PDA

View Full Version : Dy herė brenda natės tentohet tė digjet xhamia nė Gjakovė!


Makresh
19-09-11, 19:02
Dy herė brenda natės tentohet tė digjet xhamia nė Gjakovė


E hėne 19 Shtator 2011 13:58
Mė datė 19.09.2011, nė ora 01:30 pas mesnate, persona tė panjohur tentuan dy herė radhazi t’ia vėnė zjarrin xhamisė Haxhi Ymeri nė Gjakovė.
Pėr fat tė mirė, tymi i zjarrit nga porta kryesore e xhamisė ėshtė diktuar me kohė nga banorėt lagjes dhe menjėherė ėshtė informuar policia, e cila ka intervenuar pėr ta shuar zjarrin.
Pas gjysmė ore, pėr tė dytėn herė, tentohet t’i vihet zjarri derės kryesore tė xhamisė, por pėrsėri policia e njoftuar nga banorėt e lagjes, bashkė me zjarrfikėsit kanė arritur me kohė, dhe pas intervenimit tė tyre nė tėrėsi ėshtė shuar zjarri pa pasoja nė dėmtim tė objektit tė xhamisė.
Vlen tė theksohet se ky akt vandal ishte i qėllimshėm, pasi qė nė tė njėjtėn natė pasuan dy sulme, dhe nė tė dy rastet dera kryesore e xhamisė ėshtė stėrpikur me benzin.
Ėshtė hera e parė qė nė qytetin e Gjakovės tė sulmohet njė xhami. Deri mė tani, historikisht, nuk ėshtė shėnuar ndonjė rast pėr tentim djegie tė xhamive, pėrveē nė kohėn e luftės nga okupatori serb.
Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Gjakovė kėrkon nga organet kompetent ligjore qė rastin nė fjalė tė zbardhet sa mė parė dhe autorėt e krimit zbulohen e tė ndėshkohen.

Sektori pėr informim pranė KBI nė Gjakovė

Besi:)
19-09-11, 21:59
Ardian Gjini e ka kall en parlament, tashte o qu dikush en Gjakov ja ka qu fjalen en ven edhe ka desht me kall Xhamin...!

Guri i madh
19-09-11, 22:05
ju lutem stafit te dardanis ose lejoni komentet e kunder argumentet rreth ksaj teme ,ose mbyllne ose ja japni te drejten MAKIT qe te administroj ket tem qe e ka hap

Besi:)
19-09-11, 22:23
ju lutem stafit te dardanis ose lejoni komentet e kunder argumentet rreth ksaj teme ,ose mbyllne ose ja japni te drejten MAKIT qe te administroj ket tem qe e ka hap
Ta fshijten a ??? hahahah po mir ta paskan bo, um met hatri se ma hjeken veq mu, veq masi ta paskan hjek edhe ty edhe Makit spom jet edhe aq hatri hahah

Guri i madh
19-09-11, 22:38
Ta fshijten a ??? hahahah po mir ta paskan bo, um met hatri se ma hjeken veq mu, veq masi ta paskan hjek edhe ty edhe Makit spom jet edhe aq hatri hahahjam i bindur se asnji shqiptar i fes katolike nuk do te merr akte te tilla kto munden me kan persona te porositur nga vet kta qe po kukatin ,se edhe te vetmin qellim e kan vllavrasjen nder fetare ate qka nuk e ka arrijt shkavi tash disa te paguar nga organizatat islamike po mundohen me e arrijt at qellim

Besi:)
19-09-11, 22:45
jam i bindur se asnji shqiptar i fes katolike nuk do te merr akte te tilla kto munden me kan persona te porositur nga vet kta qe po kukatin ,se edhe te vetmin qellim e kan vllavrasjen nder fetare ate qka nuk e ka arrijt shkavi tash disa te paguar nga organizatat islamike po mundohen me e arrijt at qellim
po njeri i mequm nuk i len te keqit hapsin...
Parlamenti i Kosoves ja ka mohu vijimin en shkolla me shamia, i rrejti per Xhami, Ardian Gjini u qojke dy koment kundera tyne, e tyben edhe ata sna majne neve me lajka po edhe ata na kthejne shpinen... Ishalla e gjojne kush ka tentu, une sdi edhe smuj me than as ata e as kta, muj me fol mbaz pozites se Parlamentit, po me kan ata kundera tjerve i gjujne kishat e jo Xhamiat

Alima
19-09-11, 22:46
...


asnje i krishter i devotshem nuk do e bente nje akt te till , aq sa nje musliman i devotshem !

guralec ,
krejt keto qe po ndodhin ne dekaden e fundit posaqerisht , jane lojera te satanisteve , te cilet kane arrite ta zbehin krishterizmin thukshem , tani u kane mbet vetem muslimanet ! ... por , me ne do u del pune !!!


.

Alima
19-09-11, 22:48
po njeri i mequm nuk i len te keqit hapsin...
Parlamenti i Kosoves ja ka mohu vijimin en shkolla me shamia, i rrejti per Xhami, Ardian Gjini u qojke dy koment kundera tyne, e tyben edhe ata sna majne neve me lajka po edhe ata na kthejne shpinen... Ishalla e gjojne kush ka tentu, une sdi edhe smuj me than as ata e as kta, muj me fol mbaz pozites se Parlamentit, po me kan ata kundera tjerve i gjujne kishat e jo Xhamiat


...


po , po ...( se mbarova duke theksu ) ... masoneria e ka rroke ne dore edhe te ne , dhe ate me te madhe !


Allahu i shkaterrofte , AMIN !


.

SANTANA-29
19-09-11, 22:50
Shqiptarėt me shekuj kanė pasur tolerancė fetare mes vete,dhe ēdo tentim i atyre qė po mundohen tė krijojnė situatė kaotike nuk do ketė sukses tė e njollosi kėtė vlerė qė e kemi.

Nėse u referohemi fakteve dhe marrim guximin tė supozojmė atėherė kush ma para se mjekrroshat nuk ka mundur tė e bėjė kėtė,se ka ditė qė shohim urrejtjen e tyre patologjike!,.-

Besi:)
19-09-11, 23:00
Shqiptarėt me shekuj kanė pasur tolerancė fetare mes vete,dhe ēdo tentim i atyre qė po mundohen tė krijojnė situatė kaotike nuk do ketė sukses tė e njollosi kėtė vlerė qė e kemi.

Nėse u referohemi fakteve dhe marrim guximin tė supozojmė atėherė kush ma para se mjekrroshat nuk ka mundur tė e bėjė kėtė,se ka ditė qė shohim urrejtjen e tyre patologjike!,.-

Kjo kish ndodh masi shqiptaret jan kan shumic Muslimane se me kan shumic krishtere , une personalisht nuk besoj se kish ndodh...!
Sa i perket komenteve rreth fes, shpesh thom, po tishin kan Shqiptaret Krishter si amerika, a thu a na kishin ndihmu neve Muslimanve siq na ndihmoj Amerika ( Mendim i jemi personal)
Kta me pantolla te shkurt qi po i quan ti, jan tu sjell nivel me krishteret..!
Dojne traditat Krishtere po ne sektin e Islamit..!

Zero Cool
20-09-11, 08:19
Eshte vertete per keqardhje ky lajm, por pse nuk i presim organet e hetuesise te thone fjalen e vet para se ne te thojm tonen ? Nese do te diskutojme per dyshimet e mundshme , atehre ndaj mendimin qe kjo eshte bere nga grupet (sektet) rivale islame.
Pse e tham kete: 2 here ishte sulmuar edhe profesori i respektuar Xhabir Hamiti dhe me ne fund eshte larguar nga te gjitha funkcionet bile bile iu mor e drejta edhe per mesimdhenje fetare...
Ne vazhdim lajmi ndaj tij (per tia freskuar memorjen dikujt, diikujt).

Dhunohet Kryetari i Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Xhabir Hamiti


E rrahėn nė emėr tė kujt?Pesė persona gjysmė tė maskuar e kanė rrahur me grushta dhe shqelma Kryetarin e Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Xhabir Hamitin. Ai mendon se sulmi kundėr tij ėshtė bėrė prej grupeve radikale islamike, qė janė tė pakėnaqur me predikimet e tij rreth Islamit. Fton shtetin qė tė ndėrhyjė. Nė tė kundėrtėn, sipas tij, toleranca fetare do tė shkatėrrohet.

Nga Jeton Musliu mė 01.12.2008 20:28 CET

Fytyrėn ende e ka me plagė, ndėrkohė qė miqtė vazhdojnė ta thėrrasin dhe ta vizitojnė ēdo pesė minuta. Ky ėshtė Xhabir Hamiti, kryetar i Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK). Zyrtari i lartė i kėsaj bashkėsie fetare nė Kosovė ėshtė rrahur rėndė tė dielėn nė mbrėmje. Pesė persona tė maskuar e kanė sulmuar doktorin e shkencave dhe ligjėruesin e Fakultetit tė Studimeve Islame nė garazhin e veturės sė tij, e cila ndodhet nė oborr tė shtėpisė. Ai betohet se nuk i ka bėrė askujt asgjė, edhe pse dyshon se akti mund tė jetė kryer pėr shkak tė prononcimeve tė tij nė media qė islami nė Kosovė tė jetė ai tradicionali dhe jo tė importohet nga vende tė ndryshme tė botės. Pėr herė tė parė pėr Express, hapur, njė zyrtar i lartė i BIK-ut flet pėr futjen nė Kosovė tė elementeve ekstremistė, tė cilėt mundohen qė fenė ta pėrdorin pėr qėllime tė tjera.

Express: Si ndodhi?

Xhabir Hamiti: Kjo ka ndodhur mbrėmė (e diel) kur jam sulmuar nė shtėpi nga persona tė panjohur me pretekst se kanė pasur diēka ndaj meje pėr shkak tė qėndrimeve tė mia tė kohės ndaj islamit.

Express: Ju kanė sulmuar brenda nė shtėpi?

Xhabir Hamiti: Jo, jam sulmuar nė garazh, por edhe ajo ėshtė pjesė e shtėpisė.

Express: Nė orėn?

Xhabir Hamiti: Ka qenė ora 18:45 minuta.

Express: Sa veta ju kanė sulmuar?

Xhabir Hamiti: Kanė qenė pesė veta dhe kanė hyrė nė mėnyrė tė befasishme, derisa unė kam dalė nga garazhi. Ata nuk mė kanė lėnė mundėsi tė dal dhe unė me forcėn qė kam pasur kam arritur ta shpėrthej njė ‘korridor’ nė mes tyre dhe me forca tė mia tė dal jashtė, sepse ata kanė pasur qėllim qė ta kryejnė rrahjen brenda garazhit qė mos t’i shikojė dikush. Edhe pse jam munduar, ata kanė qenė pesė veta, qė mė kanė rrėzuar dhe mė kanė rrahur edhe me shqelma. E fundit qė kanė dashur tė bėjnė ka qenė momenti kur kanė dashur tė mė vendosin para veturės nė rrugėn kryesore. Atėherė unė mblodha forcėn time dhe u ngrita nė kėmbė dhe aty kam bėrtitur. Duket se nė atė moment ata kanė pasur frikė dhe kanė ikur.

Express: Pa maska apo me maska?

Xhabir Hamiti: Kanė qenė me gjysmė maska. Vetėm mė kanė pyetur nėse mund tė tė pyes diēka. Gjysmėn e fytyrės, poshtė nga goja e kanė pasur fytyrėn e mbuluar.

Express: Kanė thėnė diēka?

Xhabir Hamiti: Vetėm nė fillim mė kanė thėnė ‘a mund tė tė pyes diēka’ dhe mė kanė sulmuar.

Express: E keni lajmėruar rastin nė polici?

Xhabir Hamiti: Po, ata kanė marrė tė dhėnat e tyre, informacionet dhe rasti vazhdon tė jetė nėn hetime.

Express: Mendoni se ka ndonjė arsye pėrse ju kanė sulmuar?

Xhabir Hamiti: Unė askujt nuk i kam pasur borxh, e as nuk i kam pasur. Me askėnd nuk kam pasur asnjė tė keqe. Por unė dyshoj nė personat e kėtyre grupeve qė kanė qėndrime ekstreme, tė qarqeve tė caktuara, tė cilėt i kanė shtyrė tė ndėrmarrin njė hap tė tillė.

Express: Pse ndaj jush?

Xhabir Hamiti: Unė kam pasur disa prononcime tė mia nė televizione dhe gazeta, ku gjithmonė kam kėrkuar qė nė vendin tonė duhet njė islam autokton, tė shpjegohet nga ne shqiptarėt dhe tė mos jemi tė influencuar nga tė tjerėt. Ta zhvillojmė njė islam tradicional qė e kemi zhvilluar qė 500 vjet. Dhe, nė tė njėjtėn kohė kam dashur tė bėj dallimin ndėrmjet islamit dhe kulturės. Islami ėshtė diēka tjetėr, e kultura diēka tjetėr. Unė nuk kam dashur njė kulturė tė huaj dhe unė punoj dhe e kam dashur dhe e dua njė islam dhe punoj pėr njė islam autokton tonin, ashtu siē e kemi zhvilluar qė 500 vjet.

Express: Pra, mendoni se kėto deklarime tuaja janė keqkuptuar?

Xhabir Hamiti: Unė mendoj se janė keqkuptuar. Asnjė njėri nuk guxon qė nė emėr tė islamit ta dhunojė dikė, sepse unė kėtė e cilėsoj si akt vrasjeje ngase ata kanė dashur tė kryejnė vrasje. Islami nuk toleron gjėra tė tilla, sepse decidivisht nė vetė librin e shenjtė nuk lejohet vrasja e njeriut pa arsye, vetėm nė luftė apo nė raste tė tjera.

Express: Por mos ndoshta nė kėtė rast ata kanė menduar se kanė njė arsye qė tė bėjnė njė gjė tė tillė ndaj jush?

Xhabir Hamiti: Arsyeja e vetme ka qenė qėndrimi im i moderuar pėr islamin tonė autokton.

vijon

Zero Cool
20-09-11, 08:19
vijimi


Express: Nuk keni ndonjė ide se kush janė ata?

Xhabir Hamiti: Nuk mund tė jap emra tash, dhe ėshtė shumė vėshtirė tė them diēka, por drejtėsia duhet tė merret me kėtė. Kėtė duhet ta bėjnė, sepse nėse unė sulmohem sot, nesėr mund t’u ndodh tė tjerėve. Paramendoni qė sulmohem unė si njė intelektual qė kam gradėn mė tė lartė shkencore islame, atėherė ēka pėr tė tjerėt. Kjo lė tė kuptohet se kėta njerėz kanė ide fikse dhe janė tė indoktrinuar dhe influencuar nga qarqe tė caktuara.

Express: Cilat janė kėto ide fikse qė ju mendoni se janė radikale?

Xhabir Hamiti: Idetė e tyre fikse janė siē thash edhe mė herėt, orvatja e tyre pėr tė sjellė njė kulturė e jo njė islam, dhe jo vetėm arabe, por edhe tė vendeve tė tjera qė nuk pėrputhen dhe nuk janė kompatibile me vendin, mentalitetin dhe kulturėn tonė.

Express: A ka shumė persona qė janė me sjellje radikale?

Xhabir Hamiti: Nuk di numėr tė tyre, por mendoj se janė nė rritje, sepse pėrderisa veprojnė nė kėtė mėnyrė, dikush ėshtė duke i shtyrė ata, duhet tė kenė njė celulė. Kjo pėr faktin se unė jam njė zyrtar i BIK-ut nė nivel tė tėrė Kosovės, prandaj kur ata marrin njė qėndrim tė tillė ndaj meje, ata veprojnė kėshtu edhe ndaj institucioneve tė tjera, ndaj individėve etj.

Express: Deri mė tash BIK-u ka qenė shumė i heshtur nė lidhje me kėta persona. Si mendoni se BIK-u duhet tė veprojė?

Xhabir Hamiti: Unė mendoj se ēdo fe pretendon paqen, por feja mund tė keqpėrdoret nga njerėzit dhe kur keqpėrdoret, ajo kalon nė anarki…

Express: Nė kėtė rast pėr qėllime...?

Xhabir Hamiti: Pėr qėllime tė caktuara tė njerėzve. Pėr arritjen e qėllimeve tė caktuara nga njerėzit. Dhe feja ėshtė keqpėrdorur historikisht nga njerėzit edhe nė tė kaluarėn. Edhe tash feja vazhdon tė keqpėrdoret jo vetėm nga ne, jo vetėm nga besimtarėt islamė, por edhe tė tjerėt, por kjo qė ėshtė e theksuar te ne, nė kėtė rast, ėshtė te besimtarėt islamė.

Express: Pse nuk ka reaguar BIK-u ndaj rrahjes suaj?

Xhabir Hamiti: Nuk e di arsyen pėrse nuk ka reaguar BIK-u nė kėtė rast, pėr kėtė mund ta pyesni kryetarin e BIK-ut.

Express: A do tė thotė kjo se ata jua kanė kthyer shpinėn juve?

Xhabir Hamiti: Nuk mund tė them pėr momentin, sepse unė tash kam njė pozicion tė ri dhe deri mė tash nuk kam prova se ata ma kanė kthyer shpinėn. Pėr momentin.

Express: Aq sa dimė ne, pėr mėnyrėn se si janė zgjedhur organet e reja tė BIK-ut, ka pasur shumė fjalė. Ju jeni zgjedhur mė 18 tetor tė kėtij viti nė detyrėn qė aktualisht jeni. Mos ka tė bėjė rrahja juaj edhe me kėtė?

Xhabir Hamiti: Edhe kjo mund tė jetė, sepse ata kanė kuptuar se kam fituar njė pozicion tė rėndėsishėm nė kuadėr tė BIK-ut. Dhe tani sigurisht se e kanė parė njė rrezik pėr shkak tė qėndrimeve tė mia tė kohės, tė islamit autokton.

Express: Kur e pėrmendni fjalėn ‘tė kohės’, ēfarė nėnkuptoni?

Xhabir Hamiti: Me kėtė nėnkuptoj njė islam qė i pėrgjigjet kohės, ambientit, vendit, rrethanave tė ngushta tė vendit tonė, por edhe rajonit e mė gjerė.

Express: Mendoni se me kėtė shprehjen “tė kohės’ sulmuesit kanė menduar se ju pėrpiqeni ta devijoni rrugėn e vėrtetė tė islamit, apo diēka tė tillė?

Xhabir Hamiti: Jo, ata e dinė qė unė kam qėndrim tė mirė pėr islamin, punoj pėr islamin, kam libra, kam marrė pjesė nė shumė seminare vendore dhe ndėrkombėtare si dhe jam aktiv dhe vazhdoj tė jem. Mirėpo, mendoj se sigurisht qė unė i kam penguar me kėtė qėndrim timin pėr njė zhvillim tradicional nė islamin qė kemi pasur, pra autokton, tė vendit tonė. Pra, atė qė thash mė herėt, tė zhveshur nga kulturat e huaja, pa pėrmendur vende tė caktuara. Ne e kemi pasur islamin nė trevat shqiptare pėr shekuj me radhė dhe asnjėherė nuk ka qenė element i pėrēarjes. Madje ka ndodhur qė janė martuar i krishteri me myslimanin, apo anasjelltas. Dhe nė kėtė rast ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme, qė e kam pasur edhe temė tė disertacionit tim, nė rrethinėn e Shkodrės ka ndodhur qė gruaja katolike ėshtė ngritur nė syfyr dhe ka bėrė syfyrin gati pėr burrin e saj mysliman dhe nuk ka pasur asnjė problem. Pra, ne e kemi njė kulturė tjetėr. Kemi njė ambient tjetėr, njė mentalitet tjetėr. Me kėtė kam pasur dhe kam njė mendim dhe qėllim se pėrmes kėsaj nė kėtė formė ruhet edhe islami dhe identiteti ynė kombėtar shqiptar.

Express: Por persona qė ju i quani “ekstremistė” kanė ardhur nė Kosovė nga viti 1999, e megjithatė BIK-u me sa di unė, kurrė nuk ka reaguar. Pse kjo heshtje?

Xhabir Hamiti: Unė mendoj se BIK-u ka dalė publikisht me deklaratė nė kohėn kur Rexhep Boja ka qenė kryetar. Pėrmes deklaratės publike, ai ka thėnė se ‘ne nuk kemi nevojė pėr tradita tė huaja kėtu, sepse kemi 500 vjet qė jemi myslimanė’. Pra, ne kemi pasur deklarata tė tilla, por kanė shkuar nė vesh tė shurdhėr. Por ajo qė mendoj se ėshtė mė e rėndėsishme, ėshtė se statusi i BIK-ut nė raport mė shtetin ende nuk ėshtė i zgjidhur. Nė kėtė rast nuk qėndron edhe shteti pas BIK-ut. Unė mendoj se shteti duhet tė qėndrojė prapa BIK-ut, sepse deshėm ose jo, mbi 90 pėr qind nė Kosovė janė tė besimit islam. Prandaj, orientimi i drejtė i kėsaj shoqėrie nė binarė tė drejtė fetarė ėshtė shumė i rėndėsishėm.

Express: Ēfarė nėnkuptoni me kėtė ‘qėndrimi i shtetit prapa BIK-ut”?

Xhabir Hamiti: E kam fjalėn nė vendimet qė merr BIK-u. Sot ti mund tė marrėsh njė vendim dhe pėr shembull imami i njė xhamie tė caktuar nuk e pėrfill vendimin.

Express: Ka mosmarrėveshje brenda vetė strukturės sė BIK-ut?

Xhabir Hamiti: Edhe sikur tė ketė pajtim tė merret njė vendim qė tė largohet X imami nga njė xhami, pasi ai predikon ide qė nuk pėrputhen me mentalitetin tonė dhe me rrethin tonė, ti nuk ke mundėsi ta largosh atė...

Express: Pse?

Xhabir Hamiti: Sepse nuk e ke ekzekutivin. Pra, nuk qėndron askush pas vendimit tėnd. Dhe, ai qėndron, mbledh xhemat, mbledh grupe tė caktuara, tė kėrcėnon, kėshtu tė sulmon e me radhė.

Express: Ju si BIK, keni pasur ndonjėherė kontakte ne kėto organizata tė huaja qė kanė ardhur nė Kosovė, dini se me ēfarė merren realisht?

Xhabir Hamiti: Unė nuk kam tė dhėna se me ēfarė merren ata. Unė mendoj se shteti duhet tė merret me kėto punė. Unė nuk kam kohė tė merrem me organizatat qė janė tė regjistruara nė kuadėr tė shtetit dhe mė herėt tė UNMIK-ut. Por unė mendoj se ėshtė koha e fundit qė shteti tė merret jo vetėm me organizatat islame, por me tė gjitha organizatat destruktive tė cilat e ēojnė nė shkatėrrim shoqėrinė tonė.

Diana007
20-09-11, 08:26
Ishalla po pshtoni bre :eek:

Idealist
20-09-11, 08:50
ju lutem stafit te dardanis ose lejoni komentet e kunder argumentet rreth ksaj teme ,ose mbyllne ose ja japni te drejten MAKIT qe te administroj ket tem qe e ka hap
o ti Guri i madh, ti nuk qenke gur po qyp. Per cfare kunder argumente mund te shkruash ketu?!!!!!!!!!!!
Rasti eshte denoncuar ne polici, ka pasur intervenim te zjarrefikseve, ti cfare do kundershtosh- te thuash se nuk ka ndodhe???
E vetmja mundesi per te komentuar kete teme eshte te perkrahesh apo ti kundershtosh vandalistet qe tentuan te djegin xhamin.

Mesohu o qyp, jeta nuk eshte vetem te kundershtosh, ate qe e urren nuk duhesh te urresh ne mas te madhe se nuk i dihet te nesermes

Makresh
20-09-11, 09:05
Xhabir Hamiti, eshte spirihunci i Bashkesis Islame.

Ai eshte edhe kryetruri i te ashtuquajtures : "Sindikata Islame", qe BIK-u, nuk e njeh dhe as qe deshiron qe ta njoh.


Kurse lidhja mes tentative per ta djegur Xhamin dhe rrahjen e kti Xhabkės, s'eshte aska !

Ne Gjakove egzistojn 3 komunitete fetare, Islami, Dervishizmi dhe Katolicizmi.
Dyshoj njeren nga dy fet qe jan autore te keti krimi ! ...me shume ka katolicizmi !

Arb
20-09-11, 13:35
Makresh,

E ky Dervishizmi nuk qenka pjese e Islamit?

Zero Cool
20-09-11, 13:40
Makresh,

E ky Dervishizmi nuk qenka pjese e Islamit?


Jo dervishizmi (bektashjant) eshte i vetmi sekt Islam qe zyrtarisht nuk pranohet nga vete muslimant !


Bektashizmi (Alevizmi). Sekt qė paraqet njė devijim tė Islamit nė drejtim tė Krishterimit Ortodoks Lindor. Bektashizmi u krijua me qėllim tė sintetizimit tė dy feve qė mbizotėronin Perandorinė Osmane. Ishte fe zyrtare e jeniēerėve (fėmijė tė krishterė qė trajnoheshin pėr njėsinė speciale ushtarake tė Perandorisė Osmane). Bektashizmi me kalimin e kohės ka shpallur veten si fe, e cila ėshtė tėrėsisht nė kundėrshtim me Islamin. Nga tė gjitha grupacionet myslimane, Bektashizmi nuk konsiderohet si pjesė e Islamit.

Makresh
20-09-11, 13:45
Makresh,

E ky Dervishizmi nuk qenka pjese e Islamit?

Ncuk !


.

Arb
20-09-11, 13:46
Jo dervishizmi (bektashjant) eshte i vetmi sekt Islam qe zyrtarisht nuk pranohet nga vete muslimant !

'Sha Zoten, nuk eshte ne rregull dicka me keta njerez. Nuk e pranojne Bektashizmin, e disa sekte e nensekte te tjera brenda fese Islame, edhe nuk pranojne asnje fe tjeter.

Jane mbi 4000 fe, sekte, nensekte, e dreqi e marrte vesh, edhe mjekrrcjapat nuk e pranojne, e respektojne asnje prej tyre.

Me i mbledh mire, po dalin mbi 5 bilione njerez qe keta mjekerrcjapat nuk i pranojne si njerez.

Makresh
20-09-11, 13:50
'Sha Zoten, nuk eshte ne rregull dicka me keta njerez. Nuk e pranojne Bektashizmin, e disa sekte e nensekte te tjera brenda fese Islame, edhe nuk pranojne asnje fe tjeter.

Jane mbi 4000 fe, sekte, nensekte, e dreqi e marrte vesh, edhe mjekrrcjapat nuk e pranojne, e respektojne asnje prej tyre.

Me i mbledh mire, po dalin mbi 5 bilione njerez qe keta mjekerrcjapat nuk i pranojne si njerez.

"Dėshmoj qė nuk ka Zot tjetėr pos Allahut, dhe se Muhamedi ėshtė vetėm rob, dhe i dėrguar i Zotit"

Ata qė adhurojn Jezus Krishtin, Budėn, Muhamedin e Imam Alijen,.. nuk jan nga muslimanėt !

Arb
20-09-11, 13:56
"Dėshmoj qė nuk ka Zot tjetėr pos Allahut, dhe se Muhamedi ėshtė vetėm rob, dhe i dėrguar i Zotit"

Ata qė adhurojn Jezus Krishtin, Budėn, ne Imam Alijen,.. nuk jan nga muslimanėt !

Muhamedi i derguar i Zotit?

Perrallat i lexojne femijet, edhe vazhdojne ti lexojne, e tu besojne femijet.

Muhamedi ka pas dertet e veta. Ka qene ne depresion njeri, qeshtu si puna e Shefet Krasniqit, Ferid Aganit, Enis Rames, Fuad Ramiqit, Naim Ternaves, e gabeleve te tjere.

E Muhamedit i ka dal truni prej binareve, edhe ka dal ne tjeter pune, i ka hi mendja se ka fol me Zotin, e Zoti ia ka dhone atij nje pune me e kry.

Edhe ne kohen e tij, edhe ne ditet e sotshme ka gjo te gjalla qe besojne se Muhamedi ka fol me Zotin.

Zero Cool
20-09-11, 13:59
Bektashizmi nuk pranohet sepse eshte paraardhesi i tyre i "pabese ", shih:


Ali Ibn Ebi Talib

Ali Ibn Ebi Talib ose Ali ibn Ebu Talib, (‘Alī ibn Abī Tālib), (arabisht: علي بن أﺑﻲ طالب) lindi mė 17 mars tė vitit 599 ose 600 dhe vdiq mė 28 shkurt tė vitit 661, ishte kushėriri dhe dhėndėrri i Muhammedit.

Aliu lindi nė qytetin Mekka, Arabia Saudite, babai i tij ishte Abu Talib ibn ‘Abd al-Muttalib dhe nėna Fatima bint Asad, por u rrit nė shtėpinė e Muhammedit. Kur Muhammedi deklaroi se ka pranuar shpallje, Aliu atėherė kishte rreth dhjetė vite, besoi nė shpalljen dhe pranoi Islamin si fe. Ishte mashkulli i parė qė pranoi Islamin.
Aliu emigroi pėr nė Medina shkurt kohė pas Muhammedit. Atje Muhammedi i tregoi Aliut se Zoti e ka urdhėruar tė i jap vajzėn Fatimen pėr grua. Nė dhjetė vitete e ardhshme qė Muhammedi udhėhoqi muslimanėt nė Medina, Aliu ishte shumė aktiv nė shėrbimin e tijė, udhėhoqi nė luftėra kundėr armiqėve dhe barti porosi dhe urdhėra.
Pas vrasjes sė kalifit tė tretė Othman Ibn Affan muslimanėt nė Medina zgjodhėn Aliun pėr kalif.

Arb
20-09-11, 14:05
Bektashizmi nuk pranohet sepse eshte paraardhesi i tyre i "pabese ", shih:


Ali Ibn Ebi Talib

Ali Ibn Ebi Talib ose Ali ibn Ebu Talib, (‘Alī ibn Abī Tālib), (arabisht: علي بن أﺑﻲ طالب) lindi mė 17 mars tė vitit 599 ose 600 dhe vdiq mė 28 shkurt tė vitit 661, ishte kushėriri dhe dhėndėrri i Muhammedit.

Aliu lindi nė qytetin Mekka, Arabia Saudite, babai i tij ishte Abu Talib ibn ‘Abd al-Muttalib dhe nėna Fatima bint Asad, por u rrit nė shtėpinė e Muhammedit. Kur Muhammedi deklaroi se ka pranuar shpallje, Aliu atėherė kishte rreth dhjetė vite, besoi nė shpalljen dhe pranoi Islamin si fe. Ishte mashkulli i parė qė pranoi Islamin.
Aliu emigroi pėr nė Medina shkurt kohė pas Muhammedit. Atje Muhammedi i tregoi Aliut se Zoti e ka urdhėruar tė i jap vajzėn Fatimen pėr grua. Nė dhjetė vitete e ardhshme qė Muhammedi udhėhoqi muslimanėt nė Medina, Aliu ishte shumė aktiv nė shėrbimin e tijė, udhėhoqi nė luftėra kundėr armiqėve dhe barti porosi dhe urdhėra.
Pas vrasjes sė kalifit tė tretė Othman Ibn Affan muslimanėt nė Medina zgjodhėn Aliun pėr kalif.

Atehere, po i bjen qe ne mesimet fetare te mjekerrcjapeve, martesa me njerez te gjakut lejohet.

Per njerez qe ju punon hala mire truni, i bjen qe ky Zoti i Muhamedit, eshte nje Zot privat i shpikun i tij.

Zero Cool
20-09-11, 14:17
Atehere, po i bjen qe ne mesimet fetare te mjekerrcjapeve, martesa me njerez te gjakut lejohet.

Per njerez qe ju punon hala mire truni, i bjen qe ky Zoti i Muhamedit, eshte nje Zot privat i shpikun i tij.

Muslimanit i ndalohet martesa me ndonjėrėn nga kėto femra:

1. Gruaja e babait, qoftė e lėshuar ose qė i ka vdekur burri.

2. Nėna, pastaj gjyshja, qoftė nga nėna apo babai, e mė tutje.

3. E bija, vajza e tė bijės ose tė birit, e mė tutje.

4. Motra, qoftė nga babai ose nga nėna.

5. Halla - motra e babait, nga babai ose nga nėna.

6. Tezja - motra e nėnės, nga babai ose nga nėna.

7. Bijat e vėllait.

8. Bijat e motrės.

9. Muslimanit i ndalohet martesa me gruan qė i ka dhėnė gji nė vegjėli, ngase ajo ka fituar statusin e nėnės nėpėrmjet qumėshtit qė ėshtė shndėrruar nė mish e eshtra.

10. Gjithashtu ndalohen motrat nga qumėshti, ngase sikur meshkujt qė shndėrrohen nė vėllezėr, ashtu edhe femrat shndėrrohen nė motra.

11. Ndalohet nėna e gruas nė kurorė ngase sipas Islamit, pas kurorėzimit me tė bijėn e saj, ajo pėr bashkėshortin trajtohet si nėnė e tii.

12. Ndalohet edhe e bija e gruas me tė cilėn martohet burri, e nėse nuk ka marrėdhėnie seksuale me tė dhe e lėshon, atėherė i lejohet martesa me tė bijėn e saj.

13. Gjithashtu ndalohet gruaja e djalit tė vėrtetė e jo e djalit tė adoptuar, ngase Islami nuk pranon legjislaturėn e sistemit tė adoptimit pėr shkak tė kundėrshtimit tė tė vėrtetės dhe realitetit, gjė qė rezulton me ndalimin e hallallit dhe lejimin e haramit.

14. Islami ia ndalon muslimanit martesėn me dy motra nė tė njėjtėn kohė .

15. Nuk i lejohet gruas sė martuar tė martohet pėrderisa ėshtė nė martesė.

16. Ndalohet martesa edhe me gratė idhujtare, tė cilat i adhurojnė putat si psh. idhujtaret arabe ose idhujtaret tjera tė ngjashme me to.

*** Krejt tjerat jan FREE TO TRY ***

Arb
20-09-11, 14:20
Ja se ku ka filluar perralla e gjate e quajtur Islamizem/Muhamedanizem.

Edhe ka njerez qe besojne ne nje perralle te ketille...http://www.belzebuubteachings.com/wp-content/uploads/2011/06/Mohammed_receiving_revelation_from_the_angel_Gabri el_processresize.jpghttp://www.google.com/imgres?q=Muhammad+receiving+revelation+from+the+an gel+Gabriel&um=1&hl=en&client=firefox-a&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1366&bih=615&tbm=isch&tbnid=xpdJ7SwZiRcrdM:&imgrefurl=http://www.belzebuubteachings.com/spiritual-quotes/&docid=U9YGWqFTeBmNxM&w=650&h=489&ei=ApN4TvobkO-yBp2o1YsL&zoom=1&iact=rc&dur=470&page=1&tbnh=131&tbnw=165&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:2,s:0&tx=69&ty=78

GURI SYLAJ
20-09-11, 14:40
Oooo,lidhne "Shehin me zile" se tybe ai e din krejt kush po ban kso te zeza!!!

Idealist
20-09-11, 16:00
Ja se ku ka filluar perralla e gjate e quajtur Islamizem/Muhamedanizem.

Edhe ka njerez qe besojne ne nje perralle te ketille...http://www.belzebuubteachings.com/wp-content/uploads/2011/06/Mohammed_receiving_revelation_from_the_angel_Gabri el_processresize.jpghttp://www.google.com/imgres?q=Muhammad+receiving+revelation+from+the+an gel+Gabriel&um=1&hl=en&client=firefox-a&sa=X&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1366&bih=615&tbm=isch&tbnid=xpdJ7SwZiRcrdM:&imgrefurl=http://www.belzebuubteachings.com/spiritual-quotes/&docid=U9YGWqFTeBmNxM&w=650&h=489&ei=ApN4TvobkO-yBp2o1YsL&zoom=1&iact=rc&dur=470&page=1&tbnh=131&tbnw=165&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:2,s:0&tx=69&ty=78Kjo gje mos lidhet me filozofin e besimit tend ngase ne Islam kjo nuk ka vlere dhe asnje domethenie...(beso bindshem ne fene tende, nese je i krishter largoi me pare ikonat neper kisha, pastrou mire e mire e mandje shkruaj per islamin)

murrizi
20-09-11, 16:45
Qenkan aktivizuar serisht haxhiqamilat e baba dovletit, dhe ata qe u beren me von !

Guri i madh
20-09-11, 20:45
o ti Guri i madh, ti nuk qenke gur po qyp. Per cfare kunder argumente mund te shkruash ketu?!!!!!!!!!!!
Rasti eshte denoncuar ne polici, ka pasur intervenim te zjarrefikseve, ti cfare do kundershtosh- te thuash se nuk ka ndodhe???
E vetmja mundesi per te komentuar kete teme eshte te perkrahesh apo ti kundershtosh vandalistet qe tentuan te djegin xhamin.

Mesohu o qyp, jeta nuk eshte vetem te kundershtosh, ate qe e urren nuk duhesh te urresh ne mas te madhe se nuk i dihet te nesermes


duke e njoft makin edhe kater nickat e tij e di se kujna po deshiron me ja mvesh ket akt qe esht inskenue nga kta te fuad ramiqit e shefqe krasniqit


une isha i pari qe kam shkrue ne ket temen e makit ,po moderatort e fshin ket shkrim pa drejtsisht ja se si ishte shkrimi im i par ,pas demostratave te vititi 1981 shkjet e kosoves i qiten pllakatat neper shpia kuqa na prodaju ,po i sygjerova makit bile me qat shishen e gjorgje martinoviqit mos te lozin se jo qe e korit ate qe ky e perfaqson po mos to korit kto shkronja qe po komunikon me neve

veq mos harro se edhe ti je i till si maki

Idealist
20-09-11, 21:21
duke e njoft makin edhe kater nickat e tij e di se kujna po deshiron me ja mvesh ket akt qe esht inskenue nga kta te fuad ramiqit e shefqe krasniqit


une isha i pari qe kam shkrue ne ket temen e makit ,po moderatort e fshin ket shkrim pa drejtsisht ja se si ishte shkrimi im i par ,pas demostratave te vititi 1981 shkjet e kosoves i qiten pllakatat neper shpia kuqa na prodaju ,po i sygjerova makit bile me qat shishen e gjorgje martinoviqit mos te lozin se jo qe e korit ate qe ky e perfaqson po mos to korit kto shkronja qe po komunikon me neve

veq mos harro se edhe ti je i till si maki
Per Zotin cka shkruan apo as vete nuk e di? Cfare ka te beje rankovicat e te tjeret serb qe ke permend me temen, aman a nuk po e veren se sa here qe shkruan po zbulon veten se nuk je tamam?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Guri i madh
20-09-11, 21:29
Per Zotin cka shkruan apo as vete nuk e di? Cfare ka te beje rankovicat e te tjeret serb qe ke permend me temen, aman a nuk po e veren se sa here qe shkruan po zbulon veten se nuk je tamam?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


une fort mir e kam kuptue qellimin e juaj qe nuk dallon nga politika e serrbis ndaj kombit shqiptar


fort mir e kam kuptue dy her tentim zjarr venje ,aj i cili tentoj e beri alarmin pasi shkun policia e zjarrfiksat i njejti prap tentoj

Idealist
20-09-11, 21:36
une fort mir e kam kuptue qellimin e juaj qe nuk dallon nga politika e serrbis ndaj kombit shqiptar


fort mir e kam kuptue dy her tentim zjarr venje ,aj i cili tentoj e beri alarmin pasi shkun policia e zjarrfiksat i njejti prap tentoj
ore ti je i humbur sa qe diellit i thote hene e henes diell...aman per cfare patriotizmi po flet. Ti i ngjan qenit qe harroi kocken se u be langua. A dallon te bardhen nga e zeza apo vec shkruan sa per te thene perkrahesit e juaj se shkruani dicka. Ky, debati juaj eshte zero dhe mendimet qe i jep deshmojn per nje personalitet qe sillet rreth po kesaj zero
Sa i perket ceshtjes se islamit, me pare lexo dicka nga krishterizmi se nuk je as ne qiell e as ne toke. Patriot sikur ti qent nuk i hajn ne udhekryq

Guri i madh
20-09-11, 21:43
ore ti je i humbur sa qe diellit i thote hene e henes diell...aman per cfare patriotizmi po flet. Ti i ngjan qenit qe harroi kocken se u be langua. A dallon te bardhen nga e zeza apo vec shkruan sa per te thene perkrahesit e juaj se shkruani dicka. Ky, debati juaj eshte zero dhe mendimet qe i jep deshmojn per nje personalitet qe sillet rreth po kesaj zero
Sa i perket ceshtjes se islamit, me pare lexo dicka nga krishterizmi se nuk je as ne qiell e as ne toke. Patriot sikur ti qent nuk i hajn ne udhekryqpse qka shkruva une per islamin ne shkrimin tim qe ju e keni citue

Makresh
21-09-11, 10:28
une fort mir e kam kuptue qellimin e juaj qe nuk dallon nga politika e serrbis ndaj kombit shqiptar


fort mir e kam kuptue dy her tentim zjarr venje ,aj i cili tentoj e beri alarmin pasi shkun policia e zjarrfiksat i njejti prap tentoj

"fort mir e ke kuptue"

I meqem je.
Bravo's ! :smile:

Alima
21-09-11, 21:32
une fort mir e kam kuptue qellimin e juaj qe nuk dallon nga politika e serrbis ndaj kombit shqiptar


fort mir e kam kuptue dy her tentim zjarr venje ,aj i cili tentoj e beri alarmin pasi shkun policia e zjarrfiksat i njejti prap tentoj

...


normal qe fort mire e ke kuptue ...eee ( ngoja aksentin njehere ...eee) ........, ngase nisesh prej vehtes , keshtu e keni sistemin ju injorantohipokritokafiros


.

Guri i madh
21-09-11, 21:38
...


normal qe fort mire e ke kuptue ...eee ( ngoja aksentin njehere ...eee) ........, ngase nisesh prej vehtes , keshtu e keni sistemin ju injorantohipokritokafiros


.e prita idealistin mos po shkrun se para 10 minutave e lexoj temen e iku ,ne ket koh me kto temperatura afrikane ne KOSOV 2 her veq po tentohet e nuk po kallet ,se rrok kurfar logjike pse a thua zjarrfiksat paskan qen duke kujdestarue te xhamia kur dihet qe ne KOSOV para gjysem ore nuk arrijn as policia ,po kjo esht pergaditje e ktyre si MAKI

Alima
21-09-11, 21:44
e prita idealistin mos po shkrun se para 10 minutave e lexoj temen e iku ,ne ket koh me kto temperatura afrikane ne KOSOV 2 her veq po tentohet e nuk po kallet ,se rrok kurfar logjike pse a thua zjarrfiksat paskan qen duke kujdestarue te xhamia kur dihet qe ne KOSOV para gjysem ore nuk arrijn as policia ,po kjo esht pergaditje e ktyre si MAKI


...


hajt se sikur me ardh Idealisti , sikur Makreshi , sikur une ...dhe ne ...te gjithe jemi nje goje !a t' ka met gjeg qe su kall ,a ?


tregom ti mu qysh e diti policia ? ... pytje me vend ke bere ....pasi paskan qene duke kujdestarue ...eee


?


disi sikur me e pas dite ... ēudi !.

Makresh
22-09-11, 07:24
e prita idealistin mos po shkrun se para 10 minutave e lexoj temen e iku ,ne ket koh me kto temperatura afrikane ne KOSOV 2 her veq po tentohet e nuk po kallet ,se rrok kurfar logjike pse a thua zjarrfiksat paskan qen duke kujdestarue te xhamia kur dihet qe ne KOSOV para gjysem ore nuk arrijn as policia ,po kjo esht pergaditje e ktyre si MAKI

Maki s'eshte piroman o kastravec, un jo kisha e xhamia po as kaēak te pulave nuk djegi o kokethat ! Problemi eshte njerezit si ti, qe gjithecka prezanton Islamin ne keto troja, shihet si penges, dhe kjo shihet nga syri i urrejtjes se nje laramani te krishter.

Un do t'i jepja policis se kosoves kete website, qe te marrin masa kunder keti grupacioni ekstremist qe flasin haptas dhe pa frig kunder 2 milion shqiptareve : www.zemrashqiptare.net

Hyn, dhe sheh se kush i pergadit dhe inkurajon djegjet e xhamiave, qe i quajn ata si : "raketat e iranit"..."te ngulura nga armiku turk" !

Idealist
22-09-11, 12:15
pse qka shkruva une per islamin ne shkrimin tim qe ju e keni citue
ju gjithnje thireni ne patriotizem, sikur ne muslimanet jemi tradhetare qe nuk ia duam te miren kombit... per ate te thash lexo, lexo dhe lexo qe te behesh njeri
Nuk e di e sata here eshte qe te them se shkruan dhe nuk di per cka shkruan, lexoje titullin e temes, me duket se behet fjale per XHAMI- objekt fetar i muslimaneve

sherri
22-09-11, 14:46
Maki s'eshte piroman o kastravec, un jo kisha e xhamia po as kaēak te pulave nuk djegi o kokethat ! Problemi eshte njerezit si ti, qe gjithecka prezanton Islamin ne keto troja, shihet si penges, dhe kjo shihet nga syri i urrejtjes se nje laramani te krishter.

Un do t'i jepja policis se kosoves kete website, qe te marrin masa kunder keti grupacioni ekstremist qe flasin haptas dhe pa frig kunder 2 milion shqiptareve : www.zemrashqiptare.net (http://www.zemrashqiptare.net)

Hyn, dhe sheh se kush i pergadit dhe inkurajon djegjet e xhamiave, qe i quajn ata si : "raketat e iranit"..."te ngulura nga armiku turk" !

Vec banu fer make,dergojau ket portal qe e ke cek, po mos e harro edhe kete:
www.forum-islamik.com (http://www.forum-islamik.com)

Oqeani
22-09-11, 15:08
A i dul flaka a hala jo ! ( Mos e kan lane per naten e Xhumasė !!!)

Makresh
22-09-11, 17:26
Vec banu fer make,dergojau ket portal qe e ke cek, po mos e harro edhe kete:
www.forum-islamik.com (http://www.forum-islamik.com)


Me gjej nje citat ne kete forum ku kerkohet vrajsa e shqiptareve katolik,

Ne kerkim,.. nese pahiri gjen citate ku kerkohet edhe djegja apo rrenimi i kishave qofshin ato serbe apo shqiptare, i sjell njekohesisht,..

Edhe,

Nese gjen ndonje citat per nje luft nderfetare per ti vrar shqiptaret e besimit katolik ne aleanc me turqit (armiqt e katolikve shqiptar), sjelle ketu !

Kurse un,.. do ta bej te kunderten duke te sjell citate ku kerkohet vrasja e shqiptareve musliman ! Citate ku kerkohet dhe inkurajohet djegja e xhamiave islame ! Citate ku kerkohet edhe aleanc me sorrat e serbis, kunder shqiptareve te besimit Islamik !

A po boum fer a jo tash'ti ?

Guri i madh
22-09-11, 18:06
ju gjithnje thireni ne patriotizem, sikur ne muslimanet jemi tradhetare qe nuk ia duam te miren kombit... per ate te thash lexo, lexo dhe lexo qe te behesh njeri
Nuk e di e sata here eshte qe te them se shkruan dhe nuk di per cka shkruan, lexoje titullin e temes, me duket se behet fjale per XHAMI- objekt fetar i muslimanevepo e di per qka po bahet fjal per xhamin e gjakoves edhe e di se nga kjo levizja e ramiqit esht pergadit djeg.ja e xhamis jo me djeg veq sa me dhan alarmin ,edhe me than qe Ardian GJini i ka organizue po edhe krejt AAKen me akuzue ,une ju thash qe po i perdorni metadat e shkavit pas vitit 1981

nji lajm i gzushem per juve BIK dul haptaz kunder levizjes vehabiste te fuad ramiqit e shefqet krasniqit ,ose ndryshe me ju kallxue se dul kunder protestave te lajmrura per neser

Artisti
22-09-11, 18:23
po e di per qka po bahet fjal per xhamin e gjakoves edhe e di se nga kjo levizja e ramiqit esht pergadit djeg.ja e xhamis jo me djeg veq sa me dhan alarmin ,edhe me than qe Ardian GJini i ka organizue po edhe krejt AAKen me akuzue ,une ju thash qe po i perdorni metadat e shkavit pas vitit 1981

nji lajm i gzushem per juve BIK dul haptaz kunder levizjes vehabiste te fuad ramiqit e shefqet krasniqit ,ose ndryshe me ju kallxue se dul kunder protestave te lajmrura per neserGuri, kėta as nuk njohin BIK e as Zot, janė rrymė e rrezikshme pėr njerėzimin!.

Guri i madh
22-09-11, 18:27
[QUOTE=Artisti;2125314]


Guri, kėta as nuk njohin BIK e as Zot, janė rrymė e rrezikshme pėr njerėzimin!.[/QUOT


qy tentim zjarr venje a ne kosov deri sa te intervenojn policia apo zjarrfiksat kallen edhe tullat e xhamis se jo kulmi

me kan ne gjermani per 8 minuta ku do qe thirret per ndihm vijn ndihmat a ne kosov duhet mas pakti gjysem ore ose nuk vin edhe hiq

Artisti
22-09-11, 18:54
Jo more nuk shkojnė hiq, ani kur tė marrin vesh pėr xhami apo kishė, joooo e qesin edhe nga njė ēaj.


.

gjini
22-09-11, 22:27
Imami i gjamis ne gjakove me duket se ka mbet besnik atyre besimtarve te devotshme musliman, dhe ju dha mat fuad ramoviqit dhe shefqet ( Kalit) te krasniqve.

Shpati
23-09-11, 07:04
po e di per qka po bahet fjal per xhamin e gjakoves edhe e di se nga kjo levizja e ramiqit esht pergadit djeg.ja e xhamis jo me djeg veq sa me dhan alarmin ,edhe me than qe Ardian GJini i ka organizue po edhe krejt AAKen me akuzue ,une ju thash qe po i perdorni metadat e shkavit pas vitit 1981

nji lajm i gzushem per juve BIK dul haptaz kunder levizjes vehabiste te fuad ramiqit e shefqet krasniqit ,ose ndryshe me ju kallxue se dul kunder protestave te lajmrura per neser

Ti i din kreta !!!
Ne realitet nuk din asgje.
Zjarmin Shtepis se Zotit ia ven ai qka i ka Brinat ne Koke.
Disa ende mendojn se zgjedhja e Komunisteve rreth Religjionit edhe tash duhet te funkesionoj e ket model e perkrah AAK dhe disa te tjer.
Ndersa pjesa me e madhe e Popullit e kupton modelin e ish- Komunisteve si te tejkaluar.
Per qeshtjet Fetare ska qka perzihen fare Politikanet e as BIK ska fare nevoj te mendoj se qka mendojn Politikanet per Fene.
BIK duhet te veproj konform Kuranit e jo te veproj per simbas qejfeve te Politikaneve.

Guri i madh
23-09-11, 16:38
Ti i din kreta !!!
Ne realitet nuk din asgje.
Zjarmin Shtepis se Zotit ia ven ai qka i ka Brinat ne Koke.
Disa ende mendojn se zgjedhja e Komunisteve rreth Religjionit edhe tash duhet te funkesionoj e ket model e perkrah AAK dhe disa te tjer.
Ndersa pjesa me e madhe e Popullit e kupton modelin e ish- Komunisteve si te tejkaluar.
Per qeshtjet Fetare ska qka perzihen fare Politikanet e as BIK ska fare nevoj te mendoj se qka mendojn Politikanet per Fene.
BIK duhet te veproj konform Kuranit e jo te veproj per simbas qejfeve te Politikaneve.pse qysh po i shef kta te ksoj levizjes se vehabistve talibanve e te hamisit ,a ti po i shef me syret te insanit