PDA

View Full Version : Euro 2012: 18 milion euro pėr fituesin !!!


deti_om :-)
01-09-11, 01:36
UEFA nuk njeh krizė, donacioni global pėr kampionatin europian tė futbollit ėshtė rritur nė raport me atė tė 2008. Ai kalon nga 184 nė 196 milion euro, ka shpallur tė premten sekretari kryesor i UEFA-sė Gianni Infantino.
16 shtetet kualifikuese do tė marrin automatikisht nga 8 milion euro.
Gjatė fazės sė grupeve, njė fitore do tė vlejė 1 milion euro njė barazim 500 mijė euro.
Qerekfinalistėt do te marrin nga 2 milion euro,gjysėmfinalistėt nga 3 milion euro, finalistėt nga 4.5 milion euro.
Fituesi i kampionatit do tė fus ne xhep rreth 17 milion (nėse gjatė fazės sė grupeve barazon ne tri ndeshje gjė qė shpesh mjafton tė kaloj nė qerekfinale),
dhe 18.5 milion euro nėse fiton tri ndeshjet ne fazėn e grupeve.