PDA

View Full Version : Toleranca fetare nder Shqiptar. A eshte fillimi i prishjes..


Zanzi/M
02-07-11, 21:27
Pasi vetem cenka hapur nje rubrike e till, e pash te arsyeshme qe te hap kete tem me te njetin titull.

Duke u bazuar ns zhvillimet e fundit, a po rrezikohet toleranca fetare ne Kosove dhe nder Shqiptar?

Diskutime te kendshme ;)

Guri i madh
02-07-11, 21:33
po e lexova nji shkrim te MARK KRASNIQIT ne gazeten BOTA SOT


tani veq kan dal haptaz ata te cilve ju pengon harmonia nder fetare ne KOSOV

elvio
02-07-11, 21:41
Pasi vetem cenka hapur nje rubrike e till, e pash te arsyeshme qe te hap kete tem me te njetin titull.

Duke u bazuar ns zhvillimet e fundit, a po rrezikohet toleranca fetare ne Kosove dhe nder Shqiptar?

Diskutime te kendshme ;)

Per Kosove s'jam i informuar ne ate shkalle qe te jap opinionin tim,por duke u bazuar mbi ato c'ka lexoj shoh qe ka njefare lekundjeje,sepse ka fanatizem mbi fene,edhe madje perplasje (edhe pse ne virtualitet)shoh qe s'para ka hapesire shume per harmoni mbi krishtin tim,edhe muhametin tend,por ne Shqiperi akoma ekziston harmonia,por pyetja lind,,,,,

Sa do jete kjo c'ka Shqiperia karakterizohet populli me harmoni ku ne te ka komunitete te ndryshme fetare?????

taraku-1
02-07-11, 21:57
po....

ka lekundjeee

ka perpjekje nga vatikani me dominu , ndersa anen tjeter islami ne ks veq po shkon tu forcu...

proporcion eshte 90% me 10 % ne 10% hyjn edhe ateistet

pranveruesi
02-07-11, 21:57
...ka more harmoni fetare sic ka pas gjithemone ne Kosove vetem qe done kqira e do ekstremista te krishter duke u mundura me e shfrytezue edhe rrethanat politike ne vend rajon dhe bote, po bejn perpjekje si ne kohen e komunizmit qe minoriteti me ia imponue vlerat shumeices sikur qe jane perpjekjet per ngritjen e permendorve te nenes s tyre tereza dhe disa figura tjera si psh. pjeter bogdanin qe ka qene nje shka dhe sllave i kulluar qe ka vrare e masakruar shqipetar si slloba
por qe kinse ka shkrue dicka shqipe, dhe shih per kete deshirojne ta bejne shqipetare me zore dhe duke genjuer e mallkuar historin...

...edhe ateiste e pseuintelektualet deshirojn ti heshtin ose ta mohojne te VERTETEN E MADHE se sha shume Shehid heronje e burra te medhenje ka pas Kosova qe kane qene edhe Mysliman te devotshem, keta dhe krishteret ekstremista e fundamentalista mendojn qe vetem sekenderbeu dhe "n... terez" kane qene shqipetar dhe vetem keto dy figura e perbejne historin qe eshte nje rrene e kulluar...tungiii

Naki
02-07-11, 22:04
po e lexova nji shkrim te MARK KRASNIQIT ne gazeten BOTA SOT


tani veq kan dal haptaz ata te cilve ju pengon harmonia nder fetare ne KOSOV

Pershendetje Guri i madh,edhe une posa lexova veshtrimin nga akademik M.Krasniqi
pjeserishte fitohet bindja kishte ne mes vijave te trasha mllefosje mbi baza fetare,por thelbi i shkrimit ishte mjaft kombetar me porosi te qarta pro Evropiane.
Zhurma e diteve te fundit si duket ka marre kahje te plotesimit te nevojave te qytetareve ne rruge institucionale dhe kjo eshte e mire.
Ne te dyte jetojme ne mergim ne nje shtete demokratik ku gjitheqka eshte rregulluar me ligje ,vullneti i qytetareve shprehet me paraqitjen e koncepteve duke tubuar nenshkrimet dhe kjo shqyrtohet ne baza ligjore.
Para disa muajve ketu ne landin ku jetoj une eshte ndertuar nje xhami pikerisht ne baze te kerkesave te qytetareve me perkatesi Islame ku ligji e ka pranuar edhe pse ka pas kundershtime nga ana e disa banoreve ne lokalitetin fqinjesor.
Ky eshte nje shembull i tolerances demokratike,ku shteti ligjedhenes rregullon normat,menyrat,kerkesat,demostrimet etj.

Gega 1
02-07-11, 22:23
Per Kosove s'jam i informuar ne ate shkalle qe te jap opinionin tim,por duke u bazuar mbi ato c'ka lexoj shoh qe ka njefare lekundjeje,sepse ka fanatizem mbi fene,edhe madje perplasje (edhe pse ne virtualitet)shoh qe s'para ka hapesire shume per harmoni mbi krishtin tim,edhe muhametin tend,por ne Shqiperi akoma ekziston harmonia,por pyetja lind,,,,,

Sa do jete kjo c'ka Shqiperia karakterizohet populli me harmoni ku ne te ka komunitete te ndryshme fetare?????
elvio,
me kupto drejt te lutem!Kjo qe ta them tani, nuk eshte mosperfillje(injorance),ne asnje menyre :
a mund ta besh pak me qarte kete pyetjen tende, qe e bera "me te zeze",se nuk e kuptova per bese ?!

Te falenderoj per mirekuptimin dhe pergjigjen eventuale.

elvio
02-07-11, 22:35
elvio,
me kupto drejt te lutem!Kjo qe ta them tani, nuk eshte mosperfillje(injorance),ne asnje menyre :
a mund ta besh pak me qarte kete pyetjen tende, qe e bera "me te zeze",se nuk e kuptova per bese ?!

Te falenderoj per mirekuptimin dhe pergjigjen eventuale.

Po.

Shumkush beson qe harmonia fetare ekziston ne Shqiperi per arsye se ate e kultivoi periudha e diktatures komuniste,por nuk ish e tille,pasi ajo ateizem ofroi,edhe ne pergjigje e siper shtrova pyetjen.

A do jete e tille gjithmone ai vend i cili shquhet per harmoni fetare???

Nuk e di si mund ta shikoje secili,por pyetja ime ish jo pa qellim sepse gjen fenomene te cilat sjellin lekundje edhe pse s'jane te bujshme.
Ps ne qytetin e Lezhes ku dominon komuniteti katolik nje qytetar qe nuk i perket asaj feje e ka te veshtire per nje pune qofte edhe te pastroje qytetin ne bashki.

Mirembetsh!

Guri i madh
02-07-11, 23:31
Pershendetje Guri i madh,edhe une posa lexova veshtrimin nga akademik M.Krasniqi
pjeserishte fitohet bindja kishte ne mes vijave te trasha mllefosje mbi baza fetare,por thelbi i shkrimit ishte mjaft kombetar me porosi te qarta pro Evropiane.
Zhurma e diteve te fundit si duket ka marre kahje te plotesimit te nevojave te qytetareve ne rruge institucionale dhe kjo eshte e mire.
Ne te dyte jetojme ne mergim ne nje shtete demokratik ku gjitheqka eshte rregulluar me ligje ,vullneti i qytetareve shprehet me paraqitjen e koncepteve duke tubuar nenshkrimet dhe kjo shqyrtohet ne baza ligjore.
Para disa muajve ketu ne landin ku jetoj une eshte ndertuar nje xhami pikerisht ne baze te kerkesave te qytetareve me perkatesi Islame ku ligji e ka pranuar edhe pse ka pas kundershtime nga ana e disa banoreve ne lokalitetin fqinjesor.
Ky eshte nje shembull i tolerances demokratike,ku shteti ligjedhenes rregullon normat,menyrat,kerkesat,demostrimet etj.


po qashtu esht po kerkesat e ktyre ne kosov nuk po vin nga mungesa e nji xhamie


po kerkesat e tyre kan prapavij tjeter ,me gjdo kusht po dojn me e fut islamizmin ne kornizat univerzitare

e per me arrijt ket qellim kta xhamiat tjera i lan te zbrazta per me ardh ne prishtin ne qender qe te krijohet pershtypja se me te vertet po ju mugojka xhamiapershembull


dje deri sa u zhvillonte ceremonia fetare ne rrug do me than ne qender te prishtine ,xhamia ne sofali ishte gati e zbrazet


ne krahasim me te premtet tjera

taraku-1
03-07-11, 00:09
Po ajo ka me hy ne kornizat Univerzitare, studenta ki me shumic qe jan edhe mjeksin ka e studijojn dhe falen bojn namaz mas pari ki dhomen ne bibloteken e mjeksis ku falet namaz ki ne objektet e fakulltetit ku behet namaz..., e pse te mos ndertohet ne hapsiren e univerzitetit kur kta student falen bojn namaz qka ka te keqe ketu, nga qka po friksohni ma.. kur ne fakt ata veq jan ka bojn namaz .

Tani moni be guri mos thoni qeshtu jo sofali jo dragodan... po ku ka me shkue ai student ne sofali prej qendre duhet me marr autobus lokal ... kur munet me pas qaty afer 5 min edhe e fal xhuman edhe namazin dhe i nxen ligjeratat...

Ulpina breg dielli skan xhami deri ne mahallen e muhaxherve... bregu u djellit o fadil sogojeva ne nje shtepi qe e kan zv si xhami e kan lan vend mu fal ska hapsir aty o vlla... mo se prishtinen en gishta i di ....

xhumave te gjitha gjamit i ke me safa te mbushur.....

kuptone se eshte nevoj, sepse rinia po kthehet ne islam qe prej fillores klast e 8,9 te fillores e gjimnaz e fakulltet po falin namaz pse pe mohoni kete fakt...pse po mundohni me paksue nr e besimtarve musliman...

qka po gjeni te keqe te nje besimtar student te ekonomikut jurudikut filozofikut...shkencave e...., kur veq dobi ka me pas prej tyre nese e ka edukaten fetare... se ja ka friken Zotit, ti a po ankohesh Jo hashimi jo ky jo ai... kta kan edukat kan moral pa Zot...

Morali pa Zot ska qka i vyn njeriut...., njeri qe se njeh Krijusin ai nuk njeh kerkon...

pse gjith ky kundershtim kategorik veq se JO, per qka... qe 1 jave i thejm dhembet..., argument se o nr i vogel i besimtarve nuk mjafton... asgje per tjeter... po thojm, per hir te tolerances fetare dhe me i dhene ngjyre Kosoves dhe prishtines ish dasht me u ndertue Xhamia afer katadrales deshmi per toleranc fetare... ashtu siq po pretendojm me kan..., se lere me qe eshte nevoj per xhematlinje...

Ju e keni friken se aty tash dalin alkaida e hamasa o jo jo mos u tutni veq dobi ka me pas edhe besimtari musliman edhe ai i krishter... adin kush ska me pas dobi vetem ateisti... ai ska vend askund se nuk inhert rehat...


Moni keshtu o vllazen se nuk o drejtsi kjo nuk o sinqeritet...

Makresh
03-07-11, 00:21
Po eshte rrezikuar, dhe kete rrezik qysh moti qe jemi duke e denoncuar.
Nuk eshte normal, qe nje katoliket te thurrin poezi armiqesore kunder muslimaneve qe perbejn ne shumicen quasi-absolute mazhorancen e keti populli. Keta veprojn, sikur ligji te mos aplikohet kunder tyre, fyejn, imponojn duke ndotur statuja ne ēdo qytet, bejn propaganda, blejn gazetar, shpifin genjeshtra dhe bejn ligje kunder nesh.
Per mua, eshte gje normale qe miti i kesaj tolerance bie ne uje, fillimi ka qen gjat luftes, kur I.Rugova i'a puthe duart papes gjon palit, videot qe i shiqonim gjat masakrave shqiptare, ishin shokuese per opinionin shqiptar. Tani spo i ceki katedralen, sulmet kunder imameve, shpifjet ndaj sektit "vehabist", pagimi i te qenurit "fetar me mjekerr/mbules", te gjitha keto kan nje burim, qe quhen arqipeshka katollik !

hasanmehmeti
03-07-11, 01:05
Kame frike se me moderimin e nivelit qe po shof ne dardania.de , dhe me kete rubrike te re ,vetem se futet me shume urrejtje nderfetare.

Shpresoj se jame gabime!

Besi:)
03-07-11, 03:57
Se besoj se ka , kerkimi i nje objekti fetar nuk dot thot se rrezikon te tjeret, ama kajher dikush ndodh qe nxehet mashume, jo en tema jo jeten e perditeshme, po nuk ka asi qe gjujne me gur, apo me than hyqy kti se ėshtė Krishter, por edhe njė ėshtė se kur ti e respekton te tjeret e ke respektu veten se edhe per ty ka respekt, e nese se respekton te tjeret, ateher as ty nuk te respekton kerkush...!

Besi:)
03-07-11, 04:04
Kame frike se me moderimin e nivelit qe po shof ne dardania.de , dhe me kete rubrike te re ,vetem se futet me shume urrejtje nderfetare.

Shpresoj se jame gabime!
sje gabim po deshta me ta bo Like (Y) po spo mujsha ne FD ;)

Makresh
03-07-11, 10:38
Pershendetje Guri i madh,edhe une posa lexova veshtrimin nga akademik M.Krasniqi
pjeserishte fitohet bindja kishte ne mes vijave te trasha mllefosje mbi baza fetare,por thelbi i shkrimit ishte mjaft kombetar me porosi te qarta pro Evropiane.
Zhurma e diteve te fundit si duket ka marre kahje te plotesimit te nevojave te qytetareve ne rruge institucionale dhe kjo eshte e mire.
Ne te dyte jetojme ne mergim ne nje shtete demokratik ku gjitheqka eshte rregulluar me ligje ,vullneti i qytetareve shprehet me paraqitjen e koncepteve duke tubuar nenshkrimet dhe kjo shqyrtohet ne baza ligjore.
Para disa muajve ketu ne landin ku jetoj une eshte ndertuar nje xhami pikerisht ne baze te kerkesave te qytetareve me perkatesi Islame ku ligji e ka pranuar edhe pse ka pas kundershtime nga ana e disa banoreve ne lokalitetin fqinjesor.
Ky eshte nje shembull i tolerances demokratike,ku shteti ligjedhenes rregullon normat,menyrat,kerkesat,demostrimet etj.

Pershendetje Naki,

E lexova edhe shkrimin e Mark Krasniqit, dhe per nje moment, mu duk qe po e lexoj Zanėn_Ch, at ekstremisten, mbesen e egersires Kalosh ēelikut, ne forum duke u kerkuar shqiptareve te besimit musliman qe t'imgrojn ne shtetet arabe. C'thua ti ? i ka hije nje akademiku te mban prononcime te tilla ? Un s'pash asgje tolerante ne thenjet e tia, perkundrazi, favorizonte mbajtjen e katedrales si qender te kultit shqiptar duke harruar qe ne Prishtine se ke as nje vendas katolik ! Te gjithe jan ardhacak, dhe megjithate katedralen s'ja shkel njeri ! Bile, as vet nuk eshte prishtinali, por sulmon tolerancen fetare sepse ata qe kan filluar ta praktikojn besimin e tyre, kan leshuar mjekrrat dhe kan vendosur mbulesat. Nuk i eshte mbetur nje katoliku ti gjykon ata besimtar, duke u kerkuar qe t'ikin ne arabi ! Ne jemi mazhoranc ketu, dhe po deshem t'i pergjigjemi ne nivel "akdademik", beso qe s'do ti behej von as ktij e as te tjereve qe te ikin per n'Itali !


Ja Islamofobia e Idiotizmit akademik ne fjal : http://www.botasot.info/def.php?id=126006&commentspage=2

panta_rhei
03-07-11, 11:23
Qe, me ne fund paska plas e edhe toleranca fetare kendej.

nejse, mashallah e syni keq mos e pafte.

Sipas meje, "prishja" e tolerances nderfetare etj, eshte alarm i rrejshem.

Nese ne Kosove, ose te shqiptaret eshte prishur dicka ne lidhje me fe, eshte prishja e paqes brenda vete muslimaneve.
Mosdurimi, edhe lufta po rritet brenda vet muslimaneve. Lufta sektare e mafijoze e ndikimit.
Lajmi i mire eshte se ky mosdurim e kjo lufte brenda-islame eshte e shprehur (mund te thuhet edhe e izoluar) vetem ne elementet perfitues direkt te fitimit mafiozo terrorist. Dmth luftojne e veprojne vetem ata qe paguhen direkt.
Baza, populli, po rrin njehere e veq po kqyr seri me sy.

ok,
te Shqiptaret gjithmone ka pase edhe KA, edhe ka me pase tolerance fetare.
Te feja edhe te besimtaret fanatik, kuuuuurre nuk ka pase tolerance fetare, as nuk ka, as nuk ka me pase.

Sepse, thjeshte nuk ka mundsi edhe me qene musliman hakikat, edhe me i duru fete e tjera, te pakten jo ne baze te Kuranit.

Qysh?
Na jemi musliman, po ska gajle edhe nese jemi katolik!?
Na jemi katolik po ska gajle edhe nese jemi musliman!?

Kjo nuk ndodh?
Edhe aty ku ndodh, behet sakrilegj, perjashtohesh nga feja, nga rrethi, nese jo nga familja. Gjithnje brenda kontekstit fetar.

Kshtu ka qene gjithmone, edhe te shqiptaret. Te pakten ne 99 perqind te rasteve. Gjithmone ka perjashtime.

Toleranca fetare, si shprehje, ka kuptim veq per njerezit e paster e te paangazhuar direkt ne fe.

Tolerance fetare dmth, kur hasanmehmeti ose makreshi thot, une sot jam besimtar musliman, por nuk e kam hiq problem neser me u bo katolik e me shku ne kishe me iu lute Zotit.
Ose, njesoj dikush nga katoliket.
Gje qe nuk ndodh.

Nuk ndodh, sepse "feja ime eshte e vetmja e pranuar te allahu-zoti", ate fete e tjera jane te rrejshme dhe idhujtare.

hajt turqeta

ps.
kjo ke sa per perhajer niher,
sic po thote valiii kanihere, me kohen shkojme duke ia rrite dozen :smile:

Makresh
03-07-11, 11:36
Panta harron qe gjat perandoris Osmane ka qen sheriati LIGJ, dhe megjithate, katoliket dh eortodokset kan kryer ritet fetare ne kishat dhe katedralet e tyre.

Nejse, me kesi lloj "filozofesh", toleranca fetare vecse ka me zdrit !
Ani un ne kishe ? Un te besoj ne 3 zota ? Haj medet-haj !

gazi-de
03-07-11, 11:41
Shyqyr qe nuk mendojn shumica e shqiptaris qe mendojn ca ne forumin e dardanis:tongue:

panta_rhei
03-07-11, 11:49
Panta harron qe gjat perandoris Osmane ka qen sheriati LIGJ, dhe megjithate, katoliket dh eortodokset kan kryer ritet fetare ne kishat dhe katedralet e tyre.

Nejse, me kesi lloj "filozofesh", toleranca fetare vecse ka me zdrit !
Ani un ne kishe ? Un te besoj ne 3 zota ? Haj medet-haj !

Kisha ortodokse ka linde dhe eshte krijuar ne Stamboll.
Gjithmone, kisha ortodokse edhe feja islame (ne kete rast perandoria osmane, sepse feja islame gjithmone ka qene qashtu qysh ka dashte "sulltani") kane qene aleate me qellime te perbashketa.

Tregom ti dicka: (kujdes se ka kurthe pyetja)

qysh mundet me ndodhe,me qene hem kaurr hem musliman? Boshnjaket pershembull.
Ata jane sllav. Sllavet jane popull kaurra e thi e cka t'dush. Qysh ka mundesi, hem rus hem musliman.

Ose, hem arab hem katolik.

???

Qysh?

Kercovari
03-07-11, 15:11
Ska luftė brenda Islamit tė besimit muslimanė tek shqiptarėt,po ka njė lėvizje pėr tė firmos realitetin e njė faktori tė rėndėishėm religjioz tradicional nė rajonin e Evropės.
Dėshirojmė qė ky studim tė kontribuojė pėr njoftimin mė tė mirė tė njėrės nga religjionet e mėdha tradicionale nė rajonin e Evropės dhe njėrės nga faktorėt mė tė rėndėsishėm politik nė Ballkan, pėr zhvillimin e paradokohshėm tė shpejtė dhe nė harmoni.

Bėhet fjalė pėr afrimin e religjionit autokton, qė tradicionalisht ėshtė mė pak e njohur nė Ballkanin Perėndimor, nėpėrmjet kontributit pėr migrimin nga fundi i shekullit 20. Pėr kėtė qėllim, u referohemi dy specialistėve pėr zhvillimin politik tė Ballkanit, z. Bashkim ISENI, specialist pėr ēėshtjen e nacionalizmit nė rajonet ku jetojnė shqiptarėt dhe autor i hulumtimeve pėr faktet fetare nė kėtė rajon, dhe z. Gvazje BUGAREL, i njohur sipas veprės sė tij pėr zhvillimin politik nė Bosnjė dhe Hercegovinė, qė ka tė bėjė pikėrisht me faktin fetar.

Shumica nga disa diskutues kėtu as qė kan njohuri mbi kėtė qėshtje dhe as qė din se ēka ėshtė "Vehabizmi"..lexoni...

Neosalafizmi paraqet fundamentalizėm fetar i cili dėshiron tė kthehet te islami i
"paraardhėsve tė devotshėm" (<al salaf al salih>)7. Neosalafistėt e idealizojnė kohėn e Pejgamberit dhe ithtarėt e tij dhe i hedh poshtė besimet dhe dukuritė fetare, tė cilat nuk janė vėrtetuar nė Kuran oseSy ne t (traditė e bazuar nė fjalėt dhe veprat e Pejgamberit). Ata janė armiq tė modernizmit politik dhe kulturor, si dhe tė traditave lokale fetare, procedurė qė e mohon zhvillimin historik dhe laramanin kulturore tė bashkėsisė myslimane.


Mė nė fund, neosalafisėt e Ballkanit shpesh kualifikohen si "vehabistė" nga ana e mediumeve lokale dhe nga perėndimi. Vehabizmi ėshtė formė e neosalafizmit karakteristik pėr Arabinė saudite dhe lidhet memadhabin hanbalit. Por, Arabia Saudite edhe pse ka kontribuar gjerė pėr pėrhapjen e neosalafizmit nė Ballkanin Perėndimor, kjo nuk do tė thotė se pėrfaqėsuesit lokal tė cilėt e hedhin poshtė madhhabin hanefit, e quajnė veten si vehabistė ose identifikohen me regjimin saudit. Aplikimi i epitetit "vehabistė" shpesh keqpėrdoret, ushqen shumė polemika, duke i fshehur qėllimet e vėrtetat dhe nė fund rrezikon q ta kuptojė gabimisht zhvillimin dhe pėrēarjet e brendshme tė islamit nė Ballkanin Perėndimor.

Neosalafizmi e ka prejardhjen nga salafizmi, cili nga fundi i shekullit 19, ka dashur t’i kthehet islamit burimor qė t’i kundėrvihet dobėsimit tė tij nė botėn myslimane dhe dominimit nga perėn- dimi. Por, salafizmi, duke u angazhuar pėr hapjesn e serishme tė portave tė xhihadit (komentim i lirė) njėkohėsisht ka sjellur deri e pėrhapja e reformizmit mysliman, lėvizjeve islamike dhe lėvizjeve tjera laike nacionaliste tė botės myslimane.

Pėr mė shumė lexo nė "Islami dhe politika nė ballkanin perendimorė.
Kurse enkas pėr panta rei dhe mendimtarėt qė e bashkėshoqerojnė:

Nė Kosovė institucionet fetare islame qė nė vitin 1990 i mbėshtetėn kėrkesat nacionaliste tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), atėherė hegjemoniste te popullata shqiptare. Nė fund tė vitit 1990 paraqitja e partive tjera nacionaliste shqiptare, tė dalė nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK), nuk pati ndikim tė madh mbi marrėdhėniet e religjionit dhe politikės, elita e pėrgjithshme politike shqiptare mbeti me inspirimin laik, ndėrsa institucionet fetare qėndronin anash nga jeta politike;

Nė pesė deri dhjetė vitet e ardhshme parashihen struktura tė reja tė marrėdhėnieve mes islamit dhe politikės nė Ballkanin Perėndimor.

Hipoteza pėr formimin e njė ose mė shumė shteteve islamike nė Ballkanin Perėndimor ėshtė opsion i pabazė dhe i hedhur poshtė nga aktorėt lokal islamik dhe mbėshtetėsit e tyre tė jashtėm. Gjithashtu, idea pėr "transversalen e gjelbėr" e cila e lidhė popullatėn myslimane tė Ballkanit Perėndimor nuk ka bazė reale, pėr shkak se kjo popullatė ėshtė mė shumė nėn kėrcėnimin nga "getoizimin" nė kuadėr politika nė Ballkanin perėndimor tė njė entiteti territorial me status tė pacaktuar. Pėrkundrazi, dukuria e dy entiteteve shtetėrore ose huazi shteteve me shumicė myslimane (Kosova dhe Federata e Bosnjės dhe Hercegovinės) do tė sjellė deri te rikompozime tė mėdha gjeopolitike dhe identitete (ndarja e bashkėsisė boshnjake dhe riislamizimi i identitetit kombėtar boshnjak, paraqitja e Kosovės me shumicė sunitė, si qendėr e re e nacionalizmit shqiptar dhe kontestimi i karakterit laik tė ideologjisė nacionaliste shqiptare);

Ēna solli Ibrahim Rugova?

Ibrahim Rugova udhėheq politikė pro perėndimore, duke kėrkuar disa herė mbėshtetjen e Vatikanit.4 Ai vazhdimisht e thekson pėrkitjen evropiane tė kosovarėve dhe afėrsinė e tyre historike me botėn perėndimore, duke e theksuar dimensionin e krishterė tė shqiptarėve. Paralelisht me kėtė, ai e minimizon dimensionin islam ė kulturės shqiptare dhe nė mėnyrė sistematike e thekson kontributin e figurave historike tė krishtere shqiptare, si Pjetėr Bogdani, Skėnderbeu ose Nėna Terezė.5 Veēantia e konceptit tė tij tė nacionalizmit shqiptar bazohet nė kėrkimin e legjitimitetit qė mbėshtetet nė prezencėn katolike shqiptare, qė i ka paraprirė invazioneve sllovene dhe osmane n Kosovė.

"Fotografia e tij me papėn Gjon Pali i Dytė nė mėnyrė simbolike e zbukuronte zyrėn ku ai i priste vizitorėt e jashtėm. Rugova mbante kontakte me Bashkėsinė Sh. Egidio, e cila pėrpiqej tė ndėrm- jetėsonte mes Ibrahim Rugovės dhe Sllobodan Millosheviqit. Pėr informata mė tė hollėsishme pėr aktivitetet ndėrmjetėsuese tė kėsaj organizate joqeveritare katolike nė botė, shih te http:// (http:///) www.santedigio.org (http://www.dardania.de/vb/upload/www.santedigio.org).
5 Ibrahim Rugova mbante lidhje sipėrfaqėsore me popullatėn religjioze islamike nė Kosovė.

Megjithatė, nėn dominimin e regjimit tė Millosheviqit, medreseja nė Prishtinė ishte vendi pėr mbledhjet e Parlamentit dhe Qeverisė sė Kosovės.
Pas vdekjes sė Ibrahim Rugovės nė janar tė vitit 2006 mediat lokale dhe perėndimore flisnin pėr kalimin e tij tė mundshėm drejt katolicizmit.

Kryeministri Bujar Bokoshi gjithashtu ėshtė shumė aktiv nė planin diplomatik me pėrfaqėsitė konsullore perėndimore. Bukoshi ėshtė prodhim i elitės politike kosovare me bindje ateiste dhe pro perėndimore. Nė aktivitetet e tija tė lobimit diplomatik, Bukoshi u tregua mė pragmatik se sa kryetari Rugova. Kėshtu, bindja e tij ateiste nuk e ndaloi tė kėrkojė mbėshtetje politike nė Turqi dhe nė vendet arabe-myslimane nė dobi tė Kosovės. Pėr shembull, ai nė vitin 1992 ka marrė pjesė nė njė tubim tė Organizatės sė Konferencės Islamike (OKI).

Nuk ju duket se disave vete Rugova ua riti trurin,dhe tani ato ende jetojnė nen patronatin "Rogaviluzionist" se sa me realitetin,nder to edhe pantat e panterat,hutat e skifterat me:co.

valiii
03-07-11, 15:41
Kisha ortodokse ka linde dhe eshte krijuar ne Stamboll.
Gjithmone, kisha ortodokse edhe feja islame (ne kete rast perandoria osmane, sepse feja islame gjithmone ka qene qashtu qysh ka dashte "sulltani") kane qene aleate me qellime te perbashketa.

Tregom ti dicka: (kujdes se ka kurthe pyetja)

qysh mundet me ndodhe,me qene hem kaurr hem musliman? Boshnjaket pershembull.
Ata jane sllav. Sllavet jane popull kaurra e thi e cka t'dush. Qysh ka mundesi, hem rus hem musliman.

Ose, hem arab hem katolik.

???

Qysh?

a ban mu kone edhe pjeter bogdanist edhe musliman ?

panta_rhei
03-07-11, 16:05
Edhe njicka deshta me ju shtue kushtue ne nji kete vazhde te bisedese :smile:

popujt sllavo-ortodoks edhe popujt musliman, e kane puuuuth edhe e kane perqafu fort me qef Komunizmin-marksizmin. (heheh marksi dhe feja). Kujto vendet e Iniciatives se te Painkuadruarve.
Qe thoni ju mori qika,

Bisedoni qetesisht ne menyre paqesore joviolente. Plus asajna, me duhet patjeter te shtoj edhe, tuuulirantje.

Qato pyetje qi jau kam, lone, qi po thot vesa luma, aammanet panta ta ka lon, e nejse mo, amo pyetje hem sllav hem rus hem kaurr he bushnjak hem musliman, qysh pi bjen bre?
Ne ke bash joserioze veq.

Po nejse, Peace njerz!
e popujt katolik te evropes e kane luftu edhe e kane zhduke Komjunizmin. xhanem ju mori shoqe.

Guri i madh
03-07-11, 16:28
a ban mu kone edhe pjeter bogdanist edhe musliman ?nese feja islame esht fe e respektit e tolerances edhe e paqes ashtu siq ju e pershkruni


nji shqiptar qe e ndien vehten shqiptar mund te jet musliman


po ftyrat ma eminente te kombit shqiptar gjithmon me i nderue e respektue

Makresh
03-07-11, 16:55
Kisha ortodokse ka linde dhe eshte krijuar ne Stamboll.
Gjithmone, kisha ortodokse edhe feja islame (ne kete rast perandoria osmane, sepse feja islame gjithmone ka qene qashtu qysh ka dashte "sulltani") kane qene aleate me qellime te perbashketa.

Ka lind dhe eshte krijuar ne Stamboll, nga eshte deportuar ne Beograd, Athin e Mosku,.. nga keta qe ti kerkon afrime mes Islamit dhe Kryēalive.


Tregom ti dicka: (kujdes se ka kurthe pyetja)

qysh mundet me ndodhe,me qene hem kaurr hem musliman? Boshnjaket pershembull.
Ata jane sllav. Sllavet jane popull kaurra e thi e cka t'dush. Qysh ka mundesi, hem rus hem musliman.

Ose, hem arab hem katolik.

???

Qysh?
Qysh po mendon ti ? Qe ortodokset qenkan shkie ? Edhe Shka edhe Shqiptar Vaso Pasha ? Edhe kaurr (shka) edhe shqiptar Gjergj fishta ? A paska edhe qeshtu a ?!

Sikur katoliket ta kishin shpikur kombesin Shqiptare, ne muslimanet asnjehere s'do i kishim percjellur ne ēmendurin e tyre, e gjithe kjo per te deshmuar ty qe nuk mund te jesh edhe kaurr edhe shka ! Je ose musliman ose shka, ose shqiptar ose kaurr por jo edhe kaurr edhe shqiptar ! Ndryshe del nga rrethi i te qenurit shqiptar, del thjesht me nje identitet te ri qe s'ka te ben me Shqiptari !

Makresh
03-07-11, 16:59
Edhe njicka deshta me ju shtue kushtue ne nji kete vazhde te bisedese :smile:

popujt sllavo-ortodoks edhe popujt musliman, e kane puuuuth edhe e kane perqafu fort me qef Komunizmin-marksizmin. (heheh marksi dhe feja). Kujto vendet e Iniciatives se te Painkuadruarve.
Qe thoni ju mori qika,

Bisedoni qetesisht ne menyre paqesore joviolente. Plus asajna, me duhet patjeter te shtoj edhe, tuuulirantje.

Qato pyetje qi jau kam, lone, qi po thot vesa luma, aammanet panta ta ka lon, e nejse mo, amo pyetje hem sllav hem rus hem kaurr he bushnjak hem musliman, qysh pi bjen bre?
Ne ke bash joserioze veq.

Po nejse, Peace njerz!
e popujt katolik te evropes e kane luftu edhe e kane zhduke Komjunizmin. xhanem ju mori shoqe.

Na lodhet me ēeta komente palidhje, ku edhe te sygjerova qe te shkruash me shpesh.

Perendimi shpif komunizmin, perendimi na shpeton. Dhe panta eshte i kenaqur.

Kryēalit shkie na vrasin e na kolonizojn, kryēalit na shpetojn. Dhe panta eshte i kenaqur.

Sa trik e leht qe eshte, dhe ēuditerisht fonksionon shum mir mbi budallenjt e kesaj toke.

Fal juve, ata shpifin, ju rrahin dhe me ne fund ju shpetojn dhe ju bejn qe te ndiheni te lumtur. Rrnofshi per ta.

Kercovari
03-07-11, 17:04
Edhe njicka deshta me ju shtue kushtue ne nji kete vazhde te bisedese :smile:

popujt sllavo-ortodoks edhe popujt musliman, e kane puuuuth edhe e kane perqafu fort me qef Komunizmin-marksizmin. (heheh marksi dhe feja). Kujto vendet e Iniciatives se te Painkuadruarve.
Qe thoni ju mori qika,

Bisedoni qetesisht ne menyre paqesore joviolente. Plus asajna, me duhet patjeter te shtoj edhe, tuuulirantje.

Qato pyetje qi jau kam, lone, qi po thot vesa luma, aammanet panta ta ka lon, e nejse mo, amo pyetje hem sllav hem rus hem kaurr he bushnjak hem musliman, qysh pi bjen bre?
Ne ke bash joserioze veq.

Po nejse, Peace njerz!
e popujt katolik te evropes e kane luftu edhe e kane zhduke Komjunizmin. xhanem ju mori shoqe.
hahahah..kush na flet per komunizem...po ore i marre Rugova yt ishte kryekomunisti edhe ate titist,a u be katalik pėr luftu komunzmin thua?

panta_rhei
03-07-11, 17:26
Jaaaa faliminer valla edhe pej juve muslimanvepi arabije qi na kini ardhe, se beli na kini kqyr, e na kini ngjit doren, e na kini nimuuuuu...

se, ja valla duhet me qiten doren ne zemer, pi qi kini ardh ju ne keto trolla, viq te perpjet viiq te perpjet kan shku keto troje. Ngjit doren na e kini.

Diqysh bre s'po dij qysh mu shpreh qaq shembuj te mire qe i kini dhan botes ju.
Kqyre tarakin sa lop i ka, qaq gra duhet mi marr edhe musla. Kqyre dashin sa dele i ka, qaq gra i takojne edhe musles.
Lope e gra, gra e lope, aty aty.
Tareq e burra, burra e tareq, aty aty.

po nejse, per veti e keni. Kush ma keq se ju ne kete bote nuk i ka punet, e ma per faqe te zeze.

Muslimanet tolerancen ma se pari duhet me e apliku ne shpirt te veti, ne familje te veten, ne nane te vete, ne grua e ne vajze te veten, e tek atehere, ne shoqeri ne rreth e ne shtet te vetin, e tek ateher le te na shet kaqapordhica fetare me gjere.

Seriozisht, qika, duhet me e kqyre shuuume mire edhe shume sincerisht cfare tolerance, ose me mire cfare shembulli te tolerances japin muslimanet brenda vete fese se vet. Si shpjegohet mostoleranca e mosdurimi deri ne shkaterrim fizik te njeri tjetrit, njeri sekt musliman kunder sektit tjeter musliman.

Qitu me rrini. Qito spjegojeni. Se muslimanet me katolik e me fe te tjera nuk kane problem, duke u bazuar ne maksimen "i menquri i leshon udhe budalles".

Guri i madh
03-07-11, 17:37
kishte qen mir ju qe e urreni skenderbeun pjeter bogdanin gjergj fishten nenen terez


me aplikue ne kuvendin e kosoves per nji nacionalitet tjter qe deri me tani nuk ka qen i njohur per kushtetuten e kosoves ashtu siq kan aplikue malazezet kohve te fundit


edhe besoj qe do ti fitoni te drejtat e juaja nacionale

valiii
03-07-11, 17:51
nese feja islame esht fe e respektit e tolerances edhe e paqes ashtu siq ju e pershkruni


nji shqiptar qe e ndien vehten shqiptar mund te jet musliman


po ftyrat ma eminente te kombit shqiptar gjithmon me i nderue e respektue

Guri perhajr qe e ki ndru firmen mas pari se nime politikes i ka dal boja pak...
nese e ki fjalen per pjeter rugoven, pjetro bogdanon, nanen tereze ose gjergjin e kastriotve merri te gjithe fal i ki prej meje, po ti fali o burr...
Respekt per keta dhe kontributin e tyre qe i kane jape kishes se vatikanit ama kta munden mu kone tyrlifar figura, edhe ato figura t shahut ama figura kombtare nuk jane...
Po qe po shkojne njo ka njo, pe nxojne veshin, tash na ka mbete veq kadareja tu lehe poshte e nalt edhe kcira me klyshte e vet kuptohet, si kastriot mutfara, balton haxhiu gazetat e 20 centve e deri tek disa kikirika si puna e disave ketu.

Guri i madh
03-07-11, 18:00
Guri perhajr qe e ki ndru firmen mas pari se nime politikes i ka dal boja pak...
nese e ki fjalen per pjeter rugoven, pjetro bogdanon, nanen tereze ose gjergjin e kastriotve merri te gjithe fal i ki prej meje, po ti fali o burr...
Respekt per keta dhe kontributin e tyre qe i kane jape kishes se vatikanit ama kta munden mu kone tyrlifar figura, edhe ato figura t shahut ama figura kombtare nuk jane...
Po qe po shkojne njo ka njo, pe nxojne veshin, tash na ka mbete veq kadareja tu lehe poshte e nalt edhe kcira me klyshte e vet kuptohet, si kastriot mutfara, balton haxhiu gazetat e 20 centve e deri tek disa kikirika si puna e disave ketu.


une veq po kam frig se nuk kam mujt me i respektue sa duhet per kqiren nuk po me intereson po pjeter rugoven pjeter bogdanin pjeter budin gjegj fishten nanen terez e te tjer


me beson ,une po kam frig se nuk kam mujt me i respekte aq sa e meritojn kto ftyra eminente te kombit shqiptar

panta_rhei
03-07-11, 18:03
Guri perhajr qe e ki ndru firmen mas pari se nime politikes i ka dal boja pak...
nese e ki fjalen per pjeter rugoven, pjetro bogdanon, nanen tereze ose gjergjin e kastriotve merri te gjithe fal i ki prej meje, po ti fali o burr...
Respekt per keta dhe kontributin e tyre qe i kane jape kishes se vatikanit ama kta munden mu kone tyrlifar figura, edhe ato figura t shahut ama figura kombtare nuk jane...
Po qe po shkojne njo ka njo, pe nxojne veshin, tash na ka mbete veq kadareja tu lehe poshte e nalt edhe kcira me klyshte e vet kuptohet, si kastriot mutfara, balton haxhiu gazetat e 20 centve e deri tek disa kikirika si puna e disave ketu.

valiii,
moti bre kam dasht me ta bo qit pyetje, se edhe tjera here ke bo tweet tweet per figura kombetare:

Paaaash haktalajat, paaaash krejt t'gjall e t'deken, nuk po thom kofsh turk, por nese i thu veti shyptar, a kishe pas mundsi ti, sipas teje, me i permende veq 10 figura kombetare shqiptare, dmth qe i plotesojne kriteret e tua?

qi ki mundsi burre, ta kisha dijt per nder a

urdhno, bina osht veq per ty!

Guri i madh
03-07-11, 18:07
valiii,
moti bre kam dasht me ta bo qit pyetje, se edhe tjera here ke bo tweet tweet per figura kombetare:

Paaaash haktalajat, paaaash krejt t'gjall e t'deken, nuk po thom kofsh turk, por nese i thu veti shyptar, a kishe pas mundsi ti, sipas teje, me i permende veq 10 figura kombetare shqiptare, dmth qe i plotesojne kriteret e tua?

qi ki mundsi burre, ta kisha dijt per nder a

urdhno, bina osht veq per ty!


per sulltana e vezira se ka problem i gjen


e ftyra eminente te kombit nuk ka mundsi se ky e urren edhe idriz seferin e isa boletinin

prototyp
03-07-11, 18:09
A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?

Shqiptaret jane tolerant ne fe.
Por, fatekeqesisht nje pjese e vogel e shqiptareve mundohen te prishin kete tolerance. E ata jane pasardhes nga nje kryqezimi turko-serb te cilet i shpetuan shpates se Skenderbeut.

valiii
03-07-11, 18:16
Ke me qindra figura kombtare, hatri i juaj- qe edhe i tolerances masi po thireni ne te shtinini edhe keta 4 a 5 por assesi kombi nuk guxon te identifikohet vetem me ta.
Historija e kombit tone eshte fund e krye e fallcifikuar, ma perpara e lexoje nje peralle te ezopit se sa mitologji per kleriket katolik pseudopatriot.

taraku-1
03-07-11, 18:25
Ke me qindra figura kombtare, hatri i juaj- qe edhe i tolerances masi po thireni ne te shtinini edhe keta 4 a 5 por assesi kombi nuk guxon te identifikohet vetem me ta.
Historija e kombit tone eshte fund e krye e fallcifikuar, ma perpara e lexoje nje peralle te ezopit se sa mitologji per kleriket katolik pseudopatriot.

Pershendetje Vali, a je lodhe....

Allahu ta shtoft sabrin...

Jaaa mos te koke nona terez na kem tu marue kush ske tu na njoft...

Edhe Adem Jasharin e mixhen Shaban e Hamzen, kta kan mi bo katolik kadal dale ne historin Kombtare....,a qe u bo namaz ne oden e tyre dhe ka pas nder dhe krenari shqiptare kta sdojn me ni...

Makresh
03-07-11, 18:27
A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?

Shqiptaret jane tolerant ne fe.
Por, fatekeqesisht nje pjese e vogel e shqiptareve mundohen te prishin kete tolerance. E ata jane pasardhes nga nje kryqezimi turko-serb te cilet i shpetuan shpates se Skenderbeut.

Po tybe, bash qajo pjesa e vogel e popullit shqiptar po mundohet ta prish tolerancen, jo qe po mundohet, por po e sulmon taman si ne kohen e Skenderbeut !

taraku-1
03-07-11, 18:28
Po tybe, bash qajo pjesa e vogel e popullit shqiptar po mundohet ta prish tolerancen, jo qe po mundohet, por po e sulmon taman si ne kohen e Skenderbeut !

Qe ne start jan te deshtuar edhe perpjekjet e akademik mark krasniqit bile...

Naki
03-07-11, 18:58
Pasi vetem cenka hapur nje rubrike e till, e pash te arsyeshme qe te hap kete tem me te njetin titull.

Duke u bazuar ns zhvillimet e fundit, a po rrezikohet toleranca fetare ne Kosove dhe nder Shqiptar?

Diskutime te kendshme ;)

Ne si Komb Shqiptare kemi treguar toleranc fetare e mbi te gjitha solidaritet njerezor humanitare ndermjet veti por edhe per fqinjet tane .
Toleranca eshte nje virtyte njerezor mbi partiak,mbi konfeksional,racor apo gjinor.
Ne kete Bazament jane ndertuar normat Njerezore me te larta te kombeve ne tere rruzullin tokesor.
Nese ne do te mbeshtetemi fanatiket e pa ndergjgjegjshem te qfardo konfeksioni nuk do te kete Paqe dhe toleranc kete nuk na mesone as Kurani,as Bibla.
Njerezit e semuar qe nuk kane paqe me veteveten jane ata qe nuk respektojne normat,ligjet e fese Islame,Katolike,Ortdokse etj.
Problemet ,nevojat e qytetareve tone duhet te merren me shume seriozitet nga Institucionet perkatese dhe te shqyrtohen,vendimet duhet te jene te arsyeshme dhe demokratike.
Per sa egzistone Njerezimi edhe njerzit kane subjektivitetin autoktone te besimit ne perendit e tyre,kjo eshte e pa mohushme dhe kerkojne indentitetin perfaqesues te tyre per mes simboleve fetare .
Ndertimi i Xhamijave dhe Katedraleve ne Kosove nuk duhet te ishte preteks i mos tolerances nder fetare, ndoshta do te ishte me mire te ndertohen bashkarishte duke i ndihmuar Njeri Tjetrit.

panta_rhei
03-07-11, 19:07
Pershendetje Vali, a je lodhe....

Allahu ta shtoft sabrin...

Jaaa mos te koke nona terez na kem tu marue kush ske tu na njoft...

Edhe Adem Jasharin e mixhen Shaban e Hamzen, kta kan mi bo katolik kadal dale ne historin Kombtare....,a qe u bo namaz ne oden e tyre dhe ka pas nder dhe krenari shqiptare kta sdojn me ni...

para adem jasharit, a ka ekzistu popull shqiptar dhe a ka pase figura kombetare?

hajt bre qika, ho de permendni veq 10 figura kombetare shqipare, mos boni qikaq t'ligj

Kercovari
03-07-11, 19:07
Edhe njicka deshta me ju shtue kushtue ne nji kete vazhde te bisedese :smile:

popujt sllavo-ortodoks edhe popujt musliman, e kane puuuuth edhe e kane perqafu fort me qef Komunizmin-marksizmin. (heheh marksi dhe feja). Kujto vendet e Iniciatives se te Painkuadruarve.
Qe thoni ju mori qika,

Bisedoni qetesisht ne menyre paqesore joviolente. Plus asajna, me duhet patjeter te shtoj edhe, tuuulirantje.

Qato pyetje qi jau kam, lone, qi po thot vesa luma, aammanet panta ta ka lon, e nejse mo, amo pyetje hem sllav hem rus hem kaurr he bushnjak hem musliman, qysh pi bjen bre?
Ne ke bash joserioze veq.

Po nejse, Peace njerz!
e popujt katolik te evropes e kane luftu edhe e kane zhduke Komjunizmin. xhanem ju mori shoqe.

Komunizmi (nga lat. communis,bashkėrisht ') i referohet doktrinave politike dhe lėvizjeve tė cilat para sė gjithash,kishin pėr qėllim prona tė komunitetit, mė gjerėsisht, tė shoqėrisė pa klasa nė tė cilin prona private eshte shfuqizuar ne mjetet e prodhimit dhe tė prodhimit tė jetės shoqėrore tė arsyeshme dhe bashkėrisht tė planifikuara.


Sipas Lorenz von Stein,komunisti i parė ishte revolucionari francez Franēois Noėl Babeuf.
Propozuesi mė i famshėm i komunizmit ishte Karl Marksi dhe shoku i tij i ngushtė Friedrich Engels.

Si do tė dukej forma shoqėrore e komunizmit, tė shoqėrisė pa klasa,shumė pak ka lėnė tė kuptohet komunizmi, Marksi,komunizmin e zhvilluar e pėrshkruan me pasuritė shoqėrore, si dhe parimin "Secili sipas aftėsive, secilit sipas nevojave tė tij".

Padyshim se themeluesit e komunizmit, janė dijetarė pjestarė tė religjionit katolik.

Edhe Rosalina-Rosa Luksemburg e lindur ( 5 mars 1871 nė Zamosc, Poloni, Perandoria ruse nė atė kohė, vdiq nė 15 janar 1919 nė Berlin), ishte njė pėrfaqėsuese e rėndėsishme nė krye tė lėvizjes evropiane tė punės dhe internacionalizmit proletar,poashtu me origjinė fetare katolike.
E po tė merremi me laparditė e disave kėtu se katolicizmi shkatroj komunizmin,do tė vdisnim tė gjithė duke menduar se ato qė krijuan shkatruan mundin e tyre.

Komunizmi ėshtė pjellė nese flasim pėr pjellė feja,katolicizmi, sa edhe vetė kapitalizmi.Popujt e tjerė dhe relgjione pėrqafuan kėtė doktrinė poashtu perendimore,poahstu siē edhe pėrqafuan kapitalizmin sot.
Vullneti i mirė dhe kuptimi se komunizmi u kuptua se ėshtė doktrinė e gabuar,dhe disa shtete socialiste bashkė me Bashkimin Sovjetik,mė parė vizatuan hartėn e Evropės me njė dizajn tė ri gjeopolitik,nė pikė tė pare atė ekonomik.

Kur filloj ky preces tė zbatohet edhe pse me hapa tė ngadalshėm,gjatė gjithė kohės pėrderisa vazhdonte ky proces deri nė fillim tė viteve `90,popujt e shumė shteteve filluan tė mendojnė pė njė rregull shtetrorė ndryshe nga ai komunist-demokratik.
Kėtu nuk ngecėn as shqiptarėt,bile sa u pėrket zhvillimeve demokratike nė ballkanin perendimorė,kryesisht nė ish Jugosllavi,bajraktarėt e kėtyre proce politike jan shqiptarėt,fatkeqasisht kjo nuk shkruhet askund e aq mė pak se kėto na qenkan shqiptarėt katolik si edhe tentohet tė pėrshkruhet nga disa shqiptarė "religjiozo romantik".

Diku ėshtė thėnė.se ishte ky vullneti i mirė i disa shtete dhe popuj pėr tė rrėnuar komunzmin, dhe nuk mund tė mohohet se kėtu erdhi nė ndihmė perendimi por kjo nuk mund tė i pėrshkruhet katolicizmit si fitore,se po tė ishtė ashtu se katolicizmi qenka forca qė bėn fuqinė,komunizmi jeton edhe sot nė Kinė dhe disa shtete tė Amerikės latine,ku popujt e kėtyre shtete jan tė besimit katolik.
Pra,katolicizmi nuk e rrenoj komunizmin po e rrėnuan ato qė nuk e duron mė,kėtu nė mes atyre qė nuk e duronin mė komunizmin,ėshtė edhe Azem Hajdari,Sali Berisha,Arbėr Xhaferi,po ehde Hashim Thaqi,dhe nuk kam ndigju se jan konvertuar nė tė katolik po kan mbetur ashtu si edhe e kan trashėguar besimin nė Zot.,

Demokracia nuk lartėson asnjė religjion,sepse kjo ėshtė forma e fanatizmit religjioz e jo demokracia qė ngre njė fe nė lartėsi pėr tė rėnuar tjetrėn.
Njė katolik i mire duhet tė i besoj papės ndryshe e ka vendin nė ferr,kurse njė musliman i beson Zotit dhe nuk di se ku e ka vendin ne parajs apo nė ferr,ky mund tė jetė njė dallim qė nuk i pengon muslimanėt shqiptarė tė ngrejne Katedrale ne mes tė 95% tė popullate tė besimit muslimanė,dhe me plotė tė drejtė u pyes tė gjithve,ku mbeti tolernca juaj?

valiii
03-07-11, 19:07
Pershendetje Vali, a je lodhe....

Allahu ta shtoft sabrin...

Jaaa mos te koke nona terez na kem tu marue kush ske tu na njoft...

Edhe Adem Jasharin e mixhen Shaban e Hamzen, kta kan mi bo katolik kadal dale ne historin Kombtare....,a qe u bo namaz ne oden e tyre dhe ka pas nder dhe krenari shqiptare kta sdojn me ni...

Qetash ne Peje e kane prishe shtervanin midis korze per te ngriture nje statuje 10 m te nenes tereze edhe ate pa pyetur kend, as debat televizive e as nje komunikate.
A ka ma poshtersi se ta ndalon shamine neper shkolla kurse njeriu i pare qe zbrent nga aeroplani ne aeroportin e tiranes i vizatohet aty statuja e plakes me shami. E kujt atehere i shesin kta pordha laike per shamija?
qashtu ne aeroportin tone "nena tereze", shkone ma anej me e kthye kerrin dhe e lexon" sheshi nena tereze" shkon pak ma qanej "sheshi skenderbej" nalesh me ble sakeza "rruga pjeter bogdani". Ku t denoje policia tek spitali "nena tereze" ku e late mu takue, valla qaty te busti i nanes tereze...
E krejt keto duhet me i perbie e me ba saber ose qysh kish pas thane njani shkruaje te pa thenen e e ka shkru te thenen demek toleranca qenka e perafert me durimin e kush eshte ka ben durim ketu vetem muslimanet qe ne rruge administrative kerkojne qe 12 vite nje xhami, dhe protestuan ne menyre model paqesore duke i rene krijuesit sexhde e "laiket" te veshur me pancira e me uniforme me simbole te dexhallit shkelmuan keta pa meshire per pretekst se e paskan zane rrugen. Ende flitet per kete ēeshtje, e kane bere telenovele ta merr mendja eshte ne pyetje ndertimi i ndonje baze nukleare.
E kush ben durim ketu? Vetem muslimanet, se jane te edukuar ashtu... E durojne nenen tereze ne cdo cep e per nje xhami presin 12 vite..
Sabri selamet a...

Guri i madh
03-07-11, 19:34
para adem jasharit, a ka ekzistu popull shqiptar dhe a ka pase figura kombetare?

hajt bre qika, ho de permendni veq 10 figura kombetare shqipare, mos boni qikaq t'ligjedhe ademin nuk e dojn veq po rrejn


bile ky maki ish preshevari kurr se ka permend prej se ne pervjetor te ramjes se tij nuk po e marrin vehabistin FERKI SHALEN ishte nji her po jan prish mardhanjet familje jashari vehabi

LOJETARI
03-07-11, 22:18
Tolerancė fetare nuk ka , nuk ekziston ,por ka tolerancė njerėzore .Feja nuk lejon tolerancė .Njerėzit lejojnė .
Sot kemi mė pak tolerancė njerėzore sepse prioritet po fiton feja .Njeriu ka fillue tė devalvojė ,i ka hy frika thellė ,nuk guxon ta identifikoj veten me njeri , ka filluar tė tjetėrsohet .I frigohet njeriut ,prandaj edhe e lufton me zero tolerancė .Zero, dmth nuk ja falė as njė frymė , ėshtė nė gjendje edhe vllaun e vet me e vra pėr fe ,edhe atė jo qė i takon njė feje tjetėr por fesė sė njėjtė .Secili prej neve njohim kėso raste konkrete te tė afėrmit tonė .

pranveruesi
03-07-11, 22:30
Tolerancė fetare nuk ka , nuk ekziston ,por ka tolerancė njerėzore .Feja nuk lejon tolerancė .Njerėzit lejojnė .
Sot kemi mė pak tolerancė njerėzore sepse prioritet po fiton feja .Njeriu ka fillue tė devalvojė ,i ka hy frika thellė ,nuk guxon ta identifikoj veten me njeri , ka filluar tė tjetėrsohet .I frigohet njeriut ,prandaj edhe e lufton me zero tolerancė .Zero, dmth nuk ja falė as njė frymė , ėshtė nė gjendje edhe vllaun e vet me e vra pėr fe ,edhe atė jo qė i takon njė feje tjetėr por fesė sė njėjtė .Secili prej neve njohim kėso raste konkrete te tė afėrmit tonė .


...shume palidhje e ke thane, po flase per Fene time Islamin ka deshmuar Histroikishe dhe me fakte se eshte FE tolerenta kush i shpetoj jehudet kur evropianet i kishin denuar me zhdukje??? Veq shtetet Islame..
Feja ma terrorriste dhe qe eshte perhap vetem e vetem me dhune eshte feje krishter, Historikishe eshte i pafund nr i viktimave qe ka bere kjo fe ne emer te krishtit, veq Historia e re Bosnja e Kosova veq qe ishin Mysliman njerzit jane masakruar dhe masakruesit para se me masakrue i ka kryque kleriku krishter...

...te mos flas cfare shkatrrime e masakra historikish dhe systematikish ka bere kjo fe ne kontinentin e amerikes e te afrikes, nese se ke puthe kryqin te ka shkue koka...


...Ne kosove ka pas toleranc fetar dhe ka fatemiresishte dhe fatebardhesishte pasi qe shumica jane Mysliman, se t“ishim kone veq psh 20% na kishin pre don kqirat moti si ne bosnje...tungiii

premium
03-07-11, 23:32
... respektin tėnde trego,, por edhe
tolerancėn mbaje .

Skyfter
04-07-11, 05:15
Gomari flet per ftir gomari pa vetedije

.IypPy4RvhrsMuslimanet tolerancen ma se pari duhet me e apliku ne shpirt te veti, ne familje te veten, ne nane te vete, ne grua e ne vajze te veten, e tek atehere, ne shoqeri ne rreth e ne shtet te vetin, e tek ateher le te na shet kaqapordhica fetare me gjere. (Panta-Rhei).

Zero Cool
07-07-11, 20:26
Kleriket shqiptar duhet te predikojne ata qe na bashkon,tolerancen,mirekuptimin, miresine, butesine, bashkimin gjitheshqiptar pa dallime fetare ,ideologjike apo krahinore,eshtu si bene dhe bejnei At Gjergj Fishta,don Lush Gjergji, Gjecovi,don Nik Ukgjini,Idris Gjilani,Rexhep Lika,Anton Harapi e shume e shume te tjere.

Dallandyshja_718
15-07-11, 10:59
Kleriket shqiptar duhet te predikojne ata qe na bashkon,tolerancen,mirekuptimin, miresine, butesine, bashkimin gjitheshqiptar pa dallime fetare ,ideologjike apo krahinore,eshtu si bene dhe bejnei At Gjergj Fishta,don Lush Gjergji, Gjecovi,don Nik Ukgjini,Idris Gjilani,Rexhep Lika,Anton Harapi e shume e shume te tjere.

Nuk e ke cek autorin. :rolleyes:
A thue eshte L.L. ne Facebook?:wink:

Zero Cool
15-07-11, 15:32
Nuk e ke cek autorin. :rolleyes:
A thue eshte L.L. ne Facebook?:wink:

Autori jam une :smile:

Dallandyshja_718
15-07-11, 16:07
Autori jam une :smile:


Hmmm:rolleyes:

Guri i madh
23-07-11, 17:07
une mendoj se si komb mjaft kemi tolerue tash ka ardh koha me i nderpre kto degradime qe i behen kombit nga organizatat islamike


shiqoe videonKosova - Ndihma e shemtuar Arabe‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Pea0TJsYZlo)

Idealist
23-07-11, 18:05
une mendoj se si komb mjaft kemi tolerue tash ka ardh koha me i nderpre kto degradime qe i behen kombit nga organizatat islamike


shiqoe videonKosova - Ndihma e shemtuar Arabe‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Pea0TJsYZlo)

ne videon qe ke prezentuar nuk ka te beje me ate qe mendon ti. Thjeshte ishte nje aktivitet tjeter qe ka te beje me mesim-lexim te Kuranit.

Guri i madh
23-07-11, 18:40
ne videon qe ke prezentuar nuk ka te beje me ate qe mendon ti. Thjeshte ishte nje aktivitet tjeter qe ka te beje me mesim-lexim te Kuranit.


qysh tuj ja fut thesin ne krye msohet kurani


nga kusj jan te licencum kta msim dhens


askush nuk ka te drejt me organizue or msimore pa marr parasysh per qka msohet pa lejen e ministris se arsimit

Kercovari
23-07-11, 19:06
qysh tuj ja fut thesin ne krye msohet kurani


nga kusj jan te licencum kta msim dhens


askush nuk ka te drejt me organizue or msimore pa marr parasysh per qka msohet pa lejen e ministris se arsimit

Me ne fund te u desht Ministri arsimit..mos eshte ai qe hoqei Nene Terezen dhe Rugoven nga Ministria?Nese eshte sduhet te maresh ne goje per asgje te pakten ti.

taraku-1
23-07-11, 19:14
Kerqovari, kujdes se na me fe... duhet respektue edhe minioritetet , hahah ok vllaaa musliman

Guri i madh
23-07-11, 19:15
Vehabistat ne Kosove?‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=F-ZLzP5vQco)

taraku-1
23-07-11, 19:19
Vehabistat ne Kosove?‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=F-ZLzP5vQco)
MDA- te kuqe


Hamda me tri te kuqe po te pret hahaha, mere kit youtube edhe shko akuzoje hamden ashiqare...

Guri i madh
23-07-11, 19:20
Me ne fund te u desht Ministri arsimit..mos eshte ai qe hoqei Nene Terezen dhe Rugoven nga Ministria?Nese eshte sduhet te maresh ne goje per asgje te pakten ti.


kqyre videon tjter qe e postova


normal ne krejt boten esht ligj qe askush nuk ka te drejt me mbajt or msimore pa lejen e ministris se arsimit

e sidomos esht edhe e denushme abuzimi i till me fmijt siq e pam ne video

e per videon qe po flasim ata obligohen me msue kuranin ende pa i msue shkronjat e gjuhes shqipe


edhe krejt kjo esht si rezulltat i ndihmave nga arapistani ata fmij kan nevoj per ushqim mirqenje sociale e jo per thas te arabis e per shkarravina te arabve

Kercovari
23-07-11, 19:24
Kerqovari, kujdes se na me fe... duhet respektue edhe minioritetet , hahah ok vllaaa musliman

Une i respektoj minoritetet me shume se kush tjeter..jan krijesa te Zotit po si ne po ē`te bej me kėto mendjemedhenj ku pėr cdo fjale kapen per te magjupit,evgit,romit sikur keto e kan kriju boten dhe te gjithe te tjeret jan fundrina,per qudi asnje serb nuk e kritiojne po as qe flasin per ato edhe pse ne numer jan po aq sa rome evg egjitian dhe katolik shqiptare...

Kercovari
23-07-11, 19:26
kqyre videon tjter qe e postova


normal ne krejt boten esht ligj qe askush nuk ka te drejt me mbajt or msimore pa lejen e ministris se arsimit

e sidomos esht edhe e denushme abuzimi i till me fmijt siq e pam ne video

e per videon qe po flasim ata obligohen me msue kuranin ende pa i msue shkronjat e gjuhes shqipe


edhe krejt kjo esht si rezulltat i ndihmave nga arapistani ata fmij kan nevoj per ushqim mirqenje sociale e jo per thas te arabis e per shkarravina te arabve

Kure ti te stjudjosjhs mire e mire videon e at K``ciros athere merrem une me keto se jam zene me video e atit tend te shenjte"Islamofobit"si ky norvegjizi ti dhe compania jote.

Guri i madh
23-07-11, 19:31
Kerqovar


cilit krah fetar i tikan ti


a je me ket ramadan ramadanin a me bashksin islame te maqedonisMaqedonia dhe vehabizmi‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=w-Xg_vjRRv4)

Kercovari
23-07-11, 19:33
Nje shembul per ju te krishteret te gjithe.

Ky nuk fyen askend po tregon realitetin Kosovarė dhe pranon egsitencen Rome ne konfesioninn katolik kosovarė perderisa ju disa lopare injorante fyeni gjithcka duke menduar se jeni suiperioret dhe fe e paster...

Dodė Gjergji
Kirche In Kosovo
Bei den ca. 65’000 Katholiken im Kosovo handelt es sich um albanisch-stämmige Gläubige; dazu kommt eine kleine Gruppe katholischer Roma und Kroaten

Kėtė e ka pohuar vetė Dode Gjergji gjatė vizitės nė Zvicėr.

Lexo nė fund tė artikullit,
Kirche in Kosovo
Nga pėr afėrsisht 65.000 katolikėve nė Kosovė janė besimtarė shqiptare, kėtu bėn pjesė edhe njė grup i vogėl katolik Romė dhe Kroatė.
http://www.kath.ch/index.php?na=11,0,0,0,d,83779 (http://www.kath.ch/index.php?na=11,0,0,0,d,83779)

Mesoni ju mekataret se cka eshte tolerenca fetare e jo racizmin dhe islamofibia.

Kercovari
23-07-11, 19:37
Kerqovar


cilit krah fetar i tikan ti


a je me ket ramadan ramadanin a me bashksin islame te maqedonisMaqedonia dhe vehabizmi‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=w-Xg_vjRRv4)

Jam polic i fese time,as i krasniqit e as i kqires as i gurit po as i zanzit,dhe feja ime eshte me e mira dhe e dashura per mua.Shembulli me i mire per te gjithe boten.Tolerenca dhe bashkejetesa shqiptare nje fe qe nuk e ka ne bote asksuh e ju lihni kendej andej se kemi nevoje edhe per ju ndryshe kur nuk do te mesojme se ku i kemi armiqt e brendshem...more vesht ajo!

Zanzi/M
23-07-11, 19:57
Kerqovar


cilit krah fetar i tikan ti


a je me ket ramadan ramadanin a me bashksin islame te maqedonisMaqedonia dhe vehabizmi‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=w-Xg_vjRRv4)

Ky e ka pranu qe eshte vehabist dhe pergjegjes per Shqiptaret e Maqedonise ne lidhje me kete sekt fetar.

Kercovari
24-07-11, 07:36
Ky e ka pranu qe eshte vehabist dhe pergjegjes per Shqiptaret e Maqedonise ne lidhje me kete sekt fetar.
Po a..kur te flasish per shqiptaret e maqedonise shko te krasniqi te nderosh emrin nga Gjini ne gjemil se shqiptaret e maqedonisi ehde pse nuk ka ansje te krishter shqiptare ne cdo fshat kan nje nene tereze dhe skenderbeg e ne fshatin dhe qytetin tend nuk ka as nje sia boletin perveq"Laudito Isus Kristos"e kur te duhet te flasish ti per tolerance fetare pastroni trurin e kulbur dhe ate ind qe u shty te shkerdheni femite athere pariqitu per fjale,ndryshe e ke vendin si SHERBETORE TE DRRAXHIU AT KcirA..

panta_rhei
25-07-11, 19:59
http://www.youtube.com/watch?v=dvrFbA7gHpo

murrizi
25-07-11, 21:24
http://www.youtube.com/watch?v=dvrFbA7gHpo

Gajret Pant he burr.

Qe edhe une pak po tė ngushlloj.

http://www.youtube.com/watch?v=ovbKTk-pZPM&feature=related

OROSHI
29-07-11, 01:05
Murrizi,me pelqen citimi yt!Feja e shqyptarit asht shqiptaria!