PDA

View Full Version : Europiani 2012 - Shqipėria


Zero Cool
05-06-11, 11:38
Cana: Presim njė Bosnje tė frikshme (http://www.ekonomisti.net/artikulli/5/0/13291/cana-presim-nje-bosnje-te-frikshme/)http://www.ekonomisti.net/fotot/15171/lorik-cana.jpgLorik Cana parashikon njė sfidė edhe mė tė vėshtirė nga sa mendohet. Lideri i Kombėtares e arsyeton kėtė bindje me faktin se humbja nė Rumani e boshnjakėve i ka bėrė kėta tė fundit mė tė ndėrgjegjshėm pėr ndeshjen e radhės.05 qershor 2011
Nė konferencėn pėr shtyp nga ambientet e hotel “Dyrrah”, Cana deklaroi ndėr tė tjera se avantazhi i Shqipėri nė kėto momente ėshtė vetėm morali i lartė.

“Nuk e prisja njė humbje tė tillė tė Bosnjės, megjithėse unė e mendoja fitoren e Rumanisė. Me kėtė qė bėnė, rumunėt treguan se nuk kanė hequr dorė nga synimet e tyre pėr tė shkuar nė finalet e Europianit 2012. Ky rezultat ėshtė edhe njė argument mė shumė pėr tė thėnė se sa i fortė ėshtė grupi ynė, pavarėsisht se Franca ka njė shkėputje tė lehtė,”- tha fillimisht Cana.

Mė pas, ai foli dhe pėr atė qė parashikon pėr sfidėn e radhės. “E dimė fort mirė se do tė jetė njė Bosnjė shumė mė ndryshe nga Rumania dhe nė shtėpinė e tyre thuajse janė tė pamposhtur. Dihet qė nė Zenicė ėshtė kryeqendra e tifozėrisė boshnjake dhe kjo mbetet njė armė e fortė nė duart e tyre. Ata do tė kėrkojnė fitoren, ndėrsa ekipi ynė ėshtė ngritur nė moral me humbjen e Bosnjės me Rumaninė dhe kjo mundėsi nuk duhet shpėrdoruar. Parashikoj se Bosnja do tė futet nė fushėn e lojės me njė mentalitet dhe dėshirė tė jashtėzakonshme pėr ta fituar ndeshjen.

Nėse Bosnja kalon nė vendin e dytė, diferencat me vendin e pestė janė diku 2-3 pikė dhe me njė fitore barazohesh sėrish. Kjo ėshtė lufta teorike e pikėve, e cila ndikon paksa nė psikologji,”- ėshtė shprehur Cana.

Zero Cool
24-06-11, 17:58
Mė 20 qershor, miqėsorja Shqipėri-Argjentinė


http://www.lajmeshqip.com/cache/kombetarja-feston-pas-golit80441305644170_thumb_baza1325_225.jpgTiranė - Federata Shqiptare e Futbollit ka zyrtarizuar lajmin qė qarkullonte prej disa kohėsh se Shqipėria do tė zhvillojė njė miqėsore luksi ndaj Argjentinės sė Lionel Messit.
Ndeshja do tė luhet nė datėn 20 qershor, nė stadiumin "Monumental" tė Buenos Aires. Miqėsorja do tė jetė prova e fundit e kombėtares argjentinase, pėrpara se Messi me shokė tė debutojnė nė Kupėn e Amerikės.
Nė fakt, fillimisht kjo ndeshje parashikohej tė luhej nė njė fushė asnjanėse pėrpara eliminatores sė Shqipėrisė ndaj Bosnjes, por trajneri i ekipit kombėtar, Josip Kuzhe, nuk pranoi pasi nuk dėshironte qė ekipi tė lodhej pėrpara sfidės deēizive tė Euro 2012.
Miqėsorja me Argjentinėn ėshtė padyshim mė e madhja qė kombėtarja shqiptare ka zhvilluar ndonjėherė. Nė fushė do tė jenė yje tė kalibrit Mesi, Tevez, Maskerano, Higuain apo Di Maria. Trajneri Batista ka bėrė tė ditur se pas ndeshjejes, do tė vendosė edhe skuadrėn me tė cilėn do tė luajė nė Kupėn e Amerikės sė Jugut, qė do tė zhvillohet nė muajin korrik nė Argjentinė.

Une em vonese :tongue:

panta_rhei
02-09-11, 19:09
Sonte, Shqiponjat kunder Gjelave; Shqiperi - France.

http://2.bp.blogspot.com/-ah8IkuaB4bo/TjrymWMNKQI/AAAAAAAAAt8/BYAC2RnSBMU/s640/THE+FIGHTING+COCKS+AND+THE+EAGLE.jpg

Sipas meje, fiton Shqiperia 3 : 1,
(vec ishalla nuk me kthehet kompjuteri me krye teposhte e me dale 1 : 3) :tongue:

murrizi
03-09-11, 22:00
Me 2 Shtator tė gjitha rrugėt qonin nė Qemal Staf, njerzit ishin tė bindur qė kėsaj radhe do tė jetė ndryshe.
Paj le tė mos jetė kushedisa ndryshe, por njė fitore minimale ishte gati sa e siguruar nga ana e djelmoshave tė KUZHES.
Tirana si ajo qė njohim gjithmonė, tollovi kah tė shohin syt, por pasi qė kishte njė duel tė rangut tė tillė futbolli,
ej Shqipri - Franc oreeee heeeeej, ja bėnim gati si hallall tė gjithėn.
Pun e madhe qė smund tė hyje nė stadion edhepse kishe bileten e siguruar njė javė mė parė !
Ani, zgjati paksa nė tė shtyrat, por pasi u rahatuam pak para se tfillonte loja prap hallallin atyre tė Qemal Stafes.
Bėėėėėėrrr loja nisi
Djelmoshat e Kuzhės mi gjasuan bujave tė kohrave kur i theknin brinjėt.
Mė kujtohet si sot kur qobania flisnin si buajt nxehen fare ngadal, biles po nuk u doli njerit prej tyre gjak ata ndodhė qė tė mos "nxehen" fare.
Ok thash unė ja erdhi....
fuk njė, pas pak fuk edhe e dyta dhe fillova tė mendoj formulen e shpėtimit , siq e thash mu kujtuan buajt dhe kjo mė ngushlloj.
Kaloj disi pjesa e parė dhe unė bėhesha gati me "ushtrin" time, dhe gjithė arsenalin qė kishim pėr tia vėnė FITILIN nė pjesen e dytė.
Dhe ja ēasti, brothėm 1 meter mbi "stola" pasi Bogdani na solli njė pak "qehre" me golin qė ngushtoj rezultatin nė 2-1 pėr kundershtarin.
Eh thash me vete kjo duhet tė jetė, ata u nxehen, u bėnė all, tashi vetem flakė do tė qesin. dhe jo barazim ? por do i killim fare me 5 gola epersi !.
fill menjėher "djelmoshta" e Kuzhes kujtuan qė bėnė NAMIN, u kthyen prapa dhe ia futen gjumė........
Ēfardo tjetėr tė vazhdosh tė shkruash pas golit tė tretė, (e tė fundit, e qė fatal pėr Shqiprin) rėnė nė QEMAL STAF ėshtė e pakuptimt , ata pa fije turpi e zhgėnjyen publikun Shqiptar.

Marre ju koft, marre ju koft....
n.....jau q......