PDA

View Full Version : Si tė vij deri tek njė vend pune?


Kercovari
26-07-11, 11:47
Si tė vij deri tek njė vend pune?

Kriza ekonomike dhe monetare globale ka mbėrthyer nė gushė edhe tregun e punės.
Asistencat sociale kan pėsuar ndryshime nga presioni qė u bėhet ditė e pėr ditė.Kėtu mė tė prekur janė tė hujt gadi nė ēdo shtet tė perendimit si nga ana e ndihmave sociale,pensionet invalidorė,pensionet,sigurimet sociale,sigurimet nė punė dhe jashtė kohės punės etj,dukuri kėto qė shumė nga invalidėt jan tė detyruar tė kryejnė njė kohė pune tė caktuar.Kompani tė mėdhė tani pėr ēdo ditė reduktojnė vendet e punės,dhe pėr tė ardhur deri tek njė vend pune,si bazė suksesi shikohet integrimi nė shoqėri e cila nė pikė tė parė lidhet me gjuhėn,sjellja nė punė dhe rrethin ku jetoni,mos konfrontimi me ligjin(gjoba tė lehta nė komunikacion)nuk merren si vepra penale,etj.

Secili nga ne ėshtė i vetdijshėm pėr punėn dhe veprėn qė ka kryer,andaj unė do pėrqėndrohem mė shumė nė rastin konkret "si deri tek njė vend pune"natyrish e bėjė kėtė pėr tė interesuarit dhe pėr ato qė kan humbur vendin e punės dhe nuk dinė me tutje se ēka tė bėjnė.

Ēdo i punėsuar ka njohuri mbi Zyrat regjionale punėsimi po edhe afatet kohore qė kjo organizatė nė bashkėpunim me arkėn e tė papunėve ose "Arbeitslosenkasse",bėne pagėsė tė 70/80% tė rrogės sė fundit qė i punėsuari ka patur gjate kohės inkuadrimit nė punė,dhe ky afat kohorė pėrcaktohet nga oragnet pėrkatse deri nė maksimum 520 ditė pune,por pėrgjat gjithė kohė secili ėshtė i obliguar tė kėrkojė vend pune me dėshmi qė i drejtohet Zyres regjionale pėr punsim qė mė pas tė behet pagesa nga arka e "Arbeitslosenksasse".

Nė njė pėrmbėledhje aq sa kam patur mundėsi tė pasuroj njohurit me pėrvojė nga kjo lėmi,do tė mundohen tė mos kursej asnje mund nė tė dyja gjuhet aq sa i njoh unė tė afrohemi njė vendi pune pėr tė cilin me herte ishim me fat dhe nuk ishte vėshtirė pėr nje vend pune,sot na duhet edhe fat edhe mund pėr tė gjetur vendin e punės.

Nė kėtė pėrmbėledhje qofshin i quani kėshilla ose ēmenduri tė mija,(sepse do tė ketė tė tillė padyshim),do tė sjellė edhe disa mustra tė formave tė aplikimit nga profesione tė ndryshme,Curriculum Vitae(Jetėpėrshkrim i rinisė deri nė ditėn e aplikimit....?),dhe disa lloje tė Kopje Dėshmi pune/Referenca tė punsimit,etj

Pėrmbledhje

Kushdo qė aplikon, "tregtohet" me forcėn e tij tė punės,bėn reklamė nė emėr tė tij dhe pėr veten personale. Ju nuk dėshironi asgjė tjetėr pėrveē mbėshtetjen e punėdhėnėsit potencial nė pėrmbushjen e detyrave tė tij,dhe tė tregoni atij aftėsitė qė posedoni.Qė ju jeni ai ose ju jeni mė i miri!

Plani i karrierės tuaj, ju e dini se ēfarė ju mundeni dhe duani dhe keni zbuluar njė vend pune qė pikėrisht plotėson nevojat tuaja. Hapi i ardhshėm ėshtė aplikimi. Kjo nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė furnizimit me energji elektrike, e cila ju duhet juve pėr tė shitur veten njė pundhėnėsi si kandidat mė i afėrt dhe i mundshėm.Qė nė kontaktin e parė,punėdhėsi merr pėrshtypje tė parė nga ju.


Shumė bindėse duhet tė jetė shkresa aplikuese pėr njė vend pune.Shkresė aplikimi duhet tė jetė njė letėr mirė e formuluara pėr pėrgjegjsitė personale,qė tek menaxherėt qė nė shikim tė parė tė zgjojė interes mėnyra e aplikimit dhe dokumentet pėrkatėse,qė punėdhėnėsi tė shpreh dėshirė t`ju kontaktojė sa mė shpejtė pėr tė u njohur. Zakonisht,ka vetėm njė mundėsi unike pėr tė marrė nė konsideratė shkresėn tuaj, sepse nė pėrgjithėsi, stafit menaxhues i kėrkohet qė pėr vetėm 60 sekonda pėr tė kuptuar sa tė besueshme janė premtimit qė keni pėrshkruar nė aplikim shkresėn dhe dokumentet pėrcjellėse,Prandaj,ēdo Informacion pėrkatės pėr kėtė arsye duhet tė jetė i qartė qė nė shikim tė parė.


Dosje Aplikimi


Jepni nė dosjen e aplikimit respektin mė tė lartė, dhe nė kėtė drejtim mos kurseni kohė dhe materiale.Dosja e juaj ėshtė vizitė karta e juaj(ne shqiptarėt e quajm biznes karta po s`prish punė kur e ka edhe bariu sepse edhe ai ėshtė nė njė menyrė biznesmenn),ēelėsi qė do tė hapė derėn nė vendin e dėshiruar tė punės.

Reklama tė shpalllura pėr vende pune tė lira duhet lexuar saktė

Hapi i parė pėr tė pėrpiluar dosjen e pėrsosur ėshtė bėrė ahtere kur lexoni njoftimin pė vendin e lirė tė punės dhe kushtet qė duhet plotsuar.Duke lexuar dhe interpretuar pėrmbajtjen e duhur,ju krijoni bazėn pėr aplikimin tuaj.Aplikuesi duhet tė jetė i sigurt pėr tė sqaruar se ēfarė duhet tė pėrmbushė nga kėrkesat, dhe ēfarė nuk ėshtė e nevojshme domosdoshmėrisht. Kjo ka dy avantazhe: Ju mund shpejt tė shihni nėse ju nė tė vėrtetė keni perspektivė nė atė punė, dhe athere e dini se si duhet pėrpiluar aplikimin tuaj pėr pozitėn e vendit tė punės. Nė shumicėn e rasteve, tekstet janė tė strukturuara nė mėnyrė qė ata tė numėrojnė kėrkesat imponuese,kurse ato tė dėshirueshme lihen nė dėshirė tė kandidatit. Kėrkesat e detyrueshme janė pėrshkruar zakonisht me terma tė tilla si "kusht", "njohuri tė pėrsosur", "esenciale" ose tė "pėrfunduara".


Ein Bewerbungsdossier besteht aus:
Njė dosje Aplikimi pėrbėhet nga:

Lebenslauf oder CV (Curriculum Vitae)
Curriculum Vitae(Jetėpėrshkrim i rinisė deri nė ditėn e aplikimit....?)

Aktuelles Foto
Fotografi Aktuale

Kopien der Arbeitszeugnisse
Kopje Dėshmi pune/Referenca tė punsimit

Kopien von Diplomen und Fachausweisen
Kopje tė Diploma dhe karta aftėsimi profesional

Referenzliste
Referencė lista

Handschriftprobe (wenn im Stelleninserat verlangt)
Mostra shkrim dore (nėse kėrkohet nė shpallje pėr punė)

Begleitbrief
Letėr shoqėruese-Aplikim shkresa

Weitere Unterlagen können sein: Zertifikate von Weiterbildungen und Kursen
Dokumente tė tjera mund tė pėrfshijnė: certifikata tė trajnimeve dhe kurseve


Parim Banal bombastik , i cili akoma nuk ka ardhė tek secili nga ne: Pėrveē pėrmbajtjes, ajo vjen me materialet e aplikimit e cila gjithashtu varet nga forma e jashtme!Vesh gomari, njollat ​​kafe, dokumentet qė na mungojnė ose njė koleksion tė letre tė zbrazėt, i sjellė personelin e departamentit pa humbur kohė pėr tė adresuar pėrsėri juve dosjen me njė letėr refuzimi.
Ashtu se si ju do prezentoni formėn e aplikimit varet tėrėsisht nga ju personalisht. Njė nėpunės ndoshta nga tė gjitha dosjet hjek njė portofol relativisht neutral, njė artist grafik do tė hartojė dosjen e aplikimit, nė mėnyrė qė ajo tashmė pėrbėn mostrėn e parė tė punės.Me kushtet e origjinalitetit mė mirė ėshtė tė jeni tė pėrmbajtur,sepse menaxherėt si pėrgjegjės personal i marrin punėt e tyre pėr njė qėndrim mė konservatore - gjykuar nė bazė tė dosjes.

Nėse ėshtė e mundur, mos pėrdorin masa plastike pėr tė vendosur dokumentet! Materiale natyrore janė pėr pėrdorur mė tė mira. Nė librari ju mund tė gjeni zgjidhje qė janė tė pėrshtatshme pėr pėrdorim: mapa ose-fletė lidhėse tė pėrshtaura pėr aplikime dhe dosje pune, dosjet apo edhe futura speciale me sistemin termike ose spirale varėse tė detyrueshme,materiale qė i japin dosjes njė pamje tehrjekėse pėr personelin menaxhues.

Si tė bėni edhe mė shumė: Ėshtė e qartė se kėrkesa me shkrim ėshtė njė Vizitė kartė qė u pėrfaqson ju, dhe pėr ju afron ose largon nga ju pėrshtypjen e parė famėkeqe me punėdhėnėsin tuaj tė mundshėm. Njė kėshillė pėr duhanpirėsit:Mos e krijo dosjen aty ku tymi i duhanit shėtitet si i burgosuri nė qeli,po as edhe aty ku "parfum"era tė kėnaq dhe tė erotizon ty,sepse.nga kjo do tė varet se nga dokumentet tua era e duhanit ose parfumit mund tė penetrojė personelin pėrgjegjės nė hundė.
Jo tė gjithė durojnė tymin e duhanit,po as tė gjithė e shohin parfumin tend senzacional.

Kercovari
26-07-11, 11:48
Pėr ēka duhet tė kujdeseni pėr;
Curriculum Vitae(Jetėpėrshkrim i rinisė deri nė ditėn e aplikimit....?) ..

... kreativitet
Nėse ėshtė e mundur, maksimumi dy faqe.

Patjetėr tė jetė i krijuar me PC.

Pėrfaqėsimit tė sheshtė,renditje sipas tabelės

Struktura me tituj, nėntituj, etj

Gjithmonė nė krye naltė ngjitni fotografi me ngjyrė ose fotografi tė shtypura (jo tė kapura)

Ēdo gjė e rėndėsishme duhet tė jetė e dukshme nė njė shikim.

...... pėrmbajtje
Tė dhėnat personale (emri,M. emri, gjendja civile, etj).

Arsimi dhe trajnimi.

Struktura e tanishme dhe tė aktivitetit.

Ekspertiza (pėr shembull, kompjuteri dhe njohja e gjuhėve).

Qėllimi profesional.

Njė qėllim personal.

Vetėm hobi mė tė rėndėsishme.

Hyrja date.

Referenca.

Supplements/dukumente pėrcjellės;
Kopje tė diplomave dhe certifikatave tė punės (jo origjinale!).

Mostrat e punės (nė varėsi tė kėrkesave tė punės).

Mostrat shkrim dore (nėse kėrkohet).

Curriculum Vitae e(3-ta faqe)

Interesant ėshtė edhe pse nė Zvicėr akoma nuk kėrkohet si normė pėrpilimi te CV,njė e ashtuquajtur "faqe e tretė",paraqitet si element i rėndėsishėm pėr menaxherėt.
Pse "faqe e tretė"ėshtė i rėndėsishėm pėr menaxherėt

Njė e ashtuquajtur faqe e tretė korespondom me faqe pėr CV kalsike tradicionale.Faqe tretė ende nuk ėshtė shumė e pėrhapur nė Zvicėr, por e veēanta ėshtė se ajo ofron njė mundėsi interesante pėr menaxherėt pėr tė treguar ju se ēfarė ju mund tė ofroni. Me faqen e tretė ju keni mundėsi pozitivisht tė poziciononi veten. Pėr shembull, ju mund tė thoni diēka pėr motivimin tuaj, qėllimet tuaja profesionale apo aftėsi tė veēanta. Qė nga keto informacion shtesė do tė vijnė si njė befasi pėr shumė rekruitues duke tėrhequr vėmendjen pėr veten tuaj.

Nė njė CV klasik qėndron njė form e kompromituar (e ngjeshur) sidomos pėr sytė e njė rekrutuesi tė aftė dhe shumė informacione tjera tė rėndėsishme. Nga ana tjetėr, ky informacion ėshtė i standardizuar, duke lėnė pak hapėsirė ​​pėr aftėsitė, anėt e forta, dhe anėt kritike,karakteristikat e dobta. Dhe, edhe kėto tė fundit janė tė njohur tė jenė kritike pėr suksesin ose dėshtimin e njė menaxheri nė njė pozitė tė pėrgjegjshme. Prandaj, ju duhet tė afroni mundėsinė pėr tė shitur veten sa mė mirė duke kushtuar rėndėsi edhe lidhjeve me tė dhėnat tuaja profesionale nė tė gjitha pistat. Shpesh, suksesi i vėrtetė nuk ėshtė i lehtė pėr tė u pėrshkruarė. Pėr mė tepėr, nė njė CV lexon nė mes tė linjave shumė pak apo asgjė pėr qėndrimin ndaj punės, personalitetin tuaj, apo stilin nė udhėheqjen e njė personeli.

Ju duhet tė llogaritni nė sukses nė kėtė pikė pėr tė bindur personelin menaxhues se jeni i moderuar dhe simpatik dhe se ju jeni personi i duhur pėr atė vend pune. Kėtu janė disa kėshilla se si e treta Faqe mund tė krijoje efekte pozitive:

•Pėrkushtoni vėmendje tė saktė se si dhe ēka ju shkruani.Kini kujdes se si faqes se tretė tė paktėn t`i jepni mė shumė respekt se kurdohere diēkaje.

Pėr shembull, zgjedhin fjalė tė tilla si "Njerėzit thonė pėr mua se unė shumė mirė mund tė kalojė me punėdhėnėsit dhe bashkėpunontorėt e mi", nė mėnyrė qė tė mos dukeni arrogant.

Pėrcjellja nė kėtė pjesė njė ekuilibėr pushteti tė vėrtetė. Shmangni nė pjesėn e pėrparme tė pėrmendura fazat e karrierės duke pėrshkruar nė mėnyra tė ndryshme, por shkoni drejte mėnyrės releveante (sė vėrtetė) pėr tė pėrshkruar arritjet pėrkatėse mė tė rėndėsishme.

• Format dhe pėrmbajtja e faqes tretė e CV dhe me shkresėn pėrcjellėse, tė jenė korekte dhe me tė dhėna tė ngjashme dhe tė mbulojė saktėsisht pėrmbajtjet.

E 3-ta faqe, ėshtė e mvarur nga dokumentet pėrcjellėse dhe tė mos dallohet nga dokumentet e mbetura (kopje certifikatash, lista e referencės, etj).

Njė kėrkesė tjetėr e mundshme mund tė jetė: "Ēfarė tjetėr ju duhet tė dini pėr mua", "Motivimi im", "Pse keni marrė kėrkesėn time", etj

Mos haroni tė firmosni tė "3-tėn faqe".

Shembull i njė "faqe tė 3-tė" :

Ēfarė kėrkoni ju tė dini pėr mua ......pėr mua personalisht..?

Miqtė dhe kolegėt e punės mė vlerėsojnė shumė si tė shoqėrueshėm dhe komunikues. Nė fakt,edhe unė me trajtimin nė punė dhe njerzit qė mė rrethojnė mė bėn tė lumtur atmosfera sa gati mė duket zbavitėse.

Dėshira pėr tė qėnė nė kontakt mė tė ngushtė dhe mė intensiv me klientėt, ėshtė njė ndėr arsyet primare pėr mua pasi jam edhe i trajnuar mirė ...duke u mbėshtet edhe nė pėrvojė disavjeēare......

Mė shumė pėr qėndrimin tim nė punė...

Njė qėllim i orientuar konceptual,ėshtė mėnyra e punės dhe pėr mua ėshtė shumė e rėndėsishme. Pėrgjegjės nė veprime tė pavarura dhe te kombinuara me punėn produktive nė grup, nė gatishmėrinė e vazhdueshme pėr tė vazhduar tė bėjė trajnime karakteristike qė lidhen me etikėn time tė punės.

Zhvilloj shpejt, "gjak pėr zemrėn", pėr njė kompani apo njė produkt qė mund tė identifikojė veten time, dhe jam i pėrkryer dhe i gatshėm tė angazhohem tė jap kontribut mbi mesataren i pėrkushtuar dhe me seriozitet tė plotė.

... nė lidhje me motivacionin tim...

Nga punėt e mia tė mėparshme unė kam kuptuar se fusha p,sh(etregtisė)ose,ose..... ..........dhe jam shumė i/e interesuar,sepse kėtu e kam gjetur vendin ku mund tė ushtroj vetėm profesionin e drejtė pėr mua. Pra, unė dua qė tė vazhdojė tė zhvillojė kėtė zonė dhe pėr tė kontribuar nė njohuritė, aftėsitė e mia, dhe tė ideve nė njė kompani tė suksesshme, ndėrkombėtarisht e orientuar siē jeni ju.

Nė fakt,me"faqen e 3-te) tė CV,u jepet mundėsi profile profesionale si mjeksia,p.sh,Mjek Kardiokirurg nė mėnyrė mė tė datajuar tė ofrojė tėgjitha tė dhėnat mbi aktivitetet dhe aftėsitė profesionale dhe kohėn e ushtruar nė kėtė fushė,metodat e pėrodrura ose qė ka pėrdorė nė kardikirurgji,etj.

Pra,(e 3-ta faqe)e CV,nuk i hy nė punė p.sh.njė muratori,kopshtari,pastruesi,ose ndonje punėtori qė kryen punė tė ndryshme qė nuk lidhen me kudra tė larta profesionale,por sa pė dijeni solla edhe disa shembuj i bindur se dikujt ndoshta do tė i shėrbejė nė tė mirė tė interesit pėr tė i dhėnė profesionit paraqitur nė CV pasqyrėn reale.

...nė vazhdim...

Kercovari
28-07-11, 11:51
Lebenslauf/Curriculum Vitae

Personalien/Tė dhėnat personale

Name, Vorname/Emri Mbiermi


Adresa e saktė,Rruga numri dhe kodi postal i vendit ku jetoni


Telefon
Mobile

E-Mail


In der Schweiz seit
1991, C Niederlassung
Nationalität
Geburtsdatum/Ditlindje dhe vendi
Mazedonien

Zivilstand/Gjendja civile
Verheiratet, 1 Sohn (2002)

Für Betreuung ist gesorgt/Kėtu bėhet fjalė pėr fėmiun se ėshtė nė pėkujdesje.
Führerausweis/Patentshoferi
Kat. B


Ich biete Ihnen:/Unė ju ofroj juvė

Pünktlichkeit und Hilfsbereitschaft
Rasche Auffassungsgabe und Lernbereitschaft
Selbstständige und zuverlässige Arbeitsweise mit Erfahrung

Berufliche Tätigkeiten/Struktura e tanishme dhe tė aktivitetit


2008 - 2009
Dentalassistentin bei. Dr. med. dent. Martin Frosch
Uetikon am See
2006 / 2006
Dentalassistentin in der Schulzahnklinik in Dietikon
- Kieferorthopädie
- Chairside2005
2003 -2005
Dentalassistentin bei Dr. Beat Sigris in Oetwil am See
Dentalassistentin bei Dres. med. dent.
Patrick und Alexandra Albert in Erlenbach
- Empfangssekretärin / Administration
- Chaireside
- Sterile Assistenz beim Implantieren und Chirurgie
- Röntgen
- Lehrlingbetreuung

2001 - 2003
Mutterschaftsurlaub mit anschliessendem Familen-Management

Berufsausbildung/Arsim dhe trajnin


1998 - 2001
abgeschlossene Berufslehre als Dentalassistentin bei
Dr. med. dent. Orsanic Thomas in Bern (Wabern)

Schulen und Weiterbildung/Arsim dhe shkollim i metejshėm


1988 - 1991
1991 - 1997
1997 - 1998

Realschule in Mazedonien
Realschule in Thun
Weiterbildungsjahr in Bern


Sprachen/Gjuhė


Deutsch
sehr gute mündliche und schriftliche Kenntnisse
(zweite Muttersprache
Albanisch
Muttersprache
Serbokroatisch
gute mündliche und schriftliche Kenntnisse
Mazedonisch
Französisch
Gute Mündliche Kenntnisse
Schulkenntnisse


Referenzen/Referencat
sind vorhanden und werden gerne persönlich abgegeben

Ėshtė vetėm njė shembull pėrpilimi i njė Curriculum Vitae.
Personi kėtu nuk ka nevojė tė zgjeroj informacionet dhe tė krijojė tė
(3-tėn faqe)Curriculum Vitae,sepse kėto tė dhėna jan tė mjaftueshme pėr kėtė vend pune,por prapė mvaret nga kėrkesat e punėdhėsit ne shpallje tė vendit tė punės qoft nė shtypin ditorė ose nė ndonjė mjet tjetėr informimi.

Kėshtu duhet tė duket Curriculum Vitae

http://www.blogaboutjob.de/wp-content/uploads/2009/03/lebenslauf-vorlage.jpg

Foto/Bild:http://www.blogaboutjob.de/ (http://www.blogaboutjob.de/)

Njė ndėr shkrim programet pėr kėto nevoja ėshtė Openoffice,fatkeqsisht ėshtė program me pagesė po u jepet njė mundėsi pėr shkarkim prove versionit pėr njė kohė tė caktuar,nuk i ofron tė gjitha mundėsitė po pėr kėtė qėllim mjaftojnė ato mundėsi tė lejuara.

Kėtu ju sjellė njė link nga ku mund te shkarkoni"Lebenslauf-Curriculum Vitae"formularė me mundėsi modifikimi sipas kėrkesava dhe tė dhėna personale t`juja.

http://www.bewerbungsmappen.de/Bewerbungsgestaltung/Downloads/Lebenslauf/lebenslauf.html (http://www.bewerbungsmappen.de/Bewerbungsgestaltung/Downloads/Lebenslauf/lebenslauf.html)

Pėr tė gjithė ato qė nuk e njohin gjuhėn gjermani dhe qė janė nė gjendje tė rėndė finance,mė kontaktoni permes MP nga ku do tė vendosim kontakte komunikimi pėr tė sqyrtuar mundėsitė e ndihmės qė do t`ju afroj pa kosto financiare pėr tė kompletuar dosjen sipas vendit tė punės dhe aftėsive t`juaja pėrsonale.

Sqarim:Tema do tė vazhdojė ps pushimeve verore,por me rėndėsi pėr mua ėshtė qė:Shumė nga informacionet janė tė marra nga interneti dhe e kanė tė deklaruar burimin. Nėse dikush ndihet i lėnduar nga artikujt e publikuar nė faqe, ose mendon se i janė prekur tė drejtat e autorit, jeni tė lutur tė mė kontaktoni menjėherė,kurse pėr artikuj tė ngjashėm nė UEB-Portale tjerė, mė kaontaktoni pėrmes MP,me kėtė shmanget ēdo pėrgjegjsi pėr artikujt e shkruar nga unė nė Ueb faqe tjera dhe stafit drejtues.

(vazhdon)

LaDy_Diaspora
28-07-11, 12:07
Falemnderit pėr kėto kėshilla, po tė them nė emėr tė atyre qė i pėrdorin.
Ėshtė vėrtetė mirė kur njėri-tjetrit i ndihmojmė.

Pėrshėndetje!