PDA

View Full Version : Forumi 2015: S’ka rrezik nga radikalizmi fetar


Makresh
18-11-11, 00:02
http://www.koha.net/repository/images/17-forumi_1711111621_1.jpg

Publikuar: 17.11.2011 - 16:21

Rezultatet e hulumtimit tė opinionit lidhur me rolin e religjionit nė shoqėrinė kosovare dhe interesin publik pėr tė, kanė qenė tė enjten temė e debatit tė tryezės sė rrumbullakėt, tė organizuar nė Prishtinė.

Hulumtimin e ka bėrė qendra pėr studime humanistike “Gani Bobi”, nė kuadėr tė Forumit 2015.

Shkėlzen Maliqi, bashkautor i kėtij hulumtimi, thotė se ky hulumtim nuk ka qenė i gjerė, por akut dhe ka qenė i koncentruar nė disa ēėshtje, tė cilat kohėt e fundit janė ngritur nga disa grupe islamike, si ankesa pėr diskriminim dhe mos-gėzim tė tė gjitha tė drejtave.

Maliqi thotė se hulumtimi ka adresuar problemet sikurse kėrkesa pėr bartjen e shamisė, futjen ose jo tė mėsimit fetar nė sistemin publik tė shkollimit, ndėrtimin e njė xhamie nė qendėr tė Prishtinės etje.

Gjithashtu, sipas tij, hulumtimi ka adresuar qėndrimin e shqiptarėve tė Kosovės ndaj perėndimit, orientimi i tyre politiko-kulturor, si dhe pranimi ose jo i risive qė sillen nga disa grupe mė radikale islamike.

​​“Ky ėshtė hulumtim, tė them ashtu, mė shumė ad-hok. Nuk kemi hyrė shumė nė thellėsi, por i kemi disa pėrgjigje tė opinionit, tė njerėzve, nga njė mostėr reprezentative, qė tregon se edhe nė kėto ēėshtjet qė janė radikalizuar ose qė nė opinion kanė shkaktuar debate, shumica e tė anketuarve kanė njė qėndrim tė moderuar. Nė pėrgjithėsi, kjo pėrputhet edhe me kėtė qėndrimin e moderuar tė vet shoqėrisė kosovare pėr kėto ēėshtje”, shprehet Maliqi.

Xhabir Hamiti, kryetar i Kuvendit tė Bashkėsisė Islame nė Kosovė, ka thėnė se hulumtimi me temėn “Interesi publik dhe religjioni” pavarėsisht se sjellė disa rezultate, tė cilat sipas tij kanė qenė tė pritshme, megjithatė ka qenė i mangėt.

“Nuk ėshtė njė hulumtim i gjithanshėm, sepse ka pėrfshirė vetėm pjesėtarėt e besimit islam dhe ky hulumtim e ka paraqitur si problem vetėm komunitetin mysliman nė Kosovė. Ne kemi nevojė pėr mendimin e tė gjitha komuniteteve fetare, sepse janė pjesė e shoqėrisė sė Kosovės, qė tė gjitha”, thekson Hamiti.

Sociologu Anton Berishaj thotė se rezultatet e hulumtimit qė ka bėrė qendra pėr studime humanistike “Gani Bobi”, kanė qenė tė pritshme.

Sipas tij, kėrkesat e caktuara nga grupe tė caktuara fetare, megjithatė duhet marrė nė konsideratė pėr t’i shqyrtuar.

“Jemi shoqėri e cila gjendet nė njė situatė, tė njėfarė tranzicioni, tė lėvizjeve dhe kėrkesat e ndryshme nganjėherė edhe mund tė na befasojnė. Mirėpo, ėshtė mirė qė edhe politika, por edhe shoqėria tė mėsohen qė ato kėrkesa tė ulen dhe t’i analizojnė, pėr tė parė se ēka ka aty reale e ēka ka diēka qė nuk mund tė realizohet. Absolutisht nuk ka nevojė pėr shqetėsimin e shpirtrave”, thekson Berishaj.

Ndryshe, Hamiti ka theksuar se sipas hulumtimit, por edhe sipas mendimit tė tij, besimi Islam nė Kosovė nuk rrezikohet nga ndonjė radikalizėm i grupeve tė caktuara brenda komunitetit mysliman nė vend.

“Ka pasur dhe ka tendencė tė rritjes sė kėtyre grupeve. Por, fatmirėsisht, kėta janė njė pjesė e vogėl e shumicės islame nė Kosovė dhe me njė konsolidim mė tė mirė tė Bashkėsisė Islame, sigurisht se kėto tendenca dhe kėto fryma do tė parandalohen nė tė ardhmen”.

Mendim tė pėrafėrt ka edhe sociologu Berishaj, i cili thotė se pavarėsisht se disa grupe, qė sipas tij janė minore, kanė manifestuar, nė raste tė veēuara, disponim anti- perėndimor, megjithatė kjo nuk ėshtė reflektuar edhe ndaj konfesioneve tė tjera qė jetojnė nė Kosovė.

“Ato qarqe, sado qė janė minore, sado qė janė tė vogla ose tė mėdha, deri mė sot nuk kanė manifestuar njė diskonim kundėr tė tjerėve. Por, po ndodhė brenda Islamit, qė unė konsideroj qė ėshtė njė ēėshtje qė duhet edhe Bashkėsia Islame e Kosovės, sė bashku edhe me politikėn, por edhe me ato qarqe, qė ta rregullojnė. Unė, me kėtė, nuk dua tė them se kjo ne nuk na intereson. Na intereson tė gjithėve qė gjėrat tė rregullohen sa ėshtė mė mirė. Por, unė, me tė vėrtetė, nuk po shoh kurrfarė rreziku”.

Sidoqoftė, autorėt e hulumtimit “Interesi publik dhe religjioni” kanė theksuar se ende mbetet qė tė analizohen mė thellė rezultatet e kėtij hulumtimi.

Sipas tyre, kėrkimet mė tė thella, si dhe debatet dhe analizat lidhur me ēėshtjet qė dalin nga konteksti i religjionit, vazhdojnė tė jenė edhe mė tutje tė nevojshme nė Kosovė. /rel/

Makresh
21-11-11, 11:49
Nje shkrim tendecioz nga Shkelzen Maliqi i cili mundohet te shkel edhe nje here mbi Islamin dhe muslimanet.

Kosovarėt janė pro islamit tė moderuar

Kohėve tė fundit nė Kosovė ka pasur protesta publike tė disa grupeve islamiste tė pakėnaqura me qėndrimin e autoriteteve nė Kosovė ndaj disa tė drejtave tė besimtarėve muslimanė. Ata kanė kėrkuar qė nė shkollat publike tė lejohet mbulimi i kokės sė nxėnėseve, tė futet lėnda e fesė nė kurrikulat, si dhe tė ndėrtohet njė xhami e madhe nė qendėr tė Prishtinės.

Partia e Drejtėsisė me orientim islamist, e cila bėn pjesė nė koalicionin qeveritar aktual, madje e ka sfiduar Kuvendin e Kosovės me kėrkesėn qė lėnda e fesė tė futet nė shkollat publike, por ėshtė refuzuar me shumicė votash. Tensionet rreth kėtyre kėrkesave u patėn rritur nė fund tė verės dhe gjatė muajit shtator, kur edhe Bashkėsia e Fesė Islame doli nė pėrkrahje tė grupeve radikale. Njėra nga parullat qė ka ra nė sy gjatė protestave ka qenė ajo se muslimanėt janė 90% tė popullsisė sė Kosovės dhe se duhet tė dėgjohet dhe respektohet zėri i tyre.

Pėr tė parė se sa realisht pėrkrahen kėto kėrkesa nė opinion, pėr herė tė parė nė Kosovė ėshtė organizuar njė sondazh, i porositur nga OJQ-ja Forumi 2015, dhe realizuar nga Qendra pėr Studime Humanistike “Gani Bobi”. Ky sondazh ėshtė publikuar kėto ditė dhe ka sjellė disa tė dhėna me mjaft interes. Pos kėtyre tri ēėshtjeve qė kanė dalė sheshit, nė sondazhin janė shtruar edhe disa pyetje tjera qė e kanė pas pėr qėllim qė tė sqarojnė edhe botėkuptimin dhe orientimin e qytetarėve kosovarė. Kampioni i sondazhit ka qenė reprezentativ pėr Kosovėn, por janė lėnė jashtė zonat e banuara me serbė.
Sondazhi nė shumė aspekte vėrtetoi supozimet qė kanė qarkulluar prej shumė kohėsh, se shqiptarėt e Kosovės nė pėrgjithėsi nuk janė besimtarė tė fortė. Rreth 2/3 e tė anketuarve, ose 66,2 %, kanė deklaruar pėrkatėsinė e fesė islame, sipas traditės familjare; ndėrkaq 29% se janė fetarė aktivė. Ky raport ėshtė njė e dhėnė qė duhet tė kihet nė konsiderim si pėrshkrues i disponimit tė shoqėrisė kosovare. Edhe kur deklarohen si besimtarė, religjioziteti i shumicės sė tyre ėshtė nė esencė sipėrfaqėsor. Kjo do tė thotė se nė jetėn e shumicės sė kosovarėve religjioni nuk luan ndonjė rol tė rėndėsishėm.

Sondazhi nuk i ka vėrtetuar pohimet e grupeve radikale mbi diskriminimin e muslimanėve nė Kosovė. Vetėm 8% e tė anketuarve kanė pohuar kėtė. Megjithatė, kur janė pyetur nė mėnyrė direkte pėr ēėshtjet qė janė ngritur nė protesta, nė sondazh nuk janė gjykuar ashpėr as ēėshtja e ndėrtimit tė xhamisė, as mbajtja e shamisė, e as futja e lėndės sė fesė nė shkollat publike. Kundėr mbajtjes sė shamisė janė deklaruar 34.5%, pro 12.1 % dhe pro duke aprovuar ligjin 42.4%. Pak mė befasues ka qenė qėndrimi ndaj futjes sė lėndės sė fesė nė kurrikula; kjo mundėsi ėshtė refuzuar nga 34.5% tė tė anketuarve, pro kanė qenė 59%. Edhe pėr ndėrtimin e xhamisė shumica dėrmuese ėshtė deklaruar pro, vetėm 4.3% kanė thėnė se nuk ka nevojė, sepse Prishtina ka mjaft xhami.

Kėto tė dhėna tregojnė se edhe muslimanėt softė, qė nuk e praktikojnė fenė nė mėnyrė aktive, kanė njė dozė tė mirėkuptimit pėr ēėshtjet qė janė shtruar, duke i vlerėsuar mė shumė nė aspektin e tė drejtave tė njeriut, ose edhe si njė traditė qė nuk ėshtė shpikje e sotme, p.sh. kur ėshtė nė pyetje mbulimi i kokės me shami pėr vajzat. Nė debatin qė ėshtė organizuar gjatė prezantimit tė sondazhit, ėshtė thėnė se shamia nuk duhet t’u imponohet vajzave qė janė tė mitura.

Mirėpo, sa i pėrket orientimit gjeneral tė shoqėrisė kosovare, shumica e tė anketuarve kanė shfaqur preferencėn pro-perėndimore tė Kosovės. 60% kanė pohuar se Kosova definitivisht ėshtė Perėndim, kurse 30% po kėshtu konfirmuan drejtimin perėndimor, por njėkohėsisht mendojnė se duhet tė ruhen disa vlera tradicionale tė vendit. Vetėm 4.5% kanė pėrkrahur opsionet se feja dhe kultura islame janė e vėrteta e vetme, dhe se kosovarėt duhet tė janė tė kujdesshėm ndaj Perėndimit.

Ėshtė interesante edhe njė e dhėnė qė doli nga ky sondazh. Tė pyetur nėse preferojnė format tradicionale tė praktikimit tė islamit nė Kosovė dhe rajon, apo risitė qė i sjellin grupet radikale nga vendet arabe, shumica dėrmuese ėshtė deklaruar se preferon islamin tradicional (61%).


Islam Tradicional apo Islam riguroz ?
Pyetja, thjesht, eshte, pa kokėrr lidhje !
Turp te kete ky njeri !

4peace
21-11-11, 12:18
***

O Makresh,
nese shume njerez te tjere nuk i kupton, se paku Shkelzen Maliqin duhet ta kuptosh.


Shkelzen Maliqi eshte "vrasesi" me i njohur i paguar ne Kosove (ndoshta edhe jashte Kosove eshte kampion ne kete lemi).


Shkelzeni, pra, shkruan vec me porosi (me pagese).


Ky, per pare, ua ploteson deshirat te gjitheve.


Prandaj, kush deshiron te porosise ndonje kenge te mire, te jape (paguaje) me bollek... Shkelza ua ploteson te gjitha deshirat.
P.S.
Prit edhe pak sa t'i marre paret per kete sondazh/analize...
...e na shkruan dicka tjeter...
...urimit i bashkangjiten...


***

Makresh
21-11-11, 14:41
Egziston nje video e publikuar nga Migjen Kelmendi n'youtube, ku Shkelzeni e do "analista" qe i ka rekrutu ekspleshi, ne vitin '98 e mbajn nje mbledhje duke e cilesu daljen e uēk-es ne nje moment te gabuar dhe te panevojshem !

Vec shtpyni : Shkelzen Maliqi ne youtube, dhe ju shfaqet videoja me ata pisat e tjer qe ameriken e benin bab te shtepis kosovare.