PDA

View Full Version : Vritet njė kosovar(e) nė Afganistan


emine
30-10-11, 19:44
Publikuar: 30.10.2011 - 18:01
Prishtinė, 30 tetor - Nė shpėrthimin e sė shtunės nė kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, nė mesin e nėntė tė vrarėve raportohet tė jetė edhe njė shtetas kosovar.
“Shpėrthimi i sė shtunės, i cili mori jetėt e dy civilėve britanikė, njė shtetasi tė Kosovės dhe njė ushtari kanadez, ndodhi kur njė veturė e mbushur me eksploziv goditi njė autobus tė blinduar nė konvojin e NATO-s”, tha tė dielėn njė diplomat perėndimor pėr CNN-in.
Ndėrkohė, ende nuk dihet identiteti i shtetasit tė Kosovės.
Nė mesin e viktimave janė edhe katėr ushtarė tė armatės amerikane.
Presidenti afgan, Hamid Karzai ka shprehur ngushėllime pėr viktimat.
Nga ana tjetėr, zėdhėnėsi i talibanėve ka thėnė se janė vrarė 16 ushtarė tė huaj, njė civil dhe janė lėnduar disa tė tjerė, transmeton Indeksonline.
Nė kuadėr tė misionit tė NATO-s dhe misioneve tė tjera ndėrkombėtare nė Afganistan gjendet edhe njė numėr i shqiptarėve qė punojnė nė misionin civil.
Sipas disa informatave, shtetasi kosovar i vrarė nė Afganistan, ėshtė njė femėr nga Ferizaj. http://koha.net/repository/images/30-kabush_3010111801_1.jpgps.uroi dhe lutem qe gjith qytetaret e Kosoves qe punojne ne Avganistan duke rreziku jeten e tyre te kthehn mbas obligimev shendosh e mire ne shtepit e tyre,dhe me shum per shoqen time:(((

ngushllime familjes se vajzes

roadrunner
30-10-11, 19:51
Amin....

Tarzani
30-10-11, 19:58
Allahu me iman....gajretin familjes...

pinto
30-10-11, 21:37
"Nuk po shkoj ne luft, per tu kthye i gjall"


(Nje thenje shqiptare, qe eshte degju shpesh gjat luftes se uēk-es)

Uroj qe shqiptaret e tjer, te kthehen sa me shpejt nga Afganistani, e ti len anash interesat amerikane.

roadrunner
30-10-11, 21:51
Prishtinė, 30 tetor (E plotėsuar) - Nė shpėrthimin e sė shtunės nė kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, nė mesin e 13 tė vrarėve raportohet tė jetė edhe njė shtetase kosovar.
“Shpėrthimi i sė shtunės, i cili mori jetėt e dy civilėve britanikė, njė shtetasi tė Kosovės katėr ushtarėve amerikanė, njė ushtari kanadez e tė tjerė, ndodhi kur njė veturė e mbushur me eksploziv goditi njė autobus tė blinduar nė konvojin e NATO-s”, tha tė dielėn njė diplomat perėndimor pėr CNN-in.
Sipas TV Klan-Kosova, shtetasja e vrarė nė Kabull ėshtė 38-vjeēarja nga Ferizaj, Zylfie Bytyqi.
Ajo deri nė vitin e kaluar ka punuar nė kampin Bondstell, kurse pastaj ka shkuar pėr tė punuar nė Afganistan nėpėrmjet njė firme amerikane.
Familjarėt e Zylfies nė Ferizaj janė informuar mbrėmė pėr vdekjen dhe ata tė dielėn kanė hapur derėn pėr tė pame. Sipas informatave qė i janė dhėnė familjes trupi i Zylfies do tė sillet nė Ferizaj brenda 7-10 ditėve tė ardhshme.
Presidenti afgan, Hamid Karzai ka shprehur ngushėllime pėr viktimat.
Nga ana tjetėr, zėdhėnėsi i talibanėve ka thėnė se janė vrarė 16 ushtarė tė huaj, njė civil dhe janė lėnduar disa tė tjerė, transmeton Indeksonline.
Nė kuadėr tė misionit tė NATO-s dhe misioneve tė tjera ndėrkombėtare nė Afganistan gjendet edhe njė numėr i shqiptarėve qė punojnė nė misionin civil.

Murgesha
30-10-11, 21:53
Ngushellime familjareve!

Dhasht Zoti e nuk ndegjojm me lajme te tilla!

Zero Cool
31-10-11, 11:29
Skamja dhe mjerimi na qoi ne te gjitha skajet e botes, eshte shume keqardhese kur degjon qe dikush i pafajshem humb jeten ne kete menyre.
Ngushllime familjes se saj kurse te tjereve qe gjenden ne rajone te rrezikshme i uroj sukses dhe jete te gjate (kujdes per veten tuaj).

Domira
31-10-11, 17:28
Ngushėllime Familjes se tė ndjerės.
Zoti u ruajt tė gjithė ata qė ndodhen nė vende tė tilla tė punės, larg Kosovės dhe familjes!

Hajra
01-11-11, 19:07
Kthehet nė Kosovė viktima kosovare e sulmit nė Kabul


01-11-2011 11:56 CET
[/URL] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=xa-4dde9811192a1f62&source=tbx-250&lng=de&s=formspring&url=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fartikulli%2F29%2F 29%2F37536%2Fkthehet-ne-kosove-viktima-kosovare-e-sulmit-ne-kabul%2F&title=Z%C3%ABri%20%E2%80%A2%20INFO%20-%20Kronika%20-%20Kronika%20e%20zez%C3%AB%20-%20Kthehet%20n%C3%AB%20Kosov%C3%AB%20viktima%20kos ovare%20e%20sulmit%20n%C3%AB%20Kabul&ate=AT-xa-4dde9811192a1f62/-/-/4eb0352e93714199/1/4d8bd11172bed83a&frommenu=1&ips=1&uid=4d8bd11172bed83a&ufbl=1&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fkategoria%2F29&tt=0) (http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37536/kthehet-ne-kosove-viktima-kosovare-e-sulmit-ne-kabul/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/29/29/37536/kthehet-ne-kosove-viktima-kosovare-e-sulmit-ne-kabul/#"]

Zyrtarė tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme bėjnė tė ditur se trupi i pajetė i kosovares, Zykije Bytyēi, e cila u vra nė njė sulm terrorist nė Kabul tė Afganistanit, tashmė gjendet nė bazėn ajrore nė Dover tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
Nga MPJ thonė se ende nuk dihet se kur do tė niset trupi i sė ndjerės pėr varrim nė Kosovė.
Ndėrkohė, Ambasada e Kosovės nė Ankara tė Turqisė, ka kontaktuar me kompaninė pėr tė cilėn ka punuar e ndjera Bytyēi, me ē’rast edhe zyrtarė tė kompanisė kanė konfirmuar vdekjen e saj.
Zykije Bytyēi nga Ferizaj ka punuar pėr njė kompani tė kontraktuar nga misioni i NATO-s nė Afganistan. Ajo ėshtė nė mesin e shumė viktimave qė u vranė nė njė sulm terrorist nė Kabul para disa ditesh./rel/

Hajra
01-11-11, 19:10
Ngushllime familjes, dhashte Zoti vdekje te tilla te mos ket nder popullin tone.

halla e madhe
01-11-11, 22:03
Nushllime familjes se te ndjeres:frown:

hasanmehmeti
02-11-11, 18:50
Durimi qofte mbi familjaret e viktimes.

Bujari-d
31-08-12, 11:18
"Nuk po shkoj ne luft, per tu kthye i gjall"


(Nje thenje shqiptare, qe eshte degju shpesh gjat luftes se uēk-es)

Uroj qe shqiptaret e tjer, te kthehen sa me shpejt nga Afganistani, e ti len anash interesat amerikane.

Qfar interesa amerikane ????Ata kan shku per buken e gojes