PDA

View Full Version : Ambasada e Republikes se Kosoves


Hajra
01-08-11, 11:34
.....ne BERN


Sjelljet ofenduese tė zėvendėskonsullit ndaj familjes time

Peripecitė e njė bashkatdhetari pėr njė pasaportė nė Ambasadėn e Kosovės nė Bern
Para disa ditėsh kėrkoja qė pėrmes telefonit ta bėja njė termin qė pranė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės nė Bern tė aplikoj pėr pasaportė dhe letėrnjoftim pėr veten, gruan dhe dy fėmijėt. Edhe pse unė u paraqita kush jam dhe ēka kėrkoj, njė zė burri fillon tė mė marr nė pyetje: ti po lajmėrohesh pa numėr telefonit ( pėr shkak se numri i telefonit tė Institucionit ku unė punoj nuk e tregon numrin), pse unė kėtu nuk po shoh numėr tė telefonit etj. Kur unė i them se a ėshtė numri i tel. me rėndėsi pėr ju, apo kėrkesa ime pėr njė termin pėr pasaportė, ai mė thotė: „Jo, po pse pa numėr tė telefonit nuk po kuptoj!”. Mė dukej se po merresha nė pyetje si dikur...... Mė nė fund mu desh ta ndėrpres lidhjen duke i thėnė se paskam mbet pa kry punė deri sa ta qes njė tel. me numėr dhe ta shihni ju.
Edhe pse sot shumė kam pritu tė shkoj nė kėtė Ambasadė sepse mentaliteti i vrazhdė dhe sjelljet ulėta tė disa njerėzve tė cilėt gjenden nė vende tė gabuara nuk ndryshojnė, por nuk kisha rrugėdalje tjetėr. Aty u gjenda edhe familjarisht i trajtuar me sjellje tė ulėta nga njerėz tė ulėt.: Duke i marr shėnimet personale pėr secilin anėtar tė familjes, zėvendėskonsulli i drejtohet djalit “Djali koka bė sa baba“ e mė pas edhe vajzės:”Besa edhe ēika koka bė sa nėna“ dhe qeshej gjegjėsisht ēaraveshej, pėrderisa ne ndiheshim tė trazuar nga kėto sjellje tė atij. Por zėvendėskonsulli vazhdonte edhe mė tej tė pėrshkruante pamjen e fėmijėve tė mi nė prani tė shumė tė tjerėve. „Sytė i paskeni tė gjithė tė kaftė, ... ha ha ha shqiptarėt tonė i kanė kėshtu“. Ndiheshim vazhdimisht tė trazuar, tė ofenduar dhe tė fyer moralisht dhe familjarisht. Kėto sjellje tė cilat kėta i lejonin vetes ishin tė rėnda se neve nuk njihemi dhe nuk kemi kurrfarė marrėdhėniesh shoqėrore apo etj.
Unė isha shumė i dobėt dhe nuk munda tė bėj asgjė. E vetmja mundėsi mė kishte mbet vetėm heshtja dhe tė ofshaja (tė marrja frymė thellė). E vetmja mundėsi i kishte mbetur krejt familjes. Fėmijėt mė than mė pas „babi nuk po shkojmė hiq nė Kosovė se ndoshta atje do tė jetė edhe mė keq“.
Ky ishte kontakti i parė i fėmijėve tė mijė me organet e shtetit amė. Tė sillej nė kėtė formė njė njeri i ndonjė kulture tjetėr, do ta kisha mė lehtė, sepse ai nuk do ta dije karakterin ofendues tė kėtyre sjelljeve, por kėta janė edhe vetė shqiptarė. Por ec e dije... Ky ishte kontakt i dėshpėrimit dhe i fėmijėve tė mi.
Ne tė gjithė e dimė se organet okupuese serbe na fyenin nė prezencėn e familjes individin dhe tėrė familjen sepse ne ishim tė detyruar tė pajiseshim me dokumente personale. Por unė nuk kam besuar se edhe nė Ambasadėn e Republikės sė Kosovės ka individė qė fyejnė dhe injorojnė familjarėt shqiptarė tė cilėt dėshirojnė tė pajisen me pasaporta tė Republikės sė Kosovės.
Pėr kėso sjelljesh organet e Zvicrės apo ndonjė shteti tjetėr do tė merrnin masa tė rrepta dhe tė menjėhershme. Kam thirr dhe kam shpenzuar shumė nė telefon para njė jave kur e paraqita rastin nė organet e Ministrisė sė Jashtme, por kot. Me kė tė flasėsh, kėta tė Kosovės tė gjithė e mbrojnė njėri-tjetrin.
P.S. Emri i bashkatdhetarit ėshtė i njohur nė redaksi. Ai kėtė brengė e ka shprehur edhe pėrmes telefonit. Ka frikė se nėse ia botojmė emrin nuk do tė pajiset asnjėherė me pasaportė tė Republikės sė Kosovės.

Guri i madh
01-08-11, 11:43
.....ne BERN


Sjelljet ofenduese tė zėvendėskonsullit ndaj familjes time

Peripecitė e njė bashkatdhetari pėr njė pasaportė nė Ambasadėn e Kosovės nė Bern
Para disa ditėsh kėrkoja qė pėrmes telefonit ta bėja njė termin qė pranė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės nė Bern tė aplikoj pėr pasaportė dhe letėrnjoftim pėr veten, gruan dhe dy fėmijėt. Edhe pse unė u paraqita kush jam dhe ēka kėrkoj, njė zė burri fillon tė mė marr nė pyetje: ti po lajmėrohesh pa numėr telefonit ( pėr shkak se numri i telefonit tė Institucionit ku unė punoj nuk e tregon numrin), pse unė kėtu nuk po shoh numėr tė telefonit etj. Kur unė i them se a ėshtė numri i tel. me rėndėsi pėr ju, apo kėrkesa ime pėr njė termin pėr pasaportė, ai mė thotė: „Jo, po pse pa numėr tė telefonit nuk po kuptoj!”. Mė dukej se po merresha nė pyetje si dikur...... Mė nė fund mu desh ta ndėrpres lidhjen duke i thėnė se paskam mbet pa kry punė deri sa ta qes njė tel. me numėr dhe ta shihni ju.
Edhe pse sot shumė kam pritu tė shkoj nė kėtė Ambasadė sepse mentaliteti i vrazhdė dhe sjelljet ulėta tė disa njerėzve tė cilėt gjenden nė vende tė gabuara nuk ndryshojnė, por nuk kisha rrugėdalje tjetėr. Aty u gjenda edhe familjarisht i trajtuar me sjellje tė ulėta nga njerėz tė ulėt.: Duke i marr shėnimet personale pėr secilin anėtar tė familjes, zėvendėskonsulli i drejtohet djalit “Djali koka bė sa baba“ e mė pas edhe vajzės:”Besa edhe ēika koka bė sa nėna“ dhe qeshej gjegjėsisht ēaraveshej, pėrderisa ne ndiheshim tė trazuar nga kėto sjellje tė atij. Por zėvendėskonsulli vazhdonte edhe mė tej tė pėrshkruante pamjen e fėmijėve tė mi nė prani tė shumė tė tjerėve. „Sytė i paskeni tė gjithė tė kaftė, ... ha ha ha shqiptarėt tonė i kanė kėshtu“. Ndiheshim vazhdimisht tė trazuar, tė ofenduar dhe tė fyer moralisht dhe familjarisht. Kėto sjellje tė cilat kėta i lejonin vetes ishin tė rėnda se neve nuk njihemi dhe nuk kemi kurrfarė marrėdhėniesh shoqėrore apo etj.
Unė isha shumė i dobėt dhe nuk munda tė bėj asgjė. E vetmja mundėsi mė kishte mbet vetėm heshtja dhe tė ofshaja (tė marrja frymė thellė). E vetmja mundėsi i kishte mbetur krejt familjes. Fėmijėt mė than mė pas „babi nuk po shkojmė hiq nė Kosovė se ndoshta atje do tė jetė edhe mė keq“.
Ky ishte kontakti i parė i fėmijėve tė mijė me organet e shtetit amė. Tė sillej nė kėtė formė njė njeri i ndonjė kulture tjetėr, do ta kisha mė lehtė, sepse ai nuk do ta dije karakterin ofendues tė kėtyre sjelljeve, por kėta janė edhe vetė shqiptarė. Por ec e dije... Ky ishte kontakt i dėshpėrimit dhe i fėmijėve tė mi.
Ne tė gjithė e dimė se organet okupuese serbe na fyenin nė prezencėn e familjes individin dhe tėrė familjen sepse ne ishim tė detyruar tė pajiseshim me dokumente personale. Por unė nuk kam besuar se edhe nė Ambasadėn e Republikės sė Kosovės ka individė qė fyejnė dhe injorojnė familjarėt shqiptarė tė cilėt dėshirojnė tė pajisen me pasaporta tė Republikės sė Kosovės.
Pėr kėso sjelljesh organet e Zvicrės apo ndonjė shteti tjetėr do tė merrnin masa tė rrepta dhe tė menjėhershme. Kam thirr dhe kam shpenzuar shumė nė telefon para njė jave kur e paraqita rastin nė organet e Ministrisė sė Jashtme, por kot. Me kė tė flasėsh, kėta tė Kosovės tė gjithė e mbrojnė njėri-tjetrin.
P.S. Emri i bashkatdhetarit ėshtė i njohur nė redaksi. Ai kėtė brengė e ka shprehur edhe pėrmes telefonit. Ka frikė se nėse ia botojmė emrin nuk do tė pajiset asnjėherė me pasaportė tė Republikės sė Kosovės.


nuk arsyetohet sjellja e tyre

po edhe kta te ambasades nuk kan vullnet me punue se me ndihma sociale nga vendet perkatse jetojn

qka ka me bae me 800€ NJI NENPUNS I AMBASADES

jEtA_1
01-08-11, 12:03
Hajra shume flm per temen qe ke hapur ne forum
E njejta ndodh edhe ne Ambasaden e Kosoves ne Londer me ka rasti te shkoj me nje shoqe e cila e pat humbur pasaporten dhe u desh te marr pasaport te re nuk muni me marr me mend cfar njerz punonin aty qe gjeja e par qe me ra ne sy ishte sjellja shume e pahijshme e tyre pastaj kompjuterin nuk dinin ta perdornin derisa i merrnin shenimet e shoqes mezi i gjenin shkronjat ne tastatur kurse ne recepcion punonte nje grua qe per sa koh me ra te isha aty bente vetem biseda private me gjithe familjen anekend botes ka i kishte dhe pastaj e thirrte bashkshortin ne telefon dhe i tregonte se me ke foli e cka foli kurse ne qe kishim shkuar per pun pritnim me ore te tera kurse ata vetem rrishin gjysem te shtrir ne karriget e tyre lluksuze

jEtA_1
01-08-11, 12:07
nuk arsyetohet sjellja e tyre

po edhe kta te ambasades nuk kan vullnet me punue se me ndihma sociale nga vendet perkatse jetojn

qka ka me bae me 800€ NJI NENPUNS I AMBASADES

Guri te lutem mos i arsyeto nese nuk i pelqen roga le ta ler vendin e punes ose let punon me nder meqense cka me pane syt e mij ne Ambasaden e Kosoves ne Londer ata nuk i meritojn as ato 800 eu

Guri i madh
01-08-11, 12:11
Guri te lutem mos i arsyeto nese nuk i pelqen roga le ta ler vendin e punes ose let punon me nder meqense cka me pane syt e mij ne Ambasaden e Kosoves ne Londer ata nuk i meritojn as ato 800 eu


NUK ARSYETOHET SJELLJA E TYRE ju pershendes JETA

Hajra
01-08-11, 12:16
......vertete keto gjera qe lexova jane te tmerrshme dhe se keto dukuri duhet luftu pa marre parsyshe se ku ndodhin ato.

Nuk munde te justifikohen me faktin qe nuk paguhen sa duhet, policia e kosves nuk paguhet dhe nuk ka kurrfar sigurim dhe jane ne gjendje te japin jeten.

Edhe keta askush me zor nuk i pruni aty, prandaj duhet jo vetem te sillen mire por te jene shembull per miresjellje.

Guri i madh
01-08-11, 12:19
......vertete keto gjera qe lexova jane te tmerrshme dhe se keto dukuri duhet luftu pa marre parsyshe se ku ndodhin ato.

Nuk munde te justifikohen me faktin qe nuk paguhen sa duhet, policia e kosves nuk paguhet dhe nuk ka kurrfar sigurim dhe jane ne gjendje te japin jeten.

Edhe keta askush me zor nuk i pruni aty, prandaj duhet jo vetem te sillen mire por te jene shembull per miresjellje.

at,here duhet me i publikue kto raste dhe ministria e punve te jashteme me i largue kta persona ,po une kam frik se cili do qe te vjen ne at vend pune do te jet i till

jEtA_1
01-08-11, 12:28
NUK ARSYETOHET SJELLJA E TYRE ju pershendes JETA
Edhe pse e ke then me lart se sjelljet e tyre nuk arsyetohen prap se prap i ke arsyetuar duke thene se jetojn me ndihma sociale nga vendet perkatse ku jetojn une per vete nuk di sa paguhen dhe si i kan kushtet e punes por nji gje mund te them se ne populli nuk ju kemi faj aspak dhe me ne duhet te sillen ashtu si u ka hije beso me ka ardhur turp per punen jo profesionale dhe sjelljet e pahijshme qe i benin publikisht duke marr parasysh se kishe edhe pal tjera dmth jo shqiptar qe u befasonin edhe ata

Guri i madh
01-08-11, 13:08
Edhe pse e ke then me lart se sjelljet e tyre nuk arsyetohen prap se prap i ke arsyetuar duke thene se jetojn me ndihma sociale nga vendet perkatse ku jetojn une per vete nuk di sa paguhen dhe si i kan kushtet e punes por nji gje mund te them se ne populli nuk ju kemi faj aspak dhe me ne duhet te sillen ashtu si u ka hije beso me ka ardhur turp per punen jo profesionale dhe sjelljet e pahijshme qe i benin publikisht duke marr parasysh se kishe edhe pal tjera dmth jo shqiptar qe u befasonin edhe ata

ne zvicer gjermani franc e angli personili i ambasadave marrin ndihm sociale se me pagen qe e marrin nga shteti i kosoves nuk mjafton per me pague banesen edhe per shpenzime jetsore


nji nenpuns po i marrke 800€ aq sa i kushton banesa ne BERLIN

une nuk po i arsyetoj po kam frig se cili do qe vjen do te jet si aj i cili shkon

se nuk ka vuulnet me punue

Hajra
01-08-11, 13:14
......Guri kultura dhe mirsjellja nuk blihen me pare, prandaj ne nuk duhet ta shofim kete fenomen si normal dhe te natyrshem. Edhe nese marrin ndihm socale ashtu siq thua ti ata prap para marrin dhe nuk jane ne rruge por si gjdo qytetar normal.

....une perkrah mendimin e Jeta1 dh jame kunder kesaj dukurie.

Guri i madh
01-08-11, 15:08
......Guri kultura dhe mirsjellja nuk blihen me pare, prandaj ne nuk duhet ta shofim kete fenomen si normal dhe te natyrshem. Edhe nese marrin ndihm socale ashtu siq thua ti ata prap para marrin dhe nuk jane ne rruge por si gjdo qytetar normal.

....une perkrah mendimin e Jeta1 dh jame kunder kesaj dukurie.po denoncoe rastin ne ministrin e punve te jashtme krejt qka muj me te ndihmue esht kjo informat denoncoe rastin te ministri i punve te jashtme ENVER HOXHA


ose te ministri i diaspores IBRAHIM MAKOLLI KJO MINISTRI E PA NEVOJSHME


ose te ministrja e integrimeve evropjane VLORA QITAKU gjithashtu nji ministri e pa nevojshme per kosoven

une i di kto raste po nuk kam mundsi tjera me ju ofrue veq me ju drejtue ku mundeni me u ankue


pare po dojn kta te ambasades ooo HAJRUSH

Oqeani
01-08-11, 15:40
Guri -vetem desha te ju them : Nuse nuk jan te mjaftueshme, mund t'a refuzojne ket post !


Po ēfarte i jipet me shume kur dihet se te gjithe jan disa te mjere qe jan perfillur permes njohesive te "egra" !!!
E sa qe ai tipi ka pasur frie qe mos t marrekurr pasaporte, ka gabuar !!!
Po te isha une ne vend te tije do i kisha thene : E femite e tuaj a te kan ngja ty apo ..... !!!

Guri i madh
01-08-11, 17:24
Guri -vetem desha te ju them : Nuse nuk jan te mjaftueshme, mund t'a refuzojne ket post !


Po ēfarte i jipet me shume kur dihet se te gjithe jan disa te mjere qe jan perfillur permes njohesive te "egra" !!!
E sa qe ai tipi ka pasur frie qe mos t marrekurr pasaporte, ka gabuar !!!
Po te isha une ne vend te tije do i kisha thene : E femite e tuaj a te kan ngja ty apo ..... !!!


po qaty esht problemi kta jan disa militant te partive ne pushtet kta kan ardh me shpres se do te bahen milonera per nji koh te shkurt

ne anen tjter qevireia i pagunn shum dobt se i detyron per me u korruptue ose ose siq esht ber tradit

hajt se merigmatart ju japin ryshfet ktyre e kta sigiurojn te ardhera te mjaftushme


ta perkujtoj nji shkrim ne nji gazet ditore aty shkrun , ne ambasaden e kosoves ne berlin esht vjedh LLAP TOPI me te gjitha shenimet qe do te thot te gjith ata qe kan aplikue per dokumenta te shtetit ton jan ne qat llap topin e zhdukur


prap se prap edhe nese e largojna nji hajn nenpuns i konzullates vjen hajni tjter

se puntort e ambasades nuk zgjedhen ne baz te kritereve profesionale po ne baz te perkatsis püartiake ,dhe nuk verifikohen se qfar personaliteti kan

uck_aksh
02-08-11, 00:59
.....ne BERN


Sjelljet ofenduese tė zėvendėskonsullit ndaj familjes time

Peripecitė e njė bashkatdhetari pėr njė pasaportė nė Ambasadėn e Kosovės nė Bern
Para disa ditėsh kėrkoja qė pėrmes telefonit ta bėja njė termin qė pranė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės nė Bern tė aplikoj pėr pasaportė dhe letėrnjoftim pėr veten, gruan dhe dy fėmijėt. Edhe pse unė u paraqita kush jam dhe ēka kėrkoj, njė zė burri fillon tė mė marr nė pyetje: ti po lajmėrohesh pa numėr telefonit ( pėr shkak se numri i telefonit tė Institucionit ku unė punoj nuk e tregon numrin), pse unė kėtu nuk po shoh numėr tė telefonit etj. Kur unė i them se a ėshtė numri i tel. me rėndėsi pėr ju, apo kėrkesa ime pėr njė termin pėr pasaportė, ai mė thotė: „Jo, po pse pa numėr tė telefonit nuk po kuptoj!”. Mė dukej se po merresha nė pyetje si dikur...... Mė nė fund mu desh ta ndėrpres lidhjen duke i thėnė se paskam mbet pa kry punė deri sa ta qes njė tel. me numėr dhe ta shihni ju.
Edhe pse sot shumė kam pritu tė shkoj nė kėtė Ambasadė sepse mentaliteti i vrazhdė dhe sjelljet ulėta tė disa njerėzve tė cilėt gjenden nė vende tė gabuara nuk ndryshojnė, por nuk kisha rrugėdalje tjetėr. Aty u gjenda edhe familjarisht i trajtuar me sjellje tė ulėta nga njerėz tė ulėt.: Duke i marr shėnimet personale pėr secilin anėtar tė familjes, zėvendėskonsulli i drejtohet djalit “Djali koka bė sa baba“ e mė pas edhe vajzės:”Besa edhe ēika koka bė sa nėna“ dhe qeshej gjegjėsisht ēaraveshej, pėrderisa ne ndiheshim tė trazuar nga kėto sjellje tė atij. Por zėvendėskonsulli vazhdonte edhe mė tej tė pėrshkruante pamjen e fėmijėve tė mi nė prani tė shumė tė tjerėve. „Sytė i paskeni tė gjithė tė kaftė, ... ha ha ha shqiptarėt tonė i kanė kėshtu“. Ndiheshim vazhdimisht tė trazuar, tė ofenduar dhe tė fyer moralisht dhe familjarisht. Kėto sjellje tė cilat kėta i lejonin vetes ishin tė rėnda se neve nuk njihemi dhe nuk kemi kurrfarė marrėdhėniesh shoqėrore apo etj.
Unė isha shumė i dobėt dhe nuk munda tė bėj asgjė. E vetmja mundėsi mė kishte mbet vetėm heshtja dhe tė ofshaja (tė marrja frymė thellė). E vetmja mundėsi i kishte mbetur krejt familjes. Fėmijėt mė than mė pas „babi nuk po shkojmė hiq nė Kosovė se ndoshta atje do tė jetė edhe mė keq“.
Ky ishte kontakti i parė i fėmijėve tė mijė me organet e shtetit amė. Tė sillej nė kėtė formė njė njeri i ndonjė kulture tjetėr, do ta kisha mė lehtė, sepse ai nuk do ta dije karakterin ofendues tė kėtyre sjelljeve, por kėta janė edhe vetė shqiptarė. Por ec e dije... Ky ishte kontakt i dėshpėrimit dhe i fėmijėve tė mi.
Ne tė gjithė e dimė se organet okupuese serbe na fyenin nė prezencėn e familjes individin dhe tėrė familjen sepse ne ishim tė detyruar tė pajiseshim me dokumente personale. Por unė nuk kam besuar se edhe nė Ambasadėn e Republikės sė Kosovės ka individė qė fyejnė dhe injorojnė familjarėt shqiptarė tė cilėt dėshirojnė tė pajisen me pasaporta tė Republikės sė Kosovės.
Pėr kėso sjelljesh organet e Zvicrės apo ndonjė shteti tjetėr do tė merrnin masa tė rrepta dhe tė menjėhershme. Kam thirr dhe kam shpenzuar shumė nė telefon para njė jave kur e paraqita rastin nė organet e Ministrisė sė Jashtme, por kot. Me kė tė flasėsh, kėta tė Kosovės tė gjithė e mbrojnė njėri-tjetrin.
P.S. Emri i bashkatdhetarit ėshtė i njohur nė redaksi. Ai kėtė brengė e ka shprehur edhe pėrmes telefonit. Ka frikė se nėse ia botojmė emrin nuk do tė pajiset asnjėherė me pasaportė tė Republikės sė Kosovės.


mentaéiteti ballkanik duhet koh qe te ndryshohet nuk duhesh te zemrohesh

murrizi
02-08-11, 01:06
Nuk ju kuptoj !

Titulli: Ambasada e RKS. Cila Ambasad nė ē'vend tė botės

Nėse duam tė shkretojm pėr pėrfaqsit diplomatike jasht shteti tė Republikės sė Kosovės atėher si gjithėher "bjeni burra".

Si ėshtė e mundur qė tė gjitha amabasadat, tė gjithė punonjėsit, i gjithė kori diplomatik "s'bėnė" pėr ne !?

Apo jemi neve njė popull qė jemi mėsuar ti mėshojm t'taneve ?!

P.s.
Amabasadat nuk janė pėrfaqėsi tė partive politike, e as nė mbrojtje tė tyre.
Ato janė pėr nevojat e shtetit jashtė, si dhe pėr nevojat tona.


Apo ndoshta ka nga ta qė u ėshtė prishur rahatia me pasaportin serb ndaj dhe ankohen ?

Hajra
02-08-11, 09:46
...murrize fjala ishte per Ambasaden e Republikes se Kosoves ne BERN e ke qe ne fillim te shenuar ndersa dikush u ankua edhe per Ambasaden ne Londer, a e kuptove? Askush nuk ta permendi pasaporten tende.

uck_aksh
02-08-11, 10:15
.....ne BERN


Sjelljet ofenduese tė zėvendėskonsullit ndaj familjes time

Peripecitė e njė bashkatdhetari pėr njė pasaportė nė Ambasadėn e Kosovės nė Bern
Para disa ditėsh kėrkoja qė pėrmes telefonit ta bėja njė termin qė pranė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės nė Bern tė aplikoj pėr pasaportė dhe letėrnjoftim pėr veten, gruan dhe dy fėmijėt. Edhe pse unė u paraqita kush jam dhe ēka kėrkoj, njė zė burri fillon tė mė marr nė pyetje: ti po lajmėrohesh pa numėr telefonit ( pėr shkak se numri i telefonit tė Institucionit ku unė punoj nuk e tregon numrin), pse unė kėtu nuk po shoh numėr tė telefonit etj. Kur unė i them se a ėshtė numri i tel. me rėndėsi pėr ju, apo kėrkesa ime pėr njė termin pėr pasaportė, ai mė thotė: „Jo, po pse pa numėr tė telefonit nuk po kuptoj!”. Mė dukej se po merresha nė pyetje si dikur...... Mė nė fund mu desh ta ndėrpres lidhjen duke i thėnė se paskam mbet pa kry punė deri sa ta qes njė tel. me numėr dhe ta shihni ju.
Edhe pse sot shumė kam pritu tė shkoj nė kėtė Ambasadė sepse mentaliteti i vrazhdė dhe sjelljet ulėta tė disa njerėzve tė cilėt gjenden nė vende tė gabuara nuk ndryshojnė, por nuk kisha rrugėdalje tjetėr. Aty u gjenda edhe familjarisht i trajtuar me sjellje tė ulėta nga njerėz tė ulėt.: Duke i marr shėnimet personale pėr secilin anėtar tė familjes, zėvendėskonsulli i drejtohet djalit “Djali koka bė sa baba“ e mė pas edhe vajzės:”Besa edhe ēika koka bė sa nėna“ dhe qeshej gjegjėsisht ēaraveshej, pėrderisa ne ndiheshim tė trazuar nga kėto sjellje tė atij. Por zėvendėskonsulli vazhdonte edhe mė tej tė pėrshkruante pamjen e fėmijėve tė mi nė prani tė shumė tė tjerėve. „Sytė i paskeni tė gjithė tė kaftė, ... ha ha ha shqiptarėt tonė i kanė kėshtu“. Ndiheshim vazhdimisht tė trazuar, tė ofenduar dhe tė fyer moralisht dhe familjarisht. Kėto sjellje tė cilat kėta i lejonin vetes ishin tė rėnda se neve nuk njihemi dhe nuk kemi kurrfarė marrėdhėniesh shoqėrore apo etj.
Unė isha shumė i dobėt dhe nuk munda tė bėj asgjė. E vetmja mundėsi mė kishte mbet vetėm heshtja dhe tė ofshaja (tė marrja frymė thellė). E vetmja mundėsi i kishte mbetur krejt familjes. Fėmijėt mė than mė pas „babi nuk po shkojmė hiq nė Kosovė se ndoshta atje do tė jetė edhe mė keq“.
Ky ishte kontakti i parė i fėmijėve tė mijė me organet e shtetit amė. Tė sillej nė kėtė formė njė njeri i ndonjė kulture tjetėr, do ta kisha mė lehtė, sepse ai nuk do ta dije karakterin ofendues tė kėtyre sjelljeve, por kėta janė edhe vetė shqiptarė. Por ec e dije... Ky ishte kontakt i dėshpėrimit dhe i fėmijėve tė mi.
Ne tė gjithė e dimė se organet okupuese serbe na fyenin nė prezencėn e familjes individin dhe tėrė familjen sepse ne ishim tė detyruar tė pajiseshim me dokumente personale. Por unė nuk kam besuar se edhe nė Ambasadėn e Republikės sė Kosovės ka individė qė fyejnė dhe injorojnė familjarėt shqiptarė tė cilėt dėshirojnė tė pajisen me pasaporta tė Republikės sė Kosovės.
Pėr kėso sjelljesh organet e Zvicrės apo ndonjė shteti tjetėr do tė merrnin masa tė rrepta dhe tė menjėhershme. Kam thirr dhe kam shpenzuar shumė nė telefon para njė jave kur e paraqita rastin nė organet e Ministrisė sė Jashtme, por kot. Me kė tė flasėsh, kėta tė Kosovės tė gjithė e mbrojnė njėri-tjetrin.
P.S. Emri i bashkatdhetarit ėshtė i njohur nė redaksi. Ai kėtė brengė e ka shprehur edhe pėrmes telefonit. Ka frikė se nėse ia botojmė emrin nuk do tė pajiset asnjėherė me pasaportė tė Republikės sė Kosovės.

BERN kryeqytetin e zvicrres

jEtA_1
02-08-11, 11:46
Nuk ju kuptoj !

Titulli: Ambasada e RKS. Cila Ambasad nė ē'vend tė botės

Nėse duam tė shkretojm pėr pėrfaqsit diplomatike jasht shteti tė Republikės sė Kosovės atėher si gjithėher "bjeni burra".

Si ėshtė e mundur qė tė gjitha amabasadat, tė gjithė punonjėsit, i gjithė kori diplomatik "s'bėnė" pėr ne !?

Apo jemi neve njė popull qė jemi mėsuar ti mėshojm t'taneve ?!

P.s.
Amabasadat nuk janė pėrfaqėsi tė partive politike, e as nė mbrojtje tė tyre.
Ato janė pėr nevojat e shtetit jashtė, si dhe pėr nevojat tona.


Apo ndoshta ka nga ta qė u ėshtė prishur rahatia me pasaportin serb ndaj dhe ankohen ?

Qy qy murrizi cfar fjal te forta na paska thene e sa per pasaporten serbe une per vete asnjiher se kam konsumuar per her te par ne jeten time kam pasur dokument te udhtimit nga UNMIK por qe eshte e verteta dhe qe kam par me syt e mij ne Ambasaden e RKS ne Londer eshte turp kur palet presin me ore te tera per nje informacion e recepcionistja me ore te tera tuj fol me familjart e vet ane e mbar botes ka i ka ne llogari te bugjetit Kosoves

Guri i madh
02-08-11, 13:50
mir e ban zoti veq na kan dal do pun andej prej veriut te kosoves

se knej i rregullojna ma shpejt

Guri i madh
02-08-11, 13:54
Qy qy murrizi cfar fjal te forta na paska thene e sa per pasaporten serbe une per vete asnjiher se kam konsumuar per her te par ne jeten time kam pasur dokument te udhtimit nga UNMIK por qe eshte e verteta dhe qe kam par me syt e mij ne Ambasaden e RKS ne Londer eshte turp kur palet presin me ore te tera per nje informacion e recepcionistja me ore te tera tuj fol me familjart e vet ane e mbar botes ka i ka ne llogari te bugjetit Kosoves


ani de ka fol me familje se merzitet ne gurbet edhe ti e une krejt kena fol nga nji or e dy or me familje

veq jo ne vendin e punes

pak hajgare bana


po esht e vertet se teper e kan rrit menden kta te zyrave diplomatike a me ndihma sociale jetojn ne perendim