PDA

View Full Version : Arsimtarėt e “Sami Frashėrit” kundėr “Edukatės fetare”


taraku-1
27-08-11, 21:26
Qysh i kordinojn deklaratat Putini me nje grup te vetin ne Kumunen e prishtins...pas Xhamis vjen deklarata kunder lendes fetare ne shkolla

Me terhjek vemendjen tash tek msimbesimi ne shkolla ....edhe nje lloj shantazhi...., o ske ku ik o isa mustafa... me emer te Zotit si njeren si tjetren ke me pranue..ti bashk me kta kalapinat e e Naim Frasherit...,se kta po dojn me lejuee ashtu siq eshte per momentin... profesorat me vajza te reja dhe profesoreshat me djem te rinje... ki edhe foto te tyre jan disa raste qe tash me dihen edhe kjo o veq ka bohet normale.... normal se msim besimi ju pengon se e kan shendrrue shkollen ne prostitucion ose vend i puffit... dhe nese fillon lenda fetare te aplikohet ne shkolla profesorve ju bjen puna edhe profesroeshave...

Publikuar: 27.08.2011 - 12:06

Prishtinė, 27 gusht - Kėshilli i Arsimtarėve tė gjimnazit “Sami Frashėri” nė Prishtinė, mė 25 gusht ka mbajtur mbledhjen e vet tė rregullt, ku pėrveē tjerash ka shqyrtuar edhe kėrkesėn e BIK-ut lidhur me futjen nė shkollat publike tė lėndės “Edukata fetare”.

Kėshilli i arsimtarėve i kėsaj shkolle, pas diskutimeve pėr kėtė ēėshtje, qė pritet tė dalė nė

Kuvendin e Kosovės, ka lėshuar njė deklaratė me tė cilėn shpreh shqetėsimin e vet lidhur me tendencėn e BIK-ut dhe tė disa grupeve ekstreme islamike, tė cilat po tentojnė qė ta fusin nė shkollat shqipe lėndėn e fesė islame, tė kamufluar si lėndė tė “Edukatės fetare”.

Mėsimdhėnėsit e “Sami Frashėri” janė njoftuar pėrmes mjeteve tė informimit se Kuvendi i Kosovės “shumė shpejt” do tė fillojė procedurėn e ndėrrimit tė Ligjit mbi arsimin parauniversitar, dhe kėshtu do ta aprovojė ligjin e ri, i cili mundėson futjen e lėndės sė edukatės fetare nė shkollat publike, gjė qė bie ndesh me Kushtetutėn e Kosovės, sipas sė cilės shteti ynė ėshtė shtet laik.

Nė njoftimin e shpėrndarė sot medieve, mėsimdhėnėsit e kėtij gjimnazi e kundėrshtojnė futjen e “lėndės fetare” nė shkollat publike, si dhe bartjen e shamisė religjioze nė shkollat tona pėr kėto arsye:

“Shkolla shqipe nė Kosovė ka njė tė kaluar shumė tė rėndė por edhe shumė tė lavdishme. Gjatė tė kaluarės sė saj, shkolla shqipe ka pasur shumė pengesa nga okupatorė dhe ideologji tė huaja. Pavarėsisht peripecive, shkolla shqipe ka mbijetuar dhe sot ėshtė nė kėtė nivel qė ėshtė, duke iu falėnderuar punės vetėmohuese tė mėsimdhėnėsve. Duhet tė pėrmendėt vetėm periudha e viteve tė 90-ta tė shekullit tė kaluar, kur mėsimdhėnėsit shqiptarė kundėrshtuan plan-programet e okupatorit serb dhe mėsimin e vazhduan nėn tytat e pushkėve, me kushte e pa kushte, me pagė e pa pagė, me bukė e pa bukė, duke e ruajtur kėshtu kontinuitetin e arsimimit tė brezave, pa lejuar krijimin e stoqeve tė fėmijėve analfabetė.

Shkollat publike kanė karakter laik dhe kėshtu duhet ta kenė. Jemi kundėr ngjyrimit politik a fetarė tė shkollės publike. Jemi nė pėrpjekje tė reformimit tė vazhdueshėm tė shkollės sonė dhe nė pėrpjekje tė ngritjes sė cilėsisė nė mėsim, gjė tė cilėn e kemi detyrė tė shtruar para vetės , detyrė profesionale, morale dhe patriotike. Mėsimin qė e kultivojnė sot shkollat tona ka karakter shkencor dhe si i tillė nxėnėsve tanė ua hapė rrugėn pėr tė studiuar nė tė gjitha universitet e botės.

MASHT-i ka shtruar para vetės detyrėn qė arsimi ynė tė barazohet me arsimin e vendeve mė tė pėrparuar tė Evropės dhe botės, duke synuar Sistemin e Bolonjės. Nė kėtė sistem nuk mund tė hyhet me ēallmė e shamia , por me cilėsi tė lartė nė mėsim. Pėr kėtė qėllim MASHT-i organizon lloje tė ndryshme tė trajnimeve tė arsimtarėve mė qėllim tė ngritjes profesionale tė tyre.

Komuniteti islamik po e mohon identitetin shqiptarė, gjė tė cilėn na e kanė mohuar nė tė kaluarėn pushtetet despotike tė sulltanėve tė Turqisė dhe krajlėve tė Serbisė. Prandaj ata qė e mohojnė identitetin tonė kombėtarė nuk mundėn as nuk dinė ta edukojnė drejt brezin e ri. Pėrkundrazi, futja e lėndės fetare nė shkollat tona, si kėrkesė e shtruar nga BIK-u, paraqet kėrkesėn e ultra islamistėve, tė cilėt janė kundėrshtarė tė gjitha formave demokratike tė veprimit dhe janė tė kundėrshtuar kudo nė botėn demokratike dhe pėrparimtare. Ata fyejnė figurat mė tė ēmuara tė kombit shqiptar.

Shkollėn shqipe, institucionet fetare, duhet ta lėnė tė qetė. Shkolla duhet ta zhvillojė veprimtarinė e vet nė bazė tė ligjit dhe Kushtetutės sė vendit. Ne nuk do tė pėrzihemi nė institucionet fetare as nė shkollat qė mban BIK-u. Njėkohėsisht do tė kundėrshtojmė me forcė ēdo pėrzierje tė institucioneve fetare nė punėt e shkollave publike. Nė kėtė kundėrshtim bie futja e mėsimit fetar nė shkollat publike dhe bartja e shamisė, ferexhesė ose veshjet tjera qė kanė karakter religjioz. Nė kėtė pikė jemi tė vendosur dhe tė pathyeshėm. Mė qė nuk duam tė biem ndesh me organet tona shtetėrore, ua tėrheqim vėrejtjen me kohė sė mėsimi fetarė nė shkollat tona ėshtė i papranueshėm

Nėse vendos dikush ta ndėrrojė Ligjin mbi arsimin parauniversitar, nė radhė tė parė duhet tė pyetėn mėsimdhėnėsit shqiptarė, sė paku nė shenj respekti pėr sakrificėn shekullore dhe mundin qė kanė dhėnė pėr arsimin e popullit tonė.

Duke besuar nė mirėkuptim dhe duke pasur bindjen se organet tona shtetėrore, legjislative dhe ekzekutive, e kuptojnė drejt kėrkesėn tonė, si kėrkesė nė funksion tė pėrparimit, edukimit dhe arsimimit tė popullit tonė, patėm nderin dhe guximin qė t`ju drejtohemi me kėtė deklaratė.

Shpresojmė se kryetari dhe deputet e Kuvendit tė Kosovės nuk do tė bien pre e shantazheve ideologjike islamiste pėr hapjen e debatit lidhur me futjen e mėsimit fetar nė shkollat tona.

Po ashtu shpresojmė sė MASHT-i do tė jetė nė krye tė detyrės pėr ruajtjen e dinjitetit tė shkollės sonė dhe mėsimdhėnėsve tė Republikės sė Kosovės.

I thėrrasim mėsimdhėnėsit e gjithė Kosovės, prindėrit e nxėnėsve tanė dhe tė gjitha forcat pėrparimtare tė vendit tonė, qė tė na pėrkrahin nėse e konsiderojnė tė drejtė kėrkesėn tonė”, thuhet nė fund tė kėtij njoftimi tė dėrguar nga Kėshilli i Arsimtarėve tė gjimnazit “Sami Frashėri”, e cila i ėshtė dėrguar edhe kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, grupeve parlamentare, Komisionit pėr arsim tė Kuvendit, MASHT-it dhe Departamentit tė Arsimit tė KK tė Prishtinės

Monna.B
27-08-11, 22:04
Si Sami Frasheri, Gjin Gazulli, Xhevdet Doda, Teknika, EKonomia, Bujqesia, Stjefan Gjeqovi..
Jane Pro lendes fetare( nxenesat ).
Un vet jam deshmitar me shoqeri te shkolles time dhe shkollave te tjera qe kane kerku lende fetare, dhe asnjerit nuk iu pengon nese ndonje nxenese ka shami ( Si shembulli ne Eqrem Qabej, eshte nje nxenese qe edhe ka uniformen e shkolles edhe shamine).
Ajo trajtohet njejte nga shoqeria, perweq nga profesoret ateiste e komuniste qe bojne padrejtesi :)
Kom pas shume probleme edhe vete kur ka qene puna e qeshtjes se religjionit, me disa profesore ne shkolle ( Gjin Gazull-Shkolle Profesionale ) ku Profesori konsideronte veten zot perballe nxenesit, dhe e pohonte me krenari :)
Po Allahu nuk i do te padrejtit, dhe ata qe mundohet te marrin epitetin e tij, apet se apet ata vetes i bojne dem :smile:

Guri i madh
27-08-11, 22:09
Qysh i kordinojn deklaratat Putini me nje grup te vetin ne Kumunen e prishtins...pas Xhamis vjen deklarata kunder lendes fetare ne shkolla

Me terhjek vemendjen tash tek msimbesimi ne shkolla ....edhe nje lloj shantazhi...., o ske ku ik o isa mustafa... me emer te Zotit si njeren si tjetren ke me pranue..ti bashk me kta kalapinat e e Naim Frasherit...,se kta po dojn me lejuee ashtu siq eshte per momentin... profesorat me vajza te reja dhe profesoreshat me djem te rinje... ki edhe foto te tyre jan disa raste qe tash me dihen edhe kjo o veq ka bohet normale.... normal se msim besimi ju pengon se e kan shendrrue shkollen ne prostitucion ose vend i puffit... dhe nese fillon lenda fetare te aplikohet ne shkolla profesorve ju bjen puna edhe profesroeshave...

Publikuar: 27.08.2011 - 12:06
Prishtinė, 27 gusht - Kėshilli i Arsimtarėve tė gjimnazit “Sami Frashėri” nė Prishtinė, mė 25 gusht ka mbajtur mbledhjen e vet tė rregullt, ku pėrveē tjerash ka shqyrtuar edhe kėrkesėn e BIK-ut lidhur me futjen nė shkollat publike tė lėndės “Edukata fetare”.

Kėshilli i arsimtarėve i kėsaj shkolle, pas diskutimeve pėr kėtė ēėshtje, qė pritet tė dalė nė

Kuvendin e Kosovės, ka lėshuar njė deklaratė me tė cilėn shpreh shqetėsimin e vet lidhur me tendencėn e BIK-ut dhe tė disa grupeve ekstreme islamike, tė cilat po tentojnė qė ta fusin nė shkollat shqipe lėndėn e fesė islame, tė kamufluar si lėndė tė “Edukatės fetare”.

Mėsimdhėnėsit e “Sami Frashėri” janė njoftuar pėrmes mjeteve tė informimit se Kuvendi i Kosovės “shumė shpejt” do tė fillojė procedurėn e ndėrrimit tė Ligjit mbi arsimin parauniversitar, dhe kėshtu do ta aprovojė ligjin e ri, i cili mundėson futjen e lėndės sė edukatės fetare nė shkollat publike, gjė qė bie ndesh me Kushtetutėn e Kosovės, sipas sė cilės shteti ynė ėshtė shtet laik.

Nė njoftimin e shpėrndarė sot medieve, mėsimdhėnėsit e kėtij gjimnazi e kundėrshtojnė futjen e “lėndės fetare” nė shkollat publike, si dhe bartjen e shamisė religjioze nė shkollat tona pėr kėto arsye:

“Shkolla shqipe nė Kosovė ka njė tė kaluar shumė tė rėndė por edhe shumė tė lavdishme. Gjatė tė kaluarės sė saj, shkolla shqipe ka pasur shumė pengesa nga okupatorė dhe ideologji tė huaja. Pavarėsisht peripecive, shkolla shqipe ka mbijetuar dhe sot ėshtė nė kėtė nivel qė ėshtė, duke iu falėnderuar punės vetėmohuese tė mėsimdhėnėsve. Duhet tė pėrmendėt vetėm periudha e viteve tė 90-ta tė shekullit tė kaluar, kur mėsimdhėnėsit shqiptarė kundėrshtuan plan-programet e okupatorit serb dhe mėsimin e vazhduan nėn tytat e pushkėve, me kushte e pa kushte, me pagė e pa pagė, me bukė e pa bukė, duke e ruajtur kėshtu kontinuitetin e arsimimit tė brezave, pa lejuar krijimin e stoqeve tė fėmijėve analfabetė.

Shkollat publike kanė karakter laik dhe kėshtu duhet ta kenė. Jemi kundėr ngjyrimit politik a fetarė tė shkollės publike. Jemi nė pėrpjekje tė reformimit tė vazhdueshėm tė shkollės sonė dhe nė pėrpjekje tė ngritjes sė cilėsisė nė mėsim, gjė tė cilėn e kemi detyrė tė shtruar para vetės , detyrė profesionale, morale dhe patriotike. Mėsimin qė e kultivojnė sot shkollat tona ka karakter shkencor dhe si i tillė nxėnėsve tanė ua hapė rrugėn pėr tė studiuar nė tė gjitha universitet e botės.

MASHT-i ka shtruar para vetės detyrėn qė arsimi ynė tė barazohet me arsimin e vendeve mė tė pėrparuar tė Evropės dhe botės, duke synuar Sistemin e Bolonjės. Nė kėtė sistem nuk mund tė hyhet me ēallmė e shamia , por me cilėsi tė lartė nė mėsim. Pėr kėtė qėllim MASHT-i organizon lloje tė ndryshme tė trajnimeve tė arsimtarėve mė qėllim tė ngritjes profesionale tė tyre.

Komuniteti islamik po e mohon identitetin shqiptarė, gjė tė cilėn na e kanė mohuar nė tė kaluarėn pushtetet despotike tė sulltanėve tė Turqisė dhe krajlėve tė Serbisė. Prandaj ata qė e mohojnė identitetin tonė kombėtarė nuk mundėn as nuk dinė ta edukojnė drejt brezin e ri. Pėrkundrazi, futja e lėndės fetare nė shkollat tona, si kėrkesė e shtruar nga BIK-u, paraqet kėrkesėn e ultra islamistėve, tė cilėt janė kundėrshtarė tė gjitha formave demokratike tė veprimit dhe janė tė kundėrshtuar kudo nė botėn demokratike dhe pėrparimtare. Ata fyejnė figurat mė tė ēmuara tė kombit shqiptar.

Shkollėn shqipe, institucionet fetare, duhet ta lėnė tė qetė. Shkolla duhet ta zhvillojė veprimtarinė e vet nė bazė tė ligjit dhe Kushtetutės sė vendit. Ne nuk do tė pėrzihemi nė institucionet fetare as nė shkollat qė mban BIK-u. Njėkohėsisht do tė kundėrshtojmė me forcė ēdo pėrzierje tė institucioneve fetare nė punėt e shkollave publike. Nė kėtė kundėrshtim bie futja e mėsimit fetar nė shkollat publike dhe bartja e shamisė, ferexhesė ose veshjet tjera qė kanė karakter religjioz. Nė kėtė pikė jemi tė vendosur dhe tė pathyeshėm. Mė qė nuk duam tė biem ndesh me organet tona shtetėrore, ua tėrheqim vėrejtjen me kohė sė mėsimi fetarė nė shkollat tona ėshtė i papranueshėm

Nėse vendos dikush ta ndėrrojė Ligjin mbi arsimin parauniversitar, nė radhė tė parė duhet tė pyetėn mėsimdhėnėsit shqiptarė, sė paku nė shenj respekti pėr sakrificėn shekullore dhe mundin qė kanė dhėnė pėr arsimin e popullit tonė.

Duke besuar nė mirėkuptim dhe duke pasur bindjen se organet tona shtetėrore, legjislative dhe ekzekutive, e kuptojnė drejt kėrkesėn tonė, si kėrkesė nė funksion tė pėrparimit, edukimit dhe arsimimit tė popullit tonė, patėm nderin dhe guximin qė t`ju drejtohemi me kėtė deklaratė.

Shpresojmė se kryetari dhe deputet e Kuvendit tė Kosovės nuk do tė bien pre e shantazheve ideologjike islamiste pėr hapjen e debatit lidhur me futjen e mėsimit fetar nė shkollat tona.

Po ashtu shpresojmė sė MASHT-i do tė jetė nė krye tė detyrės pėr ruajtjen e dinjitetit tė shkollės sonė dhe mėsimdhėnėsve tė Republikės sė Kosovės.

I thėrrasim mėsimdhėnėsit e gjithė Kosovės, prindėrit e nxėnėsve tanė dhe tė gjitha forcat pėrparimtare tė vendit tonė, qė tė na pėrkrahin nėse e konsiderojnė tė drejtė kėrkesėn tonė”, thuhet nė fund tė kėtij njoftimi tė dėrguar nga Kėshilli i Arsimtarėve tė gjimnazit “Sami Frashėri”, e cila i ėshtė dėrguar edhe kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, grupeve parlamentare, Komisionit pėr arsim tė Kuvendit, MASHT-it dhe Departamentit tė Arsimit tė KK tė Prishtinėsme vjen keq qe ende nuk e keni kuptue qe jeni veq 10% qe po vraponi e po djersitni e po bahni hor para popullit nejse per qe jeni bae hor ju se keni gajle veq me arrijt qellimin

binduni qe veq 10% JENI ska ma shum po e sHfrytzoni rastin qe kosova ende nuk po mundet me funksionue si shtet duke has ne pengesa nga anmiqt shekullor SERRB edhe TURQ edhe nga do shpirt shitun siq je ti oo tarak e i kie edhe do shkok ktu ne forumin DARDANIA .DE

Monna.B
27-08-11, 22:10
Guri i Madh, nuk e di pse thua 10% kur me shume se 90% Kosova ka fene islame?

the godfather
27-08-11, 22:44
Spo di qysh me thon arsimtaret e Sami Frasherit apo kumunistet e Sami Frasherit pfffffff nuk ka zgjidhje duhet kjo ceshtje te vendoset me referendum ska nevoj kta komunistat mi pyt a jeni pro a po kunder.

Kta kumunistat (arsimtaret) i mesojne femijet qe e kan prejardhjen nga majmuni e per ata cdo vit vriten e plagosen shum djem e vajza tona ne shkolla sepse i kan gjestet e majmunit.
Nese nuk hyn lenda fetare ne shkolla atehere vaj halli per nxenesit perseri do te ket vrasje e "ferrka" duke ia bashkangjitur drogen e alkoolin,apo duhet qe ne cdo shkolle ta vendosim nje postbllok te policis hehehe koha do ta tregoj o misionaret e vatikanit mos tua nin.

Guri i madh
27-08-11, 22:47
Spo di qysh me thon arsimtaret e Sami Frasherit apo kumunistet e Sami Frasherit pfffffff nuk ka zgjidhje duhet kjo ceshtje te vendoset me referendum ska nevoj kta komunistat mi pyt a jeni pro a po kunder.

Kta kumunistat (arsimtaret) i mesojne femijet qe e kan prejardhjen nga majmuni e per ata cdo vit vriten e plagosen shum djem e vajza tona ne shkolla sepse i kan gjestet e majmunit.
Nese nuk hyn lenda fetare ne shkolla atehere vaj halli per nxenesit perseri do te ket vrasje e "ferrka" duke ia bashkangjitur drogen e alkoolin,apo duhet qe ne cdo shkolle ta vendosim nje postbllok te policis hehehe koha do ta tregoj o misionaret e vatikanit mos tua nin.


po po kush nuk esht me juve esht komunist askush me nuk frigohet nga kto etiketime tuajat qe me ndrrue qendrimin jeni nji minoritet prej 10%

KENI TE DREJT ME KERKUE VENDE TE REZERVURA NE KUVENDIN E KOSOVES

premium
28-08-11, 00:18
ALLAHU kur don me fundos njė vend apo shtet , e udhėzon nė kryesi tė udhėheqin njerėzit tė kalbur nga ndjenjat shpirtėrore .

Alima
28-08-11, 00:49
po po kush nuk esht me juve esht komunist askush me nuk frigohet nga kto etiketime tuajat qe me ndrrue qendrimin jeni nji minoritet prej 10%

KENI TE DREJT ME KERKUE VENDE TE REZERVURA NE KUVENDIN E KOSOVES...


po, po ....kush nuk eshte me ju komunistet eshte antikombetar , arab , taliban , etj etj ...


edhe naj dite kush shqype s'do me met http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif!!!


...edhe perkry nostalgjise tuaj per komunizmin , me keqardhje te deftoi : - s' ka ma , u hargjite , e pate puna e komunizmit ....

the godfather
28-08-11, 03:23
po po kush nuk esht me juve esht komunist askush me nuk frigohet nga kto etiketime tuajat qe me ndrrue qendrimin jeni nji minoritet prej 10%

KENI TE DREJT ME KERKUE VENDE TE REZERVURA NE KUVENDIN E KOSOVES


Po si jo minoritet jemi mos ta nin shoki hajt shyqyr qe ski en dor kugjo ti hiq se na kishe fshi prej faqes se dheut po je veq nje mikrrob o shoqris kosovare dhe nje patriot me bateria po ska gajle se ty qita profat qe jon qu kunder lendes fetare te kan msu se e ki prejardhje prej majmuni e ta ka dhon Zoti me hi en kit forum e mu sill si majmun,kishe patriot po te kishe veq pak patriotizem ishe sill ndryshe por do do si ti veq i sjellin dem Kombit duke shti perqarje.

taraku-1
28-08-11, 03:44
A ket kush te shefqa sonte ej...?

profat ok, po ani edhe kleqkat do far rrospesh do far gjarijash kishe intellektualle tu kosoves, do far puffarnicash qe rrijn veq tu i ndrrue zyret prej njanit tek tjetri... e kishe na intellektualle e patriote ...tu i ndrrue nderkombtart posht e perjet... kan apelue te Jakup Krasniqi..., edhe nje fushat e orkestrume nga kumunizmi... si dhe nga kisha katolike e Kosoves... ne perpjekje per ndalimin e lendes fetare ne shkolla si dhe shamis e xhamis.

Kreut te kishes ja perkujtoj se ne gjitha vendet evropiane me kushtetut mbrohen dhe garantohen te drejtat dhe lirit e secilit.... si dhe aplikohet lenda fetare ne shkolla...(mbasi ju po doni me qen identik proevropian) pse ateher me bo perjashtim Kosova ..kur ju po synoni Kosoven ta intergroni ne BE...dhe njejten kohe ne kete kontekst doni te beni perjashtim sepse kjo nuk ju konvenon ne qellimet e juaja. Sepse po te ishin shumice e krishtere popullsia ju nuk do te kundershtonit por fal Zotit ershte e kunderta dhe ju mejher merrni masa per parandalimin e lendes fetare me u aplikue ne shkollat e Kosoves.
Mirpo me rahmetin e Allahut puna ka me u krye... deshte ti apo nuk deshte apo disa individ te caktuar..., populli vendos.

Guri i madh
28-08-11, 05:53
Gratė intelektuale kundėr fesė nė shkolla


27-08-2011 17:42 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/1/2/32890/grate-intelektuale-kunder-fese-ne-shkolla/#) (http://www.zeri.info/artikulli/1/2/32890/grate-intelektuale-kunder-fese-ne-shkolla/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/1/2/32890/grate-intelektuale-kunder-fese-ne-shkolla/#"]

Njė grup i grave intelektuale dhe aktivistet pėr tė Drejtat e Grave tė Kosovės i kanė dėrguar njė letėr-peticion kryeparlamentarit Jakup Krasniqi dhe tė gjithė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, me anė tė sė cilės kundėrshtojnė modifikimin e Ligjit pėr Arsimin Parauniversitar, sipas tė cilit do tė lejohej pėrdorimi i shamive nė shkolla si dhe futja e lėndės sė Edukatės Fetare dhe Morale nė plan-programet mėsimore.
Gratė intelektuale dhe aktiviste, dy propozim amendamente tė mbėshtetura nga 27 deputetė tė Kuvendit tė Kosovės, pėr modifikimin e nenit 3, paragrafi 7 tė Ligjit pėr Arsimin Parauniversitar, si dhe pėr shtimin e njė paragrafi tė ri nė nenin 3 tė kėtij ligji, e shohin si tė karakterit fetar si dhe si ndėrhyrje tė fesė nėpėr shkolla.
“Duke u nisur nga fakti se Kosova ėshtė shtet laik i definuar me Kushtetutė si dhe duke marrė parasysh se kombi shqiptar me tri religjione ėshtė mbajtur unik duke i dhėnė rėndėsi kombit para fesė, ne intelektualet dhe aktivistet pėr tė drejtat e grave kėrkojmė nga ju si pėrfaqėsues tė popullit qė t`i mbroni me vendosmėri vlerat shtetėrore dhe kombėtare duke votuar kundėr amendamenteve tė propozuara”, thuhet nė letėr-peticion.
Pėr mė tepėr, siē theksohet mė tej, “ne konsiderojmė se legjislacioni nė fuqi i Republikės se Kosovės garanton te gjitha liritė fetare sipas standardeve evropiane, prandaj nuk ka nevoje tė ndryshohet”.
“Mbetemi tė bindura se Kuvendi i Kosovės do tė dalė nė mbrojtje tė vlerave tona shtetėrore, kombėtare e demokratike, ashtu siē i kemi mbrojtur edhe nė sfida mė tė rėnda”, thuhet nė fund tė letėr-peticionit.
Letra ėshtė nėnshkruar nga 53 gratė intelektuale dhe aktivistet pėr tė Drejtat e Grave tė Kosovės (radhitja e emrave sipas alfabetit: Alberta Troni, Alije Zogaj, Alba Loxha, Arjeta Emra, Advije Morina, Afėrdita Saraqini – Kelmendi, Argjentina Grazhdani, Afėrdita Rushiti, Arjeta Rexha, Bylgjyzare Muharremi, Besa Luzha, Besa Shehu, Besa Ilazi, Besa Shkodra, Blerina Leka, Brikenda Rexhepi, Drita Gunga, Gjoksere Rizvanolli, Edi Shukriu, Elife Krasniqi, Edita Tahiri, Emine Bakalli, Engjellushe Morina, Exhlale Dobruna-Salihu, Florije Shunjaku, Hasnije Ilazi, Igballe Rogova, Ilirjana Loxha-Basha, Kumrije Hoxha, Lejla Pula, Luljeta Vuniqi, Luljeta Demolli, Lule Krasniqi, Mirlinda Kusari, Myfide Cecelia, Naxhie Buqinca, Nafije Latifi, Resmije Kryeziu, Sanije Gashi, Sevdie Ahmeti, Safete Rogova, Sibel Halimi, Shqipe Breznica, Teuta Berisha, Valdete Perolli, Vjosa Dobruna, Vjosa Mullatahiri, Vlora Qitaku, Vlora Baruti, Valdete Idrizi, Xheraldina Cernabregu, Xheraldina Buqinca-Vula, Zana Rudi. /Zėri/

Makresh
28-08-11, 11:37
Kurse gjimnazistet e shkollave kosovare, kerkojn futjen e kultures fetare neper shkolla (shiqo kerkesen e gjimnazisteve t'Vushtrris).


I eshte ardhur fundi Ateizmit edhe ne Kosove !

taraku-1
28-08-11, 11:55
Kurse gjimnazistet e shkollave kosovare, kerkojn futjen e kultures fetare neper shkolla (shiqo kerkesen e gjimnazisteve t'Vushtrris).


I eshte ardhur fundi Ateizmit edhe ne Kosove !

Per Mitrovic, vushtrri , llap, gallap,anamorave , e kaqanik e ferizaj edhe ne vet pr.. ka kerkesa . por vertet eshte me te ardh gjynah prej ktyre pak njerzve qe i ka betonue ne tru kumunizmi....
Brezi Kufitar apo vendet qe kufizohen me malin e zi,shqiperin (perjashtim te pz ) kto mundem me kundershtue ma konkretisht qyteti i pejes me rethin e istogut(malin e zi qe kufizohen) mundet me pas ndikim Kisha katolike dhe kumunizmi .

Se ne qytetet shumice qe jan edhe me rrethine...mbrenda 10 viteve gjithqka ka me kan ne vi..mbrenda natyrshmeris.


Artist, Nuk ka martue Muhamedsi s.a.v.s vajz nent vjeqare se ju ushqeheni vetem me qato sene se diqka tjeter skeni sepse edhe me dasht smuj gjeni sepse feja eshte e paster jeta dhe vepra e Muhamedit s.a.v.s eshte e paster...,por merreni me mendime boshe edhe me mujt me gjet diqka..., por edhe nese e ka martue vajzen nent vjeqare , profesorat edhe profesoreshat e Gjimnazit Naim frasheri nuk po e ndjekin rrugen e tij, sepse Muhamedi s.a.v.s e ka marr edhe e ka bere grua te veten e ka qu ne shtepi... e ska bo prostitucion neper shkolla e puff...,

Guri i madh
28-08-11, 14:37
Kurse gjimnazistet e shkollave kosovare, kerkojn futjen e kultures fetare neper shkolla (shiqo kerkesen e gjimnazisteve t'Vushtrris).


I eshte ardhur fundi Ateizmit edhe ne Kosove !


po pse po rreni kur nje gje te till nuk e konfirmon drejtoria e arsimit te vushtrris

qe po e pysim qerim selimin esht minister per arsom shkenc e kultur ne ket komun mos rreni hava

une ket nuk e votoj per do tjera arsye se sa i perket te feja e religjioni kan qendrime kombtare


ju po mendoni se kjo komun e ka intelegjencen e tarakut jo jo kjo komun ka ka lufte kunder shkavit po edhe kunder turkut

mos harroni se esht njera nder komunat e rralla te kosoves qe e ka muzeun regjional kjo komun ka albanolog istoran qe jan te njofshem ne ter kombin shqiptar

taraku-1
28-08-11, 15:26
po pse po rreni kur nje gje te till nuk e konfirmon drejtoria e arsimit te vushtrris

qe po e pysim qerim selimin esht minister per arsom shkenc e kultur ne ket komun mos rreni hava

une ket nuk e votoj per do tjera arsye se sa i perket te feja e religjioni kan qendrime kombtare


ju po mendoni se kjo komun e ka intelegjencen e tarakut jo jo kjo komun ka ka lufte kunder shkavit po edhe kunder turkut

mos harroni se esht njera nder komunat e rralla te kosoves qe e ka muzeun regjional kjo komun ka albanolog istoran qe jan te njofshem ne ter kombin shqiptar

Ashtu sikur vushtrria ka me u bo edhe prishtina kryeqyteti i Kosoves...., edhe njerzit ne kumun qe punojn falin namaz ne mos pes vaktet xhuman gjithsesi
Allahu te udhzoft se me vjen keq me te thene, po ti je minioritet ne Vushtrri..ose me thene jan shume pak vet si ti me i njeh en gishta...,Hyn fol keq per fe ne kumun aty ku punojn te tregojn seri valla ki me met pa ndreq dokument....

Ec me islamin nese don nje jete te lumtur e pa brenga... keshtu po thot Allahu dhe i derguari i Tij, Muhamedi s.a.v.s (kete transmetim e ka percjell Premium ) hahah
Qysh i vjen inati ktina... a qitash me ja kqyr ne familje... thmija e tina kan nis me u fal e me bo namaz e ky me mend lun....

Shembullin e vushtrris duhet me ndjek edhe Naim Ternava edhe kryesia e BIK ...Prijsi fetar i ka votat e banorve te vushtrris..., kush po don me konkurue per kryetar kumune,apo ne asamblen kumunale... si deputet, ama plan programin... tja lshojm nje sy... qitu mire etu mire qetu keq...e korigjon edhe i thot nese e man kete vi i ki voten nese jo.. ik prej zyrje e xhamije...po elham edhe stafi kumunes falet e bon namaz edhe konsulltohen me xhemat se jan nga vet gjiri i popullit..., ama duhet ende permirsime....

Guri i madh
28-08-11, 17:30
Ashtu sikur vushtrria ka me u bo edhe prishtina kryeqyteti i Kosoves...., edhe njerzit ne kumun qe punojn falin namaz ne mos pes vaktet xhuman gjithsesi
Allahu te udhzoft se me vjen keq me te thene, po ti je minioritet ne Vushtrri..ose me thene jan shume pak vet si ti me i njeh en gishta...,Hyn fol keq per fe ne kumun aty ku punojn te tregojn seri valla ki me met pa ndreq dokument....

Ec me islamin nese don nje jete te lumtur e pa brenga... keshtu po thot Allahu dhe i derguari i Tij, Muhamedi s.a.v.s (kete transmetim e ka percjell Premium ) hahah
Qysh i vjen inati ktina... a qitash me ja kqyr ne familje... thmija e tina kan nis me u fal e me bo namaz e ky me mend lun....

Shembullin e vushtrris duhet me ndjek edhe Naim Ternava edhe kryesia e BIK ...Prijsi fetar i ka votat e banorve te vushtrris..., kush po don me konkurue per kryetar kumune,apo ne asamblen kumunale... si deputet, ama plan programin... tja lshojm nje sy... qitu mire etu mire qetu keq...e korigjon edhe i thot nese e man kete vi i ki voten nese jo.. ik prej zyrje e xhamije...po elham edhe stafi kumunes falet e bon namaz edhe konsulltohen me xhemat se jan nga vet gjiri i popullit..., ama duhet ende permirsime....


pse qka u ba ne vushtrri oo taraku i kapzave ti je ka sheh andrra ne pik te dites

mos e merr shembull krejt komunen me nji dy mikullofc qe jan bae vehabista

komuna e vushtrris nuk perbahet nga do turqisht folsa edhe nga do qe kan perfitue nga ndihmat e shemtura arabe

une prap po e ceku ju jeni nji 10 % shpirt shitur e aspak ma shum

ti personalisht je kah te fryn era te pornografia i shtin hunt te partitit politike i shtin hunt aty ku kie perfitime matriale

sa i perket botes shpirtrore ti je pa ndjenja po tash per momentin ne rrethin e mitrovices per me i fitue 300 n ose 350 € duhet me ju sherbye organizatave vehabiste

edhe ata nuk e punsojn se cilin i punsojn disa qe munden me pas ndikim me e perfitue masen e gjer popullore

ju nuk i keni kto cilsi se veq dy or me nejt me ty ti tregin se je i pa vendosur edhe i pa ideologji edhe shpejt zbulohesh

po kerkoe fatin pasi qe si azyl kerkus nuk ke mujt me i realizue andrrat tuja provoe me organizatat arabe vehabiste

Shpat
28-08-11, 18:08
Nuk ka kuptim feja ne shkolla. Kush do te mesoj per fene le t'a beje kete ne familje secili/ose neper shkolla fetare apo ne xhami. Shkolla eshte istitucion laik ku duhet mesuar gjerat qe jane te perbashketa per te gjithe njerezit, pa dallim feje, krahine apo ideje !
Mos te ndhen dhe perqahen edhe ketu femijet.Le te mesohet histori fetare nga arsimtar te historise.

Feja eshte dicka personale qe cdo njeri e ndjek sipas mendimit te vet, kur do e si do!

taraku-1
28-08-11, 18:11
Kuesh qysh jeni a jeni mire, Allahu te udhzoft... jo 10 % po 110% kuesh jem
Doku kah prishtina kuesh hahaha
Ku po ki qef me tu vizatue meqe e ke fjalen per azil...(ti e din mire qe te kam tregue kujt i kam sherbyeee prinderve te mi qe kan vdek ne doren time dyt,qysh po menon ti me nga mar rrospijave e mas lluksi e prindrit mi lan mas dore siq po bojn sot a, voziti kerr me tabela sweden,shtepi po shkollim jem kah shkollhmi e shendet e iman, po veq islamin qe e kam sta ndrroj me krejt dynjan.. )

Kuesh une jam i gjithanshem edhe i vendosur...,mas pakti jam matrialist... kueeeesh

Allahu te lasht shnosh per kumunizem Allahu sabrin e gajretin hahaah se po me emer te Zotit edhe lenda fetare edhe xhamia edhe shamia gjitha.. kan me kan te realizume

doku prej pr kuesh doku ...

Vushtrrria edhe Mitrovica jan meka edhe medina e Kosoves hhahahaha mpuq ki Kueeeesh minioritet je ne forum minioritet je ne vushtrri hahahahahah Allahu te udhzoft.

Besi:)
28-08-11, 18:17
Lenda Fetare po kerkohet prej shumices ne Kosovė ashtu siq ėshtė kerku ne perendim lenda krishtere edhe perendimi ėshtė shtet Demokratik po ka plotesu deshiren e shumices. Shpresoj se kjo lende dot jet vetem nese nxensit kan deshir qe nese ka ndonjė nxenes te feve tjera qe mos tjen te obliguar te jen ne ket ore mesimi..!!!

Shpat
28-08-11, 18:19
Kuesh qysh jeni a jeni mire, Allahu te udhzoft... jo 10 % po 110% kuesh jem
Doku kah prishtina kuesh hahaha
Ku po ki qef me tu vizatue meqe e ke fjalen per azil...(ti e din mire qe te kam tregue kujt i kam sherbyeee prinderve te mi qe kan vdek ne doren time dyt,qysh po menon ti me nga mar rrospijave e mas lluksi e prindrit mi lan mas dore siq po bojn sot a, voziti kerr me tabela sweden,shtepi po shkollim jem kah shkollhmi e shendet e iman, po veq islamin qe e kam sta ndrroj me krejt dynjan.. )

Kuesh une jam i gjithanshem edhe i vendosur...,mas pakti jam matrialist... kueeeesh

Allahu te lasht shnosh per kumunizem Allahu sabrin e gajretin hahaah se po me emer te Zotit edhe lenda fetare edhe xhamia edhe shamia gjitha.. kan me kan te realizume

doku prej pr kuesh doku ...

Vushtrrria edhe Mitrovica jan meka edhe medina e Kosoves hhahahaha mpuq ki Kueeeesh minioritet je ne forum minioritet je ne vushtrri hahahahahah Allahu te udhzoft.

Je vizitu ma ferk te noj hogje o tarak ziu!

Guri i madh
28-08-11, 18:48
Je vizitu ma ferk te noj hogje o tarak ziu!


O TARAKU e ka nji qellim veq me u publikue dikund qe po i prin naj faqje te zez apo veq me u njoft ma larg se lagj,ja e tij

ky nuk ka qellim cak apo ideologji ehhh veq me than dikush qishtu tha taraki se qka ka than nuk esht me rendsi

e-uritura
28-08-11, 20:03
Rreptesisht duhet me ua ndalu vehabisteve, ani "edukimin fetar". Behu njeri njehere o shqiptar tru-shperlare!

Alima
28-08-11, 20:49
Je vizitu ma ferk te noj hogje o tarak ziu!


...

Kete vizit ta preferoi urgjentisht ty & CO !!!


.

Guri i madh
28-08-11, 21:08
Kuvendit i shkojnė kėrkesa kundėr shamisė nė shkolla dhe kundėr lėndės fetare

http://koha.net/repository/images/28reagime_2808110844_1.jpg

Publikuar: 28.08.2011 - 08:45Prishtinė, 28 gusht – Kryeparlamentarit Jakup Krasniqi i janė adresuar dy shkresa, me tė cilat ėshtė kėrkuar qė nė Ligjin pėr arsimin parauniversitar tė mos inkorporohen dy propozimamendamente tė karakterit fetar qė synojnė legalizimin e pėrdorimit tė shamive nė shkolla, si dhe futjen e lėndės sė edukatės fetare dhe morale nė planprogramet mėsimore, shkruan sot gazeta Koha Ditore.

Kėrkesat kanė rrjedhur nga “Gratė intelektuale dhe aktivistet pėr tė drejtat e grave tė Kosovės”, nė tė cilėn janė listuar 53 emra, si dhe nga Kėshilli i arsimtarėve tė gjimnazit “Sami Frashėri” tė Prishtinės, nė tė cilėn nuk janė vėnė emra.

Nė tė parėn thuhet se “duke u nisur nga fakti se Kosova ėshtė shtet laik i definuar me Kushtetutė, si dhe duke marrė parasysh se kombi shqiptar me tri religjione ėshtė mbajtur unik duke i dhėnė rėndėsi kombit para fesė, ne intelektualet dhe aktivistet pėr tė drejtat e grave kėrkojmė nga ju si pėrfaqėsues tė popullit qė t`i mbroni me vendosmėri vlerat shtetėrore dhe kombėtare duke votuar kundėr amendamenteve tė propozuara”.

“Ne konsiderojmė se legjislacioni nė fuqi i Republikės se Kosovės garanton tė gjitha liritė fetare sipas standardeve evropiane, prandaj nuk ka nevojė tė ndryshohet”, thuhet nė kėtė shkresė. “Mbetemi tė bindura se Kuvendi i Kosovės do tė dalė nė mbrojtje tė vlerave tona shtetėrore, kombėtare e demokratike, ashtu siē i kemi mbrojtur edhe nė sfida mė tė rėnda”.

Shkresa e gjimnazit “Sami Frashėri” i referohet njė mbledhjeje tė arsimtarėve, nė tė cilėn thuhet tė jetė marrė qėndrimi. Nė tė shprehet shqetėsimi lidhur me “tendencėn e BIK-ut dhe disa grupeve ekstremiste islamike, tė cilėt po tentojnė qė ta fusin nė shkollat shqipe lėndėn e fesė islame”, si dhe “bartjen e shamisė religjioze”.

“Shkollat publike kanė karakter laik dhe kėshtu duhet ta kenė. Jemi kundėr ngjyrimit politik a fetar tė shkollės publike. Jemi nė pėrpjekje tė reformimit tė vazhdueshėm tė shkollės sonė dhe nė pėrpjekje tė ngritjes sė cilėsisė nė mėsim, gjė tė cilėn e kemi detyrė tė shtruar para vetes, detyrė profesionale, morale dhe patriotike”, thuhet nė kėtė deklaratė, qė nė redaksi e ka sjellė mėsimdhėnėsi Hamdi Thaēi. “Futja e lėndės fetare nė shkollat tona, si kėrkesė e shtruar nga BIK-u, paraqet kėrkesėn e ultra islamistėve, tė cilėt janė kundėrshtarė tė tė gjitha formave demokratike tė veprimit dhe janė tė kundėrshtuar kudo nė botėn demokratike dhe pėrparimtare”.

Gazeta ka raportuar javėn e shkuar se tri grupe parlamentare kanė propozuar amendamente pėr ndryshime tė neneve tė Ligjit pėr arsimin parauniversitar, me tė cilat do tė lejoheshin nxėnėset tė bartnin shami edhe gjatė procesit tė mėsimit nė shkolla, si dhe do tė bėhej pjesė e kurrikulit tė shkollimit parauniversitar edhe lėnda “Edukata fetare dhe morale”.

“Koha Ditore” ka siguruar dy propozimamendamente tė mbėshtetura nga 27 deputetė, pėr modifikimin e nenit 3, paragrafi 7 tė Ligjit pėr arsimin parauniversitar, si dhe pėr shtimin e njė paragrafi tė ri nė nenin 3 tė kėtij ligji. Kėta deputetė janė tė tri grupeve parlamentare – Koalicionit pėr Kosovė tė Re, Partisė sė Pavarur Liberale dhe Grupit 6+.

Bazuar nė kėtė propozim, neni 3, paragrafi 7, ndryshohet, plotėsohet dhe riformulohet nė tėrėsi, si nė vijim: “Institucionet shkollore publike dhe private, duhet tė pėrmbahen nga ēdo lloj i diskriminimit fetar apo etnik si dhe pėrhapja e urrejtjes ndėrfetare e etnike”.

Nė arsyetimin e amendamentit thuhet se ky qė ėshtė propozuar afirmon politikat e mos diskriminimit dhe pengon pėrhapjen e urrejtjes.

Ndėrkaq, paragrafi i ri i nenit tė tretė ka kėtė pėrmbajtje: “Institucionet shkollore, publike dhe private, i japin rėndėsi tė veēantė komponentit edukativ tė procesit mėsimor nėpėrmjet zbatimit tė lėndės ‘Edukata fetare dhe morale’, si lėndė fakultative (joobliguese), nė pajtim me standardet dhe praktikat mė tė mira tė shteteve tė bashkėsisė evropiane”.

Tri grupet parlamentare qė kanė propozuar ndryshimet, e nė tė cilat ka deputetė gati nga tė gjitha komunitetet qė jetojnė nė Kosovė, kanė konsideruar se tani ėshtė koha qė tė avancohen mundėsitė dhe liritė e grupeve tė ndryshme tė qytetarėve tė Kosovės nga tė gjitha komunitetet etnike dhe fetare nė pajtim me standardet dhe praktikat evropiane. Nė arsyetim kanė thėnė se kėrkesa e tyre bazohet nė praktikat evropiane ku shumica e shteteve nė bashkėsinė evropiane e aplikojnė lėndėn e “Edukimit fetar”, nė pėrjashtim tė dy apo tri shteteve.

Deri mė tash nuk ka pasur lėndė fetare nė shkollat e Kosovės, pėrjashtuar ato tė sistemit paralel serb. Ndėrkaq, prej dy vjetėsh nuk u ėshtė lejuar tė vijojnė mėsimin nė shkolla publike nxėnėsve qė kanė refuzuar tė heqin shamitė gjatė orarit tė mėsimit.

Koalicioni pėr Kosovė tė Rr, pjesė e tė cilit ka qenė edhe Partia e Drejtėsisė, nė fushatėn elektorale pėr zgjedhjet e fundit kishte dhėnė premtimin pėr inkorporimin nė kurrikulė tė lėndės fetare dhe pėr mundėsinė qė do t’ua krijonte vajzave nė ndjekjen e shkollimit, pavarėsisht nėse ato refuzojnė tė zbulojnė kokėn.

Alima
28-08-11, 21:12
...

mos past fol jerum !!!

Lėnda fetare do tė mėsohet vitin e ardhshėm


Kryetari i Bashkėsisė Islame tė Kosovės myftiu Naim Ternava, ka thėnė se lėnda fetare nėpėr shkollat e vendit do tė fillojė tė mėsohet nė shtatorin e vitit tė ardhshėm
Ai kėtė deklaratė e bėri gjatė hutbes sė namazit tė xhumasė nė xhaminė e lagjes “Dardania”.
Ai tha se popullsia e Kosovės ėshtė shumicė absolute dhe lėnda fetare do tė mėsohet nėpėr shkolla, sepse qytetarėt shumicė janė qė vendosin pėr kėtė ēėshtje. Por ai ftoi xhematin qė pėr ēdo iniciativė tė presin kėshillat e imamėve dhe Bashkėsisė Islame tė Kosovės.
Myftiu Ternava para xhematit tė kėsaj xhamie foli edhe pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe. “Xhamia e madhe do tė ndėrtohet, dhe do tė ndėrtohet kėtu afėr jush”, tha Ternava, duke lėnė tė kuptohet se njė nga lokacionet e mundshme ku mund tė ndėrtohet xhamia e madhe ėshtė lagjja “Dardania”.
Ai tha se duke marrė parasysh shtimin e qytetarėve tė vendit qė falin namaz ėshtė e nevojshme qė tė ndėrtohen edhe disa xhami, nė mėnyrė qė besimtarėve t’iu ofrohet hapėsirė e mjaftueshme pėr tu falur.
“Gjithashtu do tė ndėrtohen edhe 10 xhami tė tjera, sepse besimtarėt kanė nevojė pėr kėto xhami. Unė duke hyrė nė kėtė xhami i pash besimtarėt duke pritur pėr t’u falur jashtė xhamisė nė kėtė diell pėrcėllues. Nuk ėshtė e drejtė qė nė ditėt e sotme xhemati jonė tė falėt nė kėtė temperaturė tė nxehtė apo dimrit nė temperaturė nėn zero, prandaj ndėrtimi edhe i disa xhamive ėshtė i nevojshėm dhe Bashkėsia Islame e Kosovės ėshtė duke u angazhuar pėr kėtė ēėshtje”, tha ndėr tė tjera myftiu Ternava.
.

Guri i madh
28-08-11, 21:15
AAK kundėr edukimit fetar nė shkolla

http://koha.net/repository/images/28-kunder_2808111814_1.jpg

Publikuar: 28.08.2011 - 18:16Prishtinė, 28 gusht - Radhėve tė atyre qė kundėrshtojnė edukimin fetar nė shkolla publike u ėshtė shtuar edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Ky subjekt politik vlerėson se kjo ēėshtje e ngritur ėshtė njė insistim ekstrem.

Sekretari i Pėrgjithshėm i AAK-sė, Burim Ramadani, nė njė bisedė pėr Indeksonline, ka paralajmėruar kundėrshtimin e subjektit tė tij pėr kėtė ēėshtje.

“Ne konsiderojmė se duhet tė ndėrtohet konsensusi i plotė kombėtar pėr ēėshtjen e tillė dhe derisa nuk ka konsensus tė tillė ne do tė votojmė kundėr amendamentit qė lejon edukimin fetar nė shkolla publike”, ka thėnė Ramadani.

Sipas tij, insistimi i kėtillė ekstrem i njė grupi tė besimtarėve islamė ėshtė vėrtetė shqetėsues, pėr shkak tė qėndrimeve fundamentaliste tė tyre ndaj vlerave kryesore tė kombit shqiptar, sikurse ėshtė Gjergj Kastrioti apo Nėna Terezė.

“U bėj thirrje tė gjithė kėtyre ekstremistėve qė tė mos pėrdorin metoda kėrcėnuese pėr tė arritur qėllimet e tyre, sepse kjo jo vetėm qė ėshtė e papranueshme, por edhe nuk do tė tolerohet. Mos tė harrojnė kėta njerėz se Shkolla e Parė Shqipe ėshtė themeluar nga Pandeli Sotiri, dhe kjo ėshtė njė dėshmi e fuqishme pėr unitetin kombėtar shqiptar pavarėsisht pėrkatėsisė fetare”, ka thėnė Ramadani.

Alima
28-08-11, 21:26
AAK kundėr edukimit fetar nė shkolla

http://koha.net/repository/images/28-kunder_2808111814_1.jpg

Publikuar: 28.08.2011 - 18:16Prishtinė, 28 gusht - Radhėve tė atyre qė kundėrshtojnė edukimin fetar nė shkolla publike u ėshtė shtuar edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Ky subjekt politik vlerėson se kjo ēėshtje e ngritur ėshtė njė insistim ekstrem.

Sekretari i Pėrgjithshėm i AAK-sė, Burim Ramadani, nė njė bisedė pėr Indeksonline, ka paralajmėruar kundėrshtimin e subjektit tė tij pėr kėtė ēėshtje.

“Ne konsiderojmė se duhet tė ndėrtohet konsensusi i plotė kombėtar pėr ēėshtjen e tillė dhe derisa nuk ka konsensus tė tillė ne do tė votojmė kundėr amendamentit qė lejon edukimin fetar nė shkolla publike”, ka thėnė Ramadani.

Sipas tij, insistimi i kėtillė ekstrem i njė grupi tė besimtarėve islamė ėshtė vėrtetė shqetėsues, pėr shkak tė qėndrimeve fundamentaliste tė tyre ndaj vlerave kryesore tė kombit shqiptar, sikurse ėshtė Gjergj Kastrioti apo Nėna Terezė.

“U bėj thirrje tė gjithė kėtyre ekstremistėve qė tė mos pėrdorin metoda kėrcėnuese pėr tė arritur qėllimet e tyre, sepse kjo jo vetėm qė ėshtė e papranueshme, por edhe nuk do tė tolerohet. Mos tė harrojnė kėta njerėz se Shkolla e Parė Shqipe ėshtė themeluar nga Pandeli Sotiri, dhe kjo ėshtė njė dėshmi e fuqishme pėr unitetin kombėtar shqiptar pavarėsisht pėrkatėsisė fetare”, ka thėnė Ramadani.


...


paj kta far hajnash , normal qe jan kunder se u jete ne fyt hajnija mandej ...shume normal , a ?


vellezerit e atij ne den-hag Haradinajt , tuj ju qit firmave te medha haraq , ja qikaq milion euro ne dore , ja jau kallim krejt me magacina me biznes ... me pas fe e din e iman ...nuk bajn ashtu ....edhe me sundu sheriati , ndryshe ju knohet kojga ....per ata qe jo qe e dijn sa i mire eshte edukimi fatar ...gjunah tyben , gjunah !
" patriotat

.

taraku-1
28-08-11, 21:34
AAK kundėr edukimit fetar nė shkolla

http://koha.net/repository/images/28-kunder_2808111814_1.jpg

Publikuar: 28.08.2011 - 18:16Prishtinė, 28 gusht - Radhėve tė atyre qė kundėrshtojnė edukimin fetar nė shkolla publike u ėshtė shtuar edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Ky subjekt politik vlerėson se kjo ēėshtje e ngritur ėshtė njė insistim ekstrem.

Sekretari i Pėrgjithshėm i AAK-sė, Burim Ramadani, nė njė bisedė pėr Indeksonline, ka paralajmėruar kundėrshtimin e subjektit tė tij pėr kėtė ēėshtje.

“Ne konsiderojmė se duhet tė ndėrtohet konsensusi i plotė kombėtar pėr ēėshtjen e tillė dhe derisa nuk ka konsensus tė tillė ne do tė votojmė kundėr amendamentit qė lejon edukimin fetar nė shkolla publike”, ka thėnė Ramadani.

Sipas tij, insistimi i kėtillė ekstrem i njė grupi tė besimtarėve islamė ėshtė vėrtetė shqetėsues, pėr shkak tė qėndrimeve fundamentaliste tė tyre ndaj vlerave kryesore tė kombit shqiptar, sikurse ėshtė Gjergj Kastrioti apo Nėna Terezė.

“U bėj thirrje tė gjithė kėtyre ekstremistėve qė tė mos pėrdorin metoda kėrcėnuese pėr tė arritur qėllimet e tyre, sepse kjo jo vetėm qė ėshtė e papranueshme, por edhe nuk do tė tolerohet. Mos tė harrojnė kėta njerėz se Shkolla e Parė Shqipe ėshtė themeluar nga Pandeli Sotiri, dhe kjo ėshtė njė dėshmi e fuqishme pėr unitetin kombėtar shqiptar pavarėsisht pėrkatėsisė fetare”, ka thėnė Ramadani.

Po po e kam cek edhe ne njeren prej shkrimeve te mia, se ne cilat pjes te Kosoves mundet me pas ndikim kisha katolike.., kete e bejn edhe per perfitime politike me ndreq pozicionin, por perveq ne dukagjin deqan ma konkretisht edhe gjakoven qe e ka marr me pik zori kerkah tjeter ska shanc...Allahile o kumunista qysh jeni a po muj boni saber hiq, Allahu nihem se boll keq i keni punte...,mjer per juve qe ju jep Allahu ymer ma vone qka keni me pa me sy *per neve do te jete knaqsi0 per juve tmerr katastrof..., veq dasht Allahu ju udhzon deri ateher edhe ja u permirson zemrat,se nese mbeteni keshtu koha e ardheshme ka me kan denim per juve...Minioritet jeni ju....shyqyr se keni fuqin edhe nr e besimtarve sa ka musliman shqiptar, se me pas gjith kite nr..siq jem ne... kund xhuma as neper shtepija tona sna kishi lan me i fal... lere ma ne Xhamia....

Allahu sabrin ej... gajret Allahu don me ndryshue gjendjen veq duhet me u pajtue.

taraku-1
28-08-11, 21:40
Je vizitu ma ferk te noj hogje o tarak ziu!

fillimisht flm per rep, e din ti ku..., perndryshe dil blej harq per bajram merre listen qka te kan shkrue me ble...grat se bohet mire a.

Alima
28-08-11, 21:41
Po po e kam cek edhe ne njeren prej shkrimeve te mia, se ne cilat pjes te Kosoves mundet me pas ndikim kisha katolike.., kete e bejn edhe per perfitime politike me ndreq pozicionin, por perveq ne dukagjin deqan ma konkretisht edhe gjakoven qe e ka marr me pik zori kerkah tjeter ska shanc...Allahile o kumunista qysh jeni a po muj boni saber hiq, Allahu nihem se boll keq i keni punte...,mjer per juve qe ju jep Allahu ymer ma vone qka keni me pa me sy *per neve do te jete knaqsi0 per juve tmerr katastrof..., veq dasht Allahu ju udhzon deri ateher edhe ja u permirson zemrat,se nese mbeteni keshtu koha e ardheshme ka me kan denim per juve...Minioritet jeni ju....shyqyr se keni fuqin edhe nr e besimtarve sa ka musliman shqiptar, se me pas gjith kite nr..siq jem ne... kund xhuma as neper shtepija tona sna kishi lan me i fal... lere ma ne Xhamia....

Allahu sabrin ej... gajret Allahu don me ndryshue gjendjen veq duhet me u pajtue.


...ou , po ē'u ke dhone saber http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
.

taraku-1
28-08-11, 21:57
...ou , po ē'u ke dhone saber http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif
.

Bakllaven e pregadit edhe ma man renin ketu...se ma burr je ti edhe ma shum te nxo bes ty ne shume sene se do qesi far patriotash... me ty shume sene i kisah kry, armatim ilegal edhe e kisha minirat edhe pikat e shkijeve...e me kta veq piva me ju pague te kafja e sejdes edhe ne hotele diku a luften qe ta bojn..e krejt shqiprin e bashkojn kta...


Renin ketu ni sy bakllaven ni sy forumin per tolernac fetare

se ika te shefqet krasniqi Allahu u dasht ymer se i fort u qellue hahaha ishalla po plaaaaaas hahahahaha

Alima
28-08-11, 22:02
Bakllaven e pregadit edhe ma man renin ketu...se ma burr je ti edhe ma shum te nxo bes ty ne shume sene se do qesi far patriotash... me ty shume sene i kisah kry, armatim ilegal edhe e kisha minirat edhe pikat e shkijeve...e me kta veq piva me ju pague te kafja e sejdes edhe ne hotele diku a luften qe ta bojn..e krejt shqiprin e bashkojn kta...


Renin ketu ni sy bakllaven ni sy forumin per tolernac fetare

se ika te shefqet krasniqi Allahu u dasht ymer se i fort u qellue hahaha ishalla po plaaaaaas hahahahaha


...


aaa kta a , a i nive stupcat , tha :"- si i kom gjujt me kep , kan kujtu shkijet se jane bume " http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

dojn me rujt vatanin me prostitucion , cullakhane , drog , raki e shljivovica , " mashAllah u koft ....LOL ....tuj i shite te gjitha vlerat morale e kombetare ...edhe ne fund me u numru prej patrioteve !ani ani shko , Allahu te ruajt e te dahst ty e Shefqetin e krejt vellaznit e motrat musliman kudo qe jane ne bote , AMIN !!!.

gjini
28-08-11, 22:09
...


aaa kta a , a i nive stupcat , tha :"- si i kom gjujt me kep , kan kujtu shkijet se jane bume " http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

dojn me rujt vatanin me prostitucion , cullakhane , drog , raki e shljivovica , " mashAllah u koft ....LOL ....tuj i shite te gjitha vlerat morale e kombetare ...edhe ne fund me u numru prej patrioteve !ani ani shko , Allahu te ruajt e te dahst ty e Shefqetin e krejt vellaznit e motrat musliman kudo qe jane ne bote , AMIN !!!.
me duhet te kundershtoj ne ket shkrim se shum ma te pa moralshme po na dalin keto disa qe jan vesh se sa ato qe po dalin krejt normal. kan marr njerzit edhe video me keto vajzat e ndershme dhe po ndegjoj qe po i qesin neper forume erotike

gjini
28-08-11, 22:13
...


paj kta far hajnash , normal qe jan kunder se u jete ne fyt hajnija mandej ...shume normal , a ?


vellezerit e atij ne den-hag Haradinajt , tuj ju qit firmave te medha haraq , ja qikaq milion euro ne dore , ja jau kallim krejt me magacina me biznes ... me pas fe e din e iman ...nuk bajn ashtu ....edhe me sundu sheriati , ndryshe ju knohet kojga ....per ata qe jo qe e dijn sa i mire eshte edukimi fatar ...gjunah tyben , gjunah !
" patriotat

.

po don me na e nderrue rezhimin ti tash ne vend te ketre hajnave me na i prue mullahat me sundue si ne arabistan a???
oj qika me marifet ty zoti te dhasht rruge te drejt se shum keq e paske marr po prap ma mire me hajna e drogirash se me mullaha e at mut dreq te malllkuem sheritin

Alima
28-08-11, 22:21
me duhet te kundershtoj ne ket shkrim se shum ma te pa moralshme po na dalin keto disa qe jan vesh se sa ato qe po dalin krejt normal. kan marr njerzit edhe video me keto vajzat e ndershme dhe po ndegjoj qe po i qesin neper forume erotike...


eh ,


nese ka te tilla , ato jane te paguara sikur qe po thoni ju qe me pages po mbulohen !


jane te paguara nga ana juaj , qe te njellosin Islamin e paster si loti !


me dasht me ba asi sene , nuk mbulohet asnje femer , por qashtu nudo i grah sikur qe jane duke ja grahe , helaqet hore na banen !


.

Alima
28-08-11, 22:22
po don me na e nderrue rezhimin ti tash ne vend te ketre hajnave me na i prue mullahat me sundue si ne arabistan a???
oj qika me marifet ty zoti te dhasht rruge te drejt se shum keq e paske marr po prap ma mire me hajna e drogirash se me mullaha e at mut dreq te malllkuem sheritin


...

dallash je me ingjen , ...dallash !


LEXO , lexo shuuuuuuuu.....m lexo !


.

gjini
28-08-11, 22:25
Po a spo ju mjafton feja neper gjamija dhe neper rruge e sokaqe po po doni me na e mbjell kete fare virusi qe eshte ma i keq se sida edhe neper shkolla . dhe nje gje te kisha sigurue se ne ate shkolle ku mesohet feja femij imi aty skish mesue
kisha kerkue shkolla private dhe kurr femija ime skish shkue aty edhe me e dite qe skishte marr kurr mesin

Alima
28-08-11, 22:33
Po a spo ju mjafton feja neper gjamija dhe neper rruge e sokaqe po po doni me na e mbjell kete fare virusi qe eshte ma i keq se sida edhe neper shkolla . dhe nje gje te kisha sigurue se ne ate shkolle ku mesohet feja femij imi aty skish mesue
kisha kerkue shkolla private dhe kurr femija ime skish shkue aty edhe me e dite qe skishte marr kurr mesin


...

sikur te mjaftonte , do mjaftonte ....por uk po mjafton !qoi more ti ku te duash , por mos ma ceno te drejten ti qoi edhe une ku te dua , ēfar hamam ddemokracie a lirie po na ligjeron kesajde ti & CO !!!


i ke te drejtat tua ti , por edhe une !.

Naki
28-08-11, 23:22
Kombi dhe edukata fetare nė shkollat publike

Shpėrndaje (http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.kosovapress.com%2Fks %2Fbeta%2F%3Fcid%3D1%2C8%2C134192%22&src=sp)

28 gusht 2011 Koha: 23:32


Nexhmedin Spahiu

Sapo dola nga njė emision nė TV ORA NEWS nė Tiranė mora dhjetra telefonata tė miqėve tė mi tė cilėt mė pyetėn se kush na qenka Branko Merxhani?! Ata ishin befasuar me vleresimin tim pėr Branko Merxhanin (1894-1981) si pėr intelektualin shqiptar mė tė madh tė tė gjitha kohėrave. Shumica e kėtyre miqėve tė mi edhe pse njerėz qė lexojnė shumė ose nuk paskėshin dėgjuar kurrė pėr Brankon ose e kishin lexuar, por nuk u paskėsh bėrė shumė pėrshtypje.
Sot mu lajmėrua njėri nga ata qė e kish lexuar per sė dyti dhe mė tha qė paskam pasur shumė tė drejtė.

Branko Merxhani – intelektual i kalibrit botėror qė jetonte nė provincė

Ėshtė ironi e kohės qė Branko Merxhani jetonte dhe botonte nė Gjirokastėr nė gazeta provinciale nė ndėrkohė qė elita e kohės nė Tiranė e shikonte me pėrbuzje derisa ai me durim tė pashembullt imponoi respekt saqė, sipas Petro Markos, kur kryeministri i Shqipėrisė Mustafa Kruja ftoi nė njė tubim intelektualėt pėr tė pėrkrahur fashizmin, Branko ishte i vetmi qė mori fjalėn pėr tė kundėrshtuar.
Branko Merxhanin e bėnė tė pavdekshėm artikulli i tij “Pse nuk jam marksist?” qė u botua mė 1937. Arsyet tė cilat i jep Branko janė tė njė niveli akademik tė paarritshėm jo vetėm pėr studiuesit botėrorė tė asaj kohe, por deri te niveli i tij nuk kanė arritur studiuesit bashkėkohorė botėrorė as edhe nė ditėt e sotme kur komunizmi ka rėnė planetarisht.
Arsyet qė pėrmend Branko Merxhani se pse nuk e pėrkrahė marksizmin i dėshmoi praktika planetare dhe ato po formulohen nga studiues botėrorė, por asnjeri ndėr ta nuk ka arritur tė artkulojė aq bukur e qartė sa Branko Merxhani.
Pėr tė qenė ironia mė e madhe, kjo doktrinė filozofike e tregoi monstruozitetin e vet nė permasat mė groteske pikėrisht nė atdheun e Branko Merxhanit, nė Shqipėri. E pėr tė qenė ironia nė kulm, ai qė e praktikoi kėtė ideologji, Enver Hoxha, ishte pikėrisht nga qyteti ku jetoi e veproi Branko Merxhani, Gjirokastra.
Derisa veprimtarė tė ndryshėm u morėn me plagė tė shoqėrisė shqiptare, Branko Merxhani u mor me vetė ngjizjen e kombit shqiptar, me atė qė mbėrthente tė gjitha plagėt sė bashku.
Pėr tė spjeguar se pse kjo ishte gjeja mė e duhur pėr kohėn, mė duhet tė spjegojė me pak fjali historikun e lindjes sė kombeve.

Historiku i lindjes sė kombeve

Kombi i parė modern lindi mė 1523, kur mė 6 Qershor mbreti suedez Gustav Vasa Ericson shpallė reformat e tij qė Suedinė e bėjnė pronė tė suedezve dhe jo pronė tė mbretit siē ishte rasti me shtetet mesjetare ku territori nė zotrim tė shtetit ishte nė fakt pronė e mbretit dhe popullsia qė banonte nė atė territor nuk kishte asnjė rrol nė drejtimin e shtetit. Apo, mė mirė thėnė, kishte aq rrol sa kishte edhe bagėtia qė popullonte atė territor.
Suedezėt, pra, u bėnė kombi i parė nė botė. Anglezėt kėtė e arritėm me revulucionin e Oliver Cromwell-it mė 1649, amerikanėt me shpalljen e pavarėsisė mė 1776, ndėrsa francezėt me revolucionin e vitit 1789, prej kur edhe fillon epoka e kombeve.
Pse pikėrisht lindja e kombit francez shėnon epokėn e kombeve dhe dhe jo lindja e 3 kombeve tė mėhershme kjo ėshtė pėr faktin se komb-bėrja franceze qe mė e artikuluar (sllogani “Liri, vėllazėri e barazi”, shkrimet Rousseau-os dhe Voltaire-it etj) dhe se komb-bėrja franceze u pasua menjėherė me komb-bėrjet nė gjithė Evropėn Perėndimore.

Fazat e krijimit tė kombeve


Kombet e Evopės Perendimore dhe SHBA paraqesin fazėn e parė tė krijimit tė kombeve (“kombet e lindur natyrshėm”). Fazėn e dytė tė krijimit tė kombeve e pėrbėjnė kombet e Evropės Qendrore dhe Rusėt, ndėrsa tė tretėn kombet e tjera. Profesori zvicran Urs Altermatt fazat e komb-krijimeve nė Evropė i ndanė nė katėr, por nga kėndvėshtrimi im kėto janė vetėm tri.
Pėr tė mos zgjatur shumė se ēfarė karakteristikash mbartin kėto faza do tė ndalem tek kombet e fazės sė fundit ku bėn pjesė edhe kombi shqiptar edhe ai kosovar.

Kombet e lindura parakohe pa e arritur pjekurine kulturore e shpirtėrore

Shumica e kombeve tė fazės sė fundit lindėn me probleme, pėrjashtim Sllovenisė e deri diku Kroacisė e ndonjė vendi tjetėr, lindėn tė pangjizura mire, pa e arritur pjekurinė e nevojshme kulturore e shpirtėrore.. Ky ėshtė rasti edhe me Kosovėn edhe me Shqipėrinė (kėtė e thotė edhe Stavro Skėndi nė doktoratėn e tij).
Nė kohėn kur u kthy nė Shqipėri dhe filloi tė botonte Branko Merxhani, vitet 1928-1938, kombi shqiptar kishte 15-25 vite qė ishte njohur si komb, por e vėrteta qe se ishte ndoshta mė sė largu tė qenėt komb nga tė gjitha ato konstrukte politike qė njiheshin si kombe, por qė akoma nuk e meritonin emrin komb.


Branko Merxhani dha formulat e krijimit dhe formėsimit tė kėtij kombi tė cilat i quajti formula tė neo-shqiptarizmės. Kėto duhet tė lexohen me dhjetra herė nga gjithė shqiptarėt. Natyrisht, nga kėto formula do tė mund tė mėsonin pothuajse tė gjitha kombet e fazės sė tretė.

Branko Merxhani pėr fenė

Nė kėtė shkrim po nėnvizoj vetėm njė nga margaritarėt e Branko Merxhanit.
Tani kur po bėhet debat nė shoqėrinė kosovare pėr rrolin e fesė dhe kur nė emėr tė shqiptarizmės refuzohet edukata fetare nė shkollat publike, ja se ēfarė thotė Branko Merxhani mė 1929:
“Rregulli i parė i pėrparimit ėshtė feja. Dhe fe nuk do tė thotė tipe tė caktuara ceremoniale, as orė tė caktuara lutjesh as tregime filantropike tė djalėzuara. Fe do tė thotė thellėsim shpirtėror, bashkim i zemrave, dashuri, devocion, besim”.


Nė kohėn e lindjes sė kombeve tė para, idetė kombėtare ishin rebelim ndaj Perėndisė, sepse Perendia pėrfaqėsohej nė tokė nga Mbreti apo Perandori, i cili gjithė territorin shtetėror dhe shtetin e kishte pronė tė vetėn.
Nėn moton “Liri, vėllazėri barazi” banorėt e vendeve tė ndryshme u bėnė qytetarė, u bėnė bashkėpronarė tė shtetit. Kjo ėshtė esenca e kuptimit tė fjalės komb, pra, kur ēdo qytetar bashkė-mbretėron me vendin e vet, ku mbreti apo presidenti janė vetėm tė parėt nga tė barabartėt. Tė jesh komb dhe ta avancosh kombin nuk do tė thotė ta luftosh Perendinė dhe fenė, por do tė thotė qė nė emėr tė Zotit tė jesh bashkėpronar apo bashkė-mbret i vendit tend.


Rrjedhimisht, pėr ta lartėsuar kombin tonė na duhet edukata fetare nė shkollat publike. Ndonjė individ mund tė jetė ateist, por kombi nuk ėshtė i qėndrueshėm pa pjesėmarrjen e fesė nė jetėn publike. Ata qė klithin kundėr fesė nė emėr tė interesave kombėtare janė 2 shekuj prapa.
*Mendimet e botuara nė rubrikėn "Komente" nuk shprehin qėndrimet e KosovaPress-it. Kjo faqe ėshtė e hapur pėr lexuesit. Komentet mund tė dėrgohen nė [email protected]

Besi:)
29-08-11, 01:23
Po a spo ju mjafton feja neper gjamija dhe neper rruge e sokaqe po po doni me na e mbjell kete fare virusi qe eshte ma i keq se sida edhe neper shkolla . dhe nje gje te kisha sigurue se ne ate shkolle ku mesohet feja femij imi aty skish mesue
kisha kerkue shkolla private dhe kurr femija ime skish shkue aty edhe me e dite qe skishte marr kurr mesin
Gjini e di qe se thu me zemer sepse edhe ti e din qe nuk ėshtė Virus Islami, ama po thu per inati..
Kjjo ėshtė shume ide e mire qe mos me marr njerzit naj rruge te keqe, po mir kish qen qe edhe Shqiptaret Katolik te ken njė mundesi te till sepse edhe ata kan nevoj mashume me ndjek rrugen e besimit tyre se sa naj rruge te keqe qe sna ka hije as Shqiptare e as si Muslimano-Katolik Shqiptar..
Kjo landė ka te bej Me 1 Zot, si dhe me dy Profeta qe kan njė Program te Njėjte po me pak lakime te vogela si psh:
Muslimanet: te derguarit e Allahut, Muhamedi dhe Isaja
Krishteret: i biri i Zotit Isaja apo Jezusi si dhe profeti Muhamed
Muslimanet fitojne Xhenetin mbaz fes se tyre, Krishteret fitojne Xhenetin mbaz fes se tyre.. Cka ka te keqe te Shqiptaret kjo GJINI ??

taraku-1
29-08-11, 02:05
Rrjedhimisht, pėr ta lartėsuar kombin tonė na duhet edukata fetare nė shkollat publike. Ndonjė individ mund tė jetė ateist, por kombi nuk ėshtė i qėndrueshėm pa pjesėmarrjen e fesė nė jetėn publike. Ata qė klithin kundėr fesė nė emėr tė interesave kombėtare janė 2 shekuj prapa.

Jan pak, duhet me i kuptue mllefin e tyre..sju ka dhan Allahu ma shume,qka si jep Allahu njeri smuj ja jep... kot e ka.
I kem do qetu qe ngajn mas Kombit.. kur tju ik autobusi... jan guri, artisti,sherri, etj etj...qisi far specie ne zhdukje e siper...

Guri, shefqeti tha : o xhemat dine se jeni borxhli.....

Makresh
29-08-11, 10:18
Po a spo ju mjafton feja neper gjamija dhe neper rruge e sokaqe po po doni me na e mbjell kete fare virusi qe eshte ma i keq se sida edhe neper shkolla . dhe nje gje te kisha sigurue se ne ate shkolle ku mesohet feja femij imi aty skish mesue
kisha kerkue shkolla private dhe kurr femija ime skish shkue aty edhe me e dite qe skishte marr kurr mesin

Kur katoliēizmi dhe komunizmi paktohen se bashku, dalin gjinushat dhe kundershtojn vullnetin e popullit.

Na vec po folmi palidhje, se feja do te futet ne shkolla. As shamija s'do te ndalohet, edhe xhamiat do te ndertohen, edhe populli do te edukohet.

Pse shqiptaret jan populli me i keq ne evrope ? Sepse s'ka kurfar edukate ! Komunizmi e ka mbajt lidhe si qen, dhe tash kur ja hoqi zinxhiret demokracia, eshte qart, e po shkreton ne evrope !

Nje kosovar vrau nje zvicrran ketu ne zvicerr, i pit dru n'muajin e bekuar, dhe tash pritet nje fushat e re raciste me shume te drejt kunder shqiptareve qe jetojn ne zvicerr ! Jeni egėrsira, populli me i flliqėt ne bot ! Ja ēfar epiteti kemi fituar, oj kafsh e paedukuar !

Neferta
29-08-11, 11:42
kush po kerkon edukim fetare ne sholla publike me ligj do ta zyrtarizoj edhe ligjeruesin artemije e janullatosin ne klasa tona sepse ligji eshte i barabarte per te gjithe, pra votoni per naletin per lanetin dhe per pasardhsit e tyre tua mbushin mendjen me kem .[ T e m j a n i)

Guri i madh
29-08-11, 13:42
kush po kerkon edukim fetare ne sholla publike me ligj do ta zyrtarizoj edhe ligjeruesin artemije e janullatosin ne klasa tona sepse ligji eshte i barabarte per te gjithe, pra votoni per naletin per lanetin dhe per pasardhsit e tyre tua mbushin mendjen me kem .[ T e m j a n i)


kerkesa per lejemin e shamis ne institucione publike kerkesa qe feja islame te jet si land ne shkolla shqipe ,nuk esht thjesht nji kerkes qe e ka te vetmin qellim kerkesen e cekur

qellimet jan ma te shemtura se sa na jan paraqit si kerkesa ,thojn nese historia harrohet ndodh me u perserit e tash neve po na bahet presion qe te harrojna historin se po na pergaditet perseritja

Makresh
29-08-11, 13:48
Mendoj qe shembulli i Bosnjes, i duhet edhe Shqiptareve.

Bashkjetesa me krishtero-ateist eshte e pamundshme.

Ose bashkjetes me ta dhe pa-islam, ose me fejėn ton e pa ta. Dyjat bashk, si duket nuk po shkojn dhe heret a von, dikush ka per ta paguar me jet ēmimin keti rracizmi nacional qe po ushtrohet ne emer te servilizmit evropjan.


Nuk do t'ndalemi me kaq.

Islami do te triumfon !

Guri i madh
29-08-11, 14:10
Kuvendi i thotė jo mėsimit fetar dhe shamisė nė arsimin parauniversitar

(I plotėsuar) - Deputetėt e Republikės sė Kosovės tė hėnėn kanė votuar kundėr futjes sė lėndės sė edukimit fetar dhe bartjes sė shamisė nė arsimin publik parauniversitar nė Kosovė, qė ishte propozuar nga grupet parlamentare Kosova e Re, SLS dhe 6-Plus, pa mbėshtetjen e Komisionit funksional dhe Komisionit pėr legjislativ.
Neni 3, amendamenti 7 dhe 8, i Ligjit pėr arsimin parauniversitar, qė ka tė bėjė me futjen e lėndės sė mėsimbesimit dhe bartjes sė shamive nė shkolla. Amendamenti 7 u kundėrshtua nga 43 deputetė, 39 ishin kundėr dhe 1 abstenoi. Ndėrsa amendamenti 8 u kundėrshtua nga 64 deputetė, pėr ishin 18 deputetė dhe 1 abstenoi.
Para hedhjes nė votim tė dy amandamnteve tė Ligjit pėr arsimin parauniversitar, pati debate tė ashpra mes deputetėve, qė mė tė zėshmit ishin ata tė Partisė sė Drejtėsisė dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Deri sa tė parėt kėrkonin qė edukata fetare tė futet nė shkollat publike, pasi ėshtė edhe njė standard evropian, deputetėt e AAK-sė, theksonin sė kombi shqiptar ka tri fe, tė cilat duhet tė mbeten jashtė shkollave publike.
Deklarimet mė tė ashpra ishin ato tė deputetit Adrian Gjini nga AAK dhe deputetit Gėzim Kelmendi, nga Partia e Drejtėsisė. Nė arsyetimin pėr futjen e lėndės fetare nė shkolla, Kelmendi tha se ėshtė njė rikthim i kėsaj lėnde nė shkolla, pasi kjo lėndė ėshtė mėsuar edhe mė parė, por me ardhjen e komunizmit ėshtė hequr, ndėrsa ėshtė si lėndė nė tė gjitha shtetet evropiane. Por Gjini i tha Kelmendit se para Luftės sė Dytė Botėrore nuk ka pasur shkolla shqipe nė Kosovė, ndėrsa nė vendet perėndimore studiohet Darvini, gjė qė nuk ndodh nė Kosovė. Kelmendi ka reaguar ndaj fjalės sė Gjinit, duke ia rikujtuar se ēfarė thotė Teoria e Darvinit, gjė qė shkaktoi reagimin edhe tė deputetėve tjerė tė AAK-sė.
I zėshėm gjatė debatit ka qenė edhe kryetari i PD-sė, gjegjėsisht ministri i Shėndetėsisė, Ferid Agani.
Po ashtu edhe kryeministri i vendit la tė nėnkuptohet se mbėshtet kėtė amandamentim ligjor, i cili u shpreh se ėshtė pėr vlerat evropiane dhe respektim tė plotė tė kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, por gjatė votimit deputetet e PDK-sė e “tradhtuan” kryeministrin, sepse nė votimin e dytė pėr votuan vetėm 18 deputetė.

Besi:)
29-08-11, 14:33
Shume Ide e mire qe mos me pas keqkuptime ndermjet popullit e kan qit ne votim ku parlamenti jep driten e gjelbert apo te kuqe( ka dhan driten e kuqe) per Shami si dhe lenden Fetare. Qeveria mundet me pru qeveria mundet me largu, tashte i jet popullit se kon ta votojne heren e ardheshem si dhe ta shiqojme se a dot vazhdoj kjo qeverisje ku kualicioni qeverises ka qen edhe Shamia edhe lenda fetare...

Guri i madh
29-08-11, 14:44
Shume Ide e mire qe mos me pas keqkuptime ndermjet popullit e kan qit ne votim ku parlamenti jep driten e gjelbert apo te kuqe( ka dhan driten e kuqe) per Shami si dhe lenden Fetare. Qeveria mundet me pru qeveria mundet me largu, tashte i jet popullit se kon ta votojne heren e ardheshem si dhe ta shiqojme se a dot vazhdoj kjo qeverisje ku kualicioni qeverises ka qen edhe Shamia edhe lenda fetare...


pse a ende nuk je bind se jeni minoritar 10% BILE NESE VAZHDON KSHTU KENI ME PAS RAMJE

ato organizatat arabe qe po pagujn nese nuk korrin suksesi i ndalin investimet

Besi:)
29-08-11, 15:07
pse a ende nuk je bind se jeni minoritar 10% BILE NESE VAZHDON KSHTU KENI ME PAS RAMJE

ato organizatat arabe qe po pagujn nese nuk korrin suksesi i ndalin investimetQeverija nuk ėshtė formu me AAK_nė ...!
Presum tashte tardhmen SABER...!

Guri i madh
29-08-11, 15:12
Qeverija nuk ėshtė formu me AAK_nė ...!
Presum tashte tardhmen SABER...!


po de po pritni pritni ani tash qysh po flitet mbi 50% me kan femna as mos pritni se po votojn me u burgos

kuku bash qishtu edhe une skam pas qef po besim pajtov me shekullin 21

Besi:)
29-08-11, 15:30
po de po pritni pritni ani tash qysh po flitet mbi 50% me kan femna as mos pritni se po votojn me u burgos

kuku bash qishtu edhe une skam pas qef po besim pajtov me shekullin 21
Kadal shokut se parlamenti vetem neser mbyllet se Bajram, Parlamenti hapet prap, Qeveria duhet ta udheqin Shtetin edhe mi plotesu deshiren e atyre qe kan votu per ta..!

Guri i madh
29-08-11, 15:35
Kadal shokut se parlamenti vetem neser mbyllet se Bajram, Parlamenti hapet prap, Qeveria duhet ta udheqin Shtetin edhe mi plotesu deshiren e atyre qe kan votu per ta..!


PAK JENI 10% asnji parti politike nuk llogarit ne juve

e kemi masen te parrtia E DREJTSIS NUK I KA AS 1 perqind


kur te llogariten shperndarjen ne partit tjera jeni afer 10 %

Besi:)
29-08-11, 16:04
PAK JENI 10% asnji parti politike nuk llogarit ne juve

e kemi masen te parrtia E DREJTSIS NUK I KA AS 1 perqind


kur te llogariten shperndarjen ne partit tjera jeni afer 10 %
Ska qeverisje pa futjen e lendes Fetare duhet ta dish keta...!
Qeveria ka politiken se vitin e ardheshem me fut keto sepse jan bisedimet me serbin, liberalizimi i vizave etj, Ska mysliman qe kundershton Kuranin prandaj Myslimanet jan pak ma Saberli sepse senet e mira vin ma ngadale...!

Guri i madh
29-08-11, 16:13
Ska qeverisje pa futjen e lendes Fetare duhet ta dish keta...!
Qeveria ka politiken se vitin e ardheshem me fut keto sepse jan bisedimet me serbin, liberalizimi i vizave etj, Ska mysliman qe kundershton Kuranin prandaj Myslimanet jan pak ma Saberli sepse senet e mira vin ma ngadale...!


pse a srrbia po kerkojka qe te realizohn kerkesat e juve

une jam musliman bile 30 km afer meje nuk e kam asni katolik

ti ende po pashe andrra prej atyre muslimanve qe ti po i llogarit per me i arrijt qellimet tua e te makreshit e tjerve jeni veq 10% angllatisu

askush nuk llogarit ne juve se shumica e kombit nuk deshiron me na u perserit historia

Makresh
29-08-11, 16:27
pse a srrbia po kerkojka qe te realizohn kerkesat e juve

une jam musliman bile 30 km afer meje nuk e kam asni katolik

ti ende po pashe andrra prej atyre muslimanve qe ti po i llogarit per me i arrijt qellimet tua e te makreshit e tjerve jeni veq 10% angllatisu

askush nuk llogarit ne juve se shumica e kombit nuk deshiron me na u perserit historia


Thjesht.

Sikur t'mos ishin turqit, ti sot do t'ishe shka.

PSE ??

Sepse n'ate kohe, edhe Shqipnia ishte nen-Serbi !

Shko bjeri fyllit shti.

PS: Perandoria Islame (ndoshta jo ajo Osmane), do te Rikthehet !

Guri i madh
29-08-11, 16:29
Thjesht.

Sikur t'mos ishin turqit, ti sot do t'ishe shka.

PSE ??

Sepse n'ate kohe, edhe Shqipnia ishte nen-Serbi !

Shko bjeri fyllit shti.

PS: Perandoria Islame (ndoshta jo ajo Osmane), do te Rikthehet !


e pse qka jan turqit ma te mir se shkjet

gjini
29-08-11, 20:06
Kur katoliēizmi dhe komunizmi paktohen se bashku, dalin gjinushat dhe kundershtojn vullnetin e popullit.

Na vec po folmi palidhje, se feja do te futet ne shkolla. As shamija s'do te ndalohet, edhe xhamiat do te ndertohen, edhe populli do te edukohet.

Pse shqiptaret jan populli me i keq ne evrope ? Sepse s'ka kurfar edukate ! Komunizmi e ka mbajt lidhe si qen, dhe tash kur ja hoqi zinxhiret demokracia, eshte qart, e po shkreton ne evrope !

Nje kosovar vrau nje zvicrran ketu ne zvicerr, i pit dru n'muajin e bekuar, dhe tash pritet nje fushat e re raciste me shume te drejt kunder shqiptareve qe jetojn ne zvicerr ! Jeni egėrsira, populli me i flliqėt ne bot ! Ja ēfar epiteti kemi fituar, oj kafsh e paedukuar !

Makresh, ti mos fol per vete qe ti kan hek zingjiret dhe tash leh neper europ pa te ndal askush dhe pa te denue askush
pra , mos fol per shqiptar ti turku i mallkuer se shqiptaret jan dhe do mbesin shqiptar dhe fare e keqe e anadollit do zhduket sa tju ndalen finacimet nga gabelistani qe po ju veshin si dreqen e na i tranuet femijet tan rrugve me ato kallugjerka .
t mundesh mue si person me me shajt dhe me me ofendue por kur ti merr guximin dhe ma ofendon komplet kombin qe e kan zgjidh demokratet nga zingjiret e tash sdin kah shkon ketu mundem me te than mos ha mut o qeni i biri i qenit e ta lujsha me fe e me qka ke ty o mut muti

gjini
29-08-11, 20:14
Gjini e di qe se thu me zemer sepse edhe ti e din qe nuk ėshtė Virus Islami, ama po thu per inati..
Kjjo ėshtė shume ide e mire qe mos me marr njerzit naj rruge te keqe, po mir kish qen qe edhe Shqiptaret Katolik te ken njė mundesi te till sepse edhe ata kan nevoj mashume me ndjek rrugen e besimit tyre se sa naj rruge te keqe qe sna ka hije as Shqiptare e as si Muslimano-Katolik Shqiptar..
Kjo landė ka te bej Me 1 Zot, si dhe me dy Profeta qe kan njė Program te Njėjte po me pak lakime te vogela si psh:
Muslimanet: te derguarit e Allahut, Muhamedi dhe Isaja
Krishteret: i biri i Zotit Isaja apo Jezusi si dhe profeti Muhamed
Muslimanet fitojne Xhenetin mbaz fes se tyre, Krishteret fitojne Xhenetin mbaz fes se tyre.. Cka ka te keqe te Shqiptaret kjo GJINI ??

o Besi nuk paske ofendue asgje qe me ke kerkue falje ne privat dhe te them sinqerisht shum mire qenke mundue me i zbethye kete fe.
nese ke kohe dhe lexon nje shkrim te nje kalit te anadolit ketu ke me pa se qfar jan muslimanet dhe qka na duhet feja ne shkolla te lutem ty dhe secilit qe e don vendin ma shum se fen qe larg duart nga feja dhe merruni me progres e jo me anderra te carit sulltan. Te betohem si mik dhe si te duash aq mu gerdit ksaj vere edhe plazhi qe nje musliman nga maqedonija e kishte sjell gruan ( Robneshen) e vet ne deti dhe per pos syve asgje nuk shifshe e hynte dhe dilte nga deti si nje perbindesh.
Te betohem se femijet kur e shifshin kishin frige dhe ikshin nga ajo si nga dreqi.
pra mesoni fen se keni ku me e mesue dhe shkollen lejeni per dituri se edhe ashtu jan shum mas me shkolle shqiptarer se spo kan me qka me u marr tash me pune te menqur por jan kthye fes dhe kan harrue krejt se ne shkolle duhet mesue gjeografija kimia fizika e matematika e nese edhe keet e fusin si land kan me vershue qallmat neper shkolla dhe une do shkruej ne secilen shkolle bismilahi e kuku per neve

premium
30-08-11, 15:38
PAK JENI 10% asnji parti politike nuk llogarit ne juve

e kemi masen te parrtia E DREJTSIS NUK I KA AS 1 perqind


kur te llogariten shperndarjen ne partit tjera jeni afer 10 %
Si e nxurre kete statistike o Guri .

Kush ka faj se ti jeton nė mjedisin qė nuk ka lidhje me edukatėn e kulturėn Islame .