PDA

View Full Version : Feja dhe Demokracia


Zero Cool
15-09-11, 14:04
Zonjat tė parat, gratė tė fundit

Prej ligjit nuk mund tė pritet zgjidhja e tė gjitha konflikteve kulturore. Por mund tė luajė njė rol pozitiv si mjet i emancipimit. Nė rastin mė tė mirė ligji ėshtė njė barabitės i shkėlqyer.


Nga Ian Buruma mė 15 shtator 2011

Shumė vetė besojnė ende se sulmet e 11 shtatorit 2001 nuk ishin vetėm akte tė terrorizmit politik, por pjesė tė njė lufte kulturore, njė pėrplasje qytetėrimesh. Dy gjėrat qė tėrheqin mė shumė vėmendjen e njerėzve nė konfliktet kulturore janė feja dhe seksi; posaēėrisht mėnyra me tė cilėn burrat trajtojnė gratė. Ato janė, sigurisht, tė lidhura ngushtė: feja pėrdoret zakonisht si njė mėnyrė pėr tė kontrolluar sjelljen seksuale dhe raportet ndėrmjet dy sekseve.

Interpretimi kulturor i 9/11 si njė pėrplasje civilizimesh shpjegon se pse njė radhė ish-majtistėsh u janė bashkuar konservatorėve nė antagonizmin e tyre kundrejt islamizmit. Nė tė shkuarėn shumica e tė majtėve amerikanė do ta kishin parė luftėn nė Afganistan si njė ndėrmarrje neo-imperialiste. Por, qė nga 11 shtatori toni ka ndryshuar. Talibani i nėnshtroi gratė, ua ndaloi arsimimin, dhe i mbajti tė mbėshtjella nė burka. Kėshtu, njė luftė kundėr Talibanit dhe mysafirit tė tyre Osama bin Laden mund tė shihej si luftė pėr ēlirimin e grave.

Ėshtė, nė fakt, e pagjasė qė feminizmi tė ketė luajtur rol nė vendimin e presidentit George W. Bush pėr ta futur Amerikėn nė luftė. Por shqetėsimet kulturore e lejuan atė tė rekrutonte njė shpurė tė papritur aleatėsh. Reagimi ndaj 9/11 dhe rastit tė vonė tė Dominique Strauss-Kahn-it me njė shėrbėtore afrikane nė njė hotel tė New York-ut kanė shumė pak tė pėrbashkėta, me pėrjashtim tė njė gjėje: edhe njėherė, konflikti kulturor u pėrdor nė njė mėnyrė ēorientuese.

Ēfarėdo tė ketė ndodhur ndėrmjet ish-shefit tė FMN-sė dhe akuzueses sė tij, fakti se ai u arrestua dhe u parakalua pėr shtypin si njė i dyshuar kriminal ėshtė kritikuar shumė nė Francė. Njė akuzė, e bėrė sė fundmi nga njė publicist shumė i njohur francez, ishte se arresti qe tipik u puritanizmit amerikan. Francezėt, thoshte ai, duke qenė se vijnė nga njė kulturė latine, kanė njė pikėpamje mė liberale pėr sjelljen seksuale. Ata janė mė tolerantė ndaj dobėsive njerėzore dhe kanė njė vlerėsim mė tė rafinuar pėr artin e joshjes.

Mė shumė se kaq, arresti i DSK ishte me gjasė hakmarrje pėr mbrojtjen qė Franca i bėri njė tjetėr tė akuzuari pėr krime seksuale, Roman Polanskit dhe ndalimit tė burqas nga francezėt. Me fjalė tė tjera, rasti DSK ishte pjesė e njė tjetėr pėrplasjeje tė kulturave tė seksit dhe, qoftė edhe vetėm tangencialisht, fesė.

Njė problem me argumentin kulturor ėshtė se pėrdoret shpesh pėr mbrojtjen apo shfajėsimin e sjelljeve tė tė fuqishmėve kundėr tė dobėtėve. Nuk ka dyshim se burrat talebanė mendojnė se nėnshtrimi i grave ėshtė njė privilegj kulturor si edhe njė detyrė fetare. Udhėheqėsit autoritarė nė Azi rėndom mėtojnė se vendet e tyre janė kulturalisht tė papėrshtatshme pėr demokracinė.

Por edhe nė Perėndimin liberal - lėrė pastaj nė vende me tradita tė pakta liberale si Japonia - kultura u vjen nė ndihmė tė pushtetshmėve mė shpesh sesa nė mbrojtje tė dobėtėve. Si Polanski ashtu dhe DSK u pėrfshinė nė veprimtari seksuale me gra qė ishin larg prej tė qenit tė barabartat e tyre nė moshė dhe status social, respektivisht. Tė kuptuarit e “dobėsive tė tyre njerėzore” atėherė vjen e bėhet shfajėsim i sjelljes sė burrave tė pushtetshėm kundrejt grave pa kurrfarė pushteti.

Aplikimi strikt i ligjit nė Amerikė, pėr tė kontrolluar sjelljet seksuale, mund tė pasqyrojė njė kulturė puritane, por mė me gjasė ėshtė rezultat i diversitetit kulturor. Nė njė shoqėri emigrantėsh, njerėzit vijnė nga njė varietet traditash e besimesh me pikėpamje shumė tė ndryshme pėr seksin dhe trajtimin e grave. Meqenėse amerikanėt nuk mund tė mbėshteten te traditat homogjene, ligji ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė kontrolluar sjelljen. Shoqėritė e vjetra kanė zakone e tradita; tė rejat kanė gjykata dhe legjislacion.

Por, as kjo nuk ėshtė pėrgjigjja e plotė. Suedia, njė vend me diversitet tė kufizuar kulturor, ka ligje edhe mė tė forta pėr sjelljen seksuale sesa Amerika. Franca, poshtė lustrės sė saj tė barazisė republikane, ėshtė kulturalisht dhe etnikisht diverse.

Prej ligjit nuk mund tė pritet zgjidhja e tė gjitha konflikteve kulturore. Por mund tė luajė njė rol pozitiv si mjet i emancipimit. Nė rastin mė tė mirė ligji ėshtė njė barabitės i shkėlqyer. Fundi i tregtisė sė skllevėrve nė Perėndim nuk erdhi sepse kultura europiane ndryshoi, por sepse britanikėt ndryshuan ligjet e tyre.

Nė Japoni ngacmimi seksual i grave nga tė huajt ndonjėherė ėshtė shfajėsuar (nga burrat japonezė) si pjesė e kulturės vendėse. Gratė-viktima shpesh e pranojnė kėtė duke menduar se ėshtė e vėrtetė. Nuk ka dyshim se shumė gra afgane me burka janė po ashtu tė bindura se mbulimi i fytyrės ėshtė njė rregull kulturor-rrjedhimisht njė detyrė natyrore.
Por gjithnjė e mė shumė gra japoneze po luftojnė kundėr vėmendjes sė paftuar mashkullore; jo duke mohuar traditėn e kulturėn, por duke shkuar te njė avokat e ngritur njė padi. Problemi i tyre nuk ėshtė seksi, arti i joshjes, por abuzimi i pushtetit.
Gratė myslimane nė shoqėri strikte autoritariste zakonisht nuk e kanė opsionin e mbrojtjes ligjore. Burrat qė dėshirojnė tė ruajnė kontrollin mbi gratė nuk ka dyshim se do pėrdorin kulturėn dhe traditėn fetare pėr tė justifikuar dominimin e tyre.

Padyshim do tė ishte mė mirė, posaēėrisht pėr gratė, nėse qytetarėt e vendeve si Afganistani tė ishin tė barabartė para ligjit. Ngjashėm, do tė ishte mė mirė nėse francezėt e pushtetshėm do ta ndėrprisnin pėrdorimin e “kulturės latine” si njė shfajėsim pėr abuzimin e njerėzve poshtė tyre nė shkallinėn shoqėrore.

Por zgjidhjet pėr kėto probleme janė politike dhe ligjore. Ja pse DSK u arrestua. Sa u takon grave nė vendet myslimane, nuk ka shumė qė njerėzit nė Perėndim mund tė bėjnė pėr tė pėrmirėsuar grupin e tyre. Por nuk ka gjasa qė vullneti i mirė tė vijė nga bombardimi i tyre.

Autori ėshtė
Profesor i Demokracisė dhe tė Drejtave tė Njeriut nė Bard College dhe autor i librit “Zbutja e Zotave: Feja dhe Demokracia nė tri Kontinente”.

Zero Cool
13-10-11, 10:53
Me sa duket, jo te gjitha femrat ne shoqerine islame kan te drejtat e njejta. Derisa shumices nga ato i lejohet te shohin boten veten nepermjet prizmes se birave te burkes, disa tjerave u lejohet shume me teper (shih lajmin me poshte).

Tani shtrohet pytja, eshte demokracia ne kundershtim me parimet fetare, ne kete rast islame, apo jo ?


Foto provokative tė nuses sė njė prej djemve tė Gadafit janė publikuar kėto ditė, duke pozuar me tė brendshme nė dhoma hotelesh luksoze, gjatė regjimit brutal tė te vjehrrit. Fotot janė gjetur nė njė laptop qė i pėrket djalit 36-vjeēar tė Gadafit, Hanibalit. Ai dhe gruaja e tij nga Libani, Aline Skaf, duken teksa festojnė nė njė jaht nė brigjet egjiptiane, nė avion privat, tė rrethuar nga alkooli, qė ėshtė i ndaluar nė Libi. Ēifti ėshtė i famshėm pėr shkak se provokoi tensione diplomatike mes Zvicrės dhe Libisė kur u arrestuan nė njė hotel luksoz nė Gjenevė, pėr shkak se kishin sulmuar dy ish-shėrbėtorė.


http://www.vizionplus.tv/images/stories/10_TETOR_2011/hanibal%20gadafi%20%20wife%20aline.jpg
HANIBAL GADAFI & WIFE, ALINE

Zero Cool
16-12-11, 20:51
Burri i pret gishtat gruas qė tė mos shkollohej


http://gazetaonline.info/wp-content/uploads/2011/12/466-300x168.jpg


Grupet e tė drejtave tė njeriut nė Bangladesh po kėrkojnė njė dėnim tė rėndė pėr burrin e njė gruaje tė re, tė cilės i preu gishtat e dorės sė djathtė.
Policia thotė se Rafikul Islam, 30 vjeē, e sulmoi tė shoqen pėr shkak se ajo kishte nisur shkollėn e lartė pa lejen e tij.
Policia tha se Islam, qė punon nė Emiratet e Bashkuara Arabe, e lidhi tė shoqen 21 vjeēare, i vulosi gojėn dhe i preu pesė gishtat.
Doktorėt thonė se gishtat nuk mund tė ngjiten mė.
E shoqja e Islam, Hava Akter Jui thotė se i shoqi e kishte paralajmėruar pėr pasojat. “Kur u kthye nė Bangladesh, mė tha se donte tė diskutonte me mua. Mė lidhi duart e sytė dhe mė tha se mė priste njė dhuratė surprizė. Por nė vend tė kėsaj, mė preu gishtat,” thotė Jui.
“Doktorėt mė thanė se gishtat mund tė ngjiteshin brenda gjashtė orėsh, por ai refuzoi tė mė jepte gishtat. Pas kėsaj kohe, njė kushėri i burrit i hodhi ato nė kosh. Kur i morėm, ishin dėmtuar dhe nuk ngjiteshin mė.”
Policia tha se Islam, qė nuk ishte i mirėedukuar, nuk e mirėpriste faktin qė e shoqja do merrte shkollim tė lartė.

Alima
16-12-11, 22:24
Burri i pret gishtat gruas qė tė mos shkollohej


http://gazetaonline.info/wp-content/uploads/2011/12/466-300x168.jpg


Grupet e tė drejtave tė njeriut nė Bangladesh po kėrkojnė njė dėnim tė rėndė pėr burrin e njė gruaje tė re, tė cilės i preu gishtat e dorės sė djathtė.
Policia thotė se Rafikul Islam, 30 vjeē, e sulmoi tė shoqen pėr shkak se ajo kishte nisur shkollėn e lartė pa lejen e tij.
Policia tha se Islam, qė punon nė Emiratet e Bashkuara Arabe, e lidhi tė shoqen 21 vjeēare, i vulosi gojėn dhe i preu pesė gishtat.
Doktorėt thonė se gishtat nuk mund tė ngjiten mė.
E shoqja e Islam, Hava Akter Jui thotė se i shoqi e kishte paralajmėruar pėr pasojat. “Kur u kthye nė Bangladesh, mė tha se donte tė diskutonte me mua. Mė lidhi duart e sytė dhe mė tha se mė priste njė dhuratė surprizė. Por nė vend tė kėsaj, mė preu gishtat,” thotė Jui.
“Doktorėt mė thanė se gishtat mund tė ngjiteshin brenda gjashtė orėsh, por ai refuzoi tė mė jepte gishtat. Pas kėsaj kohe, njė kushėri i burrit i hodhi ato nė kosh. Kur i morėm, ishin dėmtuar dhe nuk ngjiteshin mė.”
Policia tha se Islam, qė nuk ishte i mirėedukuar, nuk e mirėpriste faktin qė e shoqja do merrte shkollim tė lartė.


...


Gjunah !


Kjo shkres /lajm .... nuk ka te beje me fene , dhe as me demokracine !


....hapeni nje qosh per kriminalitet ,dhe aty sjellni keso aktesh nga njerez te ēmendur , pamvaresisht perkatesis kombetare apo fetare !.

Hajra
16-12-11, 22:35
...


Gjunah !


Kjo shkres /lajm .... nuk ka te beje me fene , dhe as me demokracine !


....hapeni nje qosh per kriminalitet ,dhe aty sjellni keso aktesh nga njerez te ēmendur , pamvaresisht perkatesis kombetare apo fetare !.


......paj me kan sen krejt krimet ne bote qka ndodhin ky i sjell ketu edhe qesh hihihih....

...... ti mos qaj koken per te sepse e dime qe nuk eshte vetem,

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Alima
16-12-11, 22:47
......paj me kan sen krejt krimet ne bote qka ndodhin ky i sjell ketu edhe qesh hihihih....

...... ti mos qaj koken per te sepse e dime qe nuk eshte vetem,

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


...

.... le ti sjell , veē le ti klason neper vende ... kush gja s'po i thot mandej !


Karamboll mos te ban , kaq !

.

e-uritura
16-12-11, 23:30
...


Gjunah !


Kjo shkres /lajm .... nuk ka te beje me fene , dhe as me demokracine !


....hapeni nje qosh per kriminalitet ,dhe aty sjellni keso aktesh nga njerez te ēmendur , pamvaresisht perkatesis kombetare apo fetare !.


Si nuk ka tė bėjė me fenė? Shumė normale se ka tė bėjė me fenė!

Alima
16-12-11, 23:32
Si nuk ka tė bėjė me fenė? Shumė normale se ka tė bėjė me fenė!


...

eh de ...qashtu...

ti qysh je , ēka po ban ? ...
.

Makresh
17-12-11, 01:14
Burri i pret gishtat gruas qė tė mos shkollohej


http://gazetaonline.info/wp-content/uploads/2011/12/466-300x168.jpg


Grupet e tė drejtave tė njeriut nė Bangladesh po kėrkojnė njė dėnim tė rėndė pėr burrin e njė gruaje tė re, tė cilės i preu gishtat e dorės sė djathtė.
Policia thotė se Rafikul Islam, 30 vjeē, e sulmoi tė shoqen pėr shkak se ajo kishte nisur shkollėn e lartė pa lejen e tij.
Policia tha se Islam, qė punon nė Emiratet e Bashkuara Arabe, e lidhi tė shoqen 21 vjeēare, i vulosi gojėn dhe i preu pesė gishtat.

Ca ka lidhje kjo me besimin ne Zot, kur feja Islame urdheron me fjal hyjnore mesim-leximin e cdo kujt ?
A ndoshta vec pse paska pas mbiemrin "islam", dhe ti direkt e t'i hapi 2 tema ne forum !

premium
17-12-11, 01:27
Burri i pret gishtat gruas qė tė mos shkollohej


http://gazetaonline.info/wp-content/uploads/2011/12/466-300x168.jpg


Grupet e tė drejtave tė njeriut nė Bangladesh po kėrkojnė njė dėnim tė rėndė pėr burrin e njė gruaje tė re, tė cilės i preu gishtat e dorės sė djathtė.
Policia thotė se Rafikul Islam, 30 vjeē, e sulmoi tė shoqen pėr shkak se ajo kishte nisur shkollėn e lartė pa lejen e tij.
Policia tha se Islam, qė punon nė Emiratet e Bashkuara Arabe, e lidhi tė shoqen 21 vjeēare, i vulosi gojėn dhe i preu pesė gishtat.
Doktorėt thonė se gishtat nuk mund tė ngjiten mė.
E shoqja e Islam, Hava Akter Jui thotė se i shoqi e kishte paralajmėruar pėr pasojat. “Kur u kthye nė Bangladesh, mė tha se donte tė diskutonte me mua. Mė lidhi duart e sytė dhe mė tha se mė priste njė dhuratė surprizė. Por nė vend tė kėsaj, mė preu gishtat,” thotė Jui.
“Doktorėt mė thanė se gishtat mund tė ngjiteshin brenda gjashtė orėsh, por ai refuzoi tė mė jepte gishtat. Pas kėsaj kohe, njė kushėri i burrit i hodhi ato nė kosh. Kur i morėm, ishin dėmtuar dhe nuk ngjiteshin mė.”
Policia tha se Islam, qė nuk ishte i mirėedukuar, nuk e mirėpriste faktin qė e shoqja do merrte shkollim tė lartė.
Psikopata munden tė gjinden nga ēdo religjione >
por Allahu nuk urdheron kėshtu .

Janė gjėra qė nuk krahasohen me Kur'anin
nė Kur'an nuk shkruan preja gishtin qe te mos shkollohen .

Bazohuni nė Kur'an e jo nė njerin edhe pse i takon fejes muslimane.

ZC na lodhe mo me qisi postat , duke ja hallakat nė googla ku mundej tė gjindet pikat e dobėta tė Islamit .

Makresh
17-12-11, 01:40
Qe de, edhe thot nje fjal e urt e krishter perafersisht keshtu: Mos i trego mikut per qerpikun qe ka ne sy, kur vet ke llos ne kry !


Abuzime me fėmijė nė Holandė

E premte 16 Dhjetor 2011 13:49

Njė komision i pavarur i mbėshtetur nga qeveria nė Holandė ka gjetur se mijėra fėmijė kanė vuajtur abuzim seksual nė institucionet holandeze katolike dhe zyrtarėt e kishės nuk kanė arritur tė adresojnė nė mėnyrė adekuate abuzimet apo tė ndihmojnė viktimat.
Bazuar nė njė studim nė mesin e mė shumė se 34000 njerėz, komisioni vlerėsoi se njė nė pesė fėmijė qė ka marrė pjesė nė njė institucion katolik ka vuajtur njė formė tė abuzimit.
Ky komision u ngrit vitin e kaluar, nėn udhėheqjen e ish-ministrit tė qeverisė Deetman Ėim pėr tė hetuar akuzat e abuzimit qė datojnė qysh prej vitit 1945.

Zero Cool
17-12-11, 08:20
Eshte per te ardhur keq kur degjon kesi abuzime nga kushdoqofshin ato. E lexova dikund nje fjali qe perafersisht ishte keshtu : "disa njerez jetojne vetep sepse eshte e ndaluar ti vrasesh..."
E di qe nuk jam me i mire, por keto abuzime i kisha denu me denimin kapital !

ps: Lajmin e solla pa asnje koment. Makresh, Hajra, Alime, premium, cka po kceni si zorra n`prush ? Ne vend qe te solidarizoheni me viktimen ju provoni ta mbroni keqberesin.
Ju nuk keni te drejte te pervetsoni fene dhe tjetrit tia mohoni te njeten.Qe de, edhe thot nje fjal e urt e krishter perafersisht keshtu: Mos i trego mikut per qerpikun qe ka ne sy, kur vet ke llos ne kry !


Abuzime me fėmijė nė Holandė

E premte 16 Dhjetor 2011 13:49

Njė komision i pavarur i mbėshtetur nga qeveria nė Holandė ka gjetur se mijėra fėmijė kanė vuajtur abuzim seksual nė institucionet holandeze katolike dhe zyrtarėt e kishės nuk kanė arritur tė adresojnė nė mėnyrė adekuate abuzimet apo tė ndihmojnė viktimat.
Bazuar nė njė studim nė mesin e mė shumė se 34000 njerėz, komisioni vlerėsoi se njė nė pesė fėmijė qė ka marrė pjesė nė njė institucion katolik ka vuajtur njė formė tė abuzimit.
Ky komision u ngrit vitin e kaluar, nėn udhėheqjen e ish-ministrit tė qeverisė Deetman Ėim pėr tė hetuar akuzat e abuzimit qė datojnė qysh prej vitit 1945.

GURI SYLAJ
17-12-11, 08:59
Dy gjera duhet thene drejt dhe kjarte.
E para.
Feja (cila do qofte) dhe Demokracia jan dy gjera qe nuk rrijne njera afer tjetres dhe perderisa e dyta len hapsire per te paren ,e para e perjashton cdo forme te Demokracise .
Pra ,me nje fjale eshte titull i pakpshem !!

E dyta .
Jo gjithecka qe ndodhe ne Boten Islame eshte edhe me burim nga Besimi Islam sikurse edhe e kunderta.
As prerja e gishtrinjeve , per ceshtje te shkollimit , as abuzimi me femije ,sado qe ne shiqim te pare ndodhin ne mese religjioze , jan vepra kriminale dhe duhet te trajtohen si te tilla-Kuptohet pa asnje hezitim qe te mos thirren me emrin qe meritojne .
VEPRA KRIMINALE !

Hajra
17-12-11, 11:46
Qe de, edhe thot nje fjal e urt e krishter perafersisht keshtu: Mos i trego mikut per qerpikun qe ka ne sy, kur vet ke llos ne kry !


Abuzime me fėmijė nė Holandė

E premte 16 Dhjetor 2011 13:49Njė komision i pavarur i mbėshtetur nga qeveria nė Holandė ka gjetur se mijėra fėmijė kanė vuajtur abuzim seksual nė institucionet holandeze katolike dhe zyrtarėt e kishės nuk kanė arritur tė adresojnė nė mėnyrė adekuate abuzimet apo tė ndihmojnė viktimat.
Bazuar nė njė studim nė mesin e mė shumė se 34000 njerėz, komisioni vlerėsoi se njė nė pesė fėmijė qė ka marrė pjesė nė njė institucion katolik ka vuajtur njė formė tė abuzimit.
Ky komision u ngrit vitin e kaluar, nėn udhėheqjen e ish-ministrit tė qeverisė Deetman Ėim pėr tė hetuar akuzat e abuzimit qė datojnė qysh prej vitit 1945.


......dje heret e pashe kete shkrim por nuk desha ta publikoj ksajde sepse nuk jetoi ne ate qe te beje propagand kunder nje religjioni tjeter.

.p.s. respekt per shkrimin e me siperm nga Guri Sylaj.

valiii
17-12-11, 12:10
Vet demokracia eshte fe, vetem se eshte e ndertuar mbi moralin pa zot.

Hajra
17-12-11, 12:18
Vet demokracia eshte fe, vetem se eshte e ndertuar mbi moralin pa zot.


....ne fakt demokracia eshte vete jeta, ne te jetoin te gjithe ata me fe dhe ata te pa fete.

valiii
17-12-11, 12:24
....ne fakt demokracia eshte vete jeta, ne te jetoin te gjithe ata me fe dhe ata te pa fete.

Edhe ne koherat kur eshte aplikuar ligji fetar kane jetuar te gjithe ate me fe dhe te pa fete...
demokracia eshte shit sistem, bile eshte fe (qe ju e adhuroni) edhe me e keqe se socializmi, ose komunizmi.

Alima
17-12-11, 12:32
...

Pasi komunizmi si nje rryme rigoroze me te vetmin qellim te mbyt Krijuesin deshtoi , u zbulua nje rryme tjeter me emrin demokraci , e dila si rrshitaz dhe duke marre njerezit me te mire , prap te vetmin qellim ka mbytjen e Krijuesit !


Pa sukses , kuptohet vetvetiu !


.

Zanzi/M
17-12-11, 13:56
Sheriati plus demokracia.

Pasi tema eshte; feja dhe demokracia. Duhet ta dime se per cilen demokraci po folim. Ndoshta me demokraci ne boten silame nenkuptohet sundimin e sheriatit, atehere nese me kete nenkuptohet demokracia atehere eshte ne rregull. Ndoshta bota islame e sheh diktaturen ne europe.

Keshtu qe me kete merret me shume shkeca komperative apo krahasuese. Forma e demokracise ne boten muslmane ne lindje ( spo folim per turqine) eshtd apsulutisht diktaroriale per europen dhe shba. Besoj qe pajtohi te gjithe.

Ne mos pajtimet mund ti kemi sepse disa antar e pekqejne ate form te sundimin ( ata i dine shkaqet).

Kercovari
19-12-11, 20:06
Sheriati plus demokracia.

Pasi tema eshte; feja dhe demokracia. Duhet ta dime se per cilen demokraci po folim. Ndoshta me demokraci ne boten silame nenkuptohet sundimin e sheriatit, atehere nese me kete nenkuptohet demokracia atehere eshte ne rregull. Ndoshta bota islame e sheh diktaturen ne europe.

Keshtu qe me kete merret me shume shkeca komperative apo krahasuese. Forma e demokracise ne boten muslmane ne lindje ( spo folim per turqine) eshtd apsulutisht diktaroriale per europen dhe shba. Besoj qe pajtohi te gjithe.

Ne mos pajtimet mund ti kemi sepse disa antar e pekqejne ate form te sundimin ( ata i dine shkaqet).

Aha...demokracia e shpates se mprehte djalo..me fat pashket inshalla ja kalon mire:biggrin: