PDA

View Full Version : Kosovarėt pėrleshen me armė nė Zvicėr


Hajra
02-11-11, 22:01
Kosovarėt pėrleshen me armė nė Zvicėr

Dje nė mėngjes banorėt e Zvicrės zbuluan me trishtim rastin e fshatit Lucens, ku disa kosovarė ishin pėrfshirė nė njė konflikt me armė zjarri.

E mėrkure 2 Nėntore 2011 16:26
"Ēfarė tė them unė e shkreta, veē se tė gjithė do tė pėrfundojmė nė psikiatri. Ėshtė rast i rėndė pėr njė nėnė. Nuk e di se ēfarė ka ndodhur", shprehet nėna e tre djemve tė implikuar nė incidentin e dhunshėm qė ka ndodhur para shtėpisė sė tyre nė Lucens tė Zvicrės.
Ishim tė gjithė sė bashku me vajza e dhėndėr. Kur papritur kemi dėgjuar tė shtėna, ndėrsa tėrė familja me 10 nipa ishim duke kaluar njė mbrėmje tė lezetshme.
Nėna tregon me zė tė grisur fatkeqėsinė e tė hėnės. Ajo tregon pėr albinfo.ch se sapo kishte dalė nga spitali psikiatrik, pasi qė kishte pėrjetuar njė shok tronditės. „ As armiku nuk ka mujt me na pru nė kėtė gjendje“. Nėn efektin e hapave, ajo shpjegon, me shumė vėshtirėsi, se tre djemtė e saj janė tani mė nė burg dhe se mbarė familja e saj ėshtė e traumatizuar.
Duke shprehur gjithė dhimbjen e saj, nėna e stėrlodhur vėshtron se edhe nė Zvicėr qenka e mundur qė dikush tė vijė dhe tė tė sulmojė mė armė nė oborr tė shtėpisė. “Djemtė e mi nuk patėn qare, pėrveē vetėmbrojtjes“.
Gjatė bisedės tė dhimbshme, nėna shpjegon se burri i saj e ka ēuar shumė mirė me babain e personave tė dyshuar tė jenė tė implikuar nė sulmin e tė hėnės.
“Nuk po i dihet me kėta tė rinj. Qenka e vėrtetė kur tė parėt tanė thoshin: Fėmijėt i hanė mollėt, kurse prindėrve u pihen dhembet“.
Edhe pse ende tė gjitha rrethanat e kėsaj ngjarjeje nuk janė tė qarta, njė gjė ėshtė e sigurt: tė shtėnat kanė lėnė mbresa pėr sot e shumė kohė nė qytezėn e rehatshėm Lucens.

Zvicėr: Kosovarėt qėllojnė me armė sikur nė Far West
Dje nė mėngjes banorėt e Zvicrės zbuluan me trishtim rastin e fshatit Lucens, ku disa kosovarė ishin pėrfshirė nė njė konflikt edhe me armė zjarri.
Shtypi zviceran (pėr disa nė faqe tė parė) pėrshkruan kėtė ngjarje, duke treguar sė dy klane kosovare janė pėrleshur me armė zjarri nė mes tė rrugės.
Njė shkėmbim zjarri shpėrtheu natėn e sė hėnės nė Lucens (VD), duke plagosur rėndė njė nga protagonistėt. I plagosuri, kosovari 30- vjeēar, ėshtė goditur me njė plumb nė gjoks dhe ėshtė transportuar nė Spitalin Universitar tė Lozanės. Ndėrsa, katėr burra kosovarė tė pėrfshirė po nė kėtė pėrleshje, tė moshės 22-34 vjeē, janė dėrguar nė burg.
Sipas disa banorėve, tre burra gjendeshin nė njė makinė (Mercedes), ndėrsa dy tė tjerėt afėr shtėpisė sė njė familjeje kosovare.
Gazetari pėr tė pėrditshmen “Le matin” shpjegon se ngjarja ka ndodhur nė parkingun e shtėpisė sė njė familjeje kosovare, tė njohur nė fshatin e lartpėrmendur. Nė kėtė shtėpi banojnė tri gjenerata tė tėra, prindėrit, tre djem dhe gjashtė nipa.
Sė pari, njė e shtunėn nga makina ka qėlluar njė nga djemtė e zotit tė shtėpisė, i cili atė natė kishte konakun plot mysafirė. Menjėherė, makina ėshtė larguar para sė tė kthehet sėrish, dhe afėr dhjetė tė shtėna janė dėgjuar nė lagje, gjersa shoferi i makinės ėshtė plagosur.
Sipas gjasave, shkaku i konfliktit ishte njė borxh i pakthyer, hetimet penale veē se kanė filluar.
Ngjarja e tmerrshme vazhdon tė ushqejė befasinė e banorėve, kur ata mendojnė sė aty kishte edhe fėmijė.
Me kėtė ngjarje sėrish imazhi i Kosovarėve nė Zvicėr pėson edhe njė goditje. (albinfo)

taraku-1
03-11-11, 07:01
Kam qef me ndegjeu naj njo qe ka marr qmim nobel per zbulime shkencore qe o ne dobi te njerzimit..

se kto far aksionesh si kem sefte... gjith kemi me i pas deri ne kiamet..

murrizi
03-11-11, 07:41
Kam qef me ndegjeu naj njo qe ka marr qmim nobel per zbulime shkencore qe o ne dobi te njerzimit..

se kto far aksionesh si kem sefte... gjith kemi me i pas deri ne kiamet..

Ncek tarak, eshte v'shtir me degju per kso gjanash ne Shqiptarhane deri sa te kete qiftin tende qe flen me arm ner jastek, a sa per ne te ardhmen mos garanto.

Po qysh u bo nime kshtu edhe ti si hajra qenkeni zhgenjy a ? Po ju dje a pardje kcejshi hava more me at turpin e dumnices.

tipi engjellor
03-11-11, 09:02
pse a keni mendu qe jane shku ne zvicerr jan ba tjere a hahahhahah

LaDy_Diaspora
03-11-11, 20:51
Pres me padurim ditėn kur lajmet e tilla do mbesin nė memorjėn e zbehur e jo tė jenė pjesė e pėrditshmerisė tė mergatės shqiptare nė Zvicėr! :frown: :frown: :frown: :frown: :frown:

Oqeani
03-11-11, 20:54
Athua per "kille" jan ....

Grant
03-11-11, 21:58
Ky lloj mentaliteti primitiv qe tregon nje tufe shqiptaresh e shtyn shqiptarin tjeter qe do te beje jete normale qe te shohe jeten e vet e te humbe ne detin e madh te asimilimit.

Do ti keshillojsha ata shqiptare qe done me ec perpara e me u be dikushi ne jete, qe t'u rrijne sa me larg bashkeatdhetareve te tyre aventuriere e me prirje te theksuara kriminale.

Per kete soj kriminelesh e bastardesh nuk vlen as gjaku e as gjuha, as flamuri e as kombi.

Oqeani
03-11-11, 22:08
Keto lajme per sqpetar jan bere sikurse ne kohen e regjimit serb !!

Nje serb u rrah.... u shtye, u shpullat ... iu mbyt derri .... u dhunua.... u pėshty .... - : E pe vriteshin shqiptare, askush nuk u lodhej !

Sa vriten te tjeret ?

Kercovari
05-11-11, 07:15
Keto lajme per sqpetar jan bere sikurse ne kohen e regjimit serb !!

Nje serb u rrah.... u shtye, u shpullat ... iu mbyt derri .... u dhunua.... u pėshty .... - : E pe vriteshin shqiptare, askush nuk u lodhej !

Sa vriten te tjeret ?

Jan be te shumta o oqean
-Kosovari vret shqiptarin pse ia paska zene parkingun!
-Kosovari vrau gruan dhe nje nepunse sociale zviceriane
-Kosovari vrau zvicerianin per nje fjale goje
-Kosovaret cdo nate rrihen ne kafene
-Kosovaret qisin me revole ne shenja te komunikacionit pergjat autostradave vete i kam pa me sy te mi dhe qe i kam njohur
-Kosovari i kanoset puntores sociale pse i ka hjeke nga ndihma sociale te shoqen e cila nderkohe gjen pune te perkohshme..une kam qene aty present gjoja te i ndihmoj sepse ai nuk i njeh gjuhen mire..jam trishtua kur para syve te mi e kapi per fyti..dhe shume e shume raste te tjera te pahishme qe na demtojne te gjithve jo vetem kosovaret...

Qika^Me^Kule
05-11-11, 13:27
Jan be te shumta o oqean
-Kosovari vret shqiptarin pse ia paska zene parkingun!
-Kosovari vrau gruan dhe nje nepunse sociale zviceriane
-Kosovari vrau zvicerianin per nje fjale goje
-Kosovaret cdo nate rrihen ne kafene
-Kosovaret qisin me revole ne shenja te komunikacionit pergjat autostradave vete i kam pa me sy te mi dhe qe i kam njohur
-Kosovari i kanoset puntores sociale pse i ka hjeke nga ndihma sociale te shoqen e cila nderkohe gjen pune te perkohshme..une kam qene aty present gjoja te i ndihmoj sepse ai nuk i njeh gjuhen mire..jam trishtua kur para syve te mi e kapi per fyti..dhe shume e shume raste te tjera te pahishme qe na demtojne te gjithve jo vetem kosovaret...


Keto jan t'verteta jo vetem ne Ch.... po ne cdo vend ku jane Shqiptaret/e.

Para 8 muajve Shqiptari e mbyti dhe pastaj djegu nje femen Shqiptare ketu ne Wien arsyeja ishte se ajo nuk mujti te ja ben vizen ati .

Oqeani
05-11-11, 16:26
Jan be te shumta o oqean
-Kosovari vret shqiptarin pse ia paska zene parkingun!
-Kosovari vrau gruan dhe nje nepunse sociale zviceriane
-Kosovari vrau zvicerianin per nje fjale goje
-Kosovaret cdo nate rrihen ne kafene
-Kosovaret qisin me revole ne shenja te komunikacionit pergjat autostradave vete i kam pa me sy te mi dhe qe i kam njohur
-Kosovari i kanoset puntores sociale pse i ka hjeke nga ndihma sociale te shoqen e cila nderkohe gjen pune te perkohshme..une kam qene aty present gjoja te i ndihmoj sepse ai nuk i njeh gjuhen mire..jam trishtua kur para syve te mi e kapi per fyti..dhe shume e shume raste te tjera te pahishme qe na demtojne te gjithve jo vetem kosovaret...


Kuptoj sepse mu keto raste me japin buken e gojes ( nje sasi )!
Kam shume raste te tilla, ne polici, gjyq, hetuesi, degjime tel.... !!!

emine
11-11-11, 18:48
Kam qef me ndegjeu naj njo qe ka marr qmim nobel per zbulime shkencore qe o ne dobi te njerzimit..

se kto far aksionesh si kem sefte... gjith kemi me i pas deri ne kiamet..
ti ke me marr cmimin nobel,veq durim edhe pak

elvio
11-11-11, 19:25
Popull i keq
Meshkuj te pa kulturuar
Jo emancipim
S'respektojne gjinine e kundert
Grindavece
Femije te keqinj
Te pabese
Armik i vetes
Ndertojne imazh te keq per Shqiptaret anembane
Ehe
Ehe

Ne sezonin e veres ne grup turistesh gjermane pas plazheve ne ato vende qe rrinin nudo (sikurse ishin)dolen ne rruge edhe lidhnin baste qe dikush mundej te hynte poshte nje eskavatori i cili punonte ne cast.
Ne kohe rekord u lajmerua policia,edhe arsyeja e te vepruarit ashtu ish,sepse ishin nen funksion te alkolit te konsumuar.

Kam thene edhe une qe popull i keq,pa moral ,pijanece,psikopate,por hajde de.

Askush s'me degjon.

E c'thane keta te Zvicres njehere eeeeeeeeeeeeee??
Buje e madhe eeeeeeeeeee???

Kam filluar me ndertuar simpati per ata Mongolise!!!

Guri i madh
26-11-11, 12:13
Die guten Albaner - Erfolgreiche Migranten in der ... - SF Videoportal (http://www.videoportal.sf.tv/video?id=977cea47-93c2-46f0-9fb9-4f6ae65e16cb)

e_martumja
05-12-11, 23:35
Fshati kish ndermarr mi jek nga ky vendi tani ka mbet kuvendi komunal me vendos per kete qeshtjen se familja e kam shtepien e tyre. Lexova nje dite qe prindi tha ne jemi integru ne ch ndihemi mire vetem tani ndihem keq qe edhe ky djali shkoj ne burg tani i kam 4 djemt ne burg... Integrim ne mes murave. Ne Ch si ne cdo tjeter shtet tjeter ndodh qkamos por fatkeqsisht Zvicrant neper gazeta kur ben dam nje shtetas i tyre thot nje 50 vjeqari nga Zh psh e mbyti grujen me nje shkres te imt dhe te shkurt e kur eshte i huaj sidmos Kosovart me te madhe bilem edhe faqen e pare na japin,

taraku-1
06-12-11, 08:11
Fshati kish ndermarr mi jek nga ky vendi tani ka mbet kuvendi komunal me vendos per kete qeshtjen se familja e kam shtepien e tyre. Lexova nje dite qe prindi tha ne jemi integru ne ch ndihemi mire vetem tani ndihem keq qe edhe ky djali shkoj ne burg tani i kam 4 djemt ne burg... Integrim ne mes murave. Ne Ch si ne cdo tjeter shtet tjeter ndodh qkamos por fatkeqsisht Zvicrant neper gazeta kur ben dam nje shtetas i tyre thot nje 50 vjeqari nga Zh psh e mbyti grujen me nje shkres te imt dhe te shkurt e kur eshte i huaj sidmos Kosovart me te madhe bilem edhe faqen e pare na japin,

Duhet me i nxan e me rreh kryesorin e gazetes nja dy a tre, me i rreh mire qe i thojm na me lon vjerr ne zavoj neper spital me ka 4,5 muj a motmot a..., edhe me i than qe se shkruan qe ke bo ndeshjeee po thue na kan reh shqiptaret dijeee qe krejt kem me te myt...ski me pshtue i gjall veq ne bofsh ftyren operacion plastik ....Kur o ne pytje edhe per fen islame ne Kosove dhe trojet shqiptare keshtu shkruajn mejher menxi nuk presin... sikur zanzi,arb,euritura e me radhe... tona fet kerrdi me bo ne Kosove se kan dert, diqka per fe islame, kta te part jan...

Grant
06-12-11, 21:45
Fshati kish ndermarr mi jek nga ky vendi tani ka mbet kuvendi komunal me vendos per kete qeshtjen se familja e kam shtepien e tyre. Lexova nje dite qe prindi tha ne jemi integru ne ch ndihemi mire vetem tani ndihem keq qe edhe ky djali shkoj ne burg tani i kam 4 djemt ne burg... Integrim ne mes murave. Ne Ch si ne cdo tjeter shtet tjeter ndodh qkamos por fatkeqsisht Zvicrant neper gazeta kur ben dam nje shtetas i tyre thot nje 50 vjeqari nga Zh psh e mbyti grujen me nje shkres te imt dhe te shkurt e kur eshte i huaj sidmos Kosovart me te madhe bilem edhe faqen e pare na japin,

Mos u merr me ate qe ka ndodh, por duhet te merresh me ate se pse ka ndodh.

Pse ka ndodh nuk eshte zor me e marr vesh, nese ke deshire me e pa te verteten ne sy. Kush friket prej se vertetes ai veē bashkohet me aktin kriminal te atyre shqiptareve.

Komuniteti shqiptar atje eshte i madh, ka shume dekada qe gjendet atje, shumica e te rinjve jane te lindur aty, atehere ēka po ndodh?

Po ndodh ajo qe quhet krize identiteti dhe mosintegrim ne shtetin ku ke lind, ku ha e ku merr ndihme sociale.

Me nje fjale ka shume shqiptare qe kqyrin veē livadhi me kon jeshil a se ku gjendet ky livadh pak rendesi ka. Me nje fjale jete lope!

Bejani hyzmetin atij shteti qe ju ka prit, ju ka rrit, ju ka ēel dyert, ju ka dhene buke e banese, ju ka dhene liri e dinjitet ose kthehuni neper katundet tuaja.

Daglasi
06-12-11, 23:49
Mos u merr me ate qe ka ndodh, por duhet te merresh me ate se pse ka ndodh.

Pse ka ndodh nuk eshte zor me e marr vesh, nese ke deshire me e pa te verteten ne sy. Kush friket prej se vertetes ai veē bashkohet me aktin kriminal te atyre shqiptareve.

Komuniteti shqiptar atje eshte i madh, ka shume dekada qe gjendet atje, shumica e te rinjve jane te lindur aty, atehere ēka po ndodh?

Po ndodh ajo qe quhet krize identiteti dhe mosintegrim ne shtetin ku ke lind, ku ha e ku merr ndihme sociale.

Me nje fjale ka shume shqiptare qe kqyrin veē livadhi me kon jeshil a se ku gjendet ky livadh pak rendesi ka. Me nje fjale jete lope!

Bejani hyzmetin atij shteti qe ju ka prit, ju ka rrit, ju ka ēel dyert, ju ka dhene buke e banese, ju ka dhene liri e dinjitet ose kthehuni neper katundet tuaja.

Shume e vertet,por problem esht me u kthye,se kan ble banesa ne qytet,e askush thuajse nuk ktheht ne katun,keshtu qe ma mire te rin jashte,se me u kthye ne Kosove e ne qytet:biggrin:

Qika^Me^Kule
09-12-11, 23:17
Kercovar diēka tjeter, na nuk t'qujm ty Maqedon, as ti t'lutem mos na quj Kosovar :) flm


Mos u hatrro Ti :biggrin: sepse Kercovari ju pasa permbaite temes

P/s. Si asht ajo fjala : Ali Dema e Deme Alija demek kret nje jemi :wink:

gjini
10-12-11, 23:18
Nje lajm qetsues per juve qe po beheni kaq shum merak per sjelljet e shqiptarve neper bot.
Mos harroni se ne jemi prap shum ma mire se te gjitha kombet tjera sa i perket ketyre gjerave te kqija por me mujt me i hek krejt do ishte mrekullia .

Pra ska gjasa per shqetesim por duhet kujdes qe ato raste te demaskohen dhe sa ma shum ti injoroni rastet e tilla

e_martumja
10-12-11, 23:35
Mos u merr me ate qe ka ndodh, por duhet te merresh me ate se pse ka ndodh.

Pse ka ndodh nuk eshte zor me e marr vesh, nese ke deshire me e pa te verteten ne sy. Kush friket prej se vertetes ai veē bashkohet me aktin kriminal te atyre shqiptareve.

Komuniteti shqiptar atje eshte i madh, ka shume dekada qe gjendet atje, shumica e te rinjve jane te lindur aty, atehere ēka po ndodh?

Po ndodh ajo qe quhet krize identiteti dhe mosintegrim ne shtetin ku ke lind, ku ha e ku merr ndihme sociale.

Me nje fjale ka shume shqiptare qe kqyrin veē livadhi me kon jeshil a se ku gjendet ky livadh pak rendesi ka. Me nje fjale jete lope!

Bejani hyzmetin atij shteti qe ju ka prit, ju ka rrit, ju ka ēel dyert, ju ka dhene buke e banese, ju ka dhene liri e dinjitet ose kthehuni neper katundet tuaja.
Ka qen ne pyetje 1000frs se aj ska pas filani borxh dhe jan rrok se spo ja kthen...

kurse per buke e banes nuk te jep askush ketu i ka ndihmuar refugjatve azilkerkuesve, e per liri dhe dinjitet e kemi nga prind, e per hyzmet pi baj vetit dhe antarve te familjes dhe shoqeris, krejt shtetit sun e mrriii :biggrin:

gjini
11-12-11, 22:04
Oj meri kwete e din por nuk eshte ka ndodh me neve diqka e veqant por krejt qka ndodh me tjerat kombe edhe me kombin ton nuk eshte ndryshe
duhet te pajtohemi se eshte koha e dinamizmit te jetes dhe njerzit shiqojn si me ardh ma shpejt deri tek kapitali dhe nuk zgjedhin as mjete per qellimin e tyre

Makresh
12-12-11, 08:51
Oj meri kwete e din por nuk eshte ka ndodh me neve diqka e veqant por krejt qka ndodh me tjerat kombe edhe me kombin ton nuk eshte ndryshe
duhet te pajtohemi se eshte koha e dinamizmit te jetes dhe njerzit shiqojn si me ardh ma shpejt deri tek kapitali dhe nuk zgjedhin as mjete per qellimin e tyre


Njerezit si ti, vrasin per 1'000 frang (700 €).

Rrnofsh, sa ma pak o Gjinush !