PDA

View Full Version : Kush i beri keto njeriu apo zoti


uck_aksh
21-07-11, 11:27
Kjo esht tema e fundit qe po e postoj ne rubriken Bota Shpirtėrore nuk po mundem te lexoj postime duke fyer vllau vllaun per diq qe nuk esht e jona
por dua qe te komentojn ose te japin pergjegje te sakta se a esht kjo e shkruar ne librat e zotit
po filloj me disa pytje
ne luften e par botrore nga viti 1914-1918 ne ket luft per 4 vite u vran mbi 8,5 milion njerz, a ishin keto viktima te krijuar nga zoti apo ata qe vran keta njerz nuk ishin te krijuar nga zoti,
apo edhe keto jan te lejuar nga zoti

lufta e dyt botrore 1939-1945
Pasojat e Luftės sė dytė Botėrore ishin tė shumta. Rreth 62 milion njerėz, qė ėshtė ekuivalentja e 2.5% e popullsisė sė planetit, humbėn jetėn a ishin vrar edhe keta njerz me urdherin e zotit qe mbrenda gjasht viteve te vriten 62 milion njerz

i kemi edhe luftrat tjera e kemi edhe luften e fundit ne Kosov i dim sa jan vrar sa jan dhunuar sa jan mbetur invalid sa jan mbetur ne qiell te hapur a esht dhen urdher nga zoti per gjith keto vrasje


Apo per interes personale njerzit harrojn zotin dhe mbas te gjitha atyre qka bejn ne fund shkon ne kish apo xhami kerkon lutje nga zoti qe tia fal ato te kqija qe ka ber thot se esht penduar per at qe ka ber
sipas mendimt te juaj nese un kam vrar nese un kam len shum femij pa baba, nese un kam len shum gra pa burra, nese un kam len shum nena pa djem, qka mendoni nese un shkoj ne kish apo xhami dhe i lutem zotit te mi fal se ne fund jam penduar athua zoti do ti fal dhe un te jetoj i qet,


Hapni syt vllezer Shqiptar

me te mira shpresoj qe te mos ket urrejtje ndervllazrore

paqi fat ne jet

per mu kjo rubrik esht mbyll (Bota Shpirtėrore)


me respekt uck_aksh

Giovanni
21-07-11, 11:32
uck_aksh eshte shume e vertet qe ke drejt qe dyshon ne pushtetin e Zotit per ato viktimat te cilat i citon me larte.
Do te pergjigjem shume shkurt jan dy forca qe e mbajn bote e mira ZOTI dhe e keqja SHEJTANI te cilat forca kan te njejtin pushtet.

E vetmje gje qe Zoti kam me shume se Shejtani eshte meshira e shejtani nuk ka meshire....

Guri i madh
21-07-11, 11:47
Kjo esht tema e fundit qe po e postoj ne rubriken Bota Shpirtėrore nuk po mundem te lexoj postime duke fyer vllau vllaun per diq qe nuk esht e jona
por dua qe te komentojn ose te japin pergjegje te sakta se a esht kjo e shkruar ne librat e zotit
po filloj me disa pytje
ne luften e par botrore nga viti 1914-1918 ne ket luft per 4 vite u vran mbi 8,5 milion njerz, a ishin keto viktima te krijuar nga zoti apo ata qe vran keta njerz nuk ishin te krijuar nga zoti,
apo edhe keto jan te lejuar nga zoti

lufta e dyt botrore 1939-1945
Pasojat e Luftės sė dytė Botėrore ishin tė shumta. Rreth 62 milion njerėz, qė ėshtė ekuivalentja e 2.5% e popullsisė sė planetit, humbėn jetėn a ishin vrar edhe keta njerz me urdherin e zotit qe mbrenda gjasht viteve te vriten 62 milion njerz

i kemi edhe luftrat tjera e kemi edhe luften e fundit ne Kosov i dim sa jan vrar sa jan dhunuar sa jan mbetur invalid sa jan mbetur ne qiell te hapur a esht dhen urdher nga zoti per gjith keto vrasje


Apo per interes personale njerzit harrojn zotin dhe mbas te gjitha atyre qka bejn ne fund shkon ne kish apo xhami kerkon lutje nga zoti qe tia fal ato te kqija qe ka ber thot se esht penduar per at qe ka ber
sipas mendimt te juaj nese un kam vrar nese un kam len shum femij pa baba, nese un kam len shum gra pa burra, nese un kam len shum nena pa djem, qka mendoni nese un shkoj ne kish apo xhami dhe i lutem zotit te mi fal se ne fund jam penduar athua zoti do ti fal dhe un te jetoj i qet,


Hapni syt vllezer Shqiptar

me te mira shpresoj qe te mos ket urrejtje ndervllazrore

paqi fat ne jet

per mu kjo rubrik esht mbyll (Bota Shpirtėrore)


me respekt uck_akshe sa her ke than veq edhe ksaj radhe bile nese te kujtohet e ke pas lut stafin me ta hjek nga nen forumet relegjionin


bile na sygjerojshe edhe neve qe mos te debatojna po prap vazhdut

adrian haziri
21-07-11, 13:44
jetta nuk do te kiishe kuptiim nese do te mbizoteronte DREJTESIA

MUND TI DREJTOHEEMI ZOTIT SE EDHE AI ESHTE FAJTOR>

Zero Cool
21-07-11, 13:49
"Ose Zoti nuk mund ta eliminojė tė keqen, ose nuk do; Nėse nuk mundet, atėherė nuk ėshtė i gjithėfuqishėm ; Nėse nuk do, atėherė nuk ėshtė mirėdashės".

LaDy_Diaspora
21-07-11, 15:04
Kjo esht tema e fundit qe po e postoj ne rubriken Bota Shpirtėrore nuk po mundem te lexoj postime duke fyer vllau vllaun per diq qe nuk esht e jona
por dua qe te komentojn ose te japin pergjegje te sakta se a esht kjo e shkruar ne librat e zotit
po filloj me disa pytje
ne luften e par botrore nga viti 1914-1918 ne ket luft per 4 vite u vran mbi 8,5 milion njerz, a ishin keto viktima te krijuar nga zoti apo ata qe vran keta njerz nuk ishin te krijuar nga zoti,
apo edhe keto jan te lejuar nga zoti

lufta e dyt botrore 1939-1945
Pasojat e Luftės sė dytė Botėrore ishin tė shumta. Rreth 62 milion njerėz, qė ėshtė ekuivalentja e 2.5% e popullsisė sė planetit, humbėn jetėn a ishin vrar edhe keta njerz me urdherin e zotit qe mbrenda gjasht viteve te vriten 62 milion njerz

i kemi edhe luftrat tjera e kemi edhe luften e fundit ne Kosov i dim sa jan vrar sa jan dhunuar sa jan mbetur invalid sa jan mbetur ne qiell te hapur a esht dhen urdher nga zoti per gjith keto vrasje


Apo per interes personale njerzit harrojn zotin dhe mbas te gjitha atyre qka bejn ne fund shkon ne kish apo xhami kerkon lutje nga zoti qe tia fal ato te kqija qe ka ber thot se esht penduar per at qe ka ber
sipas mendimt te juaj nese un kam vrar nese un kam len shum femij pa baba, nese un kam len shum gra pa burra, nese un kam len shum nena pa djem, qka mendoni nese un shkoj ne kish apo xhami dhe i lutem zotit te mi fal se ne fund jam penduar athua zoti do ti fal dhe un te jetoj i qet,


Hapni syt vllezer Shqiptar

me te mira shpresoj qe te mos ket urrejtje ndervllazrore

paqi fat ne jet

per mu kjo rubrik esht mbyll (Bota Shpirtėrore)


me respekt uck_aksh

I nderuar,
ka shumė gjėra nė jetė qė njerėzit nuk mund t'i shpjegojnė.
Luftėra shumė dhe nese shikon historinė mirė e mirė, nė kėtė rruzull tokėsor ku po jetojmė ne tė qetė, nuk ka ndodhė t'mos ketė luftė, periudha mė e gjatė pa luftė, nese s'gaboj, ka qenė vetėm 30 ditėshe...

Pastaj, gjithėmonė ka qenė lufta pėr egzistencė dhe gjithėmonė ka egzistuar lufta mes shkencės dhe besimeve fetare qė ishin nė shumė vite edhe armike me njėra-tjetrėn.

Shumė njerėz, sė pari shohin besimin fetar, pastaj kombin.
Njė libėr ėshtė pėr secilen nga kėto fe tė ndryshme, por egzistojnė mijera interpretime, dikush e pėrkrah luftėn kundėr mosbesimtarėve, dikush thotė qė nė kėto libra shkruan se dhuna dėnohet. Secili prej nesh, njė libėr t'njejtė me lexu, ndryshe e pėshon dhe ndryshe i beson fjalėve.

Edhe mua mė shqetėson kjo urrejtja mes vėllezėrve dhe motrave, pėr njė ide fikse, pėr njė asgjė.
Thjeshtė njerėzit e tillė janė aq tė pėrpiktė qė as pa luajtur me qėrpikė, do mundoheshin qė krejtė ata qė s'besojnė apo qė mendojnė ndryshe t'i zhdukin nga kjo botė - krejtė duke thėnė se mbėshtetėn tek Zoti, se ai lejon njė gjė tė tillė.

Dhuna dhe urrejtja nė asnjė fe nuk duhet tė durohėn, secili duhet tė jetė po aq i lirė sa qė tė mendojė me kokėn e vetė, tė mendojė ashtu si don e jo si ia imponon dikush tjetėr, me apo pa dhunė, me apo pa interesa financiare...

Uroj dhe dėshira ime mė e madhe do ishte, nese shqiptarėt si komb njėherė e pėrgjithmonė do tė vetėdijesoheshin e tė bashkohėn ne shumė aspekte e tė mos urrejnė njėri-tjetrin pėr shkak tė pėrkatėsisė fetare apo edhe pėr shkak tė ideologjisė qė kanė - sepse secili nga ne e gėzon tė drejtėn personale dhe do duhej tė veprojnė tė gjithė ashtu!

Pėrshėndetje nga LaDy_Diaspora :wink:

hasanmehmeti
21-07-11, 15:48
Sa i keni dhene hapsire nenshtrimit ndaj rregullave qe ka sjelle Zoti ne menyre individuale dhe kolektive per te vere ne dyshime mandej vetet tuaja karshi Zotesis se Zotit.
Ne njeren ane nuk deshironi te dini gje per ate qe Zoti kerkon , ndersa kur ndjeheni te thyer ne gjendjet tuaja shpirterore ,sociale , ekonomike etj ktheneni te mllefosur kunder Ti.Sa mendjelehte qe jeni.

Vertet eshte e pa parapare sa i Meshireshem eshte Zoti me ca ketej.

GURI SYLAJ
22-07-11, 05:43
Ceshtjet qe i shtron UCK-AKSH nuk jan edhe aq te thjeshta sa te pergjigjemi me nje apo dy fjali.Eshte nje fundament ku thyhen "shpatat" e te ditureve.


Ata te cilet nuk arrijne me e gjete Zotin edhe ne veteveten e tyre e kan te kote me e kerku neper hapsirat kozmike ,atje nuk do e gjejne kurr!!!
Ata qe nuk kan frige nga vetevetja kot i frigohen Zotit.
Ata qe nuk mundohen , cdo dite, me e njohte me mire veteveten nuk kan nevoje me e njofte as Zotin.

P.S.
Shkon njeri te psikologu dhe ankohet se nuk eshte mire .
Psikologu ,mbas nje kontrollimi i thot;
E kam nje detyre per ty .
Urdhno!
Del e gjeje nje njeri normal( te shendoshe) e ejani bashk ne menyre qe te beje nje krahasim...!!!
Te gjithe jemi me te meta dhe rruga drejt Zotit eshte rruga ne te cilen keto te meta behen sa me te pakta dhe sa me te vogla.
Ndoshta vet Zoti na beri te tille dhe nese po atehere te mesohemi me e rrespektu njeri tjetrin keshtu sikur edhe jemi.Eshte vet vullneti i Zotit -si duket!

uck_aksh
23-07-11, 00:18
nuk po mundem te kuptoj

Do te pergjigjem shume shkurt jan dy forca qe e mbajn bote e mira ZOTI dhe e keqja SHEJTANI te cilat forca kan te njejtin pushtet.

perveq zotit qenka edhe shejtani i plot fuqishem apo

periudha mė e gjatė pa luftė, nese s'gaboj, ka qenė vetėm 30 ditėshe...

nese kjo qe ke than qe vetem 30 dit ne planet nuk ka pas luft ateher sipas kesaj zoti vetem 30 dit paska qen i plotfuqishem kurse prej formimit te jetes ne planet shejtani paska qen ai qe e ka udhehequr planetin ton

uck_aksh
23-07-11, 00:22
Sa i keni dhene hapsire nenshtrimit ndaj rregullave qe ka sjelle Zoti ne menyre individuale dhe kolektive per te vere ne dyshime mandej vetet tuaja karshi Zotesis se Zotit.
Ne njeren ane nuk deshironi te dini gje per ate qe Zoti kerkon , ndersa kur ndjeheni te thyer ne gjendjet tuaja shpirterore ,sociale , ekonomike etj ktheneni te mllefosur kunder Ti.Sa mendjelehte qe jeni.

Vertet eshte e pa parapare sa i Meshireshem eshte Zoti me ca ketej.

i nderuar rregull e zotit esht te dhunosh, te vrasish gra pleq e femij, rregull e zotit esht qe un ti kem gjitha te mirat ne sofer fqiju im mos te ket as buk me ngren
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


JU Lutem administratora ma beni te mundshme qe rubrika bota shpirtrore te mos shfaqet ne nikun tim ju lutem

Bondi e ka pas ber te mundshme por nuk e di perse mu kthy kjo rubrik