PDA

View Full Version : Zbulohet prejardhje e re e njerėzimit ?!


Zero Cool
14-09-11, 22:43
Zbulohet prejardhje e re e njerėzimit !


http://infoglobi.com/images/sized/images/uploads/files/fosil-550x360.jpg


Mbetje antike tė dy krijesave, qė besohet tė jenė njerėzore, janė gjetur nė Afrikėn Jugore, tė cilat mund tė ndryshojnė mėnyrėn se si ne paraqesim origjinėn tonė, raporton BBC.
Fosili i vjetėr 1,9 milion vite, sė pari ishte cilėsuar si e tillė nė vitin 2010 dhe i ėshtė dhėnė emri ‘Australopithecus sediba.’. Mirėpo ekipi i cili ndodhet prapa zbulimit kėsaj radhe ka ardhur me analiza mė tė thella dhe mė tė detajuara.
Disa tė dhėna tė publikuara nė ‘Science Magazine’, nė lidhje me gjetjet, thotė se pamjet qė shihen nė tru, kėmbė dhe duar tek ‘Australopithecus sediba’, sugjerojnė qė kjo krijesė ishte nė linjė tė evolucionit tė drejtpėrdrejtė tė njerėzimit, ose ndryshe siq njihet ‘Homo sapiens’.


http://www.infoglobi.com/images/uploads/files/hand.jpg


Professor Lee Berger nga unifversiteti i Witwatersrand-it nė Johannesburg, tha se “Kemi studiuar zonat kritike tė anatomisė tė cilat janė pėrdorur vazhdimisht pėr tė identifikuar qeniet njerėzore”.
Teoritė thonė se njerėzit modern mund tė besojnė nė teorinė ku thuhet s eprejardhja jonė vie nga krijesa e njohur si ‘Homo erectus’, e cila ka jetuar mbi njė milion mė parė. Kjo ‘kafshė’ sipas shumė palaeoantropologjist, mund tė kishte origjinėn nė njė kohė edhe mė primitive, siq njihen ‘Homo habilis’ dhe ‘Homo rudolfensis’.
Mbetjet e eshtėrave tė gjetur janė tė njė femre dhe mashkulli, ku besohet tė ishin nėna dhe i biri. Ata ty dy besohet tė kishin vdekur nė njė aksident tragjik, tė cilėt i hodhi nė njė shpellė pse i la ata tė ngujuar aty.

sherri
23-11-11, 21:18
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/11/A-Peru.jpeg (http://www.albobserver.com/archives/32163/a-peru)Zbulim i rrallė nė Peru
Mos vallė qeveria Amerikane gaboi, pak ditė mė parė, kur deklaroi hapur dhe pohoi se nuk ka asnjė dėshmi qė vėrteton ekzistencėn e jetės sė jashtėtokėsoreve apo tė ndonjė qytetėrimi tjetėr i ardhur nga universi nė planetin tonė?! Mesa duket, pėrgjigja mund tė jetė e thjeshtė dhe bindėse, Po! Kjo pėr shkak tė njė zbulimi tė kryer pak ditė mė parė nė Peru. Nė Peru u zbulua njė mumie, ku eshtrat e saj si dhe nė veēanti kafka, ishte tej mase e madh, duke i kaluar kufijtė e normales.
Ky zbulim ka ngjallur mjaftė debate nė mesin e Akademikėve dhe Arkeologėve, ku njė pjesė e mirė e tyre morėn pjesė nė kėtė projcet.}
Ekipi i Antropologėve, nėn udhėheqjen e Renato Davila Riquelme dhe Privado Ritos Andinos, tė cilėt janė dhe pėrgjegjės nė muzeun e qytetit Kusko tė Perusė, besojnė se zbulimet e fundit, sidomos forma e ēuditshme e kafkės sė zbuluar, mund t’i pėrkas njė fėmije (fėmijė e qenies njerėzore), pasi eshtrat e trupit nuk i kalojnė tė 20 cm.
http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/11/A-Peru-1.jpeg (http://www.albobserver.com/archives/32163/a-peru-1)
Pasi dihet se nė tė shkuarėn, ekzistonin metoda dhe forma tė ndryshme, tė cilat i praktikonin mbi kokat e fėmijėve tė mitur (foshnje). Kėshtu, koka e fėmijėve merrte formėn duhur, pasi prindėrit e tyre, ua kishin dedikuar njė “Perėndie”.
Por, forma trekėndore e kafkės sė zbuluar, ka ngjallur mjaftė reagime tė ashpra. Njė ekip mjekėsh nga Spanja she Rusia, sipas io9, kanė deklarua hapur se eshtrat e zbuluara nė Peru, nuk janė eshtra njerėzore, pra nuk i pėrkasin njė qenie tokėsore por…! http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/11/A-peru-2.jpeg (http://www.albobserver.com/archives/32163/a-peru-2)
“Kafka ka njė formė jo (normale) njerėzore, pasi ajo ka njė formė trekėndore dhe madhėsia e saj ėshtė e barabartė me trupin. Si fillim besuam se bėhej fjalė pėr trupin e njė fėmije deri nė momentin kur njė ekip mjekėsh nga Rusia dhe Spanja, vėrtetuan se kemi tė bėjmė me eshtrat e njė qenieje Jashtėtokėsore”.