PDA

View Full Version : Islami nė trojet shqiptare.


gazi-de
04-09-11, 18:09
Gy3kRsnmFRM


mu duke interesont kjo video e e hapa kete teme ketu me shpres qe ca nuk miren me fyreje.

premium
05-09-11, 11:17
Vetėm me urdhėrin e Allahut , njeriu ndryshon mendjen e vet
ose..
njeriu shpirtėrisht , moralisht duhet tė jetė e pastėrt pėr tė pranuar ligjin e Allahut .
Asgjė me dhunė nuk ėshtė e preferuar ..
Por nejse ...
kam dėshirė diqka tė vjen me vonesė , por me hapat e sigurta ..
kam dėshirė tė gjithė vdesin si muslimane.
Sepse qdo njeri lind si muslimane .

gjini
05-09-11, 21:49
Prishtinė, 5 shtator – Kėrkesa e diplomatėve dhe e zyrtarėve tė lartė shtetėrorė tė shtetit turk pėr rishikim tė teksteve shkollore tė historisė me arsye se ato pėrmbajnė elemente fyese ndaj shteti turk janė tė paarsyeshme dhe me prapavijė tė rrezikshme. Kėshtu ka thėnė nė bisedė pėr “Kosova Sot”, historiani Hakif Bajrami. Njė kėrkesė tė tillė, sipas tij, ėshtė atentat ndaj historisė kombėtare tė shqiptarėve.

Prapavijė e rrezikshme

Historiani Bajrami ka mohuar kategorish se tekstet shkollore tė historisė pėrmbajnė elemente fyese ndaj ish- Perandorisė Osmane dhe, siē ėshtė shprehur ai tė Turqisė sė sotme mike. Duke i konsideruar kėto si thirrje qė tė hiqet dorė nga figurat qendrore tė historisė kombėtare. “Kėrkesa qė ne tė heqim dorė nga lufta 10 shekullore pėr liri dhe pavarėsi, ėshtė njė kėrkesė qė unė e quaj atentat mbi historinė kombėtare shqiptare”, ka pohuar ai. Sipas tij, kėrkesės turke pėr ndryshimin e teksteve tė historisė, pėrkatėsisht pėr njė rishikim tė teksteve tė historisė i ka paraprirė njė aktivitet i ēarqeve diplomatike politike turke mjaft i dendur nė tė gjitha aspektet. “Posaēėrisht nė 5 -6 vjetėt e fundit dhe ata kanė shtruar kėrkesa qė nė kuptimin e atypėratyshėm nuk ishin shumė problematike. Por, ėshtė vėrejtur se ėshtė fjala pėr njė prapavijė mjaft tė rrezikshme”, ka potencuar Hakif Bajrami. Ai ka thėnė se Perandoria Osmane ishte okupatore dhe pėr shumė shekuj sundoi, duke mos lejuar mėsimin nė gjuhėn shqipe, duke u treguar shumė e ashpėr dhe mjaft brutale nė shumė raste, veēmas gjatė kryengritjeve qė bėnin shqiptarėt. “Mjafton tė pėrmendim vitet 1910 – 1911.

Dokumentet pėr krimet

“Dokumentet flasin pėr krime tė tmerrshme tė kryera nga Shefqet Turgut Pasha. Pėr njerėz tė pushkatuar dhe tė ngulur nė hunj ēdo 10 metra pėrgjatė rrugėn Prishtinė -Podujevė”, ka pohuar ai, duke thėnė se kėto fakte, tė cilat fare lehtė mund tė kontaktohen nėpėr arkiva nėse pasqyrohen nė libra shkollore nuk janė fyese, sepse ashtu edhe kanė ngjarė. E, sipas tij, kėtė e vėrtetojnė edhe dokumente e tjera, qė Bajrami i posedon, tė cilat tregojnė se pas shuarjes sė kryengritjen, Sulltani i kishte paguar me flori familjarėt, tė cilėve osmanėt ua kishin vrarė anėtarėt e tyre. Ai ka thėnė se historianėt e kanė mbrojtur tė vėrtetėn dhe duhet ta bėjnė atė pa u hamendur, edhe nėse ajo ėshtė e hidhur, me qėllim qė ato tė mos pėrsėriten, sepse duke thėnė tė vėrtetėn ne ndėrtojmė ardhmėrinė dhe fqinjėsi e mirė. “Me sa kam mundur tė pėrcjell kėtė debat, tė gjithė janė treguar tė vėmendshėm, sepse nė tekstet shkollore tė historisė nuk ka fyerje ndaj popullit osman dhe atij mik turk”, ka pohuar Bajrami, duke u shprehur se kėtė nuk e kanė bėrė politikanėt. Po ashtu, sipas tij, nuk ėshtė aspak fyese pėr shtetin turk tė shkruhet se ka bėrė marrėveshje dhe pakte qė i kanė dėmtuar shqiptarėt, si ai pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi, bile edhe disa vjet pas Luftės sė Dytė Botėrore, qė, sipas tij, e dėmtuan shumė popullin shqiptar. “Zyrtarėve turq, qė vijnė kėtu duhet t’u kujtohet sė ēfarė bėnė Titoja dhe Fuad Kyprili mė 1953 nė Split. Aty ėshtė bėrė marrėveshje edhe ėshtė ‘ratifikuar’ konventa jugosllavo – turke e vitin 1938 pėr t’i depėrtuar shqiptarėt nė Anadoll”, ka thėnė ai. Kėsaj situate, sipas tij, i ka kontribuar edhe njė pjesė e intelektualėve tanė, tė cilėt nė njė mėnyrė a tjetėr janė vėnė nė shėrbim tė saj. Ai ka pėrmendur simpoziumin e vitit tė kaluar me moton “Ta shkruaj historinė me tolerancė”, nga ku dhe Bajrami kishte paraparė zhvillimet e mėvonshme. “Sapo hyra nė atė simpozium mė janė afruar dy persona, njėri turk dhe tjetri ishte pėrkthyes, tė cilėt kanė kėrkuar nga unė qė tė mos ua prishja simpoziumin. Mirėpo, unė u tregova atyre gjatė njė bisede se historia nuk shkruhet me tolerancė, por mbi dokumente e fakte tė vėrtetuara”, ka pohuar historiani Bajrami. /Kosova Sot/

premium
06-09-11, 10:54
Prishtinė, 5 shtator – Kėrkesa e diplomatėve dhe e zyrtarėve tė lartė shtetėrorė tė shtetit turk pėr rishikim tė teksteve shkollore tė historisė me arsye se ato pėrmbajnė elemente fyese ndaj shteti turk janė tė paarsyeshme dhe me prapavijė tė rrezikshme. Kėshtu ka thėnė nė bisedė pėr “Kosova Sot”, historiani Hakif Bajrami. Njė kėrkesė tė tillė, sipas tij, ėshtė atentat ndaj historisė kombėtare tė shqiptarėve.

Prapavijė e rrezikshme

Historiani Bajrami ka mohuar kategorish se tekstet shkollore tė historisė pėrmbajnė elemente fyese ndaj ish- Perandorisė Osmane dhe, siē ėshtė shprehur ai tė Turqisė sė sotme mike. Duke i konsideruar kėto si thirrje qė tė hiqet dorė nga figurat qendrore tė historisė kombėtare. “Kėrkesa qė ne tė heqim dorė nga lufta 10 shekullore pėr liri dhe pavarėsi, ėshtė njė kėrkesė qė unė e quaj atentat mbi historinė kombėtare shqiptare”, ka pohuar ai. Sipas tij, kėrkesės turke pėr ndryshimin e teksteve tė historisė, pėrkatėsisht pėr njė rishikim tė teksteve tė historisė i ka paraprirė njė aktivitet i ēarqeve diplomatike politike turke mjaft i dendur nė tė gjitha aspektet. “Posaēėrisht nė 5 -6 vjetėt e fundit dhe ata kanė shtruar kėrkesa qė nė kuptimin e atypėratyshėm nuk ishin shumė problematike. Por, ėshtė vėrejtur se ėshtė fjala pėr njė prapavijė mjaft tė rrezikshme”, ka potencuar Hakif Bajrami. Ai ka thėnė se Perandoria Osmane ishte okupatore dhe pėr shumė shekuj sundoi, duke mos lejuar mėsimin nė gjuhėn shqipe, duke u treguar shumė e ashpėr dhe mjaft brutale nė shumė raste, veēmas gjatė kryengritjeve qė bėnin shqiptarėt. “Mjafton tė pėrmendim vitet 1910 – 1911.

Dokumentet pėr krimet

“Dokumentet flasin pėr krime tė tmerrshme tė kryera nga Shefqet Turgut Pasha. Pėr njerėz tė pushkatuar dhe tė ngulur nė hunj ēdo 10 metra pėrgjatė rrugėn Prishtinė -Podujevė”, ka pohuar ai, duke thėnė se kėto fakte, tė cilat fare lehtė mund tė kontaktohen nėpėr arkiva nėse pasqyrohen nė libra shkollore nuk janė fyese, sepse ashtu edhe kanė ngjarė. E, sipas tij, kėtė e vėrtetojnė edhe dokumente e tjera, qė Bajrami i posedon, tė cilat tregojnė se pas shuarjes sė kryengritjen, Sulltani i kishte paguar me flori familjarėt, tė cilėve osmanėt ua kishin vrarė anėtarėt e tyre. Ai ka thėnė se historianėt e kanė mbrojtur tė vėrtetėn dhe duhet ta bėjnė atė pa u hamendur, edhe nėse ajo ėshtė e hidhur, me qėllim qė ato tė mos pėrsėriten, sepse duke thėnė tė vėrtetėn ne ndėrtojmė ardhmėrinė dhe fqinjėsi e mirė. “Me sa kam mundur tė pėrcjell kėtė debat, tė gjithė janė treguar tė vėmendshėm, sepse nė tekstet shkollore tė historisė nuk ka fyerje ndaj popullit osman dhe atij mik turk”, ka pohuar Bajrami, duke u shprehur se kėtė nuk e kanė bėrė politikanėt. Po ashtu, sipas tij, nuk ėshtė aspak fyese pėr shtetin turk tė shkruhet se ka bėrė marrėveshje dhe pakte qė i kanė dėmtuar shqiptarėt, si ai pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi, bile edhe disa vjet pas Luftės sė Dytė Botėrore, qė, sipas tij, e dėmtuan shumė popullin shqiptar. “Zyrtarėve turq, qė vijnė kėtu duhet t’u kujtohet sė ēfarė bėnė Titoja dhe Fuad Kyprili mė 1953 nė Split. Aty ėshtė bėrė marrėveshje edhe ėshtė ‘ratifikuar’ konventa jugosllavo – turke e vitin 1938 pėr t’i depėrtuar shqiptarėt nė Anadoll”, ka thėnė ai. Kėsaj situate, sipas tij, i ka kontribuar edhe njė pjesė e intelektualėve tanė, tė cilėt nė njė mėnyrė a tjetėr janė vėnė nė shėrbim tė saj. Ai ka pėrmendur simpoziumin e vitit tė kaluar me moton “Ta shkruaj historinė me tolerancė”, nga ku dhe Bajrami kishte paraparė zhvillimet e mėvonshme. “Sapo hyra nė atė simpozium mė janė afruar dy persona, njėri turk dhe tjetri ishte pėrkthyes, tė cilėt kanė kėrkuar nga unė qė tė mos ua prishja simpoziumin. Mirėpo, unė u tregova atyre gjatė njė bisede se historia nuk shkruhet me tolerancė, por mbi dokumente e fakte tė vėrtetuara”, ka pohuar historiani Bajrami. /Kosova Sot/
Pse ja vodhe tekstin e Guri madh ??

SANTANA-29
06-09-11, 14:40
hahahahahahahah,,jam knaq tu kesh,,pash besen a,keni pa ket Dr,,Budallen,,hahahahah,,.ku ku per ne po kohe te kqija kan ardhe,.-

http://www.youtube.com/watch?v=tHBMtGlk0zk

Guri i madh
06-09-11, 14:44
asnji historian asnji arkelog nuk e konfirmon prezencen e fes islame ne trojet shqiptare .para se me ardh barbaret turq ne trojet shqiptare

Makresh
06-09-11, 15:54
hahahahahahahah,,jam knaq tu kesh,,pash besen a,keni pa ket Dr,,Budallen,,hahahahah,,.ku ku per ne po kohe te kqija kan ardhe,.-

http://www.youtube.com/watch?v=tHBMtGlk0zk

Po t'ēkyhėt goja tu kesh o Satana ! :smile:

Zero Cool
06-09-11, 15:58
hahahahahahahah,,jam knaq tu kesh,,pash besen a,keni pa ket Dr,,Budallen,,hahahahah,,.ku ku per ne po kohe te kqija kan ardhe,.-

http://www.youtube.com/watch?v=tHBMtGlk0zk

Gruja e kti Dr,, Budalles, qe thua ti, kur shkon n`opqin, sja jep doren vllaznive te vet, e as nje mashkulli sado i vogel (fmije) qofte ai, me siguri ja ka ndalu ky dr. hajvani sepse o ka mendon qe Shqiptart jan harap me qi kush kan ta nxen (qeshtu ta bajn kur ta pastrojn trunin).
E ky dr. budalla ka pas vllaun 1 prej komunistave ma me influenc ne rreth te vet bile bile edhe ne ks.

premium
06-09-11, 17:18
hahahahahahahah,,jam knaq tu kesh,,pash besen a,keni pa ket Dr,,Budallen,,hahahahah,,.ku ku per ne po kohe te kqija kan ardhe,.-

http://www.youtube.com/watch?v=tHBMtGlk0zk
Ju kuller, a keni perdorė ndonjėhere nė jetė fjalėn '' bismil'lah''...

Ky far pisllaku Batoni qfare lidhje ka me Botėn pse ka ardhur nė kėtė Botė , kush eshtė krijuesi i tij ...

Makresh
07-09-11, 08:04
Gruja e kti Dr,, Budalles, qe thua ti, kur shkon n`opqin, sja jep doren vllaznive te vet, e as nje mashkulli sado i vogel (fmije) qofte ai, me siguri ja ka ndalu ky dr. hajvani sepse o ka mendon qe Shqiptart jan harap me qi kush kan ta nxen (qeshtu ta bajn kur ta pastrojn trunin).
E ky dr. budalla ka pas vllaun 1 prej komunistave ma me influenc ne rreth te vet bile bile edhe ne ks.

O Fantazer !

Ky Dr. "budalla" qe po i thua ti, la gruan dhe femijen per t'ju bashkangjitur Ushtris Ēlirimtare ne Kosove ! Kete se beri as Ibrahim Rugova, as Don Lush Gjergji, Mark Sopi apo Don Shan Leshi !

Se si sillet nena jote me meshkujt e huaj, kujt s'i intereson ! Prandaj, as ti mos u intereso per nenat e huaja, se te del puter, e putera mund ta qet keq e ma keq !

Nese ky e ka pas vllaun komunist, vet s'ka qen ! Kurse baba jot, nana jote kan qen fanatik te komunizmit ! Bile, bile,.. n'qat kohen e jugosllavis, me siguri edhe ikonat e Titos i keni pas permi tentene t'televizorit, po lej kto prralla, se jan t'demodume e mos kcyr mu shit kishe edhe ti, po din diēka !

Zero Cool
07-09-11, 08:18
Makresh preshevari, moti tkam thane mos u kap per temin se t`lshon... hajt kallxom a tka hi nfamilje ky qe po e merre si te keqe te verteten e ketij a ?
Por ti kthehem temes; islami, qe predikoni ju, ne trojet Shqiptare eshte si therrat ne kopshtin e luleve, mu per kete edheh skeni me pas sukses te mbillni ate fare te keqe, kjo po tregohet edhe me shembujt konkret si moslejimi i ndertimit te xhamise aty ku jeni ka doni ju, mospranimi i futjes se fese (qe predikoni ju) ne shkolla nga vete populli i ks (sepse deputetet shprehin vullnetin e popullit).

E ti, ha buken e qafirit e leh per harapt.

Makresh
07-09-11, 08:40
Makresh preshevari, moti tkam thane mos u kap per temin se t`lshon... hajt kallxom a tka hi nfamilje ky qe po e merre si te keqe te verteten e ketij a ?
Por ti kthehem temes; islami, qe predikoni ju, ne trojet Shqiptare eshte si therrat ne kopshtin e luleve, mu per kete edheh skeni me pas sukses te mbillni ate fare te keqe, kjo po tregohet edhe me shembujt konkret si moslejimi i ndertimit te xhamise aty ku jeni ka doni ju, mospranimi i futjes se fese (qe predikoni ju) ne shkolla nga vete populli i ks (sepse deputetet shprehin vullnetin e popullit).

E ti, ha buken e qafirit e leh per harapt.
Un s'jam "Cool" qe t'mbahen per te tjerve o laraman !

Hoxhallaret qe pasojn Kuranin dhe Sunnetin kan vler te madhe ne ISLAM ! Kete s'po e thot as mjekrroshi e as ftyr-rrumja, kete e ka then MUHAMEDI A.S. !! Dhe per fyerjet qe i'a drejtove Dr. Shefqet Krasniqit, do te japesh pergjegjesi para ZOTIT, pamvaresissht se me ēfar besimi do te ngordhesh ! Jo vetem ti, por te gjithe ata qe leshojn fyerje ndaj sunnetit te Muhamedit a.s., siē eshte mjekrra pershembull !

Atij apo asaj qe s'i pelqen ISLAMI, le tė dal nga kjo fe ! Sepse per njerez idiota, dyftyrsha e lapera, s'kemi nevoje ! Nese duani nje Islam ndryshe nga ajo qe na mesoj Muhamedi a.s., atehere ikni mas mulla bilall idrizit e mulla osman musliut qe do ti djeg zjarri i xhehnnemit, ata ju tregojn juve "islamin tradicional" se si stergjyshi u falte ne teqe e se si jan te kqinje "vehabistave" (remark : Ata qe therrasin besimtaret si "vehabista", po ashtu jan njerez te xhehhnemit) !.

Deputet Koēevar, kan shprehur vullnetin e kishes katolike, e asgje me shume !
Kisha kunder, deputetet = Kunder ! PSE ?? Sepse vitin e kaluar i'u ankuan papes kinse, ne kosove e shqiperi po diskriminohen katoliket, per prove, s'eshte asnje nga partia demonkatolike ne qeveri !

Zero Cool
07-09-11, 08:53
Un s'jam "Cool" qe t'mbahen per te tjerve o laraman !

Hoxhallaret qe pasojn Kuranin dhe Sunnetin kan vler te madhe ne ISLAM ! Kete s'po e thot as mjekrroshi e as ftyr-rrumja, kete e ka then MUHAMEDI A.S. !! Dhe per fyerjet qe i'a drejtove Dr. Shefqet Krasniqit, do te japesh pergjegjesi para ZOTIT, pamvaresissht se me ēfar besimi do te ngordhesh ! Jo vetem ti, por te gjithe ata qe leshojn fyerje ndaj sunnetit te Muhamedit a.s., siē eshte mjekrra pershembull !

Atij apo asaj qe s'i pelqen ISLAMI, le tė dal nga kjo fe ! Sepse per njerez idiota, dyftyrsha e lapera, s'kemi nevoje ! Nese duani nje Islam ndryshe nga ajo qe na mesoj Muhamedi a.s., atehere ikni mas mulla bilall idrizit e mulla osman musliut qe do ti djeg zjarri i xhehnnemit, ata ju tregojn juve "islamin tradicional" se si stergjyshi u falte ne teqe e se si jan te kqinje "vehabistave" (remark : Ata qe therrasin besimtaret si "vehabista", po ashtu jan njerez te xhehhnemit) !.

Deputet Koēevar, kan shprehur vullnetin e kishes katolike, e asgje me shume !
Kisha kunder, deputetet = Kunder ! PSE ?? Sepse vitin e kaluar i'u ankuan papes kinse, ne kosove e shqiperi po diskriminohen katoliket, per prove, s'eshte asnje nga partia demonkatolike ne qeveri !

Si gjithmone, ju kur skeni argumente sherbeheni me fyerje.
Se pari ti apo askush nuk eshte zedhenesi i Zotit me dite se kush dhe per cfare do te shkoj en gjenet apo xhehenem, Se dyti vete fakti qe i permend keto gjera, eshte fyerje ndaj Zotit sepse je ka perzihesh ne punet e tij. Se treti eshte shume me vend fjala qe atij qe si pelqen kjo apo ajo fe te dale nga ajo, por kush je ti te percaktosh kriteret ? Se katerti nese ju deshironi te ja fshini trurin dikujt per me bind ne idete e juja, keni gjete menyren e keqe sepse me ofendime te atdhetareve te shquar te kombit dhe ofendime personale , kjo nuk arrihet kurre.
Se pesti, deputetet jane ashtu si jane, e jo si i quan ti, edhepse ma mire do te ishte te shihe e te beje diqka me rrethin e vendlindjes tende per tu ndare definitivisht nga shkijet, por kjo ste intereson se jeni te njejte ne idete, dhe keta deputete jane zgjedhe me voten e popullit e je me emrime. Nga kjo rrjedhe se ideja e juaj eshte perfaqesuar vetem me 1 deputet edhe ate duke bere koalicion qe dmth 1 deputet i cili patjeter duhet te ishte aty. me perkthy ne % kjo i bjen se nuk keni as 1% te popullit i cili do te votonte idete e erreta tuajat.

Zero Cool
07-09-11, 09:27
Haxhiqamilėt e shekullit tė ri


http://www.indeksonline.net/repository/images/opinione/migjeni.JPG

Shkruan:Bashkim Fazliu – MigjeniGati njė shekull mė parė, pas shpalljes sė Pavarėsisė sė shumė pritur dhe pastaj zhgėnjimit tė madh duke mbetur jashtė territorit shqiptar 2/3 e kombit, del njė bandit ordiner duke vrarė, prerė e masakruar shqiptarė kahdo dhe duke djegur e poshtėruar flamurin tonė kombėtar apo "sorren e zezė" sipas tij, me tė vetmen parullė "Duam babėn", qė synonte kthimin e Shqipėrisė nėn Turqi, pra nėn roberinė e sėrishme. Kjo ishte lufta kundėr lirisė kombėtare. Nė vend se t'i bashkoheshin shumė patriotėve tė kohės qė mundoheshin tė kthenin tokat e humbura e sidomos Kosovėn dhe Ēamerinė, ata bėnin tė kundėrtėn, duke tentuar ta fundosnin edhe kėtė anije te vogėl tė mbetur nga Titaniku i pavarėsisė shqiptare. Por, qysh t'i linte rehat ato koka te merreshin me ēeshtjet mė madhore, kur edhe atė mini- Shqipni apo shqiperi londineze nuk e donte.

Nė prag tė festimit te 100 vjetorit te Shpalljes, nuk me besohet se ka shqiptarė apo qė i thojnė vehtes shqiptarė, qe edhe sot bėjnė veprime tė tilla, sigurisht tash nėn maskėn intelektuale dhe nėn velon e te drejtave dhe lirive te njeriut, qė mundet tė shkruajė, tė flasė, tė veprojė e tė perbaltė gjithe atė perpjekje tė popullit shqiptar pėr Gjuhė, Liri dhe Pavarėsi. Nuk kishte thėnė kot Konica "O Zot, ruaje Shqipnine prej shqiptareve", por te jete kjo aktuale ne shekullin e ri, eshte teper mjerane. Dhe kjo ndodhe andej dhe kėndej kufirit. Kush don ta shpėrqėndrojė kombin tonė tė lavdishem nga rruga euro-atlantike, duke na sulmuar nė themel, nė palcen tonė Kombėtare. Kujt i sherbejnė keta haxhiqamilė tė shekullit XXI, te shitur mbase pėr pak dinarė (as Euro e as dollarė)?Pėrpjekjet e llojeve te njerezve tė tillė qe marrin guximin dhe ta luajne edhe rolin e Zotit, duke caktuar se kush do te shkoje ne Xhehnem, duke caktuar humanisten me te madhe qe njeh historia njerezore, Nenen Tereze, duke tentuar tė humbė tek ne ndjenjen e te qenit shqiptar, krahasuar me musliman; tendencat e te tilleve per t'na arabizuar apo per ta paraqitur shoqėrinė kosovare kinse si shoqeri e orientimit oriental dhe te prapambetur, duke valevitur flamurin e Hamasit nė qender te Prishtines (serish, ku ta di pėr sa dinarė), duke shkelur vlerat tona Kombėtare, fetare, morale, etike dhe tradicionale; perpjekjet si futja e lendes fetare ne arsim, kthimin e shamijave e ferexheve etjetj, jane kryekeput perpjekje haxhiqamiliste, pėr tė rrenuar themelet e asaj se pėr ēka kemi luftuar si Komb, vlerat tona dhe ēfare shoqerie demokratike jemi duke krijuar.

Parullat e haxhiqamilit "duam baben", tashmė janė duke u zevendesuar me parrulat se duhet ndryshuar historia jone kombetare, se otomanet nuk kane qene okupatore dhe se Skenderbeu ishte ai qe duhet hequr nga historia jone se kinse na paska ba mė shumė dėm se sa dobi, se nuk ka pase ekzod ēam, pasi grekėt nuk duan ta shohin nė tekste shkollore shqiptare, e shumė e shumė marrėzira tė tilla. Siē i kualifikon shkrimtari yne i madh, Kadareja, ketė lloj, rimohues te medhenje te kombit shqiptar, janė po kėta qe rimohojne Skenderbeun e Nėnėn Tereze, duke na sulmuar imunitetin tone kombetar. Ata qe mohojne Skenderbeun qe per ne shqiptaret eshte Mojsiu, Krishti e Muhamedi, ata nuk mund te jenė shqiptarė, por vetėm te deklaruar te tillė dhe duhet demaskuar si te tille. Nesėr, nė tė njejtėn mėnyre do ta rimohojnė edhe Adem Jasharin dhe tėrė sakrificėn e Kombit shqiptar ne fundshekullin e kaluar. Apo, nuk presin nesėr, por janė qė sot po ata haxhiqamila qė sėrish pėr pak dinarė, hedhin baltė mbi luftėn me sublime tė UĒK-sė, me tendencen per barazimin e viktimės shqiptare me kriminelėt serb; ata pėr tė cilet vetėm luftetarėt qė janė dėshmorė janė tė mirė e jo edhe tė gjallėt; ata, qė me shpifjet e tyre dėrgojne nė gjyqe ndėrkombėtare e vendore, djemte me te dėshmuar tė Kombit; ata, imagjinata e tė cilėve arrin edhe tek tipat e Martyt per t'njollosė udhėheqėsit mė tė spikatur tė luftės te fundshekullit tė kaluar e me kėtė edhe tėrė popullin shqiptar. Kėta haxhiqamile qe edhe varrezat e deshmorėve tė UĒK-sė i konsiderojne tė thjeshta dhe rėnien e tyre kot, se ata nuk janė vra per xhihad.O shqiptarėt e mi, mos bini pre e haxhiqamilėve tė llojit tė ri, por demaskoni ata. Shikoni fotografine e madhe se ēfarė shansesh historike po na afrohen si Komb i shpėrndarė dhe mos tė lejojmė tė dėshtojmė, por tė shfrytėzojmė energjinė e madhe monumentale qė kemi, ne dobi te shoqerise sonė tė re, drejt vlerave euro-atlantike. Tė besojmė ne Zotin, Krijuesin e gjithēkaje, por tė besojmė si shqiptare se tė tillė Ai na ka krijuar. Bile, ne mbase jemi nder krijesat e para nė kėtė planet. Kurre mos t'i largohemi faktit se jemi shqiptarė dhe te jemi gjithmone krenar me kėtė. Ne i kemi dhėnė aq shume botes dhe vazhdojme t'i japim edhe me tej, megjithese jemi popull i vogel e i shperndare. Ne jemi ne vendin tone, siē pėrcjellė poeti den baba den, ku nuk jemi europianet e ri, por europianet me te vjeter, duke qenė ndėr krijuesit e kultures dhe demokracise qe ne antikė, bashkė me grekėt e lashtė, qė s'kanė tė bėjnė asgjė me tė tashmit.Edhe njė herė po ju parafrazoj thenien e famshme te Pashko Vases "Leni kisha e xhamia se feja e shqiptarit eshte shqiptaria". Vleren tonė, trifetarizmit tonė tė shpėrndarė nė katėr komunitete fetare, harmonine tonė ndėrfetare, bota tenton ta marre si model per ta paqtuar ate, pėr tė sjellė harmoni dhe paqe botėrore. Mos te marrim modele qė nuk perkojne as me kulturen e as me traditat tona te lashta. Mos ta rrezikojme palcėn tonė kombėtare. Kemi pune mė tė medha para nesh e mė tė rėndesishme pėr brezat qe vijne, te cileve mos tjerash po u leme Amanet Lirine. Kurt ė arrijmė nivele shtetesh tė fuqishme ekonomike dhe politike, atėherė mund t’i lejojmė vehtes tė merremi me ēėshtje krejtėsisht perfiferike, por nė asnjė mėnyrė nuk guxojmė tė lejojmė qė kėto ēėshtje tė bėhen prioritet i debatit tonė, i jetės tone tė pėrditshme. Pėr hir tė sė ardhmės sė ndritshme qė na pret!

Kohė mė pare, shkrimtari i njohur amerikan Edgar Alan Poe kishte shkruar: “Mjafton qė tė mirėt tė mos bėjnė asgjė qė e keqja tė triumfojė!”Zgjohuni o shqiptarė!

Shpati
07-09-11, 10:15
Haxhiqamilėt e shekullit tė ri


http://www.indeksonline.net/repository/images/opinione/migjeni.JPG

Shkruan:Bashkim Fazliu – MigjeniGati njė shekull mė parė, pas shpalljes sė Pavarėsisė sė shumė pritur dhe pastaj zhgėnjimit tė madh duke mbetur jashtė territorit shqiptar 2/3 e kombit, del njė bandit ordiner duke vrarė, prerė e masakruar shqiptarė kahdo dhe duke djegur e poshtėruar flamurin tonė kombėtar apo "sorren e zezė" sipas tij, me tė vetmen parullė "Duam babėn", qė synonte kthimin e Shqipėrisė nėn Turqi, pra nėn roberinė e sėrishme. Kjo ishte lufta kundėr lirisė kombėtare. Nė vend se t'i bashkoheshin shumė patriotėve tė kohės qė mundoheshin tė kthenin tokat e humbura e sidomos Kosovėn dhe Ēamerinė, ata bėnin tė kundėrtėn, duke tentuar ta fundosnin edhe kėtė anije te vogėl tė mbetur nga Titaniku i pavarėsisė shqiptare. Por, qysh t'i linte rehat ato koka te merreshin me ēeshtjet mė madhore, kur edhe atė mini- Shqipni apo shqiperi londineze nuk e donte.

Nė prag tė festimit te 100 vjetorit te Shpalljes, nuk me besohet se ka shqiptarė apo qė i thojnė vehtes shqiptarė, qe edhe sot bėjnė veprime tė tilla, sigurisht tash nėn maskėn intelektuale dhe nėn velon e te drejtave dhe lirive te njeriut, qė mundet tė shkruajė, tė flasė, tė veprojė e tė perbaltė gjithe atė perpjekje tė popullit shqiptar pėr Gjuhė, Liri dhe Pavarėsi. Nuk kishte thėnė kot Konica "O Zot, ruaje Shqipnine prej shqiptareve", por te jete kjo aktuale ne shekullin e ri, eshte teper mjerane. Dhe kjo ndodhe andej dhe kėndej kufirit. Kush don ta shpėrqėndrojė kombin tonė tė lavdishem nga rruga euro-atlantike, duke na sulmuar nė themel, nė palcen tonė Kombėtare. Kujt i sherbejnė keta haxhiqamilė tė shekullit XXI, te shitur mbase pėr pak dinarė (as Euro e as dollarė)?Pėrpjekjet e llojeve te njerezve tė tillė qe marrin guximin dhe ta luajne edhe rolin e Zotit, duke caktuar se kush do te shkoje ne Xhehnem, duke caktuar humanisten me te madhe qe njeh historia njerezore, Nenen Tereze, duke tentuar tė humbė tek ne ndjenjen e te qenit shqiptar, krahasuar me musliman; tendencat e te tilleve per t'na arabizuar apo per ta paraqitur shoqėrinė kosovare kinse si shoqeri e orientimit oriental dhe te prapambetur, duke valevitur flamurin e Hamasit nė qender te Prishtines (serish, ku ta di pėr sa dinarė), duke shkelur vlerat tona Kombėtare, fetare, morale, etike dhe tradicionale; perpjekjet si futja e lendes fetare ne arsim, kthimin e shamijave e ferexheve etjetj, jane kryekeput perpjekje haxhiqamiliste, pėr tė rrenuar themelet e asaj se pėr ēka kemi luftuar si Komb, vlerat tona dhe ēfare shoqerie demokratike jemi duke krijuar.

Parullat e haxhiqamilit "duam baben", tashmė janė duke u zevendesuar me parrulat se duhet ndryshuar historia jone kombetare, se otomanet nuk kane qene okupatore dhe se Skenderbeu ishte ai qe duhet hequr nga historia jone se kinse na paska ba mė shumė dėm se sa dobi, se nuk ka pase ekzod ēam, pasi grekėt nuk duan ta shohin nė tekste shkollore shqiptare, e shumė e shumė marrėzira tė tilla. Siē i kualifikon shkrimtari yne i madh, Kadareja, ketė lloj, rimohues te medhenje te kombit shqiptar, janė po kėta qe rimohojne Skenderbeun e Nėnėn Tereze, duke na sulmuar imunitetin tone kombetar. Ata qe mohojne Skenderbeun qe per ne shqiptaret eshte Mojsiu, Krishti e Muhamedi, ata nuk mund te jenė shqiptarė, por vetėm te deklaruar te tillė dhe duhet demaskuar si te tille. Nesėr, nė tė njejtėn mėnyre do ta rimohojnė edhe Adem Jasharin dhe tėrė sakrificėn e Kombit shqiptar ne fundshekullin e kaluar. Apo, nuk presin nesėr, por janė qė sot po ata haxhiqamila qė sėrish pėr pak dinarė, hedhin baltė mbi luftėn me sublime tė UĒK-sė, me tendencen per barazimin e viktimės shqiptare me kriminelėt serb; ata pėr tė cilet vetėm luftetarėt qė janė dėshmorė janė tė mirė e jo edhe tė gjallėt; ata, qė me shpifjet e tyre dėrgojne nė gjyqe ndėrkombėtare e vendore, djemte me te dėshmuar tė Kombit; ata, imagjinata e tė cilėve arrin edhe tek tipat e Martyt per t'njollosė udhėheqėsit mė tė spikatur tė luftės te fundshekullit tė kaluar e me kėtė edhe tėrė popullin shqiptar. Kėta haxhiqamile qe edhe varrezat e deshmorėve tė UĒK-sė i konsiderojne tė thjeshta dhe rėnien e tyre kot, se ata nuk janė vra per xhihad.O shqiptarėt e mi, mos bini pre e haxhiqamilėve tė llojit tė ri, por demaskoni ata. Shikoni fotografine e madhe se ēfarė shansesh historike po na afrohen si Komb i shpėrndarė dhe mos tė lejojmė tė dėshtojmė, por tė shfrytėzojmė energjinė e madhe monumentale qė kemi, ne dobi te shoqerise sonė tė re, drejt vlerave euro-atlantike. Tė besojmė ne Zotin, Krijuesin e gjithēkaje, por tė besojmė si shqiptare se tė tillė Ai na ka krijuar. Bile, ne mbase jemi nder krijesat e para nė kėtė planet. Kurre mos t'i largohemi faktit se jemi shqiptarė dhe te jemi gjithmone krenar me kėtė. Ne i kemi dhėnė aq shume botes dhe vazhdojme t'i japim edhe me tej, megjithese jemi popull i vogel e i shperndare. Ne jemi ne vendin tone, siē pėrcjellė poeti den baba den, ku nuk jemi europianet e ri, por europianet me te vjeter, duke qenė ndėr krijuesit e kultures dhe demokracise qe ne antikė, bashkė me grekėt e lashtė, qė s'kanė tė bėjnė asgjė me tė tashmit.Edhe njė herė po ju parafrazoj thenien e famshme te Pashko Vases "Leni kisha e xhamia se feja e shqiptarit eshte shqiptaria". Vleren tonė, trifetarizmit tonė tė shpėrndarė nė katėr komunitete fetare, harmonine tonė ndėrfetare, bota tenton ta marre si model per ta paqtuar ate, pėr tė sjellė harmoni dhe paqe botėrore. Mos te marrim modele qė nuk perkojne as me kulturen e as me traditat tona te lashta. Mos ta rrezikojme palcėn tonė kombėtare. Kemi pune mė tė medha para nesh e mė tė rėndesishme pėr brezat qe vijne, te cileve mos tjerash po u leme Amanet Lirine. Kurt ė arrijmė nivele shtetesh tė fuqishme ekonomike dhe politike, atėherė mund t’i lejojmė vehtes tė merremi me ēėshtje krejtėsisht perfiferike, por nė asnjė mėnyrė nuk guxojmė tė lejojmė qė kėto ēėshtje tė bėhen prioritet i debatit tonė, i jetės tone tė pėrditshme. Pėr hir tė sė ardhmės sė ndritshme qė na pret!

Kohė mė pare, shkrimtari i njohur amerikan Edgar Alan Poe kishte shkruar: “Mjafton qė tė mirėt tė mos bėjnė asgjė qė e keqja tė triumfojė!”Zgjohuni o shqiptarė!

Mendime pa vler.
Ky person nuk ka zgjedhje per kerkesat e sodit te shoqeris por flet keshtu ashtu ka qen para 100 viteve.

Makresh
07-09-11, 10:22
Haxhiqamilėt e shekullit tė ri


http://www.indeksonline.net/repository/images/opinione/migjeni.JPG

Shkruan:Bashkim Fazliu – Migjeni


Kohė mė pare, shkrimtari i njohur amerikan Edgar Alan Poe kishte shkruar: “Mjafton qė tė mirėt tė mos bėjnė asgjė qė e keqja tė triumfojė!”Zgjohuni o shqiptarė!


Zgjohuni o Shqiptar na thot, medemek, lereni Islamin te sulmohet nga ne, sepse kemi probleme me serioze, kurse per kete qeshtje, mund ti kthehemi edhe pas dhe tani,.. tani t'na tregojn qefin eh ?

Kerkuam xhami !
Respektimin e femres !
Dhe edukaten e femive ton, sipas kultures islame per muslimanet !


pikė !

Skyfter
07-09-11, 11:46
Veq dam na ka bo edhe ka me na bo, kurr hajrin skem me ja pa, ka me ardh dita qe kan mu vra mes vete Shqiptart sikurse qe vrahen muslimant mes veti ne cdo shtet Islam.

Shpati
07-09-11, 11:53
Veq dam na ka bo edhe ka me na bo, kurr hajrin skem me ja pa, ka me ardh dita qe kan mu vra mes vete Shqiptart sikurse qe vrahen muslimant mes veti ne cdo shtet Islam.

Atje ku ka Toleranc -Demokraci nuk vritet askush.
Per ket duhet te angazhohen Shqiptaret .

elvio
07-09-11, 11:54
Veq dam na ka bo edhe ka me na bo, kurr hajrin skem me ja pa, ka me ardh dita qe kan mu vra mes vete Shqiptart sikurse qe vrahen muslimant mes veti ne cdo shtet Islam.


Pse Skyfter?

Shume per te pas zili edhe lakmoj Afganistanin,edhe gjithe ato vende qe jan prakikues te atij kulti:tongue:

Ato troje ,,,,,,,,,,,,,,eh Shqipe dhemb,dhemb!!:smile:

Skyfter
07-09-11, 12:01
Atje ku ka Toleranc -Demokraci nuk vritet askush.
Per ket duhet te angazhohen Shqiptaret .

E ne cilin shtet Islam apo me shumic te besimit islam ne ket Planet paska toleranc dhe demokraci?

Shqiptart duhet mu angazhu e mi zhduk sa me shpejt krejt religjionet (islamin ma se pari) qe na kan imponu me "hater", vetem ateher na don Allahu edhe Zoti edhe kem me perparu.

Skyfter
07-09-11, 12:05
Pse Skyfter?

Shume per te pas zili edhe lakmoj Afganistanin,edhe gjithe ato vende qe jan prakikues te atij kulti:tongue:

Ato troje ,,,,,,,,,,,,,,eh Shqipe dhemb,dhemb!!:smile:


Elvio shpirt Shqiptari, a e din cka ka dallim Hena nga Avganistani?, hiq asgje pervec se ne Hane s'ka taliban:biggrin:


......mu kuijtu tema a me mir te flas apo te hesht, me mir po hesht dhe keshtu ne heshtje po te pershendes me plot sinceritet dhe respekt.

Shpati
07-09-11, 15:44
E ne cilin shtet Islam apo me shumic te besimit islam ne ket Planet paska toleranc dhe demokraci?

Shqiptart duhet mu angazhu e mi zhduk sa me shpejt krejt religjionet (islamin ma se pari) qe na kan imponu me "hater", vetem ateher na don Allahu edhe Zoti edhe kem me perparu.

Kriza ka neper te gjitha Shetet e Botes, jo vetem te Shetet Muslimane.
Ne Norvegji -Norvegjesi vret Shtatasit e vet.
Ne Angli -Anglezet djegin Shtepit e veta.
Ne Gjermani- digjen Vetura.
Ne Spanje han Dajak Spanjollet nga Policia e tyre.
Etj, etj.
Edhe pse ka probleme edhe ne keto vende prap kriza kalohet sepse gjenden nen kujdesin e SHBA-se.

Ti po thekeson se per krizen ne Shetet Muslimane eshte fajtor Religjioni Islam.
Kjo seshte veret.
Kriza neper Shetet Muslimane esht si rezultat i mungeses se nje Fuqie Stabiliteti per keto Shtete.
Deri sa SHBA-te jan fuqi Stabilieteti per Ameriken Veriore ,Evporen ,Australin dhe Zelaneden e Re!
Kina dhe Rusia luajn rolin e stabilizuesit ndoshta rreth Kufijeve te vet.
Shetet tjera munde te destabilizohen.
Pra Shtetet tjera, jo vetem Muslimane jan jasht zones se Stabilitetit -keto vende munde ti destabilizon .
A munde te jet keshtu gjithmon ?
Jo.
Shume shpejt munde te nderrojn gjerat !
Psh:
Kina munde te luaj rolin e Garantuesit te Shteteve Muslimane . Kina do te angazhohet ne te ardhmen per stabilitet per Shtetet me te cilat ben Tregeti.
Ose vet SHBA-te ose Rusia do te perpiqen per diq te ngjashme.
Por nuk perjashtohet edhe nje rol te till te luan Turqia e cila do te ndimohet nga SHBA-te per diq te till.
Konfliketet e tashme jan konflikete Gjeopolitike e Neser munde te jen dikund tjeter.
Thjesht Politik.

e-uritura
08-09-11, 21:57
Kush ua shperlau trurin muslimaneve shqiptare?

elvio
08-09-11, 22:00
Kush ua shperlau trurin mutlimaneve shqiptare?


Ndoshta vetedija:smile:

elvio
08-09-11, 22:15
Kush ua shperlau trurin muslimaneve shqiptare?


Ndoshta vetedija:smile:

Skyfter
09-09-11, 18:25
Kriza ka neper te gjitha Shetet e Botes, jo vetem te Shetet Muslimane.
Ne Norvegji -Norvegjesi vret Shtatasit e vet.
Ne Angli -Anglezet djegin Shtepit e veta.
Ne Gjermani- digjen Vetura.
Ne Spanje han Dajak Spanjollet nga Policia e tyre.
Etj, etj.
Edhe pse ka probleme edhe ne keto vende prap kriza kalohet sepse gjenden nen kujdesin e SHBA-se.

Ti po thekeson se per krizen ne Shetet Muslimane eshte fajtor Religjioni Islam.
Kjo seshte veret.
Kriza neper Shetet Muslimane esht si rezultat i mungeses se nje Fuqie Stabiliteti per keto Shtete.
Deri sa SHBA-te jan fuqi Stabilieteti per Ameriken Veriore ,Evporen ,Australin dhe Zelaneden e Re!
Kina dhe Rusia luajn rolin e stabilizuesit ndoshta rreth Kufijeve te vet.
Shetet tjera munde te destabilizohen.
Pra Shtetet tjera, jo vetem Muslimane jan jasht zones se Stabilitetit -keto vende munde ti destabilizon .
A munde te jet keshtu gjithmon ?
Jo.
Shume shpejt munde te nderrojn gjerat !
Psh:
Kina munde te luaj rolin e Garantuesit te Shteteve Muslimane . Kina do te angazhohet ne te ardhmen per stabilitet per Shtetet me te cilat ben Tregeti.
Ose vet SHBA-te ose Rusia do te perpiqen per diq te ngjashme.
Por nuk perjashtohet edhe nje rol te till te luan Turqia e cila do te ndimohet nga SHBA-te per diq te till.
Konfliketet e tashme jan konflikete Gjeopolitike e Neser munde te jen dikund tjeter.
Thjesht Politik.

Dallime interesante paske bo :rolleyes: ..............

Sidoqofte respektoj mendimin-iden tend-e amo mbaj qendrimin tim, mendim teper teper teper optimist.

Shpati
10-09-11, 14:39
Kush ua shperlau trurin muslimaneve shqiptare?


U perpoqen ish- Komunistet/ Katoliket por spaten sukeses.

Shpati
10-09-11, 14:43
Dallime interesante paske bo :rolleyes: ..............

Sidoqofte respektoj mendimin-iden tend-e amo mbaj qendrimin tim, mendim teper teper teper optimist.

Mendimet e mija skan te bejn me optimizem por bazohen ne deshmi .

LOJETARI
10-09-11, 15:20
Islami nė trojet shqiptare ke kah e myt Bajramin sivjet .Qėllova pėr herė tė parė pas njėzet vitesh nė vendlindje kur erdh Bajrami i madh .Ooo me mėngjes heret, hiq pa e paralajmerue, siq u dal Islami prej xhamije e ka nxjerrė alltinė , pushkallėn ,fishekzjarret ,kallashnikovin, qe besa dikush thojke edhe armė ma tė rėnda ka pasė , unė nuk i pash ,e tja ka krisė bam bum ,bam bum deri kah ora katėr pas dite , mu dukt qė trutė nė erė ja qiti Bajramit . Nė ora katėr u qetėsun pak , dikush thojke jo prap kanė me kėrsit veq po shkon Islami me i mush koburet se ju harxhue municioni , dikush thojke jo tybe e myti Bajramin , tjetri thojke jo more nuk mytet kollaj Bajrami i madh se a ju kujtohet tė voglin tri ditė e patėm pushkatue , ndėrsa mue mu dhimshin te dyt , edhe i madhi edhe i vogli se diqysh pėrpara mezi pritshim me ardhė , u knaqshim prej gėzimi, dilshim e pritshim qysh asht ma sė miri , me bakllava , me ravanija , tespishtte e tash pėr qė ja ban Islami kėtė punė Bajramit mend nuk i kisha shti ....Zoti e drejtoft Islamin ,se ish tranue nėpėr trojet shqiptare ..

panta_rhei
10-09-11, 16:11
Islami nė trojet shqiptare ke kah e myt Bajramin sivjet .Qėllova pėr herė tė parė pas njėzet vitesh nė vendlindje kur erdh Bajrami i madh .Ooo me mėngjes heret, hiq pa e paralajmerue, siq u dal Islami prej xhamije e ka nxjerrė alltinė , pushkallėn ,fishekzjarret ,kallashnikovin, qe besa dikush thojke edhe armė ma tė rėnda ka pasė , unė nuk i pash ,e tja ka krisė bam bum ,bam bum deri kah ora katėr pas dite , mu dukt qė trutė nė erė ja qiti Bajramit . Nė ora katėr u qetėsun pak , dikush thojke jo prap kanė me kėrsit veq po shkon Islami me i mush koburet se ju harxhue municioni , dikush thojke jo tybe e myti Bajramin , tjetri thojke jo more nuk mytet kollaj Bajrami i madh se a ju kujtohet tė voglin tri ditė e patėm pushkatue , ndėrsa mue mu dhimshin te dyt , edhe i madhi edhe i vogli se diqysh pėrpara mezi pritshim me ardhė , u knaqshim prej gėzimi, dilshim e pritshim qysh asht ma sė miri , me bakllava , me ravanija , tespishtte e tash pėr qė ja ban Islami kėtė punė Bajramit mend nuk i kisha shti ....Zoti e drejtoft Islamin ,se ish tranue nėpėr trojet shqiptare ..

A ti marakin vec me kqyre cka po i bajne, hic nuk te shkojke mendja me shku me pshtu Bajramin :biggrin:

Kish pas thane njani: Kur po m'kujtohen dajte, po m'gerditet edhe nana.

Para luftes, edhe pak pas luftes, Bajrami festohej jo si feste fetare, po bash si feste kombetare.
Shtepijat plot, rruget plot. Feste.

Tash kane ardhe keta me mjekrra te zeza nga arabia, qe zemrat dolen qe i kane edhe ma te zeza... e kane arrestu Bajramin, xhamine, e dhunojne e poshterojne, edhe e pushkatojne.

Njerez me fytyra te zbehta, kokeulur, pishman, te terhequr... menzi qe u del prej goje nje "Me fat Bajrami!". Me teper nga inercioni, sesa nga perjetimi e deshira.
Me kqyr holle e holle, feja as nuk te jep buke as uje, as zanat me te cilin e fiton buken e gojes, as nuk te ben shpi.
...po nese feja nuk mund te perjetohet si nje feste e si nje mbushje e shpirtit e si nje gezim e dashuri per njeri tjetrin, cka hamamin po t'vyen???

LOJETARI
10-09-11, 16:25
A ti marakin vec me kqyre cka po i bajne, hic nuk te shkojke mendja me shku me pshtu Bajramin :biggrin:

Kish pas thane njani: Kur po m'kujtohen dajte, po m'gerditet edhe nana.

Para luftes, edhe pak pas luftes, Bajrami festohej jo si feste fetare, po bash si feste kombetare.
Shtepijat plot, rruget plot. Feste.

Tash kane ardhe keta me mjekrra te zeza nga arabia, qe zemrat dolen qe i kane edhe ma te zeza... e kane arrestu Bajramin, xhamine, e dhunojne e poshterojne, edhe e pushkatojne.

Njerez me fytyra te zbehta, kokeulur, pishman, te terhequr... menzi qe u del prej goje nje "Me fat Bajrami!". Me teper nga inercioni, sesa nga perjetimi e deshira.
Me kqyr holle e holle, feja as nuk te jep buke as uje, as zanat me te cilin e fiton buken e gojes, as nuk te ben shpi.
...po nese feja nuk mund te perjetohet si nje feste e si nje mbushje e shpirtit e si nje gezim e dashuri per njeri tjetrin, cka hamamin po t'vyen???

Bac , mė tha ni plakė para do dite qė zoti ēka te lypsh qashtu ta bjen .Merre me mend tha : na tu i thanė njani tjetrit "zoti KABUL na e baftė " , edhe na e bani , Bash qasi Kabuli tė Afganistanit e vranė ISLAMI BAJRAMIN midis qarshije edhe kush para sjep pėr atė punė .

Guri i madh
10-09-11, 18:25
ku mbeti njani qe po shetit me islamin se kam pae moti

premium
10-09-11, 23:58
ku mbeti njani qe po shetit me islamin se kam pae moti
hahaha Guri ...
mos pate helbete llafin per mue ??

Njė ditė edhe ti ki me kėrku Islamin me ec me To , por,,
por ,,,pėrfatkeq ka me qen vonė sėn ki me gjet .

nuk ki me pas shpėtim ...
p ė r f a t tė keq me kėto mend gjithqka vonė dotė jetė :(

Guri i madh
11-09-11, 09:47
hahaha Guri ...
mos pate helbete llafin per mue ??

Njė ditė edhe ti ki me kėrku Islamin me ec me To , por,,
por ,,,pėrfatkeq ka me qen vonė sėn ki me gjet .

nuk ki me pas shpėtim ...
p ė r f a t tė keq me kėto mend gjithqka vonė dotė jetė :(


i lumi ti qe qenke msue me hec me islamin

sherri
11-09-11, 14:53
Islami ne trojet shqiptare......krijoje nje gjendje kaotike,Shqiperia perfundoj ne tri lloje shqipetaresh. Ata qe thjesht nuk e pranuan paktin,pra mbajten shqipetarine dhe kryqin, pa e kembyer me asgje,madje as me armen,qe mund te ishte edhe me rrezik,ngaqe shkembimi me armen ngjante si shenje e lirise.

Lloji i dyte,ata qe e hodhen kryqin,per gradat dhe armet,nga se keshtu menduan qe do ta ruanin me mire dinjitetin,sesa kokulur si raja e pa fund e krishtere e gadishullit.
Nderkaq,duke u kthyer vertet ne muslimane, nuk e mohuan kombesine dhe as pranuan qe ne emer te islamit ti quanin vllezer sudanezet,afganet,turkmenet,e gjithe te tjeret, por kurrsesi vellezerit e tyre te vertet, te krishteret shqipetare. U perpoqen keshtu ta ndanin muslimanizmin shqipetar nga shteti dhe sundimi osman, dhe kjo do te vertetohej sa here qe do te binte ora e luftes, kure me arme do te ngriteshin kunder pushtuesit me te njejten fe,dhe te vriteshin,ashtu si te krishteret,per te vetmin atedhe qe kishin.

Lloji i trete i shqipetarve (si puna e makit&co) ata qe dhane gjithcka per perfitim te vet.shkurt,ata qe u shiten sic eshte thene e do te thuhet gjithmone e ne cdo gjuhe te botes,ne cdo epok e nga cdo moral.

Idealist
11-09-11, 15:59
Nuk dua te krijoj nje bindje te keqe per anetaret e forumit, ata te cilet jane fanatik, qe ju mungon filozofia e besimit, ata qe nuk i perceptojn civilizimet siduhet, ata qe thiren ne treshe e qe nuk besojn ne asnje, ata te cilet pikpamjet e tyre i ndryshojn mengjes e mbremje. Civilizimi Islam erdhi dhe nuk theu porta po cliroi zemrat e roberuara nga mllefi. Rruga e perhapjes ishte e shpejte, mungesa e prifterinjeve shqiptar (edhe sot nuk kemi shqiptar- permendim Jankullasin ne Shqiperi, e ate serbin ne kosove), kontriboi ne kete drejtim, mandje ceshtjet politike, ekonomike dhe sociale te kohes. Shqiptaret ishin te vetedishem per ate qe benin, dhe konvertimin ne islam e kuptonin si shpetim jo vetem shpirteror por edhe si nje mure ndarese me greket, italianet dhe sllavet. Lufta ideologjike e kishave per supermacion ishte faktor tjeter. Abuzimet e shumta, kleriket ishin ata qe torturonin masen me ate qe : Ti jepet mbretit ate qe i takon atij dhe Zoti ti jepet gjeja tjeter e mbetur.
Sa do qe te kete kundershtime ne keto pikpamje, mjafton ajo qe ka thene ambasadori shqiptar Faik Konica: Po mos te ishte islami, shqiptaret di ishin me teper ne numer, por joshqiptar.

sherri
11-09-11, 16:24
Sa do qe te kete kundershtime ne keto pikpamje, mjafton ajo qe ka thene ambasadori shqiptar Faik Konica: Po mos te ishte islami, shqiptaret di ishin me teper ne numer, por joshqiptar.

E vertet? po mos te ishin dy llojet e para te shqipetarve,.... sa per kete llojin e tret(te shiturit haxhi qemajlitet) jo shqipetar po do ishim turq.


por: Se zoti e tha vete me goje

Se kombe shuhen permbi dhe

Por Shqiperia do te rroje

Per te,per te luftojme ne.

LOJETARI
11-09-11, 19:43
Nuk dua te krijoj nje bindje te keqe per anetaret e forumit, ata te cilet jane fanatik, qe ju mungon filozofia e besimit, ata qe nuk i perceptojn civilizimet siduhet, ata qe thiren ne treshe e qe nuk besojn ne asnje, ata te cilet pikpamjet e tyre i ndryshojn mengjes e mbremje. Civilizimi Islam erdhi dhe nuk theu porta po cliroi zemrat e roberuara nga mllefi. Rruga e perhapjes ishte e shpejte, mungesa e prifterinjeve shqiptar (edhe sot nuk kemi shqiptar- permendim Jankullasin ne Shqiperi, e ate serbin ne kosove), kontriboi ne kete drejtim, mandje ceshtjet politike, ekonomike dhe sociale te kohes. Shqiptaret ishin te vetedishem per ate qe benin, dhe konvertimin ne islam e kuptonin si shpetim jo vetem shpirteror por edhe si nje mure ndarese me greket, italianet dhe sllavet. Lufta ideologjike e kishave per supermacion ishte faktor tjeter. Abuzimet e shumta, kleriket ishin ata qe torturonin masen me ate qe : Ti jepet mbretit ate qe i takon atij dhe Zoti ti jepet gjeja tjeter e mbetur.
Sa do qe te kete kundershtime ne keto pikpamje, mjafton ajo qe ka thene ambasadori shqiptar Faik Konica: Po mos te ishte islami, shqiptaret di ishin me teper ne numer, por joshqiptar.

Idealist , pasi paski pėrmend Konicėn ,mė duhet tė ndėrhyj , jo pėr tė ju ndryshuar juve bindjet por pėr hir tė Konicės mbase ju disa ende shfrytezoni njė fjali te vetme pėr tė denigruar figurėn e tij .

Konica thot edhe :"Nė qoftė se mėmdhetari a patrioti ėshtė njeri i mirė e i urtė , jepi tė kuptojė gabimin ;nė qoftė se e kujton veten krua tė sė vėrtetės e e ka hundėn pėrpiet ;lyeja me pekmez e mos i fol fare "
Albania nr 7, 1902 fq 189.

Konica thotė edhe :" Kam thon e do tė thom se pjesa katolike e popullit shqiptar ka rrėfyer nen zgjedhe tė sulltanėve , mė tepėr forcė shqiptarėsie se pjesėt tjera "
Albania nr 7, 1904 fq.124

LOJETARI
11-09-11, 19:47
Ah mė fal idealist dhe ju idealistėt tjerė ,Konica thotė edhe kėtė :

Nuk thom se jeni shqiptarė tė liq , po pse doni tė gjykoni punėra qė s'i dini [SIZE="1"]

Idealist
11-09-11, 20:49
Lojtar dhe Sherr!
Ti Lojetar luan me sherre te madh. Per cudi njehere e futet lojtari ne loje e here sherri futet pa dashur ne loje me lojtarin injorant: ju pergjigjem shkurt
Kryeministri i pare- hoxhe
Ai qe shpalli pavaresin - nxenes i medresese
Adem Jashari- bir i nje hoxhe

Guri i madh
11-09-11, 21:15
Lojtar dhe Sherr!
Ti Lojetar luan me sherre te madh. Per cudi njehere e futet lojtari ne loje e here sherri futet pa dashur ne loje me lojtarin injorant: ju pergjigjem shkurt
Kryeministri i pare- hoxhe
Ai qe shpalli pavaresin - nxenes i medresese
Adem Jashari- bir i nje hoxhe


nuk esht e vertet se i ndjeri SHABAN JASHARI ka qen hoxh esht njeri nder msimdhensit ma te vjeter po hoxh nuk ka qen

LOJETARI
11-09-11, 21:20
Lojtar dhe Sherr!
Ti Lojetar luan me sherre te madh. Per cudi njehere e futet lojtari ne loje e here sherri futet pa dashur ne loje me lojtarin injorant: ju pergjigjem shkurt
Kryeministri i pare- hoxhe
Ai qe shpalli pavaresin - nxenes i medresese
Adem Jashari- bir i nje hoxhe

hahahaha......a u bėne nervoz a ?Unė tė thash qė nuk e kam pėr ty, por pėr hirė tė Konicės se e dua shume e ti banu burrė i mirė edhe dėshmoje atė fjalinė qė po thirrni ju nė tė kinse ka thėnė Konica , une qė sot do tė filloj ti fali pesė vaktet kėtu nė dardani edhe kurrė mė nuk ju ndėrhyjė .

Idealist
11-09-11, 21:25
nuk esht e vertet se i ndjeri SHABAN JASHARI ka qen hoxh esht njeri nder msimdhensit ma te vjeter po hoxh nuk ka qen
me nje teme ke permendur dy historian, kur te sugjerova te lexosh dy libra nga ata ti heshte, e ne kete rast po te them lexo per biografin e Shaban Jasharit, ate me siguri do e gjeshe ne bankat e medresese

Alima
11-09-11, 21:26
Lojtar dhe Sherr!
Ti Lojetar luan me sherre te madh. Per cudi njehere e futet lojtari ne loje e here sherri futet pa dashur ne loje me lojtarin injorant: ju pergjigjem shkurt
Kryeministri i pare- hoxhe
Ai qe shpalli pavaresin - nxenes i medresese
Adem Jashari- bir i nje hoxhe

...

tregoju qe edhe mjekrren e ka pas , pos tjerash ... mos u ardhte merzi ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


ah, po nime ... edhe nana e tyre , Allahu i paste meshiru qe te gjithe , ka qene me mbules !


.

Idealist
11-09-11, 21:27
hahahaha......a u bėne nervoz a ?Unė tė thash qė nuk e kam pėr ty, por pėr hirė tė Konicės se e dua shume e ti banu burrė i mirė edhe dėshmoje atė fjalinė qė po thirrni ju nė tė kinse ka thėnė Konica , une qė sot do tė filloj ti fali pesė vaktet kėtu nė dardani edhe kurrė mė nuk ju ndėrhyjė .
nuk ke nevoje te falesh, Allahu eshte i paster dhe nga te pastertit kerkon adhurim

e-uritura
11-09-11, 21:27
Islami ne trojet shqiptare.

Harroje!

Guri i madh
11-09-11, 21:29
me nje teme ke permendur dy historian, kur te sugjerova te lexosh dy libra nga ata ti heshte, e ne kete rast po te them lexo per biografin e Shaban Jasharit, ate me siguri do e gjeshe ne bankat e medresesepas luftes se dyt botrore nuk kishte pas shkolla ne gjuhen shqipe jan mbajt or msimi edhe neper xhamia po jo or fetare po shkrim leximi ne gjuhen shqipe alfabeti i gjhes shqipe .
nė at kohė nuk kishte pas kuadra te mjaftushme msimdhensit kan qen edhe me 4 vite shkoll qe ndoshta i ka pas te kryera ne gjuhen serrbokroate ,po shaban jashari mejtepin e athershem as medresen e sotshme nuk e ka pas te kryer as nuk e ka fillueper ata historian qe me paske preferue une nuk i kam lexue veq se paskna harrue ose nuk e paskna lexue at pjes te shkrimit tuaj ,ku ju i ken permend kta dy historian

gjini
12-09-11, 12:26
islami ne trojet shqiptare.

harroje!

K u r r !!!!!!

premium
12-09-11, 23:18
Islami ne trojet shqiptare.

Harroje!


Tė presim babėn, nanėn , tezėn , agjėn, babagjyshin , nanaloken , babalokin nė trojet Shqiptare , ndoshta ma mirė dot bahet .
hajde pėr hajr na koft Kosova e Re :) :) :)

sherri
12-09-11, 23:41
K u r r !!!!!!
As at'her :P

Shpati
13-09-11, 07:32
Islami ne trojet shqiptare......krijoje nje gjendje kaotike,Shqiperia perfundoj ne tri lloje shqipetaresh. Ata qe thjesht nuk e pranuan paktin,pra mbajten shqipetarine dhe kryqin, pa e kembyer me asgje,madje as me armen,qe mund te ishte edhe me rrezik,ngaqe shkembimi me armen ngjante si shenje e lirise.

Lloji i dyte,ata qe e hodhen kryqin,per gradat dhe armet,nga se keshtu menduan qe do ta ruanin me mire dinjitetin,sesa kokulur si raja e pa fund e krishtere e gadishullit.
Nderkaq,duke u kthyer vertet ne muslimane, nuk e mohuan kombesine dhe as pranuan qe ne emer te islamit ti quanin vllezer sudanezet,afganet,turkmenet,e gjithe te tjeret, por kurrsesi vellezerit e tyre te vertet, te krishteret shqipetare. U perpoqen keshtu ta ndanin muslimanizmin shqipetar nga shteti dhe sundimi osman, dhe kjo do te vertetohej sa here qe do te binte ora e luftes, kure me arme do te ngriteshin kunder pushtuesit me te njejten fe,dhe te vriteshin,ashtu si te krishteret,per te vetmin atedhe qe kishin.

Lloji i trete i shqipetarve (si puna e makit&co) ata qe dhane gjithcka per perfitim te vet.shkurt,ata qe u shiten sic eshte thene e do te thuhet gjithmone e ne cdo gjuhe te botes,ne cdo epok e nga cdo moral.


E vetmja e mir nga e kaluara per Shqiptaret esht pranimi i Religjionit Islam.
Shqiptari ,Familja Shqiptare, Bashkesia Shqiptare perfituan nga Religjioni Islam !
Tradita dhe Religjioni Islam e ben Shqiptarin si Njerz me vyrtyte te larta qe te gjith ia kan lakmi.
Mjerisht nje pakic mbet nen ndikimin e Vatikanit dhe Athines per shkak te Lekut ose te Kokfortesis.

gjini
14-09-11, 17:00
E vetmja e mir nga e kaluara per Shqiptaret esht pranimi i Religjionit Islam.
Shqiptari ,Familja Shqiptare, Bashkesia Shqiptare perfituan nga Religjioni Islam !
Tradita dhe Religjioni Islam e ben Shqiptarin si Njerz me vyrtyte te larta qe te gjith ia kan lakmi.
Mjerisht nje pakic mbet nen ndikimin e Vatikanit dhe Athines per shkak te Lekut ose te Kokfortesis.

E vetmja e keqe qe kemi nga e Kaluara jon jan fet dhe atyre ju kemi par e ma se shmtir sherrim
.
Jam ateisz por ma se shumti ja kemi pa sherrin klsaj fes islame se edhe traditen ton te paster shqipütare e kemi te perzieme me turq arab likurazez dhe nuk dallohemi nje pjes e madhe nga ata qe na e imponuen me dhun kete fe.
Feja krishtere ishte njejt represive dhe nuk ka pas kurr meshire ndaj atyre qe se kan pranue por pse u dasht qe populli jon te maskrohet njeher nga Kisha e pastaj nga stamboli qe heren e pare te i imponohet feja e krishter dhe pasi qe njerzimi jan adaptue me ate fe ju desht qe ky popullo te "pranoj" kete fen tjeter qe fal kesaj kemi ra ne pozitat e hamazit tash karshi botes se qytetrueme .

Guri i madh
14-09-11, 18:04
une jam konvertue ne budist kohve te fundit bile e di se do i marr mbas veti

Artisti
14-09-11, 18:18
une jam konvertue ne budist kohve te fundit bile e di se do i marr mbas veti


Paske pranuar fen e zhades hahahhahahahahaaa


.

gjini
14-09-11, 20:58
Guri une jam ateist me krejt familje por nese ndonjeher do kem deshire te merrem me pune te kota d interesohem per budizmin

premium
15-09-11, 06:58
Islami nė Evropė! (nė trojet Shqiptare pa u kan hiq u bo)

Dotė jeni dėshmitar reth njė raporti pėr ndryshimet demografike nė Botė


http://www.youtube.com/watch?v=YHf3HTEnI3w
..
ndėrsa disa njerėz tė qelbur kthehen nė budizėm per tė besuar lopve evevev !!

gjini
15-09-11, 17:14
O premium mire e kan planifikue por mos haro se muslimanet ketu jan ka shkaterohen ne mas duke perdore drogen dhe gjera qe ate popullat kan me e shkaterrue ne mas.
keta normal qe pjellin si gjoja se skan qka bajn tjeter se 80% e muslimanve jan me social dhe perpos arbeitsamtit dhe socialamtin tjra adresa dijn vetem bahnhofin dhe gjamijat.
Keta kur te mbesin me qeveris ketu vet athere ska me pas gjermani por ka me u ba afganistaj e turkije .
Per me mujt me arrti qellimin qe ka propzue lideri juaj shpirteror gadafi duhet me punue se nafta soset e pastaj qka dojn me hanger po mos te punoj europa dhe te krishteret per ju ju dergue ndihma pastaj

get_up
20-09-11, 09:49
O premium mire e kan planifikue por mos haro se muslimanet ketu jan ka shkaterohen ne mas duke perdore drogen dhe gjera qe ate popullat kan me e shkaterrue ne mas.
keta normal qe pjellin si gjoja se skan qka bajn tjeter se 80% e muslimanve jan me social dhe perpos arbeitsamtit dhe socialamtin tjra adresa dijn vetem bahnhofin dhe gjamijat.
Keta kur te mbesin me qeveris ketu vet athere ska me pas gjermani por ka me u ba afganistaj e turkije .
Per me mujt me arrti qellimin qe ka propzue lideri juaj shpirteror gadafi duhet me punue se nafta soset e pastaj qka dojn me hanger po mos te punoj europa dhe te krishteret per ju ju dergue ndihma pastaj

Gjini ti mundesh me qene Ateist , Katolik apo Budist edhe Shqiptar , per shqiptaret gjithmon ka qene kombi ne rend te par , mirepo Ti Pa dite nuk mundesh me fol , e kam fjalen ne arena tjera se nforum askush ste ndal , İslami ska te beje as me Afganistan e as me Turqi e as me ata mjekrrosha nPrishtin qe jane , .
Ata qe po i sheh jane grube komerciale fituese me ane te fese si ne Afganistan ne Arabi edhe ne Turqi deri diku , Ata njerez perdorin İslamin per perfitime politike e komerciale duke fituar nga popullata e ulet ne shtetet e tyre .
Sot ne Kosove i ke 80% mysliman , mirepo nje politikan mysliman duke perdore fene nuk mundet te fitoj as 2% ,arsyeja eshte se mentaliteti i njeriut eshte i lart ketu.
Edhe njeher po e them Feja dhe Mentaliteti jan gjera tjera , ka Ateist qe shesin femijet e vet ne shtepi publike andej ka Tailanda me mijera , ateher a gjithe ateistet jan ashtu a?
Apo nje Katolike duke perdore fene vrau 80 femije ne ishullin norvegjez , a mundesh me thene qe Feja e lejon ate pune a ?!!
Ti me mentalitetin tend po e lidh Gadafin me Fe , Gadaffin me lidhe me fe eshte sikur pemen e molles me lidhe me fara tBostanit e me prit a po del naj bostan.
--
Tjeter :
Sa i perket Botes , ne bote ne kohen e Osmaneve te krishteret kan qene te varfer , ne Kohen e Komunizmit edhe muslimanet edhe te krishteret kan qen klase e ulet , erdhi koha e krishterizmit ku klasa me lart ishte krishtere ndoshta , e tash po shkojme drejt PARES pra e Kapitalizmit , prandaj ke me lyp ndihma edhe brej Budistit , edhe prej Ateistit ..
Neser ēka bohet veq ai lart e din ..
Prandaj kujtohu 3 here e ni her fol a shkruj..
Lexo e Meso.

Makresh
20-09-11, 10:05
K u r r !!!!!!


... mos thuaj ...


K u r r !!!!!!

gjini
20-09-11, 13:19
Gjini ti mundesh me qene Ateist , Katolik apo Budist edhe Shqiptar , per shqiptaret gjithmon ka qene kombi ne rend te par , mirepo Ti Pa dite nuk mundesh me fol , e kam fjalen ne arena tjera se nforum askush ste ndal , İslami ska te beje as me Afganistan e as me Turqi e as me ata mjekrrosha nPrishtin qe jane , .
Ata qe po i sheh jane grube komerciale fituese me ane te fese si ne Afganistan ne Arabi edhe ne Turqi deri diku , Ata njerez perdorin İslamin per perfitime politike e komerciale duke fituar nga popullata e ulet ne shtetet e tyre .
Sot ne Kosove i ke 80% mysliman , mirepo nje politikan mysliman duke perdore fene nuk mundet te fitoj as 2% ,arsyeja eshte se mentaliteti i njeriut eshte i lart ketu.
Edhe njeher po e them Feja dhe Mentaliteti jan gjera tjera , ka Ateist qe shesin femijet e vet ne shtepi publike andej ka Tailanda me mijera , ateher a gjithe ateistet jan ashtu a?
Apo nje Katolike duke perdore fene vrau 80 femije ne ishullin norvegjez , a mundesh me thene qe Feja e lejon ate pune a ?!!
Ti me mentalitetin tend po e lidh Gadafin me Fe , Gadaffin me lidhe me fe eshte sikur pemen e molles me lidhe me fara tBostanit e me prit a po del naj bostan.
--
Tjeter :
Sa i perket Botes , ne bote ne kohen e Osmaneve te krishteret kan qene te varfer , ne Kohen e Komunizmit edhe muslimanet edhe te krishteret kan qen klase e ulet , erdhi koha e krishterizmit ku klasa me lart ishte krishtere ndoshta , e tash po shkojme drejt PARES pra e Kapitalizmit , prandaj ke me lyp ndihma edhe brej Budistit , edhe prej Ateistit ..
Neser ēka bohet veq ai lart e din ..
Prandaj kujtohu 3 here e ni her fol a shkruj..
Lexo e Meso.


Une mire te kuptova ty edhe pse ti mue sme paske kuptue por ndoshta une kam qen ma i shkepun neper dynje dhe kam deshte me ti fut te gjith ne nje thes se ashtu po del.
Shiqo nje djal i ri i mllefosur ne amerikanet qka po bajn ne afganistan merr me njeane dhe vret dy ushtar amerikan ne midis frankfurti, disa tjere kan gjet strehimin e amerik dhe atje punojn dhe financojn hamaset dhe dreq gjihadistet dhe se fundi njeri i budallem nxihet tuj shku ne pakistan dhe atje me lufte per islam.
Une se kom takue ende nje ateist qe te bej gjera te tila dhe ato qka ti i ke cek dis ame kan pelqye shum se ashtu eshte kur flet per popullin e kosoves qe nese hy ne zgjedhje ne baz fetare as 2 % ske me i marr dhe lutem qe kjo te jete edhe ne te ardhmen si shembul qe popullata ta kuptoj se feja mundet neve ma na damtue shum kur ke njerz ne qeveri si ministera dhe zedhensa te ministave qe jan ne sektin e vehabis dhe punojn per interesa te turkut dhe nje pjes per hamasin
qka i thue ti ksaj dhe si e kishe quajt kete marifet ndryshe qe e kom cek une

gjini
20-09-11, 13:20
... mos thuaj ...

KENI Me vdek shum gjenerat dhe ska me jau merri ymri me pa kosoven me sherijat ...

Andi Ballshi
26-09-11, 17:42
Zgjohuni o Shqiptar na thot, medemek, lereni Islamin te sulmohet nga ne, sepse kemi probleme me serioze, kurse per kete qeshtje, mund ti kthehemi edhe pas dhe tani,.. tani t'na tregojn qefin eh ?

Kerkuam xhami !
Respektimin e femres !
Dhe edukaten e femive ton, sipas kultures islame per muslimanet !


pikė !

Ta forcojme se pari Shtetin qe aq ahume gjak u derdh me shekuj, se per fe e xhami, por as per kisha, shqiptari kurren e kurres nuk ka luftuar, e as qe do te luftoje - meq kjo edhe eshte deshira e e grekut edhe serbit dhe gjithatyre qe i formuan keto shtete ne kurriz te kombit shqiptar- Per kisha e xhamija ka kush mirrte more burre, jan me shume se gjysma e popullates boterore.
Zoti yne i gjithedijshem keshtu e vendosi dhe keshtu do te veprojme. Nuk e zgjodhem ne kombin por, Fene po.

Makresh
26-09-11, 19:58
Ta forcojme se pari Shtetin qe aq ahume gjak u derdh me shekuj, se per fe e xhami, por as per kisha, shqiptari kurren e kurres nuk ka luftuar, e as qe do te luftoje - meq kjo edhe eshte deshira e e grekut edhe serbit dhe gjithatyre qe i formuan keto shtete ne kurriz te kombit shqiptar- Per kisha e xhamija ka kush mirrte more burre, jan me shume se gjysma e popullates boterore.
Zoti yne i gjithedijshem keshtu e vendosi dhe keshtu do te veprojme. Nuk e zgjodhem ne kombin por, Fene po.

M'impresionon mendimi minimalist i shqiptarit, i cili mendon bile,.. disa si puna yte, jan edhe te bindur qe shqiptari hon e don per shtet ka luftue, edhe at'her kur as koncepti shtet nuk ka egzistue !

gjini
29-09-11, 21:32
Ta forcojme se pari Shtetin qe aq ahume gjak u derdh me shekuj, se per fe e xhami, por as per kisha, shqiptari kurren e kurres nuk ka luftuar, e as qe do te luftoje - meq kjo edhe eshte deshira e e grekut edhe serbit dhe gjithatyre qe i formuan keto shtete ne kurriz te kombit shqiptar- Per kisha e xhamija ka kush mirrte more burre, jan me shume se gjysma e popullates boterore.
Zoti yne i gjithedijshem keshtu e vendosi dhe keshtu do te veprojme. Nuk e zgjodhem ne kombin por, Fene po.

Nje shkrim i mire po nje fjale sme pelqeu edhe pse ky far si insan qe duket dota pelqej shum makreshi.
Kombin se zgjedhen e fene po::, fakt ne kemi lind te till dhe smund te jemi tjer , fen nuk e zgjodhem pona u imponue me dhun e tmerr nga pushtuesit barbar siq jan romaket pastaj greket e sllavet e ne fund e finlizuen turbin tone dhe faqen e zezw per kombin me kte islamin.

Alima
29-09-11, 22:05
KENI Me vdek shum gjenerat dhe ska me jau merri ymri me pa kosoven me sherijat ...


...

edhe atehere nuk eshte vone http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif....mire se po e din.

premium
29-09-11, 22:15
O All-llah falenderimi tė takon vetem Ty qė mė ke lindė musliman, qė mė ke bėrė tė jetojm musliman, tė lutem o All-llah mos mė lė te vdesim ndryshe.

Alima
29-09-11, 22:23
O All-llah falenderimi tė takon vetem Ty qė mė ke lindė musliman, qė mė ke bėrė tė jetojm musliman, tė lutem o All-llah mos mė lė te vdesim ndryshe.


...

Alhamdulilah x 100000.......


Allahu me amin , vellau .... Allahu me amin , ti , une si dhe gjithe besimtaret e devotshem kudo qe jane ne rruzullin tokesore , AMIN !.