PDA

View Full Version : Islami minimal dhe rrenat maksimale


Makresh
11-07-11, 21:49
Islami minimal dhe rrenat maksimale

Autor: Halil Ibrahimi

Doli ēėshtja e xhamisė sė Prishtinės dhe papritmas nė shoqėritė shqiptare u pa njė debat shumė emocional, mė pak pėrmbajtėsor, rreth fesė, rolit tė saj nė shoqėri, tolerancės fetare dhe ndėrthurjeve qė kėto relacione kanė pėr tė ardhmen e kombit. Edhe pse debati rreth identiteteve shqiptare me implikimet fetare, ka filluar mė herėt nė instanca mė tė larta elitare, kėsaj radhe si duket diskutimet janė ulur vetėm nė nivelin e mediave ku tė shumtėn e rasteve nuk ka pasur koherencė, argumentim dhe kulturė dialogimi.

Njerėzit minimalė
Nė njė debat tė para disa ditėve nė njėrėn nga mediat kosovare pėr herė tė parė e dėgjova termin ‘Islam minimal’ dhe u stepa nga imagjinata dhe funksionalizimi marramendės i kundėrshtarėve tė lirisė dhe kėmbėngulėsve tė indoktrinuar nga kompleksi i inferioritetit. Nė kėtė vazhdė, gazetarė tė tjerė, bile edhe pjesėtarė tė sė ashtuquajturės klasė intelektuale nuk kanė reshtur ditėve tė fundit ta quajnė Xhaminė e cila u kėrkua me protesta kohėve tė fundit, si Xhamia e Fuadit, duke aluduar me metoda tė ulėta nė Fuad Ramiqin! Bile nuk u kursyen edhe duke pėrdorur insinuata, thashetheme, fjalė ēajtoresh e kafeve tė rakisė sa nuk i pėrthekon dot imagjinata e njė njeriu tė shėndoshė. ‘U kėnaqėm’ turfulluan ndėr hundė tė tillėt nė stilin e personazhit tė dramės “14 vjeē dhėndėr’ qė kėnaqet kur ka thashetheme, konflikte dhe grindje tė sajuara midis njerėzve. Duke iu kthyer debatit tė pėrmendur nė fillim, sipas teorisė sė ‘Islamit minimal’ Kosova nuk paskėsh nevojė pėr shqiptarė praktikues tė Islamit por ka nevoje pėr shqiptarė myslimanė tė cilėt vetėm shprehimisht janė tė tillė. Mė nė fund u tha troē ajo qė ėshtė ujdisur, zbukuruar e kurdisur me vite tė tėra kundėr shqiptarėve myslimanė. Ata duan shqiptarė tė cilėt e festojnė dy herė nė vit Bajramin, tė cilėt nuk mėrziten nėse iu cenohet e drejta pėr tė besuar lirshėm, tė cilėt nuk bėzajnė nėse nėn trysninė e njė kėrkese tė paqenė qė gjoja na vjen prej Perėndimit duhet tė konvertohen kulturalisht nė ‘fenė e tė parėve’, tė cilėt pranojnė nė unison gjithēka qė u serviret paēka nėse kjo gjithēka e dhunon atė me tė cilėn jetojnė, kanė jetuar prindėrit e tyre dhe kanė krijuar histori stėrgjyshėrit e tyre. Perėndimi kurrė nuk e kishte parė pengesė qenien Islame tė shqiptarėve. Bile, qė tė dy presidentėt e kaluar, Bill Klinton dhe Xhorxh Bush e kanė potencuar nė mėnyrė eksplicite faktin e ekzistencės sė shumicės myslimane tek shqiptarėt dhe e kanė vlerėsuar kėtė.Pėr fat tė keq kėrkesa pėr ndėrtimin e njė Xhamie nė pjesėn e re tė Prishtinės ku nuk ka asnjė xhami ėshtė keqpėrdorur nė mėnyrėn mė tė vrazhdė nga njė pjesė e intelektualėve dhe medies. Duke qenė qė nė esencė kjo kėrkesė nuk mund tė rrėzohet me asnjė argumentim tė shėndoshė, ka pasur tendenca qė duke e personalizuar kėrkesėn pėr xhami me njė person tė vetėm, nė kėtė rast me Fuad Ramiqin, tė sigurohet linēimi mė i lehtė i saj. Argumentimi i vetėm i disa mediave nė mbėshtetje tė kėtyre thashethemeve ishte autori nga SHBA Stephen Schwartz i cili nė njė artikull tė tij tė para disa muajsh e ka cilėsuar Fuad Ramiqin si tė ndėrlidhur me Hamasin dhe Vėllazėrinė Myslimane tė Egjiptit. Autorė tė tjerė si Bajrush Morina, Halil Matoshi, Flaka Surroi e tė tjerė vetėm e kanė kopjuar nė mėnyrė tė keqe tezėn e tij pompoze. Fillimisht duhet theksuar se Stephen Schwartzin askush nuk e merr seriozisht nė SHBA dhe tė gjithė e dinė pėr militant tė qarqeve mė ekstreme izraelite kundėr tė drejtave tė palestinezėve. Madje nga ai janė tė distancuar edhe numri mė i madh i hebrenjve liberalė. Nė sytė e Schwartzit tė gjithė myslimanėt pėrveē sufinjėve janė ekstremistė, fundamentalistė dhe ēfarėdo aktiviteti i tyre politik, kulturor dhe aktiv nė jetėn publike ėshtė fanatizėm. Ėshtė jashtė ēdo dyshimi se pėrdorimi i shkrimeve tė tij nė konotacionin Kosovar dhe shqiptar ėshtė mėnyra mė e keqe pėr tė dokumentuar diēka. Schwartzi nuk ka njohuri themelore pėr shqiptarėt e aq mė pak pėr relacionet fetare tek ta. Ai ka bėrė nė vazhdimėsi nė shkrimet e tij gafa marramendėse tė cilat ia heqin tė drejtėn e autoritetit nė fushėn e Islamit Kosovar. Pėr shembull nė vitin 1999 nė njė shkrim tė tij pas njė turi tė tij nėpėr Ballkan tė financuar nga njė organizatė katolike ai pohonte se nė Kosovė jetojnė mbi 15 % katolikė shqiptarė, nė kohėn qė tė gjithė e dinė se kjo pėrqindje nuk e kalon 3 pėrqindėshin bashkė me tė gjithė laramanėt dhe tė konvertuarit e viteve tė fundit. Fatkeqėsisht shkrimet e Schwartzit janė pėrdorur kėto ditė si libėr i shenjtė kundėr njė personi tė vetėm nga kėrkuesit e xhamisė nė Prishtinė pėr tė vėrtetuar se kjo lėvizje na qenkėsh e lidhur me Hamasin dhe ekstremiste. Pikė sė pari, kėrkesa pėr xhami nuk ėshtė e Fuad Ramiqit, ai ėshtė vetėm njėri nga kėrkuesit dhe ēfarėdo tentimi pėr tė kanalizuar kėrkesėn legjitime me individė ėshtė e padobishme, e ulėt dhe joreale. Kjo ėshtė kėrkesė e tė rinjve shqiptarė myslimanė, e besimtarėve nė rritje midis intelektualėve nė Prishtinė tė cilėt me vite tė tėra janė pėrballur me mungesėn e hapėsirės sė pėrshtatshme. Ndėrtimi i xhamisė nuk ėshtė as punė inati, as kundėr katedrales dhe as pėr hir tė njė personi tė vetėm. Nė vend qė mediat tė vėrtetonin se njėmend shqiptarėt e Prishtinės kanė nevojė pėr njė xhami nė pjesėn e re tė qytetit ku nuk ka asnjė xhami, disa prej tyre janė marrė nė mėnyrėn mė tė egėr me satanizimin e kėrkesės. Xhamia nuk ėshtė vetėm e Fuadit, por ėshtė edhe e imja, ėshtė e mijėra besimtarėve tė Prishtinės tė cilėt e kanė kėrkuar kėtė nė vazhdimėsi qe gati 12 vite.

Makresh
11-07-11, 21:50
Ku ėshtė Kisha Katolike?


Me keqardhje duhet thėnė se Kisha Katolik e Kosovės nuk e ka kryer rolin e saj nė gjithė kėtė mesele, kushedi pėr ēfarė arsyesh, apo ndoshta asaj i konvenon njė Islam minimal nė Kosovė nė mėnyrė qė ta ketė mė tė lehtė fushatėn e konvertimit kulturor, siē e quante me njė rast njė pėrfaqėsues i saj.Kėto ditė Kisha Katolike e Kosovės e ka lėshuar njė deklaratė e cila nė shikim tė parė nuk ka asgjė pėrmbajtėsore sepse nuk flet direkt pėr kurrgjė, por kur lexohet midis rreshtash nis e sheh shumė tė pavėrteta, josinqeritet dhe mosakordim me gjendjen reale nė Kosovė, me aspiratat e Kosovės dhe me mirėqenien e njerėzve tė Kosovės drejt tė sė ardhmes. Nė mjediset e letrave shqipe duket sikur ekziston njė frikė e kultivuar pėr tė kritikuar Kishėn Katolike tė Kosovės (po e quajmė kėshtu meqė kėshtu e quajnė veten, sepse nuk ka Kishė Katolike tė Kosovės por ka vetėm Ipeshkvi Prizren-Shkup, meqenėse Vatikani nuk na njeh si shtet). Nė kėtė deklaratė tė Kishės Katolike thuhet se kohėve tė fundit ekzistojnė grupe tė cilat dėshirojnė qė shprehin tendenca pėr tė pėrkeqėsuar marrėdhėniet e shkėlqyera me Vatikanin. Ėshtė e qartė se me kėto grupe ėshtė aluduar nė kėrkesat e fundit tė besimtarėve tė Prishtinės pėr tė ndėrtuar njė xhami dhe kjo jo vetėm qė ėshtė e pasaktė por ėshtė patetike. Askush nga ata qė kanė kėrkuar ndėrtimin e njė xhamie qe dymbėdhjetė vite nuk kanė tė bėjnė asgjė me Vatikanin dhe as qė kanė ndonjė tendencė pėr tė prishur diēka. Fundja nuk ka kėtu ēka tė prishet. Vatikani ka marrėdhėnie mė tė shkėlqyera me Serbinė se sa me Kosovėn dhe kjo ėshtė bėrė e ditur nė njė mori rastesh muajve e viteve tė fundit. Nė vend qė Kisha Katolike e Kosovės tė ndikojė tek Vatikani pėr ta njohur shtetin e Kosovės, ajo luan rolin e viktimės dhe e arsyeton mosnjohjen me arsye qesharake, bie fjala duke e paraqitur emėrimin e delegatit apostolik pėr Kosovėn nga ana e Vatikanit si njė sukses tė madh. Askujt nė media nuk iu kujtua tė komentojė se emėrimi i njė delegati apostolik nga Vatikani nuk do thotė asgjė, fare-fare asgjė. Delegat apostolik pėr Kosovėn ėshtė nunci i emėruar nė Slloveni dhe Vatikani ėshtė ngutur tė deklarojė menjėherė pas emėrimit tė tij nė tė njėjtėn kohė si delegat apostolik pėr Kosovėn (pra jo nunc/ambasador por delegat) se kjo nuk ka kurrfarė implikimesh territoriale pėr Kosovėn dhe se Vatikani do ta njohė Kosovėn kur kjo e fundit tė merret vesh me Serbinė pėr kėtė. E dhimbshme, aq tė shkėlqyeshme na qenkan marrėdhėniet me Vatikanin sa qė ky do tė na njohė vetėm kur kėtė ta bėjė Serbia. Roli i delegatit apostolik nė hierarkinė e Kishės Katolike ėshtė vetėm ai i njė ndėrlidhėsi e mbikėqyrėsi tė jetės fetare tė besimtarėve katolikė nė njė rajon nė relacion me Vatikanin. Bile delegatėt apostolikė emėrohen edhe pėr qytete tė caktuara dhe kjo nuk ka kurrfarė implikimi nė jetėn publike, sociale apo politike, pėrveē asaj puro fetare. Fundja delegatė, apo zyrtarė ka nė Kosovė edhe Rusia edhe Kina, dy vendet mbėshtetėse tė politikave tė Serbisė nė Kėshillin e Sigurimit.Kisha Katolike e Kosovės duket sikur ka jetuar e kėnaqur me klimėn e disfavorizimit tė Islamit shqiptar duke shpresuar pėr njė tufė tė konvertuarish kulturorė. Nė mėnyrė urgjente Kisha Katolike e Kosovės duhet tė ndėrrojė mėnyrėn e veprimit karshi shumicės fetare tė bashkėkombėsve tė saj. Duhet tė pranojė se rrėfejzat se shqiptarėt nuk kanė asgjė Islame dhe se vetėm me dhunė e kanė mbajtur fenė e turkut, nuk kanė tė bėjnė asgjė me realitetin, duhet tė pranojė se gjithnjė e mė shumė tė rinjtė dhe njerėzit e shkolluar e respektojnė dhe e potencojnė identitetin e tyre fetar mysliman dhe kombėtar shqiptar pa e rrezikuar ekzistencėn e identitetit kristian tek njė pjesė e kombit tė tyre.

Makresh
11-07-11, 21:51
Njerėzit maksimalė


Toleranca shumė e trumbetuar fetare nga gjithkush nė Kosovė nuk ka kurrfarė rėndėsie dhe zbatimi praktik nėse nuk respektohet e drejta e secilit pėr tė besuar ēka tė dojė, pėr tė shprehur atė qė e beson dhe pėr tė gėzuar tė drejta tė njėjta me gjithsecilin. Kjo pėrfshinė edhe tė drejtėn e shqiptarėve praktikues myslimanė qė tė kenė tė drejtė pėr tė shprehur identitetin e tyre fetar e kombėtar nė mėnyrė tė njėjtė si nė tė gjitha shoqėritė demokratike nė botė. Ndėrtimi i xhamisė, ėshtė kėrkesa mė elementare e cila as qė duhej tė bėhej pjesė e debatit por duhej tė zgjidhej kaherė. Edhe laikėt por edhe qarqe tė caktuara brenda Kishės Katolike nė Kosovė duhet tė kuptojnė se merita kryesore pėr tolerancė fetare u takon pikė sė pari shqiptarėve myslimanė si shumicė qė janė. Laikėt dhe tė tjerėt njė herė e pėrgjithmonė duhet tė besojnė njėmend nė tolerancėn fetare midis njerėzve qė besojnė ndryshe dhe duhet ta flakin tutje idenė se toleranca fetare ėshtė e tillė nėse kemi vetėm ‘muslimanė minimalė’ qė nuk e praktikojnė fenė e tyre. Si shqiptar dhe si mysliman praktikues tashmė kam mė shumė respekt, tolerancė dhe konsideratė pėr bashkėkombėsit e mi kristianė, se sa kur kam qenė ‘mysliman minimal’!Tė nderuar politikanė, gazetarė dhe tė ashtuquajtur intelektualė, ata qė kėrkojnė Xhaminė nuk janė njerėz minimalė siē nuk do jenė mė tash e tutje shqiptarėt sepse kanė filluar tė vetėdijesohen. Nėse ju keni zgjedhur tė jeni politikanė minimal, burra minimal, baballarė minimal, nėna minimale, filozofė minimal ėshtė e drejtė e juaja por na lejoni neve tė tjerėve qė tė jemi komplet sepse si tė tillė kemi dėshmuar se edhe nė luftė edhe nė paqe dimė tė japim kontribut maksimal nė kohėn qė dikush tjetėr krejt ēka di tė bėjė ėshtė tė prodhojė rrena maksimale.

*Autori ėshtė pedagog nė Universitetin e Prishtinės

valiii
11-07-11, 22:52
Ooooo i lumte goja dhe pena ketij padagogu ...

Makresh
12-07-11, 00:12
Ooooo i lumte goja dhe pena ketij padagogu ...


Eh valii, paramendo se ne ēfar situate eshte niveli i elites kosovare, U duhet qe pedagoget te nderhyjn per t'i ri-edukuar keta faqezinje ! Eshte nje sfid e re per muslimanet qe nuk do te zgjat shume, sepse jan hordhit e fundit te komunizmit, koha e "tranzicionit" siq e quanin dikur :)

GURI SYLAJ
12-07-11, 18:28
Shume i nderuari "pedagog"!
Nje shkrim qe nuk paska nevoje fare me e lexu ne mes rreshtave sepse gjerat jan thene kjarte ,bukur dhe mire...nese veshtrohen nga casja e juaj e problemit si pedagog!!
Xhamia do te ndertohet dhe eshte nje nevoje e kahmoteshme .
Por debati dhe protestat per dicka te tille dhe ne formen si u shtruan jan te pa nevojshme.
Nuk ka as musliman maximal e as minimal .Nuk ka as njerez minimal e as maksimal .
Por ,e keqja eshte se ju i refereoheni Islamit vetem kur juve ju konvenon dicka .
Para Allahut nuk ka maximal e minimal ,jan te gjithe te barabart!
Une nuk do e zgjas por ,mos i lexoni qendrimet e tjereve ne mes rreshtave sepse po filloj ky far leximi debati shkon atje ku shume "Imam", qe duhet te jen shembull ,merdhezen e sekeldisen kur ai tjetri ua thot troq gjendjen dhe ceshtjen e shtron jo ashtu sikur ju doni.
Do te bindeni nje dite qe kto protesta me se paku kan pas qellim Xhamin.
Eshte nje loje e ndyte politike ne mesin e "Elites" politike qe nuk po kursen as mjetet ,as formen e as Besimin per te zhduke ate tjetrin !!
Dhe ,hiq pa dyshim ,ne keto protesta kishte edhe lojtar te huaj por te nxane gafil -te pa pergaditur per te kry detyren!!
Kur njerzit deshirojn te pajtohen gjejn vetem nje rruge -rrugen e rrespektit ne mes vedi .
Kur deshirojn te mos pajtohen atehere vjen ne rend rruga e urrejtjes.
Pedagogu nuk guxon te bije ne keto vale te ndyta te LLUMIT politik!
Mjeku i keq t'a prishe shendetin , mesuesi i keq t'a prishe Dinin e Hoxha i keq t'a prishe Imanin.
Ne Kosove jan bukur shume te tille.

valiii
12-07-11, 18:34
Guri a je i informuar se kerkesa per leje te xhamise eshte bere qe 12 vite ?

GURI SYLAJ
12-07-11, 18:40
Po Vali ,por deri sot ky problem nuk i eshte dasht politikes per qerim hesapesh ne mes vedi qe nga Qeveria e deri te BIK !
Ky problem sot po sherben vetem si nje figure ne lojen e shahut politik e jo si nje nevoje e cila do te plotesohet sepse askush nuk eshte kunder ndertimit te nje Xhamie te madhe .
Vet protestat dhe debatet rrethe kesaj po e hijezojn ceshtjen dhe po i japin kahje qe as nuk e ka e as nuk e meriton .

valiii
12-07-11, 18:56
Kadale, kete je dufte me vrejte se protesta ishte shume e qete, pa bere askush zhurme, pa pankarta me protestues kokeulur ...

Mediat e bene te vehten... Te kujtohet kcira ? E ke vrejt se si mediat e minimizuan ne tersi dhe sa shpejte u harua deklarata e tij ?

E veren tash se si media e "zoomirat" sa me shume kete rast ?

Pse behet kjo, masi ti e njeh politiken... Pse ēdo dite flaka suroi, halil matosh e muafail liman e alma lama e blerim latif e ku ta di une qohen e flasin per kete protesete, ta merr mendja ka shkuar ne dhjetra viktima...

As kur u vrane 2 protestuesit e vv nga dora e ushtreve te beseskut nuk eshte polemizuar kaq, as sa gjysma e kesaj proteste...

Pse ?

GURI SYLAJ
12-07-11, 19:07
Kadale, kete je dufte me vrejte se protesta ishte shume e qete, pa bere askush zhurme, pa pankarta me protestues kokeulur ...

Mediat e bene te vehten... Te kujtohet kcira ? E ke vrejt se si mediat e minimizuan ne tersi dhe sa shpejte u harua deklarata e tij ?

E veren tash se si media e "zoomirat" sa me shume kete rast ?

Pse behet kjo, masi ti e njeh politiken... Pse ēdo dite flaka suroi, halil matosh e muafail liman e alma lama e blerim latif e ku ta di une qohen e flasin per kete protesete, ta merr mendja ka shkuar ne dhjetra viktima...

As kur u vrane 2 protestuesit e vv nga dora e ushtreve te beseskut nuk eshte polemizuar kaq, as sa gjysma e kesaj proteste...

Pse ?

Psene ke me e marre vesh shpejt me ndryshimet ne kreun e BIK-ut e besa edhe ne Qeveri!!
B.Latifi edhe Haxhite e Qeverise nuk e kan lehte tash me ba politike bashk!!

valiii
12-07-11, 19:34
Psene ke me e marre vesh shpejt me ndryshimet ne kreun e BIK-ut e besa edhe ne Qeveri!!
B.Latifi edhe Haxhite e Qeverise nuk e kan lehte tash me ba politike bashk!!

Po t'kuptoje o Guri edhe une jam me ty deri dikund, bile bile qendrim te natyres se njejte kam pas qe ne protesten e pare...

Ramiqi mund te jete edhe halabak edhe marionet e qeverise qe t'i mbuloje flliqesite e thaqit ku vemendja e opinjonit do te perqendrohet ne kete proteste, por pse mediat e zmadhojne kete gje ?

Ketu kemi gazeten expres qe dihet botrishte qe eshte marionete e Thaēit, debatet me gjithe lajmet me boombastike qe shtjellojne kete teme lansohen nga RTK- ja qe eshte e kontrolluar nga Thaēi, tani ne emision e dergon keshilltarin e tij qe te nxite perēarje etj etj... Pra e gjitha na adreson tek Thaēi dhe deri ketu te jap te drejte...

Por kete mos e harro se duhet te kritikohet politika ditore e thaēianve, mediat thaēiane, argatet thaēian e jo besimtaret qe shkaku i protestes thirren me tyrlifar llagapesh. E jo te kritikohet Islami ose si mediat e kane destinuar debatin nga protesta ne xhami deri tek islami tradicional dhe ai i "shkretrirave" qe e quajti kshtu kshilltari i thaēit..

Besimtaret e prishtines kane nevoje per nje xhami aty, kete e dine edhe isa edhe thaēi por keta e shfrytzojne armen me te forte moderne e ajo eshte propaganda mediale... S'ke pas nevoje me shti ne thojza fjalen pedagog, edhe gazetarucat tone duhet te e pasojne shembullim e ketij pedagogu qe te marim guxim e t'i shkruajne gjerat ashtu siē jane, pra reale e mos te manipulohet me masen qe kerkojne ne menyre te qytetruar te drejtat e tyre.

moto e dreēerve te sodit (ku kjo qeveri eshte padishim dora e tyre), eshte PERQAJ DHE SUNDO...

hawk
12-07-11, 19:51
B.Latifi edhe Haxhite e Qeverise nuk e kan lehte tash me ba politike bashk!!

Ke vene re dicka thelbesore.

Sikur te respektonin popullin ose votuesit e tyre do ta kishin te lehte bashkepunimin. Fraktura ndodh kur soset durimi i njeres pale, pasi tjetra ka tejkaluar vendin qe i takon: kuriozisht, ne kete faze ndodh kerkesa per divorc familjar, por shkaqet reale jane pararendese.
Dikush ne Kosove, ose me sakte ne Prishtine, mund te pyes veten per rolin praktik te (afro) 50 metrave te kembanores. Mbase per hije, por shpejt edhe tjeret mund te kerkojne hijet qe u pelqejne. Duhen apo jo keto hije eshte ceshtje relative, problemi qendron se e drejta vlen per te gjithe. Menyra si po zhvillohen keto ceshtje ne Kosove dhe Shqiperi eshte me te vertete mjerane.

Instikti i mbijeteses shfaqet nga ngacmimi i jashtem. Dicka e tille ndodh me nacionalizimin apo me rastin banal te tifozerise se stadiumit. E keqja eshte se ne Kosove keto ngacmime kane ardhur nga politika, qe as vete ajo nuk e di sahanin qe lepin. Tani, le t'i ndreqi punet vete klasa politike, ne menyre qe te mbaje turmat sa me larg. Fajet e prishjes se ekuilibrave duhen kerkuar para prishjes, pasi nuk e ka fajin ena e thyer.

Arb
12-07-11, 20:35
Emni Halil flet vete.

Naki
12-07-11, 20:48
...Ne si shoqeri i lejme punet nga nje here te zhvillohen ne formen "lesifer" hajt se behet mire dhe veprojme simbas tekeve individuale,pa plane,pa strategji dhe pa pergjegjesi.Nuk merzitemi ,ne vend qe kerkesat,deshirat,vullneti te mirret parasysh ato ignjorohen dhe semundja akute merre formen e dergjes,te paknaqesis dhe te diskriminimit.Njerzit i ruajne pozitat publike me voten e qytetareve,perfaqesuesit e segmenteve te ndryshme te jetes ne vend qe te punojne per qytetarin shurdhohen,verbohen dhe keshtu shtypet vullneti deshira e qytetareve dhe kjo eshte shume logjike qe masa eshte e mllefosur dhe eksplodon vneri duke u perzi ne ngjyra te ndryshme te arsyes dhe te ekstremisteve te paftuare qe shfrytezojne rastin te behet sa me lemshe kauza.
Nje prinde,nje zot shtepije,nje komune,nje krahine,shteti ne pergjethesi qe bene padrejtesi ndaj anetareve te familjes,bashkesise grupore, komuniteti ,etj duke lene anash nje grupi te veqante qe prete me vite ne radhe per kerkesen dhe i jipet grupit tjeter qe aplikon me vone eshte e pa drejte dhe kjo nxite jo intoleranc fetare -por mllefe qe rezultojne padrejtesi ne kerkesat legjitime.

Personalishte nuk jam kunder Katedrales Nena Terez,toleranca ime nder fetare eshte shume e sinqerte,por ndaj mendimin dhe zemrimin pse nuk u muarre ne konsiderat vullneti i popullit i shprehur nga BIK dhe Kryemyftiu.
Nje prinde qe ka dy femije duhet ti ofroje mireqenje sociale te barabarte,nuk bene ti dallosh as ne dhurata,as ne kerkesa legjitime,dhe nuk duhet te luhet me emocionin e tyre,mund ndodhe qe kur te rriten te mos i harrojne padrejtesit dhe mllefi eshte i gatshem te eksplodoj.

Per mirekuptim nder fetar dhe toleranc ju pershendes te gjitheve ne jemi Nje KOMBE vllezer te nje Gjaku.