PDA

View Full Version : Ēdo tė premte nė protestė?


Zero Cool
08-09-11, 15:05
Besimtarėt myslimanė, ēdo tė premte nė protestė?


Kėtė tė premte besimtarėt myslimanė pritet tė zhvillojnė edhe njė protestė nė qendėr tė Prishtinės. Bashkėsia Islame e Kosovės nuk i mbėshtet protestat nė rrugė, por kėrkon realizimin e kėrkesave nė rrugė institucionale.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25335/main_besimtaret-myslimane.jpg08 shtator 2011

Pėrfaqėsues tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, ata tė Partisė sė Drejtėsisė dhe organizata joqeveritare tė besimit islam, thonė se nuk tėrhiqen nga kėrkesa e tyre pėr futjen e lėndės fetare nė shkolla publike dhe pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė.

Ideatorėt e kėrkesės pėr futjen e lėndės sė arsimit fetar nėpėr shkolla, thonė se kjo kėrkesė po keqkuptohet nga njė pjesė e shoqėrisė kosovare. Sipas tyre ėshtė krijuar pėrshtypja se kjo mund tė paraqesė njė lloj tė fuqizimit tė identitetit mysliman tė shumicės sė popullatės sė Kosovės dhe nė kėtė mėnyrė shfaqet frika mos po rrezikohen proceset e integrimit tė Kosovės nė bashkėsinė evropiane.

Sipas deputetit tė Partisė sė Drejtėsisė nė kuvendin e Kosovės, Ferid Agani, kjo pėrshtypje ėshtė e gabuar.

“Unė mendoj se ky ėshtė njė koncept shumė i gabuar”, ka thėnė Agani pėr DW.

Pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Arsimit nuk e mbėshtesin idenė qė lėnda fetare tė futet nė planprogramin arsimor tė Kosovės dhe pėr mė shumė - sipas ministrit tė arsimit, Ramė Buja - ėshtė kuvendi i Kosovės ai qė hodhi poshtė kėtė propozim.

“Feja ka vend tė mjaftueshėm edhe me kushtetutė edhe me ligje se ku tė mėsohet dhe si tė mėsohet. Nė shkolla publike ėshtė e panevojshme", ka thėnė ai.

Pėrfaqėsuesit e organizatės joqeveritare Bashkohu janė tė vendosur nė kėrkesat e tyre. Fuad Ramiqi, njėri nga organizatorėt e protestave, thotė se toleranca fetare nė Kosovė ka qenė vlerė e kėsaj shoqėrie dhe se ndėrtimi i njė xhamie tė madhe nė Prishtinė - sikurse ėshtė ndėrtuar katedralja - vetėm sa do ta fuqizonte kėtė vlerė.

Sidoqoftė, kėtė tė premte besimtarėt myslimanė pritet qė pakėnaqėsinė e tyre t’i manifestojnė me faljen e xhumasė nė rrugė. Ata thonė se protestėn do ta vazhdojnė ēdo tė premte deri nė realizimin e kėrkesės sė tyre: futjen e lėndės fetare nėpėr shkolla publike dhe ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė kryeqytet.

Bashkėsia Islame e Kosovės thotė se ajo nuk i mbėshtet protestat nė rrugė, por kėrkon qė e drejta e besimtarėve pėr shkollim, punėsim, e vend dinjitoz pėr xhami, tė arrihet nėpėrmjet rrugėve institucionale.

Makresh
08-09-11, 16:15
Ka per t'ju zen bora e shiu o musliman duke u falur neper rruge !

Kapni armet ! Se vetem krisma e saj degjohet ne vesh te shurdher !

Murgesha
08-09-11, 16:47
Ka per t'ju zen bora e shiu o musliman duke u falur neper rruge !

Kapni armet ! Se vetem krisma e saj degjohet ne vesh te shurdher !

Qysh bre po i shtjen muslimt me u vra mes veti?

Makresh
08-09-11, 16:49
Qysh bre po i shtjen muslimt me u vra mes veti?

Ku pe sheh be qe po i shti muslimt mu vra mes vete bre ? Isa Mustafa, Hashim Panla e Dahut haradinaj, a musliman po te duken ty a ? :confused:

Murgesha
08-09-11, 16:53
Ku pe sheh be qe po i shti muslimt mu vra mes vete bre ? Isa Mustafa, Hashim Panla e Dahut haradinaj, a musliman po te duken ty a ? :confused:


Po si keta qe i paske permend jemi 94% prej 95% musliman sa jemi ne Kosove!!!

Ke thirr ne vllavrasje dhe mos e qo ma gjat.

premium
08-09-11, 16:54
Ka per t'ju zen bora e shiu o musliman duke u falur neper rruge !

Kapni armet ! Se vetem krisma e saj degjohet ne vesh te shurdher !
Nė Francė a din ēka kan bėrė

me financimin e organizuar nga muslimanėt shumė kisha katolike janė shėndru nė xhami .
shumė leht ..
kryqin nalt qkllap e kėputet ,
pikturat shlyhen ..

Me lejen e shtetit ėshtė punuar , mbasi Franēezėt nuk ua japnin fort rėndėsi fejės se tyre , qė tė mos jet objekti batall , restorimet kryhen nga muslimanet e vendit simbas traditės Islame.

Kėshtu qė

katedralja nė Prishtinė pėr asgjė nuk shėrben , nuk ėshtė qudi tė ndryshohet sistemi sikur nė Francė.

Makresh
08-09-11, 16:59
Po si keta qe i paske permend jemi 94% prej 95% musliman sa jemi ne Kosove!!!

Ke thirr ne vllavrasje dhe mos e qo ma gjat.


Nga i nxorre keto statistika `?

Nje njeri i cili shkyen fletet e Kur'anit sic bonen parlamentaret kosovar, jo 1, por 100 pluma n'lula t'ballit i meritojn.

Zero Cool
08-09-11, 17:00
Po si keta qe i paske permend jemi 94% prej 95% musliman sa jemi ne Kosove!!!

Ke thirr ne vllavrasje dhe mos e qo ma gjat.

jo jo , ka mendu mi kape armet e me qliru vendin e vete ky nga shkijet e atje me ba xhamija e me fute lenden fetare ne shkolla etj., se ka pas fjalen per Kosoven ky jo


Ka per t'ju zen bora e shiu o musliman duke u falur neper rruge !

Kapni armet ! Se vetem krisma e saj degjohet ne vesh te shurdher !

pot presin ty me shku mi prij !


Nė Francė a din ēka kan bėrė

me financimin e organizuar nga muslimanėt shumė kisha katolike janė shėndru nė xhami .
shumė leht ..
kryqin nalt qkllap e kėputet ,
pikturat shlyhen ..

Me lejen e shtetit ėshtė punuar , mbasi Franēezėt nuk ua japnin fort rėndėsi fejės se tyre , qė tė mos jet objekti batall , restorimet kryhen nga muslimanet e vendit simbas traditės Islame.

Kėshtu qė

katedralja nė Prishtinė pėr asgjė nuk shėrben , nuk ėshtė qudi tė ndryshohet sistemi sikur nė Francė.
Ma mire merrna qata te shkive pak ma e madhe ;)

Makresh
08-09-11, 17:00
Nė Francė a din ēka kan bėrė

me financimin e organizuar nga muslimanėt shumė kisha katolike janė shėndru nė xhami .
shumė leht ..
kryqin nalt qkllap e kėputet ,
pikturat shlyhen ..

Me lejen e shtetit ėshtė punuar , mbasi Franēezėt nuk ua japnin fort rėndėsi fejės se tyre , qė tė mos jet objekti batall , restorimet kryhen nga muslimanet e vendit simbas traditės Islame.

Kėshtu qė

katedralja nė Prishtinė pėr asgjė nuk shėrben , nuk ėshtė qudi tė ndryshohet sistemi sikur nė Francė.


Po, por na s'po ja duam katedralen.

Shamia eshte obligim ne Islam ! Te ndalosh Shamin em kushtetut, eshte njesoj sikurse ta kishe ndaluar agjerimin, zekatin, apo teresisht leximin e Kur'anit !

Kjo eshte me e rendesishmja.

Sa per xhami, ajo gjithesesi do te ndertohet, e nese jo, atehere ndoshta edhe pa lejen e shtetit, e marrim katedralen.

Makresh
08-09-11, 17:03
jo jo , ka mendu mi kape armet e me qliru vendin e vete ky nga shkijet e atje me ba xhamija e me fute lenden fetare ne shkolla etj., se ka pas fjalen per Kosoven ky jo
pot presin ty me shku mi prij !Ma mire merrna qata te shkive pak ma e madhe ;)


Kur ti quajsh Shqiptaret e Lugines si "Serb,, me te vetmin faj, mbetem jasht kufinjeve, ta kesh me dije qe je po aq shka, sa ishte Sllobodan Millosheviēi !

Fal Zotit, nuk presim asgja nga ju, kombi i ri, koēevar !

Murgesha
08-09-11, 17:03
Nė Francė a din ēka kan bėrė

me financimin e organizuar nga muslimanėt shumė kisha katolike janė shėndru nė xhami .
shumė leht ..
kryqin nalt qkllap e kėputet ,
pikturat shlyhen ..

Me lejen e shtetit ėshtė punuar , mbasi Franēezėt nuk ua japnin fort rėndėsi fejės se tyre , qė tė mos jet objekti batall , retorimet kryhen nga muslimanet e vendit simbas traditės Islame.

Kėshtu qė

katedralja nė Prishtinė pėr asgjė nuk shėrben , nuk ėshtė qudi tė ndryshohet sistemi sikur nė Francė.Qy kishat, ne zvicerr bordelin e banen xhami e su ba nami...


Po si i kan punet ata qe po braktisin kisha e si i kan punet ata qe po ndertojn xhamia?

Te paret me te gjitha te mirat, dhe shum ma mir punet me zotin e vet.
Ndersa te dytet barkthate, te shkepur neper bote, tuj ja u la deri edhe wc-te ku shkojn e shurrojn te pafet!

Murgesha
08-09-11, 17:05
Nga i nxorre keto statistika `?

Nje njeri i cili shkyen fletet e Kur'anit sic bonen parlamentaret kosovar, jo 1, por 100 pluma n'lula t'ballit i meritojn.

Qy nga i nxorra, prej jush se prej kah, a sje ti ai qe po thua se jemi 95% musliman a??

Zero Cool
08-09-11, 17:08
Kur ti quajsh Shqiptaret e Lugines si "Serb,, me te vetmin faj, mbetem jasht kufinjeve, ta kesh me dije qe je po aq shka, sa ishte Sllobodan Millosheviēi !

Fal Zotit, nuk presim asgja nga ju, kombi i ri, koēevar !

paj nkofsha une shka qe kam luftu per komb temin, qka je ti qe po han mut per harapt?

Kombi ka dallim nga shteti , por ti si sheh kto gjera se te pengon vello, (burka)

Makresh
08-09-11, 17:08
Qy nga i nxorra, prej jush se prej kah, a sje ti ai qe po thua se jemi 95% musliman a??


Dikush qe beson 1 Zot, beson diten e gjykimit, beson xhennetin dhe xhehnemin, nuk mund te voton kunder ligjit te Keti Krijuesi ! Ai qe e ben kete, eshte kriminel ! Un se kam dit, qe kemi kesi lloj kriminelesh ne mesin ton, e nese edhe Ramush Haradinaj eshte i till, inshAllah kurre prej burgu nuk del !

premium
08-09-11, 17:09
jo jo , ka mendu mi kape armet e me qliru vendin e vete ky nga shkijet e atje me ba xhamija e me fute lenden fetare ne shkolla etj., se ka pas fjalen per Kosoven ky jo
pot presin ty me shku mi prij !Ma mire merrna qata te shkive pak ma e madhe ;)
Sen jau marrem atyne sepse pėr kishat e tyne Kosovėn nuk kan dash me lishu ,
shkurt ata besojnė ..
po ju ku besoni ??

Murgesha
08-09-11, 17:11
Kur ti quajsh Shqiptaret e Lugines si "Serb,, me te vetmin faj, mbetem jasht kufinjeve, ta kesh me dije qe je po aq shka, sa ishte Sllobodan Millosheviēi !

Fal Zotit, nuk presim asgja nga ju, kombi i ri, koēevar !

Atėherė ik e argėtohu atje te kafja e mos ta nin pėr problemet e hallet e koēevarėve!

premium
08-09-11, 17:12
Qy kishat, ne zvicerr bordelin e banen xhami e su ba nami...


Po si i kan punet ata qe po braktisin kisha e si i kan punet ata qe po ndertojn xhamia?

Te paret me te gjitha te mirat, dhe shum ma mir punet me zotin e vet.
Ndersa te dytet barkthate, te shkepur neper bote, tuj ja u la deri edhe wc-te ku shkojn e shurrojn te pafet!
mos vet ..
ata qė ndertuan xhamia kan vdek nga uria .

Murgesha
08-09-11, 17:14
Dikush qe beson 1 Zot, beson diten e gjykimit, beson xhennetin dhe xhehnemin, nuk mund te voton kunder ligjit te Keti Krijuesi ! Ai qe e ben kete, eshte kriminel ! Un se kam dit, qe kemi kesi lloj kriminelesh ne mesin ton, e nese edhe Ramush Haradinaj eshte i till, inshAllah kurre prej burgu nuk del !

Kur po ju duhen shifra po i nxirrni deri nė 95% a rezultati faktiv po del se qenkan edhe mė pak se 1%!

Mos e gėnjeni mo veten se i keni 95% koēevar si po na quan ti, qė ju vijnė mbrapa!

Murgesha
08-09-11, 17:16
mos vet ..
ata qė ndertuan xhamia kan vdek nga uria .


Edhe pasanik nuk u banėn, sigurisht spo dijnė me u lut edhe pse u kėputen tuj i maru shpija Zotit!

premium
08-09-11, 17:22
Edhe pasanik nuk u banėn, sigurisht spo dijnė me u lut edhe pse u kėputen tuj i maru shpija Zotit!
Pasanik po bahen me variante tė tjera , Evropa ka frigė se konvertat po shtohet me t'madhe .

Sado qė fitojnė,, njė musliman ka borxh tė falet , e tė falendėrohet Zotit pėr qat risk se ka fitu.

Murgesha
08-09-11, 17:22
Luteni tja lėrni nėnat rehat njėri tjetrin por tė diskutoni pa i thirr ato tė ngratat nė kėto debate!

Makresh
08-09-11, 17:22
Kur po ju duhen shifra po i nxirrni deri nė 95% a rezultati faktiv po del se qenkan edhe mė pak se 1%!

Mos e gėnjeni mo veten se i keni 95% koēevar si po na quan ti, qė ju vijnė mbrapa!

Do t'me gjeni edhe mua pra, kundėr kėtyre 94% te koēevarve te pa-ftyr qe sulmojn Islamin !

Zero Cool
08-09-11, 17:29
Sen jau marrem atyne sepse pėr kishat e tyne Kosovėn nuk kan dash me lishu ,
shkurt ata besojnė ..
po ju ku besoni ??

smundeni me ja marre? e kunder vllaznive mundeni me luftu apo?
Te thash, por murgesha i mshoj fshise, na besojm ne ZOT

Murgesha
08-09-11, 17:30
Do t'me gjeni edhe mua pra, kundėr kėtyre 94% te koēevarve te pa-ftyr qe sulmojn Islamin !

Ashtu u baftė.

Tash qė tė kemi hasėm tė deklaruar tė dėrgojmė ty njė javė nė pushim!

Nėse as pėr njė javė nuk tė humb dėshira tė vrasėsh koēevarėt atėherė tė largojm pėrjetėsisht nga mesi i jonė

Nė kėtė forum 95% jemi koēevar!

premium
08-09-11, 17:37
smundeni me ja marre? e kunder vllaznive mundeni me luftu apo?
Te thash, por murgesha i mshoj fshise, na besojm ne ZOT
..ėshtė e paraprake , shumė shekuj janė zhvillu luftime kundėr jobesimtareve , e jo vllaznive .
nė kohėn e dexhallit vėrehet se kush ėshtė vėlla ( edhe pse nuk i besoni kėtyre gjėrave).

Zero Cool
08-09-11, 17:42
..ėshtė e paraprake , shumė shekuj janė zhvillu luftime kundėr jobesimtareve , e jo vllaznive .
nė kohėn e dexhallit vėrehet se kush ėshtė vėlla ( edhe pse nuk i besoni kėtyre gjėrave).

ooooooo i besoj edhe ate shume ma shuuuuuume se ti, ja pse :
ne kohen kur Shqiptaret kishin nevoje per ndihme nga cfarosja totale (ska ma shume se 13 vjet) ne ndihme erdhen vellezerit Amerikan dhe shpetuan Shqiptaret e Kosoves, mu per ate edhe jam pro Amerikan...
Hajt tash ti tregom kur te ndihmuan ty apo kombin tone harapet dhe nese me bind tybe 300 tybe kam mu ba talebanci nr.1

deti_om :-)
08-09-11, 18:02
Dikush po mundohet me na arabizu per qellime te vetat qofte edhe me dhune, shpresoj qe populli ta merr vesh ket dhe ti thot jo me kohe !!!

taraku-1
08-09-11, 18:09
ooooooo i besoj edhe ate shume ma shuuuuuume se ti, ja pse :
ne kohen kur Shqiptaret kishin nevoje per ndihme nga cfarosja totale (ska ma shume se 13 vjet) ne ndihme erdhen vellezerit Amerikan dhe shpetuan Shqiptaret e Kosoves, mu per ate edhe jam pro Amerikan...
Hajt tash ti tregom kur te ndihmuan ty apo kombin tone harapet dhe nese me bind tybe 300 tybe kam mu ba talebanci nr.1
fe-n e Allahut mos e identifiko me grup njerzish,apo individ te caktuar duke u mundue me gjet gabime, gabime gjen ne njerz por ne fen e Allahut kurrnjeher.

vet islami ka en ndersherkuj mbrojtje per mos asimilimin e Shqiptarve, shih macedonin presheven brezin kufitar me evrope v aty ku ka pas islam u mbojt kombi Shqiptar..shih ulqinin edhe qamerin ku jan ... ne ulqin serbisht flasin mes vete ne familje shipet.

taraku-1
08-09-11, 18:17
Ka per t'ju zen bora e shiu o musliman duke u falur neper rruge !

Kapni armet ! Se vetem krisma e saj degjohet ne vesh te shurdher !

Ne duhet me se pari te mirremi me vetveten dhe me drejtusit e BIK, e pastaj nese ka pengesa shofim e bojm.

Nuk dilet ne protesta per xhami nderkohe qe rugoven ( Naim ternaven ) lujn qoqe qeveria me te. e enin zyrem zyre, ky o ka verpon njesoj si rugova... UQK luftonte rugova thoshte kta jan dor e zgjatur e serbis.., keshtu i ke edhe kta qe shkruajn ketu prej murgeshe e ren zero cool, e qesi antarsh te kti forumi.
UQK luftonte rugova mbante zgjedhje (qfar paradoksi ne lufte Kosova u kallte Rugova mbante zgjedhje hahaha )
Xhemati proteston... Naim Ternava del per bajram e bon programin si ne diskotek tallava pos edhe teuta selimi mungojke aty qfar udheheqsi shpirtror i popullit ky... po ma lypb me tja qi nonen ktina mas pari se kta tjert qe kundershtojn xhamin, mas pari vet naimi eshte duke vepruar kunder rregullave... ku po pret tani ti prej isa mustafes e hashimit....

Jo jo mas pari duhet me ndreq BIK udheheqsin e saj...

premium
08-09-11, 19:35
ooooooo i besoj edhe ate shume ma shuuuuuume se ti, ja pse :
ne kohen kur Shqiptaret kishin nevoje per ndihme nga cfarosja totale (ska ma shume se 13 vjet) ne ndihme erdhen vellezerit Amerikan dhe shpetuan Shqiptaret e Kosoves, mu per ate edhe jam pro Amerikan...
Hajt tash ti tregom kur te ndihmuan ty apo kombin tone harapet dhe nese me bind tybe 300 tybe kam mu ba talebanci nr.1
Beson me njė mendimi fikse.
Amerika kishte detyrė tė ndihmon pėr interesat e veta , si dhe lufta nė Kosovė ishte e shtjellum nga vet Amerika .
Ndėr keto , ishte pjesėmarės nė sulme shteti musliman (Turqia) e intervenoj me qdo aspekt si me luftė si me refugjatėt .

Si don ti me ndihmu shtetet Arabe , kur Brahim Rugova asnjėhere nuk ka trokit dyert e Arabistanit , por gjithėhere rrijke nė vatikan ngat papės.

dhe
nė Kosovė nuk ishte luftė fetare , pėrfatkeq fetarėt muslimane kanė vuajtur , tė krishterėt rahat i nejshin neper shpijat e veta ngase kryqi i tyre tė vizatume nėpėr murret e oborrit ka shpėtu .

LOJETARI
08-09-11, 19:52
Beson me njė mendimi fikse.
Amerika kishte detyrė tė ndihmon pėr interesat e veta , si dhe lufta nė Kosovė ishte e shtjellum nga vet Amerika .
Ndėr keto , ishte pjesėmarės nė sulme shteti musliman (Turqia) e intervenoj me qdo aspekt si me luftė si me refugjatėt .

Si don ti me ndihmu shtetet Arabe , kur Brahim Rugova asnjėhere nuk ka trokit dyert e Arabistanit , por gjithėhere rrijke nė vatikan ngat papės.

dhe
nė Kosovė nuk ishte luftė fetare , pėrfatkeq fetarėt muslimane kanė vuajtur , tė krishterėt rahat i nejshin neper shpijat e veta ngase kryqi i tyre tė vizatume nėpėr murret e oborrit ka shpėtu .

Ti nime po ecke me islamin , ne shekull tė katrėmdhet je met .Le islamin e ec pak trotuarit se po tė shkel kush .

premium
08-09-11, 20:49
Ti nime po ecke me islamin , ne shekull tė katrėmdhet je met .Le islamin e ec pak trotuarit se po tė shkel kush .
nimee ..
a je i sigurt :))

Guri i madh
08-09-11, 20:59
nimee ..
a je i sigurt :))hhhaaaa bash me ven paska fol lojtari rral shkrun po shrimet e tija kan vler te madhe


se i qati shekulli je veq nuk je i vetem i kie edhe do shok

premium
08-09-11, 21:06
hhhaaaa bash me ven paska fol lojtari rral shkrun po shrimet e tija kan vler te madhe


se i qati shekulli je veq nuk je i vetem i kie edhe do shok
N'ato shekujt kan ec me kuajt e nė dorė shpata , pėr tė sjellur ditėn e sodit me ec me Islamin ,

:D

Guri i madh
08-09-11, 21:12
N'ato shekujt kan ec me kuajt e nė dorė shpata , pėr tė sjellur ditėn e sodit me ec me Islamin ,

:Dpo sot e knaqt krejt po ju kqyrin seri ,po thojn athua a jan qenje njerzore edhe kta


gjini ju ka preferue qe te lexoni teorin e darvinit

taraku-1
08-09-11, 21:20
po sot e knaqt krejt po ju kqyrin seri ,po thojn athua a jan qenje njerzore edhe kta


gjini ju ka preferue qe te lexoni teorin e darvinit

Kueeeesh, kjo vlen per kumunista jo per musliman abo besimtar te feve monoteiste.

premium
08-09-11, 21:21
po sot e knaqt krejt po ju kqyrin seri ,po thojn athua a jan qenje njerzore edhe kta


gjini ju ka preferue qe te lexoni teorin e darvinit
Edhe ju na kėnaqet hajt me det , pa juve as lulet e pranverės nuk po qelin :))


Gjinit thuaj se teoria e Darvinit ka marr fund qysh moti ,
teoria e tij ma nė fund u mbėshtet nė ligjeratėn e Kur'anit.

Neferta
08-09-11, 21:37
Armiqve te berberit ju kisha preferuar ta hapin nje fabrike te leshit per mbuloja dimri skandinav, gjithashtu per kushta optimale qe i kan ne fermat e morrave ju kisha preferuar nje institut per studime morrastike

Guri i madh
08-09-11, 21:40
Kueeeesh, kjo vlen per kumunista jo per musliman abo besimtar te feve monoteiste.


ku esht dallimin ne mas muslimanit edhe komunizmit


ose spjegoe komunizmin si teori

edhe islamin

Neferta
08-09-11, 21:58
judaizmi- komunizmi, lidhen ne perkulje te masave ndaj klerikut{ prijesit} islami vazhdimsi e judaizmit kush nuk e beson nuk beson ne zote, pra beson ne totemizem ose eshte ateist

Besi:)
08-09-11, 22:07
I mashtrun edhe njėher Xhematin e i lan en Shi....

Kur i kapen Lopatat ate dite , Komuna ju drejtun se kjo qeshtje kryhet gjat mujit Ramazan, po as en Ramazan e as en Bajram..!

Po presin mi kap tashte Terrnakopat po ateher bohet vone

panta_rhei
08-09-11, 22:09
Ne duhet me se pari te mirremi me vetveten dhe me drejtusit e BIK, e pastaj nese ka pengesa shofim e bojm.

Nuk dilet ne protesta per xhami nderkohe qe rugoven ( Naim ternaven ) lujn qoqe qeveria me te. e enin zyrem zyre, ky o ka verpon njesoj si rugova... UQK luftonte rugova thoshte kta jan dor e zgjatur e serbis.., keshtu i ke edhe kta qe shkruajn ketu prej murgeshe e ren zero cool, e qesi antarsh te kti forumi.
UQK luftonte rugova mbante zgjedhje (qfar paradoksi ne lufte Kosova u kallte Rugova mbante zgjedhje hahaha )
Xhemati proteston... Naim Ternava del per bajram e bon programin si ne diskotek tallava pos edhe teuta selimi mungojke aty qfar udheheqsi shpirtror i popullit ky... po ma lypb me tja qi nonen ktina mas pari se kta tjert qe kundershtojn xhamin, mas pari vet naimi eshte duke vepruar kunder rregullave... ku po pret tani ti prej isa mustafes e hashimit....

Jo jo mas pari duhet me ndreq BIK udheheqsin e saj...

tarak,
Veē qe flet hakikat, edhe qe t'kam dost, du me ta kallxu ni prralle...
Nejse prralle ka mbete me thane, se bash ngjarje e vertete eshte. Tregim jetėsor i hallės Fizė, rahmet shpirti i pastė atje tuk ėshtė.

Katund e tabiat, shtėpi e zanat, kallzojke halla Fizė. Nuk kam qenė e mėsuar nė shtėpi tė madhe. Kur erdha nuse te Ymerovit e Krasniqėve, e pashė. Mė ēuditi rreglli i punėve. Ka njė dorė, “ka zot shpija”, tregonte halla.
Burrat nuk bėjnė ēka t'u del pėrpara, njėri merret me bagėtinė, njė me arat, njė me shit-blerje malli.
Ēka hyn e ēka del, terezinė e pareve edhe tė miqasisė e tė ilakeve i bėn mė i madhi, Hetemi.
Njė kafshore nuk shkon dėm, mazallah.
Nė salltanete tė kursyer. Toka blejnė sa herė qė munden. I ujdisin, me megja e me peregja, mjeshtėr e kanė Arifin qė murin e gardhin bėnte si francez.

Hetemi e pat tė vėshtirė me tė vėllezėrit nė fillim; mendjemėdhenjė, qė s’u gjendet kurrfarė dermani.
Kur e mor sefte shtėpinė nė dorė, pas vdekjes sė plakut Ymer, Hetemin nuk e dėgjonte asnjėri.
Qėlloi vadja qė do ta martonin Feriden me Ademin e Hazirajve.
Hetemi u tha tė bėnin njė dasmė tė vogėl.
Jo, u hodhėn tė vėllezėrit. Do t'bėjmė dasmė tė madhe, vetėm njė motėr e kemi. Nuk jemi na ēkado.
Jo bėhet, jo s’bėhet. Mirė, u tha Hetemi. Edhe lėshoi pe.
U bė dasėm e madhe, si ato punė qė bėhen. U thirr i madh e i vogėl, i zi e i bardhė.
Berhaj.
U pėrcoll nusja.
Tė nesėrmen ēohen burrat tė shkojnė nė punė. Te Ymerovit janė shumė sherragji nė sabah. Thua se do tė pėlcet ndonjė luftė. Do tė gjendet njė sebep pėr sherr. Jo ēka u bė kjo, jo ēka u bė ajo… pse s’u keni qitė ujė hajvanatit se i pėrvėluat e i kallėt etje, ku janė konopėt qė i lashė dje kėtu, na duhen edhe do baskia… jo pse s’i keni prehur drapnajt, ju preftė i Madhi, ju preftė… Menxi qė drejtohen.

Atė mėngjesin pas dasmės sė Ferides, vėllezėrit shkuan tė merrnin torbat me bukė me vete. Shohin torbat, krejt tė zbrazura, torbat bosh.
Ku ėshtė buka, u kėrrleshėn.
Aty doli Hetemi e u tha: krejt ēka kishim, e harxhuam e e hėngrėm dje pėr dasėm. Tash shkoni hani koqet e Ademit!
Tė dhėndrrit.
Prej asaj dite nuk ia kanė kthy mė kurrė fjalėn.

...

nejse,

Qeshtu kallzojke halla Fizė, tybe, rren s'ki.

Hajt tash turqeta, e n'ko qe ki qef une nuk ndalem duke treguar edhe me shume nga jeta e halles Fizė n'shpi t'madhe.

valiii
08-09-11, 22:22
Me duket se kete mesele e kemi kap fort per bishti... Kerkesat e besimtareve musliman dhe te udheheqesve te tyre jane te sinēerta, nuk e di pse politizohen.
Kerkesa per ndertimin e nje xhamie te madhe ne qender te Prishtines eshte bere para 11 viteve. Besimtaret, qata qe jane "rru e pa rru" (qysh kane qellu) posedojne te drejten legjitime qytetare qe si komunitet (s'ka lidhje sa jane, qate xhami e mushin. Garant!) "minorance" te realizohen edhe te drejtat e tyre.

tjetra... Futja e lendes se mesimbesimit ne shkollat parauniversitare si lende fakultative (jo e obliguar) e cila eshte dhene si propozim si lende fetare (pra, jo muslimane po fetare), ku do perfshiheshin te gjitha fete, apo do te seleksionoheshin (qa po di une)... Sidoqofte eshte nje propozim i pelqyeshem, merre ose le. Femiu eshte i yti, munesh me msu me nxone peshqi me i qu pllumat, pra munesh me shti edhe me injoru kete lende joobligative... Mos ta bejme telenovele kete ēeshtje.

Tjetra, e fundit edhe me e prekshmja eshte diskriminimi qe i behet besimtares per venjen e shamise ne koke. Pse duhet me't pengu ty shoq nese filonja shkollohet me shami. Po lere more kqyri punet e tua. Ajo ndoshta eshte kapacitet, gjeni, arkitekte, mjeke, pilote, e ardhshme kurse ti per arsye se ajo ka vendose per te praktikuar nje obligim fetar don qe tia mbydhesh te gjitha dyert.
Ndalimi i shamise eshte njejte si me ta ndal shehadetin, si me ta ndal namazin, zekatin, agjerimin...

Tash me keto protesta te premteve, s'po di pak me rezerva mduhet me fol se diqysh eshte ka i vjen era e keqe pak kesaj ēeshtje(dikur me vone per ket)..shumica abstenojne, rrine indiferent disaa pershkak te tabuse qe pemban ēeshtja ne shoqerine tone, disa ne emer te tolerances, kompleksit te inferioritetit e disa thjeshte as qe ju interesojne (qeta jone ma t'mirt)... Krejt ketyre islamofobave ju kisha thene paramndoni kete proteste si te ishte e penzionerave qe kerkojne rritjen e penzioneve, minatoreve, puntoreve te arsimit qe kerkojne ngritje te pagave.. Pak jane, 2% ma, lshojini teposhte mos u merni me kto pune.

T'kam shoq e t'kam jaran, une agjero ne ramazan ti hane e pine para fytyres time, une sta nxo per t madhe hala t'du... Une shkoje e fali xhuman n'asfalt ne pauzen e punes midis diellit, bores, shiut kurse ti je nder hije duke pi makijato e une kolege s'ta nxo per t'madhe se t'du e t'kam koleg e haver, e mos mthuj mas shpine: "qyre ate budallen po a rrihet, pa honger e pa pi 40 grade+, e me shku me u palavite ne asfalt" se as une nuk po theme asgje ne lidhje me indiferencen tende karshi fese (qe turprohesh) qe i takon... Ku eshte toleranca e shume proklamuar te dashur demokrat te civilizuar. Pse pircing e tatooja, operimet plastike, lakuriqsite e hamom hyrat na ushqejne syrin, kurse nje me shami po na verberojka ?
u realizuan apo deshtuan te 3 ja kerkesat, mua as nuk m'hyn e as nuk m'del asgje prej xhepit, fundja secili kemi me jap llogari per vete, secili besoje se kemi pune ma t'meqme per te bere se sa me u marr me keto pune... Kush e ka njofte Ardijan Gjinin ose Gzim Kelmendin deri dje? Kurkush hiq...
Si duket Thaēi me co fene e perdore si xhoker sa per te zhvendosur vemendjen e opinjonit publik per te bemat e tij...
Shume mire kishte me qene, qe te premteve perderisa minoranca besimtare proteston duke u falur, te ju bashkangjitet edhe elektorati opozitar (ndaqin edhe me rakija ndore) te kerkone llogari per keqperdorime te buxhetit, pleqt ne anen tjeter per pensione, te vejat e te ndjereve qe u vrane nga dora e shikut ne anen tjeter, une ti ai ajo te protestojme per shtrenjtimet enorme te artikujve ushqimor, gurat e mdheje per drogen e vjedhur ne dhomen e sigurimeve, afaristet per kacat fiskale, vegjetarijant per te drejtat e kafsheve etj etj...

punet i kemi pus..!

Te gjithe kemi nevoje te protestojme ....

sherri
09-09-11, 06:52
Shume mire kishte me qene, qe te premteve perderisa minoranca besimtare proteston duke u falur, te ju bashkangjitet edhe elektorati opozitar (ndaqin edhe me rakija ndore) te kerkone llogari per keqperdorime te buxhetit, pleqt ne anen tjeter per pensione, te vejat e te ndjereve qe u vrane nga dora e shikut ne anen tjeter, une ti ai ajo te protestojme per shtrenjtimet enorme te artikujve ushqimor, gurat e mdheje per drogen e vjedhur ne dhomen e sigurimeve, afaristet per kacat fiskale, vegjetarijant per te drejtat e kafsheve etj etj...

Prioritare eshte mesimi i fes neper shkolla! keto pastaj vijn vet ;) vec ecni me islamin edhe mane per dore po rrzohet kah......

LOJETARI
09-09-11, 08:46
Me duket se kete mesele e kemi kap fort per bishti... ....

Qyre ti Valiii me tri i-ja , se nuk je ti bash qysh dokesh ,kaniherė ja qėllon ,po zaher ramazani do ditė tė ka pas mundue e u bajshe nervoz ,zoti ėshtė i madh , ai kur don ,ja kthjellon kryet secilit .

Paradoks i krejt kesaj meselje ėshtė pikėrisht heshtja e shumicės para kėtyre disave tė luajtun menē ,qė po dojnė me i nxjerrė floktė e veta prej sikleti duke u mundue me i edukue nėnat e veta e baballarėt e tyre me islamin e ri qė e zbuluan kėta pas luftės .

Kulmi i kėsaj meselje je vet ti dhe ēiftat e tu qė nuk distancohni prej kriminelėve si Shefqet Krasniqi , Ramiqi , e shumė iēat tjerė qė tugun ta nxjerrin veq me i pa , e le mė me i ndėgjue kur flasin .

Hajt banu real e trego haptas kur e ndėgjon qit Shefqetin kah shkrumon pėr hyriajt qė ju kanė diftue djalit 15 vjeqar . ēka mendon ti personalisht ? Banu edhe ma real e shikoje atė video edhe pėrpiqu me e vrejtė bash qat momentin kur po i pėrmendke qato hyrijat qysh po ju ndryshojshin sytė ,qysh po u shkrijke prej lezeti .Valiii a unė me dal e me e kritikue kėtė farė ēudije , a po ti qė je besimtar i devotshėm . Nėse une e kritikoj ka efekt negativ ,veq sa dhezet edhe ma shume zjarri , por nese ti e kritikon besoj qė tjeter efekt ka .
Mos i leni pisat me ja u gėrdit islamin njezimit ,se keni me u pėrgjigj para tė madhit , e kėtė e dini ju mas miri ēfar denimi keni me marrė , se sa pėr mue krejt qityne debateve fetare per 25 sekonda tė paktėn qitu ne dardani ja u kisha vnu kapakun shumė shpejt , sikur para 5-6 javeve .

taraku-1
09-09-11, 10:42
O nona e jeme po luj me mend... a e pat mbreme ne debat kryeimamin sabri bajgoren... i gzumi si me kan nuse 3 ditshe rrijke (si labi i 21 ) bile labi ma i gjall kaj here, jo jo ky qaq folke sa thojshe ti ky si me kan nuse, gjynah a ka honger a ska honger a po muj e nin kush ka fol a qka o ka thot a...
e mo0s ju ndreq sh8uplak en bir te veshit ose zgabim keshtu pa prite... e me kthjell mire me i than fol sakic p mjeran mjer besimtart kush po i prin edhe kan pe marrin ne debate.. per fen islame

Si rugova ktyneher ma qojke mallin, bili bili bili kili mili, uhhhh mashkllin e nones...

panta_rhei
09-09-11, 13:39
O nona e jeme po luj me mend... a e pat mbreme ne debat kryeimamin sabri bajgoren... i gzumi si me kan nuse 3 ditshe rrijke (si labi i 21 ) bile labi ma i gjall kaj here, jo jo ky qaq folke sa thojshe ti ky si me kan nuse, gjynah a ka honger a ska honger a po muj e nin kush ka fol a qka o ka thot a...
e mo0s ju ndreq sh8uplak en bir te veshit ose zgabim keshtu pa prite... e me kthjell mire me i than fol sakic p mjeran mjer besimtart kush po i prin edhe kan pe marrin ne debate.. per fen islame

Si rugova ktyneher ma qojke mallin, bili bili bili kili mili, uhhhh mashkllin e nones...

aaa jo dosti jem, jo

per me mujte me fole e me shkelqy ne nje debat, duhesh me e djersite karriken edhe duhesh me i lexu njo tre kamiona me libra sikur dr. Ismail Hasani, Halil Matoshi e Blerim Latifi.

E jo si keta ftyrmajmunat e juj qe kane ardhe prej arabie me diploma te falura e te mbarsur me pisllek arab.


Para fjaleve te Rugoves e kane ule koken me respekt edhe presidentet e amerikes, gjermanise, frances, turqise e rusise.

se ti kujton qe liria te pike prej koqeve te allahut e prej dy kokrrave te lodhta te kallashit maje kaqube.

taraku-1
09-09-11, 16:51
aaa jo dosti jem, jo

per me mujte me fole e me shkelqy ne nje debat, duhesh me e djersite karriken edhe duhesh me i lexu njo tre kamiona me libra sikur dr. Ismail Hasani, Halil Matoshi e Blerim Latifi.

E jo si keta ftyrmajmunat e juj qe kane ardhe prej arabie me diploma te falura e te mbarsur me pisllek arab.


Para fjaleve te Rugoves e kane ule koken me respekt edhe presidentet e amerikes, gjermanise, frances, turqise e rusise.

se ti kujton qe liria te pike prej koqeve te allahut e prej dy kokrrave te lodhta te kallashit maje kaqube.

po po me shen egjidio te vatikanit ke tu e shlirue kosoven edhe popullin nga robria...

masi veq hynem ksaj teme, Fehmi Agani rahmetlia u kan kapacitet edhe koke e LDK Rugova ka qen veq figur...kur ndodhen ngjarjet ne qirez e likoshan aty u ndan edhe rrugen e Fehmi Aganit edhe aktivistve tjere dhe klanit rugovian.

Sa i perket Myftiut, e dijm qe ti kan tregue vijat e kuqe ty kur je kan ne vizit por u dasht me llogarit qe gjerat ndryshojn jo gjithmon me nejt ne skomli edhe me bo pallen e sefas se ki pergjegjesi para Allahu e jo para Amerikanve duhet me llogarit burgin e konopin e, ....por Allahut me i dal i paster... me njet te paster se si sot si mas 10 vjete ki me vdek...ti e une e me radhe.

Guri i madh
09-09-11, 17:33
O nona e jeme po luj me mend... a e pat mbreme ne debat kryeimamin sabri bajgoren... i gzumi si me kan nuse 3 ditshe rrijke (si labi i 21 ) bile labi ma i gjall kaj here, jo jo ky qaq folke sa thojshe ti ky si me kan nuse, gjynah a ka honger a ska honger a po muj e nin kush ka fol a qka o ka thot a...
e mo0s ju ndreq sh8uplak en bir te veshit ose zgabim keshtu pa prite... e me kthjell mire me i than fol sakic p mjeran mjer besimtart kush po i prin edhe kan pe marrin ne debate.. per fen islame

Si rugova ktyneher ma qojke mallin, bili bili bili kili mili, uhhhh mashkllin e nones...dita dites po zhgenjehesh tarak ktheu knej prej vatikani se kibles as arabt sja kan pae hajrin

ti me kta liderat tu nuk po bahesh rahat , a e pe ne parlament aj qeli me mjekerr qysh e kish fal zoti mbrapsht edhe leshin ja kish qit ne vend te gabuar

Artisti
09-09-11, 19:41
Qyre ti Valiii me tri i-ja , se nuk je ti bash qysh dokesh ,kaniherė ja qėllon ,po zaher ramazani do ditė tė ka pas mundue e u bajshe nervoz ,zoti ėshtė i madh , ai kur don ,ja kthjellon kryet secilit .

Paradoks i krejt kesaj meselje ėshtė pikėrisht heshtja e shumicės para kėtyre disave tė luajtun menē ,qė po dojnė me i nxjerrė floktė e veta prej sikleti duke u mundue me i edukue nėnat e veta e baballarėt e tyre me islamin e ri qė e zbuluan kėta pas luftės .

Kulmi i kėsaj meselje je vet ti dhe ēiftat e tu qė nuk distancohni prej kriminelėve si Shefqet Krasniqi , Ramiqi , e shumė iēat tjerė qė tugun ta nxjerrin veq me i pa , e le mė me i ndėgjue kur flasin .

Hajt banu real e trego haptas kur e ndėgjon qit Shefqetin kah shkrumon pėr hyriajt qė ju kanė diftue djalit 15 vjeqar . ēka mendon ti personalisht ? Banu edhe ma real e shikoje atė video edhe pėrpiqu me e vrejtė bash qat momentin kur po i pėrmendke qato hyrijat qysh po ju ndryshojshin sytė ,qysh po u shkrijke prej lezeti .Valiii a unė me dal e me e kritikue kėtė farė ēudije , a po ti qė je besimtar i devotshėm . Nėse une e kritikoj ka efekt negativ ,veq sa dhezet edhe ma shume zjarri , por nese ti e kritikon besoj qė tjeter efekt ka .
Mos i leni pisat me ja u gėrdit islamin njezimit ,se keni me u pėrgjigj para tė madhit , e kėtė e dini ju mas miri ēfar denimi keni me marrė , se sa pėr mue krejt qityne debateve fetare per 25 sekonda tė paktėn qitu ne dardani ja u kisha vnu kapakun shumė shpejt , sikur para 5-6 javeve .
Njė ke qenė dhe njė do tė mbetesh!

Tė lumtė pėr kėtė kėshillė qė ju jep

Lojetari

Zero Cool
10-09-11, 21:58
'Bashkohu' nuk i bashkon pėr xhuma


Nuk ka falje nė rrugė, as thirrje “Allahu ekber”, “Takbir” dhe “Jashtė majmunat nga Parlamenti” afėr Kuvendit tė Kosovės, nė kėrkim tė lejimit tė bartjes sė shamisė nė shkolla e institucione dhe futjes sė mėsim-besimit nė arsimin parauniversitar.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25417/main_bashkohu.jpg


09 shtator 2011
Muslimanė e rreshtuar me lėvizjen Bashkohu do tė pushojnė kėtė tė premte. Arsyeja sipas Fuad Ramiqit ėshtė pėr shkak tė interpretimit tė tri kėrkesave tė besimtarėve islamė si politike nga ana e institucioneve dhe partive politike nė vend.

“Nuk do tė ketė protestė, sepse i kemi pėrcjellė zhvillimet e fundit dhe reagimet qė kanė ndodhur nė skenėn politike dhe institucionale dhe ne kėtė do ta shfrytėzojmė kėtė javė pėr disa takime e konsulta edhe me Bashkėsinė Islame tė Kosovės”, ka thėnė Ramiqi pėr Kohėn Ditore. “Ne do tė pėrgatitemi dhe do t’i sqarojmė disa gjėra qė ne nuk do tė lejojmė tė politizohemi nė asnjė mėnyrė”.

Ramiqi ėshtė shprehur se fakti qė nė kėtė javė nuk do tė ketė protestė nuk domethėnė qė nuk do tė ketė gjatė javės sė ardhshme, nėse nuk punohet asgjė nė drejtim tė realizimit tė tri kėrkesave. “Ne nuk tėrhiqemi nga kėrkesat tona, nuk ka shans”, ka qenė kategorik ai.

gjini
12-09-11, 12:45
'Bashkohu' nuk i bashkon pėr xhuma


Nuk ka falje nė rrugė, as thirrje “Allahu ekber”, “Takbir” dhe “Jashtė majmunat nga Parlamenti” afėr Kuvendit tė Kosovės, nė kėrkim tė lejimit tė bartjes sė shamisė nė shkolla e institucione dhe futjes sė mėsim-besimit nė arsimin parauniversitar.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25417/main_bashkohu.jpg


09 shtator 2011
Muslimanė e rreshtuar me lėvizjen Bashkohu do tė pushojnė kėtė tė premte. Arsyeja sipas Fuad Ramiqit ėshtė pėr shkak tė interpretimit tė tri kėrkesave tė besimtarėve islamė si politike nga ana e institucioneve dhe partive politike nė vend.

“Nuk do tė ketė protestė, sepse i kemi pėrcjellė zhvillimet e fundit dhe reagimet qė kanė ndodhur nė skenėn politike dhe institucionale dhe ne kėtė do ta shfrytėzojmė kėtė javė pėr disa takime e konsulta edhe me Bashkėsinė Islame tė Kosovės”, ka thėnė Ramiqi pėr Kohėn Ditore. “Ne do tė pėrgatitemi dhe do t’i sqarojmė disa gjėra qė ne nuk do tė lejojmė tė politizohemi nė asnjė mėnyrė”.

Ramiqi ėshtė shprehur se fakti qė nė kėtė javė nuk do tė ketė protestė nuk domethėnė qė nuk do tė ketė gjatė javės sė ardhshme, nėse nuk punohet asgjė nė drejtim tė realizimit tė tri kėrkesave. “Ne nuk tėrhiqemi nga kėrkesat tona, nuk ka shans”, ka qenė kategorik ai.Po mire more muslimaet e allahut merreeni ket yrysh qe keni marr ma me tehir se edhe qysh po doni ju se besoj qe eshte populli i kosoves kaq i tresh nga fiqiri e me fur kete therr ne kamb vetes pa nevoj dhe ju nese bani aq shum deputet mbas vetes kerkojeni qe kjo marre te del ne referendum dhe ti qitni miletit nje pun tjeter e nese ne referendum do fitoni besoj qe athere keni mundesi me dal ne protesta bile me e formue edhe ne kosove xhihadin e msyjani pastaj sikur ne palestine dhe irak e afghanistan

Zanzi/M
12-09-11, 18:42
U kry edhe kjo pune. E paten shancen me e marr nje Xhami ne qender edhe se moren, tash fillon dimri, e atu Fuad Hamasit ja kane ngreh per te dyten her veshin ( sdi a po e vereni se ju ka rrit veshi, jo qe e ka vet po ja kane ngreh AIKU).

Ndersa per mesim besim bile ska me u diskutu kurr mo.

Artisti
13-09-11, 19:41
Ēdo tė premte as nė Xhamia nuk dojnė me hy!!!!!!!!


Rruga mė e preferuar !!!!!!


.

Zero Cool
15-09-11, 13:47
S’ka protestė pėr shami


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/bashkohu_708829_thumb_large.JPG


Nga Express mė 15 shtator 2011 nė ora 14:18

Lėvizja “Bashkohu”, nė njė komunikatė pėr shtyp ka lajmėruar se protesta e paralajmėruar pėr tė premten ėshtė anuluar,

“Lėvizja ‘Bashkohu’ pas analizave tė bėra rreth situatės sė sigurisė dhe seriozitetit tė Institucioneve tė Republikės sė Kosovės pėr ta shtrirė sovranitetin nė tėrė Kosovėn pėr njė shtet me Integritet tė plotė , si dhe nė bashkėpunim dhe mirėkuptim me Policin e Republikės sė Kosovės dhe si gjithė herė me pėrgjegjėsi Atdhetare e Kombėtare pėr njė tė ardhme mė tė sigurt merr vendim qė tė anulon protestat e lajmėruara pėr ditėn e nesėrme ( e Premte ) me datė 16.09.2011 deri tė Premten e ardhme mė datė 23.09.2011”, thuhet nė njė komunikatė tė kėsaj lėvizje.

Nė fillim tė kėsaj jave kjo lėvizje kishte paraparė qė tė mbaj njė protestė, nė lidhje me lėjimin pėr vendosjen e shamive tė vajzave nė shkollė fillore dhe tė mesme.

“Lėvizja ‘Bashkohu’ edhe njė herė bėn me dije se e vėmė potencialin e vetė kadrovik dhe profesional nė interes tė vendit tonė tė Republikės sė Kosovės”, thuhet nė fund tė kėsaj komunikate.


ps: edhe pa ty (shami) po bojka , po bojka (knojke Gili tynihere...)

Arb
16-09-11, 23:27
Qe "edukimi fetar" qe dojne Naim Ternava, Shefqet Krasniqi, Fuad Ramiqi, Ferid Agani, e gabelet tjere, me shti ne Shkollat Shqipe...

http://www.youtube.com/watch?v=DlRVRFEPPmg

Zero Cool
16-09-11, 23:34
DlRVRFEPPmg

Arb
17-09-11, 09:03
Krejt keta magjupe jane si ky stervine hoxha...

Qe cmenduria tjeter e ketyre bishave.

http://www.youtube.com/watch?v=OMnnYRF9qe8

Edhe kete mesim fetar keta planifikojne ta bejne ne Shkollat Shqipe.

Perndryshe lajm tjeter...
Holanda ndalon mbulimin e fytyrės nė publik

Qeveria holandeze ka bėrė tė ditur se do tė ndalojė mbajtjen e vellos qė mbulon fytyrėn nė publik.“Veshja e rrobave qė mbulojnė fytyrėn ėshtė nė kundėrshtim me jetėn publike, ku njerėzit njihen nga fytyrat e tyre. Mbulimi i fytyrės ėshtė nė kundėrshtim me principet e barazisė midis burrave dhe grave, e veēanėrisht grave”, thuhet nė deklaratėn e qeverisė.
Kryeministri holandez, Mark Rutte, po ashtu ka njoftuar pėr rregulla mė tė ashpra pėr emigrantėt dhe azil-kėrkuesit qė duan shtetėsi holandeze. Ata, nė tė ardhmen, duhet tė dėshmojnė se kanė fituar tė ardhura dhe se nuk kanė marrė asistencė financiare ose pėrfitime pėr tė paktėn tre vjet. /Telegrafi/

Fshatari
18-09-11, 08:51
Qe nga e premtja 16 shtator 2011, shume gjera kane ndryshue ne shtetin tone te fuqishem :
- e vetmja gazete serbe e perkthyer ne shqip, koha ditore, nuk po botohet me;
- protesta e "shamiave" u la pas dore;
- patligjanave te mykte u doli boja;
- heēja e vizave per shtetasit e fuqishem kosovare eshte larg cakut;
- Po na detyrojne me u ba amerikane me zor jo per tjeter por per shpetimin e gjithe kontinentit te vjeter evropian. Jemi te vetedijshem per peshen historike te ketij misioni te shenjte qe na eshte besuar (ne kosovareve) por do ia dalim me sukses si gjithemone ne historine tone 4 here mijevjeēare.

LOJETARI
18-09-11, 09:52
http://www.youtube.com/watch?v=OMnnYRF9qe8

Edhe kete mesim fetar keta planifikojne ta bejne ne Shkollat Shqipe.

/

Ky qenka Hoxhė se jo mahi ,hahhahahaaaaaaaaaaaaaaaa.....
prej soti po dojka me lulėzu biznesi i patentshoferes pėr deve nė Kosovė ,por problemi ku me i gjet devet se .....hajde hoxhė hajde ,po katėrkėmshi qė koke .....

Zero Cool
18-09-11, 09:56
Ky qenka Hoxhė se jo mahi ,hahhahahaaaaaaaaaaaaaaaa.....
prej soti po dojka me lulėzu biznesi i patentshoferes pėr deve nė Kosovė ,por problemi ku me i gjet devet se .....hajde hoxhė hajde ,po katėrkėmshi qė koke .....

i importojme se bashku me kta 'zbuluesit" e "islamit te ri" :biggrin:

Alima
18-09-11, 14:20
...


http://www.youtube.com/watch?v=k89RSgGGivghttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif
.

Llapjani_HH
18-09-11, 16:34
e tash na tregon se ne cilen faqe te kuranit mundemi me lexue diqka te till qe femra ka te drejt me vozit automobilin

Guri i madh, e n'cilėn faqe tė Kuranit shkruhet qė femra nuk ka tė drejt tė posedoj patent shoferi edhe nuk ka tė drejt tė drejtoj njė automjet?

Zero Cool
18-09-11, 17:04
Ne shtetet islame si EBA, Iran etj, nuk lejohet patentshofer per femra, pse nuk e dije por kam sjelle 2 mendime ketu:


1.
A lejohet femra e mbuluar ta merr patent shoferin?

Pėr shkak tė harameve qė sjell marrja e patent shoferit pėr grat vihet nė pėrfundim se marrja e e saj ėshte haram,ngase njė grua qė e mer patent shoferin asaj i ipet mundsia tė udhtoj e vetme pa mahrem,poashtu ka shum gjasa qė tė ketė defekt nė makinen e sajė dhe te mbetet e vetme e pasigurtė dhe e pambrojtur nė rrug,po ashtu ka mudesi qė tė bėj ndonji aksident,tė mbyt ndonji njeri etj...e pėr kėtė mund tė denohet me burg,(e nuk i takon njė femre muslimane tė shkon ne burg),dhe gjėra tė tjera tė shumta qė i ekspozohet femra e qė janė harame,e shkak pėr kėto harame ėshtė marrja e patent shoferit,themi se marja e sajė ėshtė haram,jo ne esencen e saj ,por pėrshkak tė harameve qė i sjell ajo.

Zekerija Qazimi
Shoqata Realiteti

2.
A lejohet fetarisht qė femra tė posedojė patentė shoferi?

Sa i pėrket femrės a lejohet tė ketė patentė shoferi dhe tė drejtojė makinėn islamikisht nuk ka asnjė pengesė pėr kėtė. Pėr kėtė po jap fetvan e profesorit tim shumė tė nderuar Dr. Muhamed Seid Ramadan Butit i cili ka thėnė: “Pejgamberi s.a.v.s. ka lejuar dhe ka konfirmuar pėr femrėn drejtimin e devesė nė shkretinė, andaj drejtimi dhe ngarendja e femrės makinėn nė rrugė ėshtė edhe mė prioritare”. Pra nuk ka asnjė pengesė qė femra tė ketė patentė shoferi dhe tė ngarendė makinėn.

Allahu e din mė sė miri.

Zero Cool
23-09-11, 13:44
“Bashkohu”, proteston pėr shami


ėvizja “Bashkohu” ka paralajmėruar sėrish protestė. Kjo lėvizje ka njoftuar se pas anulimit tė protestės tė paralajmėruar javėn e kaluar, pėr ngjarjet nė veri tė Republikės sė Kosovės, sot nė ora 14:00 , do tė mban protestėn e radhės, paqėsore para Qeverisė nė hapėsirėn e gjelbėr.


http://www.ekonomisti.net/fotot/27165/main_shami-protesta.jpg23 shtator 2011
Ekonomisti
Kjo protestė sipas ‘Bashkohu’, mbahet siē thonė ata kundėr diskriminimit nė baza fetare duke mos lejuar arsimimin e vajzave tė mbuluara nė Institucionet obligative arsimore.
Njėherėsh do tė shpaloset Manifesti i lėvizjes ”Bashkohu” dhe programi pėr protesta nė javėt nė vijim.

Zero Cool
23-09-11, 15:58
Besimtarė myslimanė protestojnė nė Prishtinė


15:30 / 23.09.2011

Ka pėrfunduar e qetė dhe pa asnjė incident protesta pėr shaminė nė qendėr tė Prishtinės, pėrderisa ajo nuk ka zgjatur mė shumė se 15 minuta.
Ramiqi nė fjalimin e tij mė shumė ka pėrmendur njė manifest tė Lėvizjes Bashkohu sesa ka folur pėr shaminė dhe tė drejtat vajzave qė ta mbartin atė nė shkolla fillore dhe tė mesme, raporton Express.

“Nuk jemi kėtu pėr tė tjerėt qe na quajtėn talebanė, jemi kėtu pėr tė drejtėn qė po ju privohet motrave tona. Ata po i ofendojnė nėnat e heronjve tonė”, citohet tė ketė thėnė ai.

Ai citoi edhe njė fjalė tė urtė: “Luftėn e bėjnė luanėt e paqen e udhėheqin hienat”.

Ramiqi tha para tė gjithėve se ai ka qenė njė luftėtar, kurse personat qė po e udhėheqin shtetin e kėrcėnojnė demokracinė nė Kosovė.

Ai para protestuesve ka shpėrnda manifestin e Lėvizjes Bashkohu ku edhe tregohen pikat pėr tė cilat lufton kjo Lėvizje.

Ramiqi ka thėnė se kjo ėshtė hera e fundit qė protesta mbahet nė Prishtinė pasi ajo do tė mbahet edhe nė qytetet e tjera tė Kosovė. Pėr Ramiqit shamia ėshtė njė ēėshtje qė i preokupon tė gjithė qytetarėt e Kosovės. /Telegrafi/

Zanzi/M
23-09-11, 16:50
Ishin kane 200 njerez me mjekrra, kjo nuk e pat efektin e protestes sepse me 200 veta nuk mbahet protesta.

Zero Cool
23-09-11, 19:27
Sa i pashe une ne lajme ishin kan nja 50-60 mjekerrjapa, do fmij dhe asnje ninja-girl , kjo sepse BIK eshte distancu nga protesta.
Tani shtrohet pytja: cfare dege islame qenka kjo? Nuk eshte me ata te fese qe kishin prinderit dhe gjysherit tane, por nuk eshte edhe me BIK (BIK-u eshe kunder fese qe kishin Shqiptaret deri para lufte, shih shkarkimet qe jan bere vite me rradhe duke fillu prej prof. dr. Xhabir Hamitit, njerit nga njerzit me te shkolluar ne teologji, e deri te shkarkimet e fundit te imameve ne komunat e Kosoves).

Kta cka jan more vlla qfare dege, cfare islami predikojne, a kan nje liber te njejt harapo-fetare me te tjeret, apo cka ?

Hajt e bjeri n`fije harapve , jan ba pike e pese mes veti tash po mundohen edhe komunitetin musliman ne KS me be ashtu....

deti_om :-)
23-09-11, 19:59
Sa i pashe une ne lajme ishin kan nja 50-60 mjekerrjapa, do fmij dhe asnje ninja-girl , kjo sepse BIK eshte distancu nga protesta.
Tani shtrohet pytja: cfare dege islame qenka kjo? Nuk eshte me ata te fese qe kishin prinderit dhe gjysherit tane, por nuk eshte edhe me BIK (BIK-u eshe kunder fese qe kishin Shqiptaret deri para lufte, shih shkarkimet qe jan bere vite me rradhe duke fillu prej prof. dr. Xhabir Hamitit, njerit nga njerzit me te shkolluar ne teologji, e deri te shkarkimet e fundit te imameve ne komunat e Kosoves).

Kta cka jan more vlla qfare dege, cfare islami predikojne, a kan nje liber te njejt harapo-fetare me te tjeret, apo cka ?

Hajt e bjeri n`fije harapve , jan ba pike e pese mes veti tash po mundohen edhe komunitetin musliman ne KS me be ashtu....


Keta jane;

http://fr.wikipedia.org/wiki/taliban

Guri i madh
23-09-11, 20:30
patjter nese BIK deshirin me pas gjematin elektorati ma par duhet me respektue historin e kombit personalitet MDHA KOMBTARE ,perndryshe krejt kta bashmendimtar do ti ket kundershtar e me 200 persona BIK nuk mundet me egzistue

Zero Cool
24-09-11, 17:13
Manifesti i Ramiqit


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/d1_896764_thumb_large.jpgNga Express mė 23 shtator 2011 nė ora 08:07
(E plotėsuar) Ka pėrfunduar e qetė dhe pa asnjė incident protesta pėr shamia nė qendėr tė Prishtinės, pėrderisa ajo nuk ka zgjatur mė shumė se 15 minuta.

Ashtu sikurse herėve tė kaluara, por me njė numėr shumė mė tė vogėl, protestuesit u mblidhen pas faljes sė “xhumasė”, pėrderisa Ramiqi i luti ata qė tė protestojnė tė qetė dhe nė mėnyrė paqėsore.

Por, pėr dallim nga protesta e vitit tė kaluar kur besimtarėt mysliman kishin protestuar pėr shaminė, kėsaj radhe nė mesin e protestuesve nuk ka pasur gra.

Ramiqi nė fjalimin e tij mė shumė ka pėrmendur njė manifest tė Lėvizjes Bashkohu sesa ka folur pėr shaminė dhe tė drejtat vajzave qė ta mbartin atė nė shkolla fillore dhe tė mesme.

I gjithė fjalimi i Ramiqit kishte tė bėnte me fjalėt e tė tjerėve qė kanė thėnė pėr Lėvizjen qė ai e udhėheq.

“Nuk jemi kėtu pėr tė tjerėt qe na quajtėn talebanė, jemi kėtu pėr tė drejtėn qė po ju privohet motrave tona. Ata po i ofendojnė nėnat e heronjve tonė”.

Ai citoi edhe njė fjalė tė urtė: “Luftėn e bėjnė luanėt e paqen e udhėheqin hienat”.

Ramiqi tha para tė gjithėve se ai ka qenė njė luftėtar kurse personat qė po e udhėheqin shtetin e kėrcėnojnė demokracinė nė Kosovė.

Pėr t’ju kundėrvu kėsaj, ai para protestuesve ka shpėrnda manifestin e Lėvizjes Bashkohu ku edhe tregohen pikat pėr tė cilat lufton kjo Lėvizje.

Ramiqi ka thėnė se kjo ėshtė hera e fundit qė protesta mbahet nė Prishtinė pasi ajo do tė mbahet edhe nė qytetet e tjera tė Kosovė. Pėr Ramiqit shamia ėshtė njė ēėshtje qė i preokupon tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Protesta nuk ka zgjatur mė shumė se 15 minuta dhe protestuesit ju bindėn apelit tė organizatorit tė protestės qė tė shpėrndahen tė qetė.

Protesta e sotme nė Prishtinė ishte njė protestė shumė e vogėl nė krahasim me protestat e tjera dhe pėrpos pllakateve qė kanė mbajtur nė duar protestuesit vėshtirė ishte mundur qė tė vėrehen edhe qėllimi i protestės sė tyre.

Pėrgatitėn pėr protestė

Rreth 200 myslimanė janė mbledhur para ndėrtesės sė qeverisė sė Kosovės pėrderisa njė numėr i madh i policisė ėshtė i pranishėm dhe po ruan protestuesit.

Besimtarėt islam, kėshtu kanė filluar protestėn pėr lėjimin e shamisė nė shkolla fillore dhe tė mesme. Protestės po i prinė Lėvizja Bashkohu, e cila ka ftuar xhematin nė sheshin pėrballė komunės. Protesta ėshtė a kundėrshtuar nga Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK).

Ndryshe, policėt kanė penduar gazetaren e Expressit qė tė hyjė brenda dhe ti ofrohet xhematit duke mos i dhėnė arsye pse.

Nė protestė ėshtė parė Fuad Ramiqi, pėrderisa protesta ka tė bėj me lejimin qė vajzat nė moshė tė re, edhe ato tė shkollės fillore tė bartin shami.

Nga protestuesit shumica kanė qenė meshkuj dhe pothuajse nuk ka pasur asnjė grua.

N’rrugė pėr shami

Lėvizja “Bashkohu” sėrish do ta nxjerrė nė rrugė xhematin, pėrkundėr kundėrshtimeve tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės. Fuad Ramiqi me shokė sot do tė protestojė vetėm pėr lejimin e shamisė nė institucionet publike. Pėr ēėshtje tjera, kjo lėvizje do tė protestojė kur ta zgjidh ēėshtjen e shamisė.

Nexhmije Ahmeti

Do ta vazhdojnė aty ku e lanė. Tė premten(sot) do tė mbahet protesta pėr shami para ndėrtesės sė Qeverisė. Lėvizja “Bashkohu”, qė bashkon rreth vetes pjesėtarė tė fesė islame, do ta mbajė protestėn e anuluar javėn qė shkoi. Arsyeja e anulimit, sipas drejtuesve tė Lėvizjes, ishte situata e krijuar nė veriun e vendit pėr shkak tė vendosjes sė doganierėve dhe policėve tė Kosovės nė pikat 1 dhe 31.

Por tė enjten, kryetari i “Bashkohut”, Fuad Ramiqi, konfirmoi pėr Express se protesta do tė mbahet kėtė tė premte, ashtu siē ishte paraparė.

“Protesta do tė fillojė nė orėn 14, pasi paraprakisht do tė falet namazi i xhumasė nė xhamitė e qytetit. Tė premten ajo ishte anuluar pėr shkak tė situatės nė veri tė vendit”, tha Ramiqi. Lėvizja “Bashkohu” kėsaj radhe e ka vetėm njė kėrkesė e ajo ėshtė lejimi i shamisė nėpėr institucione publike dhe arsimore. “Kėsaj radhe prioritet do ta kemi vetėm lejimin e bartjes sė shamisė nėpėr institucione arsimore dhe publike”, tha Ramiqi.

Ai sqaroi se kėrkesat tjera si ndėrtimi i njė xhamie tė madhe nė Prishtinė dhe futja e lėndės pėr fetė nė sistemin arsimor publik, do tė lihen pėr mė vonė. Kjo dėshmon, sipas Ramiqit, se myslimanėt do tė shkojnė hap pas hapi me kėrkesat e tyre, pėr tė cilat beson se janė legjitime. “Ne do tė vazhdojmė edhe mė tutje me kėrkesa dhe nuk do tė ndalemi deri nė fund, por hap pas hapi”, tha Ramiqi pėr Express.

Besimtarėt myslimanė tė mbledhur rreth Lėvizjes “Bashkohu”, qė kryesohet nga Ramiqi, pėr disa tė premte rresht janė falur nė rrugė nė shenjė proteste, duke kėrkuar ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė. Nė njėrėn nga kėto protesta situata kishte eskaluar dhe u desh edhe intervenimi i policisė. Por tash Ramiqi thotė se protesta e sė premtes do tė jetė paqėsore dhe se ajo ėshtė lajmėruar nė polici. “Ne kemi bashkėpunim tė mirė me policinė e Kosovės dhe protesta jonė do tė jetė paqėsore”, tha ai.

Ramiqin nuk e pėrkrah institucioni i vetėm fetar qė drejton komunitetin islam nė vend-Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK).

Kryesia e BIK-ut, nėpėrmjet njė deklarate ka sqaruar besimtarėt myslimanė se nuk pėrkrah asnjė tentativė tė organizatave pėr tė protestuar tė premten nė Prishtinė.

BIK vlerėson se mbajtja e protestave nė situatėn qė gjendet aktualisht Kosova, sidomos pjesa veriore, do tė mund tė krijonte imazh jo tė mirė pėr Kosovėn dhe institucionet e saj.
“Duke pasuar parasysh gjendjen nė tė cilėn gjendet Kosova, sidomos duke pasuar parasysh gjendjen nė veri tė vendit si dhe angazhimin e lidershipit tė Kosovės nė Asamblenė e OKB pėr proceset mė madhore tė vendit, Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės nuk pėrkrah e as nuk mbėshtet asnjė lloj proteste a manifestimi tė paralajmėruar pėr nesėr mė 23 shtator, e qė mund tė ketė ndikim nė stabilitetin e institucioneve tė vendit dhe qė krijon imazh jo tė mirė pėr Kosovėn dhe institucionet e saj”, thuhet nė deklaratėn sqaruese tė lėshuar nga Kryesia e BIK-ut.

Mė tutje, Kryesia e BIK thekson se mbetet e pėrkushtuar qė nė rrugė institucionale e kushtuese, sė bashku me mekanizmat vendorė e ndėrkombėtarė, tė gjejė zgjidhje pėr tė gjitha ēėshtjet, pėrfshirė kėtu edhe tė drejtėn e shkollimit tė nxėnėsve qė bartin shaminė.

“Besimtarėt tanė janė qytetarė tė shtetit tė Kosovės dhe si tė tillė duhet qė tė gėzojnė tė gjitha tė drejta qė janė tė garantuara me Kushtetutėn e vendit dhe konventat ndėrkombėtare, siē janė: e drejta e besimit, e drejta e manifestimit tė lirė tė besimit, e drejta e shkollimit, e arsimimit, e drejta e punėsimit”, thuhet ndėr tė tjera nė deklaratėn e Kryesisė sė BIK-ut.

Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės apelon te tė gjithė faktorėt tė jenė nė nivel tė pėrgjegjėsive qė kėrkon situata dhe vendi.

gjini
25-09-11, 15:58
“Bashkohu”, proteston pėr shami


ėvizja “Bashkohu” ka paralajmėruar sėrish protestė. Kjo lėvizje ka njoftuar se pas anulimit tė protestės tė paralajmėruar javėn e kaluar, pėr ngjarjet nė veri tė Republikės sė Kosovės, sot nė ora 14:00 , do tė mban protestėn e radhės, paqėsore para Qeverisė nė hapėsirėn e gjelbėr.


http://www.ekonomisti.net/fotot/27165/main_shami-protesta.jpg23 shtator 2011
Ekonomisti
Kjo protestė sipas ‘Bashkohu’, mbahet siē thonė ata kundėr diskriminimit nė baza fetare duke mos lejuar arsimimin e vajzave tė mbuluara nė Institucionet obligative arsimore.
Njėherėsh do tė shpaloset Manifesti i lėvizjes ”Bashkohu” dhe programi pėr protesta nė javėt nė vijim.

Ku qenka kjo protes ne egjipt apo ne iran se se besoj qe kjo foto eshte nga Kosova, por edhe ne qoft kurr mos e pafsha ma me syt e mij kete pamje..
Manifesti i Ramiqit via Sherbimi i armates jugoslave qe kan mbet ende besnik per shkaterrimin e gjod gjeje qe e prish vllaznim bashkimin me shkije
Ky eshte Ramiqi dhe ramiqet tjer e ata qe se dijn duhet te mesojn se nga vjen kush eshte dhe qka ka ba dhe qka eshte ka bon tash ky fare e keqe e UDB - jugoslave

Alima
25-09-11, 16:20
Ku qenka kjo protes ne egjipt apo ne iran se se besoj qe kjo foto eshte nga Kosova, por edhe ne qoft kurr mos e pafsha ma me syt e mij kete pamje..
...

..

....

Ne Kosove , midis Prishtine , krejt jane shqipetare me mish e me gjake ! ... fillo te adaptohesh , nuk do kesh probleme ne te ardhemen (merre si keshille , per te miren e shendetit tend , jo per tjeter ) .

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif.

gjini
25-09-11, 16:54
Vall nuk do vij kurr ma ne prishtine te premteve apo te gjumave si keni ju merak me i than
, veq surratin mos me jau pa juve disave qe po me vjen me vjell kur po ju shof ketu. e syte mu kan mesue s e ajo fare e juaja ka dal edhe neper europ dhe jan ba si pinguina rrugve e qysh eshte dal ferxhja ne europ i kan hek nga kopshti zzologjik krejt pinguinat
askush ska dasht me i pa ma me sy

Alima
25-09-11, 17:01
...

heeh ... n'qaf po na marrshe http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


... kadal dale , EU , USA , KS ... fjales se Allahut nuk i dilet para , Ai eshte I GJithefuqishmi !.

Arb
25-09-11, 20:42
...

heeh ... n'qaf po na marrshe http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


... kadal dale , EU , USA , KS ... fjales se Allahut nuk i dilet para , Ai eshte I GJithefuqishmi !Zoti eshte i lodhur prej juve, qe ia permendi emrin vend e pa vend.

Zero Cool
28-09-11, 14:34
Ne shtetet islame si EBA, Iran etj, nuk lejohet patentshofer per femra, pse nuk e dije por kam sjelle 2 mendime ketu:


1.
A lejohet femra e mbuluar ta merr patent shoferin?

Pėr shkak tė harameve qė sjell marrja e patent shoferit pėr grat vihet nė pėrfundim se marrja e e saj ėshte haram,ngase njė grua qė e mer patent shoferin asaj i ipet mundsia tė udhtoj e vetme pa mahrem,poashtu ka shum gjasa qė tė ketė defekt nė makinen e sajė dhe te mbetet e vetme e pasigurtė dhe e pambrojtur nė rrug,po ashtu ka mudesi qė tė bėj ndonji aksident,tė mbyt ndonji njeri etj...e pėr kėtė mund tė denohet me burg,(e nuk i takon njė femre muslimane tė shkon ne burg),dhe gjėra tė tjera tė shumta qė i ekspozohet femra e qė janė harame,e shkak pėr kėto harame ėshtė marrja e patent shoferit,themi se marja e sajė ėshtė haram,jo ne esencen e saj ,por pėrshkak tė harameve qė i sjell ajo.

Zekerija Qazimi
Shoqata Realiteti

2.
A lejohet fetarisht qė femra tė posedojė patentė shoferi?

Sa i pėrket femrės a lejohet tė ketė patentė shoferi dhe tė drejtojė makinėn islamikisht nuk ka asnjė pengesė pėr kėtė. Pėr kėtė po jap fetvan e profesorit tim shumė tė nderuar Dr. Muhamed Seid Ramadan Butit i cili ka thėnė: “Pejgamberi s.a.v.s. ka lejuar dhe ka konfirmuar pėr femrėn drejtimin e devesė nė shkretinė, andaj drejtimi dhe ngarendja e femrės makinėn nė rrugė ėshtė edhe mė prioritare”. Pra nuk ka asnjė pengesė qė femra tė ketė patentė shoferi dhe tė ngarendė makinėn.

Allahu e din mė sė miri.Gruaja arabe dėnohet se drejtoi makinėn


http://www.vizionplus.tv/images/stories/27_shtator_2011/gruaja%20e%20denuar.jpg


E merkure, 28 Shtator 2011 11:26

Njė grua nė Arabinė Saudite ėshtė dėnuar me 10 goditje kamxhiku dhe kjo pėr faktin e thjeshtė se ėshtė parė duke ngarė makinėn.
Ēėshtja ėshtė dėrguar pėr shqyrtim edhe nė Gjykatėn e Gedda-sė. Lajmi ėshtė bėrė publik e mė pas ėshtė denoncuar edhe nga “Amnesty International”. Mbetet zhgėnjyes fakti qė ky sanksion vjen vetėm 2 ditė pasi mbreti i Arabisė Saudite lajmėron faktin, se gratė ndoshta do tė mund tė ngasin makinėn dhe mund tė zgjidhen edhe pėr tė drejtuar vendin.


http://www.vizionplus.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=2800%3Agruaja-arabe-denohet-se-drejtoi-makinen&catid=51%3Abota&Itemid=207

Zanzi/M
28-09-11, 15:45
Gruaja arabe dėnohet se drejtoi makinėn


http://www.vizionplus.tv/images/stories/27_shtator_2011/gruaja%20e%20denuar.jpg


E merkure, 28 Shtator 2011 11:26

Njė grua nė Arabinė Saudite ėshtė dėnuar me 10 goditje kamxhiku dhe kjo pėr faktin e thjeshtė se ėshtė parė duke ngarė makinėn.
Ēėshtja ėshtė dėrguar pėr shqyrtim edhe nė Gjykatėn e Gedda-sė. Lajmi ėshtė bėrė publik e mė pas ėshtė denoncuar edhe nga “Amnesty International”. Mbetet zhgėnjyes fakti qė ky sanksion vjen vetėm 2 ditė pasi mbreti i Arabisė Saudite lajmėron faktin, se gratė ndoshta do tė mund tė ngasin makinėn dhe mund tė zgjidhen edhe pėr tė drejtuar vendin.


http://www.vizionplus.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=2800%3Agruaja-arabe-denohet-se-drejtoi-makinen&catid=51%3Abota&Itemid=207

Ka mundur ( po thom) qe me i zevendesu kamxhikat me ndonje form tjeter "denimi" .

Zanzi/M
28-09-11, 15:45
Perndryshe fort mire po doket kjo goca

Kosova19
28-09-11, 21:31
Gruaja arabe dėnohet se drejtoi makinėn

E merkure, 28 Shtator 2011 11:26

Njė grua nė Arabinė Saudite ėshtė dėnuar me 10 goditje kamxhiku dhe kjo pėr faktin e thjeshtė se ėshtė parė duke ngarė makinėn.
Ēėshtja ėshtė dėrguar pėr shqyrtim edhe nė Gjykatėn e Gedda-sė. Lajmi ėshtė bėrė publik e mė pas ėshtė denoncuar edhe nga “Amnesty International”. Mbetet zhgėnjyes fakti qė ky sanksion vjen vetėm 2 ditė pasi mbreti i Arabisė Saudite lajmėron faktin, se gratė ndoshta do tė mund tė ngasin makinėn dhe mund tė zgjidhen edhe pėr tė drejtuar vendin.


http://www.vizionplus.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=2800%3Agruaja-arabe-denohet-se-drejtoi-makinen&catid=51%3Abota&Itemid=207

Mė spari qė vlen me dit ti Zero Cool ėsht se pėr ket shtet genjehet shum, nga armiqt e jashtem dhe tė mbrendshėm. Sa qė mund tė ndoll qė vritet njė kontrabandis droge qe medjat e lajmrojn se po shkelet e drejta e njeriut.

Nė Kinė, shkelet e dejta njeriut pėr ta mbrojtur komunizmin, dhe po ashtu nė Kore. Nė Kosovė, nuk lejohen ta vijoin shkolen vaizat me mbules nė kokė, qė ėsht krim mė i madhe se mos me lėn me vozit atomjetin. Nė Saudi mbrohet e drejta femres e jo si ketu shitet e blehet si kafshe.

A ndalohet ngasja e vetures ne islam?
Un them: Nuk mundesh me gjet ne Kur`an dhe Sunnet se ndalohet ngasja e vetures pėr femra. Por ndoshta mundet me ndalua shteti, si qysh mundet me ja caktu njė trektarit ēmimin artikullit se sa me shit qofse shef ndoi rrezik pėr qytetart. Nė islame ju obligohet burrit me ushqie , me ja mabait lidhjet familjare tė gruas. Po nė perendim kan nevoi shum gart pėr makina se duhet me shkua nėpr fabrika se mos me punua desin uni“dhe keneji fmia i jesin mi edukua rruga.

Guri i madh
29-09-11, 16:32
sot e morra vesh se historiku i automobilave qenka 1400 vjet

Fshatari
29-09-11, 20:14
Se shpejti do t'iu ndalohet edhe meshkujve sepse petrolit veē po i vjen fundi, e pa petrol, as makina...Kurani e ka thene kete qysh ne fillim. merita e tij eshte se grate nuk do te zhgenjehen diten kur nuk do kete me fare makina rrugevet!

Dallandyshja_718
29-09-11, 21:23
Se shpejti do t'iu ndalohet edhe meshkujve sepse petrolit veē po i vjen fundi, e pa petrol, as makina...Kurani e ka thene kete qysh ne fillim. merita e tij eshte se grate nuk do te zhgenjehen diten kur nuk do kete me fare makina rrugevet!

Po burra a do t'kete, Fshataro, se pa makine e pa petrol i'a bejme disi...:biggrin:

GURI SYLAJ
29-09-11, 21:49
sot e morra vesh se historiku i automobilave qenka 1400 vjet

Sa te rrnojsh ki me msu !
Ateher, qylymave fluturus ju kan thane Makina!


P.S
Mos me dite nuk eshte gjynah po mos me vete ... hin ku nuk te nxjerrin as devet e Ali Babes!!?

Alima
29-09-11, 21:49
...

http://www.vizionplus.tv/images/stories/27_shtator_2011/gruaja%20e%20denuar.jpg

....Ban me dite kush me ka publiku kete foto ?! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif.

Fshatari
29-09-11, 21:54
Po burra a do t'kete, Fshataro, se pa makine e pa petrol i'a bejme disi...:biggrin:
Me kusht qe te kufizohet numri i kafeve te veēanta sikur kjo e fundit qe u hap ne Prishtine perndryshe krejt shoqeria do behet "homo-gjene"!

Alima
29-09-11, 21:57
Me kusht qe te kufizohet numri i kafeve te veēanta sikur kjo e fundit qe u hap ne Prishtine perndryshe krejt shoqeria do behet "homo-gjene"!...


hahaha... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


duhet me ua vu mbulesat LOOOOOL !

ps.
vlen vetem per ata grat http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
.

Kosova19
29-09-11, 23:06
sot e morra vesh se historiku i automobilave qenka 1400 vjet


Feja jonė ėshtė madhėshtore edhe e gjerė, dhe vetėm se ka ardhė me baza tė pėrgjithshme e qė pastaj degėzohen nė degė tė shumta.

Duhani nuk ka ekzistuar nė kohėn e Muhamedit, alejhi selam. Me kėto baza tė pėrgjithshme, dijetarėt Islamė, All-llahu i mėshiroftė, kanė argumentuar pėr ndalimin dhe bėrjen haram tė duhanit. Bazat nė tė cilat janė mbėshtetur ata ose janė ajete nga Kur’ani, ose hadithe nga Muhamedi, alejhi selam. Po paraqesim nė pika tė shkurtėra kėto argumente:

Fjala e All-llahut qė cilėson Muhamedin, alejhi selam:"… e qė i urdhėron ata pėr ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe, u lejon ushqimet e kėndshme dhe u ndalon ato tė pakėndshmet".

Ajeti i madhėrishėm na tregon se ėshtė e lejuar ajo qė ėshtė e mirė, dhe ėshtė e ndaluar ajo qė ėshtė e pakėndshme, dhe nuk dyshon asnjė i menēur qė duhanin nuk ėshtė i mirė.

Kur e pyesin el-Albanin se a lejohet gruja ta vozis makinėn, ai thotė:

Pyetėsi:
A ėshtė e lejueshme pėr njė grua ta vozis makinėn?

Imam Albani:
A ėshtė e lejueshme pėr tė qė tė ngasi njė gomar?

Pyetėsi:
Po, por a ėshtė e lejueshme pėr grua qė tė vozis makinėn ndėrsa ajo ėshtė e vetmuar?

Imam Albani:
A ėshtė e lejueshme pėr tė qė tė ngasi njė gomar nėse ajo ėshtė e vetmuar?

Pyetėsi:
Po, por nėse makinės i shpėrthehet goma dhe vijnė tė rinjtė ...

Imam Albani:
Dhe nėse ajo bie nga gomari?

Tė gjitha kėto rreziqe qė pėrmenden nė lidhje me makinėn janė shumė mė tė mėdha sesa me gomarin. Kėto perspektivat janė lokale dhe nuk ka bazė nė Sheriat. Kur njė grua ngas njė gomar, apo cilin do kafshė tjetėr, dhe sidomos nė tė kaluarėn ... A nuk e dinė ata se gratė nė tė kaluarėn nuk vishnin Sirwal? A nuk i duket dicka nga kėrciri i saj kur ajo nget gomarin? Kjo nuk mund tė krahasohet me njė grua tė ulur nė makinė tė cilės i dukėt vetėm koka e saj. Kjo ėshtė e cuditshme tė i lejohet gruas tė ngas mbi gomar por ti mos i lejohet tė vozis makinėn.

Burimi:-Silsilat ul-Huda-ven nur (653)

Arb
05-10-11, 09:49
Lėvizja "Bashkohu" - krijesė e Beogradit

SHKRUAN: IDRIZ ZEQIRAJ
Qysh kur Presidenti Rugova ideoi ndėrtimin e Katedrales katolike nė Prishtinė, njė nismė shumė e qėlluar, e pritur fort mirė edhe nga Evropa kristiane dhe Amerika e madhe, Beogradi i ndjeh keq, se po demantohej nė propagandėn shpifėse, se kinse "Kosova myslimane paraqet rrezik pėr botėn kristiane". Si gjithėherė, Beogradi ka projektet rezervė pėr veprime kundėr Kosovės. Dhe, shpėrfaqi bujshėm njėrin sish, sajesėn fatkeqe, Lėvizjen "Bashkohu".
Kjo Lėvizje kishte kohė qė vepronte, por, pėr tė fshehur burimin rrjedhės nga vinte, u fsheh pas veprimeve, gjoja spontane, tė besimtarėve myslimanė. Kuadri i saj ishte i gatshėm, madje i bollshėm. Por, ky kuadėr, i shkolluar nė vendet mike tė Serbisė, me paraqitjet ekstreme, me mjekėrra, veshje, sjellje nė familje dhe shoqėri si dhe me ushtrimet e lutjeve fetare tipike arabe - talebane, nuk u pėlqye nė popull, bilėz ngjalli neveri e pėrbuzje masive. Kjo racė shkretėtire ekzekutoi, me armė tė pazėshme, sekretarin e Komitetit Islamik tė Shqipėrisė, Sali Tivarin, vite mė parė, nė zyrėn e tij nė Durrės, sepse ai ishte hoxhė bashėkohor dhe nuk pėrfilli dogmat e racės fanatike mjekėrroshe, tė ardhur rishtas nga shkollat e shkollėzat obskure arabe. Dhe, me tė drejt u shpreh shqetėsimi se kėta do tė jenė shkitė e ardhshėm tė Kosovės, tė Shqipėrisė.
Vehabistėt e ideologjisė talebane, qė mė se paku kanė tė bėjnė me fenė dhe besimin fetar, tė ndjerė tė diskredituar keqas, tė kinsultuar me qendrat antishqiptare, u tubuan rreth Lėvizjes "Bashkohu". Nėn ēatinė e kėsaj Lėvizjeje, ku do tė strehohen edhe njerėz tė thjeshtė, besimtarė tė devotshėm, por tė mashtruar dhe tė manipuluar nga horrat mjekėrroshė, do tė zhvillojnė veprimtarinė e tyre destruktive dhe antishqiptare, gjithnjė nė konsultim dhe bashkėveprim me qendrat armike tė Kosovės. Telebanėt "paqėsorė" tė sotėm, do tė jenė vrastarė tė nesėrm.
Shqiptarėt e kudondodhur janė tė vetėdijshėm se heroi kombėtar Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu dhe e hirshmja humaniste Nėna Tereze, janė dhuratė Perėndie, janė privilegjė pėr shqiptarėt, tė cilėt janė gjak i gjakut tė tyre dhe identifikohen me kėto dy figura tė papėrsėritshme, jo vetėm nė hapėsirat shqiptare, por edhe nė historinė botėrore. Udhėtimi i Skėnderbeut nga Kruja pėr nė Prishtinė, madje pa i zbritur fare kalit, shqetėsoi jo pak Beogradin dhe argatėt e tyre tė ideologjisė talebane nė Kosovė.
Gjaku tėrheq gjakun. Dhe, Nėnė Tereza u nis nga Kalkuta e largėt, pėr t`u ngulitur pranė tė vėllait, Gjergjit, nė kryeqendrėn e Kosovės. Ishte ky njė tjetėr siklet i Beogradit, Moskės dhe i veglave tė tyre shqipfolėse, por mendjemykur e shpirtshitur ke djalli dhe i biri. Kundėrshtia e tyre pėr vendosjen e dy shtatoreve, tė Gjergj Kastriotit dhe Nėnė Terezės, fillimisht, nė surdinė, mė vonė hapur dhe zėshėm, ishte e ēuditshme, amorale dhe armiqėsore karshi kėtyre figurave markante dhe krenare pėr shqiptarėt dhe opinioni e dėnoi rrept dhe fort argumentueshėm.
Pėrurimi i Katedralės "Nėna Tereze" nė Prishtinė, ishte njė ngjarje e shėnuar jo vetėm pėr besimtarėt e krishterė katolikė shqiptarė, por edhe pėr tė gjithė shqiptarėt zemėrbardhė. Pavarėsisht se sa ėshtė numri i katolokėve rezidentė nė kryeqytet, aty janė misionet diplomatike dhe organizatat tjera ndėrkombėtare civile, tė pėrfaqėsuara, kryesisht, nga besimtarė katolikė. Tashmė edhe ata do tė kenė njė adresė pėr lutjet e tyre fetare, qė zakonisht i bėjnė tė dielave dhe nė ditėt e festave. Edhe Hasanėt, Hysenėt, bile edhe Isėt e Muhametėt kanė filluar frekuentimin e Katedralės tė re, madje, jo thjesht si vizitorė, turistė, por edhe nė dėgjimin meshtar. Tė ndejurit nė ulėset komode dhe dėgjimi i predikimeve nė gjuhėn e nėnės, sikur po i joshė mė fort kisha se sa xhamia. Dhe, pa fije urrejtje fetare, njerėzit mirė tė ekukuar, faltorėt i konsiderojnė si shtėpi tė Zotit dhe tė "robit", njeriut, pasi "robi", figurativisht, llogaritet bir i Zotit.
Presidenti Rugova shembull i harmonisė ndėrfetare
Nė kohėrat moderne, nė historinė mė tė re botėrore, nuk ka asnjė shembull tjetėr i krahasueshėm me Presidentin Rugova, pėr forcėn e ndikimit dhe tė reformave pozitive tė bėra nė jetėn dhe sjelljen e popullit tė Tij. Mėsuesit e dr. Rugovės ishin Rilindasit tanė, me kryemėsuesin Pjetėr Bogdanin, tek i cili princi Rugovė do tė gjente frymėzimin e madh, filozofinė e virgjėr shqiptare.
Mėsuesit dhe miqtė e dr. Rugovės, profesor Anton Ēeta dhe akademik Mark Krasniqi do tė ishin mentorė dhe guidė e sigurtė pėr nisma fisnike, siē ishin pajtimet shqiptare nė vitet `90-a, tė cilat, domosdo, unifikuan njė popull tė tėrė, madje nė mungesė tė policisė, ushtrisė dhe tė ēfarėdo pushteti tjetėr ekzekutiv. Me tė drejtė kjo ėshtė quajtur mrekulli shqiptare, tė cilėn, vetėm lehaqenėt komunistė, pushtetarėt e sotėm xhahilė, artificialisht, e mohojnė kėtė madhėshti hyjnore tė Presidentit Historik, dr. Ibrahim Rugova.
Ėshtė rast unik nė botė qė fjala urtake e njė njeriu, qoftė Ai edhe vetėm me pushtet moral, tė bėhet ligj, duke hequr barrėn e dokeve, zakoneve negative dhe promovimin e kodeve dhe tė normave bashkėkohore, tė thjeshta dhe praktike pėr popullin, qoftė nė robėri, qoftė nė liri. Shumė zakone, tė cilat i ishin veshur fesė, por qė nė fakt nuk kishin tė bėnin fare me atė, me kėshillėn e Tij tė urtė, dr. Rugova i amortizoi, pėrfshi kėtu edhe diferencat ndėrfetare shqiptare. Rrugėndjekėsit e Tij, si kryemyftiu Ramiz Boja, prifti dom Lush Gjergji me shokė, nė predikimet e tyre publike e fetare, do t`u thonn dhe do t`i ftonin besimtarėt shqiptarė, pavarėsisht konfesionit, se "nė faltorėn e parė qė tė hasni, qoftė ajo kishė apo xhami, hyni nė tė dhe lutjuni Zotit pėr liri, paqe, dashuri ndėrnjerėzore dhe begati ekonomike".
Presidenti Rugova kishte njė maturi supreme. Ai nuk ishte revolucionar, sepse siē thotė mjeshtri i analizės profesionale, Nexhmedin Spahiu, nuk ka revolucion demokratik, ngaqė revolucioni ėshtė gjithėherė i dhunshėm, ndėrsa demokracia pėrjashton dhunėn. Por, studimet e origjinės dhe tė historisė tė lashtė shqiptare, tė bėra nga dr. Rugova, dėshmonin bindshėm pėr krishtėrimin bazal shqiptar. Dhe, kėtė tė vėrtetė Ai nuk e fshehu, pėrkundėr, ua tha hapur dhe tė faktuar shqiptarėve. Pa hamendje, shpalosja e tė vėrtetės edhe nė aspektin e besimit fetar shqiptar ndėr shekuj, ka ushtruar njė ndikim tė drejtpėrdrejt tek shqiptarėt nė pėrgjithėsi, ndėrsa tek shqiptart e Kosovės nė veēanti. Pikėrisht, nė kėtė ndėrkohė janė shėnuar lėvizje e rikthime nė besimin e tė parėve, qoftė individuale, familjare dhe grupore. Ėshtė kjo arsyeja e urrejtjes ndaj Presidentit Rugova tė hoxhėve ekstrem talebanė, si nė Kosovė, ashtu edhe nė trevat tjera shqiptare. E ritheksojmė, vetėm ata tė sektit kriminal talebanė.
Ka ndodhur njė fenomen jo i zakontė i aleancave tė pajtimit tė tė kundėrtave: tė fanatikėve myslimanė talebanė me komunistėt shqiptarė, madje tė kudondodhur. Dihet, komunizmi ėshtė armik i fesė, sepse komunistėt janė ateistė. Shembulli konkret, Enver Hoxha me shokė. Por, ėshtė armiqėsia e komunistėve dhe e islamistėve ekstrem ndaj Presidentit Ibrahim Rugova, qė i ka bashkuar kėto dy ideologji fatale pėr njerėzimin. Dhe, kjo shpėrfaqet turpshėm nė faqet e internetit, tė cilat i zotėrojnė kėto ideologji obskure. Dhe, ky bashkim ėshtė bėrė me pragmatizmin: "Armiku i armikut tim, ėshtė miku im".
Vijon
P.S. Opinonet e shprehura nė kėtė rubrikė nuk shprehin domosdoshmėrish pikėpamjet e redaksisė. Kjo faqe ėshtė e hapur pėr lexuesit. Opinionet mund tė dėrgohen nė [email protected]

Makresh
05-10-11, 11:06
Ky shkrim eshte i permbushur me urrejtje !
Sikur t'i lenim emocionet me nje an, dhe ti gjykojm faktet ne tjetren,.. atehere s'do t'na mbetet asgje.


Kemi drejt ta urrejm Ibrahim Rugoven, kemi te drejt te behemi edhe taleban (edhe pse askush s'kerkon dhe s'identifikohet si taliban) !

Nese shqiptaret kan kerkuar demokracin, ne kete rast, keto thirrje per nje luft anti-islame, jan ne disfavor te komunitetit katolik !

Ne s'jemi musliman sepse lindem keshtu, por jemi musliman, sepse jemi te bindur qe katolicizmi dhe ortodoksizmi s'kan lidhje me Zotin e Gjithesis ! Dhe qe po keto fe, te dergojn ne ferr po e imagjinove dhe e besove Zotin si nje gjys-njeri, apo gjys-zoti qe u vra nga dora e romakeve !

Kosova19
05-10-11, 16:38
Lėvizja "Bashkohu" - krijesė e Beogradit

SHKRUAN: IDRIZ ZEQIRAJ
Qysh kur Presidenti Rugova ideoi ndėrtimin e Katedrales katolike nė Prishtinė, njė nismė shumė e qėlluar, e pritur fort mirė edhe nga Evropa kristiane dhe Amerika e madhe, Beogradi i ndjeh keq, se po demantohej nė propagandėn shpifėse, se kinse "Kosova myslimane paraqet rrezik pėr botėn kristiane". Si gjithėherė, Beogradi ka projektet rezervė pėr veprime kundėr Kosovės. Dhe, shpėrfaqi bujshėm njėrin sish, sajesėn fatkeqe, Lėvizjen "Bashkohu".
Kjo Lėvizje kishte kohė qė vepronte, por, pėr tė fshehur burimin rrjedhės nga vinte, u fsheh pas veprimeve, gjoja spontane, tė besimtarėve myslimanė. Kuadri i saj ishte i gatshėm, madje i bollshėm. Por, ky kuadėr, i shkolluar nė vendet mike tė Serbisė, me paraqitjet ekstreme, me mjekėrra, veshje, sjellje nė familje dhe shoqėri si dhe me ushtrimet e lutjeve fetare tipike arabe - talebane, nuk u pėlqye nė popull, bilėz ngjalli neveri e pėrbuzje masive. Kjo racė shkretėtire ekzekutoi, me armė tė pazėshme, sekretarin e Komitetit Islamik tė Shqipėrisė, Sali Tivarin, vite mė parė, nė zyrėn e tij nė Durrės, sepse ai ishte hoxhė bashėkohor dhe nuk pėrfilli dogmat e racės fanatike mjekėrroshe, tė ardhur rishtas nga shkollat e shkollėzat obskure arabe. Dhe, me tė drejt u shpreh shqetėsimi se kėta do tė jenė shkitė e ardhshėm tė Kosovės, tė Shqipėrisė.
Vehabistėt e ideologjisė talebane, qė mė se paku kanė tė bėjnė me fenė dhe besimin fetar, tė ndjerė tė diskredituar keqas, tė kinsultuar me qendrat antishqiptare, u tubuan rreth Lėvizjes "Bashkohu". Nėn ēatinė e kėsaj Lėvizjeje, ku do tė strehohen edhe njerėz tė thjeshtė, besimtarė tė devotshėm, por tė mashtruar dhe tė manipuluar nga horrat mjekėrroshė, do tė zhvillojnė veprimtarinė e tyre destruktive dhe antishqiptare, gjithnjė nė konsultim dhe bashkėveprim me qendrat armike tė Kosovės. Telebanėt "paqėsorė" tė sotėm, do tė jenė vrastarė tė nesėrm.
Shqiptarėt e kudondodhur janė tė vetėdijshėm se heroi kombėtar Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu dhe e hirshmja humaniste Nėna Tereze, janė dhuratė Perėndie, janė privilegjė pėr shqiptarėt, tė cilėt janė gjak i gjakut tė tyre dhe identifikohen me kėto dy figura tė papėrsėritshme, jo vetėm nė hapėsirat shqiptare, por edhe nė historinė botėrore. Udhėtimi i Skėnderbeut nga Kruja pėr nė Prishtinė, madje pa i zbritur fare kalit, shqetėsoi jo pak Beogradin dhe argatėt e tyre tė ideologjisė talebane nė Kosovė.
Gjaku tėrheq gjakun. Dhe, Nėnė Tereza u nis nga Kalkuta e largėt, pėr t`u ngulitur pranė tė vėllait, Gjergjit, nė kryeqendrėn e Kosovės. Ishte ky njė tjetėr siklet i Beogradit, Moskės dhe i veglave tė tyre shqipfolėse, por mendjemykur e shpirtshitur ke djalli dhe i biri. Kundėrshtia e tyre pėr vendosjen e dy shtatoreve, tė Gjergj Kastriotit dhe Nėnė Terezės, fillimisht, nė surdinė, mė vonė hapur dhe zėshėm, ishte e ēuditshme, amorale dhe armiqėsore karshi kėtyre figurave markante dhe krenare pėr shqiptarėt dhe opinioni e dėnoi rrept dhe fort argumentueshėm...

Ajo qė e dėshmon se ky person ,qė ka shkruar kėtė artikull ėshėt injorant, i biri i injorantit se ai thėrret pėr nacionalzim.

Allahu i Madhėrur thotė: "O ju njerėz, vėrtet qė Ne ju krijuam nga njė mashkull dhe njė femėr dhe ju bėmė popuj e fise, nė mėnyrė qė ta njihni njėri-tjetrin. Vėrtet qė mė fisniku prej jush ėshtė ai qė ka mė sė shumti takwa". (el-Huxhurat, 13)

Allahu i patėmeta e bėri tė qartė nė ajetin fisnik1se njerėzit janė bėrė nė popuj e fise pėr ta njohur njėri-tjetrin, jo pėr t’iu lėvduar e mburrur njėri-tjetrit. Dhe Allahu i madhėrishėm e konsideron si mė tė mirin ndėr ta atė qė ka mė sė shumti takwa (qė ėshtė mė i vetėdijshmi pėr Zotin).
"Besimtari pėr besimtarin tjetėr ėshtė si njė ndėrtesė pjesėt e sė cilės mbajnė njėra-tjetrėn", pastaj ai gėrshetoi gishtėrinjtė pėr ta demonstruar kėtė
Islami thėrret pėr tė qenė modest, i pėrulur, i drejtė dhe pėr tė pasur dashuri pėr hir tė Allahut.
A ju udhėzon nacionalizmi juaj pėr te kėto virtyte fisnike tė mėshirės dhe butėsisė?Pasha Allahun, jo! Bile, ai ju udhėzon pėr tė pasur sjellje tė kėqija dhe ushqen armiqėsi e urrejtje ndaj atyre qė refuzojnė idenė e nacionalizmit.
Njė tjetėr dėshmi qė ka tė bėjė me kėtė ėshtė ajo qė ėshtė transmetuar nga et-Tirmidhi se i Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selam) tha:
"Le tė pushojnė njerėzit nga mburrja me paraardhėsit e vdekur, tė cilėt s’janė veēse lėndė djegėse e Xhehenemit, ose me siguri qė do tė bėhen mė tė parėndėsishėm pėr Allahun sesa brumbulli qė fut turirin nė jashtėqitje. Allahu hoqi prej jush shpirtin partiak tė ditėve tė Injorancės dhe mburrjen me paraardhėsit e tyre. Vėrtet, personi ėshtė ose besimtar i devotshėm, ose gjynahqar fatkeq. I gjithė njerėzimi janė bij tė Ademit dhe Ademi u krijua prej dheut"
Ky artikull eshte i gjithi rren, po nuk kam koh me i komentu, te gjitha renat e ketij injoranti nacionalist.

gjini
05-10-11, 20:54
TI oj qka je se kosova sje se paske marr misionin e atyre argatucave te beligradit.
Idriz Zeqiraj eshte njeriu qe ate qka e thot e mendon mire por qka thot ajo edhe eshte ashtu.
Pra, Ky patriot i deshmuar eshte njeriu qe perjetoj dhun dhe terror nga rezhimi ateist i enver hoxhes por qudi ky kurr nuk u ba musliman edhe pse te afermit i ka te gjith idriza hasana e muharrema .
Kjo familje ka dhan njerz te fort dhe atdhetar e per fe kurr ske mujt me i zan ngusht edhe ket familje si 80 % te familjeve tjera kosovare qe jan shum talerante.
Pra mos e merr pergoje keet se tregon se je shum naiv dhe i budallem

valiii
05-10-11, 21:20
TI oj qka je se kosova sje se paske marr misionin e atyre argatucave te beligradit.
Idriz Zeqiraj eshte njeriu qe ate qka e thot e mendon mire por qka thot ajo edhe eshte ashtu.
Pra, Ky patriot i deshmuar eshte njeriu qe perjetoj dhun dhe terror nga rezhimi ateist i enver hoxhes por qudi ky kurr nuk u ba musliman edhe pse te afermit i ka te gjith idriza hasana e muharrema .
Kjo familje ka dhan njerz te fort dhe atdhetar e per fe kurr ske mujt me i zan ngusht edhe ket familje si 80 % te familjeve tjera kosovare qe jan shum talerante.
Pra mos e merr pergoje keet se tregon se je shum naiv dhe i budallem

Jo po shifet boll mire qe i shkreti paska perjetu terror dhe dhune ne te kaluaren, bile bile ne kete shkrim edhe verehen pasojat e te se kaluares se tij... Une asnje argument nuk e lexova prej tij, qe demek "bashkohu" qenka vegel e beligradit...

Guri i madh
05-10-11, 21:28
Jo po shifet boll mire qe i shkreti paska perjetu terror dhe dhune ne te kaluaren, bile bile ne kete shkrim edhe verehen pasojat e te se kaluares se tij... Une asnje argument nuk e lexova prej tij, qe demek "bashkohu" qenka vegel e beligradit...


po prej ksaj levizjes bashkohu a ke lexue naj argument se ne jemi shqiptar edhe vlerat kombtare e historike jan te shenjta per kombin shqiptar

valiii
05-10-11, 21:51
po prej ksaj levizjes bashkohu a ke lexue naj argument se ne jemi shqiptar edhe vlerat kombtare e historike jan te shenjta per kombin shqiptar

Per shqiptarin e vertete veē nje gje eshte e SHENJET, e Ai eshte Rabul Alemini qe me Madherine e Tij qendron mbi Arsh...
Shqiponja 2 krenare himni Skenderbeu e Nena Tereze jane mbulesa e patriotave folklorik, ata i paraqesin kinse te shenjta e as palla tybe per asnjonen prej ketyre sju han... T'garantume e ki kto prej meje...

Badihava ti mshet patriotizem e shenjeti te disa figurave ose mjeteve kur sillesh rrugeve te bavarise nen statusin e ausllanderit... Badihava disa patriot ksajde kojshi t'mi tregojne peralla kastriote kurr dokumentacionin komplet e kane me stemen 6 yjeshe me ngjyra gabelski ne xhep...

Une nuk njoh ndonje hoxhe me mjekerr i cili nuk ia ka kthy pushken shkaut kur e ka lype puna, edhe nuk dyshoje aspak se po qe se kerkohet e njejta prap njejte do te veprojne mu keta perkrahesit e kesaj levizje...

Une zdi pse nuk konvertoheni masovikishte dhe me gjete veten ne nje besim "progresiv", po bluni poshte e nalte duke nxere kime n've....

Islam tradicional, Islam te modifikuar, Islam tyrbesh, tagutesh, Islam me kufriate dhe shirkiate nuk ka... ka vetem nje Islam i cili mbeshtet ne 2 shtylla te palekunduara e ato jane Kur'ani dhe Sunneti, nese ki diēka referoju ketyre 2 gjerave e hiquni kopallave se demek beligradi po finansojka... S'ka nevoje beligradi me na paraqite musliman, SHBA-te dhe EU e kane dite qe jem musliman...

Guri i madh
05-10-11, 22:07
Per shqiptarin e vertete veē nje gje eshte e SHENJET, e Ai eshte Rabul Alemini qe me Madherine e Tij qendron mbi Arsh...
Shqiponja 2 krenare himni Skenderbeu e Nena Tereze jane mbulesa e patriotave folklorik, ata i paraqesin kinse te shenjta e as palla tybe per asnjonen prej ketyre sju han... T'garantume e ki kto prej meje...

Badihava ti mshet patriotizem e shenjeti te disa figurave ose mjeteve kur sillesh rrugeve te bavarise nen statusin e ausllanderit... Badihava disa patriot ksajde kojshi t'mi tregojne peralla kastriote kurr dokumentacionin komplet e kane me stemen 6 yjeshe me ngjyra gabelski ne xhep...

Une nuk njoh ndonje hoxhe me mjekerr i cili nuk ia ka kthy pushken shkaut kur e ka lype puna, edhe nuk dyshoje aspak se po qe se kerkohet e njejta prap njejte do te veprojne mu keta perkrahesit e kesaj levizje...

Une zdi pse nuk konvertoheni masovikishte dhe me gjete veten ne nje besim "progresiv", po bluni poshte e nalte duke nxere kime n've....

Islam tradicional, Islam te modifikuar, Islam tyrbesh, tagutesh, Islam me kufriate dhe shirkiate nuk ka... ka vetem nje Islam i cili mbeshtet ne 2 shtylla te palekunduara e ato jane Kur'ani dhe Sunneti, nese ki diēka referoju ketyre 2 gjerave e hiquni kopallave se demek beligradi po finansojka... S'ka nevoje beligradi me na paraqite musliman, SHBA-te dhe EU e kane dite qe jem musliman...


edhe kur citohen shkrimet nuk duhet te personalizohen se a sillna une rrugve te BAVARIS esht problem i jemi personal ,po sa une e due kombin GJergj Kqastriotin e Nenen Teriz SHqiponjen dy krenare ti nuk e din ,

a une po te tregoj se i due ma shum se fen islame se sulltanat e vezirat edhe nji thue te asj shqiponje nuk e dha per krejt boten islame duke perfshi edhe kuranin ne ANGLI


une i njoh shum hoxhollar qe kan than mshefe grun mbas shkavit mos te shef vllau katolikndoshta ste kujtohet po pas vitit 1981 ne disa venbanime te kosoves jaN ORGANIZUE DO OR MSIMORE NE NGA DISA HOXHOLLAR ATY KU KA PAS XHAMI ;nxensit pak kishin bae zhurum e HOXHA JU KISH PAS THAN SHUNI HE NENEN LEPRI JA U QIFT ka antar te dardanis qe e din ket rast

valiii
05-10-11, 22:47
edhe kur citohen shkrimet nuk duhet te personalizohen se a sillna une rrugve te BAVARIS esht problem i jemi personal ,po sa une e due kombin GJergj Kqastriotin e Nenen Teriz SHqiponjen dy krenare ti nuk e din ,

a une po te tregoj se i due ma shum se fen islame se sulltanat e vezirat edhe nji thue te asj shqiponje nuk e dha per krejt boten islame duke perfshi edhe kuranin ne ANGLI


une i njoh shum hoxhollar qe kan than mshefe grun mbas shkavit mos te shef vllau katolikndoshta ste kujtohet po pas vitit 1981 ne disa venbanime te kosoves jaN ORGANIZUE DO OR MSIMORE NE NGA DISA HOXHOLLAR ATY KU KA PAS XHAMI ;nxensit pak kishin bae zhurum e HOXHA JU KISH PAS THAN SHUNI HE NENEN LEPRI JA U QIFT ka antar te dardanis qe e din ket rast

Guri e para e mrama here qe ma zhallavate shkrimin me "bojica" thi thmite e pare klase (shaka)...

-qyre burr i dheut edhe une njohe hoxhe qe punon me droge, oshte njoni n'peje qe i thojne hoxhe kputet tu lujte komore edhe pse komorxhi efendi hala si kane thone kurkujna po problemi eshte se keta njerez nuk jane argument kunder Islamit, por Islami eshte argument kunder tyre (mos e haro qeto, se qetu po rshitni shumica)...
Qata hoxhallare qe i keni therre ne sy e qe i njihni ju dhe ne, qata jane na ma t'mire s'kena ama po ta garantoje qe secili prej tyre jane me patriota (edhe e kane deshmu ne veper kte, smundet me mohu askush) se krejt qeta gazetarucat qe po shkepin patriotizma folklorik...
leji ti forret kishe per ni thua t shqiponjes e ban namin se me bo me ta shti ni shqiponje n'dhome del tjeter hesap :))...
Sa per dijeni Guri feja nuk lidhet as per levizjen bashkohu e as per haxhi zylfi merxhen ose vezirat a ēka kishe permend... "intellektuallve" tu kosov's ju pengon Kur'ani e sunneti po e gjujne qashtu prej korneri dhe e lidhin shpesh me ndonje lagje te perlloēur diku atje ne avganistan e sulltana e vezira e batila. Feja lidhet per ato dy shtylla te palekundura n rrote somes BI e Shefqet e Naim Ternav e Don lush Gjergj e Erdogan edhe vezirat o krejt n rrote somes let shkojne... A bon vlla me besu njeriu n'Zot pa u marr me keto ēeshtje, bile bile edhe pa i njofte keta tipa&,,,

Kosova19
06-10-11, 16:13
Pra, Ky patriot i deshmuar eshte njeriu qe perjetoj dhun dhe terror nga rezhimi ateist i enver hoxhes por qudi ky kurr nuk u ba musliman edhe pse te afermit i ka te gjith idriza hasana e muharrema .


Emrin edhe vet e paska te mirė, por nuk po i vika. Kėtė e paska lėn me tė meta; shteti atesit qė tashti kuka tu punu prap me ringjall.

Kosova19
06-10-11, 16:31
edhe kur citohen shkrimet nuk duhet te personalizohen se a sillna une rrugve te BAVARIS esht problem i jemi personal ,po sa une e due kombin GJergj Kqastriotin e Nenen Teriz SHqiponjen dy krenare ti nuk e din ,

a une po te tregoj se i due ma shum se fen islame se sulltanat e vezirat edhe nji thue te asj shqiponje nuk e dha per krejt boten islame duke perfshi edhe kuranin ne ANGLI


une i njoh shum hoxhollar qe kan than mshefe grun mbas shkavit mos te shef vllau katolikndoshta ste kujtohet po pas vitit 1981 ne disa venbanime te kosoves jaN ORGANIZUE DO OR MSIMORE NE NGA DISA HOXHOLLAR ATY KU KA PAS XHAMI ;nxensit pak kishin bae zhurum e HOXHA JU KISH PAS THAN SHUNI HE NENEN LEPRI JA U QIFT ka antar te dardanis qe e din ket rast

Feja islame ėshtė ajo qė bazohet nė shpalljen qiellore (Kur`anin dhe Sunnetin), ndėrsa musliman ėshtė personi qė e e pason kėtė fe, por ndodh qė pasimi i tij tė jetė i gabuar nga ajo qė kėrkon feja dhe pėr gabimet e ndonjė muslimani nuk duhet akuzuar Islami, por kuptimi i gabur i personi nė fjalė.

Arb
06-10-11, 20:44
Interesant puna e ketyre Islameve te rinj.

Kur nuk gjejne fakte per te mbrojt keta misionaret e ketij sekti, qe po vepron ne KS, behen sikur Islami nuk ka asgje te bej me keta njerez.

Eshte e cuditshme se si keta njerez gjejne ne mesimet fetare Islame urrejtje per figurat kryesore te Kombit Shqiptar.

Ku i gjejne ato libra fetare qe i ben te ushqehen kunder gjithckaje Shqiptare?

Zana_ch
16-10-11, 21:41
Qe "edukimi fetar" qe dojne Naim Ternava, Shefqet Krasniqi, Fuad Ramiqi, Ferid Agani, e gabelet tjere, me shti ne Shkollat Shqipe...

http://www.youtube.com/watch?v=DlRVRFEPPmg


.......wauuuuuuuuuu qfar predikus i mir qe kenka ky far hajvani ........... esht ken nen ndikimin e alkoholit apo te droges, mos em thuni se jan te vertet kto sqarime qe i ka dhen ky hajvan ......mjer feja kur e drejtoin kafshet si ky tipi

GURI SYLAJ
17-10-11, 08:02
Nese shkenca ka vertetu se ,ne martesat ne familje, rreziku i Flligeshtise ne Gjak eshte shumefish me i madh se ne martesat tjera ataehere sipas keti "HOXHE" dicka nuk eshte ne rregull .
UNE JAMI BINDUR SE ATY KU BUKES I THOJN BUKE E UJIT UJ ;KY " HOXHE" NUK MUND TE BEHET IMAM.
Ne njeren ane thot nuk eshte haram dhe KURANI E LEJON KURSE NE ANEN TJETER THOT SE, NE NUK I THOJM KURKUJT ME U MARTU ME QIKEN E MIXHES!!??
A DIN DIKUSH ME I DHAN MANEN KESAJ DYFTYRESIJE ( kesaj paftyresije)!!

Kosova19
17-10-11, 16:52
Nese shkenca ka vertetu se ,ne martesat ne familje, rreziku i Flligeshtise ne Gjak eshte shumefish me i madh se ne martesat tjera ataehere sipas keti "HOXHE" dicka nuk eshte ne rregull .
UNE JAMI BINDUR SE ATY KU BUKES I THOJN BUKE E UJIT UJ ;KY " HOXHE" NUK MUND TE BEHET IMAM.
Ne njeren ane thot nuk eshte haram dhe KURANI E LEJON KURSE NE ANEN TJETER THOT SE, NE NUK I THOJM KURKUJT ME U MARTU ME QIKEN E MIXHES!!??
A DIN DIKUSH ME I DHAN MANEN KESAJ DYFTYRESIJE ( kesaj paftyresije)!!

Mos mendo se shkenca ka arritur ta njof njeriun mė mir se Krijusi?
Ti nuk ke lidhje as me shkenc as me kurgjo dhee nuk mundesh me prua as gjė, pėr kėtė nga shkenctaret e njohur.

GURI SYLAJ
17-10-11, 17:09
Kosova 19,pash Kuranin,flasim cka te duesh veq ne emer te Krijusit mos fol se ai ka nevoje me se paku per "avokat" naiv.Me beso .eshte shume mire me u mundu me dit dicka por njeqinemije here eshte me mire me e dite qe s*ke lidhje e me u mundu me mesu dicka!!

Kosova19
17-10-11, 17:13
Kosova 19,pash Kuranin,flasim cka te duesh veq ne emer te Krijusit mos fol se ai ka nevoje me se paku per "avokat" naiv.Me beso .eshte shume mire me u mundu me dit dicka por njeqinemije here eshte me mire me e dite qe s*ke lidhje e me u mundu me mesu dicka!!

Mos dilė prej temes; sjedhi argumenet e shekencarve!

GURI SYLAJ
17-10-11, 17:44
Oj qike,nese nuk je dicka tjeter,martou me ken te duesh por mos e bene kete DERS ne mesin e shqiptareve se nuk shkon .
Nuk shkon se shqiptaret jan musliman qe gjashteqind vjet por kete marifet nuk e kan pranu kurr.
Ky rrezistim i ka arsyet e veta dhe nuk mund te crrenjoset me dy a tri muhalife.
Une e kam pergjigjen per ty !!
Kurrkush nuk po thot pse kjo ka ndodhe 1500 vjete me heret por sot jemi ne shek.21 dhe cdo debat i metutjeshem per te aktualizu dicka te tille eshte me shume se marrezi.
Peigamberet i kan martu dhe femijt e tyre ne mes vedi ,kan pas femije edhe me femijt e vet por ato ishin kohra tjera dhe shume moti.

Hazreti Ademi i marton femijte ne mes vedi dhe per ti largu prej njeri tjetrit e merr moshen e tyre.
Me Kuran kjo martese ndalohet !Cfar argumenti me te forte po kerkon?
A po merr vesh ketu ti dicka a jo!??

Makresh
17-10-11, 18:03
Nese shkenca ka vertetu se ,ne martesat ne familje, rreziku i Flligeshtise ne Gjak eshte shumefish me i madh se ne martesat tjera ataehere sipas keti "HOXHE" dicka nuk eshte ne rregull .
UNE JAMI BINDUR SE ATY KU BUKES I THOJN BUKE E UJIT UJ ;KY " HOXHE" NUK MUND TE BEHET IMAM.
Ne njeren ane thot nuk eshte haram dhe KURANI E LEJON KURSE NE ANEN TJETER THOT SE, NE NUK I THOJM KURKUJT ME U MARTU ME QIKEN E MIXHES!!??
A DIN DIKUSH ME I DHAN MANEN KESAJ DYFTYRESIJE ( kesaj paftyresije)!!


Nuk po e quaj provokim, edhe pse eshte. Po them, shkurt, qe po kerkon pergjigje, ok ?.

Zoti, kete lloj martese e ka lejuar per arsye qe Ai vet e din. Martesa te tilla, ishin pjes edhe te kulturave pan-islamike. Martesa me te aferm, tek shume popuj musliman s'praktikohet.

Ne Islam, gruaja zgjidhet, dhe eshte nje proces i gjat ku ai apo ajo vendos te martohet apo mos te martohet. Per te ra ne dakord, duhen dy veta. E keta dy veta nese jan PRO,.. ateher s'kan gjynah. Kjo PRO, bazohet ne dashuri dhe eshte Hallall tek Zoti i cili u ka dhen leje ne Kur'an. Tek shqiptaret s'eshte tradit, eshte tabu, dhe pikerisht per ket, Zoti e ka len te lire, qe gruan ta zgjedhesh vet, dhe jo cfar do gruaje ! Bile ne nje hadith, thuhet qe gruan e mir,.. kerkoje mir, nese per kte, duhet edhe me thonj, te gurmosh !

Un s'po e kuptoj se pse po incistoni ketu, martesa te tilla, askush s'ju kerkon. Islami respekton traditen e ēdo populli, perderisa ajo, nuk kundershton shtyllat e fesė sė Zotit.

Edhe un jam musliman elhamdulilah, martesa te tilla ne familjen time s'ka, dhe kurre njeher nuk do te ket, por nuk do t'dal e te piskas ne te gjitha forumet qe s'ben ! Sepse eshte e lejueshme ! Nese per mu s'konvenon, konvenon per tjetrin qe s'eshte i tradites sime.

Kosova19
17-10-11, 18:10
Oj qike,nese nuk je dicka tjeter,martou me ken te duesh por mos e bene kete DERS ne mesin e shqiptareve se nuk shkon .
Nuk shkon se shqiptaret jan musliman qe gjashteqind vjet por kete marifet nuk e kan pranu kurr.
Ky rrezistim i ka arsyet e veta dhe nuk mund te crrenjoset me dy a tri muhalife.
Une e kam pergjigjen per ty !!
Kurrkush nuk po thot pse kjo ka ndodhe 1500 vjete me heret por sot jemi ne shek.21 dhe cdo debat i metutjeshem per te aktualizu dicka te tille eshte me shume se marrezi.
Peigamberet i kan martu dhe femijt e tyre ne mes vedi ,kan pas femije edhe me femijt e vet por ato ishin kohra tjera dhe shume moti.

Hazreti Ademi i marton femijte ne mes vedi dhe per ti largu prej njeri tjetrit e merr moshen e tyre.
Me Kuran kjo martese ndalohet !Cfar argumenti me te forte po kerkon?
A po merr vesh ketu ti dicka a jo!??


Allahu thotė nė Kur'an:"Thuaj [O Muhamed njerėzimit]: nėse vėrtet e doni Allahun, atėherė mė pasoni.
Allahu do t'ju dojė dhe do t'jua falė mėkatet. Allahu ėshtė Falės, mė i Mėshirshmi". [Aal Imran, 31]

Ne muslimanet jena tė obligum me pun me Kur`an dhe Sunnet deri nė ditėn e fundit.

GURI SYLAJ
17-10-11, 19:27
Ani de veq merrnu vesh qysh po ia bani ?A lejohet po nuk ban apo nuk ban por lejohet!!?

....dhe, e mbyllim me ketu sepse cdo zvarritje eshte e kote.

Alima
17-10-11, 19:39
...

eh mire , ju lumte :)


tani ,


bane me u martu me djalin e axhes , tezes , dajes , halles p.sh. .... ban ,.... ama , askush nuk te rreh veshve doemos dhe gjithesesi me u martu me ta ... pune qejfi !dmth . eshte e lejuar , por jo e obliguar ...martou me ate qe ploteson kushte dhe qe ta don zemra , kaq !


.

Zanzi/M
17-10-11, 20:03
Ndoshta edhe dimri ... mirepo mund te jet nje vetedijesim i njerzve per te mos i shkuar prapa nje personi qe dyshohet per lidhje me extremistet islamik.

Krijimi i sindikatave per mbrojtet e te drejtave te besimtarve ( Drenice-Llap), mund te ken shtyer Naim Ternaven qe te heq dore apo then ndryshe te ja kthej shpinen Fuad Ramiqit ne manifestin e vet te deshtuar we ne fillim. Kete gje Naim Ternava e ka bere shume me mend se per ndryshe do kishte prodhuar krize nga vet brenda bashkesise Islame.

Arb
17-10-11, 22:32
...

eh mire , ju lumte :)


tani ,


bane me u martu me djalin e axhes , tezes , dajes , halles p.sh. .... ban ,.... ama , askush nuk te rreh veshve doemos dhe gjithesesi me u martu me ta ... pune qejfi !dmth . eshte e lejuar , por jo e obliguar ...martou me ate qe ploteson kushte dhe qe ta don zemra , kaq !


.

Heu fisnike bre, nale veten se nuk le ke pa martu.

Kete filozofi te jetuarit ka mundesi me e gjete te jetesa e njerzeve ne shpella.

Kqyr, e heke shamine si ta paska kufizu aftesine e menduarit.

taraku-1
19-10-11, 05:51
Ani de veq merrnu vesh qysh po ia bani ?A lejohet po nuk ban apo nuk ban por lejohet!!?

....dhe, e mbyllim me ketu sepse cdo zvarritje eshte e kote.


A u qut a u njeht a...?

Po em vjen keq Guri me te thene, veq shum holl pe lyp me tjerr...a demek ne me u merr veh a bohet a nuk bohet..a qysh bohet..

Une e kuptoj nje pjes te juve qe ju ka prek kumunizmi ne mundsi mos me pranue Kuranin si eshte i teri ..ju doni me pranue pjesrisht me epizoda..qitu jo po qiu qitu po po qitu jo o PO o JO kili mili ska.

Per neve Si musliman kjo qeshtje eshte e mbyllur qe moti,sepse ne e pranojm Kuranin ashtu si ka zbritur nga Meshirusi e kuptojm mire ku na drejtohet qka eshte obligative dhe qka nuk eshte obligative.

Hajde mpuq e ki tash ej valla

GURI SYLAJ
19-10-11, 15:04
Jo ,taraku 1 , hiqmos te vjen keq.
Veq kur te dilni ne mbrojtje apo ne mohim te dickafit atehere dilni njezerit te gjithe e jo njani ban e tjetri nuk ban .Njani eshte e lejume e tjetri nuk eshte e lejume.
Une jam shume i bindur qe nje pjese ketu as qe e din se si duket Kurani se per me e lexu nuk e ka lexu kurr.E cka ka ndigju here nje hoxhe e here nje tjeter ajo eshte muhalife.
Leximi i Kuranit eshte i thjeshte ,si cdo liber tjeter por INTERPRETIMI eshte ai qe kerkohet ketu.
E interpretimin e Kuranit e bejne pak njerez .
Dikush i kishte permend Hafizet si mbrojtes te Kuranit e kjo nuk qendron fare.Ata e dijn permendesh sikur une qe e dij nje pjese te Lahutes se Malcise por per te interpretu eshte dicka krejt tjeter.
Qellimi im ketu eshte i dy kahshem .
E para ,mundesisht mos me u tall me Besimin e askujt
Dhe e dyta ,mundesisht me sjelle njerez qe vertete dijn cka flasin dhe dijn cka duhet fole.
Une kam rrespekt per Hasanin,per Maxin e edhe disa te tjere qe fatkeqesisht rralle i kemi ksajde .
Arsyet jan me se te njohura.

taraku-1
19-10-11, 16:00
Ok ti kerkon kometues te Kuranit.., qe komentojn zbritjen e ajeteve te caktuara dhe arsyet per qfar ka zbrit....ne cilen kohe/rast
Ata/komentuesit i ke te rrall ketu

Mirpo mue dyqysh po me pengon menyra se si po kerkon prej neve, spjegomna mua edhe njejten kohe te gjykojm Zotin....,se kjo pune nuk bohet.

Tash une ty po te pyti, pse ne kohen kur ata u martuan mes veti Aliu me Fatimen pse thmija nuk ju linden me pasoja kur qe te dy ishin te nj gjaku e pse ne kohen e sotit ka raste kur nga i njejti gjak thmija lind me pasoja..defekte !

Urtesin e Allahut nuk o kollaj me kuptue robi

Vertet qe nuk praktikohet te ne martesa ne familje..., por sdi nese te ka ra me i pa dy te rinje qe jan te nje lagjeje(jo farefis) qe jan rrit qe nga femijria ne mahall qaty edhe jan martue, ata jan shume prefekt mes veti dhe kurr nuk i luhat asgje sepse jan rrit ne te njejten mahall me qdo gje te perbashkt jan kalit tash analizoje vet qka edhe ku po du me dal..., ja njeh nonen e baben e vjehrrin e...krejt sene te gatshme.. i njeh...

Normal se neve na kan msue qe hej qiken e mixhes halles dajes etj etj qka i ki ne farefis i ki pergjegjsi me i mbrojt dhe ste bjen mu martu me to, edhe jemi rrit me qat mentalitet stop trunit edhe truni nuk reagon se o i tredht ne kete rast...

GURI SYLAJ
19-10-11, 17:31
Ne rend te pare per ceshtje te tilla nuk eshte vendi ketu me bisedu por une e shtrova edhe ne nje shkrim te mehershem kete ceshtje .
Ademi a.s. i marton femijte e vet ne mes vedi dhe per me i largu prej njeri tjetrit e merr moshen e tyre .
Kurani kete martese e ndalon !?
Dhe kjo ndalese ka nje kuptim sepse ai qe urdheroj martesen e vllezerve me motra ne nje kohe ne kohen tjeter e ndaloj .
Pse !?
Pse njerit i tha bene e tjetrit i tha nuk bene!?
Sepse i pari nuk kishte zgjidhje tjeter e i dyti po .D.m.th kur ka zgjidje e mundesi martesat duhet te largohen .Edhe kjo ka nje arsye nese jo tjeter se paku morale...!
Besimin duhet nda nga perditeshmeria !
Besimi eshte Hyjnor dhe sa here qe e ngatrrojme me problemet e perditeshmerise ,pa dashje, hyjm llugave!!
Baballaret tan kan qen shume me besimtar se na sot.Sepse ata nuk kan pas mundesi per asnje informim tjeter perveq se cfar ju ka thene hoxha .
Por ne momentin qe nje hoxhe do te merrte guximin me ju than se mundeni me u martu ne familje bindu se ai hoxhe do te fluturonte pa kapuq nga fshati!!
Shume "besimtar" ketu jan bere si tifoz futbolli.
Por feja nuk eshte futboll!

Alima
19-10-11, 21:11
...

kqyrni kush sa filozofija e sa bakrraēi kesajde ...

baballaret e tane nuk jane martu me burra , po mos um lodh !


po lejoni krejt te flliqtat e ēmendurit e perendimoreve satanist , e gjithe kete filozofi per diēka qe e ka leju Allahu , boll mos pshtjellni ma , kaq !.

GURI SYLAJ
19-10-11, 21:40
Jo more ! A hajgare a ?
Une kishe me me burra!!!
Per Filozofi keni te drejte sepse ajo mundohet , cdo here , me qen racionale.
Hyn pak me tutje e tregona pra, kur e pat Allahu pernjime ?Te Ademi a.s apo te Muhameti a.s !!??
Me besoni .
E keni degradu Besimin Islam, me injorancen e juaj, sa qe duhet me e falenderu Allahun qe nuk ju ka dhene mundesi me shume !!

Alima
19-10-11, 21:49
...

po ti qaq din , qaq flet ...prej gjunahi ...tyben kam ēka te baj tjeter , boll po munohna me t' tfillu bile pak , ama hermetikisht je i mbyllun !


te duhet sa per fillim pak lluft , pak ... e mandej kadaldale ...


Allahu i Madherishem gjithmon e ka pas pernjemend , e ti qe ke kohe me ba hajgare , grahi bal !


nuk je i kjart as ne pytje , e as ne pergjegje ... krejt si me pa marr extecy po mu dokesh !
.

GURI SYLAJ
19-10-11, 22:03
Alima ,veq vazhdo !
Edhe ktu edhe atje!!!!
Se ,nime ,nuk di cka kish ba Allahu pa juve!
Je e pershendetur dhe e lire ,veq mos e teproni.

Alima
19-10-11, 22:13
...

po inshAllah ... hiē mos tut se ndalna ( pos num nalshi http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif , po edhe atehere se koti )


pershendetje gjithashtu , teprimi e ka teprimin , krejt shkon reciprok !


une te arsyetyoi deri diku , ngase me te vertete duhet mund dhe deshire per te kuptuar diēka qe deshiron te mirresh me .... por ne asi raste duhet kerku ndihem , e jo indirekt dhe ne menyre cinike , kinse une e di , a din veē po te veti !

Ademit alejhi selam , Allahu ja ka leju martesen mes femijeve te tij , pra me i madhi me me te voglen , por mos harro Guri , Allahu eshte i Plotefuqishem ... kur e ka kriju njeriun ne gjendje kaq te persosur , galaktiken , diten , naten , diellin , hanen , ajrin , ujin ...nuk kane te numruar krijimet e Tij prej Madherie ... per Te nuk eshte veshtire as te largoi ne gjake ... e di ti se nga ato ēifte te bijeve te Ademit , jane krijuar te gjitha rracat dhe ngjyrat ne bote , aty kane zanafillen qe te gjitha ... dmth , aq shume i ka larguar mes vehte , sa qe kan linde te bardhe , te zi , te verdh ... Ai eshte Fuqiploti !


tjetra , me shume ka hendikap ne boten ku nuk martohen mes vehte , se ne vendet ku martohen .... logjikisht sikur te ishte aq e rrezikshme sa ju po e bani , qe te gjithe turqit , arabet ...e do vende tjera do ishin hendikep ... por jo , alhamdulilah shnosh si molla shumica !


ps. na bajme llaf , por mos ofendo , mos u perpiq te degradosh ne te ardhmen ngase edhe ne dijme me mire se ju te degradoim !


ēdo te mire , sinqerisht
Alima :).

Makresh
19-10-11, 22:15
Atifete Aga, fyu rend kushtetuten e muslimaneve !


http://www.mesazhi.com/artikuj/levizja-bashkohu-presidentja-ofendoi-popullin-musliman


Eshte mir, qe te japin doreheqje kjo mash e huaj.

valiii
19-10-11, 22:18
Jo more ! A hajgare a ?
Une kishe me me burra!!!
Per Filozofi keni te drejte sepse ajo mundohet , cdo here , me qen racionale.
Hyn pak me tutje e tregona pra, kur e pat Allahu pernjime ?Te Ademi a.s apo te Muhameti a.s !!??
Me besoni .
E keni degradu Besimin Islam, me injorancen e juaj, sa qe duhet me e falenderu Allahun qe nuk ju ka dhene mundesi me shume !!

guri pasi qe ne jemi injorante, atehere pse kerkon pergjigje nga ne? Cili eshte motivi i pyetjeve te juaja??? Ti pasi qe po e njifshe Islamin me mire se une e ai tjetri, pse na pyet pikerishte neve ?

Murgesha
19-10-11, 22:29
...

po inshAllah ... hiē mos tut se ndalna ( pos num nalshi http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif , po edhe atehere se koti )


pershendetje gjithashtu , teprimi e ka teprimin , krejt shkon reciprok !


une te arsyetyoi deri diku , ngase me te vertete duhet mund dhe deshire per te kuptuar diēka qe deshiron te mirresh me .... por ne asi raste duhet kerku ndihem , e jo indirekt dhe ne menyre cinike , kinse une e di , a din veē po te veti !

Ademit alejhi selam , Allahu ja ka leju martesen mes femijeve te tij , pra me i madhi me me te voglen , por mos harro Guri , Allahu eshte i Plotefuqishem ... kur e ka kriju njeriun ne gjendje kaq te persosur , galaktiken , diten , naten , diellin , hanen , ajrin , ujin ...nuk kane te numruar krijimet e Tij prej Madherie ... per Te nuk eshte veshtire as te largoi ne gjake ... e di ti se nga ato ēifte te bijeve te Ademit , jane krijuar te gjitha rracat dhe ngjyrat ne bote , aty kane zanafillen qe te gjitha ... dmth , aq shume i ka larguar mes vehte , sa qe kan linde te bardhe , te zi , te verdh ... Ai eshte Fuqiploti !


tjetra , me shume ka hendikap ne boten ku nuk martohen mes vehte , se ne vendet ku martohen .... logjikisht sikur te ishte aq e rrezikshme sa ju po e bani , qe te gjithe turqit , arabet ...e do vende tjera do ishin hendikep ... por jo , alhamdulilah shnosh si molla shumica !


ps. na bajme llaf , por mos ofendo , mos u perpiq te degradosh ne te ardhmen ngase edhe ne dijme me mire se ju te degradoim !


ēdo te mire , sinqerisht
Alima :).

Shumė e ēuditshme kjo puna e Allahut. Krijoi gjėra shumė tė mėdha e nuk ke nė gjendje ti krijoj sė paku dy palė burra e gra qė sot tė mos e akuzojmė se gjeneza e njerėzimit fillon me incest, dhe ate jo me kushėri por motėr e vėlla!!!!

Alima
19-10-11, 22:33
Shumė e ēuditshme kjo puna e Allahut. Krijoi gjėra shumė tė mėdha e nuk ke nė gjendje ti krijoj sė paku dy palė burra e gra qė sot tė mos e akuzojmė se gjeneza e njerėzimit fillon me incest, dhe ate jo me kushėri por motėr e vėlla!!!!


...

Allahu te falte , e te udhezofte !


tjera here qite kerkesen me te marre ty si keshilletare !...........haj medet e haj !


naten njerez ,se ebuxhehli mbetet ebuxhel ! kot , pos nese Allahu ka vendos ndryshe !.

Murgesha
19-10-11, 22:34
...

Allahu te falte , e te udhezofte !


tjera here qite kerkesen me te marre ty si keshilletare !...........haj medet e haj !


naten njerez ,se ebuxhehli mbetet ebuxhel ! kot , pos nese Allahu ka vendos ndryshe !.

Dhe ēka ėshtė mė e keqja nuk do ta dish kurr si ka vendos Allahu!

Natėn edhe ty!

GURI SYLAJ
19-10-11, 22:37
Vali iii , cka u ba ?Mos te thirri kush?
Me beso e kam veshtire me ju dallu.
Une pys Hasanin lajmrohet pinto.
Une debatoj me Alimen lajmrohet valiii.
Cka eshte kjo fare pune.
Une ,me vetedije po pys por ju mos hyni llugave me vetedije!
A kam te drejte te pys? A kam te drejte te them mendimin tim pa pas nevoje qe dikush te me fyej apo te me shaj siq ishte rasti me juve i nderuari Vali?
Kur mungon argumenti dhe nuk heshtet vendin e nxen arroganca!E arroganca eshte vetija me e keqe dhe te cilen nuk e kan te diturit!!
Une ju deshiroj shkrime te mira dhe te mbara !
Kur nuk dij do te ju pys !

Alima
19-10-11, 22:44
Vali iii , cka u ba ?Mos te thirri kush?
Me beso e kam veshtire me ju dallu.
Une pys Hasanin lajmrohet pinto.
Une debatoj me Alimen lajmrohet valiii.
Cka eshte kjo fare pune.
Une ,me vetedije po pys por ju mos hyni llugave me vetedije!
A kam te drejte te pys? A kam te drejte te them mendimin tim pa pas nevoje qe dikush te me fyej apo te me shaj siq ishte rasti me juve i nderuari Vali?
Kur mungon argumenti dhe nuk heshtet vendin e nxen arroganca!E arroganca eshte vetija me e keqe dhe te cilen nuk e kan te diturit!!
Une ju deshiroj shkrime te mira dhe te mbara !
Kur nuk dij do te ju pys !


...


po kjo eshte ajo !psh Guri i madh & guri i vogel ...pastai do e do shume nofka tjera ketejpari qe shume veshtir ju dalloi cili jeni , pase parasysh postimet , ofendimet , devijimet , humbjet , budallakun etj ....


ne jemi nje & ju jeni nje = 1:1 injoranca dhe dija !


.

valiii
19-10-11, 22:46
Vali iii , cka u ba ?Mos te thirri kush?
Me beso e kam veshtire me ju dallu.
Une pys Hasanin lajmrohet pinto.
Une debatoj me Alimen lajmrohet valiii.
Cka eshte kjo fare pune.
Une ,me vetedije po pys por ju mos hyni llugave me vetedije!
A kam te drejte te pys? A kam te drejte te them mendimin tim pa pas nevoje qe dikush te me fyej apo te me shaj siq ishte rasti me juve i nderuari Vali?
Kur mungon argumenti dhe nuk heshtet vendin e nxen arroganca!E arroganca eshte vetija me e keqe dhe te cilen nuk e kan te diturit!!
Une ju deshiroj shkrime te mira dhe te mbara !
Kur nuk dij do te ju pys !

Ti na etiketove te gjithve qe jemi injorant dhe une te bera pyetje logjike dhe po ta beje prap... Pse kerkon nga qorri sy? Pse i pyet injorantet per ēeshtjet qe ti "i din" mas miri (pergjigju de mos kce prej deges ne dege)???

Tjetra, duhesh me gjete shkrimin ku te kam shajt se perndryshe duhet te te quaj GENJESHTAR...

GURI SYLAJ
19-10-11, 22:56
Kur debaton me mua mos i fyejte tjeret,te lutem .
Kurse per nikun tim Guri Sylaj e jo suloviq (siq me quaje nje dite ) jam une dhe i vetmi nik eshte ky qe nga ardhja ime ketu.
Me kete suloviq, nuk u habita .Edhe ne ushtrine jugosllave ,serbet me thonin sulo por kerkonin falje se ne alfabetin e tyre nuk kishte Y dhe e kishin veshtire me e shqiptu drejt!!!Ma mori mendja qe edhe me ju mund te jet problemi i njejte ...ne shqiptim te zanores Y !

Ju pershendes me nje nate te mire. Te keni pak rrespekt ,ne rend te pare per Alimen e mandej nese tepron dicka edhe per te tjeret.

valiii
19-10-11, 23:01
Kur debaton me mua mos i fyejte tjeret,te lutem .
Kurse per nikun tim Guri Sylaj e jo suloviq (siq me quaje nje dite ) jam une dhe i vetmi nik eshte ky qe nga ardhja ime ketu.
Me kete suloviq, nuk u habita .Edhe ne ushtrine jugosllave ,serbet me thonin sulo por kerkonin falje se ne alfabetin e tyre nuk kishte Y dhe e kishin veshtire me e shqiptu drejt!!!Ma mori mendja qe edhe me ju mund te jet problemi i njejte ...ne shqiptim te zanores Y !

Ju pershendes me nje nate te mire. Te keni pak rrespekt ,ne rend te pare per Alimen e mandej nese tepron dicka edhe per te tjeret.

Ku po don baca syle... A oshte mare tash met quajt Genjeshtar ???

pinto
20-10-11, 07:25
Jo more ! A hajgare a ?
Une kishe me me burra!!!
Per Filozofi keni te drejte sepse ajo mundohet , cdo here , me qen racionale.
Hyn pak me tutje e tregona pra, kur e pat Allahu pernjime ?Te Ademi a.s apo te Muhameti a.s !!??
Me besoni .
E keni degradu Besimin Islam, me injorancen e juaj, sa qe duhet me e falenderu Allahun qe nuk ju ka dhene mundesi me shume !!

Si guxoni te silleni si njeri i ngritur lart me kultur, dhe te thuani fjal kaq te ndyta e kaq fyese, jo per ne, te komunitetit musliman, por per fejen e Zotit i cili e ka garantuar qe do ta ruan nga ēdo hipokrit, e ēdo armik i tij ? Kush e ka degradu fejen e Zotit ? KUSH ESHTE DUKE I GJETUR "DYSHA E TRESHA" ne ate qe deshmon, qe nuk ka ZOT tjeter pos Zotit NJĖ ????

Ju lereni qe s'ja keni aspak haber kesaj pune, por flisni edhe n'emer te Zotit duke u talluar me te, ja shembulli :

Alima ,veq vazhdo !
Edhe ktu edhe atje!!!!
Se ,nime ,nuk di cka kish ba Allahu pa juve!
Je e pershendetur dhe e lire ,veq mos e teproni. Cka po mendoni ju "te ndriturit e mendjes" ? Qe Allahu svt do ti kishte sjellur gishtat duke pritur dike si ne ?! E dini qe keto jan fjal te renda si ne per besimtar qe ti degogjm, dhe per Zotin, fyerjen qe i'a beni !??

Mendimi juaj, s'ka kurfar vlere ! Por inati juaj, konsiston pikerisht aty, ku Islami godet rend trinitetin e krishterizmit, ne ket rast, te vllazneve tan te humbur ne katolicizem. Shehadeti eshte i kjart per ata qe kan mendje, Muhamedi a.s. thot eshte vetem "Rob" dhe i "Dėrguar" i Zotit te Gjithesis ! Nese per ju, Muhamedi a.s. eshte gjysma e Zotit, atehere ju paska rrue dreēi i zi !

taraku-1
20-10-11, 08:11
Pinto, kadal dale kadal dale...bohet mire !
Ky po kerkon debat pytje pergjigjeje qka po i intereson vrehet se u zbute pak dhe po kerkon bised te mirfillt me argumente kunder argumete arsyjet pse keshtu qfar ka dasht Allahu me kete ajet komentim ka drejt ne analiza e logjik me kerkue te verteten...

Ky pe han krejt qka kan vjell te tjeret helem ksajde muaj me pare, ky po e kerkon repliken ne menyre te terthoret bised me HasanMehmetin.reth qeshtjeve qe ky po don mi debatue..por mehmeti po mungon jo per shkak te kohes, por per shkak se Guri Sylaj me dije apo pa dije ka len qen ksajde te sulmojn besimtar te fes islame per nje kohe bajagi te mire...dhe tani Hasan Aga na ka ik deri sa te rregullohet tereni pak nderkohe ne qe kemi ngel ksajde nga sulmet e qenve ..., jemi msuar te qendrojm bashk dhe te perkrahim njeri tjetrin...,nderkohe qe Guri po kerkon shtensionim te situates.., me premtimet se qent me nuk do te sulmojn ne tema sikur muaj me pare.

Kaloni mire e debat te mire...

Tek tash*nga skandali i fundit ne staff ) , vrehet nje qasje ma ndryshe dhe nje kontroll me i rrept ne lidhje me sulmet qe ju bejshin fes islame ne menyra te ndryshme..munges e hapsires me per disa pisa qe kishin mundsin me vjell helem ksajde...me perkdheljen e UNMIK.EULEX

Zero Cool
20-10-11, 08:20
Vallahi presidentja nė Zym tė Hasit, me fjalimin e saj ju ka ofendu !
Heeej, presidentja, me sulmou rėndė sistemin juridik Islam – Sheriatin - pėr tė cilin presidentja tha se ishte kundėr nderit dhe dinjitetit tė njeriut dhe dinjitetit kombėtar, ndėrsa kanuni i “Lekė Dukagjinit” sipas saj ishte ai qė e mbrojti kėto pėr mė shumė se pesėqind vite, eshte ofendim i rende !

A doni me ba protesta gjdo te gjyma ?

GURI SYLAJ
20-10-11, 08:26
Si guxoni te silleni si njeri i ngritur lart me kultur, dhe te thuani fjal kaq te ndyta e kaq fyese, jo per ne, te komunitetit musliman, por per fejen e Zotit i cili e ka garantuar qe do ta ruan nga ēdo hipokrit, e ēdo armik i tij ? Kush e ka degradu fejen e Zotit ? KUSH ESHTE DUKE I GJETUR "DYSHA E TRESHA" ne ate qe deshmon, qe nuk ka ZOT tjeter pos Zotit NJĖ ????

Ju lereni qe s'ja keni aspak haber kesaj pune, por flisni edhe n'emer te Zotit duke u talluar me te, ja shembulli :

Cka po mendoni ju "te ndriturit e mendjes" ? Qe Allahu svt do ti kishte sjellur gishtat duke pritur dike si ne ?! E dini qe keto jan fjal te renda si ne per besimtar qe ti degogjm, dhe per Zotin, fyerjen qe i'a beni !??

Mendimi juaj, s'ka kurfar vlere ! Por inati juaj, konsiston pikerisht aty, ku Islami godet rend trinitetin e krishterizmit, ne ket rast, te vllazneve tan te humbur ne katolicizem. Shehadeti eshte i kjart per ata qe kan mendje, Muhamedi a.s. thot eshte vetem "Rob" dhe i "Dėrguar" i Zotit te Gjithesis ! Nese per ju, Muhamedi a.s. eshte gjysma e Zotit, atehere ju paska rrue dreēi i zi !

Flm pinto !
Dreqi i zi na ka rru moti !
Po ju pergjigjuni dhe mundesisht me nje ze sepse delni me te fuqishem. Ose me nje NIK qe te ju kuptojm me drejt .
Une e dij qe nuk dij dhe e dij se shkrimet e mija jan te shkurta dhe ndoshta nuk kuptohen lehte por per ata qe deshirojn debat te mirefillt ka zgjidhje.
Ne edhe mund te heqim dore nga ky debat shterp por ,sinqerisht, eshte veshtire me komuniku me nje njeri me shume nika(fytyra) SEPSE E KE VESHTIRE ME I BESU SE KUR FLET SERIOZISHT E KUR TALLET.

Nje duhet me e pas te kjarte.
Kjo bote nuk eshte as ne doren tende as ne doren time .Dikush tjeter komandon dhe lereni orvatjet per te marre kete komande sepse hyni ne gjynah me veteveten!!
Vete perseritja e fjalise ;"Allahu e din me se miri!" qe perseritet disa here ne Kuran, tregon se gjykimi nuk eshte ne doren tone!!
A nuk ka mundesi Allahu qe te beje tere njerezimin vetm te nje Besimi??

taraku-1
20-10-11, 09:00
E ka lan sprove per besimtaret... se nuk po kollaj me u fitue xheneti.
Ai Allahu mundet me na fshi per sa mendja sta merr nga faqja e dheut te gjithve, por laramania ne besime per besimtaret e drejt eshte sprove.

pinto
20-10-11, 09:04
Flm pinto !
Dreqi i zi na ka rru moti !
Po ju pergjigjuni dhe mundesisht me nje ze sepse delni me te fuqishem. Ose me nje NIK qe te ju kuptojm me drejt .
Une e dij qe nuk dij dhe e dij se shkrimet e mija jan te shkurta dhe ndoshta nuk kuptohen lehte por per ata qe deshirojn debat te mirefillt ka zgjidhje.
Ne edhe mund te heqim dore nga ky debat shterp por ,sinqerisht, eshte veshtire me komuniku me nje njeri me shume nika(fytyra) SEPSE E KE VESHTIRE ME I BESU SE KUR FLET SERIOZISHT E KUR TALLET.

Nje duhet me e pas te kjarte.
Kjo bote nuk eshte as ne doren tende as ne doren time .Dikush tjeter komandon dhe lereni orvatjet per te marre kete komande sepse hyni ne gjynah me veteveten!!
Vete perseritja e fjalise ;"Allahu e din me se miri!" qe perseritet disa here ne Kuran, tregon se gjykimi nuk eshte ne doren tone!!
A nuk ka mundesi Allahu qe te beje tere njerezimin vetm te nje Besimi??

Po te kuptojm shume mir, por kur ju nuk kuptoni se cfar roli ka Muhamedi a.s. ne Islam, e cfar roli ka Jezus Krishti ne Krishterizem, ateher po e beni prrall !

Kjo fe dikur, s'ka perparuar fal diversitetit te mendimit teologjik, por fal paqes qe gezonin ne te kaluaren ku sheriati ishte e vetmja kushtetut hyjnore. Kuptoni pra, qe s'mundet as Hasan Mehmeti nese eshte musliman i devotshem, te ju thot qe Egziston ky Dyshi juaj ne shahadetin !

2/2=1 , ndryshe i bie qe 1+1=2 dhe kjo eshte Shirk ! A eshte kjo qe ju deshironi te na thuani ? Qe ne shahadetin Islamik, paska shirk ?

Asnje fe ne bot, nuk e mbron me kaq radikalizem njeshmerin e Zotit. Islami eshte i kjart mbi kete qeshtje !

GURI SYLAJ
20-10-11, 09:39
Po te kuptojm shume mir, por kur ju nuk kuptoni se cfar roli ka Muhamedi a.s. ne Islam, e cfar roli ka Jezus Krishti ne Krishterizem, ateher po e beni prrall !

Kjo fe dikur, s'ka perparuar fal diversitetit te mendimit teologjik, por fal paqes qe gezonin ne te kaluaren ku sheriati ishte e vetmja kushtetut hyjnore. Kuptoni pra, qe s'mundet as Hasan Mehmeti nese eshte musliman i devotshem, te ju thot qe Egziston ky Dyshi juaj ne shahadetin !

2/2=1 , ndryshe i bie qe 1+1=2 dhe kjo eshte Shirk ! A eshte kjo qe ju deshironi te na thuani ? Qe ne shahadetin Islamik, paska shirk ?

Asnje fe ne bot, nuk e mbron me kaq radikalizem njeshmerin e Zotit. Islami eshte i kjart mbi kete qeshtje !


Keni te drejte dhe pajtohem me ju por, ju lutem, me thauni sa Fe monoteiste egzistojne sot ne Bote dhe pse quhen MONOTEISTE !?
Dhe nese pajtoheni se ka edhe Besime tjera Monoteiste atehere e drejte e jotja eshte me e mbrojte dhe me e lartesu Besimin tand por ne momentin kur e sulmon ate tjetrin per cfardo qofte behu gadi me u perballe edhe me pyetje te tilla .
Treshi interpretohet ne menyra te ndryshme ,secili ne baze te besimit qe ka dhe ne baze te asaj qe mendon se eshte drejt.Por ky tresh egziston ne te gjitha besimet.


Allahu ,meleqet dhe njeriu.
Meleqet jan perdja qe qendron ne mes Zotit dhe njeriut.
Allahu kur e krijoj Njeriun i tha .
Po te jap ARSYEN qe te jesh ne rrugen e meleqeve.
Po te jap edhe INSTINKTIN qe te jeshe ne rrugen e kafsheve.
Ti , zgjidh e merr !!

pinto
20-10-11, 09:50
Keni te drejte dhe pajtohem me ju por, ju lutem, me thauni sa Fe monoteiste egzistojne sot ne Bote dhe pse quhen MONOTEISTE !?
Dhe nese pajtoheni se ka edhe Besime tjera Monoteiste atehere e drejte e jotja eshte me e mbrojte dhe me e lartesu Besimin tand por ne momentin kur e sulmon ate tjetrin per cfardo qofte behu gadi me u perballe edhe me pyetje te tilla .
Treshi interpretohet ne menyra te ndryshme ,secili ne baze te besimit qe ka dhe ne baze te asaj qe mendon se eshte drejt.Por ky tresh egziston ne te gjitha besimet.

Monoteiste, jan te gjitha ato fe, qe besojn ne Nje Zot.

Islami,
Krishterizmi.
Hebraizmi.
..............
Keto tria, njihen si fe mono-teiste. Por, sa eshte e vertet qe krishterizmi dhe hebraizmi jan monoteiste ? Permendimin tim, dhe per logjiken e fjalorit qe thot, se kush beson mbi 1 Zot, eshte POLI-TEIST !

Pra, egziston realisht 1 Besim MONOTEIST. E ky, eshte ISLAMI.

Mbi kete plan, besimet si krishterizmi dhe hebraizmi vet-eksopozohen kritikave. Sepse ata kan huqur te drejten e te qenurit monoteist prej momentit kur kan filluar e te bejn Shirk ! Cfar mendoni qe e dallon Islamin nga keto fe ? Pikerisht i gjithepushteti te 1 Zoti te vetem, qe s'eshte as njeri, e as melek. Eshte Zot, dhe nuk eshte imazhi i njeriut sic mesojn fet politeiste (qe njihen si monoteiste).

Allahu ,meleqet dhe njeriu.
Meleqet jan perdja qe qendron ne mes Zotit dhe njeriut.
Allahu kur e krijoj Njeriun i tha .
Po te jap ARSYEN qe te jesh ne rrugen e meleqeve.
Po te jap edhe INSTINKTIN qe te jeshe ne rrugen e kafsheve.
Ti , zgjidh e merr !!I harruat xhinet. Edhe ata kan fe, madje fe te ndryshme.
Ndoshta eshte e vertet kjo qe po e thuani, por un s'kam lexuar ndonje gje, qe paska then Zoti keshtu per njeriun, qe ti pason meleqet. Rruga e meleqeve, dallon nga rruga e njerzimit. Do t'informohem,

E sa per instiktin e kafsheve, s'duhet harruar qe egziston edhe instikti shpirteror, qe ne fjalorin fetar, perkthehet edhe si Xhihadi i mbrendshem.

GURI SYLAJ
20-10-11, 19:34
Ne rend te pare me vjen mire qe biseden e kemi leshu rrafsh dhe eshte shenje se ,pavarsisht mendimeve jo gjithmone pajtuese , mund te bisedohet edhe shtruar.
Ne jemi bukur moti ketu ne Dardani dhe njhihemi mire.
Une pajtohem se eshte e drejte e secilit te mbaj mendimin dhe qendrimin e vet lidhur me nje ceshtje .Por Besimet Monoteiste quhen keshtu sepse Besojn ne nje Zot.Dhe se jan vazhdimesi e njera tjetres.
Perderisa te gjithe peigamberet qe njihen dhe paremenden edhe ne Kuran flet me se miri per historikun e besimit ne nje Zot!
Gjithesesi interpretimi i keti besimi ne kohe dhe ne vende te ndryshme edhe ndryshon ne shume nyanca .Kete e shohim edhe sot ne te tri keto besime .
Besimin Krishter e kemi te ndar ne dy tri kisha te mdha e ne nje numer te madh sektesh te vogla .E njeta eshte edhe me Besimin Islam. Pavarsisht qendrimeve te ndryshme keto Tri Besime jan Monoteiste!Dhe pavaresisht rrugeve qe ndjekin keto rruge kan ngjajsmeri sepse ne fund te fundit caku i fundit eshte nje dhe i perbashket Nje Zot!

Alima
20-10-11, 21:26
...
A nuk ka mundesi Allahu qe te beje tere njerezimin vetm te nje Besimi??


...

eeh po larg me ke kthy ne te kaluaren ...


Guri ,

isha ne xhahiljet dikur ( xhahiljet = injoranc , qeshtu si ti ) .... dhe e deshperuar nga njerezit , e deshperuar nga veprat e tyre negative , ....shkova aq larg me mendime sa ( Allahu me falte kete mekat ) ... u ktheva dhe shtrojsha vehtes pytje si kjo psh : - pse ka fal Zoti njerez defekt ... pse kur Ai eshte i Plotefuqishem , fale njerez mekatar dhe ate mekatar te medhenje ... besom , o mos ... kane kaluar muaj e muaj e une disi nuk di si ta pershkruaj ate ndjenje ... isha ne Kosov per pushime dhe ndejta gjate atekohe ... nje Ramazan kalova atje qe kurr me Ramazan te mire e te begatshem sa i perket imanit nuk kam pas ne jete ... nejse ... nje dite duke menduar ende per ate qeshtje ( sikur ti tani me kete pytjen tende te cituar nga une me larte ) ... mu kujtua diēka ( dhe po te kujtoi edhe ty tani ) ... thash me vetvehte ... Fuqiploti ka kriju meleket ( engjujt ) te tille , ata nuk mekatoin dhe jane prej te ndegjushmeve ...dhe rash shuuume istigfare , qava , u pendova me se sinqerisht ne dyshimin tim ne Fuqiplotin !


Ai ka krijuar meleket qe besoin pa hamendje dhe pa dallim fesh ...

Ai ka krijuar njeriun me vullnetin e lire ( nje pjese te saj , jo teresisht ) ...

Ai ka krijuar exhinet , prej te cileve ka besimtar dhe kafira...

Ai ka krijuar shtazet dhe shpezet pa asnje pergjejgesi para Tij ...
Ai krijoi Ademin ( alejhi selam ) pa babe e pa nene ...


Ai krijoi pasardhesit e tij me bane e nene ...


Ai krijoi Isain (aleji selam ) me nene e pa baba ...


valle ? ... ende mbetet hapesire per ne krijesat e Tij nga me te dobetat tu cytemi pytjeve sikur ajo e llojit tende apo times ... valle ?


Wa la hawle wa la kuwete il lah bi Lah !


bir shahadet i nderuari , kerko meshiren e Tij , kerko udhezimin e Tij ... dhe do e gjeshe ! ....mos keshtu i nderuari , mos ... ngase neve nuk na demtone , te gjitha i ke per vehte ti dhe ne te gjithe tjeret ....Allahu te udhezofte , Amin !
.

Alima
20-10-11, 21:31
...


Allahu ,meleqet dhe njeriu.
Meleqet jan perdja qe qendron ne mes Zotit dhe njeriut.
Allahu kur e krijoj Njeriun i tha .
Po te jap ARSYEN qe te jesh ne rrugen e meleqeve.
Po te jap edhe INSTINKTIN qe te jeshe ne rrugen e kafsheve.
Ti , zgjidh e merr !!


...


Mundesisht , sjelle burimin e kesja shkrese !


.

GURI SYLAJ
20-10-11, 22:16
Po cfar burimesh po don ej!
Po a nuk kam te drejte te them mendimin tim a!
Ti po medon se e ke kalu Xhihaljetin po jo .Bilahin bash tash je ne kulmin e tij.

Kurani eshte fjala e Zotit.
Ate e solli Xhibrili .
E mori Muhamedi a.s !
........ mos gabova dicka !

Njeriu eshte e vetmja qenje qe ka edhe instinktin (veti e shtazve)dhe arsyen veti e Engjujve.
E krijoj keshtu per ta ven ne sprove .
O udhehequ me arsye dhe behu engjull
O udhehequ vetem me instinkt dhe behu shtaze !!
....e ,perderisa i preferon edhe njeren edhe tjetren atehere je vetem njeri!!

Mos deshte burim edhe per kete meditim!??

Per keshillat me lart te falenderoj se gati me bere me vaj .Bash ma kujtove nje shokun e studimeve qe,ne nje kohe jo te larget, i vinte turp kur e shihte babain e vet tek falej sepse ishte enverist i devotshem .Tash ? E,tash ne saf te pare bash afer hoxhes! Po tybe jo .Edhe per te mirat edhe per te kqiat duhet me hype ne kanar.Nuk ka 40 vjet po i ladroj si hamshor e masanej po ia nisi me u lute per falje .Kjo nuk pin uje!!
Po mir e ke , duhet me u pajtu , vjen nje kohe kur nuk ke" kohe" per tjera sene e te mbetet vetem Ibadeti !?

Alima
20-10-11, 22:30
Po cfar burimesh po don ej!
Po a nuk kam te drejte te them mendimin tim a!
Ti po medon se e ke kalu Xhihaljetin po jo .Bilahin bash tash je ne kulmin e tij.

Kurani eshte fjala e Zotit.
Ate e solli Xhibrili .
E mori Muhamedi a.s !
........ mos gabova dicka !

Njeriu eshte e vetmja qenje qe ka edhe instinktin (veti e shtazve)dhe arsyen veti e Engjujve.
E krijoj keshtu per ta ven ne sprove .
O udhehequ me arsye dhe behu engjull
O udhehequ vetem me instinkt dhe behu shtaze !!
....e ,perderisa i preferon edhe njeren edhe tjetren atehere je vetem njeri!!

Mos deshte burim edhe per kete meditim!??

Per keshillat me lart te falenderoj se gati me bere me vaj .Bash ma kujtove nje shokun e studimeve qe,ne nje kohe jo te larget, i vinte turp kur e shihte babain e vet tek falej sepse ishte enverist i devotshem .Tash ? E,tash ne saf te pare bash afer hoxhes! Po tybe jo .Edhe per te mirat edhe per te kqiat duhet me hype ne kanar.Nuk ka 40 vjet po i ladroj si hamshor e masanej po ia nisi me u lute per falje .Kjo nuk pin uje!!
Po mir e ke , duhet me u pajtu , vjen nje kohe kur nuk ke" kohe" per tjera sene e te mbetet vetem Ibadeti !?


...moh , moh ....mos qaj aman !... se kemi ba keshtu me ndjenja http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifej , aq shume po te sulmon i mallkuari shejtan , sa mendja nuk ta merr ....kerko mbrojtje i gzum , kerko mbrojtje tek Allahu prej tij lanetullah !


...mundesisht thash , ti jepe mendimin tend , ama ... feja Islame nuk ka llafe per hava ... qe te gjitha jane te prera dhe te kjarta !vone ? ... a di kur eshte vone Guri ? ... vetem atehere kur te arrin gargarama e fundit ne fyt ... atehere nuk ka me pźndim ... dhe vetem atehere !


sipas te gjitha ajeteve ne Ku'ranin famelarte dhe haditheve nga me autentiket ... pendimi gjithemon eshte me se i mireseardhur tek Allahu azu wa xhel ... perveē ne rastin qe e ceka me larte !


aq shume gezohet Allahu per pendimin qe e bene njeriu ( kame fjalen per pendimin e sinqert , se jo ksi hajare ) ...sa sikur ta dije ti , ....tani , mu tani do i bashkangjiteshe ne saf atij te udhezuari 40 vjeēar !


ti banja qysh te dush ( po mendoi , ndaq pasoje instiktin shtazarak , pra nese don ate melaik-or ...sipas asaj teoris tende pa burim ... zgjedhja e lire nga ti ...e manget ....ngase vetem Krijuesit i takon ajo absolut-ja ... ).

Kosova19
20-10-11, 22:36
...Ai ka krijuar meleket qe besoin pa hamendje dhe pa dallim fesh ...A ka mundesi me na sqaruar qka don te thuash me kėtė?

GURI SYLAJ
20-10-11, 22:36
Na mujna me ba llaf tan naten.
Po nese eshte gjithecka e shkrueme si mundem un me ndryshu ate .
E nese nuk eshte gjithecka e shkrueme atehere....vaj halli!??
Veq ,nji te lutem.Mos mendo se une jam qorr dhe nuk i njoh ngjyrat! Kete gajle hiq!
E sa per shejtanin qe po me sulmon ke te drejt edhe ate jo vetem nje...!

Alima
20-10-11, 22:41
A ka mundesi me na sqaruar qka don te thuash me kėtė?

...

ēka per shembull ?


ēka nuk eshte e kjarte ?


selam !
.

Alima
20-10-11, 22:43
Na mujna me ba llaf tan naten.
Po nese eshte gjithecka e shkrueme si mundem un me ndryshu ate .
E nese nuk eshte gjithecka e shkrueme atehere....vaj halli!??
Veq ,nji te lutem.Mos mendo se une jam qorr dhe nuk i njoh ngjyrat! Kete gajle hiq!
E sa per shejtanin qe po me sulmon ke te drejt edhe ate jo vetem nje...!


...

eeeh more njeri , ...


Duaja e sinqert e nderron kaderrin ( caktimin e Allahut ) ! dhe edhe kjo eshte kaderrullah !


....jo po , pe shoh hiē pa dert ti , Allahu te lehtesofte gjendjen , Amin !.

GURI SYLAJ
20-10-11, 22:45
Amin e me duaxhi inshalla!

Kosova19
20-10-11, 22:52
Per keshillat me lart te falenderoj se gati me bere me vaj .Bash ma kujtove nje shokun e studimeve qe,ne nje kohe jo te larget, i vinte turp kur e shihte babain e vet tek falej sepse ishte enverist i devotshem .Tash ? E,tash ne saf te pare bash afer hoxhes! Po tybe jo .Edhe per te mirat edhe per te kqiat duhet me hype ne kanar.Nuk ka 40 vjet po i ladroj si hamshor e masanej po ia nisi me u lute per falje .Kjo nuk pin uje!!


Allahu i lartėsuar thotė:Thuaj: "O robėrit e Mi qė keni kaluar caqet kundėr vetvetes (me ligėsi e gjynahe)! Mos i humbni shpresat nga Mėshira e Allahut, vėrtet qė Allahu i fal tė gjitha gjynahet. Ai ėshtė gjithnjė Falėsi i Madh, Mėshirėploti." [ez Zumer: 53] “

premium
20-10-11, 22:54
Amin e me duaxhi inshalla!
baca Guri Sylaj
Mė vjen mirė pėr disa shėnimet e tua !
mė duket se je afėr shehadetit :wink:

Alima
20-10-11, 22:55
Amin e me duaxhi inshalla!


...

Allahu me amin i nderuari , Allahu me amin !


nje nate te mire e te qete ... miresi ne kete dhe ne boten tjeter te deshiron nga zemra ,
Alima http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif.

LaDy_Diaspora
21-10-11, 00:16
Per keshillat me lart te falenderoj se gati me bere me vaj .Bash ma kujtove nje shokun e studimeve qe,ne nje kohe jo te larget, i vinte turp kur e shihte babain e vet tek falej sepse ishte enverist i devotshem .Tash ? E,tash ne saf te pare bash afer hoxhes! Po tybe jo .Edhe per te mirat edhe per te kqiat duhet me hype ne kanar.Nuk ka 40 vjet po i ladroj si hamshor e masanej po ia nisi me u lute per falje .Kjo nuk pin uje!!
Po mir e ke , duhet me u pajtu , vjen nje kohe kur nuk ke" kohe" per tjera sene e te mbetet vetem Ibadeti !?

Oooo more Guri, po ti s'po disheeee bre!
A ke degju najherė pėr biletat e llojit "LAST MINUTE"?
Disa njerėz pėr jetėn e tyre e pėrdorin kėtė filozofi...
Prandaj i zė 40-shi ashtu.

E disa ja bėjnė si ai hoxha qė thojke:
"Beje atė qė them unė e mos bė atė qė bėj unė!"

Tė pėrshėndes...

GURI SYLAJ
21-10-11, 05:44
Mire mengjesi te gjitheve .A hala fjet a!??
QUNU MORE SE SHEJTANI UA PASKA MLU SYTE !!

O shahadetin e kam msu kur i kam pas tri vjet po deri i kam ba tridhete e kam than veq si papagall se nuk e kam dite as cka po them bile.Ban vaki qe edhe e kam then gabimisht se tash po ndigjoj qe Gjuha Arabe ka shume finesa te ndieshme qe ne shqiptim mund te behen gabime .
Kurse per kto biletat e fundit ,zonja Diaspore ,keni te drejte plotsisht. Se ,bilahin ,do qe po ngajn me i rezervu kto bileta kot e kan se per ta nuk ka ven ne Xhenet se nuk kan lan sen pa ba e tash i bajn hoxhes karrshillak ne saf te pare.
Nje kengetar e kish pa bvete ni hoxhe se ku e kan venin shahirat ,demek kta qe knojn neper dasme . E ai hoxha ,pak si zerzek edhe pak marak me u tall me njerez i thot :
Ju a? Ju nashta qaty si qene te Xhenetit se per ma shum nuk keni ba ne ketet dynja.
Shahiri si shahirat ma .Hiq pa u idhnu as pa i met hatri i thot.
O bilahin nese me bajn mu qen te Xhenetit ti harro qe munesh me hy brenda .Se kam me tregu krejt cka ke ba ne kete dynja!
Po ti more hoxhe perdit lutesh ishalla des dikush e me dalin pesedhjete euro e une (shahiri)perdite lutna ishalla martohet dikush e me dalin peseqinde euro.
Une lypi ma shume po gjinja me marrin per qef e ti more hoxhe boll i lire je po veq per zor vin e te thirrin!!
PAK HUMOR NE KETE DITE XHUMAJE E JU HALA FJETE !!

roadrunner
21-10-11, 05:50
hahah jo be se un jam qu para kater orve....a zaher sje ka me sheh hahahaha....tyben qeky shahiri se ka pas edhe keq :D...e as ti jo me shahadetin...hajt shendet ty e nje dite te kendshme :d

Mire mengjesi te gjitheve .A hala fjet a!??
QUNU MORE SE SHEJTANI UA PASKA MLU SYTE !!

O shahadetin e kam msu kur i kam pas tri vjet po deri i kam ba tridhete e kam than veq si papagall se nuk e kam dite as cka po them bile.Ban vaki qe edhe e kam then gabimisht se tash po ndigjoj qe Gjuha Arabe ka shume finesa te ndieshme qe ne shqiptim mund te behen gabime .
Kurse per kto biletat e fundit ,zonja Diaspore ,keni te drejte plotsisht. Se ,bilahin ,do qe po ngajn me i rezervu kto bileta kot e kan se per ta nuk ka ven ne Xhenet se nuk kan lan sen pa ba e tash i bajn hoxhes karrshillak ne saf te pare.
Nje kengetar e kish pa bvete ni hoxhe se ku e kan venin shahirat ,demek kta qe knojn neper dasme . E ai hoxha ,pak si zerzek edhe pak marak me u tall me njerez i thot :
Ju a? Ju nashta qaty si qene te Xhenetit se per ma shum nuk keni ba ne ketet dynja.
Shahiri si shahirat ma .Hiq pa u idhnu as pa i met hatri i thot.
O bilahin nese me bajn mu qen te Xhenetit ti harro qe munesh me hy brenda .Se kam me tregu krejt cka ke ba ne kete dynja!
Po ti more hoxhe perdit lutesh ishalla des dikush e me dalin pesedhjete euro e une (shahiri)perdite lutna ishalla martohet dikush e me dalin peseqinde euro.
Une lypi ma shume po gjinja me marrin per qef e ti more hoxhe boll i lire je po veq per zor vin e te thirrin!!
PAK HUMOR NE KETE DITE XHUMAJE E JU HALA FJETE !!

GURI SYLAJ
21-10-11, 06:24
Shnetje paq e me te mira.
Xhuman shko fale se e kemi borgj e ne protesta mos dil se per ato veq naj xhynah munet me tu ckru !
Se,me desht Allahu ,neser e nrron ligjin P. i Kosoves!!

pinto
21-10-11, 07:48
Sot eshte dit e xhuma, obligim qe te faleni se bashku, gjithe si vllezer pa fije urrejtje, por per hir te Zotit, gjithe sebashku, si nje trup te renditur rresht ne safe !

Sot eshte edhe dita e protestes, ku nxenesit shqiptare te besimit musliman, nuk u lejohet qe ti percellin studimet e tyre vetem pse besojn dhe praktikojn nje urdher te Zotit. Ky urdher ka mund te jet Shahadeti, Ramazani, Besimi, apo diē tjeter dhe ja qe imazhi i nje shoqerie komuniste na vizatohet parasyve. Kjo nuk eshte nje shenje e mir, qe duhet perceptuar nga demokratet, sepse me kete ligje, ata sfidojn direkt sheriatin, qe dmth, heret apo von, keto dyja do te vien deri ne 50/50 ku njera prej dyve, do ti ngjis nje her e pergjithmon.

Kjo eshte nje teknik qe eshte perdor edhe ne kohen e Enver Hoxhes.
Femrat besimtare i izolonin neper shtepia, kurse ato ateiste, u shkolloshin qe me ne fund, te dukeshin sa me te emancipuara, dhe ne te kunderten, pa mesim, pa dije, femrat e mbuluara reflektonin injoranc, mosdije, mbrambeturi dhe pjesa e padeshiruar e popullit.

Rezultat i gjithe kesaj politike : Ata filluan t'i vrasin hoxhallaret, ti rrenojn xhamiat dhe ta ndalojn me ligje, besimin ne shoqeri !

o5_rWh1fgj4

roadrunner
21-10-11, 08:06
Pinto, ne kohen e Enverit nana jem e ka krye fakulltetin...babgjyshi jem osht fal 5 here ne dite (hala falet) shkon ne gjami per qdo dite...por se ka ndal nanen tem mos me shku ne shkolle. Kjo ka me shume te bej me mentalitetin e jo me fejen. Thojke babgjyshi se ktyniher hoxhollart ju kan than mos i qoni qikat ne shkoll te hyqmetit, e ajo shumica e kan ngu....kshtu qe mos ja le fajet te tjereve. Edhe ty nuk te jep askush te drejten me i than ateist qdo njeri jo-musliman. Ky eshte nje ofendim.

E sa i perket hoxhallareve, per ateher se di, veq sot hoxhallaret ne shpine e zotit shkojne te armatosur. (e kam pa me syt e mi), i rrahin femijt (e kam pa me syt e mi) juv hyjn ne prona edhe shajn nanat (e kam pa me syt e mi)....i qon mesazhe me permbajtje te ngacmimit seksual vajzes 14 vjeq studente e medreses e cila edhe u shkeput nga mesimet ne gjami, bashke me krejt shoqete e veta te katunit, edhe njani bile osht ne burg (shyqyr) se gjujke me arm si kaubojt e teksasit, ne emer te budallallekut, pse a trimnise a?

E tash ndash dilni ne protesta, ndash shkoni ne xhami qe po thu eshte obligim sot, se un e di qe osht pes her ne dite e jo veq sot, secili per veti.

Une prap po e them, nje njeri qe i kesh shtat shpit e kojshive, e kthehet ka e vetja thot kqyrne far lule kam une shpin ma te mire ne mahall, aj njeri osht ma i ulti i krejt mahalles.

sherri
21-10-11, 08:11
1DjU3K1g77E&feature=related

Une jam; PER bartjen e shamis ne shkolla.

pinto
21-10-11, 08:32
Pinto, ne kohen e Enverit nana jem e ka krye fakulltetin...babgjyshi jem osht fal 5 here ne dite (hala falet) shkon ne gjami per qdo dite...por se ka ndal nanen tem mos me shku ne shkolle. Kjo ka me shume te bej me mentalitetin e jo me fejen. Thojke babgjyshi se ktyniher hoxhollart ju kan than mos i qoni qikat ne shkoll te hyqmetit, e ajo shumica e kan ngu....kshtu qe mos ja le fajet te tjereve. Edhe ty nuk te jep askush te drejten me i than ateist qdo njeri jo-musliman. Ky eshte nje ofendim.E tash ndash dilni ne protesta, ndash shkoni ne xhami qe po thu eshte obligim sot, se un e di qe osht pes her ne dite e jo veq sot, secili per veti.

Une prap po e them, nje njeri qe i kesh shtat shpit e kojshive, e kthehet ka e vetja thot kqyrne far lule kam une shpin ma te mire ne mahall, aj njeri osht ma i ulti i krejt mahalles.

Sistemi i enver hoxhes ishte komunist, kurse filozofia : ateiste. Ne kushtetuten e Shqiperis shkruante : ZOTI NUK EGZISTON !

Qe dmth, po guxove te thuash qe Zoti egziston, ke shkelur kushtetuten ! E po ti thuash dikujt, qe edhe po i lutesh keti Zoti, ateher ka ndodhe qe edhe je pushkatuar !


E sa i perket hoxhallareve, per ateher se di, veq sot hoxhallaret ne shpine e zotit shkojne te armatosur. (e kam pa me syt e mi), i rrahin femijt (e kam pa me syt e mi) juv hyjn ne prona edhe shajn nanat (e kam pa me syt e mi)....i qon mesazhe me permbajtje te ngacmimit seksual vajzes 14 vjeq studente e medreses e cila edhe u shkeput nga mesimet ne gjami, bashke me krejt shoqete e veta te katunit, edhe njani bile osht ne burg (shyqyr) se gjujke me arm si kaubojt e teksasit, ne emer te budallallekut, pse a trimnise a?

E ēka ka lidhje kjo me fe ? A mos deshiron ndoshta ti ceki te gjithe ata profesor qe neper livadhe te shetitjeve kan perdhunuar adoleshente shqiptare, dhe keto skandale kan kaluar si gjithmon, pa u denuar nga askush, ne heshtje ?

Nuk po i lavdoj te gjithe hoxhallaret, ka hoxhallar te kqinje, qe vetem feja nuk u intereson, por shumica prej tyre jan besimtar te vertet qe nuk transmetojn rrahjen, dhunen e perdhunimet, por edukaten profetike te mė tė urtit te gjithe njerzimit, Muhamedit s.a.w.s.

pinto
21-10-11, 08:41
1DjU3K1g77E&feature=related

Une jam; PER bartjen e shamis ne shkolla.


Meshire , Meshire mosni se me dhimbset jeta ... fjalet e fundit te diktatorit qe shtypi popullin e tij, ja videoja kur e zune te gjalle "minjte" qe do tju shtypte koken, qe ishte dhe deklarata e tij e pare, kur filluan protestat...

NO8qGuZzJqc

Keshtu qe sherr, bir sherri, mos luaj me bindjet e nje populli. Se del, qe edhe ty ndokush ta shtyp koken.

GURI SYLAJ
21-10-11, 08:53
Hiq moti nuk eshte kur i kemi shku na ,shqiptaret e Kosoves ,dhe i kemi kendu e vallzu ne qader keti diktatori dhe nxenesi te ushtrise jugosllave.Kush ishte atje e din edhe ti Pinto!Hiq me pak se Ish Presidenti i Kosoves ,koalicioni i te cilit po don ndryshime ne sistemin e arsimimit ne Kosove!??
Shpejt po i harrojm jaranat!!

roadrunner
21-10-11, 09:26
Une te tregova qe ne qat kohe nana jem eshte eduku, e shoqet e sajna me shamija kan nejt ne shpi se hoxha juv ka thane.

Ka lidhje me fe, se qata imam jan kon musliman. Une dashta me ta cek qe perveq profesorav edhe prifterinjeve, ka edhe imam te smut ne kry qe lypin me jav *******700 mi nana, e qe vete Bashkia Islame i ka zgjedh mu ne krye te venit sikur njerz te afte per interpretimin e fejes ndaj te tjerve ne ate rreth...

Keshtu qe kurr nuk bon me e ofendu tjetrin, per me i dhan pasqyre te paster vetes.

Ju vete thoni se islami eshte i pakrahasueshem, dhe ne fund e krahasoni me gjithqka negative qe mundeni me nxer prej te tjerve...


Sistemi i enver hoxhes ishte komunist, kurse filozofia : ateiste. Ne kushtetuten e Shqiperis shkruante : ZOTI NUK EGZISTON !

Qe dmth, po guxove te thuash qe Zoti egziston, ke shkelur kushtetuten ! E po ti thuash dikujt, qe edhe po i lutesh keti Zoti, ateher ka ndodhe qe edhe je pushkatuar !
E ēka ka lidhje kjo me fe ? A mos deshiron ndoshta ti ceki te gjithe ata profesor qe neper livadhe te shetitjeve kan perdhunuar adoleshente shqiptare, dhe keto skandale kan kaluar si gjithmon, pa u denuar nga askush, ne heshtje ?

Nuk po i lavdoj te gjithe hoxhallaret, ka hoxhallar te kqinje, qe vetem feja nuk u intereson, por shumica prej tyre jan besimtar te vertet qe nuk transmetojn rrahjen, dhunen e perdhunimet, por edukaten profetike te mė tė urtit te gjithe njerzimit, Muhamedit s.a.w.s.

sherri
21-10-11, 09:37
Meshire , Meshire mosni se me dhimbset jeta ... fjalet e fundit te diktatorit qe shtypi popullin e tij, ja videoja kur e zune te gjalle "minjte" qe do tju shtypte koken, qe ishte dhe deklarata e tij e pare, kur filluan protestat...

NO8qGuZzJqc

Keshtu qe sherr, bir sherri, mos luaj me bindjet e nje populli. Se del, qe edhe ty ndokush ta shtyp koken.

Pynto, une solla nje deshmi te lexetcme qe bartja e shamis nuk e pengon striptizin,valllen,qefin se disa kesaj po i frigohen,qe spo pranojn.....Une sincerisht jame per bartjen e shamis,me gjithese Kosova ka shume gjana tjera ma me randesi me i rregullu, shamia per mendimin tim nuk paraqet kurfar problemi, kure personit i duket fetyra,identiteti,qe i mbulon floket pune e madhe...nejse per dallim qe une sola nje video relaksuse ti e bane edhe ma M....qe nuk tregoj kurfar marifeti per vec si shtazet e mbysin nje shtaze.

pinto
21-10-11, 09:42
Pynto, une solla nje deshmi te lexetcme qe bartja e shamis nuk e pengon striptizin,valllen,qefin se disa kesaj po i frigohen,qe spo pranojn.....Une sincerisht jame per bartjen e shamis,me gjithese Kosova ka shume gjana tjera ma me randesi me i rregullu, shamia per mendimin tim nuk paraqet kurfar problemi, kure personit i duket fetyra,identiteti,qe i mbulon floket pune e madhe...nejse per dallim qe une sola nje video relaksuse ti e bane edhe ma M....qe nuk tregoj kurfar marifeti per vec si shtazet e mbysin nje shtaze.

Un vetem ta ceka nje shembull, qe muslimanin mund ta torturosh, mund ta vrasesh e mund t'ia ndalosh te gjitha lirit e individit ne nje qeveri jo-islamike, por vie koha qe kerset ora e revolucionit, dhe ateher, keta "shtazet" ti mbysin shtazet egerta. Ne kemi durim, por nje durim te limituar.

pinto
21-10-11, 09:43
Une te tregova qe ne qat kohe nana jem eshte eduku, e shoqet e sajna me shamija kan nejt ne shpi se hoxha juv ka thane.

Ka lidhje me fe, se qata imam jan kon musliman. Une dashta me ta cek qe perveq profesorav edhe prifterinjeve, ka edhe imam te smut ne kry qe lypin me jav *******700 mi nana, e qe vete Bashkia Islame i ka zgjedh mu ne krye te venit sikur njerz te afte per interpretimin e fejes ndaj te tjerve ne ate rreth...

Keshtu qe kurr nuk bon me e ofendu tjetrin, per me i dhan pasqyre te paster vetes.

Ju vete thoni se islami eshte i pakrahasueshem, dhe ne fund e krahasoni me gjithqka negative qe mundeni me nxer prej te tjerve...


Ju vet kerkoni nje islam "tradicional". Ca u mur vesh tani ? A vazhdojm me te vjetren a me te rejen ?!

pinto
21-10-11, 09:45
Hiq moti nuk eshte kur i kemi shku na ,shqiptaret e Kosoves ,dhe i kemi kendu e vallzu ne qader keti diktatori dhe nxenesi te ushtrise jugosllave.Kush ishte atje e din edhe ti Pinto!Hiq me pak se Ish Presidenti i Kosoves ,koalicioni i te cilit po don ndryshime ne sistemin e arsimimit ne Kosove!??
Shpejt po i harrojm jaranat!!

Ah po ubo, pacovi qe shkoj mi kerku ta njoh pavaresin e kosoves.
Po ēka tani ? A nuk ju ndertu hitlerit amerikan nje statu ne fushe kruj te shqipnis ? Kadafi sado i keq qe te jet, ai s'vrau njerez te pafajshem me shume se krimineli gjorgj bushi.

Populli amerikan kunder bushit dhe britanik kunder blerit, duhet te reagojn njesoj si me sadamin e me kadafin !

roadrunner
21-10-11, 09:51
...te vazhdosh te njohesh veten, pa e ofenduar askend tjeter....

KUPTON?
Ju vet kerkoni nje islam "tradicional". Ca u mur vesh tani ? A vazhdojm me te vjetren a me te rejen ?!

GURI SYLAJ
21-10-11, 10:13
Ah po ubo, pacovi qe shkoj mi kerku ta njoh pavaresin e kosoves.
Po ēka tani ? A nuk ju ndertu hitlerit amerikan nje statu ne fushe kruj te shqipnis ? Kadafi sado i keq qe te jet, ai s'vrau njerez te pafajshem me shume se krimineli gjorgj bushi.

Populli amerikan kunder bushit dhe britanik kunder blerit, duhet te reagojn njesoj si me sadamin e me kadafin !


Pse pinto a veq qe nuk e lan Millosheviqin me luajt me shqiptaret a??

Neferta
21-10-11, 17:00
Pse pinto a veq qe nuk e lan Millosheviqin me luajt me shqiptaret a??
ha aaa qysh nuk eshte bere synet ky Bushi e kishim dasht edhe ne edhe jehudet' atehere ishte bere njeri i mire arabo jevrej

Kosova19
23-10-11, 16:29
...

ēka per shembull ?


ēka nuk eshte e kjarte ?


selam !
.

Ēka ke dasht me thėnė kėtu "....pa hamendje dhe pa dallim fesh ... "

pinto
26-10-11, 13:29
Pse pinto a veq qe nuk e lan Millosheviqin me luajt me shqiptaret a??

A pak tu duken 15 mije viktima ?

Dreqi i kuq
02-11-11, 02:24
A pak tu duken 15 mije viktima ?

po vetem mos harro se u mbushen pllazhet e shqipris me shqiptar te kosoves edhe pse ishin refugjat nuk e harruan lluksin per te shkuar ne plazh e amerikane e shum shtete tjera nuklejojn qe ushtaret e tyre te vriten e shiptart duke u rrezitur ne plazha

taraku-1
02-11-11, 07:51
po vetem mos harro se u mbushen pllazhet e shqipris me shqiptar te kosoves edhe pse ishin refugjat nuk e harruan lluksin per te shkuar ne plazh e amerikane e shum shtete tjera nuklejojn qe ushtaret e tyre te vriten e shiptart duke u rrezitur ne plazha
as me na armatos spo na armatosin as me dek vet spo dojn, njonen duhet me zgjedh ..., me na dhan arme neve na i kryjm e i ploeqnojm punte vet si rasti i mitrovices kun barikad skishe pa... as kah sillen si kapadai e jepin deklarata hiq, naj shkaaa te vjeter naj plak e kishe pa ka munohet me met gjall edhe me shit edhe qata tok qka i ka met...

pinto
02-11-11, 08:22
po vetem mos harro se u mbushen pllazhet e shqipris me shqiptar te kosoves edhe pse ishin refugjat nuk e harruan lluksin per te shkuar ne plazh e amerikane e shum shtete tjera nuklejojn qe ushtaret e tyre te vriten e shiptart duke u rrezitur ne plazha

Bufonat rrnojn gat dhe ne luks.

premium
02-11-11, 10:26
po vetem mos harro se u mbushen pllazhet e shqipris me shqiptar te kosoves edhe pse ishin refugjat nuk e harruan lluksin per te shkuar ne plazh e amerikane e shum shtete tjera nuklejojn qe ushtaret e tyre te vriten e shiptart duke u rrezitur ne plazha
nga njėhere janė futur nė pllazhė pėr tė larė gjakun e shkaut nga trupi .:)

Zanzi/M
02-11-11, 16:17
A din me na tregu dikush se cka u bo puna e protestave?

1) a u realizuan kerkesat e protestueseve?

2) a u vetedijesuan qyetaret?

3) a ju ngrehi veshin dikush organizatorve

3) apo ju dha nje post ambasadori deputetit te partise se drejtesise?


.......pyet publikun!

GURI SYLAJ
02-11-11, 17:44
Publiku;

1. Jo

2. Ishalla

3. Ka mundesi ( ose ata ia kan ngrehe vetit!)

4. Mjere Diplomacia e jone .U mushe me hatra e hatrushe!!

P-S

Devja veq nja nuk ia ka ba hallall te zotit !??