugėn e pavarsisė me maturi e urtėsi, trokite nė portat e Perandorisė mė tė fuqishme tė tė gjitha kohėrave, more bekimin e premtimin e Perandorve sė kėrkesa YTE do tė realizohet.
Tė pėrkujtojnė dhe u mungon bekimi YT.
Ka syresh qė pas afro dy dekada e kuptuan BEKIMIN!
E kanė kuptuar dhe kėrkojnė bekimin Tend.
Ka ca faqezinj qė kurr nuk e kuptuan edhe pse krejt kohėn u shtiren pranė Teje!
Trashėgimtari YT nuk e kuptoi kurrė!
Nuk e kuptoi dhe u zhgenjyem, u zhgėnjyem sė na doli KOPIL.

Edhe pse e mbylle misterin mė tė madh, jetėn, ne do tė mbetemi pėrjetė falėnderues, mirėnjohės e do tė krenohemi brez pas brezi me TY dhe bekimin qė na bėre.Lavdi Jetės dhe Vepres sė Presidentit HistorikEdhe pse i shkruar ne vititn 2008...eshte shkrim i ketij 10 vjeteshi qe po e leme pase!!


SHPIRTERAT E KETYRE DY BURRAVE TE MEDHENJE PUSHOFSHIN NE PAQE GJITHMONE!!

lovely
03-01-12, 23:20
DilaverAnėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294

Titulli: My favorites songs !
Melani C I turn to youWhen the world is darker than I can understand.
When nothing turns out the way I planned.
When the sky turns grey and there's no end in sight.
When I can't sleep through the lonely night.

I turn to you. Like a flower leaning toward the sun.
I turn to you. 'Cos you're the only one.
Who can turn me around when I'm upside down.
I turn to you.

When my insides are wracked with anxiety.
You have the touch that will quiet me.
You lift my spirit. You melt the ice.
When I need inspiration, when I need advice.

I turn to you. Like a flower leaning toward the sun.
I turn to you. 'Cos you're the only one.
Who can turn me around when I'm upside down.
I turn to you.

Where would I be? What would I do?
If you'd never helped me through.
I hope someday if you've lost your way.
You could turn to me like I turn to you.

I turn to you. Like a flower leaning toward the sun.
I turn to you. 'Cos you're the only one.
Who can turn me around when I'm upside down.
I turn to you.

I turn to you. When fear tells me to turn around.
I turn to you. 'Cos you're the only one.
Who can turn me around when I'm upside down.
I turn to you. I turn to you. I turn to you.


...........

lovely
03-01-12, 23:37
DilaverAnėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294

Titulli: A ekziston lumturia?
Ndjenja e lumturisė ėshtė pėrjetim relativ, i pranishėm gjithkah rreth nesh e nė vetėn tonė, por shpesh si shkėlqim i padukshėm. Fshetėsitė e jetės pranė ndjenjave tė lumturisė e dashurisė nuk dimė t’i definojmė si duhet, ato janė gjėja mė e shtrenjtė/ēmueshme/kushtueshme qė e bartim nė vete, e mbetet e fshehur nga shikimi e dija jonė.
Lumturia si fshehtėsi e cila mbretėron mbi njeriun ėshtė arma mė e pamėshirshme nė duar tė kohės. Por edhe njerėzit dijnė tė hiperbolizojnė gjerat, ashtu edhe lumturinė e fatkeqsinė, mendoj se askush nuk ėshtė i lumtur por as i pafat aq sa mendon se ėshtė.

Njeriu nuk duhet tė kėrkojė ēdo gjė qė deshiron, por tė ketė kufi nė mes tė mundshmės dhe tė pamundshmės.

Shpesh flitet e thuhet, por sa ėshtė e vertetė? Kur thuhet se sa pak ėshtė e nevojshme qė tė ndihemi tė lumtur, por edhe me misterioze me duket qysh mu ajo pak pothuajse gjithmon na mungon!
Lumturia nganjėhere na duket shum afėr, e e e papritmas kuptojmė realitetin se sa larg ėshtė ajo. Ēdo krijesė njerzore ėndrronė pėr lumturinė. Megjithatė pėngesa e parė pėr tė zotėruar lumturinė ėshtė fakti se ne as nuk dijmė cka ėshtė lumturia. Ndonjėhre ndodh qė kur tė kalojė ajo kuptojmė se kemi qenė tė lumtur.
Mendohet se lumturia prezenton jetėn pa brenga, frikė, vuajtje, pendime me fjalė tjera pa tė kqija, mirėpo nė realitet lumturia nuk njeh civilizim, kultura tė ndryshme popullore, ndryshime nė karakteristikat individuale e tė gjinisė, pozitė, fuqi, pushtet, racė etj
Mund tė marrim njė shembull tė thjeshtė; njė sundimtarė/pasanik/gjeni i cili posedon pasuri tė tundshme e tė patundshme si nė prralla, dituri e grada shkencore, pushtet e privilegje e imunitet por nuk e posedon lumturinė, ndėrsa njė skllav qė nuk posedon ansjė mjet prodhimi, asnjė tė drejtė e mund tė jetė i lumtur.


Mė mirė njė fund me vuajtje, se njė vuajtje pa fund.

........

e-uritura
23-01-12, 13:36
12-07-06, 09:34 #1 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=866823&postcount=1)


Dilaver (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=13662)

http://www.dardania.de/vb/upload/image.php?u=13662&dateline=1256326038 (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=13662)

Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif Mbahu nėnė e mos ki frikė, kem nis mashkullin pėr Amerikė.
Mbahu nėnė e mos ki frikė, kemi nis mashkullin pėr Amerikė.


Para se me u nis n’rrug i ka tubua mashkujt e shpis, e ka bo dert me ta e o hallashtis mir, jau ka dhon besen e o betua n’buk e n’kryp, e n’din e iman, en Zot e Amerik se; n’oden ma t’madhe kuvenuese botnore ka me i shti borxh burrat e kuvenit me njoft pamvarsin e Kosovs, si dhe ka me i qit rrent e shkjeve per ledin, e ka me i sigurua burrat e ati kuveni se ja kan borxh Kosovs njohjen e pamvarsis, edhe ka me lyp prej tyne me la borxhin.

Mashkulli jon (Zoti e ruejt) niset me besim n’Zot e Amerik se ka ardh koha qė edhe Kosova me pas shkamin uls n’ket od kuvenimesh.

Ösht hera par n’histori se, n’ket od kuvenimesh shyptart e Kosovs perfaqson i mashkull i zgidhun i tyne i cili premtoi se do t’ kerkoj me mish e me shpyrt njohjen e drejperdrejt tė pamvarsis e kshtu do te coj ne vend amanetin qe na e la burri i madh e ma i mir i kombit Dr Ibrahim Rugova.


Zotit amanet e i kjoft rruga e mbar e e hajrit.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.


..........

lovely
07-08-12, 16:35
Jeta ėshtė lavire, dilemė e pazbėrthyeshme, e rrėshqitshme si sapuni!
Jeta ėshtė lojė pa kufi nė tė cilėn kurrė nuk dijme ēfar na pėrgadit, pėr ēdo ditė nga njė befasi herė tė kėndshme e herė tė pa…
Jeta ėshtė luftė prej dite nė ditė, deri sa njė ditė tė mbetėt vetem kujtim dhe ėndėrr! Rrallė na dhuron atė qė kėrkohet e dėshirohet prej saj.
Jeta ėshte jetė, ka anėt pozitive dhe negative, dikend e ledhaton tjetrit ia pėrgjak hundėt.
Jeta ėshtė misterioze. Plot sfida, ėndrra, imagjinata, shpresa, disfata, ngritje, rėnje, plot takime – ndarje, vuajtje, ēaste tė paharrueshme e tė lumtura.
Jeta ėshtė….

Jetė po quhet edhe jeta pa Ty, i dashur!

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/247090_10150204655662513_3469243_n.jpg


"Jeta vazhdon - thotė njė thėnie. Po, vazhdon, nga se atė dreq kohe askush nuk e ndali ende..
Unė e dua atė kohėn kur ti ishe kėtu.. Kur koha ndalej nga shiqimi yt plot jetė, por ajo e mallkuar vdekje, e ngriu atė.. E ngriu edhe trupin, ku mbeti shpirti?
Sot, fotografinė tėnde shiqoj, dhe dua tė di; a nuk ka ndjenja vdekja? Si mund tė rrėmbente dikė si ty? Si nuk deshi tė dij pėr zbrazėtirėn qė do lije pas? Pse loti nuk ndalet dhe si lidhet ai me dhimbjen?
Sonte sec nuk kanė fund pyetjet..
Edhe kur dhembja qan krahėrorin, prapė lindin pyetje; a mė dėgjon? Mund tė tė flas? Tė tė them se mė mungon, se kėtu nė lotin tim ti po jeton ende.. Tė tė them se vazhdimisht po mė del pėrpara me atė buzėqeshjen tėnde tė madhe?! Dhe mendoj se atėherė ndiej kulmin e dhimbjes.. Mu atėherė mė kujtohet se nuk do tė shoh mė atė buzėqeshje.."

Me mallė, si gjithėherė

lovely

lovely
21-05-14, 22:49
Dilaver (http://www.dardania.biz/vb/upload/member.php?u=13662)

http://www.dardania.biz/vb/upload/image.php?u=13662&dateline=1256326038 (http://www.dardania.biz/vb/upload/member.php?u=13662)

Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,294
http://www.dardania.biz/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.biz/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.biz/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.biz/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.biz/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifhttp://www.dardania.biz/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://www.dardania.biz/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gifhttp://www.dardania.biz/vb/upload/images/reputation/reputation_highpos.gif


http://www.dardania.biz/vb/upload/images/icons/icon1.gif Titulli: Poezi Nga Poetė tė Ndyshėm
Nuk kam vdekur -Mary Elizabeth Frye

Te varri im kur tė vish mos qajė,
Nuk jam aty,
Unė gjumė nuk mbajė
Unė jam nė puhitė qė fėrfėllojnė,
Jam nė diamantet e fluskave tė dėborės qė verbojnė.
Mė gjenė nė shkėlqimin e artė tė grurit,
Jam nė piklat e shiut tė shtatorit,
Kur mengjeset i nisė me nxitim,
Mė gjenė nė vrapin qė kėndshėm pėrfshinė,
Zogjtė qė melodinė e cicėrrojnė,
Jam nė qarqafin e yjeve qė natėn tė mbulojnė
Te varri im vajit pse i je rrekur.
Unė nuk jam aty.
Unė nuk kam vdekur.
Pėrkthyer dhe pėrshtatur nė shqip nga Daut Demaku