PDA

View Full Version : Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla


Zanzi/M
29-08-11, 14:10
Deputetėt i thonė jo “Mėsimbesimit” nė shkolla
Nga Express mė 29 gusht 2011 nė ora 13:05
Deputetėt e Republikės sė Kosovės tė hėnėn kanė votuar kundėr futjes sė lėndės sė edukimit fetar dhe bartjes sė shamisė nė arsimin publik parauniversitar nė Kosovė, qė ishte propozuar nga grupet parlamentare Kosova e Re, SLS dhe 6-Plus, pa mbėshtetjen e Komisionit funksional dhe Komisionit pėr legjislativ.

Neni 3, amendamenti 7 dhe 8, i Ligjit pėr arsimin parauniversitar, qė ka tė bėjė me futjen e lėndės sė mėsimbesimit dhe bartjes sė shamive nė shkolla. Amendamenti 7 u kundėrshtua nga 43 deputetė, 39 ishin kundėr dhe 1 abstenoi. Ndėrsa amendamenti 8 u kundėrshtua nga 64 deputetė, pėr ishin 18 deputetė dhe 1 abstenoi.

Para hedhjes nė votim tė dy amandamnteve tė Ligjit pėr arsimin parauniversitar, pati debate tė ashpra mes deputetėve, qė mė tė zėshmit ishin ata tė Partisė sė Drejtėsisė dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Deri sa tė parėt kėrkonin qė edukata fetare tė futet nė shkollat publike, pasi ėshtė edhe njė standard evropian, deputetėt e AAK-sė, theksonin sė kombi shqiptar ka tri fe, tė cilat duhet tė mbeten jashtė shkollave publike.

Deklarimet mė tė ashpra ishin ato tė deputetit Adrian Gjini nga AAK dhe deputetit Gėzim Kelmendi, nga Partia e Drejtėsisė. Nė arsyetimin pėr futjen e lėndės fetare nė shkolla, Kelmendi tha se ėshtė njė rikthim i kėsaj lėnde nė shkolla, pasi kjo lėndė ėshtė mėsuar edhe mė parė, por me ardhjen e komunizmit ėshtė hequr, ndėrsa ėshtė si lėndė nė tė gjitha shtetet evropiane. Por Gjini i tha Kelmendit se para Luftės sė Dytė Botėrore nuk ka pasur shkolla shqipe nė Kosovė, ndėrsa nė vendet perėndimore studiohet Darvini, gjė qė nuk ndodh nė Kosovė. Kelmendi ka reaguar ndaj fjalės sė Gjinit, duke ia rikujtuar se ēfarė thotė Teoria e Darvinit, gjė qė shkaktoi reagimin edhe tė deputetėve tjerė tė AAK-sė.

I zėshėm gjatė debatit ka qenė edhe kryetari i PD-sė, gjegjėsisht ministri i Shėndetėsisė, Ferid Agani.

Po ashtu edhe kryeministri i vendit la tė nėnkuptohet se mbėshtet kėtė amandamentim ligjor, i cili u shpreh se ėshtė pėr vlerat evropiane dhe respektim tė plotė tė kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, por gjatė votimit deputetet e PDK-sė e “tradhtuan” kryeministrin, sepse nė votimin e dytė pėr votuan vetėm 18 deputetė.(KP)

Zanzi/M
29-08-11, 14:13
Kjo tregon shume cka. Me e rendesishmja eshte se me kete sot kuptova se ka deputet nga partia ne pushtet te cilet kane bindjen e lire te voitim dhe nuk jane te varur ne vendimarrje nga partia ne pushtet.

I pergezoj deputet qe votuan kunder ketij ndryshimi te ligjit mbi arsimin.

Guri i madh
29-08-11, 14:16
kurr nuk kam dyshue se shumica e kombit esht kunder kti shemtimi qe po mundohen me na imponue

Alima
29-08-11, 17:16
...

hajt se se shpejti do i thon PO ... ndrojne te thanunat , ligjet e qeverit , e ....krejt ndrron , sot keshtu , neser ndryshe ...inshAllah veq pa te keqe te vellezerve e motrave musliman ne Kosov ...se ēare as derma pa u ndrru ligji ne PO s' ka me pas ....koka shkru poget me u ba lufta civile tani pas te gjithave ...dhe qeverin me e marr khalifati ne duar e jo turli hajni , munafiku e qafiri !

me kohen , krejt me kohen !!!
.

Guri i madh
29-08-11, 17:19
...

hajt se se shpejti do i thon PO ... ndrojne te thanunat , ligjet e qeverit , e ....krejt ndrron , sot keshtu , neser ndryshe ...inshAllah veq pa te keqe te vellezerve e motrave musliman ne Kosov ...se ēare as derma pa u ndrru ligji ne PO s' ka me pas ....koka shkru poget me u ba lufta civile tani pas te gjithave ...dhe qeverin me e marr khalifati ne duar e jo turli hajni , munafiku e qafiri !

me kohen , krejt me kohen !!!
.

po vllezer e motra musliman jan edhe ata ato qe kan nenshkrue peticionin kunder lidhjes se prizreni ,do me than qe komuna mos te ket ket logo a po lutesh edhe per ata nenshkrusit e kti peticioni

Zanzi/M
29-08-11, 21:12
EUuuuu ku je bre patriot me bateria,sot ndegjova qe Ardian Gjini i AAK i kish thon njonit qe njeriu e ka prejardhjen prej majmuniit edhe kta 64 deputet pernime e kishin prejardhjen pren majmuni ashtu sikur ti Guri e zanzi e shum do tjer.Ne 90% te Evropes ekziston lenda fetare perveq Kosov,Shqipri,Slloveni cfar 90& 99% ne Evrop msohet e ne po dojna me shku en Evrop pse nuk iu bashkangjitemi Evropes.

Po po ligjin e pederave e kan miratu ndersa diqka morale dhe qe ka nevoj shoqria jone nuk e miratojne sepse e kan preajardhjen nga majmuni.

Tash nja tri dite per ju jane te veshtira, mirepo besoj qe kaluese jane. Zoti ju lasht shendosh per lenden fetare.

Kosova ka nevoje me shume per nxenes qe mesojne matematiken, fizken dh lenden tjera...

Me te keqinjet ne parlament u dokshin ata dy me mjekrra ( si me jav pas kthy koken mrapsht).

taraku-1
29-08-11, 21:33
Jo be zanzi hiq mos ke dert ti per neve, se nuk jan te perhershem kta deputet qe kan votue kunder, kta jan shumica pjell e kumunizmit dhe jan si bryma para dielli ...islami po lulzon rinia eshte ardhmeria e nje populli.. islami eshte mbjell ne zemrat e rinis se popullit..., ky 3 ditshi i yte... apo ky far gzimi ska me ju zgjat edhe shume po ju premtoj pasha Allahun, ata qka une po e shoh po e shihni edhe ju ..por spo ja u don zemra me pranue.. eshte nje pune e kryme.. ndersa ngushtllone ju veten me kso far vendimesh te deputetve ashtu sikur gadafi... e e ngushtllojke veten .. duke dal para tv...edhe duke kundershtue..ku eshte sot gadafi, njesoj ka per tju ardhe dita edhe ktyre deputetve e qe ka prej tyre qe vet pjella e tina ka me i fal 5 vakte namaz edhe ka me praktikue sunetin e pejgamberit sheiratin...ka me ju ardhe fundi ktyre deputetve qe kan me jetue si beduinet ne shkretira.... duke mos i perfill as vet thmija i vet, sepse ashtu ka me ja u prue Zoti...

Kujdes mos u boni prej tyre e mos e perkrahni te keqen...

Edhe milloshi thonte e kem asgjesue UQK terorizmin, edhe Amerika po thot e kemi asgjesue teririzmin islamik... por islami po e rimerr veten perseri po fiton dita e dites ju nuk po doni me pranue po ky o FAKT.

Kush ka ymer mbrenda 10 viteve Xhamia,lenda fetare,dhe shamia do te jen pjes e pandashme e besimtarve...deri ateher ngushtllone veten jepni vetes gajrettttttt..

valiii
29-08-11, 21:39
Tash nja tri dite per ju jane te veshtira, mirepo besoj qe kaluese jane. Zoti ju lasht shendosh per lenden fetare.

Kosova ka nevoje me shume per nxenes qe mesojne matematiken, fizken dh lenden tjera...

Me te keqinjet ne parlament u dokshin ata dy me mjekrra ( si me jav pas kthy koken mrapsht).

Nuk ka dite te veshtira per muslimanin o zanzi, para 5 viteve kjo teme ka qene tabu s'ki guxofte as ne restaurant e as ne minimarket me e parashtru si ide, kurse sot per te flitet ne parlament. Rinia dite per dite me shume e me shume jane duke u vedijesuar dhe mesuar per Islamin, ata edhe pse ne bankat shkollore e kane "mburojen e muslimanit" ne xhep, dikush e ka Kur'anin te memorizuar ne tru, ai tjetri ne Iphone :D...
Dite te veshtira po vijne per don shan zefat qe kane deshire qe t'i devijojne sa me shume nga mesimet e verteta hyjnore ne menyre qe te i konvertojne ne fe komedi, se ata ndryshe nuk kane mundesi me e ngrite numrin e tyre vetem nepermjet atyre qe kurr s'kan ndegjuar per Islamin. Per ate kisha eshte kunder mesimbesimit, edhe pse aty pretendohej te kete edhe mesimbesim krishter, por d sh zefat jane te vedijshem per kontraditktat biblike dhe mesimin hajgare per ikona e triniteta askush zdo kete interesim ...

Zanzi/M
29-08-11, 21:53
Nuk ka dite te veshtira per muslimanin o zanzi, para 5 viteve kjo teme ka qene tabu s'ki guxofte as ne restaurant e as ne minimarket me e parashtru si ide, kurse sot per te flitet ne parlament. Rinia dite per dite me shume e me shume jane duke u vedijesuar dhe mesuar per Islamin, ata edhe pse ne bankat shkollore e kane "mburojen e muslimanit" ne xhep, dikush e ka Kur'anin te memorizuar ne tru, ai tjetri ne Iphone :D...
Dite te veshtira po vijne per don shan zefat qe kane deshire qe t'i devijojne sa me shume nga mesimet e verteta hyjnore ne menyre qe te i konvertojne ne fe komedi, se ata ndryshe nuk kane mundesi me e ngrite numrin e tyre vetem nepermjet atyre qe kurr s'kan ndegjuar per Islamin. Per ate kisha eshte kunder mesimbesimit, edhe pse aty pretendohej te kete edhe mesimbesim krishter, por d sh zefat jane te vedijshem per kontraditktat biblike dhe mesimin hajgare per ikona e triniteta askush zdo kete interesim ...

Nuk i perfshiva te gjithe muslimanet ne "dite te veshtire", ndoshta edhe ti je duke e perjetu diten e pare te veshtire ( mirepo kaluese eshte ), sjom i sigurt!!!

E them kete sepse parlamenti Kosoves ashtu si qytetaret e kosoves ka perberje me shumice muslimane. Mirepo kete her ne parlament pro-votimit ishin serbet dhe disa minoritet boshnjke turke. Shqiptaret ishin kunder kesaj ideje.

Normalisht demokracia eshte e gjere dhe lejohen prap perpjekje te tjera. Dorezimi kishte me e qene i keq ne keto rrethana :d

neser eshte dita e dyte e veshite, me pastaj mbetet edhe nje dite.

Zanzi/M
29-08-11, 21:55
Jo be zanzi hiq mos ke dert ti per neve, se nuk jan te perhershem kta deputet qe kan votue kunder, kta jan shumica pjell e kumunizmit dhe jan si bryma para dielli ...islami po lulzon rinia eshte ardhmeria e nje populli.. islami eshte mbjell ne zemrat e rinis se popullit..., ky 3 ditshi i yte... apo ky far gzimi ska me ju zgjat edhe shume po ju premtoj pasha Allahun, ata qka une po e shoh po e shihni edhe ju ..por spo ja u don zemra me pranue.. eshte nje pune e kryme.. ndersa ngushtllone ju veten me kso far vendimesh te deputetve ashtu sikur gadafi... e e ngushtllojke veten .. duke dal para tv...edhe duke kundershtue..ku eshte sot gadafi, njesoj ka per tju ardhe dita edhe ktyre deputetve e qe ka prej tyre qe vet pjella e tina ka me i fal 5 vakte namaz edhe ka me praktikue sunetin e pejgamberit sheiratin...ka me ju ardhe fundi ktyre deputetve qe kan me jetue si beduinet ne shkretira.... duke mos i perfill as vet thmija i vet, sepse ashtu ka me ja u prue Zoti...

Kujdes mos u boni prej tyre e mos e perkrahni te keqen...

Edhe milloshi thonte e kem asgjesue UQK terorizmin, edhe Amerika po thot e kemi asgjesue teririzmin islamik... por islami po e rimerr veten perseri po fiton dita e dites ju nuk po doni me pranue po ky o FAKT.

Kush ka ymer mbrenda 10 viteve Xhamia,lenda fetare,dhe shamia do te jen pjes e pandashme e besimtarve...deri ateher ngushtllone veten jepni vetes gajrettttttt..


Une jam i sigurt se shumica e deputeteve jane musliman te devotshem dhe nuk kane asgje kunder Islamit. Mirepo ne pyetje eshte shteti laik dhe demokracia, po ashtu bindja e lire e votimit.

valiii
29-08-11, 22:01
Nuk i perfshiva te gjithe muslimanet ne "dite te veshtire", ndoshta edhe ti je duke e perjetu diten e pare te veshtire ( mirepo kaluese eshte ), sjom i sigurt!!!

E them kete sepse parlamenti Kosoves ashtu si qytetaret e kosoves ka perberje me shumice muslimane. Mirepo kete her ne parlament pro-votimit ishin serbet dhe disa minoritet boshnjke turke. Shqiptaret ishin kunder kesaj ideje.

Normalisht demokracia eshte e gjere dhe lejohen prap perpjekje te tjera. Dorezimi kishte me e qene i keq ne keto rrethana :d

neser eshte dita e dyte e veshite, me pastaj mbetet edhe nje dite.

Hahahaaa... Kape prej te parit deri tek i mrami (pos nje pakice te vogel) te gjithe jane hajna e te koruptuar, prej tyre me mire nuk pritet e normal qe hajni nuk e pelqene fene sepse feja e ndalon hajnin :D
Ata deputet sa u pyeten per atifete xhaxhagen qaq "pyeten" edhe per ndertimin e xhamise, rilejimin e vajzave me shamija dhe per mesimbesimit... Ata jane disa katunar te shitur qe zot e kane euron. Mos ju tekt Dellit n kry me jau qu far zarfi se kane me mesuar edhe per merlyn mansoni ne shkolla. Mos u mashtroni me ligje kinse demokratike, le ta bejme referendumin per keto ēeshtje e do ta shofesh %-jen e sakte...

gjini
29-08-11, 22:14
Ata qe e kan kundershtue kete ide uroj qe ti bindin edhe ata tjeret qe mos te merrem ma me keto budallakina ma se mjaft ma ..

Guri i madh
29-08-11, 22:19
Ata qe e kan kundershtue kete ide uroj qe ti bindin edhe ata tjeret qe mos te merrem ma me keto budallakina ma se mjaft ma ..

DY VET ISHIN KAN PRO ani nifar mjekrroshi po livritke si magjopi ne gjehnem bajgi po replikan me ardian gjinin

edhe ky ferid agani qikjo eshr legjistratura e fundit per ta

taraku-1
29-08-11, 22:28
Une jam i sigurt se shumica e deputeteve jane musliman te devotshem dhe nuk kane asgje kunder Islamit. Mirepo ne pyetje eshte shteti laik dhe demokracia, po ashtu bindja e lire e votimit.

Dallimi mes muslimanit me emer dhe atij me zemer eshte i madhe, muslimani me zemer eshte i devotshem ( ja ka friken Allahut ) ndersa musliman me emer ( jan pjella e kumunizmit ''devotshmit'' sipas teje )
Ndersa veq jan ne rruge gati kan mbrri ne pushtet e ne kuvend muslimanet e devotshem,rinia...te cilet perveq Allahut sja kan friken as Evropes as Amerikes dhe per ta paraja nuk ka vlere...,por besimi ne Allah dhe drejtsia dhe barazia...pa dallim

premium
29-08-11, 23:32
Logjika e njė vendit shqiptaro-laike mendojnė se moderizimi i shtetit po arrihet me largimin e besimit fetare .
Mbasi e ashtuquajtur ''deputeti'' i nderuar nuk e sheh e pelqyeshme mbulesėn e kokės ,, inshaAllah Zoti ja ktheft tjetėr qysh siē meriton njė shtet laike .

Hajra
31-08-11, 07:34
Vetėvendosje pro edukatės fetare nė shkolla


Lėvizja Vetėvendosje ėshtė pėr edukatėn fetare nė shkolla. Njė ditė pasi Kuvendi i Kosovės votoi kundėr, kjo parti qė e lėshoi seancėn, ka thėnė se nė shkollat publike mund tė futet njė lėndė ku do tė mėsohej pėr fenė, por kjo duhet tė vij vetėm pas njė debati shterrues nė shoqėri. Shefi i Grupit Parlamentar tė Vetėvendosjes, Visar Ymeri ka sqaruar nė njė emision televiziv pozicionin e partisė sė tij.
"Shteti duhet tė jetė sekular ashtu siē e parasheh Kushtetuta, por nė shkollat publike mund tė futet njė lėndė pėr fenė. Pastaj mund tė vendoset nėse do tė mėsohet pėr njė fe apo mė shumė" ka thėnė Ymeri.
Mė tej ai ka shtuar, se para se tė vendoset pėr fenė, do tė duhej qė pėr kėtė ēėshtje tė hapej njė debat i madh shoqėror, tė studiohen edhe vendet e tjera e mė pastaj tė futet nė votim. Duke i komentuar akuzat e partive tė tjera kundėr Vetėvendosjes, ai ka thėnė se "sulmet vijnė nga frika qė kanė kėto parti pėr aktivitetet nė rritje tė Vetėvendosjes".

Arb
31-08-11, 09:47
VV tregoj edhe nje here qe fshehet prapa petkut te Nacionalizmit, e kur vjen puna per ceshtje te rendesishme per Kombin, ata largohen nga Parlamenti.

deti_om :-)
31-08-11, 14:58
Deputetėt i thonė jo “Mėsimbesimit” nė shkolla
Nga Express mė 29 gusht 2011 nė ora 13:05
Deputetėt e Republikės sė Kosovės tė hėnėn kanė votuar kundėr futjes sė lėndės sė edukimit fetar dhe bartjes sė shamisė nė arsimin publik parauniversitar nė Kosovė, qė ishte propozuar nga grupet parlamentare Kosova e Re, SLS dhe 6-Plus, pa mbėshtetjen e Komisionit funksional dhe Komisionit pėr legjislativ.

Neni 3, amendamenti 7 dhe 8, i Ligjit pėr arsimin parauniversitar, qė ka tė bėjė me futjen e lėndės sė mėsimbesimit dhe bartjes sė shamive nė shkolla. Amendamenti 7 u kundėrshtua nga 43 deputetė, 39 ishin kundėr dhe 1 abstenoi. Ndėrsa amendamenti 8 u kundėrshtua nga 64 deputetė, pėr ishin 18 deputetė dhe 1 abstenoi.

Para hedhjes nė votim tė dy amandamnteve tė Ligjit pėr arsimin parauniversitar, pati debate tė ashpra mes deputetėve, qė mė tė zėshmit ishin ata tė Partisė sė Drejtėsisė dhe Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Deri sa tė parėt kėrkonin qė edukata fetare tė futet nė shkollat publike, pasi ėshtė edhe njė standard evropian, deputetėt e AAK-sė, theksonin sė kombi shqiptar ka tri fe, tė cilat duhet tė mbeten jashtė shkollave publike.

Deklarimet mė tė ashpra ishin ato tė deputetit Adrian Gjini nga AAK dhe deputetit Gėzim Kelmendi, nga Partia e Drejtėsisė. Nė arsyetimin pėr futjen e lėndės fetare nė shkolla, Kelmendi tha se ėshtė njė rikthim i kėsaj lėnde nė shkolla, pasi kjo lėndė ėshtė mėsuar edhe mė parė, por me ardhjen e komunizmit ėshtė hequr, ndėrsa ėshtė si lėndė nė tė gjitha shtetet evropiane. Por Gjini i tha Kelmendit se para Luftės sė Dytė Botėrore nuk ka pasur shkolla shqipe nė Kosovė, ndėrsa nė vendet perėndimore studiohet Darvini, gjė qė nuk ndodh nė Kosovė. Kelmendi ka reaguar ndaj fjalės sė Gjinit, duke ia rikujtuar se ēfarė thotė Teoria e Darvinit, gjė qė shkaktoi reagimin edhe tė deputetėve tjerė tė AAK-sė.

I zėshėm gjatė debatit ka qenė edhe kryetari i PD-sė, gjegjėsisht ministri i Shėndetėsisė, Ferid Agani.

Po ashtu edhe kryeministri i vendit la tė nėnkuptohet se mbėshtet kėtė amandamentim ligjor, i cili u shpreh se ėshtė pėr vlerat evropiane dhe respektim tė plotė tė kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, por gjatė votimit deputetet e PDK-sė e “tradhtuan” kryeministrin, sepse nė votimin e dytė pėr votuan vetėm 18 deputetė.(KP)
Pajtohem plotėsisht me vendimin e tyre!!!

Guri i madh
31-08-11, 21:08
Kush votoi pėr e kush kundėr Edukatės fetare

Publikuar: 31.08.2011 - 20:43Prishtinė, 31 gusht - PDK-ja tradhtoi partnerėt e koalicionit nė qeveri ditėn e hėnė. Propozimet e PD-sė pėr votimin e dy amendamenteve: Edukatėn fetare nė shkolla dhe bartjen e shamive, nuk u mbėshtetėn nga opozita, por as nga PDK-ja. KTV-ja ka raportuar, mbėshtetur nė njė procesverbal tė votimit nė seancėn e 29 gushtit, se shumica e deputetėve tė PDK-sė dhe LDK-sė votuan kundėr.

“Prej 29 deputetėve tė PDK-sė, 7 deputetė votuan pėr futjen e edukatės fetare nė shkolla. Ata janė: Elmi Reēica, Latif Gashi, Zenun Pajaziti, Ganime Musliu, Safete Hadėrgjonaj, Arsim Bajrami e Valbona Dibra. 22 deputetėt e tjerė tė PDK-sė, tė pranishėm nė sallė, votuan kundėr”.

Prej 18 deputetėve tė LDK-sė, vetėm katėr votuan pėr futjen e Edukatės fetare nė shkollat laike: Ali Sadria, Lufti Haziri, Imri Ahmeti dhe Arben Gashi. 14 deputetėt e tjerė tė partisė sė Isa Mustafės votuan kundėr. Propozimi i Partisė sė Drejtėsisė sė Aganit ka marrė pėrkrahje edhe nga minoritetet, ndėrsa AAK-ja ka votuar kundėr.

Pėr ēėshtjen e dytė, atė tė bartjes sė shamive nė shkolla, u deklaruan 64 deputetė kundėr, ndėrsa vetėm 18 votuan pėr. Kėsaj radhe, tė gjitha partitė kryesore, PDK, LDK e AAK ishin kundėr. Nė tė dyja votimet, vetėm tre deputetė shqiptarė votuan pro, Ganimete Musliu e PDK-sė, Ali Sadria i LDK-sė dhe Ukė Rugova

taraku-1
31-08-11, 21:25
Trikat e hashimit... ne njeren ane kishe po e perkrahi ndersa pa ju thene ai antarve te partis se ti deputet ne kuvend... ata nuk votojn.

Mandej te nesermen shkojn per tja urue bajramin.

Zero Cool
31-08-11, 22:59
e kush do te vije ne vend te tyre, sipas juve zonja/zonjusha (te perjetshme) ?

valiii
31-08-11, 23:28
Politikanet tane kurr bjen puna "stani-pani" plote gojen europe e kane, krejt struktura veriatlantike i ke, kurse keta te mjeret qe turprohen nga vetja nuk e dijne se ne te gjithe Europen vetem 3 shtete i ke qe ende nuk e kane implementuar mesimbesimin si lende fakultetative (jo obligative)neper shkolla. E ato jane Sllovenija, Mali i zi edhe qellojani kush... Shqiperija po dihet- Po, edhe ne tu kosova normal ! Bile bile Mali i Zi eshte ne fazen finale te implementimin vetem se i kane mbete disa gjera teknike per ti korigjuar...

Kta zallogat tone duhen me dijte se te 3 ja fete ne vlerat universale qe parqesin nuk ndeshen ne kontradita.
Feja te meson se duhesh me respektu prindin
Feja te meson se duhesh te jesh i paster
Feja te meson qe te mesosh
Qe tja leshosh me te vjetrit vendin ne autobus

Gjithqka ēka quhet vlere t'i meson lenda e mesimbesimit njejte si lendet e tjera qe i ke te obligueshme, zgjidh e merr eshte kjo pune per nxenesin, nuk e di ēka po presin keta zalloga ndoshta pe presin ndonje zarf nga Delli e me ju thane ai, aplikoni se u bonet horr me kete kompleks te inferioritet...

Zero Cool
31-08-11, 23:31
Feja te meson se duhesh me respektu prindin
Feja te meson se duhesh te jesh i paster
Feja te meson qe te mesosh
Qe tja leshosh me te vjetrit vendin ne autobusyeeeeep, po shihet edhe ne fd, ka shembuj pa kufij nga kjo qe thua ti i respektuari valiii :cool:

Zero Cool
31-08-11, 23:41
Debati pėr fenė, kush votoi pro e kush kundėr?


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/02_visar_kryeziu_kuvendi_01-490x320_440026_thumb_large.jpg


PDK-ja tradhtoi partnerėt e koalicionit nė qeveri ditėn e hėnė. Propozimet e PD-sė pėr votimin e dy amendamenteve: Edukatėn fetare nė shkolla dhe bartjen e shamive, nuk u mbėshtetėn nga opozita, por as nga PDK-ja.

KTV-ja ka raportuar, mbėshtetur nė njė procesverbal tė votimit nė seancėn e 29 gushtit, se shumica e deputetėve tė PDK-sė dhe LDK-sė votuan kundėr.

“Prej 29 deputetėve tė PDK-sė, 7 deputetė votuan pėr futjen e edukatės fetare nė shkolla. Ata janė: Elmi Reēica, Latif Gashi, Zenun Pajaziti, Ganime Musliu, Safete Hadėrgjonaj, Arsim Bajrami e Valbona Dibra. 22 deputetėt e tjerė tė PDK-sė tė pranishėm nė sallė votuan kundėr” raporton televizioni.

Mė tej prej 18 deputetėve tė LDK-sė, vetėm katėr votuan pėr futjen e edukatės : Ali Sadriu, Lufti Haziri, Imri Ahmeti dhe Arben Gashi. 14 deputetėt e tjerė tė partisė sė Isa Mustafės votuan kundėr. Pėr edukatėn fetare, PD mori edhe pėrkrahjen e minoriteteve ndėrsa AAK votoi kundėr.

Pėr ēėshtjen e bartjes sė shamive nė shkolla, u deklaruan 64 kundėr, ndėrsa vetėm 18 votuan pėr. Kėsaj radhe, tė gjitha partitė kryesore, PDK, LDK e AAK ishin kundėr. Vetėm tre deputetė shqiptarė votuan pro, Ganimete Musliu e PDK-sė, Ali Sadriu i LDK-sė dhe Ukė Rugova.

Guri i madh
01-09-11, 11:01
S’do tė ketė referendum pėr shamitė dhe edukatėn fetare

Publikuar: 01.09.2011 - 09:34Prishtinė, 1 shtator – Partia e Drejtėsisė nuk do tė mund ta shtyjė pėrpara ēėshtjen e organizimit tė referendumit pėr deklarimin e kosovarėve nėse duan tė lejojnė mbajtjen e shamive nga nxėnėset nė shkolla dhe nėse duan qė pjesė e kurrikulės tė jetė edhe lėnda e mėsim-besimit, shkruan sot “Koha Ditore”. Kushtetuta e ndalon kėtė.

Neni 81 i aktit mė tė lartė juridik tė vendit flet pėr legjislacionin me interes vital. Aty theksohet se pėr miratimin, ndryshimin ose shfuqizimin e ligjeve qė kanė kėtė status kėrkohet vota e shumicės sė deputetėve tė Kuvendit, tė cilėt janė tė pranishėm dhe qė votojnė, si dhe tė shumicės sė deputetėve tė Kuvendit qė janė tė pranishėm dhe qė votojnė, tė cilėt mbajnė vende tė rezervuara ose tė garantuara pėr pėrfaqėsuesit e komuniteteve qė nuk janė shumicė. Po nė kėtė nen precizohet se “asnjėri nga ligjet me interes vital nuk mund t’i nėnshtrohet referendumit”.

E nė mesin e ligjeve me interes vital, sipas nenit 81 tė Kushtetutės, janė edhe “ligjet pėr liritė fetare ose pėr marrėveshjet me komunitetet fetare”, si dhe “ligjet pėr arsimin”.

Dy ditė mė parė Kuvendi i Kosovės ka votuar ndryshimet nė Ligjin pėr arsimin parauniversitar, dhe me njė votim tė ngushtė nuk ka pėrfshirė nė to dy amendamentet e sponsorizuara nga grupi parlamentar i Koalicionit pėr Kosovė tė Re, pjesė e tė cilit janė edhe deputetėt e Partisė sė Drejtėsisė. Amendamentet ishin mbėshtetur edhe nga dy grupe parlamentare tė tjera, duke ēuar nė 27 numrin e deputetėve sponsorues.

Njėri amendament thoshte se “institucionet shkollore publike dhe private duhet tė pėrmbahen nga ēdolloj i diskriminimit fetar apo etnik, si dhe pėrhapja e urrejtjes ndėrfetare e etnike”, e tjetri se “institucionet shkollore, publike dhe private i japin rėndėsi tė veēantė komponentit edukativ tė procesit mėsimor nėpėrmjet zbatimit tė lėndės edukata fetare dhe morale, si lėndė fakultative (joobliguese), nė pajtim me standardet dhe praktikat mė tė mira tė shteteve tė Bashkėsisė Evropiane”.

Pas kėsaj Ferid Agani, qė ėshtė ministėr i Shėndetėsisė dhe kryetar i Partisė sė Drejtėsisė, ka thėnė se do tė propozojė mbajtjen e njė referendumi.

“Mund tė bėhet njė referendum me pyetjen nėse jeni pėr ose kundėr edukatės fetare nė shkolla”, ka thėnė Agani pėr KTV-nė. “Besoj se shumica do ta pėrkrahin propozimin tonė”.

Por kjo iniciativė tashmė ėshtė lėnė mėnjanė.

Amir Ahmeti, nėnkryetar i Partisė sė Drejtėsisė dhe deputet qė kishte kėrcėnuar se do tė largohej nga koalicioni qeveritar nė rast se amendamentet nuk kalojnė, ka thėnė tė jenė marrė vesh me kryeministrin Hashim Thaēi qė ēėshtjes t’i japin zgjidhje sė shpejti.

“Kemi marrė premtimin nga kryeministri qė shumė shpejt do tė ndalet diskriminimi i vajzave qė bartin shami, tė cilave nuk u lejohet tė vijojnė shkollimin. Ėshtė ēėshtje ditėsh, dhe jo javėsh ose muajsh kur do tė rregullohet kjo”, ka thėnė Ahmeti, duke aluduar nė shfuqizimin e paragrafit tė njė udhėzimi administrativ, me tė cilėn s’u lejohet vajzave qė gjatė orės sė mėsimit tė mbajnė shami. “Pastaj njė komision parlamentar sė bashku me Qeverinė do tė diskutojnė mundėsinė qė sė pari tė vizitohen disa vende evropiane, tė merren modelet e tyre dhe nė bazė tė standardeve dhe praktikave evropiane tė kthehemi me njė raportim nė Kuvend dhe tė hapim debatin gjithėkombėtar e tė shohim mundėsinė e amendamentimit tė ligjit”, ka shtuar ai.

Sikur ky premtim tė mos merrej, ai ka thėnė se do ta kishin mbajtur fjalėn qė tre deputetėt e Partisė sė Drejtėsisė tė dilnin nga koalicioni, duke lėnė partnerėt e koalicionit me shumicė fare tė brishtė nė Kuvend.

Deri mė tash nuk ka pasur lėndė fetare nė shkollat e Kosovės, pėrjashtuar ato tė sistemit paralel serb. Ndėrkaq prej dy vjetėsh nuk iu ėshtė lejuar tė vijonin mėsimin nė shkolla publike nxėnėsve qė kanė refuzuar tė heqin shamitė gjatė orarit tė mėsimit.

Koalicioni pėr Kosovė tė Rr, pjesė e tė cilit ka qenė edhe Partia e Drejtėsisė, nė fushatėn elektorale pėr zgjedhjet e fundit kishte dhėnė premtimin pėr inkorporimin nė kurrikulė tė lėndės fetare dhe pėr mundėsinė qė do t’ua krijonte vajzave nė ndjekjen e shkollimit, pavarėsisht nėse ato refuzojnė tė zbulojnė kokėn.

Ky subjekt politik ėshtė i pėrfaqėsuar me 9 deputetė nė Kuvend dhe ėshtė nė koalicion qeverisės me Partinė Demokratike tė Kosovės, ministri i Arsimit i sė cilės parti gjatė mandatit tė shkuar kishte sanksionuar me njė udhėzim administrativ pėrjashtimin nga klasa tė nxėnėseve qė nuk hiqnin shamitė.

Nė mandatin e ri kjo parti sėrish ka mbajtur Ministrinė e Arsimit pėr vete, por e ka ndėrruar ministrin. Enver Hoxhajn e ka zėvendėsuar me Ramė Bujėn.

Buja i ka thėnė gazetės se nuk e ka problem tė implementojė ēfarėdo vendimi qė merr Kuvendi

LaDy_Diaspora
01-09-11, 11:02
Mirė paskan vendosė.
Mėsimi i tillė mund tė bėhet edhe nė kohė tė lirė, fėmiu duhet tė jetė fėmi e tė mos ngarkohėt tepėr me gjėra tė tilla.
Kur tė rritet e tė vetėdijesohet (sadopak) e ka logjikėn dhe mendimet e veta personale dhe mund tė vendosė me kokė tė vetė a don apo s'don tė ecė asaj rrugės.

Unė personalisht nuk e shoh aq tragjike kėtė punė, sepse mendoj qė feja duhet t'jetė diēka personale e tė mos jetė pjesė e planprogramit tė mėsimit, se njėmend na krejtė punėt tjera i kemi rregullu, na ka mbetė vetėm edhe kjo...

Makresh
01-09-11, 11:09
Mirė paskan vendosė.
Mėsimi i tillė mund tė bėhet edhe nė kohė tė lirė, fėmiu duhet tė jetė fėmi e tė mos ngarkohėt tepėr me gjėra tė tilla.
Kur tė rritet e tė vetėdijesohet (sadopak) e ka logjikėn dhe mendimet e veta personale dhe mund tė vendosė me kokė tė vetė a don apo s'don tė ecė asaj rrugės.

Unė personalisht nuk e shoh aq tragjike kėtė punė, sepse mendoj qė feja duhet t'jetė diēka personale e tė mos jetė pjesė e planprogramit tė mėsimit, se njėmend na krejtė punėt tjera i kemi rregullu, na ka mbetė vetėm edhe kjo...

Po ti je ateiste, ateiste ekstremiste qe si shumica qe jeni, jeni anti-islamike !

E c'na vyen neve njerezit e zhanrit tend ? Edukata jote s'eshte ka na intereson, kerkesa e BIK-ut ishte 1 ore, mesimi fakultative per te interesuarit, e jo 1 ore obligative sic eshte ne EVROPE e AMERIK !

Genjen ai qe thot se ne evrope nuk egziston Komunizmi, armiqt e Zotit qe i luftoj bota mbar, i gjejm edhe sot ne Shqipni e Kosove !!!!

Murgesha
01-09-11, 11:29
Po ti je ateiste, ateiste ekstremiste qe si shumica qe jeni, jeni anti-islamike !

E c'na vyen neve njerezit e zhanrit tend ? Edukata jote s'eshte ka na intereson, kerkesa e BIK-ut ishte 1 ore, mesimi fakultative per te interesuarit, e jo 1 ore obligative sic eshte ne EVROPE e AMERIK !

Genjen ai qe thot se ne evrope nuk egziston Komunizmi, armiqt e Zotit qe i luftoj bota mbar, i gjejm edhe sot ne Shqipni e Kosove !!!!


Na thuaj pra pse u dashka tė na interesojė edukata dhe qėndrimet tuaja nė kėtė temė??

Makresh
01-09-11, 12:52
Na thuaj pra pse u dashka tė na interesojė edukata dhe qėndrimet tuaja nė kėtė temė??

Sepse ne s'po kerkojm edukat per juve "intelektualeve" sepse po shifet se sa te "dijshėm" qe jeni, por per te rinjt musliman qe te mos e marrin pikerisht, kete "edukaten" tuaj.

Shamia eshte obligim per muslimanėn, eshte njesoj sikur t'ua ndalosh besimin ne Zot, apo mos agjerimin e muslimaneve !

Kjo eshte blasfem ! Ligji i ahtisarit, nuk guxon kurre te jet mbi ligjin e ISLAMIT !
Shamia dhe edukata fetare do te hyjn neper shkolla, nese pe rkte, edhe duhet t'i kapim serish armet ne duar kunder shkavellave shqipfolesa !

valiii
01-09-11, 13:38
INFO LAJM: Sot vetėm nė Prishtinė tri vajza largohen nga shkolla, vetėm pse kan vendosė qė tė vendosin shaminė nė kokė.

Neferta
01-09-11, 13:44
NGAPARAFOLESI Shamia dhe edukata fetare do te hyjn neper shkolla, nese pe rkte, edhe duhet t'i kapim serish armet ne duar kunder shkavellave shqipfolesa ![/QUOTE]
---------------------------------------------------------------------------------------------

Nese une e pi rakine nuk ta imponoj ta pishe edhe ti , nese dershiron te dalesh jashte ligji ligji eshte i shtetit e nese deshiron dhune shteti eshte element i dhunes ai ka dhun institucionale per tu mbrojtur struktura legjegjislative pra Kushtetuta ajo si eshte.

Zero Cool
01-09-11, 14:22
Ngatėrresa e Ramiqit pėr “shaminė”


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0901144638529_m.jpg


Pėrpos nė rrugė, drejtuesi i organizatės “Bashkohu”, Fuad Ramiqi, nė ditėn e parė tė mėsimit ka dalė edhe nėpėr shkollat e kryeqytetit.
Ai ka shoqėruar dy vajza nė shkollėn Fillore "Hilmi Rakovica" nė Prishtinė, tė cilat nuk janė lejuar nga drejtori i kėsaj shkolle tė vijojnė mėsimin, pasi ishin tė mbuluara me shami.

“Ēka do qė tė na sjellė ligji, unė do ta zbatoj. Nėse nesėr bėhet ligji, nesėr do ta zbatoj", i ka thėnė Ramiqit drejtori i shkollės, Ajet Brajshori, duke i kėrkuar atij qė ta lirojė hyrjen e shkollės, transmeton “koha.net”.

Megjithatė, diskutimi nė mes tyre ėshtė ashpėrsuar dhe ka zgjatur afro 20 minuta, madje me tone kėrcėnuese.

“Shumė i vogėl je ti tė kėrcėnosh, ti qenke burrė i ligė", i ka thėnė drejtorit njė person tjetėr, qė ka shoqėruar Fuad Ramiqin.

“Kėrcėnimit i ka kaluar koha dhe nuk kemi nevojė pėr gjėra tė tilla. Ne jemi tė thirrur ta zbatojmė ligjin dhe kėtė do tė mundohemi ta bėjmė”, ėshtė pėrgjigjur drejtori Brajshori.

Ndėrkohė, ministri i Arsimit, Ramė Buja, e ka bėrė tė qartė se mėsimi pėr fenė dhe shaminė duhet tė zhvendoset nė vende tė tjera, e jo nė shkollat publike.

“Si ministėr, mbase, mendoj se nė shkolla publike ėshtė e panevojshme. Kushtetuta dhe ligjet e parashohin shumė qartė se ku duhet tė mėsohet feja“, ka thėnė Buja nė njė intervistė pėr emisionin “Interaktiv“ tė KTV-sė.

Makresh
01-09-11, 14:43
NGAPARAFOLESI Shamia dhe edukata fetare do te hyjn neper shkolla, nese pe rkte, edhe duhet t'i kapim serish armet ne duar kunder shkavellave shqipfolesa !
---------------------------------------------------------------------------------------------

Nese une e pi rakine nuk ta imponoj ta pishe edhe ti , nese dershiron te dalesh jashte ligji ligji eshte i shtetit e nese deshiron dhune shteti eshte element i dhunes ai ka dhun institucionale per tu mbrojtur struktura legjegjislative pra Kushtetuta ajo si eshte.

Nese ti pin rakin, nuk guxon te besh ligje per t'ma imponuar mua pirjen e rakis ! Njesoj me besimin fetar, qe eshte votuar imponimi i mos-besimit !

murrizi
01-09-11, 14:49
Janė zgjuar tė fjeturit e serbis, pėr ta penguar tė ecurit pėrpara tė Kombit Shqiptar.

taraku-1
01-09-11, 15:07
POPULLI ESHTE SHTETI , per ata qe nuk e dijn si ne rastin e neferta-s dhe populli eshte ai qe e vendos, krijon zgjedhje te parakohshme dhe bene ndryshime kur ti teket si te doj ne qdo kohe apo stine. Fuqin e ka populli dhe jo shteti.

Nuk e di nese eshte kohe e pershtatshme meqe qeveria eshte duke berev perpjekje per ta vendos kontrollin edhe ne veri...., se as drejtori i shkolles, as edhe nje deputet zoni skish guxue me jmu ndegjue e lere me te ofendoj...apo ndaloj projektin e xhamis apo edukates fetare dhe shamis.

Mos harroni se Naim ternava eshte lider shpirtror i popullit dhe hashim leshi me disa deputet brithyem jan lider politik..., tash krahasone cila eshte me e fort... lideri shpirtror apo ai politik ??? vendosni ne peshoj ju ..brithyem e forumit...qe kundershtoni masen dhe ndjenjen dhe kerkesen e shumices.

Kaloni mire nje her

panta_rhei
01-09-11, 16:41
Feja eshte e denuar me vdekje nese njerezit inteligjente hyjne brenda saj, tha.

gjini
01-09-11, 19:41
Fuad Ramoviqit ju paska ba truproje ky makreshi dhe po dojka me nis luften po tash e kan ma problem se ate kohe kur ishte oficer Fuadi kan pas nje armik dhe pastaj i liruem e tash se di se kujt do ja kthejn pushken kety Talibancat e kosoves dhe anve tjera rreth e perqark ka ka shqiptar dhe kjo fare e keqe qe na bi ne truall.
Ne kemi pas fe edhe perpara bile jemi kan shum ma shum te lire se sa tani. shkau te tani ti ka nal veq fen ka than trashe sa te mundesh maro minare leshojau zanin apropo zanin ne ate kohe skan leshue za si tash me i tranue femijet ne djep. siq po bajn tash neper shehre dhe katune me tqirrjen e zanit

Skyfter
01-09-11, 20:00
Feja eshte e denuar me vdekje nese njerezit inteligjente hyjne brenda saj, tha.

Panta armik nr.1 i analfabetizmit, ky citat-filozofi e ytja (nese nuk e ke vjedh:tongue:) eshte simple, GREAT.

Shpati
01-09-11, 20:46
Nese ti pin rakin, nuk guxon te besh ligje per t'ma imponuar mua pirjen e rakis ! Njesoj me besimin fetar, qe eshte votuar imponimi i mos-besimit !

Makresh !
Parlamenti nuk tregoi se esht ne nivel te pergjejgesis.
Deputetet nenqmuan zgjedhesin -ben hata me Popullin e Kosoves.
Pa marr parasysh a beson Deputeti a jo ,i njeti nuk ka te drejt te votoj simbas deshires se tij po i njeti duhet te votoj per zgjedhesin dhe ate qka don zgjedhesi sepse i njeti esht atje per zgjedhesit.
Ne Parlament shumica e Deputeteve jan ish -Komunista .
Njerz qe ashtu se ashtu qe nuk besojn ne Zot.
Ne anen tjeter edhe inciativa Ligjore me duket e hershme dhe esht dasht para se te qitet ne votim te sigurohet shumica e votave te mjaftueshme.
Ose !
Si tem esht dasht te perdoret gjat zgjedhjeve dhe mbas zgjedhjeve te qitet ne votim.
Jam i sigurt se Nxeneset Shqiptare Muslimane te Kosoves do te ken te drejt te mbajn Shamin neper Shkolla dhe Nxenesit Shqiptar do te ken te drejt te mesojn per Fe edhe neper Shkolla.
Por keta Deputet do te mbesin te Turperuar dhe do ta ndijn veten qyqar ne te ardhmen.

LaDy_Diaspora
01-09-11, 21:21
Po ti je ateiste, ateiste ekstremiste qe si shumica qe jeni, jeni anti-islamike !

E c'na vyen neve njerezit e zhanrit tend ? Edukata jote s'eshte ka na intereson, kerkesa e BIK-ut ishte 1 ore, mesimi fakultative per te interesuarit, e jo 1 ore obligative sic eshte ne EVROPE e AMERIK !

Genjen ai qe thot se ne evrope nuk egziston Komunizmi, armiqt e Zotit qe i luftoj bota mbar, i gjejm edhe sot ne Shqipni e Kosove !!!!

Falemnderit pėr kėtė kompliment dhe vlerėsim.
Nga e merr ti kėtė tė drejtė tė mė gjykosh mua?
Edhe nese ke kohė ma thuaj ēfarė dmth. ka pėr ty fjala ATEIST EKSTREMIST dhe ma shpjego cilat nga ato pika definuese i kam unė, sipas teje? Tė falemnderit dhe tė lumtė pėr tolerancėn qė paske!

E dyta...unė pėr ty s'kam mėsuar alfabetin, as shkrim-lexim, as pėr ty s'po diplomoj, por pėr vete dhe pėr pasurinė e shpirtit tim, ty s'ka as ēka me tė shėrby shkollimi im, secili pėr vete shkollohet e pastaj shėrben pėr njė pjesė tė popullatės.

E pyetjen time veē e paska shtru Murgesha...

Hajt me tė mira dhe pėrshėndetje nga unė, ateiste ekstremiste, siē mė quan ti...

Murgesha
01-09-11, 21:42
Sepse ne s'po kerkojm edukat per juve "intelektualeve" sepse po shifet se sa te "dijshėm" qe jeni, por per te rinjt musliman qe te mos e marrin pikerisht, kete "edukaten" tuaj.

Shamia eshte obligim per muslimanėn, eshte njesoj sikur t'ua ndalosh besimin ne Zot, apo mos agjerimin e muslimaneve !

Kjo eshte blasfem ! Ligji i ahtisarit, nuk guxon kurre te jet mbi ligjin e ISLAMIT !
Shamia dhe edukata fetare do te hyjn neper shkolla, nese pe rkte, edhe duhet t'i kapim serish armet ne duar kunder shkavellave shqipfolesa !

Pikėrisht qė jam "intelektual" dhe e di se nė ēfarė ēorrsokaki fut feja rininė shqiptare edhe po flas.
Unė nuk do ta dėrgoja kurr femiun tim nė njė shkollė ku lejohen hoxhollarė e priftėrinj tė ja mbushin kokėn me kotėsira tė para 1400 gjegjėsisht 2000 vjetėve!
Sa fėmijė i ki ti qė dashke nė emėr tė edukimit tė tyre tė ma kthesh armėn mua qė jam kundėr?

Gruaja, vajza, nėna jote a e bart shaminė, apo vetėm ja ka kėrcnohesh mbi njė tastaturė qė tė mbulosh vajzat e tė tjerėve e ashtu tė mbuluara ti dėrgosh nėpėr shkolla ku nuk lejohet ajo uniformė??

Hajra
01-09-11, 21:58
.....sa shume me pelqen demokracia e mirfillt pa hile, ku ka me mire se sa njerezit te jetoin te lire ti vene ato rregulla dhe ligje qe atyre ju pelqejn, pastaj vota e lire eshte kulmi,propozohet votohet dhe vendoset. Edhe kesaj here keshtu ndodhi prandaj duhet respektuar ky vendim i pelqeu apo jo dikujt.Sepse pasqyra e nje populli jane perfaqsust e tyre, prandaj

Vila
01-09-11, 22:14
Mirė paskan vendosė.
Mėsimi i tillė mund tė bėhet edhe nė kohė tė lirė, fėmiu duhet tė jetė fėmi e tė mos ngarkohėt tepėr me gjėra tė tilla.
Kur tė rritet e tė vetėdijesohet (sadopak) e ka logjikėn dhe mendimet e veta personale dhe mund tė vendosė me kokė tė vetė a don apo s'don tė ecė asaj rrugės.

Unė personalisht nuk e shoh aq tragjike kėtė punė, sepse mendoj qė feja duhet t'jetė diēka personale e tė mos jetė pjesė e planprogramit tė mėsimit, se njėmend na krejtė punėt tjera i kemi rregullu, na ka mbetė vetėm edhe kjo...


Nga te gjitha postimet i juaji LaDy-Diaspora me ra ne Sy !

Femiu eshte i vogel dhe meson dhe me pas duhet te vendos per ''Gjerat e Tilla'' Ateher si pas teje LaDy-Diaspora ,pse femiju shkon ne shkolle sa eshte i vogel qe nga mosha 6 Vjecare ? Fillon mesimin per te mesu A . B . C-en , nuk eshte kjo ngarkes per femijun qe nga kjo moshe te Ngarkohet me Lehtersi , Histori , Shkenc! e per te mesu per Fen qenka ngarkim psikologjik...
Ne Kosove jan 95% Musliman , dhe pjesa tjeter qe jan jo-Musliman kan te drejte te te mesojn mbi besimine tyre fetar.. Askush nuk ka te drejte te ta zhvesh dikend nga identiteti i ti Fetar...
Femerat muslimane e kan obligim ( Farz ) nga All-llahu qe te bartin mbules ! Ligji eshte dasht qe te miratohet KUSH DON TE BART MBULES e ka te drejten absulute me vendos! nuk eshte lire vec me fol Shqip , me mesu Shqip.
Liri eshte qe te vendos per veten e ti / saj se cfare te deshiron . E jo qe te shkelen te drejtat e njeriut sic u shkelen per mbulesn! kesaj here ( PO kjo nuk do te thot qe sote u mbyll kjo kerkes per mbulesen & mesimbesimin ne per shkolla , )

Shume here po e pyes veten a jemi nje Shtet Demokratik , apo Kumunist ?


Tjetera LaDy-Diaspora , Username yt me len te nenkuptoi qe je ne Diaspor... Me thuaj ne Diaspor nuk mesoin femijet per Fen atje ku jeton ti ? Dhe femerat Islame qe jan komunite , nuk bartin mbulesa ?

D.m.th Komunitet dhe i kan te drejtat e tyre...


Upss per icik isha duke harru me te then dhe kete qe me ra ne sy goxha...

Citim ----> se njėmend na krejtė punėt tjera i kemi rregullu, na ka mbetė vetėm edhe

Kur nuk rrespekton te drejat e njeriut ( me Ligje ) , si pret te rregullohen punt tjera ? heė :)

taraku-1
01-09-11, 22:22
.....sa shume me pelqen demokracia e mirfillt pa hile, ku ka me mire se sa njerezit te jetoin te lire ti vene ato rregulla dhe ligje qe atyre ju pelqejn, pastaj vota e lire eshte kulmi,propozohet votohet dhe vendoset. Edhe kesaj here keshtu ndodhi prandaj duhet respektuar ky vendim i pelqeu apo jo dikujt.Sepse pasqyra e nje populli jane perfaqsust e tyre, prandaj


po po maks edhe nje dekad... nese nuk ndryshojn rrethanat ne nivelin global e ajo furtun me na kap edhe neve...far lufte a naj sen, sepse Kosova o vend i luftrave...

se skan ku e q nonen e vet kumunistat po kan me jetue tu lyp neper kontiniera ose kan me dal me far mbulese a me kapel mos me i ra ne sy popullit e me kesh me to e me fye...

Islami o ne rinin e Kosoves, rinia e Kosoves po krenohet me islamin e tyre.

Makresh
01-09-11, 23:32
Makresh !
Parlamenti nuk tregoi se esht ne nivel te pergjejgesis.
Deputetet nenqmuan zgjedhesin -ben hata me Popullin e Kosoves.
Pa marr parasysh a beson Deputeti a jo ,i njeti nuk ka te drejt te votoj simbas deshires se tij po i njeti duhet te votoj per zgjedhesin dhe ate qka don zgjedhesi sepse i njeti esht atje per zgjedhesit.
Ne Parlament shumica e Deputeteve jan ish -Komunista .
Njerz qe ashtu se ashtu qe nuk besojn ne Zot.
Ne anen tjeter edhe inciativa Ligjore me duket e hershme dhe esht dasht para se te qitet ne votim te sigurohet shumica e votave te mjaftueshme.
Ose !
Si tem esht dasht te perdoret gjat zgjedhjeve dhe mbas zgjedhjeve te qitet ne votim.
Jam i sigurt se Nxeneset Shqiptare Muslimane te Kosoves do te ken te drejt te mbajn Shamin neper Shkolla dhe Nxenesit Shqiptar do te ken te drejt te mesojn per Fe edhe neper Shkolla.
Por keta Deputet do te mbesin te Turperuar dhe do ta ndijn veten qyqar ne te ardhmen.

Pajtohem.

Makresh
01-09-11, 23:38
Falemnderit pėr kėtė kompliment dhe vlerėsim.
Nga e merr ti kėtė tė drejtė tė mė gjykosh mua?
Edhe nese ke kohė ma thuaj ēfarė dmth. ka pėr ty fjala ATEIST EKSTREMIST dhe ma shpjego cilat nga ato pika definuese i kam unė, sipas teje? Tė falemnderit dhe tė lumtė pėr tolerancėn qė paske!

E dyta...unė pėr ty s'kam mėsuar alfabetin, as shkrim-lexim, as pėr ty s'po diplomoj, por pėr vete dhe pėr pasurinė e shpirtit tim, ty s'ka as ēka me tė shėrby shkollimi im, secili pėr vete shkollohet e pastaj shėrben pėr njė pjesė tė popullatės.

E pyetjen time veē e paska shtru Murgesha...

Hajt me tė mira dhe pėrshėndetje nga unė, ateiste ekstremiste, siē mė quan ti...

Po s'kam se si t'ju quaj ! Dikush qe mundohet me shpirt e mish t'ia impunon mos-besimin, jeni ju dhe murgesha. Nese nuk e kupton fjalen "fakultativ", s'ka gje, besoj qe ka njerez qe dijn ta shpjegojn. Si mund te me predikosh per liri e demokraci, per te drejta te njeriut dhe per respektimin e femres kur ne te gjithe keto pika, jeni kundershtuese sa her qe behet fjal per Islamin ?

Ndjesh ti mir kur 3 vajzat e sodit u ndan nga shkolla vetem pse ishin te bindur ne Krijuesin e tyre ?
Te pelqen ty, kur sheh qe bashkombaset e tua do ti kalojn jetet e tyre ne shtepi vetem pse nuk i'u dha shanca te emancipohen si gjithe te tjerat ?

Jemi duke i treguar botes, qe kosoven se kemi merituar shtet !
Jemi seriozisht duke i treguar botes, qe qeveri me budalla e me idiot se keta qe i kemi, s'ka ne bote !
Kurse ju, injorantet e ēorientuar, jeni shembulli qe duhet denuar, sepaku moralisht nga ēdo njeri i moralshem dhe me vetedije te shendosh !

Makresh
01-09-11, 23:42
Pikėrisht qė jam "intelektual" dhe e di se nė ēfarė ēorrsokaki fut feja rininė shqiptare edhe po flas.
Unė nuk do ta dėrgoja kurr femiun tim nė njė shkollė ku lejohen hoxhollarė e priftėrinj tė ja mbushin kokėn me kotėsira tė para 1400 gjegjėsisht 2000 vjetėve!
Sa fėmijė i ki ti qė dashke nė emėr tė edukimit tė tyre tė ma kthesh armėn mua qė jam kundėr?

Gruaja, vajza, nėna jote a e bart shaminė, apo vetėm ja ka kėrcnohesh mbi njė tastaturė qė tė mbulosh vajzat e tė tjerėve e ashtu tė mbuluara ti dėrgosh nėpėr shkolla ku nuk lejohet ajo uniformė??

Eiii me kurse kete anen emotive, se s'me intereson edhe aq. Cfar ben ti me femiun tend, eshte pun per ty, qe un nuk te perzihem. Kam familje, kam vllezer dhe motra qe jetojn shtetin komunist te kosoves, ata paguajn taksa dhe s'krijojn probleme, jan kontribues te ndershem qe deshirojn ta jetojn besimin e tyre !

Dikur ishte tradit venja e shamis mbi koka, sot kete tradit e keni zevendesuar me bikini, stringa e jeleka te gjive. Prap, askush s'po ju perzihet, por as ju mos u perzijuni sa her qe nje besimtare mbulohet ! Se ju jeni ata qe s'jeni normal, pikerisht, ju imituesit e "intelektualve" jo-musliman !

Murgesha
02-09-11, 00:12
Eiii me kurse kete anen emotive, se s'me intereson edhe aq. Cfar ben ti me femiun tend, eshte pun per ty, qe un nuk te perzihem. Kam familje, kam vllezer dhe motra qe jetojn shtetin komunist te kosoves, ata paguajn taksa dhe s'krijojn probleme, jan kontribues te ndershem qe deshirojn ta jetojn besimin e tyre !

Dikur ishte tradit venja e shamis mbi koka, sot kete tradit e keni zevendesuar me bikini, stringa e jeleka te gjive. Prap, askush s'po ju perzihet, por as ju mos u perzijuni sa her qe nje besimtare mbulohet ! Se ju jeni ata qe s'jeni normal, pikerisht, ju imituesit e "intelektualve" jo-musliman !

Paj kur po ju shofim ty me compani se si ju ka eduku feja, nuk eshte cudi qe na ka humb deshira per ti eduku edhe femijet tan ne fryme fetare. Me sa pash rinine e Kosoves gjat qendrimit tim per pushime atje, 99,99% e tyre nuk shkonin ne xhamia e qe besa shum rrall me ka zene syri edhe te reja te mbuluara ateher eshte xhynah qe nje grusht mjekrra e shamia te ja imponojne atyre te bejne nje jet krejt tjeter nga ajo cfar kan deshir dhe qe prinderit e tyre ja u lejojn!

Qysh more ti si fetar i kqyr femrat me bikini, stringa e jeleka te xhive?

Ncncncncncncncncn!!!!

taraku-1
02-09-11, 01:03
Paj kur po ju shofim ty me compani se si ju ka eduku feja, nuk eshte cudi qe na ka humb deshira per ti eduku edhe femijet tan ne fryme fetare. Me sa pash rinine e Kosoves gjat qendrimit tim per pushime atje, 99,99% e tyre nuk shkonin ne xhamia e qe besa shum rrall me ka zene syri edhe te reja te mbuluara ateher eshte xhynah qe nje grusht mjekrra e shamia te ja imponojne atyre te bejne nje jet krejt tjeter nga ajo cfar kan deshir dhe qe prinderit e tyre ja u lejojn!

Qysh more ti si fetar i kqyr femrat me bikini, stringa e jeleka te xhive?

Ncncncncncncncncn!!!!

Murgji nuk jem i na.

sa i perket asaj pune qe shum pak njerzi paske pa... te rinje qe po hyjn ne xhamija, tregom ti mue sa here ke shkue ne xhami me pa...apo vetem me fjal te grave po bon llaf.. ketu.

teper e kem durimin dhe edukaten me ken kem te bojm, me te pa njerz qe flasin zi e terr per fen islame.

LaDy_Diaspora
02-09-11, 17:10
Po s'kam se si t'ju quaj ! Dikush qe mundohet me shpirt e mish t'ia impunon mos-besimin, jeni ju dhe murgesha. Nese nuk e kupton fjalen "fakultativ", s'ka gje, besoj qe ka njerez qe dijn ta shpjegojn. Si mund te me predikosh per liri e demokraci, per te drejta te njeriut dhe per respektimin e femres kur ne te gjithe keto pika, jeni kundershtuese sa her qe behet fjal per Islamin ?

Ndjesh ti mir kur 3 vajzat e sodit u ndan nga shkolla vetem pse ishin te bindur ne Krijuesin e tyre ?
Te pelqen ty, kur sheh qe bashkombaset e tua do ti kalojn jetet e tyre ne shtepi vetem pse nuk i'u dha shanca te emancipohen si gjithe te tjerat ?

Jemi duke i treguar botes, qe kosoven se kemi merituar shtet !
Jemi seriozisht duke i treguar botes, qe qeveri me budalla e me idiot se keta qe i kemi, s'ka ne bote !
Kurse ju, injorantet e ēorientuar, jeni shembulli qe duhet denuar, sepaku moralisht nga ēdo njeri i moralshem dhe me vetedije te shendosh !

Mirė, s'ke ndryshe tė mė quash, e si t'i quajmė ata apo ato qė me mish e me shpirt duanė tė na imponojnė doktrinen e tyre?
Hiq mos ke dert, se e kuptoj fortė mirė atė fjalė tė cekur.

Pastaj s'kam si tė ndihem, unė besoj qė ato femra, nese e duan shkollėn atėherė edhe ashtu do kishin vepruar. Pastaj egziston sigurisht edhe mundėsia e mėsimit privat, besoj qė paratė atyre vajzave shumė fetare nuk ju mungojnė.

Sa i pėrket shtetit, vėrtetė nuk e kemi merituar, ngase lejojmė qė disa figura tė panevojshme tė na influentojnė me tė kėqija, pastaj tė tjerė qė edhe historinė duan tė na ndryshojnė, s'jemi tė rritur si shtet, akoma jemi nė fazėn e zhvillimit dhe besoj qė kemi probleme shumė mė tė mėdha se kėto.

Edhe diēka, se ndoshta fjalėn fakultativ e paske kuptuar dhe e pėrdorė shpesh, mirėpo shkrimet e mija nuk i paske analizuar aspak, unė askund nuk i them mirė mosbesimit, askund hiq. Gjeje ndonjė fragment tė tillė edhe do flasim mė tepėr pėr ateizem.
Tjetra ėshtė qė besimin tim unė e mbajė nė zemrėn time edhe s'kam nevojė t'ia tregoj filanit edhe fistekut e t'bėj reklamė pėr fenė time, ngase besoj qė secili njeri duhet ta ketė njė ditė tė caktuar ku do tė vetėdijesohet edhe kur arrinė pjekurinė mendore pėr t'vendosur mbi fatin e mosbesimit apo besimit, si e sheh mė sė miri pėr vete.

Mua mė duket e ēuditshme pse disa persona duan t'i mėsojnė tė tjerėt edhe tė pastrojnė oborret e huaja, ndėrsa nė oborrin e tyre, qė e kanė para hunde, nuk pastrojnė kurrė - por vetėm mendojnė qė vetė janė tė mirė e tė tjerėt s'vlejnė fare. Kėsaj s'i thonė as tolerancė e as devotshmėri...kėsaj i thonė vetėm iluzion.

MiTii
02-09-11, 18:54
askush nuk eshte kunder fes islame por e kan shum gabim sepse kurr ne je ska pas asnje fe si lend neper shkolla nese fea islame hyn ne shkoll ather ka me qen gjdo fe e ather le te hjekt tani te jitha njesit mesimore le ta lojn njerzit shkollen ekle kapen mas fes kush don me mesua per qata eshte medrezja e jo neper shkolla jan qu pesh njerzit

Shpati
04-09-11, 21:07
askush nuk eshte kunder fes islame por e kan shum gabim sepse kurr ne je ska pas asnje fe si lend neper shkolla nese fea islame hyn ne shkoll ather ka me qen gjdo fe e ather le te hjekt tani te jitha njesit mesimore le ta lojn njerzit shkollen ekle kapen mas fes kush don me mesua per qata eshte medrezja e jo neper shkolla jan qu pesh njerzit


Kundershtaret e inciatives nuk e din fare per qka esht fjala.
Por edhe ata qka kan marr ket inciativ skan sqaruar mir se pse kan marr ket inciativ dhe pse esht e domosdoshme.
Kundershtaret argumentojn palidhje !
Me moton !
Sesht mesuar me par Religjioni ne Shkoll pse te mesohet tash !?
Le te mesojn ne Shtpi !
Normal se munde nje Shoqeri te lejoj qe Qytetaret e saj ti marrin Njohurit ne Shtepi por Njohurit e tilla nuk do te jen te njeta per te gjith.
Per ket Shoqerit e Civilizuarar kan Shkollat te cila me planporgram iu ofron Njohuri te njeta te gjith Qytetareve .
Para gjashtdhejt viteve ska pasur Shkolla Shqipe ne Kosove !
Dhe dikush te thot tash para gjashtedhejtviteve ska shkuar askush neper Shkolla pse te shkojm ne tash ne Shkoll Shqipe !!!

Duke u bazuar nga pervoja ime personale ne Gjermani !
Munde te them se Lenda e Religjionit esht e Domosdoshme .
Pse ?
Sepse mbi 50 % e Qytetareve te Kosoves qe besojn skan kurrfar Njohurie Elementare ne Besimin qe besojn.
Gjermania si Shtet Demokratik iu ofron Nxeneseve te mesojn ne Shkoll ne Lenden e Religjionit per Religjionin qe besojn.
Lenda e Religjionit esht Lend Vullnetare dhe rreth mesimit te kesaj Lende vendos Prindi i Nxenesit.
Ndersa ata qka nuk duan te mesojn per Religjionin e kan Lend Etiken.

Zgjedhja e till munde te aplikohet edhe ne Kosove.
Ata qka duan te mesojn do te munde te mesonin e ata qka nuk duan nuk do te ishin te obliguar te mesojn.

Zero Cool
06-09-11, 16:49
Mesimi fetar dhe bartja e shamise ne shkollat publike duhet te lejohet, dikund ne harapistan e JO ne Kosove !

Zero Cool
06-09-11, 16:50
BIK-u respekton rrugėn institucionale


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906173849552_m.jpg


Bashkėsia Islame e Kosovės, BIK, ka reaguar ndaj zhvillimeve tė fundit qė ndėrlidhen me realizimin e tė drejtave fetare nė vend. Kėto tė fundit, siē thuhet, kanė tė bėjnė me tė drejtėn e shkollimit nė sistemin publik pėr nxėnėsit qė bartin shaminė, futjen e edukatės fetare nė shkolla, ndarjen e vendit pėr xhaminė nė Prishtinė, etj.


“Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės angazhohet qė tė realizohen tė gjitha tė drejtat e besimtarėve, e para sė gjithash e drejta pėr shkollim, punėsim, arsimim e vend dinjitoz pėr xhami. Konsiderojmė qė kėto tė drejta janė legjitime dhe nė bashkėpunim me institucionet e vendit do tė gjejmė zgjidhje ligjore e kushtetuese”, thuhet nė kumtesėn e BIK-ut.

Sipas sė njėjtės, BIK-u nuk mbėshtet dhe as qė do tė mbėshtesė “asnjė lloj proteste, manifestimi, qėndrimi a platforme politike, qė ėshtė bėrė dhe shfaqur kohėve tė fundit”.

“Kryesia e Bashkėsisė Islame shpreh gatishmėrinė pėr respektimin e rrugės institucionale dhe jemi tė bindur qė institucionet tona me pėrgjegjėsi do tė kryejnė detyrat e veta ndaj Bashkėsisė Islame tė Kosovės, besimtarėve tanė dhe qytetarėve tė Kosovės”, thuhet pos tjerash nė komunikatėn e BIK-ut.

taraku-1
06-09-11, 21:53
BIK-u respekton rrugėn institucionale


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0906173849552_m.jpg


Bashkėsia Islame e Kosovės, BIK, ka reaguar ndaj zhvillimeve tė fundit qė ndėrlidhen me realizimin e tė drejtave fetare nė vend. Kėto tė fundit, siē thuhet, kanė tė bėjnė me tė drejtėn e shkollimit nė sistemin publik pėr nxėnėsit qė bartin shaminė, futjen e edukatės fetare nė shkolla, ndarjen e vendit pėr xhaminė nė Prishtinė, etj.


“Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės angazhohet qė tė realizohen tė gjitha tė drejtat e besimtarėve, e para sė gjithash e drejta pėr shkollim, punėsim, arsimim e vend dinjitoz pėr xhami. Konsiderojmė qė kėto tė drejta janė legjitime dhe nė bashkėpunim me institucionet e vendit do tė gjejmė zgjidhje ligjore e kushtetuese”, thuhet nė kumtesėn e BIK-ut.

Sipas sė njėjtės, BIK-u nuk mbėshtet dhe as qė do tė mbėshtesė “asnjė lloj proteste, manifestimi, qėndrimi a platforme politike, qė ėshtė bėrė dhe shfaqur kohėve tė fundit”.

“Kryesia e Bashkėsisė Islame shpreh gatishmėrinė pėr respektimin e rrugės institucionale dhe jemi tė bindur qė institucionet tona me pėrgjegjėsi do tė kryejnė detyrat e veta ndaj Bashkėsisė Islame tė Kosovės, besimtarėve tanė dhe qytetarėve tė Kosovės”, thuhet pos tjerash nė komunikatėn e BIK-ut.

Zero, edhe ky eshte Zero ..ska kapacitet per vendin qe e mban, ska b..., ksi juve ju duhen kili mili... , edhe kti i ka hy uji ner b.. shpejt ka me ra prej Posti...,po maj ymyt qe hashimi e merr ne qeveri ja jep naj post ashtu sikur kryetarve te veternave te luftes e organizatave te luftes... ja u trash gjepin pak edhe ata ma flasin edhe kunder protestusve veteranve....qe ndejten 2 muj ne pesh dielli.

ska sen pej tinaaa jo.

Makresh
07-09-11, 07:46
Bashkesia Islame e Kosoves, gabon, shume gabon qe nuk i futet Politikės e te merr kontrollin e shtetit !!!
Nime tane luajn kastravec gjinushat, me shqiptaret !!!

Zero Cool
07-09-11, 08:19
Zero, edhe ky eshte Zero ..ska kapacitet per vendin qe e mban, ska b..., ksi juve ju duhen kili mili... , edhe kti i ka hy uji ner b.. shpejt ka me ra prej Posti...,po maj ymyt qe hashimi e merr ne qeveri ja jep naj post ashtu sikur kryetarve te veternave te luftes e organizatave te luftes... ja u trash gjepin pak edhe ata ma flasin edhe kunder protestusve veteranve....qe ndejten 2 muj ne pesh dielli.

ska sen pej tinaaa jo.

hiqne, qitne najnjo qe ju pelqen :tongue:

Shpati
07-09-11, 10:01
Bashkesia Islame e Kosoves, gabon, shume gabon qe nuk i futet Politikės e te merr kontrollin e shtetit !!!
Nime tane luajn kastravec gjinushat, me shqiptaret !!!

Makresh,
Bashkesia Islame e Kosoves nuk duhet te merret me politik.
E as te luaj rolin e ndimesit te politikanveve dhe te vihet nen sherbim te tyre.
E njeta duhet te kerkoj nga Partit qe te respektojn te drejtat dhe kerkesat e muslimaneve.
Dhe !
Te perkrah Partit qe perkrahin muslimanet.
Psh: duke iu preferuar zgjedheseve qe te votojn ndonjeren Parti.

LOJETARI
07-09-11, 13:19
Bashkesia Islame e Kosoves, gabon, shume gabon qe nuk i futet Politikės e te merr kontrollin e shtetit !!!
Nime tane luajn kastravec gjinushat, me shqiptaret !!!

Kur thue Bashkesia Islame gabon , ti tėrthorazi po e pranon se kėtij komuniteti nuk ka kush i prin d.m..th krejt ky milet jane pa krye ,e kėta nuk janė pak po 95 °% e miletit kosovar .Personalisht si ngjashėm mendoj edhe unė , ky milet ka jashtzakonisht nevojė pėr mėsim ,ma se shumti pėr fe tė vet .Ėshtė njė numer i madh i ketij mileti , nuk po pėrmendi pėrqindje , por banu tė bindun ma shume dalin se sa ne regjistrimin e fundit tė popullsisė ,qe as nuk dine shkrim e as nuk dine lexim .Si te ja u pėrmendsh allahun ,ju ndezėn "sialicat "edhe e hapin gojen , te duket se nuk e dinė qe kur dikush flet duhet me i hapė veshte e jo gojen .Thjesht jargtė ju shkojne gojes tu pritė se qysh po ja u ilustron Xhenetin folėsi .
Folėsat e sotit nuk dallojne shume prej atyre tė djeshit , pėrveq se jane me tė ri dhe ma tė pispillum janė ma dinak , ma tė pregatitun, ma te rrept nė ēdo drejtim madje kur flasin edhe qysh duhet me i respektu prindt ,edhe pleqtė mbi 80 vjet nė dy gunjė i qesin . Kėta folėsa ,kėtij mileti pėr ēdo ditė e ma shumė ja u kanė ba jetėn bajat ."Kjo botė ėshtė e rreme " - tu ju thanė i kanė molisė , dehė ,hipnotizue , as rakia ma zi nuk jau kish ba .Paramendoni , edhe nė vdekje njė pjesė e tyre po thojshin pėr tė ndjerin " Inshalla e gjejmė ne Xhenet ", thujse kėta veq e kanė fitue firdusin .
O Shqiptarė , xheneti ėshtė nė kėtė botė , qė e ka krijue Zoti , atė e gjenė ne ēdo skutė tė kesaj dynjaje , veq duhet me i hap sytė edhe me e shti kungullin ne funksion qė ta ka falė Perėndia .Ai Xheneti tjeter Firdus a qysh po i thoni ndoshta ekziston po pėr me e fitue ate po tė kushton me jetė , kėshtuqė mos e falni jetėn aq lehtė se njeherė jetohet .Sjelljani veti xhenetin ne shpi , kapni librat ,pėrviljuni punės se dikur bahet vonė .......

Makresh
07-09-11, 13:24
Makresh,
Bashkesia Islame e Kosoves nuk duhet te merret me politik.
E as te luaj rolin e ndimesit te politikanveve dhe te vihet nen sherbim te tyre.
E njeta duhet te kerkoj nga Partit qe te respektojn te drejtat dhe kerkesat e muslimaneve.
Dhe !
Te perkrah Partit qe perkrahin muslimanet.
Psh: duke iu preferuar zgjedheseve qe te votojn ndonjeren Parti.


Tė ndalosh mbulesėn Islame me kushtetut, eshte njesoj sikurse ta kishe ndaluar nje pjes te kur'anit me kushtetut !

Ket qe e kan ber politikanet kosovar, se ka ber as Geert Wilder'si qe njihet si me anti-islamisti ne bote !!

Makresh
07-09-11, 13:30
Jo terthorazi, por haptas po e pranoj qe ky komunitet eshte i harruar ! Para 3 viteve, nen presionin e serbis, 3 milion euro ju dhan kishės ortodokse qe ta ruajn trashigimin "kosovare" ortodokse. Mbi 300 xhamia jan djeguar gjat luftes qe datonin nga me te vjetrat e deri tek me te rejat. Askush as nje cent te vetem nuk e dha. S'ka dert, kosova eshte e shqiptareve, tani e ndertuan edhe katedralen me parat e popullit ne nje vend, ku askush su pyet e as qe morri leje. Prap askush s'reagoj, sepse per katoliket shqiptar. Po tash, as xhami s'te lejojn ! As shami ! As mjekerr ! As besim ! Bile aj pederi i gjakoves, gjini, filloj e te na predikon edhe majmunizmin ne parlament ! Me ke po tallen keshtu ?


Kur thue Bashkesia Islame gabon , ti tėrthorazi po e pranon se kėtij komuniteti nuk ka kush i prin d.m..th krejt ky milet jane pa krye ,e kėta nuk janė pak po 95 °% e miletit kosovar .Personalisht si ngjashėm mendoj edhe unė , ky milet ka jashtzakonisht nevojė pėr mėsim ,ma se shumti pėr fe tė vet

Pjesen tjeter te shkrimit, s'po ta komentoj fare, se s'je hiē ktu pari.
Hajt tung, se behet-behet mir. Ka ajo udhe jemi nisur.

gjini
07-09-11, 23:42
Bashkesia Islame e Kosoves, gabon, shume gabon qe nuk i futet Politikės e te merr kontrollin e shtetit !!!
Nime tane luajn kastravec gjinushat, me shqiptaret !!!

po edhe qajo po ju mungon ksaj fes dhe pastaj ne vend kushtetute do na e sjellin sherijatin dhe do masakrohen njerzit ne emr te gjerave budallakijsh

Makresh
08-09-11, 07:23
po edhe qajo po ju mungon ksaj fes dhe pastaj ne vend kushtetute do na e sjellin sherijatin dhe do masakrohen njerzit ne emr te gjerave budallakijsh


Nuk masakrohet askush ne emer te fes. Po jam dakord pakes me tye, nese njerez injoranta si lloji i futen politikes, mund te shkaktojn edhe gjakderdhje, si pershembull partia e AAK-ės, qe i jan futur politikes, LDK-eja, PDK-eja, dhe tani kerkojn gjakderdhje. Ec e thuaj qeveri e mir kjo, sistem i adaptueshem per nje popullat qe s'deshiron ta shkel pragun e kishės !!

Nuk shkon gjithmon me padrejtesi, kete duhet ta kuptoje gjithesecili. Askush se din se si do te ēbllokohet situata, dhe sheriati per pak dit, mund te instalohet, e gjithe kjo, per interes te popullit qe kerkon te jet i lire dhe totalisht i pavarur !

Neferta
08-09-11, 11:06
Nuk masakrohet askush ne emer te fes. Po jam dakord pakes me tye, nese njerez injoranta si lloji i futen politikes, mund te shkaktojn edhe gjakderdhje, si pershembull partia e AAK-ės, qe i jan futur politikes, LDK-eja, PDK-eja, dhe tani kerkojn gjakderdhje. Ec e thuaj qeveri e mir kjo, sistem i adaptueshem per nje popullat qe s'deshiron ta shkel pragun e kishės !!

Nuk shkon gjithmon me padrejtesi, kete duhet ta kuptoje gjithesecili. Askush se din se si do te ēbllokohet situata, dhe sheriati per pak dit, mund te instalohet, e gjithe kjo, per interes te popullit qe kerkon te jet i lire dhe totalisht i pavarur !
Per cilin planet apo per cilin popull e keni fjalen duke perjashtuar popullin shqiptare qe ka ligje laike dhe demokratike,Populli flet me vote e vota mbrohet ne parlamente,. nese akuzoni AAK pse nuk votoj pro juve ateher beni dy her gabim se pari AAK eshte parti me program konkurues te ndryshem nga partit tjera se dyti partit minoritare sikur jeni ju te PD kan forcen e hiqit sikur mos te ishi ne koalicion me partin e Pacovit qe te dy keto parti jan baras me hiq plus. Duke e pare mungesen e ati numrit famoz "ne i kemi numrat per berje te qeverise" Oligarkija ne pushtet u detyrua te beje koalicion me ju per ta shtyre sundimin edhe per sa kohe populli te vetedijsohet dhe partit shqiptare te profilizohen ne ate mase qe shtresat e popullit ta gjejn veten secila sipas interesit politik dhe me shum ekonomik,. partija e juaj eshte nje parti me nje profil te kufizuar pra per te vdekurin .

Alima
08-09-11, 11:44
Nuk masakrohet askush ne emer te fes. Po jam dakord pakes me tye, nese njerez injoranta si lloji i futen politikes, mund te shkaktojn edhe gjakderdhje, si pershembull partia e AAK-ės, qe i jan futur politikes, LDK-eja, PDK-eja, dhe tani kerkojn gjakderdhje. Ec e thuaj qeveri e mir kjo, sistem i adaptueshem per nje popullat qe s'deshiron ta shkel pragun e kishės !!

Nuk shkon gjithmon me padrejtesi, kete duhet ta kuptoje gjithesecili. Askush se din se si do te ēbllokohet situata, dhe sheriati per pak dit, mund te instalohet, e gjithe kjo, per interes te popullit qe kerkon te jet i lire dhe totalisht i pavarur !


...

.........po pra , hajt vellau se dal nga dal , dal...ngadal krejt do bie ne vend , jo se une e ti deshiroim ashtu , por eshte premtim i te madhit Allah !


.

Makresh
08-09-11, 13:00
Per cilin planet apo per cilin popull e keni fjalen duke perjashtuar popullin shqiptare qe ka ligje laike dhe demokratike,Populli flet me vote e vota mbrohet ne parlamente,. nese akuzoni AAK pse nuk votoj pro juve ateher beni dy her gabim se pari AAK eshte parti me program konkurues te ndryshem nga partit tjera se dyti partit minoritare sikur jeni ju te PD kan forcen e hiqit sikur mos te ishi ne koalicion me partin e Pacovit qe te dy keto parti jan baras me hiq plus. Duke e pare mungesen e ati numrit famoz "ne i kemi numrat per berje te qeverise" Oligarkija ne pushtet u detyrua te beje koalicion me ju per ta shtyre sundimin edhe per sa kohe populli te vetedijsohet dhe partit shqiptare te profilizohen ne ate mase qe shtresat e popullit ta gjejn veten secila sipas interesit politik dhe me shum ekonomik,. partija e juaj eshte nje parti me nje profil te kufizuar pra per te vdekurin .

Oj naferte, ligjet laike dhe demokratike, nuk jan ligje ateiste ! Ndoshta ke lind ne shiun e fundit, dhe nuk e din qe demokracia i luftoj pikerisht armiqt e Zotit qe ate kohe, ishin komunistat ! Qe kosova ka berrllogje komunista ne parlamentin e sodit, po shifet !

Partia AAK, ka pritur ne selin e saj ANTON Kēirėn ! Ky prift i cili nemi 1.9 milion musliman te kosoves, duke uruar Sllobodan Millosheviēin qe herave tjera, te ben punen si duhet ! Qe Ramush Haradinaj, eshte trum tupell per nga inteligjenca e kam dit sa here valla, se ka jetu afer ku jam, ka pas nje kabaret ky qen imoral ! Dikur, kur si njihja, ndjesha keqardhje per fatkeqsin e familjes se tij, por tash jam i bindur qe e tera qe i ka ndodhur, ka qen si rezultat i vepres se tij !

Nese edhe nje here, AAK-eja arrin te futet ne parlament, atehere vertet shteti i kosoves, eshte shtet ateistesh ! E nese jo, dije se dita kur Islami do te triumfoj, dhe se flamuri i Muhamedit s.a.w.s. do te ngritet lart, nuk do te jet edhe aq larg ! Un jam pro-sheriatit si kushtetut te Shqiptareve, meqe jemi mazhoranc. Ketu duhet pyetur ēdo qytetar, a jan pro-ligjit te Zotit, apo pro-ligjit te katolikve ?!

Makresh
08-09-11, 13:01
...

.........po pra , hajt vellau se dal nga dal , dal...ngadal krejt do bie ne vend , jo se une e ti deshiroim ashtu , por eshte premtim i te madhit Allah !


.


Ra ky lajm, dhe dolen dyftyrshat ne shesh !

Tash vec kēyr seri, se kush ishte musliman hakikat, dhe kush ishte musliman dyftyrsh, pa fije besimi !

panta_rhei
08-09-11, 13:20
Oj naferte, ligjet laike dhe demokratike, nuk jan ligje ateiste ! Ndoshta ke lind ne shiun e fundit, dhe nuk e din qe demokracia i luftoj pikerisht armiqt e Zotit qe ate kohe, ishin komunistat ! Qe kosova ka berrllogje komunista ne parlamentin e sodit, po shifet !

Partia AAK, ka pritur ne selin e saj ANTON Kēirėn ! Ky prift i cili nemi 1.9 milion musliman te kosoves, duke uruar Sllobodan Millosheviēin qe herave tjera, te ben punen si duhet ! Qe Ramush Haradinaj, eshte trum tupell per nga inteligjenca e kam dit sa here valla, se ka jetu afer ku jam, ka pas nje kabaret ky qen imoral ! Dikur, kur si njihja, ndjesha keqardhje per fatkeqsin e familjes se tij, por tash jam i bindur qe e tera qe i ka ndodhur, ka qen si rezultat i vepres se tij !

Nese edhe nje here, AAK-eja arrin te futet ne parlament, atehere vertet shteti i kosoves, eshte shtet ateistesh ! E nese jo, dije se dita kur Islami do te triumfoj, dhe se flamuri i Muhamedit s.a.w.s. do te ngritet lart, nuk do te jet edhe aq larg ! Un jam pro-sheriatit si kushtetut te Shqiptareve, meqe jemi mazhoranc. Ketu duhet pyetur ēdo qytetar, a jan pro-ligjit te Zotit, apo pro-ligjit te katolikve ?!

Maki dhe halimje,

dy raste du me ju tregu
reale

Ne fshatra te Kosoves, xhamiat shume te vjetra e te vogla, edhepse ne to, perveq per festa te Bajramit, kurre me shum se 5 pleq te kqi nuk tuboheshin... mblidhen fshataret dhe me kontribut vetanak i krijojne fondin dhe tubojne paret per ndertimin e xhamijave te reja.
Pas daljes se fuad ramiqit edhe ketyre derrave me mjekrra e me flamura te hamasit neper Kosove... fshtaret i kane kerkuar secili parate e veta prapa edhe ne te dyja fshatrat eshte hequr dore perfundimisht nga ndertimi i xhamive.

qikaq,

por ju dy, maki edhe halimje, edhe krejt ju derrat musliman ksajde qe turreni, e dij qe jeten tuaj bashke me femijet tuaj e kaloni diku ne perendimin e evropes se krishtere... jeten tuaj e kaloni ne mes katedraleve te krishtera franceze, italiane e gjermane... edhe familjet i ushqeni me mallera te krishtereve, 2dhe djeresen e mundin tuaj e derdhni per te perparuar shoqerine dhe shtetin e krishtere... po veq lehni si qene e kudra prej se largu sa per te ia shtuar mjerimin popullit tuaj e atdheut tuaj... as b*tha nuk ju han per gjendjen reale, as per musliman as per shqiptar.
thjeshte jeni prostituta arabe qe shitni sherbimet tuaja neper evropen e krishtere.

premium
08-09-11, 13:28
Makresh
Nuk qon peshė hiq pėr pabesimtarėt nė Kosovė .
Tyvbe qė munden me mbulu numrin perkatėse e muslimanit ( pak janė)
e sidomos numrin e kėtyre ,po e pesėfishon e konvertuarit krishtere nė Islam nė ēdo anė tė Botės

jadore
08-09-11, 13:38
por ju dy, ................., edhe krejt ju ......... musliman ksajde qe turreni, e dij qe jeten tuaj bashke me femijet tuaj e kaloni diku ne perendimin e evropes se krishtere... jeten tuaj e kaloni ne mes katedraleve te krishtera franceze, italiane e gjermane... edhe familjet i ushqeni me mallera te krishtereve, 2dhe djeresen e mundin tuaj e derdhni per te perparuar shoqerine dhe shtetin e krishtere... po veq lehni si............ prej se largu sa per te ia shtuar mjerimin popullit tuaj e atdheut tuaj... as ....... nuk ju han per gjendjen reale, as per musliman as per shqiptar.
thjeshte jeni ......... qe shitni sherbimet tuaja neper evropen e krishtere.


nese duhet me e nda drejtesine sipas alla jadore , me pak modifikim e them me plot goje qe eshte mendimi dhe shkrimi me real qe kam lexu prej qe jam ne token e forumit dardan..
p.s.
e vertet , nese vertet ju dhemb zemra per popullin tuaj , nese vertet jeni te devotshem kthehuni dhe tregoni devoteshmerine tuaj ne kete toke , mos lejoni te ju neperkembet as Fe as Vatan ..
eh ,skam se si ketu mos te potencoj rastin dhe shembullin me te devoteshem ne virtualitet per mua , nickun Valiii, lum vendi dhe feja qe e ka .
a thash mire..

Hajra
08-09-11, 14:14
......vertet njeriu ndihet mire dhe i knaqur me veten, kur lexon shprehje e mendime te ndryshme ksajde, e falenderoi zotin qe nuk me ka denu me mendime te tilla te prishta te pa kripura e deri te qmendura.

sa per temen do te thoja se demokracia nuk guxon te jete e njeanshme sepse ne te kunderten eshte e denuar me vdekje.

Makresh
08-09-11, 14:25
Maki dhe halimje,

dy raste du me ju tregu
reale

Ne fshatra te Kosoves, xhamiat shume te vjetra e te vogla, edhepse ne to, perveq per festa te Bajramit, kurre me shum se 5 pleq te kqi nuk tuboheshin... mblidhen fshataret dhe me kontribut vetanak i krijojne fondin dhe tubojne paret per ndertimin e xhamijave te reja.
Pas daljes se fuad ramiqit edhe ketyre derrave me mjekrra e me flamura te hamasit neper Kosove... fshtaret i kane kerkuar secili parate e veta prapa edhe ne te dyja fshatrat eshte hequr dore perfundimisht nga ndertimi i xhamive.

qikaq,

por ju dy, maki edhe halimje, edhe krejt ju derrat musliman ksajde qe turreni, e dij qe jeten tuaj bashke me femijet tuaj e kaloni diku ne perendimin e evropes se krishtere... jeten tuaj e kaloni ne mes katedraleve te krishtera franceze, italiane e gjermane... edhe familjet i ushqeni me mallera te krishtereve, 2dhe djeresen e mundin tuaj e derdhni per te perparuar shoqerine dhe shtetin e krishtere... po veq lehni si qene e kudra prej se largu sa per te ia shtuar mjerimin popullit tuaj e atdheut tuaj... as b*tha nuk ju han per gjendjen reale, as per musliman as per shqiptar.
thjeshte jeni prostituta arabe qe shitni sherbimet tuaja neper evropen e krishtere.

Rastin e pare. Mendoj qe eshte nje rren, siē din ti me gatue.

Rastin e dyt. E vetmja prostitut per t'cilen behet fjal, mund te jet vetem nana jote, meqe si njeh nanat e te tjerve !. Kur Guxhe Terezen, qe le qe s'ka qen ne Kosove, s'ka fol shqip, e s'jav ka rras asnjeher shqiptareve, po as n'evrope s'eshte sjell ! E ju, i keni ndertu edhe katedrale, se mbetet keq, pa u "civilizu", pasi njemend ju eshte mbushur mendja qe majmuna keni ngelur ! Ne qe jetojm ne perendim, nuk i marrim lakmin e kultures fetare te keti vendi, perkundrazi, jemi per interesa financiare, kurse kulturen fetare, do t'mundohem me gjithcka posedojm, t'ua mesojm ketyre t'pa besve. E sa i ndjeshem jam per muslimanizem e shqiptarizem, kjo eshte pun per mua dhe gjithe muslimanet shqiptar, qe po e mbajn ekonomin kosovare te gjall !.

panta_rhei
08-09-11, 14:40
Rastin e pare. Mendoj qe eshte nje rren, siē din ti me gatue.

Rastin e dyt. E vetmja prostitut per t'cilen behet fjal, mund te jet vetem nana jote, meqe si njeh nanat e te tjerve !. Kur Guxhe Terezen, qe le qe s'ka qen ne Kosove, s'ka fol shqip, e s'jav ka rras asnjeher shqiptareve, po as n'evrope s'eshte sjell ! E ju, i keni ndertu edhe katedrale, se mbetet keq, pa u "civilizu", pasi njemend ju eshte mbushur mendja qe majmuna keni ngelur ! Ne qe jetojm ne perendim, nuk i marrim lakmin e kultures fetare te keti vendi, perkundrazi, jemi per interesa financiare, kurse kulturen fetare, do t'mundohem me gjithcka posedojm, t'ua mesojm ketyre t'pa besve. E sa i ndjeshem jam per muslimanizem e shqiptarizem, kjo eshte pun per mua dhe gjithe muslimanet shqiptar, qe po e mbajn ekonomin kosovare te gjall !.

Rasti i pare: ty s'te konvenon me thane qe eshte e vertete.
(nuk ka kurrfare zori, shyqyr zotit, me rrejte)

Rasti i dyte: ty s'te konvenon me pranu qe je shku ne mes te krishtereve e i shkollon femijet ne shkolla te krishtera, e han e djersitesh si qen per te krishteret, e nuk je shku me e ba te njejten ne mes te algjerise ose etiopise.


ps.

hajra,
a i ke dhane uje magarit???

Makresh
08-09-11, 14:59
Rasti i pare: ty s'te konvenon me thane qe eshte e vertete.
(nuk ka kurrfare zori, shyqyr zotit, me rrejte)

Rasti i dyte: ty s'te konvenon me pranu qe je shku ne mes te krishtereve e i shkollon femijet ne shkolla te krishtera, e han e djersitesh si qen per te krishteret, e nuk je shku me e ba te njejten ne mes te algjerise ose etiopise.


ps.

hajra,
a i ke dhane uje magarit???

Rasti i pare : Budall qysh jeni, s'befasohem edhe nese o e vertet.

Rasti i dyt : :biggrin: n'em pash mue tu e djers, hallall t'kofshin ofendimet ! Fal Zotit, i kam katalikt e mi, qe djersen per mue. Qato po m'vjen inati, qysh katalikt me ju mashtrue !

panta_rhei
08-09-11, 15:12
Rasti i pare : Budall qysh jeni, s'befasohem edhe nese o e vertet.

Rasti i dyt : :biggrin: n'em pash mue tu e djers, hallall t'kofshin ofendimet ! Fal Zotit, i kam katalikt e mi, qe djersen per mue. Qato po m'vjen inati, qysh katalikt me ju mashtrue !

rasti i pare: shkaku dhe pasoja.

rasti i dyte: buka qe fitohet pa djerse eshte haram

premium
08-09-11, 15:23
Megjithatė, lėnda fetare mbahet nė disa shtete tė Evropė...
Nė Austri - mbahet mėsimi fetar nė tė gjitha shkollat austriake, e pjesė e kėtij mėsimi ėshtė edukata islame.
Nė Gjermani - kushtetuta e garanton mėsimin fetar nė shkollat shtetėrore si lėndė "normale".
Nė Angli - mėsimi fetar ėshtė pjesė e plan-programit mėsimor,
Nė Spanjė, mėsimi fetar, nė rend tė parė ai katolik, nė shkollat shtetėrore ėshtė lėndė fakultative (lėnda notohet, mirėpo nota nuk merret pėr bazė me rastin e regjistrimit nė shkolla).
Nė Belgjikė, po ashtu zyrtarisht, edukata fetare ėshtė e garantuar me ligj, e pjesė e kėsaj edukate ėshtė edhe ajo Islame.
Nė Greqi, si anėtare e Unionit Evropian, ende ėshtė nė fuqi ligji i vitit 1930, i cili favorizon fenė ortodokse, kurse nė mėnyrė flagrante shkelen tė drejtat e pakicave fetare. Mėsimi fetar ėshtė i obliguar pėr nxėnėsit qė deklarohen si ortodoksė.
Nė Irlandė, kushtetuta garanton tė drejtėn e prindėrve qė fėmijėt e tyre tė arrijnė jo vetėm njohuri fetare, po edhe edukatė fetare.
Mėsimi fetar ėshtė i obliguar edhe nė Finlandė e nė Danimarkė, tė cilat kanė kishat e tyre shtetėrore nacionale.
Norvegjia e ka kishėn shtetėrore si dhe obligueshmėrinė e mbajtjes sė mėsimit fetar. Nėpėr shkolla ku ka numėr tė konsiderueshėm tė pakicave fetare, mund tė organizohet mbajtja e mėsimit fetar. Shteti i pranon dhe i paguan mėsimdhėnėsit e lėndės fetare tė tyre. E njėjta situatė ėshtė edhe nė shtetet e tjera skandinave.
Nė Hungari, mėsimi fetar ėshtė lėndė fakultative dhe nuk ėshtė e pėrfshirė nė plan-programet shkollore; mėsimdhėnėsi fetar nuk ėshtė anėtar i kėshillit mėsimor por nėpunės kishtar qė e paguan shteti.
Nė Poloni mėsim besimi ėshtė i obliguar dhe ėshtė nė kuadėr tė plan-programit shkollor.
Mė se 20.000 mėsimdhėnės fetarė e kanė statusin e mėsimdhėnėsve tė rregullt qė prej vitit 1997. Pėr rrogat e tyre vjetore shteti ndan afro 85 milionė dollarė.
Nė Itali prej vitit 1985, pas nėnshkrimit tė marrėveshjes (konkordatit) me Vatikanin, mėsimi fetar ėshtė lėndė sipas dėshirės.
Nė Lituani, gjithashtu mėsimi fetar ėshtė lėndė sipas dėshirės.
Lėnda fetare aplikohet edhe tek fqinjėt tanė nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė, si nė Slloveni, Kroaci, Bosnjė e Hercegovinė dhe Serbi, ku kam pasur fatin t`i ndjek mėsimet fetare edhe vet
Kėndejmi, politikanėt nė Kosovė heshtin .

panta_rhei
08-09-11, 15:37
Megjithatė, lėnda fetare mbahet nė disa shtete tė Evropė...
Nė Austri - mbahet mėsimi fetar nė tė gjitha shkollat austriake, e pjesė e kėtij mėsimi ėshtė edukata islame.
Nė Gjermani - kushtetuta e garanton mėsimin fetar nė shkollat shtetėrore si lėndė "normale".
Nė Angli - mėsimi fetar ėshtė pjesė e plan-programit mėsimor,
Nė Spanjė, mėsimi fetar, nė rend tė parė ai katolik, nė shkollat shtetėrore ėshtė lėndė fakultative (lėnda notohet, mirėpo nota nuk merret pėr bazė me rastin e regjistrimit nė shkolla).
Nė Belgjikė, po ashtu zyrtarisht, edukata fetare ėshtė e garantuar me ligj, e pjesė e kėsaj edukate ėshtė edhe ajo Islame.
Nė Greqi, si anėtare e Unionit Evropian, ende ėshtė nė fuqi ligji i vitit 1930, i cili favorizon fenė ortodokse, kurse nė mėnyrė flagrante shkelen tė drejtat e pakicave fetare. Mėsimi fetar ėshtė i obliguar pėr nxėnėsit qė deklarohen si ortodoksė.
Nė Irlandė, kushtetuta garanton tė drejtėn e prindėrve qė fėmijėt e tyre tė arrijnė jo vetėm njohuri fetare, po edhe edukatė fetare.
Mėsimi fetar ėshtė i obliguar edhe nė Finlandė e nė Danimarkė, tė cilat kanė kishat e tyre shtetėrore nacionale.
Norvegjia e ka kishėn shtetėrore si dhe obligueshmėrinė e mbajtjes sė mėsimit fetar. Nėpėr shkolla ku ka numėr tė konsiderueshėm tė pakicave fetare, mund tė organizohet mbajtja e mėsimit fetar. Shteti i pranon dhe i paguan mėsimdhėnėsit e lėndės fetare tė tyre. E njėjta situatė ėshtė edhe nė shtetet e tjera skandinave.
Nė Hungari, mėsimi fetar ėshtė lėndė fakultative dhe nuk ėshtė e pėrfshirė nė plan-programet shkollore; mėsimdhėnėsi fetar nuk ėshtė anėtar i kėshillit mėsimor por nėpunės kishtar qė e paguan shteti.
Nė Poloni mėsim besimi ėshtė i obliguar dhe ėshtė nė kuadėr tė plan-programit shkollor.
Mė se 20.000 mėsimdhėnės fetarė e kanė statusin e mėsimdhėnėsve tė rregullt qė prej vitit 1997. Pėr rrogat e tyre vjetore shteti ndan afro 85 milionė dollarė.
Nė Itali prej vitit 1985, pas nėnshkrimit tė marrėveshjes (konkordatit) me Vatikanin, mėsimi fetar ėshtė lėndė sipas dėshirės.
Nė Lituani, gjithashtu mėsimi fetar ėshtė lėndė sipas dėshirės.
Lėnda fetare aplikohet edhe tek fqinjėt tanė nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė, si nė Slloveni, Kroaci, Bosnjė e Hercegovinė dhe Serbi, ku kam pasur fatin t`i ndjek mėsimet fetare edhe vet
Kėndejmi, politikanėt nė Kosovė heshtin .

Krejt qito vende qe i permende ti, jane vende te kaurrave, te jobesimtarve, te degjeneruarve, te kishave e te krishterve, te pamoralshmeve, te droges e te prostitucionit, qe do te digjen ne zjarrin e xhehenemit.

E na kurre nuk do te pranojme te behemi si ata. Na pe dojna shyrihatin e mullah derrit me mjekerr.

A premium pilsener?
pash familen a po te pelqen sistemi i kaurrave a???

premium
08-09-11, 16:03
E po !
Tė degjeneruarit , pamoralshmit, drogės e prostitucionit , pėr tė japur fund kėtyre veprave , andaj njė shtet demokratike ja mundėson tė gjejnė njė rrugė dalje tjetėr pėr tu larguar nga gjėrat e dėmshme .
Asnjė fe nuk lejon ato gjėra se permende ti ma lartė.

Nėse pėr ty eshte lėndet fetare tė papėlqyer , dmth je kah predifikon kohėn e Enveristit me zi i shkretet shpetuan nga diktatora , ti paske dėshirė me fut nė erėsirė aty ku zėri i ezanit nuk ndėgjohet.

Kot qė lodhesh me debat , Phanto
diēka qė ėshtė e shkrume , ka mu kan edhe e nėnvizume .
qėllimin e arin vetėm ni kallabllak njerzish .

Zero Cool
08-09-11, 16:08
E po !
Tė degjeneruarit , pamoralshmit, drogės e prostitucionit , pėr tė japur fund kėtyre veprave , andaj njė shtet demokratike ja mundėson tė gjejnė njė rrugė dalje tjetėr pėr tu larguar nga gjėrat e dėmshme .
Asnjė fe nuk lejon ato gjėra se permende ti ma lartė.

Nėse pėr ty eshte lėndet fetare tė papėlqyer , dmth je kah predifikon kohėn e Enveristit me zi i shkretet shpetuan nga diktatora , ti paske dėshirė me fut nė erėsirė aty ku zėri i ezanit nuk ndėgjohet.

Kot qė lodhesh me debat , Phanto
diēka qė ėshtė e shkrume , ka mu kan edhe e nėnvizume .
qėllimin e arin vetėm ni kallabllak njerzish .

ku me marr qat kallaballak ju seeeeeeee ?

premium
08-09-11, 16:15
ku me marr qat kallaballak ju seeeeeeee ?
Qe qitu ki o cool
mos pritovsh kliko;

http://www.youtube.com/watch?v=0IElpo__Nrg

vetum kadale mos po t'mirren mend :)

Makresh
08-09-11, 16:17
Qe qitu ki o cool
mos pritovsh kliko;

http://www.youtube.com/watch?v=0IElpo__Nrg

vetum kadale mos po t'mirren mend :)


Vec 300 vet paskan qen, sipas gazetes katolike, ekspres :biggrin:

Makresh
08-09-11, 16:18
Krejt qito vende qe i permende ti, jane vende te kaurrave, te jobesimtarve, te degjeneruarve, te kishave e te krishterve, te pamoralshmeve, te droges e te prostitucionit, qe do te digjen ne zjarrin e xhehenemit.

E na kurre nuk do te pranojme te behemi si ata. Na pe dojna shyrihatin e mullah derrit me mjekerr.

A premium pilsener?
pash familen a po te pelqen sistemi i kaurrave a???


Jo pra, te behemi si ata, dmth, te fillojm e te puthim kryēin siē bente sllobodan milloshevici, jo-jo-jo,.. ket se duam valla !

Zero Cool
08-09-11, 16:21
Qe qitu ki o cool
mos pritovsh kliko;

http://www.youtube.com/watch?v=0IElpo__Nrg

vetum kadale mos po t'mirren mend :)

Nuk pritova edhe tybe e kqyra me vemenjdje, e kam pa kete edhe ma heret ndaq beso e ndaq mos beso pooooooooor, ks po tenton te behet vend demokratik qe dmth, vota e lire eshte ajo qe vendose, ne rastin e ks duhet rreth 4000-6000 vota per 1 deputet ne parlament, e juve ju nevojiten 61 deputet qe dmth 244.000 - 366.000 vota. Kure do ti keni keto?

Se me protesta te rrugeve nuk behet send ma, perveq ne harapistan!

premium
08-09-11, 16:32
Nuk pritova edhe tybe e kqyra me vemenjdje, e kam pa kete edhe ma heret ndaq beso e ndaq mos beso pooooooooor, ks po tenton te behet vend demokratik qe dmth, vota e lire eshte ajo qe vendose, ne rastin e ks duhet rreth 4000-6000 vota per 1 deputet ne parlament, e juve ju nevojiten 61 deputet qe dmth 244.000 - 366.000 vota. Kure do ti keni keto?

Se me protesta te rrugeve nuk behet send ma, perveq ne harapistan!
Nėse ndonjėhere Kosova demokratizohet , aspak nuk ėshtė problem tė fitohen ato votat ,
ajo video ishte e shkurt ku e pėrbėnin njė pjesė e Prishtinės , e ku janė qytetet e tjera tė Kosovės , e sidomos Prizreni ėshtė e njohur si qytet e madhe kah perkatesisė fetare etj etj.

Makresh
08-09-11, 16:40
Nuk i nevojiten 61, por 51 deputet ! E nese ka me teper, hiē s'prish pun.


2000 xhamia ne Kosove, po e zem min. ka 500 besimtar qe shkojn e falen te xhumave = 1'000'000 / 5'000 votues per 1 deputet = 200 fiuuuu,.. qato po tham : BASHKESIA ISLAME DUHET TE MIRRET URGJENTISHT ME POLITIK ! Jo-jo, historia e Enver Hoxhės, do te perseritet ne Kosove !

Zero Cool
08-09-11, 17:11
Nėse ndonjėhere Kosova demokratizohet , aspak nuk ėshtė problem tė fitohen ato votat ,
ajo video ishte e shkurt ku e pėrbėnin njė pjesė e Prishtinės , e ku janė qytetet e tjera tė Kosovės , e sidomos Prizreni ėshtė e njohur si qytet e madhe kah perkatesisė fetare etj etj.

nese, najhere.... por ju per momentin e keni veteeeeeeeem 1 deputet te zgjedhur nga vota e lire (edhe ai mos te ishte ne koalicion nuk do te ishte zgjedhe)...
ani more makresh preshevari merrnu me politike kush spo jua ndalon, por thuj atyre prijsave tu e jo neve se na nuk jemi BIK

Makresh
08-09-11, 17:14
BIK-ut i duhen keto ndodhi, qe te aktivizohet ne politik.

Alima
10-09-11, 16:53
...

Jo pra , ... shih pa eksistu lenda e edukates fetare fare , ēfar udhezimi dhe praktikimi ... po sikur te futet ?!

aq sa me shume po luftohet , aq me shume po korr suksese , alhamdulilah !


.

gjini
10-09-11, 22:06
Qe qitu ki o cool
mos pritovsh kliko;

http://www.youtube.com/watch?v=0IElpo__Nrg

vetum kadale mos po t'mirren mend :)

Kur klikova ketu gadi u tmerrova nga ato pamje qe me quan ne palesine dhe me hama
zet ne krye
, kjo eshte edhe fillimi i nje fundi te nje demokracie te sapo lindur ne kosoven e shum vujtur e tash te perdhunosur nga keta bijt e dreqit e te birit te tij.
Nese ka dikun zot i lutem qe kete fare te felliqt ta mbaj atje ku e ka rrenjen dhe atje ku e ka vendin e jo ne vendin tim lutem nese je dikund o zot vetem ket luutje kom qe te me ndegjiojsh dhe pastaj do jem besnuiku yt ma i madhi

gjini
10-09-11, 22:46
Rasti i pare : Budall qysh jeni, s'befasohem edhe nese o e vertet.

Rasti i dyt : :biggrin: n'em pash mue tu e djers, hallall t'kofshin ofendimet ! Fal Zotit, i kam katalikt e mi, qe djersen per mue. Qato po m'vjen inati, qysh katalikt me ju mashtrue !

Qyre more sa insani han buk kote ne vend me hanger hajen e vet tash sa eshte vera me hanger Bari e kur te vjen dimri e mbajm me tall nga serbija

premium
10-09-11, 23:50
Kur klikova ketu gadi u tmerrova nga ato pamje qe me quan ne palesine dhe me hama
zet ne krye
, kjo eshte edhe fillimi i nje fundi te nje demokracie te sapo lindur ne kosoven e shum vujtur e tash te perdhunosur nga keta bijt e dreqit e te birit te tij.
Nese ka dikun zot i lutem qe kete fare te felliqt ta mbaj atje ku e ka rrenjen dhe atje ku e ka vendin e jo ne vendin tim lutem nese je dikund o zot vetem ket luutje kom qe te me ndegjiojsh dhe pastaj do jem besnuiku yt ma i madhi
Allahile nėse ban me dit pėr ty ...
A' ki haber ku po jeton ???
mos ja pasardhėsi i faraoneve , Enveristeve apo,,,

pėr ndryshe po du me dit ,,
a jeni nen ndikimin e alkoholit apo drogės ?

Hajra
11-09-11, 13:22
PXWQK5bJ7fc&feature=player_embedded

Alima
11-09-11, 13:29
PXWQK5bJ7fc&feature=player_embedded

...http://www.vistax64.com/attachments/chillout-room/14708-animated-smilies-roflmao-good-free-safe-download-site-2.jpg
mus t' rrokt kallabllaku perpara Hajroooooo........


.

gjini
11-09-11, 20:14
...http://www.vistax64.com/attachments/chillout-room/14708-animated-smilies-roflmao-good-free-safe-download-site-2.jpg
mus t' rrokt kallabllaku perpara Hajroooooo........


.

Hajr qka po ta merr mendja ty a me thy ligjin per nje apo dy pinguine qe as vet se dijn ka shkojn dhe qka jan ka bajn

Hajra
11-09-11, 20:19
Hajr qka po ta merr mendja ty a me thy ligjin per nje apo dy pinguine qe as vet se dijn ka shkojn dhe qka jan ka bajn


....Gjini une jame per demokraci te vertet, le te vendos vete populli si ka deshire te jetoi.

Guri i madh
11-09-11, 20:23
....Gjini une jame per demokraci te vertet, le te vendos vete populli si ka deshire te jetoi.per at nxensen gerguri nuk esht e vertet se e ter shkolla e mbrojn

krejt jan 4 apo 5 individ

ky esht realiteti

Hajra
11-09-11, 20:25
per at nxensen gerguri nuk esht e vertet se e ter shkolla e mbrojn

krejt jan 4 apo 5 individ

ky esht realiteti


...Guri nuk e di a eshte e vertet a jo, une e pashe kete video dhe mu duk interesant prandaj e postova ketu.

Guri i madh
11-09-11, 20:29
...Guri nuk e di a eshte e vertet a jo, une e pashe kete video dhe mu duk interesant prandaj e postova ketu.


une kam aty dikend qe e kam pyt krejt ajo video esht e manipulume shum pak perkrahje ka .e ka mjaft nxansa qe nuk deshirojn me mbajt naj or msimore po perkrahje ajo nxansja gerguri nuk ka

gjini
11-09-11, 20:38
Allahile nėse ban me dit pėr ty ...
A' ki haber ku po jeton ???
mos ja pasardhėsi i faraoneve , Enveristeve apo,,,

pėr ndryshe po du me dit ,,
a jeni nen ndikimin e alkoholit apo drogės ?

Premium nuk jam i pit kete e din qe se perdori as alkoholin e as duhanin dhe as nuk shkoj ku shkoni ju islamistet ne flytrat puff por merrem me qeshtje kombetare ende dhe sme ka ik hala fiqiri sikur juve me ju ndal ne palestine dhe po doni me na e shti ne qejf palestinen edhe neve ketu pasi qe keni parula te njejta allau ekber dhe jahi lahi ilaihhal
keto nuk na perkasin neve dhe qka mutin po doni me than me keto thirrje a mos po doni me na frigue apo doni me na detyrue edhe neve me u ba marrja e dynjes si ju me kesh kuca e baluca me juve
ik or preshevar se juve ju ka marr koka ere se skeni rryme dhe ju ka prish frigoriferi

gjini
11-09-11, 20:40
....Gjini une jame per demokraci te vertet, le te vendos vete populli si ka deshire te jetoi.

Dhe ti mendon se populi eshte kaq budalal si ju disa qe anderroni ende me ba palestin kosoven sikur ai fare ramoviqi ish oficeri i jugoslavis dhe shpijun i armates jugoslave qka e ka deshmue edhe ne luften e kosoves kur pas vrasjes se shefit te tij zani nuk ju ndie ma

Alima
11-09-11, 20:43
...

sapo mbarova nje telefonat , ... me lajmeruan se ky lloi solidarizimi do perhapet anembane shkollave ne Kosove , masovikisht ... jo vetem ne ate shkolle te Vushtrris ku shumice e nxensave perkrahin mbulesen e saj .


.

Guri i madh
11-09-11, 20:46
...

sapo mbarova nje telefonat , ... me lajmeruan se ky lloi solidarizimi do perhapet anembane shkollave ne Kosove , masovikisht ... jo vetem ne ate shkolle te Vushtrris ku shumice e nxensave perkrahin mbulesen e saj .


.kjo telefonata e juaj ka te bej me at bastoren e axhes shneq qe thot po ja dhae realit se aj nalt me ka than se fitoj amin

gjini
11-09-11, 20:48
...

sapo mbarova nje telefonat , ... me lajmeruan se ky lloi solidarizimi do perhapet anembane shkollave ne Kosove , masovikisht ... jo vetem ne ate shkolle te Vushtrris ku shumice e nxensave perkrahin mbulesen e saj .


.

Alima mer frym pak heke ate marham nga hunda se ta rrok zhegu hunden e pastaj fol edhe me telefon .
Po une kam ndegjue se ju nuk guxoni as tv e as radion me e ndegjue e as telefon me fol se mundeni me u infiktue nga njerz te pa njofshem.
Apo kete e keni si mbuloj mos me ju pa dhe dite kush qka jeni dhe kush jeni dhe nese eshte keshtu vazhdoni se mire e paskeni gjet nje metode me u mshef

Hajra
11-09-11, 20:50
Dhe ti mendon se populi eshte kaq budalal si ju disa qe anderroni ende me ba palestin kosoven sikur ai fare ramoviqi ish oficeri i jugoslavis dhe shpijun i armates jugoslave qka e ka deshmue edhe ne luften e kosoves kur pas vrasjes se shefit te tij zani nuk ju ndie ma


...Gjini nuk e kam ndermend me u sha me ty e besa me askend, gjeje dikend tjeter ok.

Alima
11-09-11, 20:59
...

per dedi-kodi ... shkoni tek sekcioni thashetethena ...
pa quote , aske nuk citova kesaj rradhe !


nashta po do Zoti e po plasni si thiu, ja po udhezoheni ndoihere ...Ai le te vendose , e ne vetem po u tregoim !


.

gjini
11-09-11, 20:59
...Gjini nuk e kam ndermend me u sha me ty e besa me askend, gjeje dikend tjeter ok.

As une nuk jam kurr per me u sha por nese dikush me shan ska met tjeter gje pos me ja kthye ashtu , e me ty miku i mire as qe jemi sha dhe nuk besoj qe do biem ne ato pozita sa me u sha
e me diskutue mundemi sa te duahs dhe si te duahs nuk e kom problem ate. por ajo qka ju mundoheni te na e impononi nuk do ket sukses se pipolli nuk han bari e din mire se kush eshte musliman dhe kush eshte i shitur tek islamistet per 200 dhe 300 euro

Zero Cool
12-09-11, 15:22
Ndihemi tė zhgėnjyer


http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/ferid_agani_080911_thmb1.jpg


Thotė se kėrkesa pėr futjen e edukatės fetare nė shkolla publike nuk ėshtė marketing politik, por kėrkesė e kahershme e Partisė sė Drejtėsisė. Kryetari i kėtij subjekti politik, Ferid Agani nė njė intervistė pėr Kosovapress ka thėnė ndjehen tė zhgėnjyer me kundėrshtimin qė i bėnė njė pjesė e deputetėve tė partnerit qeverisės kėrkesės sė tyre. Ai tha se pas zhvillimeve tė fundit do tė mblidhen organet mė tė larta tė partisė do tė vendosin sė lidhur me pozicionin e mėtutjeshėm tė PD-sė nė koalicionin qeveritar.


Kosovapress: Zotėri Agani, nuk ėshtė mbajt premtimi pėr futjen e edukatės fetare nė shkolla publike ...?

Agani: Nuk ėshtė arritur qė tė realizohet premtimi i qytetarėve pėr njė arsye tė vetme, sepse nė kohėn kur ky premtim ėshtė bėrė, ne kemi lutur qytetarėt qė tė mbėshtesin Partinė e Drejtėsisė nė njė pėrqindje sa mė tė lartė, nė mėnyrė qė tė kemi fuqi politike qė tė realizojmė premtimet tona, por pėr fat tė keq ju e keni pa edhe nė zgjedhjet e kaluara. Koalicioni pėr Kosovė tė Re, pjesė e tė cilėt ka qenė edhe Partia e Drejtėsisė, ka fituar 7.2 pėr qind tė votave gjithsejtė dhe Partia e Drejtėsisė me njė kalkulim 3.5 deri 4 pėr qind tė votave, qė megjithatė nuk ka qenė e mjaftueshme qė ne nė mėnyrė tė pavarur tė pėrmbushim plotėsisht kėtė premtim qė e kemi dhėnė. Megjithatė, tė gjithė qytetarėt e kanė parė procesin nėpėr tė cilin kemi kaluar. Kemi bėrė njė pėrpjekje tė jashtėzakonshme qė tė pėrmbushim edhe me atė fuqi politike qė kemi pas. Keni parė edhe nė vetė seancėn kur ėshtė votuar pėr kėtė amendament, ku de fakto 22 pėr qind e deputetėve prezent nė sallė kanė votuar pėr amendamentin ose 15 pėr qind e deputetėve, kanė votuar 18 deputet, njė ka abstenuar. Ne e kemi shėnuar njė lėvizje pėrpara, por fatkeqėsisht nuk kemi mundur qė tė realizojmė nė tėrėsi atė premtim, nė radhė parė pėr shkak tė mungesės sė deputetėve tė PD-sė nė Kuvendin e Kosovės.

Kosovapress: Sa e rrezikon stabilitetin e Qeverisė qė nuk ka kaluar ky amendament, pėrderisa deputetė tė PD-sė kanė kėrcėnuar se do tė largohen?

Agani: Ēėshtja e stabilitetit tė qeverisė pas kėtij votimi ėshtė ēėshtje pėr tė cilėn do tė deklarohen organet e PD-sė. Ne, tė premten, e kemi mbledhjen e kryesisė sė partisė, ku do tė vendosim edhe nė Kėshillin Drejtues tė partisė dhe t’i vlerėsojmė kėto zhvillime. Ėshtė fakt se nuk kemi mbėshtetjen e pritur, bile sė paku tė njė numri tė deputetėve tė Partisė Demokratike tė Kosovės tė cilėt jemi nė koalicion qeveritar dhe pėrkitazi organet qendrore tė partisė nė radhė tė parė Kėshilli Drejtues i partisė do tė pozicionohet dhe me siguri se do tė gjejė pėrgjigjen adekuate.

Kosovaress: Ndiheni tė tradhtuar nga deputetėt e PDK-sė?

Agani: Nuk mund tė them se ndihemi tė tradhtuar, sepse ne nuk kemi pas marrėveshje tė shkruar, se do tė kemi mbėshtetje qind pėr qind tė kėrkesave tona. Por, nė njė farė mėnyre ndihemi tė zhgėnjyer me faktin qė nuk e kemi pas atė shkallė tė mirėkuptimit pėr kėrkesat tona politike dhe kemi pritur njė shkallė mė tė madhe tė mbėshtetjes, duke pasur parasysh se deputetėt e PD-sė dhe tė Koalicionit pėr Kosovė tė Re nė vazhdimėsi i kanė mbėshtetur nismat ligjore dhe tė tjerat vendimet e PDK-sė, dhe me kėtė rast nuk ėshtė parė nga ana e tyre. Mund tė them se bėhet fjalė pėr njė zhgėnjim, nuk kisha thėnė tradhti.

Kosovapress: Ju keni thėnė se kjo ēėshtje do tė shqyrtohet pas Festės sė Bajramit, ndėrsa festa ka kaluar qė 10 ditė?

Agani: Ne si subjekt politik dėshirojmė t’i analizojmė gjėrat shtruar. Jemi duke bėrė konsultime edhe me partnerėt e koalicionit, edhe me faktorėt tjerė vendimmarrės, pėrkitazi ēėshtje, nė mėnyrė qė kur t’i marrim vendimet tė jenė mirė tė informuara dhe tė mos tė jenė vendime tė ngutshme tė partisė, sepse pėr destabilizim ėshtė lehtė. PD-ja nė vazhdimėsi ka pas me tė vėrtetė interesat e shtetit, para se ato partiake, por nė kėtė rast ka pritur qė edhe PDK-ja tė reflektojė mė seriozisht nė kėtė proces dhe qė ata tė kenė interesat shtetėrore para interesave tė ngushta tė tyre partiake. Me kėtė rast kemi dėshmuar dhe megjithatė nė periudhėn shumė tė shkurtėr kohore, mendoj qė mbledhja e ardhshme e Kėshillit Drejtues thuajse nuk duhet tė mbahet mė larg se sa brenda javės pas mbledhjes sė kryesisė sė partisė dhe ne do t’i kemi vendimet tona.

Kosovapress: Po nė Kuvend do tė ketė ndonjė iniciativė dhe a mund tė rikthehet sė shpejti ky amendament?

Agani: Iniciativat i kemi menjėherė dhe kėto iniciativa nuk janė tė PD-sė, por janė tė dakorduara edhe me udhėheqjen e lartė tė PDK-sė, e kjo ka tė bėjė me atė qė ne do tė kėrkojmė tė themelohet njė komision shtetėror, i cili do t’i qaset zbatimit tė lėndės fetare nė shkolla, nė mėnyrė gjithėpėrfshirėse dhe tė dalė me njė raport para Kuvendit tė Kosovės, pėrkitazi me praktikat e bashkėsisė evropiane dhe pėr mundėsitė e zbatimit tė kėsaj lėnde nė sistemin arsimor tė Kosovės. E dyta, do tė kėrkojmė nga kryeministri i vendit dhe ministri i resorit pėrkatės nė mėnyrė qė tė mos kemi diskriminim nė baza fetare qė nėnkupton qė mos tė ndodhė qė ndonjė vajzė pėr shkak tė bindjeve fetare duke mbajtur mbulesėn e kokės, ose shaminė tė pėrjashtohet nga procesi mėsimor. Kėto janė dy kėrkesa qė besoj se do tė hasin nė mirėkuptim tė plotė te partneri i koalicionit qeveritar dhe mendoj se kėto dy kėrkesa do tė hapin rrugė edhe pėr njė bashkėveprim tė mėtutjeshėm nė kėtė rrugė, nė mėnyrė qė proceset e filluara tė pėrfundojnė nė mėnyrėn mė tė mirė gjatė kėtij mandati tė qeverisjes, dhe pse jo, edhe me njė iniciativė pėr amandamentimin e ligjit tė posamiratuar, sepse ligjet janė pėr tė ndryshuar dhe nuk ka kurrfarė pengese qė tė i hyhet procesit tė amandamentimit tė kėtij ligji.vijon

Zero Cool
12-09-11, 15:22
vijimi

Kosovapress: Kėrkesa e mėsim-besimit e keni bėrė pėr marketing politik, apo me tė vėrtetė jeni tė vendosur pėr futjen e lėndės fetare nė shkolla?

Agani: Kam lexuar shkrime tė ndryshme tė ashtuquajtur analistė tė ndryshėm tė cilėt janė munduar qė kėtė veprim tė PD-sė, amandamentimin e kėtij neni tė paraqesin si manipulim politik apo marketing pėr pėrfitime politike qė besoj se krejtėsisht ėshtė e paqėndrueshme, sepse krejt opinioni kosovar e di se PD-ja ėshtė i vetmi subjekt politik qė nga viti 1999 e ka paraqitur si kėrkesė publike ēėshtjen e lėndės sė arsimimit fetar, por edhe lejimin e bartjes sė shamisė nė institucione shkollore. Ėshtė qesharake tė akuzohet PD-ja se nė moment tė caktuar i ka pėrdorur kėto tema pėr tė bėrė marketing politik. Ky ėshtė besimi ynė politik, anėtarėt e PD-sė dhe unė jemi mishėrim i kėtyre synimeve dhe kėto janė pjesė tė jetės tonė dhe veprės tonė. Kėto qėndrime reflektojnė esencėn e subjektit tonė politik dhe tė PD-sė, dhe me tė vėrtetė janė tė paqėndrueshme, ēfarėdo teze e tillė. Ka pasur akuza se PD-ja e ka sjellė kėtė temė nė ditėn nė Natėn e Bajramit, ndėrsa dihet shumė mirė si formohet rendi i ditės dhe procedurat e Kuvendit.

Kosovapress: Pse kanė kaluar kėto ēėshtje nė Kuvend pa kaluar nė njė debat publik?

Agani: Kjo pyetje duhet t’i bėhet Ministrisė sė Arsimit. PD-ja e ka resorin e Shėndetėsisė dhe merret me kėtė sektor nė bazė tė programit tė PD-sė, i cili ka qenė i proklamuar me vite. Ēėshtja konkrete ka tė bėjė me Ministrinė e Arsimit, e cila ėshtė dashur qė para se tė paraqesė Projektligjin nė qeveri ėshtė dashur tė bėjė debat tė gjerė nė opinion dhe nė kuadėr tė atij debati tė vijė deri tė zgjidhjet mė tė mira ligjore. Ndėrsa ajo kėtė nuk e ka bėrė, ndėrsa pse nuk e ka bėrė duhet tė japė pėrgjigje ministri.

Kosovapress: Thuhet se ka mospajtime brenda subjektit tuaj politik. Nė ēfarė gjendje ėshtė Partia e Drejtėsisė?

Agani: Gjendja pėrbrenda PD-sė gjithmonė ėshtė tejet dinamike. Ne jemi si parti nė vazhdimėsi nė profesionalizmin e kuadrove tona politike dhe promovimit tė koncepteve tona politike. Nė kėtė proces gjithmonė kem pas individ qė nė momente tė caktuara nuk e kanė parė veten pjesė tė procesit. Kanė filluar tė shohin veten si tė anashkaluar, ose kanė pas ambicie mė tė mėdha se sa pėrmbushja e tyre nė momentin e caktuar. Ka pasur individė tė caktuar edhe nė kėtė rast kemi pasur tė tillė, tė cilėt kanė shprehur njė pakėnaqėsi dhe njė nguti nė veprimin politik, nguti kjo e cila i ka dėmtuar synimet dhe objektive strategjike tė PD-sė. Asnjė parti nuk synon objektivat programore nėpėrmjet krizave brenda saj nė tė njėjtėn kohė. Kjo i ka ndodh partisė, nuk ėshtė hera e parė, por ėshtė pėrsėritur disa herė. Edhe kėsaj here PD-ja ka dalė shumė e qėndrueshme, unike dhe koherente. Kryesia e partisė ėshtė shumė stabile, sikurse edhe Kėshilli Drejtues i PD-sė. Ne jemi para kuvendeve zgjedhore nėpėr degė, qė do tė jetė njė proces qė do tė dėgjojmė vullnetin e anėtarėsisė. Udhėheqjet e reja tė degėve do tė delegojnė pėrbėrjen e re tė kuvendit zgjedhor tė PD-sė qė do tė mbahet nė nėntor, ose dhjetor tė kėtij viti.

Kosovapress: Sa janė tė afėrta grupet radikale me PD-nė dhe a e dėmtojnė kėtė parti?

Agani: Nėse i referoni grupeve radikale ato nuk janė tė afėrta fare. Por nuk e di kujt i referoheni grupe radikale, nė qoftė se mendoni nė individ ose grupe tė caktuara unė nuk i kam tė njohur. Pėr mua nė Kosovė nuk ka grupe radikale, nuk ka grupe radikale fetare, bile zyrtarisht nuk kemi vlerėsime tė tilla tė organeve pėrkatėse as nga ana e Bashkėsisė Islame, as nga organet shtetėrore. Nė atė moment kur do t’i kemi ato vlerėsime do tė pozicionohemi ndaj tyre. Por PD-ja decidivisht nuk ka bashkėpunim tė ngushtė me grupe radikale. Ne jemi njė subjekt politik qė artikulon interesat e elektoratit tė tij dhe e kem njė realitet tash rreth kėrkesave tė njėjta janė grumbulluar edhe BIK-u edhe PD-ja, edhe shoqėria civile, anėtar dhe grupe tė shoqėrisė civile prezentė nė Kosovė. Prandaj, kjo ėshtė ēėshtje pėr t’u analizuar nga aspekti tjetėr, sepse kėto kėrkesa nė mėnyrė tė pėrsėritur po shtrohen nė mjedisin kosovar dhe asnjėra prej nuk po realizohet qė 12 vite. Pse nuk kemi realizimin e asnjėrės prej tyre, pse asnjėra e BIK-ut nuk gjen realizim nė 12 vite dhe mendoj se kjo ka shkaktuar njė lloj koherence tė kėtyre veprimeve.

Kosovapress: Te mėsim-besimi nė shkollat publike, ēka do tė mėsojnė nxėnėsit, sepse deri mė tash nuk ėshtė sqaruar asnjėherė?

Agani: Gjėrat janė shumė tė thjeshta dhe tė pranueshme pėr shumicėn e qytetarėve. Pėr fat tė keq, grupe tė caktuara dhe individ mė shumė tentojnė tė mjegullojnė situatėn dhe tė japin interpretime nga ajo se zbatimi i lėnde tė tillė me tė vėrtetė do tė shkaktojė pėrēarje tė nxėnėsve nė baza fetare, qė mendoj se ėshtė e paqėndrueshme se praktikat evropiane e kanė dėshmuar se nuk ėshtė kėshtu. Praktika brenda kombit shqiptar ka dėshmuar qė nuk ėshtė kėshtu. Ne kemi nxėnėsit nė Luginėn e Preshevės qė 7 apo 8 vite e mėsojnė kėtė lėndė dhe asnjėherė nuk kanė pasur problem me baza fetare. Kjo lėndė zbatohet nė shumicėn e shteteve tė bashkėsisė evropiane dhe ėshtė njė standard evropian. Kėsaj ēėshtje duhet t’i qaset nga njė perspektivė tjetėr, nė shkolla nuk kėrkohet qė tė mėsohet pėr fe, pasi qė pėr fe nxėnėsit mėsojnė nė vende tė caktuar. Kėrkohet qė nė shkollė tė mėsohet pėr Zotin e madhėrishėm, tė mėsohet pėr pėrparėsitė e tij, pėr tė dėrguarit e tij, vlerat etike dhe morale tė kėsaj shoqėrie, familjet, identitetin personal, familjar, kolektiv. Kėrkohet qė tė mėsohet pėr atė qė populli shqiptar ėshtė mė i njohuri pėr atė se nė trungun e tij ka tri besime monoteiste, pra besimin nė Zot, me njė tolerancė tė shkėlqyeshme dhe pse tė mos promovohet kjo vlerė. /Intervistoi: Sabit Shkodra/

Zero Cool
13-09-11, 19:56
DASH: Nė Kosovė s’ka shkelje tė lirive fetare


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0913194443490_m.jpg


Raporti mė i ri i Departamentit Amerikan tė Shtetit mbi lirinė e besimit thekson se autoritetet kosovare kanė respektuar nė pėrgjithėsi lirinė e besimit si pėrmes kodit ligjor ashtu edhe nė praktikė. Nė kapitullin mbi Kosovėn, raporti vėren se gjendja e lirisė sė besimit nuk ka shėnuar ndryshime gjatė periudhės qė mbulohet nga kjo analizė.
Shqetėsimet kryesore tė ngritura nga udhėheqėsit fetarė, siē theksohet nė raport, lidhen me pengesa praktike qė rrjedhin nga proceset e pavolitshme pėr regjistrimin e vetė organizatave fetare, si dhe tė pasurive tė patundshme apo pronave tė tjera tė kėtyre subjekteve.

Komuniteti protestant, potencohet mė tej nė raport, kėmbėngul se vazhdon diskriminim institucional nga qeveria qendrore dhe autoritetet lokale. Ndėr ankesat qė ngre ky komunitet, ėshtė mohimi i kėrkesės pėr tė krijuar njė varrezė protestante. Po ashtu protestantėt njoftojnė se nuk janė lejuar tė ndėrtojnė njė kishė nė komunėn e Deēanit nė tokė tė blerė nga ky komunitetet fetar.

Ndryshe nga raporte tė mėparshme, Departamenti i Shtetit vėren nė raportin e tij tė publikuar tė martėn se nuk ka pasur njoftime pėr sulme kundėr personelit tė Kishės Ortodokse Serbe. Incidentet mė shqetėsuese janė regjistruar gjatė pelegrinazheve tė besimtarėve ortodoksė nė kisha ortodokse nė Kosovė, kur autobusėt me pelegrinė janė qėlluar me gurė.

Raporti i Departamentit tė Shtetit nėnvizon se megjithėse nė mungesė tė bazės ligjore, siē pohoi edhe Zyra e Ombudsmanit, Ministria e Arsimit nxori njė urdhėresė administrative pėr tė ndaluar mbajtjen e shamive tė kokės, tė traditės myslimane pėr vajza.

Raporti i Departamentit tė Shtetit vėren se nuk ka pasur shkelje tė lirive fetare nė vend dhe se nuk ka tė burgosur ose tė ndaluar pėr arsye fetare. “Diskriminimi social apo aktet e dhunshme, duken tė jenė me motive etnike, por fakti qė shpesh komunitetet janė tė ndarė nė baza etnike aq sa edhe fetare, e bėn tė vėshtirė ndarjen e qartė tė motiveve”, thuhet nė raport.

elvio
13-09-11, 22:54
Deputetėt i thonė JO“Mėsimbesimit” nė shkolla .


Athua u ka ardh vetedija???

Kjo e mesimbesimit ne shkolla shkon paralel me ate te rregjistrimit te popullsise ne baze te besimit fetar edhe Etnise.

gjini
14-09-11, 17:24
Tash pasi qe edhe aVOKATI I POPULLIT NUK I KA PERKRAH NE IDEN E TYRE PER ME FUT FEN NE SHKOLLA TASH LE TE ULEN NEPER GJAMIJA E TE FALEN E MOS TE NA I ZAN KRYQET E RRUGEV KISHE PO I LUTEN ZOTITIT kETA MERCENAR TE IRANIT

Jam i sigrurt se tash edhe kete Avokatin e popullit kan me e akuzue per ekstrem te shitur tek perendimi por skemi qka ti bejm o milet ky eshte deshira e populit se ate e ka zgjedh si avokat dhe kuvendin per perfaqesim.
Ministri i Arsimit z. Buja me ate qka ndegjova mbram ne pa rrotulla ja kish fal turqve krejt 500 vjet pushtime dhe qnjerzime e masakrime te shqiptarve ky nga karrika e nxeht dhe shum e but ja fali dhe tha se nuk duam ti keqsojm punet me turqin .

Po atyre nanen jau lujsha qe kerkojn qe pasnje kerkim falje tju heket nje pjes e fajit e keshtu ata neve nga qe jemi viktima na edhe kemi kerqardhje se qenkan mundue turqit qe kan ba gjith at rruge per me ardh te ne me na masakrue e tash duhet me ju shperbly....!

A jemi normal apo ka nis mileti me u tjetersue
#

Guri i madh
14-09-11, 18:02
isha duke u mendue ,athua me pas votue per lenden fetare , a ishin caktue edhe femnat me dhan landen fetare psh naj hoxhonic ,apo veq qasi far sadullahash e gjengiza

Murgesha
14-09-11, 18:34
isha duke u mendue ,athua me pas votue per lenden fetare , a ishin caktue edhe femnat me dhan landen fetare psh naj hoxhonic ,apo veq qasi far sadullahash e gjengiza

Edhe ti shum po mendon...

Normal qe edhe femra do te ishin caktu, ti a se din qe femra asku ne bot nuk ka te drejta me shum se ato qe i perkasin fes islame?

Guri i madh
14-09-11, 18:54
Edhe ti shum po mendon...

Normal qe edhe femra do te ishin caktu, ti a se din qe femra asku ne bot nuk ka te drejta me shum se ato qe i perkasin fes islame?


po une deshta me dit se a ka femra qe e kan krye shkollen e fes islame ,se po thojn do te ri ne po pranojna landen e edukates fetare veq me kan arsimtare hoxhonic

Zero Cool
14-09-11, 20:58
Shamia


http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0913212620848_m.jpg
Seb Bytyēi


Tema e kėtij shkrimi nuk ėshtė mbulesa ose mėsim-besimi. Ky shkrim refuzon tė diskutojė pėr njė ēėshtje tė paqenė. Mirėpo, diskuton pėr ēėshtjet reale dhe pėrpjekjet pėr ta tėrhjekur vėmendjen larg atyre.

Kontrollimi i mendjes

Orwell nė librin e tij “1984” paralajmėron pėr njė shoqėri ku partia kontrollon ēdo aspekt tė jetės, dhe madje ekziston edhe Policia e Mendimeve. Mirėpo, unė dua t’ua rikujtoj librin e H.G. Wells “Makina kohore” (dhe filmin e vitit 2002 me tė njėjtin titull) qė merret me njė qasje tjetėr merret me temėn e ngjashme. Aty njė shkencėtar udhėton nė kohė nė tė ardhmen e largėt. Aty ai gjen njė shoqėri tė varfėr qė jeton sikur paraardhėsit tanė nė kohėn e gurit. Njė gjė tė ēuditshme qė ai vėren aty ėshtė se nuk ka njerėz nė moshė tė shtyrė. Edhe pse nė pyetjet e tij nuk pėrgjigjet askush, mė vonė ai e kupton arsyen e kėsaj. Kėta njerėz vazhdimisht janė pre e disa monstrumėve qė dalin nga toka. Mė e ēuditshmja pėr tė ėshtė se askush nuk pranon tė flas pėr fatin e tyre. Ata thjeshtė e pranojnė realitetin dhe nuk flasin pėr familjarėt e tyre tė rrėmbyer/vrarė nga monstrumėt nėntokėsor.

Mė vonė, protagonisti, e kupton ēfarė po ndodhė. Pėr shkak tė njė katastrofe bota shndėrrohet nė njė vend tė shkretė. Dhe lloji njerėzor evoluon nė dy nėnlloje, njėri, Morlokėt, qė jeton mbi tokė (dhe qė ju ngjan shumė njerėzve tė tashėm) dhe tjetri nėnlloj, Eloi, qė jeton nėn tokė (dhe ngjajnė nė monstrumė). Nėntokėsorėt nė fakt i gjuajnė njerėzit mbi tokė pėr ushqim. Nė film, shkencėtari kupton se nėntokėsorėt janė tė ndarė nė disa grupe, dhe pėrderisa njė grup merret me “gjuajtjen” e njerėzve, njė grup mė i avancuar ėshtė nė gjendje tė kontrollojė mendjen e tė gjithė nėntokėsorėve si dhe tė njerėzve mbi tokė. Kėshtu, predatorėt i frikėsojnė njerėzit duke u futur edhe nė ėndrrat e tyre, dhe duke mos i lejuar as tė mendojnė pėr rezistencė.

Mjegulla kosovare

Nuk ka si tė mos vijė nė mendje ky skenar, kur e sheh ēfarė ndodhė me popullsinė nė Kosovė. Shumė e rėndėsishme ėshtė saga e shamive e mėsim-besimit. Nė qindra anketa qė janė bėrė me qytetarėt kosovarė qė nga viti 1999, nė asnjėrėn pėr tyre nuk del si brengė shamia ose mėsim-besimi. Vazhdimisht konfirmohet se brengat kryesore pėr qytetarėt janė papunėsia, varfėria dhe korrupsioni. Dhe pėr ēfarė teme diskutojnė kosovarėt me javė tė tėra? Pėr shaminė dhe mėsim-besimin, tema qė as nuk figurojnė nė radarin e shoqėrisė kosovare pėr nga rėndėsia.

Kėtu pra qytetarėve u imponohen tema qė ua tėrheqin vėmendjen e tyre nga ēėshtjet reale. Para syve kolektiv tė shoqėrisė kosovare vendoset njė shami e errėt qė e parandalon shikimin e problemeve tė vėrteta. Dhe, me mjeshtri prej ninxhash gjuhen bomba tymi, nė kohėn kur buxheti i Kosovės dėmtohet me miliona euro nga korrupsioni. Grabitēarėt duan mjegull.

Qytetarėt si Eloi dhe ēėshtjet e vėrteta

Pėrderisa, mjegulla e hutia krijohen me zell nė tė tėra anėt, qytetarėt grabiten ēdo ditė. Ēdo i treti kosovar jeton nė varfėri absolute. Inflacioni ėshtė rritur, dhe ēmimet pėr ushqim janė rritur pėr gjysmė. Numri i ndėrmarrjeve qė mbyllen – nga presioni i tatimit nė njė anė dhe haraēit nė anėn tjetėr - ėshtė rritur nė vitet e fundit. Dhe ēfarė ndodhė me njerėzit qė mbesin pa punė dhe pa dinjitet? “Shpėtimtarėt” shkojnė u ofrojnė lėmoshė duke shkelur edhe mė tej dinjitetin e tyre.

Refuzimi i hirit syve

Nė vend qė tė diskutohet pėr krijimin e vendeve tė punės, diskutohet pėr shami qė bartet nga disa dhjetėra persona nga gati dy milionė. Nė vend qė tė propozohen ligje pėr luftimin e korrupsionit e krimit tė organizuar, si p.sh. ligji antimafia ose pėrforcimi i Agjencisė Anti-korrupsion me fuqi prokuroriale, propozohen amandamente ligjore pėr mėsim-besim.

Prandaj, kurthi mjegullues i ngritjes sė temave tė paqena ėshtė i rrezikshėm. Ėshtė mashtrues dhe dėmtues pėr qytetarėt e Kosovės. Dhe diskurset e tilla publike qė promovojnė debate romantike herė nacionaliste herė religjioze, janė qėllimkėqija dhe duhet tė refuzohen.

(Autori ėshtė Drejtor i Institutit Ballkanik tė Politikave. Opinionet janė personale.)

Zero Cool
14-09-11, 21:04
Kundėr ‘Edukatės Fetare’ nė shkollat e Kosovės


http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0830220418961_m.jpg
Gani N. Asllani


Rreth debatit pėr vėnien e orės fetare si mėsim tė detyruar nėpėr shkollat e Kosovės, tashmė janė pozicionuar shumė grupe, individ, shoqata apo organizata nė tė dyja kampet, atė pėr, dhe atė kundėr, duke pėrdorur tė drejtėn e qytetarit pėr tu edukuar, kurse nga kampi tjetėr, duke pėrdorur argumentin e shtetit laik si bazė e fortė kushtetuese qė e ndanė shtetin nga feja. Derisa nė kėtė zhurmė madiatike e mbi-politizuar, nxitur nga dy deputet tė koalicionit ‘Aleanca pėr Kosovė tė Re’ tė hyrė nė Kuvendin Popullorė tė Republikės si pasojė e sistemit tė ēoroditur zgjedhorė nė Kosovė, e qė pėr shkak tė numrave tė ulėt qė koalicioni qeveritarė i ka nė disponim, nuk mundet tė ia lejoj vetes bezdisjen e tyre, kanė filluar qė njerėzit tė marrin edhe nofka (kryesisht komunistet nuk po duan tė na lėnė praktikimin e fesė) duket se mė sė paku, ose edhe fare nuk ėshtė shtjelluar argumenti mėsimoro – pedagogjik, pra ēėshtja se a duhet qė domosdo fėmijėt tanė tė mėsojnė fenė nėpėr shkolla!

Pikėrisht pėr kėtė ēėshtje dua t’i marrim shtruar kėto argumente nė cilėsinė e njė akademiku qė pėr mėse njė dekadė ėshtė i pėrfshirė nė arsim tė nivelit universitarė. Fillimi me njė projekt tė ri ėshtė kurdoherė vėshtirėsi e madhe, e aq mė tepėr kur ėshtė fjala pėr njė eksperiment tė pa provuar mė parė. Kėshtu edhe lėnda e edukatės fetare kėrkon njė planprogram tė studiuar, balancual dhe organizuar mirė. Konkretisht, sa shumė hapėsirė do t’i ipej nė kėtė lėndė fesė Islame, si religjioni qė pjesa mė e madhe e banorėve tė vendit i pėrkasin, ēfarė hapėsire do tė zinin nė kėtė lėndė sektet fetare myslimane, si do tė shpjegoheshin interpretimet e ndryshme tė Islamit nga Sufismi (qė predikon njė Islam shpirtėrorė dhe vetėmohues) deri te Uahabismi (qė predikon mėnyrėn mė tė egėr dhe mė radikale tė udhėzimeve Kuranore). Pastaj, sa shumė hapėsirė do t’i ipej nė kėtė lėndė Krishterimit dhe sekteve tė tija, psh a do tė mund tė mėsonin nxėnėsit tanė pėr Krishterimin Ortodoks Armenas, apo atė arkaik Koptik. Ēėshtja tjetėr, a do tė mėsojnė nxėnėsit tanė edhe pėr Ēifutizmin, pastaj sektet Protestante, Kalviniste, Adventiste, Metodiste, apo edhe mijėra fetė e tjera pagane, natyraliste, dhe ato qė besojnė nė shumė Perėndi?

Siē po shihet pra, problemet janė mėse tė shumta, ku ajo e pėrgatitjes sė njė armate arsimtarėsh pėr kėtė lėndė, do tė ishte ndėr mė problematiket. Kush do jene ata? Priftėrinj, hoxhallarė, apo mėsues te rėndomtė? E rėndėsishme do tė ishte qė tė mos pikaset kjo lėndė ashtu qė tė mbetet e neglizhuar dhe braktisur siē ka qenė pėr shembull rasti me lėndėt e ‘Amvisnisė’ apo ‘Bazat e Arsimit Teknik’ qė neve qė i mbajmė mend ishin vetėm lėndė sa pėr tė mbushur orarin, pa fare interesimi nga institucionet e atėhershme arsimore. Nė kundėrshtim tė atyre qė sjellin argumentin se nė perėndim gati nė ēdo vend ekziston lėnda e edukimit fetarė, ja njė pėrgjigje shumė domethėnėse. Tė gjitha kėto shoqėri e shohin kėtė lėndė si problematike dhe shumė pėrēarėse, sepse kur nė orėn e mėsimit mėsohet pėr Katolikėt, nxėnėsit Protestant tė detyruar nga prindėrit e tyre natyrisht, braktisin orėn, dhe anasjelltas, kur shpjegohet pėr Protestantėt, nxėnėsit Katolik braktisin mėsimin, kurse kur flitet pėr Islamin, Ēifutizmin apo fetė e tjera, tė gjithė nxėnėsit sė bashku braktisin orėt e mėsimit. Pėr efekt tė tranzicionit qė po kalojmė, dhe nė respekt tė vlerės madhore tė tolerancės fetare qė ne Shqiptarėt disponojmė, pyes - a do tė ishte mirė qė ndasi tė kėtilla artificiale tė shėnohen edhe nė kombin tonė?

Dhe nė fund, edhe ēėshtja praktike e lidhur me mėsimin fetarė nėpėr shkolla! Ēka e keqe u erdhi atyre qė deri tani nuk mėsuan lėndėn fetare nė shkolla, pra baballarėt e kėtyre fėmijėve qė sot janė nxėnės? Si ndodhi qė edhe ne mėsuam pėr fenė edhe pse nuk mėsuam nėpėr shkolla pėr edukatėn fetare? Qė mė sjell kėshtu edhe te pika e fundit e kėtij rebukimi – e qė ėshtė; se feja i pėrket pikėrisht shpirtit tė njeriut, ėshtė njė gjendje shpirtėrore dhe emocionale e besimit mbi forca tė mbinatyrshme, dhe duhet tė mėsohet vullnetarisht dhe me vetdėshirė. Shteti mė sė paku duhet tė ketė dorė nė kėtė ēėshtje, feja duhet t’i lihet familjes, prindit dhe shpirtit tė njeriut pėr ta mėsuar kur tė dojė e si tė dojė.

(Autori ėshtė bashkėpunėtor shkencorė nė Qendrėn pėr Studimet e Shkencave Politike tė Europės Lindore, studiues shkencorė nė Universitetin Njukasell, anėtarė i Qendrės pėr Studimet Fqinjėsore i Universitetit Sterling, bashkėpunėtor korrespondent nė Universitetin e Varshavės, dhe pedagog i shkencave politike nė Universitetin Glasgow, Britani e Madhe)

Zero Cool
14-09-11, 21:11
Boll mo! E kemi kuptuar lojėn!


http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0913212111872_m.jpg
Fahri Xharra


Mjaft mo se na ngulfatet! Nuk jemi shqiptarėt e kohės sė Esad Pashė Toptanit, ku “dum`babatė” luanin lehtė me ne. Ata na diktonin se si te mbathemi, se si te vishemi se si te flasim. Ata na i caktonin rrugėt e jetės. Hoxhallarėt e kohės sė sotme duhet ta dinė ndryshimin me shqiptarėt e pėrmendur mė lartė dhe neve tė sotmit, se ne dimė shkrim-lexim, se ne sot flasim shumė gjuhė tė huaja, se edhe ne tė tjerėt dimė tė shkruajmė dhe lexojmė edhe arabisht, pėrveē tjerash, nėse kjo ėshtė e rėndėsishme.

Mos i keqinterpretoni gjėrat, mos na ngulfatni. Na leni rehat nė rrugėn tonė qė na e ka caktuar vetė perėndia. Rruga e jonė, ajo e trajektores sė DIELLIT, ėshtė e vetmja rrugė qė ne sot e dimė dhe mundemi, dhe do ta ndjekim. Mos na i pudrosni gjeneratat e reja me pluhurin e rrugės pa dalje. Kot e keni. Ne jemi ata qė nuk do tė lejojmė kthimin prapa, nuk do t’i lejojmė askujt qė tė na pengon nė rritjen e miqėsisė me Evropėn. Evropa jemi ne.

Ne shqiptarėt myslimanė kemi praktikuar ato pak rite tė mbetura nga okupimi shumėshekullor turko-mysliman dhe jemi ballafaquar me problemet e vėrteta tė jetės, qoftė pėr njė mbijetesė apo njė jetė mė tė mirė. Vlerėsimi i tė huajve ishte se jemi “myslimanė tė lehtė”. Por, ēfarė u mendua kur na quajtėn “myslimanė tė lehtė”? Evropa na donė vetėm kėshtu. E edhe ne e duam Evropėn ashtu si ėshtė.

Qėllimi i shkrimit tim ėshtė qė ata qė duan ta mėsojnė tė vėrtetėn mbi vellot, shamitė, perēet, ferexhenė dhe “havalen” dhe nė pėrgjithėsi fshehjen e femrės nga “sytė e botės”. Qėllimi shumė i pastėr pa kurrfarė tentimi tė ē`vlerėsimit tė feve. Ato (fetė) le tė vazhdojnė me qenė. Ato le tė punojnė pėr ata qė duan, por pa kurrfarė imponimi ligjor pėr tė tjerėt.

Jam konsultuar me njė literaturė tė shėndoshė nga burimet arabe dhe ēdo fjali qė e pėrmendi nė tekstin e mėposhtėm e ka burimin e shkruar prej nga ėshtė shkėputur. Do i pėrmendi termet arabe pėr mbulesė tė femrės tė cilat po keqpėrdoren nga ata qė po iu shkon pėr shtati: hijāb (higjab); jilbāb (gjilbab); khimār ( himar);

Ēka thotė libri i shenjtė pėr vellon? Asgjė. Bile asgjė. Kurrkund nuk pėrmendet koka e femrės. Fjala “flokėt” (sha`ar) aty nuk gjendet fare. Zoti nuk thotė asgjė as pėr mbulimin e as pėr zbulimin e flokėve. Nuk ishte qėllimi i ardhjes sė Kur`anit qė t’i mėsoj njerėzit se si tė vishen. Fjala vello, me qėllimin se si i ipet sot, nuk ėshtė pjesė e fjalorit dhe porosive kuranore. Velloja ėshtė njė “krijesė” e shariatit.

Kurani dhe Hijab-i

Nga historia dhe origjina, bartja e Hijabit ėshtė institucionalizuar nga “Sharia”, ligji fetar i Islamit. Hijabi ėshtė i ndėrlidhur vetėm me dy vargje tė Kuranit, dhe iu ėshtė imponuar myslimanėve. Fjala ėshtė pėr vargjet 24:30, 31, 33:59.

1. Surja: Nuur (Drita),vargjet 30-31.

Kurani i paraqet principet e ligjit tė thjeshtėsisė (modestisė) nė kapitullin24 (Nuur) Drita- thjeshtėsia iu pėrshkruhet si myslimanėve ashtu edhe myslimaneve: “Thuaju besimtarėve qė tė largojnė shikimin qė tė ruajnė dėlirėsinė, dhe t’i hedhin vello mbi gjoksin e gjinjtė e tyre... Allahu ėshtė i sigurt, njohės shumė i mirė se ēka ata bėjnė”...30,31.

Sipas vargjeve tė mėsipėrme, myslimani duhet tė vishet si i ka hije njeriut nė mėnyrė tė thjeshtė. Pra nuk parashihet asnjė ndalesė e as dėnim pėr femrat e shpluara. (e pėrkthyer dhe e shpjeguar nga Muhammad Asad, Mesazhet e Kur`anit (Dar el- Andalus 1984). Himari, dhe pėrdorimi i tij shėrben pėr tė mbuluar gjoksin lakuriq tė femrės sė kohės dhe qė “gjoksi nuk ėshtė qė pa tjetėr duhet tė shihet”.

2- Surja 59 ( Al Ahzab) vargjet 58-59

“Bartje e hijabit nė urdhrin e dytė tė Koranit”. Sipas tij nė atė kohė si femrat ashtu edhe meshkujt binin pre e provokimeve dhe shkeljeve morale. Nėse femra myslimane duhej tė veshte njė pelerinė tė madhe, kur dilte nga shtėpia, arsyeja ishte qė tė mos ngacmon me pamjen e saj dhe tė sulmohet.
Bartja e vellos, hijabit nuk ėshtė urdhėr kuranik. (Ibrahim B. Sayed “ Women in Islam : Hijab (Islamic Reaserch Fondation International ,1998)

Kurse, Zonja Nazira Zin al-Din nė Al Sufur Wa`l-hijab (Beirut, Quzma Publication) shkruan “Moraliteti im dhe vetėdija ime pa njolla ėshtė mė e vlershme se sa bartja e mbulesės. Asgjė e mirė nuk duhet tė pritet nga pamja (dukja) e jashtme, tė gjitha tė mirat dhe virtytet qėndrojnė ne brendinė time”.
Bartja e mbulesės sė femrės ėshtė bėrė sot nė disa vende njė dėshirė politike, njė teatralizim i dėshirės pėr tė qenė e lirė. Krejt se ēka mendojmė pėr femrėn tė mbėshtjellėt apo jo, nė Kur’an nuk gjendet asnjė pėrshkrim i tillė.

Hijabi dhe injoranca ėshtė mbėshtjellėsi qė e mbulon zemrėn, dhe e pengon kėrkimin e sė vėrtetės pėr tė pasur qasje nė bashkim me Zotin dhe qė e pengon njohjen e fshehtėsisė sė brendshme. Atributet dhe sjelljet tona negative si egocetrizmi, lakmia, materializmi, egoizmi, dėshira, kėrkesat tona dhe shfrytėzimi i kufizuar i vetvetes si njė mbulojė e trashė do tė pengon dritėn e shenjtė tė Zotit tė ndriēon zemrat tona. Me kėtė rast ne e injorojmė tė vėrtetėn,unin tonė tė vėrtetė dhe mbesim nė kufirin me pamjen e sė tė vėrtetės. Sipas Kur`anit ,”velloja dhe terri ėshtė nė sytė e tė padijshmit, tė largojmė mosdijen e tė ballafaqohemi mė tė vėrtetėn”.

Hijabi – mbulesė e brendshme shpirtėrore

Emri “Hijab ( Higjab) nė Kur`an vetėm 7 herė pėrmendet, pesė prej tyre si “Hijab” dhe dy herė si “Hijaban”. Shihni 7:46, 17:45 , 19: 17 , 33:53 , 38:32 , 41: 5 , 42 :51. Asnjėherė fjala “Hijab” nuk ėshtė pėrdorur ,si po na thuhet sot nga tė pangopshmit nė lidhje “me kodin e veshjes sė femrės muslimane. Velloja apo hijabi nė Kuran nuk ka tė bėj aspak me ligjet e veshjes sė femrės, bile as asaj arabe.

Sot, krejt kjo ėshtė pėr tė vendosur diktaturat nė shtetet e caktuara tė botės, pėr tė krijuar njė kundėrsulm nga tė moderuarit e pėr tė pasur alibi pėr shtrirje tė tyre. S`ka aspak tė bėj me Islamin e vėrtetė.

Dr. Tarik Suwaidan thotė: “Nė shumė vende arabe tradita e moēme ka rifilluar tė praktikohet. Nėse e hedhim njė vėshtrim tė thellė pėr atė qė ishte praktikuar nė shekullin e 7-tė, ne do tė shohim shumė qartė “nė shtėpitė e kohės nuk kishte mure dhe duhej tė viheshin perde pėr tu ndarė burrat nga gratė, dhe se ato gra myslimane nuk duheshin tė bashkėbisedonin me burrat dhe tė qėndronin tė ndara pas njė perdeje...”

Pavarėsisht nga pohimet e eruditėve (dijetarėve) konservatorė, nuk ka asnjė bazė nė “Librin e Shenjtė” pėr mbėshtjelljen e femrave si gjė tė obligueshme, por pėrpjekja e tyre ėshtė njė sulm i tėrthorė nė imponimin torturues ndaj suverenitetit tė grave, dhe se tė gjitha autoritetet e pavarura e vėrtetojnė se nuk ka asnjė bazė pėr kėto urdhėresa kufizuese. Pėrveē kėsaj, ideja se Perėndia apo al-Llāh i preferon gratė e mbuluara ose qė trupi i grave ėshtė awra, vjen ngase gratė duhen tė jenė tė mbrojtura ndaj sulmit tė burrave dhe shoqėrisė imorale, kurse hijabi ėshtė i rremė dhe vetėm pėr tė penguar qasjen e gruas nė pavarėsinė arsimore, sociale dhe politike.

Kurse nė tokat mbarėshqiptare, qėllimet shihen prej kozmosit dhe janė tė qarta: lufta pėr pushtet dhe pėrkushtimi pėr tė dėrguar nė vend porosinė e porositėsve. Shkolla ėshtė njė vend i formimit e i edukimit tė qytetarėve tė rinj pėr t`i pėrgatitur tė jetojnė nė njė shoqėri laike me respekt tė lirisė fetare. Nė shkollat tona nė Kosovė ka katolikė, myslimanė, protestat, ortodoks, tė padeklaruar, ata janė aty tė jetojnė si njerėz tė lirė nė tė gjitha pikėpamjet fetare. Nė Kosovė, bartja e shamisė u imponohet vajzave tė reja, qoftė nga familja, qoftė nga bashkėfetarėt. Ajo shpreh njė pėrulje jo ndaj Perėndisė, por ndaj presionit tė rrethit. Bartja e shamisė nė Kosovė shpreh manifestimin e njė integrizmi fetar e qė ėshtė i rrezikshėm pėr ne, pasi kėtu jemi edhe jomyslimanėt tė njė kombi, gjuhe dhe historie.

Stigmatizimi i femrės myslimane nė Kosovė ėshtė njė fenomen i ri i shfaqur pas luftės sė fundit dhe debati lidhur me shaminė islamike i ka dhėnė shoqėrisė njė dimension tė ri.
Boll mo! E kemi kuptuar lojėn.

Zero Cool
15-09-11, 13:28
Rrėnjėt e sė keqes sonė


http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0915012100938_m.jpg
Rashit Alidema, profesor i UP-sė


1:21 / 15.09.2011

Zbehje e imazhit tė shqiptarėve
Shqetėsim i madh ėshtė pėr ne se ēfarė bėn tanimė sot feja (partia) myslimane pėr Kosovėn e shqiptarėt, qė drejtohet nga kryemyftiu i Kosovės N. Ternava dhe zv. i tij jozyrtar, Ferid Aganit?! Kėta duan ta kthejnė vendin nė tė shkuarėn, kur ai ka nevojė tė domosdoshme, urgjente pėr specifikat e ndėrtimit tė shtetit, sjelljen e progresit, modernizimin, sepse ne jemi ende as nė ēerek tė rrugės. Ndoshta nuk ju duket kjo e qartė? Pėr dhjetė vite me radhė ēka u rritė dhe zhvillu, as kultura, as gjuha, as ekonomia, as punėsimi. Ne ende edhe sot jemi shteti mė i varfri nė botė, me njė popullsi prej 2,5 milionėsh pėr afėrsisht 70% e re nėn 30 vjet, mė e re nė botė - qė ėshtė njė plus i madh.

Kėto orkestrime protestash myslimane (grupe ekstremiste, apo siē i quajnė fundamentalistė myslimanė), qė po e zbejnė edhe imazhin e Kosovės e tė shqiptarėve, sidomos nė sytė e ndėrkombėtarėve, mė kujtojnė ato tė serbėve nė fund tė shekullit tė kaluar, autorėsia e gjithė qė qėndronte nė faktin se prapa tė gjitha atyre akteve qėndronin forcat sekrete serbe dhe ato speciale, tė cilat kishin kryer trajnime tė posaēme pėr veprime tė tilla, sė bashku me strukturat e tyre militare dhe paramilitare (koordinoheshin veprimet edhe me disa “njerėz“ tanė). Mė kujtojnė edhe ato tė v. 1912, marrjen e Shkupit nga kryengritėsit tanė, kur “dikush“ iu tha – lironi tė burgosurit! Ēka u bė mandej – kaos shpėrbėrės, tronditje, shkatėrronin ēdo gjė nė qytet qė shihnin para veti , edhe kėtė nė sytė e diplomatėve ndėrkombėtarė (shiko luftėrat e popullit shqiptar 1909-1912). Tė gjitha kėto presione bėjnė pjesė nė pėrbėrjen e politikės diskriminuese, pėr realizimin e objektivave tė Serbisė nė relacion me Kosovėn.

Dobėsitė e arsyes
Mė shumė vėmendje meriton njė diskutim serioz nė pėrgatitjen e tyre profesionale, origjinėn dhe shkakun e besimeve fetare: deri nė ēfarė mase ata mund tė pretendojnė tė jenė vėrtetė, munden tė vazhdojnė ato shpjegime shkencore tė botės dhe tė jetės? Dhe atėherė pėrgjigja dominuese negative pėr kėtė pyetje do tė vendoset rreth saj. Feja dhe shkenca, siē dimė, janė dy mėnyra pėr tė shpjeguar realitetin e njėjtė: natyrėn dhe origjinėn e botės, jetės, njeriut. Doktrinėn fetare tė krishterimit, p.sh., tė lindjes sė Krishtit prej Virgjėreshės Mari, ėshtė absolutisht e papajtueshme me tė dhėnat mė themelore biologjike, dhe tė pakuptimta, - dokrra, pėrrallė e vrazhdė; mandej, pikėpamja fetare e universit, ku toka ėshtė nė qendėr, mė lart, nė qiell jeton Zoti, ose “mbretėria e qiellit” ėshtė parajsa, e diku nė fund, nėn tokė, ėshtė ferri - natyrisht, tėrėsisht tė paekuilibruar, disharmoni dhe pa organizim shkencor nė pėrfaqėsimin e pafundėsisė sė gjithėsisė, rrotullimin e tokės rreth diellit, etj.

Marrim nė shqyrtim tė shkurtėr, p.sh., dy shkenca, njėra ekzakte – gjeometrinė, dhe tjetrėn natyrore – fizikėn. Te dyja (pjesėrisht) i mėsojnė tė njėjtat format e trupave, por merren ato nė marrėdhėnie tė ndryshme; prandaj pėrfundimet e tyre nuk pėrputhėn, por as njė grimė nuk kundėrshtohen njėra me tjetrėn. Marrim ligjin universal tė jetės. Kėtė ligj e dinė shumė, edhe pse e quajnė nė mėnyra tė ndryshme – ligjin e lidhjeve tė shkaqeve e pasojave, ligjin e veprimeve, etj. E fizikanėt kėtė e quajnė ligjin e tretė tė Njutonit: “Ligji i veprimit reciprok”. Ndėrsa nė mėsimet shpirtėrore, nė trajtėn e afarizmit ėshtė: “Ēka mbjellė, atė edhe e korrė”. Dy shpjegimet e para ndryshojnė ndjeshėm, divergjenca njėra me tjetrėn, dhe pėr kėtė njohja e njėrės nuk mund tė pranohet tjetra. Pasi shkenca bazohet nė dėshmi tė sakta, ndėrsa feja kėrkon nga ne qė t’i besojmė verbėrisė, nė kundėrshtim me shkencėn, atėherė zgjidhja nuk mund tė jetė e luhatshme.

Nė institucionet tona tė arsimit nuk mund tė mėsohet kurrfarė lėnde e ēfarėdo feje! Fjalėt e njė deputeti nė seancėn e parlamentit tė RK, mbajtur para do dite, ishin me vend: “Le tė zhvillojnė ata mėsimet fetare nėpėr kisha, xhamia, e jo nėpėr shkolla tona”. Kėrkesė e mosdijes, apo diēka tjetėr, apo eufori - vetėm tė jem diku tė parėt... Ne nuk jem tė rėndomtė nė botėn qė na rrethon, ne pėr ta nuk jem krejtėsisht tė kuptueshėm. Ne s’ jem agresor kundėr askujt. Ne duhet tė kem nga parimet themelore se nuk mund tė jem tė parėt nga i dyti. Kjo duhet tė jetė filozofia-etnike e karakterit tonė shqiptar... Nė rend tė parė duhet themeluar kompleksin ushtarako-industrial, sepse ne jem komb me forcė jomadhore, dhe ne ekzistojmė nė rrethanat “duhet – qė do tė thotė, mundesh”. Pa kėtė ne biem tė thartuar, tė mėrzitur, pa kėtė nisim tė tretėm, si komb. Gjėja mė e keqe, qė nė rend tė parė kombi ynė po vuan. Neve edhe tani na pengojnė tė identifikojmė veten si komb. Pėr fat tė keq, ata nuk e kuptojnė se ne jemi e vetmja forcė, qė jem nė gjendje t’i pėrballojmė tė paaftit, qė e parazitojnė nė tė vėrtet kuptimin e “kombit shqiptar”. Njeriu shqiptar nuk mund tė jetė apriori nacionalist. Nė tėrė historinė e vet shqiptarėt e panė qė ngjyrėn e bardhė tė paraqesin nė tėrė spektrin e shtatė ngjyrave...

I thėrrasim qėllimkeqėt qė tė mos diskreditojnė vendin, kombin shqiptar, qė tė paktėn (ose krejtėsisht) vendin duan ta kthejnė ose nė pėrngjashmėri tė ndonjė vendi arab!? Sipas krye imamit tė Kosovės, zotėri Sadri Bajgorės, prej ēlirimit e deri mė 31 dhjetor tė v. 2010, sipas tė dhėnave zyrtare (jo zyrtare nuk dihet numri) nė Kosovė janė ndėrtuar 155 xhamia tė reja, 22 janė nė ndėrtim e sipėr, 218 janė riparuar e meremetuar, 212 janė rindėrtuar. Kanė mbetur pa ndėrtuar edhe 6, nė mesin e tyre edhe xhamia e Ibrit, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės; gjithsejtė 670 –zyrtare. Ndėrsa shkolla tė gjitha llojeve, sipas tė dhėnave tė pėrfaqėsuesit tė Ministrisė sė arsimit, Hilmi Ramadanit, nė tė njėjtėn periudhė, janė ndėrtuar 118 e nė ndėrtim e sipėr 30.

Nė emisionet e tyre, qė po iu jepen mundėsi (?!), tė flasin gjithēka edhe pėrmes mjeteve tė masės informative, sistemit tė mirėfilltė nė rrjetin e radiolidhjeve, radiomaterėve e sistemeve tjera komunikimi, ku, pėrveē tė tjerave, e lusin Zotin t’i dėnoj ata qė nuk i zbatojnė kėrkesat e tyre. Por, pėr kėtė dihet shumė mirė nga mėsimet shpirtėrore, se Zoti nuk pėrzihet nė punėt e njeriut. Zoti e luan rolin e vet, vetėm nė periudhėn kalimtare (pėr mė shumė pėr kėtė, shfleto, p.sh., filozofinė indiane). Njeriu qė drejt e kupton doktrinėn fetare, asnjėherė nuk i kėrkon fajtorėt, nuk ankohet nė fat dhe nuk thotė: “Pse, o Zot?”. Duke marr pėr veti pėrgjegjėsinė, ai do tė korr frytet e kaluara pėr tė sotmen, ndėrsa pėr tė ardhmen do tė mbjell vetėm “arsyen, tė mirėn, pėrjetėsinė”. Po pėr kėtė, e pėr tė gjitha gjerat tjera, ata e kanė vėshtirė ta kuptojnė kėtė edhe kėtė : para se tė veprosh – mendo, para se tė thuash – mendo, para se tė mendosh – mendo. Njeriu merr nga jeta atė, ēka i sjell asaj: dėshirėn - vullnetin - veprimin -fatin. Pa kėtė rrugė veprojnė vetėm ata me dobėsi arsye ose kokėfortit primitiv.

Hierarkia e pushtetit
Ndėrsa qeveria, parlamenti, nė tė cilin ekziston hierarkia e pushtetit dhe mbrojtjes (mbrojtjes sė dyfishtė: nga KFOR-i si tė rrezikuar ende nga forcat e brendshme serbe si lėvizje politike dhe ushtarake, kuptohet ilegale), i marrin nė shqyrtim kėrkesat e rrugėve si vend demokratik, - vetėm pėr tė qėndruar nė pushtet, e jo tė zgjidhin edhe problemet tona mė shumė tė rėndėsi – shkollimin, kujdesin shėndetėsor, varfėrinė... Nuk ka hapa pėrpara. Nė tė kundėrtėn ka hapa mbrapa nė tė shkuarėn kur vendit i duheshin reformat e shpejta tė praktikės neo-liberale, pėr tė ndėrtuar ndonjė model mė konkurrues, njerėzve pėr t’iu marr mendimet dhe partitė tė mos bėhen kukulla tė regjimit, funksionimet tė mos bėhen me lista, dhe tė lejohen parti tė reja, me elektorat, pėr bashkėinteresat e politikės dhe tė ekonomisė, pėr tė arritur njė partneritet social dhe garanti nė zhvillimin demokratik.

Qeverisė i duhet edhe programi kundėr krizės, koncepti filozofik, njė lloj koncepti tė asaj se si Kosova tė bėhet njė komb i bashkuar dhe shoqėri e bashkuar. Gjithmonė tė tentojmė kah e ardhmja. Tė themi: “besoj, se gjithēka do tė jetė mirė! Betohem nė lumturinė e ardhshme tė kombit!”. Ne, patriotėt kombėtarė, luftojmė pėr krijimin e njė shteti tė fort. Jo nė dėm tė tjerėve. Ne besojmė se roli ynė historik, do tė shkon nga ajo, qė asnjė prej kombeve tė botės, qė kanė arritur lulėzimin politik dhe ekonomik, nuk do tė na sėmur sindromi i dominimit tė botės nė tė gjitha sferat e jetės. Qė, p.sh., nėse Amerika i ka tė gjitha, tė gjitha ...

Dy herė nė lumin e pėrgjakur nuk hyhet
Tani po pėrgatiten pėrsėri tė kaloj edhe njėherė kėrkesa e tyre nė parlament. Gabim, tė mos pėrsėritė mė, dy herė nė lumin e pėrgjakur nuk hyhet! Tani me kėrcėnime tė prishjes sė koalicionit qeveritar? Edhe mė mirė, formohet tjetra, ku padyshim do tė vijnė njerėz, politikanė, diplomat shumė mė tė ngritur se kjo. Krejt kjo kalohet me vizionin e pėrgjithshėm kombėtarė.

Nė javėn e kaluar nxėnėsit e Gjimnazit “Sami Frashėri” nė Prishtinė janė deklaruar 100% - kundėr kėrkesave tė tilla.

Mbetėt, pėrulni kokat e juaja, ju nismėtarė tė kėtyre telasheve, rrėnjėve tė sė keqes sonė, pėrpara popullit liridashės, me kritikė tė vetmotivuar, tė pikėpamjeve liberale dhe autoriteti i juaj, i myslimanėve pėrparimtar, do tė ketė tjetėr rezonancė edhe nė botėn demokratike civilizuese.

Zero Cool
15-09-11, 13:31
Kriza sociale shkatėrron imunitetin kombėtar


http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0915011741627_m.jpg
Leon Duhanaj


1:17 / 15.09.2011


Mirėqenia ekonomike, ėshtė njėri ndėr faktorėt mė me rėndėsi, qė preokupon masat e gjėra tė njė shoqėrie. Sipas shumė raporteve, anketimeve dhe hulumtimeve, tė shumė organizatave nė Kosovė, preokupimet kryesore tė popullatės janė: papunėsia, mungesa e mirėqenies, korrupsioni nė institucione, gjė qė mbetet edhe faktor kyē dhe shkaktar direkt i skamjes.

Gjatė fushatės elektorale nė zgjedhjet e vitit tė kaluar, Kryeministri Thaēi premtoi rritje tė rrogave nė shumė sektor, gjė qė ati i solli pushtetin. Ndėrsa a ndikoi ky vendim edhe nė rritjen e mirėqenies, pėrgjigjja ėshtė njė jo e sigurt. Pse? Sepse pėrqindja e rritjes sė rrogave shumė shpejt u balancua me rritjen e ēmimeve, gjė qė e neutralizoj efektin e rritjes . Ndėrsa ēfarė ndodhi me pjesėn tjetėr tė shoqėrisė e cila ėshtė e papunėsuar fare, e cila nuk gėzon asnjė mbėshtetje nga shteti, ose siē janė pensionistėt tė cilėt detyrohen tė jetojnė me 85, pėrkatėsisht 45 euro nė muaj. Me kėtė pjesė tė shoqėrisė, nuk u mor askush, pra tek grupi i tė punėsuarve gjendja nė mos mė keq , mbeti e njėjtė, ndėrsa tek pjesa tjetėr gjendja u pėrkeqėsua nė mėnyre drastike.

Hapi i vendosjes sė masave tė reciprocitetit me shtetin serb, i cili ishte vėrtetė me vend dhe i domosdoshėm. Ishte njė mbėshtetje e madhe pėr buxhetin si dhe prodhuesit e vendit , e cila rriti sasinė e prodhimeve vendore dhe njėkohėsisht edhe rritjen e tė hyrave nė kasat shtetėrore. Mirėpo, ēfarė ndodhi me konsumatorin e vendit dhe me fuēinė blerėse tė tij. Ajo ra prapė, sepse ēmimet e shumė artikujve u rriten nė heshtje. Tė gjitha kėto masa pėr shumicėn e qytetarėve tė vendit sollėn vetėm rritje tė skamjes dhe krizės sociale.

Si rezultat i kėsaj pamundėsie ekonomike, popullata shqiptare po ballafaqohet tani gjithnjė e mė shumė edhe me probleme tė tjera. Shumė familje dhe shumė tė rinj kanė rėnė pre e agjenturave tė huaja, tė cilat nė emėr tė mbėshtetjes ekonomike indoktrinojnė fėmijė, tė rinj e tė rritur, duke i zhveshur totalisht nga ndjenja e pėrkatėsisė kombėtare, duke mbjell urrejtje ndėrvėllazėrore, si dhe duke mbjellė ndjenjėn, empatinė me kultura tė huaja tė cilat pėr kombin tonė nuk janė asgjė tjetėr pos njė kancer vdekjeprurės.


Dua tė pėrmend kėtu njė shembull, tė cilin e kishte pėrdor ushtria turko-otomane, nė kohen e pushtimit shumė shekullorė tė shqiptarėve. Pėrpos vrasjeve, persekutimeve plaēkitjeve pengmarrės sė fėmijėve tė krishterė, tė cilėt i pėrdorte si ushtarė Jeniēer, ata pėrdornin edhe mėnyra tė tjera pėr konvertimin dhe tjetėrsimin e shqiptarėve. Njėra nga ato ishte edhe dhėnia e pasurisė pėr ata qė hiqnin dorė nga qenia e tyre, ndėrsa ishte pėrdorur edhe njė metodė shumė djallėzore dhe jonjerėzore, por e cila ishte e efektshme.

Ata tė cilėt edhe pėrpos terė kėtyre masave tė dhunshme e ēnjerėzore nuk ju bindeshin pushtuesve, ua merrnin tė gjithė pasurinė qė posedonin gjerė edhe miellin nėpėr magje qė kishin, dhe lenin fėmijėt e tyre pa bukė. Ndėrsa sasi tė caktuara tė bukės i lenin nėpėr xhami, ku nėse dikush nuk e duronte qė fėmijėt e tij tė vdisnin nga uria , i mundėsonin tė merr bukė nė xhami, por natyrisht se pari duke pranuar islamin.

Pėr tė kuptuar mirė kėto ngjarje tė tmerrshme antihumane dhe antinjerėzore, duhet zhvendosur vėmendjen nė kontekstin e atėhershėm kohor, dhe pastaj nė kontekstin e sotshėm, se si mund ta pėrjetoj njė prind urinė e fėmijėve tė vet.

Pėr dallim nga ajo kohė, e cila ishte shumė e rėnd dhe nga e cila nuk kishte rrugėdalje, gjė qė njerėzit e pranuan ndikimin e dhunshėm duke hequr dore nga identiteti i tyre , por qė nė masė tė madhe asnjėherė nuk u pajtuan me kėtė, duke i ruajtur traditat me fanatizėm gjerė nė ēlirimin e trojeve tona nga zgjedha shekullore. Por ēka po ndodh tani? Shqiptaret, me gjasė me mirė rezonojnė kur gjenden nė rrezik ekzistencial, sesa kur janė tė lirė. Pas ēlirimit tė Kosovės duke shfrytėzuar lirinė dhe demokracinė, nė Kosovė u futen me qindra e qindra shoqata tė ndryshme humanitare, disa nga to vėrtet ndihmuan nė rindėrtimin e vendit, por pėr fat tė keq disa tjera ishin nė shėrbim tė agjenturave tė huaja, dhe financimi i tyre ishte ekskluzivisht ai kulturorė, gjė qė nė mėnyrė graduale arriti tė pėrhap ndikimin e vet, i cili kohėve tė fundit po i tregon frytet e errėta. Pse ndodhi kjo? shtrohet pyetja, a kishin shqiptaret ideale kombėtare me tė vėrtet? Ngase ėshtė totalisht e pakuptimtė tė shohėsh qė njerėz tė cilėt identifikohen me luftėn e UĒK-sė pėr liri tani, e gllabėrojnė shtetin pėr tė cilin u derdh gjak. Korrupsioni ėshtė dukuri shumė e pėrhapur ne jetėn institucionale, pasurimi i shpejt pėrmes krimit tė organizuar e tė gjitha dukurive negative tė mundshme, e gjerė tek tendenca dhe pėrpjekjet tinzare pėr ta ndryshuar historinė ne favor tė armiqve shekullorė. A mos vallė ishte ky qėllimi i luftės ? Vallė pėr ēfarė ideali u luftua ?...

Kosova dhe populli shqiptarė, ka fituar luftėn frontale, por ka rrezik ta humb atė morale, e cila po gllabėron identitetin shqiptarė. Kosova ēdo dit e mė shumė po largohet nga rruga tė cilėn e kishte ndjekur shumė gjatė e sidomos nė gjatė epokės Rugoviane. Kush duhet tė fajėsohet pėr kėtė situatė, sigurisht qė pėrpos disa figurave tė dyshimta qė e luajnė rolin e avokatit tė djallit , duke i shpėrlarė trurin njė pjese tė popullatės, fajin kryesor pėr kėtė e ka pikėrisht politika dhe institucionet e vendit, tė cilat e kanė sjell popullin nė varfėri tė skajshme, dhe si rezultat i kėsaj varfėrie po bije viktimė e manipulimeve dhe indoktrinimeve, nga tė cilat vėshtirė qė do tė mund tė dalė pa pasoja.

Kėsaj radhe, rreziku ėshtė shumė mė i madh sesa pėrpara. Historia qė harrohet, thonė qė pėrsėritet. Tek shqiptarėt, ka filluar njė ripushtim i ri, por kėsaj radhe po e bėjmė vetė me dėshirė. Sot rryma tė ndryshme luftojnė haptazi kundėr kauzės kombėtare dhe ēka ėshtė me e keqja mburren me atė. Kohėve tė fundit politika dhe opinioni nė Kosovė nuk kanė temė tjetėr, pos asaj fetare. Edhe pse u votua nė Parlament pėr ēėshtjen e mėsim-besimit dhe shamisė, assesi nuk po ndalet debati pėr kėtė temė. Kujt po i konvenon apo po i shėrben kjo punė? Pse nuk po respektohen institucionet e vendit dhe vendimet e pėrfaqėsuesve e zgjedhur nga populli? Kush po i frynė zjarrit, nė drejtim tė dhunimit tė institucioneve? Pėr kėto dhe pyetje tjera duhet tė pėrgjigjet qeveria e vendit e cila ėshtė pėrgjegjėsja me e madhe pėr kėtė agoni.

Guri i madh
15-09-11, 18:47
ne jena ngut i kena keqkuptue se kta nuk kan kerkue shamin e veshejen si ne arabi ,po ket shami e ket veshje e kan prpozue ,ajo pik e rendit te dites duhet edhe nji her me u kthye ne shqyrtimhttp://farm5.static.flickr.com/4151/5416376482_02e0cc787c.jpg (http://www.flickr.com/photos/[email protected]/5416376482/) http://l.yimg.com/www.flickr.com/images/spaceball.gif (http://www.flickr.com/photos/[email protected]/5416376482/)

Hajra
16-09-11, 18:13
HBN3VDagZBQ&feature=player_embedded

Arb
24-11-11, 13:19
Hoxhallarėt e priftėrinjtė - tė tatimohen

Publikuar: 24.11.2011 - 09:34Prishtinė, 24 nėntor - Sikur Kuvendi ta aprovonte njė ligj qė ka kaluar tė mėrkurėn nė Qeveri, njerėzit qė bashkėsitė fetare i paguajnė pėr punėn qė bėjnė, do tė detyrohen tė derdhin nė arkėn e shtetit edhe tatimin nė pagė. Kėtė gjė nuk e kanė bėrė prej pasluftės.

Kjo pėr shkak qė Projektligji pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr lirinė fetare nė Kosovė, i aprovuar nga kabineti qeveritar, parasheh regjistrimin e bashkėsive fetare nė Kosovė, tė drejtat dhe pozitėn e tyre juridike dhe pagesėn e tatimit nė ta ardhura pėr tė punėsuarit nė kėto bashkėsi, shkruan sot “Koha Ditore”.

Makresh
24-11-11, 14:25
Hoxhallaret marrin donacione nga populli.
Nese shteti vendos ti financon hoxhallar e prifterinje, atehere eshte normale qe t'paguajn taksa !
Ndryshe, duhet thirrur edhe shoqatave jo-qeveritare qe te veprojn njesoj, nese s'behemi te zinjt e botes !

Kercovari
24-11-11, 16:55
Hoxhallarėt e priftėrinjtė - tė tatimohen

Publikuar: 24.11.2011 - 09:34Prishtinė, 24 nėntor - Sikur Kuvendi ta aprovonte njė ligj qė ka kaluar tė mėrkurėn nė Qeveri, njerėzit qė bashkėsitė fetare i paguajnė pėr punėn qė bėjnė, do tė detyrohen tė derdhin nė arkėn e shtetit edhe tatimin nė pagė. Kėtė gjė nuk e kanė bėrė prej pasluftės.

Kjo pėr shkak qė Projektligji pėr plotėsimin dhe ndryshimin e Ligjit pėr lirinė fetare nė Kosovė, i aprovuar nga kabineti qeveritar, parasheh regjistrimin e bashkėsive fetare nė Kosovė, tė drejtat dhe pozitėn e tyre juridike dhe pagesėn e tatimit nė ta ardhura pėr tė punėsuarit nė kėto bashkėsi, shkruan sot “Koha Ditore”.
Koha ditore duhet te mesoj dhe gjithkund ku jemi ne pagujm tatim per kishat edhe ato qe nuk jan te ketij konfesioni,dhe eshte normale qe shteti te siguroj rroga hoxhallareve,prifterinjeve,mirmbajtje te kulteve fetare ndryshe ska nga ku te siguroj kete te ardhura.Cka te bej une afer 30 vjte paguaj tatim per kishat zviceriane dhe mua si musliman ky ligj nuk me toleron po as e kerkoj nje gje te tille,dhe te gjithe bashkekombasit e mi po te njetit pagujn kete tatim nga te ardhurat dheaskund njuk thuhet se keto ose ato franga shkojne per kishat po te merren ne totalin e tatimit mbi te ardhurat personale.
Cka shihni ju te keqe ketu me kohen ose Danshnjeja vremja e soroiit.

Zero Cool
15-08-13, 18:06
Rekomandime pėr lejimin e bartjes sė simboleve fetare


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0815170541635_m.gif


Qeveria nė Prishtinė ėshtė zotuar se do ta zgjidhė deri nė vjeshtė ēėshtjen e lejimit tė bartjes sė simboleve fetare nė shkolla. Kėtė pėrgjigje thotė tė ketė marrė Amir Ahmeti, qė kryeson Komisionin kėshillėdhėnės pėr ēėshtjet e lirive fetare, pasi i ka dorėzuar kryeministrit Hashim Thaēi raportin preliminar me rekomandime pėr kėtė ēėshtje.

Nė dokument, nė tė cilin ka pasur qasje Radio Evropa e Lirė, shihet se tre nga katėr anėtarėt e kėtij komisioni qeveritar, Amir Ahmeti (deputet i pavarur nė Kuvend), Sabri Bajgora (kryeimam i Kosovės), e Habit Hajredini (drejtor i Zyrės pėr Qeverisje tė Mirė tė Drejtat e Njeriut dhe Mundėsi tė Barabarta nė kuadėr tė Zyrės sė kryeministrit), kanė nėnshkruar raportin preliminar. Kurse, zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Petrit Selimi, nuk ka vėnė firmėn e tij nė kėtė raport.

“Po shpresojmė se kryeministri do ta vlerėsojė pozitivisht kėtė raport dhe kėto rekomandime dhe tė fillojė me zbatimin e rekomandimit kryesor tė kėtij raporti qė ėshtė anulimi i pikės 13 tė nenit 4 tė udhėzimit administrativ 06/10 tė MASHT-it”, thotė Ahmeti pėr Radion Evropa e Lirė.

Ahmeti, qė ėshtė edhe deputet nė Kuvendin e Kosovės, thotė se nuk ėshtė habitur pėrse zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Petrit Selimi, nuk e ka nėnshkruar kėtė dokument, por se habitet pėrse po e mohon ekzistimin e tij.

“Ai ėshtė i interesuar qė kėtė punė ta shtyjė nė pafundėsi dhe mos ta rregulloj kėtė ēėshtje kurrė", shprehet Ahmeti.

Por, version tjetėr ka Petrit Selimi, i cili konsideron se as gjysma e punės qė ka ky komision, nuk ėshtė e mbaruar. Nė njė bisedė me Radion Evropa e Lirė, Selimi nuk e pėrmend ekzistimin apo jo tė kėtij dokumenti, por thotė se “janė bėrė disa analiza tė situatės me liritė fetare nė shtetet e BE-sė” dhe se me kaq nuk mbaron puna.

“Pak po keqkuptohet puna e komisionit! Komisioni nuk ėshtė pėr shami, por pėr liritė fetare, dhe aty pėrthekohen njė mori ēėshtjesh, prej ligjit pėr fe, deri te mėsim-besimi, dialogu ndėrfetar, deri tek agjenda e tolerancės. Njė nga pikat e shumta ėshtė ēėshtja e veshjeve fetare nėpėr ambientet sekulare, si shkollat”, thotė Selimi.

Sipas tij, debati pėr kėtė temė ndoshta ka konotacion mė shumė politik sesa fetar.

“Ndoshta pėr shkak tė zgjedhjeve politike qė zhvillohen nė nėntor, ka akterė tė cilėt nguten me kėtė temė. Po them se ndoshta ka akterė, tė cilėt pėr arsye politike eksploatojnė temėn shumė emocionale tė shamisė nė shkolla. Por, nėse duam punė kualitative, duhet ta parandalojmė dhe tė mos e pėrziejmė politikėn nė ēėshtjen e lirive fetare dhe tė interpretimit fetar”, vlerėson Selimi.

Amir Ahmeti pajtohet se politika i ka fajet, por problemin e sheh ndryshe.

“Kjo problematikė vėrtet ėshtė politike, sepse politika e ka ndaluar tė drejtėn e manifestimit publik tė besimit, pra respektivisht tė vajzave me shamia pėr t’u shkolluar nė shkollė. Ua ka mohuar dhe i ka privuar nga kjo e drejtė! Andaj politika duhet ta rregullojė”, konsideron Ahmeti.

Sipas Ahmetit, pavarėsisht se ēfarė qėndrimi kundėrshtues ka zėvendėsministri Selimi, nė vjeshtė udhėzimi do tė anulohet.

Mirėpo, edhe Petrit Selimi ka shpjegim pėr kėtė gjė.

“Ky shtet, tek e fundit, nė Kushtetutė e ka rrėnjėn, ku thuhet se feja dhe politika janė tė ndara!”, thekson Selimi.

Zero Cool
18-08-13, 18:36
BIK kėrkon edukatė fetare nė shkolla, shoqėria civile kundėrshton


Prishtinė, 17.08.2013

Bashkėsia Islame e Kosovės dhe grupe tė ndryshme fetare ka kohė qė po kėrkojnė futjen e edukatės fetare nėpėr shkolla. Mirėpo, kjo kėrkesė shihet si e rrezikshme pėr shoqėrinė kosovare, transmeton KTV.

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut ėshtė kundėr kėsaj iniciative. Sipas kryetarit tė KMDLNJ-sė, Behxhet Shala, shoqėrisė kosovare nuk do t’i bėnte mirė futja e lėndėve fetare nėpėr shkolla. Shala vlerėson se edhe po tė ndėrmerrej njė hap i tillė, Kosova nuk ka kuadro tė fushės.

Me kėtė ēėshtje ėshtė duke u marrė edhe Komisioni Kėshillėdhėnės pėr Liritė Fetare, i formuar nga kryeministri Hashim Thaēi. Anėtari i kėtij komisioni, Petrit Selimi, konsideron se nė shkollat kosovare ligjėrimi pėr fetė bėhet nė mėnyrė tė gabuar. Ndėrkohė, Ministria e Arsimit nuk ka bėrė ndonjė hulumtim se a ka kuadro tė mjaftueshme pėr tė ligjėruar kėto lėndė.

Fshatari
20-08-13, 10:47
Rekomandime pėr lejimin e bartjes sė simboleve fetare


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0815170541635_m.gif


Qeveria nė Prishtinė ėshtė zotuar se do ta zgjidhė deri nė vjeshtė ēėshtjen e lejimit tė bartjes sė simboleve fetare nė shkolla. Kėtė pėrgjigje thotė tė ketė marrė Amir Ahmeti, qė kryeson Komisionin kėshillėdhėnės pėr ēėshtjet e lirive fetare, pasi i ka dorėzuar kryeministrit Hashim Thaēi raportin preliminar me rekomandime pėr kėtė ēėshtje.

Nė dokument, nė tė cilin ka pasur qasje Radio Evropa e Lirė, shihet se tre nga katėr anėtarėt e kėtij komisioni qeveritar, Amir Ahmeti (deputet i pavarur nė Kuvend), Sabri Bajgora (kryeimam i Kosovės), e Habit Hajredini (drejtor i Zyrės pėr Qeverisje tė Mirė tė Drejtat e Njeriut dhe Mundėsi tė Barabarta nė kuadėr tė Zyrės sė kryeministrit), kanė nėnshkruar raportin preliminar. Kurse, zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Petrit Selimi, nuk ka vėnė firmėn e tij nė kėtė raport.

“Po shpresojmė se kryeministri do ta vlerėsojė pozitivisht kėtė raport dhe kėto rekomandime dhe tė fillojė me zbatimin e rekomandimit kryesor tė kėtij raporti qė ėshtė anulimi i pikės 13 tė nenit 4 tė udhėzimit administrativ 06/10 tė MASHT-it”, thotė Ahmeti pėr Radion Evropa e Lirė.

Ahmeti, qė ėshtė edhe deputet nė Kuvendin e Kosovės, thotė se nuk ėshtė habitur pėrse zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme, Petrit Selimi, nuk e ka nėnshkruar kėtė dokument, por se habitet pėrse po e mohon ekzistimin e tij.

“Ai ėshtė i interesuar qė kėtė punė ta shtyjė nė pafundėsi dhe mos ta rregulloj kėtė ēėshtje kurrė", shprehet Ahmeti.

Por, version tjetėr ka Petrit Selimi, i cili konsideron se as gjysma e punės qė ka ky komision, nuk ėshtė e mbaruar. Nė njė bisedė me Radion Evropa e Lirė, Selimi nuk e pėrmend ekzistimin apo jo tė kėtij dokumenti, por thotė se “janė bėrė disa analiza tė situatės me liritė fetare nė shtetet e BE-sė” dhe se me kaq nuk mbaron puna.

“Pak po keqkuptohet puna e komisionit! Komisioni nuk ėshtė pėr shami, por pėr liritė fetare, dhe aty pėrthekohen njė mori ēėshtjesh, prej ligjit pėr fe, deri te mėsim-besimi, dialogu ndėrfetar, deri tek agjenda e tolerancės. Njė nga pikat e shumta ėshtė ēėshtja e veshjeve fetare nėpėr ambientet sekulare, si shkollat”, thotė Selimi.

Sipas tij, debati pėr kėtė temė ndoshta ka konotacion mė shumė politik sesa fetar.

“Ndoshta pėr shkak tė zgjedhjeve politike qė zhvillohen nė nėntor, ka akterė tė cilėt nguten me kėtė temė. Po them se ndoshta ka akterė, tė cilėt pėr arsye politike eksploatojnė temėn shumė emocionale tė shamisė nė shkolla. Por, nėse duam punė kualitative, duhet ta parandalojmė dhe tė mos e pėrziejmė politikėn nė ēėshtjen e lirive fetare dhe tė interpretimit fetar”, vlerėson Selimi.

Amir Ahmeti pajtohet se politika i ka fajet, por problemin e sheh ndryshe.

“Kjo problematikė vėrtet ėshtė politike, sepse politika e ka ndaluar tė drejtėn e manifestimit publik tė besimit, pra respektivisht tė vajzave me shamia pėr t’u shkolluar nė shkollė. Ua ka mohuar dhe i ka privuar nga kjo e drejtė! Andaj politika duhet ta rregullojė”, konsideron Ahmeti.

Sipas Ahmetit, pavarėsisht se ēfarė qėndrimi kundėrshtues ka zėvendėsministri Selimi, nė vjeshtė udhėzimi do tė anulohet.

Mirėpo, edhe Petrit Selimi ka shpjegim pėr kėtė gjė.

“Ky shtet, tek e fundit, nė Kushtetutė e ka rrėnjėn, ku thuhet se feja dhe politika janė tė ndara!”, thekson Selimi.


“Ky shtet, tek e fundit, nė Kushtetutė e ka rrėnjėn, ku thuhet se feja dhe politika janė tė ndara!”, thekson Selimi.

Kush e futi n'Kushtetute kete ndarje ?
Cili nen i Kushtetutes ndalon shamine ?

Jo vetem shamia, por edhe ferexheja bartet publikisht, madje edhe ne shkolla e fakultete ne shtetet me te avancuara demokratike ne bote : Gjermani, Angli, SHBA...
Kushtetuta qe kufizon (veshembathjen) dhe uniformizon njerezit eshte Kushtetute diktatoriale qe bie thelle ndesh me Kushtetuten qė garanton lirine e plote te shprehjes individuale ne nje shtet modern, siē eshte Kushtetuta e Washingtonit.
Kushtetuta e shtetit te Kosoves eshte konglomerat tekstesh me te keqinja te mundshme qe e bejne kete Kushtetute te paaplikueshme ne realitet. E realiteti eshte se ky konglomerat tekstesh te huazuara e te imponuara nga "miqet tane nderkombetare" nuk perkon absolutisht me realitetin shqiptar : rrenjet i ka te kalbura, bastarde, te myketa.

Zero Cool
20-08-13, 16:29
“Ky shtet, tek e fundit, nė Kushtetutė e ka rrėnjėn, ku thuhet se feja dhe politika janė tė ndara!”, thekson Selimi.

Kush e futi n'Kushtetute kete ndarje ?
Cili nen i Kushtetutes ndalon shamine ?

Jo vetem shamia, por edhe ferexheja bartet publikisht, madje edhe ne shkolla e fakultete ne shtetet me te avancuara demokratike ne bote : Gjermani, Angli, SHBA...
Kushtetuta qe kufizon (veshembathjen) dhe uniformizon njerezit eshte Kushtetute diktatoriale qe bie thelle ndesh me Kushtetuten qė garanton lirine e plote te shprehjes individuale ne nje shtet modern, siē eshte Kushtetuta e Washingtonit.
Kushtetuta e shtetit te Kosoves eshte konglomerat tekstesh me te keqinja te mundshme qe e bejne kete Kushtetute te paaplikueshme ne realitet. E realiteti eshte se ky konglomerat tekstesh te huazuara e te imponuara nga "miqet tane nderkombetare" nuk perkon absolutisht me realitetin shqiptar : rrenjet i ka te kalbura, bastarde, te myketa.Fshatar: egziston nje dallim i madh mes insitucioneve publike dhe "bartjes"publike te diqkafit.

Nese kushtetuta nuk eshte e mire; ndrrone more !