PDA

View Full Version : Reagimi i juaj !!!!


Besi:)
25-07-11, 19:53
Si e ndjejne veten Krishteret Shqiptare qe jetojne ne shtetet Krishtere kur flitet per Shqiptaret Musliman
Shpesh kur bie fjala per Shqiptaret njė nder temat ėshtė edhe ajo Muslimanet Shqiptare ...

Ka ndosh shpesh qe mendojne se ne Kosovė nuk ka as njė krishter disa prej tyre kan qen edhe ushtar te KFORIT qe kan citu se ne ks vetem serbet ortodoks jane Krishter..

Si e ndjejne Krishteret Shqiptare kur njė i huaj thot Shqiptaret Musliman, SI ėshtė reagimi i juaj...?

elvio
25-07-11, 20:01
Kush ka kohe per ate e te ndarit mysliman-katolik:smile:


M'ka shpall lufte kush prek shqiptarin tim:smile:.

Shqiptari katolik-shqiptari mysliman,,,,,,,,,,,,,=bosh!!!

emine
25-07-11, 20:06
Fatmirsisht nuk humbin kohen ktu me pyetje te tilla,e vetmja gje qe ju interesone njerzve ne perendim
Puna dhe sjellja jote,perendimi mundet shume kollaj me perballu tilifar berllogi ,me toleru besa ningja,me toleru edhe familje qe i mban me vite me social,edhe qojne gisht e parolla kunder ligjit gjerman qe spo jep sa duhet ,jo verc merrc,mu sme ka ndodhe kurre te ndihem keq pse jam shqiptare ,spaku pyetjes tyre nga vije ju pergjigjem me krenari qe jam Shqiptare,e sa per fe besi sja varin fort e as qe mka ra rasti mi interesu dikujt (pos shqiptareve) se ne cfare zoti besoi,

Zero Cool
25-07-11, 20:30
Fatmirsisht nuk humbin kohen ktu me pyetje te tilla,e vetmja gje qe ju interesone njerzve ne perendim
Puna dhe sjellja jote,perendimi mundet shume kollaj me perballu tilifar berllogi ,me toleru besa ningja,me toleru edhe familje qe i mban me vite me social,edhe qojne gisht e parolla kunder ligjit gjerman qe spo jep sa duhet ,jo verc merrc,mu sme ka ndodhe kurre te ndihem keq pse jam shqiptare ,spaku pyetjes tyre nga vije ju pergjigjem me krenari qe jam Shqiptare,e sa per fe besi sja varin fort e as qe mka ra rasti mi interesu dikujt (pos shqiptareve) se ne cfare zoti besoi,


Shume shkrim me vend, ja kisha shtu edhe kete, ne "shqiptaret e perendimit", shumica derrmuese nuk kemi probleme me fene, sepse ajo eshte qeshtje personale. Per neve shume ma me rendesi eshte kombi.
Bile , bile shpesh here ne Shqiptaret bejm hajgare mes veti ( e jo te huajt), me fraza te ndryshme fetare, psh une "dikujt" kure e takoj ne rruge i tham "ku je fanec apo ku je faneshe".

Me nje fjale ne nuk e lodhim trunin me gjera koti, ndoshta e lodhin ata si qe tha emine, qe rrin ne social dhe kane kohe per ksi marrina...

Besi:)
25-07-11, 21:45
,e sa per fe besi sja varin fort e as qe mka ra rasti mi interesu dikujt (pos shqiptareve) se ne cfare zoti besoi,

Vetem kjo ka tbej me temen ku thjesh tregon se nuk te intereson cfar thojne..
Po une mendoj se njeriu kurr rrin me dikon nuk Ødot thot se te jesh gjithmon en rezerva ...
Une tregova se Ushtaret e KFORIT nuk dishin se ka Shqiptare Katolik ne Kosovė
Edhe gjat bisedes disa her mka ra rasti me cek se edhe Nėnė Tereza ėshtė njė Shqiptare, ku ka pas raste um kan than si ėshtė e mundur ajo ėshtė Misionare Katolike,etj, me qen prej njė vendit Mysliman..??
Mentaliteti i jone shqiptar edhe mentaliteti Europian nuk ėshtė edhe aq i afermt sa i perket tolerances fetare edhe shyqyr nuk e kemi te njejtin mentalitet se nuk e besoj se dot kalonim ashtu si kemi kalu deri sot..!

Zero_Col pak ma respekt per te tjeret e jo me ofendime, une nuk kom ofendu kerkon me temen Kurse pom vjen mire qe kurr nuk ke taku njerz ne perendim e me ndegju ket pyetje....!
Une shqiptare rrall shoh e le mu me komuniku keshtu qe jav di edhe zemren personave qe rri me ta, e le mu pytjeve te tilla....!

uck_aksh
25-07-11, 23:40
Vetem kjo ka tbej me temen ku thjesh tregon se nuk te intereson cfar thojne..
Po une mendoj se njeriu kurr rrin me dikon nuk Ødot thot se te jesh gjithmon en rezerva ...
Une tregova se Ushtaret e KFORIT nuk dishin se ka Shqiptare Katolik ne Kosovė
Edhe gjat bisedes disa her mka ra rasti me cek se edhe Nėnė Tereza ėshtė njė Shqiptare, ku ka pas raste um kan than si ėshtė e mundur ajo ėshtė Misionare Katolike,etj, me qen prej njė vendit Mysliman..??
Mentaliteti i jone shqiptar edhe mentaliteti Europian nuk ėshtė edhe aq i afermt sa i perket tolerances fetare edhe shyqyr nuk e kemi te njejtin mentalitet se nuk e besoj se dot kalonim ashtu si kemi kalu deri sot..!

Zero_Col pak ma respekt per te tjeret e jo me ofendime, une nuk kom ofendu kerkon me temen Kurse pom vjen mire qe kurr nuk ke taku njerz ne perendim e me ndegju ket pyetje....!
Une shqiptare rrall shoh e le mu me komuniku keshtu qe jav di edhe zemren personave qe rri me ta, e le mu pytjeve te tilla....!

nuk po e di ka po i merr keto informata un kam qen prezent ne shum festa te shqiptareve krishter edhe aty ka pas shum ushtar te kforit o zotri po mos ja fut kot sa per te hapur nje tem

shikoje videon edhe shikoi ushtaret e KFORIT ku jan

I36Dgo1ljhk

Besi:)
26-07-11, 03:33
nuk po e di ka po i merr keto informata un kam qen prezent ne shum festa te shqiptareve krishter edhe aty ka pas shum ushtar te kforit o zotri po mos ja fut kot sa per te hapur nje tem

shikoje videon edhe shikoi ushtaret e KFORIT ku jan

Lexo mire bre djal, une thom kom taku njerz EDHE TE KFORIT e spo thom kom ndegju informata..

LaDy_Diaspora
26-07-11, 08:30
Nuk e di pse i ndani musliman e katolik, kur tė gjithė jemi njė komb, tė gjithė jemi shqiptarė!
Unė kurdo qė dėgjoj diēka keq pėr shqiptarėt, ndihem keq poashtu, pavarėsisht se a ka qenė katolik apo musliman, ai shqiptar do mbetėt pėrgjithmonė dhe kjo pėr mua vlenė mė tepėr sesa 100 fe tjera.

LaDy_Diaspora
26-07-11, 08:34
Shume shkrim me vend, ja kisha shtu edhe kete, ne "shqiptaret e perendimit", shumica derrmuese nuk kemi probleme me fene, sepse ajo eshte qeshtje personale. Per neve shume ma me rendesi eshte kombi.
Bile , bile shpesh here ne Shqiptaret bejm hajgare mes veti ( e jo te huajt), me fraza te ndryshme fetare, psh une "dikujt" kure e takoj ne rruge i tham "ku je fanec apo ku je faneshe".

Me nje fjale ne nuk e lodhim trunin me gjera koti, ndoshta e lodhin ata si qe tha emine, qe rrin ne social dhe kane kohe per ksi marrina...

Trurin e lodhin ata dhe ato qė s'kanė punė tjera, qė mendojnė qė krejtė punėt i kanė nė dyzen dhe qėshtja e fundit qė duhet tė rregullojnė ėshtė ndarja e popullit shqiptar menjanė tė pėrkatėsisė fetare.
Ne qė jetojmė nė perendim, ne kemi parė se ē'ėshtė jeta nė rregull, me ligje, me liri. Pastaj, deri sot, asnjė person nuk mė ka pyetur "A je muslimane apo katolike?" por vetėm ju ka interesuar se ēfarė kombėsie kam dhe unė gjithėmonė, me shumė krenari i kam thenė: JAM SHQIPTARE!

Kjo ėshtė ajo qė vlenė, sepse feja ėshtė diēka personale dhe diēka qė secili prej nesh duhet ta mbajė nė zemėr e jo tė e bėjė publike dhe tė mburret, jo jam musliman i pastėr, jo jam fetar i dėvotshem - je apo nuk je, krejtė pėr vete e ke se s'duhet t'i tregosh askujt, sepse ti vetė si person e jeton jetėn si don dhe pėrderisa ti nuk i pėrzihesh askujt dhe nuk ia imponon askujt fenė tėnde, askush as ty s'tė perzihet dhe kjo sjellje ėshtė evitimi mė i mirė i konflikteve dhe shkalla mė e lartė e tolerancės.

Besi:)
26-07-11, 11:15
Trurin e lodhin ata dhe ato qė s'kanė punė tjera, qė mendojnė qė krejtė punėt i kanė nė dyzen dhe qėshtja e fundit qė duhet tė rregullojnė ėshtė ndarja e popullit shqiptar menjanė tė pėrkatėsisė fetare.
Ne qė jetojmė nė perendim, ne kemi parė se ē'ėshtė jeta nė rregull, me ligje, me liri. Pastaj, deri sot, asnjė person nuk mė ka pyetur "A je muslimane apo katolike?" por vetėm ju ka interesuar se ēfarė kombėsie kam dhe unė gjithėmonė, me shumė krenari i kam thenė: JAM SHQIPTARE!

Kjo ėshtė ajo qė vlenė, sepse feja ėshtė diēka personale dhe diēka qė secili prej nesh duhet ta mbajė nė zemėr e jo tė e bėjė publike dhe tė mburret, jo jam musliman i pastėr, jo jam fetar i dėvotshem - je apo nuk je, krejtė pėr vete e ke se s'duhet t'i tregosh askujt, sepse ti vetė si person e jeton jetėn si don dhe pėrderisa ti nuk i pėrzihesh askujt dhe nuk ia imponon askujt fenė tėnde, askush as ty s'tė perzihet dhe kjo sjellje ėshtė evitimi mė i mirė i konflikteve dhe shkalla mė e lartė e tolerancės.
Gjith pedini qe "nuk ėshtė" mire po asnjo spo di se qysh ėshtė..!!!
Tema ka te bej edhe me temat e mahereshme Zonjush,
Une hale skom marr njė pergjigjeje as nga temat tjera por vetem fyerje te Muslimanve, prandaj kom hap ket tem qe ne shoqerin perendimore islami ėshtė bised, Ama jo kur ka edhe Ausllandera, ruhen ata pak sja si ju gjith.
Jan dhjetra tema rreth Islamit ku shajne lloj menyre, per ate thash si e ndjejne veten Krishteret kur njė i huaj ne prendim ju thot se shteti yt ėshtė mysliman, A shajne edhe ne perendim ashtu siq Shajne ne ket Forum..
Shikoj si sillen Krejt si Atedhetare(shqiptar) kurse hyn te temat Fetare: Disa i shajne sikur ti shante naj serb apo grek, disa i shpallin hero, keshtu qe lidhu pak me temen ..
Mire e ki se ka njerz qe rrin social e skan me qka mirren se edhe ktu jan disa Puntore Social qe punojne per Dardani, kurse met tregu drejten 14 ore punoj, 6 - 7 dite ne javt ;) edhe ndodh krejt javen a e shoh naj shqiptar rruges a jo..!

GURI SYLAJ
27-07-11, 05:42
Ne rend te pare shteti im nuk eshte Musliman por Laik!
Ne rend te dyte ,ne Gjermani p.sh ,e ke veshtire me gjete njerez dhe kohe per te bisedu per fe e politike .Nuk dij pse por ketu kan disa prioritete tjera .Shume me shume flasin per sport se sa per fe e politike.
Kurse ,sa i perket temes ,reagimi im eshte krejt normal dhe edhe atehere kur me ipet rasti mundohem te tregoj sa me shume per Atdheun Tim. Per historine ,per luftrat,per pushtimet ,per ndarjet e Trojeve Shqiptare dhe ketu mandej vjen vetvetiu edhe ndarja ne tri Besime dhe arsyeja pse eshte keshtu.Krenohem me ate qe Kombi Im edhe pse i ndam ne tri besime asnjehere pushtuesit as nuk munden e as nuk do te mundin me e fute ne lufte vllavrasese per shkak te Zotit!
Ndoshta edhe vet Zoti don qe shqiptaret te kursehen nga keto marrezi qe tek popujt tjere ,e edhe ne Europe ,gjat historise, benin kerrdi!
Nje besimtar i mire (pavaresisht i cilit besim )e din qe Zoti nuk ka nevoje per ndihem dhe cdo zgerdhimje ne kete drejtim eshte mbulese e nje qellimi krejt tjeter -jo per t'a mbrojte Zotin po ne emer te kesaj per te pushtu kombe e vende tjera apo per te marre pushtetin brenda per brenda !!
Vete emrat, I Gjithefuqishem ,I Gjithedijshem etj- e perjashtojn te drejten e dikujt qe te mundohet me i mesu te tjeret dhe me i marre me force te tjeret ne "Rrugen e Zotit"!

LaDy_Diaspora
27-07-11, 12:27
Gjith pedini qe "nuk ėshtė" mire po asnjo spo di se qysh ėshtė..!!!
Tema ka te bej edhe me temat e mahereshme Zonjush,
Une hale skom marr njė pergjigjeje as nga temat tjera por vetem fyerje te Muslimanve, prandaj kom hap ket tem qe ne shoqerin perendimore islami ėshtė bised, Ama jo kur ka edhe Ausllandera, ruhen ata pak sja si ju gjith.
Jan dhjetra tema rreth Islamit ku shajne lloj menyre, per ate thash si e ndjejne veten Krishteret kur njė i huaj ne prendim ju thot se shteti yt ėshtė mysliman, A shajne edhe ne perendim ashtu siq Shajne ne ket Forum..
Shikoj si sillen Krejt si Atedhetare(shqiptar) kurse hyn te temat Fetare: Disa i shajne sikur ti shante naj serb apo grek, disa i shpallin hero, keshtu qe lidhu pak me temen ..
Mire e ki se ka njerz qe rrin social e skan me qka mirren se edhe ktu jan disa Puntore Social qe punojne per Dardani, kurse met tregu drejten 14 ore punoj, 6 - 7 dite ne javt ;) edhe ndodh krejt javen a e shoh naj shqiptar rruges a jo..!

Po kėta njerėz qė shajnė nuk janė fetar aspak.
Se po t'jetonim sipas rregullave tė bashkėjetesės dhe sipas teorisė qė Zoti i do tė gjithė dhe qė Zoti i krijoj tė gjithė - atėherė as ne s'duhet tė i bėjmė dėm njėri-tjetrit, sidomos jo njė njeriu qė ka gjuhėn dhe traditen tonė.
Pastaj, shpesh herė dėgjoj qė thonė "ishin kanė dy shqiptar e njė katolik" ose gjėra tė tilla, kinse shqiptari kur ėshtė shqiptar, duhet t'jetė patjetėr musliman.
Por nė tė kundėrtėn, po ta shikojmė historinė mirė e mirė, tė gjithė rrjedhim nga njė popull qė dikur ishte i fesė tė krishterė, pastaj u konvertuan me ardhjen e perandorisė osmane. Gjergj Kastrioti - emrin Skenderbeu e ka marrė nga kėta, e nuk na paska qenė musliman, pėr ēudi. Gjergj Fishta, Migjeni etj. etj. kanė qenė dikur, por jo musliman.
Dmth. feja ndrron, populli si popull qendron i fortė dhe gjithėmonė ka qendruar shqiptar.

Gjyshi im ka qenė njė musliman i urtė, njė njeri plotė mirėkuptim dhe tolerancė dhe nga ai u rritem ne, dekada e re dhe gjithėmonė na ka treguar pėr fe, por jo vetėm pėr Kur'anin, por edhe pėr Biblen, ngase ai thoshte se ai qė i njeh krejtė horizontet ai mundet edhe me ditė se ēka i pelqen e ku e gjenė vetėn. Kurrė nuk ia ka imponu as fėmijeve e as nipave dhe mbesave se ēka duhet tė besojmė. Ai ishte shumė tolerant dhe i respektonte ata qė s'mendonin njejtė si ai, sepse pranonte mendimet e ndryshme - thoshte gjithėmonė "pėr njė qellim t'mirė Zoti na e ka falė trurin se ai s'mundet me u lodhė me secilin nga kėta shumė njerėz qė jetojnė n'kėtė botė" - ai qė ka trurin, ai bėn edhe gjykimin e drejtė dhe mendon nė mėnyrė transparente.

Mua shumė me shqetėson urrejtja ndėrfetare qė ka filluar kėto vitet e fundit, kam frikė se prapė ne si popull po mashtrohemi nga dora e zezė e armikut, qė gjithėmonė na ka pėrēa dhe na ka nda. Duhet njėherė e pėrgjithmonė tė mėsojmė tė ndajmė mes interesave private dhe atyre tė kombit dhe interesave tė shtetit. Secili ka tė drejtė ta jetojė fenė e vetė, pėrderisa nuk shkelė kufirin e tolerancės. Duhet tė mėsohemi nga historia dhe duhet tė dijmė qė edhe e mira mė e mirė, po qė se kalon nė ekstrem, ėshtė e dėmbshme pėr ēdokėnd...

M'fal Besi nese kam dal pak nga tema, mirėpo desha ta shpreh mendimin tim n'lidhje me kėto dukuri t'fundit qė janė mė se aktuale nė shtetin tonė.

Pėrshėndetje ty dhe gjithė atyre qė lexojnė kėto fjalė tė mija... :wink:

Artisti
27-07-11, 12:42
Po kėta njerėz qė shajnė nuk janė fetar aspak.
Se po t'jetonim sipas rregullave tė bashkėjetesės dhe sipas teorisė qė Zoti i do tė gjithė dhe qė Zoti i krijoj tė gjithė - atėherė as ne s'duhet tė i bėjmė dėm njėri-tjetrit, sidomos jo njė njeriu qė ka gjuhėn dhe traditen tonė.
Pastaj, shpesh herė dėgjoj qė thonė "ishin kanė dy shqiptar e njė katolik" ose gjėra tė tilla, kinse shqiptari kur ėshtė shqiptar, duhet t'jetė patjetėr musliman.
Por nė tė kundėrtėn, po ta shikojmė historinė mirė e mirė, tė gjithė rrjedhim nga njė popull qė dikur ishte i fesė tė krishterė, pastaj u konvertuan me ardhjen e perandorisė osmane. Gjergj Kastrioti - emrin Skenderbeu e ka marrė nga kėta, e nuk na paska qenė musliman, pėr ēudi. Gjergj Fishta, Migjeni etj. etj. kanė qenė dikur, por jo musliman.
Dmth. feja ndrron, populli si popull qendron i fortė dhe gjithėmonė ka qendruar shqiptar.

Gjyshi im ka qenė njė musliman i urtė, njė njeri plotė mirėkuptim dhe tolerancė dhe nga ai u rritem ne, dekada e re dhe gjithėmonė na ka treguar pėr fe, por jo vetėm pėr Kur'anin, por edhe pėr Biblen, ngase ai thoshte se ai qė i njeh krejtė horizontet ai mundet edhe me ditė se ēka i pelqen e ku e gjenė vetėn. Kurrė nuk ia ka imponu as fėmijeve e as nipave dhe mbesave se ēka duhet tė besojmė. Ai ishte shumė tolerant dhe i respektonte ata qė s'mendonin njejtė si ai, sepse pranonte mendimet e ndryshme - thoshte gjithėmonė "pėr njė qellim t'mirė Zoti na e ka falė trurin se ai s'mundet me u lodhė me secilin nga kėta shumė njerėz qė jetojnė n'kėtė botė" - ai qė ka trurin, ai bėn edhe gjykimin e drejtė dhe mendon nė mėnyrė transparente.

Mua shumė me shqetėson urrejtja ndėrfetare qė ka filluar kėto vitet e fundit, kam frikė se prapė ne si popull po mashtrohemi nga dora e zezė e armikut, qė gjithėmonė na ka pėrēa dhe na ka nda. Duhet njėherė e pėrgjithmonė tė mėsojmė tė ndajmė mes interesave private dhe atyre tė kombit dhe interesave tė shtetit. Secili ka tė drejtė ta jetojė fenė e vetė, pėrderisa nuk shkelė kufirin e tolerancės. Duhet tė mėsohemi nga historia dhe duhet tė dijmė qė edhe e mira mė e mirė, po qė se kalon nė ekstrem, ėshtė e dėmbshme pėr ēdokėnd...

M'fal Besi nese kam dal pak nga tema, mirėpo desha ta shpreh mendimin tim n'lidhje me kėto dukuri t'fundit qė janė mė se aktuale nė shtetin tonė.

Pėrshėndetje ty dhe gjithė atyre qė lexojnė kėto fjalė tė mija... :wink:Tė lumtė.


.

Besi:)
28-07-11, 05:04
Ne rend te pare shteti im nuk eshte Musliman por Laik!
Ne rend te dyte ,ne Gjermani p.sh ,e ke veshtire me gjete njerez dhe kohe per te bisedu per fe e politike .Nuk dij pse por ketu kan disa prioritete tjera .Shume me shume flasin per sport se sa per fe e politike.
Kurse ,sa i perket temes ,reagimi im eshte krejt normal dhe edhe atehere kur me ipet rasti mundohem te tregoj sa me shume per Atdheun Tim. Per historine ,per luftrat,per pushtimet ,per ndarjet e Trojeve Shqiptare dhe ketu mandej vjen vetvetiu edhe ndarja ne tri Besime dhe arsyeja pse eshte keshtu.Krenohem me ate qe Kombi Im edhe pse i ndam ne tri besime asnjehere pushtuesit as nuk munden e as nuk do te mundin me e fute ne lufte vllavrasese per shkak te Zotit!
Ndoshta edhe vet Zoti don qe shqiptaret te kursehen nga keto marrezi qe tek popujt tjere ,e edhe ne Europe ,gjat historise, benin kerrdi!
Nje besimtar i mire (pavaresisht i cilit besim )e din qe Zoti nuk ka nevoje per ndihem dhe cdo zgerdhimje ne kete drejtim eshte mbulese e nje qellimi krejt tjeter -jo per t'a mbrojte Zotin po ne emer te kesaj per te pushtu kombe e vende tjera apo per te marre pushtetin brenda per brenda !!
Vete emrat, I Gjithefuqishem ,I Gjithedijshem etj- e perjashtojn te drejten e dikujt qe te mundohet me i mesu te tjeret dhe me i marre me force te tjeret ne "Rrugen e Zotit"!
Une kam qen ne Gjermani shume here edhe um ka ra rasti me ndegju , bile qaq emer qe kishin lan shqiptaret , disa gjerman na than , A jeni Kosova ALBANA(Hagen - Dortmund) .. Gjat Bisedes ne njė kaffe, than skokeni asi Shqiptare se cfare flitet ketu ne gjermani. Biseduam per fet per lufterat, situaten en Kosovė nja 1 ore, kur erdhen reth 12-15 shqiptare te gjermanis, po ata skish nevoj me fol me kerkon se ishin si me kan midis Prishtine, me ta smujke njeri njė pershendetje me dnderru se le mu me komuniku.. Po mir e ki ti se disa po punojshin ton diten neper ndertimtari e disa po u silleshin si kauboja, sa qe sedishin qe jan ne gjermani se le mu me u ulun e bisedu me gjerman ,,!
Pom vjen mire qe njerzit nuk kan has en kesi tema, po ndoshta ma mir kishte qen qe tjen pjes e shoqeris gjermane “se sa te anashkalohen sikur te jen njerz te njė planeti tjeter...!

Besi:)
28-07-11, 05:34
Po kėta njerėz qė shajnė nuk janė fetar aspak.
Se po t'jetonim sipas rregullave tė bashkėjetesės dhe sipas teorisė qė Zoti i do tė gjithė dhe qė Zoti i krijoj tė gjithė - atėherė as ne s'duhet tė i bėjmė dėm njėri-tjetrit, sidomos jo njė njeriu qė ka gjuhėn dhe traditen tonė.
Pastaj, shpesh herė dėgjoj qė thonė "ishin kanė dy shqiptar e njė katolik" ose gjėra tė tilla, kinse shqiptari kur ėshtė shqiptar, duhet t'jetė patjetėr musliman.
Por nė tė kundėrtėn, po ta shikojmė historinė mirė e mirė, tė gjithė rrjedhim nga njė popull qė dikur ishte i fesė tė krishterė, pastaj u konvertuan me ardhjen e perandorisė osmane. Gjergj Kastrioti - emrin Skenderbeu e ka marrė nga kėta, e nuk na paska qenė musliman, pėr ēudi. Gjergj Fishta, Migjeni etj. etj. kanė qenė dikur, por jo musliman.
Dmth. feja ndrron, populli si popull qendron i fortė dhe gjithėmonė ka qendruar shqiptar.

Gjyshi im ka qenė njė musliman i urtė, njė njeri plotė mirėkuptim dhe tolerancė dhe nga ai u rritem ne, dekada e re dhe gjithėmonė na ka treguar pėr fe, por jo vetėm pėr Kur'anin, por edhe pėr Biblen, ngase ai thoshte se ai qė i njeh krejtė horizontet ai mundet edhe me ditė se ēka i pelqen e ku e gjenė vetėn. Kurrė nuk ia ka imponu as fėmijeve e as nipave dhe mbesave se ēka duhet tė besojmė. Ai ishte shumė tolerant dhe i respektonte ata qė s'mendonin njejtė si ai, sepse pranonte mendimet e ndryshme - thoshte gjithėmonė "pėr njė qellim t'mirė Zoti na e ka falė trurin se ai s'mundet me u lodhė me secilin nga kėta shumė njerėz qė jetojnė n'kėtė botė" - ai qė ka trurin, ai bėn edhe gjykimin e drejtė dhe mendon nė mėnyrė transparente.

Mua shumė me shqetėson urrejtja ndėrfetare qė ka filluar kėto vitet e fundit, kam frikė se prapė ne si popull po mashtrohemi nga dora e zezė e armikut, qė gjithėmonė na ka pėrēa dhe na ka nda. Duhet njėherė e pėrgjithmonė tė mėsojmė tė ndajmė mes interesave private dhe atyre tė kombit dhe interesave tė shtetit. Secili ka tė drejtė ta jetojė fenė e vetė, pėrderisa nuk shkelė kufirin e tolerancės. Duhet tė mėsohemi nga historia dhe duhet tė dijmė qė edhe e mira mė e mirė, po qė se kalon nė ekstrem, ėshtė e dėmbshme pėr ēdokėnd...

M'fal Besi nese kam dal pak nga tema, mirėpo desha ta shpreh mendimin tim n'lidhje me kėto dukuri t'fundit qė janė mė se aktuale nė shtetin tonė.

Pėrshėndetje ty dhe gjithė atyre qė lexojnė kėto fjalė tė mija... :wink:
OK ka qen ne kuader te debatit :) ke tregu toleranc fetare, po ne shqiptaret gjith jemi tolerant , ama kohen e fundit debatet kan tejkalu tolerancen se Zoti mos e boft me ndodh dicka e keq me naj njo asekush nuk thot mir ju bo se ka qen jo tolerant, po te gjith i prek ndjenjat. Une jom qudit kur kom lexu komente rreth Xhamis se ka shqiptare kunder, a deshtem Sllavi me na ndertu Xhamiat e kishat Shqiptare a? Ata kan prish me qindra Xhamija e kisha ne maqedoni veq pse jan kan Shqiptare, Greku i ka perrzan Shqiptaret prej qameris vetem pse kan qen shqiptare, disa kan mbet per arsye se kan qen krishter, po ani ma mire qe jan disa se sa mos me kan asnjo, sod na perdit thirrum mbeshtetje per ta .. Une vet kom ndegju ne youtube ku serbet thojne edhe Kryqi edhe Shqiptare nuk pershtatet, ata kan inati se qysh njė shqiptare me kryq mundet me jetu, jo qe e dojne po kan qef me na pa te shpernda ndermjet veti.
e fe te ndryshme, ka katolik mateper se sa pjes tjera te Kosoves nese nuk gaboj...

LaDy_Diaspora
28-07-11, 10:47
Une kam qen ne Gjermani shume here edhe um ka ra rasti me ndegju , bile qaq emer qe kishin lan shqiptaret , disa gjerman na than , A jeni Kosova ALBANA(Hagen - Dortmund) .. Gjat Bisedes ne njė kaffe, than skokeni asi Shqiptare se cfare flitet ketu ne gjermani. Biseduam per fet per lufterat, situaten en Kosovė nja 1 ore, kur erdhen reth 12-15 shqiptare te gjermanis, po ata skish nevoj me fol me kerkon se ishin si me kan midis Prishtine, me ta smujke njeri njė pershendetje me dnderru se le mu me komuniku.. Po mir e ki ti se disa po punojshin ton diten neper ndertimtari e disa po u silleshin si kauboja, sa qe sedishin qe jan ne gjermani se le mu me u ulun e bisedu me gjerman ,,!
Pom vjen mire qe njerzit nuk kan has en kesi tema, po ndoshta ma mir kishte qen qe tjen pjes e shoqeris gjermane “se sa te anashkalohen sikur te jen njerz te njė planeti tjeter...!

10-15 i paske pa...prej ndoshta mė shumė se 300'000 qė jetojnė atje.
Nuk duhet tė gjykojmė mbi diēka apo dikėnd qė nuk njohim.
E vėrtetė qė s'kemi edhe aq famė pozitive, por kemi plotė shembuj tė shqiptarėve tė shkolluar dhe tė suksesshėm jashtė, sa qė s'ta merr mendja - por e di se ku qendron problemi?
Absolutisht askush nuk flet pėr tė mirėt, se mė shumė "bujė e zhurmė" bėn njė lajm i keq sesa ndonjė lajm i mirė. Ky ėshtė realiteti.

LaDy_Diaspora
28-07-11, 10:54
OK ka qen ne kuader te debatit :) ke tregu toleranc fetare, po ne shqiptaret gjith jemi tolerant , ama kohen e fundit debatet kan tejkalu tolerancen se Zoti mos e boft me ndodh dicka e keq me naj njo asekush nuk thot mir ju bo se ka qen jo tolerant, po te gjith i prek ndjenjat. Une jom qudit kur kom lexu komente rreth Xhamis se ka shqiptare kunder, a deshtem Sllavi me na ndertu Xhamiat e kishat Shqiptare a? Ata kan prish me qindra Xhamija e kisha ne maqedoni veq pse jan kan Shqiptare, Greku i ka perrzan Shqiptaret prej qameris vetem pse kan qen shqiptare, disa kan mbet per arsye se kan qen krishter, po ani ma mire qe jan disa se sa mos me kan asnjo, sod na perdit thirrum mbeshtetje per ta .. Une vet kom ndegju ne youtube ku serbet thojne edhe Kryqi edhe Shqiptare nuk pershtatet, ata kan inati se qysh njė shqiptare me kryq mundet me jetu, jo qe e dojne po kan qef me na pa te shpernda ndermjet veti.
e fe te ndryshme, ka katolik mateper se sa pjes tjera te Kosoves nese nuk gaboj...

Tė mirė jemi.
Tolerant jemi.
Besė kemi.
Moral kemi.

Krejtė kėto i kemi - vetėm nė fjalė e jo nė vepra, fatkeqėsisht.
Pro apo Contra xhamisė me qenė kjo ėshtė zgjidhje personale.
Kemi probleme tjera qė janė mė primare, e pasi tė largojmė papunėsinė, mosedukimin dhe analfabetizmin, kur t'qeshin jetimat tanė, kur t'kenė tė gjithė bukė me ngrėnė, kur t'kemi shtet funksional dhe kur kemi njė popull t'fortė, atėherė lirisht mund t'fillojmė t'flasim pėr ndėrtimet e xhamive e kishave nepėr Kosovė e kudo nė botė...
Duhet me qenė tė fortė si komb e me i pasė gjėrat elementare (nė tė cilat nuk bėjnė pjesė shtėpitė e Zotit) pėr me pas mundėsi me u marr me gjėrat fakultative.

GURI SYLAJ
28-07-11, 11:11
10-15 i paske pa...prej ndoshta mė shumė se 300'000 qė jetojnė atje.
Nuk duhet tė gjykojmė mbi diēka apo dikėnd qė nuk njohim.
E vėrtetė qė s'kemi edhe aq famė pozitive, por kemi plotė shembuj tė shqiptarėve tė shkolluar dhe tė suksesshėm jashtė, sa qė s'ta merr mendja - por e di se ku qendron problemi?
Absolutisht askush nuk flet pėr tė mirėt, se mė shumė "bujė e zhurmė" bėn njė lajm i keq sesa ndonjė lajm i mirė. Ky ėshtė realiteti.

E nderuara LaDy !
Besi ka te drejte sepse njeriu flet me sigurine e vet te plote vetem per ata qe i njeh mire dhe me te cilet rrin !!
Verte qe Mergata Shqiptare bene pune te veshtira por ato i bene me nder ,i bene per te mbajt familjen ,per te financu luften dhe ndertimin e Shtetit te Ri te Kosoves!
Ata qe i harrojne keto nuk e dijne se harresa i perserite gabimet!!

LaDy_Diaspora
28-07-11, 12:12
E nderuara LaDy !
Besi ka te drejte sepse njeriu flet me sigurine e vet te plote vetem per ata qe i njeh mire dhe me te cilet rrin !!
Verte qe Mergata Shqiptare bene pune te veshtira por ato i bene me nder ,i bene per te mbajt familjen ,per te financu luften dhe ndertimin e Shtetit te Ri te Kosoves!
Ata qe i harrojne keto nuk e dijne se harresa i perserite gabimet!!

Paj Besi, as ti e as unė nuk mund t'flasim pėr mergatėn n'pėrgjithėsi.
Se kemi lloje shumė tė ndryshme tė njerėzėve qė jetojnė nė Diasporė, poashtu edhe nė KS nuk i gjenė 2 qė janė tė ngjajshėm.
Mua vetėm mė pengojnė paragjykimet, duke u nisur nga 2-3 persona, pastaj flasim sikur po t'ishim ekspert tė lamive tė ndryshme dhe e pėrgjithėsojmė krejtė, me padrejtėsi.
Sidoqoftė besoj qė mergata jonė ka nevojė pėr respekt dhe dashuri, qė nuk i falet. Nuk ėshtė punė e keqe tė jesh punėtor krahu, sepse edhe ajo punė sjellė para, por ėshtė thjeshtė mentaliteti ynė (qė disa po mendojnė qė ėshtė tejet tolerant) qė i fut njerėzit nė kategori tė ndryshme, duke pėrfshirė kėtu shkollimin, fenė, partinė politike, profesionin etj.
Nejse, se dolem nga tema e po na qorton pastaj dhe Besi:) pėr kėtė.

OROSHI
29-07-11, 01:11
Tema asht interesante.Me te than te drejten shqiptaret e Kosoves dhe te Maqedonise kur i takon te pyesin shpejt se c'far feje i takon,ndersa ne Shqipni nuk existon kjo!Ndersa per ushtaret e KFOR le te shohin kishat katolike shqiptare ne Kosove!

Besi:)
29-07-11, 03:22
10-15 i paske pa...prej ndoshta mė shumė se 300'000 qė jetojnė atje.
Nuk duhet tė gjykojmė mbi diēka apo dikėnd qė nuk njohim.
E vėrtetė qė s'kemi edhe aq famė pozitive, por kemi plotė shembuj tė shqiptarėve tė shkolluar dhe tė suksesshėm jashtė, sa qė s'ta merr mendja - por e di se ku qendron problemi?
Absolutisht askush nuk flet pėr tė mirėt, se mė shumė "bujė e zhurmė" bėn njė lajm i keq sesa ndonjė lajm i mirė. Ky ėshtė realiteti.

Une tregova se ajo grup Shqiptaresh erdhen i dhan Vule asaj se cfare than Gjermanet edhe tregova se edhe gjermanet e pan se sjane krejt shqiptaret njėsoj kur biseduam.. Njė hap me qit para ne aspektin pozitiv shume veshtire ėshtė sepse Normal perendimi nuk ėshtė Shqiperi e lemu siq thu ti fjala e keqe arrin shume mėshum edhe shume shpejt ...!
Flm per koment shpresoj se njė dit dot jemi ashtu siq i cek -:)