PDA

View Full Version : Rrymat ekstreme


Zero Cool
12-09-11, 13:48
Sindikalistėt kėrkojnė dorėheqjen e Naim Tėrnavės


http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0912124928518_m.jpg


Kryetari i Sindikatės sė Punėtorėve tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, imami i Xhamisė nė Podujevė, Idriz Bilalli, me njė sėrė argumentesh ka kėrkuar dorėheqjen e kryetarit tė BIK-ut, Naim Tėrnava.


"Shoqata Sindikale ėshtė kundėr kryetarit tė BIK-ut, pėr shkak se ai nuk ka realizuar asnjė nga premtimet e dhėna prej kur ėshtė zgjedhur nė kėtė post para 7 vjetėsh. BIK-u, tash e 12 vjet nuk ka status tė zgjidhur juridik. Pėrveē kėsaj, kryetari aktual i BIK-ut ėshtė i ndikuar edhe nga rrymat ekstreme qė veprojnė nė Kosovė pėr interesa politike e personale", ka thėnė Bilalli, transmeton koha.net.

Tėrnava, duke ushtruar ndikimin e tij prej kryetari, ka pėrjashtuar nga Fakulteti i Studimeve Islame edhe disa profesorė dhe ka ndėrhyrė nė mėnyrė flagrante nė punėt akademike tė Fakultetit tė Studimeve Islame. Sipas Bilallit, objektivi i Shoqatės Sindikale tė Punėtorėve tė BIK-ut ėshtė qė tė ruajė frymėn tradicionale tė fesė islame nė Kosovė.

"Ne jemi kundėr ndikimit tė rrymave ekstreme, tė cilat kanė synime politike dhe kamuflohen nėn petkun e fesė islame. Kėto rryma, qė financohen nga qarqe ekstreme, kanė pėr qėllim pėrēarjen dhe zbehjen e imazhit tė fesė islame nė trevat tona. Ndaj edhe veprimet e tyre tė fundit, siē janė protestat nė rrugė etj. e kanė qitur nė sipėrfaqe ndikimin e drejtpėrdrejtė nė institucionin e BIK-ut", ka thėnė Bilalli, duke shtuar se prijėsit e kėtyre rrymave dalin edhe si zėdhėnės tė BIK ut, ndėrsa Tėrnava hesht.

Zero Cool
12-09-11, 13:55
Personalisht, jam gjithashtu kundeėr ketyre rrymave, mjekerrgjate e fistonshkurtė , dhe mbulesave tė grave qė me shumė i pėrkasin shekujve tė kaluar edhe nė vendet nga vijnė kėto tradita tė prapta.
Dua fenė time ashtu si qė e kishte babė e babgjysh, e jo kėta qe valvojnė flamuj tė zi e tė shkruar nė gjuhė tė huaj.
Nuk dua filozofinė e tyre tė masrtesės brenda pėrbrenda familjes, por dua qė ai i cili bėn kėsi marrina, tė leqitet si qė ėshtė bėrė shekuj me rradhė nė trojet tona dhe me traditat tona.
Thjesht e dua traditėn e bukur Shqiptare dhe e dua fenė si filozofi personale nė tė gjitha trojet tona !

e-uritura
12-09-11, 16:06
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.

jadore
12-09-11, 17:15
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.

njeriu i uritur nuk llogjikon drejte ..
keshtu thuhet.

gjini
12-09-11, 17:58
Personalisht, jam gjithashtu kundeėr ketyre rrymave, mjekerrgjate e fistonshkurtė , dhe mbulesave tė grave qė me shumė i pėrkasin shekujve tė kaluar edhe nė vendet nga vijnė kėto tradita tė prapta.
Dua fenė time ashtu si qė e kishte babė e babgjysh, e jo kėta qe valvojnė flamuj tė zi e tė shkruar nė gjuhė tė huaj.
Nuk dua filozofinė e tyre tė masrtesės brenda pėrbrenda familjes, por dua qė ai i cili bėn kėsi marrina, tė leqitet si qė ėshtė bėrė shekuj me rradhė nė trojet tona dhe me traditat tona.
Thjesht e dua traditėn e bukur Shqiptare dhe e dua fenė si filozofi personale nė tė gjitha trojet tona !

O miku im desha te shkruej edhe une por asgje spske lan pa e permend qka desha edhe une prandej edhe pse jam nje ateist i madh prap kom nostalgji per ate fen qe ka pas gjyshi im dhe qe kan predikue te paret ton deri me ardhjen e ketyre gabelve taliban

gjini
12-09-11, 18:03
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.

Paramendoni ju si ka qen Irani dikur ne kohen e reza pahlavit si ka jetue nje femer ne ate kohe dhe si jeton tani ne kohen e imamve ,
Si ka qen afganistani dikur dhe si eshte tani ne kohen e mesjetes se hershme eshte kthye dhe se pakur i duhet edhe 150 vjet demokraci per me ardh ne nje jete normale.
Shif se qka bejn fetaret ata shiqoj fillma orgi per vete e femra nuk ka te drejt te ndegjoj radion e sa per tv dhe kino mos te flasim .
Pra gjith te mirat e ksaj bote i kan lan mashkujt per vete dhe femrat duhet me ju rujn nderin e cinin nder pyes une te kujt nderin me ja rujt.??????

e-uritura
13-09-11, 19:01
njeriu i uritur nuk llogjikon drejte ..
keshtu thuhet.


Kjo shpjegon mjaft gjera ne lidhje me ata qe agjerojne!

Artisti
13-09-11, 19:17
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.e uritura, rri kėtu mos ik hahahahahhahahaaha

Shumė bukur ke shkruar e nėse edhe mendon dhe punon kėshtu atėherė tė lumtė.

Tė kam kritikuar pėr njė shkrim qė ke lansuar dikund, nuk po mė kujtohet ku por tė vlerėsoj lartė pėr kėtė shkrim tė cituar.


.

Artisti
13-09-11, 19:19
njeriu i uritur nuk llogjikon drejte ..
keshtu thuhet.


njeriu qė nuk logjikon hiq ėshtė xheloz pse tė tjerėt edhe pse tė uritur logjikojn!!!!!!


:biggrin::biggrin:.

Idealist
13-09-11, 19:28
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.
me barkun e mbushur mendon me mire...po shihet se ke perzi vitet, te kuptoj je e uritur (valle kjo deshmon injorancen tende?)

Artisti
13-09-11, 19:34
"Po qe se mes individėve tė njė kombi vjen puna qė dredhia, rrena dhe mashtrimi tė quhen zgjuarėsi, do tė thotė se atė komb e ka zėnė njė sėmundje, tashmė, e pashėrueshme."


Thotė firma e Idealistit.


Pa mė thuaj i nderuari Idealist, cila rrymė ėshtė e vėrteta, a kjo me mjekrra talibane apo ajo qė e kanė praktikuar babė e babgjysh?

Cili po dredhon, rren dhe mashtron e pe quan rrymėn e vet zjguarėsi?.

jadore
13-09-11, 22:21
Kjo shpjegon mjaft gjera ne lidhje me ata qe agjerojne!


jo !
aludova ne ju ..

Idealist
14-09-11, 11:13
"Po qe se mes individėve tė njė kombi vjen puna qė dredhia, rrena dhe mashtrimi tė quhen zgjuarėsi, do tė thotė se atė komb e ka zėnė njė sėmundje, tashmė, e pashėrueshme."


Thotė firma e Idealistit.


Pa mė thuaj i nderuari Idealist, cila rrymė ėshtė e vėrteta, a kjo me mjekrra talibane apo ajo qė e kanė praktikuar babė e babgjysh?

Cili po dredhon, rren dhe mashtron e pe quan rrymėn e vet zjguarėsi?.
Artist mesoni me shume rreth religjioneve. Mjekra nuk prezenton Islamin, mjekra nuk prezenton as krishterizmin. Ja ka nga ata qe mbajne mjekra. Artist, pse nuk e quan nje prift me mjeker taliban???edhe priftat pedofil mbajn mjekra- edhe keta duhet quajtur me ndonje emer, apo thjeshte pedofilizmin e kane nga jeta e tyre artistike?

Zero Cool
14-09-11, 12:30
Artist mesoni me shume rreth religjioneve. Mjekra nuk prezenton Islamin, mjekra nuk prezenton as krishterizmin. Ja ka nga ata qe mbajne mjekra. Artist, pse nuk e quan nje prift me mjeker taliban???edhe priftat pedofil mbajn mjekra- edhe keta duhet quajtur me ndonje emer, apo thjeshte pedofilizmin e kane nga jeta e tyre artistike?

pedofilizmi me siguri eshte trashegu nga pejgamberet pedofil !

Zero Cool
14-09-11, 12:32
Artist mesoni me shume rreth religjioneve. Mjekra nuk prezenton Islamin, mjekra nuk prezenton as krishterizmin. Ja ka nga ata qe mbajne mjekra. Artist, pse nuk e quan nje prift me mjeker taliban???edhe priftat pedofil mbajn mjekra- edhe keta duhet quajtur me ndonje emer, apo thjeshte pedofilizmin e kane nga jeta e tyre artistike?

ev eeeeeeeev, edhe ty po tu nevojitka pak lexim! Lexo (http://sefi-biznes.page.tl/Pse-mjekrra--f--ar--f--ar-.htm):


Tė gjitha lavdėrimet i takojnė Allahut, Zotit tė botėve. Paqja dhe bekimet qofshin mbi zotėrinė e tė gjithė Pejgamberėve dhe tė Dėrguarve, si dhe mbi Familjen e tij, Shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė i ndjekin rrugėn e tyre me mirėsi deri nė Ditėn e Shpėrblimit. E mė pas: Allahu Krenar dhe Madhėshtor e ka bėrė pamjen e njeriut shumė tė bukur dhe tė kėnaqshme, sikurse Ai thotė: “Nė tė vėrtetė, Ne e krijuam njeriun nė trajtėn mė tė pėrkryer.” [et-Tin, 4] Ėshtė vėrtetuar se pamja e njerut ėshtė shumė e mirė dhe tėrheqėse. Dhe Allahu Krenar dhe Madhėshtor i ka krijuar njerėzit nė ēift, me dallime tė jashtme tek tė dyja gjinitė. Ai e bėri burrin qė tė ketė mjekėrr, e cila ia shton atij akoma mė shumė bukurinė dhe dinjitetin. Madje ajo ėshtė kurora e fytyrės sė burrit. Prandaj, ėshtė vėnė re se ēdo drejtues i njė medh’hebi (model jetese, feje, ideologjie etj...) - qoftė ai Musliman apo jo - ėshtė me mjekėrr. Aq sa, njeriu nė mėnyrė tė natyrshme e konsideron mjekrrėn si njė burim nderi, pėr shkak se ajo ėshtė njė ngjyrim dallues qė ėshtė i pashembullt: “Thoni: “Kjo fe ėshtė “ngjyra” qė na ka dhėnė Allahu! S’ka “ngjyrė” mė tė bukur se ajo qė jep Allahu! Ne vetėm Atė adhurojmė!”” [el-Bekare, 138] Pėr sa kohė qė mentaliteti i Muslimanėve ishte i ruajtur nga ngjyrimet e mushrikėve, ēifutėve, kristianėve etj, tė dyja gjinitė, qoftė mashkulli apo femra, e konsideronin mjekrrėn si njė zbukurim dhe hijeshi pr burrin. Prandaj Ibn Batuta nė kujtimet qė ka shkruajtur rreth udhėtimeve tė tij me titull Tuhfetun-Nedhar fij ‘Axha’ibil-Esfar (1/17) ka shėnuar njė ngjarje e cila ėshtė kėshtu: Shejkh Xhemalud-Din Sauij ishte njė njeri shumė i bukur. Kėshtu, njė grua u marros pas tij dhe sajoi disa shkaqe pėr ta thirrur atė nė shtėpinė e saj. Mbasi qė ai hyri brenda, ajo i kyēi dyert. Pastaj ajo e thirri Shejkhun qė t’i afrohej pėr tė bėrė zina (marrėdhėnie seksuale tė jashtėligjshme). Shejkhu bėri ēmos qė tė ikte por mė kot. Megjithatė, kur ai nuk gjeti asnjė mėnyrė se si tė shpėtonte, ai vendosi tė shkonte nė tualet dhe aty mori njė brisk dhe me tė rruajti mjekrrėn. Kur doli nga tualeti, gruas iu duk fytyra e tij shumė e shėmtuar, aq sa ajo u neverit prej tij. Kėshtu, ai doli jashtė i qetė e i sigurt, duke i shpėtuar kėshtu nga e keqja. Lexues tė nderuar, kijeni parasysh kėtė: Kur mendja ishte e pastėr, forma e krijuar nga Allahu pėlqehej nga tė gjithė. Kur mendja u trazua, pamja e bukur u duk si e shėmtuar dhe pamja e shėmtuar u duk si e bukur. Nė fakt, kjo ėshtė djallėzia e shejtanit qė guxoi tė fliste para Allahut Krenar e Madhėshtor dhe tha: “Unė doemos do tė marr njė pjesė tė caktuar tė robėrve tė Tu. Doemos do t’i shpie ata nė rrugė tė shtrembėr, do t’i josh me epshe dhe do t’i urdhėroj qė t’u presin veshėt bagėtive, e pastaj do t’i urdhėroj qė tė ndryshojnė krijesėn e Allahut.” [en-Nisa, 118-119] Qė do tė thotė: rrugėt dhe mėnyrat e devijimit tek tė cilat ai i drejtoi robėrit e Allahut. Midis atyre (rrugėve dhe mėnyrave tė devijimit) ishin se ai i mėsonte ata se si ta ndryshonin formėn e krijimit tė Allahut. Dhe Urdhėri Hyjnor vijon mė tej: “Kėshtu pra, drejtoje fytyrėn tėnde drejt Fesė sė Vėrtetė monoteiste el-Hanife, Fitratell-llahi [1] (nė natyrshmėrinė e pastėr) qė Ai ka krijuar njerėzimin. Le tė mos ketė asnjė ndryshim nė krijimin (nė Fenė, nė Rrugėn, nė Besimin e Pastėr Islam) e Allahut. Kjo ėshtė feja e drejtė, por shumica e njerėzve nuk e dinė.” [Rum, 30] Imami i Indisė, Shah Uelijullah ed-Dehleuij thotė nė Huxhetullahil-Baligah (1/152): “Prerja e saj , d.m.th. prerja e mjekrrės ėshtė rrugė e Mexhusive (adhuruesve tė zjarrit) dhe ky ėshtė ndryshim i krijimit tė Allahut.” Poashtu, rruajtja e mjekrrės e bėn njeriun qė t’i ngjajė gruas, gjė pėr tė cilėn ka kėrcėnim tė rėndė. Ėshtė transmetuar nga Ibn ‘Abbasi (radij-Allahu ‘anhu) se Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) i ka mallkuar burrat qė imitojnė gratė dhe gratė qė imitojnė burrat. [2] Gjithashtu, transmetimi i Ibn ‘Abbasit ėshtė transmetuar edhe nė Musnedin e Ahmedit, tek Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Ibn Maxheh. Ėshtė transmetuar se Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thėnė: “Allahu i ka mallkuar gratė qė imitojnė burrat dhe burrat qė imitojnė gratė.” [3] Tė dashur shikues, ajo vepėr tek e cila ėshtė mallkimi i Allahut dhe i tė Dėrguarit tė Tij (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) konsiderohet si njė gjynah shumė i madh dhe i rrezikshėm. Dijetari i madh, Ibn Haxher el-Hejthemi e ka pėrfshirė atė mes gjynaheve tė mėdha nė librin e tij ez-Zeuaxhir ‘an Iktirafil-Keba’ir. Nga ana e jashtme, mjekrra ėshtė njė dallim specifik pėr burrin, kurse mungesa e mjekrrės ėshtė njė dallim specifik pėr gruan. Kėshtu qė, kushdo qė e rruan mjekrrėn nuk ka dyshim se do t’i ngjajė gruas. Imam el-Gazzali thotė nė Ihja ‘Ulumud-Dijn (2/257): “Me tė, d.m.th. me mjekrrėn, burrat dallohen nga gratė.” Pra ai (burri) hyn tek ky kėrcėnim i rėndė. Mjekrra ėshtė Suneti (rruga shembullore) e tė gjithė Pejgamberėve. Prandaj, nė Kur'anin Fisnik pėrmendet mjekrra e Harunit (‘alejhis-salatu ues-selam): “O biri i nėnės sime, mos mė kap pėr mjekrre e as pėr koke!” [Ta-Ha, 94] Gjithashtu, ėshtė pėrmendur mjekrra e Musait (‘alejhis-salatu ues-selam) dhe e Ademit (‘alejhis-salatu ues-selam) nė ed-Durrul-Menthur (1/62). Gjithashtu, nė Kur'an ėshtė urdhėruar: “Kėta janė ata (Pejgamberė) tė cilėt Allahu i ka udhėzuar nė rrugėn e drejtė, andaj edhe ti (o Muhamed) ndiq rrugėn e tyre.” [el-En’am, 90] Qė do tė thotė, merr si shembull vetėm ato vepra tė tjera, pėrveē atyre qė i shfuqizoi Sheriati i Muhamedit. Megjithatė, ky Sheriat nuk e shfuqizoi gjykimin mbi mjekrrėn. Por, ai e afirmoi dhe vuri theksin mbi tė. Andaj, mjekrra e udhėzuesit tone tė lartė, zotėria i Pejgamberėve dhe tė Dėrguarve, Muhamedi (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem), ishte e bekuar dhe e mbushte kraharorin e tij. Sikurse ėshtė pėrcjellė nga Jezid el-Farsi nė Shema’ilut-Tirmidhi, “Kapitulli rreth Shikimit tė Pejgamberit (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) nė ėndėrr” i cili ka thėnė: “E pashė tė Dėrguarin e Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) nė njė ėndėrr.” Kėshtu, ai tha: “Me tė vėrtetė, i Dėrguari i Allahut thoshte: “Shejtani nuk mund tė marrė pamjen time, andaj kushdo qė mė ka parė mua nė ėndėrr, ai mė ka parė mua me tė vėrtetė.” [Mė thanė:] “A mund ta pėrshkruash personin qė ke parė nė ėndėrr?” Unė thashė: “Po.

Zero Cool
14-09-11, 12:32
Lexo hala: (http://sefi-biznes.page.tl/Pse-mjekrra--f--ar--f--ar-.htm)Unė do ta pėrshkruaj atė midis hijeve tė dy burrave. Trupi dhe ngjyra e mishit tė tij ishin mesatar, ngjyra e fytyrės ishte ngjyrė kafe qė anonte nga e bardha, sytė i kishte tė lyer me kuhėl, buzėqeshje e tij ishte e kėndshme, fytyrėn e kishte tė bukur e tė rrumbullakėt, mjekrra e tij ishte qė kėtu e deri kėtu dhe e mbushte kraharorin e tij.” Ibn ‘Abbasi i tha: “Sikur ta kishe parė atė duke qenė i zgjuar, ti s’do tė mund ta pėrshkruaje dot mė mirė se kaq.” Poashtu, katėr Khalifėt e njohur, Ebu Bekri, ‘Umeri, ‘Uthmani dhe ‘Aliu, tė gjithė ata kishin mjekrra tė mėdha, siē ėshtė pėrmendur nė Tabakat Ibn Sa’d (3/114) dhe Tarijkhul-Khulefa lis-Sujuti (fq. 102, 116, 129). Gjithashtu, rruajtja dhe prerja e mjekrrės i pėrngjason Mushrikėve dhe Mexhusive. Kjo ėshtė arsyeja pėrse tė qėndruarit larg kėsaj ėshtė plotėsisht e detyrueshme pėr Muslimanėt, ngase kushdo qė imiton njė popull, ai pėrfshihet si njė prej tyre. Siē ka ardhur nė thėnien e tė Dėrguarit tė Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem): “Kushdo qė imiton disa njerėz, ai ėshtė prej tyre.” [4] Lexues tė dashur, rruajtja e mjekrrės ėshtė dallim i vetvetes, domethėnė ta bėsh veten tėnde me tė meta, sikurse thotė Imam Fakhrul-Andalus Ibn Hazm nė Meratibul-Ixhma’ (fq. 157): “Ata (dijetarėt e Umetit) kanė konsensus se rruajtja e tė gjithė mjekrrės ėshtė shėmtim - ėshtė harram. Andaj, Hakimi ka sjellė nė Mustedrakun e tij njė transmetim nga ‘Imrani dhe Taberani, nga hadithi i Ibn ‘Umerit dhe Mugiras (radij-Allahu ‘anhuma): “I Dėrguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) e ka ndaluar shėmtimin.” [5] Kuptimi i shėmtimit ėshtė “tė dėmtosh, tė lėsh mangut”. Shėmtimi i trupit ėshtė prerja e hundės apo tė buzėve. Dhe shėmtimi i flokėve ėshtė rruajtja dhe depilimi i qimeve tė faqes ose lyerja e qimeve me bojė tė zezė, sikurse ėshtė pėrmendur nė librin e famshėm tė gjuhės dhe hadithit, en-Nihaje fij Garibil-Hadith uel-Ether, shkruajtur nga Imam Ibn Ethir el-Xheza’iri (2/294) dhe Mexhme’a Biharil-Enuer, shkruajtur nga el-Alame Muhamed Tahir Patni (3/289). Kėshtu qė, kjo poashtu ėshtė arsyeja pėrse rruajtja e mjekrrės ėshtė e ndaluar. Madje, ka njė kėrcėnim tė rėndė kundėr shėmtimit tė faqeve. Nė Mu’xhemul-Kebir (11/41) ėshtė njė transmetim nga Ibn ‘Abbasi (radij-Allahu ‘anhu): Vėrtet, i Dėrguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thėnė: “Kushdo qė i shėmton flokėt e tij, pėr tė nuk ka asnjė pjesė (tė mirėsisė) tek Allahu.” Ndonėse ka fjalė pėr kėtė transmetim (rreth saktėsisė sė tij), sepse ēėshtja nė fjalė vėrtetohet me anė tė disa argumenteve, kumtimi i kėtyre transmetimeve ėshtė i dobishėm pėr qėllimin e inkurajimit dhe kėrcėnimit (et-Tergijb uet-Terhijb). Dhe nė librat, en-Nihaje dhe Mexhme’ul-Bihar, teksti i transmetimit ėshtė: “Shėmtimi i faqeve ėshtė rruajtja e qimeve nė faqe.” Madje tė katėr medh’hebet qė i atribuohen Imamėve: Imam Ebu Hanife, Imam Malik, Imam esh-Shafi’i si dhe shumė imamė tė tjerė e kanė deklaruar rruajtjen e mjekrrės tė ndaluar (d.m.th. harram). Shikues tė dashur, nė temėn e mėparėshme u pėrmendėn pak hadithe, nga tė cilat ėshtė bėrė e qartė vlera dhe rėndėsia e mjekrrės. Kurse rruajtja dhe prerja e saj u vėrtetua se ėshtė njė akt i neveritshėm. Kėto janė fakte madhėshtore pėr Muslimanin e menēur i cili merr kėshillim. Pas kėsaj, do tė pėrmenden veēanėrisht ato hadithe ku theksohet vlera e lėshimit tė mjekrrės, si dhe do tė bėhet e njohur e keqja dhe dėmi qė vjen nga rruajtja dhe prerja e saj. Allahu na dhėntė sukses nė pranimin e kėtij kėshillimi - Amin. Hadithi i parė dhe i dytė: Nga Ibn ‘Umeri, i cili ka thėnė: I Dėrguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thėnė: “Ndryshoni/dallohuni nga Mushrikėt, lėshojini mjekrrat dhe shkurtojini mustaqet.” Dhe nė njė transmetim tjetėr: “Shkurtojini hollė mustaqet dhe lėshojini mjekrrat.” Shpjegimi: Nė kėtė hadith ka njė urdhėr pėr tė rritur dhe pėr tė lėshuar mjekrrėn, dhe urdhėri i tė Dėrguarit tė Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka pėr qėllim obligimin dhe urdhėrimin, sikurse kanė pėrshkruajtur dijetarėt e usulit dhe fik’hut. Siē ėshtė pėrmendur nė el-Menar me’a Sherhin-Nurul-Enuar (fq. 230), et-Teudijh me’a Sherhit-Telhuijh (1/132), Usulus-Sarkhasij (fq. 185), Usulul-Bezdeuij (fq. 21), Sherhul-Menar li Ibni Malik me’a Heuash lir-Rahauij ue Azmi Zadeh uebnul-Hetbij (fq. 120), el-Husamij (fq. 40). El-Alame Ibn Haxhim Xhemalud-Din thotė nė Mukhtesar Usul: “Shumica e dijetarėve kanė thėnė se urdhėri nė fakt pėrbėn obligim tek shumica e dijetarėve.” Dhe nė shpjegimin e tij tė shkruajtur nga Emir Bedshah, thuhet: “El-Alame Ibn Haxhib Bejdauij thotė se ajo ėshtė e saktė. Imam Razi thotė se ajo ėshtė e vėrteta dhe Amafij me Imamul-Haramejn tė medh’hebit Shafi’i thonė: “Ėshtė thėnė se kjo ishte diktuar nga Esh’ariu tek shokėt e tij.” Kėshtu qė, lėshimi i mjekrrės ėshtė obligim. Kurse rruajtja dhe prerja e saj ėshtė braktisje e njė obligimi. Dhe ai qė braktis njė obligim konsiderohet fasik (gjynahqar i hapur). Mandej pėr atė qė kundėrshton urdhėrin e tė Dėrguarit tė Allahut ka njė paralajmėrim shumė tė rėndė: “Le tė ruhen ata qė kundėrshtojnė urdhėrin e tij se mos u afrohet ndonjė sprovė ose se mos i godet njė dėnim i dhembshėm.” [en-Nur, 63] Gjithashtu, ėshtė vėrtetuar nga ky hadith se prerja e mjekrrės ėshtė nga veprat e mushrikėve e jo tė Muslimanėve. Dhe kushdo qė i imiton ata, ai konsiderohet si njė prej tyre, sikurse ėshtė pėrmendur nė hadithin e mėparshėm. Kėshtu qė, personi i cili rruan mjekrrėn ėshtė mushrik me pamjen dhe imazhin e tij. Dobi: Fjala “eufiru” vjen nga “eufera” qė do tė thotė “bollėk”. Dhe kuptimi i eufiru do tė jetė, rrite mjekrrėn dhe lėshoje atė, nė mėnyrė qė mjekrra tė bėhet e dendur, sikurse (fjala) “ueferahu teufiran: ketherahu (e shtoi dhe e rriti atė). [6] Dhe nė njė transmetim tjetėr ėshtė fjala “afu” qė vjen nga “e’fa”, siē gjendet nė librin e famshėm tė Gjuhės sė Hadithit, en-Nihaje fij Garibil-Hadith li Ibnil-Ethir (3/366), “Kapitulli i ajnin me fa”. “Dhe kjo ėshtė qė ai i lėshon qimet e saj dhe nuk e pret atė ashtu siē pret mustaqet, nga shpjegimi i frazės “Ai e lėshoi mjekrrėn” kur thuhet “Ai e rriti dhe e bėri tė dendur.” Kuptimi i “I’faul-lihja” ėshtė se qimet e mjekrrės duhet tė rriten dhe nuk duhet tė priten sikur mustaqet. Origjina e kėsaj ėshtė nga “I’fa’ush-Shej”, qė nėnkupton atė gjė qė rritet dhe shtohet.” Fundnota: [1] Shėnim i pėrkthyesit: El-Fitr do tė thotė tė sjellėsh nė ekzistencė dhe tė krijosh, kurse el-Fitrah ėshtė ajo qė buron prej saj. Kėtu ka kuptimin se njerėzimi ka lindur me prirjen dhe natyrėn pėr tė pranuar fenė e vėrtetė. Po qe se njeriu do tė lihej i lirė, ai do tė vazhdonte tė ishte nė kėtė gjendje, por ata qė devijojnė prej saj veprojnė kėshtu pėr shkak tė ndjekjes sė dobėsisė njerėzore dhe pasimin qorrazi tė tė tjerėve… (en-Nihaje e Ibnul-Ethir 3/457). El-Hafidh Ibn Haxher, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė nė el-Fet’h (3/248): “Njerėzit kanė mendime tė ndryshme pėr sa i pėrket kuptimit tė Fitres dhe thėnia mė e famshme ėshtė ajo se Fitra nėnkupton Islamin.” Ibn Abdul-Berr ka thėnė: “Kjo ėshtė ajo qė dihej mjaft mirė nga pjesa dėrrmuese e Selefėve, dhe dijetarėt e tefsirit kanė njė mendim tė pėrbashkėt se ajo qė ka pėr qėllim thėnia e Allahut tė Lartėsuar “…Fesė sė vėrtetė el-Hanife (mosadhurimi i asgjėje veē Allahut Njė e tė Vetėm), Fitra me tė cilėn Ai ka krijuar njerėzimin…” ėshtė Islami.” Shkėputur nga libri Menhexhul-Enbija fij Da’ueti il-lAllah tė Shejkh Rabij' Ibn Hadi el-Medkhalij (hafidhahullah).

Zero Cool
14-09-11, 12:35
dhe lexo hala: (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=17402)


shkruar nga kolehu yt hasanmehmeti: (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=17402)

eshuarja e mjekrres ėshtė mendub e qe do te thot besimtari ka shperblime per leshimin e saj, por nuk ka gabime nese nuk e leshon.

Po a po e shef more vellait se qfare pergjigjie ke dhene qe ska baza kerkun .Edhe po te mos perdore hadithe tjeter perveq ati qe e keni permend ju do mjaftonte pasi lexuam ajetet e mesiperme se si duhet te sillemi me diqka kur na urdheron ta pasojmi dhe te larohemi nga ajo nga ana e Pejgamberit a.s.
Pjesa e pare e hadithite te mesiperm
Pejgamberi a.s thote ne ate hadithe (pjesa e pare):LESHONI MJEKRRAT .
Allahu xh h thote:
“Merreni atė qė i Dėrguari ju jep, [Sureja el-Hashr 59:9].
A po e shefe se te urdheroj Allahu xh.h dhe e ke Farez me pasu ate qe te thote Pejgamberi a.s me marre .Ndersa ju thoni ndash leshoje ndash rruje kurgja kerkuj .Si nuk ke frike Allahun xh.h more vella ku ne [Sureja en-Nur, 24:51] prap te terheq verejtjen per bindjen tende (lexoje me siper e kam paraqite)

Pastaj ne e dime se edhe te krishteret dhe jahudit i leshojne mjekrrat .
Por qka thote Pejgamberi a.s ne Pjesen e dyte :

shkurtoni mustaqet

Kjo eshte vellait pika qe na dallon prej krishtereve dhe jahidive , ateistave e ku di une .Pra shkurtimi i mustaqeve pasi na thote ti leshojmi mjekrrat .Por qfare bejne njerezit kompetent sote :leshojne mustaqet ndersa rruajn mjekrren duke ra ne kundershtim me hadithin dhe ajetet Kuranore ne tersi .Allahu na ruajt .

Dhe pjesa e trete e hadithit :
e dallohuni prej pabesimtarve”.

Artisti
14-09-11, 16:49
Artist mesoni me shume rreth religjioneve. Mjekra nuk prezenton Islamin, mjekra nuk prezenton as krishterizmin. Ja ka nga ata qe mbajne mjekra. Artist, pse nuk e quan nje prift me mjeker taliban???edhe priftat pedofil mbajn mjekra- edhe keta duhet quajtur me ndonje emer, apo thjeshte pedofilizmin e kane nga jeta e tyre artistike?I nderuari Idealist, dobėsia e njerėzve ėshtė pikėrisht ajo kur fillojnė ti ngatėrrojnė gjėrat!

Edhe ti, paske ngatėrruar pyetjen po qe po bėhem sikur zoti Pantha dhe pe shtroj pyetjen nė njė mėnyrė tjetėr.

I nderuari Idealist, mė thuaj tė lutem se cila rrymė ėshtė mė e mirė, ajo qė po praktikohet nga lėvizja "Bashkohu" e udhėhequr nga njė njeri i shitur e qė nuk mund ta gjej veten nė shoqėrin normale, tė cilėt falen ndryshe, janė ekstremistė hde pėr Idealet e tyre janė nė gjendje tė shkelin edhe mbi kufoma, apooo rryma tė cilėn e kanė praktikuar babė e babgjysh, tolerancė, hudhe fenė nė lloq pėr vėlla?


Sa i pėrket jetės sė priftave, nuk kam punė me ta por mendojė se Idealet e tyre janė tė njėjta sikur tė rrymės sė Talibanėve, tė dyja rrymat janė Idealiste.


.

e-uritura
14-09-11, 17:40
jo !
aludova ne ju ..


Aaaa!

Zero Cool
15-09-11, 14:06
Fundamentalizmi i demaskuar

Kosova si shtet laik, demokratik dhe shoqėri moderne nuk i kufizon tė drejtat e besimtarėve. Por, nuk mund tė lejojė qė tė sfidohet nga fundamentalizmi i maskuar nė petkun e respektimit tė tė drejtave tė njeriut.


Nga Shkelzen Maliqi mė 12 shtator 2011

Kėrkesat qė i shtrojnė disa parti dhe grupe islamiste, pėr bartjen e shamisė dhe futjen e lėndės sė fesė nė shkollat publike, prezantohen si tė drejta demokratike dhe, pėr mė shumė, vullnet i shumicės. Nė shikim tė parė edhe shamia edhe mėsimi i fesė, mund tė cilėsohen si pjesė e tė drejtave qė i ka ēdo individ, tė mbulojė kokėn dhe tė edukohet nė frymėn e besimit qė i takon dhe ėshtė edhe si individ i bindur nė kėtė.

Megjithatė, nė kėtė ēėshtje duhet tė dallohet sfera publike nga sfera private. Nė sferėn publike, qė e kontrollon shteti demokratik, nuk mund tė lejohet promovimi i besimeve dhe praktikave fetare qė kanė tendencėn e uzurpimit tė sferės publike. Konkretisht, e drejta e mbulimit tė kokės me shami nuk mund t’i mohohet individit qė beson se me kėtė pėrmbush njė normė dhe urdhėr fetar, por kur kėrkohet qė shamia, ose mė radikalisht mbulimi i fytyrės, tė legalizohet edhe nė jetėn publike, nė shkollat dhe institucionet publike, kjo e drejtė bie ndesh me parimin e emancipimit tė gruas nga format tradicionale tė nėnshtrimit tė saj.

Nė diskursin fetar tė myslimanizmit radikal mbulimi i kokės ose edhe fytyrės me ferexhe, nuk pasqyrojnė thjesht njė botėkuptim relikt pėr sjelljen e gruas nė shoqėri qė mund ta konsiderojmė si folklor tė padjallėzuar, por zakonisht ėshtė njė manifestim i qartė i jashtėm i kufizimeve qė duhet t’i ketė njė grua e qė janė krejtėsisht tė papėrputhshme me jetėn moderne dhe tė drejtat e barabarta tė gruas nė shoqėri. Privatisht dhe individualisht njė grua mund tė ketė bindje dhe t’i nėnshtrohet regjimit tė kufizimeve, por nė shtetin demokratik dhe nė institucionet publike, nuk mund tė lejohet ky lloj i imponimit tė kufizimeve tė lirisė qė gruan e kthen nė njė skllave paramoderne qė duhet t’i bindet pėr ēdo gjė burrit e edhe familjes sė tij, dhe i ka tejet tė kufizuara mundėsitė e zgjedhjes sė profesioneve dhe tė mėnyrės sė jetės. Njė model tė pozitės tė kėtillė tė mbrapsht dhe tė trajtimit fundamentalist tė rolit tė gruas nė shoqėri ėshtė ai qė aplikohet ende nė Arabinė Saudite, e nė variantet e modifikuara edhe nė Iran dhe disa shtete tjera jodemokratike.

Ky imponim i modelit tradicional konservator ėshtė sidomos i papranueshėm pėr femrat nė moshėn jo madhore. Dhe mu kėtė model edhe e kanė sjell nė Kosovė disa ideolog dhe praktikues tė vehabizmit.

Edhe mė fundamentaliste ėshtė kėrkesa e islamistėve ekstremistė qė nė shkollat publike tė futet lėnda e besimit dhe kėtė jo si nxėnie e diturive mbi fenė ose mė saktė mbi fetė (gjė qė edhe ėshtė prezente nė kurikullat aktuale tė shkollave publike), por si njė lloj introdukte nė besim qė nė instancėn e fundit pėr qėllim e ka indoktrinimin, joshjen e tė rinjve qė tė aderojnė dhe praktikojnė religjionin.

Shteti laik nuk duhet tė lejojė futjen e njė lėnde tė tillė indoktrinuese nė shkollat publike. Kjo pėr arsye sepse doktrinat e tė gjitha religjioneve kryesore (krishtere dhe islame) janė dogmatike dhe fundamentaliste, nė kuptimin se predikojnė se Bibla dhe Ku’rani janė libra tė shenjtė dhe burim i tė vėrtetave fondamentale, sikundėr qė edhe sigurojnė shpėtimin e besimtarėve tė devotshėm nė atė jetėn tjetėr, pas vdekjes dhe largimit nga kjo botė.

Analizat kritike tė Biblės qė janė bėrė prej kohėsh, dhe kohėve tė fundit edhe ato tė Kur’anit, kanė treguar se kėta libra gjithsesi janė vepra dhe krijime tė rėndėsishme dhe me ndikim enormė, nė kuptimin e njė lloji tė letėrsie tė bukur dhe tė frymėzuar, por qė nuk janė assesi burim i tė vėrtetave fondamentale dhe tė paprekshme. Tė shkruara para shumė shekujsh nga dora e njeriut por tė shpallur si fjala e perėndisė, Bibla dhe Kur’ani dhe nuk japin assesi pėrgjigje pėr sfidat e jetės nė kohėn e sotme. Pėr disa shtresa fetarėsh ato janė ngushėllim dhe inspirim, por nuk e kanė mė ndikimin universal, ngecin pas kohės.

Librat e shenjtė sidomos bien ndesh me shkencėn kritike dhe tė avancuar, e cila jep shpjegime pėr fenomenet e natyrės dhe tė jetės shoqėrore pėr tė cilat ‘librat e shenjtė’ nuk kanė pas pėrgjigje. Por pėr dallim nga zbulesat mitologjike tė ‘librave tė shenjtė”, nga ku teologėt dhe klerikėt me shekuj nxirrnin thesarin manipulativ tė tė “vėrtetave tė fundit”, shkenca moderne dhe mendimi shoqėror modern, ka ardhur deri te pėrfundimi se nė tė vėrtetė nuk ka kėso tė vėrteta fondamentale, qė dikujt pastaj i japin tė drejtėn qė tė pėrcaktojė se ēka ėshtė e mirė dhe ēka ėshtė e keqe, ēka ėshtė e drejt dhe ēka nuk ėshtė e drejtė, ēka ėshtė e lejuar dhe ēka nuk ėshtė e lejuar.
Vetėdija kritike moderne ua kufizon tė drejtėn kastės sė interpretuesve tė ‘librave tė shenjtė’, qė i kanė sunduar me shekuj njerėzit nė sistemet e ndryshme, qoftė kur kanė thėnė se perandorėt dhe mbretėrit janė sundues “nė emėr tė zotit”, qoftė kur vetė klerikėt, nė shtetet teokratike, e mbanin pushtetin pėr vete, siē po ndodh tani nė Iran.

Kosova si shtet laik demokratik dhe shoqėri moderne nuk i kufizon tė drejtat e besimtarėve. Por, nuk mund tė lejojė qė tė sfidohet nga fundamentalizmi i maskuar nė petkun e respektimit tė tė drejtave tė njeriut.

Zero Cool
15-09-11, 14:39
Shefqet Krasniqi dhe Zakir Naik


Nga Shkruan Dimal Basha mė 23 korrik 2011 nė ora 13:02
Nėn kthetrat e Islamit radikal gjendet edhe Shefqet Krasniqi, imam nė xhaminė e Prishtinės, i cili glorifikon individė qė thėrrasin pėr shkatėrrimin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Ekstremizmi nė tė gjitha format fshihet pas maskimeve tė ndryshme. Edhe ekstremizmi Islam qė ka zėnė fill nė vendin tonė po fshihet pas disa individėve qė bartin ‘maska’ pėr tė fshehur qėllimet dhe ideologjitė e tyre urrejtėse.
Tė njėjtėn “maskė” e bart Shefqet Krasniqi! Predikimet e tij radikale po zgjojnė simpati dhe rrjedhimisht ky dogmatizėm i qytetarėve po thellon injorancėn nė vendin tonė. Pėrkrahja e tij pėr ekstremist qė thėrrasin pėr shkatėrrimin e Amerikės flet pėr predikimet e tij tė fshehura dhe pasojat qė do tė rezultojnė nėse lejohet qė ky matrapaz tė vazhdojė tė promovojė ideologjinė talibane nė Kosovė!
Shefqet Krasniqi u deklarua se Zakir Naik, predikues i Islamit ekstremist, ėshtė njė mysliman i mirė dhe foli pėr punėn e tij tė shkėlqyer qė ai bėn nė pėrhapjen e Islamit!
Nė tė vėrtetė, Zakir Naik ėshtė mysliman i lindur dhe rritur nė Indi, dhe njėri nga promovuesit mė tė ashpėr tė Wahabizmit, gjė tė cilėn e arrin pėrmes njė kanali televiziv tė themeluar nga vet ai, Peace TV. Retorika ekstremiste qė ai pėrdor ka rezultuar me ndalimin e tij qė tė udhėtojė nė shumė vende perėndimore si Britania e Madhe dhe Kanadaja pasi qė predikimet e tij nė kėto vende konsiderohen se ekstremiste.
Njėra nga deklaratat mė antagoniste u publikua nė vitin 2006, kur Zakir Naik u pyet pėr involvimin e Osama bin Laden-it nė sulmet e 11 Shtatorit, Naik u pėrgjigj, “Nėse kėrkoni mendimin tim, nėse doni tė vėrtetėn, nėse ai [bin-Laden] i lufton armiqtė e Islamit, unė e pėrkrahi atė. Nėse ai i terrorizon terroristėt, nėse ai terrorizon Amerikė terroristin, terroristin mė tė madh, atėherė ēdo mysliman duhet tė jetė terrorist”.
Nė anėn tjetėr tė oqeanit, Shefqet Krasniqi pėrkrah Zakir Naik-un dhe e quan atė njė “mysliman tė mirė”. Me 15 Shkurt tė kėtij viti, gjatė njė emisioni tė transmetuar nė Radio Kosova e Lire, njė dėgjues (qė paraqitet si Bashkim Fazliu nga Gjilani) e pyeti hoxhėn “se a ėshtė takuar ndonjėherė me Dr. Zakir Naik-in dhe ēka mendon pėr tė?”
Hoxha Krasniqi mohoi tė ketė takuar ndonjėherė Zakir Naik-un, mirėpo pranoi tė ketė njohur nga afėr mėsuesin e tij, Ahmed Deedat. Sidoqoftė, hoxha nuk hezitoi qė tė glorifikoi Zakir Naik duke e quajtur atė si njė “kuadėr tė shkėlqyeshėm.”
Shefqet Krasniqi gjithashtu shtoi se Zakir Naik ėshtė njė njeri shumė i “zoti” dhe se ai “ėshtė duke bėrė mundin e vet pėr tė treguar mirėsitė e Islamit”. Hoxha nuk tregoi qytetarėve tanė qė mirėsitė e tija pėrfshijnė thirrjet pėr shkatėrrimin e Amerikės dhe pėrkrahjen e Al-Kaides.
“Ėshtė njė njeri mashallah qė po bėn njė punė tė mirė nė pėrhapjen e fjalės sė Allahut”, pėrfundoi Krasniqi.
Kjo ėshtė vetėm njėra nga deklaratat e tij tė shumta tė turpshme qė shpalohen nėpėr mediat tona dhe na bėn tė dyshojmė edhe mė shumė se ēfarė fshihet pas synimeve tė hoxhės. Shefqet Krasniqi pėrkrah haptazi individ si Zakir Naik qė ėshtė ithtar i Osama bin-Laden-it dhe tė njėjtėn kohė e quan Amerikėn “terrorist”. Shkurt e shqip, ai e quan mysliman tė mire njė individ si Zakir Naik qė thėrret nė shkatėrrimin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, vend ky qė ėshtė pėrkrahėsi mė i madh i pavarėsisė sė Kosovės dhe aktori kryesor qė ndaloi gjenocidin dhe siguroi ekzistencėn e popullit tonė para jo mė shumė se njė dekade.
Habia mė e madhe nė vendin tonė ėshtė se asnjė deklaratė dhe asnjė turp nuk arrin qė tė ndėshkohet. Andaj, ėshtė kruciale qė, fillimisht, Bashkėsia Islame tė marr pėrgjegjėsi dhe ta shkarkoi nga pozita e imamit Shefqet Krasniqin. Nėn dy, qeveria duhet qė tė monitorojė mė afėr synimet e tija destabilizuese dhe tė sfidojė hoxhėn nė lidhje me deklaratėn para se populli te bie viktimė e ideologjisė talibane qė Shefqet Krasniqi e promovon. Gjithė kjo duhet tė arrihet para se ky hoxhė tė dėmtojė rėndė raportet me aleatėt mė tė rėndėsishėm, raporte kėto qė janė jetike pėr zhvillimin tonė, dhe shtylla e shtetit qė ne sot e gėzojmė.

Idealist
15-09-11, 18:59
I nderuari Idealist, dobėsia e njerėzve ėshtė pikėrisht ajo kur fillojnė ti ngatėrrojnė gjėrat!

Edhe ti, paske ngatėrruar pyetjen po qe po bėhem sikur zoti Pantha dhe pe shtroj pyetjen nė njė mėnyrė tjetėr.

I nderuari Idealist, mė thuaj tė lutem se cila rrymė ėshtė mė e mirė, ajo qė po praktikohet nga lėvizja "Bashkohu" e udhėhequr nga njė njeri i shitur e qė nuk mund ta gjej veten nė shoqėrin normale, tė cilėt falen ndryshe, janė ekstremistė hde pėr Idealet e tyre janė nė gjendje tė shkelin edhe mbi kufoma, apooo rryma tė cilėn e kanė praktikuar babė e babgjysh, tolerancė, hudhe fenė nė lloq pėr vėlla?


Sa i pėrket jetės sė priftave, nuk kam punė me ta por mendojė se Idealet e tyre janė tė njėjta sikur tė rrymės sė Talibanėve, tė dyja rrymat janė Idealiste.


.
e ti po tregon veten se je cung me rrenje te kalbura, se besoj se e ben per hire te idealeve (te njejtat te mungon)

lugatja
08-11-11, 23:09
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.

Shefqet Krasniqi, pjesmarrės i luftės nė Afganistan kundėr forcave tė koalicionit. Njė maturidist i cili kėrkon vend nė BIK. Kėta edhe mund tė jenė jomysliman se maturidinjėt janė pasuesit e shkollės ortodokse skolastike nė Islam i cili themelues ka qenė Ebu Mensur el-Maturidi.

Makresh
09-11-11, 08:48
Kairo ne vitet e 70-a ishte si secili kryeqytet ne shtetet evropiane. Dmth 97% e femrave, ishin normale. Sot, eshte e kunderta. 3% e femrave jane pa hirama ne koke.

Kush merzitet per ta?

Te veprojme e punojme me mish e me shpirt qe e njejta gje te mos ndodh tek ne.


Stop xhamise ne Prishtine. Stop femrave te mbuluara me dhune, neper shkolla.
Stop mesimdhenies per fe. Stop pranimin ne shoqeri atyre qe refuzojne te ua zgjasin doren familjareve. Stop femijeve cdo kontakt me arabistane.

Zgjohuni o te mjere. Vetdijesohuni ne qfare gjendje t mjerueshme keni arritur.


Merzhitet e-Urritura :tongue:

shtop, shtop, shtop, shtop hahahahaahaha :biggrin:

A shtopojm a ca po bojm ? ahahahahahaa se do mu tranu qika :biggrin:

Tarzani
09-11-11, 09:01
Shefqet Krasniqi, pjesmarrės i luftės nė Afganistan kundėr forcave tė koalicionit. Njė maturidist i cili kėrkon vend nė BIK. Kėta edhe mund tė jenė jomysliman se maturidinjėt janė pasuesit e shkollės ortodokse skolastike nė Islam i cili themelues ka qenė Ebu Mensur el-Maturidi.

Jo be bij, nuk eshte le at pune..se spaske lidhje ti... rreth shefqes... maturidi e sekte tjera nuk i takon ky, jo wehabi jo matruidi... tash del njo tjeter edhe i ja shpif edhe nje sekt tjeter... kot eshte kjo qka po mundoheni ju...!

Islami duhet te pastrohet nga elementet qe jan degjeneruse....,traditat qe jan ne vi me islamin ok traditat qe jan ne kundershtim me islamin duhet eliminuar se vetem faqe te zez sjellin per Kombin... po flas per kumunitetin musliman kjo duhet te ndodhe

Nuk jam ka them tani Sheiratin me fute ne ligj ne parlament sepse me ndodhe kjo nuk jesin 100 vet prej krejt shqiptave qe sduhet mi gjymtyrue krejt jesin... gjytyryma pa nje dore e nje kemb..,por gradualishte duhet me i kuptue vlerat e islamit qe jan te dobishme per shoqrin...sa qe ska nevoj me pas pushtet shtetror aparat te dhunes ...sepse po te realizohej ne tersi sheirati kuptohet me vullnetin e qytetatrve ska nevoj te kem organe te pushtetit qendror hiq per ta kontrolluar zbatimin e sheiratit krimi kish ra pedofilia homo, hajnia etj etj dukuri negative ishin zhduke vet.....veq kadin e kisha lan... ne rast se dy vet kan kontest.. shkojn te kadia me vullnet jo per inati por nga frika e mos po gabojn diqka edhe ai me ligj te sheiratit vendos.

Makresh
09-11-11, 10:31
Tarzan, keto Bi-jat, e urrejne Shefqet Krasniqin vec pse ka then se "Nene tereza e ka vendin n' midis t' xhehnnemit".

sherri
09-11-11, 10:35
Jo be bij, nuk eshte le at pune..se spaske lidhje ti... rreth shefqes... maturidi e sekte tjera nuk i takon ky, jo wehabi jo matruidi... tash del njo tjeter edhe i ja shpif edhe nje sekt tjeter... kot eshte kjo qka po mundoheni ju...!

Islami duhet te pastrohet nga elementet qe jan degjeneruse....,traditat qe jan ne vi me islamin ok traditat qe jan ne kundershtim me islamin duhet eliminuar se vetem faqe te zez sjellin per Kombin... po flas per kumunitetin musliman kjo duhet te ndodhe

Nuk jam ka them tani Sheiratin me fute ne ligj ne parlament sepse me ndodhe kjo nuk jesin 100 vet prej krejt shqiptave qe sduhet mi gjymtyrue krejt jesin... gjytyryma pa nje dore e nje kemb..,por gradualishte duhet me i kuptue vlerat e islamit qe jan te dobishme per shoqrin...sa qe ska nevoj me pas pushtet shtetror aparat te dhunes ...sepse po te realizohej ne tersi sheirati kuptohet me vullnetin e qytetatrve ska nevoj te kem organe te pushtetit qendror hiq per ta kontrolluar zbatimin e sheiratit krimi kish ra pedofilia homo, hajnia etj etj dukuri negative ishin zhduke vet.....veq kadin e kisha lan... ne rast se dy vet kan kontest.. shkojn te kadia me vullnet jo per inati por nga frika e mos po gabojn diqka edhe ai me ligj te sheiratit vendos.
Tarzan, kapu per kerpnaje; edhe thuja emnin vec nje vendi-shteti ku po funksionojka qeky ligje kaq i perfektsionum (si tarzani thuj keshtu oooohoooooOOOOooooo filan vendi p.sh. :biggrin:

sherri
09-11-11, 10:36
Tarzan, keto Bi-jat, e urrejne Shefqet Krasniqin vec pse ka then se "Nene tereza e ka vendin n' midis t' xhehnnemit".
Po de ka fol ne vend t'allahut!!!!! ku mos me ja pas inati...

Makresh
09-11-11, 14:30
Po de ka fol ne vend t'allahut!!!!! ku mos me ja pas inati...


Sherr,

A ben te na tregosh se pse beson Jezus Krishtin zot ?


Pas pergjigjes qe do t'me japesh ti, apo ndonje i krishter tjeter, dua te di nga ju, nese Toka eshte veper e tij.


mqicgKpqVUk

Tarzani
10-11-11, 08:39
Tarzan, keto Bi-jat, e urrejne Shefqet Krasniqin vec pse ka then se "Nene tereza e ka vendin n' midis t' xhehnnemit".
SHefqeti nuk ka shpik diqka nga vetja e tij... kete e dijn te gjithe. Por e urrejn pse e ka thene haptas, ai haptas fol edhe per qeveritaret udheheqsit e pushtetit... ju tregon qe menyra e qeverisjes se vendit dhe popullit nuk eshte ne rregull.


Sherri, Nuk ekziston meqe nuk perfillet e ligji...,mirpo duhet pune edhe mund i madhe me arrit at nivel te vetdijes me u zbatue ajo menyre e drejtperdrejt pa pas nevoj te kete mbikqyrje nga organet shtetrore. mendoj qe ajo kohe kur u zbatue ligji apo sheirati ka qen koha e Muhamedit s.a.v.s nga sahabet per nje kohe deri te othmani mos gabofsha, perndyshe me vone njerzit kan devijuar... nga kjo. kabullgjillaku ne gjak a. Mirpo ne tere boten nuk ekziston mundesia me u zbatue nje gje e tille sepse nuk jan te gjithe njerzit njesoj.

Ama Me i then shefqes matturidij apo me etiketue me emra e emra te ndryshem pa pas njohuri... apo me marr pjes ne ligjeratat e tij. kjo o katastrof per lugaten edhe sojin e saj.

sherri
10-11-11, 08:46
Sherr,

A ben te na tregosh se pse beson Jezus Krishtin zot ?

um fal maki,se s'jam kan ksajde :smile: A dine cka besoj une sincerisht me te tregu? qe;Jezu Krishti, ka jetu njeher e nje kohe,kete vec e besoj,e besoj po ashtu edhe per Muhamedin, njesoj vetem besoj qe ka jetu....qe ishin te mire? edhe kete vetem e besoj, ndersa c'fare ishin disa thon: ishin te mire , disa thon:nuk ishin te mire. (demek "prevaranta" dyt :tongue:)

Zot! per mua eshte dikush edhe dicka krejt tjeter,nga ai qe e mendon ti,qe ne fakt; nuk dua,as nuk eshte ne interes te askujt te diskutoj per ate.

e-uritura
10-11-11, 09:47
Merzhitet e-Urritura :tongue:

shtop, shtop, shtop, shtop hahahahaahaha :biggrin:

A shtopojm a ca po bojm ? ahahahahahaa se do mu tranu qika :biggrin:


Ti ke shtopirat moti. Ti jo qė ke shtopirat, por je kthyer 2000 vjet mbrapa!

Ngushllime.

premium
10-11-11, 10:10
2000 vjet mbrapa hahaa

nga njė kohė e gjat kur lirohet qeni nga litari , vetvetja hyn nė qejf , dhe mendon se qdo gjė nė jetė ėshtė gabim.

e-uritura
10-11-11, 10:12
2000 vjet mbrapa hahaa

nga njė kohė e gjat kur lirohet qeni nga litari , vetvetja hyn nė qejf , dhe mendon se qdo gjė nė jetė ėshtė gabim.


Shumė bukur e keni pėrshkruar Makin.

Makresh
10-11-11, 10:24
um fal maki,se s'jam kan ksajde :smile: A dine cka besoj une sincerisht me te tregu? qe;Jezu Krishti, ka jetu njeher e nje kohe,kete vec e besoj,e besoj po ashtu edhe per Muhamedin, njesoj vetem besoj qe ka jetu....qe ishin te mire? edhe kete vetem e besoj, ndersa c'fare ishin disa thon: ishin te mire , disa thon:nuk ishin te mire. (demek "prevaranta" dyt :tongue:)

Zot! per mua eshte dikush edhe dicka krejt tjeter,nga ai qe e mendon ti,qe ne fakt; nuk dua,as nuk eshte ne interes te askujt te diskutoj per ate.

Mir shume, me mir per ty do kishte me qen te jesh nje krishter i ditur se nje ateist i ēorientuar. Sidoqoft, pas kesaj qe te nenvizova, mbaj shpresat qe nuk do t'perzihesh me ne biseda per te cilat s'ke kurfar interesi.

sherri
10-11-11, 10:39
Mir shume, me mir per ty do kishte me qen te jesh nje krishter i ditur se nje ateist i ēorientuar. Sidoqoft, pas kesaj qe te nenvizova, mbaj shpresat qe nuk do t'perzihesh me ne biseda per te cilat s'ke kurfar interesi.
Qy Maki,jo me u perzi po,qysh jo. Ajo ke bindja,besimi ime presonal....qe nuk ka nevoje me u diskutu ne nje medium shoqrore...a po at rrok make? e keto tjerat budallaki fetare,keto nxitje e keto mllefe qe po i shperndani gjithandej na perkasin te gjithve. Ketu eshte puna, une me besimin time personal, s'po e pengoj asken...p.sh. ju qe dilni ne mes asfalti e qereditni carshin :P ngritni flamura te hamamit asi te hamasit, na paraqitni para bote si njerz te shpellave me mjekrra pa la, me nga njemiekatrerqind morra ne to...per keto kemi te drejt te perzihemi te gjithe....

premium
10-11-11, 10:40
shtop diskliminimi kunder lezbejkave, shtop diskliminimi kundel gayave, shtop diskliminimi kundel laiqizmit, shtop mjekloshave, shtop ishlamit, shtop-shtop-shtop ekslemizhmit ishlamik ! :tongue:

Hec mori baj bythen e mos mi shurdho shum apangat ! Se pot .... !
hahahaha

shtop shtop !


- Kėtu qėndron problemi tek populli ynė se nuk dojnė ligjeratat e Islamit , kanė shtirė tė pėrmbahen besimit , ndėrsa laiciteti ( e pabesimtari) ka qdo rrugė e hapur , e deri te fitimin e parasė pa ndjers e shumė lehtė.

Makresh
10-11-11, 10:48
Qy Maki,jo me u perzi po,qysh jo. Ajo ke bindja,besimi ime presonal....qe nuk ka nevoje me u diskutu ne nje medium shoqrore...a po at rrok make? e keto tjerat budallaki fetare,keto nxitje e keto mllefe qe po i shperndani gjithandej na perkasin te gjithve. Ketu eshte puna, une me besimin time personal, s'po e pengoj asken...p.sh. ju qe dilni ne mes asfalti e qereditni carshin :P ngritni flamura te hamamit asi te hamasit, na paraqitni para bote si njerz te shpellave me mjekrra pa la, me nga njemiekatrerqind morra ne to...per keto kemi te drejt te perzihemi te gjithe....


Ketu, djalli i egersires se fanatikut katolik te morri pesiper sherro, kujdes, se je duke u abuzue ahahahahahahahaa

Makresh
10-11-11, 10:50
hahahaha

shtop shtop !


- Kėtu qėndron problemi tek populli ynė se nuk dojnė ligjeratat e Islamit , kanė shtirė tė pėrmbahen besimit , ndėrsa laiciteti ( e pabesimtari) ka qdo rrugė e hapur , e deri te fitimin e parasė pa ndjers e shumė lehtė.

Ketu je gabim :tongue:

Mjafton 10 besimtar te fese jo-islame, per t'ia mbushur mendjen opinionit virtual, qe populli nuk degjon ligjerata, nuk ka besim etjer..

Keta me mllefin e tyre, mundohen ta shuajn driten e Islamit. Por,.. elhamdulilah, vec te vazhdojn keshtu, se motor me te mir per rizgjimin Islamik, s'ka !

jadore
10-11-11, 12:00
hahahaha

shtop shtop !


- Kėtu qėndron problemi tek populli ynė se nuk dojnė ligjeratat e Islamit , kanė shtirė tė pėrmbahen besimit , ndėrsa laiciteti ( e pabesimtari) ka qdo rrugė e hapur , e deri te fitimin e parasė pa ndjers e shumė lehtė.


gabim je Premium !

populli i besimit Musliman flas , instiktivisht i praktikon shume rregulla fetare dhe ate fal edukates qe prinderit na e percollen ..ndergjegjesimit te tyre qe perkone me ligjet e islamit shume here edhe vet ata pa e ditur ,por
pse populli nuk i degjon ligjeratat e Islamit e meta qendron tek papregatitja intelektuale e teologeve dhe perfaqesuesve te kesaj feje , qe thjeshte shume here kur i degjoj e marr fyrje te intelektit qe te bene dhe indirekt dem vet fese me shpjegimin qe japin .

Kurani dhe feja islame eshte aq vizionare aq e gjithekoheshme sa qe do te pershkruaj edhe kohen pa limit , pse atehere nuk interpretohen kodet e saj perkah intelektit te njeriut te shekullit 21 .!

Murgesha
11-11-11, 16:44
Kėto mė mirė tia thuash burrit shterpan shterpajko !

Lugate, nuk te lejohet nje fjalor i tille drejtuar asnje anetari.

Te deshiroj pushime te kendshme!

Kercovari
16-11-11, 07:41
gabim je Premium !

populli i besimit Musliman flas , instiktivisht i praktikon shume rregulla fetare dhe ate fal edukates qe prinderit na e percollen ..ndergjegjesimit te tyre qe perkone me ligjet e islamit shume here edhe vet ata pa e ditur ,por
pse populli nuk i degjon ligjeratat e Islamit e meta qendron tek papregatitja intelektuale e teologeve dhe perfaqesuesve te kesaj feje , qe thjeshte shume here kur i degjoj e marr fyrje te intelektit qe te bene dhe indirekt dem vet fese me shpjegimin qe japin .

Kurani dhe feja islame eshte aq vizionare aq e gjithekoheshme sa qe do te pershkruaj edhe kohen pa limit , pse atehere nuk interpretohen kodet e saj perkah intelektit te njeriut te shekullit 21 .!

Me u deshte te nderhy iēik dhe kerkoj falje.
Nuk mund te behet teolog Islam secili gjuravec mahalle kushedi se ne cilin injorant ke has duke legjeruar...

Dreqi i kuq
19-11-11, 22:44
dy rryma te rrezikshme fetare tek shqiptaret njera rrym del haptazi duke kerkuar qe edhe femijet ti fusin nen feregje e rruma tjeter ne heshtje punon duke dhan para te majme ne politik duke dhen para dhe ndima dhe duke ndertuar shtepia te pastreve dhe duke i detyruar te konvertohen ne fen krishtere qe femija mos ta kaloj dimrin e ftoht ne tenda