PDA

View Full Version : Xhamia e Athinės


Zero Cool
09-09-11, 15:33
Xhamia e Athinės, sė shpejti nė Eleonahttp://www.newsit.gr/files/Image/2011/septemvris/09/resized/xhemati1-264x178_527_355.jpg
Dritėn jeshile ka marrė vendimi pėr ndėrtimin e xhamisė nė Eleona nė Athinės.

Me 198 vota pro dhe 16 kundėr ėshtė miratuar vendimi qė ka shkaktuar mjaft reagime tė ashpra, sidomos nga partia ekstremiste e djathte LAOS. Neni qė parashikon ndėrtimin e xhamisė pėrfshihet nė ligjin pėr legalizimin e shtėpive tė ndėrtuara pa leje.

“Luani me zjarrin, shkatėrroni Greqinė, po ndėrtoni folenė e terroristėve” janė shprehur ekstermistėt e djathtė, nė kundėrshtimin e flaktė tė nenit pėr faljet e shenjta tė muslimanėve.

Pavarėsisht reagimeve, ashtu si dhe Eleftherios Venizelos nė vitin 1913, edhe qeveria e sotme ka miratuar nenin qė i ofron mundėsinė qindra banorėve muslimanė tė Greqisė, kryesisht emigrantė e shtetas tė huaj, tė ndėrtojnė xhaminė e shumėpritur nė Athinė e mė nė fund tė organizojnė ceremonitė fetare pėrkatėse nė mėnyrė tė ligjshme,citon gazeta "Plus Gazeta e Athinės".

MemphiSx
09-09-11, 19:37
Don me marr Turki dynjan edhe niher :D

Zanzi/M
09-09-11, 20:25
Po more pse jo? Le ta ndreqin, bile perfundi xhamise shkon nje bibloteke moderne. E parlamenti jone e kundershton xhamine hahaaaaa. Dmth ne jemi me te meqem se Greket.

Alima
09-09-11, 22:31
Don me marr Turki dynjan edhe niher :D


...


aaaa....veē kadale , kadal- kadale ...por sigurte http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif!


.

elvio
09-09-11, 22:33
Don me marr Turki dynjan edhe niher :D

A flet turku ne emer te xhamise???:tongue:

MemphiSx
09-09-11, 23:03
A flet turku ne emer te xhamise???:tongue:


Jo more....po kish mu bo mir me u kthy koha e para 500 e sa vitev :D ma mir me Turki se me serbi e me greqi :)

elvio
09-09-11, 23:14
Jo more....po kish mu bo mir me u kthy koha e para 500 e sa vitev :D ma mir me Turki se me serbi e me greqi :)

Dikush ka thene qe u deshen 500 vite te kthehej arusha ne strofkull:eek:edhe po u hap edhe njehere s'ka zot ta riktheje.

Harruam qe kemi naton me vete ne:biggrin: