PDA

View Full Version : Plazhi i burkės


Zero Cool
22-09-11, 14:11
Shqipėria me njė plazh vetėm pėr ato femra me perēehttp://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/perce-dhe-bikini_526059_thumb_large.jpgNga Express mė 22 shtator 2011 nė ora 11:15
Siē raporton televizioni Al Arabiya, duke iu referuar njė reportazhi tė AFP, nė Spille tė Kavajės, ka njė plazh tė quajtur ‘plazhi i burkės”, ku lahen femrat myslimane. Ai ėshtė i vetmi nė gjithė bregdetin shqiptar. Sipas AFP, tani pas mbarimit tė Ramazanit, plazhi ėshtė populluar pėr shkak se temperaturat janė ende tė larta. Plazhi ėshtė pak larg dhe duhet tė ecėsh nė kėmbė pėr tė mbėrritur aty.

Ermir Gjinushi thotė pėr AFP se duhet tė ketė mė shumė plazhe vetėm pėr femra pėr gratė e devotshme myslimane, tė ndarė nga meshkujt. Njė nga gratė qė lahen aty thotė se Islami nuk e ndalon qė femrat tė lahen, por duhen mbuluar nė mėnyrė qė tė mbrohen nga shikimet e tė tjerėve.

Besi:)
22-09-11, 21:37
Danimark e kan nda Pazentin(pishin) ku lahen vetem femrat , me bo me hy naj Podobranc rastesisht aty, mej reni i fishllojne sa per fillim enese nuk don me marr vesh i bojne edhe vesht Isuf Isuf
Nuk ka kurfar sheje ndalese po per gjdo dite ka ferma myslimane, ku dot thot se vetem femrat kan drejt me hy gjysen e Bazentit..

Arb
22-09-11, 22:12
Mente e krese jane cka jane, se themrat e komve jane vec me i bajt me veti...

Guri i madh
22-09-11, 22:16
kjo esht budallakia e shekullit

Zero Cool
23-09-11, 13:53
Bikini dhe perēe, nė plazhet shqiptare


Plazhet shqiptare ofrojnė pamje kontrastesh nga mė tė ēuditshmet. Femra qė lahen nė det me bikini, e nė tė njėjtėn kohė femra qė zhyten nė det me gjithė perēen qė i mbulon kokė e kėmbė.


http://www.ekonomisti.net/fotot/27116/main_plazi-me-bikini.jpg22 shtator 2011
Kjo ėshtė panorama qė jepet pėrmes njė artikulli tė veēantė tė botuar nga media e njohur arabe "Al Arabiya", kushtuar Shqipėrisė me titullin "Bikini dhe perēe nė plazhet shqiptare". Ai rrėfen se si nė kėto plazhe janė parė myslimane tė devotshme qė mbanin perēe nė rėrėn e plazhit dhe nė njė distancė tė shkurtėr me to, vajza tė tjera me bikini.

"Kontrasti nuk ėshtė nė pėlqimin e tė gjithėve, por ėshtė njė testament pėr traditėn shekullore tė Shqipėrisė, e cila ėshtė ajo e tolerancės fetare, qė ka mbijetuar gati njė gjysmė shekulli tė regjimit komunist i cili u pėrpoq pėr zhdukjen e tė gjitha feve", citon artikulli nė fjalė.

Mė tej, ai shton faktin se si rreth dy tė tretat e 3.2 milion banorėve tė kėtij shteti mesdhetar janė myslimanė. Ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė e krishterė – e ndarė nė ortodokse dhe katolike.

Duke pėrmendur edhe faktin se dukuria e tė bėrit plazh me perēe, pavarėsisht gjė e rrallė nė plazhet e Evropės, duket tė jetė gjė normale nė disa plazhe tė Shqipėrisė, siē ėshtė ai i Spillesė.

"Megjithėse shumica e shqiptarėve janė myslimanė, shumica e tyre janė tė moderuar. Vetėm njė numėr i vogėl i grave mund tė shihet nė rrugėt e Tiranės me kokat e mbuluara dhe konsumi i alkoolit, i cili ndalohet nė Islam, duket se ėshtė njė gjė e zakonshme", shton artikulli pėr Shqipėrinė, transmeton agjencia Noa.

Nė kėtė shkrim citohet edhe njė grua me emrin Fatime, e cila ka dalė nga deti me mantelin e gjatė tė zi, duke thėnė: "Islami nuk e ndalon njė grua tė lahet, por vetėm nėse ajo e mbulon veten e saj nė njė mėnyrė tė mirė".

Nė fund, citohet tė flasė edhe Ermir Gjinishi, njė profesor i studimeve islamike nė Tiranė, i cili mendon se Shqipėria duhet tė ketė mė shumė gra myslimane nė plazhe, tė ndara nga meshkujt, e tė lejohen tė dalin edhe me kostume banje".

hasanmehmeti
24-09-11, 17:15
kjo video e pasqyron ate qe ju s`doni me pa, apo ate qe ju kan ngulite ne trurin e juaj te semure.

Juve Moderatoret vazhdimisht bertisni posht e larte: Mos ofendimeve dhe mos chit-chateve. Ndersa kur vjen puna tek feja Islame nuk e keni parasysh prinzipin tuaj.Shkrimi yt ka dy cilesit me vete: eshte chit-chat ngase nuk eshte formuluar si analize dhe eshte gjithashtu ofendime. Nuk quhet i semure nje tru i nje pjese milioneshe te cilet praktikojne diqka qe per ty mund te jete pjese e absurditetit. Ndal gojen zotri se deri dje edhe gjyshja apo stergjyshja jote ka qene e tille. Ne vendet arabe shoqeri te tera kane kete praktike dhe te ofendosh ndjenjat e tyre me inferioritet te tille , kjo mendoj se eshte semundje ne vete.

Siq kane drejte te bejne pushime ne dete femrat nudo te tera apo edhe ato qe kane dy pale harrna(posht e larte), ashtu duhet te normalizohet nje ide e tille ne mesin tone se edhe keto kane te drejtat e tyre.


Me shkresa te tilla do jemi vazhdimisht large nje dialogu te mirefillet, po kete spo e don kush sot per kete kemi vazhdimisht nga antaret distancime.

Qika^Me^Kule
24-09-11, 18:33
Juve Moderatoret vazhdimisht bertisni posht e larte: Mos ofendimeve dhe mos chit-chateve. Ndersa kur vjen puna tek feja Islame nuk e keni parasysh prinzipin tuaj.Shkrimi yt ka dy cilesit me vete: eshte chit-chat ngase nuk eshte formuluar si analize dhe eshte gjithashtu ofendime. Nuk quhet i semure nje tru i nje pjese milioneshe te cilet praktikojne diqka qe per ty mund te jete pjese e absurditetit. Ndal gojen zotri se deri dje edhe gjyshja apo stergjyshja jote ka qene e tille. Ne vendet arabe shoqeri te tera kane kete praktike dhe te ofendosh ndjenjat e tyre me inferioritet te tille , kjo mendoj se eshte semundje ne vete.

Siq kane drejte te bejne pushime ne dete femrat nudo te tera apo edhe ato qe kane dy pale harrna(posht e larte), ashtu duhet te normalizohet nje ide e tille ne mesin tone se edhe keto kane te drejtat e tyre.


Me shkresa te tilla do jemi vazhdimisht large nje dialogu te mirefillet, po kete spo e don kush sot per kete kemi vazhdimisht nga antaret distancime.


Ku do qe je te pershendes , ky shkrim i joti jashtezakonishte me pelqeu beso....

Nuk e di per kete race njerzore se nuk e njohin as feen e vet.. kend do e njohin femija tyre me vone ??? apo aq dinjetare ju dukete vetja qe feen e tyre te e offendoin...

Mua personalishte nuk me dukete abnormale kjo foto qe pasa postu ZC....
cdo njeri tregon karakterin e vete fetar/e qofte islam apo krishter

E ate video qe e pasan postu ketu duke i emitu/offendu femnat e mbuluaara , per mendimin time ato sigurishte jan te pa fee qe te dyjat andai nuk din se cka asht feja , e mundohen te luain me karakterin e tjerave !!

GURI SYLAJ
24-09-11, 18:51
Shume i nderuemi dhe i rrespektuemi H.Mehmeti. Edhe une ju mbeshtes dhe ju perkrahe ne pjesen e shkrimit ku kerkoni seriozitet ne debat.Por nuk beni mire kur e futni ne loje krahasimin dhe te kaluaren .
Gjyshet tona !!!?
E, cka ta merr menja, si kan qen gjyshet tona?
E, cka ta merr menja,si ishte gjyshja e Muhametit a.s ??
Me thuaj ,te lutem ,ne cilen Sure vije ky urdher dhe ne cilen moshe ishte Muhameti a.s kur vije ky urdher.
Edhe pse shamija ,ne ate pjese te botes ,edhe para keti urdheri, ishte pjese e kultures arabe ,me mire me thene, ishte nevoje dhe kete jo vetem per grate.
E drejte e secilit eshte te veshe cfar i pelqen .Nese don, mundet me dal edhe lakuriq por te gjithe do e shohin si te cmendur!
Ne momentin kur Fene e identifikojme me Kulturen ne hyjm me nje rruge qe nuk qon ne kahjen e duhur.
Ne momentin kur dikush, ne emer te Besimit(Fese), mundohet me e mbjelle edhe Kulturen Arabe ,me vetedije apo pa te, ka hy ne nje rruge qe nuk qon askund sepse nuk mundet me i dal ne fund.

Artisti
24-09-11, 19:52
Juve Moderatoret vazhdimisht bertisni posht e larte: Mos ofendimeve dhe mos chit-chateve. Ndersa kur vjen puna tek feja Islame nuk e keni parasysh prinzipin tuaj.Shkrimi yt ka dy cilesit me vete: eshte chit-chat ngase nuk eshte formuluar si analize dhe eshte gjithashtu ofendime. Nuk quhet i semure nje tru i nje pjese milioneshe te cilet praktikojne diqka qe per ty mund te jete pjese e absurditetit. Ndal gojen zotri se deri dje edhe gjyshja apo stergjyshja jote ka qene e tille. Ne vendet arabe shoqeri te tera kane kete praktike dhe te ofendosh ndjenjat e tyre me inferioritet te tille , kjo mendoj se eshte semundje ne vete.

Siq kane drejte te bejne pushime ne dete femrat nudo te tera apo edhe ato qe kane dy pale harrna(posht e larte), ashtu duhet te normalizohet nje ide e tille ne mesin tone se edhe keto kane te drejtat e tyre.


Me shkresa te tilla do jemi vazhdimisht large nje dialogu te mirefillet, po kete spo e don kush sot per kete kemi vazhdimisht nga antaret distancime.Shih ti, hasanmehmeti ka njė kohė tė gjatė qė nuk ėshtė lajmėruar "online" e i paska pėrcjell krejt diskutimet e bėrtitmat e pikėrisht sot i ra ndėrmend, erdhi, u lajmėrua dhe hopaaa e te shkrimi i ZC.

Mirė, qe po e marrim qė nuk i ka pėlqye ai shkrim, i shkruajti disa rreshta duke iu drejtuar ZC a nuk po e heton qė edhe shkrimi i tij mund tė vlerėsohet si chit=chat dhe joproduktiv pėr temėn.Nuk i dedikohet temės po anėtarit dhe po ta kishte afėr, ku e di se ēka do ti bėnte "Ndal gojen zotėri" .

Pastaj fillon me atė metoden e vjetėr duke i pėrmendur gjyshet duke vazhduar se njė pjesė milionėshe (hasanmehmeti, Makreshi, valii, Alima 4 veta, janė gjithashtu pjesė e milionit) nuk ėshtė e sėmurė siē mendon ti, duke vazhduar mė tutje se ndjenjat arabe po u lėndojkan kėtu me kėso shkrimesh e videosh dhe duke e kurorėzuar shkrimin e tij me kinse anėn e dialogut tė mirėfillt tė cilin askush nuk po e dashka.

I nderuari hasanmehmeti, pa chit-chat nuk bėn Pikė

Edhe shkrimi yt e i imi tash janė chit-chata por qė edhe chit-chatat ndryshojnė mes veti.

Shkrimi yt ėshtė chit-chat sepse ju ke drejtuar ZC, shkrimi im ėshtė gjithashtu chit-chat sepse tu kam drejtuar ty, nė tė vėrtetė unė bėra njė analizė ndaj shkrimit tėnd,pra shkrimi im ėshtė njė analizė kundrejt shkrimit tėnd si chit-chat.

Na lejoni tė themi mendimin tonė, nuk ju prekim, si tė na ngucni dhe mundoheni tė na e impononi atė besimin e juaj tė njė pjese tė milionit, ne duhet tė mbrohemi me dialog dhe video tė tilla.

Besoni nė ēka doni, nuk ju pengojmė por as ju mos na pengoni tė themi mendimin tonė rreth Shqiptaris, pėr tė vetmen arėsye sepse Shqiptar jemi.


Artisti

Artisti
24-09-11, 20:06
Ku do qe je te pershendes , ky shkrim i joti jashtezakonishte me pelqeu beso....

Nuk e di per kete race njerzore se nuk e njohin as feen e vet.. kend do e njohin femija tyre me vone ??? apo aq dinjetare ju dukete vetja qe feen e tyre te e offendoin...

Mua personalishte nuk me dukete abnormale kjo foto qe pasa postu ZC....
cdo njeri tregon karakterin e vete fetar/e qofte islam apo krishter

E ate video qe e pasan postu ketu duke i emitu/offendu femnat e mbuluaara , per mendimin time ato sigurishte jan te pa fee qe te dyjat andai nuk din se cka asht feja , e mundohen te luain me karakterin e tjerave !!


E nderuara qika me kule,

1. Ke reaguar emocionalisht, pikėrisht kėtu po dėshirojnė tė tillėt t'ju prekin dhe manipulojnė.

2. Nuk e di pėr kėnd e ke fjalėn, pėr hasanmehmetin apo pėr Zero Cool!!!

3. Tash fotoja nuk tė duket abnormale, jam me ty, ky ėshtė realitet dhe duhet respektuar atė me shami e fustan qė ka dėshirė tė lahet aty ku janė me "bikini" .

4. E vėrtetė, por kėta si nė Prishtinė po ta zėnė rrugėn dhe po ta mohojnė lirinė e lėvizjes, pa dashje po duhet mu shty me ta!!!

Sa i pėrket videos, ato dyja janė gazetare tė cilat kanė bėrė njė test se si ėshtė reagimi i popullatės sa i pėrket asaj veshjeje.

Ende nuk munda ta kuptojė se a po i jep drejtė hasanit apo Zero Cool.
.

Makresh
24-09-11, 20:21
Artist,


Sikur ato dy kurrva, do ta kishin ber testin duke ecur nudo rrugeve te Tiranes, si do kishte me qen reagimi i popullates ?

Sigurisht, do ti kishin fishlluar, do ti kishin ftuar,.. dhe do te kishin buzeqeshur.

A eshte kjo "prove", qe gruaja duhet te ec nudo rruges ?

Para 50 viteve, edhe ne Kosove e Shqiperi kan ecur me burka e nikaba, dhe asnjeher nuk u shuam si komb perkundrazi, ! Sot, kur i ndaloni shamiat, dhe lejoni pederat,.. un s'di si ti them kesaj kultures tuaj "civilizuese".

Artisti
24-09-11, 20:28
Artist,


Sikur ato dy kurrva, do ta kishin ber testin duke ecur nudo rrugeve te Tiranes, si do kishte me qen reagimi i popullates ?

Sigurisht, do ti kishin fishlluar, do ti kishin ftuar,.. dhe do te kishin buzeqeshur.

A eshte kjo "prove", qe gruaja duhet te ec nudo rruges ?

Para 50 viteve, edhe ne Kosove e Shqiperi kan ecur me burka e nikaba, dhe asnjeher nuk u shuam si komb perkundrazi, ! Sot, kur i ndaloni shamiat, dhe lejoni pederat,.. un s'di si ti them kesaj kultures tuaj "civilizuese".


Jam i bindur se reagimi do tė ishte i njėjtė!!!!

Reagimi nuk do tė ishte i njėjtė te Polici i cili shihet nė video, ai do ti arrestonte dhe do ti largonte nga rruga.


As para 30 e as para 50 viteve nė Kosovė asnjėherė nuk kanė ec me Burka.


.

Guri i madh
24-09-11, 20:54
Artist,


Sikur ato dy kurrva, do ta kishin ber testin duke ecur nudo rrugeve te Tiranes, si do kishte me qen reagimi i popullates ?

Sigurisht, do ti kishin fishlluar, do ti kishin ftuar,.. dhe do te kishin buzeqeshur.

A eshte kjo "prove", qe gruaja duhet te ec nudo rruges ?

Para 50 viteve, edhe ne Kosove e Shqiperi kan ecur me burka e nikaba, dhe asnjeher nuk u shuam si komb perkundrazi, ! Sot, kur i ndaloni shamiat, dhe lejoni pederat,.. un s'di si ti them kesaj kultures tuaj "civilizuese".


po pse nuk pe e merr shembull nji veshje normale po shkon ose me veshje te feregjes ose nudo

Qika^Me^Kule
25-09-11, 08:48
E nderuara qika me kule,

1. Ke reaguar emocionalisht, pikėrisht kėtu po dėshirojnė tė tillėt t'ju prekin dhe manipulojnė.

2. Nuk e di pėr kėnd e ke fjalėn, pėr hasanmehmetin apo pėr Zero Cool!!!

3. Tash fotoja nuk tė duket abnormale, jam me ty, ky ėshtė realitet dhe duhet respektuar atė me shami e fustan qė ka dėshirė tė lahet aty ku janė me "bikini" .

4. E vėrtetė, por kėta si nė Prishtinė po ta zėnė rrugėn dhe po ta mohojnė lirinė e lėvizjes, pa dashje po duhet mu shty me ta!!!

Sa i pėrket videos, ato dyja janė gazetare tė cilat kanė bėrė njė test se si ėshtė reagimi i popullatės sa i pėrket asaj veshjeje.

Ende nuk munda ta kuptojė se a po i jep drejtė hasanit apo Zero Cool.
.


I/E Nderuar/e Artist !

1. Te tille jan ata/o qe e offendojin feen e tyre .

2. E kame fjalen per ate qe u shpreh sincerishte , dhe qe nuk e offendon feen e vete.

3. Une them te lumete ata/o qe e respektoin fen e tyre , abnormale me ishte duke po ato femna te ishin futte ne plazhe lakuric/cullak .

4.Ato dy gazetare per mendimin tim nuk me duken normale femna, per mua jan bisha , qe mundohen ta e offendojin fen , ndoshta me mir do ishte ato dy bishat e egerta te e testonin veten Laluriq/cullak , dhe per ta e pa reagimin e njerzve ne rruge ajo do ishte me e mir per to , e jo te luajne me fee , e drete asaj rruge jemi duke shku ka cullakhanja !

Gjith se cili e ka te drete te respekton feen sa ka mundesi , por nuk e ka te drete te e offendon fen e askujt e aq me pake feen e vete nc nc nc nc cnc

Sigurishte qe edhe ky postim do te duket chit-chat , me vie mir se qe dy dite ju ka ra ne mendje qe asht mbushe forumi me postime chit-chat .

Ke koh , sepse postimet e mija nuk ju duken e aq te vlerfshme , ndoshta me te vlerfshme do ju kinsin duke po te offendoja feen time .

P/s. goxha do te isha dretu personalishte ty.... me disa fjale por me mir po e lem me kaqe.. mos te behet chit-chat sipas jushe qe paseni thene !

Selam !

emine
25-09-11, 08:51
Shqipėria me njė plazh vetėm pėr ato femra me perēehttp://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/perce-dhe-bikini_526059_thumb_large.jpgNga Express mė 22 shtator 2011 nė ora 11:15
Siē raporton televizioni Al Arabiya, duke iu referuar njė reportazhi tė AFP, nė Spille tė Kavajės, ka njė plazh tė quajtur ‘plazhi i burkės”, ku lahen femrat myslimane. Ai ėshtė i vetmi nė gjithė bregdetin shqiptar. Sipas AFP, tani pas mbarimit tė Ramazanit, plazhi ėshtė populluar pėr shkak se temperaturat janė ende tė larta. Plazhi ėshtė pak larg dhe duhet tė ecėsh nė kėmbė pėr tė mbėrritur aty.

Ermir Gjinushi thotė pėr AFP se duhet tė ketė mė shumė plazhe vetėm pėr femra pėr gratė e devotshme myslimane, tė ndarė nga meshkujt. Njė nga gratė qė lahen aty thotė se Islami nuk e ndalon qė femrat tė lahen, por duhen mbuluar nė mėnyrė qė tė mbrohen nga shikimet e tė tjerėve.
kaniher mendoje edhe une kshtu mu la,veq per inati mos me mpa tilifar qyrri:biggrin:

gjini
25-09-11, 13:33
Shume i nderuemi dhe i rrespektuemi H.Mehmeti. Edhe une ju mbeshtes dhe ju perkrahe ne pjesen e shkrimit ku kerkoni seriozitet ne debat.Por nuk beni mire kur e futni ne loje krahasimin dhe te kaluaren .
Gjyshet tona !!!?
E, cka ta merr menja, si kan qen gjyshet tona?
E, cka ta merr menja,si ishte gjyshja e Muhametit a.s ??
Me thuaj ,te lutem ,ne cilen Sure vije ky urdher dhe ne cilen moshe ishte Muhameti a.s kur vije ky urdher.
Edhe pse shamija ,ne ate pjese te botes ,edhe para keti urdheri, ishte pjese e kultures arabe ,me mire me thene, ishte nevoje dhe kete jo vetem per grate.
E drejte e secilit eshte te veshe cfar i pelqen .Nese don, mundet me dal edhe lakuriq por te gjithe do e shohin si te cmendur!
Ne momentin kur Fene e identifikojme me Kulturen ne hyjm me nje rruge qe nuk qon ne kahjen e duhur.
Ne momentin kur dikush, ne emer te Besimit(Fese), mundohet me e mbjelle edhe Kulturen Arabe ,me vetedije apo pa te, ka hy ne nje rruge qe nuk qon askund sepse nuk mundet me i dal ne fund.

Guri, nuk besoj qe do ket kuptim ma shum ne keet tem se paske dhan nje pergjigje mjaft te bukur dhe une te them paq nje fundjave te bukur dhe mire mbetesh

Guri i madh
25-09-11, 14:53
po nga kjo veshe ne plazh kto femna i kan dy perfitime njeri nuk e perdorin lavatriqen me i la teshat veq e marrin detergjentin me vete edhe e dyta e kursejn kazanin naten nuk e qesin edhe nuk hargjojn shampon se jan bae paq me detergjent ne deti