PDA

View Full Version : Nisi Bajrami, myftiu Tėrnava sulmon institucionet


taraku-1
30-08-11, 10:52
Publikuar: 30.08.2011 - 10:15

Prishtinė, 30 gusht - Pas njė muaj agjėrimi tė muajit tė shenjtė tė Ramazanit, besimtarėt myslimanė nė gjithė territorin e Kosovės kanė nisur kremtimet pėr festėn e Bajramit tė Madh.

Manifestimi qendror i faljes ėshtė mbajtur nė Prishtinė nė Xhaminė e Madhe, me ē’rast besimtarėve islamė u ėshtė drejtuar myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, i cili ka dhėnė porosinė pėr kultivimin e tolerancės, dashurisė ndėrnjerėzore e humanitetit. Si asnjėherė mė parė, myftiu Tėrnava ka kritikuar institucionet qė nuk po marrin parasysh kėrkesat e besimtarėve islam, sikurse qė ishte votimi i djeshėm nė Kuvendin e Kosovės kundėr futjes sė lėndėve fetare nėpėr shkolla, raporton Kosovapress.

Manifestimi qendror kushtuar festės sė Bajramit tė Madh, ėshtė mbajtur nė Xhaminė e Madhe “Sulltan Mehmet Fatih” nė Prishtinė. Namazi i Bajramit ėshtė falur nė ora 6.35 minuta, ndėrsa paraprakisht ligjėrata me tematikė nga kjo festė janė mbajtur nga disa klerikė islamė, kurse hytbenė e ka mbajtur myftiu i Kosovės Naim Tėrnava, i cili iu ėshtė drejtuar opinionit tė gjerė me mesazhin pėr kėtė festė.

Myftiu Tėrnava tha se festa e Bajramit tė Madh ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė pėr besimtarėt qė kanė agjėruar muajin e Ramazani dhe qė kanė shprehur pėrkushtim ndaj Krijuesit tė gjithėsisė, ndėrsa bėri thirrje pėr vazhdimin e shkėmbimit tė mesazheve tė mira mes njerėzve.

“Njeriu e kupton dhe percepton burimin hyjnor tė islamit, hulumton nėn dritėn e tij dhe mundohet qė nė mėnyrė konkrete t’i zbatoj principet e kėtij burimi, i cili njeriut ia garanton lumturinė nė kėtė botė dhe prehjen nė botėn tjetėr, pranė Zotit tė botėve”, ka thėnė ai.

Myftiu u ka rikujtuar besimtarėve qė kanė obligim qė krahas kryerjes sė riteve fetare, gjatė jetės gjithnjė tė respektojnė farefisin, rrethin, vendin dhe tė kenė njė pėrkushtim tė veēantė ndaj personave me nevojė.

Nė kėtė rast Tėrnava si asnjėherė mė parė, ka kritikuar institucionet qė nuk po marrin parasysh kėrkesat e besimtarėve islam, sikurse qė ishte votimi i djeshėm nė Kuvendin e Kosovės kundėr futjes sė lėndėve fetare nėpėr shkolla.

“Unė sot nė kėtė ditė feste qė nuk e kisha ndėrmend t’i flas kėto fjalė mund t’u bėj mė dije qė tė gjithėve se kėrkesat e BIK-ut adresuar institucioneve tona qė i kemi krijuar me mund, pėrgjegjėsit tanė kėtyre kėrkesave nuk janė duke ju pėrgjigjur ashtu si duhet. Kemi vonesa tė mėdha dhe tė pakuptimta”, ka thėnė ai

Madje, myftiu Tėrnava vlerėsoi se gjatė debatit tė zhvilluar dje nė Kuvendin e Kosovės ka pasur deputet qė kanė fyer myslimanėt. Sipas tij, Bashkėsia Islame e Kosovės nuk do tė jetė spektatore pasive dhe tė shikoj se kush mė tepėr po fyen ndjenjat e myslimanėve nė Kosovė.

“Nuk ėshtė e drejtė e askujt qė islami tė fyhet nė raport me atė se do tė hyj ose jo lėnda fetare nėpėr shkolla. E drejtė e ēdo anėtari tė Parlamentit ėshtė qė tė votojė ligjin ose jo, por nuk ėshtė e drejtė e askujt qė tė fyej identitetin islam dhe ndjenjėn islame. Kjo ka ndodhur dje fatkeqėsisht nga disa parlamentarė. Unė i thėrras ata pėr njė vetėdijesohen, se ka kaluar koha e komunizmit, kur avancohej ai qė fyente ndjenjat fetare”, ka thėnė ai.

Ai theksoi se Bashkėsia Islame e Kosovės e shtyrė nga mos pėrgjigja nė kėrkesat e saj do tė detyrohet qė tė ndėrmarrė edhe hapa tjerė dhe sigurisht pėrgjegjėsia do tė bie mbi tė gjithė ata qė fyejnė ndjenjėn islame.

Por myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava tha se BIK sikurse mė parė, edhe nė tė ardhmen do tė vazhdoj tė kultivoj respektin ndėrfetar nė Kosovė edhe atėherė kur dikush mundohet ta prish kėtė harmoni.

Rreth 2 miliardė besimtarė myslimanė nė tė gjithė botėn sot festojnė Bajramin e Madh.

taraku-1
30-08-11, 10:55
Publikuar: 30.08.2011 - 11:00

Prishtinė, 30 gusht – Ndėrsa ministri i Arsimit, Ramė Buja, ēėshtjen e edukatės fetare nė shkolla e konsideron tė mbyllur, Partia e Drejtėsisė e koalicionit qeverisės tė vendit sikur nuk pajtohet me vendimin e ligjvėnėsve.

Lideri i kėsaj partie, Ferid Agani, njėherėsh monistėr i Shėndetėsisė, ka thėnė se do tė propozojė mbajtjen e njė referendumi. “Mund tė bėhet njė referendum me pyetjen nėse jeni pėr ose kundėr edukatės fetare nė shkolla. Besoj se shumica do ta pėrkrahin propozimin tonė”, ka thėnė Agani nė emisionin Interaktiv tė KTV-sė, tė hėnėn mbrėma.

Ministri ėshtė shprehur i zhgėnjyer me deputetėt e PDK-sė qė votuan kundėr nė Kuvend, por ka thėnė se koalicioni nuk lėkundet nga refuzimi i mėsim-besimit.

Agani ka pohuar se Komisioni qė do tė formohet do tė marrė praktikat evropiane dhe ligjet nė fuqi, pėr tė dhėnė njė rekomandim tė ri nė Kuvend.

I pyetur nėse partia e tij mbėshtet Lėvizjen Bashkohu pėr protesta kundėr vendimit tė Parlamentit, Ferid Agani ka preferuar rrugėt institucionale pėr zgjidhjen e problemeve.

Publikuar: 29.08.2011 - 22:30

Prishtinė, 29 gusht - Lėvizja “Bashkohu” ka paralajmėruar njė protestė tė radhės nė ditėn e Fitėr Bajramit.

Kjo lėvizje ka njoftuar se qysh nesėr nė ditėn e Bajramit do ta shpalos programin e aktiviteteve tė veta, tė cilat nisin me njė protestė tė paraparė tė mbahet tė premten, raporton Klan Kosova.

Ky reagim i kėsaj organizate vjen pas kundėrshtimit nga Kuvendi tė amendamentit pėr futjen e lėndės fetare nė shkolla, si dhe kundėrshtimit, nė kuadėr tė ligjit pėr arsimin para-unviersitar.

Makresh
30-08-11, 12:35
Nuk ka sulmuar, por ka qortuar.


Myftiu Naim Tėrrnava tani duhet (eshte nevoje mbijetese) te fillon dhe te ben politik edhe neper mexhlisa ! T'i orienton besimtaret qe mos te votojn me hashima, e ramusha, lludokista e enverista !

Gjithashtu, ne emer te laicitetit u bej apel kush te mundet qe te gjitha bustet e Gonxhe Bojaxhiut ti thyen me rrenje ! Jo vetem bustet, por edhe emrat e shesheve, spitaleve, e gjithecka tjeter qe gjindet ne pronen publike te muslimanit shqiptar !!

Zanzi/M
30-08-11, 12:47
Eshte gabim qe kreu i Muslimanve te perzihet ne ceshtje politike, aq me shume edhe te kercenoj hapurazi institucionet e vendit te dala nga zgjedhjet.

Ai nese e sheh qe ka votues pas vetes se formoj parti politike dhe ti fitoj zgjedhjet dhe pastaj te inkorporoj planprogramin e vendit.

Guri i madh
30-08-11, 13:27
po de po kto institucione qorto serrbia qorto turkia qorto islamia boll ngusht i kan punt

taraku-1
30-08-11, 13:32
Eshte gabim qe kreu i Muslimanve te perzihet ne ceshtje politike, aq me shume edhe te kercenoj hapurazi institucionet e vendit te dala nga zgjedhjet.

Ai nese e sheh qe ka votues pas vetes se formoj parti politike dhe ti fitoj zgjedhjet dhe pastaj te inkorporoj planprogramin e vendit.

Nuk ka asgje gabim ketu,...gabimi me i madhe eshte qe po e shtren qafen ktyre idiotave qe vet po i zgjidhin muslimanet shqiptar... me perfaqsue popullin e ne fund... i mashtrojn dhe nuk i perfillin kerkesat e popullit...interesat e popullit shumice.
Sot asnjo prej tyre nuk i kisha pranue ne zyre per me urue festen e bajramit me nje buzqeshje para kamerave... ama hiq asnjo hiq. ska lojna kili mili .

Ky le te jete nje mesim per Naim Ternaven si dhe per qdo besimtar musliman, se kujt po ja jep voten.. kan po e voton...

Kreun e Kishes katolike nuk po e cek hiq, qe 10 dite perpara ka dergue leter-kerkes deputetve me votue kunder.... futjes se msimbesimit ne shkolla. ku eshte roli i kishes katolike a ? ...

pick ka ki ardhe puna qeveris se hajnave prej vet popullit shumice, veq edhe naj dite...

Dushku
30-08-11, 13:33
Te shumte jane ata qe duan te fusin ne fe gjithcka dhe te perjashtojne fene nga gjithecka.

Guri i madh
30-08-11, 14:09
veq edhe ma e fort esht qeveria prej se keni fillue kritikat nga ju

10% nuk qojn pesh

taraku-1
30-08-11, 14:34
veq edhe ma e fort esht qeveria prej se keni fillue kritikat nga ju

10% nuk qojn pesh

5 deri ne 10 vite maksimum keni me mbet ma pak se 10% kumunista dhe ata as ne qytet skeni me mujt me dal .... nga fishkllimat edhe talljet e shumices...deri ne vdekje keni me jtuar me mllefin dhe duke akuzue njeri tjetrin ku dhe pse deshtuam.

deri ateher gzone edhe naj dite... kit far krenarie...! 10 vjet mbaje mend. ose kini me na luftue me na vra... qifti yte ne njeren ane me kforin dhe vatikanin ose do ti qoni durt se fitorja gjithmon eshte e popullit.... populli po e don natyrshmerin islamin jo me pisllakun e perendimit qka servon perendimi sene te pista...

Guri i madh
30-08-11, 16:53
tash po ja knojn kengen hashimit

hashim thaqi tu ngjat jeta sa kto male e sa kto shkrepa

hashim thaqi e mprehu shpaten edhe nji her per situaten

panta_rhei
30-08-11, 17:14
Po thojne, vlerat perendimore jane te pamoralshme. Perendimi i ka prish rinine.

Pastaj po thojne "na po dojna me i perqafu vlerat evropiane perendimore, se edhe atje mesohet edukata fetare neper shkolla". :biggrin:

Hajde lope hajde!!! Sa po mundesh po i shane vlerat evro-perendimore, a dje ne parlament gjithe diten ai mjekerrcjapi i shkretetires ditke me than "edhe na po dojna me e ba si n'perendim edukimin neper shkolla".

Tjetra,
tha "para komunizmit, ne Kosove u msu edukata fetare neper shkolla".
:biggrin:

Ai njeri iu pergjigj "para komunizmit ne Kosove, nuk ka pase shkolla hiq", Ka pase veq medrese"!!!

"Jo po na vlerat pelendimole..." :tongue:

uhh majmunat e shkretetirave te anadollit jau shk.....

Pas disfates dhe turpit publik qe pesuat dje ne parlament, sepse krejt populli ju ka pa e ju ka sha, juve ju ka mbete veq nje mundesi:
me shku ne arabi me i shkerdhy ato rrospijat e juja qe ju kane pjelle.

Ose, ok, mundeni me lehe rrugeve e sokaqeve, si atraksion zoologjik per kalimtaret.

Guri i madh
30-08-11, 17:23
Po thojne, vlerat perendimore jane te pamoralshme. Perendimi i ka prish rinine.

Pastaj po thojne "na po dojna me i perqafu vlerat evropiane perendimore, se edhe atje mesohet edukata fetare neper shkolla". :biggrin:

Hajde lope hajde!!! Sa po mundesh po i shane vlerat evro-perendimore, a dje ne parlament gjithe diten ai mjekerrcjapi i shkretetires ditke me than "edhe na po dojna me e ba si n'perendim edukimin neper shkolla".

Tjetra,
tha "para komunizmit, ne Kosove u msu edukata fetare neper shkolla".
:biggrin:

Ai njeri iu pergjigj "para komunizmit ne Kosove, nuk ka pase shkolla hiq", Ka pase veq medrese"!!!


kta tash e tutje as vet se din qka thojn as qka kerkojn qashtu perndimin e shajn tash thojn je me msue fen se ne perendim po thoj se kultura e perendimit i prish njerzit i ban te pa fe

po me ju than kthenu pra atje prej ku keni ardh nuk kthehen veq me ju ngjit zingjirt sikur arushes per hunde se nuk largohen nga ky vend i pa fe vend i kaurave

"Jo po na vlerat pelendimole..." :tongue:

uhh majmunat e shkretetirave te anadollit jau shk.....

Pas disfates dhe turpit publik qe pesuat dje ne parlament, sepse krejt populli ju ka pa e ju ka sha, juve ju ka mbete veq nje mundesi:
me shku ne arabi me i shkerdhy ato rrospijat e juja qe ju kane pjelle.

Ose, ok, mundeni me lehe rrugeve e sokaqeve, si atraksion zoologjik per kalimtaret.


kta tash e tutje as vet se din qka thojn as qka kerkojn qashtu perndimin e shajn tash thojn je me msue fen se ne perendim po thoj se kultura e perendimit i prish njerzit i ban te pa fe

po me ju than kthenu pra atje prej ku keni ardh nuk kthehen veq me ju ngjit zingjirt sikur arushes per hunde se nuk largohen nga ky vend i pa fe vend i kaurrav e i shejtanit

premium
30-08-11, 18:48
Po pra Taraku,,shumica e popullit fiton sepse sidoqoftė praktikojnė a nuk praktikojnė si duhet fejėn Islame , aty ėshtė qėshtja e tjetėr , por tyben se kan ndėrmend me u krishterizu , sepse me pėrkrahjen e popullit institucionet e qeveria janė formu .
Populli e ngrit, lartė , njekohsisht edhe ka forcė tė zbret poshtė.

Kemi shembullin e dites sė sodit , festa e Bajramit , thua se shkretuan qytetet e Kosovės duke e mospunuar nga vullneti i vet per festėn e Bajramit , a thua pronarėt e punėve , sipermarjeve e lokaleve qenkan krishter a????

Statistika qėndron kėshtu pra !!

taraku-1
30-08-11, 19:12
Po pra Taraku,,shumica e popullit fiton sepse sidoqoftė praktikojnė a nuk praktikojnė si duhet fejėn Islame , aty ėshtė qėshtja e tjetėr , por tyben se kan ndėrmend me u krishterizu , sepse me pėrkrahjen e popullit institucionet e qeveria janė formu .
Populli e ngrit, lartė , njekohsisht edhe ka forcė tė zbret poshtė.

Kemi shembullin e dites sė sodit , festa e Bajramit , thua se shkretuan qytetet e Kosovės duke e mospunuar nga vullneti i vet per festėn e Bajramit , a thua pronarėt e punėve , sipermarjeve e lokaleve qenkan krishter a????

Statistika qėndron kėshtu pra !!

Statistika a..., diku 700 xhami jan ne Kosove prej seciles me ja marr ka 10 xhemat me dal ne pr, jan diku sa ka polic krejt Kosova, po me ja marr ka 100 xhemat me dal ne prishtine...aty ku po hajn m..., disa deputet hajna, o pasha Allahun shurra pik pik ju bjen prej tute....,ku dush thot maroje veq lem gjall ..., qka dush po aprovojm me ligj e ne kuvend..., veq moni...se i nxihet prishtina ndakik ....qe ma qeni te zojen qe thojn se njeh ....

E tani kta ne te bojn ktu ja theva ma thej...theja gjinit e theja thaqit...se tyben po te boj be...edhe azil kan me lyp jasht diku me kfor...se skan me pas vend ne Kosove...

E kush o populli............

ps: qe sa e ndegjova ne rtk, levizja bashkohu veq paska thirr per xhuman me dal te veni, le te del zanzi edhe guri e phanta... qe une kysmet Zotit aty jam....jo veq ketu, po aty te vendi jam qe em ka dhan Allahu ymer e ka bo kysmet menen ja baj...

panta_rhei
30-08-11, 19:42
Po pra Taraku,,shumica e popullit fiton sepse sidoqoftė praktikojnė a nuk praktikojnė si duhet fejėn Islame , aty ėshtė qėshtja e tjetėr , por tyben se kan ndėrmend me u krishterizu , sepse me pėrkrahjen e popullit institucionet e qeveria janė formu .
Populli e ngrit, lartė , njekohsisht edhe ka forcė tė zbret poshtė.

Kemi shembullin e dites sė sodit , festa e Bajramit , thua se shkretuan qytetet e Kosovės duke e mospunuar nga vullneti i vet per festėn e Bajramit , a thua pronarėt e punėve , sipermarjeve e lokaleve qenkan krishter a????

Statistika qėndron kėshtu pra !!

oj ti moter muslimane,
a e din detyren tane? :tongue:

a po don statistika?

Ne zgjedhjet e fundit ne Kosove, sa perqind i ka marre partia e drejtesise???
Me e pas dashte futjen e fese e te shamise neper shkolla, populli e kish votu partine e drejtesise, sikur me referendum. Po me ia hjeke PD-se edhe qato votat e pacoll rusise, nuk mbeten as 2 perqind.
2 perqind eshte pesha juaj specifike nder shqiptar. Vec 2 perqind.
Bile me hater, se as kaq nuk vleni realisht.

premium
30-08-11, 19:47
Statistika a..., diku 700 xhami jan ne Kosove prej seciles me ja marr ka 10 xhemat me dal ne pr, jan diku sa ka polic krejt Kosova, po me ja marr ka 100 xhemat me dal ne prishtine...aty ku po hajn m..., disa deputet hajna, o pasha Allahun shurra pik pik ju bjen prej tute....,ku dush thot maroje veq lem gjall ..., qka dush po aprovojm me ligj e ne kuvend..., veq moni...se i nxihet prishtina ndakik ....qe ma qeni te zojen qe thojn se njeh ....

E tani kta ne te bojn ktu ja theva ma thej...theja gjinit e theja thaqit...se tyben po te boj be...edhe azil kan me lyp jasht diku me kfor...se skan me pas vend ne Kosove...

E kush o populli............

ps: qe sa e ndegjova ne rtk, levizja bashkohu veq paska thirr per xhuman me dal te veni, le te del zanzi edhe guri e phanta... qe une kysmet Zotit aty jam....jo veq ketu, po aty te vendi jam qe em ka dhan Allahu ymer e ka bo kysmet menen ja baj...
Me emėr tė Allahut ēdo gjė dotė hyn nė rend veti , , durim durim
Allahu i Lartėsuar ėshtė Ai qė orienton durimtarėt, e ndihmon me mbėshtetjen e Tij si dhe ua jep fitoren.

Alima
30-08-11, 19:57
...Ministri bėhet “mysliman” i mirė!


Kur ishte ministėr i Arsimit nxori njė udhėzim pėr ndalimin e vajzave me shami nė shkollat publike tė Kosovės, por tani qė ėshtė ministėr i Jashtėm, Enver Hoxhaj, nuk nguron t’iu dėrgojė telegrame tė veēanta urimi plot 53 krerėve tė shteteve anėtare tė Organizatės sė Konferencės Islamike(OKI).
Madje, ai e thekson shpesh herė se shteti i ri ka njė pėrkatėsi tė popullsisė me shumicė muslimane.
Nė letėr, Ministri Hoxhaj ka pėrgėzuar pėrfaqėsuesit e kėtyre shteteve me shumicė tė popullsisė myslimane pėr pėrfundimin e muajit tė shenjtė tė Ramazanit.
“Gjatė kėtij muaji, besimtarėt myslimanė kanė testuar dhe dėshmuar pėrkushtimin dhe angazhimin e tyre shpirtėror e fizik, duke rritur mė tej dashurinė e ndėrsjellė, paqen dhe solidaritetin”, thotė Hoxhaj, nė telegramin e urimit.
Ministri i Jashtėm i Kosovės vlerėson se ky muaj paraqet njė nga detyrimet mė fisnike tė besimtarėve myslimanė, gjatė tė cilit vlerat njerėzore, toleranca njerėzore, respekti i ndėrsjellė, dashuria midis njerėzve dhe gatishmėria pėr sakrificė materiale pėr tė mirėn e shoqėrisė ushqehen dhe kultivohen mė shumė se mė parė. Ministri Hoxhaj thekson faktin se edhe nė Kosovė, nė shtetin e ri evropian me njė popullsi shumicė myslimane, po festohet Fitėr- Bajrami nė liri dhe pavarėsi.
“Pėr mė shumė se tri vjet qė kur kemi shpallur pavarėsinė tonė, kemi arritur rezultate tė dukshme nė sferėn e brendshme dhe tė jashtme. Dhe, ne, llogarisim nė mbėshtetjen tuaj, dhe gjithashtu besojmė se lidhjet e miqėsisė dhe bashkėpunimit midis dy vendeve dhe popujve tanė vetėm se do tė thellohen nė vitet qė vijnė”, thuhet nė letrėn e Ministrit Hoxhaj. /Start/.

premium
30-08-11, 19:59
oj ti moter muslimane,
a e din detyren tane? :tongue:

a po don statistika?

Ne zgjedhjet e fundit ne Kosove, sa perqind i ka marre partia e drejtesise???
Me e pas dashte futjen e fese e te shamise neper shkolla, populli e kish votu partine e drejtesise, sikur me referendum. Po me ia hjeke PD-se edhe qato votat e pacoll rusise, nuk mbeten as 2 perqind.
2 perqind eshte pesha juaj specifike nder shqiptar. Vec 2 perqind.
Bile me hater, se as kaq nuk vleni realisht.
He burri i dheut me ty ka me pėrparu Kosova he :)

Votat e partive tė Kosovės nuk kishte kurfare lidhje me fetė ,
populli ishte aq e raskapitur nga ekonomia financiale saqė shpresuan me partitė laike
( siē e shprehen me qdo fjalė) standardet Evropiane tjetėr fjalė nuk i ndihet nga goja , besuan e asnjė rezultati nuk u shendru ne realitet , e me te ardhmen sistemi dote ndryshon .

Alima
30-08-11, 20:05
oj ti moter muslimane,
a e din detyren tane? :tongue:

a po don statistika?

Ne zgjedhjet e fundit ne Kosove, sa perqind i ka marre partia e drejtesise???
Me e pas dashte futjen e fese e te shamise neper shkolla, populli e kish votu partine e drejtesise, sikur me referendum. Po me ia hjeke PD-se edhe qato votat e pacoll rusise, nuk mbeten as 2 perqind.
2 perqind eshte pesha juaj specifike nder shqiptar. Vec 2 perqind.
Bile me hater, se as kaq nuk vleni realisht.


...


ka qene caktim i Allahut qe te ndodhin keto ndodhi resente , dhe ne votimet e ardhshme te vetedijesohen populli dhe te fiton partia e drejtesise ne te ardhmen .... krejt keto ngjarje jane vetemse hapa drejt fitores se drejtesise dhe partis se saj ( mos vjedhshin apet , si zakonisht hajnat edhe votat i vjedhin , normal) !


.

taraku-1
30-08-11, 20:08
oj ti moter muslimane,
a e din detyren tane? :tongue:

a po don statistika?

Ne zgjedhjet e fundit ne Kosove, sa perqind i ka marre partia e drejtesise???
Me e pas dashte futjen e fese e te shamise neper shkolla, populli e kish votu partine e drejtesise, sikur me referendum. Po me ia hjeke PD-se edhe qato votat e pacoll rusise, nuk mbeten as 2 perqind.
2 perqind eshte pesha juaj specifike nder shqiptar. Vec 2 perqind.
Bile me hater, se as kaq nuk vleni realisht.

o rupc....,kqyr knej...!

jan do gjenerata te rejaaa viti i prodhimit 2000,01,02,03 jan seri te forta krejt me bismilah jan... edhe ka prej viteve 70 deri ne 2000 qe si ka prek kumunizmi shum pak aty ktu naj njo..., eh kta kysmet kan me kan shumic mbrenda 10 viteve qe do te krenohet me islam edhe do te vendos ku me ndertue xhamin,shamin dhe edukaten fetare ne shkolla....

edhe 10 vjet knaqnu...

Zanzi/M
30-08-11, 21:53
Nsse dalin ne referendum kane me u nda edhe me keq se ne parlament. E din Naim Ternava nuk e bjen punen te referendumi hic se e din cka bohet.

Arb
31-08-11, 09:45
Lenda fetare eshte ne Shkollat Shqipe.

Ka nje emer tjeter, "Edukata Qytetare."

Ardian Gjini & Burim Ramadani i kane bere nder kombit ate dite ne Parlament.

gjini
03-09-11, 22:22
o rupc....,kqyr knej...!

jan do gjenerata te rejaaa viti i prodhimit 2000,01,02,03 jan seri te forta krejt me bismilah jan... edhe ka prej viteve 70 deri ne 2000 qe si ka prek kumunizmi shum pak aty ktu naj njo..., eh kta kysmet kan me kan shumic mbrenda 10 viteve qe do te krenohet me islam edhe do te vendos ku me ndertue xhamin,shamin dhe edukaten fetare ne shkolla....

edhe 10 vjet knaqnu...

O tarak i tredhun qenke dhe me vjen shum keq qe duhet me ty me dialogue por te thenm sinqerishte se amerika ka me ju lujt juve loken kudo qe te jeni ka me ju ba ma keq se ne afganistan dhe ikak e libi. ju keni idol njerzit psikopat dhe po deshtet me ac perpara ameriken e keni si nje pike ku duhet te drejtoheni e jo meken e mallkueme

taraku-1
04-09-11, 19:32
O tarak i tredhun qenke dhe me vjen shum keq qe duhet me ty me dialogue por te thenm sinqerishte se amerika ka me ju lujt juve loken kudo qe te jeni ka me ju ba ma keq se ne afganistan dhe ikak e libi. ju keni idol njerzit psikopat dhe po deshtet me ac perpara ameriken e keni si nje pike ku duhet te drejtoheni e jo meken e mallkueme

Jo i tredhun Jo, po katerqosheli gjino o ardian gjini

na mjafton fuqia e Allahut, kunder armiqve.

Qifti yte ameriken e mendon Zot ( estagfirullah) dhe tere jeten tende qe Allahu ta ka dhan jeton i nenshtruar ndaj dikuj. Kur robi si nenshtrohet Allahut/Krijusit, ai pa tjeter se ka me ju nenshtrue dikuj, krijesave ... ju edhe grave ju nenshtrohni si qyqe rremi jeni... grat lujn qoqe me juve...,mashkell mi thu veti....

Guri i madh
04-09-11, 19:58
TARAK i kapzave urime Vatikani se shpejti do ta njeh shtetin e kosoves


kjo njohje nga porta e shenjet e ban ma te fuqishem shtetin e kosoves po edhe kombin shqiptar

per krishtlindje do te shkojna bashk ne shtetin e vatikanit ose qysh me than ndryshe me vizitue porten e shenjt

murrizi
04-09-11, 20:38
Lenda fetare eshte ne Shkollat Shqipe.

Ka nje emer tjeter, "Edukata Qytetare."

Ardian Gjini & Burim Ramadani i kane bere nder kombit ate dite ne Parlament.

pėr dallim prej qeveritarve qė janė nė ortakllėk me ta.

thanė t'drejten unė edhe sjam kah i kuptoj, si u ndodhi qė u dolen gjanat prej dore ?

taraku-1
04-09-11, 20:54
TARAK i kapzave urime Vatikani se shpejti do ta njeh shtetin e kosoves


kjo njohje nga porta e shenjet e ban ma te fuqishem shtetin e kosoves po edhe kombin shqiptar

per krishtlindje do te shkojna bashk ne shtetin e vatikanit ose qysh me than ndryshe me vizitue porten e shenjt

Na boft egjeli saber... masi te na njohin edhe vendet islame a ki me ra shahdet edhe me pranue fen islame ..mu bo musliman ?
Une fen e marr nga Allahu dhe jo nga selijat as vatikani as meka, normal se meka o vend i shenjt por Allahu eshte me i madhe, respektoj qdo gje qe Allahu na ka obliguar, askush para Allahu Allahu i pari e pastaj kon don Allahu.

Guri i madh
04-09-11, 21:03
Na boft egjeli saber... masi te na njohin edhe vendet islame a ki me ra shahdet edhe me pranue fen islame ..mu bo musliman ?
Une fen e marr nga Allahu dhe jo nga selijat as vatikani as meka, normal se meka o vend i shenjt por Allahu eshte me i madhe, respektoj qdo gje qe Allahu na ka obliguar, askush para Allahu Allahu i pari e pastaj kon don Allahu.mos u kalxo i lig ti ftom mue ne konferencen islamike une kam me ardh

po kur te ftoj ne vizit te karrika e shenjt hajde me mue kush nuk ka m,e than e paske synin e zi

le ti zotin te qet aj nuk ka koh me u marr me mue e me ty po pranoe ftesen