PDA

View Full Version : Feja, Enver Hoxha dhe njė histori familjare


Makresh
19-11-11, 01:18
Feja, Enver Hoxha (Ateizmi) dhe njė histori familjareEnde s’i kisha mbushur nėntė vjet, kur regjimi i kohės, i quajturi pushtet i popullit, e shpalli zyrtarisht Shqipėrinė vend ateist dhe ndaloi me ligj ēdo formė tė ushtrimit tė fesė. Besimi nė Zot u pėrcaktua si “opium pėr popullin” dhe u shpall armik kombėtar. Kishat dhe xhamitė u rrafshuan, librat fetarė u dogjėn, klerikėt, ata qė shpėtuan nga burgu, u veshėn me kominoshe e me ēizme dhe u dėrguan tė punonin nė ferma e nė uzina, tė fitonin bukėn e gojės. Nė kodin penal u shtuan nenet, me dėnime deri nė dhjetė vjet burg pėr kėdo, qė bėnte kryq apo tė binte nė gjunjė pėr t’u falur qoftė edhe brenda shtėpisė sė tij.

Mė kujtohet heshtja qė sundonte nė shtėpinė tonė nė Tropojė tek sa gjyshi dėgjonte nė radio lajmet. Gjithė populli, sipas radios, rinia sidomos, por edhe gratė, burrat, pleqtė ishin ngritur nė kėmbė me pishtarė nė dorė tė digjnin errėsirėn robėruese, me tė cilėn feja e kishte mbushur trurin e njerėzve tė paditur pėr shekuj e shekuj me radhė. Kjo shėnonte fundin e pakthyeshėm tė sė kaluarės. Unė ndėrkohė isha i mbushur plot me njė ndjesi tė pėrzier turpi dhe sikleti, por qė nuk guxoja ta shprehja nė sy tė gjyshėrve dhe tė nėnės. Tė nesėrmen, nė shkollė, mėsuesja do i pyeste njė nga njė fėmijėt nėse ishin bashkuar me prindėrit gjatė shembjes sė xhamisė, gjatė djegies sė rasos sė priftit apo gjatė rrafshimit tė varrezave tė qytetit, ku deri dje, tė gjallėt e pagdhendur u kishin vėnė te koka tė vdekurve kryqe apo gjysmėhėna tė gdhendura nė gur apo tė derdhura nė allēi.

Makresh
19-11-11, 01:18
Mua mė vinte, qysh njė ditė para, turp kur tė nesėrmen do tė isha i detyruar tė pohoja faqe gjithė klasės se gjyshi, gjyshja ashtu si edhe nėna ime nuk ishin bashkangjitur me gjithė popullin pėr tė ēuar nė vend fjalėn ndriēuese tė Partisė. Pėr babain nuk kisha ē’thoja. Ai dilte si zakonisht nga shtėpia ndaj tė gdhirė pėr tė shkuar nė punė e kthehej nė mbrėmje vonė, pasi mua mė kishte zėnė gjumi. Unė e dija se ē’po ndodhte gjithandej tashmė, ani pse nėna, me t’u kthyer nga shkolla, nuk mė lejonte mė tė vija kėmbėn jashtė pragut tė oborrit. E dija nga radio dhe kaq do tė mė kishte mjaftuar pėr ta treguar gjerė e gjatė euforinė e pėrditshme tė asaj pėrmbysjeje tė pashembullt nė historinė e Shqipėrisė. Por do tė vinte ēasti kur mėsuesja do tė mė pyeste konkretisht se nė cilėn ngjarje kishin marrė pjesė tė djeshmen vetė prindėrit e mi. Cilit hoxhė ja kishin rruar mjekrėn nė mes tė lagjes, nėn yshtjet gazmore tė turmės revolucionare? Aty do tė skuqesha e do tė mė mbulonin djersėt e turpit. Isha i sigurtė se gjyshi, gjyshja dhe nėna ime kishin qėndruar mbyllur nė shtėpi, a thua se i fshiheshin njė murtaje. Dhe jo vetėm kishin qėndruar mbyllur nė shtėpi, por edhe njėri me tjetrin ishin marrė vesh mė shumė me shenja se me fjalė, gjė qė nuk mė kishte ndihmuar mua as tė kuptoja disi se ēfarė mendonin ata. Shpresa e vetme pėr tė mė nxjerrė nga sikleti mbetej babai, pėr ditėn e tė cilit nuk dija asgjė. Ai vazhdonte zakonin e vet tė daljes nė agim e tė kthimit afėr mesnatės. Por, edhe kur qėllonte, nė tė rrallė, tė kthehej pak mė herėt, dhe bėhej kėshtu pjesė e darkės familjare, ai nuk ēelte kurrė biseda rreth ditės sė tij tė punės. Por as gjyshėrit, ashtu si nėna ime, tė paktėn faqe ne, fėmijėve nuk e pyesnin. Ky ishte njė rregull qė zbatohej me rreptėsi tė plotė. Nė njė nga kėto mbrėmje, unė nuk e pėrmbajta dot ankthin dhe, i mbushur me njė guxim tė papritur, e pyeta se ku po e zhvillonte ai betejėn e vet. Babai, i vetmi i shkolluar nė familjen tonė, madje i shkolluar nė Tiranė, do tė duhej ta mirėkuptonte hallin tim. Ende pa e mbaruar pyetjen, babai mė pėrfshiu me njė vėshtrim tė ēoroditur.

- Cilėn betejė?- Kishte sakaq njė zė tė acaruar, por qė unė nuk desha ta vija re. Duhej t’i tregoja se dija edhe unė tė isha i vendosur.

- Betejėn kundėr fesė, siē po bėn mbarė populli ynė pėrparimtar.

- Nuk janė punė pėr ty kėto,- ma preu shkurt. – Ti je ende i vogėl. Dėgjove? Nuk janė punė pėr ty kėto. – Unė mbeta pa gojė. Babai nuk ishte treguar kurrė kaq i paduruar me mua. Edhe kur nuk i pėlqenin ndėrhyrjet e mia, ai prapė e gjente fjalėn e duhur pėr tė mė sqaruar dhe nuk e humbiste butėsinė. Kėsaj here ai u bė krejt tjetėr.

Makresh
19-11-11, 01:19
Si nuk ishin punė pėr mua kėto? Pėrndryshe pse mėsuesja na pyeste me aq hollėsi? Kėto dhe shumė pyetje tė tjera tė ngjashme mė vėrshuan mizėri nė kokė, por qė nuk bėhej mė fjalė t’i shtroja. Babai jo vetėm mė kishte hequr guximin me ashpėrsinė e vet tė panjohur, por edhe mė kishte tronditur shumė. Ai kishte njė autoritet tė tillė mbi mua, sa edhe duke mė folur me butėsinė e zakonshme, unė do tė ndjehesha thellė-thellė i detyruar tė besoja se ajo qė po ndodhte nuk ishte vėrtet punė pėr mua e se mėsuesja gabonte qė na pėrziente ne, fėmijėve, nė kėtė histori tė ngatėrruar. Ky babai tjetėr, qė po zbuloja, vėrtet ma mbylli gojėn me ashpėrsinė e vet tė huaj, por edhe mė zgjoi njė inat tė fuqishėm kundėr atyre qė mė kishin bėrė kokėn, inat qė unė, sigurisht, do tė duhej ta mbaja pėrbrenda si njė zjarr tė pashuar. U ndjeva i dobėt, i braktisur. Nuk kisha mė kujt t’i kėrkoja ndihmė. Ku do i fshihja tė nesėrmen djersėt e ftohta, kur tė pohoja para gjithė klasės se prindėrit e mi i kishin bėrė bisht detyrės historike?

Edhe ashtu, duke zier nga inati, e dija megjithatė qė nuk do tė mė bėnte zemra tė shisja prindėrit e mi para tė tjerėve dhe vetėm do tė heshtja me sytė ulur, duke e ndjerė fund e krye fytyrėn tė mė digjte nga turpi. Por mėsuesja nuk do tė ndjente pikė mėshire pėr mua. Edhe pa pohimin tim ajo do e merrte me mend ē’po ndodhte dhe do tė mė drejtohej, duke mė tundur gishtin, qė ta shihnin tė gjithė shokėt, se prindėrit e mi ishin dezertorė ndaj detyrės sė madhe tė revolucionit. Kjo ėshtė shumė e rėndė, do e ngrinte ajo zėrin edhe mė shumė. E kupton ti sa e rėndė ėshtė kjo? Domethėnė se mė takonte mua nė vazhdim tė bėja detyrėn time, qė do tė thoshte se duhej tė shpjegoja pėrse ata i kishin bėrė bisht detyrės revolucionare. Kjo ishte mė e tmerrshmja: Nuk pranohej tė ishe i sinqertė. Unė mund ta kisha kapėrcyer pyetjen e saj me njė mbledhje tė supeve. Mund edhe tė bėlbėzoja nėpėr dhėmbė duke u betuar se nuk e dija ē’i mbante prindėrit e mi larg asaj stuhie. Por jo, mėsuesja doemos qė nuk do tė kėnaqej me pėrgjigjen time. Ajo do tė mė urdhėronte kėrcėnueshėm tė tregohesha i sinqertė. Bijtė e Partisė, do tė mė skėrmitej mėsuesja, e hapin zemrėn para shokėve.Apojo? Do tė kėrkonte ajo mbėshtetjen e klasės. Unė do tė dėgjoja njė “po” bubullimė, qė do bėnte edhe muret e shkollės tė dridheshin.

Makresh
19-11-11, 01:19
Sinqeriteti qė mė kėrkohej nė shpjegimin e sjelljes sė prindėrve tė mi, sipas mėsueses time, do tė thoshte qė unė tė shpalosja para fėmijėve tė tjerė gjithė pėrēmim se prindėrit e mi ishin besimtarė tė verbuar dhe nuk u bėnte zemra tė bashkoheshin me fjalėn e Partisė. Me fjalė tė tjera, e kishin trurin tė mpirė nga opiumi fetar. Unė nuk isha nė gjendje tė pohoja me zemėr nė dorė se prindėrit e mi ishin njėmend besimtarė tė devotshėm. E dija se nė shtėpinė tonė kremtoheshin tė gjitha festat fetare, ca nga tė cilat, siē kam mėsuar mė vonė, nuk kishin lidhje me islamin si, bie fjala, Shėn Gjergji, Shėn Kolli e ndonjė tjetėr. Nė betimet e pathyeshme tė gjyshėrve dhe tė nėnės time hynte edhe “Pėr emėr tė Zotit”. Nuk gatuhej kurrė mishi i derrit. Por kaq nuk i mjaftonte mendjes time prej fėmije tė shprehej me siguri se prindėrit e mi ishin besimtarė tė verbėr. Nė tė vėrtetė kisha edhe njė pengesė e pakapėrcyeshme pėr ta pranuar njė cilėsim tė tillė. Sipas “fjalės sė Partisė”, besimtarėt e verbėr ishin njerėz injorantė. Ndėrkohė qė babai im ishte ndėr burrat mė tė shkolluar tė krahinės tonė. Pėr gjyshin nuk e dija sa shkollė kishte kryer, por e shihja me sytė e mi se ai pjesėn mė tė madhe tė ditės e kalonte duke lexuar. Gjyshja dhe nėna ishin mė larg botės sė dijes, por as ato nuk mė dukeshin aspak injorante. Isha i vendosur tė mos e poshtėroja familjen time sikur edhe nė zjarr tė ma fusnin kokėn.

Makresh
19-11-11, 01:20
Mbetej vetėm njė mundėsi e dytė: tė pranoja se tė mėdhenjtė e familjes time ishin tė lidhur me armikun e jashtėm. Na ishte thėnė e pėrsėritur se feja, qoftė ajo e Krishtit e qoftė ajo e Muhametit, ishin ngulitur me pėrdhunė ndėr trojet shqiptare nga pushtuesit e huaj. Ky ishte njė spekullim shumė i rafinuar nga ana e makinės propagandistike tė regjimit. Vite mė vonė, pėr interesat e mia letrare i kam studjuar me vemendje botimet e asaj periudhe. Nė fjalimet e Enver Hoxhės e pėr rrjedhim nė mijėra faqe shkruar nga tė tjerėt, nuk gjendet asgjė qė do t’i pėrngjante sadopak njė debati publik, qoftė ky edhe debat midis ateistėve dhe teologėve. Ateizmi shpallet si ideologji zyrtare e vetme dhe nė emėr tė tij pėrdoren instrumenta tė dhunshme pėr asgjėsimin e kundėrshtarėve, kristianė apo myslimanė. Enver Hoxha shmangu qėllimisht polemikat mbi pėrmbajtjen e dogmės sė njėrės apo tjetrės fe. Si bir i njė mullai, ai me siguri e dinte mirė se nuk mund ta ē’rrėnjoste besimin nga kokat e shqiptarėve duke pėrdorur logjikėn, filozofinė apo moralin. Vendimin e vet, njė vendim tėrėsisht politik, ai e justifikon duke tėrhequr krejt vemendjen mbi disa elementė historikė, tė cilėt nuk kishin asnjė lidhje me mesazhin e Krishtit apo tė Muhametit. Ai u pėrqėndrua nė kontekstin historik kur kishin lindur kėto dy fe. Perandoria romake nė fillim e pastaj perandoria osmane, ku kishin bėrė pjesė trojet shqiptare nė kėto periudha suksesive tė antikitetit e tė mesjetės jepnin fakte tė mjaftueshme pėr t’u kujtuar si pushtues tė tė parėve tė tanė. Spekullimi i propagandės zyrtare qėndronte te identifikimi i misionarėve tė fesė si trashėgimtarė tė ushtrive pushtuese pėr tė arritur nė pėrfundimin se kėto fe ishin mish i huaj nė karakterin kombėtar tė shqiptarit dhe si tė tilla duheshin ē’rrėnjosur nėpėrmjet njė operacioni kirurgjikal radikal. Enver Hoxha shpallte si objektivin e vet madhor pastrimin pėrfundimtar tė identitetit tė shqiptarit, duke synuar nė tė vėrtetė njė tabula rasa tė trurit tė shqiptarit, qė do tė thoshte as mė shumė e as mė pak veē njė pėrgatitje klinike e shqiptarit pėr tė hyrė lirisht nė kallėpin e njeriut tė ri.Pot’i referohemi edhe teorisė leniniste pėr revolucionin komunist, njeriu i ri nuk ka identitet kombėtar.

Kushdo e mbronte nė ato rrethana tmerrėsisht dramatike dhe tė ndėrlikuara njeriun shqiptar nga shpėlarja e trurit?

Misionarėt e fesė, si trashėgimtarė tė ushtrive pushtuese, duhej detyrimisht tė ishin nė shėrbim tė armiqve tė jashtėm. Pėr ta vazhduar historinė time, mua mė mbetej pra vetėm njė mundėsi e dytė: tė pranoja se tė mėdhenjtė e familjes time nuk merrnin pjesė nė veprėn ēliruese tė Partisė sepse bėnin me qėllim punėn e armikut tė jashtėm. Rrjedhimisht, ata nuk mund tė quheshin ndryshe veēse tradhėtarė tė atdheut. Unė mė mirė pranoja tė ma shkulnin zemrėn me darė se sa qė prindėrit e mi tė ishin tradhėtarė tė atdheut. Isha nė hall tė madh si tė shpėtoja pa i denoncuar prindėrit e mi siē do tė ma kėrkonte mėsuesja nėpėrmjet urdhėrit pėr t’u treguar i sinqertė.

Dy-tri ditėt e para, ma thotė mendja rastėsisht, gishti i mėsueses nuk u drejtua nga unė. Por unė isha gjithė kohės me gjak tė ngrirė. Njė mėngjes u ngrita nga shtrati i vendosur tė mos shkoja nė shkollė. Jam i sėmurė, i thashė nėnės, pa guxuar t’i pohoja tė vėrtetėn. Dhe ajo bėri sikur mė besoi, madje pa mė pyetur fare ku mė dhimbte. Nuk mė ēoi sigurisht as te mjeku. Dhe nuk tregoi asnjė kujdes tė veēantė, siē do tė kishte treguar po tė kishte menduar se isha vėrtet i sėmurė. Gjyshi me gjyshen po ashtu nuk bėnė zė. As unė nuk u ankova e as nuk vazhdova tė shtirem sikur po vuaja. Ishte si njė marrėveshje e heshtur mes nesh. E mjaftueshme. Nuk shkova nė shkollė gjatė gjithė javės, sa nisi tė qetėsohet disi fushata e luftės kundėr fesė. Puna e madhe mbaroi. Kishat e xhamitė u dogjėn e u rrafshuan deri nė themel nė mbarė krahinėn dhe nuk mbeti mė klerik pėr t’u shfaqur mbi faqe tė dheut tonė.

Makresh
19-11-11, 01:20
Me sa mbaj mend, ajo ėshtė hera e parė qė kam gėnjyer dhe, pėr mė keq, kam gėnjyer me mirėkuptimin e pashpallur tė prindėrve. Them se arsyeja kryesore pse u detyrova tė gėnjeja lidhet me pėrplasjen e papajtueshme mes asaj ēka mendoja unė se ishte sinqeritet nė pėrgjigjen qė do t’i kisha dhėnė mėsueses dhe asaj ēka mėsuesja quante sinqeritet nė pėrgjigjen qė priste prej meje. Nė rrethana tė tilla, ishte e qartė se o do tė gėnjeja veten, duke u hequr si i sėmurė, o mėsuesen duke denoncuar prindėrit e mi si tradhėtarė tė atdheut. Me atė mendjen time tė torturuar nga ankthi nuk isha nė gjendje tė gjeja njė rrugė tė tretė pėr t’i shpėtuar gėnjeshtrės. Nėna ime thoshte se gabimin e fal jo vetėm robi por edhe Zoti. Gėnjeshtrėn jo. Refleksi i kėsaj edukate mė tha se, duke gėnjyer veten, unė tė nė vėrtetė po bėja vetėm njė gabim. Mirėkuptimi i heshtur qė gjeta menjėherė te prindėrit ma pėrforcoi bindjen se po bėja vėrtet vetėm njė gabim, tė cilin ata tė parėt, domethėnė prindėrit, po ma falnin. Ishte njė lehtėsim i ēmueshėm pėr ndėrgjegjen time tė trazuar.

Vite mė vonė, kur isha aftėsuar tashmė pėr t’i analizuar gjėrat, jam siguruar plotėsisht se kisha bėrė zgjedhjen mė tė pėrshtatshme. Gjyshja ime ka qėnė e vetmja nė trungun tonė qė ka dhėnė njė shpjegim me zė tė lartė pėr kėto lloj shmangiesh tė pjesėtarėve tė familjes time nga ngjarjet ekzaltuese sajuar nga regjimi i kohės pėr ta pėrfshirė nė faj gjithė njerėzinė, me tė madh e tė vogėl. Na ka ndihmuar Zoti tė ruajmė veten, thoshte ajo. I qofshin falė! Gjyshi, nėna apo babai nuk i komentonin kurrė monologjet e saj dhe unė, gjatė rritjes time, nuk e kam marrė ndonjėherė vesh nėse edhe ata mendonin po ashtu si ajo. Por kjo hollėsi nuk ka asnjė rėndėsi pėr historinė. Gjyshja ime, – me siguri edhe shumė tė tjerė si ajo, – e shihte kėrdinė qė po zhvillohej nėpėr rrugė e sheshe si njė molepsje, nga e cila mund tė mbroheshe vetėm me ndihmėn e njė fuqie mbinjerėzore. Pėrsa mė pėrket mua, asokohe, doemos qė nuk kisha asnjė gjykim pėr pėrfitimet qė do tė kishte regjimi duke e shtyrė njė fėmijė tė sajonte gjithė ato akuza kundėr tė mėdhenjve tė familjes sė vet. Po tė shprehesha pėr njė ēast me fjalėt e gjyshes time, do tė mė duhej tė thosha se Zoti mė ruajti pa hyrė nė njė lojė qė do tė kishte qėnė shumė e rėndė nė tė ardhmen mė sė pari pėr vetė mua. Jo thjesht pse do i poshtėroja prindėrit faqe shokėve tė mi e rrjedhimisht faqe gjithė njerėzisė. Nė retrospektivė pėrfytyrohen pa zor tė madh pasojat qė do tė binin mbi ta si “armiq”. Bashkė me ta, nė thesin qė do tė merrte rrokullimėn, do tė ishim patjetėr edhe unė e dy vėllezėrit e mi mė tė vegjėl. Unė nuk kam parasysh as edhe kėto pasoja kur vlerėsoj tani se ajo lojė do tė kishte qėnė tepėr e rėndė mė sė pari pėr vetė karakterin tim. Qysh nga ai ēast unė nuk do ta dija mė kurrė me saktėsi ē’lidhje kishte midis sinqeritetit dhe tė vėrtetės. Ky do tė ishte njė deformim me ndikim ndoshta tė pashėrueshėm nė marrėdhėniet qė fėmija i asaj kohe do tė kishte nė vazhdim me tė tjerėt edhe kur tė rritej.

Nė familjen tonė myslimane prej gjashtė brezash, vetėm gjyshja ishte aq besimtare sa ta zbatonte nė pėrditshmėri besimin e vet. Gjatė atyre ditėve tė rrėnimit tė kishave dhe xhamive, veēanėrisht ajo ishte bėrė si e ndėrkryer. Por, ashtu si tė tjerėt nė shtėpi, as ajo nuk fliste shumė. Vetėm shkonte nga njė dhomė nė tjetrėn duke mėrmėritur me vete:”Nuk bėn shqiptari kėshtu. Nuk bėn shqiptari kėshtu.” Pastaj ulej nė njė qosh tė minderit, mbyllte sytė dhe vazhdonte tė mėrmėriste me majat e buzėve si nė njė kllapi. Mendja mė thotė se lutej. Mė vonė e kam dėgjuar disa herė t’i shprehte nėnės time brengėn e vet tė pangushėllueshme, tė mbirė nė shpirtin e saj tė lodhur pikėrisht gjatė ditėve tė asaj batėrdie: do tė vdiste pa e mbajtur edhe njėherė ramazanin. Ishte njė brengė qė ia dinin edhe shumė tė tjerė nė lagje e mė gjerė. Ajo nuk e fshehu kurrė qė besonte nė Zot. Por ramazanin nuk guxonte ta mbante. Kam frikė se i bėj dėm djalit, thoshte me kėdo kur i binte fjala. Babai im ishte djali i saj i vetėm. Frika e saj kishte arsyet e veta. I kishte qėlluar shumė herė gjatė periudhės sė ramazanit ta provokonin duke e shtyrė tė pinte kafe jo vetėm nė shtėpitė e tė tjerėve, ku mund tė qėllonte pėr vizitė, por edhe brenda nė shtėpinė e saj. “Vizitorė” tė ardhur qėllimisht pėr tė verifikuar, kur shihnin se ajo e merrte pa ngurrim kafenė, e pyesnin si me ēudi pse po e prishte agjėrimin.

-Nuk e mbaj mė qysh se u ndaluan punėt e Zotit,- u pėrgjigjej ajo me pak zė e duke rrėzuar sytė, si njeri i zėnė nė faj. Fytyra e saj mbėshtillej me njė pikėllim naiv. – Kam frikė se i bėj dėm djalit, – shtonte pėrmes njė ofshame.

Makresh
19-11-11, 01:22
Nė vitin 1984 isha vendosur tashmė me punė si gazetar nė Tiranė. Bashkė me gruan dhe djalin e sapolindur shkuam nė vendlindjen time tė festonim me familjen vitin e ri. Nė njė nga bisedat qė pata me gjyshen,- gjyshi kishte vdekur ndėrkohė- e ftova tė vinte tek unė nė periudhėn e ramazanit. Aty do tė mund tė agjėronte lirisht. Gjyshja, ndjesė pastė, mė pėrfshiu me njė vėshtrim tė papėrcaktueshėm. Ajo heshti njė ēast pa m’i shqitur sytė sikur po mė hetonte, pastaj mė drejtoi pyetjen mė tė papritur:

- A jeni me Enverin ju atje nė Tiranė?

- Lėre Enverin nė punė tė vet!- iu shmanga unė pėrgjigjes.- Ti nė shtėpinė time do tė mbash ramazanin. Kjo tė duhet ty.

Ajo i dha vetes njė grimė kohė, qė nuk ishte kohė pėr t’u menduar para se tė merrte vendimin. Ishte njė kohė e nevojshme pėr t’u siguruar se mė kishte dėgjuar mirė. Ose ishte njė kohė qė ajo ia dha vetes pėr tė shijuar njė gėzim tė pashpresuar. Fytyra e saj zuri tė ēelet, tė mbushet me dritė dhe pėrsėri mė befasoi.

- Jo, - tha, - nuk vij. Do tė pres ditėn tė agjėroj nė shtėpinė time.

Dreqin s’e pollėm ne kėtu, na e dėrguan nga Tirana. – Kishte folur rreptė, aq sa iu mbarua fryma. – Juve atje u paska dalė frika, Zot shyqyr! Nuk do tė vonojė e kjo dallgė e mirė do tė vijė deri kėtu. Do ta pres,- theksoi plot vendosmėri,- nuk do tė vdes pa mbėrritur kjo dallgė e bekuar edhe kėtu.

Tetė vjet mė vonė, nė mars 1992, diktatura kishte rėnė tashmė dhe unė kthehesha nė vendlindje si kandidat i Partisė Demokratike nė zgjedhjet parlamentare. Ditėn e votimeve gjyshja nuk pranoi ta shoqėronte askush nė dhomėn e fshehtė, veē meje. Ajo ishte analfabete dhe duhej ndihmuar tė votonte. Siē e pohoi pa ndonjė bezdi faqe babait tim dhe vėllezėrve tė mi, ma kishte borxh votėn dhe donte tė ma lante borxhin me dorėn time. Ishte e kotė t’i thosha se nė tė vėrtetė unė i kisha asaj njė borxh tė madh.

Kjo histori e fėmijėrisė mė ka ndjekur si njė parabolė pėr mė shumė se dyzet vjet dhe ka patur mbi mua, sidomos gjatė rinisė, ndikimin e njė antidote kundėr edukimit zyrtar, qė isha i detyruar tė merrja, si gjithė moshatarėt e mi. Disa nga dyshimet e mija, qė do tė mė shtynin mė vonė drejt vendimesh substanciale pėr jetėn time, e kanė zanafillėn pikėrisht te vuajtja ime e turbullt e atyre javėve, siē mund tė jetė e turbullt vuajtja e njė tė vogli, i cili nuk arrin dot ta kuptojė sado qė ta shtrydhė trurin, pse sinqeriteti merr dy kuptime krejt tė kundėrta dhe madje pa shpresė pėr t’u pajtuar ndonjėherė, njėrin brenda nė shtėpi, ku isha “biri” e tjetri jashtė saj, atje ku isha “nxėnėsi”. Gjyshja ime ka ndėrruar jetė tashmė. Ajo arriti tė agjėronte trembėdhjetė herė para se tė mbyllte sytė e lumtur. Por e di se, po tė mundej tė ndėrhynte nė pėrsiatjet e mia tani, do tė mė pėrsėriste pa asnjė mėdyshje se “Zoti e ndihmoi birin tė fitonte mbi nxėnėsin”.Autori : Shkrimtari dhe ish-ministri i puneve te jashtme te Shqiperis, Besnik MUSTAFAJ