PDA

View Full Version : USA Like Tėrnava


Zero Cool
10-09-11, 18:30
WikiLeaks: Me Tėrnavėn, SHBA punėt mirė


Faqja WikiLeaks vazhdon tė zhveshė karakteret e zyrtarėve tė lartė botėrorė. Pjesė e kėsaj hallakame janė bėrė edhe shumė liderė tė Kosovės. Nėse ndonjėrit prej tyre i ėshtė ngatėrruar biografia, lirisht mund ta gjejė tė detajuar nė WikiLeaks. Pėr shkrimin e tyre saktė e qartė, janė kujdesur diplomatėt amerikanė nė Prishtinė.


http://www.ekonomisti.net/fotot/25499/main_myftiu-naim-ternava.jpg10 shtator 2011
Kėshtu, zallamahisė qė ka shkaktuar WikiLekasi, pėrveē politikanėve, nuk i kanė shpėtuar as liderėt fetarė nė vend.

Nė dokumentin e klasifikuar si “sekret”, qė mban datėn 14 shtator 2007, tė dėrguar nga Ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Prishtinė (kėshtu shkruan nė dokument, edhe pse nė atė kohė ishte vetėm Zyrė e SHBA-sė- v.j.) nė drejtim tė Departamentit amerikan tė Shtetit, e tė pėrpiluar nga Tina Kaidanow, flitet edhe pėr Naim Tėrnavėn, kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė.

Pjesa e parė ėshtė njė pėrmbledhje nė formė pėrshkrimi tė shkurtėr qė i bėhet Myftiut Tėrnava, tė cilin ish-diplomatja amerikane nė Kosovė e quan “zė kredibil nė kundėrshtimin e dhunės”.

Nė kėtė kabllogram sekret diplomatik, pėrveē Tėrnavės, cilėsim tė njėjtė Kaidanow i bėn edhe shefit tė stafit tė tij, Ejup Ramadanit dhe shefit pėr media tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Qemajl Morinės.

Pasi shpjegon se kush janė ata nė mėnyrė tė pėrgjithshme, diplomatja amerikane u hyn detajeve. Tė ndara nė pjesė, kabllogrami flet pėr ta veē e veē, por edhe pėr Bashkėsinė Islame tė Kosovės nė tėrėsi.

Pėr Myftiun Naim Tėrnava, Tina Kaidamnow u ka raportuar shefave tė vet nė Washington se ai ėshtė kleriku me ndikimin mė tė madh nė Kosovė dhe qė luan njė rol thelbėsor nė promovimin e mirėkuptimit ndėrfetar, dialogut dhe tolerancės.

Por nė sytė e tyre janė edhe disa veprime tė Tėrnavės qė nuk u kanė lėnė pėrshtypje tė mirė.

“Megjithatė, ai ka rivendosur disa imamė tė cilėt paraardhėsi i tij nė kėtė detyrė i kishte larguar pėr shkak tė pikėpamjeve tė tyre radikale”, thuhet nė kabllogramin diplomatik.

Pėr kėtė lėvizje tė Myftiut Tėrnava, ish-diplomatja amerikane jep edhe shpjegimin e saj, bazuar nė analizėn e bėrė.

“Analiza jonė tregon se rivendosja e kėtyre imamėve nuk ėshtė bėrė pėr arsye ideologjike, po ata (imamėt v.j.) ishin shokėt e klasės sė Myftiut nė Universitetin e Kajros dhe Myftiu mė parė do t’i qetėsonte sesa tė armiqėsohej me shokėt e vjetėr”, thuhet nė kėtė kabllogram diplomatik.

Pas sqarimeve pėr Myftiun Tėrnava, Kaidanow flet nė mėnyrė pozitive pėr punėn qė bėnė BIK-u dhe Myftiu Tėrnava. Ajo shkruan se Bashkėsia Islame shqyrton edhe shumė kėrkesa qė bėjnė organizata joqeveritare tė cilat u drejtojnė komunave pėr krijimin lehtėsirave pėr tubime fetare.

Zyrtarėt besojnė se prej mė shumė se 400 OJQ-ve qė veprojnė nė Kosovė, vetėm disa prej tyre janė tė pėrfshira nė aktivitete tė dyshimta, por ata kėrkojnė qė ekstremistėt tė parandalohen nė pėrdorimin e kėtyre organizatave pėr tė fituar terren nė Kosovė.

Pėr kėtė arsye, komunat vazhdimisht udhėzojnė OJQ-tė qė tė pėrdorin lehtėsirat publike pėr aktivitete fetare vetėm nėse BIK-u u jep pėlqimin pėr kėtė.

Pėr kėtė arsye, sipas kabllogramit, BIK-u ka raportuar se nga rreth 20 aplikime tė bėra kryesisht nga OJQ tė huaja nė vitin 2006, katėr prej tyre janė hedhur poshtė pėr shkak tė rezervave ndaj programeve tė tyre.

Mė tej, BIK-u ka sqaruar se nė pėrgjithėsi pranon mbajtjen e tubimeve fetare me karakter kulturor, por hedh poshtė ata qė nė aktivitetet e tyre pėrfshijnė predikimet.

“Me pak pėrjashtime, komunat kanė respektuar rekomandimet e BIK-ut”, thuhet nė kabllogram.

Roli pozitiv i BIK-ut vlerėsohet sidomos nė mars 2007, kur nervoza te shqiptarėt e Kosovės u rrit shumė, pasi Komuna e Pejės u kritikua se nuk arriti tė ndalojė ndėrtimin e njė muri rrethues tė Patriarkanės sė Kishės Ortodokse Serbe nė Pejė.

Kabllogrami vlerėson vizitėn nė atė kohė tė Myftiut Tėrnava dhe fjalimin e mbajtur nė njė xhami aty afėr Patriarkanės duke theksuar rėndėsinė ndėrfetare dhe duke promovuar tolerancėn edhe nė rrethana tė vėshtira. Aq nė detaje ėshtė pasqyruar puna e BIK-ut, saqė nė kabllogramin diplomatik pėrmendet edhe njė debat mbi fetė nė Universitetin e Prishtinės.

Konkluzionet

Disa konkluzione tė Ambasadės amerikane pėr BIK-un

- Me BIK-un nuk ka ndonjė mosmarrėveshje apo kritika ndaj politikės sė SHBA-sė.

- Nga BIK-u nuk ėshtė regjistruar ndonjė nxitje e dhunės ndaj SHBA-sė apo aleatėve tė saj.

-Qėndrimi i BIK-ut nė lidhje me xhihadin nuk ėshtė i njohur, por e dimė se askush nė BIK nuk e mbėshtet ekstremizmin e dhunshėm si formė tė xhihadit.

- Nuk ka ndonjė tė dhėnė nėnēmuese pėr Myftiun Tėrnava, Ramadanin ose Morinėn.

Biografia

Kjo ėshtė biografia e kėtyre tre liderėve kryesorė tė BIK-ut, sipas kabllogrameve diplomatike amerikane.

Myftiu Naim Tėrnava - ėshtė shqiptar i Kosovės, i besimit islam (sunni) i lindur nė Lismir. Ėshtė ligjėrues nė Fakultetin e Studimeve Islame dhe mė parė ka shėrbyer edhe si drejtor i Medresesė “Alaudin”, njė shkollė e mesme nė Prishtinė. Ai ėshtė shkolluar nė kėtė medrese, ka studiuar nė Universitetin Al-Az’har nė Kajro tė Egjiptit (1984) dhe ka marrė gradėn MA nė Universitetin Amerikan nė Kajro.

Ejup Ramadani- ėshtė shqiptar i Kosovės qė i takon besimit islam (sunni), i lindur nė Sibofc tė Ulėt dhe i cili ligjėron gjuhėn angleze nė Medresenė “Alaudin”. Pėr tė, ish-diplomatja amerikane, Tina Kaidanow shkruan se ėshtė njė linguist i talentuar dhe anėtar i Asociacionit tė Mėsuesve Kosovarė tė Anglishtes.

Profesori Qemajl Morina pėrshkruhet si person i njohur i BIK-ut, sa i pėrket dialogut ndėrfetar dhe ndikimit tė tij pėr shkak tė pozitės si zėvendėsdekan nė Fakultetin e Studimeve Islame, shef pėr media nė BIK dhe kryeredaktor i njė reviste edukative islame. Pėr tė thuhet se ka qenė edhe profesor i arabishtes dhe pėrkthyes nga arabishtja dhe qė ėshtė shkolluar nė Kajro (Egjipt). (Express)

Zero Cool
14-09-11, 19:05
Edhe BI nė Gjakovė, Rahovec dhe nė Malishevė kundėr sindikatės


Kėshillat e Bashkėsisė Islame nė Gjakovė, Rahovec dhe Malishevė nė mbledhjet dhe konsultat e tyre tė mbajtura mė 13.09.2011, me nėpunėsit fetarė-imamėt, diskutuan dhe shqyrtuan paraqitjen nė publik tė tė ashtuquajturės shoqatė sindikale tė punonjėsve tė BIRK-sė, si organ pėrfaqėsues dhe mbrojtės i interesave tė punėtorėve tė Kėshillave tė Bashkėsisė Islame tė Republikės sė Kosovės.http://www.ekonomisti.net/fotot/26095/main_bi.jpg


14 shtator 2011
Kėshillat e BI nė fjalė, konstatuan se formimi i kėsaj shoqate sindikale pėr mbrojtjen e tė drejtave tė punėtorėve tė BIRK-ut, nė tėrėsi ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn e BIRK-sė, njoftohet nėpėrmjet njė komunikate.

Ēdo veprim ose formim i organeve qė nuk janė tė parapara me Kushtetutėn e BIRK-sė, ėshtė i pa bazė dhe si i tillė nuk mund tė qėndrojė e as qė ka legjitimitet si organ i BI-sė, thuhet nė komunikatė.

Andaj, formimi i sė ashtuquajturės shoqatė sindikale e BIRK-ut, meqenėse ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn tonė, nuk prodhon kurrfarė efekti juridik – legjislativ dhe si e tillė nuk gėzon kurrfarė pėrkrahje dhe mbėshtetje nga ana jonė. Kėshillat e BI tė Gjakovės, Rahovecit dhe Malishevės, distancohen nga veprimet e tilla tė papėrgjegjshme tė personave me qėllime karrieriste dhe tė ndikuar politikisht. Deklarojmė unanimisht se mbetemi nė tėrėsi nė zbatim tė Kushtetutės sė BIRK-sė, pasoj[nė nėnshkrimet e kryetarėve tė KBI tė Gjakovės, Rahovecit dhe tė Malishevės. (koha)

Makresh
19-09-11, 11:48
Kjo sindikat, ka per qellim destabilizimin e Bashkesis Islame.
Naim Terrnava eshte teper i ndershem qe nuk i shpall si renegat !
Kurse xhemati i Podujeves dhe Malisheves me habisin se si nuk ua dergojn ketyre dyve rrugen per ne shtime ?!
Si o e mundshme, qe kaq debila me qen keta dy trum-tupella ?!

Makresh
22-09-11, 18:57
Kjo sindikat, ka per qellim destabilizimin e Bashkesis Islame.
Naim Terrnava eshte teper i ndershem qe nuk i shpall si renegat !
Kurse xhemati i Podujeves dhe Malisheves me habisin se si nuk ua dergojn ketyre dyve rrugen per ne shtime ?!
Si o e mundshme, qe kaq debila me qen keta dy trum-tupella ?!

:biggrin::tongue::biggrin:Tėrnava shkarkon imamėt qė themeluan sindikatėn


http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u39u)Naim%20Ternava%20734572.png


Kryesia e Shoqatės Sindikale tė Pavarur tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės pėrmes njė komunikate pėr media njofton opinionin e gjere se Imami i Kosovės, Naim Tėrnava, ka shkarkuar dy imamė nga pozitat e tyre, atė tė Podujevės dhe tė Drenasit.

E enjte 22 Shtator 2011 19:13

“Kryetari i BIK-ut, z. Naim Tėrnava, me klanin e tij tė brėndshem dhe nėn ndikimin e individėve dhe shoqatave tė jashtme, ka marr vendim pėr shkarkimin nga pozita e Kryetarit tė Kėshillit tė BIK-ut tė Podujevės, z. Idriz Bilallin dhe kryetarin e Kėshillit tė BIK-ut nė Drenas, z.Osman Musliun”, thuhet nė njė komunikatė tė Kryesisė sė "Sindikatės" sė BIK-ut.

“Kjo ėshtė bėrė pėr shkak tė themelimit tė shoqatės "sindikale" ditė mė parė, si dhe ngritjes sė zėrit tė kėsaj shoqate kundėr keqmenxhimeve nė BIK, si dhe rėnies sė saj nėn ndikimin e individėve dhe shoqatave tė jashtme tė ngjyrosura me lėvizjet e huaja politiko-islame”, thuhet tutje.

“Kryesia e "Sindikatės" sė BIK-ut kėtė vendim tė z. Naim Tėrnaves e konsideron tė pabazė, jolegjitim dhe njėherėsh i bėnė me dije atij dhe klanit te tij se nuk do tė ndalet nė kėrkimin e se drejtės dhe transparencės pėr tė mirėn e institucionit tė BIK-ut dhe tė vendit mbare”.
“Po ashtu edhe njėherė e njoftojmė gjithė opinionin dhe rikonfirmojmė qėndrimin tonė, e ai ėshtė qėndrim pėr njė BIK unik dhe transparent ndaj ithtarėve tė vet dhe publikut mbarė”./telegrafi/Un thash, t'i kishte shpallur si renegat, por mir eshte edhe kshtu !
Allahu t'shperbleft o Imam Tėrrnava !

Zanzi/M
22-09-11, 21:16
Makresh,

Po shihet qe ka nje harmoni te papare ne mes bashkesise Islame dhe imameve te ndryshem.

Arb
22-09-11, 22:20
Ternava eshte burimi i te keqes.

Ai eshte pergjegjes per situaten e krijuar ne rrjetin e BIK-ut.

Ai eshte pergjegjes per futjen e strukturave ekstremiste fetare.

Terrnava eshte mik i ngushte me Sh. Krasniqin, te cilin pa asnje procedure ligjore e ka caktuar si te parin e Xhamise Madhe.

Jane shumica e imameve te Kosoves qe mendojne sikur keta imamet qe kane krijuar Sindikaten e Pavarur. Arsyeja qe nuk reagojne eshte e thjeshte, e dijne se edhe ata i pret largimi nga puna.

E zagaret e Ternaves, dalin ne mbrojtje te tij.

BIK-u eshte i uzurpuar nga zagare qe kane ideologji te rrezikshme fetare.

Arb
22-09-11, 22:22
:biggrin::tongue::biggrin:


Un thash, t'i kishte shpallur si renegat, por mir eshte edhe kshtu !
Allahu t'shperbleft o Imam Tėrrnava !

E kur Makreshi del ne perkrahje te Ternaves, nje gje meret vesh, Ternava eshte i tyre, eshte i zagareve mugjahaqene...

Guri i madh
22-09-11, 22:26
Ternava eshte burimi i te keqes.

Ai eshte pergjegjes per situaten e krijuar ne rrjetin e BIK-ut.

Ai eshte pergjegjes per futjen e strukturave ekstremiste fetare.

Terrnava eshte mik i ngushte me Sh. Krasniqin, te cilin pa asnje procedure ligjore e ka caktuar si te parin e Xhamise Madhe.

Jane shumica e imameve te Kosoves qe mendojne sikur keta imamet qe kane krijuar Sindikaten e Pavarur. Arsyeja qe nuk reagojne eshte e thjeshte, e dijne se edhe ata i pret largimi nga puna.

E zagaret e Ternaves, dalin ne mbrojtje te tij.

BIK-u eshte i uzurpuar nga zagare qe kane ideologji te rrezikshme fetare.


po qdo zbatus i kuranit duhet te bjen ne kundershtim me vlerat kombtare shqiptare ,ky nji koh ka hesht fshehrazi i ka perkrah vehabizmin bile shum ka shpresue se do tja arrin qellimit ,ma von dul me nji deklarat se NAIM TERNNAVA i respekton institucionet shtetrore ,tash i ka largue disa qe e kan lajmrue ternnaven se qendron prapa ktyre organizatave vehabiste , do me than nuk mundesh me desht kombin shqiptar nese ne perpikri e don kuranin e muhamedin

Makresh
23-09-11, 18:02
Makresh,

Po shihet qe ka nje harmoni te papare ne mes bashkesise Islame dhe imameve te ndryshem.

Nje Imam, i cili del haptas kundėr jetės dhe veprės sė Muhamedit a.s., ai jo qe s'eshte imam, por as musliman.

Mendoj qe Kryetari i muslimaneve te R.Kosoves, ka vepruar mir, dhe ne te gjitha faqet islame, ka vetem lavderime ne kete drejtim.

Makresh
23-09-11, 18:03
E kur Makreshi del ne perkrahje te Ternaves, nje gje meret vesh, Ternava eshte i tyre, eshte i zagareve mugjahaqene...

Mos ja nis me fyerje, se un s'i pritoj.

Zero Cool
24-09-11, 17:15
Myftiu ekstremist


http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Atdhe%20Mulla_Sindikata%20e%20punetoreve%20te%20ba shkesis%20Islame_001_406381_thumb_large.jpgMulla Osmani e Mulla Idrizi thonė se Myftiu Naim Tėrnava pėrkrah grupet ekstremiste dhe se ėshtė njeri qė i frikėsohet transparencės. Kjo, sipas tyre, ėshtė arsyeja se pse u shkarkuan. Tė dy imamėt pohojnė se nuk do ta respektojnė vendimin e Myftiut.


Nga Lirita Halili mė 24 shtator 2011 nė ora 08:12
Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava pėrkrah ekstremistėt islamė dhe i druhet transparencės. Kjo ėshtė arsyeja pse ai njė ditė para xhumasė mori vendim pėr shkarkimin e dy kryetarėve tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame.

Tė paktėn kėshtu thonė Idriz Bilalli e Osman Musliu, tė cilėn i shkarkoi nga detyra e kryetarėve tė kėshillit, njėri nė degė nė Podujevė e tjetri nė Drenas. “Myftiu Tėrnava po tenton t’i trimėrojė grupet ekstreme, tė cilat janė ngritur kundėr nesh”, pohon Mulla Idrizi, derisa thotė se pėrveē kėtyre arsyeve, myftiu i Kosovės kurrė nuk ka pas diēka personale me tė.

“Ne i kemi drejtuar edhe disa kritika nė adresė tė Bashkėsisė Islame, duke i treguar pėr keqmenaxhimet qė bėhen aty. Edhe kjo mund tė merret si arsye pse unė sot jam i shkarkuar”, thotė Idriz Bilalli pėr Express.

Pėrveē pėrkrahjes ndaj grupeve ekstreme, sipas Mulla Idrizit, vendimi qė BIK ka marrė pėr shkarkimin e tij nga pozita e kryetarit tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame nė Podujevė ėshtė marrė edhe pėr disa arsye tjera.

Sipas tij, Naim Tėrnava e ka bėrė kėtė vetėm qė ta shpėrqendrojė situatėn aktuale nėpėr tė cilėn po kalon Kėshilli i Podujevės. “Ky vendim ėshtė edhe njė tentativė e ngufatjes sė nismės sė organizimit sindikal. Shkarkimi im ka tė bėjė me tentativa pėr stopimin e asaj ēka ne kemi formuar”, tregon Mulla Idrizi pėr Express.

Sipas Mulla Idrizit, kėto janė ndėr shumė arsyet qė e kanė shtyrė Tėrnavėn, qė bashkė me klanin e tij brenda BIK-ut, ta marrė vendimin pėr shkarkim. Por, sipas tij, shkarkimi nuk ka tė bėjė asgjė me ndonjė problem personal qė ai ka pas ndonjėherė me myftiun.

Tė njėjtėn gjė e thotė edhe Osman Musliu, kryetar i Kėshillit tė BI-sė me degė nė Drenas. Edhe ky e pati fatin e njėjtė sikurse tė Mulla Idrizit. Kjo pasi qė tė dy ishin formues tė
Shoqatė Sindikale tė Punėtoreve tė Bashkėsisė Islame, pėr themelimin e sė cilės BIK-u ishte absolutisht kundėr.

Derisa Mulla Idrizi thotė se shkarkimi i tij ka mundėsi t’i trimėrojė ekstremistėt, Mulla Osmani thotė se myftiu i Kosovės me kėtė vendim ka deklaruar se i frikėsohet transparencės.

Arsyeja qė i ėshtė dhėnė Idriz Musliut nė vendimin pėr shkarkim ėshtė se ai bashkė me tė tjerėt qė kanė formuar sindikatė, e kanė zbrit imazhin e Bashkėsisė Islame. “Zbritje tė imazhit ata e kanė konsideruar formimin e sindikatės, daljen publike nė media. Mė shkurt ai i frikėsohet transparencės”, thotė Mulla Idrizi pėr Express. “ Myftiu nuk ka dėshirė qė dikush t’ia zbulojė tė gjitha ato qė i ka bėrė qė 7 vite”, pohon ai.

Por, pavarėsisht vendimit pėr shkarkim, Idriz Musliu ėshtė paraqitur edhe tė premten nė punė, sikur tė mos kishte ndodhė asgjė. “Njėjtė do t’ia bėj edhe tė hėnėn e ditėt e tjera nė vazhdim. Nuk do tė pajtohem me vendimet e Tėrnavės”, thotė i bindur udhėheqėsi i Bashkėsisė Islame tė Drenasit.

Tė njėjtėn ditė edhe protesta

Myftiut duket se nuk po i ec fjala as te xhemati.

Pėrkundėr thirrjeve tė tij qė mos tė protestohet tė hėnėn pėr ēėshtjen e shamisė, Lėvizja Bashkohu mblodhi njerėz para Qeverisė.

Ashtu sikurse herėve tė kaluara, por me njė numėr shumė mė tė vogėl, protestuesit u mblodhėn pas faljes sė “xhumasė”. Edhe kėtė herė organizatori i protestės, Fuad Ramiqi e luti turmėn qė tė protestojnė tė qetė dhe nė mėnyrė paqėsore.

Por, pėr dallim nga protesta e vitit tė kaluar kur besimtarėt myslimanė kishin protestuar pėr shaminė, kėsaj radhe nė mesin e protestuesve nuk ka pasur gra. Madje nė krahasim me vitin e kaluar, edhe numri i atyre qė morėn pjesė nė kėtė protestė ishte i vogėl.

Sikurse ēdo protestė, edhe kėsaj radhe fjalimin e mbajti Fuad Ramiqi, kryetar i “Lėvizjes Bashkohu”. Ramiqi nė fjalimin e tij mė shumė ka pėrmendur njė manifest tė Lėvizjes Bashkohu sesa ka folur pėr shaminė dhe tė drejtat e vajzave qė ta mbartin atė nė shkolla fillore dhe tė mesme.

I gjithė fjalimi i Ramiqit kishte tė bėnte me fjalėt e tė tjerėve qė kanė thėnė pėr Lėvizjen qė ai e udhėheq. “Nuk jemi kėtu pėr tė tjerėt qė na quajtėn talebanė, jemi kėtu pėr tė drejtėn qė po u privohet motrave tona. Ata po i ofendojnė nėnat e heronjve tonė”, ka thėnė ai.

Ai citoi edhe njė fjalė tė urtė: “Luftėn e bėjnė luanėt, e paqen e udhėheqin hienat”.
Ramiqi tha para tė gjithėve se ai ka qenė njė luftėtar, kurse personat qė po e udhėheqin shtetin e kėrcėnojnė demokracinė nė Kosovė.

Pėr t’iu kundėrvu kėsaj, ai para protestuesve ka shpėrnda manifestin e Lėvizjes Bashkohu ku edhe tregohen pikat pėr tė cilat lufton kjo Lėvizje. Ramiqi ka thėnė se kjo ėshtė hera e fundit qė protesta mbahet nė Prishtinė, pasi ajo do tė mbahet edhe nė qytetet e tjera tė Kosovė. Pėr Ramiqin, shamia ėshtė njė ēėshtje qė i preokupon tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Protesta nuk ka zgjatur mė shumė se 15 minuta dhe protestuesit iu bindėn apelit tė organizatorit tė protestės qė tė shpėrndahen tė qetė.

Arb
25-09-11, 20:41
Shqiptarėt duhet tė jenė tė bashkuar rreth kombit e rreth fesė

Bisedoi: Bajrush Morina
Fjala islam do tė thotė paqe prandaj unė si imam dhe tė gjithė predikuesit e fesė islame duhet tė reflektojnė paqe e harmoni mes njerėzve, thotė nė intervistėn ekskluzive pėr “Bota sot” Naim Tėrnava, kryetar i BIK-ut.
Sipas njė raporti tė kabllogrameve tė Wikileaksit, Naim Tėrnava ėshtė njeriu me mė sė shumti ndikim nė Kosovė. Kjo ėshtė e arsyeshme dhe e mundshme pėr njė fakt: nė qoftė se lideri i njė partie mė tė madhe nė Kosovė ka rreth 200 mijė anėtarė, Naim Tėrnava ka xhematin prej rreth 2 milion vetave.


Ėshtė zgjedhur pėr herė tė dytė nė krye tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės me shumicė votash. Ėshtė bir ballisti dhe rrjedh prej njė familje qė ka vuajtur rreth 40 vjet burg nė regjimin komunist serb. Kundėrshtarėt e akuzojnė se po e pėrkrah ekstremizmin islam nė Kosovė, nė ndėrkohė qė ia ka njoftuar tė gjitha instancat e shtetit tė Kosovės se gjatė muajit tė Ramazanit nė Kosovė kanė qėndruar 24 persona tė dyshimtė, siē thotė ai “me mjekra tė gjata e pantallona tė shkurtra”.
Pėrkrah kėrkesat pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė Prishtinė, futjen e lėndės fetare nė shkolla dhe mbulimin e femrave nė shkolla, por ėshtė kundėr metodave tė protestės sė Fuad Ramiqi dhe lėvizjes “Bashkohu” tė cilėn nuk e krahason me njė “shoqatė tė pllumbaxhive” por qė ka statusin e si tė gjitha OJQ-tė e tjera nė Kosovė.


Punon nė bazė tė Kushtetutės sė Bashkėsisė Islame por institucioni qė drejton edhe tash e 13 vjet pas lufte nuk ka ligj tė vetin. BIK-u vetėfinancohet nga anėtarėsia, ndėrsa tė gjitha xhamitė dhe objektet fetare nė Kosovė, KEK-ut i paguajnė tarifėn e shpenzimeve sikur tė ishin biznese e jo objekte humanitare.


Nė fillim tė intervistės ka folur qetė, gjatė intervistės ka pasur momente edhe kur ėshtė qeshur, por nė fund ka ngritur zėrin bukur lart kur ka folur pėr fyerjet qė deputetėt e Kuvendit tė Kosovės i kanė bėrė komunitetit mysliman nė Kosovė natėn e Bajramit. “Nė Kosovė nuk ka tendenca tė terrorizmit islamik”, thotė i vendosur nė intervistėn ekskluzive pėr “Bota sot”, Naim Tėrnava, kryetar i Bashkėsisė Islame tė Kosovės.


Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė numrin e ditės sė hėnė nė “Bota sot”

Makresh
26-09-11, 12:05
Hallall Kryeimam, dhe kryetar i 2 million muslimaneve shqiptar !

Arb
26-09-11, 12:20
Hallall Kryeimam, dhe kryetar i 2 million muslimaneve shqiptar !

Ky eshte Kryeimam i atyre dhjetera njerzeve te tij ne BIK, qe e kane zgjedhur ne ate pozite, por jo i 2 Milione Shqiptareve.

Ky mund ta sheh veten vetem si Kryeimam te atyre me pak se 1% te njerzeve qe shkojne ne xhamia.

taraku-1
26-09-11, 12:46
Qysh fol 1 % per shumicen..., ka marak me kon shumic por 1% ka ngel edhe ka me mbet si i tille

Makresh
26-09-11, 14:06
Ky eshte Kryeimam i atyre dhjetera njerzeve te tij ne BIK, qe e kane zgjedhur ne ate pozite, por jo i 2 Milione Shqiptareve.

Ky mund ta sheh veten vetem si Kryeimam te atyre me pak se 1% te njerzeve qe shkojne ne xhamia.

Ky eshte kryetar, i te gjithe atyre qe besojn ne Nje Zot te vetem, kryetar i atyre qe besojn ne diten e llogaris.

Amerikanet e din mir kete pun, bile ket qe ua ka then uikiliksiii,..un ja pata then qysh moti, qe kujdes me Terrnaven ! Se ky din edhe ndryshe.

Arb
26-09-11, 15:38
Ky eshte kryetar, i te gjithe atyre qe besojn ne Nje Zot te vetem, kryetar i atyre qe besojn ne diten e llogaris.

Amerikanet e din mir kete pun, bile ket qe ua ka then uikiliksiii,..un ja pata then qysh moti, qe kujdes me Terrnaven ! Se ky din edhe ndryshe.

Ashtu sikur Vala, IPKO, KEK-u, Kompanite e pastrimit, e biznese te tjera, edhe Ternava me BIK-un e tij (e BIK-et e tij) eshte i interesuar qe te kete ata 2 milione kliente.

Me rritjen e klienteve ne 2 milione, ashtu sic e ka qefin Ternava, rritet edhe buxheti i BIK-ut, qe eshte edhe qellimi i vetem i Ternaves, me shoke...


Qellimi i Ternaves eshte i njejte me ate te ketyre bizneseve.

E sa i perket asaj qe, "Ternava eshte Kryetar i atyre qe besojne ne nje Zot," edhe kesaj pune veshtire me i ra ne fije. Fati i Ternaves eshte se ka gjo te gjalla qe jepin para BIK, here ne emer te atyre qe i quajne detyrime ndaj fese, here obligim ndaj BIK, e here gjoja ndihme per familjet e varfera.

Para disa ditesh ishte nje lajm se keta hoxhallare qe ushtrojne biznesin e tyre te fese, e qe besojne ne nje Zot te vetem, nuk e paguajne asnje cent tatim (nga paga e tyre mujore) per shtetin ne te cilin jetojne, per bugjetin shteteror te atyre njerzeve qe ua paguajne rrogat e tyre.


Hoxhallarėt nuk ia paguajnė tatimin shtetit

http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/hoxhet.jpg (http://www.indeksonline.net/repository/images/lajme/hoxhet.jpg)

Hoxhallarėt po i hyjnė nė hak Kosovės. Pėr rrogat qė marrin ata nuk e derdhin tatimin nė arkėn e shtetit. Thuajse asnjė nga hoxhallarėt kosovarė, tė cilėt thėrrasin xhematin qė tė duan dhe kontribuojnė pėr vendin, asnjė cent nuk ndajnė nga pagat e tyre, ani se ligji obligon qė tė bėjnė njė gjė tė tillė, shkruan nė numrin e sotėm “Koha Ditore”.

Njėri prej tyre qė merr 300 euro nė muaj ėshtė Osman Musliu. Ai pranon se nga paga e tij nuk ndahen asnjė cent pėr buxhetin e Kosovės.

“Tatim nė pagė nuk paguajmė kurrė vėlla asnjė cent”, konfirmon ky imam i xhamisė sė Drenasit. “Ėshtė dashur tė gjithė tė paguajmė “ thotė ai dhe shton se ky ėshtė obligim.
Ndėrkohė sipas ligjit pėr tahmin nė tė ardhura personale, tė ardhurat e shėrbyesve fetar nuk janė tė liruara nga tatimi.

Makresh
26-09-11, 15:53
Nuk jam ekonomist, po nese un jap nje donacion, si psh. per shoqaten "nena tereza", ato te holla nuk do ti deklaroj ! Sepse nuk i merr parasysh shteti. Dhe eshte njesoj kur i paguan tatimet fetare, ato shkojn ne pagat e imameve qe nuk financohen nga shteti por nga populli. E nese shteti u kerkon qe te paguajn tatime, atehere duhet qe edhe ti paguaj kleriket e feve te ndryshme !

Kosova paguan paga kishes ortodokse ne Kosove. Por jo edhe shqiptareve te besimit musliman. Kjo eshte absurde ! Kurse katoliket qe punojn per konton e papes, paguhen nga vatikani. E muslimanet nga vet popullata. Ja transparenca, per ty e dardha osmanin nga drenica, ish-imam.

Neferta
26-09-11, 20:56
Myftiu me dy lugė
Mulla Osmani e Mulla Idrizi thonė se Myftiu Naim Tėrnava pėrkrah grupet ekstremiste dhe se ėshtė njeri qė i frikėsohet transparencės. Kjo, sipas tyre, ėshtė arsyeja se pse u shkarkuan. Tė dy imamėt pohojnė se nuk do ta respektojnė vendimin e Myftiut.
Nga Lirita Halili mė 24 shtator 2011 nė ora 08:12
Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava pėrkrah ekstremistėt islamė dhe i druhet transparencės. Kjo ėshtė arsyeja pse ai njė ditė para xhumasė mori vendim pėr shkarkimin e dy kryetarėve tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame.

Tė paktėn kėshtu thonė Idriz Bilalli e Osman Musliu, tė cilėn i shkarkoi nga detyra e kryetarėve tė kėshillit, njėri nė degė nė Podujevė e tjetri nė Drenas. “Myftiu Tėrnava po tenton t’i trimėrojė grupet ekstreme, tė cilat janė ngritur kundėr nesh”, pohon Mulla Idrizi, derisa thotė se pėrveē kėtyre arsyeve, myftiu i Kosovės kurrė nuk ka pas diēka personale me tė.

“Ne i kemi drejtuar edhe disa kritika nė adresė tė Bashkėsisė Islame, duke i treguar pėr keqmenaxhimet qė bėhen aty. Edhe kjo mund tė merret si arsye pse unė sot jam i shkarkuar”, thotė Idriz Bilalli pėr Express.

Pėrveē pėrkrahjes ndaj grupeve ekstreme, sipas Mulla Idrizit, vendimi qė BIK ka marrė pėr shkarkimin e tij nga pozita e kryetarit tė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame nė Podujevė ėshtė marrė edhe pėr disa arsye tjera.

Sipas tij, Naim Tėrnava e ka bėrė kėtė vetėm qė ta shpėrqendrojė situatėn aktuale nėpėr tė cilėn po kalon Kėshilli i Podujevės. “Ky vendim ėshtė edhe njė tentativė e ngufatjes sė nismės sė organizimit sindikal. Shkarkimi im ka tė bėjė me tentativa pėr stopimin e asaj ēka ne kemi formuar”, tregon Mulla Idrizi pėr Express.

Sipas Mulla Idrizit, kėto janė ndėr shumė arsyet qė e kanė shtyrė Tėrnavėn, qė bashkė me klanin e tij brenda BIK-ut, ta marrė vendimin pėr shkarkim. Por, sipas tij, shkarkimi nuk ka tė bėjė asgjė me ndonjė problem personal qė ai ka pas ndonjėherė me myftiun.

Tė njėjtėn gjė e thotė edhe Osman Musliu, kryetar i Kėshillit tė BI-sė me degė nė Drenas. Edhe ky e pati fatin e njėjtė sikurse tė Mulla Idrizit. Kjo pasi qė tė dy ishin formues tė
Shoqatė Sindikale tė Punėtoreve tė Bashkėsisė Islame, pėr themelimin e sė cilės BIK-u ishte absolutisht kundėr.

Derisa Mulla Idrizi thotė se shkarkimi i tij ka mundėsi t’i trimėrojė ekstremistėt, Mulla Osmani thotė se myftiu i Kosovės me kėtė vendim ka deklaruar se i frikėsohet transparencės.

Arsyeja qė i ėshtė dhėnė Idriz Musliut nė vendimin pėr shkarkim ėshtė se ai bashkė me tė tjerėt qė kanė formuar sindikatė, e kanė zbrit imazhin e Bashkėsisė Islame. “Zbritje tė imazhit ata e kanė konsideruar formimin e sindikatės, daljen publike nė media. Mė shkurt ai i frikėsohet transparencės”, thotė Mulla Idrizi pėr Express. “ Myftiu nuk ka dėshirė qė dikush t’ia zbulojė tė gjitha ato qė i ka bėrė qė 7 vite”, pohon ai.

Por, pavarėsisht vendimit pėr shkarkim, Idriz Musliu ėshtė paraqitur edhe tė premten nė punė, sikur tė mos kishte ndodhė asgjė. “Njėjtė do t’ia bėj edhe tė hėnėn e ditėt e tjera nė vazhdim. Nuk do tė pajtohem me vendimet e Tėrnavės”, thotė i bindur udhėheqėsi i Bashkėsisė Islame tė Drenasit.

Tė njėjtėn ditė edhe protesta

Myftiut duket se nuk po i ec fjala as te xhemati.

Pėrkundėr thirrjeve tė tij qė mos tė protestohet tė hėnėn pėr ēėshtjen e shamisė, Lėvizja Bashkohu mblodhi njerėz para Qeverisė.

Ashtu sikurse herėve tė kaluara, por me njė numėr shumė mė tė vogėl, protestuesit u mblodhėn pas faljes sė “xhumasė”. Edhe kėtė herė organizatori i protestės, Fuad Ramiqi e luti turmėn qė tė protestojnė tė qetė dhe nė mėnyrė paqėsore.

Por, pėr dallim nga protesta e vitit tė kaluar kur besimtarėt myslimanė kishin protestuar pėr shaminė, kėsaj radhe nė mesin e protestuesve nuk ka pasur gra. Madje nė krahasim me vitin e kaluar, edhe numri i atyre qė morėn pjesė nė kėtė protestė ishte i vogėl.

Sikurse ēdo protestė, edhe kėsaj radhe fjalimin e mbajti Fuad Ramiqi, kryetar i “Lėvizjes Bashkohu”. Ramiqi nė fjalimin e tij mė shumė ka pėrmendur njė manifest tė Lėvizjes Bashkohu sesa ka folur pėr shaminė dhe tė drejtat e vajzave qė ta mbartin atė nė shkolla fillore dhe tė mesme.

I gjithė fjalimi i Ramiqit kishte tė bėnte me fjalėt e tė tjerėve qė kanė thėnė pėr Lėvizjen qė ai e udhėheq. “Nuk jemi kėtu pėr tė tjerėt qė na quajtėn talebanė, jemi kėtu pėr tė drejtėn qė po u privohet motrave tona. Ata po i ofendojnė nėnat e heronjve tonė”, ka thėnė ai.

Ai citoi edhe njė fjalė tė urtė: “Luftėn e bėjnė luanėt, e paqen e udhėheqin hienat”.
Ramiqi tha para tė gjithėve se ai ka qenė njė luftėtar, kurse personat qė po e udhėheqin shtetin e kėrcėnojnė demokracinė nė Kosovė.

Pėr t’iu kundėrvu kėsaj, ai para protestuesve ka shpėrnda manifestin e Lėvizjes Bashkohu ku edhe tregohen pikat pėr tė cilat lufton kjo Lėvizje. Ramiqi ka thėnė se kjo ėshtė hera e fundit qė protesta mbahet nė Prishtinė, pasi ajo do tė mbahet edhe nė qytetet e tjera tė Kosovė. Pėr Ramiqin, shamia ėshtė njė ēėshtje qė i preokupon tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Protesta nuk ka zgjatur mė shumė se 15 minuta dhe protestuesit iu bindėn apelit tė organizatorit tė protestės qė tė shpėrndahen tė qetė. Expreshttp://www.gazetaexpress.com/web//images/butgaleria.png (http://www.gazetaexpress.com/gallery.php?cid=1,101)

Guri i madh
26-09-11, 21:06
Nuk jam ekonomist, po nese un jap nje donacion, si psh. per shoqaten "nena tereza", ato te holla nuk do ti deklaroj ! Sepse nuk i merr parasysh shteti. Dhe eshte njesoj kur i paguan tatimet fetare, ato shkojn ne pagat e imameve qe nuk financohen nga shteti por nga populli. E nese shteti u kerkon qe te paguajn tatime, atehere duhet qe edhe ti paguaj kleriket e feve te ndryshme !

Kosova paguan paga kishes ortodokse ne Kosove. Por jo edhe shqiptareve te besimit musliman. Kjo eshte absurde ! Kurse katoliket qe punojn per konton e papes, paguhen nga vatikani. E muslimanet nga vet popullata. Ja transparenca, per ty e dardha osmanin nga drenica, ish-imam.nuk ma merr mendja se qeveria ndan pare per relegjionet po une mendoj se shteti nuk ndan asgjė per financimin e religjioneve ,pos atyre kishave qe i kallen patriotat e hashimit e u dasht me nda dhjetra miljona per restaurimin e tyre pare tjera nuk ndahen ,nese tash merremi me financat e relegjioneve BIK ka mas shumti pare duke llogarit se antarsiat i mbledh askush nuk mundet me i pshtue pa i pague kto pare ose vjetore ose kur te ndodh naj rast vdekje imami ta bjen tefterin e kie me ja thae lekun ,po du me than borgjin po edhe imami sa e ka haraqin nese mashkull ma lir nese femer pak ma shtrejt se po vjen edhe hogjonica po gjamiat i keni shendrrue ne supermarkete o maki

Makresh
27-09-11, 08:07
nuk ma merr mendja se qeveria ndan pare per relegjionet po une mendoj se shteti nuk ndan asgjė per financimin e religjioneve ,pos atyre kishave qe i kallen patriotat e hashimit e u dasht me nda dhjetra miljona per restaurimin e tyre pare tjera nuk ndahen ,nese tash merremi me financat e relegjioneve BIK ka mas shumti pare duke llogarit se antarsiat i mbledh askush nuk mundet me i pshtue pa i pague kto pare ose vjetore ose kur te ndodh naj rast vdekje imami ta bjen tefterin e kie me ja thae lekun ,po du me than borgjin po edhe imami sa e ka haraqin nese mashkull ma lir nese femer pak ma shtrejt se po vjen edhe hogjonica po gjamiat i keni shendrrue ne supermarkete o maki

Prifterinjt ortodoks paguhen per meshat e tyre, dhe per mesim-besimin ne shkollat serbe, ne kosove nga qeveria kosovare. Ata s'paguajn as rrym, as taksa, e as nuk konsumojn mallra shqiptare.

Ne zvicerr, shteti model evropjan, te gjithe i paguajn taksa kishes dhe sinagoges. Bile, nje prift, ka pagen me te madhe se nje inxhinier sipas nje gazete lokale, dhe jan fonksionar, konsiderohen si puntor te shtetit qe s'paguajn as taksa e as qira. Dhe eshte shume normale, sepse kjo eshte kultura e tyre, dhe kultura e nje shteti ruhet vetem ne permes fejes !

sherri
28-09-11, 07:58
Dhe eshte shume normale, sepse kjo eshte kultura e tyre, dhe kultura e nje shteti ruhet vetem ne permes fejes !

.....ose kultura shkatrrohet per mes fejes. Gjithcka arrihet dhe ruhet, permes besimit,feja mund te jet gabimisht e zgjedhur,ose e imponuar.

...si ke tema nime? a po USA Like Ternava, ndersa Ternava(katuni i lindjes se myftiut) nuk e Like Naimin!!!!!

Zero Cool
24-11-11, 20:50
Lufta e Osmanit

Nė vend tė kreut tė BIK-ut, me wahabistėt ka filluar tė merret mulla Osman Musliu. Ankesat e tij kanė vėnė nė lėvizje komunėn e Drenasit, kurse BIK-u pret ardhjen e myftiut Naim Tėrnava. Mulla Osmani rrėfen kaosin qė ka pėrfshirė institucionin mė tė lartė islam nė Kosovė, tė cilit duket se ka filluar t’i rrėshqasė kontrolli nga duart.

Nga Jeton Musliu mė 16.01.2009 nė ora 9:01

Mulla Osman Musliu gjallė, tė jetė kryetar i Degės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK) pėr Drenas dhe nė tė njėjtėn kohė xhamia e fshatit Zabel tė shndėrrohet sikurse ajo e fshatit Morinė, kurrė jo. Ky ėshtė betimi qė i ka dhėnė vetes mulla Osmani, i rrahur disa ditė mė parė nė xhaminė e fshatit Zabel, i cili imamin e xhamisė sė fshatit Morinė tė Skenderajt, e konsideron shumė tė rrezikshėm.
Pavarėsisht se imami i xhamisė sė fshatit Morinė njihet pėr ndihma tė mėdha qė iu shpėrndan popullatės sė asaj ane, mulla Osmani ka njė mendim tėrėsisht tjetėr. “Ata qė japin shumė para, ata edhe shkatėrrojnė shumė. Kjo sepse, pas parave dhe ndihmave, fshihet diēka tjetėr. Unė mendoj se Serbia nuk i ka bėrė Kosovės, ēka i ka bėrė xhamia e Morinės”, thotė mulla Osmani pėr Express.
Naim Tėrnavėn, kryetarin e BIK-ut, mulla Osmani e quan tė frikėsuar nga wahabistėt, ndėrkohė qė shpjegon se pa ndonjė leje dhe kontroll, gjithandej ligjėrojnė hoxhė si Mazllumi nga Prizreni, Shefqet Krasniqi nga Prishtina, tė tjerė nga Maqedonia apo Shqipėria. Duke ilustruar pafuqinė e BIK-ut pėr kontroll mbi imamėt, xhamitė dhe hoxhėt, mulla Osmani jep shembullin kur hoxha Shefqet Krasniqi ligjėron nė xhamitė e Drenasit, pa e pyetur askėnd.
“Nėse Shefqet Krasniqi ėshtė wahabist, diēka ka. Fakti se ai vjen nė shtėpinė (xhaminė) time dhe vepron nė Drenas pa e pyetur kryetarin e Kėshillit dhe pa e pyetur imamin, diēka duhet tė ketė. Pėr tė gjitha kėto ėshtė njoftuar BIK-u e myftiu Tėrnava dhe masat qė ata kanė ndėrmarrė janė shumė tė dobėta”, shpjegon imam Osmani.
Ai fytyrėn ende e ka tė nxirė nga grushtet dhe dorėn tė lidhur me fashė, por pas incidentit tė sė premtes nė xhaminė e fshatit Zabel tė Drenasit, mulla Osman Musliun nuk e ka vizituar ende njė person, pikėrisht Naim Tėrnava, kreu i BIK-ut. Ndėrkohė, me iniciativėn e mulla Osmanit, pėr herė tė parė nė nėntė vitet e fundit, ēėshtja e wahabizimit nė Kosovė, duket se nuk do tė kalojė thjesht me lajmin thuajse tė zakonshėm tė rrahjes sė ndonjė drejtuesi tė hierarkisė sė BIK-ut.
Pėr ēudi, iniciativa pėr tė spastruar xhamitė, tė cilat i administron BIK-u, nga personat e njohur si wahabistė, e nga tė tjerėt si radikalė fetarė, nuk ka nisur nga koka, qė ėshtė BIK-u, por nga fundi, pikėrisht nga mulla Osman Musliu. Me nga njė letėr drejtuar Komunės sė Drenasit dhe BIK-ut, mulla Osmani ka kėrkuar qė tė ndėrmerren masat pėr parandalimin e ushtrimit tė aktivitetit tė wahabistėve nė xhamitė dhe pronat e administruara nga BIK-u.
“Po e shoh qė kam bėrė mirė qė rastin nuk e kam lėnė nėn hije dhe kam vendosur tė mos hesht. Kemi marrė vendim qė ta mbyllim xhaminė nė fshatin Zabel, derisa tė ulen pak gjakrat dhe tė shėrohem”, thotė mulla Osmani pėr Express.
Derisa pas kėsaj kėrkese tė drejtuar njė ditė mė parė nga mulla Osmani, BIK-u ende nuk ka reaguar, ndryshe ka vepruar komuna e Drenasit. Pėrveē nė xhaminė e fshatit Zabel, nė letrat e tij, imam Osmani njofton Komunėn dhe BIK-un me aktivitetet e paligjshme tė wahabistėve edhe nė bibliotekėn e Shkollės fillore nė Komaran.
Hyrije Xhemajli, drejtoreshė e Drejtoratit tė Inspeksionit nė kėtė Komunė sqaron se menjėherė pas letrės, ky institucion ka reaguar duke dėrguar inspektorėt e vet nė kėtė bibliotekė. “Inspektorėt nuk i kanė gjetur drejtuesit e saj, por kanė parė njoftime pėr aktivitete tė ndryshme arsimore, duke pėrfshirė edhe kurse tė gjuhėve tė huaja. Bazuar nė kėtė, ne do tė hetojmė ēėshtjen pėr tė parė nėse kėto aktivitete arsimore janė tė ligjshme”, thotė Xhemajli pėr Express.
Megjithatė, ajo sqaron se tė gjitha aktivitetet e kėsaj drejtorie qė kanė tė bėjnė me kontrollin e objekteve qė veprojnė nė kuadėr tė BIK-ut, do tė bėhen me bashkėveprimin e kėtij institucioni fetar.
“Jemi duke shqyrtuar mundėsitė qė nė pėrputhje me ligjin tė veprohet si duhet”, thotė Hyrije Xhemajli, drejtoreshė e Drejtoratit tė Inspeksionit tė Komunės sė Drenasit.
Derisa pret mysafirė tė shumtė, mulla Osmani thotė tė jetė shumė i kėnaqur me pėrkrahjen nga ana e Kuvendit Komunal tė Drenasit dhe vetė kryetarit tė Komunės, i cili e ka vizituar sė paku pesė herė.
“Edhe disa nga anėtarėt e Kryesisė sė BIK-ut kanė ardhur, por anėtarėt e Kryesisė nuk mund tė vendosin pėr asgjė. Po pres derisa kryetari Tėrnava tė kthehet nga jashtė”, sqaron mulla Osmani. Sipas tij, nėn drejtimin e Naim Tėrnavės, wahabizimi e ka pasur shumė mė tė lehtė tė veprojė sesa nė kohėn kur kryetar i BIK-ut ka qenė Rexhep Boja, sepse ky i fundit ėshtė distancuar.
“E kam parė qė myftiu Tėrnava nuk ėshtė nė gjendje t’i luftojė wahabistėt, sepse e ka frikėn dhe drojėn. Edhe nė kohėn e Rexhep Bojės ka pasur wahabistė, por ai ėshtė distancuar nga ta”, thotė mulla Osmani, i cili shpjegon se hapur ka qenė kundėr rizgjedhjes sė Naim Tėrnavės nė krye tė BIK-ut.
Ai sqaron se xhamitė janė pronė e BIK-ut, duke pėrfshirė edhe bibliotekėn pėr tė cilėn thotė se tashmė tėrėsisht ka devijuar dhe nuk kontrollohet mė nga ky institucion fetar.
Gazeta ka bėrė pėrpjekje tė kontaktojė zyrtarėt e BIK-ut, por ata nuk kanė dashur tė thonė asgjė nė lidhje me kėtė rast, me arsyetimin se Naim Tėrnava nuk ėshtė nė Kosovė.
“Ne duhet tė dimė se ēfarė po u servohet fėmijėve tanė. Kėtė kėrkesė e kam bėrė qė edhe xhamitė edhe shoqatat e ndryshme qofshin edhe tė krishtera, tė kontrollohen. Ne nuk duhet tė lejojmė qė me fėmijėt tanė tė luajė dikush”, konkludon mulla Osman Musliu.
Kreu i BIK-ut pėr komunėn e Drenasit ėshtė i bindur nė ato qė thotė dhe shpjegon se pak rėndėsi ka ēfarė bėhet me gjeneratat e vjetra.
“Unė jam i gatshėm qė njė prifti t’ia lejoj tė vijė nė xhami tė mbajė ligjėrata pėr persona mbi 18 vjeē, por jo nė lokale, e tė keqpėrdoren fėmijėt tanė. Ne kemi bėrė sakrifica qė t’i mėsojmė fėmijėt tanė vetė, e jo tė vijnė tė tjerėt t’i mėsojnė”, thotė imam Osmani.
Ai kėrkon qė sa mė shpejt tė hartohet dhe miratohet Ligji pėr fetė, nė mėnyrė qė shteti tė ketė kontroll mbi to, jo sikurse nė kohėn e komunizmit, por tė dijė se ēfarė ligjėrohet e ēfarė bėhet. “Wahabistėt mund tė ndėrtojnė xhami tė veta, por jo tė ligjėrojnė nė xhamitė e BIK-ut”, pėrfundon mulla Osman Musli

Zero Cool
24-11-11, 20:51
Wahabistėt synojnė BIK-un?
Mulla Osman Musliu, zyrtar i Bashkėsisė Islame tė Kosovės beson se ėshtė rrahur nga persona qė i identifikon si besimtarė “wahabistė”. Thotė se ata duan ta marrin BIK-un. Pėr kėtė ngjarje, e cila ka ndodhur nė lutjen e sė premtes nė fshatin Zabel tė Drenasit, policia ka arrestuar nėntė persona. Express sjell emrat e tyre Nga Jeton Musliu mė 14.01.2009 nė ora 8:45 Nėntė persona janė arrestuar si tė dyshuar pėr rrahjen e hoxhės Osman Musliu nga Drenasi, ngjarje e cila ka ndodhur tė premten e kaluar. Nė kėtė rast, pėrveē mulla Osmanit, si viktima, policia i konsideron edhe Bashkim Ibrahimin nga fshati Zabel i Ulėt dhe njė person tjetėr. Katėr prej kėtyre nėntė vetave tashmė u ėshtė caktuar masa e paraburgimit prej tridhjetė ditėsh, ndėrkohė qė pesė tė tjerėve masa e arrestit shtėpiak, gjithashtu nė afat prej tridhjetė ditėsh. Dy nga personat e dyshuar pėr sulm mbi mulla Osmanin, nė xhaminė e fshatit Zabel, nė lutjen e sė premtes sė kaluar janė nga i njėjti fshat, kurse dy tė tjerė janė tė fshatrave tė ndryshėm. Mė i vjetri prej kėtyre katėr personave tė paraburgosur ėshtė tridhjetė vjeē nga fshati Llapushnik, kurse mė i riu vetėm 23 vjeē nga fshati Zabel i Ulėt tė Drenasit. Tė arrestuarit qė janė duke u mbajtur nė paraburgim nė lidhje me kėtė rast janė: Sefedin Gashi (1979) nga fshati Llapushnik, Rrustem Bublaku (1984) dhe Nderim Bublaku (1985)nga fshati Zabel i Ulėt dhe Shefqet Krasniqi (1982) nga fshati Gllobar. Nė lidhje me kėtė rast, masa e arrestit shtėpiak nė afat prej tridhjetė ditėsh u ėshtė caktuar Zekė Bublakut (1949) nga fshati Zabel i Ulėt, Veli Hajrizit (1945) nga fshati Shtrubullovė, Arsim Kastratit (1986) nga fshati Nekovc, Shpejtim Shalės (1979) nga fshati Cikatovė e Re dhe Nuhi Thacit (1965) nga fshati Llapushnik. Zyrtarė tė policisė shpjegojnė pėr Express se nė momentin e arrestimit, duke u bazuar nė mėnyrėn e veshjes dhe dukjes, dy nga katėr tė arrestuarit qė janė duke u mbajtur nė paraburgim, i takojnė sektit “wahabi”. “Dy prej tyre ishin me mjekra dhe me pantallona tė shkurtra, qė sigurisht se dalloheshin nga tė tjerėt”, thotė ky zyrtar nga policia i cili ėshtė i pėrfshirė direkt nė hetimin e kėtij rasti. I kontaktuar nga Express, hoxha Osman Musliu shpjegon se ėshtė i bindur se rrahja e tij ėshtė bėrė nga “wahabistėt”, persona qė i takojnė kėtij sekti tė besimit islam.
“Unė jam hoxhė dhe e di, i njoh”, thotė Musliu, duke shpjeguar se nuk e ka ndėrmend tė frikėsohet as pas kėsaj rrahjeje qė i ėshtė bėrė. “Ata munden edhe tė mė vrasin, por nuk frikėsohem. Qėllimi i tyre ėshtė i thjeshtė, ata duan ta marrin Bashkėsinė Islame tė Kosovės”, thotė mulla Osmani pėr Express. Sikurse edhe nė rastet e tjera, edhe kėsaj here, Bashkėsia Islame e Kosovės vetėm ka reaguar ndaj kėtij incidenti, tė cilin e ka quajtur tė turpshėm, por pa ndėrmarrė ndonjė veprim konkret. BIK-u ka kėrkuar nga organet e rendit qė raste tė tilla tė mos ndodhin mė, pavarėsisht se vetėm disa javė mė parė njė zyrtar i lartė i institucionit mė tė lartė tė besimtarėve islamė nė Kosovė ėshtė sulmuar nė oborrin e shtėpisė sė tij. Profesor Xhabir Hamiti ka marrė plagė nė fytyrė dhe kokė nga rrahja qė i ėshtė bėrė nė oborrin e shtėpisė sė tij dhe sikurse mulla Osmani, edhe ai, nė njė intervistė pėr Express, pėr kėtė veprim pėrgjegjės ka bėrė grupet “wahabi”, tė cilat, sipas tij, gjithashtu duan tė marrin nėn kontroll BIK-un. Edhe Mulla Osman Musliu ėshtė kryetar i BIK-ut pėr komunėn e Drenasit, i cili ditėn e premte ka shkuar nė xhami pėr tė prezantuar para xhematit imamin e ri tė xhamisė sė fshatit Zabel. Por, prezantimi i imamit tė ri nuk ėshtė lejuar tė bėhet nga disa tė pranishėm, veprim i cili ka degraduar nė pėrleshje e qė mulla Osmani mendon se ky ka qenė njė organizim kundėr tij. Fshatarėt e Zabelit kanė deklaruar se ata nuk kanė asgjė kundėr mulla Osmanit dhe se incidenti i ndodhur nuk ka rrjedhur nga fshatarėt e kėtij vendbanimi.

Kercovari
25-11-11, 06:52
nuk ma merr mendja se qeveria ndan pare per relegjionet po une mendoj se shteti nuk ndan asgjė per financimin e religjioneve ,pos atyre kishave qe i kallen patriotat e hashimit e u dasht me nda dhjetra miljona per restaurimin e tyre pare tjera nuk ndahen ,nese tash merremi me financat e relegjioneve BIK ka mas shumti pare duke llogarit se antarsiat i mbledh askush nuk mundet me i pshtue pa i pague kto pare ose vjetore ose kur te ndodh naj rast vdekje imami ta bjen tefterin e kie me ja thae lekun ,po du me than borgjin po edhe imami sa e ka haraqin nese mashkull ma lir nese femer pak ma shtrejt se po vjen edhe hogjonica po gjamiat i keni shendrrue ne supermarkete o maki
Mos e ke gabim...amullaret e tu marrin rroga nga shteti e mullat jo.Ketyre te fundit ua siguron rrogen vete populli dhe ska pse te paguajne tatim shtetit kur nuk figurojne ne asnje liste si te punsuar ne organizate pune.Per qudi e keni gjete momentin te shkrini akullnaje me imamet kur digjet nje pjese e tokes tone eme nga armiqt shekullor e ju kosovarve u ka mbete te diskutoni mbi epshte perverse te Trnaves ose mulla Osmanit.Nese te gjithe kete amulli e krijoni ju te krishteret per te ngushulluar veten per disfatat politike te juaja,ather do te ishte ne rregull mbase as nuk pritet nga ju ndonje mrekulli.

Izraeliti
25-11-11, 15:00
Mos e ke gabim...amullaret e tu marrin rroga nga shteti e mullat jo.Ketyre te fundit ua siguron rrogen vete populli dhe ska pse te paguajne tatim shtetit kur nuk figurojne ne asnje liste si te punsuar ne organizate pune.Per qudi e keni gjete momentin te shkrini akullnaje me imamet kur digjet nje pjese e tokes tone eme nga armiqt shekullor e ju kosovarve u ka mbete te diskutoni mbi epshte perverse te Trnaves ose mulla Osmanit.Nese te gjithe kete amulli e krijoni ju te krishteret per te ngushulluar veten per disfatat politike te juaja,ather do te ishte ne rregull mbase as nuk pritet nga ju ndonje mrekulli.
Makresh: Kosova paguan paga kishes ortodokse ne Kosove. Por jo edhe shqiptareve te besimit musliman. Kjo eshte absurde ! Kurse katoliket qe punojn per konton e papes, paguhen nga vatikani. E muslimanet nga vet popullata. Ja transparenca, per ty e dardha osmanin nga drenica, ish-imam.

Total e pasaktё. Tё them tё drejtёn s’arrij tё kuptoj qёllimin e kёtyre gёnjeshtarve.

Shteti nuk paguan para pёr bashkёsitё fetare!Shikoni Tabelat Buxhetore Shtetёrore pёr informacione:
http://mef-rks.org/en/download/buxheti-i-konsoliduar-i-kosoves/2011/3869-tabelat-e-buxhetit-te-kosoves-per-vitin-2011

Kercovari
25-11-11, 16:27
Total e pasaktё. Tё them tё drejtёn s’arrij tё kuptoj qёllimin e kёtyre gёnjeshtarve.

Shteti nuk paguan para pёr bashkёsitё fetare!Shikoni Tabelat Buxhetore Shtetёrore pёr informacione:
http://mef-rks.org/en/download/buxheti-i-konsoliduar-i-kosoves/2011/3869-tabelat-e-buxhetit-te-kosoves-per-vitin-2011 (http://mef-rks.org/en/download/buxheti-i-konsoliduar-i-kosoves/2011/3869-tabelat-e-buxhetit-te-kosoves-per-vitin-2011)
Per cilin buxhet e ke fjalen,mos te Enver Hoxhes.Keshtu thote edhe Gruevski te mos ngarkoje buxhetin per te siguruar para hoxhallarve kur prifterinj edhe meditje marrin ne raste solemne kur i fton ne inaugurim te ndonje objekti ose edhe pjesmarrje ne parlament.Po keshtu vepron edhe Kosova drvo qeveri,e ty te keshilloj te mos merresh me genjeshtrat e tyre se te dalin brinj...