PDA

View Full Version : Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?


taraku-1
02-07-11, 15:48
http://www.dardania.de/vb/upload/../modules/news/images/option6/(u39u)prishtina 03052010.jpg
http://www.microsoft.com/presspass/exec/_images/icon_photo.gif Foto nga arkiva
Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?E shtune 2 Korrik 2011 9:24
Nė hyrje tė qendrės sė Prishtinės ndodhet katedralja e madhe Nėnė Tereza, ndėrsa vendi ku kėrkohet ndėrtimi i xhamisė i bie pėrballė katedrales.
Por ky vend, nė tė cilin ėshtė vėnė gurėthemeli nga disa besimtarė, kundėrshtohet nga komuna dhe njohėsit e urbanizmit.
Dhe kjo pėr dy arsye, e para se kjo ėshtė hapėsirė universitare dhe e dyta sepse ndėrtimi i xhamisė kėtu bie nė kundėrshtim me planin urbanistik tė Prishtinės.
Sidoqoftė, ndėrtimi i xhamisė nė hapėsirėn e universitetit nuk do tė ishte objekti i vetėm fetar kėtu, pak metra mė tutje ndodhet kisha ortodokse e cila ėshtė ndėrtuar nė vitin 1991, por qė as nuk ėshtė rrėnuar, ndėrsa pėr arsye politike fati i saj ėshtė i papėrcaktuar.
Kisha ortodokse pėr mė tepėr ėshtė ndėrtim pa leje por ka nė zotėrim 1 hektar tokė. Eksperti i urbanizmit Dukagjin Hasimja, dhe njėri nga hartuesit e planit urbanisitik pėr rregullimin e qendrės 2, tregon se nė vendin ku ndodhet UP-ja nuk ka vend edhe pėr njė objekt fetar.
Ndėrkaq pėr katedralen katolike ai thotė se ishte bėrė pjesė e planit nė mėnyrė tė imponuar, por nuk ishte e paraparė tė ndėrtohej me dimensione kaq tė mėdha.
“Ne e kemi propozuar me projekt qė tė ndėrtohet njė katedrale mė e vogėl, por nuk ėshtė planifikuar ndonjė objekt tjetėr fetar, pasi nuk ka logjikė qė ai tė ndėrtohet nė kampusin universitar”, deklaron Hasimja.
Askush mė nuk e vė nė dilemė se qendra e Prishtinės ka nevojė pėr ndėrtimin e xhamisė nė tė cilėn besimtarėt do tė kryenin ritualet e tyre fetare.
Por i gjithė debati tani ėshtė i pėrqendruar te vendndodhja e saj. Jo tė gjithė besimtarėt myslimanė nė Prishtinė mendojnė se kampusi universitar ėshtė zonė e pėrshtatshme pėr ndėrtimin e xhamisė.
“Do mė pėlqente tė kisha njė xhami nė qendėr pėr t’u lutur, por nuk mund tė ketė njė katedrale, pasi kėshtu legjitimohet kisha ortodokse qė ėshtė njė forcė e represionit”, shprehet Bashkim Kryeziu, student i Universitetit tė Prishtinės.
Teksa tė premten besimtarėt myslimanė do ta falin sėrish namazin nė rrugė, komuna e Prishtinės ka intensifikuar takimet pėr gjetjen e njė vendi tė pėrshtatshėm pėr ndėrtimin e objektit.
Bėhet fjalė pėr rrėnimin e njė cerdheje e qė ėshtė edhe kėrkesė e bashkėsisė islame. Nė njoftimin e komunės thuhet se ky lokacion ėshtė duke u shqyrtuar por komuna thuhet se ka para vetes edhe disa pika tė tjera nė qendėr. /tch/

Dardani_K1
03-07-11, 23:03
O perhajr na qofte kjo xhami e re e ishalla me te mira e me shendet e i bane kjo xhami 30.000 vjet e mbushet aqe shume sa qe vend mos me pas ku me shti as gjilpanen ma mire me kanen njerezit fetar e me karakter se si disa qe po dalin lakuriq qesin pjeset e turpshme jashte dhe qe prostitucioni ka shkue aqe larte sa kurre ne Kosove sashte majten ne mend e sa ma shume besimtar aqe ma pak kane shanse keta te prostitucionit dhe shkojn ty i mbyllen se ska kushe me ju shkue.
e une kisha ba ftes te gjithe besimtareve Islam ne kosove qe te gjithe sa kane mundesi me derdhen te holla ne nje llogari per ndertimin e xhamis edhe ata ne Kosove edhe ata jashte Kosove une jame per me dhanen te holla ne llogari te xhamis se kjo xhami ashte per Allahun e madherishem .
Per katedrale skena pasen kundershtim e pse per xhami po kundershtojne te gjithe jane que aras .

GURI SYLAJ
04-07-11, 06:39
O, pasha Kuranin ,kundershtaret me te mdhenje per kete Xhami jan pikrisht ata qe po bajn zhurem ,qe po ngrisin dilema e ceshtje qe mund te shtrohen lirshem ne vijen institucionale .
Asnje njeri me mende nuk eshte kunder kesaj Xhamije .Jan ndertu shume xhami ne Kosove dhe kurrkush nuk ka pyte as kah as qyshe .
Kundershatret me te mdhenje jan vete Imamet e Kosoves qe shtyhen ,pshtyhe e rrihen ne mes vedi.
A eshte ndertu Xhami e Re ne Zabel te Ulte dhe ate afer Shkolles Fillore .
Dhe nga shume te mira dhe shembuj pozitiv ,pikrisht ne kete Xhami te re kemi rrahjen e Hoxhes nga Xhemati dhe nje vrasje !
Dhe keto ndodhin hiq me shume se 100 metra larg femijeve te klases se pare deri ne klasen e tete!!
A eshte nedertu Xhami e Re ne Sllatine .Hiq me larg se 100 metra larg shkolles-dhe kurrkush nuk ka kundershtu !
Edhe ne Prishtine do te ndertohet Xhami e Madhe sepse eshte nevoje e Besimtareve Musliman!Do te ndertohet aty ku ka vend dhe hapsire te mjaftueshme .
Por Xhamija nuk ndryshon edhe mentalitetin e individeve te caktuar.Une e kam te kjarte se Imami qe ka mbaru shkollen ne Libi dhe ai qe ka mbaru ne Egjipt nuk mund te pajtohen ne mes vedi .Imami qe ka ardhe nga Tehrani dhe ai qe ka ardhe nga Bagdati nuk mund te pajtohen ne mes vedi .Jo qe nuk dojne por vete menyra e mesimit dhe qasjejs se dijes jan te ndryshme.Pikrisht ketu e ka burimin mostoleranca fetare dhe kete ne mesin e vet besimtareve Musliman .Fjalen e kam per njerez te shkolluem neper universitete fetare e jo per ata me akademi ushtarake jugosllave sepse keta te fundit vetem nje Zot e din ku e kan nise e ku e bitisin!!!

gjini
04-07-11, 18:19
Per hajr nuk ma merr mendja qe eshte nis kjo pune por tash kuhete fundit i ka qit serbija jockerat e vat ne pazar dhe si ne parlament ashtu edhe tek keta fare e feliqt nuk pushojn e te mbusjhin lugjet e mullinit serb me uj e te lan arat e veta pa ujit e te thata.
Kjo fare e shpijuneve te serbis qe infiltrohen ne petkun e fes e pikerishte asaj musllimane sikur te jet kjo fe e diskriminuer .
Kete fe e kan pas gjith dhe askujt si ka pengue dhe ku na dolen kaq shpejt kaq shum besimtare dhe spo i nxajka gjamia .
Ne parlament votojn kunder sovranitetit te kosoves deputete shqiptare krahas atyre serb se pikerishte ne kete kohe i duhen jokerat serbis dhe tash qka me brengos ma shum se qdo gje tjeter oficer te lart te armates jugosllave dalin e udhheqinj grupet islamike dhe ne anen tjeter bajn kontraband me arm nga rusija permes bugaris e ne palestine e kur e nxunenn islaelitet nuk bajke shum qehre por tash ma se besoj qe i hyn asaj rruge ai dhe ka marr persiper ti knaq muslimanet e "shkret", qe tek jan met pa nje vend me ju drejtue allahut qe kurr per ta as qe ja ka ndie....
Dikush apo ma mire naj islamist i terbuem do me quaj si anti islamist une e them se jam antiislamist ne ate ekstremin qe keta e demonstrojn.

valiii
04-07-11, 18:31
o ti qe pi thuash vetit "gjini" edhe ju tjeret qe sigurt emrat i keni Rustem, a far Hamdie ose Mahmut a ku ta dije une, ju sugjeroje qe te pagzoheni ne kishe ose ndrojini emrat ne menyre administrative se keshtu po dukeni si sevila...
Ka kalu koha kur kan frekuentuar xhamine 3-4 pleq te lodhun, tash rinia eshte vetdijsue dhe pa imponime e zgjedhe rrugen e vet. Ska ma "druze Tito mi ti se kunemo", ani une pe di keni rrnu mire e keni ba sefa, po deri qetu e paskit pas, e tash mos i ndaloni rinine te e adhurojne ate te Vetmin qe i takon adhurimi.

Guri i madh
04-07-11, 20:11
une mendoj se do te jet ne bernic

Zero Cool
05-07-11, 17:55
Cila ėshtė feja e shqiptarit?
Shkruan: Fadil Lepaja
http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0705145735606_m.pngMysliman, pasha Krishtin! Mbase kėshtu do tė deklarohej mė me qejf njė zyrtarė kosovarė gjatė ndonjė vizite nė Evropė. Pėrpjekjet e institucioneve pėr tė kamufluar gjendjen reale te ne, shpeshherė marrin forma groteske. Kemi kryeministrin i cili bashkė me homologun e tij turk, Erdogan, falet nė Xhaminė e Madhe, dhe i njėjti i cili merr vendim tė pėrdoret forca kundėr besimtarėve mysliman, ditėn e premte. Kujt t’i besohet? Ēka pėrpiqet tė kontrabandojė kjo qeveri? Pastaj ēuditemi pėrse Evropa nuk na beson.


Javėt e fundit pėrkundėr shirave dhe temperaturave tė ulėta, ishin tė nxehta nė kuptimin politik pėrmes ngritjes sė njė lėvizjeje e cila shpreh pretendimet se nė Kosovė dhe veēanėrisht nė Prishtinė ka njė numėr tė pamjaftueshėm tė xhamive dhe sidomos, ka deklarata se besimtarėt islam me qėllim dhe me politikė tė paramenduar janė diskriminuar duke refuzuar kėrkesat e vazhdueshme pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė qendėr tė qytetit. Njė xhamie qė pėrpos vend ku do tė i luteshin Zotit, do tė ishte edhe simbol dhe legjitimim i prezencės sė besimit islam nė Kosovė.

Nė fakt, nė qendėr tė Prishtinės, vetėm Katedralja katolike u ndėrtua pa kundėrshti serioze. Nė njėfarė mėnyre nė heshtje ishte pranuar fakti se ajo pėrfaqėsonte orientimin tonė evropian.

Mė problematike u paraqitė situata me kishėn ortodokse e cila edhe sot e kėsaj dite ėshtė jashtė funksionit. Nėse nuk llogarisim pėrdorimin e saj pėr nevoja fiziologjike apo nga grupet e ndryshme tė tė rinjve. E filluar me motive politike, nga ish-pushteti i instaluar serb nė Kosovė, dhe me njė vendimmarrje krejtėsisht tė kontestueshme, ajo pas largimit tė policisė dhe ushtrisė serbe, pėr tė ende nuk ėshtė bėrė ndonjė zgjidhje pėrfundimtare nga pushteti kosovar apo ai ndėrkombėtarė.

Kėrkesa pėr xhami ndėrkaq nuk ėshtė krejt e re. Organizata tė fuqishme financiare arabo-islamike edhe mė herėt kishin shprehur kėrkesėn pėr njė qendėr tė madhe islamike. Nuk kishte deri tash ndonjė lėvizje autoktone pėr kėtė ēėshtje.

Se objektet aktuale nuk i plotėsojnė kėrkesat kjo shihet me sy gjatė ēdo feste fetare e mbase edhe nė ēdo tė premte. Falja publike e xhumasė nėpėr sheshe dhe rrugė e cila degjeneroi nė konflikt mes besimtarėve dhe shtetit(policisė) e shtroi kėtė ēėshtje pėr zgjidhje para vendimmarrėsve administrativ dhe politik. Kur njė grup i tė rinjve, krye nė vete e zgjodhi hapėsirėn se ku do tė ishte vendi mė i pėrshtatshėm pėr “Xhaminė e Qendrės” si e quajtėn ata, ēėshtja mori karakter tė lėvizjes qytetare pėr xhami. Dorėn nė zemėr menjėherė u lajmėruan edhe ata qė synojnė tė krijojnė fronte edhe aty ku nuk ka dhe i akuzuan organizatorėt pėr hiē mė pak se lidhje me terrorizmin islamik. Pra kėtu mbyllet rrethi, dhe detyrimisht hapet procesi pėr zgjidhjen e pėrfaqėsimit dhe rehabilitimit publik tė besimeve nė kėtė vend.

Isa Mustafa , si kryetarė i zgjedhur i kėtij qyteti ndodhet para njė vendimi tė madh. A do tė rrėnojė njė ēerdhe, a do tė falė ndonjė truall pak mė tutje, nė periferi apo do te jap leje tė ndėrtohet xhamia ballė pėr ballė me Katedralen e madhe, nė mes Kishės orthodokse dhe Katedrasės katolike? Vendimi i administratės sė tij, do tė jetė njėkohėsisht edhe shpallje e strategjisė sė tij pėr bashkėjetesėn fetare nė Kosovė, raportin nė mes tyre dhe raportin e tyre me shtetin.

Pra, kemi tri objekte me specifika tė veēanta dhe tė cilat duhet tė rehatohen brenda njė strategjie afatgjatė. Kemi njė katedrale tė madhe katolike nė pjesėn mė tė dukshme tė qytetit, kemi njė kishė orthodkose nė njė vend qendror poashtu, aktualisht jashtė funksionit dhe pa “xhematė”, edhe pse nė Kosovė ka malazezė, shqiptarė (shumė pak) dhe serbė tė besimit orthodoks. Nė anėn tjetėr kemi njė numėr tė madh prestarėsh tė komunitetit mysliman i cili ka problem me hapėsirėn dhe ende nuk ka njė xhami reprezentative nė kryeqytet. Tash me kėtė lėvizje ka shprehur aspiratat qė ajo tė ndėrtohet pikėrisht nė mes tė dy kishave. Derisa ēėshtja e kishės ortodokse ėshtė tashmė e natyrės politike, ēėshtja e xhamisė do tė ishte mirė tė mos rrėshqas]ė nė atė teren.

Nėse besimtarėt mysliman do tė ndihen tė viktimizuar dhe tė pabarabartė, kėshtu do tė bartet problemi nė teren politik dhe do tė krijojė bazėn pėr lėvizjen autoktone tė islamit politik nė Kosovė, e cila paraqet mėnyrėn mė tė sigurt pėr largim nga rruga evropiane. Por, me njė qasje tė menēur, tė sinqertė dhe civilizuese, krejt kjo mundet tė pėrfundoi thjesht si njė lėvizje e cila e ngriti njė xhami, nė mesin e objekteve tė tjera reprezentative fetare dhe tė cilėt janė pjesė e identitetit tė kėtij vendi, i cili synon integrimet nė Evropėn e lirė, e cila njeh, respekton dhe afirmon liritė qytetare dhe tė besimeve.

Intelektualėt dhe vendimmarrėsit e kėtij vendi gjithsesi do tė i japin drejtim ēėshtjes se cila do tė jetė rruga autentike e Kosovės lidhur me kėtė ēėshtje. Ata tė cilėt jetojnė nga fondet e majme antiterror, do tė ishte mirė tė heshtin dhe tė e luftojnė terrorizmin aty ku realisht ekziston dhe jo tė pėrpiqen ta krijojnė atė me ēdo kusht.

gjini
05-07-11, 21:59
o ti qe pi thuash vetit "gjini" edhe ju tjeret qe sigurt emrat i keni Rustem, a far Hamdie ose Mahmut a ku ta dije une, ju sugjeroje qe te pagzoheni ne kishe ose ndrojini emrat ne menyre administrative se keshtu po dukeni si sevila...
Ka kalu koha kur kan frekuentuar xhamine 3-4 pleq te lodhun, tash rinia eshte vetdijsue dhe pa imponime e zgjedhe rrugen e vet. Ska ma "druze Tito mi ti se kunemo", ani une pe di keni rrnu mire e keni ba sefa, po deri qetu e paskit pas, e tash mos i ndaloni rinine te e adhurojne ate te Vetmin qe i takon adhurimi.

o Valli mire e ke dhe per emer po dua me te sigurue se bash qasi mut emri kom edhe une, jo hamdi e hasan por edhe ky mut emri im eshte pers (gabel).
Pra sinqerishte po te them se nese dikush eshte ka ja kryen amanetin e sllobes qe te paraqet kosoven si islamike dhe fundamentale jeni ju dhe ata Ramiqet e juaj qe e kan qlirue Mitrovicen e vrapojn mas gjamive dhe neper anije turke tuj i armatos palestineszet qe neve as per njerz nuk na njofin.

Pra punen e madhe te serbise jeni ka e kryeni dhe puna e mbrpsht ju kjoft dhe gjithmon tuj u lute metshit......! neper rruge se mbrena ju vjen era

valiii
05-07-11, 23:09
Hahahahaaa... O llegenda koket Guri i Madh edhe Gjini, e pranoje qe mkeni shti me qesh me zemer, masi e pranuat edhe ju qe keni "mut" emra...

Po dalim pak prej temes, po ndoshta s'ka lidhje se edhe ashtu - kshtu puna e xhamise u be "boze", jane que pseudo intelektualt n'kater anet e trojeve tone plus ata ne dijaspore edhe u myten tu e "ende" xhamin sa n'ulpiane e sa n'breg t'dillit.
Shiqo puna e emrave per mendimin tim ka te beje me periullen kohore. Kjo qe ju keni trasheguar emra gabelo harap eshte nje argument qe prinderit i keni patur musliman te mire. Edhe ate musliman "tradicionalo-shqiptar", nanat si keni pas si kto tonat te "emancipume" po i keni pas me shamija "tradicionalo-shqiptare", tek tani erdhe koha e komunizmit me rrnu ju si begat e me ju qite djemve te juaj emra "envera e nexhmije".
Ne xhamia sot po frekuenton djali i Shabanit-Andi, djali i Shemsedinit-Olti, djali i Muharremit-Arberi...
Nese ka diēka te vertete ne fjalen e urte popullore:"Rinia eshte ardhmeria e nje vendi" atehere lirishte mundemi me thane se xhamia eshte problemi me i vogli, sepse gjdo pllame e tokes eshte xhami (qe lejohet falja)...
Nuk na duhet xhamia e as "emrat" por vetem vetdijesimi.

Guri i madh
05-07-11, 23:32
Hahahahaaa... O llegenda koket Guri i Madh edhe Gjini, e pranoje qe mkeni shti me qesh me zemer, masi e pranuat edhe ju qe keni "mut" emra...

Po dalim pak prej temes, po ndoshta s'ka lidhje se edhe ashtu - kshtu puna e xhamise u be "boze", jane que pseudo intelektualt n'kater anet e trojeve tone plus ata ne dijaspore edhe u myten tu e "ende" xhamin sa n'ulpiane e sa n'breg t'dillit.
Shiqo puna e emrave per mendimin tim ka te beje me periullen kohore. Kjo qe ju keni trasheguar emra gabelo harap eshte nje argument qe prinderit i keni patur musliman te mire. Edhe ate musliman "tradicionalo-shqiptar", nanat si keni pas si kto tonat te "emancipume" po i keni pas me shamija "tradicionalo-shqiptare", tek tani erdhe koha e komunizmit me rrnu ju si begat e me ju qite djemve te juaj emra "envera e nexhmije".
Ne xhamia sot po frekuenton djali i Shabanit-Andi, djali i Shemsedinit-Olti, djali i Muharremit-Arberi...
Nese ka diēka te vertete ne fjalen e urte popullore:"Rinia eshte ardhmeria e nje vendi" atehere lirishte mundemi me thane se xhamia eshte problemi me i vogli, sepse gjdo pllame e tokes eshte xhami (qe lejohet falja)...
Nuk na duhet xhamia e as "emrat" por vetem vetdijesimi.


po prindit musliman po veq jo qisi mahlukati siq jaN DAL PAS LUFTE


edhe ktu qendron krejt problemi se si ishin prindit tan kan püas besimin islamik ,te them te drejten askush nuk e ka pengue fen islaME GJAT KOMUNIZMIT


per fen krishtere nuk e di se nuk kam qen pjes e ati besimi fetar

po e di se feja islame ka lulzue ne kosov kur millosheviqi i msheli shkollat shqipe


at,her esht hap medrezja e re qe ka qen ma moderne se cili do fakultet i kosoves e mos te flasim per ndertesen e akademis sė shkencave e arteve tė kosoves


edhe pse serrbia para botes na akuzonte si fundamentalista islamik ne anen tjter islami merrte hov me te madh ne trojet shqiptare qe kishin qen pjes e jugosllavis po edhe kosova qe ende ishte pjes e jugosllavis te mbetur


po te pakten esencen kombtare e kena rujt i kena respektue herojt e kombit pa marr pqarasysh se ne cilen periudh kohore kan luftue


e kena rue respektin per njerzit e ditusis per njerzit qe kan dhan kontribut ne arsimimin e popullit

etj etj


e tash me dal tulifar zdralani e me perqesh skenderbeun nanen terez pjeter bogdanin

ata ende nuk e kan marr pergjigj,jen e merituar

GURI SYLAJ
06-07-11, 09:40
Hahahahaaa... O llegenda koket Guri i Madh edhe Gjini, e pranoje qe mkeni shti me qesh me zemer, masi e pranuat edhe ju qe keni "mut" emra...

Po dalim pak prej temes, po ndoshta s'ka lidhje se edhe ashtu - kshtu puna e xhamise u be "boze", jane que pseudo intelektualt n'kater anet e trojeve tone plus ata ne dijaspore edhe u myten tu e "ende" xhamin sa n'ulpiane e sa n'breg t'dillit.
Shiqo puna e emrave per mendimin tim ka te beje me periullen kohore. Kjo qe ju keni trasheguar emra gabelo harap eshte nje argument qe prinderit i keni patur musliman te mire. Edhe ate musliman "tradicionalo-shqiptar", nanat si keni pas si kto tonat te "emancipume" po i keni pas me shamija "tradicionalo-shqiptare", tek tani erdhe koha e komunizmit me rrnu ju si begat e me ju qite djemve te juaj emra "envera e nexhmije".
Ne xhamia sot po frekuenton djali i Shabanit-Andi, djali i Shemsedinit-Olti, djali i Muharremit-Arberi...
Nese ka diēka te vertete ne fjalen e urte popullore:"Rinia eshte ardhmeria e nje vendi" atehere lirishte mundemi me thane se xhamia eshte problemi me i vogli, sepse gjdo pllame e tokes eshte xhami (qe lejohet falja)...
Nuk na duhet xhamia e as "emrat" por vetem vetdijesimi.


Vali ,tash ke preke nje teme mjaft inetersante .
Jam shume i bindur se rinia eshte ardhmeria e nje kombi dhe ,ata qe i permende jan me siguri ne ate mes.Arsyet mund te jene te shumta qe nga turpi per veprimtarin e prinderve te tyre e deri edhe te arsye tjera “qe nuk po i numroj .
Por ,mos harro ,se aty i ke edhe nje pjese te Marksist -Leninisteve qe ,deri dje talleshin me objektet fetare dhe prinderit e tyre qe krynin obligimin e Namazit .
Mos harro se aty i ke kuadrot e LKJ dhe te UDB edhe deri te Oficer te ish Jugosllavise!
Ceshtja e BESIMIT eshte shume komplekse dhe shume rralle vjen nga pergaditja profesionale dhe bindja e njemendet! Jo rralle ,ky besim shoqrohet me bindje jasht cdo logjike dhe qesharake per njeriun normal .Ka ketu qe besonin se dikush e paska ndegju EZANIN ne Hene!??Se ne trupin e fmiut po cfaqen Ajete Kuranore etj ,etj !

Une e dij se ti do te pergjigjesh me ate ;
Me mire von se kurr por sa mundemi me earsytu kete vonese dhe casjen tone ne kete mes me kaq vonese eshte nje problem ne vete .
Kur hargjohen "LETRAT" tuta rritet!!!
Mandej arroganca e disa predikueseve qe ,sinqerisht ,me shume ju gjasojn komentatoreve te futbollit se sa priseve fetar.
Dhe ,per fund .Ata qe hyjne shpejt edhe dalin shpejt sepse jan te pa identitet dhe integritet ne UNIN e tyre.
Ai qe nuk ka rrespekt per tjetrin ,besimin ne Zot e ka fallso!!

valiii
06-07-11, 21:40
Vali ,tash ke preke nje teme mjaft inetersante .
Jam shume i bindur se rinia eshte ardhmeria e nje kombi dhe ,ata qe i permende jan me siguri ne ate mes.Arsyet mund te jene te shumta qe nga turpi per veprimtarin e prinderve te tyre e deri edhe te arsye tjera “qe nuk po i numroj .
Por ,mos harro ,se aty i ke edhe nje pjese te Marksist -Leninisteve qe ,deri dje talleshin me objektet fetare dhe prinderit e tyre qe krynin obligimin e Namazit .
Mos harro se aty i ke kuadrot e LKJ dhe te UDB edhe deri te Oficer te ish Jugosllavise!
Ceshtja e BESIMIT eshte shume komplekse dhe shume rralle vjen nga pergaditja profesionale dhe bindja e njemendet! Jo rralle ,ky besim shoqrohet me bindje jasht cdo logjike dhe qesharake per njeriun normal .Ka ketu qe besonin se dikush e paska ndegju EZANIN ne Hene!??Se ne trupin e fmiut po cfaqen Ajete Kuranore etj ,etj !

Une e dij se ti do te pergjigjesh me ate ;
Me mire von se kurr por sa mundemi me earsytu kete vonese dhe casjen tone ne kete mes me kaq vonese eshte nje problem ne vete .
Kur hargjohen "LETRAT" tuta rritet!!!
Mandej arroganca e disa predikueseve qe ,sinqerisht ,me shume ju gjasojn komentatoreve te futbollit se sa priseve fetar.
Dhe ,per fund .Ata qe hyjne shpejt edhe dalin shpejt sepse jan te pa identitet dhe integritet ne UNIN e tyre.
Ai qe nuk ka rrespekt per tjetrin ,besimin ne Zot e ka fallso!!

Nga Ebi Seid El-Huderiu transmetohet se Pejgamberi
alejhis-selam ka thene: ““ Nga ata qe kane qene
para jush, ka qene nje njeri qe i ka mbytur 99 veta.
Pastaj e kerkoi njeriun me te ditur ne siperfaqe te
tokes. Ate e drejtuan te nje prift te cilit i shkoi dhe e
pyeti: Nje njeri i cili i ka mbytur 99 veta a ka teube per te? Ai iu pergjigj: Jo, e ky edhe kete e mbyti dhe
i plotesoi njeqind. Pastaj prap kerkoi njeriun me te
ditur ne siperfaqen e tokes. Ate e derguan te nje
njeri i ditur dhe e pyeti: Nje njeri qe i ka mbytur
njeqind veta, a ka tebue per te? Ai iu pergjigj: Po, e
kush mund ta ndaje ate nga teubeja?! Pastaj vazhdoi: Shko ne filan vendin qe ne te ka njerez qe i
bejne ibadet All-llahut dhe adhuro All-llahunse
bashku me ta, e mos u kthe ne vendin tend se ai
eshte vend i fesatit. Mori rrugen dhe pasi qe kaloi
gjysmen e rruges i erdhi vdekja. Atehere rane ne
dileme melaqet e rahmetit dhe melaqet e denimit. Melaqet e rahmetit thane: Ai u pendua dhe u drejtua
me zemren e tij kah All-llahu. Melaqet e denimit
thane: Ai kurre nje pune te mire s“e ka bere,
Atehere ju erdhi nje melek ne forme te njeriut dhe u
bene ndermjetesues te tyre. Ai u tha: Mateni
largesine mes dy vendeve., dhe te cili eshte me afer, atij i takon. Kur e maten e pane se eshte me afer ku
ka deshiruar te shkoje dhe e moren ate melaqet e
rahmetit.““ Transmeton Buhariu, Muslimi. Ne nje trasnmetim tjeter te vertet thuhet: ““Ka qene
me afer fashatit te mire per nje pellembe dhe u
konsiderua prej tyre““ Kurse ne nje transmetim
tjeter gjithashtu te vertete thuhet: ““ E urdheroi All-
llahu njerin fshat te largohet e tjetrin te afrohet dhe
u tha: ““ Mateni largesine e te dyve dhe e pane se tek ai eshte me afer per nje pellembe, ashtu qe iu
falen gjynahet atij.““
__________________________________________________ ________
Dhe per fund te pershendes me disa citate te kaptines "Kalem"

35. A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me
mylimanėt?

36. ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37. A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38. E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39. Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40. Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton
atė?

41. Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42. (Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēeshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).

Arb
06-07-11, 21:43
http://www.dardania.de/vb/upload/../modules/news/images/option6/%28u39u%29prishtina%2003052010.jpg

Askush mė nuk e vė nė dilemė se qendra e Prishtinės ka nevojė pėr ndėrtimin e xhamisė nė tė cilėn besimtarėt do tė kryenin ritualet e tyre fetare. /tch/

Thuajse te gjithe jane kunder ndertimit te xhamise ne qender.

Per ndertimin e xhamise jane vetem ata dhjetera zagare harape qe protestojne te Premteve.

Guri i madh
06-07-11, 21:48
ska ven ne qender te prishtines per gjami


esht nji vend po tash pritet me fillue ndertimi i kishes katolike


e qendra e prishtines nuk ka hapsir per objekte tjera

Artisti
06-07-11, 21:54
Nga Ebi Seid El-Huderiu transmetohet se Pejgamberi
alejhis-selam ka thene: ““ Nga ata qe kane qene
para jush, ka qene nje njeri qe i ka mbytur 99 veta.
Pastaj e kerkoi njeriun me te ditur ne siperfaqe te
tokes. Ate e drejtuan te nje prift te cilit i shkoi dhe e
pyeti: Nje njeri i cili i ka mbytur 99 veta a ka teube per te? Ai iu pergjigj: Jo, e ky edhe kete e mbyti dhe
i plotesoi njeqind. Pastaj prap kerkoi njeriun me te
ditur ne siperfaqen e tokes. Ate e derguan te nje
njeri i ditur dhe e pyeti: Nje njeri qe i ka mbytur
njeqind veta, a ka tebue per te? Ai iu pergjigj: Po, e
kush mund ta ndaje ate nga teubeja?! Pastaj vazhdoi: Shko ne filan vendin qe ne te ka njerez qe i
bejne ibadet All-llahut dhe adhuro All-llahunse
bashku me ta, e mos u kthe ne vendin tend se ai
eshte vend i fesatit. Mori rrugen dhe pasi qe kaloi
gjysmen e rruges i erdhi vdekja. Atehere rane ne
dileme melaqet e rahmetit dhe melaqet e denimit. Melaqet e rahmetit thane: Ai u pendua dhe u drejtua
me zemren e tij kah All-llahu. Melaqet e denimit
thane: Ai kurre nje pune te mire s“e ka bere,
Atehere ju erdhi nje melek ne forme te njeriut dhe u
bene ndermjetesues te tyre. Ai u tha: Mateni
largesine mes dy vendeve., dhe te cili eshte me afer, atij i takon. Kur e maten e pane se eshte me afer ku
ka deshiruar te shkoje dhe e moren ate melaqet e
rahmetit.““ Transmeton Buhariu, Muslimi. Ne nje trasnmetim tjeter te vertet thuhet: ““Ka qene
me afer fashatit te mire per nje pellembe dhe u
konsiderua prej tyre““ Kurse ne nje transmetim
tjeter gjithashtu te vertete thuhet: ““ E urdheroi All-
llahu njerin fshat te largohet e tjetrin te afrohet dhe
u tha: ““ Mateni largesine e te dyve dhe e pane se tek ai eshte me afer per nje pellembe, ashtu qe iu
falen gjynahet atij.““
__________________________________________________ ________
Dhe per fund te pershendes me disa citate te kaptines "Kalem"

35. A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me
mylimanėt?

36. ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37. A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38. E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39. Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40. Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton
atė?

41. Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42. (Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēeshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).
Unikat hahahahaha, e ti po besojshe qė edhe nėse i mbyt 100 veta veq se je mė afėr Arabis apo Xhamis ta falė Zoti a?

Ani edhe jadore po mbron kėtė se po mė thotė:- "Ti nuk ke drejt tė kundėrshtosh njė fe qė e njeh e gjithė Bota" .

Saktė, e njeh e gjithė bota nga vrasjet qė i bėni me mendimin qė do tė shkoni nė Parajs.

Unikat jeni!!!


Kėta njerėz nuk kanė respekt ndaj njerėzimit, e Baci ta ka shkrue shumė mirė :

Ai qė nuk ka respekt ndaj tjetrit, besimin nė Zot e ka fallso.

Guri i madh
06-07-11, 21:58
po qysh me njoft fen islame kur kta vehten nuk e njohin

i vejn eksloziv njeri tjtrit bash at,her kur i luten zotit


edhe krejt kto vrasje bahen me allahu ekberr

valiii
06-07-11, 22:00
Nga Ebi Seid El-Huderiu transmetohet se Pejgamberi
alejhis-selam ka thene: ““ Nga ata qe kane qene
para jush, ka qene nje njeri qe i ka mbytur 99 veta.
Pastaj e kerkoi njeriun me te ditur ne siperfaqe te
tokes. Ate e drejtuan te nje prift te cilit i shkoi dhe e
pyeti: Nje njeri i cili i ka mbytur 99 veta a ka teube per te? Ai iu pergjigj: Jo, e ky edhe kete e mbyti dhe
i plotesoi njeqind. Pastaj prap kerkoi njeriun me te
ditur ne siperfaqen e tokes. Ate e derguan te nje
njeri i ditur dhe e pyeti: Nje njeri qe i ka mbytur
njeqind veta, a ka tebue per te? Ai iu pergjigj: Po, e
kush mund ta ndaje ate nga teubeja?! Pastaj vazhdoi: Shko ne filan vendin qe ne te ka njerez qe i
bejne ibadet All-llahut dhe adhuro All-llahunse
bashku me ta, e mos u kthe ne vendin tend se ai
eshte vend i fesatit. Mori rrugen dhe pasi qe kaloi
gjysmen e rruges i erdhi vdekja. Atehere rane ne
dileme melaqet e rahmetit dhe melaqet e denimit. Melaqet e rahmetit thane: Ai u pendua dhe u drejtua
me zemren e tij kah All-llahu. Melaqet e denimit
thane: Ai kurre nje pune te mire s“e ka bere,
Atehere ju erdhi nje melek ne forme te njeriut dhe u
bene ndermjetesues te tyre. Ai u tha: Mateni
largesine mes dy vendeve., dhe te cili eshte me afer, atij i takon. Kur e maten e pane se eshte me afer ku
ka deshiruar te shkoje dhe e moren ate melaqet e
rahmetit.““ Transmeton Buhariu, Muslimi. Ne nje trasnmetim tjeter te vertet thuhet: ““Ka qene
me afer fashatit te mire per nje pellembe dhe u
konsiderua prej tyre““ Kurse ne nje transmetim
tjeter gjithashtu te vertete thuhet: ““ E urdheroi All-
llahu njerin fshat te largohet e tjetrin te afrohet dhe
u tha: ““ Mateni largesine e te dyve dhe e pane se tek ai eshte me afer per nje pellembe, ashtu qe iu
falen gjynahet atij.““
__________________________________________________ ________
Dhe per fund te pershendes me disa citate te kaptines "Kalem"

35. A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me
mylimanėt?

36. ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37. A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38. E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39. Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40. Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton
atė?

41. Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42. (Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēeshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).

Me duhet te e citoj vetin sepse postoje me celular dhe me krijon veshtiresi, ...

z. Guri, nuk e mohoje faktin qe sot frekuentojne
neper xhamia edhe (ish) marksisto-leninistat, (ish) narkomanet, (ish) alkooliket, ish ish ish... Ndoshta edhe pa "ish" hajnat, etj etj... Gjithmon fjalen e kam tek mosha e vjeter sepse per ate te rene rame dakord. Tash, keta te moēmit me
gjithe ato vite qe i kane, qarre nuk eshte se nuk e
kane praktikuar ndonjeren nga antivlerat qe
cekem me lart. Nuk dua te e individualizoje temen,
por mundesh me u nis prej vetit... Cili mekat nga "te lartcekurat" te krijon bariere qe te i kthehesh Zotit tend qe eshte Bujar dhe i Urt ??

valiii
06-07-11, 22:14
Unikat hahahahaha, e ti po besojshe qė edhe nėse i mbyt 100 veta veq se je mė afėr Arabis apo Xhamis ta falė Zoti a?

Ani edhe jadore po mbron kėtė se po mė thotė:- "Ti nuk ke drejt tė kundėrshtosh njė fe qė e njeh e gjithė Bota" .

Saktė, e njeh e gjithė bota nga vrasjet qė i bėni me mendimin qė do tė shkoni nė Parajs.

Unikat jeni!!!


Kėta njerėz nuk kanė respekt ndaj njerėzimit, e Baci ta ka shkrue shumė mirė :

Ai qė nuk ka respekt ndaj tjetrit, besimin nė Zot e ka fallso.Ti a ke respet ndaj tjetrit ?

te ka sulmuar ndokush ndonjehere per bindjen tende ketu ne forum ?

a pom lene mua qeshtu qysh jam, se mua spo me pengon qysh je ti ?

GURI SYLAJ
06-07-11, 22:16
Vali .pa dasht me te citu hiq ,bindu ,qe pikrisht ky labilitet si individ e edhe si komb neve na ka lene ne robri tash e dymije vjet.
Kush na k pushtu ne i jemi ofru here per pasuri ,here per grada e here per budallak dhe kan luajtur me neve keshtu sikur po luajn edhe sot.
Burra, bani njemi te zeza veq pak pa deke vraponi e afronju naj katuni te mire!!???
Nuk po du te pergjigjem me menqurine popullore sepse po dhezet fesate !
Veq nja mos harro ; nuk ambelsohet goja me nje luge mjalte mbas dhjete vegshave me ....!!

Guri i madh
06-07-11, 22:23
Me duhet te e citoj vetin sepse postoje me celular dhe me krijon veshtiresi, ...

z. Guri, nuk e mohoje faktin qe sot frekuentojne
neper xhamia edhe (ish) marksisto-leninistat, (ish) narkomanet, (ish) alkooliket, ish ish ish... Ndoshta edhe pa "ish" hajnat, etj etj... Gjithmon fjalen e kam tek mosha e vjeter sepse per ate te rene rame dakord. Tash, keta te moēmit me
gjithe ato vite qe i kane, qarre nuk eshte se nuk e
kane praktikuar ndonjeren nga antivlerat qe
cekem me lart. Nuk dua te e individualizoje temen,
por mundesh me u nis prej vetit... Cili mekat nga "te lartcekurat" te krijon bariere qe te i kthehesh Zotit tend qe eshte Bujar dhe i Urt ??


nese bazohesh ne shkrimin tim te fundit ,ky shkrimi i juaj nuk i pergjigjet ati shkrimit tim


une e kam cek se se disa pas mekateve te mdha kan shkue hagjilluk rregullishit i kan percjell faljet ne xhami


po ata i njifke populli se kush kan qen dhe qfar synojn taniedhe nuk kam qen i deshpruar ne fen fen islame me angazhimin e Xpersonave ne fen islame


ajo qka nuk perbihet nuk tolerorohet esht se disa nga kta njerz tani per hater te islamit e perdhosin historin kombtare personalitetet kombtare


per me u tregue ma islamik se ata ku ka lind islami disa matrapaz siq ishte ajo video e sadullahit ose siq esht preshevari maki ,dalin e thojn se i keni ndyt qytetet me busta siq esht i skenderbeut e i nenes terez


tash shtrohet pytja ,feja islame i ditve te sodit po bjen ne kundershtim me personalitetet tona kombtare


at,heq qfar duhet me veprue ,une po flas per veti me ja kthye shpinen islamit e me dal ne mbrojtje te ktyre kolosove kombtar

valiii
06-07-11, 22:30
Vali .pa dasht me te citu hiq ,bindu ,qe pikrisht ky labilitet si individ e edhe si komb neve na ka lene ne robri tash e dymije vjet.
Kush na k pushtu ne i jemi ofru here per pasuri ,here per grada e here per budallak dhe kan luajtur me neve keshtu sikur po luajn edhe sot.
Burra, bani njemi te zeza veq pak pa deke vraponi e afronju naj katuni te mire!!???
Nuk po du te pergjigjem me menqurine popullore sepse po dhezet fesate !
Veq nja mos harro ; nuk ambelsohet goja me nje luge mjalte mbas dhjete vegshave me ....!!

Guri krejt qa dashta me thane ashte se disa pleq e kane harxhuar ymrin ka prjej tyre qe nje kemb e ngrehin zhag dhe asnjehere nuk i kane ra Krijuesit sexhde.
Mesele ta mbushi forumin, po eshte mire me fol pa doreza.. Haroji vrasjet, shqiptart, luftrat, pleystation e gjitha haroji per nje ēast. Po flasim per besimin ne Zot.
Ti zotri je shume i padefinuar, me ato mesele sa thuash se e beson Kur'anin si fjale te Zotit e je besimtar, pastaj ma vone na del me ndonje mesele pak me te luhatur e deri tek devallvimi total ne besim...
Shkurt e shqip: leri marksistat tjere leri te gjithe ata vagabonda qe po trumbetojkan ne emer te Zotit.

Po ti ku je me Zotin, a je najka allahile?

valiii
06-07-11, 22:39
nese bazohesh ne shkrimin tim te fundit ,ky shkrimi i juaj nuk i pergjigjet ati shkrimit tim


une e kam cek se se disa pas mekateve te mdha kan shkue hagjilluk rregullishit i kan percjell faljet ne xhami


po ata i njifke populli se kush kan qen dhe qfar synojn taniedhe nuk kam qen i deshpruar ne fen fen islame me angazhimin e Xpersonave ne fen islame


ajo qka nuk perbihet nuk tolerorohet esht se disa nga kta njerz tani per hater te islamit e perdhosin historin kombtare personalitetet kombtare


per me u tregue ma islamik se ata ku ka lind islami disa matrapaz siq ishte ajo video e sadullahit ose siq esht preshevari maki ,dalin e thojn se i keni ndyt qytetet me busta siq esht i skenderbeut e i nenes terez


tash shtrohet pytja ,feja islame i ditve te sodit po bjen ne kundershtim me personalitetet tona kombtare


at,heq qfar duhet me veprue ,une po flas per veti me ja kthye shpinen islamit e me dal ne mbrojtje te ktyre kolosove kombtar

Jo ju drejtova Gurit tjeter po ska problem munesh edhe ti me gjete veten aty...

figurat kombtare merri krejt po ti fali ty, i ēmoje per kontributin e tyre ne ate mase sa e meritojne...
Ēka muj me bo ma teper per ta, tregom?

Guri i madh
06-07-11, 22:41
Jo ju drejtova Gurit tjeter po ska problem munesh edhe ti me gjete veten aty...

figurat kombtare merri krejt po ti fali ty, i ēmoje per kontributin e tyre ne ate mase sa e meritojne...
Ēka muj me bo ma teper per ta, tregom?
jo jo ti fare mos u angazho andej se mos po i ndyt ti veq vazhdo me mendimin tuaj

GURI SYLAJ
06-07-11, 23:18
Vali ,une kerkoj falje qe nganjehere po merr ne thue e nuk po e din as vet ku po rrezohesh!
Logjike lum Vali logjike se me derset tua femijte thone knaqu sa te knaqet se ka vakt me i ra pishmanit!
Krejt ato qe ti po i sjell ketu jan mesele veq jo autoktone po te importit!
E mesele per mesele merri qisoshne prodhim vendor!!

valiii
06-07-11, 23:42
Vali ,une kerkoj falje qe nganjehere po merr ne thue e nuk po e din as vet ku po rrezohesh!
Logjike lum Vali logjike se me derset tua femijte thone knaqu sa te knaqet se ka vakt me i ra pishmanit!
Krejt ato qe ti po i sjell ketu jan mesele veq jo autoktone po te importit!
E mesele per mesele merri qisoshne prodhim vendor!!

ēka ish puna jote more, une kam veshtirsi me te kuptu. Pse i veshtirson gjerat kur mund t'i thuash thjeshte.
Nejse, nuk eshte relevant besimi yt, po duhesh te definohesh si personalitet ne forum. Shume e thjeshte je PRO ose KUNDER te ndertohet xhamia. je PRO sepse, je KUNDER sepse...
hadithin qe solla nuk je dufte (bile ti) me e kuptu bukfalishte sepse dihen ligjet e sheriatit se si e sanksionojne nje vrases e lere me kur vie ne pyetje vrasesin e 100 fishte, por hadithi flete per rendesine e pendimit (teubes) dhe meshires se pakufishme te Zotit ...
Mos m'ik e me ba lojra fjalesh... Ata qe ngushllimin s'kan mujte me gjete ne marksizem (pa Zot), ne droge, alkool pse ju zihet per t madhe ne qofte se "sot"(me mire vone se kurr) me ju kthy Zotit te tyre...
Ty te pyeta: cila nga keto antivlera te krijon bariere qe ta takosh Zotin tend ?

Ose,: Nese ti i lutesh ne menyre tjeter, ndryshe nga keta, na trego se ku eshte gabimi jone, si t'ia bejme te lutemi edhe ne si ti?

Hajde logjike ...

taraku-1
07-07-11, 03:46
Thuajse te gjithe jane kunder ndertimit te xhamise ne qender.

Per ndertimin e xhamise jane vetem ata dhjetera zagare harape qe protestojne te Premteve.

Minioritet jeni ju o ASD,..kysmet Zotit ka me u ndertue edhe gjall ki me kan ti edhe guri i madhe e ren gurt qka jan ne forum....inshAlla po merrni sulem ne zemer

sepse shumica e popullit jan pro..., dhe qka bohet... nje thirrje e bon bashksia islame nje protest edhe mbushet prishtina me mijra vet, edhe e fillon xhamin edhe ja qin rob e robi qeveris qe e ka zgjedh vet ja ka dhan voten edhe pshurr mu nta.... ja maron te skenderbeu mrenda qeveris e parlamentit vrahen do po ska lidhjeee ata dasht Allahu jan prej shehidve.....ama populli e ndryshon gjendjen a, populli o qeveria shumica e dominon a pak ka minoritet si pakicat ne kosove qe jan qashtu jeni ju minoritet
se smunet me 8.000 polic e me 3.000 pjestar te fsk me majt rend hashim leshi as isa mustafa as kreu i kishes katolike...

A guxun ma me dal me polici me i rreh protestusit...., jo jo nuk guxojn jo


Mendimi ime eshte, qe Xhamia e madhe qe ndertohet ne pr..., duhet te emrohet '' Familja Jashari ose Adem Jashari '' per me ju ba nje nder edhe familjes jashari me ju rujt identiteti fetar,sepse kisha katolike edhe qifti i diave minioritet qka jan e shendrrojn ata ne te krishter..., a namaz u bo ne shtepin e bac shabanit..., por kta ndakik ja ndrrojn...e bojn naj pjeter bogdan a qesi far figurash ikona

GURI SYLAJ
07-07-11, 07:08
ēka ish puna jote more, une kam veshtirsi me te kuptu. Pse i veshtirson gjerat kur mund t'i thuash thjeshte.
Nejse, nuk eshte relevant besimi yt, po duhesh te definohesh si personalitet ne forum. Shume e thjeshte je PRO ose KUNDER te ndertohet xhamia. je PRO sepse, je KUNDER sepse...
hadithin qe solla nuk je dufte (bile ti) me e kuptu bukfalishte sepse dihen ligjet e sheriatit se si e sanksionojne nje vrases e lere me kur vie ne pyetje vrasesin e 100 fishte, por hadithi flete per rendesine e pendimit (teubes) dhe meshires se pakufishme te Zotit ...
Mos m'ik e me ba lojra fjalesh... Ata qe ngushllimin s'kan mujte me gjete ne marksizem (pa Zot), ne droge, alkool pse ju zihet per t madhe ne qofte se "sot"(me mire vone se kurr) me ju kthy Zotit te tyre...
Ty te pyeta: cila nga keto antivlera te krijon bariere qe ta takosh Zotin tend ?

Ose,: Nese ti i lutesh ne menyre tjeter, ndryshe nga keta, na trego se ku eshte gabimi jone, si t'ia bejme te lutemi edhe ne si ti?

Hajde logjike ...

Mire mengjes!
Ne rend te pare ne nuk kemi nevoje me i ra ne fije fare njeri tjetrit sepse cdo njeri ne kete bote eshte nje Sui Genris!Mos te filloj tash me Ajete Kuranore se "As majat e gishtave nuk i kemi njesoj...."
Secili beson dhe lutet ne menyren e vet dhe mbas kesaj lutjeje qendron nje qellim i caktuar.Kuptohet me disa rregulla te caktuara -duke fillu ne Besimin ne nje Zot (tri fete monoteiste) mandej ne "frizurat "e seciles prej tyre ne baze te vendit dhe kohes!Por pa harru se kan nje burim dhe jan pjese e te njejtit popull -ati Hebrej!!
Dhe, nese nuk eshte keshtu ,qe besimi eshte individual ,atehere neve nuk do te pajtohemi kurr!
Nuk do te perseris ca gjera qe po shkaktojn alergji dhe mosdurim por mos harro ,nese ti mendon se une duhet te marr Besimin Islam -pa kete origjinalitetin e individit ,vendit dhe kohes - ateher nuk guxoj me i heshte gjerat por me duhete(bile me krenari) me i thene ashtu sikur jan!!
...dhe po i the (ashtu sikur jan ) do te biesh ne kundershtim me kohen ,me rrethin ,me kulturen ,me traditen dhe pse jo edhe me vete Zotin!!
Zoti na e mundesoj zbulimin e Aeroplanit e neve predikojme se; grauaja ka te drejte te largohet nga shtepia ,pa percjellje ,vetem aq sa mund te kethehet brenda dite .D.m.th mund te shkoj nga Shkupi ne Berlin dhe kjo eshte ne baze te Sheriatit .A nuk eshte qesharake .Shebuj te tille e edhe me groteske ka sa te duesh.
Thjeshte, nuk kisha dasht qe Islami te mbyllet sikurse Kisha ne Mesjeten e saje te erret- me Inkuizicionin!
------------------------------------------------------------------------------

"Mos m'ik e me ba lojra fjalesh... Ata qe ngushllimin s'kan mujte me gjete ne marksizem (pa Zot), ne droge, alkool pse ju zihet per t madhe ne qofte se "sot"(me mire vone se kurr) me ju kthy Zotit te tyre..."


Sepse ,ne nje kohe kur i kundershtoja me fyenin ne menyren me te ulte dhe me nje injorim qe e dinin vetem ata!!
Une ,edhe pse sot mund te ua perplase per surrati -nuk e beje ! Por ,sinqerisht, i shoh me nje mosperfillje sepse edhe nuk meritojne me shume!Ata neser ,per nje pushtet tjeter veshin "kemisha" tjera !
Ky PAIDENTITET, kjo (pershtetje) me pushtuesin po na len ne roberi tash e dymije vjet!!
Pardje ishin ne Kishe ,dje ne Marksizem ,sot ne Xhami e neser (sipas jush ne Xhenet) e sipas meje -ku nuk e dij por te pa fytyre po se po!!!!

valiii
07-07-11, 09:05
mire mengjesi Guri...

Ti e dine qe feja Islame nuk t'kerkon me shku ne kishe e me u ule ne banke me bashkshorten e me ndegju muzike LIVE "hallelluja-hallelluja", e as nuk te kerkon te i perkushtohesh sikur partise. Ketu beni shume gabim kur fene islame e krahasoni me ideologji kur dihet se ideologjite jane ide te krijuara nga njerezit. Nese ti pajtohesh se islami eshte ideologji, qetu pe lojme menjehere kete muhabet.
Tash, psh: Nese x personi ose Fuad Ramiqi i paska ba 100 te zeza (gjithnje sipas juve) dhe ka vendose me u pendu me nje pendim te siēerte. E pendimi i sinēerte eshte mosperseritja e veprave te ma parshme. Falet, agjeron, e jep zeqatin shkon ne haxh, ndalon nga veprat e kqija dhe theret ne vepra te mira... Ēka je ti ose une me i mire se ky, te Zoti jone ???

Ose, nese ti je burr i mire ka ta kqyrsh, si ben keq askujte, e ndihmon te varferin, punon pune te drejte dhe e ushqen familjen me hallall... Te gjitha keto a te garantojne te drejten qe ti mos me ba namaz, mos me agjeru, mos me jep zeqatin ?

Populli thote: ēka e ke ne gushe, qite n'fushe"... Mos me u pa shite musliman ti neper tema, as qe kishin lind keto pyetje, per ate te thash duhesh te definohesh, jam pro ose jam kunder e jo vjen lanson mesele ketej duke e bere te menēurin. Ose del haptas kunder fese si keta tjeret.

GURI SYLAJ
07-07-11, 20:46
Une ,asnjehere nuk mundohem me u shite musliman ...se ka boll kurrkush nuk po i blene!!
Ju zotni ose nuk guxoni me u perballe me te verteten ose nuk je i pergaditur me marre veten per dore!
Une ,neper tema ,kam qen kudershtare i rrepte i lojes dhe hajgareve me Besimin Islam qe e benit ju dhe shoket tuaj!Do te jem i tille cdohere .Kurse a beje namaz ,a agjeroj ,a jap zeqte ato i beje jo per te tregu ty apo dikuj tjeter por thjeshte si obligim dhe si adhurim ndaj Besimit!Asnjera kto nuk behen per kapuq te madh.
A jam musliman a jo une nuk e dij ,bilem as ti nuk e din per vete sepse dikush tjeter i ka tefteret!
Personi X qe mbas njemije te zezave i kethet rruges se mire ,eshte shenje e mire!!? Por, ju gaboni kur thoni se ai ka shpetu nga denimi .Gaboni (e ky gabim nuk falet) sepse ju nuk jeni ai qe bini vendimin!Ky eshte mekate zotri Valiiii!!
Ju e lexoni Kuranin ,e ndoshta edhe ndoj dicka tjeter por mos vraponi me pru vendime e me shpetu njerez !!!?
E ,as me denu!!

valiii
07-07-11, 21:18
Guri ne fillim kisha pershtypjen se jam duke diskutuar me nje njeri serioz, por tash po e shoh qe kam qene gabim.
Vetem tek ju kam pa me i vu bisht fjaleve. Shkrimet i keni parasyve kurse i transmetoni ndryshe.
Gjithmon shkrimet i fillon me rrotlla "po merr ne thua, mere veten per dore e blla blla blla", tash dole dhe sy nder sy genjen se une ksajde po shkepsha bileta per xhennet e xhehnem... klm !

GURI SYLAJ
07-07-11, 21:37
Guri ne fillim kisha pershtypjen se jam duke diskutuar me nje njeri serioz, por tash po e shoh qe kam qene gabim.
Vetem tek ju kam pa me i vu bisht fjaleve. Shkrimet i keni parasyve kurse i transmetoni ndryshe.
Gjithmon shkrimet i fillon me rrotlla "po merr ne thua, mere veten per dore e blla blla blla", tash dole dhe sy nder sy genjen se une ksajde po shkepsha bileta per xhennet e xhehnem... klm !

Po me vjen mire qe ,me ne fund e more vesh!!
Mesele per mesele me mire vendore - bilem i marrim vesh!!

Zero Cool
11-07-11, 12:38
Lėvizja “Bashkohu” kėrkon shkarkimin e Blerim Latifit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0711124900579_m.jpg


Lėvizja BASHKOHU qė kėrkon ndėrtimin e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės ka dal me njė kėrkesė tjetėr pėr kryeministrin Hashim Thaēi. Kėrkojnė tė shkarkohet kėshilltari politik, Blerim Latifin pėr fyerjen qė i ka bėrė Kuranit.

“I nderuar Kryeministėr i Republikės sė Kosovės kėrkojmė nga ju qė ta bėni shkarkimin e menjėhershėm nga funksioni tė kėshilltarit tuaj politik Blerim Latifi, i cili me datėn 01.07.2011 nė televizionin publik tė Kosovės RTK nė emisionin “ Target “ me temėn “ feja nė Kosovė “ i ka fyer rėndė myslimanėt e vendit tonė. Kėshilltari juaj ndėr tė tjera ka thėnė: “ju myslimanėt pasoni librin ( Kuranin ) i cili ėshtė i pavlerė pėr kohėn tonė ngase nuk iu jep zgjidhje problemeve bashkėkohore, ndėrsa keni mbetur mbrapa 1500 vite”, thuhet nė komunikatė.

Lėvizja konsideron se “deklarata e Blerim Latifit e bazuar jo nė fakte dhe argumente por nė emocione dhe urrejtje ėshtė tėrėsisht e ngjashme me deklaratat e zyrtarėve serb tė cilėt na akuzojnė pėr ekstremizėm vetėm pėr ta dėmtuar imazhin e Kosovės”.

“Ne jemi tė shqetėsuar pėr faktin se njė deklaratė e tillė e bėrė nga njė zyrtar qeveritar ėshtė skandaloze dhe me pasoja negative pėr shtetin tonė. T’i akuzosh vendet e Gadishullit Arabik se praktikojnė “ Islam tė shkretėtirės “ dhe kultivojnė antiamerikanizėm i dėmton pėrpjekjet e shtetit tonė pėr njohje nga kėto vende, njohje tė cilat aq shumė na duhen” pėrfundon komunikata duke kėrkuar shkarkimin e Latifit.

valiii
11-07-11, 14:25
Ky far blerim latif ish magar krejt, e ka myte Shefqa n'debat... Ku po i gjen edhe Thaēi krejt do kshilltar halabaka, po nejse s'eshte ēudi e madhe sepse edhe ilir dardani upsss dashta me thane deda pasi qe e fyente Islamin nxorri nje vend te mire si keshilltar i Atifete Xhaxhages...

E kemi nje qeveri me bashke keshilltaret qe mi kane qe as qyrrat mos me i gjujte ne ta. Pak jam i paster me ndergjegjen time sepse voten time se kane kakite kurr ama qet tatim qe po ma marrin diqysh ma me qejf i kisha kalle qato pare se sa me ju jap ketyre stervinave...

panta_rhei
11-07-11, 15:16
Ky far blerim latif ish magar krejt, e ka myte Shefqa n'debat... Ku po i gjen edhe Thaēi krejt do kshilltar halabaka, po nejse s'eshte ēudi e madhe sepse edhe ilir dardani upsss dashta me thane deda pasi qe e fyente Islamin nxorri nje vend te mire si keshilltar i Atifete Xhaxhages...

E kemi nje qeveri me bashke keshilltaret qe mi kane qe as qyrrat mos me i gjujte ne ta. Pak jam i paster me ndergjegjen time sepse voten time se kane kakite kurr ama qet tatim qe po ma marrin diqysh ma me qejf i kisha kalle qato pare se sa me ju jap ketyre stervinave...

per komentator te sportit ish i mire shefkja.
veq qe nuk u qojke n'kam i shkreti prej zorit.
figure satani.
surrogat i figures se nje prijesi te urte fetar.
Kujtojke qe po ju flet atyre lopeve ne xhami, te cilet i kane nga 40 vjet e kur u thot shefkja "kqyrne nanen, respektone baben", ata cuditen, mbesin pa mend qysh po din me i msu ky shefkja kaq menqur. :smile:

Zanzi/M
11-07-11, 15:25
Lėvizja “Bashkohu” kėrkon shkarkimin e Blerim Latifit


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0711124900579_m.jpg


Lėvizja BASHKOHU qė kėrkon ndėrtimin e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės ka dal me njė kėrkesė tjetėr pėr kryeministrin Hashim Thaēi. Kėrkojnė tė shkarkohet kėshilltari politik, Blerim Latifin pėr fyerjen qė i ka bėrė Kuranit.

“I nderuar Kryeministėr i Republikės sė Kosovės kėrkojmė nga ju qė ta bėni shkarkimin e menjėhershėm nga funksioni tė kėshilltarit tuaj politik Blerim Latifi, i cili me datėn 01.07.2011 nė televizionin publik tė Kosovės RTK nė emisionin “ Target “ me temėn “ feja nė Kosovė “ i ka fyer rėndė myslimanėt e vendit tonė. Kėshilltari juaj ndėr tė tjera ka thėnė: “ju myslimanėt pasoni librin ( Kuranin ) i cili ėshtė i pavlerė pėr kohėn tonė ngase nuk iu jep zgjidhje problemeve bashkėkohore, ndėrsa keni mbetur mbrapa 1500 vite”, thuhet nė komunikatė.

Lėvizja konsideron se “deklarata e Blerim Latifit e bazuar jo nė fakte dhe argumente por nė emocione dhe urrejtje ėshtė tėrėsisht e ngjashme me deklaratat e zyrtarėve serb tė cilėt na akuzojnė pėr ekstremizėm vetėm pėr ta dėmtuar imazhin e Kosovės”.

“Ne jemi tė shqetėsuar pėr faktin se njė deklaratė e tillė e bėrė nga njė zyrtar qeveritar ėshtė skandaloze dhe me pasoja negative pėr shtetin tonė. T’i akuzosh vendet e Gadishullit Arabik se praktikojnė “ Islam tė shkretėtirės “ dhe kultivojnė antiamerikanizėm i dėmton pėrpjekjet e shtetit tonė pėr njohje nga kėto vende, njohje tė cilat aq shumė na duhen” pėrfundon komunikata duke kėrkuar shkarkimin e Latifit.

Kjo tregon me se miri se ne si shtet duhet te kemi nje shtet- qeveri qe perbehet nga individ se mundnte besojne, mund te mos besojne ne nje religjon te caktuar. Kemi Blerim Latifin qe dikush e konsideron anti-islam ne anen tjeter kemi Memli Krasniqi qe dikush thot qe eshte besimtar i devotshem musliman.

Ne anen tjeter kemi besimet qe zhvillojne ritet e tyre fetare, qe ndonjhere eshte e kutpueshme qe mund te ballafaqohen me policine dhe shtetin. Me rendesi eshte mire te duhet nje gje: qe shteti eshte laik dhe qe per rautjen e laicitetit garanton akti me i lart juridik-politik Kushtetuta.

valiii
11-07-11, 15:37
per komentator te sportit ish i mire shefkja.
veq qe nuk u qojke n'kam i shkreti prej zorit.
figure satani.
surrogat i figures se nje prijesi te urte fetar.
Kujtojke qe po ju flet atyre lopeve ne xhami, te cilet i kane nga 40 vjet e kur u thot shefkja "kqyrne nanen, respektone baben", ata cuditen, mbesin pa mend qysh po din me i msu ky shefkja kaq menqur. :smile:

Masi veq e paske shikuar emisionin, e ke vene re se si audienca/ ata djemte e ri ja dhine gojen blerim latifit. DOKTOR SHEFQA as nuk pat nevoje me fol fare...
Ti si panta duhesh me nxire shkolle nga ai debat e me kuptu qe prej filozofise s'ka send :))

Pse fytyre satani ? Mjekrra eshte per burra, te gjithe burrat e forte te kohes kane pas mjekerr. E mjekra e blerim latifit ishte si e pederave...

panta_rhei
11-07-11, 15:52
le valiii, t'isha kon une perkrahes i shafkes, seriozisht isha brengose shume pas arij debati.
shkaku:
boll qyrran eshte blerimi, por pa asnje dyshim qat nat shefkjen e ka ba toke.
Paramendo, blerimit nuk i lujke qerpiku kur folke, e hoxha i zi, qe duhet te jete shembelltyra e urtesise, si komentator sporti, ne cdo te dyten fjali kalojke ne trans, hupke e u sarrakuqke e hidhej ne sulm si maca e terbuar.
gjynah.

sa per ata te rinjte ne auditorium qe ishin, po te jap veq nje shembull:
ne indi, ka plot akademike te shkencave te mjekesise, ekonomise e sidomos te teknologjise informative, te cilen punojne edhe ne wall street, por qe ne respekt te besimit shkojne e i perkulen lopes. (si qata ne mision qe i perkuleshin shefkes)
nese vec nuk e ke ditur kete, lirisht bindu.

Makresh
11-07-11, 16:19
Shefqet Krasniqi drejt > s'ka diplomaci per trum-tupellat qe shtirren si filozof, paramendo thojke : Pse nuk po i zgjedhe kurani problemet e Kek-ut, a ? a ? a ? a ?! Edhe e kcyrke Nita lucin, kishe e zuna ngusht tash hoxhen ! Po si n'hamamin ti zgjedhe ty filozofia problemet e kosovarve bre kuqk bir qeni ?!!

"ju duheni ta rrespektoni te djejten e liris, qe pershembull un s'du me besu !" … po n'mos besofsh : N'Rrot t'somes !i po ēka leshin po fol kunder besimit te atyre qe kan mjekrra o kastravec ? N'pshtofsh pa ti qorrue qata syt e qufarve qe i kishe, mir pshton.

Heren e ardhshme, Levizja Bashkohu mos t'i ankohen Kryemutit Hashim Panles, por te dalin me nje fetwa dhe ta denojn me vdekje Blerim Latifin !

valiii
11-07-11, 16:20
le valiii, t'isha kon une perkrahes i shafkes, seriozisht isha brengose shume pas arij debati.
shkaku:
boll qyrran eshte blerimi, por pa asnje dyshim qat nat shefkjen e ka ba toke.
Paramendo, blerimit nuk i lujke qerpiku kur folke, e hoxha i zi, qe duhet te jete shembelltyra e urtesise, si komentator sporti, ne cdo te dyten fjali kalojke ne trans, hupke e u sarrakuqke e hidhej ne sulm si maca e terbuar.
gjynah.

sa per ata te rinjte ne auditorium qe ishin, po te jap veq nje shembull:
ne indi, ka plot akademike te shkencave te mjekesise, ekonomise e sidomos te teknologjise informative, te cilen punojne edhe ne wall street, por qe ne respekt te besimit shkojne e i perkulen lopes. (si qata ne mision qe i perkuleshin shefkes)
nese vec nuk e ke ditur kete, lirisht bindu.

Shefqa nuk u mberdhezke, por kerkonte replike... Normal vetem Doktori eshte i matur se po t'kishte qene dikush tjeter ia kish rapangjesh shuplake qe ish ēudite ai...
Ti edhe blerimat tjere nuk mundeni me akceptu se me ia shajte besimin nje besimtari eshte me e rande se me ia shajte nenen apo dikend qe e konsideron me te afert.
Ate qafir aty e pordhunuan te gjithe si Shefqa si audienca, ai vetem i bente qejfin vetit dhe mendonte se eshte fitimtar.

Sa i perkete termit "perkulje" ketu e ke me vend... Per kete edhe ka zbrite Islami qe t'i mesoje njerzimin qe egziston vetem nje Zot dhe i pa shoq qe meriton te i besh perkulje, te gjitha te tjerat jane njente nada qe te qojne ne humbje. Si ju perkule lopes, ndonje varri apo statuje, njeriut, maces apo bubrrecit e njejte eshte.
Audienca deshmonte se i perkulen vetem Atij qe e meriton perkuljen... Ta bojsha une se rinia po shkojne duke u vedijsue. Po, shume shembull te mire ke mare per indianet. Po ky shembull eshte i njejte edhe me idollat e tu qe kane vdekur duke e mohuar Zotin. Si te paret si te dytet ne terminologjine islame quhen kurejshit/idhujtar, andaj kujdes mos abuzo me fjalen perkulje...

panta_rhei
11-07-11, 16:33
Shefqa nuk u mberdhezke, por kerkonte replike... Normal vetem Doktori eshte i matur se po t'kishte qene dikush tjeter ia kish rapangjesh shuplake qe ish ēudite ai...
Ti edhe blerimat tjere nuk mundeni me akceptu se me ia shajte besimin nje besimtari eshte me e rande se me ia shajte nenen apo dikend qe e konsideron me te afert.
Ate qafir aty e pordhunuan te gjithe si Shefqa si audienca, ai vetem i bente qejfin vetit dhe mendonte se eshte fitimtar.

Sa i perkete termit "perkulje" ketu e ke me vend... Per kete edhe ka zbrite Islami qe t'i mesoje njerzimin qe egziston vetem nje Zot dhe i pa shoq qe meriton te i besh perkulje, te gjitha te tjerat jane njente nada qe te qojne ne humbje. Si ju perkule lopes, ndonje varri apo statuje, njeriut, maces apo bubrrecit e njejte eshte.
Audienca deshmonte se i perkulen vetem Atij qe e meriton perkuljen... Ta bojsha une se rinia po shkojne duke u vedijsue. Po, shume shembull te mire ke mare per indianet. Po ky shembull eshte i njejte edhe me idollat e tu qe kane vdekur duke e mohuar Zotin. Si te paret si te dytet ne terminologjine islame quhen kurejshit/idhujtar, andaj kujdes mos abuzo me fjalen perkulje...

le ti perkulejn ndaj zotit,
se shuuuume larg asaj jeni.
ju ia keni shite shpirtin fytyre satanisteve shefqetit e ramiqit, qe po ju ngrehin per hunde drejt turpit dhe nxitjes se urrejtjes ndaj fares tende e qenies tende.

kur jemi te perkulja, parimisht nuk ka kurrfare dallimi ne mes atyre qe i perkulen lopes edhe atyre qe i perkulen shefqetit e ramiqit.
Te njejten gje e bejne te dyja palet: praktikojne besimin e tyre.

e nese behet fjale per perkuljen ndaj Zotit, shume larg kesaj jeni more shoke.
Me qene ju asi qe i perkuleni vec Zotit, e jo shefqetave satanist, turp ju kish ardhe sa here qe ia kishit permende emrin.
Sepse Zoti, more shoke, nuk ka nevoje per protesta. Zoti nuk ka nevoje bash per asgje.
Njeriu po.
Njeriu ka nevoje per buk edhe per mireqenie.

valiii
11-07-11, 16:47
E po tash, a po e sheh qe ia nise edhe ti me u mberdheze... Kadale t'kuptohem mire, nese veq i mer gjerat shabllon, kjo i bjen qe edhe ti je duke ju perkulur blerimit, por jo nuk eshte ashtu...

Besimtaret jane te vedijshem se paragjykimi qe ben ti tash eshte i vetmi meket qe Zoti nuk e fal. Ketu eshte thelbi i krejt problemit, sa i perket Fuadit ose Shefqes i perkrahi per faktin qe jane te vetmit qe kane marr guximin me iu kundervy hijenave qe sulmojne dite e nate fene e Zotit. Dhe te jesh i bindur se asnjeri nga keta nuk predikon kunder kombit, keta edhe per komb kur ka qene nevoja e kane dhene kontributin e tyre, mu atehere kur plesidenti histolik shtrengonte duart me millosheviqin dhe keta i quante dore e zgjatur e serbise.

taraku-1
11-07-11, 17:07
E po tash, a po e sheh qe ia nise edhe ti me u mberdheze... Kadale t'kuptohem mire, nese veq i mer gjerat shabllon, kjo i bjen qe edhe ti je duke ju perkulur blerimit, por jo nuk eshte ashtu...

Besimtaret jane te vedijshem se paragjykimi qe ben ti tash eshte i vetmi meket qe Zoti nuk e fal. Ketu eshte thelbi i krejt problemit, sa i perket Fuadit ose Shefqes i perkrahi per faktin qe jane te vetmit qe kane marr guximin me iu kundervy hijenave qe sulmojne dite e nate fene e Zotit. Dhe te jesh i bindur se asnjeri nga keta nuk predikon kunder kombit, keta edhe per komb kur ka qene nevoja e kane dhene kontributin e tyre, mu atehere kur plesidenti histolik shtrengonte duart me millosheviqin dhe keta i quante dore e zgjatur e serbise.

Mos ja fyej plesidentin se kta e konsiderojn t'shejt edhe naj dite...


Mirpo tash nje fakt vali, diqka tjeter...

Une jam kunder ngritjes se lapidarve,statujave te ftyrave Kombtare, ma konkretisht te Adem Jasharit dhe ushtarve...
Mandej tani ku te udhtojsh ne Kosove, dikush ku u plagos shkojn e vendosin nje guri/shenj ...kso sene jan te ndalume sepse gjeneratat me vone mendojn me i bo si shejntor i konsiderojn si vend Zotit dhe kerkojn ndihme prej statujave... ky o nje mekat i madhe.

Respekt po, per te gjithe qe kan luftue, vendos emrin rrugve,vendos emrat e tyre ne librat e hisotris ok..., ;por lapidaret nuk bon.

panta_rhei
11-07-11, 17:10
E po tash, a po e sheh qe ia nise edhe ti me u mberdheze... Kadale t'kuptohem mire, nese veq i mer gjerat shabllon, kjo i bjen qe edhe ti je duke ju perkulur blerimit, por jo nuk eshte ashtu...

Besimtaret jane te vedijshem se paragjykimi qe ben ti tash eshte i vetmi meket qe Zoti nuk e fal. Ketu eshte thelbi i krejt problemit, sa i perket Fuadit ose Shefqes i perkrahi per faktin qe jane te vetmit qe kane marr guximin me iu kundervy hijenave qe sulmojne dite e nate fene e Zotit. Dhe te jesh i bindur se asnjeri nga keta nuk predikon kunder kombit, keta edhe per komb kur ka qene nevoja e kane dhene kontributin e tyre, mu atehere kur plesidenti histolik shtrengonte duart me millosheviqin dhe keta i quante dore e zgjatur e serbise.

Disa parime nuk i kemi te qartesuara, sic po duket:
Na ende nuk jemi marre vesh se cka do te thote perkulje ndaj Zotit.

A flasim pak per kete?

Qe po ia nisi une:

Kurrfare filozofie nuk ka ketu, hiq.

Kur je larg vendit ose larg shtepise, me te marr shume malli per vellaun dhe per familjen. Kjo do te thote perkulje ndaj Zotit.

Mos me u largu kurre nda prindi. Nese patjeter je larg, sa here te kujtohet nana me tu mbushe syte me lot. Kjo do te thote perkulje ndaj Zotit.

Sa here sheh ndonje jetim, me tu ligshtu trupi, e kurrgjo n'mos mujsh me be, bile me e zgjate doren me ia perkedhele floket. Kjo eshte perkulej ndaj Zotit.

Kur kalon prane nje familjeje qe jeton ne mjerim e varferi, me te ardhe turp nga vetvetja. Kjo eshte perkulje ndaj Zotit.

Para se te trajtosh tjetrin, me te shku mendja se qysh tu kish duke ty me ta bo dikush qashtu si ti atij. Kjo eshte perkulje ndaj Zotit.

Detyren qe kerkohet prej teje, me e kry me nder, ne ate menyre qe do ta bente krenare familjen tende, vendin tend edhe ty. Kjo eshte pe3kulje ndaj Zotit.

Keto, sipas meje, bazuar ne ndjenja thellesisht njerezore.

Sipas meje nuk eshte perkulje ndaj Zotit me shku 5 here ne dite me shite p*rdhe ne xhami, vec sa me u fry neper rruge e neper forume "qe, une e kam dost Zotin... une e kam jaran Zotin... qe, pak ma par kesh ne xhami edhe nejta me Zotin".
Idiotizem. Dyfytyresi.
Perkulje ndaj dyfytyresise dhe ndaj idiotizmit. Pra, ndaj imam bajatit.

valiii
11-07-11, 18:01
Keto qe i thua ti jane patjeter vlera dhe respekt per Zotin, njerzit dhe ne fund respekt qe i ben vetit. Askush nuk i mohoje keto cilsi qe munet me i pas edhe nje ateist ose budist apo ēkado qofte...

Gjithkush sot mendon se e respekton Zotin si eshte me se miri ne menyren e vet (qysh atij ja merr mendja, kuptohet)... Dikush kur bjen me fjete kqyrr ka tavani, edhe thote os Zot ninom bre neser ishalla ... (e percakton ndonje deshire) e ndoshta i shkreti oshte full xhynyp... Shkon ai tjetri qe ka shpetuar nga ndonje fatkeqsi e madhe edhe i gjuan shume te kosiderueshme tyrbes duke menduar se po i falenderohet Zotit... Edhe shume e shume shembuj banal qe nuk ia vlene te permenden qe njerzite i bejne ne humbje te plote. Po, qe edhe nje, rast konkret qe ndodhi para 2 oreve.. Nje kolege e imja, ne shenje revolte duke u ankuar per mbikqyrsin e vet, sa qendronte ne wc thoshte:" Zoti nuk eshte mace me grithe, Zoti ja kthen ktina, edhe perbeheje Zoti atij i qofshim fal ja kthen ktina te gjithat"... (vetmeveti) ooooo ēurko po nuk permendet Zoti ne wc, po hajt se tipka mendon qe njemend mire e ka...

Per mendimin tim njeriu qe pretendon me e respektuar dhe adhuruar Zotin duhet njehere te njoftohet me atributet dhe cilesite e Zotit. Duhet ta nje Ate. E si behet kjo? Shume thjeshte !

Mere Tevratin, lexo literature jehude... Pastaj mere Biblen dhe lexo literature krishtere, pastaj mere Kur'anin dhe lexo literature islame... Cila te duket me e realja pranoje ose refuzoje prap, porse njohja e Zotit behet permes mesimeve profetike dhe librave te shenjet qe jane fjale e Zotit. Nese nuk e kerkon Zotin ne teologji mos prite qe e gjene ne filozofi ose shkence tjeter...

Qysh mendove ti panta, veq thuash une besoje ne Zot dhe u kry puna a?! Ncuk, per me besu dhe adhuru Zotin duhesh me prishe gjumin n 4 t mengjezit, me u pastru dhe me iu perkule :))... Duhesh me agjeru midis ngushtit ne +40 grade deri sa perendon dielli diku mbas ores 20:00, dhe duhet lene shume gjera qe njeriu i lene vetem per hi te Zotit.... E keta jane ata besimtaret qe ne perkulje shqelmohen, ne agjerim ofendohen dhe diskriminohen ne menyra me te ulta nga njerezit qe mendojne qe jane duke i sherbyer Zotit po ne fakt jane argat te djallit.

valiii
11-07-11, 18:13
Mos ja fyej plesidentin se kta e konsiderojn t'shejt edhe naj dite...


Mirpo tash nje fakt vali, diqka tjeter...

Une jam kunder ngritjes se lapidarve,statujave te ftyrave Kombtare, ma konkretisht te Adem Jasharit dhe ushtarve...
Mandej tani ku te udhtojsh ne Kosove, dikush ku u plagos shkojn e vendosin nje guri/shenj ...kso sene jan te ndalume sepse gjeneratat me vone mendojn me i bo si shejntor i konsiderojn si vend Zotit dhe kerkojn ndihme prej statujave... ky o nje mekat i madhe.

Respekt po, per te gjithe qe kan luftue, vendos emrin rrugve,vendos emrat e tyre ne librat e hisotris ok..., ;por lapidaret nuk bon.

Shume normale... Secili njeri qe eshte kunder idhujtarise ose elementeve qe te dergojne ne idhujtari eshte kunder lapidareve, statujave, taguteve...

panta_rhei
11-07-11, 18:39
Ti, nese do t'i perkuleshe Zotit, do te ishe i bindur se ai qe i beson jezu krishtit ia ka te njejtat ndjenja sikur ti ndaj muhammedit.
Por ti mendon se ai eshte lope.Qe e ka gabim.
Kurse, nuk e pranon faktin qe edhe ai ka te drejte me mendu per ty qe je lope. Edhe qe e ke gabim.

Qe, qikaq s'ki mundesi me pranu.

Po nejse,
shokit,
na te dy po pajtohemi qe te mos pajtohemi, edhe sipas meje ketu s'ka asgje te keqe, hiq.

S'po du me u sjelle neper rreth vicioz ketu tash. Njeher po thu "Keto qe i thua ti jane patjeter vlera dhe respekt per Zotin, njerzit dhe ne fund respekt qe i ben vetit. Askush nuk i mohoje keto cilsi qe munet me i pas edhe nje ateist ose budist e ckado tjeter"...
E pastaj po me thu, ne te njejtin postim "prej tre m*tave, pranoje m*tin me te madh"... po s'po du bre shoq.
Per mu mjaftojne qato parime qe i permenda. Po du me qene thjeshte qashtu qysh jam. Njeri, me krejt mekatet e me krejt gabimet njerezore. S'po du femna te virgjera as raki pas vdekjes.
Merri ti krejt.

Nuk po e shoh aspak te logjikshme pse ka nevoje dikush qe i perkulet Zotit, me ardhe neper forume virtuale e anonime me reklamu vetveten qe na qenka shume fetar.
Deshmoja zotit, jo mu.

Nuk je duke i shkru Zotit.

Tekefundit:
Zoti s'ka as ndjenja, as ngjyre, as gjini, as komb, as profesion, as prejardhje, as fe.
A ka fe Zoti, nime?
Apo mos eshte i pafe (ateist) edhe Ai? :wink:

take it easy, a

valiii
11-07-11, 18:51
ok :))... E paqim lone pra, masi u ktheve ne natyeshmerine tende.

edhe diēka nime, vetem te perkujtoje se marketing nuk bene ketu askush, bile shumekush edhe e ka kompleks me tregu qe i permbahet fese. Ke deshmi te gjalla edhe ketu ne forum, porse fjala ishte aty se ne i perkulemi Ramiqit e Shefqes per ate e pashe te udhes te te sqaroje :))

Ai qe i perkulet krishtit e ka njete gabim si ti, per ate te adresova ne literatura perkatese, sepse Islami nuk eshte gje tjeter vetem se "update" i feve te tjera... Nuk ka fillu bota me Jezusin ose Mouses po ka pas para tyre me mijra profet te tjetere qe te gjithe, duke u nisur edhe nga njeriu i pare Adami kane thirur ne Njeshmerine e Zotit. Pra Islami eshte i vjeter sa vete njerzimi...

Mere Biblen dhe mere Kur'anin dhe shiqo se cila nga keto i jep vend dhe respekt figures se Krishtit ose Muses/Mouses, Ibrahimit/Abraham etj etj....


ta paqa lone kamen e leht pra :))

panta_rhei
11-07-11, 19:00
ok :))... E paqim lone pra, masi u ktheve ne natyeshmerine tende.

edhe diēka nime, vetem te perkujtoje se marketing nuk bene ketu askush, bile shumekush edhe e ka kompleks me tregu qe i permbahet fese. Ke deshmi te gjalla edhe ketu ne forum, porse fjala ishte aty se ne i perkulemi Ramiqit e Shefqes per ate e pashe te udhes te te sqaroje :))

Ai qe i perkulet krishtit e ka njete gabim si ti, per ate te adresova ne literatura perkatese, sepse Islami nuk eshte gje tjeter vetem se "update" i feve te tjera... Nuk ka fillu bota me Jezusin ose Mouses po ka pas para tyre me mijra profet te tjetere qe te gjithe, duke u nisur edhe nga njeriu i pare Adami kane thirur ne Njeshmerine e Zotit. Pra Islami eshte i vjeter sa vete njerzimi...

Mere Biblen dhe mere Kur'anin dhe shiqo se cila nga keto i jep vend dhe respekt figures se Krishtit ose Muses/Mouses, Ibrahimit/Abraham etj etj....


ta paqa lone kamen e leht pra :))

:biggrin:

hajde pra edhe une ty ta paqa lone te njejten kame :P

Jo per tjeter, po e dij qe keta te staffit jan kah presin me nje kembe ne kete diskutim me na shpalle neve t'dyve te pakulturuar, e thash bile kesaj here t'ua "ngulim" :wink:

taraku-1
11-07-11, 19:04
ok :))... E paqim lone pra, masi u ktheve ne natyeshmerine tende.

edhe diēka nime, vetem te perkujtoje se marketing nuk bene ketu askush, bile shumekush edhe e ka kompleks me tregu qe i permbahet fese. Ke deshmi te gjalla edhe ketu ne forum, porse fjala ishte aty se ne i perkulemi Ramiqit e Shefqes per ate e pashe te udhes te te sqaroje :))

Ai qe i perkulet krishtit e ka njete gabim si ti, per ate te adresova ne literatura perkatese, sepse Islami nuk eshte gje tjeter vetem se "update" i feve te tjera... Nuk ka fillu bota me Jezusin ose Mouses po ka pas para tyre me mijra profet te tjetere qe te gjithe, duke u nisur edhe nga njeriu i pare Adami kane thirur ne Njeshmerine e Zotit. Pra Islami eshte i vjeter sa vete njerzimi...

Mere Biblen dhe mere Kur'anin dhe shiqo se cila nga keto i jep vend dhe respekt figures se Krishtit ose Muses/Mouses, Ibrahimit/Abraham etj etj....


ta paqa lone kamen e leht pra :))

Kete teme po, ama diskutimin me kta vazhdoje grupin e tij, Allahu te qoft sabrin...e ishalla ka hajr prej ktyre diskutimeve se me saber ndoshta bohet diqka...se kta njekohsisht edhe pse dojn me gjet gabime ne fe, dasht Zoti e msojn te verteten...., ani pse vjellin helem tash, dikur ne qetsi kur mbesin edhe meditojn...don Allahu e i udhzon...

Allahu nihem ty e edhe ktyre e neve bashk me ta...

Une, jom qerllu i lig pej nervave edhe qafen e shkurt, Allahu em falt...

valiii
11-07-11, 19:05
:biggrin:

hajde pra edhe une ty ta paqa lone te njejten kame :P

Jo per tjeter, po e dij qe keta te staffit jan kah presin me nje kembe ne kete diskutim me na shpalle neve t'dyve te pakulturuar, e thash bile kesaj here t'ua "ngulim" :wink:

hajde jau paqim "ngul" pra lol

hawk
12-07-11, 19:24
Kemi Blerim Latifin qe dikush e konsideron anti-islam ne anen tjeter kemi Memli Krasniqi qe dikush thot qe eshte besimtar i devotshem musliman.

Me rendesi eshte mire te duhet nje gje: qe shteti eshte laikMe nje korigjim: besimi eshte ceshtje individuale, identiteti kerkon komunitet dhe shfaqje. Te jesh besimtar i devotshem nuk do te thote te urresh nje besim tjeter, ndersa te jesh anti-islam nenkupton pikerisht urrejtjen. T'i dallojme ceshtjet.

Nese Memli ose Blerimi jane "vegjetarian" nuk ka asnje problem, pasi eshte zgjedhja e tyre, sepse ndjehen mire ne ate zgjedhje. Nese keta dy "vegjetarian" propagandojne publikisht zgjedhjen e tyre - propaganda nuk duhet kuptuar si shfaqje - dhe perpiqen ta mbeshtesin, madje duke tejkaluar ne forme konkurence me zgjedhjet e tjera, ateher ceshtja nuk eshte me personale dhe shkelet ekuilbri i lacizmit ne politike. Blerimi, ne rastin konkret, jo vetem qe nuk shfaq publikisht tendeca besimi mbivleresues, por eshte urryes, pra e ka tejkaluar edhe propaganden.

Kur Memli ose Blerimi do te deklarojne se njera fe nuk eshte e pershtashme - sepse nuk i pelqen ngjyra e librit, etj - natyrisht nuk mund te flitet me per perfaqesim te denje politik.
Ketu po, ka rendesi laicizmi i shtetit, sepse imponon respektin e te gjitha paleve.

Mos te harrojme, gjitashtu, se laicizem ka edhe ne USA, por presidenti betohet mbi Biblen; laicizem ka edhe ne Britani, por monarkia drejton Kishen; laicizem ka edhe ne Itali, por simbolet fetare ndodhen gjithandej neper ambjente publike dhe shume politikane nuk e fshehin perkatesine fetare, madje disa jane praktikant te rregullt; laicizem ka edhe ne Kosove e Shqiperi, por figurat e simbologjise fetare nuk mungojne neper zyrat e institucioneve dhe, ne Shqiperi, neper malet e kodrat e pasurise kombetare te popullit me shtet laik.

gjini
14-07-11, 11:06
ok :))... E paqim lone pra, masi u ktheve ne natyeshmerine tende.

edhe diēka nime, vetem te perkujtoje se marketing nuk bene ketu askush, bile shumekush edhe e ka kompleks me tregu qe i permbahet fese. Ke deshmi te gjalla edhe ketu ne forum, porse fjala ishte aty se ne i perkulemi Ramiqit e Shefqes per ate e pashe te udhes te te sqaroje :))

Ai qe i perkulet krishtit e ka njete gabim si ti, per ate te adresova ne literatura perkatese, sepse Islami nuk eshte gje tjeter vetem se "update" i feve te tjera... Nuk ka fillu bota me Jezusin ose Mouses po ka pas para tyre me mijra profet te tjetere qe te gjithe, duke u nisur edhe nga njeriu i pare Adami kane thirur ne Njeshmerine e Zotit. Pra Islami eshte i vjeter sa vete njerzimi...

Mere Biblen dhe mere Kur'anin dhe shiqo se cila nga keto i jep vend dhe respekt figures se Krishtit ose Muses/Mouses, Ibrahimit/Abraham etj etj....


ta paqa lone kamen e leht pra :))

Vali dua te ju bej nje te vetme por te lutem mos e merr dallsh.
Ti thue merre biblen dhe kuranin qe sipas ksaj qka thu te dyjat i paske lexue...!
nese e lexon biblen dhe pas nje jave e lexon kuranin ke me u habit se sa jan te ngjashme vetem jan te adaptuara.
dihet se bibla eshte shkrue 6 shekujt para kuranit dhe eshte e sakt se kurani eshte i adaptuem per masen qe e ka perdore ate kohe dhe kryekput eshte adaptue nga bibla.
banuni real dhe besoni ne realitet dhe mos i besoni atyre qe thojn se kurani ka zbrit nga qielli ...! aspak ska te veret aty dhe se per me humb gjurm eshte dasht te thuhet se kurani paska zbrit nga qielli.!!!!

uck_aksh
14-07-11, 11:18
deshta te bej nje pytje se a ka pasur reagime ketu ne FD per ndertimin e kesaj

http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/katedralja.jpg

gjini
14-07-11, 12:04
UQK-AKSH, nuk jam as per kete qe eshte ndertue dhe as per kete qe po kerkohet te ndertohet.
Shiqoni shkijet e kan ndertue ne mes te prishtines kishen qe as me raket berthamore nuk mundesh ta shkaterrosh , ate bote nuk ka pas asnje reaksion nga mbrenda se ka qen friga....!
Kathedralen e kom perkrah me nje qellim per ti falenderuar gjith ato shtete qe na ndihmuen te kthehemi ne vendin ton.
Dhe nje gje tjeter eshte se kurr asgje te keqe skemi pas nga perendimi dhe ne fund na e mundesuan te kthehemi ne vendin ton qe as anderr skishe pas me e pa po mos te ishte Amerika dhe disa shtete europiane.
Qka ja pam hajrin lindjes , qka perfituam nga lindja ? le qe kurr sna ndihmuen gje por tash kam mbjell nje rrym te re te nxitur nga serbija se aleate e ngusht e shteteve islamike qe kosoven ta bej si te duan ato dhe te bajn nje trampolin aķslamike per ne europ dhe te na paraqesin neve si islamist fanatik qe te kthej bota shpinen kosoves ashtu siq do padroni i tyre serbia

lexo ma shum per keta dy marifetllekut se kush ishin Fuad ramiqi dhe shefshet krasniqi, te dyte njerz te lidhun ngusht me UDB dhe sigurimin e armates jugoslave

Makresh
14-07-11, 12:28
Gjini,


Serbia eshte e Krishtere, besojn te njejtin njeri-zot, qe e therrasin Jezus Krisht.

Shqiperin se coptoj Arabija, Turkija por evropa qe dikur i thoshin "Kurrv" !

Kur s'ke guxuar te reagosh kunder katedrales se Milloshevicit, ku po e gjen guximin qe ta kundershtosh xhamin e Shqiptareve ?

Kercovari
14-07-11, 14:16
UQK-AKSH, nuk jam as per kete qe eshte ndertue dhe as per kete qe po kerkohet te ndertohet.
Shiqoni shkijet e kan ndertue ne mes te prishtines kishen qe as me raket berthamore nuk mundesh ta shkaterrosh , ate bote nuk ka pas asnje reaksion nga mbrenda se ka qen friga....!
Kathedralen e kom perkrah me nje qellim per ti falenderuar gjith ato shtete qe na ndihmuen te kthehemi ne vendin ton.
Dhe nje gje tjeter eshte se kurr asgje te keqe skemi pas nga perendimi dhe ne fund na e mundesuan te kthehemi ne vendin ton qe as anderr skishe pas me e pa po mos te ishte Amerika dhe disa shtete europiane.
Qka ja pam hajrin lindjes , qka perfituam nga lindja ? le qe kurr sna ndihmuen gje por tash kam mbjell nje rrym te re te nxitur nga serbija se aleate e ngusht e shteteve islamike qe kosoven ta bej si te duan ato dhe te bajn nje trampolin aķslamike per ne europ dhe te na paraqesin neve si islamist fanatik qe te kthej bota shpinen kosoves ashtu siq do padroni i tyre serbia

lexo ma shum per keta dy marifetllekut se kush ishin Fuad ramiqi dhe shefshet krasniqi, te dyte njerz te lidhun ngusht me UDB dhe sigurimin e armates jugoslave

mos...ate kish e rrenoj une me tulla tnt gjin gjinosi,po leri kete pune gjinash se do te beje koha vete gjithcka...hahahaah

Neferta
14-07-11, 15:14
More gjamija po marohet dikund ne Prishtine, PO SINAGOGES si po ja bejme se pa sinagoge nuk do te na pranoj Izrael harapi. hahaaaa

Kercovari
14-07-11, 20:40
More gjamija po marohet dikund ne Prishtine, PO SINAGOGES si po ja bejme se pa sinagoge nuk do te na pranoj Izrael harapi. hahaaaa
kush qa halle per judet...ato vete nuk jan te pranu e per sinagoge e bejem disi,rrenojme katedralen dhe do te na shkoje koha,rreno shkolla nderto katdrala se fundi rrenojme katedren e up ndertojme katedrale per xhami presim njehere se te falesh mundet ne rruge e te kendojsh misa sben jashte kater mureve...haahhaah
ketu tregohet flijimi per shqiptari..sinagoga e kisha e katedrale po edhe per cmim rrenim te dijes...hahaha

Guri i madh
14-07-11, 21:02
Gjini,


Serbia eshte e Krishtere, besojn te njejtin njeri-zot, qe e therrasin Jezus Krisht.

Shqiperin se coptoj Arabija, Turkija por evropa qe dikur i thoshin "Kurrv" !

Kur s'ke guxuar te reagosh kunder katedrales se Milloshevicit, ku po e gjen guximin qe ta kundershtosh xhamin e Shqiptareve ?


aww qka ke fol tash na ke kthye anej kah turkia e gjon turqit arabia ne aspak nuk din per te kaluren e popullit shqiptar


po falmnderit qe po na e jap udhrrefysin per integrim bashksin arabe

gjini
14-07-11, 22:28
mos...ate kish e rrenoj une me tulla tnt gjin gjinosi,po leri kete pune gjinash se do te beje koha vete gjithcka...hahahaah

o kercovar mos ja fit kote se une nuk jam kunder jush pojam kunder atyre qe po rrenojn gjithqka shqiptare

Makresh
15-07-11, 00:01
aww qka ke fol tash na ke kthye anej kah turkia e gjon turqit arabia ne aspak nuk din per te kaluren e popullit shqiptar


po falmnderit qe po na e jap udhrrefysin per integrim bashksin arabe


Ja per ashtu, paska qen ma mir per ty me nejt ner serbi. Ata t'njofim ma mir se baba/nana jote.

uck_aksh
15-07-11, 01:24
UQK-AKSH, nuk jam as per kete qe eshte ndertue dhe as per kete qe po kerkohet te ndertohet.
Shiqoni shkijet e kan ndertue ne mes te prishtines kishen qe as me raket berthamore nuk mundesh ta shkaterrosh , ate bote nuk ka pas asnje reaksion nga mbrenda se ka qen friga....!
Kathedralen e kom perkrah me nje qellim per ti falenderuar gjith ato shtete qe na ndihmuen te kthehemi ne vendin ton.
Dhe nje gje tjeter eshte se kurr asgje te keqe skemi pas nga perendimi dhe ne fund na e mundesuan te kthehemi ne vendin ton qe as anderr skishe pas me e pa po mos te ishte Amerika dhe disa shtete europiane.
Qka ja pam hajrin lindjes , qka perfituam nga lindja ? le qe kurr sna ndihmuen gje por tash kam mbjell nje rrym te re te nxitur nga serbija se aleate e ngusht e shteteve islamike qe kosoven ta bej si te duan ato dhe te bajn nje trampolin aķslamike per ne europ dhe te na paraqesin neve si islamist fanatik qe te kthej bota shpinen kosoves ashtu siq do padroni i tyre serbia

lexo ma shum per keta dy marifetllekut se kush ishin Fuad ramiqi dhe shefshet krasniqi, te dyte njerz te lidhun ngusht me UDB dhe sigurimin e armates jugoslave

gjini per mu asnjana ska vler me vler ish kan te ish ndertu ndonje fakultet se katedrale un per vete nuk e njof asnjeren po vetem kesh kureshtar ta dij se nese nuk ka pas reagime apo kundershtime ne FD per ndertimin e katedrales ateher un mendoj se shqiptaret te fes krishtere qenkan ata qe sjellin urrejtje me falni qe po shprehem ne ket menyr se nuk i perkas asnjeres fe un personalisht per mu kryesorja esht me qen Shqiptar se a esht musliman krishter apo ortodoks per mu ska rendesi

Kercovari
15-07-11, 05:55
o kercovar mos ja fit kote se une nuk jam kunder jush pojam kunder atyre qe po rrenojn gjithqka shqiptare
Jo ore sja kam fut po ishte puna se a rrenohet kisha, edhe kisha rrenohet me tnt eshkollat me eskavatore ne menyre me moderne qe te mos quhet terror ndaj arsimit shqiptare,po eskavatore tolernce ndaj engjullit katolik..
teke e fundit keshtu e ka protektorati aq me ekq demokracia"Trazhilismo gledamo"hahahahaha

Makresh
15-07-11, 07:34
gjini per mu asnjana ska vler me vler ish kan te ish ndertu ndonje fakultet se katedrale un per vete nuk e njof asnjeren po vetem kesh kureshtar ta dij se nese nuk ka pas reagime apo kundershtime ne FD per ndertimin e katedrales ateher un mendoj se shqiptaret te fes krishtere qenkan ata qe sjellin urrejtje me falni qe po shprehem ne ket menyr se nuk i perkas asnjeres fe un personalisht per mu kryesorja esht me qen Shqiptar se a esht musliman krishter apo ortodoks per mu ska rendesi

Fakulteti u kon Uck, pse nuk msove ? Leht eshte me then "sikur t'ishte ndertuar nje fakultet" kur s'je i aft as te hysh ne te. Edhe mjaft me me kesi lloj argumentash, se jo ne kosove jan ndertuar fakultetet e pasluftes, jo askund ! U shumezuan si benziska-pumpat, ne ēdo qosh kishte "fakultet", dhe jo, nuk ndertohet fakulteti per "qejfi", vec pse po kam qef ! Duhet pergaditje, pun dhe NJEREZ te specializuar ne dega te ndryshme qe gjinden ndoshta vetem ne fakultetet kryesore te botes !

murrizi
15-07-11, 09:22
Xhamija e re ?
E cila ne radhe ?jo besa, ndertoni shqiptar sa te mundeni, se kush nderton e leviz ekonomin fiskare :wink:

uck_aksh
15-07-11, 09:32
Fakulteti u kon Uck, pse nuk msove ? Leht eshte me then "sikur t'ishte ndertuar nje fakultet" kur s'je i aft as te hysh ne te. Edhe mjaft me me kesi lloj argumentash, se jo ne kosove jan ndertuar fakultetet e pasluftes, jo askund ! U shumezuan si benziska-pumpat, ne ēdo qosh kishte "fakultet", dhe jo, nuk ndertohet fakulteti per "qejfi", vec pse po kam qef ! Duhet pergaditje, pun dhe NJEREZ te specializuar ne dega te ndryshme qe gjinden ndoshta vetem ne fakultetet kryesore te botes !

markesh un moti e kam perfundu edhe vetem ne shkolla kam shku sme ka hanger k**** me shku as ne gjami as ne kish se e kam dit se me shku aty meson veq urrejtje edhe shum jam krenar qe sja kam fut kurr as muhamedit e as jezusit

gjini
15-07-11, 10:41
gjini per mu asnjana ska vler me vler ish kan te ish ndertu ndonje fakultet se katedrale un per vete nuk e njof asnjeren po vetem kesh kureshtar ta dij se nese nuk ka pas reagime apo kundershtime ne FD per ndertimin e katedrales ateher un mendoj se shqiptaret te fes krishtere qenkan ata qe sjellin urrejtje me falni qe po shprehem ne ket menyr se nuk i perkas asnjeres fe un personalisht per mu kryesorja esht me qen Shqiptar se a esht musliman krishter apo ortodoks per mu ska rendesi

Une e lexova dhe te them se kam ndegjue dhe kam lexue se gjithmon e kan rujt ng islamistet mos ta qojn ne ajr ate te vetmen katedral te kultit qe ishte dhe nje deshmi qe ndodhemi ne europe jo ne lindje si ne turqi dhe arabi.
Nuk jam as une per kish e as per gjami, po gjamia kan nis me marue ne secilin katund si ne gjermani me duket me kisha secili fshat i ka nga dy kisha katilike dhe evangeliste. Te ne ka aq shum gjamia sa jam i bindur qe as 10 % nuk mbushem me mugjahedin...! gjemat desha .

Sinqerishte mire i paske than ketij makreshit qe knaqet atij ti thuahs turk elhamdurilah se ai per turkie te vret me pas kaloshin tend.

Zero Cool
15-07-11, 15:15
Shkruan: Fadil Lepaja

Mysliman, pasha Krishtin! Mbase kėshtu do tė deklarohej mė me qejf njė zyrtarė kosovarė gjatė ndonjė vizite nė Evropė. Pėrpjekjet e institucioneve pėr tė kamufluar gjendjen reale te ne, shpeshherė marrin forma groteske. Kemi kryeministrin i cili bashkė me homologun e tij turk, Erdogan, falet nė Xhaminė e Madhe, dhe i njėjti i cili merr vendim tė pėrdoret forca kundėr besimtarėve mysliman, ditėn e premte. Kujt t’i besohet? Ēka pėrpiqet tė kontrabandojė kjo qeveri? Pastaj ēuditemi pėrse Evropa nuk na beson.

Javėt e fundit pėrkundėr shirave dhe temperaturave tė ulėta, ishin tė nxehta nė kuptimin politik pėrmes ngritjes sė njė lėvizjeje e cila shpreh pretendimet se nė Kosovė dhe veēanėrisht nė Prishtinė ka njė numėr tė pamjaftueshėm tė xhamive dhe sidomos, ka deklarata se besimtarėt islam me qėllim dhe me politikė tė paramenduar janė diskriminuar duke refuzuar kėrkesat e vazhdueshme pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė qendėr tė qytetit. Njė xhamie qė pėrpos vend ku do tė i luteshin Zotit, do tė ishte edhe simbol dhe legjitimim i prezencės sė besimit islam nė Kosovė.

Nė fakt, nė qendėr tė Prishtinės, vetėm Katedralja katolike u ndėrtua pa kundėrshti serioze. Nė njėfarė mėnyre nė heshtje ishte pranuar fakti se ajo pėrfaqėsonte orientimin tonė evropian.

Mė problematike u paraqitė situata me kishėn ortodokse e cila edhe sot e kėsaj dite ėshtė jashtė funksionit. Nėse nuk llogarisim pėrdorimin e saj pėr nevoja fiziologjike apo nga grupet e ndryshme tė tė rinjve. E filluar me motive politike, nga ish-pushteti i instaluar serb nė Kosovė, dhe me njė vendimmarrje krejtėsisht tė kontestueshme, ajo pas largimit tė policisė dhe ushtrisė serbe, pėr tė ende nuk ėshtė bėrė ndonjė zgjidhje pėrfundimtare nga pushteti kosovar apo ai ndėrkombėtarė.

Kėrkesa pėr xhami ndėrkaq nuk ėshtė krejt e re. Organizata tė fuqishme financiare arabo-islamike edhe mė herėt kishin shprehur kėrkesėn pėr njė qendėr tė madhe islamike. Nuk kishte deri tash ndonjė lėvizje autoktone pėr kėtė ēėshtje.

Se objektet aktuale nuk i plotėsojnė kėrkesat kjo shihet me sy gjatė ēdo feste fetare e mbase edhe nė ēdo tė premte. Falja publike e xhumasė nėpėr sheshe dhe rrugė e cila degjeneroi nė konflikt mes besimtarėve dhe shtetit(policisė) e shtroi kėtė ēėshtje pėr zgjidhje para vendimmarrėsve administrativ dhe politik. Kur njė grup i tė rinjve, krye nė vete e zgjodhi hapėsirėn se ku do tė ishte vendi mė i pėrshtatshėm pėr “Xhaminė e Qendrės” si e quajtėn ata, ēėshtja mori karakter tė lėvizjes qytetare pėr xhami. Dorėn nė zemėr menjėherė u lajmėruan edhe ata qė synojnė tė krijojnė fronte edhe aty ku nuk ka dhe i akuzuan organizatorėt pėr hiē mė pak se lidhje me terrorizmin islamik. Pra kėtu mbyllet rrethi, dhe detyrimisht hapet procesi pėr zgjidhjen e pėrfaqėsimit dhe rehabilitimit publik tė besimeve nė kėtė vend.

Isa Mustafa , si kryetarė i zgjedhur i kėtij qyteti ndodhet para njė vendimi tė madh. A do tė rrėnojė njė ēerdhe, a do tė falė ndonjė truall pak mė tutje, nė periferi apo do te jap leje tė ndėrtohet xhamia ballė pėr ballė me Katedralen e madhe, nė mes Kishės orthodokse dhe Katedrasės katolike? Vendimi i administratės sė tij, do tė jetė njėkohėsisht edhe shpallje e strategjisė sė tij pėr bashkėjetesėn fetare nė Kosovė, raportin nė mes tyre dhe raportin e tyre me shtetin.

Pra, kemi tri objekte me specifika tė veēanta dhe tė cilat duhet tė rehatohen brenda njė strategjie afatgjatė. Kemi njė katedrale tė madhe katolike nė pjesėn mė tė dukshme tė qytetit, kemi njė kishė orthodkose nė njė vend qendror poashtu, aktualisht jashtė funksionit dhe pa “xhematė”, edhe pse nė Kosovė ka malazezė, shqiptarė (shumė pak) dhe serbė tė besimit orthodoks. Nė anėn tjetėr kemi njė numėr tė madh prestarėsh tė komunitetit mysliman i cili ka problem me hapėsirėn dhe ende nuk ka njė xhami reprezentative nė kryeqytet. Tash me kėtė lėvizje ka shprehur aspiratat qė ajo tė ndėrtohet pikėrisht nė mes tė dy kishave. Derisa ēėshtja e kishės ortodokse ėshtė tashmė e natyrės politike, ēėshtja e xhamisė do tė ishte mirė tė mos rrėshqas]ė nė atė teren.

Nėse besimtarėt mysliman do tė ndihen tė viktimizuar dhe tė pabarabartė, kėshtu do tė bartet problemi nė teren politik dhe do tė krijojė bazėn pėr lėvizjen autoktone tė islamit politik nė Kosovė, e cila paraqet mėnyrėn mė tė sigurt pėr largim nga rruga evropiane. Por, me njė qasje tė menēur, tė sinqertė dhe civilizuese, krejt kjo mundet tė pėrfundoi thjesht si njė lėvizje e cila e ngriti njė xhami, nė mesin e objekteve tė tjera reprezentative fetare dhe tė cilėt janė pjesė e identitetit tė kėtij vendi, i cili synon integrimet nė Evropėn e lirė, e cila njeh, respekton dhe afirmon liritė qytetare dhe tė besimeve.

Intelektualėt dhe vendimmarrėsit e kėtij vendi gjithsesi do tė i japin drejtim ēėshtjes se cila do tė jetė rruga autentike e Kosovės lidhur me kėtė ēėshtje. Ata tė cilėt jetojnė nga fondet e majme antiterror, do tė ishte mirė tė heshtin dhe tė e luftojnė terrorizmin aty ku realisht ekziston dhe jo tė pėrpiqen ta krijojnė atė me ēdo kusht.

taraku-1
26-08-11, 14:01
O naim ternava, po ku je more burr robt ti qifsha njo ka njo kit dit ramazani at non ta qkerdhefsha qe tka perkund.... ta qifsha nonen e baben e krejt familjen ta qkerdhefsha .. ty edhe Isa Putinit.., kta jan vetem qe blejn kohe dhe asgje tjeter... duke thene se na dalim me njew propzim vendim dalim andej e kendej ... mire ta bojn ty e qiftit tend edhe neve krejt xhematit, se ty automatikisht duhet shkarkue nga posti i BIK si dhe staffin tend qe i ki per okolla bashjk juve duhet nonen me ja u shkerdhye se nuk jeni njerzi.... jeni pisaaa jeni idiota sen ska hajr prej juve... e ke shit b... per parti politike lujn koqe me ty tash qysh dojn ta qifsha bre at non ne goj fen e shet ti per interesa tuaaa o nonen ta kisha qkerdhyeee.... se kto apelet e tua jan me lue koqeee thmija me ta... se kur vijn me ti marr votat ti buzqesh para tyre si kurve e pist.... bre at non ta qifsha edhe gjithe neve qe tkena qit ne krye te BIk, po ti smeriton as imam i xhamis me kan bre at non ta qkerdhefsha... en pidh

Krekosu tash e bertit

Edhe juve te kumunes, veq e kem problemin me shkije nje here... se tyben ni keni gzueee fotelet.... veq gerrdi ka me ju ardhe me ja u permend kur dilni me dhan deklarata per gazeta edhe me i kundershtue pelqimin e popullit...., hajt se stju ka shkue gat.. o munafika... as qerdhen as hapsiren univerzitare por ku.... diku kah matiqani zllatari jo te bungu i dyzit en llap

uh nonen ja u qifshaaa en pidh ren se te mire jeni sot dite xhumaje me ju qit en kanop...

taraku-1
26-08-11, 14:02
Apet pranoj ne zyre kur te vijn per vota... ta qifsha at non ne pidh o naim tenranva...

Publikuar: 26.08.2011 - 09:33

Prishtinė, 26 gusht - Hapėsira pėrballė Institutit Albanologjik nė Prishtinė, gjegjėsisht te ēerdhja “Gėzimi Ynė”, duket se do tė mbetet vetėm njė dėshirė e madhe pėr Naim Tėrnaven, kreun e Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe xhematin mysliman, si lokacioni ideal pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe dhe njė qendre islame. Kėtė ia kanė konfirmuar Gazetės Express zyrtarė tė lartė tė Komunės sė Prishtinės.

Edhe pse tė mėrkurėn Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, ėshtė shfaqur i prerė duke i bėrė me dije Komunės se pėrveē vendit afėr Institutit Albanologjik, ēdo propozim tjetėr pėr ndarjen e lokacionit pėr ndėrtimin e kėsaj qendre do tė ishte i gabuar, kjo duket se ka fare pak gjasa tė ndodhė.

Tėrnava i ka thėnė televizionit Klan Kosova se vendi ideal pėr ndėrtimin e xhamisė ėshtė “Ulpiana”, aty ku gjendet aktualisht ēerdhja e fėmijėve “Gėzimi Ynė”.

“Pėr ndėrtimin e xhamisė apo Qendrės Islame duhet hapėsirė e madhe dhe ky vend do tė ishte ideal, jo ndonjė tjetėr”, ėshtė shprehur Tėrnava.

Por kjo deklaratė e Kryetarit tė Bashkėsisė Islame duket se ka irrituar zyrtarėt e lartė tė Komunės sė Prishtinės, tė cilėt thonė se qėndrimi i kreut tė besimtarėve islamė nė Kosovė, ka qenė shumė i ngutshėm. “Nė kohėn kur punėt vazhdojnė e pritet qė Komuna tė dalė me njė propozim-vendim pėr vendin e xhamisė, z. Tėrnava po ngutet me deklarimet e tij”, tha njė zyrtar komunal pėr Express.

Komuna ka mundėsi qė tė dalė tė premten me propozim-vendim pėr vendin ku mund tė ndėrtohet xhamia, por gjasat mė tė mėdha janė qė njė gjė e tillė tė ndodh tė hėnėn, pikėrisht ditėn e fundit tė muajit Ramazan”, tha zyrtari pėr Express. Sipas tij, Komuna ka punuar vazhdimisht pėr ndarjen e lokacionit pėr xhaminė e re.

“Kryetari Isa Mustafa ka pasur disa herė takime me kryetarin e BIK`ut pėr kėtė. Ne do tė dalim me vendim gjatė muajit tė Ramazanit, sepse sikur me njė vendim tė tillė tė dilnim pas Ramazanit, nuk do tė kishte kuptim”, ka thėnė

Guri i madh
26-08-11, 15:52
Apet pranoj ne zyre kur te vijn per vota... ta qifsha at non ne pidh o naim tenranva...

Publikuar: 26.08.2011 - 09:33

Prishtinė, 26 gusht - Hapėsira pėrballė Institutit Albanologjik nė Prishtinė, gjegjėsisht te ēerdhja “Gėzimi Ynė”, duket se do tė mbetet vetėm njė dėshirė e madhe pėr Naim Tėrnaven, kreun e Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe xhematin mysliman, si lokacioni ideal pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe dhe njė qendre islame. Kėtė ia kanė konfirmuar Gazetės Express zyrtarė tė lartė tė Komunės sė Prishtinės.

Edhe pse tė mėrkurėn Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, ėshtė shfaqur i prerė duke i bėrė me dije Komunės se pėrveē vendit afėr Institutit Albanologjik, ēdo propozim tjetėr pėr ndarjen e lokacionit pėr ndėrtimin e kėsaj qendre do tė ishte i gabuar, kjo duket se ka fare pak gjasa tė ndodhė.

Tėrnava i ka thėnė televizionit Klan Kosova se vendi ideal pėr ndėrtimin e xhamisė ėshtė “Ulpiana”, aty ku gjendet aktualisht ēerdhja e fėmijėve “Gėzimi Ynė”.

“Pėr ndėrtimin e xhamisė apo Qendrės Islame duhet hapėsirė e madhe dhe ky vend do tė ishte ideal, jo ndonjė tjetėr”, ėshtė shprehur Tėrnava.

Por kjo deklaratė e Kryetarit tė Bashkėsisė Islame duket se ka irrituar zyrtarėt e lartė tė Komunės sė Prishtinės, tė cilėt thonė se qėndrimi i kreut tė besimtarėve islamė nė Kosovė, ka qenė shumė i ngutshėm. “Nė kohėn kur punėt vazhdojnė e pritet qė Komuna tė dalė me njė propozim-vendim pėr vendin e xhamisė, z. Tėrnava po ngutet me deklarimet e tij”, tha njė zyrtar komunal pėr Express.

Komuna ka mundėsi qė tė dalė tė premten me propozim-vendim pėr vendin ku mund tė ndėrtohet xhamia, por gjasat mė tė mėdha janė qė njė gjė e tillė tė ndodh tė hėnėn, pikėrisht ditėn e fundit tė muajit Ramazan”, tha zyrtari pėr Express. Sipas tij, Komuna ka punuar vazhdimisht pėr ndarjen e lokacionit pėr xhaminė e re.

“Kryetari Isa Mustafa ka pasur disa herė takime me kryetarin e BIK`ut pėr kėtė. Ne do tė dalim me vendim gjatė muajit tė Ramazanit, sepse sikur me njė vendim tė tillė tė dilnim pas Ramazanit, nuk do tė kishte kuptim”, ka thėnė


une kurr kto fjal nuk do ti kisha perdor ndaj nji udh,heqsi tim shpirtror

Artisti
26-08-11, 17:03
Komuna e Prishtinės miraton lokacionin pėr xhami tė rehttp://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpgKomuna e Prishtinės ka miratuar ndarjen e lokacionit pėr ndėrtimin e njė xhamie tė re. Nė komunikatėn e komunės thuhet se ėshtė miratuar lokacioni sipas kėrkesės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės....Postuar: 05:13:59 / 26.08.2011Ndonėse kjo bashkėsi ka kėrkuar qė xhamia tė ndėrtohet afėr Institutit Albanologjik - gjegjėsisht te ēerdhja “Gėzimi Ynė”, kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, tha se lokacioni te Posta, ėshtė shumė i pėrshtatshėm.
“Ne sot nė Kėshillin e drejtorėve, kemi pėrcaktuar lokacionin pėr ndėrtimin e xhamisė, e cila ka qenė kėrkesė e kahershme e Bashkėsisė Islame dhe qytetarėve tė Prishtinės. Lokacioni ėshtė caktuar tek Posta e re, me njė sipėrfaqe rreth 78 ari. Ėshtė njė vend qendror i Prishtinės, ėshtė njė lokacion shumė i pėrshtatshėm dhe kemi bėrė pėrpjeke qė caktimi i kėtij lokacionit tė mos ndikojė tek zhvendosja e shėrbimeve tjera”, ka thėnė Mustafa.

“I ėshtė lėnė hapėsirė Bashkėsisė Islame se nė rast se ata kanė kėrkesa tė tjera, atėherė tė heqim dorė nga ky lokacion dhe tė caktojmė njė lokacion tjetėr nė Prishtinėn e Re, i cili do tė ishte shumė mė i madh dhe qė do tė ndėrtohej njė Xhami mė e madhe qė do t''''i plotėsonte tė gjitha kėrkesat qė janė paraqitur deri mė tani,
dhe po ashtu do tė ndėrtoheshin edhe objekte tjera pėrcjellėse si objekte leximore dhe objekte tė tjera qė kėrkon njė qendėr e tillė”, ka thėnė kryetari Mustafa.

Por, bėhet e ditur se Bashkėsia Islame e Kosovės nuk e pranon propozimin e Komunės sė Prishtinės, pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė hapėsirėn ndėrmjet Postės sė re dhe Qendrės sė Mjekėsisė Familjare.
Sekretari i BIK-ut, Resul Rexhepi tha pėr gazetėn Express se qėndrojnė prapa kėrkesės sė mėhershme tė BIK-ut, qė Xhamia tė ndėrtohet pėrballė Institutit Albanologjik gjegjėsisht nė vendin ku ėshtė ēerdhja ”Gėzimi ynė”.
”Janė tri arsye qė ne nuk pranojmė; e para ėshtė hapėsirė e vogėl, ėshtė larg qendrės dhe thjesht nuk na konvenon”, tha Rexhepi pėr Express.Shih ti, "nuk na konvenon" ka thėnė Rexhepi.

Do tė thotė kėta kanė njė plan tjetėr e jo tė falen!!!!!

.

Guri i madh
26-08-11, 17:15
Komuna e Prishtinės miraton lokacionin pėr xhami tė rehttp://www.rtklive.com/img/vija_lajmi.jpgKomuna e Prishtinės ka miratuar ndarjen e lokacionit pėr ndėrtimin e njė xhamie tė re. Nė komunikatėn e komunės thuhet se ėshtė miratuar lokacioni sipas kėrkesės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės....Postuar: 05:13:59 / 26.08.2011Ndonėse kjo bashkėsi ka kėrkuar qė xhamia tė ndėrtohet afėr Institutit Albanologjik - gjegjėsisht te ēerdhja “Gėzimi Ynė”, kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa, tha se lokacioni te Posta, ėshtė shumė i pėrshtatshėm.
“Ne sot nė Kėshillin e drejtorėve, kemi pėrcaktuar lokacionin pėr ndėrtimin e xhamisė, e cila ka qenė kėrkesė e kahershme e Bashkėsisė Islame dhe qytetarėve tė Prishtinės. Lokacioni ėshtė caktuar tek Posta e re, me njė sipėrfaqe rreth 78 ari. Ėshtė njė vend qendror i Prishtinės, ėshtė njė lokacion shumė i pėrshtatshėm dhe kemi bėrė pėrpjeke qė caktimi i kėtij lokacionit tė mos ndikojė tek zhvendosja e shėrbimeve tjera”, ka thėnė Mustafa.

“I ėshtė lėnė hapėsirė Bashkėsisė Islame se nė rast se ata kanė kėrkesa tė tjera, atėherė tė heqim dorė nga ky lokacion dhe tė caktojmė njė lokacion tjetėr nė Prishtinėn e Re, i cili do tė ishte shumė mė i madh dhe qė do tė ndėrtohej njė Xhami mė e madhe qė do t''''i plotėsonte tė gjitha kėrkesat qė janė paraqitur deri mė tani,
dhe po ashtu do tė ndėrtoheshin edhe objekte tjera pėrcjellėse si objekte leximore dhe objekte tė tjera qė kėrkon njė qendėr e tillė”, ka thėnė kryetari Mustafa.

Por, bėhet e ditur se Bashkėsia Islame e Kosovės nuk e pranon propozimin e Komunės sė Prishtinės, pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė hapėsirėn ndėrmjet Postės sė re dhe Qendrės sė Mjekėsisė Familjare.
Sekretari i BIK-ut, Resul Rexhepi tha pėr gazetėn Express se qėndrojnė prapa kėrkesės sė mėhershme tė BIK-ut, qė Xhamia tė ndėrtohet pėrballė Institutit Albanologjik gjegjėsisht nė vendin ku ėshtė ēerdhja ”Gėzimi ynė”.
”Janė tri arsye qė ne nuk pranojmė; e para ėshtė hapėsirė e vogėl, ėshtė larg qendrės dhe thjesht nuk na konvenon”, tha Rexhepi pėr Express.Shih ti, "nuk na konvenon" ka thėnė Rexhepi.

Do tė thotė kėta kanė njė plan tjetėr e jo tė falen!!!!!

.


nese nuk ju konvenon te posta isa mustafa tha ne hajvali nese dojn nese nuk dojn let sillen kah dardha e ahmatit

ska ven ne qender aty te qerdhja e kena nda nji vend per kishen katolike


atje te trekendshi e kena nda vendin per sheshin ibrahim rugova

pak ma andej per sheshin nena terez ,po edhe pak ma larg per sheshin gjergj kastrioti skenderbeu

ska ven u mbush prishtina ose shkoni ne barilev apo trud qyty pari

Etnical
26-08-11, 19:10
O naim ternava, po ku je more burr robt ti qifsha njo ka njo kit dit ramazani at non ta qkerdhefsha qe tka perkund.... ta qifsha nonen e baben e krejt familjen ta qkerdhefsha .. ty edhe Isa Putinit.., kta jan vetem qe blejn kohe dhe asgje tjeter... duke thene se na dalim me njew propzim vendim dalim andej e kendej ... mire ta bojn ty e qiftit tend edhe neve krejt xhematit, se ty automatikisht duhet shkarkue nga posti i BIK si dhe staffin tend qe i ki per okolla bashjk juve duhet nonen me ja u shkerdhye se nuk jeni njerzi.... jeni pisaaa jeni idiota sen ska hajr prej juve... e ke shit b... per parti politike lujn koqe me ty tash qysh dojn ta qifsha bre at non ne goj fen e shet ti per interesa tuaaa o nonen ta kisha qkerdhyeee.... se kto apelet e tua jan me lue koqeee thmija me ta... se kur vijn me ti marr votat ti buzqesh para tyre si kurve e pist.... bre at non ta qifsha edhe gjithe neve qe tkena qit ne krye te BIk, po ti smeriton as imam i xhamis me kan bre at non ta qkerdhefsha... en pidh

Krekosu tash e bertit

Edhe juve te kumunes, veq e kem problemin me shkije nje here... se tyben ni keni gzueee fotelet.... veq gerrdi ka me ju ardhe me ja u permend kur dilni me dhan deklarata per gazeta edhe me i kundershtue pelqimin e popullit...., hajt se stju ka shkue gat.. o munafika... as qerdhen as hapsiren univerzitare por ku.... diku kah matiqani zllatari jo te bungu i dyzit en llap

uh nonen ja u qifshaaa en pidh ren se te mire jeni sot dite xhumaje me ju qit en kanop...


Ti met vėrtet kokshe Tarak amo me bateria.Nese je aq i fyn per shkak te ktyne ngjarjeve atėher shko be djali mir atje te veni dhe tregoe tarakllakun tan e mos naj ndyt forumin ktu me fjal tpista,se ksi njerz si puna jote te hunda na kan ardh.Kalo mir e merri gjanat me ma qetsi se ka zgjithje per gjdo problem.

taraku-1
26-08-11, 19:14
Jo ne matian dojna me marue O Isa Mustafa krejt familjen ta qkerdhefsha, se pasha Allahun qe ma ka dhan shpirtin tyben ni kishe hyp ti m asaj korrike te KK te Prishtins kurren kurres..., jo ti po asnjo prej atye qe bojn hygjym me kan kshilltar e kretar... e ne kryesi te kumunes se pr... me marr kso vendime...

o guri nuk e njeh ti Naim ternaven se nuk bon namaz dhe nuk je ne rrjedha ..sa eshte i perkushtum sa bon per xhematin popullin e Kosoves, qitash me ja dhan naj post ne ministri ky ndakik hjek dore prej BIK, pis o ky se meriton ky me kan ne Krye te BIK

Une e kisah vendos me ndertue ne haspiren e UP-s edhe pa e vet kerkon hiq, as KK e pr as kerkon hiq, kur bon per Kish orotdokse edhe katadrale bon edhe per Xhami... kush o kunder krejt familjen ja qkerdhefsha paq pik

Oqeani
26-08-11, 21:14
Po dojshin me e ba ne mes trekendeshit - Biblioteke - Fak. Filozofik - Menzja e studenteve ...

Me sabah mee fale namazin, edreejte ne Bublioteke, pas biblioteke ne Fak.... e per dreke drejte e ne menzė - prej menze mee fale dreken.... e drejte e ne Biblioteke, e ne mbremje, prej Bib.... me e fale akshamin e drejte e ne menze, e prej menze e falin jacijen edhe shkojne me tate .... ;)

Edhe mbane ne mendse aty ka me u ndertuar, kisha ortodokese dhe ajo katolike u ndertuan tash edhe xhamija, pse jo kur e dime se Ks... shtet multi -naciolatitet, dhe multi- kulturor ; shume e kulturat perputhen aty, - shiptare, serbe, rome,malazeze, boshnjake, egjyptiane ..... bile bile edhe kroate ( ne hyrijet edhe kroat kan sjellur per mos me thane se karralevina ka sjelle vetem serbe e malazez).
Mos u dertoni per vendin se eshte i caktuar tanime !

Guri i madh
26-08-11, 21:21
Jo ne matian dojna me marue O Isa Mustafa krejt familjen ta qkerdhefsha, se pasha Allahun qe ma ka dhan shpirtin tyben ni kishe hyp ti m asaj korrike te KK te Prishtins kurren kurres..., jo ti po asnjo prej atye qe bojn hygjym me kan kshilltar e kretar... e ne kryesi te kumunes se pr... me marr kso vendime...

o guri nuk e njeh ti Naim ternaven se nuk bon namaz dhe nuk je ne rrjedha ..sa eshte i perkushtum sa bon per xhematin popullin e Kosoves, qitash me ja dhan naj post ne ministri ky ndakik hjek dore prej BIK, pis o ky se meriton ky me kan ne Krye te BIK

Une e kisah vendos me ndertue ne haspiren e UP-s edhe pa e vet kerkon hiq, as KK e pr as kerkon hiq, kur bon per Kish orotdokse edhe katadrale bon edhe per Xhami... kush o kunder krejt familjen ja qkerdhefsha paq pik


per mue si i pa fe edhe me i perdor kto fjal zoti nuk me ngarkon me mekate


e ti si muslimamn i devotshem edhe sante esht nat e madh me i perdor kto fjal besoj se ke bae mekate te mdha


tuj hanger hallve e me shae as mos njifsh e as mos pafsh

taraku-1
26-08-11, 21:38
Ja me sha ja me te pasl barku..., e kena caktue vendin valla, ku hajr i koft..? te gjelltorja Nazi te rrethi...(jo te bungu i dyzit me gjet nje vend te pershtatshem , nasht edhe mire na i bojn... ishalla na qijn nonen na strerlatin... diku .
Se kur tme vjen per vota qifti i hashim kurves edhe rend qisi majmunash qe qkerdhehen me nderkombtar... nate e per nate, i thom voten e ki prej besimtave me kusht... lokacioni me kan ne kete hapsire,vend, e jo ku tma caktojsh ti... pollavra,nese e cakton ketu ok voten e ki prej besimtarve nese jo qije nonen hup prej zyreve te BIK the qafen...se sme duhesh ti me kan kryetar as udheheqs.. i popullit.

Deri sa te eshte Naim ternava ne krye te BIK kan me lue koqeee qeveria edhe KK i pr edhe kush don me Musliman,.. por o fjala per nje periudhe 20,30 vjeqare,se ma tani o radha e muslimanve kan me hjek kumunistat si qifti i ISa mustafes vend as ne prapashtic ska me i met se ;lere ma ne pr ...

Shtatori ka me kan i nxeht o guri i madhe, simas metorologve.....

Populli duhet me u qu edhe me vendos gurthemelin ne hapsiren e UP-s ku ka vend te mjaftushem edhe nuk ka nevoj me rrxue as qerdhe as sen tak..., ama me u bendos jo me lue koqe me qiftin e naim tenraves bre robt ja qkerdhefsha ..edhe kta u kan mire me qit hesap me hjek krejt prej BIK me i than merru me alalshverishe me parti politike ti..se sje ti per BIK.

Guri i madh
26-08-11, 21:43
Ja me sha ja me te pasl barku..., e kena caktue vendin valla, ku hajr i koft..? te gjelltorja Nazi te rrethi...(jo te bungu i dyzit me gjet nje vend te pershtatshem , nasht edhe mire na i bojn... ishalla na qijn nonen na strerlatin... diku .
Se kur tme vjen per vota qifti i hashim kurves edhe rend qisi majmunash qe qkerdhehen me nderkombtar... nate e per nate, i thom voten e ki prej besimtave me kusht... lokacioni me kan ne kete hapsire,vend, e jo ku tma caktojsh ti... pollavra,nese e cakton ketu ok voten e ki prej besimtarve nese jo qije nonen hup prej zyreve te BIK the qafen...se sme duhesh ti me kan kryetar as udheheqs.. i popullit.

Deri sa te eshte Naim ternava ne krye te BIK kan me lue koqeee qeveria edhe KK i pr edhe kush don me Musliman,.. por o fjala per nje periudhe 20,30 vjeqare,se ma tani o radha e muslimanve kan me hjek kumunistat si qifti i ISa mustafes vend as ne prapashtic ska me i met se ;lere ma ne pr ...

Shtatori ka me kan i nxeht o guri i madhe, simas metorologve.....

Populli duhet me u qu edhe me vendos gurthemelin ne hapsiren e UP-s ku ka vend te mjaftushem edhe nuk ka nevoj me rrxue as qerdhe as sen tak..., ama me u bendos jo me lue koqe me qiftin e naim tenraves bre robt ja qkerdhefsha ..edhe kta u kan mire me qit hesap me hjek krejt prej BIK me i than merru me alalshverishe me parti politike ti..se sje ti per BIK.po thue qe shefqeti e fuadi po pergaditen per shtator apo ani de edhe njisia ROSU ju pret me llakuma e nga nji got uj te ftoft

taraku-1
26-08-11, 21:50
Jan si jan punet me veriun e Kosoves, dhe nuk besoj se o koha e duhur, momenti...se jo qerdhen po kumuna isa mustafes ju kish rrxueee edhe me ja qbiru hunte skish guxoft me livrit....,se ne konop ish ra mejher bashk me muhamet gashin e me ata kalapinat e vet... si pacova... qe jan.

Ne Njesitin ROSU, ka edhe djem qe jan namazli pes vakte, ai e ka mjekrren deri te gujt jo 4 gisht po deri te gujt ..por per momentin ai ska drejt me lshue mjekerr... a nese e detyrojn me sjell ne xhemat ki me pa shume mire qe ata kan me hjek uniformen edhe kan me ju bashkangjit xhematit/popullit e jo Isa mustafes e Bjaram Rexhepit... skan me met as 20 % nga ROSU qysh po ki qef ti mi pas...

taraku-1
26-08-11, 21:55
Po dojshin me e ba ne mes trekendeshit - Biblioteke - Fak. Filozofik - Menzja e studenteve ...

Me sabah mee fale namazin, edreejte ne Bublioteke, pas biblioteke ne Fak.... e per dreke drejte e ne menzė - prej menze mee fale dreken.... e drejte e ne Biblioteke, e ne mbremje, prej Bib.... me e fale akshamin e drejte e ne menze, e prej menze e falin jacijen edhe shkojne me tate .... ;)

Edhe mbane ne mendse aty ka me u ndertuar, kisha ortodokese dhe ajo katolike u ndertuan tash edhe xhamija, pse jo kur e dime se Ks... shtet multi -naciolatitet, dhe multi- kulturor ; shume e kulturat perputhen aty, - shiptare, serbe, rome,malazeze, boshnjake, egjyptiane ..... bile bile edhe kroate ( ne hyrijet edhe kroat kan sjellur per mos me thane se karralevina ka sjelle vetem serbe e malazez).
Mos u dertoni per vendin se eshte i caktuar tanime !

Mubareq, a po vjen te shefqa te paqa shnosh... hahah klm mbaje rendi ketu deri ne syfyr.

Oqeani
26-08-11, 22:07
Mubareq, a po vjen te shefqa te paqa shnosh... hahah klm mbaje rendi ketu deri ne syfyr.


Ani nate e madhe - tjeter muhabet nuk ka tash ;)

Idealist
26-08-11, 23:14
lexova ca komente te disa anetareve, krijova bindjen se pasqyra e tolerances fetare eshte e thyer nga Artisti i pist me gurin e madh te perlyer me m... e qe duan ta pastrojn me nje oqean te turbullt ( qe ne realitet nuk ekziston).
Mbeshtetem tek nje parim, te ai i tolerances- urdheroni ndertoni kishe ne qender dhe para kishes bustin e jezusit te imagjinuar nga ju qe ti beje hije se perndryshe ska krishter ne prishtine

Alima
26-08-11, 23:30
...

...
Ne Njesitin ROSU, ka edhe djem qe jan namazli pes vakte, ai e ka mjekrren deri te gujt jo 4 gisht po deri te gujt ..por per momentin ai ska drejt me lshue mjekerr... a nese e detyrojn me sjell ne xhemat ki me pa shume mire qe ata kan me hjek uniformen edhe kan me ju bashkangjit xhematit/popullit e jo Isa mustafes e Bjaram Rexhepit... skan me met as 20 % nga ROSU qysh po ki qef ti mi pas...

...

Alhamdulilah , faleminderimet i takoin vetem Allahut !


...a ja pave nanen , grun , motren rahmetlis qe e mbyten ne Mitrovicen veriore Enver Zymberit , mashAllah me mbulesa dhe ai vete ka qene prej te udhezuarve ,Allahu e past meshiru e be prej banoreve te xheneteve te larta , Amin!


Nuk po e shohin , a ndoshta edhe po e shohin se po qojne kah vellavrasja ... e le te maroin ku te dojne ...se tyben treqin tybe , s'tju ka ec kunglli mi uje , bi izni Lah !


.

Oqeani
26-08-11, 23:31
Nuk eshte ka ia ninekujna ku d otendertohet , qellimi eshte me pas nje tender ... Se a sa per fe, bile nuk po ia han kujna e as ati far hoxhes, se me ia ndale grazhdin bile nuk e njeh ai veten se ēfar feje ka !!!!!

Alima
26-08-11, 23:45
Nuk eshte ka ia ninekujna ku d otendertohet , qellimi eshte me pas nje tender ... Se a sa per fe, bile nuk po ia han kujna e as ati far hoxhes, se me ia ndale grazhdin bile nuk e njeh ai veten se ēfar feje ka !!!!!


...

Koha eshte faktore shume me rendesi ,...pale te shohum http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif !!!


.

e_martumja
26-08-11, 23:52
Ne lagjen Prishtina e re !

Guri i madh
27-08-11, 06:19
Jan si jan punet me veriun e Kosoves, dhe nuk besoj se o koha e duhur, momenti...se jo qerdhen po kumuna isa mustafes ju kish rrxueee edhe me ja qbiru hunte skish guxoft me livrit....,se ne konop ish ra mejher bashk me muhamet gashin e me ata kalapinat e vet... si pacova... qe jan.

Ne Njesitin ROSU, ka edhe djem qe jan namazli pes vakte, ai e ka mjekrren deri te gujt jo 4 gisht po deri te gujt ..por per momentin ai ska drejt me lshue mjekerr... a nese e detyrojn me sjell ne xhemat ki me pa shume mire qe ata kan me hjek uniformen edhe kan me ju bashkangjit xhematit/popullit e jo Isa mustafes e Bjaram Rexhepit... skan me met as 20 % nga ROSU qysh po ki qef ti mi pas...


gabimisht me paske kuptue askush nuk e permendi pjesen veriore

se ktytyre dyve qe i ceka ajo pjes e vendit nuk ju intereson veriu i kosoves kta i kan qellimet tjera ,po njisia ROSU mund te perdoret edhe ne prishtin gjat ksaj vjeshte

premium
27-08-11, 09:29
lexova ca komente te disa anetareve, krijova bindjen se pasqyra e tolerances fetare eshte e thyer nga Artisti i pist me gurin e madh te perlyer me m... e qe duan ta pastrojn me nje oqean te turbullt ( qe ne realitet nuk ekziston).
Mbeshtetem tek nje parim, te ai i tolerances- urdheroni ndertoni kishe ne qender dhe para kishes bustin e jezusit te imagjinuar nga ju qe ti beje hije se perndryshe ska krishter ne prishtine
Sigurisht
janė edhe disa qė e infektuan forumin
provokator e mbushur deri nė dhėmbė .

taraku-1
27-08-11, 10:10
Ne lagjen Prishtina e re !

Ata e nderton Behxhet Pacolli vet kysmet Zotit.. ne te ardhmen, neve po na vyn tash per tash ne pr... jo per 30 vitet epo 50 vitet e ardheshme, qysh ka kqyr mi ik me mjeshtri dhelpnaaa Isa Mustafa...jo te bungu i dyzit me nis njo..qaty mes Llapit edhe Gollakut lidhen aty...ngat. se edhe asajde ka me u mbush shtepia edhe 50 vjet ...

taraku-1
27-08-11, 10:29
gabimisht me paske kuptue askush nuk e permendi pjesen veriore

se ktytyre dyve qe i ceka ajo pjes e vendit nuk ju intereson veriu i kosoves kta i kan qellimet tjera ,po njisia ROSU mund te perdoret edhe ne prishtin gjat ksaj vjeshte

O bre Guri, adin be qysh jeni ju qutash...ndash edhe kto far m ...qeverish, disa persona individ, a po don me ta marr shembull ish Kumunizmin ne Jugosllavi apo hajt po e marr shembull qeverin e Gadafit... sa arriti me mbajt me patriotizem pushtetin...? asgje 5,6 muj...

Edhe Kto qeverit e krijuara me njerzi qe shkollen e kan krye ne kumunizmin e titos dhe enver hoxhes... po ju vjen fundi...ska ma gjeneratat e ardheshme qe do krijohet qeverija e popullit do te jan gjenerata te islamit ( njerzi qe bojn namaz qe jan fetar...) e di qe rond ju vjen kallni flaka ju del per goje e qmendeni ne veti..., por ky do te eshte realiteti ne te ardhmen e afert 20,30 vite

ROSU, mundet me dal ne Pr, por mos prit qe ROSU do ta zbaton urdherin e Bajram Rexhepit ashtu sikur per veruiun. Ktu o ne pytje diqka tjeter..., jo mborjtje e sovranitetit.. ktu o kerkes e popullit qe 12 vite, Nuk o kjo Njesi e Policis qe vjen nga nje shtet i pa fe... por jan djemt tone..qe jan namazli qe bojn namaz .. udheheqs te njesive ne Veri ishin 5 vakte namaz qe bojn...,qifti i tina ja ..psh urdherin Bajram Rexhepit, se ja ka friken Allahut.
Nuk guxon as Thaqi as Isa Mustafa me dal ashtu kunder popullit dhe me dhene urdhera te tille..se vet truproja e tina ja q nonen pshurr en to sikur po ndodhe ne vendet si pakistane avganistan e vendet tjera.....

A ta merr mendja qe qohen Xhemati fill edhe e nisin Xhamin midis hapsires Univerzitare ne Pr ( ose ku tju teket ) ..per qe mundet me ndal Qeveria me Polici e FSK, a ??? qka mendon ti se nime mund e ndal Populin a ? a e ndalen ne mars te 2004/es. A logjikon hiq keshtu kur qartet populli edhe bon thirrje prijsi fetar...(jo naim ternava se ska gjo prej tina ky o hajn, pis mut.. ky veq karigen e vet e kqyr edhe del leh si qen qaty,qeveris i vyjn njerezi si naim Ternav a apo ish lideri yte shtetror Ibrahim Rugova.. kili mili qe lujke Milloshi me te koqe )
Prijs fetar tamam hakikat... kur thrret, o pasha Allahun...as neper Zyre te tyre si gjen at dite as isa mustafen as thaqin asnjo prej ktyre pos kan me ik bisht ner kamb.. si qent bon vaki ikun edhe neper ambasada te Amerikes e Gjermanis Strehohen..

E Kush o populli... ju pi shihnji po spo doni me besue, ku jan qeverit e Egjiptit,Marokut,Libis,Siris.. e keshtu me radhe....,populli e ka fuqin kryesore..ta pshurr qeverin e urhderat e vendimet..

Alima
27-08-11, 10:59
...


tregom dikush , ne tri fjali te shkurta :

-pse me u perdore ROSU ?

- ēka keni keq prej muslimaneve te devotshem?

- ku po ju pengojne me se shumti ? ...ne ndalimin nga prostitucioni , droga , alcooli ... apo ne faktin se po shembellejne njerezi , miresi , turp , moral , inteligjenc , respekt ndaj familjes ...kombit , shoqerise ...???-pse do kishit pase deshire qe ROSU te perdore dhune ndaj muslimaneve te devotshem apo ndoshta edhe ti mbys ?


-pse te mos ndertohet edhe nje xhami perballe katedrales me dimenzione as me te medha dhe as me te vogla se vet katedralja ...ku mbeti toleranca reciproke ?


Nje duhet te dijne /dini :
-Islamit i eshte premtu ngadhnjimi nga Allahu i Madherishem ........ ne te gjitha vendet ky deperton drita e diellit ...e ajo deperton ēdo shtepi ...aty do deprtoi Islami bi izni Lah , ....as ROSU , as Mosad , as CIA , as FBI ...as kush qe i del ushtris se Allahut para nuk ka pas , nuk ka, dhe kurr nuk do ket !


....e tani darsem pa mish tyben ka , na dhemb neve po ka me ju dhimt edhe atyne / juve !!! ....

Hajra
27-08-11, 11:26
...e kame nje pytje per te gjithe juve,pa me thoni, a me me vlere eshte nje tempull modest i stermbushure me besimtar (njerez), apo nje tempull i ndertuar me ari dhe me gure te cmuar por pa besimtare (njerez), shikuar ne aspektin fetar?

......per mendimin time edhe vendi ku eshte percaktuar nga komuna eshte mjaft i mire, nuk e shofe te arsyshme te kembngulet dhe te dramatizohen gjerat, jemi lodhe me imazhe jo te mira, prandaj

taraku-1
27-08-11, 11:37
...e kame nje pytje per te gjithe juve,pa me thoni, a me me vlere eshte nje tempull modest i stermbushure me besimtar (njerez), apo nje tempull i ndertuar me ari dhe me gure te cmuar por pa besimtare (njerez), shikuar ne aspektin fetar?

......per mendimin time edhe vendi ku eshte percaktuar nga komuna eshte mjaft i mire, nuk e shofe te arsyshme te kembngulet dhe te dramatizohen gjerat, jemi lodhe me imazhe jo te mira, prandaj

Hajrush profi lema gramatiken anash hajro ....

Keshtu llapijanqe... , tezgen a e kerkojn myshterit diku ku ek an me afer e ku ju pershtatet apo... diku ne bisht qatje ku rrall e hiq e qet udha...

Vendi ku e ka kerkua BIK, e perfshin ulpianen, dhe ata student qe falen...tani e perfshin edhe pjesen tjeter prej menzes se studentve e drejt deri te qendra gati...bile edhe bregu i djellit lshohen me sliquka teposht...

Edhe pse, ka vend per katadrale per kish ortodokse e ska vend per Xhami ...?
Hajt kishe po kundershton Muj rugova, po edhe na po e ndertojm xhamin aty ne hapsiren e UP-s...kur te i rrxon muja kishen edhe katadralen... tani le te rrxon edhe xhamin qe lirisht spe kundershtojm...,a veq xhamin me kundershtu sbon..., kjo po i bjen kishe na jena ma te fort sju lojm..., por populli eshte me i forti.

Hajra
27-08-11, 11:49
Hajrush profi lema gramatiken anash hajro ....

Keshtu llapijanqe... , tezgen a e kerkojn myshterit diku ku ek an me afer e ku ju pershtatet apo... diku ne bisht qatje ku rrall e hiq e qet udha...

Vendi ku e ka kerkua BIK, e perfshin ulpianen, dhe ata student qe falen...tani e perfshin edhe pjesen tjeter prej menzes se studentve e drejt deri te qendra gati...bile edhe bregu i djellit lshohen me sliquka teposht...

Edhe pse, ka vend per katadrale per kish ortodokse e ska vend per Xhami ...?
Hajt kishe po kundershton Muj rugova, po edhe na po e ndertojm xhamin aty ne hapsiren e UP-s...kur te i rrxon muja kishen edhe katadralen... tani le te rrxon edhe xhamin qe lirisht spe kundershtojm...,a veq xhamin me kundershtu sbon..., kjo po i bjen kishe na jena ma te fort sju lojm..., por populli eshte me i forti.

...tarak qka me te thane, a e kallim lufte? A e ke nie fjalen qysh eshte vendi eshte kuvendi, besom qe skenat e dhunshme ja hupin kuptimin gjdo gjeje, e kam fjalen per fe.
.....ai qe eshte i interesuar do te vije edhe aty sepse nuk eshte larg vi ajrore 500- 600 metra, e ata qe nuk vine ne xhami edhe te huna me ua ndertu eshte badihava.

taraku-1
27-08-11, 11:54
...tarak qka me te thane, a e kallim lufte? A e ke nie fjalen qysh eshte vendi eshte kuvendi, besom qe skenat e dhunshme ja hupin kuptimin gjdo gjeje, e kam fjalen per fe.

vallahin hajrush durimi ka kufi e ke lexue temen.... 12 vjet me lue jo keshtu po ashtu jo knej po anej..., ska .
Adin pse lujn..., sepse e kam cek qe vjen me marr voten ne BIK... bon allashverishe me naim ternaven e ne fund ja ngul...se hiq skish pas nevoj ..., sja kisha dhan voten me u ul ne skomli hiq isa mustafs veq pej telivizis e kish pa naj her se jo me u ule aty e me prit kaffen...., jo ta pafsha hajrin.

O pe ndertoj ku duhet o hiq. burri o burr.

Alima
27-08-11, 12:03
...tarak qka me te thane, a e kallim lufte? A e ke nie fjalen qysh eshte vendi eshte kuvendi, besom qe skenat e dhunshme ja hupin kuptimin gjdo gjeje, e kam fjalen per fe.
.....ai qe eshte i interesuar do te vije edhe aty sepse nuk eshte larg vi ajrore 500- 600 metra, e ata qe nuk vine ne xhami edhe te huna me ua ndertu eshte badihava.

...

luften e kan kall moti ata ...ne duhet me luftu deri te fikum, doemos !

ESHTE NE PYETJE PRINCIPI, JO 600M ME LARG , 600M me afer , kupto!

...

..

.


Nuk po kuptoi more ēka u murre vesh kjo pune keshtu ??? Islami nuk e preferon luften , por nuk e ndalon,... pa qak e urdheron ne raste ...


Ēka po reklamoni paqe deri ne infinit kur po jane muslimanet e islami ne pytje ? !
kur te sulmon , kur te perdhunon , kur te perbuze , kur ta ndalon , kur te diskriminon ....a me i thane peace /paqe /selam, qafirit , injorantit , munafikut - hipokritit , A?

A?
A?
A?.

taraku-1
27-08-11, 12:22
...

luften e kan kall moti ata ...ne duhet me luftu deri te fikum, doemos !

ESHTE NE PYETJE PRINCIPI, JO 600M ME LARG , 600M me afer , kupto!

...

..

.


Nuk po kuptoi more ēka u murre vesh kjo pune keshtu ??? Islami nuk e preferon luften , por nuk e ndalon,... pa qak e urdheron ne raste ...


Ēka po reklamoni paqe deri ne infinit kur po jane muslimanet e islami ne pytje ? !
kur te sulmon , kur te perdhunon , kur te perbuze , kur ta ndalon , kur te diskriminon ....a me i thane peace /paqe /selam, qafirit , injorantit , munafikut - hipokritit , A?

A?
A?
A?.

Kadal kadal, se hajra o pej neve..., ky e dha nje mendim se Isa mustafen ky e ka te anes se vet hahah e po munohet me zbute situaten.....

O hajrush profi... kjo ka pi kaffe me mue o hajro... tu nejt me mue kjo o e qart krejt me kon te rrijsh qahstu bohesh e shtir o kjo eee....

Guri i madh
27-08-11, 12:26
...e kame nje pytje per te gjithe juve,pa me thoni, a me me vlere eshte nje tempull modest i stermbushure me besimtar (njerez), apo nje tempull i ndertuar me ari dhe me gure te cmuar por pa besimtare (njerez), shikuar ne aspektin fetar?

......per mendimin time edhe vendi ku eshte percaktuar nga komuna eshte mjaft i mire, nuk e shofe te arsyshme te kembngulet dhe te dramatizohen gjerat, jemi lodhe me imazhe jo te mira, prandaj


hajrushgjeje dikund ne evrop qe esht naj kish apo xhami afer qerdhes se fmijve apo afer shkolles

Hajra
27-08-11, 12:26
...

luften e kan kall moti ata ...ne duhet me luftu deri te fikum, doemos !

ESHTE NE PYETJE PRINCIPI, JO 600M ME LARG , 600M me afer , kupto!

...

..

.


Nuk po kuptoi more ēka u murre vesh kjo pune keshtu ??? Islami nuk e preferon luften , por nuk e ndalon,... pa qak e urdheron ne raste ...


Ēka po reklamoni paqe deri ne infinit kur po jane muslimanet e islami ne pytje ? !
kur te sulmon , kur te perdhunon , kur te perbuze , kur ta ndalon , kur te diskriminon ....a me i thane peace /paqe /selam, qafirit , injorantit , munafikut - hipokritit , A?

A?
A?
A?.


....a bre Alima qka me te thane, po flas per veti se vertet jemi lodhe ma,qka ke kjo pune, luftera,trazira, paknaqsi. Nuk po kam deshire qe xhamia ku deshiroi te shkoi te jete ndertuar ne menyre te dhunshme, feja nuk predikon dhunen sidomos islami, perveq atehere kure vertet eshte e nevoishme.

Hajra
27-08-11, 12:29
hajrushgjeje dikund ne evrop qe esht naj kish apo xhami afer qerdhes se fmijve apo afer shkolles


....shkollen e femijeve te mi dhe kishen e ndajn 30- 50 metra prej njera tjetres,

taraku-1
27-08-11, 12:29
hajrushgjeje dikund ne evrop qe esht naj kish apo xhami afer qerdhes se fmijve apo afer shkolles

shihe ekspertin hahahah po xhevdet doden pse e lejuat me prish ateher e me ndertue katadralen, por po i qoni hunt per xhami... pse spe lejoni ne hapsiren e UP ???

qysh bijn ne kungja te vet

Alima
27-08-11, 12:32
....a bre Alima qka me te thane, po flas per veti se vertet jemi lodhe ma,qka ke kjo pune, luftera,trazira, paknaqsi. Nuk po kam deshire qe xhamia ku deshiroi te shkoi te jete ndertuar ne menyre te dhunshme, feja nuk predikon dhunen sidomos islami, perveq atehere kure vertet eshte e nevoishme.


...

Ne kerkoim drejtesi , nuk ushtroim dhune !
...kush pate fjalen per dhunen nga ana jone ? ( mendo pak para se te postoish , te lutem ) ... dhuna po ushtrohet nga tjeret asnjehere nga ne . Sikur te ishte e ndertuar xhamija tani e 12 vite pas lufte, sikur qe u ndertua gjithe ajo katedrale ...une e ti do diskutonim tjera tema tani ,e jo kete !


s' ka me u lodhe !...mu'umini eshte gjithmon parad !!!


.

Alima
27-08-11, 12:33
hajrushgjeje dikund ne evrop qe esht naj kish apo xhami afer qerdhes se fmijve apo afer shkolles

...Ne Kine jeton ti ?

.

Hajra
27-08-11, 12:33
Kadal kadal, se hajra o pej neve..., ky e dha nje mendim se Isa mustafen ky e ka te anes se vet hahah e po munohet me zbute situaten.....

O hajrush profi... kjo ka pi kaffe me mue o hajro... tu nejt me mue kjo o e qart krejt me kon te rrijsh qahstu bohesh e shtir o kjo eee....


...tarak valla kam respekt per keta edhe per ty e besom qe per Isen as veshit nuk i kallxoi, ne kete rast e kam fjalen sepse per ndryshe e respektoi, po jemi lodhe ma o burre po na del qe kjo feja jon veq bume eshte qka nuk eshte e vertet.

Alima
27-08-11, 12:40
Kadal kadal, se hajra o pej neve..., ky e dha nje mendim se Isa mustafen ky e ka te anes se vet hahah e po munohet me zbute situaten.....

....


...

e di une me ke eshte Hajra Allahu e shperbleft , e ruajt e e dashte ...por eshte teper i bute ...te tillet u pelqein dhe i preferoin ata (ata,urrejtesit e Islamit ) !


s' ka te zbutne kur ta fut ujin perfundri tjetri !


.

Hajra
27-08-11, 12:47
...


kush pate fjalen per dhunen nga ana jone ? ( mendo pak para se te postoish , te lutem ) ... dhuna po ushtrohet nga tjeret asnjehere nga ne . Sikur te ishte e dnertuar xhamija tani e 12 vite pas lufte sikur qe u ndertua gjithe ajo katedrale ...une e ti do diskutonim tjera tema e jo kete !


s' ka me u lodhe !...mu'umini eshte gjithmon parad !!!


.


....e sikur, sikur , sikur.....

......ne duhet ta kuptoim nje gje, jetoim me dy ligje per momentin, ate qe vuri njeriu dhe ate qe urdheroi zoti, e qe ne mes tyre egziston dallim i madhe.Prandaj gjithe keto veshtirsi ne boten islame.

Artisti
27-08-11, 14:12
...tarak qka me te thane, a e kallim lufte? A e ke nie fjalen qysh eshte vendi eshte kuvendi, besom qe skenat e dhunshme ja hupin kuptimin gjdo gjeje, e kam fjalen per fe.
.....ai qe eshte i interesuar do te vije edhe aty sepse nuk eshte larg vi ajrore 500- 600 metra, e ata qe nuk vine ne xhami edhe te huna me ua ndertu eshte badihava.


Hajrush, si ti kerkush!!!!!

Nuk janė tė interesuar kėta tė falen apo ti pėrkulen Zotit.

Kėta nė emėr tė zotit shajnė e vrajnė.

Xhami, nėse secili nuk e konsideron shtėpin e vet, ai nuk ka nevojė tė shkoj nėpėr "Xhamia" sepse po e pėrbuz shtėpin e vet.

Pra, vetėm kjo qėndron, ata qė kanė plane tjera edhe te hunda ndėrtoja, ai prapė se prapė do tė bėjė zhurmė. Madje nė drejtim tjetėr, pse ma keni ndėrtue kėtu qė po ma zė diellin..

Hajra
27-08-11, 14:30
Hajrush, si ti kerkush!!!!!

Nuk janė tė interesuar kėta tė falen apo ti pėrkulen Zotit.

Kėta nė emėr tė zotit shajnė e vrajnė.

Xhami, nėse secili nuk e konsideron shtėpin e vet, ai nuk ka nevojė tė shkoj nėpėr "Xhamia" sepse po e pėrbuz shtėpin e vet.

Pra, vetėm kjo qėndron, ata qė kanė plane tjera edhe te hunda ndėrtoja, ai prapė se prapė do tė bėjė zhurmė. Madje nė drejtim tjetėr, pse ma keni ndėrtue kėtu qė po ma zė diellin..


.......Artist i merituar, te pershendes

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Alima
27-08-11, 14:41
Hajrush, si ti kerkush!!!!!

Nuk janė tė interesuar kėta tė falen apo ti pėrkulen Zotit.

Kėta nė emėr tė zotit shajnė e vrajnė.

Xhami, nėse secili nuk e konsideron shtėpin e vet, ai nuk ka nevojė tė shkoj nėpėr "Xhamia" sepse po e pėrbuz shtėpin e vet.

Pra, vetėm kjo qėndron, ata qė kanė plane tjera edhe te hunda ndėrtoja, ai prapė se prapė do tė bėjė zhurmė. Madje nė drejtim tjetėr, pse ma keni ndėrtue kėtu qė po ma zė diellin..

...

qysh ja ke qellu ," mashAllah !
kush te tregoi pahs robt ?!


ti pos qe je injorant , dmth nuk di gje per obligimet fatare , edhe nje paragjykues i denje qenke !


hajt tani na trego si do jete moti neser , por pa u konsultu me meteorologji !!! ......hajt evlia i djallit tregona !


..Namazi me xhemat eshte 70 mije here me me vlere se vetem , namazi ne xhami eshte 70mije here me i mire se namazi ne shtepi ( kemi fjalen per farzin /obligativin ) ...mos fol permendesh apo si te ka mesu djalli !

.

Arb
01-09-11, 09:06
Hajrush, si ti kerkush!!!!!

Nuk janė tė interesuar kėta tė falen apo ti pėrkulen Zotit.

Kėta nė emėr tė zotit shajnė e vrajnė.

Xhami, nėse secili nuk e konsideron shtėpin e vet, ai nuk ka nevojė tė shkoj nėpėr "Xhamia" sepse po e pėrbuz shtėpin e vet.

Pra, vetėm kjo qėndron, ata qė kanė plane tjera edhe te hunda ndėrtoja, ai prapė se prapė do tė bėjė zhurmė. Madje nė drejtim tjetėr, pse ma keni ndėrtue kėtu qė po ma zė diellin.
.

Keta nuk kane askund shtepi te Zotit. Keta as qe besojne ne Zot.

Keta besojne vetem ne ideologjine e tyre perfituese fetare.

Dojne anetare me shume. Duan te ekspozohen ne publik. Dojne xhamia ne qender. Nese ua nderton nje xhami ne qender, ata shpejt kerkojne edhe te tjera. Ata duan te jene kudo, duan te monitorojne e kontrollojne gjithcka.

Duan kleriket e tyre magjupe fetare ne shkollat Shqipe, qe te helmojne gjeneratat e reja.

Duan magjupe deputete ne parlamente, si puna e atyre te Partise se Drejtesise, AKR-se, e VV-se. Ne parlamente kane edhe mbeshtetjen e magjupit Ali Sadria, Lutfi Haziri, e cuditerisht edhe ketij lahperit te LDK-se, Arben Gashi.

Alima
01-09-11, 10:21
Keta nuk kane askund shtepi te Zotit. Keta as qe besojne ne Zot.

Keta besojne vetem ne ideologjine e tyre perfituese fetare.

Dojne anetare me shume. Duan te ekspozohen ne publik. Dojne xhamia ne qender. Nese ua nderton nje xhami ne qender, ata shpejt kerkojne edhe te tjera. Ata duan te jene kudo, duan te monitorojne e kontrollojne gjithcka.

Duan kleriket e tyre magjupe fetare ne shkollat Shqipe, qe te helmojne gjeneratat e reja.

Duan magjupe deputete ne parlamente, si puna e atyre te Partise se Drejtesise, AKR-se, e VV-se. Ne parlamente kane edhe mbeshtetjen e magjupit Ali Sadria, Lutfi Haziri, e cuditerisht edhe ketij lahperit te LDK-se, Arben Gashi.


...


po-e http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


95 % magjupe , ....ku jane shqipetaret ?


.

...

Makresh
01-09-11, 10:54
Hajrush, si ti kerkush!!!!!

Nuk janė tė interesuar kėta tė falen apo ti pėrkulen Zotit.

Kėta nė emėr tė zotit shajnė e vrajnė.

Kisha, nėse secili nuk e konsideron shtėpin e vet, ai nuk ka nevojė tė shkoj nėpėr "Kisha" sepse po e pėrbuz shtėpin e vet.

Pra, vetėm kjo qėndron, ata qė kanė plane tjera edhe te hunda ndėrtoja, ai prapė se prapė do tė bėjė zhurmė.

Madje nė drejtim tjetėr, pse ma keni ndėrtue kėtu qė po ma zė diellin..


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/247146_10150269763417494_59216752493_8947326_33029 09_n.jpg

Artisti
01-09-11, 16:38
Shkrimi im ėshtė manipuluar nga Makreshi.

Ky ėshtė njė manipulator ashtu siē mundohet tė manipulojė edhe njerėz qė tė pėrfitoj nga ta.

Kėrkoj nga Moderatori pėrkatės dhe Admini i kėsaj faqe qė Makreshi tė ndėshkohet me ndėshkimin e merituar pėr manipulim.

Kjo nuk falet nė asnjė moment.

Mė tutje kėrkoj qė ky manipuli tė mos fshihet nė mėnyrė qė tė shohin anėtarėt tjerė se ēfarė manipuluesi ėshtė Makreshi.

Tė tillėt nuk mund tė mbijetojnė pa manipuluar.

Sinqerisht

Artisti

Makresh
01-09-11, 23:46
Shkrimi im ėshtė manipuluar nga Makreshi.

Ky ėshtė njė manipulator ashtu siē mundohet tė manipulojė edhe njerėz qė tė pėrfitoj nga ta.

Kėrkoj nga Moderatori pėrkatės dhe Admini i kėsaj faqe qė Makreshi tė ndėshkohet me ndėshkimin e merituar pėr manipulim.

Kjo nuk falet nė asnjė moment.

Mė tutje kėrkoj qė ky manipuli tė mos fshihet nė mėnyrė qė tė shohin anėtarėt tjerė se ēfarė manipuluesi ėshtė Makreshi.

Tė tillėt nuk mund tė mbijetojnė pa manipuluar.

Sinqerisht

Artisti

:rolleyes: Hajt, zine qe qato fjal i thash un. Je i knaqt tani me shkrimin "tim" ?!

taraku-1
02-09-11, 17:25
Ne dalje te pr,ka te shkojsh per fr.

Putini kish lyp ryshfet me i dhan per xhami...., dasht Zoti ja bojm qaren pa problem ja japim ryshfet...
Publikuar: 02.09.2011 - 09:43

Prishtinė, 2 shtator – Komuna e Prishtinės ka ngulur kėmbė se ndarja e lokacionit afėr Postės dhe Telekomit tė Kosovės pėr ndėrtimin e xhamisė ėshtė maksimumi qė ajo ka mundur tė bėjė.

Bashkėsia Islame e Kosovės ka riinsistuar se vendi ku ėshtė e ndėrtuar ēerdhja “Gėzimi ynė” ėshtė minimumi i kėrkesės sė saj pėr ndėrtimin e xhamisė.

E, lėvizja “Bashkohu me ne” ka paralajmėruar pėr tė premten faljen e xhumasė nė rrugė pėr tė ritransmetuar mungesėn e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės, e cila do t’u ofronte atyre hapėsirė tė mjaftueshme pėr ushtrimin e riteve fetare.

Tė gjitha kėto zhvillime kanė ndodhur tė enjten, shkruan “Koha Ditore”.

I pari qė e ka zėnė nė gojė punėn e ndėrtimit tė xhamisė nė Prishtinė ka qenė kryetari i Komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa. Teksa e ka bėrė inaugurimin e punimeve nė rrugėn “Ibrahim Fehmiu”, ai ka thėnė se Komuna e Prishtinės nuk mund tė bėjė mė shumė sesa qė ka bėrė me rastin e ndarjes sė lokacionit pėr ndėrtimin e saj. “Vėrtet ne kemi bėrė maksimumin dhe do tė duhet tė kuptojnė tė gjithė qė Komuna e Prishtinės nuk ka prona nė qendėr ku do tė mund tė ndante pėr ēfarėdo objekti qoftė ai”, ka thėnė Mustafa. Sipas tij, nėse BIK-ut nuk i pėrshtatet lokacioni i ndarė te PTK-ja, atėherė tė shikojnė mundėsinė e blerjes sė ndonjė prone private nė qendėr. “Cilėndo pronė qė ata mund tė blejnė pėr ndėrtim tė xhamisė ne do tė pėrkrahim dhe do tė japim leje pėr kėtė. Nėse edhe nė vendin ku tani ėshtė hotel ‘Grandi’ blihet nga ta pėr ndėrtim tė xhamisė ne do t’i japim leje qė xhamia tė ndėrtohet, por pronė tjetėr pėrveē asaj qė ėshtė ndarė te PTK-ja nuk kemi nė qendėr tė qytetit” ėshtė shprehur Mustafa. Ai ka pėrsėritur qė lokacioni me i mirė pėr xhami do tė ishte “Prishtina e re”. “Atje do tė kishte mundėsi pėr ndarje tė njė parcele mė tė madhe pėr xhami dhe do tė ishte me e lehtė kjo punė, por nė qendėr tė kryeqytetit aktualisht nuk kemi nė dispozicion ndonjė pronė me pėrmasa tė mėdha qė do tė mund tė dedikonim”, ka potencuar Mustafa.BIK-u s’tėrhiqet nga “Gėzimi ynė”Mirėpo nė BIK nuk kanė dashur tė dėgjojnė pėr fjalėt e Mustafės. Kryeimami i Kosovės, Sabri Bajgora, ka thėnė se BIK-u vazhdon tė qėndrojė prapa asaj se vendi i vetėm i pranuar pėr ta pėr ndėrtimin e xhamisė ėshtė lokacioni ku gjendet ēerdhja “Gėzimi ynė”. “Ne si Kryesi e Bashkėsisė Islame tė Kosovės vazhdojmė tė qėndrojmė prapa kėrkesės sonė primare se lokacioni i dėshiruar pėr ndarje ėshtė vendi ku tani gjendet ēerdhja ‘Gėzimi ynė’”, ka thėnė ai. “Ky ėshtė minimumi i kėrkesės sonė nga e cila nuk mund tė biem mė poshtė pėr vetė faktin se lokacioni i caktuar te PTK-ja faktikisht nuk i plotėson nevojat elementare pėr ndėrtimin e njė xhamie nė masėn ēfarė ne e dėshirojmė pėr besimtarėt tanė”.

Bajgora nuk ka dashur tė japė pėrgjigje nėse BIK-u mund ta blejė njė lokacion nė qendėr tė Prishtinės pėr ndėrtimin e xhamisė sikundėr ka “propozuar” Mustafa.

“Nuk do tė isha lėshuar nė spekulime tė tilla pėr vetė faktin qė propozimi i parė nga Komuna e Prishtinės ka qenė pikėrisht lokacioni i ēerdhes ‘Gėzimi ynė’, prandaj Komuna duhet tė qėndrojė prapa asaj qė e ka thėnė dhe tė mos u bishtnojė tash atyre fjalėve”, ėshtė shprehur ai. “Ne i kemi garantuar ata dhe jemi zotuar se tė gjitha shpenzimet pėr ndėrtimin e ēerdhes nė njė lokacion tjetėr qė do ta ndante Komuna do t’i merrte pėrsipėr BIK-u”. Kryeimami i Kosovės ka dashur tė shpresojė qė gjatė ditėve nė vijim Komuna e Prishtinės dhe BIK-u kanė pėr tė rėnė nė ujdi pėr punėn e lokacionit pėr ndėrtimin e xhamisė.“Bashkohu me ne” pėr xhuma nė rrugėMė ndryshe sesa BIK-u lokacion tjetėr nė qendėr tė Prishtinės nga ai qė ka ndarė Komuna, do tė kėrkojė lėvizja “Bashkohu me ne”. Udhėheqėsi i kėsaj lėvizjeje, Fuad Ramiqi, ka treguar sesi tė premten falja e xhumasė do tė ngjajė nė rrugė. “Nesėr (e premte v.j) nė orėn 13:00 do tė bėhet falja e namazit tė xhumasė te trekėndėshi ku ėshtė bėrė herėn e fundit pa e bllokuar rrugėn. Ne do t’i drejtohemi me njė apel Komunės sė Prishtinės qė tė na jepet lokacioni te ēerdhja qė ata vetė e kanė premtuar nė bashkėpunim me BIK-un pėr ndėrtimin e xhamisė”, ka thėnė Ramiqi. Udhėheqėsi i lėvizjes “Bashkohu me ne” ka treguar se tė premten mllefi i organizatės qė ai drejton nuk do tė jetė i orientuar vetėm nė Komunėn e Prishtinės. “Mbas fjalimit do tė vazhdojmė rrugės “Agim Ramadani” pėr nė sheshin “Nėna Terezė” deri te Teatri Kombėtar ku do tė protestojmė pėrpara Qeverisė pėr ēėshtjen e diskriminimit tė femrave qė dėbohen nga shkolla pėr shkak tė mbulesės”, ka thėnė Ramiqi.

Kėrkesa pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė ka qenė e vazhdueshme nga BIK-u, e cila kėrkesė ėshtė sensibilizuar nga protestat e organizuara nga lėvizja “Bashkohu me ne” pas tė cilave zyrtarėt e Komunės se Prishtinės ishin shprehur tė gatshėm qė gjatė muajit tė Ramazanit tė caktohet njė lokacion nė qendėr tė Prishtinės pėr ndėrtimin e xhamisė. Vendimi nga autoritetet e kryeqytetit kishte ardhur pak ditė para festes sė Bajramit, ku thuhej qė lokacioni ndahet pėrballė PTK mes lagjes “Dardania” dhe asaj “Ulpiana” nė sipėrfaqe prej rreth 80 arėsh. Mirėpo ky i vendim i Komunės sė Prishtinės nga ana e BIK-ut ishte vlerėsuar i papranueshėm, me arsyetimin qe lokacioni i ndarė nuk i pėrmbushte pritjet dhe kėrkesat e tyre, duke kėrkuar kėsisoj qė lokacioni tė jetė pėrballė Institutit Albanologjik tė Kosovės, pėrkatėsisht vendi ku tani gjendet ēerdhja “Gėzimi ynė”.


Po e blejm qerdhen Gzimi yne sepse ma lire na qet, hahah e more isa putini ... hajt se i vjen rendi.E kishum ndertue ne hapsiren Univerzitare por me sa morra vesh eshte nje problem qe ne rast se ndertohet Xhamia ne H univerzitare ateher kisha ortodokse legalizohet automatikisht sepse ajo u ndertue ne menyren e dhunshme nga milloshi pa izen e muj rugoves, dhe ajo pritet me u largue nga aty..... keshtu edhe katoliket e dojn kete gje..., prandaj sdi... nese do te kishin dashur besimtaret e fes islame te ndertojn edhe ne keto rrethana aktuale siq jan per momentin.
Edhe pse Kisha orotdokse ne pr, ajo u mbush aty jashtqitje dhe u shendrrue ne nje vend mbeturinash. berllogje...

Guri i madh
02-09-11, 18:00
Putini kish lyp ryshfet me i dhan per xhami...., dasht Zoti ja bojm qaren pa problem ja japim ryshfet...
Publikuar: 02.09.2011 - 09:43

Prishtinė, 2 shtator – Komuna e Prishtinės ka ngulur kėmbė se ndarja e lokacionit afėr Postės dhe Telekomit tė Kosovės pėr ndėrtimin e xhamisė ėshtė maksimumi qė ajo ka mundur tė bėjė.

Bashkėsia Islame e Kosovės ka riinsistuar se vendi ku ėshtė e ndėrtuar ēerdhja “Gėzimi ynė” ėshtė minimumi i kėrkesės sė saj pėr ndėrtimin e xhamisė.

E, lėvizja “Bashkohu me ne” ka paralajmėruar pėr tė premten faljen e xhumasė nė rrugė pėr tė ritransmetuar mungesėn e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės, e cila do t’u ofronte atyre hapėsirė tė mjaftueshme pėr ushtrimin e riteve fetare.

Tė gjitha kėto zhvillime kanė ndodhur tė enjten, shkruan “Koha Ditore”.

I pari qė e ka zėnė nė gojė punėn e ndėrtimit tė xhamisė nė Prishtinė ka qenė kryetari i Komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa. Teksa e ka bėrė inaugurimin e punimeve nė rrugėn “Ibrahim Fehmiu”, ai ka thėnė se Komuna e Prishtinės nuk mund tė bėjė mė shumė sesa qė ka bėrė me rastin e ndarjes sė lokacionit pėr ndėrtimin e saj. “Vėrtet ne kemi bėrė maksimumin dhe do tė duhet tė kuptojnė tė gjithė qė Komuna e Prishtinės nuk ka prona nė qendėr ku do tė mund tė ndante pėr ēfarėdo objekti qoftė ai”, ka thėnė Mustafa. Sipas tij, nėse BIK-ut nuk i pėrshtatet lokacioni i ndarė te PTK-ja, atėherė tė shikojnė mundėsinė e blerjes sė ndonjė prone private nė qendėr. “Cilėndo pronė qė ata mund tė blejnė pėr ndėrtim tė xhamisė ne do tė pėrkrahim dhe do tė japim leje pėr kėtė. Nėse edhe nė vendin ku tani ėshtė hotel ‘Grandi’ blihet nga ta pėr ndėrtim tė xhamisė ne do t’i japim leje qė xhamia tė ndėrtohet, por pronė tjetėr pėrveē asaj qė ėshtė ndarė te PTK-ja nuk kemi nė qendėr tė qytetit” ėshtė shprehur Mustafa. Ai ka pėrsėritur qė lokacioni me i mirė pėr xhami do tė ishte “Prishtina e re”. “Atje do tė kishte mundėsi pėr ndarje tė njė parcele mė tė madhe pėr xhami dhe do tė ishte me e lehtė kjo punė, por nė qendėr tė kryeqytetit aktualisht nuk kemi nė dispozicion ndonjė pronė me pėrmasa tė mėdha qė do tė mund tė dedikonim”, ka potencuar Mustafa.BIK-u s’tėrhiqet nga “Gėzimi ynė”Mirėpo nė BIK nuk kanė dashur tė dėgjojnė pėr fjalėt e Mustafės. Kryeimami i Kosovės, Sabri Bajgora, ka thėnė se BIK-u vazhdon tė qėndrojė prapa asaj se vendi i vetėm i pranuar pėr ta pėr ndėrtimin e xhamisė ėshtė lokacioni ku gjendet ēerdhja “Gėzimi ynė”. “Ne si Kryesi e Bashkėsisė Islame tė Kosovės vazhdojmė tė qėndrojmė prapa kėrkesės sonė primare se lokacioni i dėshiruar pėr ndarje ėshtė vendi ku tani gjendet ēerdhja ‘Gėzimi ynė’”, ka thėnė ai. “Ky ėshtė minimumi i kėrkesės sonė nga e cila nuk mund tė biem mė poshtė pėr vetė faktin se lokacioni i caktuar te PTK-ja faktikisht nuk i plotėson nevojat elementare pėr ndėrtimin e njė xhamie nė masėn ēfarė ne e dėshirojmė pėr besimtarėt tanė”.

Bajgora nuk ka dashur tė japė pėrgjigje nėse BIK-u mund ta blejė njė lokacion nė qendėr tė Prishtinės pėr ndėrtimin e xhamisė sikundėr ka “propozuar” Mustafa.

“Nuk do tė isha lėshuar nė spekulime tė tilla pėr vetė faktin qė propozimi i parė nga Komuna e Prishtinės ka qenė pikėrisht lokacioni i ēerdhes ‘Gėzimi ynė’, prandaj Komuna duhet tė qėndrojė prapa asaj qė e ka thėnė dhe tė mos u bishtnojė tash atyre fjalėve”, ėshtė shprehur ai. “Ne i kemi garantuar ata dhe jemi zotuar se tė gjitha shpenzimet pėr ndėrtimin e ēerdhes nė njė lokacion tjetėr qė do ta ndante Komuna do t’i merrte pėrsipėr BIK-u”. Kryeimami i Kosovės ka dashur tė shpresojė qė gjatė ditėve nė vijim Komuna e Prishtinės dhe BIK-u kanė pėr tė rėnė nė ujdi pėr punėn e lokacionit pėr ndėrtimin e xhamisė.“Bashkohu me ne” pėr xhuma nė rrugėMė ndryshe sesa BIK-u lokacion tjetėr nė qendėr tė Prishtinės nga ai qė ka ndarė Komuna, do tė kėrkojė lėvizja “Bashkohu me ne”. Udhėheqėsi i kėsaj lėvizjeje, Fuad Ramiqi, ka treguar sesi tė premten falja e xhumasė do tė ngjajė nė rrugė. “Nesėr (e premte v.j) nė orėn 13:00 do tė bėhet falja e namazit tė xhumasė te trekėndėshi ku ėshtė bėrė herėn e fundit pa e bllokuar rrugėn. Ne do t’i drejtohemi me njė apel Komunės sė Prishtinės qė tė na jepet lokacioni te ēerdhja qė ata vetė e kanė premtuar nė bashkėpunim me BIK-un pėr ndėrtimin e xhamisė”, ka thėnė Ramiqi. Udhėheqėsi i lėvizjes “Bashkohu me ne” ka treguar se tė premten mllefi i organizatės qė ai drejton nuk do tė jetė i orientuar vetėm nė Komunėn e Prishtinės. “Mbas fjalimit do tė vazhdojmė rrugės “Agim Ramadani” pėr nė sheshin “Nėna Terezė” deri te Teatri Kombėtar ku do tė protestojmė pėrpara Qeverisė pėr ēėshtjen e diskriminimit tė femrave qė dėbohen nga shkolla pėr shkak tė mbulesės”, ka thėnė Ramiqi.

Kėrkesa pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė ka qenė e vazhdueshme nga BIK-u, e cila kėrkesė ėshtė sensibilizuar nga protestat e organizuara nga lėvizja “Bashkohu me ne” pas tė cilave zyrtarėt e Komunės se Prishtinės ishin shprehur tė gatshėm qė gjatė muajit tė Ramazanit tė caktohet njė lokacion nė qendėr tė Prishtinės pėr ndėrtimin e xhamisė. Vendimi nga autoritetet e kryeqytetit kishte ardhur pak ditė para festes sė Bajramit, ku thuhej qė lokacioni ndahet pėrballė PTK mes lagjes “Dardania” dhe asaj “Ulpiana” nė sipėrfaqe prej rreth 80 arėsh. Mirėpo ky i vendim i Komunės sė Prishtinės nga ana e BIK-ut ishte vlerėsuar i papranueshėm, me arsyetimin qe lokacioni i ndarė nuk i pėrmbushte pritjet dhe kėrkesat e tyre, duke kėrkuar kėsisoj qė lokacioni tė jetė pėrballė Institutit Albanologjik tė Kosovės, pėrkatėsisht vendi ku tani gjendet ēerdhja “Gėzimi ynė”.


Po e blejm qerdhen Gzimi yne sepse ma lire na qet, hahah e more isa putini ... hajt se i vjen rendi.E kishum ndertue ne hapsiren Univerzitare por me sa morra vesh eshte nje problem qe ne rast se ndertohet Xhamia ne H univerzitare ateher kisha ortodokse legalizohet automatikisht sepse ajo u ndertue ne menyren e dhunshme nga milloshi pa izen e muj rugoves, dhe ajo pritet me u largue nga aty..... keshtu edhe katoliket e dojn kete gje..., prandaj sdi... nese do te kishin dashur besimtaret e fes islame te ndertojn edhe ne keto rrethana aktuale siq jan per momentin.
Edhe pse Kisha orotdokse ne pr, ajo u mbush aty jashtqitje dhe u shendrrue ne nje vend mbeturinash. berllogje...


a nalesh naj here me e korigjue vehten ,ti e ke hap nji tem ku e fyn muj rugoven , e tash del ktu e na tregon se si u maru aj kish etj etj bini veti mas shkoni te naj hoxh e qkrune naj hajmali apo shkrini plum se keq i keni punet

LaDy_Diaspora
02-09-11, 18:23
a nalesh naj here me e korigjue vehten ,ti e ke hap nji tem ku e fyn muj rugoven , e tash del ktu e na tregon se si u maru aj kish etj etj bini veti mas shkoni te naj hoxh e qkrune naj hajmali apo shkrini plum se keq i keni punet

Me kanė secili me pas kėtė far "emocioni" nė punė private, garant s'kishin ndodhė ndarjet e shumta tė ēifteve qė po ndodhin.
Pastaj njė njeri i tillė mundohet tė mėsojė tė tjerėt se ēfarė ėshtė udhėzimi dhe ēfarė ėshtė morali.
Kur plumbat dikur kanė krisur dhe i kanė vra disa tė afėrmit tanė, kėta trima plotė shpirt e zemėr qė po luftojnė me fjalė e me shenime nepėr forume (me pėrjashtim tė 5 vakteve qė i falin gjatė kohės sė lirė nga interneti) kanė qenė nepėr vende tė sigurta dhe s'kanė ditė gjė...e sot kanė dal si kėrpurdhat pas shiut, disa me qejf, disa me hatėr e disa thjeshtė nga interesi...fatkeqėsisht grupi i fundit ėshtė shumica e madhe!

MiTii
02-09-11, 18:51
e di hiq qkq jan qu pesub per kete xhami nuk te lejon i huaji me marua perball kishes se ende sjemi te zot me vendos dhe me mbajt shtetin vet per me vendos qka me bo dhe ku je ne kemben e dikujt tjeter se per me bo qka duash eshte dasht me shlirua vet e jo me shlirua dikush tjeter e tash duru baci qka te thot dikush tjeter

taraku-1
02-09-11, 19:47
a nalesh naj here me e korigjue vehten ,ti e ke hap nji tem ku e fyn muj rugoven , e tash del ktu e na tregon se si u maru aj kish etj etj bini veti mas shkoni te naj hoxh e qkrune naj hajmali apo shkrini plum se keq i keni punet
Jo bo se rukje i boj vetveti, nuk o problem.
Keshtu ti kuuueeeesh, padyshim se Xhamia do te mbetet tempull i dijes dhe bazament i kushtetutes se popullit te Kosoves, prandaj dhe kerkohet te jet afer hapsires univerzitare...aty ku frekuentohen rruget me se shumti.
diku 13,15.000 student i ke qe veq jan namazli 5 vakte, panairi i i librit 70% librat qe lexohen e shiten i ke literature islame eshte vullnet i Allahut xh.sh per me ndryshue gjendjen ne Kosove nga errsira ne drite tregoja koleges tende MURGESHES kete statistik per gjendjen aktuale te rinis ne Kosove si dhe atyre qe kundershtojn...edhe pse ju mire jeni ka e dini e keni hetue qka o ka ndodhe.. e spo ja u kana, por siq tha shefqa dirten e Allahut smund e shymni ju eshte vullnet i Tij per me ndryshue gjendja..

gjini
03-09-11, 16:15
Jo bo se rukje i boj vetveti, nuk o problem.
Keshtu ti kuuueeeesh, padyshim se Xhamia do te mbetet tempull i dijes dhe bazament i kushtetutes se popullit te Kosoves, prandaj dhe kerkohet te jet afer hapsires univerzitare...aty ku frekuentohen rruget me se shumti.
diku 13,15.000 student i ke qe veq jan namazli 5 vakte, panairi i i librit 70% librat qe lexohen e shiten i ke literature islame eshte vullnet i Allahut xh.sh per me ndryshue gjendjen ne Kosove nga errsira ne drite tregoja koleges tende MURGESHES kete statistik per gjendjen aktuale te rinis ne Kosove si dhe atyre qe kundershtojn...edhe pse ju mire jeni ka e dini e keni hetue qka o ka ndodhe.. e spo ja u kana, por siq tha shefqa dirten e Allahut smund e shymni ju eshte vullnet i Tij per me ndryshue gjendja..

Tarak:::1 NESE GJITH QATA STUDENT JAN QE FALEN NAMAZ NE UNIVERSITET ATHERE JU KISHA LUTUR QE TE BANI KERKES QE TE SHPERNGULET UNIVERSITETIO ISLAM nga Irani ne prishtine shkup e gjetiu diku ne ballkan.
Pra , sipa teje po u dashka me e marue tash aty gjamin pasi qe qenka kisha ortodokse e ndertuar nen kohen e okupimit dhe katedrala e krishter ne prishtine e vetmja e till ne kosove .
Spo gjej fjal te duhura te them per ata student qe studijojn dhe mesojn dhe ju del kohe me i fal 5 vaktet mund tju them se ma mire do ishte sikur te vizitonin ndonje bibliotek shkencore dhe te blenin libra shkencore se sa te merren me keto Mohalife qe thuhet ne gjakove me besue ne gjera qe nuk ta merr mendja qe jan ashtu.. te pa verteta dhe ne rrena si e ceku Guri madhi ne nje rast kur nje hoxhe ne preshev ju ka meue femijve kur kan fol gjaja si gjygymi kur ka ba mrekulli dhe kur qeni ju ka vardis maces dhe ajo e ka refuzue e si kunderpergjigje e ka pre ne fyt macen.

Guri i madh
03-09-11, 16:56
une fola me ISEN intervenova me ndertue nji GRANDE XHAMI po tha ku te dojn veq me nji kusht xhamia me pas emrin e ISA BOLETINIT ose IDRIZ SEFERIT

LaDy_Diaspora
03-09-11, 19:45
une fola me ISEN intervenova me ndertue nji GRANDE XHAMI po tha ku te dojn veq me nji kusht xhamia me pas emrin e ISA BOLETINIT ose IDRIZ SEFERIT

Unė ia kisha lėnė emrin e Nores tė Kelmendit, ajo ka qenė mė sė burrneshė, dihet ēfarė ka bėrė dhe do doja qė edhe vajzat tona, nė ditėt e sotme, tė jenė aq trime...sikurse ishte ajo!
Po ia qė disa edhe historinė e harrojnė...se s'ju punon truri aq mirė!

Tė pėrshėndes i nderuar Guri. :smile:

Guri i madh
03-09-11, 20:16
Unė ia kisha lėnė emrin e Nores tė Kelmendit, ajo ka qenė mė sė burrneshė, dihet ēfarė ka bėrė dhe do doja qė edhe vajzat tona, nė ditėt e sotme, tė jenė aq trime...sikurse ishte ajo!
Po ia qė disa edhe historinė e harrojnė...se s'ju punon truri aq mirė!

Tė pėrshėndes i nderuar Guri. :smile:


kshtu e kam qortue ISEN shum asnji fjal nuk ma kthej po ngo qka me tha krejt po i lejoj ku te dojn me i ndertue

po xhamia me e pas emrin ISA BOLETINI ose IDRIZ SEFERI

e instituti per studime islame e me u qujt instotuti islamik BAJRAM CURRI


emri bajram ku ka ma mir bajrami i madh ishte para do ditve tani vjen aj i vogli edhe daha ma mir emer ma i dashtun se bajram nuk ka pranone ose negociatat i shpalli te perfundura e kam ket te drejt si ndermjetsus

Alima
03-09-11, 23:14
kshtu e kam qortue ISEN shum asnji fjal nuk ma kthej po ngo qka me tha krejt po i lejoj ku te dojn me i ndertue

po xhamia me e pas emrin ISA BOLETINI ose IDRIZ SEFERI

e instituti per studime islame e me u qujt instotuti islamik BAJRAM CURRI


emri bajram ku ka ma mir bajrami i madh ishte para do ditve tani vjen aj i vogli edhe daha ma mir emer ma i dashtun se bajram nuk ka pranone ose negociatat i shpalli te perfundura e kam ket te drejt si ndermjetsus


...

durim vetem deri sa ta nderoim ... ti personalisht ke me pre shiritin dhe kemi me ja vu emrin ashtu sikur ti propozon http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


veē edhe pak ban durim , mundesisht !


.

valiii
03-09-11, 23:30
Emertimi me i miri per Xhamine do te ishte "Xhamija e Shejkh Nasirudin Albanit"

taraku-1
04-09-11, 03:50
Emertimi me i miri per Xhamine do te ishte "Xhamija e Shejkh Nasirudin Albanit"
ncuk, xhamia duhet t'a merr emrin Adem Jashari, t' i mbrohet identiteti fetar familjes Jashari..se dihet si familje ne historin e re dhe eshe nga te parat familje...qe kan ra shehid per lirin e Kosoves. dhe ja kemi borxh edhe me mbrojt e nderue kete familje pse te mos e mbrojm me te gjitha te mirat qe i ka pas. duke vene emer institucioneve emrin e familjes Jashari, por edhe shehidve te tjere inshAllah...qe u vran duke e mbrojt atdheun dhe lirin e popullit.
Ne kete rast une mendoj Xhams se madhe ne Pr me ja vendos emrin Adem Jashari i bejm nder ksaj familje nga ana fetare duke ja mbrojt identitetin fetar duke ju treguar pasardhesve tone se Familja Jashari ishte familje muslimane perndryshe mendoj nuk bon me leshuar rastin, se kisha katolike si te nderton naj kish diku ma frik.. ndakik ja len emrin Adam Jashari tja hup me taprak identitetin familjes Jashari..

taraku-1
04-09-11, 04:15
Tarak:::1 NESE GJITH QATA STUDENT JAN QE FALEN NAMAZ NE UNIVERSITET ATHERE JU KISHA LUTUR QE TE BANI KERKES QE TE SHPERNGULET UNIVERSITETIO ISLAM nga Irani ne prishtine shkup e gjetiu diku ne ballkan.
Pra , sipa teje po u dashka me e marue tash aty gjamin pasi qe qenka kisha ortodokse e ndertuar nen kohen e okupimit dhe katedrala e krishter ne prishtine e vetmja e till ne kosove ...me imponimin e vatikanit OPS!
Spo gjej fjal te duhura te them per ata student qe studijojn dhe mesojn dhe ju del kohe me i fal 5 vaktet mund tju them se ma mire do ishte sikur te vizitonin ndonje bibliotek shkencore dhe te blenin libra shkencore se sa te merren me keto Mohalife qe thuhet ne gjakove me besue ne gjera qe nuk ta merr mendja qe jan ashtu.. te pa verteta dhe ne rrena si e ceku Guri madhi ne nje rast kur nje hoxhe ne preshev ju ka meue femijve kur kan fol gjaja si gjygymi kur ka ba mrekulli dhe kur qeni ju ka vardis maces dhe ajo e ka refuzue e si kunderpergjigje e ka pre ne fyt macen.


flej flej, hahaha

Tutna ju marrin shkijet apet e ju prejn e besa edhe vatikani ju prejn se pak ngelni me '' feja e shqiptarit '' keshtu qe me nejt perzit me neve pshtoni

Pse more ne te bojm kerkesa te tilla kunder deshires se Allahut, Ai (Allahu me ka lind, na ka linde Shqiptar )
Feja e krishtere,hebreje dhe e fundit feja islame ( shih e para qe ne start nga Ademi feja islame ) jan te zbritura nga Allahu xh.sh per njerzit pa dallim race gjinie e Kombi,demek Allahu nuk i ka percaktue Kombet Kombet i percaktoj njeriu me vone qitash frik para pak shekujve njerzit nga mbar bota sipas teje po u dashka me u shperngul ne jurusalem a, po si nxen o vlla si nxen krejt... prandaj jetojn aty ku kan lind Allahu jurusalem e ka bere planetin toke per mbar njerzimin...
Une nuk e di pse ty edhe gurit edhe tjerve ju pengon, kur une e bashk me mue edhe ti edhe te tjeret....e konsumojm qdo gje qe ka krijuar Allahu e ku e merr ti te drejten me i shperngul njerzit vetem pse i perket besimit islam....kur njerzit nuk konsumojn asgje qe ke krijuar ti, ti je hiiiiqqqqqqqqqq sen tak as une ne jemi kirjesa, na veq muj trusum qaty edhe me punue naj dite e me mbet gjall aq kohe sa ka thene Allahu ...
Sipas teje ata te besimit krishter ne vatikan...,njerzi pa besim te pa fe...sikur ju pak ka 3% e madhe o kosova per juveeee...ju as piken 31 ne brnjak smund e runi vet.

Kurani eshte mrekulli ne veti,fjala e pare thot ; per ty e mu...e injorantin..., ''me emrin e Allahut, o hut msoooooooooo qkenqqqqq-shkenc,qo kryt perpjet kqyr,kqyr per rreth natyren,kqyreee trupin tend...,qysh funksionon,logjiko...''

Guri i madh
04-09-11, 10:47
ncuk, xhamia duhet t'a merr emrin Adem Jashari, t' i mbrohet identiteti fetar familjes Jashari..se dihet si familje ne historin e re dhe eshe nga te parat familje...qe kan ra shehid per lirin e Kosoves. dhe ja kemi borxh edhe me mbrojt e nderue kete familje pse te mos e mbrojm me te gjitha te mirat qe i ka pas. duke vene emer institucioneve emrin e familjes Jashari, por edhe shehidve te tjere inshAllah...qe u vran duke e mbrojt atdheun dhe lirin e popullit.
Ne kete rast une mendoj Xhams se madhe ne Pr me ja vendos emrin Adem Jashari i bejm nder ksaj familje nga ana fetare duke ja mbrojt identitetin fetar duke ju treguar pasardhesve tone se Familja Jashari ishte familje muslimane perndryshe mendoj nuk bon me leshuar rastin, se kisha katolike si te nderton naj kish diku ma frik.. ndakik ja len emrin Adam Jashari tja hup me taprak identitetin familjes Jashari..


pse kush po jamohon identitetin fetar ksaj familje Ademi ka luftue per komb e jo per fe

taraku-1
04-09-11, 19:42
pse kush po jamohon identitetin fetar ksaj familje Ademi ka luftue per komb e jo per fe

Edhe ma te mdhaja dalin ne pllaken ne hyrje te Xhamis
Pai ne rrethanat te cilat po jetojm po na ndalohen e mohojn senet farz/obligative si shamia,edukata fetare ne shkolla edhe jemi te gjall e lerie me figurave te mdhaja qe kan luftue per lirin e vendit kan rene shehid o rrezik me ju mohue idenititeti i tij fetar
deri sa ka qen edhe musliman edhe shqiptar, ne po e mbrojm nga kendi fetar ndersa ju nga kendi kombtar... keshtu qe ai e ka vleren e vet...ju friksoheni prej neve qe po ja mohojm identiettin kombtar-ne fakt ne nuk ja mohojm ndersa ne friksohemi nga vatikani per identitetin fetar te familjes Jashari.

Guri i madh
04-09-11, 19:54
Edhe ma te mdhaja dalin ne pllaken ne hyrje te Xhamis
Pai ne rrethanat te cilat po jetojm po na ndalohen e mohojn senet farz/obligative si shamia,edukata fetare ne shkolla edhe jemi te gjall e lerie me figurave te mdhaja qe kan luftue per lirin e vendit kan rene shehid o rrezik me ju mohue idenititeti i tij fetar
deri sa ka qen edhe musliman edhe shqiptar, ne po e mbrojm nga kendi fetar ndersa ju nga kendi kombtar... keshtu qe ai e ka vleren e vet...ju friksoheni prej neve qe po ja mohojm identiettin kombtar-ne fakt ne nuk ja mohojm ndersa ne friksohemi nga vatikani per identitetin fetar te familjes Jashari.

ket familje lene te qet mjaft e kan degradue do pseudo patriota qe jan bae milonera duke u shfaq para kamerave tek kjo familje

tashe edhe ju zdralanat e pakistanit po mundohni me marr ket familje per me i realizue planet e juaja anti shqiptare

une mendoj se kot e keni ket familje e kan rreh shum val dall deti her andej e her knej ,tash jan vetdisue e nuk ju duar trokisin pseudo patriotave edhe pseudofetarve te dinjitetshem ,qe ne realitet po mundohen me e hudh ket luft ta ksaj familje me i dhan kahje tjter

gjini
04-09-11, 22:29
flej flej, hahaha

Tutna ju marrin shkijet apet e ju prejn e besa edhe vatikani ju prejn se pak ngelni me '' feja e shqiptarit '' keshtu qe me nejt perzit me neve pshtoni

Pse more ne te bojm kerkesa te tilla kunder deshires se Allahut, Ai (Allahu me ka lind, na ka linde Shqiptar )
Feja e krishtere,hebreje dhe e fundit feja islame ( shih e para qe ne start nga Ademi feja islame ) jan te zbritura nga Allahu xh.sh per njerzit pa dallim race gjinie e Kombi,demek Allahu nuk i ka percaktue Kombet Kombet i percaktoj njeriu me vone qitash frik para pak shekujve njerzit nga mbar bota sipas teje po u dashka me u shperngul ne jurusalem a, po si nxen o vlla si nxen krejt... prandaj jetojn aty ku kan lind Allahu jurusalem e ka bere planetin toke per mbar njerzimin...
Une nuk e di pse ty edhe gurit edhe tjerve ju pengon, kur une e bashk me mue edhe ti edhe te tjeret....e konsumojm qdo gje qe ka krijuar Allahu e ku e merr ti te drejten me i shperngul njerzit vetem pse i perket besimit islam....kur njerzit nuk konsumojn asgje qe ke krijuar ti, ti je hiiiiqqqqqqqqqq sen tak as une ne jemi kirjesa, na veq muj trusum qaty edhe me punue naj dite e me mbet gjall aq kohe sa ka thene Allahu ...
Sipas teje ata te besimit krishter ne vatikan...,njerzi pa besim te pa fe...sikur ju pak ka 3% e madhe o kosova per juveeee...ju as piken 31 ne brnjak smund e runi vet.

Kurani eshte mrekulli ne veti,fjala e pare thot ; per ty e mu...e injorantin..., ''me emrin e Allahut, o hut msoooooooooo qkenqqqqq-shkenc,qo kryt perpjet kqyr,kqyr per rreth natyren,kqyreee trupin tend...,qysh funksionon,logjiko...''

Kurani per mue esht si nje roman apo nje liber krejt normal qe eszte mire me e lexue por kurr mos me verpue qysh thot ai e jeta nuk eshte vetem kuran o dajia i dheut e kzurani eshte shkrue per arabet dhe kulturen e tyne e ska te bej asgje me neve ketu . o te mjer kuranin e ka shkrue njeri e nuk eshte zbrit nga qielli o te mjere binduni njeher se rrenat e atyre qe ju kan fut ne magji skan fund pra as kurani e as bibla skan zbrit nga qielli por dora e nje njeriut i ka shkreu dhe ai ka shkrue qysh atij i ka perque #
pra asgje spo me pengon tek ju veq se jeni shum naiv dhe besoni ne pordhet e atyre qe i kan ba paar 1600 vjetev e tash frigoheni nga pordhet e tyne
me te miora dhe merreni veten me saber
se ato qka ju besoni jan prralla te carit sulltan dhe pordh e ftofet eshte ajo
#

tipi engjellor
04-09-11, 22:48
valla me do shkrime shumeve po ju them katastrofala jeni ...pse gjithe keto postime edhe jeni dal krejt prej rruges e as sjeni kah e dini se qka po shkruani....hej jemi nje komb pa marre parasysh fene se kush ciles i takon duhet ta respketojm .....keni parasysh te gjitha keto e mos hyni thelle ne gjera qe as nuk i kuptoni e veq po ngarkoheni shume keq ...me disa fjale po mohoni shume libra te shenjet e shume gjera tjera....edhe shume postime skane te bejne fare me ato qfare thuhet sikur po beni shume perqamje ne fe sikur te mos ishit nje komb ....ai me qene te tjetrit komb edhe fene nuk mundesh me ja fy se ku beson....edhe kosova asgje nuk ka e as sdo te kete ndikim feja qe kemi ne mardhenjet tona nderkombtare se as nuk jemi ndihmuar ne lufte e as tash nuk do ecim perpara se patem kete fe ose do te kemi kete fe.......

Makresh
05-09-11, 07:38
Emertimi me i miri per Xhamine do te ishte "Xhamija e Shejkh Nasirudin Albanit"


Ose,..

Abdyl Kadėr Arnauti ! (Shėrbetor i madhe i Sunnetit)

Per Sheik Nasirudin Albanin, ja kisha len Tiranės :)

Zero Cool
06-09-11, 15:38
More gjamia ka me u ndertu aty ku te caktohet vendi, por pytja ma e rendesishme eshte , a do te ndertohet gjami "normale" cfare jemi msu me pa apo ndonje nga ato "raketat" e wehabistave ?

Oqeani
06-09-11, 15:44
More gjamia ka me u ndertu aty ku te caktohet vendi, por pytja ma e rendesishme eshte , a do te ndertohet gjami "normale" cfare jemi msu me pa apo ndonje nga ato "raketat" e wehabistave ?


Pse nuk po pyet : A do te shkoje ndokush me u lutur !! ??

Zero Cool
06-09-11, 15:59
Pse nuk po pyet : A do te shkoje ndokush me u lutur !! ??

kjo osht pytja e rradhes shoki :wink:

Makresh
06-09-11, 17:06
Pse nuk po pyet : A do te shkoje ndokush me u lutur !! ??


Jo that kan me lon. Thu ti'se, nime kjo eshte ēeshtja, qe ty te preokupon !!


http://www.archi-mag.com/pics/mosquee_alger_1.jpg


Kur eshte fjala per nje "Xhami te madhe", sigurisht behet fjal per njė qendėr ISLAMIKE !

taraku-1
06-09-11, 21:46
Jo that kan me lon. Thu ti'se, nime kjo eshte ēeshtja, qe ty te preokupon !!


http://www.archi-mag.com/pics/mosquee_alger_1.jpg


Kur eshte fjala per nje "Xhami te madhe", sigurisht behet fjal per njė qendėr ISLAMIKE !

Shefqa imam a, hahah super...

Makresh
07-09-11, 07:47
Shefqa imam a, hahah super...

Pse jo, e meriton !

gjini
07-09-11, 13:29
Ska randesi se ku do marohet veq jo ishalla afer kishes se shkijev se pastaj me bahen dy kisha afer e nje gjami e sme shkohet ma ne prishtine dhe nese marohet gjamia ishla jo me dy tri apo me kater raketa .
Po nese ma boni kushet““n tim kryeimam aty kete shqfshetin e krasniqve kam me ardh edhe une me u fal ne te.

panta_rhei
07-09-11, 14:19
Pse jo, e meriton !

Ky shefqa po e meritojke realisht tharkun e derrave.
Pa hajgare.

Giovanni
07-09-11, 15:03
http://www.archi-mag.com/pics/mosquee_alger_1.jpg
Plani po me pelqen kur po e fillojn me e punu ..?

Ku e vendosen me e maru se bukur do hapsire po ju deshka per me e maru ket qender gjigante.

gjini
07-09-11, 21:50
Po ku po dojkan me ja vu temelin se bash po me pelqejka se spo me duket si gjami

Oqeani
07-09-11, 22:19
Po ku po dojkan me ja vu temelin se bash po me pelqejka se spo me duket si gjami


Edhe Xhamiat tash me kulture po bahen ! ( Ashtu siē po thojme ne - Jam musliman i moderuar !!! )

Hajra
09-09-11, 07:26
Edhe Xhamiat tash me kulture po bahen ! ( Ashtu siē po thojme ne - Jam musliman i moderuar !!! )

....qy ti musliman moderrno ti a hahahahahahaha...

...kjo i bjen me e perkthy taman: jam musliman gjynahqar dhe jo si duhet me qen, hahaha....

Guri i madh
09-09-11, 17:42
....qy ti musliman moderrno ti a hahahahahahaha...

...kjo i bjen me e perkthy taman: jam musliman gjynahqar dhe jo si duhet me qen, hahaha....
HAJRUSH


ti je qaty afer me institucione je i aferm e di qe ke marr informata
po tregom qyty te qerdhja e fmijve Gzimi ,a po fillon kisha katolike me u ndertue sivjet apo e kan lan per vitin tjter

Hajra
17-09-11, 09:30
HAJRUSH


ti je qaty afer me institucione je i aferm e di qe ke marr informata
po tregom qyty te qerdhja e fmijve Gzimi ,a po fillon kisha katolike me u ndertue sivjet apo e kan lan per vitin tjter


.....Guri shume gjera do ti beja per shoqni, por nuk do te lejoja asnjeher te bie ne frymen e urrejtjes, prandaj sorry qe nuk mundem te ndihmoi ne kete drejtim.

e-uritura
17-09-11, 21:44
.....Guri shume gjera do ti beja per shoqni, por nuk do te lejoja asnjeher te bie ne frymen e urrejtjes, prandaj sorry qe nuk mundem te ndihmoi ne kete drejtim.


Ku po sheh urrejtje?

"Te tjeret jane pasqyra jone!"

gjini
18-09-11, 19:30
A e din kush se qka u ba me truallin per xhami dhe a e kan ba planin mire se ku po dojn me ja nue gurin:
Desha te dij a bahet veren qe vijm ne atje te falemi ne te:

Alima
18-09-11, 19:56
A e din kush se qka u ba me truallin per xhami dhe a e kan ba planin mire se ku po dojn me ja nue gurin:
Desha te dij a bahet veren qe vijm ne atje te falemi ne te:


...


aty ku ka caktu Perendia dhe vetem aty !


...veē inshAllah bahet deri atehere , gjithesesi ban dhe jeni me shume se te mireseardhur , pa ēak edhe nese nuk praktikoni namaz apo jeni prej besimi tjeter !


.

Zero Cool
29-02-12, 15:40
Jo xhami ne sheshin e heronjeve tė kombit - Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu


Shkruan: Metush Zenuni, 28 Shkurt 2012


Letėr e hapur, Pėr : z. Hashim Thaēi – Kryeminsitėr i Kosovės z. Jakup Krasniqi – Kryetar i Parlamentit tė Kosovės z. Isa Mustafa - Kryetar i Komunės sė Prishtinės, Tė nderuar,

Nė shtator tė vitit 2005, nė sallėn e Fakultetit Filologjik nė Prishtinė, nė Akademinė Pėrkujtimore pėr heroin e kombit AFRIM ZHITIA, organizuar nga Unioni i Studenteve Shqiptare- USSH, ish-Anėtari i Komitetit Drejtues tė LPRK-sė e mė vonė, Kryetar i Klubit Politik ,, AFRIM ZHITIA”, z. Ismet Sylejmani, publikisht propozoi qė lokacioni nė mes tė PTK- sė dhe Qendrės pėr Mjekėsi Familjare nė Ulpianė – Prishtinė, tė emėrohet ,, Sheshi AFRIM ZHITIA dhe FAHRI FAZLIU “ dhe aty tė ndėrtohet njė pėrmendore, nė nderim tė jetės dhe veprės sė dy heronjėve tė Kombit –Afrim Zhitia e Fahri Fazliu.[1]

Kėto ditė nė mediat e shkruara dhe ato elektronike, u njoftuam se Kryetari i Komunės sė Prishtinės, ua ka miratuar kėrkesėn BIK-ut qė tė ndėrtohet njė xhami nė sheshin, i cili me herėt ėshtė propozuar tė jetė shesh pėr heronjėt e kombit - Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. Duke respektuar tė drejtėn e lirisė fetare, nė asnjė moment nuk jemi kundėr ndėrtimit tė objekteve tė kultit fetar, pa marrė parasysh pėr cilėn fe ėshtė fjala, por duke pasur parasysh kohėn nė tė cilėn ėshtė bėrė kėrkesa nga Klubi Politik ,, Afrim Zhitia” dhe rėndėsinė qė kanė herhonjėt e kombit pėr lirinė e Kosovės dhe tė popullit tė saj, nga ju te nderuar kėrkojmė qė:

1. Tė anulohet vendimi i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, pėr ndėrtimin e xhamisė, dhe tė miratohet kėrkesa e Klubit Politik ,, Afrim Zhitia“

2. Tė caktohet njė lokacion tjetėr, ku besimtarėt islam tė ndėrtojnė objektin e tyre fetar.

3. Tė pėrkrahet nga institucionet e Kosovės, nisma e Klubit Politik ,, Afrim Zhitia” dhe tė filloj ndėrtimi i sheshit me financimin e Qeverisė sė Kosovės dhe nėn pėrkujdesjen e Kryeministrit tė Kosovės, z. Hashim Thaēi.

Tė nderuar udhėheqės tė Qeverisė sė Kosovės, Parlamentit tė Kosovės, tė nderuar deputet, i nderuar Kryetar i Komunės sė Prishtinės,

Jemi thellėsisht tė bindur se nderimi pėr deshmorėt dhe heronjėt e Kombit, ėshtė nder dhe respekt edhe pėr institucionet qė ju pėrfaqėsoni, por edhe pėr ju si individ. Kosova dhe liria qė tash e sa vite e gėzojmė, ėshtė e larė me gjakun e bijėve e bijave tė saj mė tė mirė, andaj mendojmė se ata, kanė tė drejtė morale e juridike qė tė gėzojnė pak tokė Kosove….!!!

Duke shpresuar se do tė gjejmė mirėkuptim nga ana juaj, sinēerisht ju pėrshėndesim,

Prishtinė, 26. Shkurt 2012,

Mr sc. Metush Zenuni - Kryetar i Klubit Politik ,, Afrim Zhitia”.

________________________________________

Pėr shkak tė aktivitetit ilegal nė gjykatėn e qarkut nė Prishtinė, nė maj 1984 denohet njė grup i veprimtarėve tė LRSHJ-sė, tė cilėt ende ishin tė mitur, ndėrsa mė 18. 6. 1984, u gjykuan anėtarėt e LRSHJ-sė: Bajram Ajeti, Ismet Begolli, Sherif Konjufca, Ali Ajeti etj, Tė nesėrmen mė 19. 6. 1984, u denuan me shumė vite burg 20 anėtarė tė ,, Frontit Nacionalēlirimtar“ nė mesin e tė cilėve ishin edhe Ramadan Avdiu dhe Afrim Zhitia. Nė kohėn kur pushtuesit serb kishin vėnė gjendje tė jashtėzakonshme nė Kosovė dhe me tanke e detyruan Kuvendin e Kosovės qė tė aprovoj kushtetutėn e sėrbisė, LPRK e udhėhequr nga Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Fadil Vata, Ahmet Haxhiu etj, organizoi demonstratat e mars –prillit 1989. LPRK tani ishte shėndrruar nė organizatė qė luante rolin kryesor nė drejtimin e aksioneve popullore.[1]nė mars - prill 1989, nė Divjakė tė Malishevė, nė shtėpinė e Nezir Zogajt, u mbajt Mbledhje e Parė e jashtėzakonshme e OMLK-sė – LPRK-sė, nė tė cilėn merrnin pjesė rreth 40 anėtar tė organizatės si: Fadil Vata, Afrim Zhitia, Ali Ahmeti, Hajdin Abazi, Xhevat Ademi, Halit Krasniqi, Ilaz Kadolli, Sahit Krasniqi, Binak Berisha, Bardhyl Mahmuti, Behajdin Allaqi, Bajram Kadriu etj.[1]Gjatė vitit 1989, Serbia e ndihmuar nga udhėheqėsit e Kosovės, Rrahman Morina, Husamedin Azemi etj, tė cilėt ishin tėrėsisht nė shėrbim tė tyre dhe tė planeve shoveniste serbe intestifikuan dhunėn dhe shkeljet mbi popullin e Kosovės. Udhėheqėsit e LPRK-sė: Afrim Zhitia, Fadil Vata, Ali Ajeti, Fahri Fazliu etj, ishin nė ballė tė popullit dhe nė ballė tė demonstratave pėr liri.“![1]Mė 2 nėntor 1989, nė Prishtinė LPRK, kishte organizuar njė demonstratė tė fuqishme kundėr riokupimit qė po i bėhej Kosovės. Nė kėto protesta gjithėpopullore ishte dalluar, Afrim Zhitia, i cili nė kėtė kohė ishte udhėheqės i LPRK-sė. Gjatė protestave tė asaj dite nėntori, u vra Bedri Sokoli. Po kėtė ditė, pasi protesta kishte pėrfunduar, Afrimi do tė gjendet i rrethuar bashkė me Fahri Fazliun nė banesėn e Fahriut nė Breg tė Diellit, dhe pas njė lufte tė pabarabartė pėr disa orė ata bien heroikisht. Edhe nė qytete tjera tė Kosovės ku kishte pasur demonstrata, armiku plagosi dhjetra demonstrues, ndėrsa arrestoi qindra tė tjerė.[1]Gazeta Rilindja, e cila ishte e vetme gazetė ditor nė gjuhėn shqipe nė Kosovė, organi i LKK-sė dhe altoparlant i politikės sė Serbisė dhe Jugosllavisė, si dhe gazeta BORBA e Beogradit, nė shkrimet e tyre rreth demonstratės sė 2 nėntorit, njoftuan se gjatė kėsaj demonstrate u vranė tre ekstremist shqiptar.

Zanzi/M
02-03-12, 20:06
Po po qaty e kane caktu.

Artisti
04-03-12, 16:31
Ende nuk e kanė pėrfundue a?


.

emine
04-03-12, 16:33
Nga Dajve t'Markit:biggrin:

Oqeani
04-03-12, 16:43
Se pari po thojne kishen ēka ka mbete ne gjysme !!!! :((((((((((

Alima
10-03-12, 10:53
...


Nuk eshte me rendesi a ka xhamia , me rendesi eshte a ka xhemat , ....mashAllah !


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/429898_10150842637052656_129077742655_12605748_420 163166_n.jpg
.

Alima
10-03-12, 11:19
...

Lagjja Dardania , 9/03/2012 e xhuma !


http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/64632_10151374646430648_451546125647_23368452_1031 344973_n.jpg.

Artisti
10-03-12, 12:44
...


Nuk eshte me rendesi a ka xhamia , me rendesi eshte a ka xhemat , ....mashAllah !


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/429898_10150842637052656_129077742655_12605748_420 163166_n.jpg
.Veq paska filluar tė ndėrtohet.

Kėta janė marroēa asgjė tjetėr..

Artisti
10-03-12, 12:46
...

Lagjja Dardania , 9/03/2012 e xhuma !


http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/64632_10151374646430648_451546125647_23368452_1031 344973_n.jpg.


Prej gjendjes kritike mendore qė kanė i mshojnė tokės me kokė.

Shikoni ky i pari qysh e shikon ēuditshėm atė nė rendin e dytė se si i mshon tokės me kokė.


.

Bajlozi i Zi
10-03-12, 12:59
Sipas tradites islame, normal une propozoj dy metoda te caktimit te lokacionit:

1. Me e lshu pelen e rizahit me ece neper prishtine. Ku te shtrihet pela me pshu, qaty me maru xhamine.

2. Xhamine me maru bash qaty ku e ka rreh imami BIK-in.

SANTANA-29
10-03-12, 13:51
...

Lagjja Dardania , 9/03/2012 e xhuma !


http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/64632_10151374646430648_451546125647_23368452_1031 344973_n.jpg.

Alima me trego qka ka te mir ketu se spo e kuptoj ,po ky popull vetem ha pi e rri e leshoj tokes me koke ,,

Po ti ma se pari nuk i kishe dy mend ne koke,,E Po mendon se Xhamia e re jau ndreq mende juve a,po.

Mua pesonalishte nuk me duhet nje xhami se ka mjaft po njerz te mengjur qka nuk ka ,,kjo eshte per te qajte ,,,e ju shtrenu per tok se keni me arrit shum,??

Alima
10-03-12, 14:25
...

Gjunah valla rinia mos me pas ku me u fal , gjunah !

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/425965_258402897577422_135513719866341_576689_1249 270765_n.jpg.

Murgesha
10-03-12, 14:31
Po i kan shtepiat oj Alime, pse nuk falen ne shpi?

Alima
10-03-12, 14:51
Po i kan shtepiat oj Alime, pse nuk falen ne shpi?

...

Uuuu po nime , qysh s'ju ka kujtu edhe atyne me ja ba ashtu !!!

Xhuman ne shtepi me e fal , a???!!! ...namazet farze ( obligative ) ne shtepi ,a ?


Jo mire shume , s' ta harrojme kete te mire qe na perkujtove nje ide "briliante ! .... jaaa na ke nimu , na ke....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

Murgesha
10-03-12, 15:11
...

Uuuu po nime , qysh s'ju ka kujtu edhe atyne me ja ba ashtu !!!

Xhuman ne shtepi me e fal , a???!!! ...namazet farze ( obligative ) ne shtepi ,a ?


Jo mire shume , s' ta harrojme kete te mire qe na perkujtove nje ide "briliante ! .... jaaa na ke nimu , na ke....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

Shyqyr qe se paske perfundu qat te nimumen :wink:

Seriozisht e kam, ma mir me u fal ne shpi se me dal mu shtri qashtu per asfallti, edhe aty besoj qe i shef zoti e ja u ban kabull te falmen!

Alima
10-03-12, 15:16
Shyqyr qe se paske perfundu qat te nimumen :wink:

Seriozisht e kam, ma mir me u fal ne shpi se me dal mu shtri qashtu per asfallti, edhe aty besoj qe i shef zoti e ja u ban kabull te falmen!

...

Moj , e xhumaja nuk falet ne shtepi e pa xhemat , ēka je kah thu ?!


Ma mire neper rruge ashtu,se hiē !


Shih ti , nuk thote me e maru xhamin po ....nc nc nc ..!


.

Murgesha
10-03-12, 15:24
...

Moj , e xhumaja nuk falet ne shtepi e pa xhemat , ēka je kah thu ?!


Ma mire neper rruge ashtu,se hiē !


Shih ti , nuk thote me e maru xhamin po ....nc nc nc ..!


.

Falet, falet qysh nuk falet. Sa milion musliman janė tė shkepur nėpėr botė ku nuk ka xhamija, hajde kallzom ti mu a dalin qeshtu nėpėr rrugė mu fal a si ja bajnė?

Po boll mo mos u bon moj nervoze, se nervoza o e keqe pėr zemėr loqko.

Nime a po mushen plot tana xhamitė e Prishtinės tė premteve qė spo kan ku mu falė apo nashta po ju vje ma leht qaty ku ti nzojnė ezani kthehen e falen??

Pastaj ēka ta merr mendja a ja u plotėson nevojat krejt kti xhemati veq qajo xhami qė po kėrkohet me u maru, apo kėto skena jan krijesa tė manipulantėve fetar??

Alima
10-03-12, 15:38
Falet, falet qysh nuk falet. Sa milion musliman janė tė shkepur nėpėr botė ku nuk ka xhamija, hajde kallzom ti mu a dalin qeshtu nėpėr rrugė mu fal a si ja bajnė?

Po boll mo mos u bon moj nervoze, se nervoza o e keqe pėr zemėr loqko.

Nime a po mushen plot tana xhamitė e Prishtinės tė premteve qė spo kan ku mu falė apo nashta po ju vje ma leht qaty ku ti nzojnė ezani kthehen e falen??

Pastaj ēka ta merr mendja a ja u plotėson nevojat krejt kti xhemati veq qajo xhami qė po kėrkohet me u maru, apo kėto skena jan krijesa tė manipulantėve fetar??

...

Ani tani edhe fetvagjike na del , thojka falet , falet ... e krejt dunjaja e dine se nuk falet , ev !

...krijoin xhamin menjehere nese nuk ka , dhe falen !

Jo nervoz , inshAllah nuk bahem se hmmm... s' di si reagoi mandej , por me habisin shkresat e nje muslimaneje sikur ti psh !

Po mbushen plot valla , alhamdulilah , dhe ate shumica rini ! ... aty ku ti ze ezani , dhe nese e kane xhamin shkoin edhe aty e nuk falen rrugeve mandej ! dmth ka nevoj per vend .

Jo bo ēfar manipulimesh a ēfar bakrraqi , hajt falu ti qaty ne lloq e qe besa dimrit ne bore e te ftoft ! ...e katedralja sa tedihet thate aty! pfff...


.

jadore
10-03-12, 15:44
...

Ani tani edhe fetvagjike na del , thojka falet , falet ... e krejt dunjaja e dine se nuk falet , ev !

...krijoin xhamin menjehere nese nuk ka , dhe falen !

Jo nervoz , inshAllah nuk bahem se hmmm... s' di si reagoi mandej , por me habisin shkresat e nje muslimaneje sikur ti psh !

Po mbushen plot valla , alhamdulilah , dhe ate shumica rini ! ... aty ku ti ze ezani , dhe nese e kane xhamin shkoin edhe aty e nuk falen rrugeve mandej ! dmth ka nevoj per vend .

Jo bo ēfar manipulimesh a ēfar bakrraqi , hajt falu ti qaty ne lloq e qe besa dimrit ne bore e te ftoft ! ...e katedralja sa tedihet thate aty! pfff...


.

nima , ma kujtove .. pse se adaptojne katedralen ne xhami ..? qe zgjidhet problemi .. ju kisha bo ndrrimin e kompozicionit pa pare ..hatri i Artistit mo.

p.s.
veq pata qjef me e provu qysh eshte te ndjehesh budalle ..

Murgesha
10-03-12, 15:50
...

Ani tani edhe fetvagjike na del , thojka falet , falet ... e krejt dunjaja e dine se nuk falet , ev !

...krijoin xhamin menjehere nese nuk ka , dhe falen !

Jo nervoz , inshAllah nuk bahem se hmmm... s' di si reagoi mandej , por me habisin shkresat e nje muslimaneje sikur ti psh !

Po mbushen plot valla , alhamdulilah , dhe ate shumica rini ! ... aty ku ti ze ezani , dhe nese e kane xhamin shkoin edhe aty e nuk falen rrugeve mandej ! dmth ka nevoj per vend .

Jo bo ēfar manipulimesh a ēfar bakrraqi , hajt falu ti qaty ne lloq e qe besa dimrit ne bore e te ftoft ! ...e katedralja sa tedihet thate aty! pfff...


.

Po pse nuk po shkojnė pra nė katedrale masi o e thatė, e edhe ajo pėr me ju lut zotit asht maru??

Alima
10-03-12, 15:51
...


p.s.
veq pata qjef me e provu qysh eshte te ndjehesh budalle ..
...

....dhe ?...ndjenja .?? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

Murgesha
10-03-12, 15:51
nima , ma kujtove .. pse se adaptojne katedralen ne xhami ..? qe zgjidhet problemi .. ju kisha bo ndrrimin e kompozicionit pa pare ..hatri i Artistit mo.

p.s.
veq pata qjef me e provu qysh eshte te ndjehesh budalle ..


Paskmi qenė tė dyjat nė njė parė valė...

Alima
10-03-12, 15:53
Po pse nuk po shkojnė pra nė katedrale masi o e thatė, e edhe ajo pėr me ju lut zotit asht maru??

...

HAHAHAHAGAGA.... qekjo ke e fort !
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Te gjitha rruget po i hape , vetem mos me u mbaru xhamija ." Sa mire !
.

Murgesha
10-03-12, 15:55
...

HAHAHAHAGAGA.... qekjo ke e fort !
http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Te gjitha rruget po i hape , vetem mos me u mbaru xhamija ." Sa mire !
.

Mori pėr derisa tė marohet e kam fjalėn, pllacin pėr me ja u maru ja u dhanė, pritni se ditėt nuk kan hi nė thes.
Seriozisht kur i shof ato foto kam pėrshtypjen se janė pėr gjithēka tjetėr pėrpos qėllimit tė faljes pėr hirė tė Zotit tė madhėruar.

jadore
10-03-12, 15:56
...

....dhe ?...ndjenja .?? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

..mu dhimt eminja .

Alima
10-03-12, 15:58
Mori pėr derisa tė marohet e kam fjalėn, pllacin pėr me ja u maru ja u dhanė, pritni se ditėt nuk kan hi nė thes.
Seriozisht kur i shof ato foto kam pėrshtypjen se janė pėr gjithēka tjetėr pėrpos qėllimit tė faljes pėr hirė tė Zotit tė madhėruar.

...

Murgesh , mos ja le seri allahile ! aiii..

Ti a nuk po e sheh se ēdo dite e me shume po shtohen besimtaret praktikues te islamit kudo ne bote , e le me te na qe pake na duhet , po le mos fol hashamet !


.

Murgesha
10-03-12, 16:02
...

Murgesh , mos ja le seri allahile ! aiii..

Ti a nuk po e sheh se ēdo dite e me shume po shtohen besimtaret praktikues te islamit kudo ne bote , e le me te na qe pake na duhet , po le mos fol hashamet !


.

Vallahi oj bi je ka flet ti jerėm.

Qat rini tė Kosovės qė osht tu fal namaz rrugėve e ke tanė natėn e tanė ditėn nėpėr kafiqa e kafiteri tuj pi birra e raki deri sa mos tmunen a mos tė ken mo.

Tė ish shteti i rregulluar siq e ke ti nė Belgjikė be po tė baj qė as nuk shef tė rinjėt tuj tu fal rrugėve e as nėpėr kafiteri e kafiqa, po i shef nėpėr salla e klube pėr tė rinjė, ose duke studiuar e duke punuar pėr mirėqenien e vet.

Fukarallėki ta mush edhe xhaminė e edhe kafiqin!

Alima
10-03-12, 16:13
Vallahi oj bi je ka flet ti jerėm.

Qat rini tė Kosovės qė osht tu fal namaz rrugėve e ke tanė natėn e tanė ditėn nėpėr kafiqa e kafiteri tuj pi birra e raki deri sa mos tmunen a mos tė ken mo.

Tė ish shteti i rregulluar siq e ke ti nė Belgjikė be po tė baj qė as nuk shef tė rinjėt tuj tu fal rrugėve e as nėpėr kafiteri e kafiqa, po i shef nėpėr salla e klube pėr tė rinjė, ose duke studiuar e duke punuar pėr mirėqenien e vet.

Fukarallėki ta mush edhe xhaminė e edhe kafiqin!


...

Nc ....


lexo pra :


Fillon ndėrtimi i xhamisė nė Bruksel (http://davetiislam.com/di/index.php?option=com_content&view=article&id=2729%3Afillon-ndertimi-i-xhamise-ne-bruksel&catid=46%3Alajme&Itemid=173)

http://davetiislam.com/di/images/stories/pendi.jpg


Nė Bruksel janė vendosur themelet e xhamisė Selimije, pėr tė cilėn thuhet se pėrfaqėson kulmin e projektimit arkitektonik
E shėnuar me simbolet e arkitekturės turke dhe asaj evropiane, xhamia ėshtė projektuar nga arkitekti i njohur turk Shefik Birkiye. Ajo do tė ndėrtohet nė kuadėr tė komunės sė Saint Josses, nė hapėsirė prej 2700 metra katror, ndėrsa ana e brendshme e saj do tė jetė nė gjendje tė pranoj 750 besimtarė.

Me vėnjen e gurthemelit, pas pėrfundimit tė namazit, Shefik Birkiye bashkė me ministrin nė qeverinė rajonale, Emir Kir, vuri tullėn e parė tė xhamisė sė re.

Kryetari i komunės Shėn Josse, Jean Demannez, gjatė kėtij momenti solemn mbajti njė fjalim tė shkurtė. Ai tha se pėr ndėrtimin e objekteve fetare duhet tė plotėsohen kėrkesa specifike tė tilla si kriteret e sigurisė, respektimi i teksturės sė qytetit dhe kėrkesės sė qytetarėve, duke shtuar se nė xhamia Selimie e cila ėshtė shembull i objektit fetar e cila i plotėson tė gjitha kushtet e vendosura.

Punimet nė ndėrtimin e xhamisė do tė pėrfundojnė brenda dy viteve, ndėrsa totali i shpenzimeve do tė jetė katėr milion euro. Xhamia pesėkatėshe me minare dhe kupollė pėrveē hapėsirės pėr kryerjen e namazeve do tė ketė edhe dhoma tė destinuara pėr arsim dhe aktivitete shoqėrore.ps. kjo eshte nje , nder shuuume tjera midis BXL !


Sipas teje , kudo tjeter do e kene me mire se ne xhami rinia , apo jo ?! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif.

Murgesha
10-03-12, 16:44
...

Nc ....


lexo pra :


Fillon ndėrtimi i xhamisė nė Bruksel (http://davetiislam.com/di/index.php?option=com_content&view=article&id=2729%3Afillon-ndertimi-i-xhamise-ne-bruksel&catid=46%3Alajme&Itemid=173)

http://davetiislam.com/di/images/stories/pendi.jpg


Nė Bruksel janė vendosur themelet e xhamisė Selimije, pėr tė cilėn thuhet se pėrfaqėson kulmin e projektimit arkitektonik
E shėnuar me simbolet e arkitekturės turke dhe asaj evropiane, xhamia ėshtė projektuar nga arkitekti i njohur turk Shefik Birkiye. Ajo do tė ndėrtohet nė kuadėr tė komunės sė Saint Josses, nė hapėsirė prej 2700 metra katror, ndėrsa ana e brendshme e saj do tė jetė nė gjendje tė pranoj 750 besimtarė.

Me vėnjen e gurthemelit, pas pėrfundimit tė namazit, Shefik Birkiye bashkė me ministrin nė qeverinė rajonale, Emir Kir, vuri tullėn e parė tė xhamisė sė re.

Kryetari i komunės Shėn Josse, Jean Demannez, gjatė kėtij momenti solemn mbajti njė fjalim tė shkurtė. Ai tha se pėr ndėrtimin e objekteve fetare duhet tė plotėsohen kėrkesa specifike tė tilla si kriteret e sigurisė, respektimi i teksturės sė qytetit dhe kėrkesės sė qytetarėve, duke shtuar se nė xhamia Selimie e cila ėshtė shembull i objektit fetar e cila i plotėson tė gjitha kushtet e vendosura.

Punimet nė ndėrtimin e xhamisė do tė pėrfundojnė brenda dy viteve, ndėrsa totali i shpenzimeve do tė jetė katėr milion euro. Xhamia pesėkatėshe me minare dhe kupollė pėrveē hapėsirės pėr kryerjen e namazeve do tė ketė edhe dhoma tė destinuara pėr arsim dhe aktivitete shoqėrore.ps. kjo eshte nje , nder shuuume tjera midis BXL !


Sipas teje , kudo tjeter do e kene me mire se ne xhami rinia , apo jo ?! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif.


OK, ma ki ftof tash, nė Bruksel koka zgjedh njė problem i madh, tash ata spo e hajkan mo bukėn thatė se kan ku mu fal!!!!

Askund nuk e thash qė ma mirė me shku rinia tjera kah se me shku nė xhami.

Po kur ata shkojnė paralel si nė xhami e si nė kafiteri kjo ėshtė pėr tė kap kokėn nė duar e jo pėr tu duartrokitur, prej rruge nė rrugė.

10 Xhami le tė ndėrtohen po nuk mjaftuan 20 e po pat nevojė edhe 30 tjera le tė ndėrtohen se mua as nuk mė hin gja nė xhep e as del gjė pi xhepit, por mos tė manipulohet rinia jonė pėr qėllime tė profitervė politik a ekonomik!

murrizi
10-03-12, 17:11
Thuajuni atyre:
Flliqėsinat me te medha janė duke u bėrė nė emer tė besimeve dhe humanizmit !

premium
10-03-12, 17:33
Thuajuni atyre:
Flliqėsinat me te medha janė duke u bėrė nė emer tė besimeve dhe humanizmit !
Banu djali i mire dhe inkuadrohu per kontribimin e xhamise .

Alima
10-03-12, 18:23
Banu djali i mire dhe inkuadrohu per kontribimin e xhamise .

...

Lere mos e ngushto , i ka qellu zemra e vogel !


.

Zero Cool
10-03-12, 19:03
Hallall, a jane ne prishtine qeta a ?

...


Nuk eshte me rendesi a ka xhamia , me rendesi eshte a ka xhemat , ....mashAllah !


http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/429898_10150842637052656_129077742655_12605748_420 163166_n.jpg
.

Alima
10-03-12, 19:21
Hallall, a jane ne prishtine qeta a ?

...

hahaha... ani shihja shkresen ZC http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


N'Matiēan eshte http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif... Turqi , a Likove ... tani ec e qelloja !


PS. mos me mua , nuk te dheze , bile ti e di :)


.

Zero Cool
10-03-12, 19:23
Pasha Hazreti Isėn a.s., sbana hajgare veq pyta a ņ n`Kosove a jo ?


...

hahaha... ani shihja shkresen ZC http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


N'Matiēan eshte http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif... Turqi , a Likove ... tani ec e qelloja !


PS. mos me mua , nuk te dheze , bile ti e di :)


.

Alima
10-03-12, 19:29
Pasha Hazreti Isėn a.s., sbana hajgare veq pyta a ņ n`Kosove a jo ?

...

Ani a s'ban une me ba hajgare ndojhere , a?!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

....shihja be'n kush , shihja Zc http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

Zero Cool
10-03-12, 19:31
...

Ani a s'ban une me ba hajgare ndojhere , a?!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

....shihja be'n kush , shihja Zc http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

ban, ban, po tregom a o ne KS a ku o qekjo foto?

Alima
10-03-12, 19:36
ban, ban, po tregom a o ne KS a ku o qekjo foto?

...

Ah !
Konfidenciale ... sipas numrit rendor 128/96***2357/37.

Tejet diskret!
.

murrizi
10-03-12, 19:56
...

Lere mos e ngushto , i ka qellu zemra e vogel !


.

Ti a hajgare po bajshe Alma a ?
Bije me kto sene nuk bohet hajgare.
Saktesisht dy me gjana nuk bohet hajgare:

Me fe e para, dhe e dyta........ spo muj e them.

Arb
15-03-12, 23:20
Pyetje!

Keta te katit te 2-te dhe 3-te, a e kane ndermend me e nshu parashuten, a me ia msy me kry asfaltit?

Zero Cool
30-03-12, 18:45
Une per veti hala se kam kuptu ku do te ndertohet Xhamia e madhe, edhe mire qe do te ndertohet sepse vertete Prishtines i mungojne xhamite .http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/409122_366667730014532_212004045480902_1587015_161 3321540_n.jpg

Zero Cool
26-06-12, 16:14
26-06-2012

Prona pėr xhaminė e re nė Prishtinė ėshtė bartė tek BIK-u.

Makresh
27-06-12, 07:39
Prishtinės jo 1 xhami, por me se paku edhe 40 xhamia i mungojnė.

Xhamia e cila do te ndertohet ne afersi te postės, nuk e konsideroi si xhamin e madhe. Xhamia e madhe eshte tere nje kompleks Islamik ku do te zhvilloheshin edhe aktivitete tjera kulturore, pos fonksionit te kryerjes se faljes se namazit !


http://www.algerie1.com/wp-content/uploads/2011/02/La-Grande-Mosqu%C3%A9e-dAlger.jpg

Arb
02-07-12, 22:49
Sa me shume xhami, as me shume njerez pa tru, aq me shume njerez te semure nga ideologjia magjupe fetare...

Prishtina po i kthehet territ...

Dardani_K1
13-09-12, 00:03
Me sa degjova po bahet perurimi i xhamis se madhe ne Prishtin ishalla ashte me hajr me gezim e ishalla nuk bajn me inat me thanen veq qe u ba katedralja edhe na me inat po e bajna por ishalla bahet nisja e kesaj Xhamije ne emer te Allahut se vetem ashtu bahet kabull, por sa e lexova nje artikull myftija i Kosoves e kishe qiten menjeher xhirollogarin me dhanen pare dhe sa e morra vesh po dojke me kushtue ky projekt 25.000.000€ e qe besa sedi a kane naj fare buugjeti bashkesia islame e Kosoves ajo apo nashta kane marren fare premtimi nga Arabet se vetem me dhanjen e ndihmave nga populli skan me u ba kjo shume kurre dhe paska me zgjat deri te kryhet nja 8 vite. Skam asgja ngritjes se Shpis se zotit ku besimtaret do te shkojn me u luten ama 25.000.000€ jane shume e madhe per gjepat e ceket te popullit tane qe skemi se ku me i marren me e ndertu kete shpi te Allahut sedi se ku e kane pasen cilin keta te BIK-ut edhe njeher po ju them ishalla me hajr e me te mira e perfundon ndertimi i saj sa ma shpejt.

Dardani_K1
13-09-12, 00:09
Mė 8 tetor vihet gurthemeli i xhamisė qendrore nė Prishtinė Printoni E-mail

Prishtinė, 10 shtator 2012

Image
Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, njofton besimtarėt, opinionin e gjerė dhe tė gjithė tė interesuarit se ditėn e hėnė mė 8 tetor 2012,me njė manifestim solemn do tė vendos gurthemelin e Xhamisė Qendrore nė qendėr tė Prishtinės.

Pėr kėtė qėllim janė kryer tė gjitha punėt dhe procedurat e nevojshme, si dhe ėshtė formuar njė trupė punuese qė do merret me pėrgatitjen e manifestimit.

Ndėrtimi i xhamisė sė re nė Prishtinė ėshtė njė nevojė e kahershėm pėr kryeqendrėn tonė, ka dashtė Zoti qė tani tė krijohen kushtet dhe mundėsitė qė tė nisim realizimin e njė projekti tė madh pėr vendin, Bashkėsinė Islame, besimtarėt dhe kryeqytetin tonė.

Fillimi i realizimit tė kėtij projekti madhorė ėshtė mundėsuar vetėm pasi Kryetari i Prishtinės, prof. dr. Isa Mustafa, Bordi i Drejtorėve dhe Asambleja komunale e Prishtinės iu pėrgjigjėn pozitivisht kėrkesės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, duke ndarė truallin pėr xhami, pėrse i falėnderojmė publikisht.

Pėr t'u realizuar projekti i Xhamisė sė re, qytetarė tė nderuar neve na duhet pėrkrahja dhe mbėshtetja e juaj morale e materiale.

Pėr kėtė qėllim, Kryesia e BIK ka hapur llogari rrjedhėse nė ProcCredit Bank, TEB dhe nė Banka Ekonomike, ku tė gjithė tė interesuarit mund tė japin kontributin e tyre.

Llogaritė rrjedhėse:

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės - Xhamia Qendrore Prishtinė

ProcCredit Bank 1115117903010176

TEB 2011000057936297
Banka Ekonomike 1401000000659391

Zero Cool
24-09-12, 17:09
Dėnohen kėrcėnimet dhe ndėrtimi pa leje i xhamisė nė Matiēan


Iniciativa pėr Progres si organizatė qė monitoron punėn e komunės sė Prishtinės (INPO) dėnon sjelljen e pahijshme ndaj medieve dhe kėrcėnimet qė i janė bėrė pėrfaqėsuesve tė komunės sė Prishtinės nė rastin e pėrpjekjeve pėr ndalimin e punimeve nė ndėrtimin pa leje tė njė xhamie nė lagjen Matiēan, ku Bashkėsia Islame e Kosovės ka nisur punimet pa lejen pėrkatėse dhe nė kundėrshtim me ligjin.


“I bėjmė thirrje Bashkėsisė Islame tė Kosovės qė tė distancohet nga sjelljet dhe deklarimet e Kryetarit tė Bashkėsisė Islame pėr komunėn e Prishtinės, Bahri Sejdiu, i cili ka cenuar ligjin, ka kėrcėnuar dhe ka nxitur urrejtje ndaj drejtorit tė Inspektoratit tė komunės, Muhamet Gashi”, thuhet nė njė komunikatė tė INPO-s.

INPO pėrmes kėsaj deklarate mbėshtetė veprimin e organeve komunale kundėr ndėrtimeve pa leje dhe uzurpimit tė hapėsirės publike nė komunėn e Prishtinės. Sipas kėsaj iniciative, bashkėsitė fetare nė Kosovė duhet tė jenė promotorė tė sundimit tė ligjit dhe shembull i respektimit tė shtetit, por jo e kundėrta.

”Kushtetuta e Kosovės e pėrcakton qartė vendin si njė shtet sekular dhe neutral ndaj tė gjitha pėrkatėsive fetare dhe ēfarėdo pėrpjekje pėr tė sfiduar kėtė karakter tė shtetit tė Kosovės pėrbėn shkelje tė kushtetutės”,.

INPO nuk ėshtė kundėr ndėrtimeve tė objekteve fetare pavarėsisht cilėt besim i takojnė ato, por legjislacioni nė fuqi duhet tė respektohet nga qytetarėt dhe bashkėsitė fetare.

Zero Cool
25-09-12, 18:55
Trualli u sigurua, por duhen 20 milionė euro pėr xhaminė nė kryeqytet


Prishtinė, 23.09.2012

Fillimisht bėnė probleme pėr lokacionin. E tash kur iu nda toka, Bashkėsia Islame e Kosovės e di vetėm datėn dhe shumėn sa mund tė kushtojė xhamia e re. Madje, nuk e di as si do tė duket ajo. Pėr kėtė, po bėjnė plan ta hapin edhe konkursin ndėrkombėtar pėr planin e xhamisė. Por, nuk e kanė kryesoren - paratė. Pėr t’i siguruar ato, kanė hapur llogari bankare nė tri banka tė Kosovės dhe kanė bėrė njė marrėveshje me Postėn dhe Telekomin e Kosovės (PTK), nė mėnyrė qė ajo tė mundėsojė mbledhjen e parave edhe nėpėrmjet thirrjeve telefonike.

Janė kėto dy mėnyra, nga tė cilat kjo bashkėsi shpreson se do t’i bėjė tė gjitha tė hollat pėr xhaminė e re qė do tė ndėrtohet afėr PTK-sė nė Ulpianė. Dorėn e kanė shtrirė kah populli.

Resul Rexhepi, sekretari i Kryesisė sė BIK-ut, thotė pėr “Express” se tash pėr tash tė gjitha shpresat i kanė vetėm te qytetarėt.

“Kush do dhe shpreh vullnet pėr ta ndihmuar ndėrtimin e kėsaj xhamie, tash e ka njė mundėsi”, thotė ai pėr Express.

Aktualisht, sipas tij, kjo ėshtė forma e vetme nga e cila BIK-u pret t’i bėjė tė hollat pėr qėllimin e ndėrtimit tė xhamisė.

“Ky ėshtė hapi i parė. Tė shohim se si po shkon. Nėse nuk mblidhen paratė, duhet shikuar ndonjė mundėsi tjetėr”.

E pėrveēqė nuk e dinė se si do tė mblidhen paratė pėr xhami, Bashkėsia Islame ende nuk ka as plan ideor se si do tė dukej ajo xhami. Megjithatė, sipas pėrfaqėsuesve tė Bashkėsisė Islame, sė shpejti do tė hapet konkursi ndėrkombėtar pėr planin ideor.

Resul Rexhepi, sekretar nė Kryesinė e Bashkėsisė Islame, thotė se nga momenti i marrjes sė kėtij vendimi, kanė filluar pėrgatitjet e nevojshme pėr ndėrtimin e xhamisė. Fillimisht, sipas tij, kanė rregulluar ēėshtjen e bartjes sė pronėsisė nga Komuna te Bashkėsia Islame pėr tė vazhduar pastaj me pėrgatitjen e terrenit.

Megjithatė, pėr kundėr faktit qė vendimin pėr ndėrtim e kanė marrė nė shkurt, ai pranon qė ende nuk kanė projekt ideor ku mund tė dihet planimetri i objektit tė ri tė xhamisė.

“Tani jemi aktualisht nė fazėn e pėrshkrimit tė detyrave programore nė mėnyrė qė sa mė shpejt tė shpallim njė konkurs pėr hartimin e projektit ideor. Konkursi do tė jetė ndėrkombėtar dhe pas mbarimit tė konkursit mund tė dihet mė pėr sė afėrmi gjendja gjegjėsisht planimetria e objektit tė ri, tė cilin do ta ndėrtojmė nė kėtė hapėsirė”, sqaron sekretari Rexhepi.

“Madje mund tė themi se akoma nuk jemi maksimalisht tė pėrgatitur, por megjithatė ne kemi vendosur qė mė 4 tetor tė kėtij viti simbolikisht ta vėmė gurin themeltar pėr ndėrtimin e kėsaj xhamie”, ka thėnė Rexhepi.

Para se tė kėrkojnė ndihmė nga qytetarėt, Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava ka thėnė se ndėrtimi i xhamisė sė re nė Prishtinė mund tė kushtojė rreth 20 milionė euro. Fillimisht ai ka kėrkuar qė Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK) tė financohet nga buxheti i shtetit.

“Ėshtė imediate tė rregullohet ēėshtja e financimit tė BIK-ut dhe bashkėsive tė tjera fetare qė jetojnė nė Kosovė”, pati thėnė Tėrnava.

Arb
26-09-12, 22:28
20 Milione?

Me 20 milione mund te behen 20 milione gjera me te mira se sa ndertimi i nje shtepie te pastrimit te trunit.

Zero Cool
08-10-12, 18:58
Qe, ja filloi edhe kjo, hajde urime.


Vendoset gurthemeli i xhamisė qendrore nė kryeqytet


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.1008135443211_m.jpg


Me njė ceremoni, nė tė cilėn merrnin pjesė zyrtarėt mė tė lartė tė vendit dhe tė Ipeshkvisė sė Kosovės, sot nė kryeqytet iu vu guri i themelit Xhamisė qendrore nė kryeqytet. Nė hapėsirėn midis Postės kryesore dhe Shtėpisė sė Shėndetit, nė Ulpianė, tullat e para i vendosėn presidentja Atifete Jahjaga, kryeparlamentari Jakup Krasniqi, kryemyftiu Naim Tėrnava, kryeministri Hashim Thaēi dhe kryetari i Prishtinės Isa Mustafa.


Ceremonisė sė fillimit tė ndėrtimit tė kėtij objekti, aq tė kėrkuar nga besimtarėt islamė, i paraprinė fjalimet e kryemyfitut Tėrnava, tė kryeparlamentari Krasniqi dhe tė kryeministrit Thaēi.

Ata vlerėsuan kėtė moment tė rėndėsishėm pėr besimtarėt e kėtij konfesioni dhe pėr vendin, ku liritė fetare e kombėtare pėrbėjnė shtyllat themelore tė demokracisė.

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, duke uruar, rikujtoi edhe respektimin e besimit tradicional tė myslimanėve nė Kosovė dhe nevojėn qė tė mos pengohen sektet ekstremiste.

“Prishtinės ju ka dashur njė xhami me pėrmasa tė tilla, dhe se Kosova po hap rrugė tė reja edhe pėr kultet fetare. Prishtinės ndoshta deri mė sot i ka munguar njė xhami e pėrmasave tė tilla, pėr tu siguruar hapėsirė tė mjaftueshme qė besimtarėt tė kryejnė nė Kushte Minimale ritet fetare. Kosova e lirė e pavarur dhe demokratike po hap rrugė tė reja pėr tė gjithė, edhe pėr kultet fetare”, ka theksuar Krasniqi, transmeton Koha.net.

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, ka uruar vėnien e gurthemelit tė Xhamisė nė Prishtinė, duke thėnė se edhe pse Kosova ėshtė shteti mė i ri nė Botė, populli i Kosovės ka njė traditė tė gjatė tė tolerancės dhe harmonisė ndėrfetare.

“Kosova shtet i ri, mirėpo ėshtė njė shembull pėr rajonin dhe botėn pėr harmonin ndėrfetare. Ky fakt bėhet edhe mė i rėndėsishėm kur nė kohėn e sotme ēėshtja e bashkėjetesės sė kulturave dhe feve ėshtė njė ndėr sfidat mė tė rėndėsishme qė po kapėrcen bota jonė nė saje tė procesit tė globalizmit, i cili ka ofruar dhe ngjitur dallimet kulturore dhe fetare”, ka thėnė kryeministri Thaēi.

Artisti
08-10-12, 21:09
A kanė naj plan?.

Dardanesha
09-10-12, 09:38
Xhamia e re :biggrin:

Zanzi/M
17-10-12, 18:47
Urime besimtarve Musliman nisja e Xhamise. Eshte mire qe u realizu kerkesa e tyre..

AlbaSoft
17-10-12, 20:10
20 Milione?

Me 20 milione mund te behen 20 milione gjera me te mira se sa ndertimi i nje shtepie te pastrimit te trunit.
A gjall Koke ti o Trim i xhafes Avni Rrustem t`kem ty bre ... nuk ka njeri me bajat me pa sens se ti n`ket forum Patriot me Bateria Kineze je ti asgje me shum ose me pak ..

C`ka t`pengon ty Xhamia kur ty nuk t`pengoj Katedralja ...
Mos Deshte keto 20 milion ti investojn ne ndertimin e Bordeleve neper Prishtine qe mu duk prishtina si Amerika.

Gjumashja
26-10-12, 10:14
djathtas e kom xhamin e re, dhe majtas katedralen

LaCoStA
26-10-12, 14:50
djathtas e kom xhamin e re, dhe majtas katedralen

E qka ju ke hi n'mes ti? :tongue:

Ishalla ko me pas shume xhematė, sa qe nuk ko me i nxan Xhamia

e-uritura
28-10-12, 19:15
E dini receptin e muslimanit ekstremist?

1. Truri hiqet komplet nga kafka e kokės
2. Kuran-i futet nė tė (kafkėn e kokės)
3. Bandazha sillet rreth e rreth kokes
4. Dėrgohet nė publik!

AlbaSoft
28-10-12, 19:46
E dini receptin e muslimanit ekstremist?

1. Truri hiqet komplet nga kafka e kokės
2. Kuran-i futet nė tė (kafkėn e kokės)
3. Bandazha sillet rreth e rreth kokes
4. Dėrgohet nė publik!
Cka i oj rrot kolice

premium
28-10-12, 20:31
E dini receptin e muslimanit ekstremist?

1. Truri hiqet komplet nga kafka e kokės
2. Kuran-i futet nė tė (kafkėn e kokės)
3. Bandazha sillet rreth e rreth kokes
4. Dėrgohet nė publik!
Sa je ne disponim me kontribo per xhamine moj manuqaqe , hajt se ta dhuroj nje pale tespie .

Psikologu
29-10-12, 20:54
Xhamia e re - njė veprim antishqiptar
Nga Krist Gjinaj
Pas shumė zhurmash, protestave neper rrugė sikur tė ishte Afganistan apo Pakistan , u vu gurėthemeli i xhamis nė Prishtinė, dhe kjo , nga ana e muslimanve shqiptarė trajtohet si e panevojshme dhe vetem njė inati kunder ndertimit tė Katedrales nė Prishtinė dhese, nevoja pėr ndertimin e xhamisė nuk ishte e madhe pasi nė Prishtinė janė afer 20 xhami tė cilat nė fakt , pėrdoren vetem nė kohen e festave tė bajramit.Edhe pse, perleshjet ne mes tė klerit musliman janė tė shpeshta dhe bien nė ndesh me tolerancen fetare, myftiu Ternava prapė deklarohet se islami ėshtė fe e paqes, duke harruar se paqen njeriu duhet tė e zbatoh dhe tė e kėrkon nė brendesi e pastaj tė e proklamon diku jashtė, por kjo paqe mungon , sepse Kurani urdheron cdo here pėr luftė kunder jomuslimanve.Edhe qytetaret e Prishtines do tė e ndjejnė veten tė mashtruarė dhe tė zhgenjyer kur ezani i kėsaj xhamie do tė u prish gjumin si cdo here, dhese , me ketė akt, Kosoves i janė cunguarė rruget pėr hyrje nė boten Evropjane, kjo ėshtė mėse e qartė.
Ėshtė shumė mė rėndesi tė ceket se shqiptaret e besimit tė krishterė me ketė rast, tregojnė dhe treguanė si cdo here kulturen,tolernacen dhe shpirtin e tyre tė vertet kombetarė dhe fetarė,sepse, ata nuk shkruan libra, nuk dolen nė protesta dhe nuk ofenduanė askėnd pėr shkak tė ndertimit tė xhamis qė ėshtė njė simbol i trashegimisė pushtuse turko-osmane e cka nė fakt, disa shqiptarė musliman nuk lanė asgjė pa vepruar nė kohen e gurthemelit pėr Katedrlane e Prishtines.
Tė e mbashė armikun aferė, duke i rrespektuarė fen, kultin dhe trashegimin , kjo nuk e benė askėnd shqipėtarė por e vendos nė shkallen mė tė ulet, nė shkallen e njė tė shituri qė pasi ka shitur tė parėt e vetė, shpirtin,gjakun e derdhurė,shet edhe gjuhen , fen dhe kulturen, e cka s“do tė shiste mė teper.Kėtė e dijnė por me ketė "krenohen" .
Duke e percjellurė ketė ndodhi, si cdo here, ishte e cuditeshme se hoxhallaret bertisnin nė gjuhėn arabe dhe askush si merrte vesh ,edhepse, kjo ėshtė qeshtje e tyre,ndersa nė anen tjeter, mjekrroshet wehabistė bertitnin kunder Presidentes Jahjaga se ajo e paska ofendurė Kuranin dhe Sheriatin.
Cka ka kėtu tė ofendohet Kurani dhe Sheriati kur ata nė vetvete janė tė ofenduarė.Kemi pasqyren para vetes, e kush deshiron , mundet edhe tė shikohet nė pasqyrė, nese jo, ėshtė pasqyra eletronike e cila sot na e deshmon jeten dhe jetesen nėn ligjet e Kuranit dhe Sheriatit.Na deshmon "paqen " islame dhe qellimin xhihadistė tė tyre tė trasheguarė me shekuj.
Tė gjitha faktet qė sjellen nga Kurani, nuk janė aspak tė pranuara pėr jetesen nė token shqiptare e sidomos ne token Evropjane dhe nuk janė aspak fakte qė vertetojnė pėr ndonjė tolerancė nderfetare me besimet tjera.As nė boten islame, nuk mirpritet jetesa nen ligjet Kuran e Sheriat , por sistemi diktatorial fetarė i obligon qė tė jetojnė ashtu.
Ne kemi me qindra raste dhe tė dhena qė flasin rreth kėsaj , kemi edhe numrin e tė burgosurve neper shtetet islame qė janė kunder jeteses nėn ligjet islame, dhe nė kėto ditė tė fudnit, kemi edhe raste kur grat e botes islame djegin edhe ferexhet e tyre pėr shprehje tė mospajtimit tė trajtimit tė tyre si qenje njerzore nga ana e burrave dhe e ligjit.
Mos tė merren parasysh e as mos tė flitet se ne me shekuj kemi treguarė tolerancė fetare nder shqiptarė,sepse nuk egziston asnjė fakt qė flet se shqiptarėt me tė vertet ishin islamizuarė total nė islam , por faktet flasin se pėr shkak tė friges, shtypjes , ata jetuan jashtė si musliman e nė shtepi si tė krishter dhe pasi e mbanin veten si krishterė tė fshehurė, ta nuk kishin arsye qė tė urrenin fen e tyre dhe tė mbronin islamin i cili me dhuna tė ndryshme u ishte obliguarė dhe detyruarė .
Sjellja e shumė hoxhallarve nga vendet e ndryshme jashta territorit shqiptarė,dhe nga vetė hoxhallaret e shitur shqiptarė, ndikoj qė popllin e pashkolluarė shqiptarė tė e bind se ėshtė musliman dhe asgjė tjeter dhe se feja e "vertet" ėshtė islami.Njeriu pa shkollė nuk kishte aq shumė njohuri tė e kuptonte se me tė vertet cka ėshtė islami e nėn ligjet islame, mori permas hakmarrja, vrasja dhe shitblerja e gjinis femrore sikur tė ishte njė kafshė tregu dhe hasmeria me popujt e tjerė tė Ballkanit dhe tė Evropes qė ishin tė besimit tė krishterė.

Psikologu
29-10-12, 20:55
Nė gjashtė shekuj roberi,analfabetizem, shtypje, shprengulje e dhunė, shqiptaret mbijetuan . duke u shkelur nga spijunet dhe sherbetoret e pashallarve shqiptar dhe dhunes nga sistemi dhe ligji osmano-islam.Janė tė panumruarė shqiptaret qė u interrnuan neper vendet e Azisė e Afrikes nga gjyqet islamo-osmane, janė tė panumerta femrat shqiptare qė u moren dhe u shiten neper botėn islame , janė tė panumerta varret e shqiptarve qė ishin ushterė nen petkun e sulltanit ku ishte obligim sherbimi ushtarak dhe ne ketė shermim ushtarak , ishte obligim mesimi i fes islame, falja e vakteve dhe shumė tipare tė tjera islame, e kjo ėshtė dhunė e cila mbi shumė tė tjera flet pėr perhapjen e islamit me dhunė.Sherbimi ushtarak nuk ishte me i shkurter se pesė vjet, e dikush u kthye e dikush jo, e ata qė u khtyen , ishin me tru tė shperlam dhe ishin akoma nen sherbimin e taborrit sulltanor.Janė tė njohura dhe tė argumentuara faktet se sa shqiptarė ishin ushtarė tė sulltanit e qė shkelnin e vrisnin neper vendet e ndryshme tė botes.Por janė tė njohura edhe faktet se shumė shqiptarė u benė shpesh krah me shtetet e krishtera qė tė e rrexojnė sulltanin dhe tė lirohen nga zgjedha osmane, sidomos ne luften e Austris dhe Perandoris Osmane ku luftėn mė tė gjatė shteti osman e zhvilloi nė ketė kohė Kjo liuftė filloi nė vitin 1683. Pretekst ishte pėrkrahja qė i bėri Austria grupit kundėrosman qė kėrkonin lirin e tyre. Ushtria osmane arrinte mbi 170 000 veta kurse ushtria austro-polake deri 63.000 veta. Nė ushtrinė osmane pėrpos ushtarve shqiptarė tė obliguarė pėr sherbimin ushtarak, ishin marrė me forcė edhe shumė shqiptarė qė nuk kishin kapur kurrė armė me dorė. Ushtria osmane me nė krye me sulltan Mehmetin IV dhe vezirin e madh, Kara Mustafa pashėn, hynė nė territoret hungareze qė ndodheshin nėn Austrin ku nė ketė rast, sulltani synonte tė e merrte Vjenėn.Por Vjena nuk mirrej aq lehtė.Duhet pėrmenduarØedhe faktin se nė anen e Vjenes gjindeshin edhe shqiptaret tė cilet kishin rrokur armet pėr tė u liruar nga zgjedha osmane e sidmos malsoret qė njihen shumė pėr trimerin e tyre.
Siq e dimė,rrethimi i Vjenės zgjati mė shumė se dy muaj ku ketė e mbronin 13.000 veta si zejtarė, studentė, banorė tė tjerė e fshatarė tė krahinave pėrreth. Edhepse nuk ishin tė armatosur mirė ata i qėndruan ushtrisė osmane deri ne momentin e fundit Gjatė sulmeve pėr pushtimin e Vjenės sulltani humbi pothuajse gjysmen e ushtrisė. Mė 12 shator ushtria osmane u sulmua edhe nga njė ushtri e tjeter prej 25.000 vetėsh e cila ishte pėrbėrė nga polakėt, ukrainas dhe kazakė e komanduar nga mbreti polak Jan Sobeski, ku nė ketė rast osmanėt pėsuan disfatė tė madhe duke lanė 20.000 tė vrarė. Veziri i madh mezi shpėtoi kokėn dhe u tėrhoq nė Beograd. Pėr dezertimin e tij ai u ekzekutua me urdhrin e sulltanit. Mbreti polak ndoqi ushtrinė gjatė tėrheqjes dhe e theu atė edhe njė herė nė Brigjet e Danubit. Kjo disfatė e ushtrisė osmane ngjjalli shpresa pėr dėbimin e osmanėve nga Evropa e krishterė. Por realizimi i kėsaj shprese kėrkonte bashkimin e forcave tė disa sheteteve tė krishtera dhe pėr ketė qellim u formua edhe bashkimi i krishterė qė njifet me emerė si Lidhja e shejtė ose e quajtur edhe ndryshe aleanca e shenjte e cila nė vitin 1684 u krijua pėr njė luftė dhe njė koalicion tė pėrbashkėt kundėrosman e nė ketė koalicion merrnin pjesė Austria, Polonia, Venediku, Malta dhe pas dy vjetėsh hyri edhe Rusia.

Psikologu
29-10-12, 20:56
Pas shumė humbjeve dhe bashkimit tė krishterve kunder osmano-islameve,gjendja e shtetit osman ishte keqėsuar edhe mė shumė. Nė ketė kohė ushtria osmane llogaritej rreth 300 000 veta, kurse nė tė vėrtetė ajo nuk i kalonte as 60 000 veta sepse numrin e ushtarve e zvogluan shqiptaret tė cilet kaluan nė koalicion me shtetet e krishtera e tė vetmit qė kishin mbeturė akoma nėn komanden osmane ishin disa spahinjet shqiptarė tė cilet nuk kishin asnjė pėrvojė lufte pėr perdorimin e armeve.Por ne vitin 1686 forcat e Lidhjes sė shejtė e filluan luften prapė kunder perandoris osmanedhe duke korrur fitore mbi ushtrit islame,ushtritė austriake morėn Budėn qė kishte 160 vjet qė ndodhej nė duart e osmanėve, mė pas thyen nė Mohaq ushtrinė osmane, nė vendin ku mė 1526 u vendos fati i Hungarisė dhe pushtuan Beogradin. Nė Vidin pranė Danubit, u thye edhe flota osmane. Nė pėrparimin e shpejtė tė ushtrisė austriake ndikoi edhe qėndrimi i ushtrisė osmane e cila u zvoglua shumė sepse jeniqerėt dhe njė pjesė e ushtarėve tė kategorive tė tjera u rebeluan e braktisėn frontin dhe u kthyen nė Stamboll. Ushtria veneciane u hodh nė sulm nė More dhe nė Dalmaci. Brenda njė kohe tė shkurtėr nė duart e venecianėve ra gjithė Moreja.Nė suksesin e forcave tė Lidhjes sė Shenjtė ndikoi dhe lufta clirimtare e popujve tė Ballkanit pėr tė hjekur qafe zgjedhėn osmane. Nė ketė kohė numri i ushtarve nė kohen e Lidhjes sė shejtė ishte edhe me i madhė sepse tash edhe me shumė u ngritėn serbet, bullgart, greket dhe shqiptarė duke iu pėrgjigjėn thirrjes sė perandorit austriak pėr tė luftuar kundėr osmanėve.
Shqiptaret e angazhuarė pėr lirin e tyre nga zgjedha islamo-osmane treguan njė anagzhim shumė tė madhė duke u lidhur me boten e krishtere dhe ne kėtė kohė, angazhimi i shqiptarėve nė anėn e austriakėve u bė mė i dukshėm nė pranverėn e vitit 1689, kur konti Ludvig Badeni, komandant i frontit austriak vendosi tė pushtonte Nishin dhe nėpėrmjet Prokupjes tė kalonte nė Kosovė.
Kjo kalesė do tė shkonte nėpėrmjet Prizrenit dhe Kukėsit ku ai deshti tė dilte edhe nė Shkodėr e nė detin Adriatik me qellim pėr tė ndarė Bosnjėn e Hercegovinėn nga Porta e Lartė.
Thirrjet e veqanta pėr bashkimin e tė krishterve kunder islamit dhe osmaneve i bente konti i Badenit duke i thirrur popujt e Ballkanit pėr t’u bashkuar me ushtrinė e tij. Kur forcat e krishtera ushtarake hynė nė tokat ballkanike,me kėto forca u bashkuan serbė, bullgarė, grekė e shqiptarė. Nė kėtė kohė, afėrsi tė Nishit u zhvillua njė betejė e ashpėr (24 shtator 1689), e cila pėrfundoi me fitoren e austriakėve dhe tė aleateve tė tyre.Nė keØte luftė tė pėrgjakurė, osmanėt lanė nė fushėn e betejės 10 000 tė vrarė dhe shumė e shumė tė plagosurė.
Menjeherė pas kėsaj fitoreje ushtria austriake u nda nė dy pjesė: e para e komanduar prej kontit tė Badenit i cili u nis drejt Vidinit nė Bullgari ,ndersa pjesa e dytė ishte me gjeneral Pikolominin nė krye i cili u nis pėr nė Kosovė, ku u prit me njė ngrrohtesi tė madhe nga shqiptarėt.Disa " historian " shkruajn se nė atė kohė ishin kryer disa masakra kunder shqiptarve tė besimit islam , mirpo, kėto tė dhena janė shumė tė paverteta sepse bazuarė ne numrin e pjesėmarrsve , del nė shesh se nuk kishte njė shifer qė do tė numronte shqiptarė tė besimit musliman vetem se emri i tyre ishte i ndrruarė me dhunė, feja dhe dashuria pėr fen e tė parve ishte si cdo here nė zemrat e tyre e pėr ketė shkak, shqiptarėt ishin gati tė pranonin mbrojtjen e perandorit austriak qė llogaritej si nė mbrojtes i tyre dhe udheheqes nė luften kunder hordhive islamo-osmane.
Nė krahun e luftes dhe pėr mbrojtjen e perandorit austriak ishin edhe shqiptaret e Kelendit tė cilet kishin respekt tė madhė pėr Austrin por edhe gėzonin respekt tė madhė nga vetė Austria.. Deklaratat e shqiptarve se janė me perandorin dhe do tė i qendrojnė nė krah njihen zakonishtė kur ai (Pikolomini) hyri nė Prishtinė e me ketė rast 6 000 shqiptarė ortodoksė u bashkuan me austriakėt. Pėr bashkimin e kėtyre shqiptarve ortodos, "historianet " kan manipuluarė duke i quajturė kėta si serb , e nė fakt kėta ishin shqiptarė.Nė grupet e bashkuara kunder sistemit osmano-islam ishin edhe shqiptaret e tjerė tė cilet me dhunė ishin konvertuarė nė islam.Mikpritja dhe bashkangjitja me Pikolominin ishte e pranishme kudo nė Kosovė e sidomos nė Prizren kus shqiptaret e priten me nderime dhe duke i dal pėrpara me tufa lulesh.Njė bashkangjitje e shqiptarve me Pikolominin njihet ne numrin prej 5000 vetesh tė cilet sė bashku me Imzot Pjeter Bogdanin e pershendeten me tė shtena armesh.Nė ketė rast , kerkesa e gjeneralit ishte qė shqiptarėt tė hynin nė ushtrin austriake dhe t“u bindeshin ofeicerve austriakė e sė bashku me kėta tė mbanin edhe armė, e tė tjeret qė nuk ishin tė aftė pėr luftė tė ktheheshin nė shtepi , pasi ne mesin e tyre kishte edhe gra e femij e pleqe qė kishin dalur tė luftonin pėr lirimin e vendit tė tyre.Njė bashkangjitje e shqiptarve me ushtrine austriake deshmohet edhe ne burimet austriakee angleze tė cilat me njė gjuhė deklarojnė se nė ushtrin e Pikolominit ishin mbi 20.000 shqipėtarė e nė ketė llogaritje futen 5000 veta ishin nga Prishtina,3 000 nga Peja,6 000 nga Klina 6 000 nga Drenica dhe 8000 nga Prizreni.Kjo deshmon se shqiptaret nuk e donin islamin as sundimin osman dhe lidheshmeria me tė krishteret tjerė ishte njė domosdoshmeri pėr fitoren e tyre tė mėtutjeshme.Mirpo, ata qė kishin shiturė veten pėr psuri e prestigj nė shtetin islamo-osman ishin kunder kėsaj lidheshmerie dhe nuk deshironin shkeputjen dhe lirin nga perandoria osmane, por kjo ishte vetem njė tradheti dhe asgjė me shumė.

Psikologu
29-10-12, 20:56
Luften pėr liri nga osmanet do tė e vazhdonin edhe ata shqiptarė tė tjerė tė cilet ishin akoma tėpalidhur me ushtrinė austriake dhe vazhdonin kryengritjen kunder forcave osmane. Por , nderkohė, kur forcat austriake hynė nė Prizren, atehere 3000 kryengritės shqiptarė morėn Pejėn.
Kur gjenerali austriak shkoj pėr nė Shkup me 25 tetor 1689 edhe atje shqiptarėt e shprehėn gatishmėrinė e tyre pėr tė hyrė nėn mbrojtjen e austriakėve dhe pėr ketė njė grup luftetaresh nga Shkupi u nis drejt Tetovės pėr tė liruar krahinėn nga forcat osmane. Kėto tė dhėna tė lartėshkruara konfirmohen edhe sipas burimeve osmane ku aty shkruhet se me austriakėt ishin tė bashkuar Peja, Prizreni, Tetova, Shtipi, Prishtina, Vuciterna, Kosova Pazari i ri ,Mitrovica, Shkupi, Qiqaku, Plevla, Jagodina, Kumanova etj.Si shkrova mė lartė, shqiptaret nuk e donin islamin, nuk e donin sheriatin , nuk e donin sundimin osmano-islam, sepse ky sundim u kishte mohuarė tė gjitha tė drejtat , i kishte shkombtarizuarė, u kishte nderru emrin dhe mbiemrin , me njė fjalė kishte qellim tė i asimilonte dhe tė i shfaroste totalishtė.Janė tė shumta rastet e kaqakve shqiptarė tė cilet iknin maleve pėr tė mos u ra nė dorė ligjeve islame.Vlen tė permendet se nė kohen e luftes kunder perandoris osmane kishte shumė shqiptarė qė ishin ne vendet e ndryshme aziatike qė ishin ne sherbimin ushtarak atje se po tė ishin tė gjithė nė token e tyre , atehere numri i shqiptareve nė krahun e austriakve do tė ishte shumė e shumė mė i madhė.Por me largimin e austriakve nga toka shqiptare, atehere filloj presekutimi dhe masakrimi i pameshirshem ndaj shqiptarve , e nder tė masakruarit ishte edhe Imzot Pjeter Bogdani tė cilin tė zhveshur e terhoqen zvarrė neper rruget e Prishtines dhe kur u vorros nė varr, mbi varrin e tij u ndertua edhe xhamia qė gjindet sot e kėsaj dite.Ndertimi i xhamive mbi kishat shqiptare, mbi varrezat e krishtera ka qenė i zakonshem dhe i njejtė sikur ai i kishave serbe mbi kishat shqiptare.Tė dyja kėto, tash kėrkojnė dhe ngrisin zėrin qė tė jenė monumente historike, edhepse, serbet ishin ikupatorė , po cka duan shqiptaret qė kėrkojnė qė monumentet e okupatorve tė ruhen si tė pa prekura dhe cka duan shqiptaret qė tė u nderohet islami si njė fe " e paster " kur nė fakt , ne sherbimin e kesaj feje ishin cdo here tradhtaret dhe tė shiturit qė sot prapėseprapė thirren shqiptarė.
U futa pak nė histori vetem qė t“u deshmoj shqiptarve musliman edhe pse ata e dijnė ,se xhamiat janė njė trashegimi e sundimtarve dhe njė fe e imponuarė me dhunė, e do tė ishte dhe ėshtė mėkat qė tė tillat tė quhen si vlera shpirterore dhe kombetare shqiptare,kur nė fakt, kėto ishin nė krye tė shfarosjes totale tė shqiptarve dhe asimilimin total tė tyre, qoftė nga ana fetare, gjuhsore, kulturore etj.
Pėrderisa, pėr ndertimin e kishave e sidomos tė Katedrales nė Prishtinė, disa shqiptarė tė besimit musliman nuk lanė asgjė pa vepruar e pa vjellurė kunder ketij objekti fetarė qė nė fakt ėshtė autokton dhe apostolik nė token e lashtė shqiptare.Aq largė shkuan saqe edhe u botuan edhe libra e shkrime, dhe Naim Ternava vjellte vrer kunder shqiptarve katolik dhe kunder udheheqesis sė Ipeshkvis se Kosoves dhe kunder tė madhit e tė ndjerit dr Ibrahim Rugova.
Ata shkruan dhe ofenduanė, nenqmuanė , fyen ,edhepse nuk ishte pėr qudi, sepse kishte tė bente me kulturen e vendeve primitive islame qė e kan tė trasheguarė , ushqehen dhe rriten e frymojnė me atė,kishin tė benim me udhezimet dhe "edukaten" islame.
Pėrderisa, fundamentalistet islam , nė kohen e ndertimit tė Katedrales nė Prishtin flisnin pėr "ndjenjat e besimtarve islam " se u preken ndjenjat e muslimanve se qenka numer i madhė simbas tyre , ėshtė dhe ishte pėr qudi se si ata nuk turperohen e nuk u turperuan aspak kur e dinin dhe e dijnė se janė kėta qė shkelin mbi kishat e zhdukura shqiptare,bertasin neper xhamia tė cilat gjindeshin mbi kishen katolike shqiptare, dhe tash shtrohet pytja se me tė vertet ,a thua cfarė ndjenjash kombtare kan tė tillet kur dihet se kan qenė me shekuj bashkpuntorė dhe sahanlepirsa tė sundusit turk.Tė tillve , edhe nė keto ditė u them tradhetarė dhe asgjė mė shumė dhe kėshtu janė trajtuarė cdo herė ata qė kan shitur kombin dhe tė paret e vetė. Patriotizmi nuk ėshtė lufta vetem kunder sundimit ser por kunder cdo sundimi qė cenon dhe prek identitetin kombetarė-shqiptarė.

premium
30-10-12, 23:14
O shpyrt m... na lodhe mo me copy-paste , fol si burrat ja dy fjalė ???

Artisti
24-03-13, 21:59
Qender tregtare apo xhami?


Kjo pyetje po shtrohet si spesh, pas paraqitjes sė planit pėr xhamin nė Prishtinė.

http://gazetajnk.com/?cid=1,979,5108

.

Oqeani
31-03-13, 23:05
Gjrsa kishat u ndertuan pa be ze fare, xhamia na lodhi para se te ndertohet !

Makresh
03-04-13, 10:49
Gjrsa kishat u ndertuan pa be ze fare, xhamia na lodhi para se te ndertohet !

Mos t'kerkoi gje tye qe te lodhi kaq shume ?

Makresh
03-04-13, 11:16
Xhamia e re - njė veprim antishqiptar
Nga Krist Gjinaj
Pas shumė zhurmash, protestave neper rrugė sikur tė ishte Afganistan apo Pakistan , u vu gurėthemeli i xhamis nė Prishtinė, dhe kjo , nga ana e muslimanve shqiptarė trajtohet si e panevojshme dhe vetem njė inati kunder ndertimit tė Katedrales nė Prishtinė dhese, nevoja pėr ndertimin e xhamisė nuk ishte e madhe pasi nė Prishtinė janė afer 20 xhami tė cilat nė fakt , pėrdoren vetem nė kohen e festave tė bajramit.Edhe pse, perleshjet ne mes tė klerit musliman janė tė shpeshta dhe bien nė ndesh me tolerancen fetare, myftiu Ternava prapė deklarohet se islami ėshtė fe e paqes, duke harruar se paqen njeriu duhet tė e zbatoh dhe tė e kėrkon nė brendesi e pastaj tė e proklamon diku jashtė, por kjo paqe mungon , sepse Kurani urdheron cdo here pėr luftė kunder jomuslimanve.Edhe qytetaret e Prishtines do tė e ndjejnė veten tė mashtruarė dhe tė zhgenjyer kur ezani i kėsaj xhamie do tė u prish gjumin si cdo here, dhese , me ketė akt, Kosoves i janė cunguarė rruget pėr hyrje nė boten Evropjane, kjo ėshtė mėse e qartė.

Krist gjinija ka filluar t'i poston shkrimet e tia nen nofken e piskologit.

Si pjesėtar i besimit katolik qė je, ti vetem ēka e shpalos inatin tend dhe mllefin me te cilin jeton ndaj komunitetit musliman shqiptar. Shqiptaret ndertojn xhami = Xhamia anti-shqiptare ? Atėhere po e leme xhamijėn, dhe po e mbarojm kishėn ne oborr tė universitetit ? Hė piskolog ? C'thua ti ?! Duke e ditur se ne Prishtine jetojn diku 500 mijė musliman, ti si i paftyr qė je, merr guximin dhe ta sulmosh tolerancėn fetare duke pohuar se : "Edhe pse jemi tolerant, edhe pse jemi musliman, edhe pse po tolerojm turli far krist Gjaja qe t'na fyejn,... Kurani prap urdheron vrasjen e jo-muslimanėve" !

Kur'ani, nuk urdheron vrasjen e jo-muslimaneve ashtu sic te kan mesuar neper mesha ! Kur'ani urdheron vrasjen e kriminelit te ciles do fe qoft ai per te ven drejtėsin Hyjnore ! E ti nese pohon, se ne luft duhet te gjuhemi me lule, atehere duhet ta mbrosh kete tez !

Tjetra, kisha ne dit u ben puter mbi 300 x me kombanat e saja dhe askush nuk protestoi nga muslimanet per t'ju ndaluar kete rit fetar, kurse tye,.. nga rrota e s'emes qe je, e qe ke qere gabeli,.. po te pengojka Ezani 5x ne dite ? "Te lumt per tolerancen", ky fakt me ben te lumtur qe je minoritet, se do ja kaloje edhe Sllobodan Milloshevicit me keto mend qe "i ke"(ose s'i ke).


Ėshtė shumė mė rėndesi tė ceket se shqiptaret e besimit tė krishterė me ketė rast, tregojnė dhe treguanė si cdo here kulturen,tolernacen dhe shpirtin e tyre tė vertet kombetarė dhe fetarė,sepse, ata nuk shkruan libra, nuk dolen nė protesta dhe nuk ofenduanė askėnd pėr shkak tė ndertimit tė xhamis qė ėshtė njė simbol i trashegimisė pushtuse turko-osmane e cka nė fakt, disa shqiptarė musliman nuk lanė asgjė pa vepruar nė kohen e gurthemelit pėr Katedrlane e Prishtines.
Tė e mbashė armikun aferė, duke i rrespektuarė fen, kultin dhe trashegimin , kjo nuk e benė askėnd shqipėtarė por e vendos nė shkallen mė tė ulet, nė shkallen e njė tė shituri qė pasi ka shitur tė parėt e vetė, shpirtin,gjakun e derdhurė,shet edhe gjuhen , fen dhe kulturen, e cka s“do tė shiste mė teper.Kėtė e dijnė por me ketė "krenohen" .

Ti nuk e din, qe Katedralja ne Prishtine u ndertua pa leje, nuk u respektua kurrfar plani urbanistik, u rrenua nje gjimnaz qe nuk u ndertua asnjehere, kjo kishe kushtoi hic me pak se 8 milion euro aktualisht, dhe ende s'eshte kryer,.. e ajo qe shume pak e din, eshte fakti se u ndertua me fonde publike, pra me taksa te qytetareve musliman ! Pra i gjithe interesi i te krishtereve eshte, qe te mos bejn zhurme kur e din qe kjo kishe, ne themele te saj, eshte e korruptuar !
Tani, kush e shiti gjakun e vet ? A nuk ishin te katolik te paret tan qe shiten sic thua ti "gjakun, shpirtin, gjuhen, fejen dhe kulturen" ? Ne fakt, vetem fejėn e nuk e shitem, por e lame per nje me te mire, nje fe e cila pohon Njėshmėrin e Zotit ne vend te Trinitetit, dhe gjithe zėvendės-zotat qė jan mbi tok, si puna e papes dhe kardinaleve per rreth tij. Dhe me kete fe qe kemi, po, krenohemi !

Duke e percjellurė ketė ndodhi, si cdo here, ishte e cuditeshme se hoxhallaret bertisnin nė gjuhėn arabe dhe askush si merrte vesh ,edhepse, kjo ėshtė qeshtje e tyre,ndersa nė anen tjeter, mjekrroshet wehabistė bertitnin kunder Presidentes Jahjaga se ajo e paska ofendurė Kuranin dhe Sheriatin.
Hoxhallarėt kan folur shqip, por ti si gabel i rrotės s'ėmės nuk e ke kuptuar mire.
Kurse Atifete Zarfi, e dinte mir fajin e saj, prandaj e ulte koken.

Cka ka kėtu tė ofendohet Kurani dhe Sheriati kur ata nė vetvete janė tė ofenduarė.Kemi pasqyren para vetes, e kush deshiron , mundet edhe tė shikohet nė pasqyrė, nese jo, ėshtė pasqyra eletronike e cila sot na e deshmon jeten dhe jetesen nėn ligjet e Kuranit dhe Sheriatit.Na deshmon "paqen " islame dhe qellimin xhihadistė tė tyre tė trasheguarė me shekuj.

Nese ke pasqyre, atehere shiqoje veten se cfar derruci je, apo ndryshe then ; Nje thes m** qė je. Ti nuk i 'a ke iden se c'eshte xhihadi, c'eshte sheriati e c'eshte shkurt e shqip Islami, meqe je nga nje fe tjeter, e cila vrau hic me pak se gjysmen e botes, faroj raca te ndryshme te njerzimit, nderroi gjuhe, imponoi fe, ndrroi kulture dhe vodhi pasurin e gjithe globit per te formuar seline me te pamoralshme qe ka mund te egziston diku, ate ne ne Vatikan, ku burrat me fustanella, kalojn tere kohen duke folur per dashuri mes njeri tjetrit, dhe me ne fund,... me nder me then : Ua ngulin femive !

Tė gjitha faktet qė sjellen nga Kurani, nuk janė aspak tė pranuara pėr jetesen nė token shqiptare e sidomos ne token Evropjane dhe nuk janė aspak fakte qė vertetojnė pėr ndonjė tolerancė nderfetare me besimet tjera.As nė boten islame, nuk mirpritet jetesa nen ligjet Kuran e Sheriat , por sistemi diktatorial fetarė i obligon qė tė jetojnė ashtu.
Ne kemi me qindra raste dhe tė dhena qė flasin rreth kėsaj , kemi edhe numrin e tė burgosurve neper shtetet islame qė janė kunder jeteses nėn ligjet islame, dhe nė kėto ditė tė fudnit, kemi edhe raste kur grat e botes islame djegin edhe ferexhet e tyre pėr shprehje tė mospajtimit tė trajtimit tė tyre si qenje njerzore nga ana e burrave dhe e ligjit.
Nga Kurani, asnje fakt nuk eshte i pranueshem per nje ekstremist katolik sic je ti, sepse nuk e dim se me cfar sh** ke pastruar syt. Mund te flasim me fakte, por para se te flasim, duhet t'i paraqitesh ato "fakte" qe t'i shohim te gjithe, dhe me pas, do te flasim per kundra-fakte dhe do t'i krahasojm me kulturen tende ku cdo 20 vjet, reformoheni per t'u permiresuar, dhe asnjehere nuk arrini te vini ne vete !
Ne bote, ka pak shtete qe udhehiqen me sheriat, pastaj sheriati nuk eshte nje ligje qe eshte gati per aplikim, ai duhet punuar, votuar duke mos shkeluar rregullat islamike si psh ; Te lejosh homoseksualet, te lejosh pedofilet, te lejosh perdhunimin e gruas, te lejosh perdhunimin e kafshes etj per me ne fund te shperblehem me 4 vjet burgim,.. jo ! Sheriati i jep me shume rendesi qenies njerzore, kurse per kriminelin,.. jo 4 vjet, por as 40 vite nuk jan boll per demshperblyesin !

Mos tė merren parasysh e as mos tė flitet se ne me shekuj kemi treguarė tolerancė fetare nder shqiptarė,sepse nuk egziston asnjė fakt qė flet se shqiptarėt me tė vertet ishin islamizuarė total nė islam , por faktet flasin se pėr shkak tė friges, shtypjes , ata jetuan jashtė si musliman e nė shtepi si tė krishter dhe pasi e mbanin veten si krishterė tė fshehurė, ta nuk kishin arsye qė tė urrenin fen e tyre dhe tė mbronin islamin i cili me dhuna tė ndryshme u ishte obliguarė dhe detyruarė

Jo, jo,.. nuk ishim islamizuar total, ishim vetem 78% te islamizuar,... hajvan je !


Sjellja e shumė hoxhallarve nga vendet e ndryshme jashta territorit shqiptarė,dhe nga vetė hoxhallaret e shitur shqiptarė, ndikoj qė popllin e pashkolluarė shqiptarė tė e bind se ėshtė musliman dhe asgjė tjeter dhe se feja e "vertet" ėshtė islami.Njeriu pa shkollė nuk kishte aq shumė njohuri tė e kuptonte se me tė vertet cka ėshtė islami e nėn ligjet islame, mori permas hakmarrja, vrasja dhe shitblerja e gjinis femrore sikur tė ishte njė kafshė tregu dhe hasmeria me popujt e tjerė tė Ballkanit dhe tė Evropes qė ishin tė besimit tė krishterė.

Mir, cka e obligoi shqiptarin tjeter te pashkolluar qe s'kishte as bibel ne shqip, as prift shqiptar qe te pohonte : " Un jam katolik " ... e tjetri … " Un jam ortodoks " ? Kush dreēin u'a mesoi te thonin keshtu, para se t'u shpjegohej se jeni ka besoni ne 3 zota ?! A po e pranoni apo cka po thuani ?...ose ose,... do te shkoje koka per lesh ?! Dhe keshtu ndodhi, shtetet nordike mbajn kujtime te dhimbshme te asaj kohe gjat konvertimit te paganeve ne krishterizem, fatkeqesisht, ne s'patem historian qe t'na pershkruanin marrezit dhe malltretimet e perjetuara nga mesjeta e errėt per t'na larguar nga paganizmi Ilir ! Ndryshe, nuk shpjegohet qe iliret ta lenin fen e tyre, per nje grek e nje latin, dy armiq te perbetuar !

Zero Cool
15-04-13, 18:20
Komisioni i perzgjedhi fituesit. Enderra e shkurte qe Prishtina do ta kete nje monument bashkekohor perfundoi. Prishtina do ta kete nje Xhami neoklasike, pa arkitekture dhe pa kurrfare vlere.
Si mund te pritej tjeter ēka? Nje komision komplet pa kurrfare autoriteti ne lamine e Projekteve te medha. Verdikti i tyre ishte i paramendueshem. Mekat qe Prishtina vazhdon te shqelmohet me projekte degraduese.

Dite e zeze per arkitekturen e Kosoves.

Zanzi/M
15-04-13, 19:11
Komisioni i perzgjedhi fituesit. Enderra e shkurte qe Prishtina do ta kete nje monument bashkekohor perfundoi. Prishtina do ta kete nje Xhami neoklasike, pa arkitekture dhe pa kurrfare vlere.
Si mund te pritej tjeter ēka? Nje komision komplet pa kurrfare autoriteti ne lamine e Projekteve te medha. Verdikti i tyre ishte i paramendueshem. Mekat qe Prishtina vazhdon te shqelmohet me projekte degraduese.

Dite e zeze per arkitekturen e Kosoves.

Eqysh paska me qene arkitektura? A ka naj foto ose dicka?
.

Fshatari
17-04-13, 05:10
Eqysh paska me qene arkitektura? A ka naj foto ose dicka?
.

Qe qysh asht arēitektura e xhamise se madhe ne qender te Parisit(kryeqytet i Frances ) :
http://www.linternaute.com/paris/magazine/diaporama/06/visites-audio/metrophone/images/4-mosquee.jpg

Francezet kane shije per objekte te bukura prandaj arēitektet e Prishtines do te duhet te frymezoheshin nga shembulli francez.

sherri
18-04-13, 08:02
http://dabonline.de/wp-content/uploads/14_PerspektiveMoscheeKoeln_WEB-300x205.jpg


Qe xhamia e Kölnit, se qajo e francuzave koka si kishe :rolleyes:

jadore
18-04-13, 14:40
Qe qysh asht arēitektura e xhamise se madhe ne qender te Parisit(kryeqytet i Frances ) :
http://www.linternaute.com/paris/magazine/diaporama/06/visites-audio/metrophone/images/4-mosquee.jpg

Francezet kane shije per objekte te bukura prandaj arēitektet e Prishtines do te duhet te frymezoheshin nga shembulli francez.

cdo miratim nderimi duhet te kete parasysh plotesim te kritereve kryesore ,planimetria dhe fasadat duhet te ndjekin kompozicionin e planit rregullative egzistues , ti pershtatet natyres se karakterit dhe veprimit qe do te zhvillohet , mentalitetit dhe rethanave ku ndertohet , etj ,etj ky eshte tabani qe cdo byro projektuese duhet te ngrit iden e projektit per aplikim ne nje konkurs ndertimi , ( prandaj eshte e tepert te thuhet te ndjeket shkolla franqeze dhe stili i saj ne Kosove ! ashtu siq eshte i tepert ne planimetrin urbanistike Kosovare te vie shkolla e Zaha Hadid me linjat e saj futuristike ,qofte ajo dhe arch nr 1 ne bote .sepse atehere me kohe do cilcohet si ndikim i kesaj apo asaj kulture , ashtu siq ndodh ne kete rast me planimetrine klasike te xhamive ne Kosove nga ndikimi i vendeve te lindjes .
megjithat , investitor eshte nje bashksi islame e perbere nga fanatik te veprimtarise qe zhvillojne , asgje me shume . nenkuptohet qe ata do te anojne nga tradicionalja si te misheruar me te dhe ndjere komod ne ate qe jane mesuar ta kene ,mirpo nuk do te thote qe ashtu dhe vendoset .ne Zyrat e Lejeve te ndertimit pran Urbanizmit ne kuvend Komunal , shume lehte mund te hudhet poshte nje projekt i tille ne mos aprovim leje ndertimi nese komisioni perkates aty eshte pasionant i profesionit dhe kerkon qe vendi vertet te kete nje vizure moderne planimetrie te gershetuar mes modernes tradites dhe karakterit ..

Zero Cool
18-04-13, 16:28
Qe qysh asht arēitektura e xhamise se madhe ne qender te Parisit(kryeqytet i Frances ) :
http://www.linternaute.com/paris/magazine/diaporama/06/visites-audio/metrophone/images/4-mosquee.jpg

Francezet kane shije per objekte te bukura prandaj arēitektet e Prishtines do te duhet te frymezoheshin nga shembulli francez.

Hmmm ma shumė pi pėrngjanė teqes :rolleyes:

Zero Cool
21-04-13, 09:34
E ndryshova pak titullin vetėm pėr kėtė shkrim.

Po duket se edhe nė Tiranė kan/kishin problem tė ngjashėm ?!
Projekti i xhamisė sė re, plagjiaturė nga Turqia


Pėr herė tė dytė pas 20 vjetėsh u vendos dje guri i themelit tė xhamisė sė re tė kryeqytetit. Nė vitin 1993, presidenti i asaj kohe Sali Berisha bashkė me kreun e komunitetit mysliman tė ndjerin, Haxhi Hafiz Sabri Koēi, vendosėn gurin e themelit pėr fillimin e ndėrtimit tė njė xhamie mė tė madhe nė Tiranė.


http://www.telegrafi.com/fo/shqiperi/f.0421094156345_m.jpgPas dy dekadash, ky gur u rivendos dje pėr tė sjellė njė projekt tė ri, i cili sipas arkitektėve “do tė zbukurojė Tiranėn”. Fjalė tė mira u thanė nga kryeministri, i cili prej vitesh mundohet tė mbajė premtimin e dhėnė nė vitet e para tė pushtetit tė tij: “Aty ku ka katėr tė krishterė tė ngrihet njė kishė dhe aty ku ka katėr myslimanė tė ngrihet njė xhami”.

Kėto vite udhėheqjeje nuk duket se i kanė mjaftuar kryeministrit aktual tė Shqipėrisė qė duke u lutur pėr njė mandat tė tretė po ripėrsėrit premtimin pėr njė xhamie tė re. Faktikisht kėtė ditė, myslimanėt kanė 75 vjet qė e presin. Por edhe ky gur i dytė themeli nuk duket sikur u vendos pa polemika dhe komente. Projekti i paraqitur nė media ka filluar tė ngjallė interes dhe po ashtu tė hedhė dyshimet e para pėr njė “plagjiaturė” tė xhamisė, shkruan “Shekulli”.

I ngjan apo ėshtė kopje e xhamisė sė “Bejazitit”, kjo mbetet pėr t’u vėrtetuar. “Shekulli” kontaktoi me Ilir Hoxhollin, njė nga anėtarėt e Komunitetit Mysliman Shqiptar dhe njė nga zėrat e shoqėrisė civile. E pyetėm atė pėr ngjashmėrinė e madhe mes xhamisė qė pritet tė ndėrtohet me xhaminė e “Bejazitit” nė Turqi.

“Arkitekti ėshtė turk dhe studioja e projektit ėshtė po prapė turke. Mund tė ketė diēka tė ngjashme nga ana e jashtme e xhamisė, por nuk mendoj se do tė jetė kopje e xhamisė sė Bejazitit”, tha Hoxholli.

Mė pas ai na tregoi se trualli ku do tė ndėrtohet xhamia e re e Tiranės, nuk ka tė njėjtėn formė dhe pėrmasė me atė tė xhamisė sė “Bejazitit”, qė sipas tij, do tė thotė se nuk mund tė jetė e njėjta. E megjithatė ai, nuk hedh poshtė mundėsinė e njė ngjashmėrie tė madhe mes dy xhamive. Nė projektin e xhamisė sė Tiranės ėshtė parashikuar qė kupola qendrore, e cila do tė jetė 30 metra e lartė, do tė rrethohet nga katėr minare.

Lartėsia e tyre do tė jetė 50 metra. Po kėshtu edhe xhamia e “Bejazitit” ėshtė realizuar me njė kupolė qendrore qė rrethohet nga katėr minare.Ngjashmėria ėshtė aq e madhe sa mund tė themi se kemi tė bėjmė me njė kopje. Ilir Hoxholli, na shpjegon gjithashtu edhe strukturėn e brendshme, e cila pritet qė tė jetė ajo qė do tė bėjė ndryshimin nga xhamia turke.

Nė pėrbėrjen e kėsaj ndėrtese, pritet qė tė ketė njė sallė tė madhe konferencash. Kjo sallė do tė arredohet nė mėnyrė tė atillė qė tė mirėpresė mė shumė se 300 persona. Kjo ndėrtesė do tė mirėpresė rreth 5000 besimtarė qė dėshirojnė tė falen dhe tė kryejnė ritet fetare.

Hoxholli, tregoi se xhamia e re e Tiranės do tė ketė njė bibliotekė tė madhe dhe disa klasa pėr mėsimdhėnie.

“Xhamia e madhe e Tiranės do tė ketė muze, sallė konferencash, bibliotekė dhe klasa pėr tė mėsuar diēka mbi islamin. Ajo do tė jetė njė qendėr e madhe, njė kult fetar nė Shqipėri”, deklaroi Haxholli.

Zero Cool
20-05-13, 18:14
Eqysh paska me qene arkitektura? A ka naj foto ose dicka?
.

PO, ja kjo duhet te ndertohet.


http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/603755_10200666062748038_1635492675_n.jpg