PDA

View Full Version : A te pyti kush p ortodokse o Mujė Rugova??


taraku-1
28-06-11, 18:05
Nga ana tjetėr rektori i Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova, shprehet kategorikisht kundėr ndėrtimit tė objekteve tė kultit fetar nė Qendrėn universitare. Ndonėse e pranon se prona aty ėshtė komunale, ai ka thėnė se ėshtė kundėr.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

i vocerr je ti o mujo,meqe je kan dhe je kunder objekteve fetare, pse spo e ngrit zerin kunder kishes ortodokse pse spo merr inciativ me rrenue meqe je kunder zani spo guxon me tu ndegjue , por tash kur o ne pytje xhamia...po del me kto deklarata te patriotizmit...
Meqe ekziston kisha ortodokse marre duhet ty me te ardhe, edhe atyre qe mendojn si ti ( kunder ndertimit te xhamis ne hapsiren univerzitare ) pissss i pisave ti bashk me eliten qeveritare dhe ajo kumunale ne pr ne krye me Isa mustafen

O moderator, rregulloje titullin e temes se e paskam harrue fjalen '' muj '' ne fund

GURI SYLAJ
28-06-11, 21:05
Katedralja nuk eshte ne Kompleksin Universitar kurse Kisha po .
Por une nuk kisha dashte qe te ndertohet nje Xhami e Madhe ,ne kete Kompleks ,sikur Kisha dhe te mbetet shkret ashtu sikur ka mbete kjo kishe!!!
Loja rreth Xhamise eshte nje Loje e rrezikshme dhe e pergaditur mire .Nga kush do te mesojme me vone por n'a takon te gjitheve te jemi shume te matur dhe shume syqele !
Eshte ,padyshim ,nevoje e xhematit te Prishtines por ,per momentin ,eshte KERKESE e nje grupi qe me se paku eshte i interesum per Xhami dhe Besimin Islam .
Institucionet e Kosoves ketu duhet te jene shume te vendosura dhe bashk.Jo per t'i ba kurtha njeri tjetrit sepse ne kete KURTHE do te mbyten te gjithe bashk po nuk ju qasen seriozisht!!

Guri i madh
28-06-11, 21:24
esht nji skenar i disave qe kan perfitime matriale nga grupet e ndryshme islamike

dihet mir se kush qendron prapa ktyre organizimeve ,dihet edhe qellimi i tyre

shteti nuk ndan troje as mjete per nderimin e gjamis kjo esht e sigurt nese dikujt i duhet nji mega gjami let blen trullin te fakulteti turk atje afer lypjanit

taraku-1
28-06-11, 21:28
esht nji skenar i disave qe kan perfitime matriale nga grupet e ndryshme islamike

dihet mir se kush qendron prapa ktyre organizimeve ,dihet edhe qellimi i tyre

shteti nuk ndan troje as mjete per nderimin e gjamis kjo esht e sigurt nese dikujt i duhet nji mega gjami let blen trullin te fakulteti turk atje afer lypjanit

Populli vendos ku, populli po e kerkon ne pr.. ne hapsiren e Univerzitetit... ne jemi shqiptar dhe fen e marrim nga Alahu xh.sh

tung 1x guri i madhe

premium
28-06-11, 21:57
O'ju kundershtaret e xhamis , nėse jeni kundėr njė ndertesės se xhamiisė, ndoshta nuk keni fuqi tė kundėrshtoheni njė tokėdridhjeje qė meriton ky tokė ja 9 shkallė se jeni qu peshė e emrin e Zotit keni harru .
Ndoshta ne atė qast ju bjer ndėrmend tė brohoritni pėr herė tė fundit'' O All'llah '' shpėtom ''.

Besi:)
28-06-11, 21:59
esht nji skenar i disave qe kan perfitime matriale nga grupet e ndryshme islamike

dihet mir se kush qendron prapa ktyre organizimeve ,dihet edhe qellimi i tyre

shteti nuk ndan troje as mjete per nderimin e gjamis kjo esht e sigurt nese dikujt i duhet nji mega gjami let blen trullin te fakulteti turk atje afer lypjanit
E po qka me bo qe nuk veten Jahudit qe me ble trull lipjan, po veten 98%musliman te prishtines...
Kur nuk pengon Katendralja , Xhamia edhe ma hiq se ėshtė vendi i perkuljes para Allahut...!

Guri i madh
28-06-11, 22:04
O'ju kundershtaret e xhamis , nėse jeni kundėr njė ndertesės se xhamiisė, ndoshta nuk keni fuqi tė kundėrshtoheni njė tokėdridhjeje qė meriton ky tokė ja 9 shkallė se jeni qu peshė e emrin e Zotit keni harru .
Ndoshta ne atė qast ju bjer ndėrmend tė brohoritni pėr herė tė fundit'' O All'llah '' shpėtom ''.premium po e perdori nji thenje te pantes


panta thot


kur i lexojna shkrimet e juaja krijohet pershtypja se jeni duke ndejt kamb kryq me zotin e po i dredhni cigaret nga kutia me duhan qe ju ka dhan zoti

taraku-1
28-06-11, 22:10
premium po e perdori nji thenje te pantes


panta thot


kur i lexojna shkrimet e juaja krijohet pershtypja se jeni duke ndejt kamb kryq me zotin e po i dredhni cigaret nga kutia me duhan qe ju ka dhan zoti
Ajo qka thot Phanta, ska kurfar logjike ndersa ajo qfar thot premium eshte logjike.....

premium
28-06-11, 22:14
premium po e perdori nji thenje te pantes


panta thot


kur i lexojna shkrimet e juaja krijohet pershtypja se jeni duke ndejt kamb kryq me zotin e po i dredhni cigaret nga kutia me duhan qe ju ka dhan zoti
Gabim e ki guri , ju jeni qė nuk besoni nė Zot , andaj pėr me ju bind egzistencėn e Tij , mere pantėn e tė dyve bashkė ju qesi njė slik ( foto) me Zotin pėr me ju vėrtetu egzistenzėn e Madhit Zot.

Hajt mos kini derd ka me ardhė pėr tė gjithė ajo ditė pėr bindje .

edhe qito po ti perkujtoj ... nuk jane budalla intelektualėt e perendimit qė afrohen besimit Islam , sepse vdekja ėshtė diēka e patejkaluse.

Guri i madh
28-06-11, 22:18
Gabim e ki guri , ju jeni qė nuk besoni nė Zot , andaj pėr me ju bind egzistencėn e Tij , mere pantėn e tė dyve basht ju qesi njė slik ( foto) me Zotin pėr me ju vėrtetu egzistenzėn e Madhit Zot.

Hajt mos kini derd ju ka me ardhė pėr tė gjithė ajo ditė pėr bindje .

edhe qito po ti perkujtoj ... nuk jane budalla intelektualėt e perendimit qė afrohen besimit Islam , sepse vdekja ėshtė diēka e patejkaluse.


ne besojna ne zot


po zoti me neve disi nuk po na e jap kutin e duhanit me e dredh

ju e keni kthye prej juve

Llapjani_HH
29-06-11, 17:24
Katedralja nuk eshte ne Kompleksin Universitar kurse Kisha po .
Por une nuk kisha dashte qe te ndertohet nje Xhami e Madhe ,ne kete Kompleks ,sikur Kisha dhe te mbetet shkret ashtu sikur ka mbete kjo kishe!!!
Loja rreth Xhamise eshte nje Loje e rrezikshme dhe e pergaditur mire .Nga kush do te mesojme me vone por n'a takon te gjitheve te jemi shume te matur dhe shume syqele !
Eshte ,padyshim ,nevoje e xhematit te Prishtines por ,per momentin ,eshte KERKESE e nje grupi qe me se paku eshte i interesum per Xhami dhe Besimin Islam .
Institucionet e Kosoves ketu duhet te jene shume te vendosura dhe bashk.Jo per t'i ba kurtha njeri tjetrit sepse ne kete KURTHE do te mbyten te gjithe bashk po nuk ju qasen seriozisht!!

Pėr katedralen u rrėzua njė SHKOLLĖ (Xhevdet Doda), e pėr Xhami nuk po kėrkohet me u rrėzue shkolla.

sherri
29-06-11, 19:48
Pėr katedralen u rrėzua njė SHKOLLĖ (Xhevdet Doda), e pėr Xhami nuk po kėrkohet me u rrėzue shkolla.
ncncnccncn qysh po ju teket si budallve n'kos, jau la dikush qet shprehje u lxu shkoella....cfar objekti ishte ajo shkolle? as shtalle me ba nuk e ka vlejt,edhe para se te ishte shkoell,ka qen "stanic" xhanarie,edhe burg....keshtu qe nuk ishte najfar objekti qe dikush ka pas simpati per te....... allahqe:tongue: katedralja u dal e mire:wink:

taraku-1
29-06-11, 20:56
ncncnccncn qysh po ju teket si budallve n'kos, jau la dikush qet shprehje u lxu shkoella....cfar objekti ishte ajo shkolle? as shtalle me ba nuk e ka vlejt,edhe para se te ishte shkoell,ka qen "stanic" xhanarie,edhe burg....keshtu qe nuk ishte najfar objekti qe dikush ka pas simpati per te....... allahqe:tongue: katedralja u dal e mire:wink:

Edhe xhamin kemi me ndertue bajagi te mire, qender kulturore islame ...., edhe nime ka me ju dhan nje panoram qytetit bajagi e fort...

se sta vet kush ty mujen e vocerr....

se harrova per pak ... baba mret po e investojke, deri ne 100 miljon euro ne pjesen e pare...lirisht.

Neferta
29-06-11, 22:01
Edhe xhamin kemi me ndertue bajagi te mire, qender kulturore islame ...., edhe nime ka me ju dhan nje panoram qytetit bajagi e fort...

se sta vet kush ty mujen e vocerr....

se harrova per pak ... baba mret po e investojke, deri ne 100 miljon euro ne pjesen e pare...lirisht. Abdylhamiti i junanistanit u ngjall a qudi po keshe ka vdeke ai thi.

Neferta
29-06-11, 22:12
"Spanja dhe potugalija me se shumti jan zhvilluar ekonomikisht duke ndertuar objekte te kultit apo jo" njekohsisht Greqija qe te gjith pasurin e ka te regjistruar si "metohija" pra pron e kishave dhe manastirvet sivjet eshte ne top listen e shteteve me nje fitim humbes me shifra stratosferke. Ani pse duhet ndertuar gjami dhe kisha ne baze te kerkesave te besimtarve te konfesinoneve te ndryshme , kultura e popullit arab nuk duhet bartur te ne paramendo me deve ne sheher, as ne veshje e as ne arkitekture. Nuk do te thot i afrohesh Krijuesit te boteve nese nderton diqka madheshtore, aq madheshtore ishte edhe kulla e Babilonit por babilonasit nuk e pane zotin kurr.

Makresh
29-06-11, 22:21
Rektori i UP-es, eshte perkohesisht aty. Xhamia nuk do te ndertohet ne oborr te fakultetit sikur kishat e krishtera, qe jan qe te dyja pa leje-ndertimi.

Xhamia do te ndertohet, aty ku Bashkesia Islame e sheh te arsyeshme qe te jet. !

panta_rhei
30-06-11, 00:20
Pėr katedralen u rrėzua njė SHKOLLĖ (Xhevdet Doda), e pėr Xhami nuk po kėrkohet me u rrėzue shkolla.

llapou,
a don me t'kallzu dicka n'vesh?

Katedralen, e kena maru per piiiiiik t'piiikkkkeeesss e t'piiiikkkess se qejfit.
E kena maru si monument te lirise, te bombardimit te shkinise e te shpetimit te shqiptarise.

A e din ti qe shqiptaret shqiptaret me u qu e me e mbajte nga nje kryq dy metra te madh ne shpine kahdo qe shkojne neper rruge, pak eshte per me ju falenderu botes se krishtere. Kurrgje nuk eshte ne krahasim me ate qe e kane ba ata. Ata e kane bombardu beogradin ej. Zemren e cetnikve e te shkinise e kane bombardu. Veq per neve e kane bombardu, per hater te shqiptarve ia kane kalle zemren shkinise rusise iranit edhe libise...
A e din ti qe pa qato bombardime, jo xhevdet doden, po as shpijen e babes e t'nanes nuk t'kish ra ne mend me e permend sot.
E ti sot paske mbet me qite kaqapordhica "devdet toda e terrci verrci". prralla t'internetit.

Me u kthy me kqyre qysh jane sjelle vendet arabe e muslimane ndaj shqiptareve gjate pushtimit nga shkijet, qysh ia kane lemu b*then rusise e serbise, na eshte dashte qat dite qe jemi kthy ne Kosove me t'ju hy krejt xhamiave e me t'ju kajte nanen me i zhduke me themel.
Po qe nuk e kemi ba. Nuk e kemi ba sepse jemi popull dyftyresha.

Dikush ketu po mundohet me thene se ne qe jemi kunder xhamise ose islamit, qenkemi kunder vllaznive tane shqiptare qe jane musliman.
Eshte mendim shume djallezor ky.

Na e urrejme gripin, semundjen e gripit. Shume e urrejme edhe me mujt e zhdukim.
Na e dojme vllaun. Shume e dojme saqe jemi ne gjendje me ba gjithcka per mos me i ndodhe dicka e keqe.
E dojme vllaun njesoj, edhe kur e ka gripin.
Nese e du vllaun edhe kur e ka gripin, nuk dmth mos me vazhdu me e urrejte e me e zhduke gripin.

nejse,
edhe xhamine do ta keni, o shoq, por nuk keni me u sheru as atehere, veq sa do t'u keqesohet semundja e shpirtit te prishur. "Geisteskrank" e quajne gjermanet, kshtu per me i ra taman. Qasi jeni ju.

Makresh
30-06-11, 07:47
He robi i shkret, hy ēa thot : "Po i falenderohemi kryēit, sepse na ēliroj nga nje kryē tjeter", fillozoof je ! :wink:

Per pik te pikėssssss qefit, eshte ndertu edhe katedralja e par ne prishtin, nga presidenti i kosoves, me urdher te presidentit te serbis ! Pse more qena atehere nuk protestuat kunder nje kulti ne oborr te fakulltetit ? Ah, harrova ! KRYĒI, n'qaf ju paqt, per krishtin jo 1, po edhe shkollat i prishni sa jan nerkomtart ne kosove :smile:

Mir qe po e din, se xhamia do te ndertohet heret a von, dhe ate mu ne qender, jo afer, por ne mexhe me Fakultetin ahahahaa,. un u knaqa me kete situat, beso qe sa her t'persekutohen muslimanet, them Mashallah ne vete, e di qe fitorja o e jona :D

taraku-1
30-06-11, 08:06
"Spanja dhe potugalija me se shumti jan zhvilluar ekonomikisht duke ndertuar objekte te kultit apo jo" njekohsisht Greqija qe te gjith pasurin e ka te regjistruar si "metohija" pra pron e kishave dhe manastirvet sivjet eshte ne top listen e shteteve me nje fitim humbes me shifra stratosferke. Ani pse duhet ndertuar gjami dhe kisha ne baze te kerkesave te besimtarve te konfesinoneve te ndryshme , kultura e popullit arab nuk duhet bartur te ne paramendo me deve ne sheher, as ne veshje e as ne arkitekture. Nuk do te thot i afrohesh Krijuesit te boteve nese nderton diqka madheshtore, aq madheshtore ishte edhe kulla e Babilonit por babilonasit nuk e pane zotin kurr.

Nuk eshte qeshtja ta njohim Krijusin me ndertimin e xhamis ne qender, por eshte nevoj ..., mos harro xhamia qe paska qen diku te hotel iliria ne afersi aty e ndertuar diku para 500 viteve e kan rrxue kumunistat/ateist ne vitin 1951-4..para disa mujve KK pr, paska rrenuar objekte prone te vakufit, siku ne pr... afer diku...,, tash kta duhet me gjet nje vend ne qender...

Ne qender prej llesne pejtoni, qendra boro ramizi ,ulpiana e deri te qeveria parlamenti pjesa e eperme prej menxes se studentve e deri te ministria e arsimit bile edhe me tel deri te xhamia te kater llullat e bajagi hapsire e madh eshte duke e marr parasysh qe ne UP perkohsisht eshte hap edhe vendi ku studentet bejn namaz ne munges te kohes dhe xhamit qe jan larg ne dardani dhe breg dielli e ajo e qarrshis... eshte distanc e madhe, mos harro UP ka student te gjitha viseve , xhami ska ku besimtart mundem meu fal qka banojn ne ato ndertesa mbrenda ktyre km kti harku

Sa ka studenta te UP qe frekunetojn gjat dites, kije parasysh mandej banoret qe jan ne at qark ..??? eshte e nevojshme.. me i mbulue kerkesen e xhematit...

Ka kalue ma koha e phantes,guri sylajt,artistit,sherrit, murrizit e qaklapankave kumunista me feja e shqiptarit o shqptaria ... gjeneratat e reja po krenohen me islamin po e shprehin haptas nuk po kan frik me gthene jam musliman per dallim nga kta qe i ceka me lart.. kta me ju hy ne hater evropes krywin rond sa jan vet e bajn kta as fetar, as kombtar...

taraku-1
30-06-11, 08:17
He robi i shkret, hy ēa thot : "Po i falenderohemi kryēit, sepse na ēliroj nga nje kryē tjeter", fillozoof je ! :wink:

Per pik te pikėssssss qefit, eshte ndertu edhe katedralja e par ne prishtin, nga presidenti i kosoves, me urdher te presidentit te serbis ! Pse more qena atehere nuk protestuat kunder nje kulti ne oborr te fakulltetit ? Ah, harrova ! KRYĒI, n'qaf ju paqt, per krishtin jo 1, po edhe shkollat i prishni sa jan nerkomtart ne kosove :smile:

Mir qe po e din, se xhamia do te ndertohet heret a von, dhe ate mu ne qender, jo afer, por ne mexhe me Fakultetin ahahahaa,. un u knaqa me kete situat, beso qe sa her t'persekutohen muslimanet, them Mashallah ne vete, e di qe fitorja o e jona :D

A po e heton ku eshte defekti tek phanta dhe njerzit e sojit te till, kta qitash me ardhe nje forc tjeter dhe me u largue nato ky kapet mas tyne...,se mendon se jan Zot, (istagfirullah) defek se fen e merr nga njeriu e jo nga Krijusi nga Allahu xh.sh dhe u akuzon te gjithe muslimanet nga Arabia e vendev e tjera, me pas kan i derguar i Allahut Ibrahim Rugova dhe musliman ky katadralen kerrsh e kish bo llom krejt.... kta jan idhujtar idhull e kan rugoven ky e artisti e sherri e qesi far.... qufarsh, po i rrxoj xhamijat pse spo na njeh shtet arabia apo muslimanet hahahaha, far mashklli ...po une nuk boj namaz per arab apo per turk, por boj namaz per Allahun xh.sh ....ktu o defekti i tina qe tash neser me u largue edhe me marr mongolt Kosven ky kur kthehet e rrxon katadralen thot pse sna keni mbrojt e njoft....

quksh breeee kthjellu....

e mbshtetju Allahut e jo perandorive qe vijn e shkojn...

panta_rhei
30-06-11, 08:29
A po e heton ku eshte defekti tek phanta dhe njerzit e sojit te till, kta qitash me ardhe nje forc tjeter dhe me u largue nato ky kapet mas tyne...,se mendon se jan Zot, (istagfirullah) defek se fen e merr nga njeriu e jo nga Krijusi nga Allahu xh.sh dhe u akuzon te gjithe muslimanet nga Arabia e vendev e tjera, me pas kan i derguar i Allahut Ibrahim Rugova dhe musliman ky katadralen kerrsh e kish bo llom krejt.... kta jan idhujtar idhull e kan rugoven ky e artisti e sherri e qesi far.... qufarsh, po i rrxoj xhamijat pse spo na njeh shtet arabia apo muslimanet hahahaha, far mashklli ...po une nuk boj namaz per arab apo per turk, por boj namaz per Allahun xh.sh ....ktu o defekti i tina qe tash neser me u largue edhe me marr mongolt Kosven ky kur kthehet e rrxon katadralen thot pse sna keni mbrojt e njoft....

quksh breeee kthjellu....

e mbshtetju Allahut e jo perandorive qe vijn e shkojn...

gjes :biggrin:

o shqiptar
o magar,

po ju me kon rob zoti,
me kon njerz per se mbari,
me kon falenderues qashtu qysh e don njerzia,
na musliman po, askush s'po na ndal,
po na edhe kur te shkojme neper xhamija me e fale namazin duhet me e mbajte nga nje kryq te vogel ne xhep a ne dore ne shenje falenderimi,
ne shenje falenderimi per ata qe kur t'ua permendim emrin duhet me na pike lotet nga kujtimi i atij tmerri qe kemi qene kur po na zhdukej fara jone njerezore e kombetare nga faqja e dheut.
vec 10 vjet i ka qe kane kalu prej asaj kohe, e ju sot po qitni pordha me mjekrra kunder amerikes e natos bre jau q...
sikur qe jau ka q...
edhe eshte duke jau q... perdite e ma shume, zi e ma zi

taraku-1
30-06-11, 08:42
gjes :biggrin:

o shqiptar
o magar,

po ju me kon rob zoti,
me kon njerz per se mbari,
me kon falenderues qashtu qysh e don njerzia,
na musliman po, askush s'po na ndal,
po na edhe kur te shkojme neper xhamija me e fale namazin duhet me e mbajte nga nje kryq te vogel ne xhep a ne dore ne shenje falenderimi,
ne shenje falenderimi per ata qe kur t'ua permendim emrin duhet me na pike lotet nga kujtimi i atij tmerri qe kemi qene kur po na zhdukej fara jone njerezore e kombetare nga faqja e dheut.
vec 10 vjet i ka qe kane kalu prej asaj kohe, e ju sot po qitni pordha me mjekrra kunder amerikes e natos bre jau q...
sikur qe jau ka q...
edhe eshte duke jau q... perdite e ma shume, zi e ma zi

Mos shaj ...po hajde te xhuman... te qarrshia aty

Temat mos i prish, sec mue sem han k.... as per ty as per ata en kreysi qe te perkrahin une tqi nnoen me gjith ta.... shkurt, qysh dush e njekum....
me nis se kush na ka q prej perandorive...qe 3000 vjet krejt znaqwka e ogerlica ish dasht me bajt...

por mjafton me flm Allahun xh.sh.

ps" sharja nuk o prej muslimani, por em ka met pej shqiptarve... kultur.Allahu em falt

Llapjani_HH
30-06-11, 18:03
llapou,
a don me t'kallzu dicka n'vesh?

Katedralen, e kena maru per piiiiiik t'piiikkkkeeesss e t'piiiikkkess se qejfit.
E kena maru si monument te lirise, te bombardimit te shkinise e te shpetimit te shqiptarise.

A e din ti qe shqiptaret shqiptaret me u qu e me e mbajte nga nje kryq dy metra te madh ne shpine kahdo qe shkojne neper rruge, pak eshte per me ju falenderu botes se krishtere. Kurrgje nuk eshte ne krahasim me ate qe e kane ba ata. Ata e kane bombardu beogradin ej. Zemren e cetnikve e te shkinise e kane bombardu. Veq per neve e kane bombardu, per hater te shqiptarve ia kane kalle zemren shkinise rusise iranit edhe libise...
A e din ti qe pa qato bombardime, jo xhevdet doden, po as shpijen e babes e t'nanes nuk t'kish ra ne mend me e permend sot.
E ti sot paske mbet me qite kaqapordhica "devdet toda e terrci verrci". prralla t'internetit.

Me u kthy me kqyre qysh jane sjelle vendet arabe e muslimane ndaj shqiptareve gjate pushtimit nga shkijet, qysh ia kane lemu b*then rusise e serbise, na eshte dashte qat dite qe jemi kthy ne Kosove me t'ju hy krejt xhamiave e me t'ju kajte nanen me i zhduke me themel.
Po qe nuk e kemi ba. Nuk e kemi ba sepse jemi popull dyftyresha.

Dikush ketu po mundohet me thene se ne qe jemi kunder xhamise ose islamit, qenkemi kunder vllaznive tane shqiptare qe jane musliman.
Eshte mendim shume djallezor ky.

Na e urrejme gripin, semundjen e gripit. Shume e urrejme edhe me mujt e zhdukim.
Na e dojme vllaun. Shume e dojme saqe jemi ne gjendje me ba gjithcka per mos me i ndodhe dicka e keqe.
E dojme vllaun njesoj, edhe kur e ka gripin.
Nese e du vllaun edhe kur e ka gripin, nuk dmth mos me vazhdu me e urrejte e me e zhduke gripin.

nejse,
edhe xhamine do ta keni, o shoq, por nuk keni me u sheru as atehere, veq sa do t'u keqesohet semundja e shpirtit te prishur. "Geisteskrank" e quajne gjermanet, kshtu per me i ra taman. Qasi jeni ju.

pantrus
nuk mė njeh as nuk tė njoh, prandaj nuk ka nevoj mem kallxue kurgja n'vesh.

N'qoftse ju e keni ndėrtuar katedralen pėr pikė tė qejfit, Xhamija do tė ndėrtohet pėr nevojat e qytetarėve.

Nuk punohet njė punė pėr inati tjerve se nuk ja sheh hajrin.

Zanzi/M
30-06-11, 18:23
Merret vesh se dikush ja ka ngreh veshin, llapoq ja ka bo Fuad Ramiqit. Keshtu qe neser nuk ka bllokim rrugeve ndoshta as proteste nuk ka.

Thojn: stupci u dal preh xhehneti.

Makresh
30-06-11, 23:01
Disa ore me heret e postova nje shkrim qe thash qe Fuadit ja kan ngreh veshin llapoq ja kan bo. Lexoje shtypin qe gjemati ska me dal ne protesta.

Qe dmth se stupci osht fort i mire nganjhere.

Prit bon saber dhe mos u ngut, se kush ngutet,.. nime i bon hunt pershesh :)

Degjova qe komuna ja paska lejuar Bashkesis Islame ngritjen e nje mega-Xhamie dhe te nje qendre Islamike ne Prishtine. Pra e kan autorizimin, por ata gjithsesi do te falen nesra ne rruge, se eshte pjes e ritualit ! Xhamiat s'do te zbrazen tani qe kan marr lejej ndertimi.

Guri i madh
30-06-11, 23:23
ehh smet neser ne kompleksin univerzitar kam me shkue


me vue gurthemelin e ngritjes se nji kioske me shit takvima


shpresoj se buk me pengojn

Oqeani
30-06-11, 23:27
Gjersa Ortodokset u "lodhen" me ndertimin e kishesh, katoliket u "ndjersiten" rrenuan dhe ndertuan!
Por ja qe sa leht e kan muslimanet: Biblioteka ka kupollat fantastike, nuk i mbetet per pos minares !
Ja sa leht qeeshte, perse po lodhemi me shkrime, filloni minaren dhe ja u realizua projekti !

valiii
30-06-11, 23:37
Prit bon saber dhe mos u ngut, se kush ngutet,.. nime i bon hunt pershesh :)

Degjova qe komuna ja paska lejuar Bashkesis Islame ngritjen e nje mega-Xhamie dhe te nje qendre Islamike ne Prishtine. Pra e kan autorizimin, por ata gjithsesi do te falen nesra ne rruge, se eshte pjes e ritualit ! Xhamiat s'do te zbrazen tani qe kan marr lejej ndertimi.

Masi komuna e paska jape driten e gjelbert neser po delshim protesta veq per shmek ...

qy e kane jap lejen ej ncncncncncn :))

Guri i madh
30-06-11, 23:40
Masi komuna e paska jape driten e gjelbert neser po delshim protesta veq per shmek ...

qy e kane jap lejen ej ncncncncncn :))o isese po i duhen votat me rrxue hashimin


aj rauf denktashi i juv i tha thaqit pse nuk po i mban premtimet qe na i ke dhan per ndertimin e gjamis

taraku-1
30-06-11, 23:52
A po dihet vendi ku ..., se me dhan kta qare skan si popi qorapat..., po ku, qe sna pelqen se marrim, kah rilindja posht anej ..se dojm... veq en qender... ne hapsiren e fakultetit...

Allahut i takon flm qe ja u ka dhan mendjen e hajrit...

jadore
30-06-11, 23:54
Gjersa Ortodokset u "lodhen" me ndertimin e kishesh, katoliket u "ndjersiten" rrenuan dhe ndertuan!
Por ja qe sa leht e kan muslimanet: Biblioteka ka kupollat fantastike, nuk i mbetet per pos minares !
Ja sa leht qeeshte, perse po lodhemi me shkrime, filloni minaren dhe ja u realizua projekti !

oqean, a je ne vehte more , idet idioteske gjithesecilit mendja ja prodhon por vetem per vehte i perkufizon .
ti as ne humor e siper nuk guxon ta lansosh kete shkrim se i jep iden ndonje te krisuri ..
p.s.
neve na duhet xhamia , na duhet kisha gjithesesi , na duhet edhe sinagoga pse jo , por na duhet edhe dija ,gjithesecili duhet ta kete kultin e vet ku ti falet ..gjithesecili duhet te merr ate qe i takon e meriton ..

valiii
30-06-11, 23:58
Po qe de, diēka duhet mu bo sebep... Votat ja dhojme DR Shefqes e ai le t'i shkep nga tja doje qefi :))

taraku-1
01-07-11, 00:00
Elheme nom nom edhe ti... po e jep kontributin tėnd

drejtat e barabarta a

veq jo si nxen bibloteka... Allahu ka dasht i ka udhzue ne islam miletin e sidomos gjeneratat e reja... me 5 vakte namaz edhe me dy fakullteta njekohsisht...,nuk po ankohen..qe spo kan vakt mu fal...

iku koha e kumunizmit...shkurt e kish pas jan mbet disaaa si jetima si zojve kur ju hup pulaaa hahaha Allahu i udhzoft...

Makresh
01-07-11, 00:00
Po qe de, diēka duhet mu bo sebep... Votat ja dhojme DR Shefqes e ai le t'i shkep nga tja doje qefi :))

:biggrin:

Mos e perzij dr. Shefqet Krasniqin, se vallahi qef me te madhe s'kisha pasur sikur ta benin imam per nje xhami edhe me te madhe se xhamia e madhe aktuale :smile:

taraku-1
01-07-11, 00:03
:biggrin:

Mos e perzij dr. Shefqet Krasniqin, se vallahi qef me te madhe s'kisha pasur sikur ta benin imam per nje xhami edhe me te madhe se xhamia e madhe aktuale :smile:

Hahahahah ai ne moshen 50 vjeqare ne past ymer qe i jep Allahu xh.sh , kysmet dasht Allahu mu bo imam i katadrales...se deri ateher udhzohen gjeneratat e reja... a


ps: o vali tregom qka te veta a... ok

Makresh
01-07-11, 00:14
Hahahahah ai ne moshen 50 vjeqare ne past ymer qe i jep Allahu xh.sh , kysmet dasht Allahu mu bo imam i katadrales...se deri ateher udhzohen gjeneratat e reja... a


ps: o vali tregom qka te veta a... okAhahahaha mo bre mos jav permend shendrrimin e katedrales ne xhami, se tash e kan nje website ku mund te ankohen : www.vatikan.va-fa-enc... aahahahahhahahaa

taraku-1
01-07-11, 00:22
Ahahahaha mo bre mos jav permend shendrrimin e katedrales ne xhami, se tash e kan nje website ku mund te ankohen : www.vatikan.va-fa-enc (http://www.vatikan.va-fa-enc)... aahahahahhahahaa

Pak po i ngucim,se qe 1 jave na kan shtre zullumin, sikur hienat...veq u bojshin bashk edhe, '' hej na ju rrehim dajak, na sju lojm mu fal me bo namaz, jeni keshtu jeni ashtu..., jo ndertimit te xhamis ne qender te pr...''

nejse neser po dalim per qef po falum haahahha si duket e anulun se organizimi u kan prej dy qyteteve me autobusa hahaha prej meke e medine te Kosoves...,e din guri i madhe prej cilave qytete haahaah

ps: Jo jo katadralen se prekim jo, nuk thot islami me i prek objektet e tyre ata e kan fen e tyre ne tonen......!

Neferta
01-07-11, 07:40
Pak po i ngucim,se qe 1 jave na kan shtre zullumin, sikur hienat...veq u bojshin bashk edhe, '' hej na ju rrehim dajak, na sju lojm mu fal me bo namaz, jeni keshtu jeni ashtu..., jo ndertimit te xhamis ne qender te pr...''

nejse neser po dalim per qef po falum haahahha si duket e anulun se organizimi u kan prej dy qyteteve me autobusa hahaha prej meke e medine te Kosoves...,e din guri i madhe prej cilave qytete haahaah

ps: Jo jo katadralen se prekim jo, nuk thot islami me i prek objektet e tyre ata e kan fen e tyre ne tonen......!
Kush jan ATA dhe e kujte eshte karedralja perveq e shqiptarve? . pse i urreni te tjeret kur njeriu eshte qenje njejs ne horizontin toke, a beni mende sa i urren shtresa muslimane mjekerrafganofilet qe nuk kan lidhje me islamin tradicional shqiptare. A ju duket se i sillni te mira Kosoves duke importuar nje jokulture nga nje humnere afriko-aziatike, a e dini se islami eshte pranuar ne kohe te vonshme te popullit te krishter shqiptare. Dhe se fundi familja e fundit qe pranoj islamin eshte UKHAXHA nga peja. dikun ne funde te shekullit 19.

valiii
01-07-11, 08:14
Ti vet thua se njeriu eshte qenie njejes ne horizontin toke, atehere pse te pengon mjekrra e nje besimtari qe me me tamin mund te del 1 mjekerr ne 3/4000 banor.
E pse pra nuk te pengon kultura jevropjane e importuar kur sot ke gati ēdo te 50 tin mashkull qe i heq vetullat, ngjyros floket, konsumon narkotike te ndryshem.
Mbiemer Ukehaxha nuk ka ne Peje, ndoshta diku ne rethin e Pejes, po pse ēka ka lidhje kjo, se kush e pranoje apo e refuzoje Islamin ne ate shekull. Njerzit e pranojne dhe e refuzojne per ēdo dite, ata qe jane ne kerkim te vertetes e gjejne Zotin e tyre ne Islam burimor e jo ne ikona, statuja ne te ashtuquajturin islam me tradita shqiptare, tyrbe teqe, sheha, burdusha, dervisha...

Makresh
01-07-11, 08:39
Kush jan ATA dhe e kujte eshte karedralja perveq e shqiptarve? . pse i urreni te tjeret kur njeriu eshte qenje njejs ne horizontin toke, a beni mende sa i urren shtresa muslimane mjekerrafganofilet qe nuk kan lidhje me islamin tradicional shqiptare. A ju duket se i sillni te mira Kosoves duke importuar nje jokulture nga nje humnere afriko-aziatike, a e dini se islami eshte pranuar ne kohe te vonshme te popullit te krishter shqiptare. Dhe se fundi familja e fundit qe pranoj islamin eshte UKHAXHA nga peja. dikun ne funde te shekullit 19.

E kush te foli ty per urrejtje ? Ne s'lutemi ne katedrale, ajo eshte ndertu, eshte fakt egziston qe dmth mund ta prekesh me duar, ka kryēin dhe muslimani s'ka cfar te kerkon aty, nese vec per ta vizituar. Sipas Bashkesis Islame, s'ka Islam Shqiptar, egziston nje Islam, e ky Islam eshte Islami qe predikoi Muhamedi a.s. ! Ti ndoshta, mendon qe Islami tradicional shqiptar, eshte vetem gjat kohes se komunizmit ? :tongue: Jo moj, ajo s'eshte asgja ! Ajo eshte te jesh musliman me emer, por jo edhe me veper.

Makresh
01-07-11, 08:41
Pak po i ngucim,se qe 1 jave na kan shtre zullumin, sikur hienat...veq u bojshin bashk edhe, '' hej na ju rrehim dajak, na sju lojm mu fal me bo namaz, jeni keshtu jeni ashtu..., jo ndertimit te xhamis ne qender te pr...''

nejse neser po dalim per qef po falum haahahha si duket e anulun se organizimi u kan prej dy qyteteve me autobusa hahaha prej meke e medine te Kosoves...,e din guri i madhe prej cilave qytete haahaah

ps: Jo jo katadralen se prekim jo, nuk thot islami me i prek objektet e tyre ata e kan fen e tyre ne tonen......!

Sigurisht, bile tybe n'paqt as qeshme ku mund te marrim abdes :tongue: E di qe e ka ni kurit para miletit aty, amu vec mi la durt e mi sterrpik njerzit e ka ahahahahaa ngucakeq !

Neferta
01-07-11, 13:48
Se pari kultura kombetare shqiptare nuk ka asgje te perbashket me popullin arabo-izraelit, se dyti veshshja arabe me" fustana" dhe me tunike apo si ju thon atyre nuk ka lidhje me veshjet tradicionale te ne se treti gjuha arabe, se katerti mjekrrat arabe qe nuk jan ne tradite te ne shqiptaret se pesti mesimi jo hanefi si nje si nje vijim tradicional, se pesti dallimi i shpirtrores rrenjesore kolektive historike dhe kultuirore te popujve te lindjes dhe popullit tone ka dallim shum te madh . paramendoni nje shqiptare me tirqi imam ne ndonje vende te lindjes duke predikuar shqip ne falltore muslimane a do te shkonte ndokush me thirrjen e tij per namaz. Paramendoni nje myezin qe nga kulla shqiptare e ndertuar ne lindje thrret ezan.

taraku-1
01-07-11, 15:42
Kush jan ATA dhe e kujte eshte karedralja perveq e shqiptarve? . pse i urreni te tjeret kur njeriu eshte qenje njejs ne horizontin toke, a beni mende sa i urren shtresa muslimane mjekerrafganofilet qe nuk kan lidhje me islamin tradicional shqiptare. A ju duket se i sillni te mira Kosoves duke importuar nje jokulture nga nje humnere afriko-aziatike, a e dini se islami eshte pranuar ne kohe te vonshme te popullit te krishter shqiptare. Dhe se fundi familja e fundit qe pranoj islamin eshte UKHAXHA nga peja. dikun ne funde te shekullit 19.

O veq dakiku si ka ardhe edhe myftiut te politizuar tu Kosoves Naim leshit...qe enet me kerr te blinduar..., prej kujt ka me u tut i pis a ? ai mas pari duhet me je tut Allahut edhe me dal si Erdogani pa truproje pa sen hiq... me shkue ne vizita e sene vene...., e jo me kerre te blindume me mu en ... po qfar hama myftiu ai i mevludeve i hajmaliave burdushave, mos ju beso atyne se pa iman shkon... ti merr 50.euro per ni hajmali e stafit te tyre qe bojn biznese... e thirret ne emer te popullit e fes... kur i vdes dikush i njofshum 50 hoxhollar mledhen rreth e kishe po kendojm Kuran e kur vdes fukaraja xhenazen mi dhe ja len... qfar myftiu o ky... qe bon dallime ,feja islame nuk bon dallime i pasur i varfer..., e myftiu po, prijs i besimtarve zgerdhihet neper restorane ku pihet rakiaaa pederi i zanave... me koleg te stafit qendror e me qesi far politikanash... phiiiii....

Nuk o kerkund ky jo, as BIK ....
dallon islami hak, nga hoxhollart e mevludeve tradicional alla/burdusha e hajmalia ka 50 euro ... sihirbazave....

Megjithse ta paskan dhan pergjigjejen vali dhe makreshi...

Oqeani
01-07-11, 18:06
Elheme nom nom edhe ti... po e jep kontributin tėnd

drejtat e barabarta a

veq jo si nxen bibloteka... Allahu ka dasht i ka udhzue ne islam miletin e sidomos gjeneratat e reja... me 5 vakte namaz edhe me dy fakullteta njekohsisht...,nuk po ankohen..qe spo kan vakt mu fal...

iku koha e kumunizmit...shkurt e kish pas jan mbet disaaa si jetima si zojve kur ju hup pulaaa hahaha Allahu i udhzoft...


400 vende vetem ne salllat e leximit, +koridoret, bodrumet, byfeja, + hapesira e jashtme ....


Jadi, po thash moj se me lehte e me shpejte kurtalisen njerzimi para dimrit nen kulem falen - JO mire po thua se, shpesh hajgarja behet e vtete ! ( A e kepa sidomos nedashni dikush i thot dikujte : Tedua pe hajgare, e ne fund perfundojne ne kurorezim) !
Ani se nuk kam me "fole" me !

GURI SYLAJ
01-07-11, 18:20
Po e shohe qe Zoti nuk ju rahaton pa e ba buqkurish cdo teme!
Por ,do te ishte mire ,qe ,se paku kur flisni per Besimin dhe Zotin te keni pak rrespekt per veteveten!!
Kur nuk dini eshte me mire mos me fole .
Dikush tha nuk ka Islam Shqiptar !!??
E une po i them ka, ka !!
Pak si me rrotlla-
Cka ishin Muhameti a.s. ,Ymeri ,Ebu Bekiri ,Alia ,Zejdi etj ne mes vedi dhe, pse raportet e njeta ,as qe behet fjale te "mbillen"(nese me Kuran veq lejohen) ne Traditen Shqiptare!!?
Pra ,fjalen pak pa e qu ne pazar qitne ne Kanar!!

P.s

E dij se tash do e keni pak siklet por me mire me heshte!
Kujtojeni mendimin e art te Ludwig Wintenshtajnit

Makresh
01-07-11, 19:04
Po e shohe qe Zoti nuk ju rahaton pa e ba buqkurish cdo teme!
Por ,do te ishte mire ,qe ,se paku kur flisni per Besimin dhe Zotin te keni pak rrespekt per veteveten!!
Kur nuk dini eshte me mire mos me fole .
Dikush tha nuk ka Islam Shqiptar !!??
E une po i them ka, ka !!
Pak si me rrotlla-
Cka ishin Muhameti a.s. ,Ymeri ,Ebu Bekiri ,Alia ,Zejdi etj ne mes vedi dhe, pse raportet e njeta ,as qe behet fjale te "mbillen"(nese me Kuran veq lejohen) ne Traditen Shqiptare!!?
Pra ,fjalen pak pa e qu ne pazar qitne ne Kanar!!

P.s

E dij se tash do e keni pak siklet por me mire me heshte!
Kujtojeni mendimin e art te Ludwig Wintenshtajnit


S'ka Islam shqiptar, sikurse s'ka Islam arab, un e thash dhe po ta perseris qe egziston nje Islam, dhe ai eshte Universal !

Tash ju le ne mendime te arrta.

taraku-1
01-07-11, 19:08
S'ka Islam shqiptar, sikurse s'ka Islam arab, un e thash dhe po ta perseris qe egziston nje Islam, dhe ai eshte Universal !

Tash ju le ne mendime te arrta.

Demek islami eshte sistem jete per muslimanin a ! hahaha

Te jesh apo te mos jesh, ska kili mili ja je ja sje

GURI SYLAJ
01-07-11, 19:09
S'ka Islam shqiptar, sikurse s'ka Islam arab, un e thash dhe po ta perseris qe egziston nje Islam, dhe ai eshte Universal !

Tash ju le ne mendime te arrta.


Mjafton edhe kjo!!

Atehere ku eshte mospajtimi ne mes, vete , Botes Islame !???
Edhe ketu pak kujdese .Cfar kupton Ti me UNIVERZAL !!!?
Mos ndoshta qe ofron gjithecka dhe qe pranon gjithecka !!!?

Makresh
01-07-11, 19:27
Mjafton edhe kjo!!

Atehere ku eshte mospajtimi ne mes, vete , Botes Islame !???
Edhe ketu pak kujdese .Cfar kupton Ti me UNIVERZAL !!!?
Mos ndoshta qe ofron gjithecka dhe qe pranon gjithecka !!!?

Ju sikur jeni fillestar ne kete fe, martesa me te afert, ne fakt jan limitet qe muslimani nuk guxon ti kaloj ! Keto martesa nuk jan OBLIGATIVE, dhe as nuk ke sevape nese mendon qe je duke pasue dikend !

Bota Islame ka probleme me filozofet, qe dalin me gjykime te bazuara ne paragjykime te tjera. Kjo e transgreson Islamin. Mendimi i lire egziston, por jo ta kontestosh fjalen e Zotit !

Univerzal, dmth qe te percjellim mėsimėt qė na kan ardhur nga Muhamedi a.s., dhe te ushtrohen si ne Kosove, ashtu edhe ne Kinė, Afrik, Arabi, Kanad, n'Ameriken Latine,.. apo diku tjeter ne bote ! Ky eshte nje Islam, kjo eshte feja e Vetme per te cilen flet Zoti i keti UNIVERSI !


Demek islami eshte sistem jete per muslimanin a ! hahaha

Te jesh apo te mos jesh, ska kili mili ja je ja sje

E sakt ! Keta jan sikur ai shembulli qe tregohet ne Kuran, me at grupin qe ne mesin e besimtareve thon : Ne kemi besuar, e si te largohen, behen perseri me djajt e tyre dhe mohojn ēdo gje hyjnore. Problemi me keta njerez eshte ky, mendojn qe ligjin e ben njeriu, e jo Zoti ! Nese ndokush kerkon te ben leshime ne fe, le ti ben per veten e tij, e mos te hapin genjeshtra me motive nacionaliste, se kjo eshte gjeja me e ndyt qe mund ta ben ndokush, kur na e paraqet : Islamin-Shqiptar !

GURI SYLAJ
01-07-11, 20:50
Njani lidhe per kryqi
tjetri lidhe per hane
kur shahen ne mes veti-
shahen ne gjuhe te nje nane.

Zihen ne mes veti
se i kujt eshte Zoti
tere diten e dites
e qojne kote se koti.

Jo une jam me i pari
jo une jam me i miri
kurse ne Atdhe te tyre,
i huaj-eshte Veziri.

Kush s'mun i bie ne fije
ketij fare mileti
qe toke e qielle bashk
i don veq per veti............

Guri i madh
01-07-11, 20:56
A TE PYTI KUSH PER KISHEN ORTODOKSE O MUJ RUGOVA


jo askush nuk e ka pyt se rektor ka qen shkavi

kosoven e ka qeveris shkavi


e nese jeni te till mos pytni as ju

taraku-1
01-07-11, 21:02
A TE PYTI KUSH PER KISHEN ORTODOKSE O MUJ RUGOVA


jo askush nuk e ka pyt se rektor ka qen shkavi

kosoven e ka qeveris shkavi


e nese jeni te till mos pytni as ju

na jemi qeveria, ne jemi populli ne e votojm qeverin, ne ja japim voten.. edhe ne vendosim.

na jemi sovrani shumica

Guri i madh
01-07-11, 21:07
na jemi qeveria, ne jemi populli ne e votojm qeverin, ne ja japim voten.. edhe ne vendosim.

na jemi sovrani shumicaja ja hastu recht

taraku-1
01-07-11, 21:13
ja ja hastu recht

Nuk o shtir me kon i drejt.. guri. i takon...!

Guri i madh
01-07-11, 21:15
Nuk o shtir me kon i drejt.. guri. i takon...!ja ja af deutsch hat grose bedojtung zve mall ja ja

OROSHI
29-07-11, 01:21
Njani lidhe per kryqi
tjetri lidhe per hane
kur shahen ne mes veti-
shahen ne gjuhe te nje nane.

Zihen ne mes veti
se i kujt eshte Zoti
tere diten e dites
e qojne kote se koti.

Jo une jam me i pari
jo une jam me i miri
kurse ne Atdhe te tyre,
i huaj-eshte Veziri.

Kush s'mun i bie ne fije
ketij fare mileti
qe toke e qielle bashk
i don veq per veti............


Shum e bukur!