PDA

View Full Version : Startup Week 2011


Zero Cool
29-07-11, 13:04
Startup Week 2011, mundėsi pėr ndėrmarrės tė rinj nga Kosova


Nė dy konferenca tė ndryshme por me karakter tė njėjtė, nė Kosovė e Maqedoni u promovua ideja pėr zhvillimin e mėtutjeshėm tė skenės sė startup’s dhe pėr sjelljen nė skenė tė ndėrmarrėsve tė rinj, qė kanė potencial pėr tė bėrė ndryshime dhe pėr tė shtyrė para zhvillimin ekonomik tė vendeve tė tyre.


Tė gjithė jemi dėshmitarė tė asaj sesi ndėrmarrės tė rinj po nxisin ndryshime anembanė botės dhe gjatė kėsaj rruge po gjenerojnė vende tė reja tė punės, zhvillime ekonomike, tė hyra financiare, e shumėēka tjetėr. Nė rrugėtimin pėr tė identifikuar problemin dhe pėr tė gjetur njė zgjidhje, nuk janė tė shumtė ndėrmarrėsit nga Kosova, megjithatė kohėve tė fundit po shohim nė skenė sesi pėrmes shėrbimeve tė ndryshme nė internet apo edhe nė rrjete sociale, kėta ndėrmarrės po sjellin ide tė reja dhe tėrthorazi po ndikojnė nė zhvillimin e startup skenės sė Kosovės.

Por ēudit fakti sesi nė konferenca tė natyrės qė sjellin investitorė, trajner, ligjėrues, ndėrmarrės sė suksesshėm, gazetarė e shumė njerėz tė tjerė kyē tė kėsaj industrie, nuk ka shumė pjesėmarrės, sidomos nė Kosovė. Arsyet rreth kėsaj mund tė jenė tė ndryshme, por nė treg ekziston frymėzimi pėr pjesėmarrje mė tė mėdha nė ngjarje tė kėtilla, vetėm se vendi ynė duhet tė ketė mė shumė sosh.


http://magjistari.com/wp-content/uploads/2011/07/foto_2011_startupweek2011_391383576.jpg


Startup Week 2011, merrni pjesė!

Megjithatė, edhe pse tek ne janė me numėr tė vogėl, konferenca tė kėtilla nė pjesė tė ndryshme tė botės nuk mungojnė. Startup Week, njė prej mbėshtetėsve mė tė fuqishėm tė konferencės Startup Live Casting Prishtina, ėshtė duke organizuar me 3 – 7 tetor njė lloj festivali tė startup skenės Evropiane, duke bėrė thirrje pėr pjesėmarrje sa mė tė madhe prej mė shumė se 35 shteteve tė Evropės, pėrfshirė edhe Kosovėn, Shqipėrinė e Maqedoninė.


Nė Startup Week 2011, qė mbahet nė Vjenė (3-7 tetor), pritet tė jenė tė pranishėm 50 startups, 100 Business Angels (…ky term ėshtė paksa i panjohur tek ne por megjithatė natyra e Business Angels ėshtė e ndėrlidhur me investim), pastaj mė shumė se 1000 pjesėmarrės ēdo ditė, 70 ligjėrues, lider tė industrisė dhe gazetarė, 35 shtete pjesėmarrėse, etj.

Duke mbledhur sė basku ndėrmarrės, lider, bloger e gazetarė pėr tu fokusuar nė ēėshtje kyēe dhe mundėsi rreth startup skenės sė Evropės, Startup Week ėshtė njė vend shumė i rėndėsishėm ku nė mes tjerash pjesėmarrėsit mund tė takohen me njerėz tė sferave tė ndryshme, tė krijojnė lidhje tė reja, tė takohen me njerėz kreativ apo edhe me njerėz profesionistė si Mike Butcher (themeluesi i TechCrunch), Morten Lund (Skype), Steve Rogers (Google), e shumė tė tjerė.

Ekipi fitues i Startup Live Casting Prishtina, “The Pitchers” me idenė e tyre pėr tė ndryshuar mėnyrėn e mėsimit pėrmes njė sistemi online me rrathė, ka fituar biletė pėr pjesėmarrje falas nė kuadėr tė Startup Week 2011, dhe tė konkurrojė me 50 ekipet tjera pjesėmarrėse.

Si tė aplikoni?

Kur jemi tek ekipet pjesėmarrėse, duhet theksuar kushdo qė ka njė ide (edhe pjesėmarrės nga Kosova e Shqipėria) qė ėshtė deri diku e formuar mirė dhe ka njė demo version “deri diku funksional” (nuk do tė thotė tė kesh diēka tė kėtillė, por kur merr pjesė nė ngjarje tė kėtilla ku duhesh tė bindėsh investitorėt, njė produkt demo qė ėshtė deri diku funksional apo mė mirė tėrėsisht funksional, mund t’i bindė shumė mė shpejtė), mund tė aplikojė online deri me 10 gusht tė kėtij viti. E nėse arrin tė ec tutje pėrmes fazave tė seleksionimit, atėherė ekipi me idenė e mahnitshme do tė ketė rastin qė tė kalojė njė vjeshtė edhe mė tė nxehtė nė Vjenė.

Nė mesin e 50 finalistėve tė pėrzgjedhur me kujdes, vetėm 10 do tė kenė rastin pėr tė prezantuar, por mė besoni kur ju them se ata do tė prezantojnė para njė paneli tė mahnitshėm, qė mund t’ju sjell investime prej njerėzve tė rėndėsishėm dhe mbulim media prej gjigantėve medial ndėrkombėtarė. (fituesi do tė jetė edhe i pranishėm nė njė artikull tė detajuar nė TechCrunch).

Sa kushton?

Pėr tė aplikuar (http://www.startupweek2011.com/challenge/) nuk kushton asgjė. 50 startup’s tė pėrzgjedhur do tė pranojnė 2 tiketa pa pagesė pėr tė marrė pjesė dhe pėr tė prezantuar nė kėtė garė. Sipas kėrkesave nga Startup Week 2011, pjesėmarrėsit duhet tė kenė njė startup tė ri dhe qė nuk ėshtė mė i vjetėr se katėr vjet, ndėrsa nė pėrgjithėsi ajo qė po kėrkohet pėr rajonin e Evropės Qendrore dhe Lindore, si dhe pėr shtetet Gjermano-folėse janė startups tė fuqishėm me ide tė industrisė mobile dhe tė uebit.

Startup’s qė nuk dėshirojnė tė marrin pjesė apo qė nuk janė pėrzgjedhur gjatė aplikimit mund tė blejnė tiketė online me njė ēmim mė tė mirė deri me 10 gusht, mė pas sa mė shumė qė vonoheni ēmim do tė jetė mė i shtrenjtė. Pėr studentė kostoja ėshtė edhe mė e ultė.

Zero Cool
05-12-11, 11:37
Prishtina Startup Weekend – Jo fjalė, vepra!


Pas njė starti intensiv me mė shumė se 60 pjesėmarrės dhe me hapjen zyrtare nga Ambasadori i Norvegjisė nė Kosovė, Prishtina Startup Weekend sot pėrmbylli ditėn e saj tė dytė intensive tė marathonės 54 orėshe ku idet shėndėrrohen nė biznese.


Edhe pse po organizohet pėr herė tė parė nė Prishtinė ėshtė pėr tu pėrshėndetur entuziasmi i pjesėmarrėsve dhe pėrkushtimi i tyre i vėrtetė drejt identifikimit tė njė nevoje nė treg dhe zhvillimit tė njė zgjidhjeje. “Kjo ėshtė fryma e Startup Weekend, kjo ėshtė energjia globale qė po pėrcillet edhe nė Prishtinė” u shpresh Ēelik Nimani, njėri prej organizatorėve tė eventit.
Pas 13 prezantimeve nė ditėn e parė (2 dhjetor), 9 ekipe pėrmes njė votimi interaktiv nga pjesėmarrėsit arritėn qė tė ecin tutje dhe tė pėrkushtohen me bizneset e tyre tė vėrteta, qė janė motor tė industrisė kudo nė botė dhe janė krijuesit e vėrtetė tė vendeve tė punės. “Vendi ynė ka nevojė pėr ndryshim, ka nevojė pėr sjelljen e frymės sė vėrtetė tė ndėmarrėsisė dhe jo pėr mė shumė OJQ. Kėto janė biznese tė vėrteta dhe qė po marrin hapat e parė qysh brenda 54 orėve” shprehet Ēeliku. Sipas tij ngjarja deri tani ka arritur tė sjellė rezultate tė dukshme dhe nė krahasim edhe me ngjarje tė organizuara nė rajon, gjėrat kanė shkuar mjaft mirė.
"Pjesėmarrja e Peter Sunde (bashkthemeluesi i thepiratebay.org dhe krijuesi i flattr.com) gjithashtu ka pasur njė efekt pozitiv tek pjesėmarrėsit, veēanėrisht afėrsia e tij me tė tjerėt. Ndėrsa John Sechrest prej Startup Weekend Global ka qenė i duhuri pėr Prishtinė sepse po i shtynė ekipet tė lėvizin dhe tė vihen gjėrat nė vepėr" shton ai.
Disa prej startups qė veēse janė nė zhvillim e sipėr dhe kanė adresė nė internet, llogari nė Twitter e Facebook, dhe qė veēse kanė nisur tė kenė klient janė:
1. DigitalNomadPack (www.digitalnomadpack.com) @digitalnomadpk – Curated, Prepaid SIM’s & WiFi for digital nomads
2. SUDOBase (www.sudobase.com) (@sudobase)– Remote Linux Server Maintanance + Internal Training for Linux and RedHat
3. DuaTeBehem – Chose your education with ease
4. Ebleva.com (@ebleva) – The Opportunity to buy a lot with a few cents on the pocket
5. TheFutureFish.com (@thefuturefish) – You imagine it, and we visualize it.
6. Paketohu.com (@paketohu) – Managing Real Estate with web app style
7. ePagesa.com (@epagesa) - Brining your businesses online.
8. eLexoj.com (@elexoj)
9. Hallakate.com (@hallakate) – Search Engine with Local Results from Kosovo.
Nėse dėshironi mė shumė pamje nga eventi shikoni kėtu: www.facebook.com/SWPrishtina... Ndėrsa nė ditėn e tretė dhe mė intensive pritet qė tė ketė mė shumė pėrkushtim, mė shumė gjana konkrete dhe mė shumė gara pėr disa prej shpėrblimeve qė mundėsohen prej: Innovation Centre Kosovo (6 muaj pre-inkubim), www.telegrafi.com (6 muaj buxhet marketingu), Crimson Capital (shumė tė hollash), IPKO Foundation (dhuratė speciale), Changers (Changers Starter Pack), etj.

Zero Cool
23-09-12, 13:25
Startup Weekend, mundėsi globale pėr kosovarėt


Eventi botėror Startup Weekend qė synon tė lansojė kompani dhe rrjete tė fuqishme Brenda njė vikendi, kėtė vit ka arritur tė pėrhapet nė mė shumė se 330 qytete nė mbi 100 shtete, dhe nė nėntor organizata do tė bashkojė tėrė kapitujt pėr njė garė globale mes 1200 ekipeve anembanė botės, qė nėnkupton njė ngjarje dyfish mė tė madhe krahasuar me vitin e kaluar.


Nė dhjetor tė vitit tė kaluar Startup Weekend nėn organizimin e Innovation Centre Kosovo, zbarkoi pėr here tė pare nė Prishtinė, dhe mė pas pėr here tė dytė nė muajin maj, duke sjellė njė frymė tė re tė cultures sė ndėrmarrėsisė nė Kosovė dhe duke shtyrė para rininė qė tė bashkohen nė ekipe pėr tė krijuar biznese tė cilat sfidojnė njė problem dhe parashtrojnė njė zgjidhje. E Prishtinaduket se do tė jetė sėrish aktive nė Nėntor, me ē’rast Innovation Centre Kosovo do tė organizojė pėr here tė tretė garėn, kėsaj radhe si pjesė tė garės globale.

Startup Weekend do tė ketė njė panel tė investitorėve tė cilėt do tė zgjedhin njė listė prej 15 aplikacioneve/ekipeve mė tė mira tė votuara online, tė cilave mė pas do t’ju ofrohet mundėsia pėr shpėrblime si: udhėtim nė Rio De Janeiro pėr Konferencėn Global Entrepeneurship Congress; udhėtim nė San Francisco drejt Google Plex pėr tu takuar me mentor, investitor e PR nga Google si dhe njė pako PR nga Geben Communications, shėrbime dizajni, ligjore dhe inkorporimi nga Cooley LLP dhe kredit nga Google Cloud nė vlerė prej 20,000

Me 9, 10 e 11 Nėntor, tė interesuarit pėr pjesėmarrje nė Startup Weekend Prishtina, tė cilėt mund tė regjistrohen nė prishtina.startupweekend.org, do tė kenė rastin tė konkurrojnė pėr kėto shpėrblime, tė cilat duket se nuk do tė jenė tė vetmet duke pasur parasysh se nė dy eventet e kaluara tre ekipet e para kanė pasur disa shpėrblime mjaft tė mira pėr tė startuar njė biznes, nisur prejshpėrblimevesi iPad e Netbook e deri tek njė buxhet marketing nė telegrafi.com.