PDA

View Full Version : pejsazhe nga trevat kombtare


Guri i madh
14-05-11, 20:52
e hapa ket tem enkas per mergimtar ,qe te sjellin video ose fotografi te trevave kombtare

nji pjes e madhe nga ne mergimtart jemi qe 20 vite larg atdheut dhe nuk i njohim aq mir vendet tona


Fshati Caj (http://www.youtube.com/watch?v=DTSAC5w4JAE)

Hajra
23-05-11, 09:44
7jkl4xUDS90&feature=relmfu

Zero Cool
31-05-11, 20:49
Tyrbia e Kulmakut nė majėn mė tė lartė tė malit tė Tomorrit 2416 metra mbi nivelin e detithttp://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/182747_195765200452044_130030997025465_715052_3584 606_n.jpg

Zero Cool
12-07-11, 17:55
Cemi

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163729_3742963.jpg


http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163730_3825290.jpg


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163733_424889.jpg


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163735_1533545.jpg


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163738_678216.jpg

Zero Cool
12-07-11, 17:57
Cemi


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163744_6042657.jpg


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163746_2039336.jpg


http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163747_7179559.jpg


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163771_52443.jpg


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2656/244/36/1587533917/n1587533917_163778_4119697.jpg

Zero Cool
26-07-11, 16:12
Shipska, fshati i braktisur


http://www.vizionplus.tv/images/stories/2011_07_26/shipske.jpg


Shipska, fshati qe ėshtė krijuar gjate periudhės se hershme bizantine ndodhet vetėm 25 km larg nga Korēa dhe 6 km nga Voskopoja. Deri para 20 vitesh fshati kishte me tepėr se 50 shtėpi te banuara, kurse tani kane mbetur 5 te cilat kryesisht merren me bujqėsi dhe blegtori, pjesa me e madhe e banoreve te dikurshėm kane emigruar. Ne fshat kane qėndruar vetėm ata qe nuk kane pasur mundėsi financiare pėr te lėvizur. Mihail Nikolla ėshtė nga njė nga ata kryefamiljare te paket qe ka qėndruar ne Shipske, 74 vjecari gjithė ditėn e kalon duke u marre me blegtorinė. E ndėrsa Nikollaq Kallulla ėshtė kthyer nga emigrimi pėr te ndėrtuar njė shtėpi te re. Ai beson se njė dite edhe banoret e dikurshėm do te kthehen pėr ti dhėnė gjallėrinė e munguar fshatit. Por fshati Shipske nuk ėshtė i braktisur vetėm nga banoret, por edhe nga pushteti. Pėrveē infrastrukturės rrugore ne kėtė fshat mungon dhe uji. Kryetari i komunės premton zgjidhje te shpejt te problemeve. Banoret e mbetur ne Shipsken 1400 metra mbi nivelin e detit jetojnė me shpresėn se njė dite ky fshat i bukur do te arrije fitoje pak me shume vende.


rItkKN6aM3E&feature=player_embedded

Dallandyshja_718
28-07-11, 03:03
http://www.malesia.org/ngjarjet/2011/maj/karvani_miqesise_cem_triesh/medium_108_6327.jpg (http://www.malesia.org/ngjarjet/2011/maj/karvani_miqesise_cem_triesh/108_6328.html)

Zero Cool
07-10-12, 22:47
Shpella e Haxhi Aliut


Shpella e Haxhi Aliut ndodhet ne gadishullin e Karaburunit.Banesa mė e sigurt e Haxhi Ali Ulqinakut ėshtė shpella, e cila mban edhe emrin e tij. Ėshtė mė e madhja shpellė e bregdetit shqiptar, me njė lartėsi nė hyrje 60 m mbi nivelin e detit. Kjo shpellė ndodhet nė skajin veriperėndimor tė Kepit tė Gjuhėzės.

Sipas historianėve, kjo shpellė emrin e vjetėr e ka shpella iliriane. Shpella iliriane e pėrdorur nga detari me famė, ulqinakasi, Haxhi Aliu, ėshtė njė dėshmitare interesante e historisė. Duke u futur nė brendėsi tė shfaqet njė liqen nė forme eliptike me aksin e madh tė drejtuar nga hyrja. Salla ka njė shtrirje nė gjatėsi prej 60 m e orientuar sipas VP-JL dhe njė gjerėsi nga baza (mbi nivelin e detit) rreth 40 m nė pikėn mė tė gjerė. Nė tėrėsi shpella ėshtė e gjatė rreth 100 m.

Thellėsia e liqenit tė brendshėm arrin 10,4 m drejt anės VL tė fundit tė shpellės. Nė paretet shkėmbore tė sallės pėrballė hyrjes paraqiten stalaktite tė pjerrta me origjinė tė mundshme organogjene ose tė perzier. Nė hyrjen e saj janė gjetur fragmente amforash antike tė shekujve tė parė tė epokės sonė. Kjo shpellė vazhdimisht ka tėrhequr vėmendjen e detarėve tė huaj e shqiptare.

Detari i guximshėm shqiptar Haxhi Aliu e ka pėrdorur atė si strehė mbrojtėse duke u pėrleshur me anijet e huaja grabitqare, tė cilat tentonin tė hynin nė Gjirin e Vlorės apo tė grabisnin piratisht bagėtitė e vendsave nė Karaburun.

Rreth viteve 1540-1545, ėshtė pėrdorur nga piratėt frėngj pėr t’u mbrojtur siē thonė edhe toponimet afėr shpellės.http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/317588_513912578620168_528948437_n.jpg

Zero Cool
29-10-12, 17:15
Kisha e Shen Lacit ne Shqiperi.


http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/14281_412447105477770_433326186_n.jpg

Guri i madh
08-10-13, 12:18
http://www.youtube.com/watch?v=rAMQ-kF-PKM&feature=player_embedded#t=0