PDA

View Full Version : Mistika e numrave!


~AnnA~
12-04-11, 10:28
Disa popuj besonin se gjithė numrat e parė "tek" (1,3,5,7,9,11,13...) janė numra tė pa fat, e nga ta, dallon veēanėrisht numri 13, i cili ėshtė numri i JUDĖS, e qė njihet si tradhtar i Jezusit.Numrat tek, gjithnjė janė konsideruar si numra mashkullorė, sepse janė tė pandashėm, ndėrsa numrat ēift kishin atributin e femėrores, sepse janė numra tė pjesėtueshėm.Romakėt e vjetėr aq ju janė larguar numrave ēift, sa qė edhe muajt nė kalendarin e tyre ikishin 29, ose 31 ditė.

Sikurse e cekėm edhe mė lartė, qė nga lashtėsia, numrave ju pėrshkruhej domethėnie e ndryshme mistike:

Numri NJĖ (1): konsiderohet si fillimi dhe sipas religjioneve monoteiste, se njė ėshtė vetėm ZOTI;

Numri DY (2): ėshtė numri i tė kundėrtave, nė mes krijuesit dhe tė krijuarit, dritės me natės, materies dhe shpirtit, anės femėrore dhe asaj mashkullore etj.;

Numri TRE (3): konsiderohet si njė numėr i plotė dhe simbolizon pėrsosshmėrinė; Numri KATĖR (4): merret si numėr i fuqishėm, sepe ėshtė treguesi i katėr anėve tė botės;

Numri PESĖ (5): shpreh tėrėsinė si njėsim tė pėrsosur. "Vula e Solomonit" kishte si simbol yllin me pesė cepa. Po ashtu, pesa konsiderohet si numėr i fortė, e qė ka fuqi mbrojtėse nga ndikimet negative tė magjisė sė zezė dhe rrymimeve tjera tė dėmshme;

Numri GJASHTĖ (6): llogaritet si numėr mistik, sepse nė shkrimet e shenjta, me tė tregohen gjashtė ditėt e krijimit tė botės. Ky numėr, njėkohėsisht, plotpjesėtohet me numrin ēift - 2 dhe me numrin tek - 3;

Numri SHTATĖ (7): nė Univers funksionojnė shtatė sfera kozmike qė nė veprat religjioze emėrtohet si "shtatė qiej". Pastaj, kemi shtatė ditė tė javės;

Po ashtu, ky numėr ka domethėnien e tėrėsisė kompakte hapėsinore-kohore. Derivati e saj i pėrgjigjet shumėzimit tė paskajshėm tė faljes 7 X 70;

Numri TETĖ (8): konsiderohet si numėr i shenjtė, sepse shpreh njėrėn ndėr bashkėsitė mė tė fuqishme hyjnore egjiptiane. Kjo bashkėsi ka qenė e formuar nga 4 zona meshkuj dhe zota femra;

Numri NĖNTĖ (9): tek shumė besėtytni tė popujve tė lashtė, numri nėntė ėshtė konsideruar me nivelin e numrit tė pėrsosur 3. Nė thelb, nėnta plotpjesėtohet me treshin;

Numri DHJETĖ (10): formon shumėn e numrave tė parė rendor 1+2+3+4. Kuptimi figurativ i kėtij numri, nė vete pėrbėnė tė gjitha atributet okulte tė numrave qė e formojnė shumėn e tij;

Numri NJĖMBĖDHJETĖ (11): ėshtė numri i radhės qė vjen pas dhjetės. Ka domethėnie tė teprimit, joharmonisė dhe gabimit. Nėse dikush ėndėrron kėtė numėr, thuhet se do ta gjej fatkeqėsia ose vdekja;

Numri DYMBĖDHJETĖ (12): nė Kabala konsiderohet si numėr i shenjtė hebrenj, sepse pėrputhet me numrin qė tregon 12 fiset izraelite. Konsiderohet si rezultat i pėrfituar pas shumėzimit tė treshes (3) hyjnore dhe katėrshja (4) tokėsore;

Numri TREMBĖDHJETĖ (13): ėshtė numri i cili gjatė darkės sė fundit ėshtė pėrmendur nga Jezusi nė kontestin negativ. Qė nga kohėt mė tė lashta dhe nga ana e shumė popujve tė ndryshėm, ėshtė konsideruar si numėr qė sjell fatkeqėsi;

Numri KATĖRMBĖDHJETĖ (14): ėshtė numėr qė ndėrlidhet me fazat e cikleve tė hėnės, dhe ka tė bėj me ditėn e katėrmbėdhjetė kur hėna na shfaqet si e plotė;

Numri PESĖMBĖDHJETĖ (15): tek kabalistėt (urtėsi e fsheftė hebreje), konsiderohet si shuma e shprehur numerike e dy germave tė shenjta: J dhe H, tė cilat, sė bashku, formojnė njėrin prej emrave tė madhėrishėm tė Zotit;

Numri GJASHTĖMBĖDHJETĖ (16): Pitagorianėt kėtė numėr e kanė konsideruar si tejet tė pėrsosur, sepse pėrfitohet duke shumėzuar 4x4;

Numri SHTATĖMBĖDHJETĖ (17): tek romakėt e vjetėr numri 17 (XVII - shkruar me numra romak), ėshtė konsideruar si anagram qė jep kuptimin "Viksi" (VIXI), qė nė gjuhėn latinishte ka domethėnien: "kam jetuar", ose mė konkretisht, "jam i vdekur", prandaj, romakėt gjithnjė i kanė ikur kėtij numri, duke e konsideruar atė numėr tė pafat, qė sjell kob, fatkeqėsi dhe vdekje;

Numri NĖNTĖMBĖDHJETĖ (19): ėshtė numri i shenjtė nė tė cilin mbėshetet Kur'ani i madhėrishėm;

Numri NJĖZET E NJĖ (21): ėshtė rezultati i arritur numerik pas shumėzimit 3x7: pėrsosmėri "par exellence". Shpreh urtėsinė hyjnore;

Numri NJĖZET E DY (22): ėshtė shuma e 2x11=22. Alfabeti hebrenj ka 22 germa, ndėrsa libri "Dhiata e vjetėr", po ashtu, ka 22 kapituj;

Numri NJĖZET E TETĖ (28): ėshtė numėr mistik qė mbėshtetet nė 28 ditė tė muajit, gjegjėsisht, pėrfitohet duke shumėzuar 7x4 (shtatė ditė, herė katėr javė):

Numri TRIDHJETĖ (30): po ashtu, konsiderohet si numėr i mallkuar, sepse me 30 monedha tė argjendit, si shpėrblim, Juda kishte pranuar ta tradhtoj Jezusin;

Numri TRIDHJETĖ E TRE (33): edhe ky numėr llogaritet si mistik, sepse Jezusi ka qeni i gozhduar nė kryq kur i kishte 33 vjet, ndėrsa Aleksandri i Madh (Leka i Madh), po ashtu, ka vdekur nė moshėn 33 vjeēare;

Numri PESĖDHJETĖ (50): nė afatin prej 50 ditėsh, sa ishte nė malin Sinaj, Ligjet e shenjta nga Zoti, u janė pėrcjellė Mojsiut;

Numri PESĖDHJETĖ E PESĖ (55): gjegjėsisht si 5x11, paraqitet si numėr magjik nė magjistarin e lashtė indian.

Numri NĖNTĖDHJETĖ E NĖNTĖ (99): ėshtė numri i 99 emrave qė pėrmenden nė Kur'an. Po ashtu, tek numėratorėt (tespit) vargu i madh pėrmban 99 kokrra, e qė, e njėjta formohet nga triada 3x33 kokrra.

Numri GJASHTĖQIND E GJASHTĖDHJETĖ E GJASHTĖ (666): nė Apokalips ėshtė numri i SATANĖS (shejtanit, djallit, iblisit) ose numri i mallkuar i Antikrishtit.

Kur jemi tek domethėnia mistike e numrave, Kabalistėt (mėsuesit e mėsimit tė lashtė dhe tė fshehtė hebrenj), ju kanė sugjeruar besimtarėve tė vet, gjatė kėtyre datave tė muajit, t'mos ndėrmarrin asnjė veprim tė rėndėsishėm: 2,5,11,13,15,18,30. Ndėrsa, si data mė tė preferueshme gjatė muajit, ku mund tė jenė tė suksesshėm nė tė gjitha punėt dhe veprimet, ata i kanė konsideruar ditėt: 1,3,7,9,10,12,16,17,19,20,21,22,23,27.

r.spekter.

drinibardhe
12-04-11, 11:14
Disa popuj besonin se gjithė numrat e parė "tek" (1,3,5,7,9,11,13...) janė numra tė pa fat, e nga ta, dallon veēanėrisht numri 13, i cili ėshtė numri i JUDĖS, e qė njihet si tradhtar i Jezusit.Numrat tek, gjithnjė janė konsideruar si numra mashkullorė, sepse janė tė pandashėm, ndėrsa numrat ēift kishin atributin e femėrores,.......

tani ketu po diskriminon ....gjithsesi kesaj "shkence" asnjehere nuk i kam besuar

prandaj meqe edhe zeroja futet tek numeratoret por e zbuluar me vonese nga arabet ...po zgjedh zeron