PDA

View Full Version : Politikanė injorantėsh ! AAK-ėja definitivisht, parti hajvanash !


Makresh
01-09-11, 11:05
Beqaj: Politikanėt, mė tė rrezikshėm se feja

http://news.bbc.co.uk/olmedia/775000/images/_775994_editor300.jpg



Pėr analistin politik, Behlul Beqaj, nė Kosovė mė tė rrezikshėm janė politikanėt sesa futja e Edukatės fetare nė shkolla.

Nė njė deklaratė tij pėr gazetėn Kosova Sot, Beqaj ka konstatuar se e gjithė kasta politike e Kosovės po sillet me njė lloj kompleksiteti sa i pėrket deklarimit dhe identifikimit me besimin fetar, qė ka si shumicė popullata e Kosovės, diēka qė nuk ėshtė mirė pėr njė klasė politike tė qytetėruar.

“Besoj se shumica e parlamentarėve nė krye me kryeministrin, po sillen sikur tė ishin kompleksuar pse i takojnė besimit fetar mysliman. Ėshtė njė periudhė e gjatė qė po bėhet njė presion ndaj myslimanėve, duke i barazuar me radikalėt islamė”, ka thėnė, Beqaj.

Sipas tij, nė kėtė kuptim edhe disa diskutues “pėrdoren fjalor tė papranueshėm dhe ofenduese kundėr kėrkesės sė BIK-ut, ndonėse nė parlament ka pasur kėrkesa dhe janė marrė vendime edhe shumė mė radikale se qė do tė ishte mpimi fakultativ i edukatės fetare nėpėr shkolla”.

“Unitetin kombėtarė mė shumė e rrezikojnė partitė politike me qėndrime dhe vendime antikombėtare, se sa mėsimi eventual i edukatės fetare. Feja historikisht ėshtė dėshmuar e dėmshme etėm kur ishte nė funksion tė politikės, e jo edukimit”, ka thėnė Beqaj.

Por, Ardian Gjini, deputet i AAK-sė, ka thėnė pėr gazetėn se nuk ka fyer askėnd nė debatin e tij parlamentar,

“Mendoj se Kosova ėshtė njė shtet i ri qė po synon pėr tė ndėrtuar demokracinė dhe vendimet e deputetėve ose qėndrimet dhe mendimet tona, nuk kanė nevojė ta tensionojnė situatėn. Nėse dikush tensionohet pse ne po mendojmė kėshtu qysh po mendojmė, atėherė ne nuk po mendojmė tė ndėrtojmė shoqėri demokratike”, ka thėnė Gjini.

“Sikur t’i kishim fyer ndjenjat islame do ta kishim fyer vetveten sepse edhe unė jam mysliman fillimisht, edhe me sa mė kujtohet mua asnjė fjalė, asnjė prej deputetėve nuk e ka fyer asnjėrėn prej feve”, ka konsideruar Gjini.

Megjithatė, ndryshe mendon deputeti i Partisė sė Drejtėsisė, Gzim Kelmendi i cili thotė se myftiu Naim Tėrnava ka pasur tė drejtė.

“Mė tė drejtė myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava i cili ėshtė pėrfaqėsues legjitim i besimtarėve myslimanė tė Kosovės , udhėheq institucionin legjitim BIK-un, ka pasur tė drejtė kur ka deklaruar se ėshtė bėrė fyerje e ndjenjave tė myslimanėve tė Kosovės, ngase ėshtė vėrejtur qartė nė seancėn e 29 gushtit mllefi ndaj kėrkesave tė BIK-ut, nuk ėshtė dhėnė asnjė arsyetim legjitim pse nuk duhet tė jetė edukata fetare pjesė e procesit mėsimor, por vetėm kanė thėnė se nuk duhet”, tha Kelmendi.

murrizi
01-09-11, 14:19
Nipat e Kastriotit e Dukagjinit janė tė obliguar ta mbrojn dinjitetin Kombtar !

taraku-1
01-09-11, 22:33
Nipat e Kastriotit e Dukagjinit janė tė obliguar ta mbrojn dinjitetin Kombtar !

Hajnat a.. new koft mbet hajni me te majt shtet e me te mbrojt dinjitet Kombtar ... mjer ai vend e ai popull.., tu i qit haraq popullit njerrzve...

ne te doket ka drenica hahaha ja tregojn qefin... aty si shitet.

Daglasi
01-09-11, 22:39
Beqaj: Politikanėt, mė tė rrezikshėm se feja

http://news.bbc.co.uk/olmedia/775000/images/_775994_editor300.jpg



Pėr analistin politik, Behlul Beqaj, nė Kosovė mė tė rrezikshėm janė politikanėt sesa futja e Edukatės fetare nė shkolla.

Nė njė deklaratė tij pėr gazetėn Kosova Sot, Beqaj ka konstatuar se e gjithė kasta politike e Kosovės po sillet me njė lloj kompleksiteti sa i pėrket deklarimit dhe identifikimit me besimin fetar, qė ka si shumicė popullata e Kosovės, diēka qė nuk ėshtė mirė pėr njė klasė politike tė qytetėruar.

“Besoj se shumica e parlamentarėve nė krye me kryeministrin, po sillen sikur tė ishin kompleksuar pse i takojnė besimit fetar mysliman. Ėshtė njė periudhė e gjatė qė po bėhet njė presion ndaj myslimanėve, duke i barazuar me radikalėt islamė”, ka thėnė, Beqaj.

Sipas tij, nė kėtė kuptim edhe disa diskutues “pėrdoren fjalor tė papranueshėm dhe ofenduese kundėr kėrkesės sė BIK-ut, ndonėse nė parlament ka pasur kėrkesa dhe janė marrė vendime edhe shumė mė radikale se qė do tė ishte mpimi fakultativ i edukatės fetare nėpėr shkolla”.

“Unitetin kombėtarė mė shumė e rrezikojnė partitė politike me qėndrime dhe vendime antikombėtare, se sa mėsimi eventual i edukatės fetare. Feja historikisht ėshtė dėshmuar e dėmshme etėm kur ishte nė funksion tė politikės, e jo edukimit”, ka thėnė Beqaj.

Por, Ardian Gjini, deputet i AAK-sė, ka thėnė pėr gazetėn se nuk ka fyer askėnd nė debatin e tij parlamentar,

“Mendoj se Kosova ėshtė njė shtet i ri qė po synon pėr tė ndėrtuar demokracinė dhe vendimet e deputetėve ose qėndrimet dhe mendimet tona, nuk kanė nevojė ta tensionojnė situatėn. Nėse dikush tensionohet pse ne po mendojmė kėshtu qysh po mendojmė, atėherė ne nuk po mendojmė tė ndėrtojmė shoqėri demokratike”, ka thėnė Gjini.

“Sikur t’i kishim fyer ndjenjat islame do ta kishim fyer vetveten sepse edhe unė jam mysliman fillimisht, edhe me sa mė kujtohet mua asnjė fjalė, asnjė prej deputetėve nuk e ka fyer asnjėrėn prej feve”, ka konsideruar Gjini.

Megjithatė, ndryshe mendon deputeti i Partisė sė Drejtėsisė, Gzim Kelmendi i cili thotė se myftiu Naim Tėrnava ka pasur tė drejtė.

“Mė tė drejtė myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava i cili ėshtė pėrfaqėsues legjitim i besimtarėve myslimanė tė Kosovės , udhėheq institucionin legjitim BIK-un, ka pasur tė drejtė kur ka deklaruar se ėshtė bėrė fyerje e ndjenjave tė myslimanėve tė Kosovės, ngase ėshtė vėrejtur qartė nė seancėn e 29 gushtit mllefi ndaj kėrkesave tė BIK-ut, nuk ėshtė dhėnė asnjė arsyetim legjitim pse nuk duhet tė jetė edukata fetare pjesė e procesit mėsimor, por vetėm kanė thėnė se nuk duhet”, tha Kelmendi.

Keta qe ju thojn vetit musliman,si puna e makreshit,nuk po kan edukat,keshtu qe nuk ka se si te hapen shkollat,kur ska mesuesa,me edukat,kultur....

Zanzi/M
03-09-11, 08:44
Shume te vendosur AAK-ja. Sidomos kur ja ka bere bajat ne lidhje me teorine e Darvinit ati te partise se dretejetse se e kishte kryet sei me ja pas kthy mrapsht.