PDA

View Full Version : Parfumet, pjesė e padukshme nė trupin tonė


Naki
08-07-11, 19:10
Parfumet, pjesė e padukshme nė trupin tonė

Aromat i shtojnė karakterit tonė njė dimension mė shumė, na identifikojnė me lule, mjedise ekzotike, vende, persona.
Aromat janė pjesė e pandarė e jetės sonė. Janė fillimisht ato natyrale si era e flladit tė detit, aroma e tokės sė lagur pas shiut nė njė pyll me pisha, aroma e njė fushe me grurė nė njė ditė tė nxehtė vere, apo aromat e pafund tė luleve dhe deri te vetė aroma e lėkurės sonė qė, nė disa variacione tė saj, ėshtė e jashtėzakonshme. Por qė nga lashtėsia, njeriu ka tentuar me tė gjitha mjetet dhe mėnyrat qė t’i shtojė vetes edhe aroma tė tjera, ose mė mirė t’ua marrė aromat luleve, ujėrave, fushave dhe t’i shndėrrojė nė parfume pėr pėrdorim tė pėrditshėm. Dihet nga faktet historike se qė nė kohėt antike, metodat e pėrpunimit dhe tė pėrftimit tė parfumeve kanė qenė tė sofistikuara. Nė ditėt tona, sigurisht qė teknologjia ėshtė pėrmirėsuar ndjeshėm dhe formulat e krijimit tė parfumeve janė tė pafund. Kjo ka bėrė qė edhe tregu i tyre tė jetė shumė i madh. Sigurisht qė ėshtė njė treg qė si nė rastin e ēdo malli ka njė shtresėzim, pra njė treg pėr parfumet e lira me pėrdorim tė pėrditshėm, pėr njė masė tė caktuar njerėzish dhe njė treg pėr njė konsumator mė elitar, qė kėrkon tė veēantėn dhe uniket nė produktet qė blen.


shkrimi eshte marre nga Bota Sot.