PDA

View Full Version : Vendi i negociatave...


Hajra
23-08-11, 21:54
....ejani ktu per biseda dhe negocjata,

...qe kafet per Alimen dhe te urituren,

http://www.charisma.co.at/kaffee/turk.kaffee.gif

taraku-1
23-08-11, 21:55
....ejani ktu per biseda dhe negocjata,

Ok.. vazhdim te kendshem alima edhe e uritura...

e-uritura
23-08-11, 21:56
....ejani ktu per biseda dhe negocjata,


Tema me me vend qe ke hapur deri sot!

Faleminderit per kafe.

Ps; NEGOCIATA!


Alima,

Bisedoja me nje mik nje dite, muslimon.
Me tha; deri para pak kohe, kam jetu jeten. E kam shiju jeten. Tash i kam lene te gjithe knaqesite e kesaj bote.

I thashe; Pse?

Tha; Po pregaditem per tjetren dynja!

Une nuk arrita t`a kuptoj kete mikun tim.

A mund te me ndihmosh Alima?

Alima
23-08-11, 22:02
Tema me me vend qe ke hapur deri sot!

Alima,

Bisedoja me nje mik nje dite, muslimon.
Me tha; deri para pak kohe, kam jetu jeten. E kam shiju jeten. Tash i kam lene te gjithe knaqesite e kesaj bote.

I thashe; Pse?

Tha; Po pregaditem per tjetren dynja!

Une nuk arrita t`a kuptoj kete mikun tim.

A mund te me ndihmosh Alima?


...

eu do me mu leshu brumi e s' di ēka i baj ....


e uritura ,

kjo bote eshte kalimtare ... kenaqesit e kesaj bote nuk jane te krahasushme me ato te asaj bote ...

sikur te vlente diēka kjo bote, Krijuesi nuk do u ipte mosbesimtareve as nje pike uje , e as nje frymemarrje gratis ...

besimtari synon boten e amshuar , e jeton edhe kete bote dhe kenaqesin me te madhe e gjene ne hulumtimin e perfitimeve per ne boten tjeter ...andaj e demton kete bote ketu duke u ikur kenaqesive te cilat ne esenc jane shkaterrim e jo kenaqesi , por shejtani i mallkuar i zbukuron aq shume saqe njeriu habitet per momentin , dhe vetem kur ti perjeton pasojat e atyre "kenaqesive e kupton sa shume ka qene ne humbje ...Hajra , flm per oden dhe kafen gjithashtu !


.

e-uritura
23-08-11, 22:06
...

eu do me mu leshu brumi e s' di ēka i baj ....


e uritura ,

kjo bote eshte kalimtare ... kenaqesit e kesaj bote nuk jane te krahasushme me ato te asaj bote ...

sikur te vlente diēka kjo bote, Krijuesi nuk do u ipte mosbesimtareve as nje pike uje , e as nje frymemarrje gratis ...

besimtari synon boten e amshuar , e jeton edhe kete bote dhe kenaqesin me te madhe e gjene ne hulumtimin e perfitimeve per ne boten tjeter ...andaj e demton kete bote ketu duke u ikur kenaqesive te cilat ne esenc jane shkaterrim e jo kenaqesi , por shejtani i mallkuar i zbukuron aq shume saqe njeriu habitet per momentin , dhe vetem kur ti perjeton pasojat e atyre "kenaqesive e kupton sa shume ka qene ne humbje ...Hajra , flm per oden dhe kafen gjithashtu !


.


Per qfare knaqsishe eshte fjala?

Ps; Ai eshte vetem 30 vjeqar.

Alima
23-08-11, 22:09
Per qfare knaqsishe eshte fjala?

Ps; Ai eshte vetem 30 vjeqar.


...


sex, drugs & rock and roll !


pije alcooolike , zhveshje ...amoralitet !


tamam de , 30 vjeē ne hovin ma te madhe te jetes !


.

taraku-1
23-08-11, 22:10
Per qfare knaqsishe eshte fjala?

Ps; Ai eshte vetem 30 vjeqar.

Nuk ka rendesi mosha, se edhe thmija vdesin...sa me heret me u pregadit aq me mire... demek e ki bagazhin plot me gjera te mira....,sepse vdekja edhe jeta o ne doren e Allahut... per neve eshte e fsheht.

e-uritura
23-08-11, 22:13
...


sex, drugs & rock and roll !


pije alcooolike , zhveshje ...amoralitet !


tamam de , 30 vjeē ne hovin ma te madhe te jetes !


.


Ok.

Alima tha;
sikur te vlente diēka kjo bote, Krijuesi nuk do u ipte mosbesimtareve as nje pike uje , e as nje frymemarrje gratis ...

Mosbesimtareve , behet fjale per ata te cilet nuk jane muslimon, apo pabesimtaret ne pergjithesi?

Ps; Tarak, dil jashte!

Hajra
23-08-11, 22:16
....ama doren tarak e hajde rrim ne gjezemti, veq ishalla nuk ja nisin me u sha se tani nuk i lexoi ma hahah...

Alima
23-08-11, 22:20
Ok.

Alima tha;
sikur te vlente diēka kjo bote, Krijuesi nuk do u ipte mosbesimtareve as nje pike uje , e as nje frymemarrje gratis ...

Mosbesimtareve , behet fjale per ata te cilet nuk jane muslimon, apo pabesimtaret ne pergjithesi?

Ps; Tarak, dil jashte!


...

ēdo person qe mohon Krijuesin dhe te gjithe te derguarit e Tij ... fillu nga Ademi alejhi selam ...perfshire ketu edhe Nuhin , Musen , Isen dhe edhe Muhamedin pra profetin e fundit paqa dhe meshira e Allahut qofshin mbi ta qe te gjithe , eshte mosmbesimtare !


.


hahaha ...tarak , rrim rrim ....


.

Alima
23-08-11, 22:21
....ama doren tarak e hajde rrim ne gjezemti, veq ishalla nuk ja nisin me u sha se tani nuk i lexoi ma hahah...


...

qe besa une nuk shaj kurr ( edhe pse boll kisha pas qejf kajhere , por feja ime nuk ma lejon , andaj ) ... se paku jo direkt !


.

taraku-1
23-08-11, 22:26
....ama doren tarak e hajde rrim ne gjezemti, veq ishalla nuk ja nisin me u sha se tani nuk i lexoi ma hahah...

ikim edhe na te kafja e koliqve deri ne syfyr hahaha e pej 1 namaz nate te shefqeti... e per syfyr vijm hojm te alimaaa

e-uritura
23-08-11, 22:26
...

ēdo person qe mohon Krijuesin dhe te gjithe te derguarit e Tij ... fillu nga Ademi alejhi selam ...perfshire ketu edhe Nuhin , Musen , Isen dhe edhe Muhamedin pra profetin e fundit paqa dhe meshira e Allahut qofshin mbi ta qe te gjithe , eshte mosmbesimtare !


.


hahaha ...tarak , rrim rrim ....


.


Keta emra te gjithe me duken emra muslimane. Dmth te gjithe ata qe nuk e pranojne fene islame? A po?

e-uritura
23-08-11, 22:26
...

qe besa une nuk shaj kurr ( edhe pse boll kisha pas qejf kajhere , por feja ime nuk ma lejon , andaj ) ... se paku jo direkt !


.


Allahu te nin!

Alima
23-08-11, 22:29
Keta emra te gjithe me duken emra mislimane. Dth te gjithe ata qe nuk e pranojne fene islame? A po?

...

hmmm

mundemi ti quajme edhe MOuzus , Noa , Jezus , ...kemi fjaln per te njejtit ne esenc ...


fene Islame , natyrisht , ngase eshte e vetmja qe i pranon qe te gjithe !


jahudet , nuk e pranoin as Isain / Jezusin , dhe as Muhamedin alejhi selam ...gjesra,

te krishteret nuk e pranoin Muhamedin alejhi selam , edhe pse qe te dy palet e dijne se do vije profeti i fundit dhe ende sillen verdalle , mjerisht !


e kupton tani ?


andaj , e vetmja fe e pranuar tek Krijuesi eshte Islami !


.

Alima
23-08-11, 22:30
Allahu te nin!

...

op ...ne rast nevoje , edhe mbytja lejohet !


.

e-uritura
23-08-11, 22:34
...

hmmm

mundemi ti quajme edhe MOuzus , Noa , Jezus , ...kemi fjaln per te njejtit ne esenc ...


fene Islame , natyrisht , ngase eshte e vetmja qe i pranon qe te gjithe !


jahudet , nuk e pranoin as Isain / Jezusin , dhe as Muhamedin alejhi selam ...gjesra,

te krishteret nuk e pranoin Muhamedin alejhi selam , edhe pse qe te dy palet e dijne se do vije profeti i fundit dhe ende sillen verdalle , mjerisht !


e kupton tani ?


andaj , e vetmja fe e pranuar tek Krijuesi eshte Islami !


.


E kuptoj, por e kam te veshtire te besoj. Te them te drejten, per mua keto gjera jane vetem perralla. Mos me keqkupto, po e them ashtu si ndihem une ne lidhje me kete.
A eshte vertetuar kjo qe ti pohon?

e-uritura
23-08-11, 22:35
...

op ...ne rast nevoje , edhe mbytja lejohet !


.


Kam menduar qe Allahu eshte vetem i mire, me te gjithe!

Alima
23-08-11, 22:39
E kuptoj, por e kam te veshtire te besoj. Te them te drejten, per mua keto gjera jane vetem perralla. Mos me keqkupto, po e them ashtu si ndihem une ne lidhje me kete.
A eshte vertetuar kjo qe ti pohon?

...

eh , ketu te prita !

andaj themi :

- besimtare , ngase besoin ne gajb ( ne te fshehten ) ...dhe,

- jobesimtare , ngase nuk besoin ne gajbin ...dhe jane prralla !


kupton tani ?


eshte vertetuar , gjithsesi , mvaret prap prej faktit : a renditesh ne rradhet e besimtareve a mosbesimtareve .
juve edhe sikur tu zbret vete Krijuesi , ju prap do thoni : - "jo , imagjinate , trillim , perralle "... vetem kur te ballafaqoheni me zjarrin percellues te ferrit , athere dhe vetem atehere do besoni dhe Krijuesi nuk do u jape kenaqesin ta takoni perkry te gjitha ndeshkimeve , mostakimi me te do jete kulminacion i ndeshikmeve ... andaj u bejme thirrje ne besim sa nuk eshte bere vone , ngase kthim mbrapa nuk ka me , hallas , finie , koniec , the end !


.

Murgesha
23-08-11, 22:41
Tema me me vend qe ke hapur deri sot!

Faleminderit per kafe.

Ps; NEGOCIATA!


Alima,

Bisedoja me nje mik nje dite, muslimon.
Me tha; deri para pak kohe, kam jetu jeten. E kam shiju jeten. Tash i kam lene te gjithe knaqesite e kesaj bote.

I thashe; Pse?

Tha; Po pregaditem per tjetren dynja!

Une nuk arrita t`a kuptoj kete mikun tim.

A mund te me ndihmosh Alima?

E uritur ky miku yt spaska lene gje pa be deri ne ket moshe, e tash e tutje e paska vendos me u ba esnaf!

Alima
23-08-11, 22:41
Kam menduar qe Allahu eshte vetem i mire, me te gjithe!


...


I mire , gjithesesi edhe perkry te keqiave qe ne i bejme Ai prap na furnizon , jape shendet , pasuri !!!

per te miret eshte I mire , per te keqinjet ka ndeshkim !


sikur nena e babai per femiun e vet , nese e meriton edhe e ndeshkon, leqit , ndoshe edhe qe i mbyt edhe perkry dashuris qe i ka femij , pjelle te veten !


jo se prindi eshte i keq , por anasjelltas !


.

Alima
23-08-11, 22:42
E uritur ky miku yt spaska lene gje pa be deri ne ket moshe, e tash e tutje e paska vendos me u ba esnaf!


...

kurr nuk eshte vone per pendim , nese pendimi behet me gjithe zemer !

me mire dikur ,se kurr !
.

Murgesha
23-08-11, 22:42
...


I mire , gjithesesi edhe perkry te keqiave qe ne i bejme Ai prap na furnizon , jape shendet , pasuri !!!

per te miret eshte I mire , per te keqinjet ka ndeshkim !


sikur nena e babai per femiun e vet , nese e meriton edhe e ndeshkon, leqit , ndoshe edhe qe i mbyt edhe perkry dashuris qe i ka femij , pjelle te veten !


jo se prindi eshte i keq , por anasjelltas !


.


Alime deri me tani vetem psikopatet kan vrare femijet e vet, sado i keq te jet femiu njeriu normal nuk mundet me ngrit doren vrastare mbi te!

Murgesha
23-08-11, 22:43
...

kurr nuk eshte vone per pendim , nese pendimi behet me gjithe zemer !

me mire dikur ,se kurr !
.

E kam parasysh ket gje Alime dhe kam vendos te pendohem ne minutat e fundit te jetes.

Allahu eshte i meshirshem e do mi fale te gjitha gabimet e mia!

Alima
23-08-11, 22:44
Alime deri me tani vetem psikopatet kan vrare femijet e vet, sado i keq te jet femiu njeriu normal nuk mundet me ngrit doren vrastare mbi te!


...

emertoi si te duash ...

.

e-uritura
23-08-11, 22:45
...

eh , ketu te prita !

andaj themi :

- besimtare , ngase besoin ne gajb ( ne te fshehten ) ...dhe,

- jobesimtare , ngase nuk besoin ne gajbin ...dhe jane prralla !


kupton tani ?


eshte vertetuar , gjithsesi , mvaret prap prej faktit : a renditesh ne rradhet e besimtareve a mosbesimtareve .
juve edhe sikur tu zbret vete Krijuesi , ju prap do thoni : - "jo , imagjinate , trillim , perralle "... vetem kur te ballafaqoheni me zjarrin percellues te ferrit , athere dhe vetem atehere do besoni dhe Krijuesi nuk do u jape kenaqesin ta takoni perkry te gjitha ndeshkimeve , mostakimi me te do jete kulminacion i ndeshikeve ... andaj u bejme thirrje ne besim sa nuk eshte bere vone , ngase kthim mbrapa nuk ka me , hallas , finie , koniec , the end !


.


Si eshte vertetuar?

Jam e interesuar te di me shume, ndoshta do bindem nje dite.. Edhe sikur te bindem ne diten e parafundit te jetes sime, Allahu do m`i fale gabimet, apo jo?

Une besoj se ka nje Zot.. edhe pse nganjehere dyshoj..
Psh kur vdesin me mijera femije ne bote, nga uria, SOT, ku eshte Zoti ?

Alima
23-08-11, 22:46
E kam parasysh ket gje Alime dhe kam vendos te pendohem ne minutat e fundit te jetes.

Allahu eshte i meshirshem e do mi fale te gjitha gabimet e mia!


...

é-é .... ne gargarimen e fundit , nuk pranohet pendimi ....po aq sa i eshte pranuar faraonit kur eshte pembys ne det se bashku me ushtrin e tij ....edhe ai ne ato momente tha : - " une e besoi Zotin e Musait " ....por , vone ...shume vone !NGUTU !.

Murgesha
23-08-11, 22:48
...

é-é .... ne gargarimen e fundit , nuk pranohet pendimi ....po aq sa i eshte pranuar faraonit kur eshte pembys ne det se bashku me ushtrin e tij ....edhe ai ne ato momente tha : - " une e besoi Zotin e Musait " ....por , vone ...shume vone !NGUTU !.


Mos mi humb moj shpresat, sapo e shkrove me lart qe kurr nuk eshte vone per pendim :frown:

Alima
23-08-11, 22:48
Si eshte vertetuar?

Jam e interesuar te di me shume, ndoshta do bindem nje dite.. Edhe sikur te bindem ne diten e parafundit te jetes sime, Allahu do m`i fale gabimet, apo jo?

Une besoj se ka nje Zot.. edhe pse nganjehere dyshoj..
Psh kur vdesin me mijera femije ne bote, nga uria, SOT, ku eshte Zoti ?....


zemra ,

ndegjom mire ,

eshte vertetuar me kohen dhe me Librat e shenjet !


Mos e merr aq tragjike vdekjen e femijeve , te lumet ata qe vdesin e te mjeret ne qe po mbesim gjalle dhe te ngopur ....te lumet ata qe i pret xheneti i perjetshem dhe shkojne te paster ne moshen me te paster tek Kriuesi i tyre ... theksoi prap : kjo bote eshte kalimtare , qe te gjithe do vdesim pamvaresisht menyres !


.

Alima
23-08-11, 22:49
Mos mi humb moj shpresat, sapo e shkrove me lart qe kurr nuk eshte vone per pendim :frown:

...

pasna gabuar e nderuar ,


me ban hallall !


ne gargarimen e fundit eshte me se vone !


.

taraku-1
23-08-11, 22:50
Alima, kadal bijo se pe qet qiken ne mal krejt, myt,vret,pren grin Allahu.., kadal ...

E uritura edhe murgesha, Kur Ademi a.s gaboj baba i njerzimit, Allahu e fali edhe e meshiroj e pranoj pendimin e tij... , dhe njekohsisht edhe gaboj Ademi edhe ne gabojm..., rendsi ka pendimi i sinqert te Allahu xh.sh edhe Allhu fal e meshiron.. nuk mbyt... edhe nese je gjynahqari ma i madhe.. nese pendohesh sinqerisht Allahu fal

hajde vazhdmi te kendshem...

e-uritura
23-08-11, 22:52
Alima, kadal bijo se pe qet qiken ne mal krejt, myt,vret,pren grin Allahu.., kadal ...

E uritura edhe murgesha, Kur Ademi a.s gaboj baba i njerzimit, Allahu e fali edhe e meshiroj e pranoj pendimin e tij... , dhe njekohsisht edhe gaboj Ademi edhe ne gabojm..., rendsi ka pendimi i sinqert te Allahu xh.sh edhe Allhu fal e meshiron.. nuk mbyt... edhe nese je gjynahqari ma i madhe.. nese pendohesh sinqerisht Allahu fal

hajde vazhdmi te kendshem...


A te thashe me dal jashte?

Mos je mesuesi rezerve?

e-uritura
23-08-11, 22:54
....


zemra ,

ndegjom mire ,

eshte vertetuar me kohen dhe me Librat e shenjet !


Mos e merr aq tragjike vdekjen e femijeve , te lumet ata qe vdesin e te mjeret ne qe po mbesim gjalle dhe te ngopur ....te lumet ata qe i pret xheneti i perjetshem dhe shkojne te paster ne moshen me te paster tek Kriuesi i tyre ... theksoi prap : kjo bote eshte kalimtare , qe te gjithe do vdesim pamvaresisht menyres !


.

Nuk besoj se do kishe te njejtin mendim nese femija yt do vdiste nga uria, doren ne zemer! Ky shkrim i yti, te ben te deshirosh te vdesesh?!

Faleminderit per muhabet, vazhdojme tjeter here.

Naten e mire

Alima
23-08-11, 22:55
Alima, kadal bijo se pe qet qiken ne mal krejt, myt,vret,pren grin Allahu.., kadal ...

E uritura edhe murgesha, Kur Ademi a.s gaboj baba i njerzimit, Allahu e fali edhe e meshiroj e pranoj pendimin e tij... , dhe njekohsisht edhe gaboj Ademi edhe ne gabojm..., rendsi ka pendimi i sinqert te Allahu xh.sh edhe Allhu fal e meshiron.. nuk mbyt... edhe nese je gjynahqari ma i madhe.. nese pendohesh sinqerisht Allahu fal

hajde vazhdmi te kendshem...
..


jo, jo ...larg asaj . Une nuk kame qellim ti qes ne mal , flas hakun dhe te verteten !

une as nuk kame dobi as deme nese keto mbesin ne humbje , apo behen prej te shpetuarave , e imja eshte te therras ne te verteten , kompetencat i ka Krijuesi ne duar , jo une !


do ndihesha me mire ndoshta te mirrem me nje film ne TV , apo me hahaha dhe huhuhu ketu ...ama qeshtja eshte serioze dhe me rendesi te madhe , andaj edhe me mpihet kurrizi ulur ketu dhe me dobesohet te pamurit para PC -se !


me bani hallall nese e teprova , me duhet te ike , me pret namazi tani !


nje nate te mire e te qete nga zemra ,
Alima :)


.

taraku-1
23-08-11, 22:55
A te thashe me dal jashte?

Mos je mesuesi rezerve?

Me fal... vazhdoni

Alima
23-08-11, 22:58
Nuk besoj se do kishe te njejtin mendim nese femija yt do vdiste nga uria, doren ne zemer! Ky shkrim i yti, te ben te deshirosh te vdesesh?!

Faleminderit per muhabet, vazhdojme tjeter here.

Naten e mire


...


do me dhimte padyshim ! Por alhamdulilah qe jame prej besimtareve dhe sprovat e Krijuesit i mirepres si per te mire si per te lige une inshAllah do jeme ne dobi per durimin qe beje !

ne koherat ne te cilat po jetoim , po ...me e mire eshte vdekja pase parasysh ēka krejt eshte duke ndodhur dhe peruljen kaq te madhe qe ja bejme te mallkuarit djalle e jo te Madhit Zot ! wa Allahu alem !
naten e mire edhe ty :)


.

taraku-1
23-08-11, 22:59
..


jo, jo ...larg asaj . Une nuk kame qellim ti qes ne mal , flas hakun dhe te verteten !

une as nuk kame dobi as deme nese keto mbesin ne humbje , apo behen prej te shpetuarave , e imja eshte te therras ne te verteten , kompetencat i ka Krijuesi ne duar , jo une !


do ndihesha me mire ndoshta te mirrem me nje film ne TV , apo me hahaha dhe huhuhu ketu ...ama qeshtja eshte serioze dhe me rendesi te madhe , andaj edhe me mpihet kurrizi ulur ketu dhe me dobesohet te pamurit para PC -se !


me bani hallall nese e teprova , me duhet te ike , me pret namazi tani !


nje nate te mire e te qete nga zemra ,
Alima :)


.

Edhe kjo qe bene debat me te urituren eshte nje pune e madhe ne syt e Allahut... keshtu qe kushtoja edhe pak kohe meqe po ka qef me ty me diskutue per kto sene... hakun normal thuje por kur o fillestare mos shko me ushqime te rensa... por shko me paragjell nje her e keshtu me radhe... jo direkt ne ushqime... te renda...

jo nese o nevoja me mbyt me pre me gri..., nuk jan ne islam kto sene kto jan sene qe edhe Allahu i urren edhe pse jan te lejushme ne vetmbrojtje jo ne grabitje e krime...

taraku-1
24-08-11, 02:10
Allahu te nin!

Oj e uritura ,ashtu eshte si ke thene....

O kjo tu nejt me mue i ka met e shamja ne goje, hahaha se u mundue me me msua qe sbon me sha anej knej, sikur njani i ka than nje duhanxhie qe le duhanin e ha sheqera... mas nje kohe kur e ka takueee.. ka than duhanxhia, em ke marr ne qaf ... ky i ka than pse te kam marr ne qaf, spo muj i la as sheqerat se duhonin jo se jo hahaha

edhe ksaj i ka met e shamja pej meje hahahaha naj boni hallall

vazhdim te kendshem....

LOJETARI
24-08-11, 10:14
E kane hetue shqipet se kjo dynja nuk eshte kurgje (dmth nuk jane per kete dynja) dhe po mundohen me ja lshue perėndis vic me kfinta kur thojke RAFETI , hahahhahaha.......provone ,provone ...... "Nėse dėshiron ta bėsh zotin me qesh , tregoja planet tuaja "

Alima
24-08-11, 11:54
...


nc nc nc ...

wa la hawle wa la kuwete il-lah bi-lah !


.

Makresh
24-08-11, 13:16
E kane hetue shqipet se kjo dynja nuk eshte kurgje (dmth nuk jane per kete dynja) dhe po mundohen me ja lshue perėndis vic me kfinta kur thojke RAFETI , hahahhahaha.......provone ,provone ...... "Nėse dėshiron ta bėsh zotin me qesh , tregoja planet tuaja "


Kjo dynja eshte e rendesishme.
Kjo dynja, ta ben vendin n'at dynja !
Nje stazh te vetem e ke, e kjo eshte sprova e jetes mbi tok.

jadore
24-08-11, 14:57
....


zemra ,

ndegjom mire ,

eshte vertetuar me kohen dhe me Librat e shenjet !


Mos e merr aq tragjike vdekjen e femijeve , te lumet ata qe vdesin e te mjeret ne qe po mbesim gjalle dhe te ngopur ....te lumet ata qe i pret xheneti i perjetshem dhe shkojne te paster ne moshen me te paster tek Kriuesi i tyre ... theksoi prap : kjo bote eshte kalimtare , qe te gjithe do vdesim pamvaresisht menyres !


.
ky eshte shkrimi me idiotesk qe kam lexuar deri me tash , ..
p.s.
alima , duhet te jesh njeri i formesuar dhe i ngritur intelektualisht sa e shof nga shkrimi dhe mendimi shume here , ama te lutem nese e ndjen obligim moral ta sjellesh fene ne mesin tone , ndjeje pergjegjesi te larte morale e intelektuale ne ate qe e thua ,..ma sjell fene dhe vepren e te plotfuqishmit me faktet qe shkenca i deshmon ,me ato qe pret ti deshmon , e jo citate te mulla Shefqetit te lutem, sepse e di qe jo vetem ti qe shume shpejte do te humbesh kredibilitetin ketu por frigen kam qe rrezikon te devijosh edhe fjalen dhe vepren e shenjet ..ah , nga ajo qe me predikon ketu shume here me asocion ne zendhens te sektit ..aq vetebesim reflekton .. ..
..alim !, eshte tragjike edhe bile te vie te ulurasish nese vdes nje femi ,kudo ne bote , e te thuhet si lume ata qe vdesin e mjere ne qe kemi barkun e ngopur dhe lodhemi nga calorit e teperta deri ne dembeli duhet te jete per mua i lajthitur ai qe shkuan ose ose ka humbur sensin e reales ..
alim.!.degjo jemi qe jemi tek kjo jete dhe e jona eshte detyre qenjesore ta ndjejme e jetojne deri ne diten e fundit ne formen me te persosur ...per jeten tjeter cka ta kete thene Zoti ..fillojme nga e para .. e mesojme dhe ate jete ..
..
...

Maxi
24-08-11, 15:15
ky eshte shkrimi me idiotesk qe kam lexuar deri me tash , ..
p.s.
alima , duhet te jesh njeri i formesuar dhe i ngritur intelektualisht sa e shof nga shkrimi dhe mendimi shume here , ama te lutem nese e ndjen obligim moral ta sjellesh fene ne mesin tone , ndjeje pergjegjesi te larte morale e intelektuale ne ate qe e thua ,..ma sjell fene dhe vepren e te plotfuqishmit me faktet qe shkenca i deshmon ,me ato qe pret ti deshmon , e jo citate te mulla Shefqetit te lutem, sepse e di qe jo vetem ti qe shume shpejte do te humbesh kredibilitetin ketu por frigen kam qe rrezikon te devijosh edhe fjalen dhe vepren e shenjet ..ah , nga ajo qe me predikon ketu shume here me asocion ne zendhens te sektit ..aq vetebesim reflekton .. ..
..alim !, eshte tragjike edhe bile te vie te ulurasish nese vdes nje femi ,kudo ne bote , e te thuhet si lume ata qe vdesin e mjere ne qe kemi barkun e ngopur dhe lodhemi nga calorit e teperta deri ne dembeli duhet te jete per mua i lajthitur ai qe shkuan ose ose ka humbur sensin e reales ..
alim.!.degjo jemi qe jemi tek kjo jete dhe e jona eshte detyre qenjesore ta ndjejme e jetojne deri ne diten e fundit ne formen me te persosur ...per jeten tjeter cka ta kete thene Zoti ..fillojme nga e para .. e mesojme dhe ate jete ..
..
...

*****

Alima
24-08-11, 15:16
ky eshte shkrimi me idiotesk qe kam lexuar deri me tash , ..
p.s.
alima , duhet te jesh njeri i formesuar dhe i ngritur intelektualisht sa e shof nga shkrimi dhe mendimi shume here , ama te lutem nese e ndjen obligim moral ta sjellesh fene ne mesin tone , ndjeje pergjegjesi te larte morale e intelektuale ne ate qe e thua ,..ma sjell fene dhe vepren e te plotfuqishmit me faktet qe shkenca i deshmon ,me ato qe pret ti deshmon , e jo citate te mulla Shefqetit te lutem, sepse e di qe jo vetem ti qe shume shpejte do te humbesh kredibilitetin ketu por frigen kam qe rrezikon te devijosh edhe fjalen dhe vepren e shenjet ..ah , nga ajo qe me predikon ketu shume here me asocion ne zendhens te sektit ..aq vetebesim reflekton .. ..
..alim !, eshte tragjike edhe bile te vie te ulurasish nese vdes nje femi ,kudo ne bote , e te thuhet si lume ata qe vdesin e mjere ne qe kemi barkun e ngopur dhe lodhemi nga calorit e teperta deri ne dembeli duhet te jete per mua i lajthitur ai qe shkuan ose ose ka humbur sensin e reales ..
alim.!.degjo jemi qe jemi tek kjo jete dhe e jona eshte detyre qenjesore ta ndjejme e jetojne deri ne diten e fundit ne formen me te persosur ...per jeten tjeter cka ta kete thene Zoti ..fillojme nga e para .. e mesojme dhe ate jete ..
..
...

...


ngelesh i faleminderuar !

..

Zoti nuk ka faj ngase Ai ka derguar mjaft per te gjithe ...e se njeriu eshte i poshter e rob i djallit ne vend se te Zotit , ti mos u nervozo !qe te mos kete varferi ne kete bote ama askund hiē , do mjaftonte vetem gjymsa e pasuris se dy familjeve jahudo-masone prej me te pasurave ne bote te cilet enderr e kane zhdukjen e zezakeve , muslimaneve , invalideve , te semureve , te varfurve ...dhe ja pasojat ne tere rruzullin tokesore !


e din ti se me tonelata grure hudhen neper detera e oqeane , vetem e vetem qe te ruhet ēmimi , gjersa vdesin femij , pleq , gra e burra !

a e din ti se ...ka plot 'a e din ti' !!!


mos ju kapni Shefqetit per ...k..mishe , dhe as Islamit ...po shkoni denoni , zhdukni ...fajtoret , kaq !


mbes me shpres per toleranc ndaj shkresave nga diktatoret e ketij mesi !

.

jadore
24-08-11, 15:19
...


ngelesh i faleminderuar !

..

Zoti nuk ka faj ngase Ai ka derguar mjaft per te gjithe ...e se njeriu eshte i poshter e rob i djallit ne vend se te Zotit , ti mos u nervozo !qe te mos kete varferi ne kete bote ama askund hiē , do mjaftonte vetem gjymsa e pasuris se dy familjeve jahudo-masone prej me te pasurave ne bote te cilet enderr e kane zhdukjen e zezakeve , muslimaneve , invalideve , te semureve , te varfurve ...dhe ja pasojat ne tere rruzullin tokesore !


e din ti se me tonelata grure hudhen neper detera e oqeane , vetem e vetem qe te ruhet ēmimi , gjersa vdesin femij , pleq , gra e burra !

a e din ti se ...ka plot 'a e din ti' !!!


mos ju kapni Shefqetit per ...k..mishe , dhe as Islamit ...po shkoni denoni , zhdukni ...fajtoret , kaq !


mbes me shpres per toleranc ndaj shkresave nga diktatoret e ketij mesi !

.

.. aha , se po si zhdukem Ne , ti e ndjen si obligim vetem te lexosh dove apo edhe te aplaudosh vdekjet e hereshme , sepse kane pak mekata , apo ..!

Alima
24-08-11, 15:20
...

me te vertete eshte per keqardhje trajtimi i padrejte i moderatoreve ne kete forum !


ju vazhdoni , por me kete mos mendoni se arrini ndonje gje pozitive , ...

.

Alima
24-08-11, 15:22
.. aha , se po si zhdukem Ne , ti e ndjen si obligim vetem te lexosh dove apo edhe te aplaudosh vdekjet e hereshme , sepse kane pak mekata , apo ..!


...


ju nuk do i zhdukni , ngase jeni lozhe e tyre me vetedije a pa vetedije ...


qe te dyja ne kombinim , nese nuk e kane kete bote , do e kene tjetren inshAllah , do kenaqen kopshteve te xheneteve , gjersa ti dhe une ballafaqohemi ēdo dite me te ligat e kesaj bote ,,,,


.

Maxi
24-08-11, 15:24
Kjo botė dhe bota tjetėr janė tė lidhura nė mes veti. Njeriu duhet tė shijojė tė mirat e kėsaj botė, por duke bėrė njė gjė tė kėtillė nuk duhet tė pengohet nga pėrfitimi i botės tjetėr. Tė mos e harrojmė se kjo jetė ėshtė njė vend kalim pėr nė botėn tjetėr, kurse nė botėn tjetėr ėshtė jeta e pėrhershme. Por nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, njeriu i suksesshėm dhe fitues ėshtė ai i cili vepron nė mėnyrė tė barabartė dhe tė balancuar edhe pėr kėtė botė edhe pėr botėn tjetėr.
Njerėzit gjatė jetės sė tyre veprojnė shumė punė tė mira dhe pėrpiqen qė gjatė jetės te jenė tė shėndoshė dhe larg nga kaoset dhe kokėēarjet. Por vet natyra dhe rrjedha e jetės pengon qė njerėzit tė shijojnė bukurinė e kėsaj jetė. Edhe nė gjatė jetės sonė mundohemi qė dita –ditės tė jemi mė mirė dhe mė rehat. Por, tani mund tė shtrohet pyetja, vėrtetė ē'ėshtė jeta mė e mirė? Ekzistojnė dy qėndrime themelore nė lidhje me jetėn mė tė mirė dhe jetėn spirituale, tė cilat tani do t'i shqyrtojmė me kujdes: Nga kėndvėshtrimi i disa personave, jeta mė e mirė ėshtė ajo qė dita –ditės tė shtohet qetėsia, mirėsia, pasuria dhe tė ardhurat e njeriut. Jeta mė e mirė nė kėtė pikėvėshtrim pėrbėhet nga shfrytėzimi dhe pėrfitimi sa mė i madh nga kjo botė. Por problemi i kėtij qėndrimi ėshtė se njeriut kufizohet vetėm nė materializėm dhe tėrė trupi i tij ndikohet nga njė ndjenjė e superioritetit radikal. Kjo ndjenjė nuk lejon qė njeriu t'i arrijė gradat e larta shpirtėrore dhe tė pėrjetojė njė jetė mė tė mirė. Islami, kėtė jetė tė njeriut nuk e sheh si njė zgjidhje dhe ideal pėr myslimanin dhe nga njeriut i shtron pyetjen se pse je duke ndjekur dhe je i kėnaqur nga njė jetė enjė anshme dhe e kufizuar?
Nė qėndrimin e dytė, njė pjesė e njerėzve i mohojnė tėrėsisht tė mirat e kėsaj botė dhe kėtė botė. Kėta njerėz pėrnjėherė e braktisin kėtė botė dhe me anė tė largimit nga kjo botė mundohen tė edukojnė epshin e tyre. Kėtij grupi i pėrkasin Kelbijunėt dhe Revakijunėt. Ata nuk vishnin as rroba nė trup dhe jetonin nė njė varfėri tė skajshme. Njė pjesė e tyre nuk martoheshin ngase mendonin se martesa do t'i pengonte nga spirituaeliteti. Kjo jetė e izoluar nga ēdo gjė nuk pėrkon me mėsimet e fesė islame, kurse ligji islam dhe mendja e shėndosh e njeriut e mohon njė gjė tė kėtillė.
Nė qėndrimin e tretė, islami posedon njė koncept krejtėsisht tjetėr nga dy qėndrimet e mėparshme. Jeta mė e mirė, ėshtė jeta e balancuar, nė tė cilėt nuk mund tė gjendet radikalizėm edhe nė ēėshtjet e kėsaj bote, por edhe nė ēėshtjet e botės tjetėr, pra ndiqet rruga e mesme. Nė kėtė mėnyrė tė jetės, njeriu as nuk e harron kėtė botė dhe as botėn tjetėr, ngase edhe kjo botė edhe bota tjetėr janė tė rėndėsishme pėr njeriun. Nė Kur'an, ēdo vend qė ėshtė folur pėr tė drejtėn dhe tė vėrtetėn e njeriut, kjo botė dhe bota tjetėr (ahiret) janė pėrmendur se bashku dhe kėrkimi i sė mirės nė kėtė botėn dhe nė tjetėr ėshtė njėra nga lutjet e besimtarėt tė devotshėm. Ai nė lutjet e tij thotė: "E, ka prej tyre asish qė thonė: “Zoti ynė na jep tė mira nė kėtė jetė, tė mira edhe nė botėn tjetėr, dhe na ruaj prej dėnimit me zjarr!” (sureja Bakare, ajeti 201).

Alima
24-08-11, 15:29
Kjo botė dhe bota tjetėr janė tė lidhura nė mes veti. Njeriu duhet tė shijojė tė mirat e kėsaj botė, por duke bėrė njė gjė tė kėtillė nuk duhet tė pengohet nga pėrfitimi i botės tjetėr. Tė mos e harrojmė se kjo jetė ėshtė njė vend kalim pėr nė botėn tjetėr, kurse nė botėn tjetėr ėshtė jeta e pėrhershme. Por nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr, njeriu i suksesshėm dhe fitues ėshtė ai i cili vepron nė mėnyrė tė barabartė dhe tė balancuar edhe pėr kėtė botė edhe pėr botėn tjetėr.
Njerėzit gjatė jetės sė tyre veprojnė shumė punė tė mira dhe pėrpiqen qė gjatė jetės te jenė tė shėndoshė dhe larg nga kaoset dhe kokėēarjet. Por vet natyra dhe rrjedha e jetės pengon qė njerėzit tė shijojnė bukurinė e kėsaj jetė. Edhe nė gjatė jetės sonė mundohemi qė dita –ditės tė jemi mė mirė dhe mė rehat. Por, tani mund tė shtrohet pyetja, vėrtetė ē'ėshtė jeta mė e mirė? Ekzistojnė dy qėndrime themelore nė lidhje me jetėn mė tė mirė dhe jetėn spirituale, tė cilat tani do t'i shqyrtojmė me kujdes: Nga kėndvėshtrimi i disa personave, jeta mė e mirė ėshtė ajo qė dita –ditės tė shtohet qetėsia, mirėsia, pasuria dhe tė ardhurat e njeriut. Jeta mė e mirė nė kėtė pikėvėshtrim pėrbėhet nga shfrytėzimi dhe pėrfitimi sa mė i madh nga kjo botė. Por problemi i kėtij qėndrimi ėshtė se njeriut kufizohet vetėm nė materializėm dhe tėrė trupi i tij ndikohet nga njė ndjenjė e superioritetit radikal. Kjo ndjenjė nuk lejon qė njeriu t'i arrijė gradat e larta shpirtėrore dhe tė pėrjetojė njė jetė mė tė mirė. Islami, kėtė jetė tė njeriut nuk e sheh si njė zgjidhje dhe ideal pėr myslimanin dhe nga njeriut i shtron pyetjen se pse je duke ndjekur dhe je i kėnaqur nga njė jetė enjė anshme dhe e kufizuar?
Nė qėndrimin e dytė, njė pjesė e njerėzve i mohojnė tėrėsisht tė mirat e kėsaj botė dhe kėtė botė. Kėta njerėz pėrnjėherė e braktisin kėtė botė dhe me anė tė largimit nga kjo botė mundohen tė edukojnė epshin e tyre. Kėtij grupi i pėrkasin Kelbijunėt dhe Revakijunėt. Ata nuk vishnin as rroba nė trup dhe jetonin nė njė varfėri tė skajshme. Njė pjesė e tyre nuk martoheshin ngase mendonin se martesa do t'i pengonte nga spirituaeliteti. Kjo jetė e izoluar nga ēdo gjė nuk pėrkon me mėsimet e fesė islame, kurse ligji islam dhe mendja e shėndosh e njeriut e mohon njė gjė tė kėtillė.
Nė qėndrimin e tretė, islami posedon njė koncept krejtėsisht tjetėr nga dy qėndrimet e mėparshme. Jeta mė e mirė, ėshtė jeta e balancuar, nė tė cilėt nuk mund tė gjendet radikalizėm edhe nė ēėshtjet e kėsaj bote, por edhe nė ēėshtjet e botės tjetėr, pra ndiqet rruga e mesme. Nė kėtė mėnyrė tė jetės, njeriu as nuk e harron kėtė botė dhe as botėn tjetėr, ngase edhe kjo botė edhe bota tjetėr janė tė rėndėsishme pėr njeriun. Nė Kur'an, ēdo vend qė ėshtė folur pėr tė drejtėn dhe tė vėrtetėn e njeriut, kjo botė dhe bota tjetėr (ahiret) janė pėrmendur se bashku dhe kėrkimi i sė mirės nė kėtė botėn dhe nė tjetėr ėshtė njėra nga lutjet e besimtarėt tė devotshėm. Ai nė lutjet e tij thotė: "E, ka prej tyre asish qė thonė: “Zoti ynė na jep tė mira nė kėtė jetė, tė mira edhe nė botėn tjetėr, dhe na ruaj prej dėnimit me zjarr!” (sureja Bakare, ajeti 201).


...


te mirat e kesaj bote jane , namazi , agjerimi, sadaka , zekati , haxhi , umreja , veprat e mira ...respektimi i prindit , te vobektit , perkujdesja ndaj te semureve , etj etj


te gjitha tjerat jane mjete jetese ne miresi , dikush me te mira e dikush me te liga !


ai qe synon ahiretin , ai ka shkaterruar dunjan e tij , hadith autentik !


e tere kjo nuk do te thote te braktisim anen materiale , te mos angazhohemi per nje me te mire ...por assesi duke anashkaluar ate te perjetshmen !

nje Ajet Kurani ka nje enciklopedi mbrapa ... e njejta vlene edhe per hadithe !

.

e-uritura
24-08-11, 15:32
...


ngelesh i faleminderuar !

..

Zoti nuk ka faj ngase Ai ka derguar mjaft per te gjithe ...e se njeriu eshte i poshter e rob i djallit ne vend se te Zotit , ti mos u nervozo !qe te mos kete varferi ne kete bote ama askund hiē , do mjaftonte vetem gjymsa e pasuris se dy familjeve jahudo-masone prej me te pasurave ne bote te cilet enderr e kane zhdukjen e zezakeve , muslimaneve , invalideve , te semureve , te varfurve ...dhe ja pasojat ne tere rruzullin tokesore !


e din ti se me tonelata grure hudhen neper detera e oqeane , vetem e vetem qe te ruhet ēmimi , gjersa vdesin femij , pleq , gra e burra !

a e din ti se ...ka plot 'a e din ti' !!!


mos ju kapni Shefqetit per ...k..mishe , dhe as Islamit ...po shkoni denoni , zhdukni ...fajtoret , kaq !


mbes me shpres per toleranc ndaj shkresave nga diktatoret e ketij mesi !

.


Pershendetje Alime.

Nje plak i menqur tha; Feja islame eshte fe e mire, por muslimanet jane njerezit me te poshter ne planetin Toke.

Nje djale 10 vjeqar, 10 vjeqar, erdhi dhe me tha;

Shehide, jahudite jane shume njerez te keqinje, ata jane dreqi vet. Dhe me shpjegonte gjera qe une nuk mund t`i kuptoja, dhe as qe kisha degjuar ndonjehere per to. Esenca ishte; Muslimanet do te ngadhnjejne, te gjithe duhet te behen muslimane sa nuk eshte vone, dhe te gjitha ato gjera qe ti mendon se jane te verteta, besoj.

Une vetem e degjova, dhe dikur e pyeta;
Ku i ke mesuar ti keto gjera?
Me tha; Ne ushtrimet e karateve ka ardhe nje hoxhe, qe 1 vit e gjysme, dhe na ka mesuar gjithcka. Shume gjera interesante, ishte i entuziazmuar!

Me tutje shkruan ne facebook; Luteni te gjithe qe te mbylleni facebook-un, sepse jahudite e kane zbuluar. I shihni edhe ngjyrat si i kan si te flamurit izraelit, bardhe dhe kaltert.

Nje hoxhe, ia ka shperla trurin komplet femijeve.

jadore
24-08-11, 15:33
...


ju nuk do i zhdukni , ngase jeni lozhe e tyre me vetedije a pa vetedije ...


qe te dyja ne kombinim , nese nuk e kane kete bote , do e kene tjetren inshAllah , do kenaqen kopshteve te xheneteve , gjersa ti dhe une ballafaqohemi ēdo dite me te ligat e kesaj bote ,,,,


.

aha , ju jetoni dimension tjeter , jeni jashte keti ndikimi global , apo ..!
jo ..! une nuk ballafaqohem me keto probleme qe cek ti , prandaj i shkuaj ketu qe te ju vetedijesoj edhe juve qe dhe kjo jete eshte parajse ...

Alima
24-08-11, 15:36
Pershendetje Alime.

Nje plak i menqur tha; Feja islame eshte fe e mire, por muslimanet jane njerezit me te poshter ne planetin Toke.

Nje djale 10 vjeqar, 10 vjeqar, erdhi dhe me tha;

Shehide, jahudite jane shume njerez te keqinje, ata jane dreqi vet. Dhe me shpjegonte gjera qe une nuk mund t`i kuptoja, dhe as qe kisha degjuar ndonjehere per to. Esenca ishte; Muslimanet do te ngadhnjejne, te gjithe duhet te behen muslimane sa nuk eshte vone, dhe te gjitha ato gjera qe ti mendon se jane te verteta, besoj.

Une vetem e degjova, dhe dikur e pyeta;
Ku i ke mesuar ti keto gjera?
Me tha; Ne ushtrimet e karateve ka ardhe nje hoxhe, qe 1 vit e gjysme, dhe na ka mesuar gjithcka. Shume gjera interesante, ishte i entuziazmuar!

Me tutje shkruan ne facebook; Luteni te gjithe qe te mbylleni facebook-un, sepse jahudite e kane zbuluar. I shihni edhe ngjyrat si i kan si te flamurit izraelit, bardhe dhe kaltert.

Nje hoxhe, ia ka shperla trurin komplet femijeve.

...


reciprok shkojne kete qeshtje !


mos e bane te madhe zemer ;)

ate qe jahudet , te krishteret mesoin femijet e tyre per muslimanet , humben mesimet e atij hoxhes , Allahu e ruajt e e shperblefte !

.


.

Alima
24-08-11, 15:38
aha , ju jetoni dimension tjeter , jeni jashte keti ndikimi global , apo ..!
jo ..! une nuk ballafaqohem me keto probleme qe cek ti , prandaj i shkuaj ketu qe te ju vetedijesoj edhe juve qe dhe kjo jete eshte parajse ......

qy qy , dimensione thojka ....une po t tregoi per planetin toke , ti mos shko tani te hena , jupiteri , saturni e qasi rrumullakash tjere !


eshte parajse , por mvaret ne ēfar konteksti !


edhe per mua eshte parajse , perkry faktit se eshte burg i perkohshem !


.

prototyp
24-08-11, 15:55
Shpejt e shpejt lexova disa shkrime. Disa po te bejne pyetje provokuese, por ti ALIMA si gjithnje ke pergjigje pa kripe.
Dicka spo kuptoj, pse po jetoni? Me mire mbyteni veten ne nje luge me uje dhe shko ne ate boten tende fantazme. Dhe aty te gjinia spo e kuptoj si e lejon veten te kesh nje kryq me cader.http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Alima
24-08-11, 16:06
Shpejt e shpejt lexova disa shkrime. Disa po te bejne pyetje provokuese, por ti ALIMA si gjithnje ke pergjigje pa kripe.
Dicka spo kuptoj, pse po jetoni? Me mire mbyteni veten ne nje luge me uje dhe shko ne ate boten tende fantazme. Dhe aty te gjinia spo e kuptoj si e lejon veten te kesh nje kryq me cader.http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

...

LOL !


jetoim ngase ashtu na ka urdheruar /caktuar Krijuesi ....dhe ne themi ndegjuam dhe u nenshtruam , ...perpiqemi te jemi te ndegjueshem ne ndaj Krijuesit , nuk rrebeloim !


me ēader ndaq me ambrell , qasi !
sa me vie inati qe me diskriminoni gjinin , mendja nuk ua merr , FEMER JAM !

.

e-uritura
24-08-11, 16:31
...


reciprok shkojne kete qeshtje !


mos e bane te madhe zemer ;)

ate qe jahudet , te krishteret mesoin femijet e tyre per muslimanet , humben mesimet e atij hoxhes , Allahu e ruajt e e shperblefte !

.


.

Alima,

Thuhet se jahudite jane njerezit me inteligjent ne bote!

A din me me tregu, pse vendet muslimane (97%), jane vendet me te prapambetura ne bote?

Edhe kur je bere ti fetare ekstremiste?

Alima
24-08-11, 16:39
Alima,

Thuhet se jahudite jane njerezit me inteligjent ne bote!

A din me me tregu, pse vendet muslimane (97%), jane vendet me te prapambetura ne bote?

Edhe kur je bere ti fetare ekstremiste?

...

edhe mafiozet qe te gjithe jane hiperinteligjent ...askush nuk u ofrohet as me menēuri as me trimeri , ...por ngelen mafioz !


ngase jane te exploatuara , te terrorizuara ... nuk e ditke ?


une nuk jame extremiste , ndoshta do kisha deshire te isha, por religjioni im eshte mesatar , andaj i mbetem besnike !


.

e-uritura
24-08-11, 16:41
...

edhe mafiozet qe te gjithe jane hiperinteligjent ...askush nuk u ofrohet as me menēuri as me trimeri , ...por ngelen mafioz !


ngase jane te exploatuara , te terrorizuara ... nuk e ditke ?


une nuk jame extremiste , ndoshta do kisha deshire te isha, por religjioni im eshte mesatar , andaj i mbetem besnike !


.


Pse jane te terrorizuara? Pse nuk arriten kurre te c`terrorizohen dhe te ecin perpara?

Si eshte/duket ekstremizmi ndryshe?

Alima
24-08-11, 16:47
Pse jane te terrorizuara? Pse nuk arriten kurre te c`terrorizohen dhe te ecin perpara?

Si eshte/duket ekstremizmi ndryshe?


...


pergjegjen me te mire do e gjene nese hulumton historin shqipetare !

ndryshe , extremizmi ? ...psh te perpiqesh te zhdukesh nje nacion , nje religjion ...sikur qe jane sunimet jahudo-krishtere ndaj muslimaneve ne bote !


.

e-uritura
24-08-11, 16:51
...


pergjegjen me te mire do e gjene nese hulumton historin shqipetare !

ndryshe , extremizmi ? ...psh te perpiqesh te zhdukesh nje nacion , nje religjion ...sikur qe jane sunimet jahudo-krishtere ndaj muslimaneve ne bote !


.


Ulu Amina, po shihet qe e ke lexu librin, por ate te gabuarin.

2-sh njehere, te shohim a do e permirsosh noten herave tjera!

Alima
24-08-11, 16:55
Ulu Amina, po shihet qe e ke lexu librin, por ate te gabuarin.

2-sh njehere, te shohim a do e permirsosh noten herave tjera!

...

ē'eshte kjo sjellje keshtu ne raport me edukatoren ?!

....kjo eshte mosedukat , dhe nder te tjera nota te pakalushme , te thehet edhe nota e sjelljes !


Te shofim si do evaluon ne te ardhmen , perndryshe konsideroje vite te humbur qe tani !


.

Makresh
24-08-11, 16:58
Pse jane te terrorizuara? Pse nuk arriten kurre te c`terrorizohen dhe te ecin perpara?

Si eshte/duket ekstremizmi ndryshe?


Sepse kan qen te kolonizuara nga perendimi, i ka vrar ne prag shtepie !

Nuk ka gjenocid me te madhe qe eshte ushtruar mbi ndonje popull, me shume se mbi muslimanet !

Krimi ?

Besimi ne 1 Zot te plotfuqishem ! ...qe s'eshte njeri si Krishti e Buda, por tamam ZOT, Krijues i Gjithesis !

Pse nuk ecin te para ? Sepse perendimi u vjedhe gjithe resursat naturale qe posedon, dhe organizon luftra te ndryshme ne lindjen e mesme enkas, qe te mbijeton !

Rrnofsh gjat, se pas ketyre revolucioneve arabe, do te shohesh se kush-kujt do ti nenshtrohet.

Alima
24-08-11, 17:02
...

Rrnofsh gjat, se pas ketyre revolucioneve arabe, do te shohesh se kush-kujt do ti nenshtrohet.


...

Amin ! ...


nuk eshte edhe aq larg vellau .


.


.

e-uritura
24-08-11, 17:04
Sepse kan qen te kolonizuara nga perendimi, i ka vrar ne prag shtepie !

Nuk ka gjenocid me te madhe qe eshte ushtruar mbi ndonje popull, me shume se mbi muslimanet !

Krimi ?

Besimi ne 1 Zot te plotfuqishem ! ...qe s'eshte njeri si Krishti e Buda, por tamam ZOT, Krijues i Gjithesis !

Pse nuk ecin te para ? Sepse perendimi u vjedhe gjithe resursat naturale qe posedon, dhe organizon luftra te ndryshme ne lindjen e mesme enkas, qe te mbijeton !

Rrnofsh gjat, se pas ketyre revolucioneve arabe, do te shohesh se kush-kujt do ti nenshtrohet.


Ku eshte Zoti i tyre pra Makresh?

Pse nuk u bonen kurre te zotet e vetit e mos me e lane perendimin me u vjedh resursat natyrore?

jadore
24-08-11, 17:05
...

Amin ! ...


nuk eshte edhe aq larg vellau .


.


.

cka..?

e-uritura
24-08-11, 17:07
cka..?


Kiameti!

Alima
24-08-11, 17:07
cka..?

...

ēka , ēka ???!!!


.

Alima
24-08-11, 17:08
Kiameti!

...

pytja me ishte dedikuar mua !


ncuk , lexo ne quoten time !...kishte te beje me nenshtrimin dhe revolucionin !

.

prototyp
24-08-11, 18:33
Alimajetoim ngase ashtu na ka urdheruar /caktuar Krijuesi ....dhe ne themi ndegjuam dhe u nenshtruam , ...perpiqemi te jemi te ndegjueshem ne ndaj Krijuesit , nuk rrebeloim !

blla, blla, blaa...

me ēader ndaq me ambrell , qasi !
sa me vie inati qe me diskriminoni gjinin , mendja nuk ua merr , FEMER JAM !

nuk ishte fjala se cfare gjinie jeni por shenja qe simbolizon gjinin, kurse a jeni femer apo vetem nje sherbetore (skllave) ate nuk mundem ta vleresoj!

Alima
27-08-11, 11:20
Alimajetoim ngase ashtu na ka urdheruar /caktuar Krijuesi ....dhe ne themi ndegjuam dhe u nenshtruam , ...perpiqemi te jemi te ndegjueshem ne ndaj Krijuesit , nuk rrebeloim !

blla, blla, blaa...

me ēader ndaq me ambrell , qasi !
sa me vie inati qe me diskriminoni gjinin , mendja nuk ua merr , FEMER JAM !

nuk ishte fjala se cfare gjinie jeni por shenja qe simbolizon gjinin, kurse a jeni femer apo vetem nje sherbetore (skllave) ate nuk mundem ta vleresoj!


...


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon5.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon2.gif.....................http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon13.gif.

gjini
03-09-11, 16:23
Pershendetje Alime.

Nje plak i menqur tha; Feja islame eshte fe e mire, por muslimanet jane njerezit me te poshter ne planetin Toke.

Nje djale 10 vjeqar, 10 vjeqar, erdhi dhe me tha;

Shehide, jahudite jane shume njerez te keqinje, ata jane dreqi vet. Dhe me shpjegonte gjera qe une nuk mund t`i kuptoja, dhe as qe kisha degjuar ndonjehere per to. Esenca ishte; Muslimanet do te ngadhnjejne, te gjithe duhet te behen muslimane sa nuk eshte vone, dhe te gjitha ato gjera qe ti mendon se jane te verteta, besoj.

Une vetem e degjova, dhe dikur e pyeta;
Ku i ke mesuar ti keto gjera?
Me tha; Ne ushtrimet e karateve ka ardhe nje hoxhe, qe 1 vit e gjysme, dhe na ka mesuar gjithcka. Shume gjera interesante, ishte i entuziazmuar!

Me tutje shkruan ne facebook; Luteni te gjithe qe te mbylleni facebook-un, sepse jahudite e kane zbuluar. I shihni edhe ngjyrat si i kan si te flamurit izraelit, bardhe dhe kaltert.

Nje hoxhe, ia ka shperla trurin komplet femijeve.

E nderuar bashkohem me keet koment tendin qe eshte shum e veret se ka ksi mesimeve te tilla neper rruge shkolla bile kan depertue edhe ne qerdhe te femijve.
Une kur isha shum i ri kisha deshire te shkoj ne gjami dhe kom pas fillue disa jave pata shkue dhe kur aty , qysh ne ate kohe hoxha na thojke se tre kaurr duhet nje musliman me u que ne ate dynje per me fitue gjenetin dhe atje do na sherbejn 11 virgjiresha.
Qudi mos e nderuar po sa shum virgjiresha kishe qen ne kete bote??? !! kur dihet qe secili shiiit qe ka ra me allahu ekber dhe ka ba naj krim kunder kaurrve dhe kan marr nga 11 deri ne 72 pehrrija te prarueme ne gjenet a do kete edhe atje luft per pehrrija si ketu lufte per naft