PDA

View Full Version : Ramiqi ka lidhje me Hamasin ?!


Zero Cool
01-07-11, 12:31
Schwartz: Ramiqi ka lidhje me Hamasin


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0701113650557_m.jpgNjėri nga organizatorėt e protestės pėr ndėrtimin e xhamisė nė qendėr tė Prishtinės, qė tashmė ėshtė promovuar nga protestuesit e besimit islam si lider, Fuad Ramiqi, po akuzohet nga njė gazetar amerikan i besimit islam se po pėrpiqet t’i shtrijė rrėnjėt e organizatave islamike radikale edhe nė Kosovė, shkruan Koha Ditore.


Ramiqi, i cili qe arrestuar nga forcat izraelite nė fillim tė kėtij viti, gjersa i ishte bashkuar njė karvani pėr dėrgimin e ndihmave nė Gaza tė Palestinės, po akuzohet nga gazetari

Stephen Suleyman Schwartz, i konvertuar nė mysliman, i cili ka shkruar dhjetėra artikuj pėr islamin nė Kosovė, pėr tė cilin ka thėnė se duhet tė merret si model.

Mirėpo, te Fuad Ramiqi ai sheh njė hile nė gjithė kėtė angazhim. Nė njė artikull tė botuar nė gazetėn “Standard” tė Washingtonit me titull “Nga Kosova nė Gaza”, Schwartz thotė se Fuad Ramiqi ėshtė pėrfaqėsues nė Kosovė i Rrjetit Evropian tė Myslimanėve (European Muslim Network) njė organizatė fundamentaliste e kryesuar nga Jusuf al-Qaradawi i lindur nė Egjipt, por qė jeton nė Katar dhe akademiku Tari Ramadan.

“Qaradawi dhe Ramadan udhėheqin vėllazėrinė radikale myslimane (Musliman Brotherhood) e cila sipas Thomas Joscelyn ka pasur lidhje me incidentin nė Gaza qė konsiderohet si aksion i kėsaj vėllazėrie. Hamasi nė Palestinė ėshtė gjithashtu degė e kėsaj vėllazėrie dhe Ramadan ėshtė njėri prej themeluesve tė kėsaj vėllazėrie nė Hassan al-Banna”, thotė ky gazetar.

Gjatė aksionit pėr dėrgimin e ndihmave humanitare nė Gaza, Fuad Ramiqi ishte njeri ndėr pjesėmarrėsit pėr thyerjen e bllokadės detare tė Izraelit. Ramiqi ishte bashkė me tre shqiptarė - myslimanė tė tjerė nga Maqedonia, Sami Emini, Jasmin Rexhepi dhe Sead Asipi.

Stephen Suleyman Schwartz thotė se Fuad Ramiqi – njė ish-ushtarak nė ushtrinė e ish-jugosllave qė iu bashkua ushtrisė boshnjake gjatė luftės sė viteve 1992-1995 nė Bosnjė-Hercegovinė ėshtė themelues i kėsaj vėllazėrie nė Kosovė tė quajtur “Forumi Mysliman i Kosovės” i krijuar nė vitin 2006.

“Nė ditėt e bllokimi tė Gazės, Grupi i Ramiqit kishte preferuar tė mbante tė fshehtė pėrfshirjen e tij nė gjithė kėtė histori. Por nė njė dokument tė vitit 2007 i shkruar nė gjuhėn angleze dhe i postuar nė sajtin zyrtar tė Ramiqit dėshmon ideologjinė e tij. Grupi kishte denoncuar edhe njė shkollė publike nė Kosovė, duke e kritikuar pėr moslejimin e 12 vajzave qė tė shkojnė nė shkollė me shami. Ndalimi i shamisė nėpėr shkolla nga autoritet kosovare ishte bėrė paralel me dhėnien e njė urdhri policėve pėr tė ndjekur dhe arrestuar radikalėt islamikė”, ka thėnė Schwartz.

“Konfrontimet ndėrmjet vahabistėve dhe myslimanėve lokalė kanė qenė tė dukshme nė tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor pėrshirė dhe Malin e Zi, Bosnjėn, Kosovėn, Maqedoninė dhe Shqipėrinė. Prania e tre shqiptarėve tė Maqedonisė nė skenėn e gjakderdhjes nė Gaza nuk ishte befasuese pėr vėzhguesit e islamit nė Ballkan qė kur myslimanėt nė Maqedoni u janė nėnshtruar ndikimit tė parasė arabe”, thotė ky gazetar, i cili ka themeluar edhe njė shoqatė tė quajtur Qendra pėr Pluralizėm Islamik.

Por Fuad Ramiqi mohon kategorikisht tė ketė lidhje. Shkuarjen nė Gaza ai ka thėnė se e ka bėrė vetėm pėr humanizėm.

“Forumi Mysliman ėshtė OJQ e regjistruar. Unė nuk i lexoj dhe nuk i pėrcjell ato qė ju i paskeni pėrcjellė dhe qė i lexoni. Unė jam shqiptar. E kam dhėnė njė kontribut tė madh pėr kėtė vend, kam luftuar pėr kėtė vend, e dua kėtė vend. Kjo duket nė popull, nuk kam nevojė tė kem lidhje, nuk kam, nuk kam pasur edhe nuk do tė kem asnjėherė as me Vėllazėrinė Myslimane apo me ndonjė organizate tjetėr kudo qė ndodhet nė botė”, ka thėnė Ramiqi.

“Absolutisht asnjėherė kurrė nė jetėn time nuk kam pasur asnjė lidhje me asnjė shoqatė, lėre mė organizatė, tė cilės ju i referoheni”, tha ai.

panta_rhei
01-07-11, 15:39
haj ngoni shok, ju more vllazni
t'ju kallzoj nji histuri,
cka pu ban? me m'u vaki...

Tybe une qitynve puneve si: forca e nderdijes, nenndergjegja, nenvetedija e terci-verci, s'ju vnoj fort veshin.

Ama koheve te fundit:
Qito lajmet me permbajtje e me personazhe islami, arabi, hamasi, turki, asmoni, xhamia, namazi, fuadi, ramiqi, makreshi e kurqovari ia kan nis te me japin nje reagim te cuditshem.
Si po ja filloj t'i lexoj, automatikisht neper mendje po me vjen kenga e muharrem ahmetit

rrak e tak teneqe

sajmiri me musteqe

http://www.youtube.com/watch?v=i5gjHLk0SW8&feature=youtu.be

Athua ndoshta nenvetedija po mundohet te me tregoje qe mos ta harxhoj kohen kot me muhabete t'gabelve?

p.s.
nese e kqyrni videon e kesaj konge, mos e hupni ratsin pa e lexu edhe komentin e pare aty menjhere perfundi videos!
comment epik ish, a

:biggrin:
8 dislikes ?!?!?!?!
"Ik ere pirdhuni! Pordha modhe ju ...pffff!

Muharrem Ahmeti je Nr. 1 mor burr"

:biggrin:

taraku-1
01-07-11, 15:50
Schwartz: Ramiqi ka lidhje me Hamasin


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0701113650557_m.jpgNjėri nga organizatorėt e protestės pėr ndėrtimin e xhamisė nė qendėr tė Prishtinės, qė tashmė ėshtė promovuar nga protestuesit e besimit islam si lider, Fuad Ramiqi, po akuzohet nga njė gazetar amerikan i besimit islam se po pėrpiqet t’i shtrijė rrėnjėt e organizatave islamike radikale edhe nė Kosovė, shkruan Koha Ditore.


Ramiqi, i cili qe arrestuar nga forcat izraelite nė fillim tė kėtij viti, gjersa i ishte bashkuar njė karvani pėr dėrgimin e ndihmave nė Gaza tė Palestinės, po akuzohet nga gazetari

Stephen Suleyman Schwartz, i konvertuar nė mysliman, i cili ka shkruar dhjetėra artikuj pėr islamin nė Kosovė, pėr tė cilin ka thėnė se duhet tė merret si model.

Mirėpo, te Fuad Ramiqi ai sheh njė hile nė gjithė kėtė angazhim. Nė njė artikull tė botuar nė gazetėn “Standard” tė Washingtonit me titull “Nga Kosova nė Gaza”, Schwartz thotė se Fuad Ramiqi ėshtė pėrfaqėsues nė Kosovė i Rrjetit Evropian tė Myslimanėve (European Muslim Network) njė organizatė fundamentaliste e kryesuar nga Jusuf al-Qaradawi i lindur nė Egjipt, por qė jeton nė Katar dhe akademiku Tari Ramadan.

“Qaradawi dhe Ramadan udhėheqin vėllazėrinė radikale myslimane (Musliman Brotherhood) e cila sipas Thomas Joscelyn ka pasur lidhje me incidentin nė Gaza qė konsiderohet si aksion i kėsaj vėllazėrie. Hamasi nė Palestinė ėshtė gjithashtu degė e kėsaj vėllazėrie dhe Ramadan ėshtė njėri prej themeluesve tė kėsaj vėllazėrie nė Hassan al-Banna”, thotė ky gazetar.

Gjatė aksionit pėr dėrgimin e ndihmave humanitare nė Gaza, Fuad Ramiqi ishte njeri ndėr pjesėmarrėsit pėr thyerjen e bllokadės detare tė Izraelit. Ramiqi ishte bashkė me tre shqiptarė - myslimanė tė tjerė nga Maqedonia, Sami Emini, Jasmin Rexhepi dhe Sead Asipi.

Stephen Suleyman Schwartz thotė se Fuad Ramiqi – njė ish-ushtarak nė ushtrinė e ish-jugosllave qė iu bashkua ushtrisė boshnjake gjatė luftės sė viteve 1992-1995 nė Bosnjė-Hercegovinė ėshtė themelues i kėsaj vėllazėrie nė Kosovė tė quajtur “Forumi Mysliman i Kosovės” i krijuar nė vitin 2006.

“Nė ditėt e bllokimi tė Gazės, Grupi i Ramiqit kishte preferuar tė mbante tė fshehtė pėrfshirjen e tij nė gjithė kėtė histori. Por nė njė dokument tė vitit 2007 i shkruar nė gjuhėn angleze dhe i postuar nė sajtin zyrtar tė Ramiqit dėshmon ideologjinė e tij. Grupi kishte denoncuar edhe njė shkollė publike nė Kosovė, duke e kritikuar pėr moslejimin e 12 vajzave qė tė shkojnė nė shkollė me shami. Ndalimi i shamisė nėpėr shkolla nga autoritet kosovare ishte bėrė paralel me dhėnien e njė urdhri policėve pėr tė ndjekur dhe arrestuar radikalėt islamikė”, ka thėnė Schwartz.

“Konfrontimet ndėrmjet vahabistėve dhe myslimanėve lokalė kanė qenė tė dukshme nė tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor pėrshirė dhe Malin e Zi, Bosnjėn, Kosovėn, Maqedoninė dhe Shqipėrinė. Prania e tre shqiptarėve tė Maqedonisė nė skenėn e gjakderdhjes nė Gaza nuk ishte befasuese pėr vėzhguesit e islamit nė Ballkan qė kur myslimanėt nė Maqedoni u janė nėnshtruar ndikimit tė parasė arabe”, thotė ky gazetar, i cili ka themeluar edhe njė shoqatė tė quajtur Qendra pėr Pluralizėm Islamik.

Por Fuad Ramiqi mohon kategorikisht tė ketė lidhje. Shkuarjen nė Gaza ai ka thėnė se e ka bėrė vetėm pėr humanizėm.

“Forumi Mysliman ėshtė OJQ e regjistruar. Unė nuk i lexoj dhe nuk i pėrcjell ato qė ju i paskeni pėrcjellė dhe qė i lexoni. Unė jam shqiptar. E kam dhėnė njė kontribut tė madh pėr kėtė vend, kam luftuar pėr kėtė vend, e dua kėtė vend. Kjo duket nė popull, nuk kam nevojė tė kem lidhje, nuk kam, nuk kam pasur edhe nuk do tė kem asnjėherė as me Vėllazėrinė Myslimane apo me ndonjė organizate tjetėr kudo qė ndodhet nė botė”, ka thėnė Ramiqi.

“Absolutisht asnjėherė kurrė nė jetėn time nuk kam pasur asnjė lidhje me asnjė shoqatė, lėre mė organizatė, tė cilės ju i referoheni”, tha ai.

Si tka nje levizje nga xhemati nga islami, ndakik kan me dal me ndonje ide, ky eshte terorist....

U msum ma me kta... , nuk o per me u qudit.

Artisti
01-07-11, 15:58
Schwartz: Ramiqi ka lidhje me Hamasin


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0701113650557_m.jpgNjėri nga organizatorėt e protestės pėr ndėrtimin e xhamisė nė qendėr tė Prishtinės, qė tashmė ėshtė promovuar nga protestuesit e besimit islam si lider, Fuad Ramiqi, po akuzohet nga njė gazetar amerikan i besimit islam se po pėrpiqet t’i shtrijė rrėnjėt e organizatave islamike radikale edhe nė Kosovė, shkruan Koha Ditore.


Ramiqi, i cili qe arrestuar nga forcat izraelite nė fillim tė kėtij viti, gjersa i ishte bashkuar njė karvani pėr dėrgimin e ndihmave nė Gaza tė Palestinės, po akuzohet nga gazetari

Stephen Suleyman Schwartz, i konvertuar nė mysliman, i cili ka shkruar dhjetėra artikuj pėr islamin nė Kosovė, pėr tė cilin ka thėnė se duhet tė merret si model.

Mirėpo, te Fuad Ramiqi ai sheh njė hile nė gjithė kėtė angazhim. Nė njė artikull tė botuar nė gazetėn “Standard” tė Washingtonit me titull “Nga Kosova nė Gaza”, Schwartz thotė se Fuad Ramiqi ėshtė pėrfaqėsues nė Kosovė i Rrjetit Evropian tė Myslimanėve (European Muslim Network) njė organizatė fundamentaliste e kryesuar nga Jusuf al-Qaradawi i lindur nė Egjipt, por qė jeton nė Katar dhe akademiku Tari Ramadan.

“Qaradawi dhe Ramadan udhėheqin vėllazėrinė radikale myslimane (Musliman Brotherhood) e cila sipas Thomas Joscelyn ka pasur lidhje me incidentin nė Gaza qė konsiderohet si aksion i kėsaj vėllazėrie. Hamasi nė Palestinė ėshtė gjithashtu degė e kėsaj vėllazėrie dhe Ramadan ėshtė njėri prej themeluesve tė kėsaj vėllazėrie nė Hassan al-Banna”, thotė ky gazetar.

Gjatė aksionit pėr dėrgimin e ndihmave humanitare nė Gaza, Fuad Ramiqi ishte njeri ndėr pjesėmarrėsit pėr thyerjen e bllokadės detare tė Izraelit. Ramiqi ishte bashkė me tre shqiptarė - myslimanė tė tjerė nga Maqedonia, Sami Emini, Jasmin Rexhepi dhe Sead Asipi.

Stephen Suleyman Schwartz thotė se Fuad Ramiqi – njė ish-ushtarak nė ushtrinė e ish-jugosllave qė iu bashkua ushtrisė boshnjake gjatė luftės sė viteve 1992-1995 nė Bosnjė-Hercegovinė ėshtė themelues i kėsaj vėllazėrie nė Kosovė tė quajtur “Forumi Mysliman i Kosovės” i krijuar nė vitin 2006.

“Nė ditėt e bllokimi tė Gazės, Grupi i Ramiqit kishte preferuar tė mbante tė fshehtė pėrfshirjen e tij nė gjithė kėtė histori. Por nė njė dokument tė vitit 2007 i shkruar nė gjuhėn angleze dhe i postuar nė sajtin zyrtar tė Ramiqit dėshmon ideologjinė e tij. Grupi kishte denoncuar edhe njė shkollė publike nė Kosovė, duke e kritikuar pėr moslejimin e 12 vajzave qė tė shkojnė nė shkollė me shami. Ndalimi i shamisė nėpėr shkolla nga autoritet kosovare ishte bėrė paralel me dhėnien e njė urdhri policėve pėr tė ndjekur dhe arrestuar radikalėt islamikė”, ka thėnė Schwartz.

“Konfrontimet ndėrmjet vahabistėve dhe myslimanėve lokalė kanė qenė tė dukshme nė tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor pėrshirė dhe Malin e Zi, Bosnjėn, Kosovėn, Maqedoninė dhe Shqipėrinė. Prania e tre shqiptarėve tė Maqedonisė nė skenėn e gjakderdhjes nė Gaza nuk ishte befasuese pėr vėzhguesit e islamit nė Ballkan qė kur myslimanėt nė Maqedoni u janė nėnshtruar ndikimit tė parasė arabe”, thotė ky gazetar, i cili ka themeluar edhe njė shoqatė tė quajtur Qendra pėr Pluralizėm Islamik.

Por Fuad Ramiqi mohon kategorikisht tė ketė lidhje. Shkuarjen nė Gaza ai ka thėnė se e ka bėrė vetėm pėr humanizėm.

“Forumi Mysliman ėshtė OJQ e regjistruar. Unė nuk i lexoj dhe nuk i pėrcjell ato qė ju i paskeni pėrcjellė dhe qė i lexoni. Unė jam shqiptar. E kam dhėnė njė kontribut tė madh pėr kėtė vend, kam luftuar pėr kėtė vend, e dua kėtė vend. Kjo duket nė popull, nuk kam nevojė tė kem lidhje, nuk kam, nuk kam pasur edhe nuk do tė kem asnjėherė as me Vėllazėrinė Myslimane apo me ndonjė organizate tjetėr kudo qė ndodhet nė botė”, ka thėnė Ramiqi.

“Absolutisht asnjėherė kurrė nė jetėn time nuk kam pasur asnjė lidhje me asnjė shoqatė, lėre mė organizatė, tė cilės ju i referoheni”, tha ai.Kosova ky vend i shenjtė i rezervuar nga Zoti (atij i qofshim falė)vetėm pėr Shqipėtarėt ju a preu kokat tė gjithė atyre qė u munduan ta pushtuan!!!

Shumė pushtues u munduan ta pushtojnė ndėr tė tjerė Sulltani tė cilit ju pre koka, Milloshit tė cilit ju pre koka dhe tash Fuad Ramiq tė cilit do ti prehet koka.

As edhe njė nė gjithė fatin e Kosovės nuk do tė mund ta pushtojė.

Zoti, atij i qofshim falė, ka rezervuar kėtė tokė pėr SHQIPTARĖ.

Tė gjithė lakmuesit qė manipulohen nga tė tillė si Sulltani, Milloshi, Fuad Ramiq, do ta pėsojnė.

.

valiii
01-07-11, 16:17
Shikojeni drejtesine e kesaj bote, puna e madhe qe jane vra ata persona ne ate anije, paskane qene terrorista, edhe Fuad burri ka qene aty (e pate permend edhe Guri) lol...
Ej a ka more naj mundesi ose naj organizate qe ben konvertimin e kombit, sa ma shume lexoje ideja ne forume shqiptare me vjen turp qe jam shqipitar, po ēfar njerez jeni more ju po ky ne ēofte se ben pjese ne organizaten e Hamasit atehere edhe ma shume e dua kete njeri. Hamas nuk eshte organizate terroriste, eshte levizje politike qe i fitoje zgjedhjet e lira demokratike ne Palestine, me shajte Hamasin eshte njejte si me shajte tere popullin palestinez.

taraku-1
01-07-11, 16:19
Kosova ky vend i shenjtė i rezervuar nga Zoti (atij i qofshim falė)vetėm pėr Shqipėtarėt ju a preu kokat tė gjithė atyre qė u munduan ta pushtuan!!!

Shumė pushtues u munduan ta pushtojnė ndėr tė tjerė Sulltani tė cilit ju pre koka, Milloshit tė cilit ju pre koka dhe tash Fuad Ramiq tė cilit do ti prehet koka.

As edhe njė nė gjithė fatin e Kosovės nuk do tė mund ta pushtojė.

Zoti, atij i qofshim falė, ka rezervuar kėtė tokė pėr SHQIPTARĖ.

Tė gjithė lakmuesit qė manipulohen nga tė tillė si Sulltani, Milloshi, Fuad Ramiq, do ta pėsojnė.

.
Dhe Allahu ka dasht qe kjo toke te banohet me shumic popullat muslimane

Shpati
01-07-11, 16:20
Kosova ky vend i shenjtė i rezervuar nga Zoti (atij i qofshim falė)vetėm pėr Shqipėtarėt ju a preu kokat tė gjithė atyre qė u munduan ta pushtuan!!!

Shumė pushtues u munduan ta pushtojnė ndėr tė tjerė Sulltani tė cilit ju pre koka, Milloshit tė cilit ju pre koka dhe tash Fuad Ramiq tė cilit do ti prehet koka.

As edhe njė nė gjithė fatin e Kosovės nuk do tė mund ta pushtojė.

Zoti, atij i qofshim falė, ka rezervuar kėtė tokė pėr SHQIPTARĖ.

Tė gjithė lakmuesit qė manipulohen nga tė tillė si Sulltani, Milloshi, Fuad Ramiq, do ta pėsojnė.

.

Je dallash Artist !
Fuad Ramiqi perfaqson shumicen e Popullit.
Koha e intriganteve kaloi.

taraku-1
01-07-11, 16:22
Shikojeni drejtesine e kesaj bote, puna e madhe qe jane vra ata persona ne ate anije, paskane qene terrorista, edhe Fuad burri ka qene aty (e pate permend edhe Guri) lol...
Ej a ka more naj mundesi ose naj organizate qe ben konvertimin e kombit, sa ma shume lexoje ideja ne forume shqiptare me vjen turp qe jam shqipitar, po ēfar njerez jeni more ju po ky ne ēofte se ben pjese ne organizaten e Hamasit atehere edhe ma shume e dua kete njeri. Hamas nuk eshte organizate terroriste, eshte levizje politike qe i fitoje zgjedhjet e lira demokratike ne Palestine, me shajte Hamasin eshte njejte si me shajte tere popullin palestinez.
Hamasi eshte sikurse UQK e Kosoves e Fatah eshte kso levizje rugovijane qe i shkon per shtati izraelit hahah

Me pas udhtue ky per Libi Allahu na rujt, ja kishin ndrrue mejher kishin than ka lidhje me gadafin.... po lere kto pollavra tyne pash Zotin...

Makresh
01-07-11, 16:54
Hamasi ka fituar votat ne menyr Demokratike ne Palestine.

Jo Fuad Ramiqi, po edhe Hashim Thaēi duhet ti nderton urat me Hamasin, se si shoket e Thaēit dikur, njesoj e mbronin vendin e tyre kunder kolonizatorve judeo-krishtere !

Edhe un kam lidhje me Hamasin, i perkrahi ne luften e tyre ēlirimtare, dhe rezistencen e tyre per mos ta njohur asnjehere shtetin sionist !

A ka ende akuza tani ? Kur do t'na mesoni se Fuad Ramiēi ka organizue edhe atentatet e 11 shtatorit ? ahahahahahahahahhaa

Arb
01-07-11, 17:31
Po me zagaret e Partise se Drejtesise cka u bo?

Jepjani do pushtet se nashta edhe ky Ramiq Hamasi e ul kryt... Izrealitet i kane fajet qe nuk e vrane kete bir shkine...

Edhe dicka tjeter, pse mediat po i quajne keta zagaret ne rruge, besimtare.
Ku munden me e dite se a jane besimtare a jane zagare, a hajna?

Arb
01-07-11, 17:35
Hamasi ka fituar votat ne menyr Demokratike ne Palestine.

Jo Fuad Ramiqi, po edhe Hashim Thaēi duhet ti nderton urat me Hamasin, se si shoket e Thaēit dikur, njesoj e mbronin vendin e tyre kunder kolonizatorve judeo-krishtere !

Edhe un kam lidhje me Hamasin, i perkrahi ne luften e tyre ēlirimtare, dhe rezistencen e tyre per mos ta njohur asnjehere shtetin sionist !

A ka ende akuza tani ? Kur do t'na mesoni se Fuad Ramiēi ka organizue edhe atentatet e 11 shtatorit ? ahahahahahahahahhaa

Qe magjupi palestinez, edhe Makreshi cfare thojne:

Ambasadori palestinez: Kosova gjithmonė ka qenė pjesė e Serbisė

http://www.botasot.info/mesme/l-palestineze.jpg

Zhvillimet nė Palestinė dhe ēėshtja e Kosovės, janė dy gjėra diametralisht tė kundėrta, thotė ambasadori palestinez nė Beograd, Mohamed Nabhan. "Kosova gjithmonė ka qenė pjesė e Serbisė, ndėrsa Gaza dhe Bregu Perėndimor kurrė nuk kanė qenė nė kuadėr tė Izrealit. Kėto janė territore tė okupuara ndėrsa Serbia kurrė nuk e ka okupuar Kosovėn. Paralelja do tė ishte e arsyeshme nė rast se serbėt do tė ishin okupatorė", thotė ambasadori palestinez nė njė intervistė pėr gazetėn "Danas" tė Beogradit. Nė konstatimin se zyrtarėt e Serbisė vazhdimisht falenderojnė shtetet qė mbėshtesin sovranitetin serb nė Kosovė, si dhe Izraelin dhe nėse autotitetet serbe Izraelin e konsiderojnė aleat, diplomati palestianez thotė se Izraeli nuk ka ndikim nė zhvillimet rreth pavarėsisė sė Kosovės. "Perėndimi e ka njohur Kosovėn, e jo vendet muslimane dhe arabe. Nėse Izraeli ka ndikim mbi Perėndimin, pėrse nuk e ka shfrytėzuar nė kohėn e shpalljes sė pavarėsisė? Nėse dikush beson nė ndikimin e Izraelit nė lidhje me Kosovėn, ėshtė nė iluzione. Kosova nuk e ka fituar statusin e shtetėsisė falė vendeve arabe dhe muslimave e jo falė Izraelit. Arabėt kanė mbėshtetur qėndrimin e Serbisė dhe ende e mbėshtesin". Kėshtu mendon ambasadori pelestinez, edhe pse sipas gazetės autoritetet serbe nuk do ta njohin shtetin palestinez. Pasi pranon se palestinezėt janė shkolluar nė Jugosllavinė socialiste e cila ka mbėshter fuqishėm palestinezėt, ai thotė se "tani edhe Serbia na mbėshtet". Sipas tij, Serbia nė OKB ka mbėshtetur shumė rezoluta pėr Palestinėn.

Zanzi/M
01-07-11, 17:51
Hamasi eshte sikurse UQK e Kosoves e Fatah eshte kso levizje rugovijane qe i shkon per shtati izraelit hahah

Me pas udhtue ky per Libi Allahu na rujt, ja kishin ndrrue mejher kishin than ka lidhje me gadafin.... po lere kto pollavra tyne pash Zotin...

Hhahaahahahaa, po de UCK-ne e ka perkrah Amerika, ndersa Hamasin e ka shti si organizate terroriste.

taraku-1
01-07-11, 18:05
Hhahaahahahaa, po de UCK-ne e ka perkrah Amerika, ndersa Hamasin e ka shti si organizate terroriste.

Nuk gjykohet nje popull, ne baz te deklarates te nje ambasadori..., palestin o popull i vujtun...

ndersa ky ambasador eshte nga radhet e LDK ( kupto, fatah i mahmut abazit)

UQK-n, e shpalli teroriste kur filloj lufta ne qirez e likoshan ambasadori i SHBA ne beograd ne shkurt te 98-s duke i qujt terorist..., amerika o shtet mafioz ku ti vyn veq se per qe je shqiptar as nuk nin... bile per at pune as per katadrale qitash i hyn bager e bon rrafsh, o shtet qe nuk njeh Zotin...,SHTET ATEIST. NDERSA anen tjeter kishe po promovoj demokraci cila parti organizat ti vyn e perkrah

gjini
01-07-11, 18:11
Fuadin e keni prijs dhe shkoni hyni ne zgjedhje te lit“ra ne palestine ishalal ju lan me u fal ne gjamin e jerusalemit
Fuadi a e dini more qe ka lujt nga fiqiri dhe truni i vogel i kishte pas mbet atje kur ka luftue me ha-mazat.

Shpati
02-07-11, 15:06
Cenzuara !
Komunistet kan aplikuar Cenzuren gjithmon dhe ne funde u zhduken edhe shkaki i Cenzures.
Gabimet deshironin ti meshefin e jo te permisohen...
Edhe Forumi Dardania pa Cenzur sja ben dote !!!
Nje shkrim timin e paskan feshir ketu !
Edhe ky forum do te zhduket njejt sikurse sistemi Komunist.
Sepse ketu perhapet rrena e meshifet e verteta.

Nuk esht Kosova ajo Kosove e te kaluares e viteve 1990-2000 !
Ku Qytetaret e saj mashtroheshin nga nje Gazet ose i besonin gjithkujt.
Ku vete Rugova dergonte Komunistet shoket e tij neper Xhamija kinse po luten e te njetit jan marr me spiunazh neper Xhamia...
E vet behej Katolik dhe kish menduar me Komunistet e tij te ndertoj Kisha neper q'do Vendbanim Shqiptare Musliman !!!
Sot Shqiptaret vet mendojn dhe spresin asgje nga mashtruesit as rrencit Komunistave/Katolikeve !
Sot shumica e Shqiptareve Musliman nuk do tju shkojn permbrapa Ish-Kumunisteve, as Katolikeve por vet do te ndertojn Shtetin e tyre.

taraku-1
02-07-11, 15:20
Cenzuara !
Komunistet kan aplikuar Cenzuren gjithmon dhe ne funde u zhduken edhe shkaki i Cenzures.
Gabimet deshironin ti meshefin e jo te permisohen...
Edhe Forumi Dardania pa Cenzur sja ben dote !!!
Nje shkrim timin e paskan feshir ketu !
Edhe ky forum do te zhduket njejt sikurse sistemi Komunist.
Sepse ketu perhapet rrena e meshifet e verteta.

Nuk esht Kosova ajo Kosove e te kaluares e viteve 1990-2000 !
Ku Qytetaret e saj mashtroheshin nga nje Gazet ose i besonin gjithkujt.
Ku vete Rugova dergonte Komunistet shoket e tij neper Xhamija kinse po luten e te njetit jan marr me spiunazh neper Xhamia...
E vet behej Katolik dhe kish menduar me Komunistet e tij te ndertoj Kisha neper q'do Vendbanim Shqiptare Musliman !!!
Sot Shqiptaret vet mendojn dhe spresin asgje nga mashtruesit as rrencit Komunistave/Katolikeve !
Sot shumica e Shqiptareve Musliman nuk do tju shkojn permbrapa Ish-Kumunisteve, as Katolikeve por vet do te ndertojn Shtetin e tyre.

se eshte e till dardania.de ska pik dyshimi shkon hapave te kumunistave te ldk-s nje shkrim te nje autori nga shqipria qe e publikova ketu e perbijten se ai mire e kishte cek shume.. i kish qkoq krejt. ja u kish qit krejt per shesh ...pperpjekjet e tyre te fshehta me do far figurash kombtare me demek... krishtere... dhe inflirtimin e te krishterve ne radhet e ldk prej para e lufte e pas lufte e gjer me sot.../ kta i preki pak en seder edhe tani e hjeken se e mbrojn filozofin rugoviane dhe krenohen me idhujtari...

Dje ne protesten e mbajtur ne pr nga gjithe ata xhematlinje sa ishin 50 deri ne 100 pleq te vjeter ske mund me i gjet me teper, te gjithe ishin te rinje gjenerata te reja nga UP si dhe gjenerata nga 40 vjet e me te rinje demek deri nxens te shkollave te mesme...

kjo e ka vleren e vet te madhe, pse sepse kta xhemantlinje qe ishin kto gjenerata te reja.. pas 10 20 viteve do ti kemi ne qeveri ne pushtet duke udhehequr... dhe kta ma do ta zhdukin kumunizmin me rrenje pisllaqet e sotit qe jan prezente do fi pastrojn.. mbeturinat qe jan ende te kumunizmit do ti hjekun zhdukin pergjithmon..

gjini
02-07-11, 15:42
Cenzuara !
Komunistet kan aplikuar Cenzuren gjithmon dhe ne funde u zhduken edhe shkaki i Cenzures.
Gabimet deshironin ti meshefin e jo te permisohen...
Edhe Forumi Dardania pa Cenzur sja ben dote !!!
Nje shkrim timin e paskan feshir ketu !
Edhe ky forum do te zhduket njejt sikurse sistemi Komunist.
Sepse ketu perhapet rrena e meshifet e verteta.

Nuk esht Kosova ajo Kosove e te kaluares e viteve 1990-2000 !
Ku Qytetaret e saj mashtroheshin nga nje Gazet ose i besonin gjithkujt.
Ku vete Rugova dergonte Komunistet shoket e tij neper Xhamija kinse po luten e te njetit jan marr me spiunazh neper Xhamia...
E vet behej Katolik dhe kish menduar me Komunistet e tij te ndertoj Kisha neper q'do Vendbanim Shqiptare Musliman !!!
Sot Shqiptaret vet mendojn dhe spresin asgje nga mashtruesit as rrencit Komunistave/Katolikeve !
Sot shumica e Shqiptareve Musliman nuk do tju shkojn permbrapa Ish-Kumunisteve, as Katolikeve por vet do te ndertojn Shtetin e tyre.

Pash at zot qe ti i lutesh a je kan te daktotrri ma frik se paske nevoj urgjente per nje terapi te shtrejt.

GURI SYLAJ
02-07-11, 15:52
http://gazetaexpress.com/repository/images/large/A.Petrit%20Rrahman_197513_thumb_large.JPG
Myftiu Fuad

Myftiut Naim Tėrnava i ka dalė situata prej dore, me ose pa dėshirė. Punėn e tij tash po e kryen Fuad Ramiqi, njeriu qė duket se e ka gjetur deriēkėn pėr faktorizim politik. Ai po udhėheq turmat e myslimanėve qė po protestojnė pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė qendėr tė Prishtinės. Imamė kosovarė pyesin se kush ėshtė nė krye tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
Nga Nebih Maxhuni mė 02 korrik 2011 nė ora 08:17
Pėrēarjet kanė nisur ta lėkundin Bashkėsinė Islame tė Kosovės. Udhėheqės tė myslimanėve nė disa komuna tė Kosovės kanė nisur haptazi ta akuzojnė kryetarin e BIK’ut, Naim Tėrnava, se mban lidhje me radikalėt islamikė.

Sipas tyre, nė protestat dhe bllokimin e rrugėve nė kryeqytet, nė mėnyrė indirekte ėshtė i pėrfshirė edhe BIK’u nė krye me Tėrnavėn.

“Prapaskena e kėtyre mund tė jetė edhe Naim Tėrnava. Problemi qėndron se kur ti nuk i kryen punėt nė shtėpinė tėnde, atėherė t’i kryejnė tė tjerėt, siē janė OJQ’tė ndryshme qė thirren nė emėr tė myslimanizmit, e qė po protestojnė”, thotė pėr Express Mulla Osman Musliu nga Drenasi, i cili disa herė ėshtė rrahur nga persona tė panjohur, pėr shkak tė qėndrimeve tė tij ndaj vahabistėve.

Myftiu Naim Tėrnava nuk ėshtė parė nė protesta, por njė njeri tjetėr po e luan rolin e tij. Ai ėshtė Fuad Ramiqi. Mulla Osmani ka disa pyetje: “Kush ėshtė ky Fuad Ramiqi, ēfarė bėn ky njeri? A ėshtė ai nė krye tė BIK`ut apo Naim Tėrnava nuk i ka kryer punėt si duhet dhe tash kemi kėtė gjendje?”.

Sipas tij, Tėrnava ka disa vjet qė nuk ka thirrur asnjė takim me kryetarėt e bashkėsive islame tė qyteteve tė Kosovės, pėr shkak se janė disa kryetarė qė nuk pajtohen me qėndrimet e BIK’ut pėr shumė ēėshtje.

Mulla Osmani ka edhe njė porosi pėr Tėrnavėn dhe njerėzit e tjerė tė BIK`ut.
“Ai dhe tė tjerėt duhet qė t`i thėrrasin njerėzit e tyre. Ka mė shumė se 30 vjet qė jam nė BIK dhe asnjėherė askush nuk mė ka pyetur pėr asgjė. BIK’u duhet tė konsultohet se si ta zgjidhim kėtė situatė”.

Ai ka akuzuar drejtpėrdrejt kryeimamin Tėrnava dhe klanin e tij se janė tė lidhur ngushtė rreth pėrftimeve tė shumta materiale qė vijnė nga OJQ tė ndryshme, e qė thirren nė emėr tė fesė islame, por qė pėr prejardhjen e atyre mjeteve nuk dihet asnjėherė.

“Naim Tėrnava e ka vaktin me ikė prej aty. Ai asnjėherė nuk ėshtė distancuar nga protesta apo bllokimi i rrugėve, nga njerėzit qė po protestojnė. Unė nuk jam kundėr protestės, por ka ndarje tė xhematit dhe ndarje brenda BIK`ut”, thotė ai.
Gazeta ka mėsuar nga burime tė veta se pėrēarjet ndėrmjet BIK’ut dhe imamėve tė disa qyteteve tė Kosovės kanė filluar para disa vjetėsh, gjegjėsisht me ardhjen e Tėrnavės nė krye tė komunitetit mysliman. Ata tashmė janė duke u vetorganizuar kundėr BIK’ut dhe Tėrnavės. Pėrveē imamit tė Drenasit, politikat e BIK’ut i kundėrshtojnė edhe imamėt e Hanit tė Elezit, Vitisė, Klinės, Podujevės etj. Madje, imami i xhamisė kryesore tė Podujevės, Idriz Bilalli ka numėruar njė varg akuzash ndaj myftiut Tėrnava. Mė e rėnda ka qenė ajo pėr bashkėpunim me njerėzit qė drejtojnė organizata joqeveritare radikale islamike, qė funksionojnė me fonde tė dyshimta.
Bilalli ka thėnė se krerėt e kėtyre shoqatave, myftiu i mban nė funksione tė larta dhe me ta ėshtė nė njė koalicion tė heshtur, pėr shkak tė fondeve tė mėdha qė kanė nė dispozicion.

Sekretari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Resul Rexhepi, nuk ka dashur tė komentojė akuzat qė i janė bėrė myftiut Naim Tėrnava pėr lidhjet e tij me radikalėt islamikė. “Thirreni myftiun, pyeteni pėr kėtė”, ka thėnė ai.
Por, Tėrnava ka qenė e pamundur tė kontaktohet tė premten. Ndėrkaq, Rexhepi ka theksuar se BIK’u asnjėherė nuk e ka pėrkrahur protestėn e xhematit nė Prishtinė. “Ne nuk pėrkrahim dhe nuk qėndrojmė prapa organizimit, sepse kjo vetėm i vėshtirėson punėn BIK’ut nė rrugėn pėr tė gjetur njė zgjidhje me Komunėn e Prishtinės pėr ndarjen e lokacionit”, ka thėnė Rexhepi pėr Express.
Por, jo vetėm krerėt e BIK’ut po akuzohen pėr lidhje me radikalėt islamikė. Njėri nga organizatorėt e protestave tė xhumasė, Fuad Ramiqi, ėshtė akuzuar nga gazetari amerikan i besimit islam, Stephen Suleyman Schwartz, se ėshtė pėrfaqėsues nė Kosovė i Rrjetit Evropian tė Myslimanėve, njė organizatė fundamentaliste.

Presin deri nė Ramazan

Prishtinė, 1 korrik - Rreth njė mijė besimtarė kanė falur tė premten namazin e xhumasė nė sheshin “Adem Jashari”, qė ndodhet nė mes tė Komunės dhe Kuvendit tė Kosovės. Gjithēka ka kaluar pa incidente. Sikurse kishte marrė vendim tė enjten nė orėt e mbrėmjes, organizatori i protestės – Lėvizja “Bashkohu”, rruga nuk ėshtė bllokuar. Pėrveē policisė, rendin e kanė mbajtur edhe organizatorėt, tė veshur me fanella tė bardha e tė kaltra, tė cilėt nė shumė raste kanė penguar mediat nė punėn e tyre. Para faljes sė namazit, masės sė mbledhur i ėshtė drejtuar pėrfaqėsuesi i “Bashkohu”, Fatos Rexhepi. Ai ka thėnė se protesta ėshtė anuluar pas analizimit, siē ka thėnė, tė komunikatės sė lėshuar nga Komuna e Prishtinės, e cila po shqyrton ndarjen e hapėsirės pėr xhami dhe qendėr islamike. Rexhepi ėshtė shprehur i bindur se nisja e punimeve pėr xhami do tė ndodhė ditėn e nisjes sė muajit tė Ramazanit, mė 1 gusht.

Por, Komuna nuk ka mundur tė premtojė nėse ndėrtimi i xhamisė do tė nisė pikėrisht nė ditėn e Ramazanit. Zėdhėnėsi Muhamet Gashi ka thėnė se Komuna ėshtė duke shqyrtuar disa lokacione pėr tė vendosur pastaj se ku do tė ndahet hapėsira.

Shefqet Krasniqi pėrkrah protestuesit

Imami i Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Kraniqi ka thėnė pėr Express se pėrkrah protestuesit, tė cilėt, sipas tij, po kėrkojnė vetėm qė xhemati mysliman tė ketė njė vend ku do t`i kryente ceremonitė fetare nė Prishtinė. “Qysh nuk i pėrkrahi, me mish e me shpirt. Xhemati verės falet nė rrugė, kur temperaturat janė 40 gradė plus, e dimrit falet nė temperatura minus 20 gradė Celsius”, ka thėnė ai.

sherri
02-07-11, 16:19
Nje enverist,anti komunist,nime koka ba per daktorr ky tipi!

shpat enveristi, shpjegona kete marifetin tend,idoli yt fete i perdhosi,nuk la kisha as xhamia, e ti tash po mundohesh me i mledhe afer veti keto grupe extremiste,pse jo edhe teroriste,qe ju kane versul bashkesise islame,e muslimanve te vertet!Cka po te duhen, nuk po e kuptoj cka po ju lidhe?!!

Ju disa, qe krejt keto divergjenca,hasmeri ne mes vet komunitetit musliman po mundoheni me i qit ne nje front tjeter,te pa qen,sikur ky front qenka ne mes te besimtarve dhe laikeve!Jeni shume gabim!Ketu kemi nje konflikt mes besimtarve,ose jane te sulmuar besimtaret e vertet nga nje rryme vehabiste,radikale, qe hic pa fije dyshimi kane lidhje edhe me hamasin,e me dreqin e te birin....

Shihi ata ne foto duke u fale ne rruge, mjekrrosha te lidhur ndryshe ne namaz(si grate) .Kqyrnjani ftyren e syte e maxhupit ati ramces...Krejt keto flasin kush jane e cka dojne,.Shume mire e kishe deklaru i nderuari e i respekruari mulla Idriz Bilalli.Ky njeri qe me te vertet eshte njeri,eshte patriot dhe teolog i afte
Ata qe e njofin i dine fjalimet e tij,edhe ne kohe lufte,edhe para e pas saje,e qe ata qe tash po e hapin gojen ne "mbrojtje" te islamit,ishin struke neper kampet e azilit neper europ e disa neper kazermat jugoshkavelle...

taraku-1
02-07-11, 16:32
Shefqet Krasniqi pėrkrah protestuesit

Imami i Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Kraniqi ka thėnė pėr Express se pėrkrah protestuesit, tė cilėt, sipas tij, po kėrkojnė vetėm qė xhemati mysliman tė ketė njė vend ku do t`i kryente ceremonitė fetare nė Prishtinė. “Qysh nuk i pėrkrahi, me mish e me shpirt. Xhemati verės falet nė rrugė, kur temperaturat janė 40 gradė plus, e dimrit falet nė temperatura minus 20 gradė Celsius”, ka thėnė ai.

Ky e meriton me u bo Myfti i Kosoves dhe pastaj kan te zgjedh ky ta ket rreth vetes....

Kercovari
02-07-11, 16:37
Islami Politik apo koncepti i Islamizmit
Shkruar nga Mehmet Enes Ergene Friday. 18 March 2011
 
Qė nga mesjeta, nė radhėt e shoqėrive perėndimore kanė ekzistuar pikėpamje polemizuese nė lidhje me Islamin, duke e pėrkufizuar atė si njė sistem besimi devijues dhe terrorizues. Deri para pak kohėsh, Islami konsiderohej si njė fe barbare dhe idhujtariste. Shkrimet e udhėtarėve evropianė tė cilėt kanė vizituar vendet e botės myslimane gjatė Mesjetės i ngjajnė trillimeve nga njė imagjinatė e egėr. Nė kėto tekste, myslimanėt shfaqen si lakmitarė, primitivė, barbarė dhe mashtrues. Edhe mbretėritė e fuqishme politike tė myslimanėve shiheshin tė lidhura me pushtetin e tyre seksual dhe barbarizmin. Lakmia, shtypja dhe barbarizmi sipas tyre, pėrbėnin elementet e vetme tė Lindjes Islamike.
Tek Komedia Hyjnore, Dantja e vendos Profetin, paqja qoftė mbi tė, nė rrethin e tetė tė ferrit. Shumė shkrimtarė dhe mendimtarė evropianė si Makiaveli, Simon Okli, Bulonvilje, Didėro, Molieri dhe Volteri, gjithashtu i kanė pėrshkruar myslimanėt, Islamin dhe Profetin si epshorė, me tendenca tiranie dhe vulgarė

Edhe Pier Loti i cili njihej si mik i osmanėve, i konsideronte femrat nė botėn myslimane si epshore, tė degjeneruara dhe joshėse. Kur pėrshkruan Egjiptin nėn qeverisjen e Napoleonit, Floberi flet pėr njerėz epshorė qė kryejnė akte tė paligjshme me skllavet e tyre nė rrethinat e mėdha tė Kajros, nėn vėshtrimin e publikut. E gjitha kjo ėshtė e ēuditshme kur marrim parasysh faktin qė Islami ėshtė konsideruar gjithmonė si fe qė vendos rregulla strikte pėrsa i takon marrėdhėnieve mashkull-femėr. Mospėrputhja e qartė ndėrmjet imazhit tė Islamit si besim qė i vendos kufij striktė epshit dhe tabloja qartėsisht epshore tė cilėn paraqisnin udhėtarėt evropianė, dukej se nuk ngrinte ndonjė pikėpyetje nė mendjet e evropianėve. Ky fakt pėrbėn njė tregues tė qartė simbolik tė mungesės sė pėrputhjes sė interpretimeve nė lidhje me Islamin dhe myslimanėt tek personat jomyslimanė.
 
Megjithatė, rritja e vetėdijes islame nuk duhet tė ngatėrrohet me lėvizjet politike radikale. Ėshtė njė fakt i pamohueshėm qė variantet radikale tė Islamit politik sėrish kanė ende pėr tė ndėrtuar njė bazament social mbi tė cilin tė jenė ngritur idealet e tyre politike. Themelet sociologjike tė kėtyre lėvizjeve nuk janė fetare dhe islame, por ideologjike dhe e shfaqin vetveten si nevojė pėr luftė kundėr fuqive imperialiste ndėrkombėtare.
Njė ndėrgjegje qė shkon pėrtej besimit fetar dhe adhurimit tė thjeshtė, do tė ishte mė e pėrshtatshme kur bėhet fjalė pėr rritjen e vetėdijes islamike; dhe kjo ėshtė nė pėrputhje tė plotė me thelbin islamik.
Islami politik e shikon Islamin nga korniza e politikės bashkėkohore qytetare. Pėr kėtė arsye, Islami tashmė pėrbėn mė tepėr njė sistem politik dhe ideologjik sesa njė sistem shpirtėror dhe me vlera hyjnore. Ai ka tė bėjė edhe me vlerat e reja tė konsumit, tė propaganduara nga metropolistėt e mėdhenj, si bota e kafesė, e teatrove dhe e muzikės. Shkurt, ai ka pėr tė thėnė fjalėn e vet rreth bashkėsisė sė vlerave tė shoqėrisė dhe qytetėrimit modern.
Njė ndėrgjegje qė shkon pėrtej besimit fetar dhe adhurimit tė thjeshtė, do tė ishte mė e pėrshtatshme kur bėhet fjalė pėr rritjen e vetėdijes islamike; dhe kjo ėshtė nė pėrputhje tė plotė me thelbin islamik.
Disa pėrzghedhje mė interesante dhe me vlerė nga shkrimi.

Pėr ju qė lexoni vetėm frikėn e Pal Ndrecaj e tjerėve.Kur dikush nuk do tė merret me realitetin vuan nga hegjemonia klerikale e njė pakice pėr tė sunduar shumicėn,semundje paranoike e ngjashme me paranojėn sėrbe.

"RREZIKU I RĖNIES SĖ KOSOVĖS NĖ KURTHĖN E ISLAMIT POLITIK
Trendet politike nė botėn islamike janė dukshėm tė ndikuara nga Al Qaeda dhe Islam Brotherhood. Islami, ēdo ditė e mė shumė po merr konturat e njė ideologjie politike, duke u shmangur dukshėm nga misioni i fesė si qėllim shpirtėror. Se a do tė bie Kosova nė vorbullėn e kėtyre hallakamave, mbetet tė shihet nga mėnyra se si nxjerrim mėsime nga rastet mė ekstreme, siē ishte pėrpjekja e dy shqiptarėve nga Maqedonia pėr tė sulmuar njė kazermė ushtarake nė New Jersey tė SHBA-sė dhe nga rasti I Frankfurtit, kur njė i ri me origjinė shqiptare vret dy ushtarė amerikanė dhe plagos dy tė tjerė nė shenjė solidarizimi me "vėllezėrit" e tij muslimanė nė Afganistan. Sado qė pėr rastin e Frankfurtit ka pasur pėrpjekje pėr t`u distancuar duke u nisur nga fakti se ai i ri ishte shtetas gjerman, atmosfera nė familjen e tij, edukimi i fortė "fetar", kultura dhe shpirti prej njė militanti islamik, nuk i pėrkasin ambientit gjerman. Madje, tė gjitha qėndrat informative tė botės, pėrfshirė edhe CNN, kanė raportuar pėr tė si pėr njė shqiptar me origjinė nga Kosova.

Ndėrkohė, Kosova, pėr mungesė kurajo nuk ushtron asnjė kontroll mbi grupet qė propagandojnė urrejtjen ndaj botės sė krishterė, e sidomos ndaj Amerikės dhe qė gradualisht ndėrtojnė ura lidhėse mes kosovarėve dhe Vėllazėrisė islame. Nė njė tė ardhme pozicionimi i tillė do tė mund tė tėrheqė qortimin e bashkėsisė evropiane, pėr integrimin me tė cilėn ėshtė e interesuar pjesa e shėndoshė e shoqėrisė sonė.
Njė klimė e tillė qė karakterizohet me perpjekjet e ēarqeve te caktuara pėr ta ngritur islamin nė sistem politik shtetėror, doemos se nxit edhe reagim tė ashpėr tė pjesėtarėve tė feve tjera, si dhe tė qytetarėve islamė tė papolitizuar. Reagimet qė vijnė nėpėr kėtė klimė nė tė shumtėn i karakterizon dozė e tepruar mllefi ndaj njėri-tjetrit. Me doza tė kėtij mllefi shpeshherė spėrkaten edhe veēori fetare, tė cilat po tė manifestohen jasht ndikimeve ekstremiste tė grupeve politike, do tė mund tė krijonin vlera tė mirėfillta njerėzore, tė cilat do tė korporoheshin krejt normal nė sistemin e vlerave tė pėrgjithshme tė njerėzimit, duke i afruar mes vete njerėzit e feve e tė besimeve."

Duket se mundohet t`ja kaloj Makiaveli, Simon Okli, Bulonvilje, Didėro, Molieri dhe Volteri,dhe e ka tė pamundur njė nder tė tillė mbase Kosova ėshtė me mbi 95% e banuar me besimtarė tė Islamit.
Shnetje,nese nuk u pelcet zemra deritahere.

Zero Cool
02-07-11, 17:50
Shefqet Krasniqi pėrkrah protestuesit

Imami i Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Kraniqi ka thėnė pėr Express se pėrkrah protestuesit, tė cilėt, sipas tij, po kėrkojnė vetėm qė xhemati mysliman tė ketė njė vend ku do t`i kryente ceremonitė fetare nė Prishtinė. “Qysh nuk i pėrkrahi, me mish e me shpirt. Xhemati verės falet nė rrugė, kur temperaturat janė 40 gradė plus, e dimrit falet nė temperatura minus 20 gradė Celsius”, ka thėnė ai.

Ky e meriton me u bo Myfti i Kosoves dhe pastaj kan te zgjedh ky ta ket rreth vetes....

Bashkebisedues te nderuar, pa asnje fije cinizmi as prapavije, vetem se jam kurioz dua ti shtroj dy pytje lidhur me profesorin e nderuar Shefqet Krasniqin:

1. A ishte vallai i tij nje funkcionar i larte ne Komitetin Krahinore te partise Komuniste ?
2. Athu nga i erdhen leket me maru asi pallati (shpije) ?

Me thellesi te zemres shpresoj te mos me keqkuptoni per keto pytje dhe te me pergjigjet vetem ai qe vertete din pergjegjet dhe ju lutem mos e politizoni kete, thjesht jam kurioz !

Ju falenderoj paraprakisht.

taraku-1
02-07-11, 18:41
Bashkebisedues te nderuar, pa asnje fije cinizmi as prapavije, vetem se jam kurioz dua ti shtroj dy pytje lidhur me profesorin e nderuar Shefqet Krasniqin:

1. A ishte vallai i tij nje funkcionar i larte ne Komitetin Krahinore te partise Komuniste ?
2. Athu nga i erdhen leket me maru asi pallati (shpije) ?

Me thellesi te zemres shpresoj te mos me keqkuptoni per keto pytje dhe te me pergjigjet vetem ai qe vertete din pergjegjet dhe ju lutem mos e politizoni kete, thjesht jam kurioz !

Ju falenderoj paraprakisht.

Qfar rendsie ka shtepia, une po bazohem ne perpjekjet e tij punen e tij per te miren e popullit besimtarve te miren e vendit..., mundin qe e ben ai nuk ka jave qe nuk udhton ne vende te ndryshme te evropes per tju mbajt ligjerat shqiptarve per ti perkrah e per ti udhzue ne rrugen e drejt..., njeri qe nuk pushon kurr...

Per qeshtje te shtepis, ndoshta ja ka ndertue Alkaida, ose hamasi ku i dihet..., ska rendesi ajo kush ja ka ndertue... jam i bindur se me i vjedh si ka vjedh si kta politikant tone...

GURI SYLAJ
02-07-11, 19:13
Jo ishalla nk i ka haram!! Se, politikanit i ka hije me vjed ,kuptahet dej ta nxane (nese ka kush me e ndjeke) veq Imamit jo se para Zotit - Libri i ipet ne krahune majte...!
Te politikani shkon veq shpijas ai ftyre nuk ka ahtu -kshtu e te imami shkojn dyat!!!

Shahu qe po luhet ne Kosove ,fatkeqesisht, eshte me "Mretin " e nxane jesire ! Sado qe po e lun mire e din qe ne fund e ka partine e humbun.

taraku-1
02-07-11, 19:21
Jo ishalla nk i ka haram!! Se, politikanit i ka hije me vjed ,kuptahet dej ta nxane (nese ka kush me e ndjeke) veq Imamit jo se para Zotit - Libri i ipet ne krahune majte...!
Te politikani shkon veq shpijas ai ftyre nuk ka ahtu -kshtu e te imami shkojn dyat!!!

Shahu qe po luhet ne Kosove ,fatkeqesisht, eshte me "Mretin " e nxane jesire ! Sado qe po e lun mire e din qe ne fund e ka partine e humbun.

Nje t vetne ty edhe tjerve, qfar te keqe shihni ne ligjeratat e Dr Shefqet Krasniqit...(nese i thoni vetes se jeni musliman ) as edhe nje ikrishter i devotshem nuk sheh diqka te keqe te profesori, e qfar te keqe shihni ju te profesori ??

pse nuk e meriton te jet myfti i Kosoves..?

Veq mos fillo edhe ti si murgesha administratore e forumit edhe... tja kish fut muhabet tek tema e seksit ne arenen nderkobmtare kish shkrue mire per muslimant qe falen rrugve...

Shpati
02-07-11, 19:33
Nje enverist,anti komunist,nime koka ba per daktorr ky tipi!

shpat enveristi, shpjegona kete marifetin tend,idoli yt fete i perdhosi,nuk la kisha as xhamia, e ti tash po mundohesh me i mledhe afer veti keto grupe extremiste,pse jo edhe teroriste,qe ju kane versul bashkesise islame,e muslimanve te vertet!Cka po te duhen, nuk po e kuptoj cka po ju lidhe?!!

Ju disa, qe krejt keto divergjenca,hasmeri ne mes vet komunitetit musliman po mundoheni me i qit ne nje front tjeter,te pa qen,sikur ky front qenka ne mes te besimtarve dhe laikeve!Jeni shume gabim!Ketu kemi nje konflikt mes besimtarve,ose jane te sulmuar besimtaret e vertet nga nje rryme vehabiste,radikale, qe hic pa fije dyshimi kane lidhje edhe me hamasin,e me dreqin e te birin....

Shihi ata ne foto duke u fale ne rruge, mjekrrosha te lidhur ndryshe ne namaz(si grate) .Kqyrnjani ftyren e syte e maxhupit ati ramces...Krejt keto flasin kush jane e cka dojne,.Shume mire e kishe deklaru i nderuari e i respekruari mulla Idriz Bilalli.Ky njeri qe me te vertet eshte njeri,eshte patriot dhe teolog i afte
Ata qe e njofin i dine fjalimet e tij,edhe ne kohe lufte,edhe para e pas saje,e qe ata qe tash po e hapin gojen ne "mbrojtje" te islamit,ishin struke neper kampet e azilit neper europ e disa neper kazermat jugoshkavelle...


Personalisht kam perkrah Enverin por koha po tregon se zgjedhja qe ka pas zgjedhe Enveri kur esht te qeshtja e Religjionit ska qen zgjedhje e qendrushme.
Sikurse te ishte e qendrushme nuk do te shkaterrohej Shqiperia gati komplet e dihet kush ia vuri ateher zjarrin...
Per ket Shqiptaret duhet te zgjedhin modelin qe zgjedhin te gjith Popujt dhe Shtetet e zhvilluara .E te braktisin Perrallat e Komunisteve dhe te Vaso Pasha Shkodranit.
Ne te gjitha vendet e Botes “!
Shumica vendos e jo Pakica .

gjini
03-09-11, 22:57
Personalisht kam perkrah Enverin por koha po tregon se zgjedhja qe ka pas zgjedhe Enveri kur esht te qeshtja e Religjionit ska qen zgjedhje e qendrushme.
Sikurse te ishte e qendrushme nuk do te shkaterrohej Shqiperia gati komplet e dihet kush ia vuri ateher zjarrin...
Per ket Shqiptaret duhet te zgjedhin modelin qe zgjedhin te gjith Popujt dhe Shtetet e zhvilluara .E te braktisin Perrallat e Komunisteve dhe te Vaso Pasha Shkodranit.
Ne te gjitha vendet e Botes “!
Shumica vendos e jo Pakica .

Ramiqi nuk ka lidhje por eshte furnizuesi i hamazit me arm perme turkijes nga serbija
dhe tash na shet pordh per parfume neve ne kosove

valiii
03-09-11, 23:12
Ramiqi nuk ka lidhje por eshte furnizuesi i hamazit me arm perme turkijes nga serbija
dhe tash na shet pordh per parfume neve ne kosove

Ramiqi ka lidhje me Hamasin qaq sa kam une lidhje me Britney Spearsin... Ku me marr nese eshte ashtu si po thuani ju atehere edhe me shume pom pelqen ky burr i forte, qe del shlire e shetitet neper Prishtine pa pike truproje pa i ba syni vrc... Valla mi pas "t'ronda" edhe une si ky, neser isha nis per me transportu arme andej per vllezerit e mije te Hamasit e me mujte ju kisha beeeep robt krejt jahudive ne uniforme se sma lejon feja me vra njerez ne "civilka"...
Ev Ramiq he trim daieee, uēekeja t'paska hije na tmerove myftarjat e kēirat, guralecat dhe mell gibson gjinat...

gjini
05-09-11, 20:56
Vali, nese ti i quan vellazen hamasin athere pse more burr spo shkon andej dhe pse nuk erdhen ata me na ndihmue ne luft me shka . Por neve na qliruen qata Kaurrt qe po i quani ju dhe une kam pas pakez respekt per kete far Ramovicin por ky ka lujt nga fiqiri dhe ma mire do kishte qen sikur ky te merret me profesionin e vet si oficer i armates jugosllave dhe te fut dijen ne sherbim te kombit te vet se sa me shkue me ju ndihmue atyre qe ne“ve as per njerz nuk na respektojn njejt si Gadafi.
Ramoviqi, ka pas nje ndermejtesim te mire per me u lidhe me lindje se lidhjet e moqme me UDB nuk i ka lan per asnje qast. marrja qoft me te dhe nese ka zot atij ja theft qafen n

Mos harro se profeti i kosoves eshte vetem nje Bali Klintoni dhe i madhi Rugova

Guri i madh
05-09-11, 21:21
Vali, nese ti i quan vellazen hamasin athere pse more burr spo shkon andej dhe pse nuk erdhen ata me na ndihmue ne luft me shka . Por neve na qliruen qata Kaurrt qe po i quani ju dhe une kam pas pakez respekt per kete far Ramovicin por ky ka lujt nga fiqiri dhe ma mire do kishte qen sikur ky te merret me profesionin e vet si oficer i armates jugosllave dhe te fut dijen ne sherbim te kombit te vet se sa me shkue me ju ndihmue atyre qe ne“ve as per njerz nuk na respektojn njejt si Gadafi.
Ramoviqi, ka pas nje ndermejtesim te mire per me u lidhe me lindje se lidhjet e moqme me UDB nuk i ka lan per asnje qast. marrja qoft me te dhe nese ka zot atij ja theft qafen n

Mos harro se profeti i kosoves eshte vetem nje Bali Klintoni dhe i madhi Rugovaata hamasat sot bashk me egjiptjant jan ne beograd duke e festue 50 vjetorin e shteteve te pa inkuadrura bile me jeremiqin po mbjellin drunj neper shkini

gjini
10-09-11, 14:16
O guri miku im i vjeter kjo fare qe ka bi ne truallin ton u faroft kudo qoft kjo far e derrave te eger qe per fat te keq 10 vjet pa shkie e tash keta ma te zeze se shkijet dhe ma te kqij per kosoven se sa shkijet

Ramiqi nuk eshte veq sherbetor i arabve hd e turqve te mallkuer por eshte shpijun i dy fisht i atij te ish armates jugoslave dhe tash me turkijen eshte lidh per me qlirue palestinen e me e pu nje pjes te atij vendi ne truallin ton

gjini
10-09-11, 14:18
Ramiqi ka lidhje me Hamasin qaq sa kam une lidhje me Britney Spearsin... Ku me marr nese eshte ashtu si po thuani ju atehere edhe me shume pom pelqen ky burr i forte, qe del shlire e shetitet neper Prishtine pa pike truproje pa i ba syni vrc... Valla mi pas "t'ronda" edhe une si ky, neser isha nis per me transportu arme andej per vllezerit e mije te Hamasit e me mujte ju kisha beeeep robt krejt jahudive ne uniforme se sma lejon feja me vra njerez ne "civilka"...
Ev Ramiq he trim daieee, uēekeja t'paska hije na tmerove myftarjat e kēirat, guralecat dhe mell gibson gjinat...

O vali ai del lirshme deri sa te kuptojn amerikanet qellimin e tij se ja bajn edhe atij si shum miqve te tij te ngusht te idealit te tij te madhe me ba kosoven me sherijat