PDA

View Full Version : Viti 2005


Artisti
05-11-11, 12:22
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16306Lexoja dhe gjeta kėtė temė tė mrekullueshme.

Zanzi/M
05-11-11, 17:28
Vertet teme e mire ajo atehere dhe kjo tani e ri-sjellur.

Eshte thene shume here se Kosova ndryshoj shume pas vitit 1999, ndryshoj sepse Kosova u hap per Boten dhe Bota erdhi ketu, pervec shume te mirave qe na i sjellen natyrisht na sjellen edhe te keqija.

Ne mund te folim dhe te diskutojme gjithe diten dhe naten, mirepo pas lufte te gjithe e dine se ne kosove erdhen te ashtuquajturit "mjekrrosh" dhe "trefertal". E vertet qe ndoshta kane ardhur edhe shume organizata evangjeliste-protestante, apo deshmitar te jehovas etj etj. Mirepo qyetarait e mbetet ne koke ajo qe eshte me e dhunshme dhe kjo e dhunshmja u pa tani, para disa muajve kur qe u bllokuan rruget nga njerez te inspiruar qe ne vitin 1999 dhe me vone. Ata me mjekkra dhe pantoll shkurter cdo njerit i shkojne ne nerva apo e neverisin, sepse pamja e tyre nuk aludon ne nje shqiptar tradicional, mirepo ajo pamje aludon ne nje ekstremist te lindjes se mesme, i cili ne cdo moment mund te shperthej.

Une mendoj qe prap populli yne eshte ne suazat e nje normalje apsolute, ku mbizotron kultura tradicionale dhe jo ajo e importuar nga cilado ane qoft.

Kercovari
05-11-11, 19:03
Qenket duke mbajte situaten nen kontroll nga mjekroshat...bravo!
Ata nuk kan ardhe dhe nuk jan emigrante po jan shumica me vitale e shtetformimit te Kosoves,te ardhur mund te nqa quajn zvecerianet,gjermanet etj, te gjithve e jo ai shtet qe jemi pjese konstituitive e shtetit.Injoranca nuk mbaroka nga aty ku del po qenka zgjeruar edhe me shume me ato qe popullin e tyre e quajn te ardhur.
Jeni te mjere kudoq e jeni...mekat!

valiii
05-11-11, 19:51
Qe de... "Kombi mbi te gjitha" kjo teme me kete emertim hapet tek nenforumi i fese dhe nga kush nga moderatori i "kultures kombtare"... Kjo eshte njejte sikur te dikush tjeter te shkon e te hap teme tek "kutura kombtare" me titull "Feja mbi te gjitha"...

"Kombi mbi te gjitha" eshte lehte te thuhet, sidomos kur je pak nen ndikim te alkoholit ose ne tripat e folklorit te mushtishtit, e keto fjale me se shumti shkojne atehere kur nostalgjija per lloēin te rrok mu atehere kur je duke e perzi ēajin e rrusit atje diku me statusin e "auslanderit"...

Alima
05-11-11, 20:02
...


duke e ditur se largohen shkresat , fal padrejtesive ne kete mes ,ABSTENOI !


patriota te ndershum ,
tu ka dale per veshve kombi , sikur qe eshte duke u dalur ! ...ketu(dunja) kaluese , e atje(ahiret) inshAllah u fale IMadherishmi Meshirues ! kaq!

shirkagjinje he shirkagjinje , keshtu ua hieshon shejtani nje diēka dhe kaloni ne kufrin e madhe !


s' mujta me abstenu ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.

premium
05-11-11, 20:26
Ēfare paska ndryshu nga ai vit ??? ...
prap me avantazh jemi ..
ecėm me hapat e sigurta drejt rrugės sė Islamit .

Besimtarėt musliman , ju uroj festėn e Kurban Bajramit.
me tė mira inshaAllah.

Artisti
05-11-11, 21:20
...


duke e ditur se largohen shkresat , fal padrejtesive ne kete mes ,ABSTENOI !


patriota te ndershum ,
tu ka dale per veshve kombi , sikur qe eshte duke u dalur ! ...ketu(dunja) kaluese , e atje(ahiret) inshAllah u fale IMadherishmi Meshirues ! kaq!

shirkagjinje he shirkagjinje , keshtu ua hieshon shejtani nje diēka dhe kaloni ne kufrin e madhe !


s' mujta me abstenu ! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif


.
E nderuara Alima,

sa mė vjen keq qė ju ka dėnuar Zoti sepse nuk ju ka dashtė dhe ju ka sjellur nė kėtė Botėn tonė.

Ju nuk kishit qenė tė dashurit e Zotit prandaj kot e keni, dita e gjykimit pėr ju do tė jetė dita mė e keqe dhe mė e rėnda, do tė keni dhimbje qė britma juaj do tė dėgjohet vetėm nė Mekė dhe nė shkėmbinjtė e Mekės.

Unė do tė ju a them arėsyen, e gjitha do tė ndodh pėrderisa ju nuk ndaloni ta pėrbuzni Kombin tė cilit i takoni ( nuk po them Kombit Shqiptar sepse nuk e di a je shqiptare).

Do tė jeni ata tė cilėt mė sė shumti do tė kenė dhimbje.

Nė atė kohė, unė do tė qėndroj ulur dhe do tė ju shikoj sesi ju do tė digjeni..

Alima
05-11-11, 21:27
E nderuara Alima,

sa mė vjen keq qė ju ka dėnuar Zoti sepse nuk ju ka dashtė dhe ju ka sjellur nė kėtė Botėn tonė.

Ju nuk kishit qenė tė dashurit e Zotit prandaj kot e keni, dita e gjykimit pėr ju do tė jetė dita mė e keqe dhe mė e rėnda, do tė keni dhimbje qė britma juaj do tė dėgjohet vetėm nė Mekė dhe nė shkėmbinjtė e Mekės.

Unė do tė ju a them arėsyen, e gjitha do tė ndodh pėrderisa ju nuk ndaloni ta pėrbuzni Kombin tė cilit i takoni ( nuk po them Kombit Shqiptar sepse nuk e di a je shqiptare).

Do tė jeni ata tė cilėt mė sė shumti do tė kenė dhimbje.

Nė atė kohė, unė do tė qėndroj ulur dhe do tė ju shikoj sesi ju do tė digjeni..


...

astagfirullah ja Rab , astagfirullah .... mo more se mi shtine ethet ,t'thaft vera te thaft !


....ashtu mendoi,( jo vetem se mendoi por jame e bindur bazuar ne mesimet islame) ...une njejt per ty , dhe a e di pse ? ...Ngase , ve diēka tjeter para Krijuesit i cili te ka fale ne bash ate , a po kutpon, apo duhet me te tregu me detaisht ?

shqipetare , dem baba dem jame ...por asgje nuk ve para Krijuesit tim dhe Krijuesit edhe te kombit time !


po ti? je musliman ?

.

Alima
05-11-11, 21:53
...

artist bukuroshi , eja ketu te ndrroim edhe ca llafe , eja ...


tani me trego , cili e done kombin me shume ?

ti apo une ?


ti qe :

- lufton me kembengulje te gjitha vlerat e kombit , fillu nga morali e mbaru ne zhveshje fizike gjere tek ajo nga vlerat njerezore e lere me ato kombetare ...

- fton ne lakuriqesi te femrave , amoralitet , alcool ... perderisa mire dihet se femrat jene edukatore te njerezimit e te mos flasim demin apo dobin qe ja sjellin kombit ne veēanti


- perkrah mosburrerin e burrave , homosexualitetin , drogen , amoralitetin per ata te cilet kane pergjegjesi te madhe dhe duhet te jene parad si ne aspektin familiar , si ne ate kombetare , ushtarak ( paramendo ēka bejne ushtaret homosexual ne fronte , kazerne http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ( nga epshet , harrojne frontin , kombin http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif...etj etj )


apo une qe :


- i luftoi te gjitha keto ?


banu i sinqert bukurosh !.

Artisti
05-11-11, 21:53
...

astagfirullah ja Rab , astagfirullah .... mo more se mi shtine ethet ,t'thaft vera te thaft !


....ashtu mendoi,( jo vetem se mendoi por jame e bindur bazuar ne mesimet islame) ...une njejt per ty , dhe a e di pse ? ...Ngase , ve diēka tjeter para Krijuesit i cili te ka fale ne bash ate , a po kutpon, apo duhet me te tregu me detaisht ?

shqipetare , dem baba dem jame ...por asgje nuk ve para Krijuesit tim dhe Krijuesit edhe te kombit time !


po ti? je musliman ?

.


Ėshtė njė ngjyrė e dhezur kjo nė tė kuqe dhe kėshtu do ta shihni edhe zjarrin nė ditėn e gjykimit, e cila nuk lejon tė mendosh shqip dhe pėrkrahėsh shqipen.

Ėshtė ngjyra tė cilėn e ke nė shpirt dhe tė cilėn vetėm ti mund ti ndryshosh. Nė atė minut qė e ndryshon, do tė mendosh shqip, do tė artikulosh shqip dhe edhe Kombi do tė jetė diēka e vlefshme pėr ty dhe tė tillėt si ti.

E nderuara Alima, Krijuesi yt ėshtė nėna jote dhe babai yt, produkti je ti. Pra ju jo qė e mohoni Kombin por e mohoni edhe nėnėn e babain duke artikuluar si Krijues diēka tjetėr.

Sa i pėrket muslimanit, ata Shqiptarė tė cilėt e ndjejnė veten ashtu e nuk e ndjejnė veten si Shqiptarė, tė gjithė do tė digjen nė formėn e lartėshėnuar.

Unė nuk do tė ju pėrkrah sepse Zoti mė ka mėsuar ta pėrkrah Kombin dhe tė jetojė si Shqiptar.


.

Alima
05-11-11, 21:58
Ėshtė njė ngjyrė e dhezur kjo nė tė kuqe dhe kėshtu do ta shihni edhe zjarrin nė ditėn e gjykimit, e cila nuk lejon tė mendosh shqip dhe pėrkrahėsh shqipen.

Ėshtė ngjyra tė cilėn e ke nė shpirt dhe tė cilėn vetėm ti mund ti ndryshosh. Nė atė minut qė e ndryshon, do tė mendosh shqip, do tė artikulosh shqip dhe edhe Kombi do tė jetė diēka e vlefshme pėr ty dhe tė tillėt si ti.

E nderuara Alima, Krijuesi yt ėshtė nėna jote dhe babai yt, produkti je ti. Pra ju jo qė e mohoni Kombin por e mohoni edhe nėnėn e babain duke artikuluar si Krijues diēka tjetėr.

Sa i pėrket muslimanit, ata Shqiptarė tė cilėt e ndjejnė veten ashtu e nuk e ndjejnė veten si Shqiptarė, tė gjithė do tė digjen nė formėn e lartėshėnuar.

Unė nuk do tė ju pėrkrah sepse Zoti mė ka mėsuar ta pėrkrah Kombin dhe tė jetojė si Shqiptar.


.


...

Me ndihmo te behem shqipetare , ashtu si je ti LOL !


te fiku ngjyren percelluese , ndonje tip ...kush e di , ndoshta do ta shoh hajrin dhe do bahem me ne fund shqipetare http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


babain dhe nenen time , kush i krijoi?


ooo po qura qe ishe , haj medet haj !


mos um pengo njihere deri te shohe mos po me trashet sherbeti shume , e se pijn pet e bakllaves mandej ,


see u latter aligater , i'll be back http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.

premium
05-11-11, 22:28
pa grindje

-Feja me ushqen shpirtin ndera kombi gjakun .. njera pa tjetren nuk ban ..

taraku-1
06-11-11, 01:30
A e sjelle kete teme per fest te bajramit po... pikrisht e paske paske pas gjet ne naten e bajramit me rikthye ashtu si pakon e Ahtisarit, per me ryshqyrtue perseri ideja per A+

Ademi a.s (baba i njerzimit) a kishte Komb ? Ashtu siq e krijoj edhe Haven si prehje per njeri tjetrin...a nuk mundi ti krijonte po nga krijesa njerzore edhe qifte tjera ...Mi nda ne Kombe qysh prej krijimi. Pse nuk i krijoj ? Por prej Ademit edhe Haves jemi ne e deri ne kiamet...

Qellimi ka qen si krijes njerzore me ju permbajt rregullave qe i ka caktue Allahu xh.sh pa dallim rrace sepse prej vet Ademit dhe Haves ne lindem dhe u shumuam disa te bardh e disa te zinje... varsisht nga vendi edhe i pershtatet ngjyra ne baz te kushteve klimatike dhe faktorve tjer qe nndikojn...(e ke pa edhe krijesat tjera zhaba gjarpri etj etj kan ngjyre te ndryshme varsishte nga vendi ku jeton...)

Ke vujt shum per komb..zaten Allahu si duket duke e dite se qfare jemi edhe ne shpirt qfar brumi na i qon gjith kit gazep... qe kombin e vendosim para Krijusit te gjith krijesave..prandaj sna u ka da kurr gazepi...

hajt Allahu te udhzoft..

4peace
06-11-11, 11:13
***


Sa mirė,
ėshtė me e pa veten nė pasqyrė...

...ama, siē thuhet popullorēe, “njeriu nuk sheh me sy por me mend”. Siē po shihet, disa, sidomos hapėsi i asaj teme atėherė (me 2005) dhe rikujtuesi i sotėm “aktruesi i famshėm”, edhe pse e kanė hapur pasqyrėn, ende nuk shohin dot me mend...
Sidoqoftė, nėse i shikojmė nė retrospektivė “tė arriturat” prej vitit 2005 deri me sot (2011), nuk janė edhe “tė kėqia”, veēanėrisht ata qė na thoshin “Kombi mbi tė gjitha”. Nejse, “pėr fat tė keq” nuk arritėn ta fitojnė medaljen e artė, por, meqė konkurrenca ishte shumė e madhe, mjafton edhe e argjendta:
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32518
Patriotat me bateria, pėr 6 vite kanė arritur shumė por, ndoshta ėshtė dashur ta rihapin tė njėjtėn temė pak mė vonė, kur do ta arrinim medaljne e artė: zbrazja e tu Kosovės deri nė ekstrem: Atė qė s’mundėn ta arrijnė serbėt nė luftė, e arritėn patriotat me bateria (tė cilėt ēirreshin dhe kanė fytyrė ende tė ēirren me „Kombi mbi tė gjitha“) bashkė me „miqtė shumė tė dashur“ ndėrkombėtar“.
Nejse, tė kėtillėt nuk dijnė as tė skuqen. „Aktorėt“ shumėfytyrėsh nuk skuqen, pėr asrye se mund tė zhyten nė sejcilin rol qė iu jipet (janė kameleonė).


…budallakija, vėrtetė, nuk paska fund. Kėtė e pamė edhe nga pėrvoja 6-vjeēare (2005-2011)

Ia paska marrė fytyrė asaj shqiponjės sė zezė e cila iu skuqet (nga turpi) atij hapėsit tė temės atėherė :biggrin:


***

e-uritura
06-11-11, 21:42
Kombi mbi tė gjitha!

E vetmja mėnyrė pėr tė ecur pėrpara!

Pėrqarjet ndėrvllazėrore, janė gjėja e fundit qė n`a duhen nė kėto kohė.

Kėtė gjė e shohin padyshim, vetėm tė zgjuarit!

e-uritura
06-11-11, 22:23
...


Krijuesi mbi te gjitha !


jane , jane ...te fundit jane ...

e zgjuar ,
a me don ?!


.


Alima, tė dua kur e kupton se;

"Feja ėshtė diēka pėrsonale, diēka intime, diēka qė e mban nė zemėr, e kurrsesi diēka qė tė bėn tė mendosh se Zoti tė ka dhėnė ty/mua/atij/asaj/atyre tė drejtėn, pėr tė marrė jetė, ngase unė/ai/ajo/ne/ata nuk mendon/jnė si ti/unė/ai/ajo/ata"

Kjo nuk do tė ndodh kurrė, kėshtu qė, JO.

Ti je rast i pashėrueshėm, kėshtu qė lirisht them KURRĖ!

4peace
07-11-11, 12:30
Viti 1998 : O ZOT, shpėtona neve dhe kombin ton !

Jo, jo ashtu.

Ishin kon pas lute:
"O komb, ti qe je mbi te gjitha, hajde pshtona".

Ish ēue kombi e t'i kish parkirat do n'Stankovec, do qaty kah Kukesi.

Kur thuhet "Kombi eshte mbi te gjitha", nenkuptohet se ai eshte edhe mbi fene, madje, madje (Zoti na ruajte) mbi Zotin.

Po, shka me ju bo, kish pas thone Isai: " O Zot, faljua se nuk dijne ata".

Nime,
t'i kthekemi temes:
Kush osht ma i/e madh/e:
kombi a limuzina?


***

LOJETARI
07-11-11, 13:27
Jo, jo ashtu.

Ishin kon pas lute:
"O komb, ti qe je mbi te gjitha, hajde pshtona".

Ish ēue kombi e t'i kish parkirat do n'Stankovec, do qaty kah Kukesi.

Kur thuhet "Kombi eshte mbi te gjitha", nenkuptohet se ai eshte edhe mbi fene, madje, madje (Zoti na ruajte) mbi Zotin.

Po, shka me ju bo, kish pas thone Isai: " O Zot, faljua se nuk dijne ata".

Nime,
t'i kthekemi temes:
Kush osht ma i/e madh/e:
kombi a limuzina?


***
Nėse e shikojmė nga kjo prizmė temėn ,d.m.th. :"kombi ta rreh fenė shuplakė" ose "feja ta ēmonton kombin grushta" atėherė kufiri i tė qeshurit nuk ka fund .
Nėse nisemi nga zanafilla e titullit tė temės ,atėherė besoj qė duhet diskutuar nė tjetėr rrafsh ,nė rrafshin e vetdijėsimit tė shoqėrisė pėr tė mirėn e saj ,e jo tė vetėdijėsimit tė individit pėr tė mirėn e shoqėrisė .
1.A mundet feja me i ndihmue shoqėrisė nė zgjidhjen e problemeve, respektivisht nė pėrforcimin e kombit (shqiptar) ,nė mėnyrė qė ne mos tė kemi ma frikė prej fqinjėve ,apo prej ndonjė rreziku tjeter ?
2.Apo duhet kombi ( shoqėria qė flet shqip ,e qė vazhdimisht eshte e rrezikuar sepse nuk eshte e zoja tė mbijetoj si duhet ) tė vendoset mbi fetė (rrugėn pėr te zoti) dhe tė zgjidhet SHKOLLA rruga pėr vetdijėsimin e kombit pėr kombin ,nė mėnyrė qė kombi t'i mundėsoj individit tė gjejė rehatinė me vetveten pėr tė zgjedhė rrugėn pėr te zoti .
Te e para jo qė shoh zgjidhje ,por shoh rrezik .
Te dyta shoh domosdoshmėri ,nėse dėshirojmė tė jetojmė me dinjitet ,nė mėnyrė qė tė mos na ndodhė qė sa herė t'i ēohet dikujt ndjenja me na e futė ndonjė shuplakė mos tė hezitoj fare ,mbase nuk sheh forcė rrezistuese aty ku nuk ka komb .

Nė kėtė rast KOMBI ta lenė nė puēillė LIMUZINĖN .

Arb
07-11-11, 14:50
1) Po.
2) Jo. Sepse pergjat e 600 vite jetuam ne sheriat dhe muslimanet nuk u ben shkie. Kurse ne tjetren an, si kemi as 100 viite qe jetojm te lire, e shqiptaret vec se kan filluar te martohen me gjermane, me shkina, me maqedone e me grek/e.

Keta po, jan te rrezikshem per Fejen dhe per Kombin !

Ku po te dalin ty 600 vite?

Ne fillim te shekullit 19 ka filluar konvertimi ne mase i Shqiptare nga te Krishtere ne Muslimane.

Ku po te shkruan ty qe sheriati veproj ne trojet Shqiptare per ata 6 shekujt e tu fiktive?

panta_rhei
07-11-11, 20:28
N'fakt, qe po thot fetah polici "n'fakt" :smile: tema e ka titullin "viti 2005", dhe pastaj krejt idiotesisht vazhdoi ashtu sic u inicua. Por kjo eshte ceshtje qe neve te vdekshmeve te forumit, s'duhet te na interesoje. Ju mbetet atyre te pavdekshmeve, hyjnive, ta vleresojne.

ok,
Kombi mbi te gjitha!
shprehje kjo qe ne diskutim po duhet diqysh me e lidhe me fe, mbase eshte te feja e forumit.

Po m'vjen keq, por une hic nuk pajtohem me kete shprehje.
Kombi eshte kategori historike. Bile kombi ka lindur veq para nja 300 vjetesh. E per me shqiptaret tek para 100 vjetesh.
E dijme se kategorite historike, qashtu qysh lindin edhe zhduken, gjate rrjedhes se historise.

Popujt, qe nuk jane te njejte me kombet, jane te prirur qe t'i kushtojne shuuume ma teper rendesi e perparesi civilizimit e prejardhjes, sesa kombit.
Feja edhe civilizimi, si perkatesi, kane shume ma teper ndikim sesa kombi.

nejse,
kjo ke "sa per fillim", e per me tutje, jam i hapur.