PDA

View Full Version : Lėvizja islamike "bashkohu" dhe aktivitetet


murrizi
07-10-11, 17:04
Organizatorėt e Lėvizjes “Bashkohu” kanė zgjedhur sheshin e qytetit tė Pejės pėr tė falė namazin e xhumasė, pėr tė vazhduar mė pas me protestėn nė rrugėt e qytetit me kėrkesėn pėr lejimin e bartjes sė shamive dhe futjes sė edukatės fetare si lėndė mėsimore nėpėr shkolla.

Disa dhjetra perkrahes ne Pej !
Kundermesazhi:
Ketu i thone Shqiptari !

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/sham_36636.jpg

Shpati
08-10-11, 08:28
Pajtohem me ty Kerqovar,
Ne te njeten kohe esht per keqardheje se si nje pjes e Shqiptareve kan humbur moralin TOTALISHT...
Por edhe Shteti i Kosoves me Kushtetuten e Ahtisarit ia lejon Shqiptarekes "Bythqel " te shkoj ne Shkoll por jo asaj qka bart Shamin ?!
A e din dikush pse ?
Arsyetimin qe po e japin Politikanet, Shteti, me duket krejt pa lidhje ose absurd.
Qata te rinje qka i ke ne Rrug i ke edhe ne Shkoll !
Rruga esht per te udhetuar e Shkolla per te mesuar dhe ateher kur Shteti nuk ia cakton Qytetareve si te jen te veshur ne Rrug pse interesohet si te jen te veshur ne Shkolle ?
Pretendimi i Politikaneve /Shtetit se Shamija esht ajo qe dallon !
Ne si Gjenerat sbem Dallimet ,keto i gjetem .
Pra si Gjenerat duhet te angazhohemi per Toleranc dhe Liri e jo per ndalesa qe shkaktojn konflikte.


Q'do Shtet ndalon Bythqelket -bythqel te hyne ne Klase-Shkoll.
Ne Kosove esht e kunderta !
Bythqelka mund te shkon ne Shkoll por jo ajo qka e bart Shamin ne KOKE !!!

murrizi
08-10-11, 08:36
Pardon edhe unė pajtohem me titullin e gabuar tė temes, do tė duhej tė ishte:

Fuda dhe dhjetra xhihadistat e tijė


dmth sipas juve dyve tė gjithė ata qė nuk i mbajn simbolet arabe, apo veshjet e ngjashme me ta, nuk bėjnė gjė tjetėr veqse u bujkan ?.

Kercovar, nuk ta permenda emrin dhe nuk tė fyra nė asnjėmėnyr familjen !
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Zanzi/M
08-10-11, 09:12
Qellimi:

..eshte qe te behet nje masovizim neper qytet e Kosoves, qe si perfundim ka kerkesa edhe politike.

Se fundi doli ne shtyp qe kjo levizje xhihadiste do protestoje edhe per bashkimin e Mitrovices. Qellimi eshte politika, mirepo e mira e kesaj eshte se qytetaret e shohin dhe e din qellimin final eshte politika dhe vetem politika.

Kercovari
08-10-11, 09:26
Pajtohem me ty Kerqovar,
Ne te njeten kohe esht per keqardheje se si nje pjes e Shqiptareve kan humbur moralin TOTALISHT...
Por edhe Shteti i Kosoves me Kushtetuten e Ahtisarit ia lejon Shqiptarekes "Bythqel " te shkoj ne Shkoll por jo asaj qka bart Shamin ?!
A e din dikush pse ?
Arsyetimin qe po e japin Politikanet, Shteti, me duket krejt pa lidhje ose absurd.
Qata te rinje qka i ke ne Rrug i ke edhe ne Shkoll !
Rruga esht per te udhetuar e Shkolla per te mesuar dhe ateher kur Shteti nuk ia cakton Qytetareve si te jen te veshur ne Rrug pse interesohet si te jen te veshur ne Shkolle ?
Pretendimi i Politikaneve /Shtetit se Shamija esht ajo qe dallon !
Ne si Gjenerat sbem Dallimet ,keto i gjetem .
Pra si Gjenerat duhet te angazhohemi per Toleranc dhe Liri e jo per ndalesa qe shkaktojn konflikte.Q'do Shtet ndalon Bythqelket -bythqel te hyne ne Klase-Shkoll.
Ne Kosove esht e kunderta !
Bythqelka mund te shkon ne Shkoll por jo ajo qka e bart Shamin ne KOKE !!!


Eshte kot te pajtohemi une e ti..e ky staf ketu pajtohet me cdo gje qe ka lidhje me amoralim mbasa edhe eshte krijuar mbi shtylla te tilla...

Murgesha
08-10-11, 09:46
Eshte kot te pajtohemi une e ti..e ky staf ketu pajtohet me cdo gje qe ka lidhje me amoralim mbasa edhe eshte krijuar mbi shtylla te tilla...


Pėrshėndetje i nderuar!

Tė lutem, ēfarė faji ka stafi qė ti replikove me fyerje nė kėtė temė?

panta_rhei
08-10-11, 09:47
Qellimi:

..eshte qe te behet nje masovizim neper qytet e Kosoves, qe si perfundim ka kerkesa edhe politike.

Se fundi doli ne shtyp qe kjo levizje xhihadiste do protestoje edhe per bashkimin e Mitrovices. Qellimi eshte politika, mirepo e mira e kesaj eshte se qytetaret e shohin dhe e din qellimin final eshte politika dhe vetem politika.

mire de, po e provon fatin si ne llotari ky ramiqi,
nese e hane loparet e kllosharet sapunin e tij per djath, mire le t'u beje... nese nuk e hane, i befte mire ramiqit ne rrugen e tij politike.

po qysh u pa dje ne Peje, nuk jane edhe aq keq punet.
Rugovasit dje ia treguan shpullen e nxehte kesaj fantom levizjeje.
Le qe nuk e perkrahen as 100 veta, po edhe per qata u tha qe nuk jane nga Peja.

Zanzi/M
08-10-11, 10:47
mire de, po e provon fatin si ne llotari ky ramiqi,
nese e hane loparet e kllosharet sapunin e tij per djath, mire le t'u beje... nese nuk e hane, i befte mire ramiqit ne rrugen e tij politike.

po qysh u pa dje ne Peje, nuk jane edhe aq keq punet.
Rugovasit dje ia treguan shpullen e nxehte kesaj fantom levizjeje.
Le qe nuk e perkrahen as 100 veta, po edhe per qata u tha qe nuk jane nga Peja.

Jo jo, une i bindur lopar dhe gomar ka shume pak ne Kosove. Me gjasa ka me ja rrok llotarine ketij Ramiqit se sa me pas sukses politiko- fetar levizja e tij extremiste.

taraku-1
08-10-11, 11:23
Pritni ju edhe ne po presim... punoni ju por edhe ne punojm..!
Reultatet do te shihen pas nje kohe... kur gjeneratat e reja do te vijn ne krye te institucioneve dhe me gjersisht...

Neferta
08-10-11, 13:12
Te vepruarit e Ramiqit ne kete menyre imorale lidhet me nje thenje te Ludvig Fojerbahut "Sa herė qė morali mbėshtetet mbi teologji, sa herė qė drejtėsia i mveshet autoritetit hyjnor, mund tė pėrligjen e tė kryhen gjėrat mė imorale, mė tė padrejta e mė famėkeqe." Andaj ne kete shekull nje mendesi imponuese e nje vullneti "hyjnore'' eshte sikur te rreshqites me ski ne Andromede.

Kercovari
08-10-11, 13:22
Pėrshėndetje i nderuar!

Tė lutem, ēfarė faji ka stafi qė ti replikove me fyerje nė kėtė temė?
Zonj e nderuar
nese per ty debatet duken fyerje athere nuk ehste faji i askujt,po na e sjelle ti ate post timin te shohim s ekend e kam fyer?
Skam fyer askend po i ka tregu hapsit te temes se eshte gabim duke i kuptu ecurit ne vend dhe ajo qe eshte thene jan vetem shembuj e jo fyerje..
Po nuk me qudit asgje,per ate mesoje njerzit te dine s eku e ka vendin tema e jo ku je vjen dhe me pas edhe ju stafi beni ate qe u konvenon me te vetme arsye...fyerje..qendrim injorantesh!

Kercovari
08-10-11, 13:23
Te vepruarit e Ramiqit ne kete menyre imorale lidhet me nje thenje te Ludvig Fojerbahut "Sa herė qė morali mbėshtetet mbi teologji, sa herė qė drejtėsia i mveshet autoritetit hyjnor, mund tė pėrligjen e tė kryhen gjėrat mė imorale, mė tė padrejta e mė famėkeqe." Andaj ne kete shekull nje mendesi imponuese e nje vullneti "hyjnore'' eshte sikur te rreshqites me ski ne Andromede.

Ty ramiqi nuk ta ka prek kryqin dhje asnje musliman mbase dine te jene tolerante..andaj mesoni se ku este tolerancea dhe dilni ne skene pastaj..

Neferta
08-10-11, 13:30
Ty ramiqi nuk ta ka prek kryqin dhje asnje musliman mbase dine te jene tolerante..andaj mesoni se ku este tolerancea dhe dilni ne skene pastaj.. Ashtu mendoni ju dhe keni te drejt ta mbroni mendimin tuaj po pa telepati

Shpati
08-10-11, 13:42
Qellimi:

..eshte qe te behet nje masovizim neper qytet e Kosoves, qe si perfundim ka kerkesa edhe politike.

Se fundi doli ne shtyp qe kjo levizje xhihadiste do protestoje edhe per bashkimin e Mitrovices. Qellimi eshte politika, mirepo e mira e kesaj eshte se qytetaret e shohin dhe e din qellimin final eshte politika dhe vetem politika.

E kunderta esht e kesaj qka pohon ti ketu.
Ateistat Shtetin dhe lirit fetare i shiqojn sipas prizmit Ateist dhe zgjedhje per qeshtjen e Religjionit i gjejn te Marksi, Lenini, Stalini.
Dhe formulimi yte esht i ngjashem me ate te Komunisteve qe akuzonin Atedhetaret si Irredentist... dhe ateher paten perkrahjen e Serbis jo se paten te drejt por se ishte interesi i Serbis.
Edhe ti akuzove tash Qytetaret qe angazhohen per liri elementare fetare si Xhihadist (me moton ne qofte se quhen te till me let neperkembne lirit dhe ndoshta Qytetaret nuk do te perkrahin Levizjen e till).

Rryma Shoqerore qe angazhohet per Liri Fetare esht Rryme Demokratike qe Lirit e Qytetareve i shiqon si tersi.
Edhe Religjioni esht Liri Fetare.
Kosova pa vetedije esht fute ne "kolaps /kriz" ku Nxeneses qe mban Shami ia ndalon te drejten e Shkollimit !!!
Pra Shteti ndalon edhe te drejten e Shkollimit !!!

valiii
08-10-11, 14:27
Levizja "Bashkohu" si ēdo levizje/OJQ tjeter ka drejte te shpreh indinjaten per kerkesat e parealizuara, si ne forme proteste, peticioni apo ne ndonje menyre tjeter...
Une nuk isha, por ndegjova qe njemend kishte patur pak protestues ne Peje, krejt kjo shkaku se Bashkesia Islame eshte distancuar nga kjo organizate. BI e perserite se qendron prapa kerkesave te saja dhe levizjes ne fjale, porse nuk e shef te arsyeshme qe kjo te behet permes protestave por te shkoje ne menyre institucionale administrative.
Shume lehte ban vaki qe ia kane greh veshin Ternaves dikush "prej s'naltit"...

Zanzi/M
08-10-11, 15:58
E kunderta esht e kesaj qka pohon ti ketu.
Ateistat Shtetin dhe lirit fetare i shiqojn sipas prizmit Ateist dhe zgjedhje per qeshtjen e Religjionit i gjejn te Marksi, Lenini, Stalini.
Dhe formulimi yte esht i ngjashem me ate te Komunisteve qe akuzonin Atedhetaret si Irredentist... dhe ateher paten perkrahjen e Serbis jo se paten te drejt por se ishte interesi i Serbis.
Edhe ti akuzove tash Qytetaret qe angazhohen per liri elementare fetare si Xhihadist (me moton ne qofte se quhen te till me let neperkembne lirit dhe ndoshta Qytetaret nuk do te perkrahin Levizjen e till).

Rryma Shoqerore qe angazhohet per Liri Fetare esht Rryme Demokratike qe Lirit e Qytetareve i shiqon si tersi.
Edhe Religjioni esht Liri Fetare.
Kosova pa vetedije esht fute ne "kolaps /kriz" ku Nxeneses qe mban Shami ia ndalon te drejten e Shkollimit !!!
Pra Shteti ndalon edhe te drejten e Shkollimit !!!

E para:

Levizjet fetaro-politike deshtuan per te marr vota me shume se dy tre perqind. Si partia e drejtesise.

E dyta:

Deshtoj per te kaluar ne parlament miratimi i shamive dhe ledeve fetare, nga partia e drejtesise.

E treta:

U hodh posht nga gjykata kushtetuese e republikes se kosoves si e pa baze kerkesa per shami ne shkolla.


- Tani, tentativa e tret eshte e Fuad Ramiqit qe te lidh edhe me ngusht levizjen e tij fetaro-politike, duke tentuat te bej masovizim te qytetarve neper turne ne qytete ne Kosove, qe ne fund te perfundoj si levizje politike, se perndryshe si levizje fetare smund te mberrij shume se posti eshte i zen nga Naim Ternava.

Shpati
08-10-11, 17:09
E para:

Levizjet fetaro-politike deshtuan per te marr vota me shume se dy tre perqind. Si partia e drejtesise.

E dyta:

Deshtoj per te kaluar ne parlament miratimi i shamive dhe ledeve fetare, nga partia e drejtesise.

E treta:

U hodh posht nga gjykata kushtetuese e republikes se kosoves si e pa baze kerkesa per shami ne shkolla.


- Tani, tentativa e tret eshte e Fuad Ramiqit qe te lidh edhe me ngusht levizjen e tij fetaro-politike, duke tentuat te bej masovizim te qytetarve neper turne ne qytete ne Kosove, qe ne fund te perfundoj si levizje politike, se perndryshe si levizje fetare smund te mberrij shume se posti eshte i zen nga Naim Ternava.


Argumentimi yte esht banal.
Seriozisht sje ka kupton problemin as ke iden se qka flet !
Nuk do te ishte problem sikurse te ishte vetem Zanzi /M.
Ne nje situat te till jan edhe te tjer si Parti Politike, Intelektual, Atedhetar, etj.

Njeriu munde te hek dor vet nga nje e drejt ose shume te drejta...
Psh: nga Besimi, munde ta hek Shamin , munde te mos punoj, etj.
Por askush smunde te hek dor nga e drejta e tjeterit.
Te drejten e tjeterit duhet akceptuar.
Argumentimi yte me perqindje nuk deshmon asgje.
Veshtro sa perqindje e vogel luftoi kunder Serbis.
Edhe pse per Liri ishin shumica por ne luft shkoi pakica e cila e ngrehi ne lufte shumicen.
Ai qe ndalon lirit e Qytetareve ne Kosove !
A esht Parlament, a esht Gjykat Kushtetuese jan armik te Shtetit te Kosoves.
Ndalimet nxisin paknaqesi e paknaqesia shkakton krize e kriza dihet qka sjell.
Kosova duhet te njof lirit dhe ti respektoj ato dhe te kerkoj nga Qytetaret e saj te jen Tolerant ndaj njeri tjetereit.
Zgjedhej tjeter ska.

Zanzi/M
08-10-11, 17:18
Ok flm se po me vendos edhe mua ne rang me gjykaten kushtetuesedhe parlamentin.

E vehten, ku je ka e vendos?

Kercovari
08-10-11, 18:24
E para:

Levizjet fetaro-politike deshtuan per te marr vota me shume se dy tre perqind. Si partia e drejtesise.

E dyta:

Deshtoj per te kaluar ne parlament miratimi i shamive dhe ledeve fetare, nga partia e drejtesise.

E treta:

U hodh posht nga gjykata kushtetuese e republikes se kosoves si e pa baze kerkesa per shami ne shkolla.


- Tani, tentativa e tret eshte e Fuad Ramiqit qe te lidh edhe me ngusht levizjen e tij fetaro-politike, duke tentuat te bej masovizim te qytetarve neper turne ne qytete ne Kosove, qe ne fund te perfundoj si levizje politike, se perndryshe si levizje fetare smund te mberrij shume se posti eshte i zen nga Naim Ternava.

Ty shume pak te hy ne pune kjo qe ndodh ne trojet shqiptare sot..sepse ne dime se nga ku vjen dhe se ky eshte ai rikolonizimi i trojeve shqiptare por tani nga perendimi i paarritshem po ndoshta mendojne se eshte e mundur.mire ama nese ti nuk di asgje ato e dine se"
qėndrimet e njėanshme, tė cilat rrallė lejojnė njė interpretim tė ndryshėm, i kan sjellė udhėheqsit e shoqėrive perėndimore sot nė njė nga sfidat mė tė mėdha qė kanė dalė qė nga themelimi i sistemit tė njeriut modern dhe tė drejtave tė njeriut,dhe ajo ėshtė: ēfarė duhet tė bėni kur dikush zgjedh tė ushtrojė tė drejtėn e saj pėr tė zgjedhur edhe besimin - si njė bazė themelore e tė drejtave te njeriut dhe vendos tė veshi shaminė, simbolim mė i tė kontestuar tė Perėndimit pėr shekuj me radhė"? i din ti se cka? ta them une:do te bani ********* nga trojet shqiptare posi sllavet.

Zanzi/M
08-10-11, 19:36
Ty shume pak te hy ne pune kjo qe ndodh ne trojet shqiptare sot..sepse ne dime se nga ku vjen dhe se ky eshte ai rikolonizimi i trojeve shqiptare por tani nga perendimi i paarritshem po ndoshta mendojne se eshte e mundur.mire ama nese ti nuk di asgje ato e dine se"
qėndrimet e njėanshme, tė cilat rrallė lejojnė njė interpretim tė ndryshėm, i kan sjellė udhėheqsit e shoqėrive perėndimore sot nė njė nga sfidat mė tė mėdha qė kanė dalė qė nga themelimi i sistemit tė njeriut modern dhe tė drejtave tė njeriut,dhe ajo ėshtė: ēfarė duhet tė bėni kur dikush zgjedh tė ushtrojė tė drejtėn e saj pėr tė zgjedhur edhe besimin - si njė bazė themelore e tė drejtave te njeriut dhe vendos tė veshi shaminė, simbolim mė i tė kontestuar tė Perėndimit pėr shekuj me radhė"? i din ti se cka? ta them une:do te bani ********* nga trojet shqiptare posi sllavet.

Krejt cka vie ne Kosove per keq ne prejardhje te madhe e ka nga grupe ekstremiste nga Maqedonia, perkatesisht nga disa grupe shqiptare te atjeshme. Te cilat grupe jane te lidhura me organizata te ashtuqujtura humanitare, mirepo rol kryesor kane perhapjen dhe degjenerimin e Shqiptarve te cilet dihet qe kane prirje europiane.

Ti je i manipuluar, mirepo do ta kuptosh ndonjehere se e ke gabim, mirepo edhe nese nuk e kuptonnuk eshte ndonje problem, sepse nuk ke dhen ndonje kontribut qe te rikthejm ne shoqeri.

panta_rhei
08-10-11, 19:54
Nje problem e kane muslimanet, veq nje:
DOGMA!

Te tjerat krejt jane ok, ose te pakten do te ishin.

Por dogma po i vet-vret cdo dite e me shume muslimanet.

Nuk han muhabet muslimani, sot.

Ja qysh po tham une, ja hiq.
Krejt ata qe nuk mendojne si une, duhet me vdeke, me u vra, edhe me u djeg ne zjarr.
Secili mullah, secili sheik, secili ramiq e shefqet e bina laden al zarkaw e ahmadinexhad e mullah omar e erdogan e gadaf e mubarak e shiit e sunnit e dervish e hanefi e wahabi... Secili e ka islamin e vet. Asnjani nuk ia pranon tjetrit. Asnjani nuk i thot tjetrit vlla musliman. Secili e akuzon tjetrin se e ka lshu besimin e drejte - islamin e vertete etj etj.
Jo qe u han qoshja fort pėr islam, po krejt e kane pėr dallavere te vetat, sic e kane pase gjithmone.

Ju garantoj, se jo BIK-u e mullahi, po edhe vet hazreti Muhammedi me ardhe me ju folė e me ju thanė "mblidhni mend oj lope te gjalla", nuk ka me mujtė me i bashku. Edhe vet Muhammedit kane me i thanė qe e ke lshu rrugen e islamit te vertete e te Kuranit.

Veq nje te mirė e ka dogma:
E shkaterron krijuesin e vet. Heret ose vone.


Nejse,
mu qikaq po ma merr mendja.

E ju, ndrroni pak strategji, burra.

Ēka po kujtoni qe jane femrat??? Ato le ta kerkojne shamine nese e dojne. Me protesta.
Besimin e xhennetin secili ia fiton vetvetes.
A ti po don me i qu gratė nė xhennet, a?!

Turp bre eshte me u qu ne nje proteste krejt meshkuj me mjekrra, me u qu me pyet dikush perēka po protestojne? Po lypin me i leju grate me mbajte shamija(!!!???)
E gratė...???
Pffffff

emine
08-10-11, 20:06
Nje problem e kane muslimanet, veq nje:
DOGMA!

Te tjerat krejt jane ok, ose te pakten do te ishin.

Por dogma po i vet-vret cdo dite e me shume muslimanet.

Nuk han muhabet muslimani, sot.

Ja qysh po tham une, ja hiq.
Krejt ata qe nuk mendojne si une, duhet me vdeke, me u vra, edhe me u djeg ne zjarr.
Secili mullah, secili sheik, secili ramiq e shefqet e bina laden al zarkaw e ahmadinexhad e mullah omar e erdogan e gadaf e mubarak e shiit e sunnit e dervish e hanefi e wahabi... Secili e ka islamin e vet. Asnjani nuk ia pranon tjetrit. Asnjani nuk i thot tjetrit vlla musliman. Secili e akuzon tjetrin se e ka lshu besimin e drejte - islamin e vertete etj etj.
Jo qe u han qoshja fort pėr islam, po krejt e kane pėr dallavere te vetat, sic e kane pase gjithmone.

Ju garantoj, se jo BIK-u e mullahi, po edhe vet hazreti Muhammedi me ardhe me ju folė e me ju thanė "mblidhni mend oj lope te gjalla", nuk ka me mujtė me i bashku. Edhe vet Muhammedit kane me i thanė qe e ke lshu rrugen e islamit te vertete e te Kuranit.

Veq nje te mirė e ka dogma:
E shkaterron krijuesin e vet. Heret ose vone.


Nejse,
mu qikaq po ma merr mendja.

E ju, ndrroni pak strategji, burra.

Ēka po kujtoni qe jane femrat??? Ato le ta kerkojne shamine nese e dojne. Me protesta.
Besimin e xhennetin secili ia fiton vetvetes.
A ti po don me i qu gratė nė xhennet, a?!

Turp bre eshte me u qu ne nje proteste krejt meshkuj me mjekrra, me u qu me pyet dikush perēka po protestojne? Po lypin me i leju grate me mbajte shamija(!!!???)
E gratė...???
Pffffff

jan shku em ble fustana per dasum:biggrin:

Shpati
08-10-11, 21:56
Ok flm se po me vendos edhe mua ne rang me gjykaten kushtetuesedhe parlamentin.

E vehten, ku je ka e vendos?

Une ste radhita me ta por thash se ka edhe te tjer sikurse ti qe skan zgjedhje per problemet e kohes dhe jan ber shkaktues te problemeve te kohes.
Veten e vendosi ne grupin qe ka zgjedheje per ket qeshtje dhe them ajo qka funkesionon ne Gjermani funkesionon edhe ne Kosove.
Ajo qka sesht e demshme per Gjermanin smunde te jet e demeshme per Kosoven.
Tash psh: nje Republik e Gjermanis edhe pse esht Katolike angazhohet qe Nxeneseve Musliman tu mendesohet te mesojn Religjionin Islam ne Shkoll.
Me te njeten metod vet meson Nxenesit me materien qe don dhe ne te njeten kohe ai qka don munde te meson.
Shteti nuk e pengon as ia ndalon te drejten e religjionit por e perkrah ate dhe te drejten e Religjionit e njef .

Qfar pergjigje kan autoritetet e Kosoves rreth mesimit te Religjionit -Religjionit ?
Skan fare.
Me mir esht nje materie te mesohet ne Shkoll se sa ne Metep .
Nuk ka kurrfar arsye/interesi Shteti qe Qytetaret e tij te jen te paditur ose ti shendrroj ne Njerz te pafe !!!
Shteti duhet te jet ne sherbim te Qytetareve e jo te veproj kunder vullnetit te tyre.

Zanzi/M
08-10-11, 22:13
Une ste radhita me ta por thash se ka edhe te tjer sikurse ti qe skan zgjedhje per problemet e kohes dhe jan ber shkaktues te problemeve te kohes.
Veten e vendosi ne grupin qe ka zgjedheje per ket qeshtje dhe them ajo qka funkesionon ne Gjermani funkesionon edhe ne Kosove.
Ajo qka sesht e demshme per Gjermanin smunde te jet e demeshme per Kosoven.
Tash psh: nje Republik e Gjermanis edhe pse esht Katolike angazhohet qe Nxeneseve Musliman tu mendesohet te mesojn Religjionin Islam ne Shkoll.
Me te njeten metod vet meson Nxenesit me materien qe don dhe ne te njeten kohe ai qka don munde te meson.
Shteti nuk e pengon as ia ndalon te drejten e religjionit por e perkrah ate dhe te drejten e Religjionit e njef .

Qfar pergjigje kan autoritetet e Kosoves rreth mesimit te Religjionit -Religjionit ?
Skan fare.
Me mir esht nje materie te mesohet ne Shkoll se sa ne Metep .
Nuk ka kurrfar arsye/interesi Shteti qe Qytetaret e tij te jen te paditur ose ti shendrroj ne Njerz te pafe !!!
Shteti duhet te jet ne sherbim te Qytetareve e jo te veproj kunder vullnetit te tyre.

Nese ne Gjermani jane shumice e Krishtere ( protestant dhe katolik ), nese nuk u lejohet qytetarve musliman-gjerman qe te shkojne ne shkolla me shami ne njefar menyre kish me u konsideru diskriminim, te pakten ata e shohin ne ate menyre.

Ne Kosove ku 95% jane te besimit Islam me crast edhe deputetet te dal nga kjo pjese jane kunder, atehere ndaj kujt eshte duke u diskriminuar? Ndaj askujt, shume thjesht shumica kombetare dhe fetare e popullates eshte kunder kesaj forme te mesimit dhe shkollimit mbi edukat dhe veshje fetare. Shume thjesht, subjekti diskriminues nuk ekziston. Sepse pala qe ka kerkese eshte minore dhe shume e vogel.

Kercovari
09-10-11, 07:42
Kontributet qe kam dhene une nuk jan te pakte po skan qen kusht qe te kethehemm une te behem vegel e perendimit per te mbyt vullnetin e lire te popullit tim-lirine individuale,kolektive dhe lirinė fetare,sepse mu per ate ka qene e gjithe levizja nder shekuj po ty nuk te intereson asgje perveq asaj qe kerkojn lugetrit te u imponojne shqiptareve--rroberine dhe kolonizimin.
Sa u perkte shqiptareve te maqedonise,shko ne shqiperi dhe bisedo ose fol keq per shqiptaret e maqedonise ta tregojne mire se kush jan ato i kishin njoh me mire se une,ndryshe nga ajo qe te njohin ty.
Shqiptaret e emaqedonise nuk e kan frike funde te shkrutra po as shamine e vetemja gje qe drojen ato eshte mos shkinizimi i trojeve ku jetojne ato..ne fakt mos kristijnizimi sllav e jo ai shqiptaro odtodoks ose katolik dhe kjo eshte ajo qe krijon huti ne kokat e katolikeve kosovare sepse du duket se ato jan kunder cdo te krishteri sic u duket se nje e re duke mbrojte identitetin e vete qe ak zgjedh vete e hudhni ne mbeturina talebanizmi paranoje kjo qe nuk ka kaplu vetem epshet e pernendimsave po edhe te katolikvce shqiptare dhe serbeve,kete ti do te kuptojsh me vone kur do te iken treni mbase e keni leshu 5 ne 12 ishte i fundit..

Kodra
09-10-11, 08:40
Kontributet qe kam dhene une nuk jan te pakte po skan qen kusht qe te kethehemm une te behem vegel e perendimit per te mbyt vullnetin e lire te popullit tim-lirine individuale,kolektive dhe lirinė fetare,sepse mu per ate ka qene e gjithe levizja nder shekuj po ty nuk te intereson asgje perveq asaj qe kerkojn lugetrit te u imponojne shqiptareve--rroberine dhe kolonizimin.
Sa u perkte shqiptareve te maqedonise,shko ne shqiperi dhe bisedo ose fol keq per shqiptaret e maqedonise ta tregojne mire se kush jan ato i kishin njoh me mire se une,ndryshe nga ajo qe te njohin ty.
Shqiptaret e emaqedonise nuk e kan frike funde te shkrutra po as shamine e vetemja gje qe drojen ato eshte mos shkinizimi i trojeve ku jetojne ato..ne fakt mos kristijnizimi sllav e jo ai shqiptaro odtodoks ose katolik dhe kjo eshte ajo qe krijon huti ne kokat e katolikeve kosovare sepse du duket se ato jan kunder cdo te krishteri sic u duket se nje e re duke mbrojte identitetin e vete qe ak zgjedh vete e hudhni ne mbeturina talebanizmi paranoje kjo qe nuk ka kaplu vetem epshet e pernendimsave po edhe te katolikvce shqiptare dhe serbeve,kete ti do te kuptojsh me vone kur do te iken treni mbase e keni leshu 5 ne 12 ishte i fundit..**********
**********
**********I nderuari Kėrēovari,

ke prekur ēėshtje tė cilat unė personalisht i shoh ndryshe nga ti!

Unė mendoj se liria individuale ėshtė vetėm nė shtėpi, nė momentin qė ke dalė pėr tu shėtitur ose me njė fjalė jashtė derės sė katėr mureve ku jeton, ke shkelur njė zonė nė tė cilėn nuk vlen mė liria individuale por duhet tė kaplosh ndjenjėn e lirisė kolektive.

Liria kolektive spjegohet nė mėnyrėn e votave dhe shumicės!!!!!

Pra nė lirinė kolektive, nuk "ka" liri individuale.

Nė tė dyjat bėn pjesė liria fetare por, qė ndryshon nga praktika.


Sa ju pėrket shqipėtarėve tė Maqedonis, jo tė gjithė por njė pakicė, nuk ka asfarė droje se do tė bėhet shkinizimi i tyre apo i trojeve ku jetojnė ata!!!!

Kjo pakicė ėshtė e paguar pikėrisht qė tė bėhet "sllavizmi" i trojeve mbarė shqiptare!

Pse, sepse po pėrkrahin njė frymė tė quajtur Wehabizėm(Talibanizėm) e qė gjason shumė me ndjenjat ortodokse shkiniste.

Tė dy rrymat janė tė njėjta, janė ekstreme, pa tolerancė dhe mirėkuptim, po qė, dallojnė nga emri.


Rryma shkino-ortodokse, filloi luftėn nė ish Jugosllavi, mbyti vėllezėrit e vet kroat,boshnjak,slloven, Maqedonėt shpėtuan sepse aty veq kishte filluar rryma e tyre, tė gjithė kėta janė njė popull, por qė besimi, rryma ekstreme ( sllavo-shkiniste, wehab-talibaniste) nuk kursente as vllaun nga plumbi.

Tash vijmė te treni dhe ēdo ditė e mė tepėr po e kuptojnė edhe ata tė cilėt gabuan dhe shoqėruan kėtė lėvizje, po zbresin nga treni.Kodra

Kercovari
09-10-11, 09:30
Une te kam cek te gjitha lirite po sa kuptoj un e se ju kosovaret e leshuat trenin per shume arsye qe nuk dua te i cek.Sa u perket te paguarve ka te tille qe paguhen nga qarqe edhe te krishtere po kjo nuk u brengos juve aspak po vetem shikoni vehabizmin e jo edhe franceskanizmin e kosoves,megjithate,keshtu i ka punet shqiptari kur sdi te jete i zot i vetes dhe i tokave te veta.
Sidoqoft,respketoj cdo mendim dhe deshire deri aty ku nuk cenohen interesat kombetare,fatkeqsisht,ne liri humbim me shume se ne lufte fal politikes evropjane ne favor te sllavo shkinise,por kjo sa duket nuk u preukopon juve po püallavrat e vehabizmit te mendur dhe nese,ne maqedoni i izoluar te pakten aty ku jetojne shqiptaret.

Kodra
09-10-11, 09:49
Une te kam cek te gjitha lirite po sa kuptoj un e se ju kosovaret e leshuat trenin per shume arsye qe nuk dua te i cek.Sa u perket te paguarve ka te tille qe paguhen nga qarqe edhe te krishtere po kjo nuk u brengos juve aspak po vetem shikoni vehabizmin e jo edhe franceskanizmin e kosoves,megjithate,keshtu i ka punet shqiptari kur sdi te jete i zot i vetes dhe i tokave te veta.
Sidoqoft,respketoj cdo mendim dhe deshire deri aty ku nuk cenohen interesat kombetare,fatkeqsisht,ne liri humbim me shume se ne lufte fal politikes evropjane ne favor te sllavo shkinise,por kjo sa duket nuk u preukopon juve po püallavrat e vehabizmit te mendur dhe nese,ne maqedoni i izoluar te pakten aty ku jetojne shqiptaret.**********
**********
**********


I nderuari Kėrēovari,

duke biseduar ne me njėri tjetrin i sqarojmė shumė gjėra, nė fund a jemi tė njė mendimi apo jo nuk ėshtė me rėndėsi, mė me rėndėsi ėshtė biseda vėllazėrore dhe sqarimet nga njėri tjetri sesa amullia nga fjalia " pėr shumė arėsye,nuk dua ti ceku", prandaj lirisht ceki, tė merremi vesh.

Ekstremizmi krishterė ėshtė pėr monetin zero kundrejt ekstremizmit Wehabist, pėr atė arėsye edhe luftohet rryma Wehabe mė shumė, poqese e kundėrta tė ishte, do tė luftohej nė tė njėjtėn mėnyrė.

Nė mėnyrė qė ne tė jemi zot tė tokave tona, nuk duhet lejuar asnjė rrymė tė huaj tė shtrij aktivitetet nė tokat tona. Kėtu kemi nevojė pėr tė gjithė, si pėr tarakun ashtu edhe pėr Artistin, si pėr Makreshin ashtu edhe pėr Panta Rhei, si pėr Kėrēovarin ashtu edhe pėr murrizin e kėshtu me radhė e qė nė fund tė gjithė juve ju pėrkrah Kodra.


Kodra

Kercovari
09-10-11, 10:33
Fundamentalizmi i krishterė eshtė rreziku potencial pėr shqiptarėt nėse do tė dishė se sa ai vehabist nje levizje me burime te qarta tė financuar nga qarqe antishqiptare tė cilat njė dite do tė shteren.Po pse?
Kurė Islami nuk ka shpreh deshira kolonijaliste sa krishterimi,dhe lexo pėr tė kuptuar me mire:

"Bota e qytetėruar perėndimore nuk mund tė kuptohet pa kontekstin dy mijė vjeēar tė krishterė, tė cilin ai ka zhvilluar. Njė komb qė nuk e di historinė e tij, nuk e njeh as veten. Njerėzit tė cilėt harrojnė kush janė ata, mund tė manipulohen lehtė. Shoqėritė tona janė tė varur nga lindja krishtere,pėr mbijetesėn e tyre dhe mbi ekzistimin e vazhdueshėm tė vlerave tė krishtera. Parimet tona kryesore dhe institucionet politike janė tė bazuara nė masė tė madhe nė moralin e Ungjillit, vizioni tė krishterė tė njeriut, shtetit dhe dinjitetin e personit njerėzor.Tė heqish Krishtin, kėshtu ke hequr bazat e vetme tė besueshme tė vlerave tona, institucionet dhe mėnyrėn e jetesės. Nė botėn e sotme, historia e kishės dhe trashėgiminė e shoqėrisė "perėndimore"janė pėr t'u zhvendosur. Indiferenca me tė kaluarėn tonė tė krishterė, nuk bėn asgjė pėr tė mbrojtur vlerat dhe institucionet tona nė tė tashmen"
Nese kupton mirė..interesant apo?
Dhe mė pas tė shohim se ēka thuhet nė liri tė besimit fetarė,dhe ku shkoj shqiptarėt:

"Pa njė fondament nė Zot apo njė tė vėrtetė tė lartė, institucionet tona demokratike janė tė prirura shumė lehtė tė pėrdorin armėt kundėr tė dobėtit dhe kundėr dinjitetit tonė njerėzor. Tė drejtat e njeriut vijnė nga Zoti dhe shteti duhet tė ekzistojė pėr tė mbrojtur tė drejtat e njerėzve dhe pėr tė promovuar prosperitetin e saj, edhe pse shteti kurrė nuk mund tė jetė burimi i kėtyre tė drejtave.Edhe kurė shteti ushtron nė vend tė vete njė dhunė te tillė,kjo ska tjeter emėr pėrveē njė demokraci totalitare,dhe athere,thuhet se fuqia e ligjit vendoset nga tė fuqishmit nė mėnyrė tė "drejtė",dhe kjo ėshtė mėnyra mė e mirė dhe me e drejtė qė tė dobėtit duhet tė eliminohen.Sa u perket shqiptareve jemi te dobėt ne udheheqje dhe mbivotojme tė keqen duke i sjelle vetes totalitarizmin ne vend te demokracisė,dhe kjo na ndodh mė shumė si imponim nga jashtė se sa nga vullneti i votes se lirė tė qytetarit,imponime kėto si nė linja fetare,ideollogjike dhe tkurje tė sė drejtave tė njeriut duke pėrdorė format e rikolonizimit tė popujve tė vegjėl,si gjithmon duke kėrkuar nga kėto tė fundit pėrfillje tė verdiktit tė neokolonialisteve,kėrkesa kėto tė mbeshtjella nė petkun e njė demokracia tė rrejshme,shkurt,demokraci totalitare.

Qeveria ėshtė ajo dhe organi ligjvėnės pėr tė garantuar qytetarėve lirinė pėr tė jetuar me besimin e tyre publikisht dhe me vendosmėri, si dhe pėr tė sjellė besimet e tyre fetare nė krijimin e njė shoqėrie tė drejtė. Liria fetare pėrfshin tė drejtėn pėr tė predikuar, mėsuar, qė tė mblidhen pėr tė organizuarė edhe forma tė shoqėrisė dhe qeveri te dashur pėr tė.Kjo mund tė ndodhė vetėm athere kur qytetarėt tė jenė edhe si individė edhe si komunitete tė besimit tė bashkuar dhe nė bashkėveprim. Kjo do tė thotė ushtrimin e lirė tė fesė. "Kurse kjo qė ndodh nė Kosovėn e pasluftės gjendja reale flet ndryshe se sa gazetat bulevardeske si Expressi e tjera,flet se qeveria eshtė ajo qe rrėnon marredheniet fetare deri dje tė shkėlqyera duke u marrė mė shumė me diktatet e tė huajve se sa me interesat e vetė qytetarėve,dhe se qeveria ėshtė ajo bashkė me disa klerik tė tė gjithė komuniteve fetare qė sjellin pėrqarje nė pupull pikėrisht duke u marrė me propaganda me shumė si konstrukcione tė rrejshme se sa tė besueshme,fatkeqsdisht,pėr kėtė kan si mbėshtetės tė sė keqes edhe opozitėn e fortė dhe kėtu peji i hollė eshtė feja qė shkeputet me lehtė dhe aty eshtė edhe qėllimi.
Sa u perket shqiptarėve tė maqedonisė, vitet 70-80 pėr shqiptarėt atje ishte koha mė e favorshme dhe me mė shumė tė drejta dhe liri se sa sot,andaj pėr ne atje lufta sa ka filluar por me arrmikun akoma tė pamundur sllavmaqedone dhe me bashkepunteret e tyre kuislinge shqiptare, kurse situata nė Kosove eskalon nė luftė vllavrasese dhe si duket, kėtė edhe presin imperialistet e rinj Evropian,qė veshtirė e kupton politika Kosovare dhe disa nga qytetaret,ne veqanti ato tė orientuar pro perendimore evropian se sa ato tė orietuar proamerikan".

Andaj kur flasim per fundament ne Zot,flitete per te gjithe komunitete fetare,dhe nese rrezikohemi nga fundamentalizmi Islamik nuk mund te anashkalohet dogmatizmin fundamantal i krishtere.E di ēka duhet tė bejmė?T`i kethehemi ateizmit tė Xhaxhit me duket se egzistenca jone ishte me e sigurte se sa sot!

Zanzi/M
10-10-11, 16:57
Me vet faktin se Fuad Ramiqi ne te kaluaren e tij, jo te larget ka qene aktivist politik, perkatesisht pjese e LDK-se, nga ky person nuk mund te pritet qe tani ( i eshte rrotulluar hena) ta lere politiken dhe ti kthehet aktivitetit fetar.

Levizja e tij ekstremiste eshte e ardhur nga lindja, pikerisht nga palestina dhe levizja hamas. Per kete dhe gjate fjalimeve e tij aty figuronte flamuri i hamasit. A paraqet ky fakt siguri per qytetaret e Kosoves kur dihet se levizja Hamas eshte organizare terroriste ne SHBA. A duhet dhe a po ndjehen qytetaret e Kosoves te sigurt kur ndegjojn se Fuad Ramiqi po ju " mbron" te drejtat femijeve te tyre? Une mendoj qe jo.

Prandaj, duke pare keto rrethana dhe qellimin e erret politik te Fuad Ramiqit, ne qytetin e pejes i dalin rreth 100 veta ne perkrahje, sepse banoret e Kosoves e dinn kuj ti shkojna mrapa.

Dihet mirefilli se organizatat ekstremiste ne Kosove kane prejardhje nga individ jasht Kosove, sepse shqiptaret e Kosoves asnjhere nuk jane shkuar pas ekstremizimit te cilit do religjion.

Kercovari
10-10-11, 17:50
Nuk vihem nė mbrojtje tė Ramiqeve,po si duket:

Fuad Ramiqi s`ėshtė asgjė mė shumė se njė degustatorė qė s`do tė provojė ēorbėn e pregatitur nga diverzantėt qe diverzojn popullin,si partitė politike poashtu, edhe hierarkit klerikale tė Kosovės.

"Pėrkrah mbrojtjes dinjitetit njerėzor dhe e drejta pėr zgjedhjen e lirė, dhe liria e besimit nė sistemin e tė drejtės ndėrkombėtare ėshtė njė e drejtė themelore njerėzore. Mbrojtja e kėsaj tė drejte nė dokumentet e shekullit 16-tė dhe kėndej, simptomatikisht tregon faktin se liria fetare ishte dhe ėshtė shpesh subjekt i shtypjes. (McGoldrick ).
Dhe tė dalish nė mbrojtje tė dinjitetit njerzorė dhe zgjedhjes sė lirė tė veshjes, si dhe tė drejtės themelore lirinė e mendimit,tė besimit nė fe,me asnjė akt tė sė drejtės ndėrkombėtare nuk mund tė quhesh armik i askujt,aq mė pak i Amerikės.

Ramiqit dhe Ramiqeve,nga qarqe qė vertet jan antiamerikan i mveshin kėto akuza pėr fat tė mirė me asnje dėshmi dhe fakte,dhe kėto qarqe tė kėrkohen nė rrethin e burimit nga ku edhe ushtrohet shtypja e lirisė fetare e jo aty ku dėshmohen kėrkesat legjitime dhe e drejta e patjetėsueshme pėr tė zgjedhur imazhin dhe tempullin ku do tė ushtrohen ritualet fetare.

Predikemet fetare pėr shqiptarėt nuk janė tė kontekstuara po as veshja, sepse kan qėnė presente dhe tė lira edhe nė kohėn e sundimit me tė egėr sllav,dhe pėr tė mėsuar se nga ku na dolėn kėto diktate sot,s`duhet asgjė mė shumė pėrveē tė pėrdoret llogjika e shėndoshė se ēdo limit qė pėson pėr ēdo ditė rritet nė njė mosbesim urrejtje dhe hidhėrim i cili mund tė ēoj nė shkelje tė tolerncės fetare njė trashigimi kultorore historikisht qė nuk e ka asnjė popull nė botė,A duhet tė paguajm ēmimim mė tė madhe duke kontestuar njė fe dhe duke avancuar tjetrėn?.
Mos vallė e gjitha ėshtė kjo?Luftuam pėr tė hjekur qafe armikun shekullorė sllavin,pėr tė i hap rrugė vėllavrasjes?Rujna o Zot!

Hajra
10-10-11, 19:58
.....kjo levizje me ngjane me levizjen "ventvendosje" ose me mire te themi nje "parti opozitare" karshi BIK-ut.

Kercovari
10-10-11, 20:13
.....kjo levizje me ngjane me levizjen "ventvendosje" ose me mire te themi nje "parti opozitare" karshi BIK-ut.

Jo se tė ngjan po e tillė ėshtė,megjithate,njė arsye ka!

LOJETARI
11-10-11, 22:03
Nga kurrshtja e shikova njė video , gjegjėsisht fjalimin e Shefqet Krasniqit me 02.09 .2011 , para teatrit ,drejtuar kėsaj lėvizje .Pėrshtypja qė njeriu krijon nga kjo video ėshtė e karakterit tė veēant .Kėta njerėz pėr mendimin tim duhet tė trajtohen si tė rrjedhur ,d.m.th. krejt tė lėvizur nga mendja . Kjo nuk ėshtė risi nė Kosovė , tė tilla raste ka pasur gjithmonė dhe pėr ēudi gjithmone edhe janė trajtuar kėsisoji ,sipas motos „lej se paskan lėvizė “.Ėshtė kjo e metė e madhe e jona qė me njerėz tė luajtur menē bėjmė hajgare .Me tė vėrtetė kjo ėshtė papėrgjegjėsi e madhe .Dikur mund tė na hakmerret .
Mjeksia psikologjike respektivisht psikiatria nuk bėnė punė nė kėtė rast .As hoxha .Kurrėfarė hajmalie nuk ndikon te kėta njerėz . Ky ėshtė thjesht problem familjar , kurrėsesi shoqėror , madje kombėtar as qė guxojmė ta pėrmendim . Familja duhet tė reagoj .Po qysh ?, pyet dikush .
Sikur do televizora tė lodht qė ju humb syreti siē janė si m‘ ja mirė ,qohesh nė kėmbė dhe ja fut njė shuplakė qė me i qitė sytė xixa , d.m.th .qė t‘i ndizet monitori ,nėse i ndezet por ende veq bardhė e zi , futja edhe nje ,nja triherė mė tė fortė , do tė vėresh se i erdhėn ngjyrat , kolor .E di qė ėshtė vėshtirė me i ra vėllaut ose djalit , por bėnu tė bindur qė keni me i shpėtue prej kėtij sikleti , keni me i kthye nė jetė .Personalisht njoh tre persona prej krejt akrabave qė kam , qė lėngojnė nga kjo patologji . Qė tė tretė kane prishė kontaktin me familje tė veta .Kanė krijue vėllazėn tė ri , kėsi vėllėzėrish qė mund t‘i shihni nė atė video .
Shefqet Krasniqi nė kėtė video reflekton nė mėnyrė perfekte kėtė dukuri .Piskama e tij , tuj nem politikanėt e tuj shkumue tė futė frikėn nė lukth .„Allahu i qoftė ne xhehnem“ „ Allahu i djegtė “ „ „Kurrė ato karrika mos i gėzofshin „ janė kėto klithma tė njerzve qė ndodhen nė prag , nė mos pėrtej pragut tė ēmendurisė .
Aman o njerėz merruni ma shume me familje , se na e kajt nanėn !


Autori ėshtė pjesė e stafit ,
Pikėpamjet e tij nė kėtė shkrim jane ekskluzivisht tė tij e asesi tė stafit .

pinto
12-10-11, 00:24
Njeri tha : "I ven flaken ne mes te dhomes" dhe si pasoje : "U dogje shtepia" !
Kurse tjetri qe s'ishte i vemendshem degjoj vetem pasojen, dhe pyeti : "Po pse u dogje shtepia ?"
Pergjigjja : "Sepse i ven flaken" !

Logjik, por per shume kend, logjika s'punon sepse nuk vizualizohet ne hapesir dhe gjykon pasojen, ne vend qe te gjykon shkakun (Autorin), dhe autori i cili skandalizon shkakun, zakonisht, quhet PIROMAN.

taraku-1
12-10-11, 03:41
Shefqes i dhimbsen populli dhe vujtjet, e politikanve si han leshi per at pune veq qysh me vjedh, shefqa e sheh problemin nga frika e Allahut se ka pergjegjsi, e politikanit si han leshi as per babe e nene e familje te vete se ja ka shit shpirtin dreqit..(po edhe populli qe e voton ja ka shit shpirtin dreqit )

Shefqeti pikrisht e kerkon kete me teper t'i kushtohet kujdes i veqant familjes rrethit ku jeton...per dallim nga politikanet qe thojn'' ******* nonen e popullit qat vot tja marr kush po ja u ****** nonen a kan a skan a ku jetojn a..''

Jo 3 her me ju dhan flakaresha por as 3000 vjet ymer Zoti me ju dhon skeni shanc me ndryshue sen tak formulen e Allahut njeri smuj e ndryshon, boll bon perpjekje Amerika ne Afganistan e Irak e vende te ndryshme.. pa sukses perkundrazi veq o ka ja sheh sherrrin me teper...,e shqiptariii po e gjen formulen qe hala e q..kush don ne shpin e ne bark... problemi eshte me neve qe jemi msue me jetue ne haram gjithqka haram qka eshte e kemi bo hallall e tash kur dikush na mallkon dhe na i thot hakun mos veproni me harame e me padrejtsi... neve na mbetet hatri edhe i qujm te smure psiqikisht etj etj... naaa te kullturumt me kulltur greko ro,mako ilireeee te lashttttttttttt

GURI SYLAJ
12-10-11, 05:50
Lojtarimiremjes dhe flm per shkrimin e me siperm e sidomos per skjarimin qe keni dhene ne fund.
Ju jeni pjese e Stafit kurse permbajtja e shkrimit eshte qendrim personal i juaji e jo edhe i Stafit.
Por ,kesaj radhe ,keti mendimit personal tuajit po i bashkohem edhe une .
Nese dikush ketu krijon bindjen se Stafi eshte kunder Besimit Islam e ka shume gabim. Por, ne nuk do te heshtim asnjehere me perdhosjen e keti Besimi qe i behet ketu me shkrime te pa argumentuara,me fjalor rrugesh dhe me qendrime qe ,pavarsisht cfare jan ,jan te huajat per kete Komb dhe per kete Truall.
Mjafton me i pa videot e disa predikueseve te Besimit Islam dhe me u binde se keta kan luajt mendesh.
Fale Zotit nuk jan shume!!

Kercovari
12-10-11, 05:53
Lojtarimiremjes dhe flm per shkrimin e me siperm e sidomos per skjarimin qe keni dhene ne fund.
Ju jeni pjese e Stafit kurse permbajtja e shkrimit eshte qendrim personal i juaji e jo edhe i Stafit.
Por ,kesaj radhe ,keti mendimit personal tuajit po i bashkohem edhe une .
Nese dikush ketu krijon bindjen se Stafi eshte kunder Besimit Islam e ka shume gabim. Por, ne nuk do te heshtim asnjehere me perdhosjen e keti Besimi qe i behet ketu me shkrime te pa argumentuara,me fjalor rrugesh dhe me qendrime qe ,pavarsisht cfare jan ,jan te huajat per kete Komb dhe per kete Truall.
Mjafton me i pa videot e disa predikueseve te Besimit Islam dhe me u binde se keta kan luajt mendesh.
Fale Zotit nuk jan shume!!

Eshte e drejte e garantuar nderkombetarisht te shprehni mindimin tuaj,dhe dhyqyr qe u eshte dhene rasti te shfrytzoni kete hapsire, se ndryshe po te kishit ju diturin e Shefqet Krasniqit do te kishit vare ne litar popullin tuaj ne veqanti ate muslimane.
Zoti di te beje dallim e ne tru dhe kufizimi ne mundesi!

GURI SYLAJ
12-10-11, 06:32
Flm Kercovari !

" Distanca ne mes gjenialitetit dhe cmendurise eshte vetem nje hap"!
Lum ai qe nuk e bene kete hapin e fundit!!!

Po , neper videot dhe debatet qe kam pas rast me i percjelle nuk eshte dro qe cmendet sepse eshte ende shume larg ,shume larg gjenialitetit (diturise).
Edhe pse nuk do te thot se cmenden vetem gjenialet....!!

Se paku, gjynahi i jon eshte me i vogel sepse ne nuk po e keqperdorim Shtepine e Zotit per te fute percarje e urrejtje ne mes popullit.

pinto
12-10-11, 07:43
Un mendoj qe lloji i Guri Sylaj eshte i gjithe problemi, sepse sapo te shohin nje grua te mbuluar apo nje me mjekerr, papritmas i japin titullin taleban, selefist, vehabist, eksremist, terrorist, xhihadist (lexone shembullin mesiperm) ! Ju keni probleme, dhe ky problem nuk debllokon ne asgje, perderisa jeni Islamofob i pa-vetedijshem ! Ne diten e gjykimit, Zoti nuk do t'ju pyet se a ishit nacionalist, sepse nuk do t'ua kerkon dokumentat per te par se cilit shtet i takonit ! Por do t'ju pyet nese kishit besim ne ate qe ju shpalli, dhe se ēfar kontributi dhat qe fjala e tij te respektohet an e mbar botes !


Se paku, gjynahi i jon eshte me i vogel sepse ne nuk po e keqperdorim Shtepine e Zotit per te fute percarje e urrejtje ne mes popullit. Nese mendon qe me keto pseudo-argumente s'jeni duke krijuar perēarje, jeni duke e mashtruar veten, dhe po tentoni ti mashtroni edhe te tjeret. A e lexoni hiē veten ? Shpreh te gjithe mllefin qe ke ndaj atyre qe kan vendosur (pa lejen e juaj, eh po, egzistone dhe kjo ne demokraci) qe ta jetojn jeten e tyre sipas bindjeve te tyre, e ju, tash qe i keni len ato shpifjet e pagimeve, keni filluar edhe te gjeni lidhje mes muslimaneve dhe shkive te beogradit !

GURI SYLAJ
12-10-11, 09:53
Pinto ???

Allahile ,mos harro ,mbaj shenime qe t'i kesh si argument Diten e Gjykimit se ban vaki Zoti nuk ka pase kohe me i pa senet mbasi ju ka juve ksajde!

pinto
12-10-11, 10:43
Ju duhet ta mendoni dhe ta rrotullisni jo-7 here, por 49 here fjalen ne goje, para se ta thuani e ta shkruani !

murrizi
12-10-11, 10:44
Neve ketu e diskutojm "tolerancen" fetare, dhe jam i mendimit qe nuk eshte e patjeter tė na pėlqeje gjithēka nga ato qe bėjnė tė tjerėt, apo edhe duan ta bėjmė sipas tyre.
Lėvizja bashkohu mė nė krye Islamistin mė extrem tė tė gjitha kohėrave "fuden", dallon shumė nga ajo qė po mundohen kėtu disa ta parqesin si tė zakont.
Nuk mund dhe nuk guxon tė flitet pėr islamofobi. fjala ėshtė mė shumė pėr pėrqindjet islamike tė atyre qė na ofronin ?!

Po tė flitej pėr far islamofobie, atėher do tė organizoheshim diēka tė kundert dhe hop plasi sherri si nė egjipt (kuptohet pėr dallim nga egjipti ku atje protestuan krishteret, neve qė po na quajn islamofob, nuk jemi tė krishter).

Lėvizja islamike bashkohu ( e lansuar nga qarqe qė sia duan tė mirėn Kosovės) ka njė punė tė madhe pėr ta kryer, ajo duhet tė paraqes fotografi sa shumė e mė shumė nė botė, pėr ti dalur e vėrteta e serbis pėr krijimin e njė shteti islamik nė Evropė.

Shqiptarėt e kemi shumė leht tė vendosim (kjo edhe ėshtė arsyeja pse na eshte stėrzgjatur tranzicioni).

Duan njė Shqiptari tė dalluar nga "orienti" (dele tė zeza ka edhe midis Parisi) Apo duam ta ndihmojm ardhjen nė Evropė tė neootomanizmit !?

hasanmehmeti
12-10-11, 11:03
Pinto ???

Allahile ,mos harro ,mbaj shenime qe t'i kesh si argument Diten e Gjykimit se ban vaki Zoti nuk ka pase kohe me i pa senet mbasi ju ka juve ksajde!

Kjo thenje jote vlen edhe per juve z. Sylaj dhe te gjithe ketu.


Paraqitja e Shefqet Krasniqit nga Lojtari ne shkrimin e me siperm si te semure psiqik , por edhe ne shkrimet e mehershme si terrorist e fare te poshter, nje njeri qe ka dhene shume per kete vend ne momentet e duhura, eshte per mendimin time "leshim i tepert i frerit te Kalit". Nuk i'u eshte larguar juve edhe ndonje femije nga shkolla per shkak te nje identiteti te saj/tij se do paraqitnit ndjenjat e juaja " te njeriut te semure psiqike" ne siperfaqe. Por perderisa njeriu nuk gjykone nga kendveshtrime tjera eshte e kote te nxierresh nje mendim te baraspeshuar. E bukur eshte fjala gjermane qe thote: smund ta gjykosh drejte kulturen e nje populli perderisa nuk je futur ne lekuren e tyre.

Nese ka mbet Islami me ma mbrojte Lojtari e stafi i forumit dardania ska me pas sukses kurre. Islamin qe ju e kerkoni se bashku me sahanlepiresat e SHIK-ut si Musliu i Gllogocit e Bilalli i Podujeves eshte Islam Laike , Islam pa ndjenja , pa gjymtyre pa mundesi shprehje dhe veprimi, me vend dhe kohe te kufizuar.

Por duke e ditur(nga ajo qe kultivoni ketu me vite) se sjeni njohes te fese Islame me baza te shendosha dhe jo aq te njerezis dhe te drejtave te njeriut (ndoshta te kesaj te fundit jeni , por keni kushte te dyfishta veprimi qe ju ben te shiheni si te pagdhendur edhe pse kohe te gjate jetoni ne vende qe keto te drejta jetohen dhe praktikohen) mua nuk me bene shume pershtypje qendrimi juaj dhe vendimet qe merren here pas here.


Kalofshi mire,
Hasani.

pinto
12-10-11, 11:06
Thuaje si te duash, dhe prezantohu si kush te duash, kjo se ndryshon faktin qe ju keni frig ndaj Islamit, dhe kjo quhet Fobi !

Nese e kuptova mir, neve serbia po na prezantojka si nje shtet islamik (duhet ta vertetoni kete) qe s'ka gje te keqe, dhe se muslimanizmit ton, po u deshka gjithcysh ta fshehin per ta genjy Evropen e krishter ?! ... ne vend qe t'i themi qe s'kemi lidhje me intoleranc, e as me luftra fetare ! Islamin qe njohim sipas Kur'anit dhe Sunetit te Muhamedit a.s., na thot keshtu per te krishteret e ndershem :

“ Me tė vėrtetė unė, shėrbėtorėt, ndihmuesit, dhe ndjekėsit e mi i mbrojnė ata, sepse kristianėt janė qytetarėt e mi; dhe pėr Allah, unė jam gjithmonė kundėr ēdo gjėje qė i dėshpėron ata. "

Nese Fuadi me shok i'a don te keqen Kombit Shqiptar, do ja kishte filluar te organizonte atentate, por jo. Kerkesa e tij dhe muslimaneve te devotshem eshte, qe vajzat e tyre te shkollohen, e mos te lihen injorante ne shtepit e tyre ne shekullin 21 !

murrizi
12-10-11, 16:25
Thuaje si te duash, dhe prezantohu si kush te duash, kjo se ndryshon faktin qe ju keni frig ndaj Islamit, dhe kjo quhet Fobi !

Nese e kuptova mir, neve serbia po na prezantojka si nje shtet islamik (duhet ta vertetoni kete) qe s'ka gje te keqe, dhe se muslimanizmit ton, po u deshka gjithcysh ta fshehin per ta genjy Evropen e krishter ?! ... ne vend qe t'i themi qe s'kemi lidhje me intoleranc, e as me luftra fetare ! Islamin qe njohim sipas Kur'anit dhe Sunetit te Muhamedit a.s., na thot keshtu per te krishteret e ndershem :

“ Me tė vėrtetė unė, shėrbėtorėt, ndihmuesit, dhe ndjekėsit e mi i mbrojnė ata, sepse kristianėt janė qytetarėt e mi; dhe pėr Allah, unė jam gjithmonė kundėr ēdo gjėje qė i dėshpėron ata. "

Nese Fuadi me shok i'a don te keqen Kombit Shqiptar, do ja kishte filluar te organizonte atentate, por jo. Kerkesa e tij dhe muslimaneve te devotshem eshte, qe vajzat e tyre te shkollohen, e mos te lihen injorante ne shtepit e tyre ne shekullin 21 !

he more Pino, pikrisht ketu eshte problemi !
Besimi te zoti i perbashket, dhe besimi te zoti sipas menyres qe predikoj nifar filozofi arab me emrin muhamed, e qe e ndiqni ju .
Ketu edhe ndajn rruget tona !

GURI SYLAJ
12-10-11, 21:04
Hasan , ke preke nje pike shume te ndieshme.
Nese Musliu eshte ShIK-u , kush eshte Fuad Ramiqi!!
Dhe ,tash zgjidh e merr.Islam me gjymtyre apo islam pa gjymtyre por Islamin e F.Ramiqit mos e reklamo ksajde nese vet BIK-u thot se nuk qendrojme ne mbas ketyre protestave .
Kurse sa i perkete shkollimit te femres shqiptare ajo ceshtje nuk eshte me ne rend te dites .Koha kur hoxha dhe Udba bashk e pengonin shkollimin e femres shqiptare ka perendu dhe nuk kthehet ma as me dhunen e UDB ,as me "keshillat "e hoxhollareve e as me perqet e Avganistanit!!!
Ne te gjithe jemi per Islamin me ndjenja por ,nuk duhet harru ,se disa ndjenja ne A.Saudite dallojn rrenjesisht nga ato ne Trojet Shqiptare ,kete e dini edhe ju!?

Kercovari
13-10-11, 06:44
Neve ketu e diskutojm "tolerancen" fetare, dhe jam i mendimit qe nuk eshte e patjeter tė na pėlqeje gjithēka nga ato qe bėjnė tė tjerėt, apo edhe duan ta bėjmė sipas tyre.
Lėvizja bashkohu mė nė krye Islamistin mė extrem tė tė gjitha kohėrave "fuden", dallon shumė nga ajo qė po mundohen kėtu disa ta parqesin si tė zakont.
Nuk mund dhe nuk guxon tė flitet pėr islamofobi. fjala ėshtė mė shumė pėr pėrqindjet islamike tė atyre qė na ofronin ?!

Po tė flitej pėr far islamofobie, atėher do tė organizoheshim diēka tė kundert dhe hop plasi sherri si nė egjipt (kuptohet pėr dallim nga egjipti ku atje protestuan krishteret, neve qė po na quajn islamofob, nuk jemi tė krishter).

Lėvizja islamike bashkohu ( e lansuar nga qarqe qė sia duan tė mirėn Kosovės) ka njė punė tė madhe pėr ta kryer, ajo duhet tė paraqes fotografi sa shumė e mė shumė nė botė, pėr ti dalur e vėrteta e serbis pėr krijimin e njė shteti islamik nė Evropė.

Shqiptarėt e kemi shumė leht tė vendosim (kjo edhe ėshtė arsyeja pse na eshte stėrzgjatur tranzicioni).

Duan njė Shqiptari tė dalluar nga "orienti" (dele tė zeza ka edhe midis Parisi) Apo duam ta ndihmojm ardhjen nė Evropė tė neootomanizmit !?
Temat qe hap ti askund skan te bejen me tolerance po as ketu mbase hap tema me karkater te njeanshem,ne politike ,ne fe,ne ceshtje sociale etje,por e e keqja eshte aty se me pas as vete ti nuk se cka ke hap dhe ku.Tema jote ketu ska te beje me tolerance fetare po me urrjetje dhe mllef andaj mos shko me tej se te del meshqera mezat...

GURI SYLAJ
13-10-11, 06:58
I nderuemi Idealist !

Pikrisht ketu qendron dallimi ne mes nesh .
Une mundohem te dal nga shpella e dikush po mundohet me u kthy ne shpelle !!


Nga Realisti !

Makresh
13-10-11, 10:56
I nderuemi Idealist !

Pikrisht ketu qendron dallimi ne mes nesh .
Une mundohem te dal nga shpella e dikush po mundohet me u kthy ne shpelle !!


Nga Realisti !

Me vjen keq te ju them, po ky eshte mendim Komun-ist ! Ku mendohet per vendime, mendime e sjellja t'perbashketa, e jo gjithesecili ta kcyr punen e vet, jeten e vet, UDHEN E VET.

Ju udhet qel i keni, pse nuk perparoni ? s'po ju kuptoj...

GURI SYLAJ
13-10-11, 11:06
Ketu nuk ka vend per keqardhje !
Kurse tek perparimi nuk dij per ken e keni fjalen ....edhe ashtu Zoti i cakton udhet !??
E, sa i perkete mendimit Komune-ist, nuk duhet te ngutem sepse futja e tegjitheve ne ne " Thes" nuk eshte vetem mendim KOMUNIST....!!

Makresh
13-10-11, 12:15
Ketu nuk ka vend per keqardhje !
Kurse tek perparimi nuk dij per ken e keni fjalen ....edhe ashtu Zoti i cakton udhet !??
E, sa i perkete mendimit Komune-ist, nuk duhet te ngutem sepse futja e tegjitheve ne ne " Thes" nuk eshte vetem mendim KOMUNIST....!!

At here ecni te para, . . . leni te jetojn njerezit ne shpellat e tyre nese ndihen mir dhe komod ! Kaq veshtir e keni ?

hasanmehmeti
13-10-11, 12:39
Hasan , ke preke nje pike shume te ndieshme.
Nese Musliu eshte ShIK-u , kush eshte Fuad Ramiqi!!
Dhe ,tash zgjidh e merr.Islam me gjymtyre apo islam pa gjymtyre por Islamin e F.Ramiqit mos e reklamo ksajde nese vet BIK-u thot se nuk qendrojme ne mbas ketyre protestave .
Kurse sa i perkete shkollimit te femres shqiptare ajo ceshtje nuk eshte me ne rend te dites .Koha kur hoxha dhe Udba bashk e pengonin shkollimin e femres shqiptare ka perendu dhe nuk kthehet ma as me dhunen e UDB ,as me "keshillat "e hoxhollareve e as me perqet e Avganistanit!!!
Ne te gjithe jemi per Islamin me ndjenja por ,nuk duhet harru ,se disa ndjenja ne A.Saudite dallojn rrenjesisht nga ato ne Trojet Shqiptare ,kete e dini edhe ju!?

selame,

Musliu bashke me Idrizin kane pak dituri ne Islam, edhe ate qe e kane iu eshte konprementuar nga strukturat qe kame permend me siper. Fuadin nuk e njof nga ana e dituris se tij ne fe, por e respektoj per aktivitetin e tij gjate luftes dhe ca aktivitete pas luftes , me ca perjashtime.

Une Fuadin se permenda me heret hiq qe te zgjedhe apo jo. Thjesht nuk jame kategori qe kame mbet te zgjedhe mes tyre , une asnjerin se zgjedhi dhe aspak sme ule ndergjegjia e qendrimeve te mia.
Fuad Ramiqi asgje ska bere jolegjitime ne boten demokratike, pse paska dal ne protesta per nje nga diskriminimet thelbesore te konventes nderkombetare per te drejtat e njeriut , e qe ajo pike paska te bej me islamin , na u be i keq ky ? mos te lejojme veten te bime ne qendrime te tilla idioteske. Ne vendin ku jeton ti per nje ndertim Stacioni Treni (Stuttgart) u ben kerrsh njerezit dhe demoluan shume resurse qe ofronte qyteti , e une askund nuk gjeta ne gazetat ditore se ata na qenkan te kqinje , terrorist apo te qemendur psiqikisht. Ndersa veprimet e Fuadit u'a fusin sikletin "demokrateve" te forumit dhe e denigrojne njeriun deri ku ska me , ne vend qe t'e dalin edhe ata anipse nuk jane fetare por kane njerezi(shpresoj te kene) , ti thone jo keti diskriminimi edhe ne kete forme , me protesta , qe eshte gje demokratike. Ani pse une kame qendrime tjeter ne lidhje me protestat , megjitheate lirin e nje OJQ-je nuk mund ta lidhesh me punen e BIK.

z. Syla ta perkujtoj nje gje qe sesht cilesi e Burrnis: dyftyresia qe eshte rezultat i koncepteve te laramane.

Hoxha asnjehere sta ka ndalu shkollimin e femres , vetem te ka thene plotesoj kushtet se me gjithe shpirte do te perkrahim. Ndersa nese mendon se ka kalu koha e diskriminimit te femres sa i perket arsimit te saj , me te vertet me ben qe tmos shkruaj me pergjigjie ty ne kete qeshtje , se kot eshte ta akzeptosh realitetin qe po i ndodhe bijave tona ne vendin ku jo pak kemi dhene per te.

Megjitheate besimtarin(ne pergjithesi dhe ne forum) nuk duhet ta kaploje mllefi dhe te bej padrejtesi si shkak i padrejtesive ndaj tij, por te bej durime , dhe gjendet ndoj zgjidhje me lejen e Zotit.
Nder zgjidhjet qe kisha preferu per ato vajza eshte: kerkimi i Azilit ne ambasadat e Gjermonis, USA, etj ne Kosove, dhe jame i bindur se do e fitojne ate te drejte.

Ndjenjat e Islamit te vertet jane si atje ashtu edhe ketu , nese ka nevoj per pershtatje pershtatemi aq sa nuk lendohen ndjenjat e besimtarit, perndryshe sa ke hise ne kete toke ti , aq ka edhe tjetri, dhe secili do i mbroje ndjenjat e tij. Ato ndjenja ne te cilat jetuan nenat tona me shekuj(shfleto historin) ketu po i kerkojne edhe bijat tona tani, jo te Islamit te Saudis, po te Prizerenit ,Pejes , Vushtris, Shkupit etj.

Kaq kisha , anipse disa here deshta hiq mos te shkruaj.

Arb
13-10-11, 21:04
Idriz Zeqiraj: Lėvizja ''Bashkohu'' - Krijesė e Beogradit-I plotė (http://agim.poeticforum.com/t17578-idriz-zeqiraj-levizja-bashkohu-krijese-e-beogradit-i-plote#23387)

http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2010_03/13815/u1_IdrizZeqiraj.jpg

LĖVIZJA "BASHKOHU" - KRIJESĖ E BEOGRADIT


Shkruan: Idriz ZEQIRAJ ([email protected])

([email protected])[email protected] mail.de


Qysh kur Presidenti Rugova ideoi ndėrtimin e Katedralės katolike nė Prishtinė, njė nismė shumė e qėlluar, e pritur fort mirė edhe nga Evropa kristiane dhe Amerika e madhe, Beogradi i ndjeh keq, se po demantohej nė propagandėn shpifėse, se kinse "Kosova myslimane paraqet rrezik pėr botėn kristiane". Si gjithėherė, Beogradi ka projektet rezervė pėr veprime kundėr Kosovės. Dhe, shpėrfaqi bujshėm njėrin sish, sajesėn fatkeqe, Lėvizjen "Bashkohu".

Kjo Lėvizje kishte kohė qė vepronte, por, pėr tė fshehur burimin rrjedhės nga vinte, u fsheh pas veprimeve, gjoja spontane, tė besimtarėve myslimanė. Kuadri i saj ishte i gatshėm, madje i bollshėm. Por, ky kuadėr, i shkolluar nė vendet mike tė Serbisė, me paraqitjet ekstreme, me mjekėrra, veshje, sjellje nė familje dhe shoqėri si dhe me ushtrimet e lutjeve fetare tipike arabe - talebane, nuk u pėlqye nė popull, bilėz ngjalli neveri e pėrbuzje masive. Kjo racė shkretėtire ekzekutoi, me armė tė pazėshme, sekretarin e Komitetit Islamik tė Shqipėrisė, Sali Tivarin, vite mė parė, nė zyrėn e tij nė Durrės, sepse ai ishte hoxhė bashėkohor dhe nuk pėrfilli dogmat e racės fanatike mjekėrroshe, tė ardhur rishtas nga shkollat e shkollėzat obskure arabe. Dhe, me tė drejt u shpreh shqetėsimi se kėta do tė jenė shkitė e ardhshėm tė Kosovės, tė Shqipėrisė.

Vehabistėt e ideologjisė talebane, qė mė se paku kanė tė bėjnė me fenė dhe besimin fetar, tė ndjerė tė diskredituar keqas, tė kinsultuar me qendrat antishqiptare, u tubuan rreth Lėvizjes "Bashkohu". Nėn ēatinė e kėsaj Lėvizjeje, ku do tė strehohen edhe njerėz tė thjeshtė, besimtarė tė devotshėm, por tė mashtruar dhe tė manipuluar nga horrat mjekėrroshė, do tė zhvillojnė veprimtarinė e tyre destruktive dhe antishqiptare, gjithnjė nė konsultim dhe bashkėveprim me qendrat armike tė Kosovės. Telebanėt "paqėsorė" tė sotėm, do tė jenė vrastarė tė nesėrm.

Shqiptarėt e kudondodhur janė tė vetėdijshėm se heroi kombėtar Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu dhe e hirshmja humaniste Nėna Tereze, janė dhuratė Perėndie, janė privilegjė pėr shqiptarėt, tė cilėt janė gjak i gjakut tė tyre dhe identifikohen me kėto dy figura tė papėrsėritshme, jo vetėm nė hapėsirat shqiptare, por edhe nė historinė botėrore. Udhėtimi i Skėnderbeut nga Kruja pėr nė Prishtinė, madje pa i zbritur fare kalit, shqetėsoi jo pak Beogradin dhe argatėt e tyre tė ideologjisė talebane nė Kosovė.

Gjaku tėrheq gjakun. Dhe, Nėnė Tereza u nis nga Kalkuta e largėt, pėr t`u ngulitur pranė tė vėllait, Gjergjit, nė kryeqendrėn e Kosovės. Ishte ky njė tjetėr siklet i Beogradit, Moskės dhe i veglave tė tyre shqipfolėse, por mendjemykur e shpirtshitur ke djalli dhe i biri. Kundėrshtia e tyre pėr vendosjen e dy shtatoreve, tė Gjergj Kastriotit dhe Nėnė Terezės, fillimisht, nė surdinė, mė vonė hapur dhe zėshėm, ishte e ēuditshme, amorale dhe armiqėsore karshi kėtyre figurave markante dhe krenare pėr shqiptarėt dhe opinioni e dėnoi rrept dhe fort argumentueshėm.

Pėrurimi i Katedralės "Nėna Tereze" nė Prishtinė, ishte njė ngjarje e shėnuar jo vetėm pėr besimtarėt e krishterė katolikė shqiptarė, por edhe pėr tė gjithė shqiptarėt zemėrbardhė. Pavarėsisht se sa ėshtė numri i katolokėve rezidentė nė kryeqytet, aty janė misionet diplomatike dhe organizatat tjera ndėrkombėtare civile, tė pėrfaqėsuara, kryesisht, nga besimtarė katolikė. Tashmė edhe ata do tė kenė njė adresė pėr lutjet e tyre fetare, qė zakonisht i bėjnė tė dielave dhe nė ditėt e festave. Edhe Hasanėt, Hysenėt, bile edhe Isėt e Muhametėt kanė filluar frekuentimin e Katedralės tė re, madje, jo thjesht si vizitorė, turistė, por edhe nė dėgjimin meshtar. Tė ndejurit nė ulėset komode dhe dėgjimi i predikimeve nė gjuhėn e nėnės, sikur po i joshė mė fort kisha se sa xhamia. Dhe, pa fije urrejtje fetare, njerėzit mirė tė ekukuar, faltorėt i konsiderojnė si shtėpi tė Zotit dhe tė "robit", njeriut, pasi "robi", figurativisht, llogaritet bir i Zotit.

Arb
13-10-11, 21:04
PRESIDENTI RUGOVA SHEMBULL I HARMONISĖ NDĖRFETARE


Nė kohėrat moderne, nė historinė mė tė re botėrore, nuk ka asnjė shembull tjetėr i krahasueshėm me Presidentin Rugova, pėr forcėn e ndikimit dhe tė reformave pozitive tė bėra nė jetėn dhe sjelljen e popullit tė Tij. Mėsuesit e dr. Rugovės ishin Rilindasit tanė, me kryemėsuesin Pjetėr Bogdanin, tek i cili princi Rugovė do tė gjente frymėzimin e madh, filozofinė e virgjėr shqiptare.

Mėsuesit dhe miqtė e dr. Rugovės, profesor Anton Ēeta dhe akademik Mark Krasniqi do tė ishin mentorė dhe guidė e sigurtė pėr nisma fisnike, siē ishin pajtimet shqiptare nė vitet `90-a, tė cilat, domosdo, unifikuan njė popull tė tėrė, madje nė mungesė tė policisė, ushtrisė dhe tė ēfarėdo pushteti tjetėr ekzekutiv. Me tė drejtė kjo ėshtė quajtur mrekulli shqiptare, tė cilėn, vetėm lehaqenėt komunistė, pushtetarėt e sotėm xhahilė, artificialisht, e mohojnė kėtė madhėshti hyjnore tė Presidentit Historik, dr. Ibrahim Rugova.

Ėshtė rast unik nė botė qė fjala urtake e njė njeriu, qoftė Ai edhe vetėm me pushtet moral, tė bėhet ligj, duke hequr barrėn e dokeve, zakoneve negative dhe promovimin e kodeve dhe tė normave bashkėkohore, tė thjeshta dhe praktike pėr popullin, qoftė nė robėri, qoftė nė liri. Shumė zakone, tė cilat i ishin veshur fesė, por qė nė fakt nuk kishin tė bėnin fare me atė, me kėshillėn e Tij tė urtė, dr. Rugova i amortizoi, pėrfshi kėtu edhe diferencat ndėrfetare shqiptare. Rrugėndjekėsit e Tij, si kryemyftiu Ramiz Boja, prifti dom Lush Gjergji me shokė, nė predikimet e tyre publike e fetare, do t`u thonn dhe do t`i ftonin besimtarėt shqiptarė, pavarėsisht konfesionit, se "nė faltorėn e parė qė tė hasni, qoftė ajo kishė apo xhami, hyni nė tė dhe lutjuni Zotit pėr liri, paqe, dashuri ndėrnjerėzore dhe begati ekonomike".

Presidenti Rugova kishte njė maturi supreme. Ai nuk ishte revolucionar, sepse siē thotė mjeshtri i analizės profesionale, Nexhmedin Spahiu, nuk ka revolucion demokratik, ngaqė revolucioni ėshtė gjithėherė i dhunshėm, ndėrsa demokracia pėrjashton dhunėn. Por, studimet e origjinės dhe tė historisė tė lashtė shqiptare, tė bėra nga dr. Rugova, dėshmonin bindshėm pėr krishtėrimin bazal shqiptar. Dhe, kėtė tė vėrtetė Ai nuk e fshehu, pėrkundėr, ua tha hapur dhe tė faktuar shqiptarėve. Pa hamendje, shpalosja e tė vėrtetės edhe nė aspektin e besimit fetar shqiptar ndėr shekuj, ka ushtruar njė ndikim tė drejtpėrdrejt tek shqiptarėt nė pėrgjithėsi, ndėrsa tek shqiptart e Kosovės nė veēanti. Pikėrisht, nė kėtė ndėrkohė janė shėnuar lėvizje e rikthime nė besimin e tė parėve, qoftė individuale, familjare dhe grupore. Ėshtė kjo arsyeja e urrejtjes ndaj Presidentit Rugova tė hoxhėve ekstrem talebanė, si nė Kosovė, ashtu edhe nė trevat tjera shqiptare. E ritheksojmė, vetėm ata tė sektit kriminal talebanė.

Ka ndodhur njė fenomen jo i zakontė i aleancave tė pajtimit tė tė kundėrtave: tė fanatikėve myslimanė talebanė me komunistėt shqiptarė, madje tė kudondodhur. Dihet, komunizmi ėshtė armik i fesė, sepse komunistėt janė ateistė. Shembulli konkret, Enver Hoxha me shokė. Por, ėshtė armiqėsia e komunistėve dhe e islamistėve ekstrem ndaj Presidentit Ibrahim Rugova, qė i ka bashkuar kėto dy ideologji fatale pėr njerėzimin. Dhe, kjo shpėrfaqet turpshėm nė faqet e internetit, tė cilat i zotėrojnė kėto ideologji obskure. Dhe, ky bashkim ėshtė bėrė me pragmatizmin: "Armiku i armikut tim, ėshtė miku im".


http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2011_10/24463/u1_Islamistet.jpg

Arb
13-10-11, 21:06
KĖRKESA PĖR NDĖRTIMIN E XHAMISĖ


Lėvizja "Bashkohu", si lėvizje pėrēarėse, destruktive dhe kundrakombėtare, ėshtė sintetizuar nė tri kėrkesa bazike, tė cilat janė sa tė panevojshme, aq edhe regresive. Ato nuk janė kėrkesa tė prodhuara nga shqiptarėt, por tė importuara dhe tė katapultuara tek shqiptarėt, me qėllime tė pėrcaktuara, nga Beogradi me aleatė. Dhe, kėto kėrkesa janė:

1.- Ndėrtimi i xhamisė tė madhe;

2.- Futja e mėsim-besimit fetar nė shkollat publike;

3.- Mbajtja e shamive nė shkolla!

Sugjerimi i Presidentit Rugova pėr ndėrtimin e Katedralės katolike nė kryeqendrėn e Kosovės, Prishtinė, cyti interesimin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės pėr ngritjen e njė xhamie tė madhe, si kundėrpeshė e balancė me Katedralėn-kishė. Mėnyra e reagimit dhe tendencioziteti i kėrkesės dėshmonin pėr nxitje nga jashtė, dihet, nga qendra keqdashėse tė Kosovės dhe tė shqiptarėve. Dhe, kjo kulmoi kur kryemyftiu i Kosovės, Naim Tėrnava, me rastin e pėrurimit tė Katedralės, keqpėrdori vrazhdėt foltorėn e shenjtė, duke kėrkuar, madje flakė pėr flakė, ndėrtimin e njė xhamie tė madhe! Ndėrkohė qė nuk ishte as rasti dhe as momenti pėr njė kėrkesė tė tillė.

Ēuditėrisht, ka njė aprovim paushall dhe hiē tė studjuar pėr ndėrtimin e xhamisė tė madhe nga Parlamenti, Qeveria, komuna e Prishtinės dhe struktura tė tjera tė shoqėrisė. Nga 24 xhami qė ka Prishtina, 22 syrėsh janė aktive. Monotorimi i bėrė nga stafi i mediave prestigjioze tė Kosovės dhe tė shoqėrisė civile, xhamitė kanė njė frekuentim simbolik nga besimtarėt dhe "safat" (rrjeshtat) e faltoreve numėrohen me gishtat e njė dore, ndėrsa tė premteve diē mė shumė. Pėrjashtim bėn falja e Bajramit, me ē`rast pjesėmarrja ėshtė mė e madhe, masive. Nė mėrgatė pėr faljen e Bajramit sigurohet njė sallė e madhe, jashtė xhamisė. Kurse nė Kosovė, Shqipėri dhe nė botė falja e Bajramit bėhet edhe nė hapėsirat pėrrreth xhamisė. Dhe, nuk bėhet nami, sepse ceremonia e faljes festive ėshtė, relativisht, e shkurtėr.

Edhepse hapėsirat e 22 xhamive janė tė bollshme, madje tė tepėrta, pėr lutjet e besimtarėve myslimanė tė Prishtinės, komuna, pa e konsultuar popullatėn e kryeqytetit, e cila, po tė pyetej, nuk do ta aprovonte njė lokacion tė ri, aprovoi dy lokacione tė mundshme pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe. Megjithatė, Bashkėsia Islame dhe Lėvizja "Bashkohu", refuzuan trojet, duke pretenduar qė xhamia tė ndėrtohet mė nė qendėr, madje duke prishur kopshtin parashkollor tė fėmijėve, pėr tė bėrė xhaminė! Ja, kjo ėshtė logjika errėtake e islamistėve ekstrem: "Prish shkolla dhe nė vend tė tyre ndėrto xhamira"!!!

Islamistėt talebanė shkuan edhe mė larg. Tė ēakėrdisur, tė tėrbuar dhe tė vėrbuar nga urrejtja ndaj besimit tė krishterė, me kazma e lopata, hapėn themelet e xhamisė, madje pa e pyetur askėnd, sikur tė mihnin nė shkretėtirat e pafundme arabe. Dhe, askush nuk u kėrkoi llogari kėtyre halabakėve tė ndėrkyer me ideologjinė e mykur e satanike talebane, pėr dėmtimin e parkut, pėr prishjen e gjelbėrimit! ... Dhe, thonė se Kosova ėshtė shtet! Turp pėr Qeverinė, e cila ėshtė bėrė njėsh me mjekrraxhinjtė islamistė talebanė.

Do tė ishte nė logjikėn e kohės hapja e njė qendre kulturore tė besimtarėve islamė, e cila do tė shėrbente pėr edukimin kombėtar e fetar, tė harmonisė dhe tė vėllazėrisė tė besimtarėve shqiptarė, tė tė trija konfesioneve. Brenda kėsaj ndėrtese do tė ishte edhe salla e madhe, publike, pėr lutjet e besimtarėve. Katet e sipėrme do tė ishin zyrat, biblioteka dhe mjedise tjera pėr kulturėn. Dhe, kjo ndėrtesė mund tė ngrihej nė themelet e njėrės nga xhamitė e vjetėruara, e cila ėshtė nė vend tė pėrshtatshėm dhe me hapėsirė tė bollshme. Ngritja nė kate, do tė kursente dhe kompensonte hapėsirėn tokėsore. Pėrndryshe, ngritja e njė xhamie tė re, duke zėnė hapėsirė shtesė, ndėrkohė qė xhamitė ekzistuese vetėm dy herė nė vit mbushėn me "xhematė", ėshtė jashtė logjikės dhe mėkat i madh.

Lind pyetja: Pse kėrkohet njė xhami e re, nė njė truall tė ri? Duke e parė strukturėn ngulmuese pėr ndėrtimin e xhamisė tė madhe, ėshtė lehtėsisht e lexueshme se mjakėrroshėt e "nasibetėt" kulexhinj, duan ta zotėrojnė njė objekt tė tillė, duke e motivuar me pėrmasat dhe mjediset e bollshme, pėr ta bėrė qendėr tė tyre, madje jo vetėm pėr komunėn e Prishtinės, por, hap pas hapi, nė tėrė Kosovėn dhe mė gjerė.

Arb
13-10-11, 21:06
I.- MĖSIMI FETAR NĖ SHKOLLAT PUBLIKE

Ora e parė: Feja Islame ėshtė e vetmja fe e pranuar nga Perėndia!

Ora e dytė: Skėnderbeu tradhtar i Sulltanit dhe i Islamit!

Ora e tretė: "Rrospillėku" i Nėnės Tereze!


Kėrkesa e dytė ėshtė futja e mėsim-besimit fetar islam nė shkollat publike. Dhe, pretenduesit kėtė e shpjegojnė se "edhe Evropa e ka bėrė kėtė", duke e renditur nė tė drejtat elementare tė njeriut. Ėshtė e vėrtetė se shumė vende tė Evropės e kanė nė programet shkollore lėndėn e historive tė besimeve fetare tė njerėzimit, por, jo edhe tė gjitha. Pėr shėmbull, Franca, Landi i Bėrlinit nuk e kanė obligative kėtė lėndė. Franca zyrtare ende nuk i ka harruar tė bėmat kriminale tė inkuzicionit, tė kishės katolike mesjetare. Andaj edhe e ka bėrė ndarjen e prerė tė kishės nga shteti.

Por, kjo ėshtė demagogji e islamistėve ekstrem tė Kosovės, sepse asnjė krahasim nuk mund tė bėhet nė mes tė Evropės dhe Kosovės. Nė Evropė mėsohet historia e besimeve kryesore fetare botėrore. Bazat e teologjisė janė pjesė e kėsaj lėnde, e cila, nuk guxon tė pėrēmojė e fyejė asnjėrin nga besimet fetare. Pėrkundėr kėsaj, nė "nasihatet" e tyre, kam dėgjuar klerikė islamikė tė Kosovės, duke i thėnė "xhematit": "Feja islame ėshtė e vetmja fe e pranuar nga Perėndia"! Dhe, kėta matrapazė islamistė ekstrem e dinė mirėfilli se shqiptarėt u pėrkasin tri besimeve fetare kryesore e disa sekteve fetare, si fraksione tė besimeve kryesore. Megjithatė, as nuk skuqen dhe as nuk zverdhėn nė ligjėrimet e tyre rrenacake, fodulle, pėrēarėse dhe kundrakombėtare.

Reagimi i vrazhdėt i Bashkėsisė Islame si dhe tė ndoca imamėve, me theks armiqėsor, ndaj vendosjes tė shtatoreve tė Skėnderbeut dhe tė Nėnės Tereze nė Prishtinė, e parathonė edhe vlerėsimin negativ qė do tė bėnin "mėsuesit" fetarė tė mėsim-besimit islam, pėr kėto dy figura kupolė e rrezatimit tė lavdisė shqiptare, madje nė shkallė botėrore. Kjo lavdi dėshmohet, kur, tashmė, nė disa kryeqendra botėrore janė ngritur shtatoret e krenarisė tonė kombėtare: tė mbrojtėsit tė krishtėrimit evropian, Gjergj Kastriotit dhe tė kryehumanistės botėrore, Nėna Tereze. Frymėzimin pėr denigrimin e figurės tė Skėnderbeut, si "tradhtar" i Sulltanit dhe tė Islamit, do ta "begatonin" edhe ndonjėra nga qėndrat e jashtme islame, qė, tashmė, ka kėrkuar rishikimin e historisė.

Fyerja , deri nė rrugaēėri, pėr tė hirshmen dhe tė madhėrishmen Nėna Tereze, nga imami i Prishtinės, dr. Shefqet Krasniqi, ėshtė rast i paparaprijės pėr njė klerik, i thirrur pėr tė predikuar dashurinė dhe harmoninė ndėrnjerėzore, ndėrkohė qė ai bėn tė kundėrtėn. Me gjithė kundėrshtinė korale tė shqiptarėve, ndaj deklarimeve tendencioze, pėrēarėse dhe thellėsisht kundrakombėtare, ai anjėherė nuk shprehu pendesė, nuk u kėrkojė falje shqiptarėve, pavarėsisht konfesioneve fetare. Pėrkundrazi, vazhdon me kėmbėnguljen prej mushku, t`i rithotė! Pėr ta shpehur urrejtjen ndaj besimtarėve tė krishterė, hapėsirė tė bollshme i jep edhe televizioni qeveritar paēavure -RTK-, i pushtuar nga sejmenėt e kryeministrit Thaēi, si Sylejman Shaqiri, Rrahman Paēarrizi dhe lukunia rrospihane komuniste - staliniane.

Vetėm njė herė rastisi qė njė prift tė shprehet mėllefosur, pėr njė akt makabėr tė islamikėve talebanė shqiptarė, por me njė pėrgjithėsim tė papranueshėm pėr besimtarėt islamė, kundėr Amerikės, ēliruese faktike dhe ekskluzive tė Kosovės dhe reagimi ishte i ashpėr, deri nė kėrkesė linēimi tė priftit. Kleriku, i cili ishte dėshmuar pėr punė tė mira kombėtare, nė Kosovė dhe Amerikė, u rrėfye sinqerisht deri nė pėrlotje, u kėrkoi ndjesė shqiptarėve dhe bindshėm shpjegoi se nga zemrata e madhe, pėr mosmirėnjohjen ndaj Amerikės, qė tregoi njė grup talebanėsh kriminelė e rrugaēė, mjerisht, shqipfolės, lėshoi njė mallkim pėrgjithėsues, mė tepėr njė - lapsus lingua -, njė shprehje e dalė nga gjuha, nga ndjenja qė errėsoi arsyen, se sa mendja dhe zemra e tij. Dhe, kėtė rrėfim-ndjesė e ka thėnė, rithėnė dhe vazhdon ta pėrsėrisė prifti thellė i penduar.

Qėndrimi i imam Krasniqit ndaj atij tė kryemyftiut, Naim Tėrnava, dallon vetėm nė atė se ky i fundit nuk e mbron sot mendimin e shprehur dikur, ende pa u bėrė i parė i fesė islame nė Kosovė, se "Nėna Tereze ėshtė maxhupe"! Dhe, kjo blasfemi ėshtė bėrė nė prani tė tė tretėve, tashmė, tė publikar nė revistėn "Shqipėria Etnike", me botues veprimtarin kombėtar Kadri Mani. Dhe, kurrė, as dje dhe as sot, kryemyftiu aktual Tėrnava, nuk ka bėzajtur, nuk e ka demantuar pohimin e tij tė dikurshėm. Ia kujtojmė atij dhe tė tjerėve se origjina, prindėrit e Nėnė Terezės ishin nga Gjakova dhe Prizreni. Nė shtėpinė e Kolė Bojaxhiut, kryezoti familjar i Nėnė Terezės, Bajram Curri dhe Hasan Prishtina kanė pritur dhe festuar Pavarėsinė e Shqipėrisė. Dhe, ėshtė jasht ēdo mundėsie e logjike qė tė parėt e shqiptarėve, pėr kohėn, tė gėzonin themelimin e shtetit shqiptar nė shtėpinė e "maxhupit " Kolė. Vėllai i vetėm i Nėnės Tereze ishte oficėr i Mbretėrisė Shqiptare. Enver Hoxha e dėnoi me vdekje, por ai arriti tė ikė nė Itali dhe atje edhe vdiq. Nėnėn dhe motrėn u mundua t`i tėrheq nga Tirana, madje kėtė ēėshtje e bisedoi edhe me Presidentin amerikan tė kohės. Por, Ministria e Jashtme e Shqipėrisė iu pėrgjigj Nėnė Terezės sė "shėndeti jo i mirė ua pamundėson udhėtimin"! Ishte njė gėnjeshtėr tipike komuniste. Cikli i familjes Bojaxhiu u mbyll pa lėnė trashėgimtarė.

Pėrfundimisht, nuk ekzistojnė as kushte minimale pėr mėsim-besimin fetar nė shkollat publike tė Kosovės, pėr arsye qė cekėm mė lart si dhe pėr njė shtesė, qė do tė japim nė pėrmbyllje tė kėtij shkrimi.

Arb
13-10-11, 21:07
BARTJA E SHAMIVE - ROBĖRIM I FĖMIJĖVE


Populli shqiptar, pėrveē ca elementėve tė kuzhinės, nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me orientalizmin lindor. I tėri ėshtė i drejtuar nga bota oksidentale, perėndimore. Dhe, kjo, tashmė, ėshtė dėshmuar, thėnė e rithėnė. Dr. Rugova ka bėrė atė ndėrhyrjen e nevojshme dhe shkencore, nė shpjegimin e raporteve tė shqiptarėve nė mes Lindjes dhe tė Perėndimit, duke pėrparėsuar tė dytin. Kjo dėshmohet nė serinė e dokumentacionit kohor.

Bartja e shamisė nė shkolla, nė vende publike e kudo tjetėr, ėshtė anakronike pėr kohėn. Njė kėrkesė e tillė ėshtė ta bėjsh Kosovėn Afganistan tė Bin La Denit dhe tė dhėndėrit tė tij kryetar-kriminel, Mulla Omarit. Kėta xhahilė e katilė tė haremeve islame, kulmuan nė krimin e tyre me mbylljen e dyerėve tė shkollave pėr fėmijtė-vajza, duke i kthyer nė shekujt e hershėm tė skllavėrisė.

Bashksia Islame dhe Lėvizja "Bashkohu", nė rastin e shamive, thirret nė tė drejtat e njeriut! Ē`hipokrizi e turpshme! Detyrimin pėr mbulesė tė kokės, dėnimin me elementin e parė tė skllavėrisė, e quajnė tė drejtė, liri! Ironi e cinizėm i skajshėm i mendėsive tė mykura islame, talebane.

Bota e lirė dhe bashkėkohore ka pėrcaktuar njė limit moshe, deri kur fėmija duhet tė jetė nėn pėrkujdesjen e prindėve dhe pėr ēdo gjė duhet tė firmosė prindi. Dhe, kjo kohė shtrihet nga lindja e deri nė ditėn qė mbushė 18 vjet. Pėrgjatė kėsaj kohe ėshtė studjuar dhe konkluduar se fėmija nuk e ka pjekurinė e nevojshme pėr tė marrė vendime tė pavarura, pa konsultuar prindėrit ose, nė mungesė tė tyre, tutorin, i cili caktohet me vendim gjykate.

Rasti i Prekazit, i 5 majit 1998, ku u sakrifikuan dhe u masakruan, gjakftohtėsisht dhe kriminalisht, gra dhe fėmijė tė pambrojtur, demanton bindshėm panagjerikėt e pacipshėm, bile edhe kriminal, tė cilėt, pėr interesat e tyre meskine, inatēore, karrieriste e pushtetare, masakrėn e dhimbshme, tė trishtme dhe tmerruese tė Prekazit, cinikisht e paturpėsisht, e trajtojnė si betejė, luftė, madje epope!!!

Edhepse kanė kaluar 13 vjet nga masakra e Prekazit, propaganda e shpėlarė majtiste tallet e pėrtallet me viktimat e familjes Jashari. Tellallet e kėsaj zhurme shurdhuese asnjėherė nuk e ndanė Adem Jasharin si kryeēetanik tė Drenicės, me Adem Jasharin e ngujuar nė shtėpi, nė mesin e familjes, kryesisht, gra dhe fėmijė. Femra nė Kosovė ėshtė po aq e pafuqishme, sa edhe fėmija, sepse vazhdon skllavėria kanunore, me pak pėrjashtime nė qytete. Edhe nėse njė grua-nėnė pranon tė vdes krah burrit tė saj, ajo kurrė, madje nė asnjė rrethanė, nuk aprovon vdekjen e krijesės tė saj - fėmijės. Pikėrisht pėr kėtė bota e qytetėruar do tė gjykonte ndryshe edhe pėr vet figurėn e Adem Jasharit. Ėshtė e drejtė e prindėrve tė lindin fėmijė, por ligja nuk u jep tė drejtė, madje i ndėshkon rėndė, nėse ata janė autorė ose shkaktarė tė vdekjes tė fėmijėve tė tyre, sepse ata, tashmė, janė mė shumė se fėmijtė e tyre, janė qytetarė tė njė shteti.

Rrjedhimisht, si nė rastin e parė, ashtu edhe nė rastin e dytė, kemi njė shkelje tė pamėshirshme tė tė drejtave dhe tė lirive tė njeriut, nė veēanti, tė njeriut tė pambrojtur, siē ėshtė fėmija dhe gruaja. Ēfarėdo trajtimi ndryshe i rasteve nė fjalė, do tė ishte hipokrizi dhe demagogji e kulluar.

Kushdo qė ka pasur, ose ende ka, vajzė nė shtėpi, e cila, padyshim, pėrbėn stolinė e parė tė familjes, ka vėnė re se njė pjesė, jo tė pakėt, tė kohės, ia kushton krehjes dhe rregullimit tė flokėve. Imagjinoni, qoftė edhe vetėm pėr njė ēast, mbulesėn me shami tė flokėve, tė kokės tė fėmijės-vajzė, pse kėshtu dashka mendja e mykur, mendja boshe, mendja islamike - talebane e prindit tė saj! Kundėr kėsaj race shkretėtirash, shoqėria e civilizuar duhet tė ushtrojė kontroll tė vazhdueshėm dhe duhet tė ndėrhyjė, jo vetėm pėr sjelljet nė shoqėri, por edhe nė familje. Njė shoqėri e shėndoshė, qytetėruese e ligjore, nuk duhet tė lejojė tė nėpėrkėmbėn tė drejtat e grave dhe tė fėmijėve. Mjerisht, Kosova, nė kėtė aspekt, jo rrallė, konkuron Afrikėn myslimane.

Arb
13-10-11, 21:08
MANIPULIMI SHIFROR: 95 %-shi?!


Bashkėsia Islame e Kosovės dhe Lėvizja "Bashkohu" nuk lėnė rast pa pėrmendur shifrėn, gjoja, se 95 % tė popullsisė tė Kosovės e pėrbėjnė myslimanėt!? Kjo ėshtė llogari dhe shifėr paushalle dhe shumė larg realitetit. Dekadat e fundit kanė pėrmbysur shumėēka nė Kosovė. Pėr rrjedhojė, askush nuk mund tė japė jo vetėm shifėr e pėrqindje tė saktė, por as tė pėrafėrt tė numrit tė shqiptarėve myslimanė tė Kosovės.


Ilustrojmė me shembuj dhe fakte:


Njė lagje, paksa me hapėsirė tė veēuar, nė Cėrcė tė Istogut, numėron 184 banorė. Njė familje 8 anėtarėshe, e kėsaj lagjeje, ka bėrė kthimin ceremonial nė fenė e tė parėve, pra, nė besimin kristian. Kryefamiljari ėshtė doktor nė teologji, ka pėrkthyer njė variant tė Biblės dhe ka botuar disa punime teologjike. Duke i hequr shifrės 184 familjen 8 anėtarėshe, tashmė, tė besimit tė krishterė, mbesin 176 banorė. Prej tyre, sipas kodeve fetare islame, duke pėrjashtuar fėmijtė, 133 persona janė tė moshės me "borxh" tė agjėrimit tė muajit tė Ramazanit. Ndėrsa vetėm tre syrėsh agjėrojnė dhe dy prej tyre e falin "xhumanė" (lutjen e tė premtes).

Personalsht, kam dėgjuar predikimet publike tė hoxhallarėve dhe kėta jo hoxhė me "mejtepe", por me fakultete prestigjioze teologjike tė botės turko - arabe, duke thėnė: "Kush mbushė moshėn, qė parashikon Kurani, e ka shėndetin dhe nuk ka arsye tė veēanta qė justofikojnė mosagjėrimin e Ramazanit dhe nuk agjėron, nuk ėshtė mysliman". Pra, tė 130 banorėt e lagjės tė cituar, sipas Kuranit, janė "borxhlinj" pėr agjėrim dhe, megjithatė, nuk agjėrojnė asnjėrėn nga 30 ditėt e Ramazanit, rrjedhimisht, nuk janė myslimanė. Por, edhe 43 fėmijtė e tyre, tė cilėt, pėr mė pak ose mė shumė se njė dekadė arrijnė moshėn obligative pėr agjėrim, ėshtė brenda logjikės se derisa prindėrit e tyre nuk agjėrojnė sot, as ata nuk do tė agjėrojnė nesėr.

Pėrllogaritjet e bėra na japin shifrėn dėshpėruese pėr Bashkėsinė Islame dhe Lėvizjen "Bashkohu" se nga 184 banorė tė njė lagjeje, 8 janė tė krishterė dhe vetėm 3 myslimanė, ndėrsa 130 nuk pėrfillin ligjet dhe rregullat fetare tė Islamit dhe se edhe 43 fėmijtė e tyre nuk premtojnė diē mė mirė. Edhe lagjet e tjera, fshatrat dhe qytetet e Kosovės mund tė kenė shifra tė pėrafėrta. Kushdo qė mund tė shprehė dyshimin, ne i japim edhe shifra tė tjera dhe adresa tė sakta, pėr tė monitoruar gjendjen faktike tė besimtarėve myslimanė tė Kosovė. Pra, shifra pretenduese prej 95 % myslimanė nė Kosovė, del huq.


FENOMENI I KTHIMIT NĖ BESIMIN E KRISHTERĖ


Dekada e fundit ėshtė karakterizuar nga kthimet e besimtarėve myslimanė, nė besimin e krishterė, ose besimin e tė parėve, siē e motivojnė kthesėn e tyre individė, familje dhe grupe familjare. Kėtė kthim disa e kanė bėrė hapur, por shumica heshturazi. Njerėzit e letrave, si Kadri Mani, Teki Dervishi, Bajram-Gjergj Kabashi dhe tė tjerė, pėrqafimin e besimit tė krishterė e kanė bėrė publik. Pastaj, dr. Fehmi Cakolli ėshtė bėrė edhe pastor i kishės protestante nė Prishtinė. Grup familjarėsh pėrbėjnė Mehajt e Llukavcit tė Istogut, tė cilėt, duke iu kthye besimit tė krishterė, bėnė ceremoninė e pagėzimit nė kishėn katolike tė Zllakuēanit. Estremistėt islamikė tė ideologjisė talebane provokuan rėndė familjen e nderuar Mehaj, ndėrkohė qė Qeveria komuniste dhe islamike aktuale e Kosovės bėn sehir, sepse ėshtė aleate besnike e kėsaj ideologjie fatale pėr Kosovėn. Llogaritėn tej 100 intelektualė vetėm nė Prishtinė, qė tashmė, janė kontigjentė tė besimit tė krishterė, por, pėr arsye tė ndyshme, mė shumė subjektive, siē ėshtė opinioni, nė mjedisin tonė, ende, jo fort i kėndellur, e heshtin veprimin e tyre tė vullnetshėm.

Kreu mjeran i Lėvizjes "Bashkohu", Fuad Ramiqi, ėshtė bėrė qesharak me shantazhimet e tij tė tipit talebanesk. Nė bisedė me redaktorin e TV - Klan, ai shpreh shqetėsimin pėr frekuentimin dhe dėgjimin e meshave nga qytetarėt e Prishtinės, tė cilėt i ka nė listėn e "myslimanėve"! Zoti Ramiqi e dononcon edhe bashkėbiseduesin qė edhe ai viziton Katedralėn katolike. "Fshati qė duket nuk do kallauz". Andaj, ėshtė koha qė kryemyftiu Tėrnava dhe kryelėvizaku Ramiqi tė zhurmojnė mė pak dhe tė reduktojnė, madje me pėrmasėn gjeometrike, shifrėn 95 % tė myslimanėve fiktivė.


EMĖRTIMET E FĖMIJĖVE - DISTANCIM NGA ISLAMI


Kosova ka djegur etapat nė shumė drejtime. Nė vitet `70-a mėrgata punėtore dha ndihmesė tė madhe financiare, duke filluar nga pėrmirėsimi i kushteve dhe mėnyrės tė jetesės nė familje, nė shkollim. Mė parė Gjakova, vetėm qyteti, ishte oazė e tė resė, si emėrtimi i fėmijėve me emra burimorė nga shqipja. Tashmė, janė pėrjashtim emrat me origjinė arabe - myslimane dhe ata nė rastet e ripėrtritjes tė emrit tė ndonjė anėtari tė veēantė tė familjes. Kjo dėshmon pėr njė vetėdijėsim kombėtar dhe pėr njė largim dhe distancim nga bota arabe - islame.

Dalja nė skenė, madje nė kohė pa kohė, e Lėvizjes "Bashkohu" dhe kėrkesat e saj ultimative dhe alogjike, hasėn nė kundėrshtimin masiv tė shqiptarėve. Kushdo qė ka hapur faqen e Internetit ke kombėtarja "Bota sot", dy kanė qenė reagimet mė tė ashpra dhe mė masive tė muajit shtator:

1.- Dėnimi i faljes nė rrugė dhe i protestave pėr kėrkesa anakronike dhe hiē logjike tė ekstremistėve tė nxitur nga qarqe armike tė shqiptarėve;

2.- Dėnimi i pėrtalljes cinike tė Eqrem Kryeziut, pėr "ringjalljen" e LDK-sė, tė cilėn e ka shkatėrruar e pėrtokur me zgėrdhimje e tupan!

Kryemyftiu Naim Tėrnava, duke e parė hiēin dhe diskreditimin e Lėvizjes "Bashkohu", u distancua pėr tė mos u kompromentuar mė tej, por ishte tepėr vonė. Sindikalistėt me qėndrimet e tyre janė palė e tretė, qė kundėrshton kreun e Bashkėsisė Islame dhe turmat rrugore, si frymėzime talebane. Ata, sė fundi, apostrofuan edhe dy imam, tė dėshmuar pėr vlera atdhetare e fetare, pėrkatėsisht, nė Pejė dhe Istog, pėr mbėshtetje jo meritore tė dhėnė Tėrnavės. Zhvillimet e fundit nė kampin islamik flasin se ka ardhur koha pėr ndryshime, pėr reforma, me theks tė veēant frenimin e talebanizmit agresiv, tashmė, tė dalė nė sheshet dhe rrugėt e Kosovės.

Stabile dhe dinjitoze paraqitet gjendja nė hierarkinė kishtare katolike. "Mėsim-besimi fetar mund tė mbahet nė kisha dhe xhamira, por jo nė shkollat publike" - thanė krerėt klerikė katolikė. Njė sugjerim i menēur, i pranueshėm si zgjidhje e mundshme dhe logjike. Por, kjo nuk ėshtė e pranueshme edhe pėr kryemyftiun Tėrnava dhe keyelėvizakun Ramiqi, sepse e dinė se shqiptarėt myslimanė mė parė preferojnė t`i dėrgojnė fėmijtė e tyre nė ndonjė kurs gjuhėsor apo sport, se sa pėr mėsim fetar nė xhami. Kėrkesa ngulmuese, pėr futjen e mėsim-besimit fetar nė shkollat publike, tė krerėve ekstrem islamistė tė Kosovės, ėshtė po aq dhunuese sa ishte edhe pagesa pėr RTK - "publik", nė kuadrin e pagesės tė rrymės elektrike, Televizion ky qeveritar-privat, qė vazhdon tė provokojė, tė fyejė dhe tė diskriminojė tė djathtėn e Kosovės, e cila pėrbėn shumicėn absolute tė popullsisė tė Kosovės. Le tė shpresojmė se ka dhe do tė shtohen dishepujt e Vaso Pashė - Shkodranit, besnik tė etėrve tė tyre shpirtėror se "Feja e Shqiptarit ėshtė Shqiptaria". Harmonia ndėrfetare shqiptare ka qenė mė e mirė nė shekullin e XIX-tė se sa sot, nė shekullin e XXI. E dhimbshme dhe e trishtme!

Arb
13-10-11, 21:09
KONVERTIMI I DHUNSHĖM NĖ ISLAM


Ėshtė manipuluar me konvertimin e besimit fetar tė shqiptarėve, nga ai i krishterė nė atė islam, gjatė sundimit tė Perandorisė osmane. Falsifikatorė tė ndryshėm, pėrfshi kėtu edhe ndoca historucė, si Muhamet Pirraku me "duaxhi", vazhdojnė t`i bien teneqesė tė shpuar se ky konvertim ka qenė i vullnetshėm! Por, logjika e shėndoshė e pėrjashton kėtė mundėsi. Zakonisht, njerėzit prirėn pėr ta lehtėsuar dhe pėrmirėsuar mėnyrėn e jetesės. Kėtu hyn edhe ushtrimi i riteve fetare. Nuk ėshtė mė i lehtė agjėrimi me rregulla strikte, pa ngrėnė e pa pirė gjatė tėrė ditės se sa mbajtja e regjimit, duke mos ngrėnė mishin dhe disa lloj yndyrnash. Fundja, deri para gjysmė shekulli, shumica e shqiptarėve nė fshatra kanė gatuar shumė rrallė mishin, pėr tė mos thėnė, Bajram pėr Bajram. Pėrjashtim kanė bėrė familjet mė tė kamura, mė shumė bagėti, qė kanė prerė "pasterrmė", lopė apo viē.

Ėshtė zgjidhur edhe rebusi pse brenda njė familjeje shqiptare kanė bashkėjetuar vėllazėria me dy besime fetare? Administrata osmane i kushtėzonte tė krishterėt: Ose posedimin e dokumentacionit valid se toka ėshtė pronė e tij, ose tė dorėzonte "tokėn e huaj"! Ndėrkohė qė pajisjen me tapitė e tokės e bėnte pikėrisht administrata turke, e cila kishte udhėzimet pėrkatėse se kujt duhet dhėnė tapitė dhe kujt jo. Por, pėr ta zotėruar tokėn qė e kishte nė pėrdorim, duhej tė bėnte konvertimin nga besimtar i krishterė, nė besimtar islam. Konvertimi kėrkohej tė bėhej familjarisht, por, nė disa raste ėshtė lejuar tė konvertohej vetėm kryefamiljari. Dhe, ky lloj konvertimi shpjegon edhe arsyen e bashkėjetesės tė besimit kristian me atė islam.


TERRORIZMI SI KOMPROMENTIM I ISLAMIT


Dalja nė skenė tė organizatave terroriste, tė cilat identifikohen me Islamin dhe udhėhiqen nga klerikė, ka ngjallur dyshime dhe neveri edhe pėr vet ideologjinė qė pėrfaqėson ky besim. I nisur, fillimisht, pėr ēlirim nga pushtues tė huaj, rasti Palestinė - Izrael dhe i zgjeruar deri nė pretendimin e mposhtjes tė krishtėrimit, duke e zėvendėsuar me sundimin e islamizmit, nė shkallė botėrore, me atentate kamikaze, shpėrthime automjetesh me eksploziv e deri me sulme me avionė, siē ėshtė rasti i kullave binjake nė New York, terrorizmi islamik tejkalon ēdo pėrmasė tė krimit, madje lėnė nė hije edhe dy ideoogjitė makabre: fashizmin dhe komunizmin.

Kėto veprime kriminale, tė cilat, vėrtet, i organizojn ė grupe dhe organizata terroriste islamike, por, ka dėshmi tė mjaftueshme se kanė aprovimin e heshtur edhe tė njė mase tė madhe tė besimtarėve islamikė, sepse, jo vetėm qė nuk kontribuojnė nė zbulimin dhe luftimin e tyre, por, pėrkundėr, i mbėshtesin moralisht dhe i ndihmojnė materialisht! Dhe, pėr shqiptarėt, tė cilėt janė vetėdijėsuar edhe pėr mėnyrėn e konvertimit tė hershėm, terrorizmi aktual, ėshtė njė arsye mė shumė pėr njė qasje racionale edhe nė aspektin e besimit fetar. Duan, apo nuk duan ta pranojnė kryemyftiu Tėrnava dhe kryenxitėsi i porositur i protestave tė dėmshme dhe shumė diskredituese pėr Kosovėn Ramiqi, pėrmbysja e shifrave aktuale do tė ndodhė.

GURI SYLAJ
14-10-11, 06:53
Mire mjes Hasan!
Me vjen keq qe ju paskem marre kohe per kete shkrimin e fundit.Edhe per joburrnin dhe dyftyresine qe po mi tregoni se une i paskem , ju falem nderit.
Une nuk do te zgjatem shume.
Duhet t'a keni te kjarte qendrimin e Hoxhes mbas Luftes se Dyte Botrore sa i perket shkollimit te femres shqiptare !?Besoj se e dini sa ishte numri i vajzave te shkollueme deri ne fillimin e viteve te shtatedhjeta!! Dhe ,ketu ,nuk ishte Hoxha vetem -e kishte edhe nje ndihemes e ajo ishte Politika Shfarosese e Jug.ndaj shqiptareve.Ju e dini edhe rolin e klerit musliman (fatbaredhsisht jo te gjitheve ) ne shprenguljen e shqiptareve per ne Turqi para Luftes dhe pas Luftes se Dyte Botrore...!?
Kurse te kthehemi te DYFTYRESIA.
A e perkrahni Fuadin dhe Protestat apo nuk i perkrahni!??
A jeni i sigurt se Musliu nuk ka dituri Islame dhe eshte i ndikum nga dikush tjeter apo nuk jeni!??
Dhe krejt ne fund.A keni ndonje njeri me te pershtatshem per ne balle te protestave per Shami e Xhami se sa nje Ish ushtarak te Ushtrise Jugosllave???
As une nuk kam asgje kunder Fuadit personalisht por si te duket me u fal mbas nje Imami qe deri dje e ka sha Zotin dhe eshte perbe ne Enver Hoxhen???
Pikrisht per te mos dal LARAMAN ,siq po shpreheni ju ,Une mbaj qendrim burrnor dhe kur jam kunder them se jam kunder kurse kur bindem per dicka se eshte mire atehere qendroj drejt dhe flas drejt. Jo, her e njoh e her se njoh .Her e perkrahi e here kam qendrim tjeter.Jo, her nuk ban se e ka gruan serbe e her ban me e ba edhe "Imam" ne ball te protestave !!!
UNE NUK JAM AS KUNDER XHAMISE AS KUNDER SHAMISE POR, NE RADHE TE PARE, JAM PER ME E RRESPEKTU KETE TROHE SHTET QE E KEMI.
Une jam kunder marteses ne familje ,kunder poligamise ,kunder robeve ,kunder thirrjes se te vdekurit ne emer te Nenes (sepse para nje xhemati) po e vejme ne dyshim se i cilit babe ishte i vdekuri.Ka edhe shumecka tjeter por po ju kursej kesaj radhe!!
Nuk dij sa pajtoheni ju ketu ne keto ceshtje????
Une jam per Besimin Islam por Islamin e Trollit tim , ku i jap te drejte plotesisht Musliut sepse , ne kete pike , Ai tregohet shume i sinqert.

Hajra
14-10-11, 07:39
....o filon i biri i filanes e ndoshta edhe i filanit http://1.1.1.4/bmi/www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

interesant, sidomos ateher kur njerzit duan ti ndrrojn ligjet e zotit, ti ndryshoi ato gjera te shenjeta qe miliona njerez i besuan dhe i besoin, ne raste te tilla njeriu duhet te jete ose profet ose i krisur.

Sa i perket levizjes bashkohu mendoi qe fajet i ka vete qeveria, ajo duhet te iu paraprij gjerave. Nese shtrohet kerkesa per lejimin e mesimit fetar ne shkolla, atehere le te vendoset me referendum, te njeiten gje edhe me shamin dhe vendin e ndertimit te xhamise. Ne kete menyre problemet do te zgjidheshin ne kohe afat gjate dhe nuk do te ju lihej hapsir askujt te nderhyje ne rrjedhat e jetes qytetare dhe te shtetit ne pergjithsi.

Jo Hajro !
Veq i biri i filanes se i biri i filanit nuk ban nga arsyeja se nuk eshte Ligj i Zotit ???.......
Kurse ,per i krisur e profet ,jan ceshtje qe ju preokupojn juve sepse ,ne pamundesi te gjykoni me urt dhe me me logjike, fyerjen e keni si mbeshtetje te fundit.
Edhe synetia eshte ligj i Zotit por mos harro se kujt i urdherohet dhe pse???
I urdherohet Musait a.s.per te dallu popullin e tij nga te tjeret!!?
Dicka nuk po flen ktu....!??

Kercovari
14-10-11, 07:57
http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2010_03/13815/u1_IdrizZeqiraj.jpg

Ah ore Arb,sje ka i kupton se keto sy ky qe edhe ne fytyre i ngjajn Vetos se Surrojve nuk ehste me i mire se nje agjent beligradi dhe perhere keto si ky Idriz e murriz kan mbajte krahun e armiqve duke u shendru ne apostj te krishtit ne vend te qe te merren me te drejten ndekombetarisht te garantuar ushtrim dhe predikim te fese per te besimit fetare ne vend per te cilen shteti ka pjesen me te madhe te pergjegjsise.Vertet nuk u kuptoj une ju Kosovarve dhe ju pyes a do te krijoni kushte njeher e peregjithmon qe cdo te keqja t`ja futni shkelmin apo do te jetoni duke u shprla trurin te tjeret pert interesa te tyre neokolonialiste?Sa per dijeni,se kolonizimi ose neokolonizmi i popuj dhe shtete mbeshtetet ne filozofine dhe dogmatizmin e krishtere andaj duhet te jemi te klujdesshmen ne zgjedhje te miqve dhe mesime te tyre ne te shumten e rasteve-destkruktive dhe antishqiptare.

Arb
14-10-11, 10:13
Ja kush eshte Idriz ZEQIRAJ!

U lind nė Studenicė, komuna e Istogut. Shkollėn fillore e mbaroi nė Vrellė, kurse tė mesmen - normalen, nė Istog, Pejė, Prishtinė, Prizren dke diplomuar nė Gjilan. Ishin kėto vitet ’60. Kjo bredhje nėpėr normalet e Kosovės, atėherė kushtėzohej me shėnimin “Largohet nga kjo shkollė, si i dėmshėm pėr rrethin shoqėror”. Pas diplomimit, punoi mėsues tre vjet nė kmunėn e Prishtinės, tė Prizrenit dhe tė Istogut. Pėr shkak tė veprimtarisė politike, u largua nga arsimi dhe u ngrit procedurė penale ndaj tij. Mė pastaj u regjistrua nė Universitetin e Prishtinės, kurse nė vitin 1968 emigroi nė Shqipėri, ku nė shkollėn “ Frang Bardhi” nė Kallmet tė Lezhės punoi si mėsues. Vazhdoi pastaj studimet nė Universitetin e Tiranės, nė grupin e Gjuhės dhe tė Letėrsisė Shqipe dhe gazetarinė e shkencave juridike politike. Pas studimeve ėshtė arretuar dhe ėshtė dėnuar pėr politikė subversive kundėr Jugosllavisė, pėr prishjene e marrėdhėnieve Jugollavo-shqiptare. Ka vajatur burgje dhe internime pėr mė se 17 vjet radhazi. Nė Gjermani migroi nė vitin 1990. Qė nė ditėt e para, u angazhua me pėrkushtim nė aktivitetet e shoqėrore dhe politike. Veēanėrisht kontribuoi nė organizimin e mėsimit plotėsues. Ishte kryetar i nėndegės sė LDK-sė nė Rheinland Pflaz dhe anėtar i Kryesisė sė LDK-sė pėr Gjermani. Si anėtar i komisionit pėr organizimin e shkollės shqipe nė Gjermani, u angazhua pėr pėrfshijen sa mė masive tė fėmijėve shqiptarė nė shkollėn shqipe. Me vendimin e organeve mėsimore tė Kosovės nė vitin 1992 u emrua mėsues i shkollės shqipe nė Ludwingshafen, ku punoi pėr njė kohė. Kontribuoi nė organizimin e fondeve pėr Kosovėn dhe organizimin e ndihmave pėr shkollėn shqipe nė Kosovė. Bashkėpunon me gazeta e revista dhe me shkrimet gazetare afrmon veprimtarinė e mėrgimtarėve nė mėrgatė.

http://www.facebook.com/note.php?note_id=404191221737

Murgesha
14-10-11, 10:55
http://www.zemrashqiptare.net/images/articles/2010_03/13815/u1_IdrizZeqiraj.jpg

Ah ore Arb,sje ka i kupton se keto sy ky qe edhe ne fytyre i ngjajn Vetos se Surrojve nuk ehste me i mire se nje agjent beligradi dhe perhere keto si ky Idriz e murriz kan mbajte krahun e armiqve duke u shendru ne apostj te krishtit ne vend te qe te merren me te drejten ndekombetarisht te garantuar ushtrim dhe predikim te fese per te besimit fetare ne vend per te cilen shteti ka pjesen me te madhe te pergjegjsise.Vertet nuk u kuptoj une ju Kosovarve dhe ju pyes a do te krijoni kushte njeher e peregjithmon qe cdo te keqja t`ja futni shkelmin apo do te jetoni duke u shprla trurin te tjeret pert interesa te tyre neokolonialiste?Sa per dijeni,se kolonizimi ose neokolonizmi i popuj dhe shtete mbeshtetet ne filozofine dhe dogmatizmin e krishtere andaj duhet te jemi te klujdesshmen ne zgjedhje te miqve dhe mesime te tyre ne te shumten e rasteve-destkruktive dhe antishqiptare.

Pėrshėndetje mik!

Nuk ėshtė hera e parė qė nuk na kupton ne Kosovarėve sepse pėr tė na kuptuar atėherė duhet tė jesh edhe ti Kosovar e jo Kėrēovar!

GURI SYLAJ
14-10-11, 11:15
....o filon i biri i filanes e ndoshta edhe i filanit http://1.1.1.4/bmi/www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

interesant, sidomos ateher kur njerzit duan ti ndrrojn ligjet e zotit, ti ndryshoi ato gjera te shenjeta qe miliona njerez i besuan dhe i besoin, ne raste te tilla njeriu duhet te jete ose profet ose i krisur.

Sa i perket levizjes bashkohu mendoi qe fajet i ka vete qeveria, ajo duhet te iu paraprij gjerave. Nese shtrohet kerkesa per lejimin e mesimit fetar ne shkolla, atehere le te vendoset me referendum, te njeiten gje edhe me shamin dhe vendin e ndertimit te xhamise. Ne kete menyre problemet do te zgjidheshin ne kohe afat gjate dhe nuk do te ju lihej hapsir askujt te nderhyje ne rrjedhat e jetes qytetare dhe te shtetit ne pergjithsi.Jo Hajro !
Veq i biri i filanes se i biri i filanit nuk ban nga arsyeja se nuk eshte Ligj i Zotit ???.......
Kurse ,per i krisur e profet ,jan ceshtje qe ju preokupojn juve sepse ,ne pamundesi te gjykoni me urt dhe me me logjike, fyerjen e keni si mbeshtetje te fundit.
Edhe synetia eshte ligj i Zotit por mos harro se kujt i urdherohet dhe pse???
I urdherohet Musait a.s.per te dallu popullin e tij nga te tjeret!!?
Dicka nuk po flen ktu....!??

valiii
14-10-11, 11:37
Guri, ceremonialet mortore qe behen ketu tek ne perveē ketij bidati (risi ne fe) behen edhe shume te tjera... "O filan i biri i filanes" eshte risi ne fe, s'ka baze tek "selefi" te paret e muslimaneve te kene praktikuar nje gje te tille, e as sot ne Saudi e me gjere nuk praktikohet kjo gje... Kjo i takon islamit tend "tradicional" qe po thiresh ti me te.

Guri i ke lexuar 2 libra e gjysme edhe qaq ki marr zemer qe edhe Zakir Naikit me "qete n'nxehte" i del ne debat... Meru ma shume me tekste t'sharkijave se shkencat e teologjise jane pak t'ronda per moshen dhe kapacitetin qe posedon.

Kercovari
14-10-11, 11:54
Pėrshėndetje mik!

Nuk ėshtė hera e parė qė nuk na kupton ne Kosovarėve sepse pėr tė na kuptuar atėherė duhet tė jesh edhe ti Kosovar e jo Kėrēovar!

Shpesh jam ne realcionin Zyrih Tiranė Shup e Prishtinė,edhe sot duke te shkruar kete porosi.Jam me shume se Kosovar mike mbase jam shqiptare hiq me pak se ai qe lidhet me identitetin tim te vjeter pa pustollate te nje identiteti te ri,andaj ka mundesi te mos u kuptoj juve Kosovarve,sidoqoft,te mbjellat e tregojne rekolten gjate te vjelave dhe kjo nuk vonon shume.

Kercovari
14-10-11, 11:58
Ja kush eshte Idriz ZEQIRAJ!

U lind nė Studenicė, komuna e Istogut. Shkollėn fillore e mbaroi nė Vrellė, kurse tė mesmen - normalen, nė Istog, Pejė, Prishtinė, Prizren dke diplomuar nė Gjilan. Ishin kėto vitet ’60. Kjo bredhje nėpėr normalet e Kosovės, atėherė kushtėzohej me shėnimin “Largohet nga kjo shkollė, si i dėmshėm pėr rrethin shoqėror”. Pas diplomimit, punoi mėsues tre vjet nė kmunėn e Prishtinės, tė Prizrenit dhe tė Istogut. Pėr shkak tė veprimtarisė politike, u largua nga arsimi dhe u ngrit procedurė penale ndaj tij. Mė pastaj u regjistrua nė Universitetin e Prishtinės, kurse nė vitin 1968 emigroi nė Shqipėri, ku nė shkollėn “ Frang Bardhi” nė Kallmet tė Lezhės punoi si mėsues. Vazhdoi pastaj studimet nė Universitetin e Tiranės, nė grupin e Gjuhės dhe tė Letėrsisė Shqipe dhe gazetarinė e shkencave juridike politike. Pas studimeve ėshtė arretuar dhe ėshtė dėnuar pėr politikė subversive kundėr Jugosllavisė, pėr prishjene e marrėdhėnieve Jugollavo-shqiptare. Ka vajatur burgje dhe internime pėr mė se 17 vjet radhazi. Nė Gjermani migroi nė vitin 1990. Qė nė ditėt e para, u angazhua me pėrkushtim nė aktivitetet e shoqėrore dhe politike. Veēanėrisht kontribuoi nė organizimin e mėsimit plotėsues. Ishte kryetar i nėndegės sė LDK-sė nė Rheinland Pflaz dhe anėtar i Kryesisė sė LDK-sė pėr Gjermani. Si anėtar i komisionit pėr organizimin e shkollės shqipe nė Gjermani, u angazhua pėr pėrfshijen sa mė masive tė fėmijėve shqiptarė nė shkollėn shqipe. Me vendimin e organeve mėsimore tė Kosovės nė vitin 1992 u emrua mėsues i shkollės shqipe nė Ludwingshafen, ku punoi pėr njė kohė. Kontribuoi nė organizimin e fondeve pėr Kosovėn dhe organizimin e ndihmave pėr shkollėn shqipe nė Kosovė. Bashkėpunon me gazeta e revista dhe me shkrimet gazetare afrmon veprimtarinė e mėrgimtarėve nė mėrgatė.

http://www.facebook.com/note.php?note_id=404191221737

Cfare manifesti eshte ky o Arb..a thua vetem aktivist te LDK-es i dine mire te gjitha punet?Jo ore Arb jo!

Hajra
14-10-11, 14:16
Jo Hajro !
Veq i biri i filanes se i biri i filanit nuk ban nga arsyeja se nuk eshte Ligj i Zotit ???.......
Kurse ,per i krisur e profet ,jan ceshtje qe ju preokupojn juve sepse ,ne pamundesi te gjykoni me urt dhe me me logjike, fyerjen e keni si mbeshtetje te fundit.
Edhe synetia eshte ligj i Zotit por mos harro se kujt i urdherohet dhe pse???
I urdherohet Musait a.s.per te dallu popullin e tij nga te tjeret!!?
Dicka nuk po flen ktu....!??....nuk pandeha qe ti i nderuar e gjen veten ne mes te profetit dhe te krisurit, me vjen keq per kete. Sa i perket religjioneve ne pergjithesi mendoi qe njeriu gjindet para nje akti te kryer dhe egziston vetem nje mundesi, kuptohet pasi qe te jet informuar mire individi, te thote e beson ose nuk e beson. Njeriu i arsyshem nuk munde ti lejoi vetes te shkoi ne nje religjion te caktuar dhe te thote kjo me pelqen, kjo nuk me pelqen, kete e pranoi ndersa kete duhet ta ndryshoni, etj etj.. Sepse fundi do te ishte i qarte do tu sillej te gjitha religjioneve dhe ne funde do te mbetej i pa fe.Askush nuk eshte i detyruar te besoi ne diqka qe nuk i flen ne shpirte, por askush nuk duhet ti lejoi vetes te ia nenvlersoi tjetrit ate qe e konsideron si te shenjet.

Arb
14-10-11, 14:26
Cfare manifesti eshte ky o Arb..a thua vetem aktivist te LDK-es i dine mire te gjitha punet?Jo ore Arb jo!

Cka ka te bej kjo me te qenurit aktivist i LDK-se?

Ky njeri po e thote nje te vertete per levizjen "Bashkohu," qe nje pjese e njerzeve kane akoma frike ta thone.

Kosova19
14-10-11, 15:16
Jo Hajro !
Veq i biri i filanes se i biri i filanit nuk ban nga arsyeja se nuk eshte Ligj i Zotit ???.......
Kurse ,per i krisur e profet ,jan ceshtje qe ju preokupojn juve sepse ,ne pamundesi te gjykoni me urt dhe me me logjike, fyerjen e keni si mbeshtetje te fundit.
Edhe synetia eshte ligj i Zotit por mos harro se kujt i urdherohet dhe pse???
I urdherohet Musait a.s.per te dallu popullin e tij nga te tjeret!!?
Dicka nuk po flen ktu....!??


Nė qoftė se je i sinqert me atė qė po e thua, atėher na sjell njė ajet nga Kur`ani ose njė Hadithė tė sakt.

E vereta ėshtė se disa dijetar e kan lejuar qė tė vdekurit, kur tju thuhet tallkini tė thirret ne emer tė nėnes dhe jo tė babės dhe si po kuptohet ky ėsht njė mendim i dijetarėve.

Kemi edhe shembuj tė tjerė qė e lejojn disa p.sh. nė nikah, gjykohet se vajza muslimane, moshėrritur, e menēur ka tė drejtė ta martojė veten pa lejen e pėrgjegjėsit tė saj dhe kjo bjen ne kundėrshtim me fjalėn e Muhamedit sal-lAllahu alejhi ve sel-lem duke e ditur shumė qart qė e Muhamedit sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ka thėnė: "Ēdo vajzė qė martohet pa lejen e pėrgjėsit tė vet, martesa e tillė ėshtė e pavlefshme, martesa e tllė ėshtė e pavlefshme, martesa e tillė ėshtė e pavlefshme!"

Nė ligjin e Allahut, ėshtė qė dijetaret ndonjė her te gabojn , duke mos i arritur hadithi ose duke mos e verifikur hadithin mir dhe kėshtu te gabojnė, nga urtesia qė fshihet kėtu ėshtė qe njerzit mu kap mas Kur`anit dhe Sunnetit dhe jo mas ndonjė dijetarit duke e lan aneve leximin e Kur`anit .

E vėrteta eshte e kundėrta edhe pse nuk don ti mr pranu.

murrizi
14-10-11, 17:08
Nuk ėshtė hera e parė qė nuk na kupton ne Kosovarėve sepse pėr tė na kuptuar atėherė duhet tė jesh edhe ti Kosovar e jo Kėrēovar!

...edhe se me ka rene ne sy qe bashkombasi yne (nuk o patjeter me kon shqiptari i kosoves, sepse nga kosova as nuk fillon e as nuk perfundon Shqiptarija) kurre nuk eshte "ankuar" ndaj atyre qe me se shumti ia rrezikojn te qenurit Shqiptar.
Atdhedashurija fillon qe nga familja, fqinji, rajoni, krahina e deri te e fundit....
Nuk mund te jesh atdhetar i mire, nese nuk je familjar i mire, fqinje i mire, lokalist, kombtar...... e deri ne kontinental.

ky artikull ketu eshte nje pergjigje konkrete :Shkup, 13 tetor- Ndėrprerja e procesit tė regjistrimit nė Maqedoni dėshmon se shtetėsia artificiale po shuhet.

“Ky akt nė fakt shpreh pafuqinė e shtetit ta mbulojė rritjen e numrit tė popullsisė qė nuk fshehin vetėdijen bullgare, si dhe rritjen e numrit tė shqiptarėve nė Maqedoni”, ka thėnė politikani kontrovers bullgar, Krasimir Karakaēanov, njėherėsh kryetar i partisė nacionaliste bullgare VMRO-BND, transmeton portali Zhurnal.

Siē transmetojnė mediet bullgare, Karakaēanov pohon se frika e Shkupit nga karta etnike qė do tė pėrfitohej me regjistrimin, ėshtė dėshmi e njė dominimi tė nacionalizmit maqedonas. “Ėshtė ashiqare frika e Shkupit sa i vogėl ėshtė realisht numri i ‘maqedonasve antik’”, ka thėnė politikani bullgar Karakaēanov.
apo vlen ketu keshilla e Hasan Mehmetit qe i fton ata te cilet nuk u lejohet bartja e shamive dhe lenda e edukates fetare neper shkolla ta n'shojn "vatanin" dhe te shperngulen atje ku mund ta bejen kete.

Makresh
14-10-11, 18:19
Hallall o 'Kosovar' shqipfoles (sepse keshtu po i bie teorikisht) per racizmin e shprehur anti Shqiptar, tani mund te ju them, qe Kosova i ka mbush standardet e kultures evropjane karshi politikes Shqiptare.

Makresh
14-10-11, 18:23
Cka ka te bej kjo me te qenurit aktivist i LDK-se?

Ky njeri po e thote nje te vertete per levizjen "Bashkohu," qe nje pjese e njerzeve kane akoma frike ta thone.

Ky njeri po thot : Levizja bashkohu, ka lidhje sekrete me serbin.

Per ti zberthyer sekretet e serbis, duhet te jesh njeri nder ta.

Cfar the them per komunistin (autorin e shrkimit, sepse s'po du t'ia rris morrin e qelit) qe kerkesat shqiptare n'a i prezanton si anti-kombtare ?

Ah, po e di cfar te them ! : Le t'cofin n'gjermoni !

GURI SYLAJ
14-10-11, 20:51
Guri, ceremonialet mortore qe behen ketu tek ne perveē ketij bidati (risi ne fe) behen edhe shume te tjera... "O filan i biri i filanes" eshte risi ne fe, s'ka baze tek "selefi" te paret e muslimaneve te kene praktikuar nje gje te tille, e as sot ne Saudi e me gjere nuk praktikohet kjo gje... Kjo i takon islamit tend "tradicional" qe po thiresh ti me te.

Guri i ke lexuar 2 libra e gjysme edhe qaq ki marr zemer qe edhe Zakir Naikit me "qete n'nxehte" i del ne debat... Meru ma shume me tekste t'sharkijave se shkencat e teologjise jane pak t'ronda per moshen dhe kapacitetin qe posedon.


Po,pikrisht, per kete edhe jemi ketu.Te mesojme nga ata qe kan kapacitet,qe kan moshe dhe qe kan lexu shum ibra.... e ata jan kah na mungojne shume ketu.
Dhe ,shih per kete ,vijn disa qe jo qe nuk kan lexu libra po as alfabetin e debatit nuk e njohin dhe ne vend te pergjigjeve te "knaqin " me sharje e fyerje dhe ,krejt kete ,ne emer te besimit dhe tolerances fetare.
Ju thoni nuk ka dhune ne fe e une ua sjelli Ajetin Kuranor qe deshmon dicka tjeter!? E ju ,ne vend qe te deshmoni te kunderten , e personalizoni debatin me fjalor rrugaqesh!!
Pse nuk dilni ketu te tregoni per bidatet dhe qe ti crrenjosni ato !!?
Apo ndoshta keni frige se do plase far sherri ne mes te atyre qe e njohin mire kete lemi.Mos keni frige ,ky sherr veq ka plase ...!

valiii
14-10-11, 21:37
Po,pikrisht, per kete edhe jemi ketu.Te mesojme nga ata qe kan kapacitet,qe kan moshe dhe qe kan lexu shum ibra.... e ata jan kah na mungojne shume ketu.
Dhe ,shih per kete ,vijn disa qe jo qe nuk kan lexu libra po as alfabetin e debatit nuk e njohin dhe ne vend te pergjigjeve te "knaqin " me sharje e fyerje dhe ,krejt kete ,ne emer te besimit dhe tolerances fetare.
Ju thoni nuk ka dhune ne fe e une ua sjelli Ajetin Kuranor qe deshmon dicka tjeter!? E ju ,ne vend qe te deshmoni te kunderten , e personalizoni debatin me fjalor rrugaqesh!!
Pse nuk dilni ketu te tregoni per bidatet dhe qe ti crrenjosni ato !!?
Apo ndoshta keni frige se do plase far sherri ne mes te atyre qe e njohin mire kete lemi.Mos keni frige ,ky sherr veq ka plase ...!

Sa per mua lirishte "perlaju" tane diten me ajete. Nese nuk jam gabim, ti vet e ke pranuar Kur'anin si fjale te Zotit, e atehere (perderi sa e pranon) krejt keto shkrrabla ēka i lanson ketu kane efektin e boomerangut, pra p'shty tenelte t'bjen ftyres apo?
Duhesh te definohesh, e pesta here qe po te them, e beson Kur'anin komplet si te zbritur nga Arshi (nepermjet kryemelekut Gjibril) tek Muhamedi a.s ??? Nese po atehere ke probleme ne interpretim, ilaēin e gjene tek "tefsiret", ta kisha preferu tefsirin e Ibn Kethirit...
Nuk e beson ?! ... S'ki ēka mu marr me kto pune, ktheju teksteve te sharkijave...

Kercovari
15-10-11, 04:44
...edhe se me ka rene ne sy qe bashkombasi yne (nuk o patjeter me kon shqiptari i kosoves, sepse nga kosova as nuk fillon e as nuk perfundon Shqiptarija) kurre nuk eshte "ankuar" ndaj atyre qe me se shumti ia rrezikojn te qenurit Shqiptar.
Atdhedashurija fillon qe nga familja, fqinji, rajoni, krahina e deri te e fundit....
Nuk mund te jesh atdhetar i mire, nese nuk je familjar i mire, fqinje i mire, lokalist, kombtar...... e deri ne kontinental.

ky artikull ketu eshte nje pergjigje konkrete :

apo vlen ketu keshilla e Hasan Mehmetit qe i fton ata te cilet nuk u lejohet bartja e shamive dhe lenda e edukates fetare neper shkolla ta n'shojn "vatanin" dhe te shperngulen atje ku mund ta bejen kete.

Cka me hy ne pune mua karkanovi apo gruesvski kur i di une ku i kam kufijt e mi dhe jo rastesisht jam ketu pikerisht nga atdhedashuria o murriz.Te theme vetem dicka,se une luftova te beje ty shtet qe e peshur sot si ta do kurse une nuk e kekroj ndihmen tende per asgje mbase ka munguar ne cdo rast.Bile,ke shku aq large me romantizmin sa qe te mungon edhe e drejta dhe lirite njerzore qe te i kan marre ato per te cfilit je i angazhuar te luftojsh si bish cdo shqiptare qe nuk eshte si ti dhe qe mendon dhe beson ndryshe nga ti,andaj leri pallavrat e atrdhedashurise ti se te kan munguar dhe te mungojne po as per tolereance mos fol se ti as qe e ke iden se cka do te thote tolerance..

murrizi
15-10-11, 07:10
Sa per mua lirishte "perlaju" tane diten me ajete. Nese nuk jam gabim, ti vet e ke pranuar Kur'anin si fjale te Zotit, e atehere (perderi sa e pranon) krejt keto shkrrabla ēka i lanson ketu kane efektin e boomerangut, pra p'shty tenelte t'bjen ftyres apo?
Duhesh te definohesh, e pesta here qe po te them, e beson Kur'anin komplet si te zbritur nga Arshi (nepermjet kryemelekut Gjibril) tek Muhamedi a.s ??? Nese po atehere ke probleme ne interpretim, ilaēin e gjene tek "tefsiret", ta kisha preferu tefsirin e Ibn Kethirit...
Nuk e beson ?! ... S'ki ēka mu marr me kto pune, ktheju teksteve te sharkijave...

Valush qetash ke fol si burrat, shkurt e troq !

Bile kjo fjalia e fundit i qartson shuuuuuuuuum do sene, ska aty e besoj pak, apo mesem.
PO
ose
JO
?
!
ai nime val, pse sdole more at dit npej me fuden ?

murrizi
15-10-11, 07:16
Cka me hy ne pune mua karkanovi apo gruesvski kur i di une ku i kam kufijt e mi dhe jo rastesisht jam ketu pikerisht nga atdhedashuria o murriz.Te theme vetem dicka,se une luftova te beje ty shtet qe e peshur sot si ta do kurse une nuk e kekroj ndihmen tende per asgje mbase ka munguar ne cdo rast.Bile,ke shku aq large me romantizmin sa qe te mungon edhe e drejta dhe lirite njerzore qe te i kan marre ato per te cfilit je i angazhuar te luftojsh si bish cdo shqiptare qe nuk eshte si ti dhe qe mendon dhe beson ndryshe nga ti,andaj leri pallavrat e atrdhedashurise ti se te kan munguar dhe te mungojne po as per tolereance mos fol se ti as qe e ke iden se cka do te thote tolerance..

Cka ke bo ?

ke luftu po thu a ?
po kallyo bre burr mo se ma bone te thatin nbark.

Fshatari
15-10-11, 09:16
natyra na ka sjell nje artikull shume interesant qe kerkon ndeshkimin e njerzve qe luftojne islamin, siē eshte psh G.Bush*, ose antare te ketij forumi. Lexoje separi artikullin...


http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=2136095#post2136095

ne mėnyre qe te kuptoni me lehte ku e ka burimin dhe ku e gjen forcen lėvizja "Bashkohu" dhe Fuad Ramiēi. Ēdo fjale e keqe, fyerje, poshtrim ndaj kesaj levizjeje dhe drejtuesit te saj do te sankcionohet nga nje levizje tjeter, e njohur me emrin Amnesty, bile, bile, Amnesty e Kanadase katolike e protestante qe nuk duron hiē qe muslimanvet t'u behen te padrejta. Te krishteret po na dalin ma muslimane se vete islamistet e Fuadit.

*Ish kryetar i USA. Ka qene i pari qe ka vendos krijimin e shtetit te Kosoves gjate nje vizite zyrtare ne Republiken shqiptare. Kjo eshte aresyeja e "arrestimit" te G.Bush qe nuk do te ndodh kurre ( sa keq po me vjen nga kjo organizate aq humanitare, oh...lopte e amnestise)e jo mbrojtja e muslimanve nga te krishteret kanadez!

Kosova19
15-10-11, 11:43
Cka ke bo ?

Kush ka bo mir ka bo per veti dhe nuk ka nevoj me dit krejt bota.

ke luftu po thu a ?
po kallyo bre burr mo se ma bone te thatin nbark.

Nuk kontribon pėr shtetin veq duke luftuar , per shtetin duhet me punu me atė qka ka njeri mundesi nuk ėshtė e thane veq me luftė pėr shembull njeri ka mundur me ndimu me pasuri e me gjėra tjera e kėshtu me rrall e kush nuk ka pasur mundesi kurgjo me bo nuk fajsohet pėr kė tė se nuk ka pasur mundur.

Kercovari
16-10-11, 08:44
Kush ka bo mir ka bo per veti dhe nuk ka nevoj me dit krejt bota.Nuk kontribon pėr shtetin veq duke luftuar , per shtetin duhet me punu me atė qka ka njeri mundesi nuk ėshtė e thane veq me luftė pėr shembull njeri ka mundur me ndimu me pasuri e me gjėra tjera e kėshtu me rrall e kush nuk ka pasur mundesi kurgjo me bo nuk fajsohet pėr kė tė se nuk ka pasur mundur.

Po sipas murrizave duhet te luftojsh me pushke duke qendru nene hije te murrizit.E le ne gozhden e murrizit temen se as qe e ka vendin ketu tek toleranca fetare po as eshte dicka per te u diskutuar kur element destruktiv ka ne cdo shoqeri dhe fe e ketu patjeter sipa strategjise se kesaj faqje duhet te mbroht e keqja e jo e drejta nderkombetarisht e garantuar.

GURI SYLAJ
16-10-11, 09:24
Njani lidhe per kryqi
tjetri lidhe per hane
kur shahen ne mes veti-
shahen ne gjuhe te nje nane.

Zihen ne mes veti
se i kujt eshte Zoti
tere diten e dites
e qojne kote se koti.

Jo une jam me i pari
jo une jam me i miri
kurse ne Atdheun e tyre,
i huaj-eshte Veziri.

Kush s'mun i bie ne fije
ketij fare mileti
qe ,Toke e Qiell- bashk
i don veq per veti !


Kjo eshte per hater te valit e Alimes !

Kerqovari.
Une kam pas rrespekt dhe kete e ruaj edhe sot per Nikun Kerqovari.Kjo qe ne nuk pajtohemi eshte krejt normale .Ju edhe vet po thirreni ne te drejten nderkombtare e ku ne rend te pare eshte liria e fjales.
Me beso,ketu ka pak qe jan kunder shamise apo Xhamise por jan kunder rruges dhe Maskave qe nderroen si ngjyra kameleoni.
Une edhe ne kete rast po e mbroj qendrimin tim se ketu -Raporti shkak-pasoje eshte i dyshimt.
Nese eshte kerkese e Besimtareve Musliman pse atehere ne ball nuk eshte BIK dhe Myftiu Naim Ternava???
E nese BASHKOHU eshte Mashe e BIK-ut atehere kjo eshte edhe me keq,kjo eshte dheze zjarrin e nese dikush digjet atehere ka boll "DRU ZJARRI"!
Por BIK , ka pak ndikim tek kjo Organizate e cila perkrahjen e ka ne qarqe brenda Qeverise kurse mesimin dhe detyrat i merr dikund tjeter!

Makresh
16-10-11, 10:32
mesimi dhe detyrat i merr dikund tjeter,.thu ti se ata s'po dikan te vet-organizohen !!!

para ēa vite, thoshit qe organizatat jo-q. po i paguajn per mbulesa e per mjekrra. Sot paska dal rrena (sepse s'keni asnje prove per ket qe po e thuani) se kta qenkan vetem marioneta qe ekzekutojn urdhrat e dikujt tjeter.

Jan msu njerzit me udba, e me shoqeri sekrete t'shpijunazheve te ndryshme. Dhe tash mendojn qe krejt cka te ndodhin ne kosove, egziston nje fuqi e jashtme e cila nuk demanstrohet.

Kosoves i ka hije nje pranver arabe.

Artisti
16-10-11, 11:09
mesimi dhe detyrat i merr dikund tjeter,.thu ti se ata s'po dikan te vet-organizohen !!!

para ēa vite, thoshit qe organizatat jo-q. po i paguajn per mbulesa e per mjekrra. Sot paska dal rrena (sepse s'keni asnje prove per ket qe po e thuani) se kta qenkan vetem marioneta qe ekzekutojn urdhrat e dikujt tjeter.

Jan msu njerzit me udba, e me shoqeri sekrete t'shpijunazheve te ndryshme. Dhe tash mendojn qe krejt cka te ndodhin ne kosove, egziston nje fuqi e jashtme e cila nuk demanstrohet.

Kosoves i ka hije nje pranver arabe.


Pėr kėtė ke punuar gjithmonė dhe jam i bindur se nė damarėt tu rrjedh gjak Arabi.


Ekzekutimi mė i miri pėr ty do tė ishte:

Dėnim i pėrjetshėm qė kurrė mė shkronjat tua tė mos e fėlliqin Dardanin.

Edhe nikat tjerė qė i bėn, menjėherė do tė duhej tė hynin nė burg.

Stafi rrini sy qelė!!!!!!!!!.

taraku-1
16-10-11, 11:21
Pėr kėtė ke punuar gjithmonė dhe jam i bindur se nė damarėt tu rrjedh gjak Arabi.


Ekzekutimi mė i miri pėr ty do tė ishte:

Dėnim i pėrjetshėm qė kurrė mė shkronjat tua tė mos e fėlliqin Dardanin.

Edhe nikat tjerė qė i bėn, menjėherė do tė duhej tė hynin nė burg.

Stafi rrini sy qelė!!!!!!!!!.
Kjo vlen per qdo musliman shqiptar a ? nese ndeshkohet makreshi ne menyren qe ti po e kerkon, ateher as neve spo na mbetet me marr pjes ne kete forum te vatikanit.
Mos u bo shtinc.... se shtincave ja u kom shume merzi....

Makresh
16-10-11, 11:26
Pėr kėtė ke punuar gjithmonė dhe jam i bindur se nė damarėt tu rrjedh gjak Arabi.


Ekzekutimi mė i miri pėr ty do tė ishte:

Dėnim i pėrjetshėm qė kurrė mė shkronjat tua tė mos e fėlliqin Dardanin.

Edhe nikat tjerė qė i bėn, menjėherė do tė duhej tė hynin nė burg.

Stafi rrini sy qelė!!!!!!!!!.


Nese deshiron nje pranver te avancuar, ateher, le t'burgosem ! ... jo pergjithmon, nje dit mjafton, qe Kosoves ti ndryshohet definitivisht imazhi i saj !!

Kosova19
16-10-11, 11:40
Pėr kėtė ke punuar gjithmonė dhe jam i bindur se nė damarėt tu rrjedh gjak Arabi.

.
A mundesh mena pru argumentė se gjaku i amerikanit ėsht ndrishe nga gjaku i shqiptarit; apo gjaku i gjermanit ėsht ndrishe nga gjaku i arabit?

Kosova19
16-10-11, 12:10
tjetri lidhe per hane

Kush ėshtė lidhė pėr hane?

kur shahen ne mes veti
shahen ne gjuhe te nje nane.

Ne nuk merremi me politik si ju, ku njoni tjetrin e shani shkaku se nuk ėshtė nė partin e tij.

Zihen ne mes veti
se i kujt eshte Zoti
tere diten e dites
e qojne kote se koti.

Kėtu spo kuptohesh qka ke dashtė me thane.

Jo une jam me i pari
jo une jam me i miri
kurse ne Atdheun e tyre,
i huaj-eshte Veziri.

Kėto vargje po i pėrshtaten atynve qė merren me parti!

Kush s'mun i bie ne fije
ketij fare mileti
qe ,Toke e Qiell- bashk
i don veq per veti !

Ti qka po donė me thėnė me kėto vargje?

GURI SYLAJ
16-10-11, 12:16
Kush ėshtė lidhė pėr hane?Ne nuk merremi me politik si ju, ku njoni tjetrin e shani shkaku se nuk ėshtė nė partin e tij.Kėtu spo kuptohesh qka ke dashtė me thane.Kėto vargje po i pėrshtaten atynve qė merren me parti!Ti qka po donė me thėnė me kėto vargje?


Une a?
Asgje perveq se me e trgu mjerin ton si shoqeri !
Eshte per t'u habite! Ti nuk po i merr vesh dy vargje te mia e ktu na e spjegon KURANIN ;Bash interesant!!?


Kurse ata qe kerkojn Pranvere Arabe ,nese nuk e kan dite munden me e mesu se as kjo nuk ishte vetem Arabe .Edhe atje kishte organizata si "Bashkohu" per te shkatrru !!!?

Neferta
16-10-11, 12:56
Pranvera arabe medemek me mbeshtjell tere kosoven ne nje shami te zeze per inati te miletit qe nuk i bindet Vahabit

taraku-1
16-10-11, 13:00
Pranvera arabe medemek me mbeshtjell tere kosoven ne nje shami te zeze per inati te miletit qe nuk i bindet Vahabit

Cilit Vehbi bleee ?
eh......

Kercovari
16-10-11, 14:59
Njani lidhe per kryqi
tjetri lidhe per hane
kur shahen ne mes veti-
shahen ne gjuhe te nje nane.

Zihen ne mes veti
se i kujt eshte Zoti
tere diten e dites
e qojne kote se koti.

Jo une jam me i pari
jo une jam me i miri
kurse ne Atdheun e tyre,
i huaj-eshte Veziri.

Kush s'mun i bie ne fije
ketij fare mileti
qe ,Toke e Qiell- bashk
i don veq per veti !


Kjo eshte per hater te valit e Alimes !

Kerqovari.
Une kam pas rrespekt dhe kete e ruaj edhe sot per Nikun Kerqovari.Kjo qe ne nuk pajtohemi eshte krejt normale .Ju edhe vet po thirreni ne te drejten nderkombtare e ku ne rend te pare eshte liria e fjales.
Me beso,ketu ka pak qe jan kunder shamise apo Xhamise por jan kunder rruges dhe Maskave qe nderroen si ngjyra kameleoni.
Une edhe ne kete rast po e mbroj qendrimin tim se ketu -Raporti shkak-pasoje eshte i dyshimt.
Nese eshte kerkese e Besimtareve Musliman pse atehere ne ball nuk eshte BIK dhe Myftiu Naim Ternava???
E nese BASHKOHU eshte Mashe e BIK-ut atehere kjo eshte edhe me keq,kjo eshte dheze zjarrin e nese dikush digjet atehere ka boll "DRU ZJARRI"!
Por BIK , ka pak ndikim tek kjo Organizate e cila perkrahjen e ka ne qarqe brenda Qeverise kurse mesimin dhe detyrat i merr dikund tjeter!


Suleman Rexhipi-biku ose mezati i maqedonve atakoj me virusin"Pėr tė mbajtė karigen e shenjt"Imamat" edhe bikun-serbofil Ternoviqin.Sot sa jam kam mberri nga atje dhe nuk pash asgjė qė te linte pėrshtypje tė ndonjė radikalizmi islam tė mundshem..dhe pėr ato qe nuk din se ēdo radakalizim ose levizje qė do te vije nė kundershtim me interesat kombėtare nga cila pale qoft tė na vije,dhe duke i analizuar nė mėnyrė tė barabartė dhe jo sipüas qefit tė qallmės Ternava,Shefqet dhe Sulejman,poashtu jo sipas qefit tė kėsulkuqve tė Vatikanit tė bollshėm ne trojet tona,.dihet si do te mbarojnė,por e keqja ėshte se tė gjithė keto propaganda jan tė lancuara dhe te inicuara nga qarqe tė caktauara dhe shtyp bulevardesk qė skan te bejnė me gjendjen reale dhe e gjithė ajo qė lė te mesohet"Le qent tė lehin sic i kan mesu per te leh"po me sy hapur se deri ku shkojnė.

Pėr qudi,si tė krishterėt,ne veqanti katolikėt pėr fat tė keq ato tė cilėt e vuajtėn dhe e paguan me shtrejtė ideollogjine komuniste,ato tė cilėt si nė Kosovė poashtu nė Shqipėri u quajtėn si kolobracinonist tė Vatikanit dhe u persekutuan nga ēdo form e lirė e besimit tė tyre nė Zot edhe ashtu tė pakta, poashtu edhe disa shqiptarė gjoja tė besimit Islam jan dukshėm duke kontribuar armiqt tanė shekullorė me qėndrime tė tyre mė shumė desktruktive se sa konstruktive,dhe duke menduar se jan kan qellu se kėto ose kėsi lėvizjesh bile prishin marrdhėniet me mikun tone shekullorė Amerikėn,janė lojra tė politikave ditore tė inicuara shpesh edhe nga ingteresat e tyre personale tė fusin nė shportėn e mbeturinave tė arriturat dhe te gjithė atė qė bėri nė shekuj pėr ne Amerika po edhe Anglia sot.Dhe se kjo ska tė bėjė me Amerikėn po me disa qarqe tė caktuar Europiane dhe sllave,ketu aty edhe dora e Vatikanit nga disa miq tradicional tė sllavėve dhe antishqiptarė tė pėrbetuar.Se njė ditė e gjithė kjo do tė mmbetet tė valojė nė gjuhėn e fėlliqur tė disave,se Amerika nuk mund tė lendohet dhe tė kethej dorėn qė lėmon nė grushtė..sepse:

Edhe pse SHBA, pėr shembull.po si Franca ka njė histori tė fortė tė ndarjes sė fesė nga shteti, por po tė i referohemi interpretimit tė amandamentit 1 tė Kushtetutės sė SHBA-s nė lidhje me liritė dhe praktikim tė fesė nė Shtetet e Bashkuara pėrfshin edhe tė drejtėn pėr veshje dhe mbajtje tė simbole fetare.Kėtu nė kėtė amandament janė pėrfshi tė gjitha fetė dhe simbolet e tyre fetare.

Se pse ngrehet i gjithė ky pluhėr nė emėr tė Amerikės e din vetėm injorantėt,por i ngjashėm me atė tė Maqedonisė ku nė fund vetė populli e pa se dy qallma nė krye tė "Imamatit"jan mė tė rezikshėm se 2000 mjekrosha me pantulla tė shkurtra,dhe njė kėsulkuq ėshtė mė i rrezikshėm se 1 milion besimtare pas tij,kurse njė mantil zi me kėsulė tė Makariosit,lirisht mund te qaujsh"Drejtore thertorje" fakte me duket se keni apo jo?!

Neferta
16-10-11, 18:06
Cilit Vehbi bleee ?
eh......
i vllai i Saudit prej zalline

taraku-1
16-10-11, 19:34
i vllai i Saudit prej zalline
mo moleee.

lexo pak kerqovarin....,ne postimin e fundit

Makresh
16-10-11, 20:41
Nuk eshte sulm kunder "Abdul Vehabit" (Allahu past meshir per te), por sulm dhe intoleranc flagrante kunder fes ISLAME !

Arb
16-10-11, 21:55
Nuk eshte sulm kunder "Abdul Vehabit" (Allahu past meshir per te), por sulm dhe intoleranc flagrante kunder fes ISLAME !

Heu Makresh bre!

Po silleni sikur me qene pronare te asaj qe i thone Fe Islame.

Kadale bre burre, se askush spo e shan Fene Islame. Po merremi me ata qe po e perdorin fene Islame si karte per te shprehur ideologjine e tyre te cmendur fetare.

Arb
19-10-11, 22:01
Bashkohu: Presidentja tė kėrkojė falje, ofendoi Sheriatin

Lėvizja Bashkohu qė udhėhiqet nga Fuad Ramiqi, pėrmes njė komunikate pėr media, ka kėrkuar nga Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, qė tė kėrkojė falje “pėr shkak se ka fyer Sheriatin”.


“Lėvizja Bashkohu nė emėr tė muslimanėve tė Kosovės shpreh indinjatėn e thellė dhe njėherit e kundėrshton hapur njė pjesė tė fjalimit tė Presidentes sė Republikės sė Kosovės Atifete Jahjaga, tė mbajtur me datėn 15.10.2011 nė Zym tė Hasit nė manifestimin Takimet e Gjeēovit”, thuhet nė komunikatė.


“Presidentja e vendit duke bėrė pėrpjekje qė ta glorifikoi Kanunin e Lekė Dukagjinit nuk i mjaftoi t’i cek dobitė qė sipas saj kanė rrjedhur si rezultat i praktikimit tė Kanunit tė Lekė Dukagjinit, por ajo e sulmoi rėndė sistemin juridik Islam - Sheriatin pėr tė cilin Presidentja tha se ishte kundėr nderit dhe dinjitetit tė njeriut dhe dinjitetit kombėtar, ndėrsa Kanuni i Lekė Dukagjinit, sipas saj, ishte ai qė e mbrojti kėto pėr mė shumė se pesėqind vite”, vazhdon komunikata e Lėvizjes sė Faud Ramiqit.


Ky deklarim i Presidentes sė vendit, sipas kėsaj Lėvizje, ka prodhuar nxitje tė urrejtjes fetare dhe ka bėrė qė myslimanėt ta humbin besimin tek Presidentja.
“Ne kėrkojmė nga Presidentja e Republikės sė Kosovės Atifete Jahjaga qė t’i kėrkojė falje publikisht popullit musliman tė Kosovės pėr kėtė fyerje tė rėndė qė i ėshtė bėrė. I bėjmė thirrje Presidentes sė vendit ta lexojė Kanunin e Lekė Dukagjinit dhe tė Drejtėn e Sheriatit dhe pastaj do ta kuptojė se kush e mbron personalitetin dhe dinjitetin njerėzor dhe kombėtar, dhe se kush nxitė ne vėllavrasje pasojat e tė cilit janė prezentė edhe sot e kėsaj dite”, pėrfundon komunikata.
Nė vijim lexojeni fjalimin e plotė tė Presidentes Jahjaga nė manifestimet Takimet e Gjeēovit
Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga mori pjesė nė manifestimin jubilar, tė 40-tin, nė “Takimet e Gjeēovit” nė Zym tė Hasit.
Me kėtė rast, Presidentja Jahjaga u nderua me Ēmimin “Unaza e Katarina Josipit”, si dhe mbajti njė fjalim tė cilin po e sjellim nė vijim:
Shumė tė nderuar pėrfaqėsues tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės,
Tė nderuar shkrimtarė dhe dashamirės tė letrave shqipe,
Tė nderuar priftėrinj zyrtarė tė Kishės katolike,
Tė nderuar zymjanė, banorė tė kėtij lokaliteti me traditė,
Tė nderuar pjesėmarrės,
Ju pėrgėzoj pėr mbajtjen e manifestimit tė dyzet jubilar “Takimet e Gjeēovit” qė ėshtė njė aktivitet tradicional, qė mbahet falė punės dhe pėrkushtimit tė Juve banorėve tė Zymit, tė klubit letrar “Shtjefėn Gjeēovi”, pastaj tė komunės sė Prizrenit dhe tė institucioneve qendrore tė Republikės sė Kosovės.
“Takimet e Gjeēovit” janė tė rėndėsishme jo vetėm pėr shkak tė simbolikės qė e kanė por veēanėrisht pėr prurjet nė ruajtjen e trashėgimisė dhe kultivimin e vlerave letrare, kulturore dhe shkencore.


Tė jesh nė Zym, tė marrėsh pjesė nė manifestimin e Kuvendit apo tė Kuvendimeve tė Gjeēovit, qė Ju e kemi emėrtuar simbolikisht “Takimet e Gjeēovit” e tė mos flasėsh pėr kėtė figurė poliedrike tė kombit, qė nė binomin “Fe e Atdhe” i la trashėgim tė pasur letėrsisė, arkeologjisė dhe shkencės, ėshtė e pamundur.


Nė cilėsinė e Presidentes sė vendit mue mė bjen me folė pėr aktivitetin politik dhe atdhetar tė Shtjefėn Gjeēovit, dhe duke bėrė njė hulumtim tė jetės e tė veprės sė kėtij dijetari, unė e pashė se te ai ėshtė ēdo gjė e lidhur me atdheun, me lirinė, me pėrparimin e emancipimin e popullit tė vet
Shtjefėn Gjeēovi ishte prift, franēeskan, duke njohur veprat e tija, dhe nėpėrmjet tyre edhe shpirtin e tij, unė besoj se ai u pėrcaktua pėr prift qė tė rrisė dijeninė, qė tė shkollohet dhe tė bėhet mė i dobishėm pėr njerėzit. Ndėrsa u bė franēeskan qė tė jetė mė afėr popullit dhe tė jetojė nė kushtet nė tė cilat jetonin njerėzit e racės sė tij, siē thoshte. Kisha Katolike ishte gjithherė me popullin, nė tė shumtėn e rasteve nė ballė tė pėrpjekjeve pėr liri, dhe pėr emancipim, dhe roli i priftit ishte i madh nė ērrėnjosjen e zakoneve tė prapambetura qė hynin kėtu, me ndikimet e huaja, ndonjėherė edhe me plan e me qėllim tė caktuar, si ishin besėtytnitė dhe magjitė, qė pėrhapeshin lehtė, si shpresė e rrejshme pėr popullin e vuajtur dhe pėr zgjidhjen e telasheve me tė cilat ballafaqoheshin.


Shtjefėn Gjeēovi u bė arkeolog, sepse donte tė dėshmonte lashtėsinė tonė nė kėto troje, sepse dėshironte tė tregonte se dikur kishim nam e gjurmė dhe se e bėnim historinė e cila ėshtė pėr t’u krenuar. Arkeologjinė, Gjeēovi e hulumtonte me pėrkushtim, duke hyrė nė shpellat mė tė largėta, duke shkuar nė humbėsirat e Malėsisė, duke mbledhur artefaktet, qė tė mos i gjejnė e marrin tė tjerėt, qė mos tė na e vjedhin historinė sepse duke e vjedhur tė kaluarėn dėshironin tė na e humbin tė ardhmen.


Prandaj Gjeēovi bėri studime pėr trashėgiminė pellazge dhe pėr trashėgiminė ilire te populli shqiptar, qė mbesin nga studimet mė serioze tė bėra nė kėtė fushė.


Shtjefėn Gjeēovi u mor me mbledhjen e trashėgimisė gojore tė popullit tonė. Kėtė e bėri pėr tė mos e lėnė qė tė humbet ky thesar i ēmueshėm pėr tė treguar motivet dhe nivelin e lartė artistik dhe filozofik tė gjeniut popullor.


Shtjefėn Gjeēovi u mor me krijimtari letrare. Shkroi drama qė nuk ishte zhanėr i lėvruar nė krijimtarinė tonė. Kėtė e bėri nė formėn e traditės tonė tė rrėfimit, pėr tė ndikuar mė shumė edhe nėpėrmjet inskenimit apo tė marrjes dhe tė pėrfoljes nė popull tė pjesėve dramatike tė veprave tė tij.


Shtjefėn Gjeēovi i vuri kunorė veprės sė tij me mbledhjen e Kanunit tė Lekės, punė kjo qė i mori tridhjetė vjet, dhe qė nė grumbullimin me pėrkushtim, dhe nė kodifikim i ngjan sistemimit e kodifikimit tė librave tė shenjtė. Me kėtė vepėr ai shpėrtheu pas vdekjes nė rrjedhat botėrore. Me Kanunin, Gjeēovi dėshmoi se ne si popull ishim tė organizuar, e nuk ishim fise tė egra e pa ligje, ndėrsa me natyrėn e organizimit kanunor e dėshmoi se ne ishim mė lartė, dhe se Kanuni ishte mė human dhe ma i drejtė sesa Kanunet e popujve tė tjerė tė mesjetės, por edhe mė vonė.


Mė lejoni, duke pasur parasysh karakterin e kėtij manifestimi, t’i them dy ēėshtje rreth Kanunit tė Lekė Dukagjinit.


E para: Ky Kanun nė gjitha nenet dhe paragrafėt e tij e respekton njeriun, dinjitetin e tij personal dhe familjar. Kanuni nuk e njeh tė drejtėn e ndėshkimit si dėmtim dhe poshtėrim tė dinjitetit. Nė Kanunin e Lekės, nuk ka rrahje publike tė personit, nuk ka gjymtim tė trupit.


E dyta: Me Kanunin e Maleve tė njohur si Kanuni i Lekė Dukagjinit, pasardhėsit tė Skėnderbeut nė rezistencėn kombėtare kundėr pushtimit otoman, rregullohet jeta e njerėzve, dhe kjo e pamundėsonte zbatimin e Sheriatit nė kėto troje dhe te populli ynė, qoftė i besimit katolik apo i besimit mysliman. Nė trojet shqiptare nuk mund tė paramendohej qė autoritetet osmane t’ia kėpusnin dikujt dorėn, tė akuzuar pėr vjedhje, ose qė dikujt t’i jepeshi pesėdhjetė kamxhik publikisht trupit. Pra ky Kanun ruajti nderin dhe dinjitetin e njeriut dhe dinjitetin kombėtar gjatė mė shumė se pesėqind vjetėve.


Kanuni i Lekė Dukagjinit e ka parimin qė “lajmėsi nuk ndiqet”. Pra lajmėtari duhet tė respektohet e nderohet pa marrė parasysh ēfarė lajmi e prej kujt e sjell, qė sot pėrshtatet mirė me lirinė e fjalės dhe lirinė e shprehjes, tash ėshtė pjesė e traditės, dhe ne sot qeverisemi sipas ligjeve tė civilizimit bashkėkohor evropian duke i pasur nė vete tė arriturat e popujve tė pėrparuar. Dhe nė kėtė udhė Republika e Kosovės e ka vendin nė Bashkimin Evropian ndėrmjet popujve e shteteve tė lira tė barabarta e tė dinjitetshme.

Makresh
19-10-11, 22:17
Heu Makresh bre!

Po silleni sikur me qene pronare te asaj qe i thone Fe Islame.

Kadale bre burre, se askush spo e shan Fene Islame. Po merremi me ata qe po e perdorin fene Islame si karte per te shprehur ideologjine e tyre te cmendur fetare.

Nuk di cfar gjesti te cmendur ka manifestuar kjo levizje, ti qe e ben terroriste ?!

Problemi juaj, eshte besimi Islam. Dhe e urreni pikerisht, sepse perendimoret kan fe ndryshe, kurse disa tjer si murrizi, vec pse shkit kishe po na keshin e per shkak, duhet mu bo si shkit, qe me jav mshel gojen, a di ! :cool:

Zanzi/M
20-10-11, 21:28
Nuk di cfar gjesti te cmendur ka manifestuar kjo levizje, ti qe e ben terroriste ?!

Problemi juaj, eshte besimi Islam. Dhe e urreni pikerisht, sepse perendimoret kan fe ndryshe, kurse disa tjer si murrizi, vec pse shkit kishe po na keshin e per shkak, duhet mu bo si shkit, qe me jav mshel gojen, a di ! :cool:

Me sa kam verjet une ( ndoshta jam gabim) keto dite ke pas nje defanzive ne forum. Shkrut te kane mund me debate te kane sos. Po me me ndegju mu ti mos lesho pe hic koqitu si thiu n akull edhe debato me te tane :biggrin:

Artisti
21-10-11, 17:32
“Lėvizja Bashkohu nė emėr tė muslimanėve tė Kosovės shpreh indinjatėn e thellė dhe njėherit e kundėrshton hapur njė pjesė tė fjalimit tė Presidentes sė Republikės sė Kosovės Atifete Jahjaga, tė mbajtur me datėn 15.10.2011 nė Zym tė Hasit nė manifestimin Takimet e Gjeēovit”, thuhet nė komunikatė.


Sa muslimani u bė ahhahahhahhaha

Edhe krejt tani po keqpėrdorin fjalin, " nė emėr tė muslimanėve", a e dini nga vjen kjo formė fjalie, janė mėsuar kėta tė keqprėdorin sikur fjalin " Nė ose Me emėr tė Allahut"

Njerėz mė tė ligė se lloji i muslimanėve tė tillė nuk sheh e as dėgjon njeri.

Nė pėrgjithėsi, ata tė cilėt po e mohojnė Kombin dhe me atė po e vendosin Fenė nė rend tė parė, po ligėsohen si mė sė keqi. Kjo po ju vjen nga Zoti sepse po e mohojnė identitetin e tyre, e Zoti nuk donė rrenca, nuk don mohues, nuk don paftyrėsia siē janė kėta "muslimanėt"


.

premium
21-10-11, 17:51
Sa muslimani u bė ahhahahhahhaha

Edhe krejt tani po keqpėrdorin fjalin, " nė emėr tė muslimanėve", a e dini nga vjen kjo formė fjalie, janė mėsuar kėta tė keqprėdorin sikur fjalin " Nė ose Me emėr tė Allahut"

Njerėz mė tė ligė se lloji i muslimanėve tė tillė nuk sheh e as dėgjon njeri.

Nė pėrgjithėsi, ata tė cilėt po e mohojnė Kombin dhe me atė po e vendosin Fenė nė rend tė parė, po ligėsohen si mė sė keqi. Kjo po ju vjen nga Zoti sepse po e mohojnė identitetin e tyre, e Zoti nuk donė rrenca, nuk don mohues, nuk don paftyrėsia siē janė kėta "muslimanėt"


.
Muslimanet liget apo???
derisa egziston per nje muslimane i sinqert emri'' ALLAHU-AKBAR'' vdes SI SHEHID ''
bindu se frigen nuk e ka sikur te fejave tjera e marrin dopingun(drogen) per te larguar frigen e luftes nga vdekja.

Artisti
21-10-11, 18:19
Muslimanet liget apo???
derisa egziston per nje muslimane i sinqert emri'' ALLAHU-AKBAR'' vdes SI SHEHID ''
bindu se frigen nuk e ka sikur te fejave tjera e marrin dopingun(drogen) per te larguar frigen e luftes nga vdekja.


A ka fol edhe nė emrin tėnd kjo " Bashkohu"?.

Makresh
21-10-11, 19:31
Me sa kam verjet une ( ndoshta jam gabim) keto dite ke pas nje defanzive ne forum. Shkrut te kane mund me debate te kane sos. Po me me ndegju mu ti mos lesho pe hic koqitu si thiu n akull edhe debato me te tane :biggrin:

Jo ndoshta, po me siguri qe ndoshta,.. je gabim < !
Kur ta quajsh dike terrorist e kriminel, duhet ti kesh edhe provat (faktet) qe ta deshmosh kete ! Ndryshe behesh manipulator, qe kerkon ta mashtrosh popullin, e ata qe mashtrojn popullin jan pjesa me e korruptuar e shoqeris !

Nejse, ti vec pse je katolik e urren ket levizje. Per qet arsye edhe turqin e urren. So dicka e re qe me habit nga ana jote. Per ty, vec cernagort cka jan ma t'aferm se qeta islamistat qe e perbejn popullesin shqiptare :tongue:

Makresh
21-10-11, 19:33
Sa muslimani u bė ahhahahhahhaha

Edhe krejt tani po keqpėrdorin fjalin, " nė emėr tė muslimanėve", a e dini nga vjen kjo formė fjalie, janė mėsuar kėta tė keqprėdorin sikur fjalin " Nė ose Me emėr tė Allahut"

Njerėz mė tė ligė se lloji i muslimanėve tė tillė nuk sheh e as dėgjon njeri.

Nė pėrgjithėsi, ata tė cilėt po e mohojnė Kombin dhe me atė po e vendosin Fenė nė rend tė parė, po ligėsohen si mė sė keqi. Kjo po ju vjen nga Zoti sepse po e mohojnė identitetin e tyre, e Zoti nuk donė rrenca, nuk don mohues, nuk don paftyrėsia siē janė kėta "muslimanėt"


.

Jo vec ne emer te muslimaneve shqiptar, por kur vie puna per ta mbrojt Shamijen dhe cilin do urdher tjeter te Zotit, keta musliman, kan te drejt te flasin ne emer te 1.5 miliiiiiiiiiiiiard musliman te botes !!!!

Ata qe jan kunder shamis, shkurt e shqip : S'jan musliman.

Artisti
21-10-11, 19:37
Jo vec ne emer te muslimaneve shqiptar, por kur vie puna per ta mbrojt Shamijen dhe cilin do urdher tjeter te Zotit, keta musliman, kan te drejt te flasin ne emer te 1.5 miliiiiiiiiiiiiard musliman te botes !!!!

Ata qe jan kunder shamis, shkurt e shqip : S'jan musliman.


Ata qė janė pėr Shamin, shkurt edhe shqip janė musliman por nuk janė me plotėkuptimin e fjalės Shqiptarė...

Makresh
21-10-11, 19:39
Ata qė janė pėr Shamin, shkurt edhe shqip janė musliman por nuk janė me plotėkuptimin e fjalės Shqiptarė...

Mire, po a e din ti dallimin mes te krishterit dhe muslimanit ?

I krishteri asnjeher se ka pranuar emertimin Shqiptar (shih arbreshet), vetem pse muslimanet u emertuan per tu distancuar nga e kaluara e tyre e krishter. Tash, po t'pelqeu prap emertimi si shqiptar, vazhdo e behu pjes e jonja. Jo-jo, n'rrot t's...... Artist, s'ke nevoj te lidhesh per ne.

Zanzi/M
21-10-11, 19:41
Fuad Ramiqi e kish vendos shamine edhe po dojke me ja nis shkolles prej klases se 7 ;)

Artisti
21-10-11, 19:44
Mire, po a e din ti dallimin mes te krishterit dhe muslimanit ?

I krishteri asnjeher se ka pranuar emertimin Shqiptar (shih arbreshet), vetem pse muslimanet u emertuan per tu distancuar nga e kaluara e tyre e krishter. Tash, po t'pelqeu prap emertimi si shqiptar, vazhdo e behu pjes e jonja. Jo-jo, n'rrot t's...... Artist, s'ke nevoj te lidhesh per ne.


O i shami i botės, ti as shqiptar nuk don me nejt, arbėreshėt pe mbrojnė rrėnjėn e ti edhe degėt po don mi thye.

Prej shqiptari don tė dalėsh nė musliman.


.

Makresh
21-10-11, 19:53
O i shami i botės, ti as shqiptar nuk don me nejt, arbėreshėt pe mbrojnė rrėnjėn e ti edhe degėt po don mi thye.

Prej shqiptari don tė dalėsh nė musliman.


.

Mus u gut be ... artist ! :smile:

Prej shqiptarit sun del askund nese je musliman, e sidomos tek ai katalik.

Ka kohe qe jemi nda nga arbreshet e arvanitasit. Ty t'paska zon von, e si po doket, paske hyp n'tren t'gabuar.

Kercovari
22-10-11, 06:42
Ata qė janė pėr Shamin, shkurt edhe shqip janė musliman por nuk janė me plotėkuptimin e fjalės Shqiptarė...
AS Mini fndi ne kuptimin e plote te fjales nuk eshte shqiptare,bile per shami kemi dhe kenge balosh e per mini funde nuk ka s enuk ka qene tradita jone me tregue kofshet tregjeve te botes ose trotuareve dhe kjo ka ndodhe fale disave si ti...

Kercovari
22-10-11, 06:44
O i shami i botės, ti as shqiptar nuk don me nejt, arbėreshėt pe mbrojnė rrėnjėn e ti edhe degėt po don mi thye.

Prej shqiptari don tė dalėsh nė musliman.


.

Nocioni musliman dhe kotolik skan te bejn me nocionin komb po me fe...andaj mos e lidh gomarin per brrit te dhise,ndryshe meso sa ste ka ikur koha...

GURI SYLAJ
23-10-11, 17:28
Nocioni musliman dhe kotolik skan te bejn me nocionin komb po me fe...andaj mos e lidh gomarin per brrit te dhise,ndryshe meso sa ste ka ikur koha...


Jo kercovari po harroni shpejt.
Pikrisht se nocini Musliman u lidh me kombin Boshnjak ,BOSHNJAKET MBETEN PA 2/3 e Bosnjes.
Nuk po e zgjati se e dij qe me kuptoni .

E njejta loje po luhet edhe me Shqiptaret dhe kombin Kosovare nese e hame karroten!!

Kercovari
23-10-11, 18:26
Jo kercovari po harroni shpejt.
Pikrisht se nocini Musliman u lidh me kombin Boshnjak ,BOSHNJAKET MBETEN PA 2/3 e Bosnjes.
Nuk po e zgjati se e dij qe me kuptoni .

E njejta loje po luhet edhe me Shqiptaret dhe kombin Kosovare nese e hame karroten!!

Kercovari ka nje magazin kujtese te qeliza te jashtoksorve,keshtu ka dasht Zoti i Madherishem."M" e madhe ne kohen e titistve ishte per kombin e ri artificial qe e krijoj tito me pajdashet e tij Muslimanet e Bosnjes dhe Makdonski Muslimani,kurse "m" e vogel percaktonte nocionin e fese muslimane ne trojet jugosllave pa dallim kombesie,,andaj nese ek dergu gomarin te ta ruaj berberi dhe nese vetem mjekren do me ja hjek athere gomari mund te jete edhe Jude,Serb,Shqiptare,Arab,prift hoxhe dhe rabin sipas teje dhe disave,kurse per mua jan vetem njerze si te gjithe te tjeret...
E ajo cka ndodhe ne Kosove eshte kerkese te manipoluhet dhe politizohet Islami vetem nga qarqe te krishtere shqiptare e jo kerkese nderkombetare..shnetje nese jemi marre vesht ..o mik i nderuar...